PDA

View Full Version : Lekari u Americi - Physicians in USA


Magelan
24.03.2013, 06:18
Na par mesta smo do sada spominjali lekarsku nostrifikaciju. Sam proces nostrifikacije nismo razjasnjavali pa cu se potruditi da hronoloski poredjam korake u celom tom procesu.

Uspesno odradjen proces garantuje ulazak u USA sa J1 ili H1B vizom i EB Green Card nakon zavrsenog residency-ja :)

Sertifikacija (Certification):

Prvi korak u celom procesu je sertifikacija. Na ecfmg.org je potrebno napraviti nalog ovde (https://secure2.ecfmg.org/emain.asp?app=iwa)
Naknada (fee) za ovaj korak je $60. Potrebno je popuniti obrasce i odnesti ih sluzbeniku na medicinskom fakultetu da to overi i posalje sa sve transkriptima i potvrdom o stecenom zvanju u ECFMG. Kontakt osoba na Medicinskom fakultetu u Beogradu je Ljiljana Mikovic, jako ljubazna i upucena u ceo ovaj proces jer je ona jedina na fakultetu koja je kompetentna za obavljanje ovog tipa papirologije. Ukoliko ECFMG zahteva dodatnu potvrdu, ona je ta koju kontaktiraju.
Ceo ovaj proces moze da potraje, tako da je najbolje pokrenuti ga kada ste vec uveliko krenuli sa ucenjem. Kada ECFMG obradi dokumentaciju i da zeleno svetlo, sticice vam mail sa informacijom da ste podobni za izlazak na test (Authorization to Test).

Testiranje:

USMLE (United States Medical Licensing Examination) cine tri "koraka" - Step 1, Step 2 & Step 3, sa naznakom da Step 2 ima dva dela - Step 2 CK (Clinical Knowledge) & Step 2 CS (Clinical Skills).
Step 1 i Step 2 CK je moguce polagati i van USA u Prometric testing centrima. Nama najblizi je u Zagrebu. Cena ova dva ispita je pojedniacno $820 s tim sto je dodatak (surcharge fee) za polaganje u Evopi $150 za Step 1 i $165 za Step 2 CK.
Step 2 CS se moze polagati samo u USA i to na 5 lokacija: Chicago, Philadelphia, Atlanta, Houston & Los Angeles. Cena je $1.440.
Step 3 u vecini drzava nije neophodno polagati da bi se krenulo na residency. Illinois ne trazi Step 3, dok je za New York neophodan.

Nakon izlazenja na test budite spremni na cekanje... Rezultati se cekaju po 4-5 nedelja, i izlaze iskljucivo sredom pre podne po CST. Do aprila ove godine test je ocenjivan sa dva broja - dvocifrenim (koji je pokazivao percentil) i trocifrenim do kog se dolazi statistickim izvodjenjem - dakle nije realni broj poena koji ste postigli na testu vec se do njega dolazi nekom samo njima poznatom formulom. Od aprila se ukida dvocifrena ocena jer je izazivala konfuziju prilikom odabira kandidata i ostaje samo trocifreni identifikator... Crta se povlaci na 185 i to je minimum za prolaz, dok se rezultati od 260 i preko interpretiraju kao natprosecno dobri...

Step 2 CS je ispit koji se polaze na pacijentima, glumcima specijalno obucenim za ovo testiranje. Sastoji se u pregledu vise pacijenata, mada je cela poenta ispita u ciljanoj (ne kompletnoj) anamnezi jer je jako malo vremena po pacijentu, a zatim treba otkucati "note" (nalaz) i napisati par diferencijalnih dijagnoza. Prilikom ovog ispita veoma je vazan sam pristup pacijentu, koriscenje onoga sto Ameri zovu "therapeutic communication", pokazivanje empatije itd, jer su pacijenti-glumci u isto vreme i ocenjivaci i treba biti vrlo taktican u pristupu... Navezba se sve to, postoji puno materijala po internetu, ali definitivno zahteva vezbu...

Residency:

Nakon polozenih ispita preko ERAS sistema se prijavljuje za "match" kako bi se eventualno dobio residency. Ceo proces pocinje u septembru kada se kandidati online preo ERAS-a prijavljuju za zeljena raspoloziva mesta. U oktobru iz ERAS-a bolnicama salju vase prijave i onda je na bolnici da odluci da li ce vas pozvati na intervju ili ne. Imate pravo da se prijavite na neograiceni broj pozicija, samo sto tu treba biti taktican i napraviti probir. Sva ta putovanja kostaju, a i od prevelikog broja potencijalnih ustanova koje mogu da ponude intervju, na kraju prilikom Match-ovanja se stavlja samo 5 pa postoji velika sansa da vas ustanova rangira visoko, a vi je ni ne stavite na spisak i da onda ne dodje do "match-ovanja". Dakle, nakon obavljenih intervjua, do februara imate vremena da se odlucite kojim ustanovama koje su vas intervjuisale dajete prioritet. Isto tako, ustanove rangiraju i vas. U martu, sistemski se radi match (treba da se potrefi da je ustanova visoko rangirala kandidata, a kandidat ustanovu u isto vreme) i prva informacija je "Matched" ili "Not Matched". Nedelju dana se ceka na informaciju u koja je ustanova u pitanju. Kada i taj dan dodje i saznate u kojoj cete ustanovi biti na residency-ju, do juna imate vremena da odradite papirologiju vezane za vizu (to su J1 ili H1B, mada sve cesce J1) i u junu se krece sa residency-jem. To je u isto vreme i staz i specijalizacija, za vecinu specijalnosti je trajanje 3 godine (interna npr), i plata se krece u rasponu od 45-50k godisnje. Radi se 80-100 sati nedeljno. Odatle je i naziv "resident" jer se vise vremena za te 3 godine provede u bolnici nego napolju :)

Postoji i nesto sto se zove "prematch". Postoje ustanove koje koje na samom intervjuu daju ponudu za posao-residency i tada se postpisuje ugovor. Ova opcija je dobra sa te strane sto vec na jesen znate gde cete u junu poceti da radite i nema stresa i onog iscekivanja, a ni rizika od opcije "Not matched". Prematch je idealan za ljude koji ne vole da rizikuju, ali je sa druge strane mac sa dve ostrice. Primera radi, pozvani ste ne intervju u nekih 5 ustanova od kojih su 3 prosek ili ispod proseka, a 2 su odlicne. Zalomi vam se da prvi intervju bude u toj nekoj manje pozeljnoj, oni vam ponude prematch i tu odmah nastaje dilema... Rizikovati ili ne. Ako odbijete, niko vam ne garantuje da ce vam u nekoj od onih pozeljnijih ustanova ponuditi prematch... Dakle, tu je malo igra "macke i misa"...

