PDA

View Full Version : Obrazovanje - Odgovarajuca Opcija


Lana89
10.10.2013, 23:36
Zdravo svima!
Zanima me sta treba odabrati prilikom prijave ukoliko zavrsavate (ili ste zavrsili) Visoku (tehnicku) skolu strukovnih studija (3 godine)? Visoke skole nisu deo univerziteta tako da ne verujem da mogu da odaberem "University Degree" cak i kada budem dobila diplomu. Ponudjene su sledece opcije, a nisam bas sigurna koju bih izabrala: High school degree, Vocational School, Some University Courses, University Degree... :blink:
S obzirom da mi je ostalo jos 2 ispita, mozda bi proslo "Some university courses"? ili bih trebala da se zadrzim na "High school degree". Hvala unapred! :)

vuxanne
11.10.2013, 00:24
Zdravo svima!
Zanima me sta treba odabrati prilikom prijave ukoliko zavrsavate (ili ste zavrsili) Visoku (tehnicku) skolu strukovnih studija (3 godine)? Visoke skole nisu deo univerziteta tako da ne verujem da mogu da odaberem "University Degree" cak i kada budem dobila diplomu. Ponudjene su sledece opcije, a nisam bas sigurna koju bih izabrala: High school degree, Vocational School, Some University Courses, University Degree... :blink:
S obzirom da mi je ostalo jos 2 ispita, mozda bi proslo "Some university courses"? ili bih trebala da se zadrzim na "High school degree". Hvala unapred! :)

Vocational School (http://en.wikipedia.org/wiki/Vocational_education_in_the_United_States)aka Community College (visa skola) & Associate of Applied Sciences (A.A.S.)

petrojka1980
11.10.2013, 02:19
Prilikom prijave pises svoje trenutno stanje. Dakle ako jos nisi diplomirala onda se pise srednja skola, a ako si u momentu prijave diplomirala onda se pise ono sto ti je vec objasnjeno.

shanzy
11.10.2013, 10:14
Zdravo svima!
Zanima me sta treba odabrati prilikom prijave ukoliko zavrsavate (ili ste zavrsili) Visoku (tehnicku) skolu strukovnih studija (3 godine)? Visoke skole nisu deo univerziteta tako da ne verujem da mogu da odaberem "University Degree" cak i kada budem dobila diplomu. Ponudjene su sledece opcije, a nisam bas sigurna koju bih izabrala: High school degree, Vocational School, Some University Courses, University Degree... :blink:
S obzirom da mi je ostalo jos 2 ispita, mozda bi proslo "Some university courses"? ili bih trebala da se zadrzim na "High school degree". Hvala unapred! :)

http://photos.state.gov/libraries/serbia/19452/public/DV2015%20instructions%20bezFAQ.pdf
pogledaj tu, ovo je zvanicno upustvo prevedeno na srpski, verovatno ces lakse mocu da se uklopis u kategorije na srpskom

Lana89
11.10.2013, 19:33
Hvala vam puno na odgovorima drugari! :bigkiss:
shanzy nisam do sada citala upustvo na srpskom, sada je sve jasnije :)

Da li neka od vas mozda zna da li prilikom prijave treba pisati adresu koja ti pise u pasosu, ili trenutnu adresu prebivalisa? Poreklom sam iz Pozarevca i ali sam skoro prijavila prebivaliste u Beogradu. U licnoj karti mi je adresa u Beogradu, a u pasosu stara koja je u Pozarevcu.

Izvinite na dosadjivanju! :)

PoZz

Lana89
12.10.2013, 11:30
Samo da se nadovezem da na adresi u Pozarevcu zivi moja majka i to je nas stan. Trenutna adresa prebivalista je adresa gde zivim kao podstanar... Nije sigurno da cu tu ziveti i za godinu-dve-tri...

ceci83
22.10.2014, 15:55
Cao svima, potrebna mi je pomoc...
Imam diplomu Saobracajnog fakulteta od 5 god-10 semestara, zavrsila sam pre uvodjenja Bolonje, pa kada su uveli novi sistem mi smo dobili uverenje o izjednacavanju sa master diplomom od fakulteta, ali na samoj diplomi pise diplomirani inzenjer...
Sada kada apliciram da li da prijavim Master diplomu ili ne? Je li imao neko slicnu situaciju?
Hvala puno i naravno srecno svima, pozz.

goKi-
22.10.2014, 16:04
Ako na samoj diplomi pise da si "diplomiran" ne "magistrovan", onda prijavi "diplomiran". I onako spored iskustva prethodnih dobitnika, u ambasadu trazu samo srednoskolske diplome.

NightSky
22.10.2014, 16:29
Odaberi University Degree i nemaš brige. Ionako te niko neće pitati za detalje.
I kod mene je sličan slučaj - stari sistem, 10 semestara, dipl.ing. samo što moj fakultet, suprotno zakonu, ne izdaje potvrde kojima dipl. ing. izjednačava sa master.
Sretno!

shonsi
22.10.2014, 17:36
privatni fakulteti sa nazivom Visoka strukovna skola za to i to u trajanju od 3 godine se prijavljuje kao Bechelor?

johnywalker
22.10.2014, 17:46
privatni fakulteti sa nazivom Visoka strukovna skola za to i to u trajanju od 3 godine se prijavljuje kao Bechelor?

to je svejedno, možeš upisati university degree, bitno je da imaš završenu četverogodišnju srednju školu. Bachelor, Master itd... nije bitno.

Andrija89
22.10.2014, 20:23
to je svejedno, možeš upisati university degree, bitno je da imaš završenu četverogodišnju srednju školu. Bachelor, Master itd... nije bitno.

Za one koji nemaju srednju cetvorogodisnju je to vrlo bitno. Ja sada kad sam popunjavao stavio sam University degree.

johnywalker
22.10.2014, 20:27
Za one koji nemaju srednju cetvorogodisnju je to vrlo bitno. Ja sada kad sam popunjavao stavio sam University degree.

pa da bi upisao fakultet valjda ti treba cetverogodisnja srednja ili su se pravila sada promijenila pa da se moze i sa trogodisnjom fakultet upisati?

Andrija89
22.10.2014, 20:31
Ne nisu se promenila pravila. Sa trogodisnjom ne mozes upisati fakultet ali mozes visoku skolu u trajanju od 3 godine i plus 1 specijalisticke studije(ko ima para). Posto je skolstvo sada po Bolonjskom programu, po zavrsetku imate 180ESPB i na diplomi pise Bachelor.

kalex
23.10.2014, 08:31
Treba da prijavim brata pa mi treba pomoc.
Zavrsio je srednju trogodisnju skolu, zatim Visu elektrotehnicku skolu na Vozdovcu (5 semestara - inzenjer elektrotehnike).
(3) High school degree; (4) Vocational school; (5) Some university courses; (6) University degree
"High school" ne mogu jer je srednja trogodisnja skola.
"University degree" je previse jer na diplomi ne pise univerzitet u Beogradu, nije univerzitetska-fakultetska diploma.
"Vocational school" je strucna skola, i mozda najprikladnije, s obzirom da je i stavljeno kao opcija izmedju srednje skole i fakulteta, sto mu dodje kao neko zavrseno skolovanje posle srednje skole?!

johnywalker
23.10.2014, 09:13
Treba da prijavim brata pa mi treba pomoc.
Zavrsio je srednju trogodisnju skolu, zatim Visu elektrotehnicku skolu na Vozdovcu (5 semestara - inzenjer elektrotehnike).
(3) High school degree; (4) Vocational school; (5) Some university courses; (6) University degree
"High school" ne mogu jer je srednja trogodisnja skola.
"University degree" je previse jer na diplomi ne pise univerzitet u Beogradu, nije univerzitetska-fakultetska diploma.
"Vocational school" je strucna skola, i mozda najprikladnije, s obzirom da je i stavljeno kao opcija izmedju srednje skole i fakulteta, sto mu dodje kao neko zavrseno skolovanje posle srednje skole?!

Vocational school = srednja strucna skola. znaci zaokruzi vocational school.

oskark
23.10.2014, 12:26
Ja sam upisao visu posle trogodisnje skole, i treca godina mi se racunala duplo kao da sam zsvrsio četvorogodišnju, I ja sam stavio university degree, i kod mene je to proslo. Ovde je visa comunity college.
Ali morate paziti sa vocational school. Ovde oni ljudi koji zele da imaju zanat posle srednje skole a nece da upisuju fakultet, upisu neki vocational school, gde mogu postati drvosece, stolar, limar, bravaj i koje obicno traje dve godine. Googlajte malo :)

SRBghost
23.10.2014, 12:29
Mada je receno "minimum CETVOROGODISNJA srednja skola"... Pokusaj, pa sta bude...

kalex
23.10.2014, 12:39
Ja sam upisao visu posle trogodisnje skole, i treca godina mi se racunala duplo kao da sam zsvrsio četvorogodišnju, I ja sam stavio university degree, i kod mene je to proslo. Ovde je visa comunity college.
Ali morate paziti sa vocational school. Ovde oni ljudi koji zele da imaju zanat posle srednje skole a nece da upisuju fakultet, upisu neki vocational school, gde mogu postati drvosece, stolar, limar, bravaj i koje obicno traje dve godine. Googlajte malo :)

Kako mislis treca godina ti se racunala duplo?! Jasno mi je da ce u prijavi proci kako god, nego da ne zeznem nesto sto ce posle imat nerealnu vezu sa prvim obrascima.
Sta si stavio u prvim obrascima kada si ih popunjavao jel i tada University degree? Kako si onda preveo Visu skolu u prvim obrascima?

Kuguar
24.10.2014, 07:36
Vocational school = srednja strucna skola. znaci zaokruzi vocational school.

:-_-;::blink::realmad:
I ode moja prijava i ove godine "niz rijeku".
Bože koj sam retard, završio srednju stručnu školu, popunio prijavu na "high school degree".
Jbg, kasno saznao za ovaj forum, tj prvo sam poslao prijavu, pa onda sve ostalo...

Hvala, ipak sam naučio nešto za sledeću godinu... Odoh da lupam glavom o zid...

Kuguar
24.10.2014, 07:41
Mada je receno "minimum CETVOROGODISNJA srednja skola"... Pokusaj, pa sta bude...

Dok ne skočim s najbližeg mosta, ili nadvožnjaka, koji je u USA ekvivalent četvorogodišnjoj srednjoj školi??

johnywalker
24.10.2014, 07:54
Cekaj prvo da vidis hoce li te izvuci. Ako te izvuku onda razmisljaj dalje. :)

Kuguar
24.10.2014, 08:11
Cekaj prvo da vidis hoce li te izvuci. Ako te izvuku onda razmisljaj dalje. :)

Pa iskreno mislim da radi filter, tj da prijave koje ne zadovoljavaju minumum kriteriijuma ne ulaze ni u bubanj...

Kako sam se smorio... Ne mogu da ti opišem...
Ok, tu je i ženina prijava, ali opet, kad radim, volim da radim sve kako treba, i sad sam ljut na sebe i na neobaveštenost...

johnywalker
24.10.2014, 08:14
Pa iskreno mislim da radi filter, tj da prijave koje ne zadovoljavaju minumum kriteriijuma ne ulaze ni u bubanj...

Kako sam se smorio... Ne mogu da ti opišem...
Ok, tu je i ženina prijava, ali opet, kad radim, volim da radim sve kako treba, i sad sam ljut na sebe i na neobaveštenost...

Pa rekao si da si zaokruzio high school degree. To je onda ok!?

Kuguar
24.10.2014, 08:23
Pa rekao si da si zaokruzio high school degree. To je onda ok!?

Izvini ako sam pogrešio, ali sam shvatio da je "high school degree" ekvivalent našem trećem stepenu?!?

Svakako imam četvorogodišnju stručnu školu. (elektrotehničar energetike)

johnywalker
24.10.2014, 08:24
Ne, americki high school = nasa cetverogodisnja. Uglavnom ako si zaokruzio high school sve je ok.

