PDA

View Full Version : Kako se prijaviti za intervju ako vec zivis u Americi - AOS procedure?


plava princeza
15.06.2013, 06:12
Zivim u Americi vec godinu dana kao MBA student na F-1 vizi. Dobila sam na lutriji mogucnost za zelenu kartu. Informacije na vladinom sajtu su veoma konfuzne za adjust status procedure- tj. za one koji se vec nalaze u Americi a dobili su na lutriji. Da li neko ima iskustva kako se prijaviti za intervju i kako tece postupak u ovom slucaju, tj. ako je izabranik vec u Americi?

vuxanne
15.06.2013, 06:28
Zivim u Americi vec godinu dana kao MBA student na F-1 vizi. Dobila sam na lutriji mogucnost za zelenu kartu. Informacije na vladinom sajtu su veoma konfuzne za adjust status procedure- tj. za one koji se vec nalaze u Americi a dobili su na lutriji. Da li neko ima iskustva kako se prijaviti za intervju i kako tece postupak u ovom slucaju, tj. ako je izabranik vec u Americi?

Copy/paste-iram samu sebe evo


Imas ovde na njihovom zvanicnom sajtu: http://www.travel.state.gov/visa/visa_4756.html evo ceo link da vidis i odakle je izvor.

When the DV Selectee is Overseas or is Already in the U.S.- Next Steps are Different

Diversity visa selectee overseas >> Follow Steps 2 to Step 4, starting below.
Diversity visa selectee already in the United States >> When the principal (primary) diversity visa selectee is already physically present in the U.S., you may be eligible to apply to the U.S. Citizenship and Immigration Services for adjustment of status. Click Adjust Status to learn more.

i onda lepo klikni na Adjust Status (http://www.travel.state.gov/visa/visa_4762.html) pa prouci.

When the Diversity Visa Selectee is Already in the U.S. (http://www.travel.state.gov/visa/visa_4762.html)

Znam jednu devojku koja je tako. Ja cekam trenutno da mi jave iz Department of Labor-a sta su odlucili i jos I140 pa ako sve bude u redu idem i ja na Adjustement of Status. Trenutno sam ovde na H1B vizi, a u SAD sam dosla kao i ti na F1.

plava princeza
15.06.2013, 10:40
Vuxanne, hvala puno na odgovoru i to brzom. Ja sam vec sve to procitala i proucila. Ali tu je napisano vrlo konfuzno sledece: da li prvo uplatiti $360 Departmant of State i poslati njima dokaz o diplomi ili popuniti i uplatiti $1070
I-485 form i poslati USCIS-u?

Dalje nije objasnjeno kako se zakazuje i kada intervju u USCIS-u.

Cula sam da je adjust status procedure veoma spora i komplikovana zbog velikog broja ljudi u opticaju te procedure pa se na kraju kada tvoja aplikacija dodje na red dodje u situaciju da su vec sve zelene karte preko lutrije razdeljene.

Znam da se ne poznajemo, ali veoma bih ti bila zahvalna, ako bi mozda mogla da kontaktiras tu devojku ukoliko ste bliske i da je pitas kako je ona postupila ili da me nekako povezes sa njom preko mail-a da je ja pitam. Ja bih ti tu uslugu uzvratila. Po zanimanju sam pravnik i ekonomista.

vuxanne
16.06.2013, 15:14
Vuxanne, hvala puno na odgovoru i to brzom. Ja sam vec sve to procitala i proucila. Ali tu je napisano vrlo konfuzno sledece: da li prvo uplatiti $360 Departmant of State i poslati njima dokaz o diplomi ili popuniti i uplatiti $1070
I-485 form i poslati USCIS-u?

Dalje nije objasnjeno kako se zakazuje i kada intervju u USCIS-u.

Cula sam da je adjust status procedure veoma spora i komplikovana zbog velikog broja ljudi u opticaju te procedure pa se na kraju kada tvoja aplikacija dodje na red dodje u situaciju da su vec sve zelene karte preko lutrije razdeljene.

Znam da se ne poznajemo, ali veoma bih ti bila zahvalna, ako bi mozda mogla da kontaktiras tu devojku ukoliko ste bliske i da je pitas kako je ona postupila ili da me nekako povezes sa njom preko mail-a da je ja pitam. Ja bih ti tu uslugu uzvratila. Po zanimanju sam pravnik i ekonomista.

Ne mogu da ti posaljem privatnu poruku jel imas jako mali broj poruka. Nadji me na fejsbuku sa ovim mojim username-om sa foruma i dodaj gmail.com.

eva
18.06.2013, 11:33
Ja sam se za intervju vratila u Srbiju, jer sam cula da procedura moze da se oduzi.

