PDA

View Full Version : Kako se zaštiti od prevara preko interneta


emigracija
28.06.2007, 19:30
Skoro svakog dana dobijam sansu da zaradim milione dolara uz veoma malo truda. Uglavnom dobijem milione dolara u lutriji koju nikad nisam igrao, ili mi neki africki diplomata/princeza/biznismen ponudi desetak miliona. Zauzvrat, sve sto treba da uradite je da im date svoj bankovni racun ili da im proslijedite odredjenu svotu novca putem Western Union-a.
Naravno, radi se o prevarantskim email-ovima koji svi mi dobijamo dnevno, i vecina ovih emailova potice iz Nigerije. Nedavno sam gledao reportazu na “20/20″ o ovoj prevari. Ovo je bukvalno organizovana sema koja se odvija iz internet kafe-a u Nigeriji (mada i neke druge zemlje pocinju da masovno ucestvuju u ovome).
Postoje dvije glavne verzije ove prevare:
1) Prevarant vam trazi da unaprijed platite malu svotu novca, a zauzvrat cete dobiti desetine miliona dolara na lutriji koju nikad niste ni igrali, posao koji placa desetine hiljada dolara mjesecno, neocekivano nasljedstvo, i slicna obecanja. Jos jedna varijanta je da africki princ/diplomata/biznismen treba vasu pomoc da iznese milione dolara iz zemlje. Sve sto treba da uradite je da mu posaljete nekoliko stotina dolara putem Western Union-a, (vas broj bankovnog racuna, i ostale licne informacije) i on ce podijeliti taj novac sa vama.
2) Druga generacija prevaranta je malo kreativnija, i sluzi se falsifikovanim cekovima i “money order-ima”. Mozete postati potencijalna zrtva ako prodajete nesto preko interneta, ili ako dobijete “ponudu” za posao u kojoj treba da keshirate cekove za inostranu firmu kojoj treba predstavnik u USA. Evo kako ova verzija radi:
*a) Npr. prodajete automobil za $7,000.
*b) Prevarant se dogovori o kupovini automobila sa vama, i nakon par dana dobijete cek od njega na $10,000.
*c) Prevarant vam kaze da razliku od $3,000 uplatite nekom njegovom prijatelju na ime troskova transporta autmobila (taj prijatelj ce navodono doci da pokupi kola uskoro)
*d) Odete u banku da uplatite cek na vas racun. Bez problema ulozite tih $10,000, jer banka jos nije provjerila vjerodostojnost ovog ceka. Cak i vas balans moze (privremeno) pokazati tih $10,000.
*e) Mislite da je sve ok, i uplatite $3,000 preko Western Union-a tom “prijatelju”.
*f) Nakon par dana, dolazi vam pismo iz banke da je cek bio lazan, i da vam uzimaju tih $10,000 sa racuna (koji nikad nisu ni postojali na vasem racunu).
*g) Na kraju ste ostali bez $3,000 dolara.
***
*** Naravno, postoje razne varijacije ove verzije, ali uglavnom se sve zasniva na tome da primite cek sa viskom novca, i razliku treba da posaljete nekome preko Western Union-a.
Kako se zastiti?*
Sljedeci znaci bi vas trebali upozoriti da nesto nije u redu sa osobom sa kojom imate kontakt:

Druga strana prima novac iskljucivo preko Western Union-a, Moneygram, i slicnih kompanija.
Druga strana vam je napravila cek na vecu svotu nego sto je dogovoreno, i sada vam trazi da im razliku posaljete nazad u kesu.
Druga strana trazi od vas da unaprijed uplatite novac, u zamijenu za vecu svotu novca (ili ponudu za posao i sl.)
Primjenite zdrav razum! Sve sto izgleda da je suvise dobro da bude istinito, vjerovatno i nije istinito! http://feeds.wordpress.com/1.0/categories/emigracija.wordpress.com/24/ http://feeds.wordpress.com/1.0/tags/emigracija.wordpress.com/24/ http://feeds.wordpress.com/1.0/comments/emigracija.wordpress.com/24/ (http://feeds.wordpress.com/1.0/gocomments/emigracija.wordpress.com/24/) http://feeds.wordpress.com/1.0/delicious/emigracija.wordpress.com/24/ (http://feeds.wordpress.com/1.0/godelicious/emigracija.wordpress.com/24/) http://feeds.wordpress.com/1.0/stumble/emigracija.wordpress.com/24/ (http://feeds.wordpress.com/1.0/gostumble/emigracija.wordpress.com/24/) http://feeds.wordpress.com/1.0/digg/emigracija.wordpress.com/24/ (http://feeds.wordpress.com/1.0/godigg/emigracija.wordpress.com/24/) http://feeds.wordpress.com/1.0/reddit/emigracija.wordpress.com/24/ (http://feeds.wordpress.com/1.0/goreddit/emigracija.wordpress.com/24/) http://stats.wordpress.com/b.gif?host=emigracija.wordpress.com&blog=1111701&post=24&subd=emigracija&ref=&feed=1


Izvor: Vodič za nove emigrante u USA (http://emigracija.wordpress.com/2007/06/28/kako-se-zastiti-od-prevara-preko-interneta/)