Kuguar
24.10.2014, 08:36
Ne, americki high school = nasa cetverogodisnja. Uglavnom ako si zaokruzio high school sve je ok.

Hvala prijatelju, ulepšao si mi dan :)

Dođem ti pivo :)

oskark
24.10.2014, 09:08
Kako mislis treca godina ti se racunala duplo?! Jasno mi je da ce u prijavi proci kako god, nego da ne zeznem nesto sto ce posle imat nerealnu vezu sa prvim obrascima.
Sta si stavio u prvim obrascima kada si ih popunjavao jel i tada University degree? Kako si onda preveo Visu skolu u prvim obrascima?
Mislis kada sam slao formulare? Stavio sam university degree, i stavio associate degree in economics. Visa skola je ponacljam ovde community college gde dobijate associate degree.
sto se tice pravila za upis na visoke strucne skole sada su se promenile, a te godine kada sam ja upisivalo bila zadnja tura po starom i meni duplo racunao prosek iz trece godine. Tako da ispada sam 3 i 4 godinu zavrsio sa identicnin uspehom od 4,85. Ne znam drugacije da objasnim.
Ne, americki high school = nasa cetverogodisnja. Uglavnom ako si zaokruzio high school sve je ok.
Upravo tako, high school je 12 godina neprekidnog skolovanja, gde posle zavrsene high school bukvalno ne mozes nista. Kao gimnazija kod nas. Trogodisnje samo kod nas postoje.

Kuguar
24.10.2014, 09:10
Upravo tako, high school je 12 godina neprekidnog skolovanja, gde posle zavrsene high school bukvalno ne mozes nista. Kao gimnazija kod nas. Trogodisnje samo kod nas postoje.

Pošto mi je laknulo, jer vidim da nisam pogrešio, zanima me onda šta bi u USA bila naša četvorogodšnja stručna škola?

oskark
24.10.2014, 09:24
High school, ovde nema strucnih srednjih skola, to samo kod nas postoji sve strucno, pa cak i dvogodisnje. Ovde je srednja skola 12 godina bez prekida. A posle srednje skole imas vocational school gde ucis zanat.

kalex
24.10.2014, 13:34
Mislis kada sam slao formulare? Stavio sam university degree, i stavio associate degree in economics. Visa skola je ponacljam ovde community college gde dobijate associate degree.
sto se tice pravila za upis na visoke strucne skole sada su se promenile, a te godine kada sam ja upisivalo bila zadnja tura po starom i meni duplo racunao prosek iz trece godine. Tako da ispada sam 3 i 4 godinu zavrsio sa identicnin uspehom od 4,85. Ne znam drugacije da objasnim.


I mom bratu su racunali tako kao da ima cetiri razreda srednje skole samo za upis na Visu 99. godine, ali to je samo za upis. Zivot, zaposlenje i ostalo su nesto drugo. Sta amerikanci kapiraju nas upis na Visu i mnozenje trece godine za prosek pri upisu u Srbiji?! Oni gledaju diplome i broj svrsenih godina.
Da, mislio sam na formulare koje si slao u Kentaki, tj. kako si tretirao prevodjenje skole spreme i opcije koje si odabrao za najveci stepen strucne spreme. To me zanimalo.
Da li mislis da je njegovo zvanje "associate degree in electrical engineering" sa zavrsenih 5 semestra i diplomom "inzenjer elektrotehnike" na Visoj elektrotehnickoj skoli?!
Mislim, bolelo bi me uvo za prijavu (opcija high school i reseno) da u pitanju nije trogodisnja srednja, i da se ne mora oslanjati na Visu skolu.

ceci83
25.10.2014, 09:10
Hvala svima na odgovorima :bravo:
Jos da se slikamo, pa da okusamo srecu...

mak 2014
25.10.2014, 09:29
to je svejedno, možeš upisati university degree, bitno je da imaš završenu četverogodišnju srednju školu. Bachelor, master itd... Nije bitno.

dobro ovako samo za informacija moj drug ima sve cetri godine sredna skola ali ni je uzeo odma diplomu pa se sada zeli prijavi ali tek sada hoce da uzme diplomu ali su mu trazili jos neki predmet da polozi pa onda da mu da diplomu jer je sad neki novi nastavni plan dali to moze da proge i da se prijavi

johnywalker
25.10.2014, 09:35
Uslov za USPJESNU prijavu jeste da U TRENUTKU PRIJAVE ispunjavas sve kriterije pa tako i da imas zavrsenu srednju skolu sto podrazumijeva i da imas diplomu o zavrsenoj srednjoj skoli u trenutku prijave. On ocigledno ima zavrsena cetiri razreda ali nema jos uvijek zavrsenu srednju skolu. moze se prijaviti ali u slucaju da ga izvuku sasvim moguce da ce poslije ustanoviti da je diploma o zavrsenoj ss izdata nakon prijave a mozda i nece. Mora sam odluciti.

sasha1234
27.10.2014, 20:27
Imam završenu četvorogodišnju srednju školu,i završenu visoku ekonomsku školu (3godine)...Jel je to university degree???

goKi-
27.10.2014, 20:58
"Imam završenu četvorogodišnju srednju školu,i završenu visoku ekonomsku školu (3godine)...Jel je to university degree???"

-Da.

benefactor78
30.10.2014, 20:26
Pozdrav drugari sapatnici, imam jedno pitanjce. Na prvoj stranici ove teme je već postavljeno ovo pitanje, ali nisam primetio da je neko odgovorio na isto.
Imam završenu dvogodišnju višu školu, dakle pitanje je šta stavljam u odeljku za obrazovanje pošto toga nema "u ponudi"?
Pretpostavljam da bih trebao staviti da imam srednju školu, pošto je ovo "čardak ni na nebu ni na zemlji" :-)

ZexNS
30.10.2014, 20:39
Pitali su te na drugoj temi, jesi li zavrsio trogodisnju srednju ili cetvorogodisnju ?

benefactor78
31.10.2014, 11:20
Pitali su te na drugoj temi, jesi li zavrsio trogodisnju srednju ili cetvorogodisnju ?

Cetvorogodisnju, sve normalno i standardno. Posto sam zavrsio tu visu dvogodisnju, posle par godina oni su uveli i trecu godinu, ali to nikada nisam upisao, jbg.

dakiva
31.10.2014, 12:27
Stavi da si zavrsio te cetiri godine srednje skole i nakrivi sesir, ionako ti je to dovoljno da ispunis uslov.

SasaVA
31.10.2014, 16:19
Posto je bilo pitanja oko skole treceg stepena i vise tj. trogodisnja srednja + neka vise iz prve ruke sam dobio mail iz BG ambasade koji glasi citiracu :


" Sasa,

Da bi se neko kvalifikovao za DV program mora imati zavresnu srenju skolu (4 razreda) ili zavrsen bilo koji stepen obrazovanja nakon trogodisnje srednje skole, sto znaci zavrsena neka visa skola ili fakultet. "

Posto sam i sam bio u dilemi moze li ili ne i sad za sigurno znam da moze, ali na srecu imao sa podrsku prijatelja koje sam ovde stekao koji su me ohrabljivali tako da im se ovom prilikom ZAHVALJUJEM !!!

Svi koji imaju dilemu moze li 3. god. srednje + Visa/Visoka iz prve ruke MOZE

Kuguar
31.10.2014, 19:32
Ne znam čemu tolika nervoza, jer i u Srbiji, kada navodiš stručnu spremu, odnosno završenu školu, navodiš i računa se skola sa najvišim stepenom stručnosti...

edin4323
31.10.2014, 23:11
Ovako, zavrsio sam cetvorogodisnju srednju skolu, elektro smer, trenutno sam na fakultetu za menadzment, trogodisnji, inace apsolvent. sta treba zaokruziti?

mostar
31.10.2014, 23:40
U ovome momentu ti imaš diplomu završene srednje škole i to zaokruzujes!

edin4323
31.10.2014, 23:46
Ok, koje polje treba da se zaokruzi? Jer ja blage veze nemam sa engleskim :)

johnywalker
01.11.2014, 00:10
Ok, koje polje treba da se zaokruzi? Jer ja blage veze nemam sa engleskim :)

zaokruzi HIGH SCHOOL i bit ce sve uredu! To je dovoljno

Kuguar
01.11.2014, 07:56
Ok, koje polje treba da se zaokruzi? Jer ja blage veze nemam sa engleskim :)

Nisi prvi koji to kažeš, ali zar ne misliš da bi trebao da poradiš na engleskom? Ljudi, pa ne padaju u USA pare sa neba a mi samo otvorimo džepove. Istina pričaju se svi svetski jezici, ali ne možeš nespreman da odeš bilo gde...
Kolegi sam popunjavao pre neki dan aplikaciju, jer ni on ne zna reč engleskom, i njega sam savetovao isto....


Ovo je prijateljska sugestija za svakoga, izvinjavam se za off topic..

P.s. Doduše učenje engleskog spada podm"obrazovanje" pa možda i nije off.

dakiva
01.11.2014, 14:39
Ovde bih podržao predhodni post. Jeste da ni moj engleski nije baš najbolji, ali je bar za sporazumevanje dovoljan i koristim svaku priliku da ga unapredim. Ne znam da li bih se usudio da uđem u bilo kakvu priču o odlasku bilo gde, a da ni osnovni formular koji je na engleskom ne umem da popunim.

zewa
01.11.2014, 19:01
Cao,htela sam da pitam sta da popunim sto se tice obrazovanja? Zavrsila sam master studije na Masinskom fakultetu. Da li da obelezim Master's Degree ili University Degree? Hvala unapred.

johnywalker
01.11.2014, 19:12
Pa ako je tako kako pises onda bi masters degree bilo ono sto bi ti trebala da zaokruzis tj. Odaberes.

kreta
01.11.2014, 22:19
Ok, koje polje treba da se zaokruzi? Jer ja blage veze nemam sa engleskim :)

Mislim - stvarno! Narode dajte malo obrazujte se! Zar stvarno mislite da cete, ako jednog dana dodjete u USA, prevodilac stalno ici sa vama? Tamo vas ceka gomila obrazaca, a konverzacije tek... Ako tako proste stvari ne znate, kako cete tamo funkcionisati? Good luck!

Andrija89
02.11.2014, 12:04
Ljudi uclanite se u Americki kutak, ima ga u skoro svakom gradu. Tu mozete uzimati knjige, ici na radionice (za koje dobijete sertifikat) i slicne stvari koje su potpuno besplatne. Jednom nedeljno ima radionica Ted talks (konverzacija na engleskom) gde dolaze i mladi i stariji ljudi razlicitog nivoa znanja engleskog pa je to dobra stvar za unapredjenje sopstvenog znanja. Nemojte da Vam bude glupo i da propustate nesto zbog toga ako vec moze da Vam pomogne puno.

kalex
03.11.2014, 08:16
Mislim - stvarno! Narode dajte malo obrazujte se! Zar stvarno mislite da cete, ako jednog dana dodjete u USA, prevodilac stalno ici sa vama? Tamo vas ceka gomila obrazaca, a konverzacije tek... Ako tako proste stvari ne znate, kako cete tamo funkcionisati? Good luck!

Zasto se ne bi snasao tamo ako ga izvuku?!
Godinu dana (u proseku) imate od izvlacenja do odlaska. Kada ga izvuku krenuce intenzivno da uci jezik, za godinu dana sasvim dovoljno ce nauciti da moze tamo poceti novi zivot. Mozda covek nema ni finasije za ucenje jezika, nema vremena ako radi kod privatnika po 12 sati dca prezivi, ili ne vidi svrhu intenzivnog ucenja jezika dok ga ne izvuku kao dobitnika. Znam lika koji godinama uci jezik, odvaja od usta a dobitka nema. Koja je svrha njegovog odricanja bukvalno od hrane a mozda nikad nece biti izvucen, godine mu prolaze?! Nemojte previse ziveti u masti, bitno je biti izvucen, a za sve ima vremena. Previse mudrovanja pre izvlacenja vas samo zaludjuje. Sasvim je OK i dovoljno ulozenog truda ZA POCETAK ako imate nameru ici da neko umesto vas popuni prijavi ko zna jezik, to i u upustvu pise, znaci toliko se od vas ocekuje za pocetak. Sakupljanje informacija bez dobitka je bacanje energije i vremena.

derise
03.11.2014, 10:58
Slazem se u potpunosti. To je sasvim dovoljno vremena za nekog ko resi i hoce, da se spremi za odlazak. A do tad je bolje sebe drzati na leru, kao nije mi nista, ma ja to onako... Prosto da ne sagoris pre vremena.

