PDA

View Full Version : Grand Rapids, Michigan


peja
09.11.2012, 12:00
Čitao sam po interneru mnogo lepoga za Grand Rapids, pa me interesuje da li neko ima stvarno iskustvo, da je bio tamo, boravio tamo, iskusio život i sl.

Našao sam i ovaj podatak da se Grand Rapids smatra najboljim mestom za porodicu, a to je meni bitno...
Grand Rapids No.1 Forbes (http://www.forbes.com/pictures/eddf45gihi/no-1-grand-rapids-michigan/)

Čitao sam da je Grand Rapids nacionalni lider u proizvodnji kancelarijskog nameštaja, pa pretpostavljam da je industrija velika i da tu ima posla. (a i ja sam ceo život vezan za drvo ;) )

Takođe piše da je školski sistem na trećem mestu u pogledu cele države i to je zaista sjajno i jedna od bitnih stvari...
Ok prihodi su niži ali sam našao i podatak da su troškovi života još niži.

Cene kuća su niske i pristupačne srednjem sloju, što je isto jako bitno.

Ovu su neki od podataka koje sam ja našao po internetu, našao sam i slike i deluje stvarno ok. Prednost je i što je Čikago blizu...

dreadnot
09.11.2012, 16:10
Tesko da ces na ovaj nacin da dodjes do informacija, ako otvaras teme po principu "nabadanja", pa ako ima nekoga odatle mozda se i javi. Koliko ja vidim nepisano pravilo ovog dela foruma, teme otvaraju ljudi koji su vec negde, pa zele da o tom mestu obaveste ostale, i to ne o opstim informacijama koje mogu da se nadju na netu, vec o sopstvenim iskustvima. U protivnom, sve drugo mozes da izguglas...

peja
10.11.2012, 06:59
Tesko da ces na ovaj nacin da dodjes do informacija, ako otvaras teme po principu "nabadanja", pa ako ima nekoga odatle mozda se i javi. Koliko ja vidim nepisano pravilo ovog dela foruma, teme otvaraju ljudi koji su vec negde, pa zele da o tom mestu obaveste ostale, i to ne o opstim informacijama koje mogu da se nadju na netu, vec o sopstvenim iskustvima. U protivnom, sve drugo mozes da izguglas...

Ok, hvala na savetu dreadnot, ja sam otvorio ovu temu jer sam se nadao da ima neko odatle pa da podeli to iskustvo, od sada ne otvaram ove teme o lokacijama nego pozivam sve koji žive u nekom mestu a koje već nije opisano da opišu to mesto iz ličnog iskustva.

Magelan
11.11.2012, 08:54
@peja
Nemamo ni jednog aktivnog clana na ovom forumu ni u Nebraski, ni u Grand Rapids-u. U Cincinnati-ju koliko ja znam je jedino clan "Aura", ali devojka nije dolazila na forum vec neko vreme.
Kao sto rece dreadnot, tamo gde nas ima, teme o tim gradovima smo vec razradili.
Na city-data.com forumu imas iskustava o svim americkim gradovima, ali to je pisano od strane amera, ne imigranata, tako da za inicijalnu imigraciju nije od pomoci.

peja
12.11.2012, 11:46
@peja
Nemamo ni jednog aktivnog clana na ovom forumu ni u Nebraski, ni u Grand Rapids-u. U Cincinnati-ju koliko ja znam je jedino clan "Aura", ali devojka nije dolazila na forum vec neko vreme.
Kao sto rece dreadnot, tamo gde nas ima, teme o tim gradovima smo vec razradili.
Na city-data.com forumu imas iskustava o svim americkim gradovima, ali to je pisano od strane amera, ne imigranata, tako da za inicijalnu imigraciju nije od pomoci.

Ok Magelan, hvala na odgovoru, razumeo sam.
Mene je konkretno interesovalo malo više informacije nego što sam pronašao na internetu o Grand Rapids-u jer mi se čini kao ok mesto, sa dobro industrijom, sigurno, sa manjim platama ali i nižim cenama nego u ostatku USA. A školstvo je isto na visokom nivou (na trećem mestu po kvalitetu) . Takođe pretpostavio sam da pošto je Chicago blizu, Milwaukee bukvalno preko jezera da je možda neko bio tamo pa da ima informaciju više da pruži.

Takođe morate razumeti nas odavde koji bi trebalo da krenu put nepoznatog, pa nas onda interesuje puno toga, npr. nisam imao pojma da je Nebraska takva dok @Magelan nije opisao. Internet je jedno i na njemu može da se napiše svašta a pisana reč naših ljudi drugo.