Kontakti su zlata vredni. Vrlo cesto se dogadja da se neko ne match-uje godinama jer prosto nema osobu koja ce ga/je negde preporuciti (po srpski - veza). Preporuke su jako bitne, i treba ih "juriti" cim se krene u proces. Taj neki vas kontakt (veza) uvek moze da urgira da dobijete bar intervju, ako nista drugo, a cesto ce i osobu koja vas preporucuje pitati za misljenje tako da su osobe koje vas negde preporucuju od krucijalne vaznosti. Nasih je najvise po NYC i CHGO, nekolicina po Batimore-u, Filadelfiji... Recimo da se godisnje match-uje desetak ljudi iz Beograda, mada nije ni veliki broj ljudi koji uopste zapocne proces. Sve ovo zahteva dosta vremena, a prevashodno novca... Dosta kolega nije sa sobom ni nacisto da li bi isli preko, ima i onih koji jednostavno sebe ne vide u inostranstvu, a moramo uzeti u obzir i cinjenicu da jezik moze da bude velika barijera ukoliko se krece od pocetnog nivoa...

Priprema za ispite:

USMLE WORLD Q-Bank - www.usmleworld.com
Kaplan Q-Bank - www.kaptest.com/Medical-Licensing
Knjiga "First Aid for USMLE" najnovije izdanje

Postoji jako puno dodatnog materijala, sto stampanog, sto videa. Svako ko je spremao ove ispite ima neku svoju pricu, nekome je bilo korisnije jedno, nekome nesto drugo, onom trecem nesto sasvim peto itd itd. Ono sto je sigurno, to je da ce vam svi preporuciti ona gore 3 navedena, a za dodatak - sami cete videti koja vam literatura najvise "lezi". USMLE WORLD je nepobediv, i opsti je utisak da se najvise treba bazirati na ovoj banci pitanja jer se najvise nauci iz objasnjenja koja slede nakon obradjenog pitanja.


Za sve detaljne informacije treba do tancina izuciti zvanicni website www.ecfmg.org

Minnie_Mouse
24.03.2013, 23:18
Ovako si nama, neupucenima, malo olaksao da razumemo neke stvari..
Interesuje me, koliko se razlikuje proces nostrifikacije za stomatologe, posto se ovo odnosi na opstu medicinu?

Ima li veze da li je u Srbiji odradjen staz ili ne?

Zasto si se ti sada odlucio za medicinu? (ako nije previse licno pitanje)
Hvala za temu..

Magelan
25.03.2013, 04:31
Ovako si nama, neupucenima, malo olaksao da razumemo neke stvari..
Interesuje me, koliko se razlikuje proces nostrifikacije za stomatologe, posto se ovo odnosi na opstu medicinu?

Ima li veze da li je u Srbiji odradjen staz ili ne?

Zasto si se ti sada odlucio za medicinu? (ako nije previse licno pitanje)
Hvala za temu..

Proces nostrifikacije za stomatologe je totalno druga dimenzija... To sto je staz zavrsen u Srbiji, niti pomaze niti odmaze...

Stomatolozi skolovani u inostranstvu licencu dobijaju iskljucivo nakon zavrsenog programa za strance. Programi za strance su kocipirani tako da aplikanta nakon upisa stave na drugu ili trecu godinu osnovnih studija. Zvanicno su to "specijalni" programi za strance, a u stvari te vrate par godina unazad. U Cikagu recimo program traje dve godine, Rochester, NY - 2.5 godine, Milwaukee, WI 3 godine, NYU - 3 godine, Nova University u Ft Lauderdale, FL - 3 godine...

Dodatni otezavajuci faktori:

Skolarina za ceo program je u rasponu 150-200k

Studiranje je full time i jako je malo prostora za rad sa strane kako bi se iole pokrili neki osnovni zivotni troskovi

Za razliku od medicinara, stomatolozima je potreban i TOEFL

NBDE 1 i NBDE 2 se od prosle godine ocenjuju samo sa "pass" i "fail" ocenama sto je fakultetima ostavilo prostora da uvedu i dodatni test - DAT (Dental Admission Test) jer drugacije nemaju nacin da rangiraju kandidate. DAT je u stvari ispit koji se polaze pri upisu stomatoloskog fakulteta u USA. To je kao kad bi medicinarima prilikom nostrifikacije uveli i MCAT.

Dakle samo za pripremu NBDE 1, NBDE 2, TOEFL i DAT je potrebno minimum godinu dana zesceg ucenja i ukoliko se sve to ispolaze onda se prijavljuje za program za stance.

Stizemo da zapetljanog dela - prijavljenih je uglavnom 10 puta vise nego sto je slobodnih mesta i liste cekanja su svake godine sve duze i duze. U Cikagu recimo program startuje samo jednom godisnje i primaju samo 30 ljudi, a prijavi se preko 300 ljudi. Po manjim gradovima je jos manje mesta - uglavnom jednocifreni brojevi. Pa jos kad se dodje do informacije da UIC u uzi krug uzima u razmatranje aplikante koji izvrse donaciju fakultetu, onda postane jasno da je sve ovo prethodno navedeno preveliko cimanje za nesto sa malim (bolje receno nikakvim) sansama za uspeh.

NYU je na zvanicnom sajtu objavio kako od sledece godine ukida program za strance i ohrabruje ih da razmisle o njihovom regularnom programu od 4 godine. Igraju sve "prljaviju" igru i bukvalno te ucenjuju...


Zasto sam se odlucio da u nekoj blizoj buducnosti ponovo krenem da studiram, ovog puta medicinu?
Ne zelim da protracim godinu dana (minimum), ispolazem sve ove ispite i onda dodjem u situaciju da godinama cekam da me prime u neki program (ako me uopste prime). Godine prolaze, a ja iskreno ne zelim da sedim u mestu i cekam da se dogodi cudo, prosto nisam taj tip... Offshore medicinski fakulteti na Karibima kostaju 50-200k (par nekih koji su na vrhu moje liste su negde oko 100.000 za ceo program) i traju 4 godine, nema listi cekanja i sasvim je izvesno da ces za 4 godine doci do diplome. Ovako kao stomatolog, cak i u najboljem scenariju za 4 godine pitanje je da li bih dosao do licence. Isto tako, ja vec 3.5 godine nemam nikakvog kontakta sa strukom, silom prilika sam opet u medicinskom polju, prvo sam bio Nurse Aide, pa sad Nurse, a u medjuvremenu sam godinu dana radio i na proceni rizika pri zdravstvenom osiguranju. Sto je najsmesnije, posle srednje skole na prijemnom za fax upao sam na budzet i na stomatoloskom i na medicinskom faksu, a nisam ni razmisljao tada na duze staze i kakve sve posledice moze da ima odabir jednog ili drugog... Odozgo sto u USA imam dosta prijatelja i poznanika koji su lekari i koji mogu da pomognu oko residency-ja, a ni jednog stomatologa... Ne znam licno nikog ko se u proces stomatoloske nostrifikacije upustio u poslednjih 20 godina, par nasih stomatolog u CHGO su to zavrsili davno, kad je sve to bilo drugacije i liberalnije. Dakle, kad se podvuce crta, nisam spreman na to cimatanje i tu kolicinu neizvesnosti koju nosi sam pokusaj da samo udjem u program pa da im jos to debelo i platim. Samo skolarina za medicinu ce biti dvostruko manja, a mnogo je manji stres i cimanje i sam ishod poduhvata mnogo izvesniji. Na Karibima se provodi 18-20 meseci (opsti predmeti), a onda se 2.5 godine rotacije obavljaju po americkim bolnicama...

