PDA

View Full Version : Upis dece u školu


holmes
04.07.2013, 17:20
Citao sam forum, ali nisam nasao info o ovoj problematici, izvinjavam se ukoliko tema vec postoji. Bilo bi sjajno da cujem iskustva onih koji su vec prosli kroz ovo, ali i linkovi do informacija su dobrodosli.

Zanima me koju sve dokumentaciju treba da pripremim za klince da bi nastavili skolovanje u Americi, jedno u osnovnoj, drugo u srednjoj skoli, a bilo bi sjajno da cujem i o samoj proceduri kad se susretnem s tim.
Buduci da cemo, nadam se a i sudeci po onom sto sam procitao ovde, ici u Ameriku pocetkom iduce godine, i to najvjerovatnije u Floridu, interesuje me i da li ce predstavljati problem upisati klince u 2. polugodiste.

Nista manje vazno, sta je ono sto treba da ocekujem u smislu finansijskih i drugih obaveza u tom procesu?

Hvala svima koji mogu da pomognu u vezi sa ovim pitanjem.

via
05.07.2013, 07:00
I mene, također, zanima sve oko čega se holmes raspituje, svaki savjet je dobrodošao. I onako usput molim vas da mi objasnite kakav je to fazon sa srijedom i early release :) Gotovo svaka škola (osnovna) koju sam gledala praktikuje srijedom ovu "skraćenu nastavu" ili šta već.

dmi
25.07.2013, 08:35
I mene, također, zanima sve oko čega se holmes raspituje, svaki savjet je dobrodošao. I onako usput molim vas da mi objasnite kakav je to fazon sa srijedom i early release :) Gotovo svaka škola (osnovna) koju sam gledala praktikuje srijedom ovu "skraćenu nastavu" ili šta već.


tada nastavnici obicno imaju sastanke, zato je early dismissal i zavisi od drzave do drzve koji je dan ( a mozda i do skolskog distrikta) - kod moje cerke je to utorak. early dismissal imaju i kada su teacher-parent conferences i kada su neki veci praznici kao psolednji dan pred thanksgiving, zimski i letnji raspust.

Sto se tice dokumenta, moje dete je ovde poslo u skolu pa smo nosili samo popunjene formulare koje smo dobili za upis i potvrde od doktora. ono sto je bitno je da nisu hteli da nam prime dokumenta uopste dok nije odradila montaux test (za tuberkulozu). U Kaliforniji je po zakonu da dete ne moze krenuti u prvi razred ako nije odradilo test. tek kad smo to zavrsili i doneli potvrdu od doktora da je test bio negativan primili su nam dokumenta.

dinna3008
27.07.2013, 13:20
Mi smo došli u oktobru, i naravno škola je već davno krenula u Teksasu. Otišli smo u osnovnu školu koja je nama najbliža zbog mjesta stanovanja i porazgovarali sa direktoricom. Od papira su nam tražili samo dokumentaciju od vakcina, ssn broj, gdje živimo, ugovor o stanu, popunili formular za upis u školu, s obzirom da kod nas (BiH) nije obavezno da se primaju vakcine za hepatitis A, a u USA jeste, jednino smo to morali da damo našoj kćerki kako bi bila upisana tada u drugi razred osnovne škole. Sve smo to završili u roku 2dana i ona je već krajem oktobra krenula u školu.

holmes
27.07.2013, 18:17
Hvala Dino. Dakle ne treba mnogo misliti o prevodu svjedocanstava i pripremi dokumentacije te vrste? Da li ste dakle morali da vakcinisete kcerku tamo, i da...koliko je kostao upis i drugi troskovi u vezi s tim? Hvala :)

dinna3008
28.07.2013, 04:06
Hvala Dino. Dakle ne treba mnogo misliti o prevodu svjedocanstava i pripremi dokumentacije te vrste? Da li ste dakle morali da vakcinisete kcerku tamo, i da...koliko je kostao upis i drugi troskovi u vezi s tim? Hvala :)

Mi nismo ništa prevodili,ali smo ponijeli sve papire sa sobom naravno, moja kćerka je upisana u drugi razred osnovne škole dali su joj test da uradi čisto radi formalnosti kako bi utvrdili u koji će razred da je upišu jer njihovo školstvo i naše nije isto, drugačiji je sistem i ocjenjivanja i učenja, vakcina hepatitis A je koštala otprilike 30-35dolara u cvs-u (tu smo je i vakcinisali) kad smo završili sa vakcinom dobili smo papir da ju je primila odnijeli smo taj papir u školu kod školske doktorice ona je to stavila u njen folder i rekla nam da može doći sutradan u školu, sam upis nas nije košta ništa jer je upisana u javnu školu, naravno morali smo da kupimo školski pribor i stvari potrebne za školu( ruksak, tene, itd)što se inače kupuje svake godine i to je to, uniformu za školu također smo kupili rekli su nam da možemo kupiti u školi ili na mi nađemo gdje hoćemo nije bilo ništa specifično oko školske uniforme samo je bitno da na sebi ima boje koje su predviđene za taj razred i školu, u našem slučaju je to bilo navy plava i kaki i to je to.

via
28.07.2013, 08:34
I od mene hvala za informacije. Kakva je kod vas bila procedura po pitanju engleskog jezika i upisa. Da li postoje ESL odjeljenja, da li su prilikom upisa na bilo kakav način provjeravali poznavanje jezika i koliko je realno očekivati da se djetetu pomogne u prilagodbi u tim prvim danima, pogotovo ako dođe sredinom školske godine? Pričali smo o ovom i na drugoj temi, ali svaka informacija je dobrodošla. Ako dobijemo vize, stariji sin će "upast" u 1.razred sredinom šk.godine. Kod nas je to na nivo predškolskog, tačnije uče pjesmice, crtaju, uče slova, nema ocjenivanja itd. Kako tamo izgleda taj 1.razred?

dinna3008
28.07.2013, 13:07
I od mene hvala za informacije. Kakva je kod vas bila procedura po pitanju engleskog jezika i upisa. Da li postoje ESL odjeljenja, da li su prilikom upisa na bilo kakav način provjeravali poznavanje jezika i koliko je realno očekivati da se djetetu pomogne u prilagodbi u tim prvim danima, pogotovo ako dođe sredinom školske godine? Pričali smo o ovom i na drugoj temi, ali svaka informacija je dobrodošla. Ako dobijemo vize, stariji sin će "upast" u 1.razred sredinom šk.godine. Kod nas je to na nivo predškolskog, tačnije uče pjesmice, crtaju, uče slova, nema ocjenivanja itd. Kako tamo izgleda taj 1.razred?