Magelan
12.11.2012, 12:14
@peja

Usmeri recimo istrazivanje na sledece gradove (po nekom mom istrazivanju ovo su gradovi gde je najmanje "bolno" za poceti):
Chicago, IL
Dallas, TX
San Diego, CA
Houston, TX
Milwaukee, WI
Philadelphia, PA
Atlanta, GA
Las Vegas, NV
Minneapolis, MN
Sacramento, CA
Richmond, VA
Seattle, WA

Ako si spreman na malo veci rizik ("rizik stvara profit" :;D:), onda je spisak drugaciji:
New York, NY
Los Angeles, CA
Washington, DC
San Francisco, CA
Boston, MA


Bio sam u Grand Rapids-u, opet slicna prica kao sa Omahom. Ponovicu, slika centra grada na internetu sa par nebodera moze zesce da da pogresnu sliku. Michigan je u teskoj ekonomskoj krizi, i to je jedina drzava koja je imala negativan balans u broju stanovnika 2010 u poredjenju sa 2000. Dakle, prijateljski savet, mani se tih kojekakvih cuka, zabiti i "kvazi" gradova. Vec smo nebrojeni broj puta rekli da to sto grad ima 1.000.000 stanovnika u USA uopste ne znaci da to jeste grad vec arbitrarno postavljeno i vestacki hipertrofisalo SELO jer je tom delu drzave bio neophodan regionalni centar. Zaboravi i na Nebrasku, i na Dakote, i na Kanzas i te ostale rupe i rupetine jer americke statistike, ponavljam, nisu primenljive (not applicable) na novopridosle imigrante. Po dubokim unutrasnjostima USA moras imati u vidu da u velikom broju mesta lokalno stanovnistvo nije naklonjeno imigrantima i samim tim eto te u problemu...

peja
12.11.2012, 12:26
@peja
Nemamo ni jednog aktivnog clana na ovom forumu ni u Nebraski, ni u Grand Rapids-u. U Cincinnati-ju koliko ja znam je jedino clan "Aura", ali devojka nije dolazila na forum vec neko vreme.
Kao sto rece dreadnot, tamo gde nas ima, teme o tim gradovima smo vec razradili.
Na city-data.com forumu imas iskustava o svim americkim gradovima, ali to je pisano od strane amera, ne imigranata, tako da za inicijalnu imigraciju nije od pomoci.

@peja

Usmeri recimo istrazivanje na sledece gradove (po nekom mom istrazivanju ovo su gradovi gde je najmanje "bolno" za poceti):
Chicago, IL
Dallas, TX
San Diego, CA
Houston, TX
Milwaukee, WI
Philadelphia, PA
Atlanta, GA
Las Vegas, NV
Minneapolis, MN
Sacramento, CA
Richmond, VA
Seattle, WA

Ako si spreman na malo veci rizik ("rizik stvara profit" :;D:), onda je spisak drugaciji:
New York, NY
Los Angeles, CA
Washington, DC
San Francisco, CA
Boston, MA



Hvala puno @Magelan na ovim sugestijama, sad znam u kom pravcu da gledam, puno mi znači, jer onaj prvi konkat je najvažniji, da se makar prvi stepenik učini što lakšim!

vuxanne
12.11.2012, 14:01
A zapamtite jos jednu stvar. U SAD se ljudi mnogo lakse sele iz drzave u drzavu (evo ja za 6.5 godina promenih tri). Pa to gde pocinjete ne mora da bude isto gde cete se kasnije nastaniti.

dreamerns
12.11.2012, 17:49
Hvala puno @Magelan na ovim sugestijama, sad znam u kom pravcu da gledam, puno mi znači, jer onaj prvi konkat je najvažniji, da se makar prvi stepenik učini što lakšim!

Izvini na pitanju, a jesi li ti dobio zelenu kartu...ili neku radnu vizu? Odnosno, da li dolazis na ovaj kontinent u skoroj buducnosti ?

jovke
12.11.2012, 18:45
Izvini na pitanju, a jesi li ti dobio zelenu kartu...ili neku radnu vizu? Odnosno, da li dolazis na ovaj kontinent u skoroj buducnosti ?

