PDA

View Full Version : Nove informacije o statusu sajta


srdjevic
30.09.2013, 16:46
Od nedelje 22. septembra do nedelje 29. septembra, na sajt ZelenaLutrija.com je izvršen napad DDoS metodom (http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B0_%D0%BE% D0%B4_DoS_%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B0#-.7BDoS.7D-_.D0.BD.D0.B0.D0.BF.D0.B0.D0.B4) pomoću koje se veliki broj "zombi" kompjutera širom interneta usmerava na jednu lokaciju (u ovom slučaju naš sajt) sa ciljem da se server preoptereti i prestane sa radom. Trenutno radimo na tome da se sajt oporavi i stabilizuje, i sve vrati u pređašnje stanje.

Napad je prijavljen i svi raspoloživi dokazi protiv osoba uključenih u napad su predati nadležnim službama.

Ubuduće, sve informacije vezane za sajt (pogotovo ako je kojim slučajem offline) možete saznati na našem Twitter nalogu @ZelenaLutrija (http://twitter.com/ZelenaLutrija).

Salec
30.09.2013, 19:13
Hvala svima koji su učestvovali u spašavanju sajta! :1072:

On je toliko nepresušan izvor informacija, da meni uopšte nije jasno kako se snalaze ljudi bez njega! Nama u svakom slučaju puno znači i bili smo se uplašili da je skroz nestao! Ja sam videla informaciju na facebook-u da je napadnut.

Sve u svemu hvala puno!

Charlie
01.10.2013, 00:03
Welcome back :1072:

Opet krecu neprospavane noci citajuci iskustva clanova i raznorazne blogove istih tih clanova.

:estudian:

Makovi
01.10.2013, 14:28
Primijetio sam da od ponovnog uspostavljanja sitea, ne mogu pristupiti forumu putem mobilne aplikacije Forum runner. Hoće li to ostati trajno? Aplikacija cijelo vrijeme javlja "parse error"

vuxanne
01.10.2013, 17:53
Srdjevicu svaka tebi cast na entuzijazmu i energiji da odrzavas ovu virtualnu zajednicu. :bravo:

NightSky
01.10.2013, 19:07
I od mene velika hvala svima koji su spasili ovaj forum! :1081:
I hvala sjajnim moderatorima na korektnosti i uvijek korisnim informacijama, kao i održavanju pozitivne atmosfere! :bravo:

IgorMAD
01.10.2013, 20:00
Takodje zelim da se zahvalim svima zbog kojih ovaj forum nastavlja sa radom.
Ako bude bila potrebna bilo kakva pomoc vezano za odrzavanje sajta ili bilo cega drugog, stojim na raspolaganju.
Ovde ima previse korisnih informacija, zlata vrednih...

bozic.ns
01.10.2013, 21:28
Da nisam naleteo na ovaj forum sigurno ne bih znao da postupim pravilno od popunjavanja formulara pa sve do lekarskog pregleda i da na vreme sve organizujem. Puno se zahvaljujem svim dobrim ljudima koji se trude da svojim licnim iskustvima i informacijama pomognu i olaksaju dobitnicima novi pocetak u obecanoj zemlji.


Stick together team!

tanik
02.10.2013, 00:41
Neverovatno mi je kako neko moze iz ma kojih pobuda (materijalnih, konkurentskih ili osvetnickih) da uradi tako nesto i mnoge uskrati za neprocenjive informacije koje ovaj sajt sadrzi a koje su nesebicni i dobronamerni ljudi, nezaleci svoje vreme, tu postavili. Bravo za pobedu!! :bravo:

Makovi
02.10.2013, 12:37
Ponovio bih pitanje vezano za iPhone app ForumRunner, od kada forum ima ddos verifikaciju, ne mogu mu pristupiti preko aplikacije. Hoće li to uskoro biti ispravljeno? Cijelo vrijeme dobivam parse error kao na slici.

srdjevic
02.10.2013, 20:20
Primijetio sam da od ponovnog uspostavljanja sitea, ne mogu pristupiti forumu putem mobilne aplikacije Forum runner. Hoće li to ostati trajno? Aplikacija cijelo vrijeme javlja "parse error"

Radiće Runner opet uskoro; vratićemo i to za nedelju-dve, čim se sve stabilizuje.

adreena
07.10.2013, 17:56
moja ip adresa je i dalje blokirana, jos otkad sajt nije bio u funkciji, pa mogu da pristupim samo ako sakrijem ip. moze li ovo nekako da se sredi? :(

kaneolopa
07.10.2013, 20:39
To je verovatno zato sto se tvoj IP nalazi u rasponu adresa sa kojih je dosao napad.