Prvi put se prijavila - dve prijave.

Kuguar
03.11.2014, 15:24
Slazem se u potpunosti. To je sasvim dovoljno vremena za nekog ko resi i hoce, da se spremi za odlazak. A do tad je bolje sebe drzati na leru, kao nije mi nista, ma ja to onako... Prosto da ne sagoris pre vremena.

Prvi put se prijavila - dve prijave.

Ljudi, kako to razmišljate?!?
Pa zar nije za svoje dobro početi sto pr sa jezikom? Zar obrazovanje nije vama bitno u životu? Shvatite taj engleski kao obavezu, radite na sebi, valjda ćete biti zadovoljniji?
Pa na internetu mogu da se nadju početni kursevi, sto je bitno da bi se jednog dana došlo do konverzacije...

mijan
03.11.2014, 15:30
Ne radi se tu o ucenju jezika da li neko zeli ili ne! Ljudi nemaju vremena za 5 ulazaka dnevno na forum, ne cekaju 1. Maj, nemaju novaca, bore se da prezive u onome sto imaju danas, a ne sta bi bilo kad bi bilo da me izvuku. Masa ljudi zna sta treba raditi, ali kad se stvore preduslovi za to, odnosno kad ih izvuku. Od price se ne zivi i spiska lepih zelja. Prvo dobitak pa sve ostalo.

Kuguar
03.11.2014, 18:59
Ne radi se tu o ucenju jezika da li neko zeli ili ne! Ljudi nemaju vremena za 5 ulazaka dnevno na forum, ne cekaju 1. Maj, nemaju novaca, bore se da prezive u onome sto imaju danas, a ne sta bi bilo kad bi bilo da me izvuku. Masa ljudi zna sta treba raditi, ali kad se stvore preduslovi za to, odnosno kad ih izvuku. Od price se ne zivi i spiska lepih zelja. Prvo dobitak pa sve ostalo.

Ako misliš da engleski nije bitan, i da ucenje istog nije ulaganje u sebe, onda ok...
I dalje tvrdim da to treba na vreme učiti, ne zbog GC nego zbog sebe. Uostalom, valjda je svakome u interesu da zna sto bolje jezik kad se pojavi tamo... Jer GC nije garant extra posla, nego samo ulaznica za bolji život...

P.s. Boravkom u USA sam upoznao balkance koji su tamo 16 godina, i ne znaju 10 reči engleskog. Rade na gradilištu, stružu azbest... Bez engleskog, ima ovakvih poslova....

derise
03.11.2014, 19:54
Izvini, ja govorim za sebe, stvarno ne znam za ostale. Ja imam solidno znanje engleskog, ne na nekom zavidnom nivou; svakako da bih morala na njemu da radim - kad do toga dodje. Ovako unapred, nemam vremena pored posla i dvoje male dece.
Donekle razumem sta hoces da kazes; ja se recimo ne bih usudila da konkurisem za recimo zelenu kartu Holandije (kad bi postojala) - posto taj jezik apsolutno ne poznajem. Pa sa tog stanovista je cudno da se neko prijavi a da bas nema blage veze sa Engleskim, kao ja sa Holandskim. Ali opet, svaki covek je prica za sebe i cesto nas zivotne okolnosti nateraju da izvucemo maksimum od sebe ili da pak omanemo, daleko ispod svojih mogucnosti.

Kuguar
03.11.2014, 20:02
Izvini, ja govorim za sebe, stvarno ne znam za ostale. Ja imam solidno znanje engleskog, ne na nekom zavidnom nivou; svakako da bih morala na njemu da radim - kad do toga dodje. Ovako unapred, nemam vremena pored posla i dvoje male dece.
Donekle razumem sta hoces da kazes; ja se recimo ne bih usudila da konkurisem za recimo zelenu kartu Holandije (kad bi postojala) - posto taj jezik apsolutno ne poznajem. Pa sa tog stanovista je cudno da se neko prijavi a da bas nema blage veze sa Engleskim, kao ja sa Holandskim. Ali opet, svaki covek je prica za sebe i cesto nas zivotne okolnosti nateraju da izvucemo maksimum od sebe ili da pak omanemo, daleko ispod svojih mogucnosti.

Cela priča je krenula kad je jedan korisnik tražio pomoć, pod izgovorom "nemam blage veze sa engleskim". U tom smislu sam tvrdio da treba poraditi malo na jeziku.
Tu je u stvari krenula cela priča oko engleskog. Moje mišljenje je da je engleski ulaganje u sebe, ne u GC.
Ako si se našla prozvana, nije bilo tebi namenjeno, ako sam se možda nadovezao na tvoj post... Izvinjavam se u napred!

derise
03.11.2014, 20:19
Ma OK, sve u redu!
Nisam se osetila prozvano ne znam kako, ne brigaj :-)
Mogu se sloziti da je Engleski vazan, vazniji od bilo kog drugog jezika u danasnjem svetu. Da se zadesis bilo gde najveca verovatnoca je da ces se sa Engleskim snaci. Ali sta ces kad je neko recimo ucio Ruski u srednjoj a nema afiniteta ka Engleskom i jos ne voli stranu muziku? Taj ce uciti Engleski kad bude morao, pa kako se snadje.

familly
03.11.2014, 20:35
Ako je nekome potrebna jeftina varijanta za učenje engleskog preporučujem Rosetta Stone http://www.rosettastone.eu/lp/tukbrand14/?cid=se-br-gg-eua-2014&rd=0 Na sajtu Kupujem-prodajem sam kupila "domaću varijantu" i odlicno radi i to za 1.050 dinara.

kreta
04.11.2014, 10:48
Cela priča je krenula kad je jedan korisnik tražio pomoć, pod izgovorom "nemam blage veze sa engleskim". U tom smislu sam tvrdio da treba poraditi malo na jeziku.
Tu je u stvari krenula cela priča oko engleskog. Moje mišljenje je da je engleski ulaganje u sebe, ne u GC.
Ako si se našla prozvana, nije bilo tebi namenjeno, ako sam se možda nadovezao na tvoj post... Izvinjavam se u napred!

Hey Kuguar - opusteno! Do nekih ljudi se bas ne dopire... :wacko:

Swarovski
10.02.2015, 11:28
Malopre postavih pitanje u pogresnoj temi pa ga evo kopiram ovde: Pozdrav svima. Potrebna mi je mala pomoc. Naime, planiram da apliciram za green card ove godine i imam malu nedoumicu oko uslova. Imam zavrsenu osnovnu skolu i fakultet. Nemam srednju skolu. Za umetnicke fakultete nije potrebno imati zavrsenu srednju skolu pre upisa ( ukoliko neko nije upoznat sa tim pa da ne bude zabune) Takodje vec skoro 14 godina radim na istom radnom mestu. Dve godine radim takodje i online za jednu Americku kompaniju.
Da li ovim ispunjavam uslov za apliciranje jer pravilo glasi "Svaki prijavljeni mora imati najmanje srednju školu ili najmanje dve godine radnog iskustva iz oblasti koja zahteva najmanje dve godine obuke."
Hvala unapred

Posto znam da ne ispunjavam onaj uslov za srednju skolu,ne razumem kako funkcionise uslov za godine rada na odredjenom mestu. U medjuvremenu procitah ona neka bodovanja i za ovaj dugogodisnji posao mi je SVP Range (7.0 to < 8.0) a za ovaj na kom sam krace je (6.0 to < 7.0)
Kako se to dokazuje u ambasadi.....jel firma treba da mi napise neki dokument ili.....

djurasin
22.03.2015, 13:52
Imam pitanje, da li treba prevoditi samo diplomu srednje skole ili diplomu sa svedocanstvima.I da li je potrebno prevoditi svedocanstvo o zavrsenoj osnovnoj skoli(mislim da ne treba za osnovnu al reko da pitam).

Tomislav1970
22.03.2015, 15:00
Ne treba da prevodis niti jedan dokument koji je na jeziku zemlje u kojoj je ambasada.
Ako su ti dokumenti iz Srbije, pa i diploma, i ides u SAD ambasadu u Beogradu, ne treba prevod.
Dokumenti iz iznovne skole su nepotrebni, i ne treba da ih uopste nosis

djurasin
23.03.2015, 12:13
Da, samo sto na zvanicnom sajtu pise da treba,mislim ako si procitao na nekom drugom mestu ili si razgovarao sa ambasadom , ostavi mi link.Hvala

SRBghost
23.03.2015, 21:36
Prosao intervju i potvrdjujem - ne prevodis ni jedan jedini dokument niti trazis internacionalne. Papiri od osnovne ti ne trebaju.

Tomislav1970
24.03.2015, 02:22
Da, samo sto na zvanicnom sajtu pise da treba,mislim ako si procitao na nekom drugom mestu ili si razgovarao sa ambasadom , ostavi mi link.Hvala

Na zvanicnom sajtu pise da ne treba:
Translation Requirements

All documents not in English, or in the official language of the country in which application for a visa is being made, must be accompanied by certified translations
http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/if-you-are-selected/prepare-supporting-documents.html,

gimmeshelter
26.03.2015, 23:31
Postovani, jedan od uslova za prijavu na GC lutriju je minimum 12 godina osnovnog i srednjeg obrazovanja. Ja sam cetvrtu godinu zavrsila u Americi, ali nisam dobila diplomu, jer mi je falilo malo kredita kao stranom studentu, pa su mi dali sertifikat. U Srbiji mi je ministarstvo prosvete priznalo sertifikat kao cetvrti stepen strucne spreme i uradili su nostrifikaciju. Nisu mi trazili da u Srbiji polazem razliku predmeta ili celu cetvrtu godinu ponovo. Da li ce mi Americka Ambasada priznati tu nostrifikaciju kao cetvrti stepen ili ne, s obzirom da je svedocanstvo iz cetvrte godine Americko na kome se vidi da nema dovoljno kredita?

SRBghost
28.03.2015, 09:29
Na ovo pitanje je najbolje da kontaktiras ambasadu. Veoma interesantna informacija....

Tomislav1970
28.03.2015, 14:09
Po mom misljenju, ako je diploma nostrifikovana i priznata kao cetvrta godina, onda je uslov ispunjen. Znaci postoje 4 diplome iz Srbije?

snowflake
28.03.2015, 14:55
Recimo da imamo par (suprug i supruga) i da jedno od njih bude izvuceno.

1) Da li samo 'principal applicant', tj. osoba koja je izvucena mora da obezbedi diplome?

2) Da li je obavezno da, iako imas univerzitetsku diplomu, nosis i srednjoskolsku diplomu?


Hvala.

ZexNS
28.03.2015, 16:13
Recimo da imamo par (suprug i supruga) i da jedno od njih bude izvuceno. 1) Da li samo 'principal applicant', tj. osoba koja je izvucena mora da obezbedi diplome? 2) Da li je obavezno da, iako imas univerzitetsku diplomu, nosis i srednjoskolsku diplomu? Hvala.

1) Da, samo nosioc mora da ispunjava uslov i da nosi diplome.

2) Nije, ali su svi do sada nosili.