Poslije našeg vida obrazovanja koje smo mi imali i koje je imala moja kćerka, a išla je od vrtića do kraja prvog razreda u bosni u školu, ona kao i ja smo oduševljani američkim načinom učenja djeca. Ja ovo govorim iz vlastitog iskustva ne znam sad jel to u svim školama tako ili je u pitanju ovo naše područije ili šta već, ali svi od nastavnog osoblja pa do učiteljice su u prvim mjesecima pomogli mojoj kćerki da savlada i gradivo i učenje jezika. Sada ona nema nikakvih problema da prati nastavu, a uče sve kroz igru, prvi put sam doživila u svom životu da mi dijete jedva čeka da ode u školu, dok u bosni sa isfrustriranim učiteljicama nije bio slušaj.
Ja eto kažem u ime svoje kćerke ona se super snašla u školi, njena škola ima magnet program koji je malo drugačiji od ostalog vida školovanja u americi, uglavnom i oni u drugom razredu nisu imali ocjenjivanje, nego imaju nakon svako tr mjeseca izvještak kako je koji predmet zadovoljila u učenju i prosečni broj bodova sasvim drui nalin ocjenjivanja, više je opisno, ljudi ti lijepo kažu zašta je tvoj edijete nadareno koji predmet voli itd.
Engleski ne treba da vas brine djeca jako brzo to usvoje i nema nikakvih problema za njih.

via
28.07.2013, 17:17
Poslije našeg vida obrazovanja koje smo mi imali i koje je imala moja kćerka, a išla je od vrtića do kraja prvog razreda u bosni u školu, ona kao i ja smo oduševljani američkim načinom učenja djeca. Ja ovo govorim iz vlastitog iskustva ne znam sad jel to u svim školama tako ili je u pitanju ovo naše područije ili šta već, ali svi od nastavnog osoblja pa do učiteljice su u prvim mjesecima pomogli mojoj kćerki da savlada i gradivo i učenje jezika. Sada ona nema nikakvih problema da prati nastavu, a uče sve kroz igru, prvi put sam doživila u svom životu da mi dijete jedva čeka da ode u školu, dok u bosni sa isfrustriranim učiteljicama nije bio slušaj.
Ja eto kažem u ime svoje kćerke ona se super snašla u školi, njena škola ima magnet program koji je malo drugačiji od ostalog vida školovanja u americi, uglavnom i oni u drugom razredu nisu imali ocjenjivanje, nego imaju nakon svako tr mjeseca izvještak kako je koji predmet zadovoljila u učenju i prosečni broj bodova sasvim drui nalin ocjenjivanja, više je opisno, ljudi ti lijepo kažu zašta je tvoj edijete nadareno koji predmet voli itd.
Engleski ne treba da vas brine djeca jako brzo to usvoje i nema nikakvih problema za njih.

Ako se dobro sjećam iz nekih prijašnjih postova (pošto se trudim isčitati što više foruma) vi ste u Houstonu? Da li znaš ili možeš provjeriti kako je škola u koju kćerkica ide ocijenjena na sajtu http://www.greatschools.org/ . Zanima me iz razloga što cjelokupne planove i razmišljanja o tome gdje bi se eventualno mogli skrasiti baziramo na tome da bude u blizini škole koja je dobro rangirana po "mišljenju" ovog sajta. Obzirom da ste u praksi poprilično zadovoljni sa školom voljela bih znati koju ocjenu ima na tom sajtu, čisto da malo uporedimo praksu i "teoriju".

dinna3008
30.07.2013, 12:16
Ako se dobro sjećam iz nekih prijašnjih postova (pošto se trudim isčitati što više foruma) vi ste u Houstonu? Da li znaš ili možeš provjeriti kako je škola u koju kćerkica ide ocijenjena na sajtu http://www.greatschools.org/ . Zanima me iz razloga što cjelokupne planove i razmišljanja o tome gdje bi se eventualno mogli skrasiti baziramo na tome da bude u blizini škole koja je dobro rangirana po "mišljenju" ovog sajta. Obzirom da ste u praksi poprilično zadovoljni sa školom voljela bih znati koju ocjenu ima na tom sajtu, čisto da malo uporedimo praksu i "teoriju".

Evo našla sam naša škola je dobila ocjenu 6, nije neka visoka ocjena ali ja sam zadovoljna školom i njenim osobljem, a najvažnije je da je moja kćerka zadovoljna ocjena nije ni bitna :naughty:

via
31.07.2013, 07:13
Evo našla sam naša škola je dobila ocjenu 6, nije neka visoka ocjena ali ja sam zadovoljna školom i njenim osobljem, a najvažnije je da je moja kćerka zadovoljna ocjena nije ni bitna :naughty:

Hvala ti dinna, upravo to sam htjela "provjeriti", jer u reviews se također mogu naći oprečna mišljanja, od roditelja koji su prezadovoljni i hvale određenu školu do onih koji kažu da su razočarani. Koliko sam shvatila na ovom sajtu ocjena se bazira na test scores,a dešava se da primjerice škola koja ima low ratings u stvari ima veliki broj ESL učenika pa zbog toga ima lošije rezultate testa i sl. U svakom slučaju voljela bih da još članova foruma podijele iskustva po ovom pitanju. Lični utisak vs. "stručni rejting".

Tomislav1970
12.06.2014, 22:12
Buduci da se skolska godina polako zavrsava, da li bi mogao jedan detaljan izvjestaj o upisu, predavanjima, nastavnicima, obavezama, finansijama, .... :grin:
Hvala

holmes
13.06.2014, 02:15
Pretpostavljam da te interesuje procedura za tacno odredjenu zemlju, tako da bi bilo dobro da malo preciziras pitanje. U principu je osnovno i srednje obrazovanje besplatno.

Tomislav1970
13.06.2014, 07:03
Pretpostavljam da te interesuje procedura za tacno odredjenu zemlju, tako da bi bilo dobro da malo preciziras pitanje. U principu je osnovno i srednje obrazovanje besplatno.

Mozda nije lose da se napise iskustvo iz razlicitih sredina da se vidi da li ima razlike.
Mislim da sto vise isustava se napise da ce da se dobije bolju uvid

via
08.07.2014, 06:49
Nama je za upis bio potreban rodni list djeteta, ispunjeni formulari koje dobijete u skoli i dva dokaza da živimo u tom school district. School nurse je kopirala njegov karton vakcina (onaj iz ambasade) i ostavila nam da uradimo medical kad dobijemo all kids. Imali smo sreću po tom pitanju, ispali su dosta fleksibilni. Dental sam dostavila prije 20 ak dana, a medial smo uradili prije nekoliko dana.