Millie
04.05.2017, 21:38
Zdravo,

Izvucena sam za zelenu kartu i trenutno (legalno) boravim u Americi na F-1 vizi. Jel ima neko ko je u skorije vreme bio u slicnoj situaciji da mi pomogne oko daljeg procesa?

Hvala puno!

Milica

vlada33
04.05.2017, 22:07
nek je sa srecom...

ima vec takvih tema na sajtu pa mozes proveriti,kolkko sam ja upucen imas dve opciije ili da zavrsis proces tamo (znam da je bila prica da je finansijski skuplje) ili da to zavrsis ovde,najbolje bi bilo da kazes za koju si opciju vise zainteresovana

Millie
04.05.2017, 22:09
Znam da postoji proces bez vracanja za Srbiju, al mi nije jasno da li treba da se prijavim na sajtu za vizu prvo pa onda da radim adjustment of status ili odmah kontaktiram USCIS.

Ne bih se vracala za Srbiju, radila bih to odavde.

Hvala

vlada33
04.05.2017, 22:16
Opet nqpominjem da nisam mnogo iskusan ali koliko pamtim da sam procitao ti sve radis normalno samo sto trazis da interviju obavis u USA...

Nemoj da ti je tesko,pretrazi po forumu siguran sam da postoji tema jer sam je citao...

Millie
04.05.2017, 22:24
Hvala! Hocu!

Al svakako mi novije informacije ne bi skodile!

Millie
04.05.2017, 22:35
Zdravo,

Ja sam trenutno u istoj situaciji! Nije mi jasno sta prvo treba da uradim da bih aplicirala iz Amerike... stvarno ne zelim to da radim iz Srbije, posto sam na OPT-u narednih godinu dana!

Ako neko zna link gde ima step by step process puno bi mi znacilo!

BetterFuture
05.05.2017, 00:02
Zdravo,

Ja sam trenutno u istoj situaciji! Nije mi jasno sta prvo treba da uradim da bih aplicirala iz Amerike... stvarno ne zelim to da radim iz Srbije, posto sam na OPT-u narednih godinu dana!

Ako neko zna link gde ima step by step process puno bi mi znacilo!
Cstitam i molim da napisete Vas CN da bi Vas uvrstili u tabelu dobitnika. Kao sto je moderator odgovorio (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=63744&postcount=13) na slicno pitanje, od visine CN moze da zavisi da li Vam je pametnije da radite AOS ili da se vratite u zemlju rodjenja da uradite intervju, jer tek kada u Visa bulletin-u vidite za naredni (ne tekuci) mesec da je Vas CN ispod cut-off broja, onda mozete podneti zahtev I-485. AOS proces moze potrajati i nekoliko meseci.
Na sledecim stranicama imate detaljnije informacije: 1 (https://travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/diversity-visa/instructions-for-selectees/adjustment.html), 2 (https://www.uscis.gov/green-card/green-card-processes-and-procedures/adjustment-status), 3 (https://www.uscis.gov/green-card/other-ways-get-green-card/green-card-through-diversity-immigration-visa-program/green-card-through-diversity-immigrant-visa-program), 4 (https://www.uscis.gov/i-485)
Dok Vam se ne javi neko ko zna detaljnije o proceduri, pogledajte ovaj (https://drive.google.com/open?id=1zy52nUUthUZohgi3ha6p2aHUEhRAOYuTXY7QWqpIs k0) dokument u kome imate sve objasnjeno, step-by-step. Srecno!

sladjanatrebjesanin
10.05.2017, 21:02
Zdravo,

Izvucena sam za zelenu kartu i trenutno (legalno) boravim u Americi na F-1 vizi. Jel ima neko ko je u skorije vreme bio u slicnoj situaciji da mi pomogne oko daljeg procesa?

Hvala puno!

Milica

Zdravo Milice i ja sam u istoj situaciji kao i ti, volela bi da se nekako cujemo i pomognemo jedno drugom ako mozemo, hvala, pozdrav

Millie
10.05.2017, 21:29
Wow stvarno?! E pa super, kako se ovde saljy privatne poruke?

vlada33
10.05.2017, 21:37
tek kad budete imali 10 smislenih poruka (ne SPAM poruka) mozete slati privatne poruke,a bilo bi pozeljno kad ste vec trazile savet na forumu da slobodno u ovojbtemi nastavite i ujedno da prica ostane za nekog neke sledece godine.