Kako nisi vidio piše čovjeku u potpisu: DV-2014 - first application for GC !
Čovjek je ambiciozan od prve prijave, ne želi da gubi vrijeme.

dreamerns
12.11.2012, 20:11
Ma video sam, ali rekoh da potvrdim. Mislim, covek je tek aplicirao a raspituje se o kojekakvim vukojebinama ko da se sutra seli u USA. Ljudi se upljuvase objasnjavajuci.
Kada budes dobio zelenu kartu, veruj mi imaces dovoljno vremena da se raspitas o svemu i pronadjes gde ces i kako ces. Mnogo toga se tada promeni i otvore se neke mogucnosti. U periodu u kom si ti sada (pre nego sto sam dobio GC), mislio sam "bilo gde osim u Cikago". U medjuvremenu sam dao otkaz na poslu i prihvatio drugi posao. Ta firma je otkupila americku firmu i meni ponudila poziciju u Cikagu, koju sam ja naravno prihvatio. Razmisljanje sada gde ces i kako ces i sanjarenje te moze dovesti samo do velikog razocarenja. Ovo je ipak lutrija i vecina ljudi ne dobije GC.

peja
13.11.2012, 09:08
Ma video sam, ali rekoh da potvrdim. Mislim, covek je tek aplicirao a raspituje se o kojekakvim vukojebinama ko da se sutra seli u USA. Ljudi se upljuvase objasnjavajuci.
Kada budes dobio zelenu kartu, veruj mi imaces dovoljno vremena da se raspitas o svemu i pronadjes gde ces i kako ces. Mnogo toga se tada promeni i otvore se neke mogucnosti. U periodu u kom si ti sada (pre nego sto sam dobio GC), mislio sam "bilo gde osim u Cikago". U medjuvremenu sam dao otkaz na poslu i prihvatio drugi posao. Ta firma je otkupila americku firmu i meni ponudila poziciju u Cikagu, koju sam ja naravno prihvatio. Razmisljanje sada gde ces i kako ces i sanjarenje te moze dovesti samo do velikog razocarenja. Ovo je ipak lutrija i vecina ljudi ne dobije GC.

@dreamerns

Prvi put sam prijavljen, nisam još ništa dobio a i ako ne dobijem igram opet.
Pa zar Forum ne služi kao mesto na kome se diskutuje o svemu i svačemu, a konkretno ovde u ovim temama o lokacijama u Americi. Ja ne želim nikoga da smaram, samo interesuje me puno toga a smatram da je ovaj forum pravo mesto da se dođe do pravih informacija, iz prve ruke.
Takođe posle par dana provedenih ovde na forumu znam puno više nego pre, puno toga sam pročitao i zahvalan sam svima onima koji su mi odgovorili na postavljena pitanja.

Ja samo hoću da budem spreman u startu, jer nikad nije na odmet biti spreman. A ja znam šta znači sanjariti a šta znači realnost, dobiti GC je kao dobiti Loto sedmicu, ali zar to treba da znači da se ni ne treba nadati?

nina-venus
13.11.2012, 10:22
Dobiti na lutriji zelenu kartu je ravno loto dobitku.

dreadnot
13.11.2012, 16:25
Nije... prvo, mislim da su sanse da se dobije GC mnogo vece... evo, mi se ovde upoznasmo, podosta nas, i svi smo dobitnici, a ne znam ni jednog jedinog LOTO dobitnika. Osim toga, ako dobijes na LOTO-u, ne moras vise da radis, a ako dobijes GC moras da radis verovatno vise nego sto si radio pre dobitka.
Samo se salim, svaki dobitak na lutriji je premija za sebe :-)))

peja
14.11.2012, 07:39
Nije... prvo, mislim da su sanse da se dobije GC mnogo vece... evo, mi se ovde upoznasmo, podosta nas, i svi smo dobitnici, a ne znam ni jednog jedinog LOTO dobitnika. Osim toga, ako dobijes na LOTO-u, ne moras vise da radis, a ako dobijes GC moras da radis verovatno vise nego sto si radio pre dobitka.
Samo se salim, svaki dobitak na lutriji je premija za sebe :-)))

@dreadnot
Hvala puno na pozitivnim i detaljnim komentarima, ako se vidimo preko bare idemo na pivo :beer:

vuxanne
14.11.2012, 08:50
Ma nije zabranjeno mastati. A svi koji dodju ovde da pisu, mora da im je dosadno na poslu ili kuci pa krenu da mlate po tastaturi. Ili cisto naidje zelja za maternjim literarnim radom. Bar kod mene tako. Ili zelja da se malo pametuje i igra drage Savete. Kazem iz svog iskustva.