Kao što reče holms, obrazovanje je besplatno, kupuju se school supplies (olovke, bojice, flomasteri, sveske itd). Naravno tu je PTA, kod nas se plaća na početku svake godine $8 po djetetu i iz tih sredstava se finansiraju neke od aktivnosti u školi kao i field trip. Također, u toku školske godine svatko može volontirati na određenim "dešavanjima". Naša škola ima before and after care. Before care je dostupan od 6:45 i placa se $11, a after je od 3 - 6pm i placa se $16. Što se tiče hrane, mi smo odlučili da se ne hrani u školi. School menu je otprilike hamburger, pizza itd. Našeg klinca kupi school bus, u školi je od 9am do 3pm. Za to vrijeme imaju snack oko 10am i lunch oko 12pm. Kindergarten je pola dana i može se birati da li će to biti od 9-12 ili od 12-3. Moguće je da dijete ide i cijeli dan, ali za tu mogućnost se mora doplatiti, nisam sigurna koliko.

Što se tiče obaveza, naš klinac je išao 2 mj i najveći fokus je bio na ELL časovima, tako da mu je i zadaća najvećim dijelom bila tako orjentisana. U suštini imaju zadaću svaki dan, osim petka, da ih ne opterećuju za vikend :) Ono što je meni lično zanimljivo je da on provede u školi punih š 6 sati i uopšte se ne žali da mu je dosadno. U B-Luci je u školi provodio 2.5 sati, to je velika promjena, a njemu je super. U toku dana se stignu i igrati i ići vani i učiti i sve to upakovano tako da im zadrži pažnju. Dva puta u toku dana ga izdvajaju sa nastave i ima ELL časove, jednom sam sa nastavnicom (pošto je jedini u školi na početnom nivou) i drugi put u grupi sa djecom koja su došla ranije ili su ovdje rođena ali im eng nije maternji jezik.

Možda sam sve malo nabacala, ali prošla je ponoć, nemojte mi zamjeriti :grin:

familly
08.07.2014, 09:03
Nama je za upis bio potreban rodni list djeteta, ispunjeni formulari koje dobijete u skoli i dva dokaza da živimo u tom school district. School nurse je kopirala njegov karton vakcina (onaj iz ambasade) i ostavila nam da uradimo medical kad dobijemo all kids. Imali smo sreću po tom pitanju, ispali su dosta fleksibilni. Dental sam dostavila prije 20 ak dana, a medial smo uradili prije nekoliko dana.

Kao što reče holms, obrazovanje je besplatno, kupuju se school supplies (olovke, bojice, flomasteri, sveske itd). Naravno tu je PTA, kod nas se plaća na početku svake godine $8 po djetetu i iz tih sredstava se finansiraju neke od aktivnosti u školi kao i field trip. Također, u toku školske godine svatko može volontirati na određenim "dešavanjima". Naša škola ima before and after care. Before care je dostupan od 6:45 i placa se $11, a after je od 3 - 6pm i placa se $16. Što se tiče hrane, mi smo odlučili da se ne hrani u školi. School menu je otprilike hamburger, pizza itd. Našeg klinca kupi school bus, u školi je od 9am do 3pm. Za to vrijeme imaju snack oko 10am i lunch oko 12pm. Kindergarten je pola dana i može se birati da li će to biti od 9-12 ili od 12-3. Moguće je da dijete ide i cijeli dan, ali za tu mogućnost se mora doplatiti, nisam sigurna koliko.

Što se tiče obaveza, naš klinac je išao 2 mj i najveći fokus je bio na ELL časovima, tako da mu je i zadaća najvećim dijelom bila tako orjentisana. U suštini imaju zadaću svaki dan, osim petka, da ih ne opterećuju za vikend :) Ono što je meni lično zanimljivo je da on provede u školi punih š 6 sati i uopšte se ne žali da mu je dosadno. U B-Luci je u školi provodio 2.5 sati, to je velika promjena, a njemu je super. U toku dana se stignu i igrati i ići vani i učiti i sve to upakovano tako da im zadrži pažnju. Dva puta u toku dana ga izdvajaju sa nastave i ima ELL časove, jednom sam sa nastavnicom (pošto je jedini u školi na početnom nivou) i drugi put u grupi sa djecom koja su došla ranije ili su ovdje rođena ali im eng nije maternji jezik.

Možda sam sve malo nabacala, ali prošla je ponoć, nemojte mi zamjeriti :grin:

Posto ste od marta u Cikagu, da li je bilo nekih problema u vezi upisa u skolu jer je u sred skolske godine? Mi dolazimo u januaru ili februaru, a imamo dva decaka.

via
09.07.2014, 05:59
Posto ste od marta u Cikagu, da li je bilo nekih problema u vezi upisa u skolu jer je u sred skolske godine? Mi dolazimo u januaru ili februaru, a imamo dva decaka.

Ma jok. Mi smo došli u martu, ali nismo krenuli sa školom do pred kraj aprila, dok smo našli stan, smjestili se itd. Nije bio nikakav problem.

familly
09.07.2014, 11:53
Ma jok. Mi smo došli u martu, ali nismo krenuli sa školom do pred kraj aprila, dok smo našli stan, smjestili se itd. Nije bio nikakav problem.

Hvala ti puno via. Zanima me da li ste mogli da birate skolu u vasem distriktu ili postoji vec neka podela po ulicama i mestu boravka, da li vam je skola u koju dete ide najbliza ?

via
10.07.2014, 04:26
Hvala ti puno via. Zanima me da li ste mogli da birate skolu u vasem distriktu ili postoji vec neka podela po ulicama i mestu boravka, da li vam je skola u koju dete ide najbliza ?

Kod nas konkretno postoji podjela tj. boundaries za svaki school district i prema mjestu stanovanja svako dijete ide u školu kojoj pripada. Npr. doslovno sa jedne strane ulice pripadate jednom school districtu, sa druge drugom. Naš school district ima samo jednu elementary i jednu i middle school i nama su tražili dva dokaza o residency kako bi utvrdili da dijete živi unutar boundaries. U globalu stvari ne funkcionišu uvijek tako, znam kad sam ja istraživala da npr. neke škole prilikom upisa prvo popune mjesta sa djecom koja su unutar granica, a onda otvaraju upis i za ostale koji žele u tu školu i sl.

vuxanne
10.07.2014, 21:15
Hvala ti dinna, upravo to sam htjela "provjeriti", jer u reviews se također mogu naći oprečna mišljanja, od roditelja koji su prezadovoljni i hvale određenu školu do onih koji kažu da su razočarani. Koliko sam shvatila na ovom sajtu ocjena se bazira na test scores,a dešava se da primjerice škola koja ima low ratings u stvari ima veliki broj ESL učenika pa zbog toga ima lošije rezultate testa i sl. U svakom slučaju voljela bih da još članova foruma podijele iskustva po ovom pitanju. Lični utisak vs. "stručni rejting".