Znqci slobodno nqvalite sa dopisivanjem koja je sta do sada saznala da to oatane korisno i za nekog drugog jednog dana

sladjanatrebjesanin
10.05.2017, 22:19
Ovo ti je moj mail, posalji mi molim te poruku i ja cu ti ostaviti tamo moj br telefona.. 😊

cupakabra89@gmail.com

VekiNS
18.05.2017, 03:39
Millie,Sladjana da li ste saznale nesto u vezi nasih slucajeva-ja sam u slicnoj situaciji.Po nekim mojim saznanjima prilicno je rizicno raditi AOS jer zbog kasnjenja u obradi zahteva lokalnih imigracionih sluzbi moze se desiti da ostanemo bez viza.Da li vi imate drugacije informacije?

Millie
25.10.2017, 16:30
Zdravo Veki,

Ja sam se cula sa jednim nasim imigracionim advokatom iz Cikaga koji mi je koliko toliko pojasnio proces - mada mi i dalje nije bas sve najjasnije.

Ne znam to za razvlacenje, ovde gde ja zivim proces bude relativno brzo zavrsen (drugarica je aplicirala za zelenu preko muza koji ima citizenship i dobila je u roku od 3 meseca).

Ja sam poslala Department of State-u application fee $330 sa napomenom da cu raditi AOS, a danas idem da odradim immigration medical exam.

Pratim redovno Visa Bulletin i cut-off number - u decembru ce tek biti 6000 (moj je 6330) tako da se nadam da cu vec prvog Januara moci da zakazem intervju.

Rado cu pomoci ko god da ima pitanja, al usput i sama trazim po ostalim preporucenim stranicama.

Millie
25.10.2017, 16:35
Cstitam i molim da napisete Vas CN da bi Vas uvrstili u tabelu dobitnika.

Poslala sam zahtev da mogu da edit spreadsheet - pretpostavljam da tu treba da upisem CN? A cemu sluze te tabele dobitnika?!

Tia
25.10.2017, 17:47
Poslala sam zahtev da mogu da edit spreadsheet - pretpostavljam da tu treba da upisem CN? A cemu sluze te tabele dobitnika?!
Millie, napises ovde, naravno ne ceo CN i eventualno datume poslatog DS a i intervjua ukoliko zelis i onda to moderator upise u tabelicu. Razlog- deljenje informacija od koristi novim generacijama i pruza uvid o rezultatima za datu godinu. Imas za prethodne godine, bas je zanimljivo i utesno videti pozelenelu tabelicu!

VekiNS
28.10.2017, 15:24
Zdravo Millie i pozdrav svima.Drago mi je sto si se javila.Mi smo resili da za intervju idemo kuci jer kao sto i sama vidis proces promene statusa je prilicno konfuzan a pogotovu i rizican za nas koji imamo visok CN.Kod tebe je drugacija situacija posto ti je CN prilicno nizak i imas vremena.Bilo bi lepo da sa nama podelis svoje iskustvo u vezi AOS-a jer na ovom forumu nema mnogo informacija o tome.To ce sigurno pomoci ako ne nekome sada onda sigurno buducim srecnim dobitnicima koji su iz razlicitih razloga vec u Americi.Nadam se da advokat koji ti pomaze ima sigurna saznanja o koracima koje trebas da preuzimas u toku procesa.Ja ti zelim da sto pre pozelenis i molim te pisi nam o svemu.Pozdrav.

Millie
22.12.2017, 17:51
Pozdrav svima,

Dokumentacija spremna za AOS, samo jos da se slikam i posaljem.

Nasla sam sjajnu temu na jednom forumu koja mi je MNOOOOOOOOOGO pomogla u prikupljanju dokumentacije i svega jer je autor postavio veoma koristan spreadsheet sa koracima i odgovorima na sva moguca pitanja.

Pretpostavljam da ne smem da podelim sa vama ovako javno, pa ako ste u slicnom sosu ko ja (DV Lottery dobitnici koji vec borave legalno u Americi), pustite mi PP i rado cu podeliti sa vama.

Takodje sam otvorena za pitanja.

Svenson
22.12.2017, 18:40
Pozdrav svima,

Dokumentacija spremna za AOS, samo jos da se slikam i posaljem.

Nasla sam sjajnu temu na jednom forumu koja mi je MNOOOOOOOOOGO pomogla u prikupljanju dokumentacije i svega jer je autor postavio veoma koristan spreadsheet sa koracima i odgovorima na sva moguca pitanja.

Pretpostavljam da ne smem da podelim sa vama ovako javno, pa ako ste u slicnom sosu ko ja (DV Lottery dobitnici koji vec borave legalno u Americi), pustite mi PP i rado cu podeliti sa vama.

Takodje sam otvorena za pitanja.


Treba pitati moderatora. Mislim da može da se postavi link ako je koristan

Millie
09.03.2018, 16:43
Evo mali update za sve koji se prijavljuju za promenu statusa direktno iz Amerike.

Pocetkom januara sam poslala svu dokumentaciju i cekove, a krajem januara sam obavila i biometrics.