A ako cemo zivot usmeravati na osnovu onoga sto citamo po internetu od nepoznatih ljudi, kuda ide ovaj svet...:no:

peja
17.11.2012, 09:01
A ako cemo zivot usmeravati na osnovu onoga sto citamo po internetu od nepoznatih ljudi, kuda ide ovaj svet...:no:

Bitno je da svako od nas svoj život drži u svojim rukama, ali dobiti GC je nešto što mi sami ne možemo odlučiti i uticati (mada bilo bi lepo kad bi mogli birati :==D: ) a to nam odlučuje i menja dosta toga u životu...

E sad da li ćemo usmeravati život čitanjem postova od nepoznatih ljudi, to ne, ali pročitati, poslušati nečiji savet što da ne. Nama ovde koji smo u Sr puno znače vaši tekstovi, da shvatimo i stvorimo sliku o nečemu... Međutim svako od nas je različit, pa nismo svi isti, niti su zanimanja od svih nas ista, nekome će možda odgovarati Silikonska Dolina i SF Bay, drugima LA, trećima NY...svako od nas bira svoj put u životu.

Pa neko je IT stručnjak, neko doktor, neko zidar, moler, neko dizajner, neko električar, neko veterinar i onda naravno da svako od nas vidi neku različitu državu u Americi kao svoju šansu....

ASSI
17.11.2012, 16:27
Pa neko je IT stručnjak, neko doktor, neko zidar, moler, neko dizajner, neko električar, neko veterinar i onda naravno da svako od nas vidi neku različitu državu u Americi kao svoju šansu....

To je to, pravo u centar. Lepo je u Kaliforniji, lepo je bezati iz hladnih severnih krajeva, ali...
Odem ja juce na neki sajt za zaposljavanje da vidim sta bi bilo kad bi bilo, cisto da sam sebi usmerim interesovanje i sokiram se. Od ukupno 675 oglasa za moju struku na tom sajtu 467 poslova je u drzavama oko jezera, 70%!!! Dalje nemam sta da gledam, posebno sto su standardi mog posla u evropi i americi malko razliciti pa bi prilikom usaglasavanja standarda moglo da padne i par brzih otkaza na pocetku. Gledao sam po drzavama i Micigen, Njujork, Minesota i Ilionis su zaista u tome ne prikosnovene. Kalifornija i Severna Karolina su u rangu Ohaja i jedina drzava koja je jos vredna pomena je Teksas. Ostalo je sto se tice mene i mog posla ravno nuli.

peja
20.11.2012, 07:41
To je to, pravo u centar. Lepo je u Kaliforniji, lepo je bezati iz hladnih severnih krajeva, ali...
Odem ja juce na neki sajt za zaposljavanje da vidim sta bi bilo kad bi bilo, cisto da sam sebi usmerim interesovanje i sokiram se. Od ukupno 675 oglasa za moju struku na tom sajtu 467 poslova je u drzavama oko jezera, 70%!!! Dalje nemam sta da gledam, posebno sto su standardi mog posla u evropi i americi malko razliciti pa bi prilikom usaglasavanja standarda moglo da padne i par brzih otkaza na pocetku. Gledao sam po drzavama i Micigen, Njujork, Minesota i Ilionis su zaista u tome ne prikosnovene. Kalifornija i Severna Karolina su u rangu Ohaja i jedina drzava koja je jos vredna pomena je Teksas. Ostalo je sto se tice mene i mog posla ravno nuli.

@ASSI
Tačno tako, svako od nas je različit, različite ga stvari privlače i naravno da će onda u Americi svako naći da mu se dopada neka druga lokacija. Amerika je baš zato jedna neverovatna zemlja jer pruža mogućnosti koje ne pruža ni jedna druga zemlja na celom svetu. Meni se baš sviđa to što se svaka država razlikuje, što zavisno od toga čime se bavite možete da birate gde će te da živite. Niko ne može da garantuje da recimo odete u Chicago da će Vam tamo biti ok, da će te se snaći, naći posao, i sl. možda nekog od nas čeka posao iz snova u nekoj državi i gradu koji se još nije spomenuo na ovom forumu!

peja
21.11.2012, 12:35
istraživajući po internetu o ovde pomenutom Grand Rapids-u naišao sam na podatak da u Grand Rapids-u ima Hrvatska Katolička Škola, kao i da postoji i velika Bošnjačka zajednica pa reko da objavim ako je nekome interesantno..