Ja bi pre gledala matematiku kakva je (opet - profesionalna defromacija). Ovde kod mene su elementary i middle schools (osnovne) kao sto bilo kod nas - gde zivis - tu ides u skolu. Srednje skole u susednom gradu koji se granici sa ovim imaju nesto sto zovu "magnet schools". A to vise lici na nas sistem upisivanja samo sto nemaju klasicni prijemni ispit vec se salju prijave, pisu neki sastavi i slicno. Npr. ima tehnicka skola. evo vise o njima ko zeli da zita - izvor je www.magnet.edu (http://www.magnet.edu/about/what-are-magnet-schools)

*****
Copy/paste ako se promeni link:

Magnet schools are free public elementary and secondary schools of choice that are operated by school districts or a consortium of districts. Magnet schools have a focused theme and aligned curricula in Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM), Fine and Performing Arts, International Baccalaureate, International Studies, MicroSociety, Career and Technology, World Languages (immersion and non-immersion) and many others. Magnet schools are typically more “hands on – minds on” and use an approach to learning that is inquiry or performance/project based. They use state, district, or Common Core standards in all subject areas, however, they are taught within the overall theme of the school.

Most magnet schools do not have entrance criteria, but rather, embody the belief that all students have interests and talents that families and educators believe are better cultivated in a magnet school. They often use a random computer-based lottery system for admission. There are also “Talented & Gifted” magnet schools that may utilize student assessment data and teacher or parent recommendations for selection.

Diversity is an important element of a magnet school. Since student interest in a theme is the only eligiblity criteria to attend a magnet school, students from a wide array of backgrounds attend magnet schools. As a result, promote higher level cognitive and social learning. Magnet schools make the extra effort to create a sense of classroom and school community and cultivate school spirit. Curriculum is also clear and transparent for families so they can more fully engage in the learning of their students.

Magnet schools serve all students including English learners as well as students receiving Special Education services. Transportation is typically also provided for no cost to families.

via
21.08.2014, 16:20
Kad sam još iz BiH istraživala škole i načine kako "zbrinuti" djecu u slučaju da se oboje zaposlimo nisam našla puno informacija o before and after care koji je dostupan u pojedinim školama. Sad smo u takvoj situaciji da nam je ta tema bila izuzetno aktuelna (i ja sam dobila posao :bravo::bravo:) :bravo:pa da podijelim svoje iskustvo.

Prvo da kažem da sam ja izuzetno zadovoljna našim School District. Na stranu što svi čija su djeca već prošla kroz njega govore da je izuzetno jak, svi su prijatni, susretljivi, hoće da pomognu, također ima naših ljudi koji rade kao teacher i oni su se sami stavili mojim klicima na raspolaganje ako im treba pomoć obzirom da tek uče engleski.

Naša Elemetary School je K-4 i u nudi Before and After Care u objektu škole. Before počinje 6:45 am- 8:45 am, u 9 am počinje nastava. After počinje od 3 pm - 6 pm. Before se plaća $11/dan, after $16/dan ili $121.50 ako dijete koristi cijelu sedmicu before and after. Za drugo dijete odobravaju 10% popusta. Klinci u after care imaju užinu, završe zadaću, nekad imaju movie day i sl. Da je skupo, jeste, ali za isti broj sati nam je žena koja živi u našoj zgradi tražila isti iznos novca, s tim da priča samo makedonski i kad bi sad djeci ubacila novi jezik u igru nastala bi prava zbrka.

Što se tiče Kindergarten-a, djeca kreću sa 5 god i predviđeno je da borave pola dana (koliko je besplatno). Ako hoćete da dijete ide full day i to se plaća. $ 3,314/year.

Kad imate malu djecu zaista je vaga da li raditi ili ostati kod kuće. Mi smo se odlučili za prvo jer ću imati extra dobre benefite i zdravstveno kojim će i suprug biti pokriven, a to je izuzetno važno.

Wewerica
24.02.2015, 15:47
Hvala svima koji pišu. Moje pitanje bi bilo da li je neko upisivao dete u 6., 7. ili 8. razred? Koliko sam pročitala, radi se neki test iz matematike pri upisu da bi znali u koji razred dete treba da ide. Da li je to sve? Zanima me da li neko može da mi kaže kako se dete od 11, 12, 13 godina ukolpilo, koliko mu je trebalo da nauči jezik? Dosta čitam o tome da postoje dobre i manje dobre osnovne škole. Ako dete mora da se upiše u neku školu (jer pripada tom distriktu), koja nije dobro rangirana, koliko to može da utiče na upis u srednju školu?
Da li postoji pre i after care tj nešto u tom smislu za taj uzrast ako su roditelji na poslu do 5? Da li postoji organizovan prevoz? Naravno, govorim o public schools.
Hvala unapred.

Ggaga
01.08.2017, 10:23
Vidim da ova tema nije zazivela a veoma je znacajna. Ako bi neko od iskusnijih mogao da pomogne. Naime interesuje me u koji razred se upisuje dete sa punih 11 godina kada dodje u USA za zavrsenim 4. razrednom nase osnovne skole? Nasa buduci state je Maryland u DC-ju i ciljana skola je elementary koja je od 8-12 godina ali nisam sigurna da li nasa deca preskacu razrede i da li to zavisi od nivoa znanja ili samo godina.Ako polazu test sta taj test ukljucuje?
Da li neko ima neki dobar linka sa school districtima posto cemo mi birati lokaciju prema skoli?
Ukoliko se u toku skolske godine preselimo da li smo duzni da ispisemo i dete iz skole ukoliko nismo vise u tom districtu ili ostaje do kraja skolske godine?

Hvala svima unapred!

NYCB
08.08.2017, 05:14
Ja bih rado pomogao, ali mi smo naseg klinju upisali u prvi razred u US, pa ne znamo nista o testovima...

Ggaga
13.09.2017, 09:46
Prebacujem spontano zapocetu prepisku na ovu temu u odgovarajucu grupu kako se ne bi svuda rasplinjavali a mozda povecana aktivnost ovde podstakne siru raspravu:-)

Datum prijave: 15.05.2017
US lokacija: Washington DC
YU lokacija: Beograd
Poruke: 20
Nepromenjeno
Citat:
Prvobitno poslao korisnik anajaksic77 Prikaz poruke
Zanima me da li me mozete uputiti na neku temu na forumu gde mogu saznati nesto više o tome šta je potrebno za upis dece u srednju i osnovnu školu u US.Mi smo izvučeni na DV 2018 i ako sve bude u redu,sledece godine bi moje starije dete tamo krenulo u srednju skolu.Zanima me da li ce morati da polaze neke ispite za upis(kao prijemni kod nas),neki test iz Engleskog itd.
Hvala unapred...
Ja moram da kazem da sam pretrazila ceo forum i da je to najslabije pokrivena tema, cak sam apelovala da se reaktivira svezim informacijama ali nema znacajnijeg napretka od tada.
Naime ja nemam nikakvog iskustva jer se tek spremam za intervju kao i ti ali sam se raspitivala van foruma i pisala nekim skolama u USA. U State of Maryland npr postoji ustanova koja se bavi upisom internacionalne dece u skolu i koja procenjuje u koji razred treba dete da se upise. Moja kcerka je na granici elementary i middle school (5th ili 6th grade) pa mi je to veoma znacajano zbog izbora skole gde ce je primiti.Odgovorili su mi da se rade se neki testovi za koje procenjujem da nisu formalni testovi vec vise procena strucnog lica kakvo je znanje engleskog jezika i matematike i stekla sam utiska da nisu birokrate po tom pitanju vec ce odrediti razred deteta u cilju sto boljeg uklapanja. Od prijatelja saznajem da su veoma fleksiblni oko skolovanja uopste i da deca ukoliko imaju kapaciteta mogu i da preskacu razrede i/ili polazu pojedine predmete iz starijih razreda, a takodje svake godine decu iznova dele u odeljenja prema nivou znanja i u skladu sa tim prilagodjavaju nastavu. Sve ovo se odnosi na state of Maryland i DC area. Zato ja moju kcerku gledam da osposobim sto vise u znanju engleskog da bi se lakse prilagodila i stimulisem da uci na njihov nacin online (ex.www.khanacademy.org)