Posle ovih cikaskih zima, mislim da bi mi jako prijalo godinu ipo Sunca i plaze negde na Karibima :;D:

Minnie_Mouse
25.03.2013, 18:41
Hvala na pojasnjenju..
Steta sto je takva prica za stomatologiju, obzirom da je medicina dosta kompleksnija od stomatologije, nekako je logicnije da je teza procedura za medicinare, ali eto.
Tebi svaka cast na hrabrosti, nije to malo stvar.
Obavestavaj kako napredujes i srecno!

solazela
08.04.2013, 01:35
Objasnjenja su fantasticna! Zvuci tako jednostavno :)

Da li mozes nesto vise o Stepu 3 da nam kazes? Koje specijalizacije je moguce dobiti?

Magelan
08.04.2013, 01:59
Step 3 je jako slican Stepu 2 CK. Recimo da je za nijansu vise akcenat stavljen na terapiju. Na stepu 3 je dosta pitanja tipa "What would be the next best step?", dakle gleda se koliko ste savladali algoritme tj. protokole u dijagnostici i terapiji pojedinih stanja. Step 3 traje 2 dana i isto ga je moguce polagati u USA, ali za razliku od Stepa 2 CS nije ogranicen na onih 5 lokacija, vec se moze polagati u svakom Prometric testing centru. Rezultati testa se izdaju u formatu "pass" ili "fail" - nema brojki prilikom ocenjivanja. Step 3 polazu nasi koji tipuju na residency u NYC, jer je u drzavi NY neophodan pre pocetka residency-ja.

Sto se specijalizacije tice, 90% nasih je na internoj, par njih na psihijatriji i neurologiji...

solazela
08.04.2013, 17:05
Da li postoji neka granica u godinama za otpočinjanje celog procesa? Nešto sam načula da ukoliko više godina prođe od diplomiranja u Srbiji to donosi negativne poene. Da li je to tačno?

Magelan
08.04.2013, 20:03
To zovu "Year of Graduation cut off". To je nezvanicni parametar prilikom match-ovanja.

Zvanicno, ne postoji granica u godinama. Nezvanicno, neki programi preferiraju aplikante koji imaju manje od 5 godina od diplomiranja, neki 10, dok neki ne stvaljaju previse akcenat na to...

fipe
10.04.2013, 17:18
Šta reći? Sva čast Magelan na zalaganju. Puno si rekao. Ja sam dr. med i mislim o dolasku ako izvuku pa cu polako step by step

Magelan
10.04.2013, 17:24
@fipe

Kao sto sam gore napisao, lekari ukoliko se match-uju dobijaju vize, a posle residency-ja se dobija Employment Based Green Card. Stoga, ukoliko zelis ovamo, ti si jedan od retkih koji moze relativno lako do GC i van lutrije :;D:

fipe
10.04.2013, 19:31
@fipe

Kao sto sam gore napisao, lekari ukoliko se match-uju dobijaju vize, a posle residency-ja se dobija Employment Based Green Card. Stoga, ukoliko zelis ovamo, ti si jedan od retkih koji moze relativno lako do GC i van lutrije :;D:


Ma u nekim sam dvojbama, trojbama 😄 pa sam odigrao lutriju da mi olaksa mozda malo. Vidjet cemo. Ako dobijem, pakiramo se i preko bare pa tamo ponove laganini

Magelan
10.04.2013, 19:38
@fipe

Ok :) Nikad nije lako napraviti tu odluku, pogotovo ako imas posao u struci kuci i plus ako je u drzavnoj sluzbi...

Vecina ovih nasih lekara koji su na residency-ju su kolege koje su par godina sedele kuci, bez ikakvih naznaka da ce u BGD ili bilo gde u Srbiji naci posao, i onda im je USMLE bio jedina opcija.

SolakM
26.12.2013, 11:10
Zavrsavam fax u januaru i pripremala bih ze za nostrifikaciju, pa me zanima da li neko u Beogradu trenutno sprema USMLE?

Magelan
26.12.2013, 20:17
Zavrsavam fax u januaru i pripremala bih ze za nostrifikaciju, pa me zanima da li neko u Beogradu trenutno sprema USMLE?

Grupa koju ja znam se okupila preko fejsa, to je bilo pre neke 3 godine sigurno. Svi ti ljudi su vec uveliko ovde, mahom na drugoj godini residency-ja. Vidi po fejsu, siguran sam da je dosta kolega koji se pripremaju, pitanje je da li i dalje postoji timski rad u BGD po tom pitanju.

pile
26.12.2013, 23:04
Evo i ja da se oglasim.Mene isto muci taj problem,spremanje za USMLE.Ustvari ja pocnem da pripremam,prikupljam literaturu,pa stanem,pa ponovo,sve iznova. Naravno da hocu da to sve polozim i bavim se poslom za sta sam se skolovala.Ali uvek postoji ali.Verovatno je to strah,strah od toga da li to mogu,da li cu uspeti,pa jezik treba da savladam...i tako bezbroj pitanja.A ovamo posla nema ni za zivu glavu,ili bar za mene.Sta da se radi,tako je kako je.Pozdrav

kirilnik
08.06.2015, 22:40
Dali ima nekoj ovde iskustvo so ECFMG i registriranje za USMLE step1?Se registrirav na sajtot ECFMG,dobiv broj,popolniv Aplication for ECFMG certification,plativ 65$ i sega mi dava da se prijavam za USMLE step1.Ne mozam da razberam koga ke mi gi baraat diplomata i kup dokumenti od faks?I sto da pisam na aplikacijata za status,so ogled na toa sto sum dobitnik na green card,ama ovaa godina,ne sum ja dobil seuste vizata?Sakam da polagam vo Solun pred da zaminam.Blagodarm odnapred

Magelan
08.06.2015, 22:58
Ovo ti je link (http://www.ecfmg.org/certification/reference-guide.html) sa uputstvom.

Tvoj medicinski fakultet treba da im posalje transkript tj. dokaz da si stekao zvanje Doktora Medicine da bi ti ECFMG dao zeleno svetlo da se prijavis za Step 1.

Sto se statusa tice, upisujes onaj koji trenutno imas.

kirilnik
09.06.2015, 11:51
Fala Magelan.Gi procitav od prethodno site bulletin-i i informacii,ama nekako kompliciran e mnogu sajtot na ECFMG,ili mene taka mi se cini.Inaku i jas rabotev dva meseca vo Alexandria,VA pred sedum godini.Ne mi se dopadna nitu D.C.,nitu metro area :) Pozdrav

Nemanja Jolovic
18.01.2016, 04:11
Izinjavam se sto se javljam ovako kasno, ali nadam se da ce neko videti. Da li je moguce da se prijavim za nostrifikaciju i sve ove stavke sa medicinskog fakulteta u Kragujevcu ili to vazi samo za Beograd? Hvala unapred.