Nina-Nina
07.05.2015, 09:39
Pozdrav ljudi. Nova sam na forumu. Svašta sam do sada pročitala ali nisam naišla na ono što mene konkretno zanima.
Ove godine se planiram prvi put prijaviti. Imam završenu četverogodišnju srednju školu i time ispunjavam uvijete. Međutim problem je suprug. Mislila sam i njega prijavit posebno ali on ima samo osnovnu školu završenu i preko 10 godina radnog iskustva kao bravar-monter. E sad on se nekad vodio kao pomoćni bravar, nekad kao bravar, bravar-monter, cjevar, a radio je sve i svašta, pored bravarije i vario, vodio grupu ljudi itd. E sad to u radnoj knjižici ništa nije navedeno, samo piše od kad do kad je radio i u kojoj firmi. To je jedna stvar. A druga stvar je da uopće ne znam pod kojim zanimanjem bi provjeravala to njegovo iskustvo pošto na engleskom ne postoji prijevod za bravara (ili ga ja ne mogu naći).
I još jedna stvar. Ovdje (http://travel.state.gov/content/visas/english/immigrate/diversity-visa/if-you-are-selected/confirm-your-qualifications.html) piše slijedeće: "Work Experience: If you are qualifying with work experience, you must have two years of experience in the last five years, in an occupation which, by U.S. Department of Labor definitions, requires at least two years of training or experience that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) rating of 7.0 or higher."
Ovo boldano me zbunjuje. Ja sam to shvatila kao zanimanje koje zahtjeva 2 godine training bez obzira u kojoj je Job Zone pošto poslije toga piše or experience.

Htjela bi da imamo duplu šansu, ali ako ne ide nema veze, budem se samo ja prijavila.

mikiSA
07.05.2015, 13:12
Nina-Nina,
to podebljano nastavi do: "requires at least two years of training or experience that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) rating of 7.0 or higher." Znaci traze ili iskustvo ili trening u zoni 4 ili 5, SVP 7 ili vise.
Bravar nije u toj zoni. : Locksmith: http://www.onetonline.org/link/summary/49-9094.00
Job Zone
Title Job Zone Two: Some Preparation Needed
Education These occupations usually require a high school diploma.
Related Experience Some previous work-related skill, knowledge, or experience is usually needed. For example, a teller would benefit from experience working directly with the public.
Job Training Employees in these occupations need anywhere from a few months to one year of working with experienced employees. A recognized apprenticeship program may be associated with these occupations.
Job Zone Examples These occupations often involve using your knowledge and skills to help others. Examples include sheet metal workers, forest fire fighters, customer service representatives, physical therapist aides, salespersons (retail), and tellers.
SVP Range (4.0 to < 6.0)

Nina-Nina
07.05.2015, 13:58
Nina-Nina,
to podebljano nastavi do: Znaci traze ili iskustvo ili trening u zoni 4 ili 5, SVP 7 ili vise.
Bravar nije u toj zoni. : Locksmith: http://www.onetonline.org/link/summary/49-9094.00

Sorry, nisam se dobro izrazila. Pod bravar nisam mislila na Locksmith, nego radi bravarsko-monterske poslove pretežno u Rafinerijama, također je radio i u Njemačkoj na izgradnji regalnih skladišta. Tako se bar kod nas u Hrvatskoj to naziva. Znači nema veze sa bravama. Nadam se da me razumijete hehe.

zoom
07.05.2015, 14:09
Bravar je vise blacksmith, neki metal worker ili cak machinist (Tito je bio bravar a Ameri ga zovu machinist), tako nesto.

EDIT: Po ovome http://www.ehow.com/facts_5142972_types-metal-working.html machinist je vrsta metal worker-a tako da ili machinist ili blacksmith (mada je blacksmith vise za kovano gvozdje i sl. budzevine).

shanzy
07.05.2015, 14:09
Sorry, nisam se dobro izrazila. Pod bravar nisam mislila na Locksmith, nego radi bravarsko-monterske poslove pretežno u Rafinerijama, također je radio i u Njemačkoj na izgradnji regalnih skladišta. Tako se bar kod nas u Hrvatskoj to naziva. Znači nema veze sa bravama. Nadam se da me razumijete hehe.

dobro si se ti izrazila, ja sam odmah shvatila o cemu pricas. tako se i kod nas (u srbiji) zove, ali ne znam kako se kaze na engleskom.

Nina-Nina
08.05.2015, 06:19
Zoom mi je sad dao još idea kako bi se moglo zvati. Inače gledamo i za Kanadu i dosad sam uvijek gledala pod nazivima Ironworker ili Pipefitter pa čak i Welder ali mi to nekako nije to, pa si sve mislim mora postojati još neki naziv. Mada je možda i problem u tome što se kod nas pod jednim zanimanjem radi puno više poslova dok je to u Americi podjeljeno na više zanimanja.
Ali kako god bilo izgleda da se on nebude mogao prijaviti. Nema veze, on mi je glavni adut za Kanadu a ja sam za USA. Pa gdje prije upali.
Samo da vas još usput pitam kad već pišem, dali je to njegovo zanimanje tamo traženo? Pogotovo u Kaliforniji?

zoom
08.05.2015, 12:17
Pa rafinerija ima vise u Texasu, a magacina u Kaliforniji (tamo se skladisti sve sto dodje iz Kine), a i inace ima posla za tu vrstu radnika. Pitaj supruga kako mu se zvalo zanimanje/radno mesto u Nemackoj pa javi, mozda tako lakse nadjemo tacan naziv na engleskom.

Tikica
11.05.2015, 01:25
Imam pitanje koje me dosta zbunjuje.

Prijavila sam se na lutriju sa opcijom 5) "Some university courses".

Sada ne mogu da pronađem na netu, ali postojao je srpski prevod koji sam našla na sajtu ambasade u oktobru. Naš prevod ove opcije bio je nešto poput "Nezavršen faklultet"...tako nekako. Evo pronašla sam bugarsku verziju, na kojoj je sličan prevod http://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2016-Instructions-Translations/DV_2016_Instructions_Bulgarian.pdf

Kvalifikujem se svakako i sa 4god. srednjom školom, ali eto mislila sam da treba uneti najtačniju informaciju.

Sada treba da popunim DS-260, i ne znam tačno šta da upišem :nene:
Nadam se da ću do svog intervjua završiti fakultet, pa se pitam da li je potrebno/moguće tražiti kasnije otključavanje obrasca radi dodavanja višeg stepena??? Da li sada čekiram high school?

Takođe imam još jednu nedoumicu. Čak i kada budem diplomirala, moj fakultet će mi izdati samo POTVRDU O DIPLOMIRANJU koja po njima ima važnost diplome ali ne i diplomu. Ovo znam iz iskustva svih svojih kolega, koje su na papir diplome čekale najmanje 2 godine! Radi se o Geografskom fakultetu, Univerzitet Beograd (dakle državni fakultet).

Šta u tom slučaju? Da li ambasada uopšte priznaje tu potvrdu umesto diplome? Da li ću otključavanjem zapravo sebi napraviti problem ukoliko ne priznaju tu potvrdu kao diplomu?

Puno hvala unapred na odgovorima!:==D:

Tomislav1970
11.05.2015, 01:47
Ambasadu, generalno, zanima samo srednjoskolska diploma, koja je uslov.
Koliko se sjecam bilo je ljudi koji su zavrsili fakultet i donijeli diplomu, a da su oni samo uzeli kopije srednjoskolskih svjedodzbi. Cini mi se da ima vise iskustava na tu temu na forumu.

Nema zurbe sa popunjavanjem obrasca.


Samo opusteno. I bez nervoze.
Bit ce to sve u redu na kraju :grin:

johnywalker
11.05.2015, 04:08
Bitna je samo diploma o zavrsenoj srednjoj skoli. Ostale diplome ih ne zanimaju.

maki90
11.05.2015, 06:16
Meni su recimo uzeli kopiju diplome srednje skole, a kad sam se prijavio jos sam isao na fax. Do intervju-a sam zavrsio fax i dobio potvrdu koju mogu koristiti dok ne dobijem diplomu, dijele se jednom godisnje. Eh u ambasadi sam im isto ponudio kopiju tog dokumenta, kopiju tog dokumenta da imam fakultet zavrsen, medjutim nisu mi to uzeli, nego original tu potvrdu.

Nema potrebe da brines. Malo po malo snaci ces se. Diploma, kao papir ovdje ne vrijedi toliko, glavno je da znas raditi.

karadjordje
11.05.2015, 09:01
Manje vise njih ni ne interesuje fakultetska, jel su male sanse da ce neko raditi sa njom tamo, njima trebaju sljakeri zato samo gledaju srednju.

johnywalker
11.05.2015, 09:13
hajde ne dramatiziraj molim te toliko. Čuj trebaju šljakeri... eto sigurno im trebaju, od 315 miilona ljudi koji već tamo žive oni će gledati da još više dovedu "šljakera". Glupost.

karadjordje
11.05.2015, 10:26
johnywalker

Takva je amerika, ni amerikanci koji zavrse njihove koledze nemaju posla, sta mislis kako ce delovati nekom ameru kad procita cv zavrsila taj i taj fax tamo negde za zemlju koju nikad cuo nije, samo pass...

Samo iskustvo i dobre preporuke mogu nesto da pomognu, diploma nista ne vredi, meni niko nije nisu ni trazili diplomu vec ces koliko i sta znas da radis.

johnywalker
11.05.2015, 10:28
jeste, ali to je generalizacija. zavisi od struke i fakullteta koji si završio. sa tehničkim fakultetima npr. ćeš puno lakše naći posao svugdje na svijetu nego sa društevim ili samo sredjom školom. Evo ja npr. nisam ni stigao još u usa a već sam uspjeo naći posao u struci. priznali i diplomu i iskustvo. ali opet kažem, zavisi od struke.

sta reci?!
11.05.2015, 13:37
Ljudi,ja ne znam sta da radim,ne znam da li da se upustam u ovu avanturu. Imam zavrsenu trogodisnju strucnu skolu,muski sam frizer,radim vec 11 godina. Imam svoj salon, samozaposlen sam. Supruga ima zavrsenu cetverogodisnju skolu,ubrzo treba i diplomirati na fakultetu. Ona ima familije u Americi. Ja sam izvucen ali citajuci po forumu,cini mi se da i nemam sanse za dalje. Ima li bilo ko da je uopste pokusao dalje sa procedurom a da je bio u slicnoj situaciji kao ja? Da li mi u svemu ovome ista znaci ovo moje radno iskustvo? Ovo sve mi sad izgleda kao jedan veliki apsurd.

johnywalker
11.05.2015, 13:42
da ti je supruga izvučena bilo bi sve ok. Ovako ako nastaviš sa procedurom dalje, samo ćeš džaba baciti pare, i to dosta (oko 500€) da bi te na kraju odbili jer ne ispunjavaš uslove. 3 godišnja srednja škola nije = 12 godina školovanja. Radno iskustvo koje imaš kao frizer isto tako nije zadovoljavajuće tj. ne ispunjava kriterije da bi se kvalifikovao preko posla. Preostaje jedino da sljedeći put samo se supruga prijavi i da se nadate da će nju izvući.

karadjordje
11.05.2015, 13:50
Au bad luck, da li si znao za ovaj uslov kada si se prijavljivao?

maybe17
11.05.2015, 13:52
Mozda se moze dodati ta godina,iako tamo ima uslov u kontinuitetu mislim,treba proveriti...e jeste bedak.

sta reci?!
11.05.2015, 14:33
Nisam znao. Da sam znao, ne bih se ni prijavio. Stvarno nisam ocekivao da mi se ni skola ni radno iskustvo nece uzeti u obzir. Jos je gore sto je suprugino buduce zanimanje u zoni 5 a svp 7-8. U ovom trenutku me interesuje da li bi da je obrnuta situacija,da je supruga izabrana,ja imao tamo uopste sta traziti i da li mi se ova moja skola uopste priznaje kao srednja skola? Da li da pokusavam sa nekom dokvalifikacijom? Kako sad stvari stoje,supruga ce se svakako nastaviti prijavljivati u nekim buducim oktobrima dok se ne pokrene proces za useljenje najblizeg srodnika. Samo sta ce biti sa mnom,nije mi jasno kako ja uopste kotiram po njihovom zakonu? Ooooo zemljo,otvori se.

johnywalker
11.05.2015, 14:52
da je supruga izvučena, ti bi išao sa njom, čak i da nemaš nikakvu školu završenu.