Pozdrav

Nepročitano Danas, 07:34
anajaksic77 anajaksic77 je offline
Član

Datum prijave: 07.07.2017
Poruke: 3
Nepromenjeno
Ggaga,hvala veliko.To je do sada najkonkretnije sto sam čula vezano za upis u škole tamo.Možeš li mi poslati svoj email ili mi reći makar kako si pronašla tu ustanovu?
Hvala unapred.

Ggaga
13.09.2017, 10:12
anajaksic77 nadam se da si primila info o mom mail-u na priv. poruku posto nisam sigurna da li umem da posaljem:-)
Vezano za temu upisa dece u skolu ja sam sve istrazivala putem google-a. Posto mi planiramo da zivimo u okolini DC-ja state of Maryland /Montgomery county tamo upis internacionalne dece vrsi http://www.montgomeryschoolsmd.org/international-admissions/.Preporucujem i sajt http://www.greatschools.org/ gde mozes naci ocene svake skole ponaosob i podelu po distriktima (koja tacno adresa pripada kom skolskom distriktu) a on je povezan i sa www.zillow.com gde moze naci ponude za iznajmljivanje stanova u tom distriktu ciju skolu izaberes.
Ps. Ja sam nalazila i sajtove pojednih skola koje su mi se dopale pa pisala direktno nastavnicima tih skola (sve info imaju po sajtovima cak i preporuke za rad preko leta rezultate testova i sl, a naravno i mailove osoblja) I veoma rado odgovaraju:-)

Kilimandzaro
14.09.2017, 23:20
mi smo se oslonili na greatschools.org i nismo se pokajali. skola je fenomenalna. tako smo zapravo izabrali gde cemo da zivimo i cinjenica je - dobra skola = dobar kraj - bar ovde u Cikagu.

elenadimovska@yahoo.com
25.09.2017, 05:54
Ja Sam moje dece upisala u skolu bez ikakvog problema.Kad smo dosli otisli smo u skolu I Oni su nam trazili vize iz pasose, pismo moje mame da stanujemo kod nje I vakcine koje su primile u Makedonije.Mi u Makedonija u naseg kalendara za vakcine nemamo vakcinu za varicella.Morali su da prime Tu vakcinu I pitali su nas koji su razred zavrsili u Makedonija I primile su ih bez da rade testove.Ja zivim u gradic jedan sat udaljen od Boston Massachusetts.

harmonija
27.09.2017, 11:59
Ja Sam moje dece upisala u skolu bez ikakvog problema.Kad smo dosli otisli smo u skolu I Oni su nam trazili vize iz pasose, pismo moje mame da stanujemo kod nje I vakcine koje su primile u Makedonije.Mi u Makedonija u naseg kalendara za vakcine nemamo vakcinu za varicella.Morali su da prime Tu vakcinu I pitali su nas koji su razred zavrsili u Makedonija I primile su ih bez da rade testove.Ja zivim u gradic jedan sat udaljen od Boston Massachusetts.

Ako sam dobro razumjela, primili su ih u redovan razred, samo su nastavili? Nisu ih vracali u nizi razred? Zaista siromasna tema u vezi sa najvaznijom stvari u jednoj porodici -djecom. Kod nas u BiH je devetogodisnje osnovno skolovanje pa i sa te strane nnisam sigurna kako ce djecu tamo rangirati.

harmonija
16.02.2018, 00:33
Zdravo svima
htjela sam vec neko vrijeme da se javim postom bas na ovu temu ali jos se uklapamo u ritam svih ukucana. Ova tema zasluzuje mnogo vise paznje i informacija nego sto ih ima, pa da dam svoj doprinos. Stigla sam sa djecom krajem januara, muz je vec sedam mjeseci u US. Sredinom januara je odnio djecije rodne listove, socijalne brojeve i potvrde o vakcinama (istim onim koje smo dobili na ljekarskom), sve kopije, u glavnu kancelariju skolskog distrikta. Preuzeli su mu ta dokumenta i morao je da popuni jos online upitnik za upis djece u skolu. Jedno dijete je upisano u elementary school a drugo u middle school nama njablize skole po mjestu stanovanja. Kad smo doputovali, imali smo zakazano razgledanje obje skole, na oba mjesta su nas docekali direktori skola i pokazali skolu i upoznali nas sa njihovim nacinom rada. Djeca su upisana u skole bez prije sprovedenih testova u razrede koji pohadjaju njihovi vrsnjaci. Npr. moj djecak je 2004. godiste i pohadja 7 razred. Evo istice im i druga sedmica skole, oni su presrecni, dobro su se uklopili, bez obzira na limittirano znanje jezika. Posebno mladja djevojcica, ona ga ne govori, rayumije engleski, ali ne prica ... jos, dobila je tutora koji ce sa njom raditi 60 min sedmicno. Od nas su zahtijevali iz middle school da djecak primi jos vakcinu za meningitis. Djeca koja nisu osigurana, placaju punu cijenu oko 170 ali moj savjet vam je ako nemate osiguranje, prvo da aplicirate za medicaid dok ne stanete na noge. Djeca su vam tako sigurna. Mloj utisak je da skola i osoblje cini sve da nam se djeca osjecaju dobro u skoli, da se zabavljaju i nesto nauce. Daleko da se ovdje nista ne radi, ima i zadace i svega... ko zeli da napreduje zna da se mora raditi, znaju to i nasa djeca. Zasad smo vise nego zadovoljni, jer se posebna paznja posvecuje nasoj djevojcici. Mene zasad brine bezbjednost i atmosfera u vezi sa ovim napadima u skolama, ali na ovom mjestu ne bih o tome. Ukoliko nekome treba jos neka info, neka slobodno pita.
Pozdrav svima i srecno

tile83
16.02.2018, 03:10
Zdravo svima
htjela sam vec neko vrijeme da se javim postom bas na ovu temu...oni su presrecni, dobro su se uklopili, bez obzira na limittirano znanje jezika. Posebno mladja djevojcica, ona ga ne govori, rayumije engleski, ali ne prica ... jos, dobila je tutora koji ce sa njom raditi 60 min sedmicno. Od nas su zahtijevali iz middle school da djecak primi jos vakcinu za meningitis. Djeca koja nisu osigurana, placaju punu cijenu oko 170 ali moj savjet vam je ako nemate osiguranje, prvo da aplicirate za medicaid dok ne stanete na noge.
Pozdrav svima i srecno
Draga harmonija, puno hvala sto si nas se setila, ako Bog da Zdravlja I sve prodje ok mi bismo u oktobru u VA, to je nekako pocetak skolske godine pa sam brinula da li ih tada mogu upisati u skolu, naročito zbog jezika. Moji ga ni ne razumeju, idu oni u skolicu eng I znaju reči, ali nije to to. Da li ima razloga za brigu? Ili je bolje da se vratimo da zavsimo razrede pa onda?