Magelan
18.01.2016, 16:09
www.wdoms.org sadrzi listu akreditovanih medicinskih fakulteta koju ECFMG koristi. U Republici Srbiji to su:
Beograd
Nis
Novi Sad
Kragujevac

Fakultet u Kosovskoj Mitrovici nije na listi.

Tomislav1970
19.01.2016, 06:59
Sta se desava sa nasim ljekarima specijalistima ili cak sa sub-specijalistima sa visegodisnjim iskustvom? Kakva je procedura za njih?

Magelan
19.01.2016, 16:06
Sta se desava sa nasim ljekarima specijalistima ili cak sa sub-specijalistima sa visegodisnjim iskustvom? Kakva je procedura za njih?

Ista kao i za one koji su tek izasli sa fakulteta. Specijalizacije iz drugih zemalja nisu priznate i mora se sve od pocetka.

NatNem
09.05.2016, 22:42
Dragi forumasi,

izvucena sam za Green card,nigde ne forumu ne mogu da nadjem odgovor na pitanje da li i neko ko ima Green Card i Permanent Resident status isto mora da polaze USMLE?

Hvala svima na nesebicnom deljenju informacija

Tomislav1970
09.05.2016, 23:35
Dragi forumasi,

izvucena sam za Green card,nigde ne forumu ne mogu da nadjem odgovor na pitanje da li i neko ko ima Green Card i Permanent Resident status isto mora da polaze USMLE?

Hvala svima na nesebicnom deljenju informacija

Koliko sam ja shvatio iz prvog posta u ovoj temi, USMLE je vazan za nostrifikaciju i on se polaze ako skolu, odnosno medicinski fakultet nisi zavrsio u SAD, nevezano za vizu koju imas (Zelena karta je isto viza), a moze ti omoguciti i da je dobijes:

"Na par mesta smo do sada spominjali lekarsku nostrifikaciju. Sam proces nostrifikacije nismo razjasnjavali pa cu se potruditi da hronoloski poredjam korake u celom tom procesu.

Uspesno odradjen proces garantuje ulazak u USA sa J1 ili H1B vizom i EB Green Card nakon zavrsenog residency-ja"

Magelan
10.05.2016, 02:46
Dragi forumasi,

izvucena sam za Green card,nigde ne forumu ne mogu da nadjem odgovor na pitanje da li i neko ko ima Green Card i Permanent Resident status isto mora da polaze USMLE?

Hvala svima na nesebicnom deljenju informacija

USMLE polazu svi koji zele da budu licencirani lekari u US. To se odnosi i na drzavljane, i na Permanent Residents i na strance koji pokusavaju da udju u lekarski sistem u US nezavisno od toga da li su zavrsili fakultet u US ili van US.

Koliko sam ja shvatio iz prvog posta u ovoj temi, USMLE je vazan za nostrifikaciju i on se polaze ako skolu, odnosno medicinski fakultet nisi zavrsio u SAD, nevezano za vizu koju imas (Zelena karta je isto viza), a moze ti omoguciti i da je dobijes

Nisi razumeo taj deo jer nismo ulazili u detalje oko studiranja medicine u US. I Ameri polazu USMLE. To je u stvari lekarski drzavni ispit. Jedina je razlika sto se ovde Step 1 polaze nakon druge godine fakulteta, dok se na Step 2 CK & CS vec moze izaci nakon odslusane trece godine medicinskog fakulteta. Medicina je ovde 4 godine za razliku od evropskih fakulteta.

NatNem
10.05.2016, 11:28
Hvala puno na odgovorima,
problem je sto USMLE moze da se polaze samo do dve godine od zavrsetka osnovnih studija,znaci specijalisti nikako vise nemaju pravo da izadju na ispit.
Da li ima nasih lekara koji nisu polagali USMLE,sta bi moglo u USA da se radi bez polaganja ispita kao lekar?

SEEUSAIC
10.05.2016, 17:12
Hvala puno na odgovorima,
problem je sto USMLE moze da se polaze samo do dve godine od zavrsetka osnovnih studija,znaci specijalisti nikako vise nemaju pravo da izadju na ispit.


Odakle vama ovaj podatak? Apsolutno netacna tvrdnja, kada su lekari koji nisu studirali u USA u pitanju. Molimo vas da iscitate celu temu o medicinskom skolovanju u USA pre nego sto nastavimo diskusiju. Hvala.

Sup.Mod.

Magelan
10.05.2016, 17:37
Hvala puno na odgovorima,
problem je sto USMLE moze da se polaze samo do dve godine od zavrsetka osnovnih studija,znaci specijalisti nikako vise nemaju pravo da izadju na ispit.
Da li ima nasih lekara koji nisu polagali USMLE,sta bi moglo u USA da se radi bez polaganja ispita kao lekar?

Kao sto je drugi moderator napisao, tvrdnja da neko nema pravo da izadje na ispit je NETACNA. To je jedino mogao da izmisli neko kao izgovor kada nije uspeo da polozi te ispite, a ima ih... Dosta kolega sa specijalizacijom ne zeli/nece da se pomiri sa cinjenicom da moraju ponovo na specijalizaciju i onda se fabrikuju razne price i mitovi...

U postovima#7&8 je odgovoreno na pitanje koje vas interesuje, te vas stoga molim da prvo iscitate postojecu temu, a nakon toga, ukoliko bude i dalje nejasnoca, razjasnicemo detalje.

Na zalost, berza poslova za lekare bez licence u najmanju ruku nije najsjajnija. Kolege su radile bukvalno sve i svasta kako bi prezivele - od voznje kamiona i taksija do flebotomista, EKG tehnicara, bolnicara...

Moderator

Peace of mind
23.05.2016, 05:40
Magelan, hvala puno na korisnim informacijama i trudu, zaista mnogo znači sve ovo! Inače, ja sam 5. godina medicine u Srbiji, razmišljam o odlasku u Ameriku i pripremanje USMLE....Interesuje me kako i šta raditi po pitanju jezika iako sam ga učio od osnovne škole i kroz srednju ali nemam sertifikat o položenom engleskom pa da li treba polagati IELTS ili TOEFL za Ameriku tačnije da li je obavezan za polaganje USMLE? Koji je kurs od ta 2 bolji za polaganje i priznatiji u Americi? Koliko bi mi trebalo vremena da savladam kurs pa onda USMLE? Baš imam volju da radim na tome, da položim taj USMLE pa neka to bude i za par godina ali brine me malo kako to sve obaviti i kako finansirati sve to, mada polako sve se može kad se hoće, treba biti uporan..Možda počnem raditi ovde u Srbiji pa skupljati pare polako i polagati...:blink: Hvala još jednom na svim informacijama i sve najbolje! :)

Magelan
23.05.2016, 17:11
Magelan, hvala puno na korisnim informacijama i trudu, zaista mnogo znači sve ovo! Inače, ja sam 5. godina medicine u Srbiji, razmišljam o odlasku u Ameriku i pripremanje USMLE....Interesuje me kako i šta raditi po pitanju jezika iako sam ga učio od osnovne škole i kroz srednju ali nemam sertifikat o položenom engleskom pa da li treba polagati IELTS ili TOEFL za Ameriku tačnije da li je obavezan za polaganje USMLE? Koji je kurs od ta 2 bolji za polaganje i priznatiji u Americi? Koliko bi mi trebalo vremena da savladam kurs pa onda USMLE? Baš imam volju da radim na tome, da položim taj USMLE pa neka to bude i za par godina ali brine me malo kako to sve obaviti i kako finansirati sve to, mada polako sve se može kad se hoće, treba biti uporan..Možda počnem raditi ovde u Srbiji pa skupljati pare polako i polagati...:blink: Hvala još jednom na svim informacijama i sve najbolje! :)