Šta bi u americi radio i šta možeš raditi sa svojom srednjom i svojim zanimanjem, to je druga stvar. Možeš tamo raditi isto kao frizer ili neke druge poslove. Ne bi bio jedini koji je naučio A a počeo raditi u B.

sta reci?!
11.05.2015, 15:52
To sve jedno sa drugim nema nikakvog smisla,totalno je nelogicno, ali sta da se radi. Zivot ide dalje :gun:

kdragan77
12.05.2015, 11:24
Ovo me jos brine. Ako sam prestao sa skolovanjem 95 godine a nastavio 2004 i uspjesno zavrsio 4. godisnje skolovanje ( tehnicar elektro energetike) u istoj skoli da li ispunjavam taj uslov. Upisao sam i fakultet ( sasvim normalno) sa tim dokumentima. Sada sam na trecoj godini fakulteta.
Izvucen sam i trebam da popunim onaj formular d 260 a na mjestu gdje trebam da unesem skolovanje ima vrijeme upisa u skolu ( 1992) i sada trebam da stavim zavrsetka skolovanja koje je 2004 godine. Ovo mi se sve izdesavalo zato sto je bio rat a i morao sam raditi u vrijeme svih skolovanja ( pa i tih ratnih godina ) ali ne u struci. Ako neko moze da mi odgovori sta mi je ciniti

johnywalker
12.05.2015, 11:36
mislim da bi ti najbolje bilo da posaljes email ambasadi u Beogradu i napises im isto sto si ovdje napisao. Ne bi trebao biti problem uzimajuci u obzir tadasnje okolnosti.

kdragan77
12.05.2015, 14:21
Za ovaj program se specificno kvalifikuju osobe koje imaju zavrseno redovno cetvorogodisnje srednjoskolsko obrazovanje, ili imaju dve godine radnog iskustva u odredjenim zanimanjima.* Listu ovih zanimanja mozete da pronadjete na sledecoj internet stranici:

*

http://www.onetonline.org/

*

Osobe koje ne ispunjavaju srednjoskolski uslov mogu* da se kvalifikuju ukoliko poseduju diplomu visokoskolske ustanove. Ocekuje se da formular DS-260 popunite tacno i istinito u skladu sa svojim nadubljim uverenjem i znanjem.

*

S postovanjem,

*

*

*

Immigrant Visa Section

American Embassy Belgrade

markoni
01.06.2015, 17:38
Imam nekoliko pitanja u vezi obrazovanja kod popunjavanja DS-260, pa se nadam da je neko uspesno prebrodio ta pitanja iz slicne situacije... te da bi mi ako je upoznat, umeo pomoci oko nekih pitanja.

Zavrsio sam "Specijalisticke strukovne studije" (jednogodisnje), a pre toga "Osnovne strukovne studije" (trogodisnje) na jednoj visokoj skoli strukovnih studija... (u zbiru 3+1=4 godine studija).

1. Pitanje:
U vezi najviseg stepena obrazovanja koji je postignut, ponudjeno je:

High school no degree,
high school diploma,
vocational school,
university no degree,
university degree,
advanced degree,
other (ako se odabere other, otvara se polje u koje treba upisati objasnjenje).

najvisi stepen obrazovanja koji sam postigao su "Specijalisticke strukovne studije", zna li iko sta bih ja trebao da odaberem, a ako mislite da treba da odaberem "other", sta bi trebalo da upisem kao to neko objasnjenje...

Kada sam aplicirao, odabrao sam university degree (pod br. 6), jer mi je to bilo kao neko "neutralno resenje" (obzirom da nemam zvanje "master") od ponudjenih,:

1. Primary school only 6. University Degree
2. High School, no degree 7. Some Graduate Level Courses
3. High School degree 8. Master's Degree
4. Vocational School 9. Some Doctorate Level Courses
5. Some University Courses 10. Doctorate Degree


2. Pitanje:
U vezi polja "Course of study", za cetvorogodisnju gimnaziju sam shvatio da treba upisati Academic.

Ali za fakultet ili visoku skolu mi nije bas najjasnije sta treba upisati... pise da treba uneti "Major or concentration"...

Sta bi tu po vama na nekom primeru trebalo upisati?

(nije mi jasno da li se trazi zvanje koje se dobija, npr. Specijalista strukovni inzenjer masinstva; ili se trazi smer-modul u okviru masinskog inzenjerstva koji je zavrsen; ili mozda nesto trece...)


3. Pitanje:
"Diploma koja je dobijena" sta se ovde upisuje? (steceno zvanje? ili smer-modul studija? ili nesto trece...)

4. Pitanje:
Ja sam studirao osim ovoga sto sam zavrsio i fakultet koji nisam zavrsio... pa da li to uopste treba da navodim u upitniku DS-260, jer ne mogu upisati diplomu koju sam stekao (jer je ni nisam stekao, odustao sam od tih studija)...


5. Pitanje:
datumi studija...

da li se tu misli na datum upisa skole ili na datum kada su odpocela predavanja...

a za datum zavrsetka, pretpostavljam da se misli na datum diplomiranja, odnosno ako sam odustao od studija da li se misli na datum do kada je trajala ta skolska godina ili na datum do kog sam pretpostavljam pohadjao-mehanicki isao tamo (oni su upotrebili termin "attended") tu obrazovnu instituciju... jer sam na te studije prekinuo ici tako sto sam otisao turisticki u drugu drzavu na par meseci, pa mi je to evidentirano i u pasosu, tako da pretpostavljam da ne bih trebao za kraj pohadjanja tih studija datum kasniji od datuma odlaska u tu drugu drzavu... jer mi izmedju ostalog to stoji i u pasosu (a ako sam bio van Srbije, nisam mogao istovremeno pohadjati studije u Srbiji), istina, vratio sam se u Srbiju, pre kraja te skolske godine, ali nisam vise uopste otisao na taj fakultet... moguce da sam do kraja te skolske godine svejedno bio vodjen kao njihov student, iako nisam vise uopste ni otisao tamo...

cole1270
28.09.2015, 14:38
Muči me jedno završio sam srednju četvorogodišnju i kasnije poslije nekoliko godina tačnije 6 godina(a traje 4-znači dva puta obnavljao) završio fakultet kao vanredni student-za vlastite potrebe.Prilikom prijave dali da stavim University degree ili High school degree

grabovac84
28.09.2015, 15:55
Muči me jedno završio sam srednju četvorogodišnju i kasnije poslije nekoliko godina tačnije 6 godina(a traje 4-znači dva puta obnavljao) završio fakultet kao vanredni student-za vlastite potrebe.Prilikom prijave dali da stavim University degree ili High school degree

Ako si zavrsio fakultet stavljas university degree....nema veze koliko si studirao to je nebitno....pitanje je o najvecem stecenom obrazovanju.....

vuxanne
30.09.2015, 00:34
Ja pisem dipl.ing - master i cao. Ili dipl.ing. Nije to toliko bas krucijalno.

Stavi University degree.

majabobi
04.10.2015, 23:25
Pitanje sam postavio na jednom drugom postu ali cu ga postaviti i ovde jer mozda ovde bude video neko ko moze da mi pojasni malo i tacnije odgovori.
Pitanje je:
Zavrsio sam srednju skolu (trogodisnju) odmah po zavrsetku skolovanja sam se zaposlio i radio vise od 2 godine na poslu u struci, potom sam zvanicno u tehnickoj skoli upisao specijalizaciju i polagao specijalisticke ispite, i po zavrsetku specijalizacije imao sam i diplomski koji sam odradio i polozio. tako da sam dobio zvanje specijaliste i podignut mi je stepen obrazovanja sa 3. na 5. (peti) stepen.
E sada 5. stepen je vise od cetorogodisnje skole ali je ispod vise skole. I ja ne znam da li imam uslov da se prijavim ili nemam, ako imam uslov sta bi trebao da navedem u obrazovanje?

da napisem jos da je speijalizacija upisana zvanicno i u radnu knjizicu u opstini i zavodu za zaposljavanje. Nije u pitanju nikakva interna specijalizacija koja vazi samo za odredjenu firmu.

Hvala vam u napred

Hertzog
10.10.2015, 15:29
Izludi me ovo sa diplomom, ja sam zavrsio stomatologiju po starom sistemu i tada je trajala 6 godina, a supruga graficki dizajn koji je po novom sistemu i trajao je 3 godine tj 180ETC bodova, pod sta ja spadam u ovoj prijavi, a pod sta supruga?

University Degree
Some Graduate Level Courses
Master's Degree
Some Doctorate Level Courses
Doctorate Degree

Amona33
10.10.2015, 16:13
Hertzog oboje imate university degree. Nezavrseni magistarski je some graduate courses...etc.

Hertzog
10.10.2015, 16:17
Hvala, mada mi sumnjiva ta moja diploma jer je fax trajao 6 godina, a neko napisao da je master 8+4+5 godina skolovanja, a kod mene je +6

Amona33
10.10.2015, 16:24
Ako si studirao na stomatoloskom fakultetu na univerzitetu Sarajevo ili Univerzitet Beograd ili nebitno, i stekao diplomu doktora stomatologije imas University degree. Nakon toga bi isao dalje za Magistra nauka i stekao Masters degree. S tom diplomom ides na doktorat gdje zavrsavas i stices Doctoral degree. Mislim da imas cak i objasnjeno u uputstvu sta je sta.

sax
11.10.2015, 20:04
pozdrav svima
i sretno na ovogodisnjem lotu :)

interesantno mi je ovo sa ...kaze
"for students interested in practical postsecondary education and job training"

Common Programs:
Welding
Cosmetology
Plumbing
Carpentry
Locksmithing
Electrical installation and maintenance
Motorcycle and automotive repair
Floral design
Medical transcription
Hotel and restaurant management...itd etc

kod nas samo gimnazija je "High school"
cak i trogodisnje srednje nas preusmjeravaju gdje cemo...
tako da smo i sa srednjim strucnim zavrsili kurseve, tj. job training

sa zavsenom srednjom vec je preodredjeno dalje zanimanje, za dalje zaposlenje...barem na papiru

a znam da trebam oznaciti "High school", jer oni ne mare
...ali eto...pipljivo

Mrs.Ryan
12.10.2015, 08:00
pozdrav svima
i sretno na ovogodisnjem lotu :)

interesantno mi je ovo sa ...kaze
"for students interested in practical postsecondary education and job training"

Common Programs:
Welding
Cosmetology
Plumbing
Carpentry
Locksmithing
Electrical installation and maintenance
Motorcycle and automotive repair
Floral design
Medical transcription
Hotel and restaurant management...itd etc

kod nas samo gimnazija je "High school"
cak i trogodisnje srednje nas preusmjeravaju gdje cemo...
tako da smo i sa srednjim strucnim zavrsili kurseve, tj. job training

sa zavsenom srednjom vec je preodredjeno dalje zanimanje, za dalje zaposlenje...barem na papiru

a znam da trebam oznaciti "High school", jer oni ne mare
...ali eto...pipljivo


O istom sam razmisljala... na kraju stavila Vocational school (srednja masinska to jeste) i high school diploma... Da li je ok videcemo.

sax
28.10.2015, 11:49
O istom sam razmisljala... na kraju stavila Vocational school (srednja masinska to jeste) i high school diploma... Da li je ok videcemo.
kako god, i gdje god procitam..ispade
Vocational school - visa skola
i to je to...steta sto nisu malo razumljiviji, pa da nam prihvataju i struku

Miki011
29.10.2015, 13:14
Pozdrav svima...
Treba da diplomiram sledeceg meseca. Da li u prijavi mogu da navedem da vec imam University deegree i ako cu ga formalno dobiti tek za mesec dana? Ovo pitam posto sam cuo da su vece sanse da me ''izvuku'' ukoliko imam diplomu.

