PDA

View Full Version : Davanje krvi


dreamerns
22.08.2012, 17:37
Ne secam se da je ikada pisano na forumu, ali cisto da se zna da u Americi ne mozete da dajete krv. Ovo ne vazi samo za balkanske zemlje, nego za 90% Evrope (za druge kontinente nisam gledao), kao i za Amerikance koji su proveli vise od 6 meseci u nekoj od evropskih zemalja na "nepozeljnoj" listi.

vuxanne
22.08.2012, 21:10
U al smo pogani. Jel zbog TBC vakcine ili nesto drugo?

acacrni
22.08.2012, 21:43
To izgleda svi evropljani ne mogu da daju krv.
http://www.americasblood.org/go.cfm?do=page.view&pid=2

Bockyman
23.08.2012, 02:18
Стварно? Зашто? Да ли што рече Vuxanne због вакцине? Никада о томе нисам размишљао... И које су то непожељне земље и зашто?

Bockyman
23.08.2012, 02:23
to izgleda svi evropljani ne mogu da daju krv.
http://www.americasblood.org/go.cfm?do=page.view&pid=2

малопре прочитах....па не могу да верујем!!! свашта има у ове америке!!!

vuxanne
23.08.2012, 11:44
Lude krave izgleda........................................... .......

cvale
23.08.2012, 14:19
Ma to je sigurno da se njihova plava arijevska krv ne miješa sa evropskom :D

oskark
23.08.2012, 16:12
Ma to je sigurno da se njihova plava arijevska krv ne miješa sa evropskom :D

Pa ne znam cija je krv vise izmesana, nasa ili njihova :P :grin:

Magelan
27.08.2012, 00:06
Uplasili se ameri priona i Creutzfeldt-Jakobove bolesti pa smo na crnoj listi :grin:

A da vidite tek pitanja sa upitnika koji se popunjava prilikom davanja krvi, pali biste u nesvest :nene:

milosx
29.08.2012, 16:18
U dobrotvorne svrhe ili zbog novca?
A plazma? Nemam pojma sta je to ali je drugar iz austrije ziveo od toga... davao je 4 puta mesecno ako ne i cesce, a svakako se bolje placa.

NightSky
02.09.2012, 10:07
Čula sam da oni koji su više puta davali krv nakon izvjesnog vremena moraju davati krv, inače dolazi do krvarenja, jer je organizam navikao da proizvodi veće količine krvi. I šta ako takav višestruki dobrovoljni davalac, porijeklom sa Balkana, dobije GC, a u USA ne može nastaviti sa donacijama?

Magelan
02.09.2012, 19:41
4x mesecno je malo "previse" :grin: 4x godisnje je neki maksimum za davaoce muskog pola, a 3x godisnje za davaoce zenskog pola. Sve preko toga moze zestoko da poremeti homeostazu...

Te price vezane za visestruke davaoce nisu naucno potvrdjene jer je objasnjenje da se negativna povratna sprega gasi onog momenta kada organizam zakljuci da nema vise ponovljenih gubitaka krvi koji su u proslosti bili okidac za povecanu produkciju krvnih celija (hematopoezu). Drugo, ti das 300-350 ml krvi. Jedna obicna flasa infuzije je 500 ml. Kad bi to tako bilo svako ko primi obicnu infuziju bi bio u opasnosti od "overload-a". Ne ide to tek tako - sto bi rekao moj profesor iz anestezije - "jel' znate vi koliko je tesko ubiti coveka" :bravo: A dobro je poznata prica koliko u zavodima za transfuziju po bivsoj exYU vape za davaocima pa se koriste raznoraznim tehnikama za "zadrzavanja" davalaca kao sto je zastrasivanje tog tipa "Stavljate sebe u rizik za ... jer se oragizam navikao". A da ne pricamo o aferama vezanim za krv i krvne produkte.

Nece ti se nista dogoditi ako prestanes da dajes krv, ali ukoliko zelis da sebi iz glave izbacis tog crvica, kad (Boze zdravlja) dobijes taj GC imaces dovoljno vremena da polako sebe "skines" sa davanja krvi. Prosto krenes da dajes krv sve manje ucestalo i kad dodjes u US (cak i da je ona pretpostavka tacna da visestruki davaoci umiri kada prekinu ciklus) nisi u riziku da dodje do CVA (shloga) ili rupture skrivenih aneurizmi niti krvarenja bilo kog tipa...

P.S. Ako ti je za utehu, ja sam bio redovni davalac i morao sam da prestanem u jednom momentu pre nekih 10 godina jer u Srbiji ne bi smeo da dajes krv ako koristis bilo kakve lekove na redovnoj bazi, a meni je u tom momentu bila propisana pumpica za astmu... Kao sto vidis, medj zivima sam jos uvek :grin:

dare_ns
02.09.2012, 21:48
nađeš nekog bandita da te bocne svaka 3-4 meseca, da malo iskrvariš i opet sve na nivou :D

sorry za offtopic :)

Magelan
03.09.2012, 23:30
da da :grin: Odradimo phlebotomy (venepunkciju tj. "pustanje krvi") i mirno spavas :;D:

Salim se naravno :)