Od tada apsolutno nista. Jos uvek cekam (poziv na intervju).

Napravila sam profil na USCIS sajtu, al nije bas od pomoci jer cak i kad odem da proverim "Case Status" i dalje pise samo da su primili pare. Cak nisu update da sam obavila biometrics.

Sve je u strpljenju, al vec pocinjem da brinem.

Izvestavacu vam cim bude promena. :1072:

Millie
18.05.2018, 16:54
Samo da se javim da sam uspesno obavila intervju i dobila zelenu kartu.
Sve je trajalo mnogo krace nego sto sam mislila, i sve sam uradila sama bez pomoci advokata.

Ako nekom treba pomoc kako odraditi kad si vec u Americi, slobodno pisite.

BetterFuture
18.05.2018, 20:16
Samo da se javim da sam uspesno obavila intervju i dobila zelenu kartu.
Sve je trajalo mnogo krace nego sto sam mislila, i sve sam uradila sama bez pomoci advokata.

Ako nekom treba pomoc kako odraditi kad si vec u Americi, slobodno pisite.
Svaka cast i cestitam!

Ako Vam nije tesko, pustite mi taj fajl na PP. Mislim da znam o kojem je rec, ali za svaki slucaj. Moguce da ce nekome trebati.

AleksandraSandra
19.05.2018, 02:52
Samo da se javim da sam uspesno obavila intervju i dobila zelenu kartu.
Sve je trajalo mnogo krace nego sto sam mislila, i sve sam uradila sama bez pomoci advokata.

Ako nekom treba pomoc kako odraditi kad si vec u Americi, slobodno pisite.

Ja sam izvucena sad ove godine i nalazim se u Usa, ako bi mogla da mi se javis na mejl i podelis neke informacije sa mnom bila bih veoma zahvalna :)
erialeksandra@yahoo.com

neus
24.04.2020, 23:14
Evo da se javim i ja na ovu temu.
U Americi sam na F1 vizi. Inicijalno sam planirao da radim Consular Processing zbog visokog broja, medjutim, s obzirom na sadasnji razvoj situacije, odlucio sam da mi je najpametnije da se prebacim na Adjustment of Status opciju. Navodno ishod nece uticati svakako na opciju dobijanja OPT-a, tako da realno nema sta da izgubim.

S obzirom da sam vec poslao DS-260 i dokumenta, sinoc sam slao mail KCC-u da me prebace sa CP na AOS opciju. Vec jutros sam dobio potvrdu da je to OK i da je moj slucaj prebacen na AOS:
Based on the information you have provided, your interview location has been changed from Belgrade to Adjustment of Status. The new interview location will not appear on your DS-260, but will be used by KCC for scheduling purposes. When we have scheduled your interview, you will be required to log into the Entrant Status Check (ESC) to view your appointment notification. At that time, please verify that your appointment is scheduled for the correct post. If for any reason it is not, you may contact KCC again at KCCDV@state.gov. You will also need to request that KCC unlock your DS-260, so that you can update your application with your new address. (Please note that Post Office Boxes and mailing addresses in care of another person do not justify a change of interview location.)


S obzirom da mi je broj vec current, da imam spremno, mogao bih vec poslati dokumenta. Ovako, to ce se malo oteci, ali nekako se nadam da cu svejedno stici. Za pocetak, ostatak dana da provedem iscitavajuci detaljno kako funkcionise ova procedura.

Trudicu se takodje da odrzavam aktuelnim ovu temu i pisem svoj progres. Vjerovatno ce nekome znaciti u buducnosti.

Neka avantura (ponovo) pocne :punk:

neus
21.08.2020, 22:11
Evo, nekih 4 mjeseca nakon ove poruke (a kad pomislim cini mi se da je proslo barem 4 godine), posle gomile nerviranja, skupljanja dokumentacija, cekanja, gubljenja i dobijanja nade i jos malo cekanja, danas sam i zvanicno postao rezident ove zemlje. Sljedeci post ce biti ukratko objasnjenje i slika kako ovaj put izgleda kada ste prisutni u Americi - sto je ujedno nazalost za najveci dio generacije 2020 bio i jedini put.

Dakle, najprije, samo zelim da ostavim za sve moguce buduce generacije link do ovog dokumenta i foruma:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UC6N8E-w-TUgFNazBIGNRw5ufgv7gyN-jmLELuFXaLQ/edit
https://forums.immigration.com/forums/lottery-visas-dv.119/

Prvi dokument je zapravo detaljan opis cijelog procesa onako kako izgleda - od koraka koje je potrebno napraviti, formulara, dokumentacije za prikupiti pa sve do tancina objasnjenog samog procesa prilagodjavanja statusa.
Drugi link je forum na kojem se nalazi topic koji je slican ovom forumu - opet, neprocjenjivo blago informacija vezano za citav proces. Da nije bilo ljudi na tom forumu, definitivno nisam siguran da li bih uspio sve ovo.