Prosto mi je glupo da stavljam neku nizu kategoriju kada me od toga deli samo mesec dana. S druge strane ako je to nesto zbog cega bi me mogli diskvalifikovati, to svakako ne bih radio...

mikiSA
29.10.2015, 13:31
Pozdrav svima...
Treba da diplomiram sledeceg meseca. Da li u prijavi mogu da navedem da vec imam University deegree i ako cu ga formalno dobiti tek za mesec dana? Ovo pitam posto sam cuo da su vece sanse da me ''izvuku'' ukoliko imam diplomu.

Prosto mi je glupo da stavljam neku nizu kategoriju kada me od toga deli samo mesec dana. S druge strane ako je to nesto zbog cega bi me mogli diskvalifikovati, to svakako ne bih radio...

MIki011,
moras staviti koju diplomu imas u trenutku prijave. Obzirom da trenutno nemas University degree, ne mozes to staviti. Stavi some university courses opciju.

Glupo ili ne, pravila su takva.

Miki011
29.10.2015, 13:43
Ok, hvala na odgovoru.

Imam jos jedno pitanje. Mozda ne postavljam na pravoj temi, al verovatno i ovde ima neko ko ume da odgovori.

Ukoliko se prijavim za Green Card i odbiju me, da li posle mogu imati probleme pri aplikaciji za turisticku vizu? Mislim samim tim sto sam se prijavio za Green Card oni imaju osnovanu sumnju da bih mogao da iskoristim turisticku vizu i ilegalno ostanem da zivim i radim tamo?

Koliko sam video na netu, zvanicni stav ambasade je da ove kategorije ne uticu jedna na drugu, ali me interesuje da li je u praksi to zaista tako?

JelenaMarko
29.10.2015, 17:03
Zavrsena visoka skola strukovnih studija, naziv strukovni ekonomista, sta obeleziti?

Tikica
29.10.2015, 17:19
Ok, hvala na odgovoru.

Imam jos jedno pitanje. Mozda ne postavljam na pravoj temi, al verovatno i ovde ima neko ko ume da odgovori.

Ukoliko se prijavim za Green Card i odbiju me, da li posle mogu imati probleme pri aplikaciji za turisticku vizu? Mislim samim tim sto sam se prijavio za Green Card oni imaju osnovanu sumnju da bih mogao da iskoristim turisticku vizu i ilegalno ostanem da zivim i radim tamo?

Koliko sam video na netu, zvanicni stav ambasade je da ove kategorije ne uticu jedna na drugu, ali me interesuje da li je u praksi to zaista tako?

Evo ti ovde (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=57687&postcount=6odgovora) odgovor pod stavkom broj 3.

nemanja93
30.10.2015, 03:06
Postovanje drugari,

Zanima me koje sve opcije ja imam kada zavrsim fakultet ovdje, ja sam iz Crne Gore i interesujem se da zavrsim Master u USA? Zanima me koju vizu mogu traziti i preduslovi.

Hvala unaprijed na svim odgovorima :)

vuxanne
30.10.2015, 04:00
Postovanje drugari,

Zanima me koje sve opcije ja imam kada zavrsim fakultet ovdje, ja sam iz Crne Gore i interesujem se da zavrsim Master u USA? Zanima me koju vizu mogu traziti i preduslovi.

Hvala unaprijed na svim odgovorima :)

Ako dodjes kao student koji zeli posle da ostane ovde najbolja opcija ti je F1. Ako dodjes preko Crnogorske vlade na studentsku razmenu onda ti je najbolja opcija J1 ali imas obavezu da se vratis u Crnu Goru nakon zavrsavanja, ima neki minimum koliko moras da budes (da li je 2 ili 4 godine ili zaboravila sam)

nemanja93
30.10.2015, 10:29
Ako dodjes kao student koji zeli posle da ostane ovde najbolja opcija ti je F1. Ako dodjes preko Crnogorske vlade na studentsku razmenu onda ti je najbolja opcija J1 ali imas obavezu da se vratis u Crnu Goru nakon zavrsavanja, ima neki minimum koliko moras da budes (da li je 2 ili 4 godine ili zaboravila sam)

Ja sam se ljetos vratio sa J1 4 mjeseca je maksimalno. To je ono kao 3 mjeseca radna i mjesec turisticka. A sta mi treba od uslova da ispunim za ovu F1? Zelio bih da ostanem naravno. Ima li ko da se odlucio na taj potez? I zanima me je li zenidba jedini nacin da dodjem do zelene karte zenidbim?

anarh
31.10.2015, 05:37
aaaaaaaaaaaaaaaatzgv uhba zuhbauzasihbuqsbxzhub qsuzx
nesto sam pogresio,admine brisi ovo :)

luja82
01.11.2015, 14:16
Pozdrav

Moze mala pomoc, kako da upisem slova poput slova „đ” kojeg imam u prezimenu da li da ostavim ovako ili da pisem kao „dj”...

Markonato
01.11.2015, 14:59
Pozdrav

Moze mala pomoc, kako da upisem slova poput slova „đ” kojeg imam u prezimenu da li da ostavim ovako ili da pisem kao „dj”...
Procitaj ovde
www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=9

basa456
02.11.2015, 17:38
podrav za sve forumase i hvala svima na odgovorenim pitanjima iz kojih mi novi na forumu mozemo da izvucemo vecinu ( da ne kazem sve ) odgovora koji nas interesuju...ali kao i svi imam i ja jedno pitanje....zavrsio sam srednju trogodidnju skolu gdje sam nakon toga zavrsio kurs za policajca ( znaci ja sam kursadzija ) i na kraju toga smo dobili diplomu o zavrsenom IV stepenu skolovanja...radim kao policajac 13 godina pa me zanima ima li neko na forumu ko je imao isti ili slican slijed skolovanja a prosao je ovo sto "NEKE" od nas ocekuje pa da znam odprilike sta se ocekuje...hvala

samsung11
27.09.2016, 22:00
4 godine srednje + 3 godine fakulteta = Vocational School
4 godine srednje + 4 godine fakulteta = University degee
Ide li tako?

SEEUSAIC
27.09.2016, 22:48
4 godine srednje + 3 godine fakulteta = Vocational School
4 godine srednje + 4 godine fakulteta = University degee
Ide li tako?

Ne. Imajuci u vidu da mi imamo drugaciji sistem od U.S. i commonwealth zemalja, ovaj termin ne odgovara nasem skolovanju. Kao sto smo vec nekoliko puta pisali, u U.S.A. vocational school moze da bude i nesto kao nas zanat (trogodisnja skola) ili kao obuka (apprentanceship, praksa)... moze da bude i u okviru tehnickog instituta/skole nakon zavrsene srednje skole...

Drzite se nasih izraza, svakako sa zavrsenom cetvorogodisnjom srednjom skolom ispunjavate uslove. Ako ste zavrsili fakultet, upisite University Degree. Sta god da upisete - dokazujete kvalifikacije prilikom apliciranja za vizu (DS-260 i sam intervju, ukoliko budete izvuceni).

Ovo pitanje je postavljeno milion puta na ovom Forumu - vreme je da stavimo tacku na odgovor, a ukoliko postoji specificna situacija, Ambasada ce svakako biti prava adresa za odgovore - kada za to dodje vreme.

Sup.Mod.

samsung11
27.09.2016, 23:25
Znaci University degree ide i za fakultet od 3 i od 4 godine?
Previse je razlicitih odgovora na forumu pa malo zbunjuju.

SEEUSAIC
28.09.2016, 07:27
U U.S.A. se studiranje ne meri u godinama, vec u units koje su podeljene u vise obaveznih oblasti i vecina studenata koja studira full time i tri semestra godisnje, zavrsi bachelor program za tri godine. Studenti ovde imaju generalno obrazovanje i na univerzitetskom nivou, tamo nemaju. Jednacenje diploma nije moguce na ovakav nacin. Zaposleni u ambasadi u Beogradu su veoma vesti u komparaciji diploma - da ponovimo, dokle god kandidati imaju zavrsenu cetvorogodisnju srednju skolu, nece biti nikakvih problema.

Napomena: Suvise polemika oko osnovnih uslova za DV Lottery koje su i sami zaposleni objasnili u vise navrata tokom predavanja, prezentacija, kao i u instrukcijama i video zapisima, bice ubuduce uklanjana sa foruma.

Sup.Mod.

samsung11
28.09.2016, 14:40
Sve je ovo ok, ali niko da odgovori konkrektno na pitanje.
Kako se prijaviti sa fakultetom od 3 god a kako sa 4 god.

Magelan
28.09.2016, 17:14
@Samsung011

Upisi University Degree jer se i jedno i drugo stice na Univerzitetu (recimo Beogradskom Univerzitetu).

Vocational u Srbiji ne postoji. To ne upisujes.

salivux
04.10.2016, 03:21
postovani

molim za jednu informaciju: moja supruga je zavrsila srednju trogodisnju skolu sto joj ne daje pravo da konkurise. ali ima da polozi jos diplomski na visokoj skoli strukovnih studija po bolonji. da li ona ima pravo da se prijavi u takvoj situaciji ,ako ne stigne da polozi taj diplomski dok traje prijava sada u oktobru??? da li bi u slucaju da je izvuku bila diskfalifikovana ,a do tad taj diplomski bi bio gotov?!
hvala unapred!

BetterFuture
04.10.2016, 07:15
postovani

molim za jednu informaciju: moja supruga je zavrsila srednju trogodisnju skolu sto joj ne daje pravo da konkurise. ali ima da polozi jos diplomski na visokoj skoli strukovnih studija po bolonji. da li ona ima pravo da se prijavi u takvoj situaciji ,ako ne stigne da polozi taj diplomski dok traje prijava sada u oktobru??? da li bi u slucaju da je izvuku bila diskfalifikovana ,a do tad taj diplomski bi bio gotov?!
hvala unapred!
Bitno je da diplomira pre nego sto dodje na intervju. Tako je receno na Americkom kutku u Novom Sadu. Ako je izvuku u maju, onda i sa kasnijim slanjem DS-260 moze da dobije na vremenu da zavrsi Visoku skolu.

vlada33
04.10.2016, 07:25
A sta se zbiva sa onima koji su pre Boljonje zavrsili, govorim o visoj skoli 2 godine, kasnije ista ta skola ima tri godine po Bolonji? Spada u University ili?

BetterFuture
04.10.2016, 07:47
A sta se zbiva sa onima koji su pre Boljonje zavrsili, govorim o visoj skoli 2 godine, kasnije ista ta skola ima tri godine po Bolonji? Spada u University ili?
Pozovite ambasadu pa ih pitajte, a najverovatnije ce Vam reci da, ako ste redovno zavrsili srednju skolu, imate potreban uslov za prijavljivanje.

salivux
04.10.2016, 15:45
Bitno je da diplomira pre nego sto dodje na intervju. Tako je receno na Americkom kutku u Novom Sadu. Ako je izvuku u maju, onda i sa kasnijim slanjem DS-260 moze da dobije na vremenu da zavrsi Visoku skolu.


Hvala ti puno na pomoci! ali koliko je to pouzdana informacija,jer opet u uputstvu za prijavu jasno stoji: Ukoliko u momentu prijave niste završili neki stepen, nemojte ga navoditi jer neće biti priznat.

sad da li to vazi za prijavu ili za popunjavanje ds260 ? :wtf:

vlada33
04.10.2016, 21:17
Pozovite ambasadu pa ih pitajte, a najverovatnije ce Vam reci da, ako ste redovno zavrsili srednju skolu, imate potreban uslov za prijavljivanje.

to je svakako ok,uslovi ispunjeni ali eto da ne bude problem sta je upisano a nema diplome koju ocekuju...,ali vidim da na prvim stranama ovde za visu skolu ima cas kazu da pripada university a cas pripada vocation,cas nesto trece...skola se vodi kao visa skola strukovnih studija....ne pise da pripada bilo kom universitetu...citam ovaj PDF za raspodelu i nisam se jos snasao...