harmonija
16.02.2018, 14:34
Draga harmonija, puno hvala sto si nas se setila, ako Bog da Zdravlja I sve prodje ok mi bismo u oktobru u VA, to je nekako pocetak skolske godine pa sam brinula da li ih tada mogu upisati u skolu, naročito zbog jezika. Moji ga ni ne razumeju, idu oni u skolicu eng I znaju reči, ali nije to to. Da li ima razloga za brigu? Ili je bolje da se vratimo da zavsimo razrede pa onda?

Potpuno razumijem vasu brigu, ali vjerujete mi nemate razloga. Vi cak imate i vise vremena za integrisanje i uskladjivanje nego mi. Mi smo cekali da djeca zavrse prvo polugodiste, pa onda nastave ovamo, misleci da ce za tu polovinu godine bar nauciti jezik, pa onda ponovo. Medjutim, upisase djecu u njihova godista, nista ne gube. Stariji djecak zaista dobro goovri i funkcionise i vec je primijecen medju nastavnicima, djevojcica mi je ta oko koje svi radimo. Ima divnog ucitelja koji koristi razne metode sporaumijevanja sa njom ukljucujuci google translate. Drugog dana skole su imali ESL procjenu, gdje je ona dobila 60 min rada na savladavanju jezika. Ucitelj je rekao da ce tih 60 minuta traziti kad nemaju nesto zanimljivo da rade u razredu. Nista se ne brinite, jako su posveceni i bice vam veliko olaksanje kad se sami uvjerite u to.

aleksandarzz
16.02.2018, 17:29
Koja je ocena skole na greatschools, ako nije tajna. Bar da imamo neki reper kakve skole da trazimo. Da li adresa odredjuje iskljucivo jednu skolu, ili postoji izbor izmedju nekoliko blizih?

harmonija
17.02.2018, 00:24
Koja je ocena skole na greatschools, ako nije tajna. Bar da imamo neki reper kakve skole da trazimo. Da li adresa odredjuje iskljucivo jednu skolu, ili postoji izbor izmedju nekoliko blizih?

Nase skole imaju ocjene 7. Ne znam kakve su nijanse u pitanju da bi se digao rejting neke skole. Cula sam da to zavisi od kraja u kom zivite, sigurnosti i naravno kvaliteta skole. Po nasim saznanjima, ovaj skolski distrikt vazi za bolji. Zaista ne znam sta bi se moglo unaprijediti da bi skola opravdala mozda neku visu ocjenu. Stvarno nemam zamjerke. Vasa adresa stanovanja odredjuje skolski distrikt, a u njemu imate vise skola, opet zavisi gdje ste. Moja djeca idu autobusom u skolu. Bus ih dovozi i odvozi. I to im je bila jos jedna nova zabava:beer:

Ggaga
17.02.2018, 11:37
Npr. moj djecak je 2004. godiste i pohadja 7 razred.
Pozdrav svima i srecno
Hvala puno na podeljenom iskustvu.Da li to znaci da dete koje je 2007.god odgovara 4th grade a sledece skolske godine 5th grade?To je i dalje elementary school a od 6th pocinje middle?U kom ste vi kraju?Da li sva deca imaju mogucnost da se prijave na medicaid?Hvala

harmonija
18.02.2018, 19:32
Hvala puno na podeljenom iskustvu.Da li to znaci da dete koje je 2007.god odgovara 4th grade a sledece skolske godine 5th grade?To je i dalje elementary school a od 6th pocinje middle?U kom ste vi kraju?Da li sva deca imaju mogucnost da se prijave na medicaid?Hvala

Da, tako je. Kao i kod nas, djeca pohadjaju razrede sa svojim godistima, svojom generacijom, kao i u BiH ili Srbiji. Mi smo u Akronu, Ohio. Sva djeca imaju pravo na medicaid, cak i supruge ukoliko ne rade, a kucni budzet je ispod minimuma. Detalji vjerovatno variraju od mjesta do mjesta. Savjetujem vam da cim dodjete, uz socijalne brojeve, odmah odete u najblizi Job and family center, tu predajete za vasa osiguranja ako nemate dovoljan kucni budzet, cak i neke olaksice u vidu kupona za hranu itd. Na licu mjesta cete dobiti sve potrebne informacije za odredjene olaksice. Naravno, cim stanete na noge, to vam vise nece biti potrebno.

Kilimandzaro
28.02.2018, 18:03
Hvala puno na podeljenom iskustvu.Da li to znaci da dete koje je 2007.god odgovara 4th grade a sledece skolske godine 5th grade?To je i dalje elementary school a od 6th pocinje middle?U kom ste vi kraju?Da li sva deca imaju mogucnost da se prijave na medicaid?Hvala

Mi smo se prosle godine preselili u Cikago i moj sin je 2007. godiste, ali je iz treceg presao u 4. razred, znaci sad je peti. Moram da priznam da bih vise volela da je ostao u 3. tad jer on sad ima prakticno 3 godine manje skole od vrsnjaka. Prvo nase predskolsko nije ni upola ozbiljno kao njihov K, u prvi razred krecu sa 6 (a mi sa 7) i plus preskocen ceo razred. Trenutno kuburi s matematikom jer ima strogu profesorku a terminologija je napredna i zadaci su mahom slojeviti i jezicki. Meni je vise sto je nekako emocionalno nezreo zapeti razred, mada su njegov napredak i uskladjivanje neverovatni.

Za jezik se stvarno ne sekirajte. Neverovatno kakvi su oni sundjeri. Evo za godinu dana, sad mladjeg moramo stalno da opominjemo da govori srpski. On ima sve A u prvom razredu. Razlika u prvom razredu ovde i u Srbiji je ogromna. Mnogo me manje boli glava ovde. Stariji je dobio jos bolje ocene na ESL testu od mladjeg ove godine.

Podrska u skolama je neverovatna. Stariji je sad nakon moje intervencije dobio da dva puta nedeljno radi matematiku s dodatnim profesorom. Da ne pricam da imaju super ESL profesorku koju obojica bas gotive.