Ovako otprilike izgleda cijeli proces (ukratko). Ja sam u Americi boravio vec na F1 studentskoj vizi. F1 je inace neimigrantski tip vize. U trenutku kada sam aplicirao za istu, znao sam da sam izvucen, ali nisam poslao DS-260. Medjutim, cak me i officer u ambasadi tada pitala ko je podnio peticiju u moje ime, ocito imajuci u vidu i pregledu da sam izvucen. Ja sam rekao da igram lutriju vec godinama i to je bilo to, dobio sam F1.
Inicijalni planovi su mi, zbog ogromnog broja bili da podnesem DS-260 po ulasku u Ameriku i odradim procesuiranje preko ambasade u Beogradu, odnosno da letim nazad i na taj nacin zavrsim sve to.
Onda se desio mess sa dokumentima. Sve je usporilo.
Onda se desio COVID. Sve je bukvalno stalo. I samim tim sam ja na neki nacin pomirio sebe sa cinjenicom da od ovoga nema nista.

I onda se desio taj aprilski bulletin u kome su svi regioni otisli current, ja sjedim u Americi u tom trenutku i kapiram da cu eto, probati da idem preko procesa za koji sam mislio da nikad u zivotu necu morati da prodjem a to je prilagodjavanje statusa :D
U principu kako to sve izgleda. Prikupite dokumentaciju, i to gomilu dokumentacije. Pored 2 oficijalne forme (i-485 i i-944) koje su slicne DS-260, potrebno je imati jos gomilu druge dokumentacije. Sad, svaki je slucaj prica za sebe i nema nekog univerzalnog pravila, ali dokumentacija otprilike sacinjava: sve bankovne statemente koje imate u zadnjih godinu dana, sve povrate poreza koje ste napravili, dokaze o prihodima, dokaze o skolovanju, dokaze o odrzavanju validnog statusa svo vrijeme od kada ste usli u SAD (ovo je najbitnije jer je ovo glavni razlog zbog kojeg vas mogu oboriti). Cijena i-485 forme+biometrije je trenutno $1,225. Pored toga, obavezni ste platiti i DV fee Department of Statea koja iznosi $330. Tako da je sa te neke strane, proces malo skuplji u odnosu na CG. Obavite medical, i sa svim ovim formama i svim ostalom dokumentacijom, posaljete to na Chicago lockbox i onda...krece cekanje :D U principu, oni vam tamo prihvataju slucaj, skeniraju sva dokumenta i kada vide da je osnovno sve OK, vama salju tzv Notice of Action na kojem dobijate zvanican broj slucaja i Alien number. Slucaj tada ide u National Benefits Center koji je zaduzen za dalju provjeru dokumentacije i zakazivanje biometrije. Sad, u normalnim godinama, proces ide tako da vam NBC zakazuje biometriju u posebnim imigracionim centrima. Vi dobijate termin sa kojim idete i zavrsavate to (ostavljanje otisaka prsta, potpis i slika). Tek nakon toga, dobijate zvanican poziv za intervju koji se obavlja u imigracionim prostorijama (tzv Field Offices).
E sad, posto je ovo bilo sve, samo ne normalna godina, ja sam poziv za intervju dobio i prije nego li sam odradio biometriju. Otisao sam u Field Office pod cijom je jurisdikcijom bio moj slucaj, posto zivim u New Jersey-u to je bio Newark. Citav intervju nije trajao ukupno 10-ak minuta. Izuzetno prijatan agent, trazio mi je originale izvoda iz maticne knjige rodjenih i i-20 imigracionog dokumenta kojeg imam kao sutdent. Dao zakletvu, prosli brzinski kroz 20-ak pitanja sa i-485 forme, potpisao se i to je to. To se sve desilo 31.jula. Rekao mi je da je sve u redu sa slucajem, ali da ne moze da me zvanicno odobri dok ne odradim biometriju jer biometrija zapravo porkece citav pozadinski proces sigurnosne provjere kandidata i tek kada to izadje cisto on moze biti u mogucnosti da me odobri. Sada, posto ja nisam dobio nikakav poziv u tom trenutkuza biometriju, on mi je rekao da je on poslao urgentan zahtjev za termin, kako bi to sto prije zavrsio jer je slucaj vremenski osjetljiv (vazi isto pravilo da se sve mora zavrsiti do 30.septembra). Uglavnom, da ne duzim, par dana nakon intervjua dobijem poziv da dodjem da ostavim biometriju. Nekoliko dana nakon toga mi stigne pismo iz centra za biometriju (ono koje salje NBC) sa drugim terminom. Iako je ocito to bio dupli podatak, s obzirom da nisam jos bio odobren, posao sam i po drugi put ostavio biometrijske podatke. I danas, tacno 22 dana otkad sam zavrsio intervju, dobio sam promjenu statusa u New card is being produced, sto je ujedno i znak da mi je slucaj odobren i da mi je status promijenjen iz studentskog u permanent residenta! Prema informacijama koje imam, za 2-4 nedelje ce mi GC stici u mailbox.