Za polaganje USMLE nije potreban niti TOEFL, niti IELTS. Ono sto je potrebno za Step 2 CS jeste komunikacija, tako da za to vec treba malo vezbe. Step 1 i Step 2 CK su testovi sa pitanjima u vidu klinickih vinjeta za koje je vise potrebno poznavanje terminologije na Engleskom nego samog jezika. Krenes kroz pitanja i polako stavljas nove reci sa strane, kada prodjes kroz celu UWorld banku, imaces vec dovoljan recnik sto se pitanja tice. Kako CS i ide nakon ova dva pismena testa, dovoljno je vremena da se vezbaju i pregledi, a to je najbolje u paru ili grupi sa kolegama koji takodje spremaju taj ispit.

Peace of mind
24.05.2016, 04:17
Ok, hvala ti puno.....Videćemo, polako razmišljam o tome jer bih ovde da završim i da krenem da radim jer bih morao zaraditi prvo za polaganje svih koraka a onda i za sam odlazak....U svakom slučaju hvala na info.....:) Pozdrav....

Dzems2016
08.01.2017, 17:48
Pozdrav svima , ja sam stigao u Ameriku i imao sam srecu da preko procesa DV lotterry doselim ovdje. Dio moje porodice zivi ovdje pa mi je sav proces laksi no zanima me sljedece. U Bosni sam zavrsii zdravstveni fakultte, opusi smjer, 3 godine i stekao bolonjsku diplomu diplomirani medicinski tehnicar, krajem marta imam polaganje u bosni i zavrsnog ispita na master studiju, smjer zdravstvena njega i menadzment. Dakle nisam opsta medicina vec zdravstveni fakultet. Koje poslove ovdje mogu dobiti i sta sve moram da uradim za priznavanje diplome. Unaprijed hvala svima....

LJ75
10.01.2017, 10:56
Pozdrav svima , ja sam stigao u Ameriku i imao sam srecu da preko procesa DV lotterry doselim ovdje. Dio moje porodice zivi ovdje pa mi je sav proces laksi no zanima me sljedece. U Bosni sam zavrsii zdravstveni fakultte, opusi smjer, 3 godine i stekao bolonjsku diplomu diplomirani medicinski tehnicar, krajem marta imam polaganje u bosni i zavrsnog ispita na master studiju, smjer zdravstvena njega i menadzment. Dakle nisam opsta medicina vec zdravstveni fakultet. Koje poslove ovdje mogu dobiti i sta sve moram da uradim za priznavanje diplome. Unaprijed hvala svima....

Pa pod broj jedan, treba da vidis da li i kako mozes nostrificirati diplome. Nisam siguran da mozes koristiti analogiju Njemačke, gdje masa našeg svijeta rade kao medicinari i njegovatelji na osnovi bosanskih diploma.

Konkretno, možda da krenes od ovoga:

http://www.wes.org/evaluations/preliminary.asp

Dzems2016
12.01.2017, 00:48
Hvala ispunio Sam pa vidjet cemo ... da li neko Zna ima li neki poseban test za nurse ill mora oval USMLE

Magelan
13.01.2017, 03:42
Hvala ispunio Sam pa vidjet cemo ... da li neko Zna ima li neki poseban test za nurse ill mora oval USMLE

Pogledaj temu o medicinskim sestrama-tehnicarima (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=954) gde smo pisali o NCLEX-u i ostalim detaljima o procesu nostrifikacije.

USMLE je drzavni ispit za lekare, NCLEX je za medicinske tehnicare.

Magelan
02.10.2017, 00:43
USMLE Step 1 update:

- Za prolaz je neophodno 192 poena. Na svakih par godina se "crta" pomera na gore.
- Prosecan broj sekundi po pitanju je sada 90. Drugim recima blok od 40 pitanja traje tacno 60 minuta.
- Ceo ispit se sastoji od 7 blokova = ukupno 280 pitanja.
- Ukupno trajanje pauza je 45 minuta i to vreme se moze iskoristiti u vise navrata. (recimo 3x15 ili 30+15...). Ovo se odnosi iskljucivo na pauze koje se prave nakon zavrsenog bloka pitanja i to je "Scheduled Break"
- Postoji mogucnost da se u toku samo bloka napusti soba za testiranje (ako bas zapne :D), ali to vreme ide na ustrb vremena dodeljenog za blok pitanja i nosi ogroman rizik da ponestane vremena da se urade sva pitanja u datom bloku. Ovaj tip pauze je "Unscheduled Break".
- Za vreme pauza ("Scheduled Break") dozvoljen je pristup ormaricu, dozvoljeno je korisenje mobilnog telefona, beleski... moze se cak i napustiti testing centar (recimo otici do auta na parkingu).
- Rezultat se dobija 3-4 nedelje nakon ispita - uvek sredom.


Moje iskustvo sa Step 1:

Na test sam izasao 31. Jula, 2.5 meseca nakon sto se zavrsio poslednji semestar na Grenadi. U mom slucaju je to bilo sasvim dovoljno vremena, uzevsi u obzir da su nas u tom poslednjem semestru propisno izdriblali sa vecinom gradiva koje se testira na Stepu 1.

Koristio sam "First Aid" kao glavni izvor informacija, i nezaobilazni UWorld kao banku pitanja. Za Kaplan nisam imao vremena, a nakon ispita sam dosao do zakljucka da ukoliko se "First Aid" savlada uzduz i popreko, i to znanje primeni na Uworld pitanja, dobar rezultat ne moze da izostane. UWorld sam presao samo jednom, iako se savetuje da ga treba detaljno preci bar 2-3 puta.

Prediktori - Simulacioni testovi: NBME i UWorld imaju svoje predikcione testove. Zlata su vredni i nikako ne treba izlaziti na ispit dok na njima ne postignete zeljeni rezultat. Navodno UWorld Simulacioni testovi obicno prebace rezultat za 10-15 jedinica dok NBME uglavnom pokaze malo nizi od onog sto ce biti vas rezultat na pravom ispitu. U mom slucaju se to pokazalo kao tacno. UWorld simulacija mi je dala 258, dok sam na tri NBME testa imao 240, 246, 242. Rezultat na Step-u 1 - 248 :;D:

Odabir testing centra je poprilicno bitan. Poslednje sto vam treba je buka, neprijatno osoblje, ili testing centar koji je preveliki i izgleda kao promenada u pojedinim momentima. Ukoliko postoji mogucnost, izaberite manji testing centar. Moj izbor je pao na Prometric - Greenville, South Carolina. Iskustvo je bilo vise nego pozitivno i planiram da tamo polazem Step 2 sledece godine.