Za medicaid se prijavite cim dobijete socijlni broj jer se ceka (mislim da je trebalo jedno dva meseca da stigne).Moji su bili nekoliko meseci na medicaidu dok nisam dobila posao sa dobrim osiguranjem. Cak su mi ponudili da mi plate naknadu troskova koje smo imali za njih (medical za skolu) jer smo ga platili.

Stvarno mi je skola bila najmanja glavobolja. U sredu smo stigli uvece. U petak su bili upisani (mi smo nasli stan unapred), a u utorak su krenuli u skolu (jer je u ponedeljak bio drzavni praznik.

tile83
28.02.2018, 23:47
Hvala na podeljenom iskustvu @Kilimandzaro, rado sam citala vas blog ali vidim da stagnira sto je pretpostavljam znak da imate puno obaveza. Mene interesuje ko je sa decom, da li idu u produzeni I koliko se to placa okvirno, do koliko sati su tamo, da li ih vozite ili school bus, da li se to plaća? Sta kada se razbole? Veliki pozdravi samo napred!

Ggaga
01.03.2018, 13:18
Mi smo se prosle godine preselili u Cikago i moj sin je 2007. godiste, ali je iz treceg presao u 4. razred, znaci sad je peti. Moram da priznam da bih vise volela da je ostao u 3. tad jer on sad ima prakticno 3 godine manje skole od vrsnjaka. Prvo nase predskolsko nije ni upola ozbiljno kao njihov K, u prvi razred krecu sa 6 (a mi sa 7) i plus preskocen ceo razred. Trenutno kuburi s matematikom jer ima strogu profesorku a terminologija je napredna i zadaci su mahom slojeviti i jezicki. Meni je vise sto je nekako emocionalno nezreo zapeti razred, mada su njegov napredak i uskladjivanje neverovatni.


Hvala Kilimandzaro!
Znaci posto su nam deca isto godiste sledece skolske godine prelaze u middle school tj 6th grade?To isto nalazim po netu da je odgovorajuci razred za uzrast 11 godina. Ali verovatno zavisi od skole (negde ih testiraju, negde ne negde ih stave i isti razred kao kod nas sto je u stvari jedan nize po godinama jer polaze sa 6 u skolu, a negde ih upisu u razred po godistu po defaultu tj jedna vise nego kod nas). Takodje verovatno da je svako uklapanje individualno a imajuci u vidu Khan academy koji ja vezbam sa kcerkom sa matisem je po meni problem sto ih u Srbiji ne uce da misle vec rade zadatke po sablonu dok metod u USA je vise zahteva prirodnu intuiciju i logiku.

freetodecide
26.03.2018, 08:58
Da, tako je. Kao i kod nas, djeca pohadjaju razrede sa svojim godistima, svojom generacijom, kao i u BiH ili Srbiji. Mi smo u Akronu, Ohio. Sva djeca imaju pravo na medicaid, cak i supruge ukoliko ne rade, a kucni budzet je ispod minimuma. Detalji vjerovatno variraju od mjesta do mjesta. Savjetujem vam da cim dodjete, uz socijalne brojeve, odmah odete u najblizi Job and family center, tu predajete za vasa osiguranja ako nemate dovoljan kucni budzet, cak i neke olaksice u vidu kupona za hranu itd. Na licu mjesta cete dobiti sve potrebne informacije za odredjene olaksice. Naravno, cim stanete na noge, to vam vise nece biti potrebno.

Zdravo živo Harmonija! Evo pratim forum i spremamo se za novi život u USA baš eto sa malom djecom, i baš eto nećete vjerovati u Akron. :grin:
Zanimalo nas je kako to funkcioniše sa upisom djece u školu i eto, nekim slučajem nadjoh Vaš post. Mi planiramo krajem maja tamo, tako da imamo neko vrijeme za privikavanje do polaska u školu. Lijepo je pročitati neko podijeljeno iskustvo. Još kada je baš u mjestu koje dolazimo to otvara narednih 1000 pitanja.... 😊
Hvala na informacijama!

aleksandarzz
26.03.2018, 16:00
Ne bih da otvaram novu temu, mislim da se pitanje uklapa u ovu. Ako sve bude kako treba, i moji ce od septembra u US skolu. Cerka ovde zavrsava 8. razred, pa pretpostavljam da tamo krece u high school, jel tako? Ima li nekih posebnih testova za upis? Kako izgleda u skoli i sta se uci? Koji predmeti. Ja nikako ne kapiram kako to sve izgleda. Kako se to biraju predmeti? Moze li se negde naci nastavni program?

Ggaga
27.03.2018, 08:49
Ne bih da otvaram novu temu, mislim da se pitanje uklapa u ovu. Ako sve bude kako treba, i moji ce od septembra u US skolu. Cerka ovde zavrsava 8. razred, pa pretpostavljam da tamo krece u high school, jel tako? Ima li nekih posebnih testova za upis? Kako izgleda u skoli i sta se uci? Koji predmeti. Ja nikako ne kapiram kako to sve izgleda. Kako se to biraju predmeti? Moze li se negde naci nastavni program?

Sve zavisi od skole tj school districta za koji se odlucite i sve imate na netu.Najbolje je da pogledate sajt county-ja tj school districta u koji idete ili jos preciznije sajt skole i kontaktirate ih sta je potrebno za upis (cesto to postoji unapred stavljeno na sajtu) ali uvek imate nekog enrollment staff-a koji ce vam podrobno objasniti.
Ne mogu vam vise reci jer je razlicita praksa od state-a do state-a ali generalno ljudi nisu imali puno problema sa tim zato izgleda i nema puno iskustava ovde na temi.

Pozdrav i srecno

LJ75
27.03.2018, 15:03
Ne bih da otvaram novu temu, mislim da se pitanje uklapa u ovu. Ako sve bude kako treba, i moji ce od septembra u US skolu. Cerka ovde zavrsava 8. razred, pa pretpostavljam da tamo krece u high school, jel tako? Ima li nekih posebnih testova za upis? Kako izgleda u skoli i sta se uci? Koji predmeti. Ja nikako ne kapiram kako to sve izgleda. Kako se to biraju predmeti? Moze li se negde naci nastavni program?

Kao sto neko i napisa, najbolje bi bilo da na osnovu adrese (kucni broj i ulica) na greatschools.org provjerite kojoj skoli kcerka pripada, pa da ih kontaktirate direktno. Trebace vam par dokumenata koji dokazuju da je to vasa adresa (racuni za komunalije i sl) kako bi vam dodijelili skolu. S obzirom da kod kuce vjerovatno ne pricate engleski, kcerka ce raditi test, ali ce vjerovatno, bez obzira na rezultat, ici sa ostalom djecom u skolu. Predmete ne bira, mada imaju neki IB i AP (international baccaulerate i advanced program) smjerovi koji su malo intenzivniji.