Kako je to po timelineu izgledalo, kopiracu sa onog gornjeg foruma:
DV lottery class 2020 - AOS
4/25/2020 - Paid DV administrative fee and sent the check to DoS
4/28/2020 - DV fee delivered to DoS
5/7/2020 - KCC 2NL received (confirmation about AOS)
5/8/2020 - Performed medical exam (Received Tdap vaccine and blood taken for analysis)
5/15/2020 - Received complete Civil surgeon form, sealed.
5/22/2020 - DV back receipt received
6/1/2020 - Shipped AOS package to Chicago lockbox (FedEx)
6/3/2020 - AOS package delivered to Chicago lockbox
6/15/2020 - Check cashed and SMS from USCIS that case was received.
6/18/2020 - NOA received in the mail
7/17/2020 - Call from FO - scheduling the interview
7/31/2020 - Interview completed
8/3/2020 - Email scheduling the biometric appointment
8/6/2020 - Biometrics appointment
8/16/2020 - Redoing biometrics at ASC
8/21/2020 - Status changed to New card is being produced

Nevjerovatan je osjecaj. U godini haosa, krize, u trenutku kada sam pomislio da nema o ovoga nista, ipak je uspjelo sve da se poklopi i sredi. Najiskrenije mi je zao svih onih koji su izvisili - svoju pricu i ovaj slucaj bukvalno gledam kao dupli dobitak na lutriji jer za ovu godinu je pored inicijalne srece da budes izvucen trebalo da budes i srecan da uopste dobijes sansu da procesuiras svoj slucaj.

Eto, to bi ukratko (i vjerovanto konfuzno) bilo to. Sad pocinje prava avantura valjda :D

marko1995
22.08.2020, 06:56
Čestitke od srca neus prije svega jer si već tamo kao student ako se ne varam i super mi je čuti da si uspio pozeleniti ako ti se već sviđa život tamo i ako si imao toliku želju :ludak:

Kako kažu dok jednom ne smrkne drugom ne svane :grin:

Stvarno ti se sve poklopilo, a budimo realni nisam nikada vjerovao da ćeš doći do intervjua zbog sporog starta KCC-a a ti si bio među visokim brojevima.

Stvarno interesantna priča i želim ti puno sreće u životu u SAD... ČESTITAM!

:grin::bigkiss:

PearCookie
22.08.2020, 16:55
@neus
Čestitam! Vredeo je proces truda!
:) :papa::papa::papa::papa:

neus
24.08.2020, 13:37
@marko1995
Hvala ti puno, najiskrenije mi je zao sto i ti nisi uspio da sredis GC. Mada, nikad se ne zna, mozda nesto i urade na silnim ovim sudjenjima ili u krajnjem slucaju, moza te izvuku neke naredne godine opet! :)

@PearCookie
Hvala! Jesi ti ono na kraju dosla u NYC?

PearCookie
24.08.2020, 19:59
@PearCookie
Hvala! Jesi ti ono na kraju dosla u NYC?[/quote]


Došla na brzu brzinu 15.03., sačekala da mi stigne zelena karta, onda sačekala da krenu letovi, i vratila se 15.06. Planiram povratak uskoro.
Kakvo je stanje u Njujorku? Ja iz prikrajka pratim vesti, ne deluje tako katastrofalno kao u martu/aprilu.

:)

neus
24.08.2020, 21:52
@PearCookie
Hvala! Jesi ti ono na kraju dosla u NYC?


Došla na brzu brzinu 15.03., sačekala da mi stigne zelena karta, onda sačekala da krenu letovi, i vratila se 15.06. Planiram povratak uskoro.
Kakvo je stanje u Njujorku? Ja iz prikrajka pratim vesti, ne deluje tako katastrofalno kao u martu/aprilu.

