PDA

View Full Version : S obzirom da su stavke na forumu haoticne


Vangelistexas
23.02.2013, 15:46
Molim vas, ukoliko nije problem, da priblizite ljudima koji se prijavljuju, a i meni s obzirom da me interesuje - sta ste na formularu stavljali kao zaposlenje? Da li ste navodili sve poslove koje ste radili u Srbiji (i/ili napolju) ukljucujuci honorarne, ili samo one koji su vam upisani u radnim knjizicama? Ovo vas molim iz prostog razloga jer jedna osoba na forumu kaze jedno, druga kaze drugo, a mnogo bi pomoglo da se ovo razjasni.

Hvala vam puno!

redovnica
23.02.2013, 16:42
Ma ono sta ti je u radnoj, da ne bi rekli da nisi placao porez drzavi, da si radio na crno. Ali to je moje misljenje.

Vangelistexas
23.02.2013, 16:47
Ma ono sta ti je u radnoj, da ne bi rekli da nisi placao porez drzavi, da si radio na crno. Ali to je moje misljenje.

Upravo ovakve odgovore sam i pokusao da izbegnem. Izvini sto moram da budem malo grub, ali ovo je jedan od odgovora koji je bio pobijan cinjenicom da sluzbenici u ambasadi NE traze radnu knjizicu. Jedan od bivsih clanova je imao problema na razgovoru zato sto nije naveo NISTA u formularu pa im je licno rekao da je radio na crno, te su ga gledali popreko u ambasadi.

redovnica
23.02.2013, 17:08
Ne znam zasto se poduplao post. Ma ok, nisam ni razmisljala u tom smjeru jer jedino nisam bila prijavljena kada sam radila dodatno kao konobarica, a to i nije nesto presudno da im kazem..

mikiSA
23.02.2013, 17:19
Ja sam stavila bibliotekar: to sam radila i kao part time (u US kad sam se skolovala, znaci nema ga u radnoj knjizici) a onda deputy library manager (ovo mi je bila titula u BiH na jednom faxu) to je bilo u knjizici (obzirom da je pitanje za zadnjih 5 godina, stavila sam i ono sto je bilo ugovor o djelu na 13 mjeseci kao tehnicki sekretar i arhivist, onda opet bibliotekar u jednoj maloj biblioteci : opet ugovor o djelu)

Daliborable
23.02.2013, 21:44
Upravo ovakve odgovore sam i pokusao da izbegnem. Izvini sto moram da budem malo grub, ali ovo je jedan od odgovora koji je bio pobijan cinjenicom da sluzbenici u ambasadi NE traze radnu knjizicu. Jedan od bivsih clanova je imao problema na razgovoru zato sto nije naveo NISTA u formularu pa im je licno rekao da je radio na crno, te su ga gledali popreko u ambasadi.

U principu ako si radio honorarno onda nisi ni duzan da platis porez ako nisi zaradio preko ... e sad nekih desetak hiljada eura. To je u BiH.

Ja u zivotu nisam imao radne knjizice i nikad nisam platio porez.

U Srbiji ako radis recimo u nekoj bazi npr. Bondsteel (ili na crno baustela itd) ne placas porez ali koliko se sjecam drzava te oporezuje na pare koje ti legnu na racun. Tako da nije skroz tacno da ne placas drzavi ili da si najcrnji.

Koliko vidim niko ti ne trazi dokaze o prethodnom radnom iskustvu kada dodjes na intervju tako da... ne mislim da ti treba radna knjizica. U najgorem slucaju ako je potreban dokaz onda se moze naci neko da izda potvrdu da si kod njega honorarno nesto radio.

Ja srecom imam ugovore o tom prehodnom honorarnom zaposlenju tako da sa moje tacke gledista ne brinem. Ali moj status bez radne knjizice ti dodje isto kao na crno (sto ja naravno mislim da niko ne treba da izjavi).

Nadam se da ovo moje misljenje bar malo odagna zabrinutost oko toga :grin:

cukoni
23.02.2013, 22:54
Ja sam stavila bibliotekar: to sam radila i kao part time (u US kad sam se skolovala, znaci nema ga u radnoj knjizici) a onda deputy library manager (ovo mi je bila titula u BiH na jednom faxu) to je bilo u knjizici (obzirom da je pitanje za zadnjih 5 godina, stavila sam i ono sto je bilo ugovor o djelu na 13 mjeseci kao tehnicki sekretar i arhivist, onda opet bibliotekar u jednoj maloj biblioteci : opet ugovor o djelu)
i sta ako nisi nista radio,jel onda prave probleme?

Vangelistexas
23.02.2013, 23:16
i sta ako nisi nista radio,jel onda prave probleme?