Toliko za sada :)

Curtis10
19.12.2017, 21:51
Svaka čast Magelan na trudu i na tome kako imaš lijep koncept kako da što razumljivije čitaocu prezentuješ materuju.. Well done...

Trenutno sam IV godina Medicine u BiH i baš razmišljam o odlasku u USA jer me iz serija, filmova i sa interneta mnogo privlači njihov Zdravstveni sistem. Htio bih da te pitam par pitanja:

1. Što se tiče literature, to "First aid" je knjiga sa pitanjima kako sam vidio?

2. Rekao si većina s Balkana je na internoj, da li je to jer se ne odlučuju na ostalo ili je toliko teško dobiti neke druge specijalizacije? Mene naprimjer baš zanima urgentna medicina, prijem bolesnika koji su doživjeli traumu... (Istina zanima me hirurgija više ali to je kako vidim pojam za nas strance).

3. Kako sam shvatio za "residency" tamo najveću ulogu igraju bodovi na USMLE, znači ocjene na fakultetu se gotov pa i ne gledaju i nisu bitne (čisto informativni).

4. Ako se ne položi Step 1, nakon koliko se ponovo može izaći na taj ispit?

5. Kada bih htio naprimjer da budem Paramedic u Americi, a imam ljekarsku diplomu, da li mi se čak ni tad ništa ne pika i moram baš ispočetka da uzmem obuku za Paramedica?

6. Znaš i sam kakva je Medicina, teška ali odlazak u Ameriku kao ljekar nije ništa puno teže je l' tako? Onako iskreno, da li je baš toliko teško uspjeti i otići?
Meni ne djeluje teško toliko... Mislim ono, sredi jezik, pređu ove banke pitanja za 2-3 mjeseca ili koliko već, sredi finansije da izađeš na test i eto ga, rezultat ne može izostat.
Hoću pogriješit ako kažem da je najteže usudit se na taj korak i pokušat/ili manjak volje/želje za tim pa se ne angažuje i ne da maksimum da se uspije?

Hvala na odgovorim.

Lijep pozdrav

Magelan
21.12.2017, 17:59
Svaka čast Magelan na trudu i na tome kako imaš lijep koncept kako da što razumljivije čitaocu prezentuješ materuju.. Well done...

Trenutno sam IV godina Medicine u BiH i baš razmišljam o odlasku u USA jer me iz serija, filmova i sa interneta mnogo privlači njihov Zdravstveni sistem. Htio bih da te pitam par pitanja:

1. Što se tiče literature, to "First aid" je knjiga sa pitanjima kako sam vidio?

2. Rekao si većina s Balkana je na internoj, da li je to jer se ne odlučuju na ostalo ili je toliko teško dobiti neke druge specijalizacije? Mene naprimjer baš zanima urgentna medicina, prijem bolesnika koji su doživjeli traumu... (Istina zanima me hirurgija više ali to je kako vidim pojam za nas strance).

3. Kako sam shvatio za "residency" tamo najveću ulogu igraju bodovi na USMLE, znači ocjene na fakultetu se gotov pa i ne gledaju i nisu bitne (čisto informativni).

4. Ako se ne položi Step 1, nakon koliko se ponovo može izaći na taj ispit?

5. Kada bih htio naprimjer da budem Paramedic u Americi, a imam ljekarsku diplomu, da li mi se čak ni tad ništa ne pika i moram baš ispočetka da uzmem obuku za Paramedica?

6. Znaš i sam kakva je Medicina, teška ali odlazak u Ameriku kao ljekar nije ništa puno teže je l' tako? Onako iskreno, da li je baš toliko teško uspjeti i otići?
Meni ne djeluje teško toliko... Mislim ono, sredi jezik, pređu ove banke pitanja za 2-3 mjeseca ili koliko već, sredi finansije da izađeš na test i eto ga, rezultat ne može izostat.
Hoću pogriješit ako kažem da je najteže usudit se na taj korak i pokušat/ili manjak volje/želje za tim pa se ne angažuje i ne da maksimum da se uspije?

Hvala na odgovorim.

Lijep pozdrav

1. “First Aid” je knjiga. Zakljucno sa izdanjem iz 2017. nema pitanja. Samo teorija, tabele, sheme. Mogu da posaljem PDF ukoliko zelis. Banka pitanja je “UWorld” I na nju se placa pretplata. "First Aid" je "biblija" za Step 1. Sto se Stepa 2 CK tice, to cu morati naknadno da obajsnjavam jer i sam trenutno trazim najbolji resurs (odnosno kombinaciju resursa) za CK.

2. Nasi uglavnom zavrse na internoj iz prostog razloga sto jedni druge preporucuju, a bez preporuke (bez da znas nekog) tesko je dobiti i intervju, pogotovo kada se uzme u obzir da su u pitanju aplikanti bez i jednog dana iskustva/treninga u US zdravstvenom sistemu. Urgentna (EM - Emergency Medicine) je prilicno kompetitivna grana. Znam iz price jednog naseg koji se match-ovao u EM, ali taj decko je studirao na Karibima, kao ja, i imao je celu klinicku obuku u US (sto olaksava situaciju - neko ko je odradio EM elective u bolnici koja ima EM residency program i ko im se hipoteticki svideo u praksi ima neuporedivo vecu sansu nego neko kog nikad nisu videli). Isto tako, nisu svi programi “IMG friendly” (drugim recima uopste ne razmatraju aplikante koji su studirali van US), niti svi programi sponzorisu za vize. Stoga, tvoj izbor se poprilicno suzava i tu nema previse prostora za manevar pa na kraju i interna bude premija.

3. Na ocene se zvanicno gleda, medjutim ni 10.00 prosek nece napraviti nikakvu razliku ukoliko si jedva polozio USMLE stepove (ili jos gore padao na USMLE). Medjutim sa dobrim skorovima, niko zivi nece uzeti za zlo sto je prosek 6.00 (dajem plasticne primere). Broj bodova na USMLE ima neprikosnovenu prednost.

4. Padanje na USMLE u svojstvu IMG aplikanta “IS NOT AN OPTION”! Ako se ne polozi Step mozes gotovo odmah da se prijavis za naredni pokusaj, ali u realnom zivotu zaboravi na US i kreni da razvijas plan za neku drugu destinaciju. Sanse su gotovo minimalne da ces uopste dobiti intervju, a kamoli match (jedino ako licno ne znas program direktora koji ce da napravi presedan i ubaci te u residency program pored mnogo jacih aplikanata).
Zlatno pravilo za Step 1, kada se prodje detaljno (vise puta) kroz First Aid i bar jednom kroz UWorld banku, rade se NBME simulacioni testovi/prediktori. Ovi testovi ce ti dati odlicnu sliku gde se nalazis, i na ispit ne izlazis dok ne postignes nekih 10-ak poena vise na NBME prediktoru od zeljenog/planiranog skora.

5. Paramedic – moras u skolu od pocetka. I to prvo jedan semestar za EMT-B, a na nakon toga godinu dana za EMT-P. Za ovo planinaranje je neophodna zelena karta.