12.
N
ajviši
stepen
obrazovanja
koji ste stekli do danas
-
(1) samo osnovna škola, (2)
srednja škola

m
anje od tri
razreda
(bez diplome)
, (3) srednja škola

diplioma
, (4) stručna škola, (5) nezavršen fakultet, (6) završen
fakultet, (7) nezavršene magistarske studije, (8) magistarske studije, (9) nezavršene doktorske studije, (10)
doktorat
. Pogledajte deo
Često postavljanja pitanja
za deteljne informacje u vezi sa potrebnim školskim
obrazovanjem.


po ovome,jedino pod brojem 4. ispunjava neku pribliznu stvar-vocation

BetterFuture
04.10.2016, 21:58
Hvala ti puno na pomoci! ali koliko je to pouzdana informacija,jer opet u uputstvu za prijavu jasno stoji: Ukoliko u momentu prijave niste završili neki stepen, nemojte ga navoditi jer neće biti priznat.

sad da li to vazi za prijavu ili za popunjavanje ds260 ? :wtf:
Gospodin iz ambasade je tako rekao, a clan oskark je takodje to napisao iz svog iskustva.

BetterFuture
04.10.2016, 22:01
to je svakako ok,uslovi ispunjeni ali eto da ne bude problem sta je upisano a nema diplome koju ocekuju...,ali vidim da na prvim stranama ovde za visu skolu ima cas kazu da pripada university a cas pripada vocation,cas nesto trece...skola se vodi kao visa skola strukovnih studija....ne pise da pripada bilo kom universitetu...citam ovaj PDF za raspodelu i nisam se jos snasao...
Oba moderatora su na prethodnoj strani sve lepo napisali... University degree

oskark
07.10.2016, 19:49
A sta se zbiva sa onima koji su pre Boljonje zavrsili, govorim o visoj skoli 2 godine, kasnije ista ta skola ima tri godine po Bolonji? Spada u University ili?

Ja sam stavio University degree. I ja sam polagao Visu po starom. Ako stavis vocational school sam ces sebe da diskvalifikujes, iz prostog razloga sto se takve skole tretiraju kao nase zanatske trogodisnje skole.

oskark
07.10.2016, 19:56
Zavrsena visoka skola strukovnih studija, naziv strukovni ekonomista, sta obeleziti?

University Degree, mislim da sam dao ovaj isti odgovor barem 50 puta u zadnjih 3 dana :drool::nene::grin:

vlada33
07.10.2016, 21:39
Bar si dokazao da si izuzetno uporan...

Salu na stranu, bilo mi je malo cudno, jer na diplomi se ne spominje univerzitet, vec strukovne studije, zato sam povezao struku sa vocation...

Sve razumeo, hvala jos jednom, pozdrav

SEEUSAIC
07.10.2016, 22:55
Bar si dokazao da si izuzetno uporan...

Salu na stranu, bilo mi je malo cudno, jer na diplomi se ne spominje univerzitet, vec strukovne studije, zato sam povezao struku sa vocation...

Sve razumeo, hvala jos jednom, pozdrav

Od U.S. Department of State:

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=49&pictureid=314

Sup.Mod.

vlada33
08.10.2016, 09:53
Moracu da pocnem da pratim Facebook... ne koristim ga jako dugo, verovatno ima i tamo dosta informacija

sax
09.10.2016, 10:02
to je svakako ok,uslovi ispunjeni ali eto da ne bude problem sta je upisano a nema diplome koju ocekuju...,ali vidim da na prvim stranama ovde za visu skolu ima cas kazu da pripada university a cas pripada vocation,cas nesto trece...skola se vodi kao visa skola strukovnih studija....ne pise da pripada bilo kom universitetu...citam ovaj PDF za raspodelu i nisam se jos snasao...

12.
N
ajviši
stepen
obrazovanja
koji ste stekli do danas
-
(1) samo osnovna škola, (2)
srednja škola

m
anje od tri
razreda
(bez diplome)
, (3) srednja škola

diplioma
, (4) stručna škola, (5) nezavršen fakultet, (6) završen
fakultet, (7) nezavršene magistarske studije, (8) magistarske studije, (9) nezavršene doktorske studije, (10)
doktorat
. Pogledajte deo
Često postavljanja pitanja
za deteljne informacje u vezi sa potrebnim školskim
obrazovanjem.


po ovome,jedino pod brojem 4. ispunjava neku pribliznu stvar-vocation

a po ovome je i nasa trogodisnja ili cetverogodisnja srednja strucna odgovorajuca

BetterFuture
09.10.2016, 11:15
a po ovome je i nasa trogodisnja ili cetverogodisnja srednja strucna odgovorajuca
Apsolutno netacno, ukoliko imate zavrsenu samo trogodisnju srednju nemate kvalifikaciju za GC. To gore spomenuto je ono sto pisete u prijavi i sto automatski pokazuje da li ispunjavate uslove za lutriju.

Robert Kumerle
10.10.2016, 14:32
Pozdrav drugari,

Da li mogu aplicirati ako sam obnavljao prvu godinu zbog zdravstvenih razloga tj morao sam opet da upisem prvi razred srednje ispocetka?
Znaci umjesto 12 ja sam to zavrsavao 13 godina. U pitanju je cetverogodisnja i na diplomi mi pise redovan?

sax
11.10.2016, 13:26
to je svakako ok,uslovi ispunjeni ali eto da ne bude problem sta je upisano a nema diplome koju ocekuju...,ali vidim da na prvim stranama ovde za visu skolu ima cas kazu da pripada university a cas pripada vocation,cas nesto trece...skola se vodi kao visa skola strukovnih studija....ne pise da pripada bilo kom universitetu...citam ovaj PDF za raspodelu i nisam se jos snasao...

12.
N
ajviši
stepen
obrazovanja
koji ste stekli do danas
-
(1) samo osnovna škola, (2)
srednja škola

m
anje od tri
razreda
(bez diplome)
, (3) srednja škola

diplioma
, (4) stručna škola, (5) nezavršen fakultet, (6) završen
fakultet, (7) nezavršene magistarske studije, (8) magistarske studije, (9) nezavršene doktorske studije, (10)
doktorat
. Pogledajte deo
Često postavljanja pitanja
za deteljne informacje u vezi sa potrebnim školskim
obrazovanjem.


po ovome,jedino pod brojem 4. ispunjava neku pribliznu stvar-vocation

po ovome, broj 4 je bilo koja srednja osim gimnazije.

Apsolutno netacno, ukoliko imate zavrsenu samo trogodisnju srednju nemate kvalifikaciju za GC. To gore spomenuto je ono sto pisete u prijavi i sto automatski pokazuje da li ispunjavate uslove za lutriju.

To gore spomenuto je ono sto pise u PDF prevedenom upustvu za prijavu sa njihove stranice.
A da neko ne ispunjava, ne bi bilo ni potrebe za prijavom.

To gore spomenuto je ono sto pise u PDF prevedenom upustvu za prijavu sa njihove stranice.
A da neko ne ispunjava, ne bi bilo ni potrebe za prijavom.

http://photos.state.gov/libraries/serbia/276710/cons/DV2017_srpski_001.pdf

oskark
12.10.2016, 09:58
po ovome, broj 4 je bilo koja srednja osim gimnazije.



To gore spomenuto je ono sto pise u PDF prevedenom upustvu za prijavu sa njihove stranice.
A da neko ne ispunjava, ne bi bilo ni potrebe za prijavom.



http://photos.state.gov/libraries/serbia/276710/cons/DV2017_srpski_001.pdf

Ti vadis iz svakog konteksta ono sto se tebi svidja ne bi li ubedio sebe (ili nas:blink:) da moze da se aplicira sa trogodisnjom srednjom skolom?

Gimnazija je srednja skola koja traje 4 godine. trogodisnja srednja traje tri stoga ne ispunjava uslov od 12 godina skolovanja.
Pod poljem strucna skola oni podrazumevaju Vocational school- sto kod nas ne postoji.

oskark
12.10.2016, 10:00
Pozdrav drugari,

Da li mogu aplicirati ako sam obnavljao prvu godinu zbog zdravstvenih razloga tj morao sam opet da upisem prvi razred srednje ispocetka?
Znaci umjesto 12 ja sam to zavrsavao 13 godina. U pitanju je cetverogodisnja i na diplomi mi pise redovan?

Ne bih da ti dam lazan odgovor na ovo pitanje ali mislim da ti je nasigurnije da posaljem pitanje ambasadi i pitas. Ponavljanje mislim da ne predstavlja problem jer nije doslo do prekida, a ako je jos zbog zdravlja a imas dokaz...mislim da je ok. ali pitaj ambasadu. to ti je najsigurnije

BetterFuture
12.10.2016, 12:23
Pozdrav drugari,

Da li mogu aplicirati ako sam obnavljao prvu godinu zbog zdravstvenih razloga tj morao sam opet da upisem prvi razred srednje ispocetka?
Znaci umjesto 12 ja sam to zavrsavao 13 godina. U pitanju je cetverogodisnja i na diplomi mi pise redovan?

Ne bih da ti dam lazan odgovor na ovo pitanje ali mislim da ti je nasigurnije da posaljem pitanje ambasadi i pitas. Ponavljanje mislim da ne predstavlja problem jer nije doslo do prekida, a ako je jos zbog zdravlja a imas dokaz...mislim da je ok. ali pitaj ambasadu. to ti je najsigurnije
Jeste najbolje pozvati Imigracionu sluzbu u ambasadi, najvise zbog Vaseg mira ali ponavljanjem jednog razreda Vi ste i dalje redovan djak.

Clan 53. Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju kaze: "Redovni učenik ima pravo jedanput da ponovi razred u toku školovanja". (izguglao sam...)

Ako se ponavlja dvaput gubi se pravo na redovno skolovanje. Pogledajte da li na svedocanstvu za taj prvi razred pise da je redovno zavrsen.

Ima situacija kada je neki razred zavrsen vanredno, ali ako je opravdan (zdravstveni) razlog, u ambasadi ce imati razumevanja. Ovo je receno na Americkom kutku u NS. Pogledajte snimak na FB stranici Zelena Lutrija

jaglika
12.10.2016, 23:58
Hej, pozdrav svim uspješnim i imigrantima u pokušaju. :)

Čitala sam dosta toga na forumu, ali imam još uvijek nekoliko nedoumica, pa bih voljela ukoliko biste mi dali odgovor. Nadam se da neću ponavljati ako je neko već pitao nešto takvo.

1. Da li je neophodno da fax bude završen u roku? Ono, odužila sam dvije godine ( upisana 2007-me , diplomirala 2013-te) . Iste, 2013-te sam upisala i postdiplomske odnosno master, ali zbog nedostatka novca, nijesam ni na pola. I da li onda ima uopšte logike da stavljam da sam na postdiplomskim?

2. Da li se, ako sam se prijavila na lutriju sa fakultetom, kasnije provjeravaju svjedočanstva srednje škole? Jer, i tu sam jednu godinu malo obnovila. Ali nemam potvrdu da je zbog zdravstvenih razloga.

3. Pošto sam naišla u jednom od thread-ova na klasifikaciju zanimanja 4. i 5. iz 2014-te godine koja su bila tražena, zanima me da li te liste ostaju iste ili se mijenjaju svake godine i gdje mogu da provjerim za ovu godinu? Tražila sam, ali u moru informacija nijesam uspjela naći te liste za ovu godinu. Inače, profesija mi je dipl. sociologinja i profesorica u srednjoj školi.

4. Da li radno iskustvo mora biti evidentirano, jer u CG baš i ne osiguravaju radnike, tako da i pored dugogodišnjeg iskustva imam samo mjesec i 13 dana radnog staža. :D I koliko isto igra ulogu u prijavi pored obrazovanja? Ja sam ukapirala da je samo jedno od to dvoje potrebno, ali ko pita ne skita.

Ovo su pitanja koja su mi se iskristalisala nakon mora informacija. Nadam se da vas nijesam sve smorila i da ću dobiti odgovore, linkove ili uputstva kako da stignem do odgovora koji me zanimaju.