:)[/QUOTE]

Super sto si uhvatila da uzmes GC, citam da se dosta njih zeznulo i na kraju izvisilo iako su bili odobreni :(

Sto se stanja ovamo tice, virusa skoro pa nema. Mjere su doduse prilicno stroge i dalje, maske su obavezne unutra, mada ih narod dosta i napolje nosi.
Vidjecemo kako ce biti kad krenu skole i zima. Ako mogu bilo kako pomoci, pisi na PM :)

ikac89
25.08.2020, 00:56
Čestitam neus sada i zvanično! :) Dobro je da je bar neko sa foruma uspeo da dobije GC. Realno, imao si dosta sreće, kada se uzme cela situacija u obzir, ali verujem da ti nije bilo lako. Sad možeš da se opustiš i uživaš. :D

neus
25.08.2020, 04:41
Hvala @ikac89
Bilo je stresno, samo biti prisutan ovamo u toku onog najveceg outbreaka, a kamoli razmisljati o sakupljanju papirologije, trazenju civil surgeona koji je voljan da te uopste pusti da mu platis da odradi taj pregled itd Al eto, kad se sve fino zavrsi, barem znas da je sve to vrijedjelo necemu :D Tj tek sad krece ona prava avantura :D

milosx
26.08.2020, 05:14
Evo, nekih 4 mjeseca nakon ove poruke (a kad pomislim cini mi se da je proslo barem 4 godine), posle gomile nerviranja, skupljanja dokumentacija, cekanja, gubljenja i dobijanja nade i jos malo cekanja, danas sam i zvanicno postao rezident ove zemlje. Sljedeci post ce biti ukratko objasnjenje i slika kako ovaj put izgleda kada ste prisutni u Americi - sto je ujedno nazalost za najveci dio generacije 2020 bio i jedini put.

Dakle, najprije, samo zelim da ostavim za sve moguce buduce generacije link do ovog dokumenta i foruma:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UC6N8E-w-TUgFNazBIGNRw5ufgv7gyN-jmLELuFXaLQ/edit
https://forums.immigration.com/forums/lottery-visas-dv.119/

Prvi dokument je zapravo detaljan opis cijelog procesa onako kako izgleda - od koraka koje je potrebno napraviti, formulara, dokumentacije za prikupiti pa sve do tancina objasnjenog samog procesa prilagodjavanja statusa.
Drugi link je forum na kojem se nalazi topic koji je slican ovom forumu - opet, neprocjenjivo blago informacija vezano za citav proces. Da nije bilo ljudi na tom forumu, definitivno nisam siguran da li bih uspio sve ovo.

Ovako otprilike izgleda cijeli proces (ukratko). Ja sam u Americi boravio vec na F1 studentskoj vizi. F1 je inace neimigrantski tip vize. U trenutku kada sam aplicirao za istu, znao sam da sam izvucen, ali nisam poslao DS-260. Medjutim, cak me i officer u ambasadi tada pitala ko je podnio peticiju u moje ime, ocito imajuci u vidu i pregledu da sam izvucen. Ja sam rekao da igram lutriju vec godinama i to je bilo to, dobio sam F1.
Inicijalni planovi su mi, zbog ogromnog broja bili da podnesem DS-260 po ulasku u Ameriku i odradim procesuiranje preko ambasade u Beogradu, odnosno da letim nazad i na taj nacin zavrsim sve to.
Onda se desio mess sa dokumentima. Sve je usporilo.
Onda se desio COVID. Sve je bukvalno stalo. I samim tim sam ja na neki nacin pomirio sebe sa cinjenicom da od ovoga nema nista.