U svakom slucaju, cim stignete tamo, neka vam jedna od prvih adresa bude skola, odn. neka mjesta imaju i internacionalni centar za skolstvo (bar se tako kod nas zove), a oni ce vas uputiti za dalje.

U ovom momentu je najbitnije da jako pazljivo odaberete adresu stanovanja i skolu.

Sretno.

froogy_mkd
01.04.2018, 19:19
zdravo svima interesuje me upis deca u skoli ja imam 5 godisna cerka i planiram u julu da idem u chicago pa ako neko zna da mi kaze od kolko godine deca idu u skoli i kakva je procedura oko zapizivanje hvala puno

BetterFuture
01.04.2018, 23:33
zdravo svima interesuje me upis deca u skoli ja imam 5 godisna cerka i planiram u julu da idem u chicago pa ako neko zna da mi kaze od kolko godine deca idu u skoli i kakva je procedura oko zapizivanje hvala puno
U skolu se polazi sa 5 godina, a u prethodnim postovima imate iskustva i smernice sta i kako da radite povodom polaska u skolu.

aleksandarzz
02.04.2018, 20:33
U svakom slucaju, cim stignete tamo, neka vam jedna od prvih adresa bude skola, odn. neka mjesta imaju i internacionalni centar za skolstvo (bar se tako kod nas zove), a oni ce vas uputiti za dalje.

U ovom momentu je najbitnije da jako pazljivo odaberete adresu stanovanja i skolu.

Sretno.

Sta bude ako pri upisu u skolu nemam stalnu adresu, vec budem u nekoj air b'n'b varijanti? Ako sve prodje kako treba, mi odosmo krajem juna. Pretpostavljam da je pametnije da klinci imaju dovoljno vremena da se naviknu na novu sredinu.
Ima li nekog da zna kako izleda u high school? Koji predmeti se uce? Koliko ih ima?

ivangradjanin
18.04.2018, 08:42
Ne znam da li sam na pravom topic-u , ali bolje da pitam :)

Da li je potrebno donositi diplomu srednje skole u USA, tj. da li je potrebna kao dokaz u slucaju trazenja nekog posla gdje se ne zahtijeva vise od srednje skole ?

Svenson
19.04.2018, 07:26
Koji je poslednji rok za upis dece u srednju školu?
U pitanju su prvi i drugi razred srednje po našem sistemu.

Ggaga
19.04.2018, 10:39
Koji je poslednji rok za upis dece u srednju školu?
U pitanju su prvi i drugi razred srednje po našem sistemu.

Kako mislis poslednji rok? Imigranti upisuju decu u skolu tokom cele godine zavisno kad se dosele u USA, a skolska godina pocinje razlicito zavisno od state (na Floridi sam cula vec 10-12. avgusta, a DC, NYC krajem avgusta/pocetkom septembra kao i kod nas). Nejbolje je obratiti se skolskom districtu kome ce deca pripadati.

Ggaga
19.04.2018, 10:49
Da li je neko vadio i u kojoj formi potvrdu da je dete prelezalo varicele. Vidim da je vakcinacija protiv "chickenpox" obavezna za upis u skolu u nekim distriktima, a nasa deca se uglavnom protiv toga ne vakcinisu vec ih nazalost preleze (ja da sam znala na vreme svoje dete bi vakcinisala jer je to jedna bespotrebna komplikacija). Kako da dokazem da je moje dete to prelezalo (bojim se da ce sumnjicavo da gledaju na neku potvrdu maticnog lekara vec da ce mi biti potreban neki cvrsci dokaz)?
Hvala ako neko zna.

LJ75
19.04.2018, 13:50
Sta bude ako pri upisu u skolu nemam stalnu adresu, vec budem u nekoj air b'n'b varijanti? Ako sve prodje kako treba, mi odosmo krajem juna. Pretpostavljam da je pametnije da klinci imaju dovoljno vremena da se naviknu na novu sredinu.
Ima li nekog da zna kako izleda u high school? Koji predmeti se uce? Koliko ih ima?

Mislim da je najbolje da kontaktiras skolu koja vas zanima i njih direktno pitas. U boljim skolama generalno nema mjesta, a opet, sama alokacija se vrsi na osnovu adrese stanovanja, sto dokazujete npr. ugovorom o iznajmljivanju, adresom na komunalijama, itd.

Nisam siguran kako bi tretiralo AirBnB varijantu, s obzirom da bi onda citav sistem bio podlozan manipulacijama (Iskreno, mislim da nije izvodljivo, ali provjerite).

Kako mislite kako izgleda High School?
Opet, svaki skolski okrug vam moze dati te informacije. Postoji vise programa: osnovni, napredni, i IB (International Baccaularate). Znam da za ovaj zadnji imaju 4-5 predmeta: matematika, engleski, science...Moze se uzeti i vise, ali za pocetak ne preporucuju da se dijete ne preoptereti.
Nastava traje npr. 0d 7:30 do 14:00, skolski bus odvozi i dovozi djecu, postoji dosta van-nastavnih aktivnosti, ocjene dobijate svaki dan na mail, a za detalje idete na Power School aplikaciju...

Sretno, i generalno moj savjet je da dodjete malo ranije da bi imali vremena da zavrsite sve ovo. A da ne bi dobili pogresne info, najbolje je da idete direktno na stranicu skole, odnosno skolskog distrikta. Slobodno im i pisite, nama su se javljali za sve.

BetterFuture
19.04.2018, 18:01
Da li je neko vadio i u kojoj formi potvrdu da je dete prelezalo varicele. Vidim da je vakcinacija protiv "chickenpox" obavezna za upis u skolu u nekim distriktima, a nasa deca se uglavnom protiv toga ne vakcinisu vec ih nazalost preleze (ja da sam znala na vreme svoje dete bi vakcinisala jer je to jedna bespotrebna komplikacija). Kako da dokazem da je moje dete to prelezalo (bojim se da ce sumnjicavo da gledaju na neku potvrdu maticnog lekara vec da ce mi biti potreban neki cvrsci dokaz)?
Hvala ako neko zna.
Koliko se secam, jedino je Kilimandzaro spominjala boginje... Evo njen post (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=66299&postcount=501) i svakako je kontaktirajte da Vam objasni detaljnije. Srecno u USA!

Svenson
19.04.2018, 18:57
Kako mislis poslednji rok? Imigranti upisuju decu u skolu tokom cele godine zavisno kad se dosele u USA, a skolska godina pocinje razlicito zavisno od state (na Floridi sam cula vec 10-12. avgusta, a DC, NYC krajem avgusta/pocetkom septembra kao i kod nas). Nejbolje je obratiti se skolskom districtu kome ce deca pripadati.

Hvala na informaciji. Izgleda da je najbolje pogledati na sajtovima škola.
Tražiću škole Houston, TX