6. Iz iskustva nasih koji su studirali na medicinskim fakultetima sa exYU prostora, priprema USMLE stepova je nesto sto zahteva vreme. Uglavnom je to +- 6 meseci po Step-u (za Step 1 I Step 2 CK) i verovatno nesto manje za CS. Ljudi se vecinom zale na cinjenicu da materijal koji se testira na USMLE nije preterano zastupljen u nasim programima. Tajming je takodje problem jer je po pitanju 90 sekundi, a pitanje je najcesce ceo pasus, a nekada I duze… Videces I sam kada/ako krenes sa UWorld pitanjima.

Da li je tesko ili ne – to je malo subjektivno, a pre svega individualno iskustvo. Na to pitanje ces sam morati da pronadjes odgovor :)

mrtm
21.12.2017, 18:30
Pozdrav... peta sam godina medicine iz BiH i isto razmisljam o odlasku u usa... presao sam FA 2017 jedanput, sad cu ponovo pa onda na uw...zanima me koliko je tesko ili jeli uopce moguce dobiti specijalizaciju iz kirurgije ( kardiokirugija ili plasticna)?? vidio sam po forumima i na fb grupama da se vecina uglavnom opredijeli za internu medicinu a vrlo malo za kirurgiju.. i ima li ulogu u kojoj americkoj drzavi se prijavljujemo za specijalizaciju konkretno me zanima kalifornija??
I stvarno hvala Magelan na svim informacijama koje pruzas!!! Puno si pomogao nama koji razmisljamo o odlasku u usa

Magelan
21.12.2017, 20:31
Pozdrav... peta sam godina medicine iz BiH i isto razmisljam o odlasku u usa... presao sam FA 2017 jedanput, sad cu ponovo pa onda na uw...zanima me koliko je tesko ili jeli uopce moguce dobiti specijalizaciju iz kirurgije ( kardiokirugija ili plasticna)?? vidio sam po forumima i na fb grupama da se vecina uglavnom opredijeli za internu medicinu a vrlo malo za kirurgiju.. i ima li ulogu u kojoj americkoj drzavi se prijavljujemo za specijalizaciju konkretno me zanima kalifornija??
I stvarno hvala Magelan na svim informacijama koje pruzas!!! Puno si pomogao nama koji razmisljamo o odlasku u usa

Hirurgija - teska posla.

Kalifornija - ne bas IMG friendly.

Da ne bude da ti ja rusim snove, procesljaj specijalizovane forume pa ces vec sam izvesti neke zakljucke.

Pozdrav :)

Curtis10
22.12.2017, 03:05
Prije svega hvala ti na odgovorima...

Pa dobro bi mi dosao taj pdf iako ima jos vremena do toga ali neka stoji. Je l’ na mail da posaljes ili?

Razumijem, kako sam vidio u tome UWorld ima oko 2400 pitanja, da li odatle bude fakat identicnih pitanja, je li to to sto ispituju?

A je l’ moguće upisat se i zavrsavat za EMT-P pa onda ganjati Zelenu kartu? I sad cu ponovit jedno pitanje, koji su načini dobijanja Zelene karte osim lutrije, braka i sl? Toliko me privlaci njihov EM, pa i Paramedic da bih mogao odrec se i ove diplome za to :D


Nista, vrijedi se boriti, pred kraj faxa kao i ovaj “mrtm” kad je lakse krenut polahko sa ucenjem, pa ako nista bar pokusat

du100227
04.01.2018, 11:44
Da li zna neko kakva je procedura sa diplomiranim farmaceutima?

Magelan
30.04.2020, 06:13
USMLE Step 2 CK:

- Za prolaz je neophodno 209 poena. Na svakih par godina se "crta" pomera na gore.
- Prosecan broj sekundi po pitanju je 90.
- Ceo ispit se sastoji od 8 blokova. 6 blokova od po 40 pitanja i 2 bloka od po 38. Svi blokovi traju po 60 minuta. Ova dva bloka sa 38 pitanja imaju proporcionalno vise vremena po pitanju jer se u njima nalazi Statisticki blok od 3 pitanja baziranih na rezultatima klinickog istrazivanja ili reklame za lek.
- Ukupno trajanje pauza je 45 minuta i to vreme se moze iskoristiti u vise navrata. (recimo 3x15 ili 30+15...). Ovo se odnosi iskljucivo na pauze koje se prave nakon zavrsenog bloka pitanja i to je "Scheduled Break"
- Postoji mogucnost da se u toku samo bloka napusti soba za testiranje (ako bas zapne ), ali to vreme ide na ustrb vremena dodeljenog za blok pitanja i nosi ogroman rizik da ponestane vremena da se urade sva pitanja u datom bloku. Ovaj tip pauze je "Unscheduled Break".
- Za vreme pauza ("Scheduled Break") dozvoljen je pristup ormaricu, dozvoljeno je korisenje mobilnog telefona, beleski... moze se cak i napustiti testing centar (recimo otici do auta na parkingu).
- Rezultat se dobija 3-4 nedelje nakon ispita - uvek sredom.

Moje iskustvo sa Step-a 2 CK:

Na test sam izasao nakon 8-9 nedelja pripreme (dedicated study time)

Koristio sam "Master the Borads" kao glavni izvor informacija, i nezaobilazni UWorld kao banku pitanja. Nakon ispita sam dosao do zakljucka da je sam UWorld bio vise nego dovoljan jer su koncepti iz banke pitanja pokrili preko 90% koncepta testiranih na samom testu.

Prediktori - Simulacioni testovi: NBME i UWorld imaju svoje predikcione testove. Za Step 2 CK bolju predikciju daju UWorld simulaconi testovi, dok NBME masi poprilicno i daje mnogo nizu procenu. UWorld simulacije su mi dale 252 & 249. Rezultat na Step-u 2 CK - 248 (identican onom koji sam dobio na Step-u 1)

Testing Centar je i ovog puta bio Prometric - Greenville, South Carolina.

Magelan
30.04.2020, 06:52
- Clinical Skills Test
- Polaze se u jednom od 5 centara: Filadelfija, Atlanta, Hjuston, Cikago & Los Andjeles
- Ispit se sastoji od 12 stanica/pacijenata ("patient encounters")
- Pacijenti su glumci - "standardizovani pacijenti" koji su obuceni da glume odredjene simptome.
- Za svaku stanicu (sobu sa standardizovanim pacijentom) vam je dodeljeno 15 minuta sa pacijentom za uzimanje anamneze i fizikalni pregled i 10 minuta za kucanje nalaza. Ukupno 25 minuta po stanici. Ukoliko sa pacijentom potrosite manje od 15 minuta, u tom slucaju imate vise vremena za kucanje nalaza.
- Nakon 3 stanice je pauza od 10 minuta. Nakon 6 stanica je pauza za rucak od pola sata. Nakon 9 stanica je jos jedna pauza od 10 minuta.
- Kandidati rotiraju u smeru kazaljke na satu. Ukoliko recimo pocnete na stanici broj 6, poslednja ce biti stanica broj 5.
- Na svakoj stanici, na vratima od sobe, stoji papir sa glavnom tegobom i poslednjim setom vitalnih znaka.
- Kompjuter na kom se kuca nalaz nalazi se ispred sobe.