I onda se desio taj aprilski bulletin u kome su svi regioni otisli current, ja sjedim u Americi u tom trenutku i kapiram da cu eto, probati da idem preko procesa za koji sam mislio da nikad u zivotu necu morati da prodjem a to je prilagodjavanje statusa :D
U principu kako to sve izgleda. Prikupite dokumentaciju, i to gomilu dokumentacije. Pored 2 oficijalne forme (i-485 i i-944) koje su slicne DS-260, potrebno je imati jos gomilu druge dokumentacije. Sad, svaki je slucaj prica za sebe i nema nekog univerzalnog pravila, ali dokumentacija otprilike sacinjava: sve bankovne statemente koje imate u zadnjih godinu dana, sve povrate poreza koje ste napravili, dokaze o prihodima, dokaze o skolovanju, dokaze o odrzavanju validnog statusa svo vrijeme od kada ste usli u SAD (ovo je najbitnije jer je ovo glavni razlog zbog kojeg vas mogu oboriti). Cijena i-485 forme+biometrije je trenutno $1,225. Pored toga, obavezni ste platiti i DV fee Department of Statea koja iznosi $330. Tako da je sa te neke strane, proces malo skuplji u odnosu na CG. Obavite medical, i sa svim ovim formama i svim ostalom dokumentacijom, posaljete to na Chicago lockbox i onda...krece cekanje :D U principu, oni vam tamo prihvataju slucaj, skeniraju sva dokumenta i kada vide da je osnovno sve OK, vama salju tzv Notice of Action na kojem dobijate zvanican broj slucaja i Alien number. Slucaj tada ide u National Benefits Center koji je zaduzen za dalju provjeru dokumentacije i zakazivanje biometrije. Sad, u normalnim godinama, proces ide tako da vam NBC zakazuje biometriju u posebnim imigracionim centrima. Vi dobijate termin sa kojim idete i zavrsavate to (ostavljanje otisaka prsta, potpis i slika). Tek nakon toga, dobijate zvanican poziv za intervju koji se obavlja u imigracionim prostorijama (tzv Field Offices).
E sad, posto je ovo bilo sve, samo ne normalna godina, ja sam poziv za intervju dobio i prije nego li sam odradio biometriju. Otisao sam u Field Office pod cijom je jurisdikcijom bio moj slucaj, posto zivim u New Jersey-u to je bio Newark. Citav intervju nije trajao ukupno 10-ak minuta. Izuzetno prijatan agent, trazio mi je originale izvoda iz maticne knjige rodjenih i i-20 imigracionog dokumenta kojeg imam kao sutdent. Dao zakletvu, prosli brzinski kroz 20-ak pitanja sa i-485 forme, potpisao se i to je to. To se sve desilo 31.jula. Rekao mi je da je sve u redu sa slucajem, ali da ne moze da me zvanicno odobri dok ne odradim biometriju jer biometrija zapravo porkece citav pozadinski proces sigurnosne provjere kandidata i tek kada to izadje cisto on moze biti u mogucnosti da me odobri. Sada, posto ja nisam dobio nikakav poziv u tom trenutkuza biometriju, on mi je rekao da je on poslao urgentan zahtjev za termin, kako bi to sto prije zavrsio jer je slucaj vremenski osjetljiv (vazi isto pravilo da se sve mora zavrsiti do 30.septembra). Uglavnom, da ne duzim, par dana nakon intervjua dobijem poziv da dodjem da ostavim biometriju. Nekoliko dana nakon toga mi stigne pismo iz centra za biometriju (ono koje salje NBC) sa drugim terminom. Iako je ocito to bio dupli podatak, s obzirom da nisam jos bio odobren, posao sam i po drugi put ostavio biometrijske podatke. I danas, tacno 22 dana otkad sam zavrsio intervju, dobio sam promjenu statusa u New card is being produced, sto je ujedno i znak da mi je slucaj odobren i da mi je status promijenjen iz studentskog u permanent residenta! Prema informacijama koje imam, za 2-4 nedelje ce mi GC stici u mailbox.

Kako je to po timelineu izgledalo, kopiracu sa onog gornjeg foruma:
DV lottery class 2020 - AOS
4/25/2020 - Paid DV administrative fee and sent the check to DoS
4/28/2020 - DV fee delivered to DoS
5/7/2020 - KCC 2NL received (confirmation about AOS)
5/8/2020 - Performed medical exam (Received Tdap vaccine and blood taken for analysis)
5/15/2020 - Received complete Civil surgeon form, sealed.
5/22/2020 - DV back receipt received
6/1/2020 - Shipped AOS package to Chicago lockbox (FedEx)
6/3/2020 - AOS package delivered to Chicago lockbox
6/15/2020 - Check cashed and SMS from USCIS that case was received.
6/18/2020 - NOA received in the mail
7/17/2020 - Call from FO - scheduling the interview
7/31/2020 - Interview completed
8/3/2020 - Email scheduling the biometric appointment
8/6/2020 - Biometrics appointment
8/16/2020 - Redoing biometrics at ASC
8/21/2020 - Status changed to New card is being produced

Nevjerovatan je osjecaj. U godini haosa, krize, u trenutku kada sam pomislio da nema o ovoga nista, ipak je uspjelo sve da se poklopi i sredi. Najiskrenije mi je zao svih onih koji su izvisili - svoju pricu i ovaj slucaj bukvalno gledam kao dupli dobitak na lutriji jer za ovu godinu je pored inicijalne srece da budes izvucen trebalo da budes i srecan da uopste dobijes sansu da procesuiras svoj slucaj.

Eto, to bi ukratko (i vjerovanto konfuzno) bilo to. Sad pocinje prava avantura valjda :D
Cestitke i od mene! Lepo je sto je neko i u ovoj situaciji imao srece. Nisam ni skontala da si u NYC-u, mozda se i sretnemo na nekoj kafi :D

neus
26.08.2020, 12:53
Hvala od srca @milosx
Kafu nikada ne odbijam :==D:

Velkro
14.05.2023, 17:54
Hej, vidim da si isao preko AOS. Ja sam izvucen ove godine i CN mi je 44xxx, prilicno visok.. da li imas neki savet sta da radim? Ja sam vec submitovao DS260 ali koliko sam razumeo AOS case-ovi imaju veci prioritet, da li mislis da bih imao vece sanse preko promene statusa?