Nisi razumeo cukoni :) Momak je na prijavi ostavio polje prazno pa kad su ga pitali zasto nista nije naveo, on je rekao da je to zato sto je radio na crno pa nema upisano u radnoj knjizici. Oni su pretpostavili da ce postati teret drzave (public charge) te mu trazili affidavit of support iz Amerike. Ja sam stavio translator (part-time) jer zapravo to i radim, ali mi najveci problem predstavlja to sto nemam nista konkretno u radnoj knjizici, a hteo sam da navedem svoje predjasnje poslove cisto da bih pokazao da sam voljan i spreman da radim u sopstvenoj struci (samo takve poslove sam i radio, koji zahtevaju moju struku - upotrebu engleskog jezika na maksimalnom nivou) ;)

cukoni
24.02.2013, 00:41
Nisi razumeo cukoni :) Momak je na prijavi ostavio polje prazno pa kad su ga pitali zasto nista nije naveo, on je rekao da je to zato sto je radio na crno pa nema upisano u radnoj knjizici. Oni su pretpostavili da ce postati teret drzave (public charge) te mu trazili affidavit of support iz Amerike. Ja sam stavio translator (part-time) jer zapravo to i radim, ali mi najveci problem predstavlja to sto nemam nista konkretno u radnoj knjizici, a hteo sam da navedem svoje predjasnje poslove cisto da bih pokazao da sam voljan i spreman da radim u sopstvenoj struci (samo takve poslove sam i radio, koji zahtevaju moju struku - upotrebu engleskog jezika na maksimalnom nivou) ;)

moguce da sam i ja izostavio ovu stavku,mada kad sam popunjavao formular bilo sta sam zaboravio popunit me je vracao automatski dok nisma popunio

blueman
24.02.2013, 01:13
Ja sam napisao sve gde sam radio ukljucujuci i na crno, kad bolje malo razmislim veci deo radnog staza mi je na crno. Mislim da njih ne interesuje da li si radio na crno ili nisi (niko ne trazi radnu knjizicu) vec zele da vide da si radio generalno, ne vole velike praznine u biografiji, jer ako nisi radio, nisi studirao,nisi se bavio se sportom i sl. mogu da pomisle da si bio u zatvoru ili ko zna sta..

Bockyman
24.02.2013, 07:10
моја жена, као носилац визе на разговору у амбасади, није имала ни један једини дан радног стажа, ни на црно, ни на бело.... дакле, ни парт тајм, ништа. и ништа нас нису питали у вези претходног радног искуства. ако ово некоме помаже...

nina-venus
24.02.2013, 16:32
@Vangelistexas Da li pricate o formularu dsp122 i tacki 7. ili o formularu ds-230 i tacki 32. ili mislite na oba kad kazete - formular?

Vangelistexas
24.02.2013, 16:55
@Vangelistexas Da li pricate o formularu dsp122 i tacki 7. ili o formularu ds-230 i tacki 32. ili mislite na oba kad kazete - formular?

DS-230, dakle present occupation kao i work experience (tacka 32) :)

nina-venus
24.02.2013, 18:16
Dakle,tacka 7. u ds122 se ostavlja prazna kada zelite da se kvalifikujete za dv prema obrazovanju,a ne prema radnom iskustvu.Jeste li je vi ostavili praznu Vangelis?

Vangelistexas
24.02.2013, 18:19
Nina, ne razumemo se. Hajde peske: u pitanju je work experience koji treba navesti na ds-230 formularu a NE work experience na dsp-122 formularu. Ne razumem zasto ovoliko problematike.

nina-venus
25.02.2013, 18:51
Nemojte se ljutiti,molim vas.Samo sam vas htela pitati i za ds122,da li ste ostavili prazno ili ne.Kad smo se vec dotakli teme pa i da to sebi razjasnim kroz tudje iskustvo.

Vangelistexas
25.02.2013, 20:53
Nemojte se ljutiti,molim vas.Samo sam vas htela pitati i za ds122,da li ste ostavili prazno ili ne.Kad smo se vec dotakli teme pa i da to sebi razjasnim kroz tudje iskustvo.

Aha, u redu. Ostavio sam to polje prazno iz prostog razloga sto nemam radnog iskustva u proteklih 5 godina za koje je potrebno minimum 2 godine pripreme, kao sto je u formularima navedeno. Stoga se kvalifikujem preko skolovanja :)

nina-venus
26.02.2013, 22:19
Da,to sam htela cuti.Hvala puno Vangelis!:bigkiss:

Vangelistexas
26.02.2013, 22:49
Da,to sam htela cuti.Hvala puno Vangelis!:bigkiss:

Nema na cemu, i nemoj da mi persiras, molim te :):):)