Na ovom ispitu se ocenjuju 3 kategorije:
- ICE - Integrated Clinical Encounter - Fizikalni pregled + Nalaz
- CIS - Communication & Interpersonal Skills - Nacin na koji komunicirate sa pacijentom
- SEP - Spoken English Proficiency - Znanje jezika

- Za prolaz je potrebno poloziti (ocena "pass") sve 3 kategorije.

- CIS & SEP kategorije ocenjuju standardizovani pacijenti. U svakoj sobi, nakon onih 15 minuta kada kanditati izadju iz sobe da kucaju nalaz, standardizovani pacijenti ostaju u svojim sobama (u svakoj od tih soba je po kompjuter za njih) i oni popunjavaju upitnik gde vas u stvari ocenjuju.
- ICE kategorija - deo za fizikalni pregled takodje ocenjuje pacijent - u zavisnosti od toga sta ste na pregledu uradili a sta niste - imaju upitnik. Nalaz ocenjuju lekari.
- U svakom nalazu je potrebno navesti bar dve diferencijalne dijagnoze, po mogucstvu 3, i potrebno je voditi racuna o redosledu - od najverovatnije dijagnoze ka manje verovatnim. Svaka dijagnoza mora biti poduprta nalazom iz anamneze i eventualnim nalazima fizikalnog pregleda (cesto pacijenti glume srcane sumove ili plucne zvuke otvaranjem usta i ispustanjem suma koji oponasa sum koji bi trebalo navesti u nalazu)

- Zakljucne ocene se donose na osnovu 10 stanica (2 otpadaju - ne zna se koje dve ali po nekim izvorima dve sa najgorim skorovima, dok po nekima stanica sa najgorim i stanica sa najboljim skorom ne ulaze u zavrsnu ocenu).

- U zavisnosti od toga kada ste izasli na ispit, postoje tabele u kojima mozete naci vremenski raspon u kom ce rezultat biti dostupan. I za ovaj ispit rezultati se pustaju jednom nedeljno - sredom.

Priprema za Step 2 CS:
- Nezaobilazni materijal je "First Aid for USMLE Step 2 CS"
- Ne mogu da naglasim koliko je bitno spremati ovaj ispit u paru ili u grupi.
- Ukoliko postoji mogucnost birati centar u Hjustonu, a zatim onaj u Atlanti. Filadelfija i Cikago nisu naj naj nastrojeni kandidatima sa akcentom.

Magelan
30.04.2020, 07:21
Polozili ste Step 1, Step 2 CK, Step 2 CS.

Sledeci korak je prijaviti se za residency (specijalizaciju) jer u Americi bez specijalizacije nema ni licenciranja. Ne postoji kategorija lekara opste prakse.

- Prijava za residency se vrsi kroz pratformu zvanu ERAS.
- ERAS se otvara krajem Juna i tu se postavlja fotografija, pisma preporuke, "personal statement" (nesto kao motivaciono pismo)...
- 15. Septembra ERAS se otvara za prijavljivanje za residency programe.
- 1. Oktobra pocinje sezona intervjua koja traje uglavnom do polovine februara
- Krajem februara se podnose rang liste (kandidat rangira programe gde je imao intervju dok u isto vreme svaki program rangira kandidate koje je intervjuisao)
- Algoritam radi sparivanje - "matching" nakon podnosenja rang listi
- Sredinom marta se dobija informacija da li je kandidat "matched" ili "not matched" (uglavnom drugi ponedeljak u martu), dok se u petak te iste nedelje dobija informacija gde je kandidat dobio specijalizaciju.

Problematika:
- Za kandidate koji nemaju americko klinicko iskustvo (kao studenti nisu imali kruzenja u americkim zdravstvenim ustanovama) problem ume da bude dobijanje pisama preporuke. Neko ko je zavrsio medicinu na nekom od exYU fakulteta pismo preporuke moze dobiti preko lekara/ustanova koje organizuju "shadowing".
- Posto je mogucnost za shadowing limitirana na mali broj specijalnosti, stoga ni ne cudi sto je vecina lekara sa exYU prostora na internoj medicini.
- Kako su residency programi u USA sve manje i manje zainteresovani za kandidate iz inostranstva, neophodno je naoruzati se informacijama gde je moguce dobiti intervju. Iz tog razloga je neophodan dobar networking sa nasim lekarima koji su u mogucnosti da pomognu da se dodje do intervjua.
- exYU lekari su uglavnom specijalizaciju dobijali u NYC (NYC je vrlo "IMG/FMG friendly") i CHGO (Mercy Hospital, Weiss Memorial...) i to mahom iz interne medicine.
- Zaboravite na hirurgiju, oftalmologiju, dermatologiju, urologiju, ORL...

Magelan
17.08.2021, 07:14
Kada izaci na Step 3?

Uslov za izlazak na Step 3 su polozeni Step 1 & 2
Na Step 3 se moze izaci pre prijave za specijalizaciju i u tom slucaju ste u mnogo boljem polozaju od kadidata koji imaju samo Step 1 & 2
Za lekare kojima je potrebna viza, H1B je moguce dobiti jedino uz polozena sva 3 stepa dok su za J1 potrebni samo Step 1 & 2
Lekari koji su vec na specijalizaciji imaju uslov da poloze Step 3 do odredjenog momenta. U zavisnosti od specijalistickog programa, negde morate izaci na Step 3 pre pocetka druge godine, negde je to do kraja druge godine... Bez polozenog Stepa 3 nema zavrsetka specijalizacije



Step 3 je ispit koji traje dva dana:

Prvi dan - 6 blokova od po sat vremena i ukupno 232 pitanja ~ 7 sati
Drugi dan - 6 blokova od po 45 minuta i ukupno 180 pitanja a zatim 13 kompjuterskih simulacija ~ 9 sati
Dani mogu biti u razmaku od najvise dve nedelje - ranije je moralo dan za danom - sada imate "luksuz" da odmorite jer je sve ovo ume da bude poprilicno naporno...



Problematika:

Pitanja prvog dana su bila gotovo identicna pitanjima sa Stepa 1 - mehanizam za mehanizmom - za one koji imaju vremena ponoviti uzduz i popreko First Aid for Step 1
Biostatistika je "high yield" - svaki blok pitanja ce imati bar po jednu studiju ili reklamu za lek koju treba protumaciti i odgovoriti na 3 pitanja vezana za clanak
Pitanja drugog dana su vise nalik Step 2 CK
UWORLD nije od preterane pomoci ako se izuzme deo sa Biostatistikom
Za CCS deo (Computer-based Case Simulations) vezbati slucajeve sa www.ccscases.com (UWORLD je i ovde podbacio sto se tice Stepa 3
Sume sumarum - tezak akcenat baciti na biostatistiku i vezbanje slucajeva, a ukoliko je vremena na pretek ponoviti First Aid for Step 1
Kako je ovo poslednji USMLE - naoruzajte se strpljenjem jer, kao sto sam naveo gore, ispit sa ovakvim konceptom u trajanju od dva dana zahteva zesci napor