adreena
07.10.2013, 21:50
jedino sto mi pada na pamet je da je odredjeni clan kog pominjete (necu ga imenovati) iskoristio, izmedju ostalog, i moju ip adresu (pratim vec dugo ovaj forum, pa i vas blogere, samo sto do sada nisam imala razloga da se registrujem)...

kaneolopa
07.10.2013, 22:24
Ja nikoga od clanova/clanica nisam navela da je napao/la forum, ti verovatno imas vise informacija o tome nego ja pa bi bilo lepo da podelis i sa nama. Hvala.

adreena
07.10.2013, 22:28
imam samo ovu informaciju http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1348

ps. nisam persirala, vec sam mislila vise u smislu "clan koji je pominjan"

kaneolopa
07.10.2013, 23:11
To sta je taj clan cuo mozda jeste a mozda i nije tacno ja ne znam.

Ako bi se pravio izuzetak za jednu osobu morao bi se praviti izuzetak za sve koji pozele da imaju pristupa forumu, a imaju adrese iz raspona odakle je napad dosao i sta onda sprecava da se napad ponovo ne dogodi?

adreena
07.10.2013, 23:50
ok, ali ja i dalje ne razumem zasto bi moja ip adresa bila banovana, kad ja nemam nikakve veze sa celom tom pricom.. videla sam i na twitteru da ima jos ljudi sa istim problemom.. to onda znaci da niko od nas vise nece moci da posecuje forum sa svoje originalne adrese?

kaneolopa
08.10.2013, 00:14
Posecivanje ovoga foruma i informacije stecene ovde su privilegija, a ne pravo. Da se radi o korisnicima koji su godinama doprinosili ovome forumu i svojim blogovima doprinosili stvaranju zajednice verovatno bi ti se adresa odavno odblokirala. Sada kada si se vec aktivirala mozda nije lose tu da krenes sa doprinosom :D

rolovani
08.10.2013, 04:22
To sta je taj clan cuo mozda jeste a mozda i nije tacno ja ne znam.

Ako bi se pravio izuzetak za jednu osobu morao bi se praviti izuzetak za sve koji pozele da imaju pristupa forumu, a imaju adrese iz raspona odakle je napad dosao i sta onda sprecava da se napad ponovo ne dogodi?

Ti ne znas, ali ja znam. Stvarno se covek potresao zbog nekih gluposti i odreagovao je previse naglo. Razume se u te stvari, sta ces. Ja mislim da je on primer kako emigracija promeni coveka, bio je dobar u BG-u.

adreena
08.10.2013, 13:11
Posecivanje ovoga foruma i informacije stecene ovde su privilegija, a ne pravo. Da se radi o korisnicima koji su godinama doprinosili ovome forumu i svojim blogovima doprinosili stvaranju zajednice verovatno bi ti se adresa odavno odblokirala. Sada kada si se vec aktivirala mozda nije lose tu da krenes sa doprinosom :D

a pa tako reci.. problem nije u tome sto brines da li ce doci napad sa mog racunara, vec sto nisam aktivan clan :) ima logike

sto se tice doprinoca, nisam izvucena, pa ne znam bas kako bi moje ranije ukljucenje ikom pomoglo? mozda bi moj doprinos bio veci da sam pitala npr. da li nas na aerodromu docekuje agencija koja nas je prijavila na lutriju, sa sve iznajmljenim stanom? :p

srdjevic
08.10.2013, 15:39
Blokirane su IP adrese sa kojih je napadnut server. DDoS napadi koriste zombi mašine, te ako neko nema pristup forumu, to je zato što imaju neko "đubre" instalirano na kompjuteru (virus, malware, štagod) koje napadači (na naš, ili bilo koji drugi sajt) mogu da iskoriste da preuzmu kontrolu nad kompjuterom te da ga koriste u maliciozne svrhe.

Svi koji su uključeni u blok bi trebali dobro da isproveravaju svoje mašine, poteraju skeniranje virusa, poskidaju programe koji su besplatni ili od malih proizvođača.... ili još bolje, da reformatiraju disk i krenu ispočetka. :)

Takođe, moguće je, pogotovo ako ste deo veće mreže i iza proksija (u tom slučaju delite IP adresu sa ostalima u mreži) i da je neki drugi kompjuter iz Vaše mreže zaslužan za to da ste sada blokirani.

Videćemo da u budućnosti odblokiramo neke adrese na kratko, pa ako vidimo da i dalje škripi, ići će blok za stalno.



Takođe, nećemo se baviti time ko je i zašto šta uradio -- time će se baviti nadležne službe, i u skladu sa tim ne možemo da diskutujemo o tom problemu na sajtu. Hvala na razumevanju.