Puno sreće svima.

:obrva: :wtf:

BetterFuture
13.10.2016, 06:14
Hej, pozdrav svim uspješnim i imigrantima u pokušaju. :)

Čitala sam dosta toga na forumu, ali imam još uvijek nekoliko nedoumica, pa bih voljela ukoliko biste mi dali odgovor. Nadam se da neću ponavljati ako je neko već pitao nešto takvo.

1. Da li je neophodno da fax bude završen u roku? Ono, odužila sam dvije godine ( upisana 2007-me , diplomirala 2013-te) . Iste, 2013-te sam upisala i postdiplomske odnosno master, ali zbog nedostatka novca, nijesam ni na pola. I da li onda ima uopšte logike da stavljam da sam na postdiplomskim?

2. Da li se, ako sam se prijavila na lutriju sa fakultetom, kasnije provjeravaju svjedočanstva srednje škole? Jer, i tu sam jednu godinu malo obnovila. Ali nemam potvrdu da je zbog zdravstvenih razloga.

3. Pošto sam naišla u jednom od thread-ova na klasifikaciju zanimanja 4. i 5. iz 2014-te godine koja su bila tražena, zanima me da li te liste ostaju iste ili se mijenjaju svake godine i gdje mogu da provjerim za ovu godinu? Tražila sam, ali u moru informacija nijesam uspjela naći te liste za ovu godinu. Inače, profesija mi je dipl. sociologinja i profesorica u srednjoj školi.

4. Da li radno iskustvo mora biti evidentirano, jer u CG baš i ne osiguravaju radnike, tako da i pored dugogodišnjeg iskustva imam samo mjesec i 13 dana radnog staža. :D I koliko isto igra ulogu u prijavi pored obrazovanja? Ja sam ukapirala da je samo jedno od to dvoje potrebno, ali ko pita ne skita.

Ovo su pitanja koja su mi se iskristalisala nakon mora informacija. Nadam se da vas nijesam sve smorila i da ću dobiti odgovore, linkove ili uputstva kako da stignem do odgovora koji me zanimaju.

Puno sreće svima.

:obrva: :wtf:
Dobrodošli na forum!

1. Fakultet ne mora da bude završen u roku i za prijavu ćete upisati University degree. Te počete postdiomske studije ne upisujete.

2. Ne morate da imate tu potvrdu. Mogu da traže svedočanstva ali i da ste je završili vanredno, na lutriju se kvalifikujete na osnovu fakulteta.

3. Samo je trebalo da pročitate ovaj (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1801) post u vezi Instrukcija za lutriju. Zanimanja proveravate u O*net bazi (https://www.onetonline.org/)

4. Dobro ste razumeli. Ili obrazovanje ili posao. Vi, kao i uglavnom svi ovde, zadovoljavate jedan uslov lutrije svojim obrazovanjem. Drugi drzavom rodjenja.

Srecno!

Sone77
13.10.2016, 12:26
Ti vadis iz svakog konteksta ono sto se tebi svidja ne bi li ubedio sebe (ili nas:blink:) da moze da se aplicira sa trogodisnjom srednjom skolom?

Gimnazija je srednja skola koja traje 4 godine. trogodisnja srednja traje tri stoga ne ispunjava uslov od 12 godina skolovanja.
Pod poljem strucna skola oni podrazumevaju Vocational school- sto kod nas ne postoji.

Osnovna skola,bar u Crnoj Gori traje 9 godina,od kada tacno ne znam,pre 12 godina je bila devetogodisnja,kada je tacno uvedena,dali ranije ili 2004,to ne znam,tako da s obzirom da je uslov 12godisnje redovno obrazovanje,mladji mogu sa trogodisnjom,dakle i sa nezavrsenom cetvorogodisnjom,srednja bez diplome...mi nemamo srednju skolu bez diplome,bar ja mislim...i dakle sa zavrsenom devetogodisnjom osnovnom i trogodisnjom srednjom...

jaglika
13.10.2016, 12:51
Dobrodošli na forum!

1. Fakultet ne mora da bude završen u roku i za prijavu ćete upisati University degree. Te počete postdiomske studije ne upisujete.

2. Ne morate da imate tu potvrdu. Mogu da traže svedočanstva ali i da ste je završili vanredno, na lutriju se kvalifikujete na osnovu fakulteta.

3. Samo je trebalo da pročitate ovaj (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1801) post u vezi Instrukcija za lutriju. Zanimanja proveravate u O*net bazi (https://www.onetonline.org/)

4. Dobro ste razumeli. Ili obrazovanje ili posao. Vi, kao i uglavnom svi ovde, zadovoljavate jedan uslov lutrije svojim obrazovanjem. Drugi drzavom rodjenja.

Srecno!


Hvala Vam na informacijama i linku za pretragu zanimanja.

Post koji ste mi poslali je bookmarksima, iščitan nekoliko puta. I jasan, razumljiv. Pitanja sam postavila više iz obrazrivosti nego iz nerazumijevanja. Jer me birokratija zbunjuje prilično, koliko god jasna pravila bila. :)

stanema
13.10.2016, 13:28
Osnovna skola,bar u Crnoj Gori traje 9 godina,od kada tacno ne znam,pre 12 godina je bila devetogodisnja,kada je tacno uvedena,dali ranije ili 2004,to ne znam,tako da s obzirom da je uslov 12godisnje redovno obrazovanje,mladji mogu sa trogodisnjom,dakle i sa nezavrsenom cetvorogodisnjom,srednja bez diplome...mi nemamo srednju skolu bez diplome,bar ja mislim...i dakle sa zavrsenom devetogodisnjom osnovnom i trogodisnjom srednjom...

Nisam upoznat sa tim sistemom u CG, ali mozda se to gleda kao 1+8 (predskolsko se odradi u osnovnoj skoli), ako je tako, onda se sigurno mora imati zavrsena cetvorogodisnja skola.

Ako ste kojim slucajem imali maternji jezik, matematiku, prirodu i drustvo npr. od prvog razreda, od tih 9, i zavrsenu trogodisnju skolu, onda mislim da je najbolje nazvati ambasadu pa ih pitati.

BetterFuture
13.10.2016, 13:34
Osnovna skola,bar u Crnoj Gori traje 9 godina,od kada tacno ne znam,pre 12 godina je bila devetogodisnja,kada je tacno uvedena,dali ranije ili 2004,to ne znam,tako da s obzirom da je uslov 12godisnje redovno obrazovanje,mladji mogu sa trogodisnjom,dakle i sa nezavrsenom cetvorogodisnjom,srednja bez diplome...mi nemamo srednju skolu bez diplome,bar ja mislim...i dakle sa zavrsenom devetogodisnjom osnovnom i trogodisnjom srednjom...
Jeste tako matematicki gledano (9+3) ali je pitanje da li je takvo obrazovanje ekvivalent US obrazovanju od 12 godina. Ne verujem.
U CG deca krecu u skolu sa 6 god, u Srbiji sa 7. Pitanje je koji je nastavni program u tom prvom razredu u CG.
S obzirom da se predmeti iz CG obradjuju u US ambasadi u Beogradu, treba njih konsultovati u vezi svake nedoumice.

NinoTheLik
13.10.2016, 14:01
Osnovna skola (bilo 8 ili 9 razreda) i 4(cetiri srednje).. sva mudrolija.

Magelan
13.10.2016, 14:16
@Sone77

Hipotetisanje po forumu i nepotrebno zatrpavanje raznih tema nije pozeljno. Ovde jos uvek nismo imali clana iz Crne Gore koji je u skolu krenuo 2004. ili kasnije. Stoga ne vidim svrhu ovih SHBBKBB pitanja i prodavanja mudrosti. Isto tako, izvlacenje cinjenica iz konteksta koje idu u prilog vama i postavljanje istog pitanja na nebrojeni broj razlicitih nacina ce se smatrati spamom.

Moderator

Marinaaaa
13.10.2016, 17:30
Imam pitanje kucala sam u pretrazi veterinarski tehnicar i nista mi nije izaslo pa me zanima da li za veterinarskog tehnicara treba nostrifikacija diplome i kako to ide.Hvala unapred ☺

kinaski
23.10.2016, 16:02
Pozdrav svima,
diplomirani inzenjer elektrotehnike i racunarstva- bechelor
i master je u toku.
jel stavljam "University Degree"

BetterFuture
23.10.2016, 16:14
Pozdrav svima,
diplomirani inzenjer elektrotehnike i racunarstva- bechelor
i master je u toku.
jel stavljam "University Degree"
Da, naravno, sto se lutrije tice i High school diploma je dovoljna.

kinaski
23.10.2016, 16:19
aj i ovo molim vas?
6. Country of Eligibility for the DV Program
sta stavljam ovde?
hvala unapred

BetterFuture
23.10.2016, 16:28
aj i ovo molim vas?
6. Country of Eligibility for the DV Program
sta stavljam ovde?
hvala unapred
Stavite zemlju rodjenja; pretpostavljam da ste rodjeni u Srbiji? Procitajte osnovne informacije vezane za prijavljivanje na lutriju ovde. (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1801)

micicm
26.10.2016, 18:30
Ljudi imam jedno vrlo konkretno pitanje.

Zavrsio sam Medicinski fakultet u Nisu. Polozio strucni ispit i sve sto je potrebno.
E sad celu sestu godinu sam bio ma razmeni u Rimu a jedan semestar pete godine u Norveskoj... Da li da navodim to kao druge fakultete ili ne?

To cu morati da unesem u deli za adrese jer sam oba puta ziveo tamo vise od 6 meseci, pa predpostavljam da to treba da unesem. Ali da li da to unosim ini obrazovanje?

Zana
26.10.2016, 23:53
Ljudi imam jedno vrlo konkretno pitanje.

Zavrsio sam Medicinski fakultet u Nisu. Polozio strucni ispit i sve sto je potrebno.
E sad celu sestu godinu sam bio ma razmeni u Rimu a jedan semestar pete godine u Norveskoj... Da li da navodim to kao druge fakultete ili ne?

To cu morati da unesem u deli za adrese jer sam oba puta ziveo tamo vise od 6 meseci, pa predpostavljam da to treba da unesem. Ali da li da to unosim ini obrazovanje?

Navodite onaj fakultet od kojeg ste dobili diplomu. Za boravak svakako treba da navedete i Italiju i Norvešku. Zavidim opasno na toj razmeni :) Pozdrav i srećno u DV-2018.

KatarinaDragan
28.10.2016, 07:59
Stavite zemlju rodjenja; pretpostavljam da ste rodjeni u Srbiji? Procitajte osnovne informacije vezane za prijavljivanje na lutriju ovde. (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1801)
Procitao sam uputstvo i neke postove ali nogde nisam naisao na pitanje ili odgovor vezano za sesti stepen strucne spreme.Naime ,moja supruga ima zavrsenu uciteljsku akademiju,sto znaci seti stepen strucne spreme,inace nema visu skolu a isla je redovno osnovnu pa cetiri godine u uciteljsku pa redovno nastavila akademiju.Interesuje me sta treba popuniti u aplikaciji,vezano za visinu obrazovanja?

BetterFuture
28.10.2016, 11:08
Procitao sam uputstvo i neke postove ali nogde nisam naisao na pitanje ili odgovor vezano za sesti stepen strucne spreme.Naime ,moja supruga ima zavrsenu uciteljsku akademiju,sto znaci seti stepen strucne spreme,inace nema visu skolu a isla je redovno osnovnu pa cetiri godine u uciteljsku pa redovno nastavila akademiju.Interesuje me sta treba popuniti u aplikaciji,vezano za visinu obrazovanja?
Sesti stepen podrazumeva i Visu/Visoku skolu. Dakle, slobodno stavite University degree. Mada sa redovno zavrsenom srednjom skolom zadovoljava uslove lutrije. Srecno!

gajger111
03.08.2017, 19:14
Definition of vocational school:a school in which people learn how to do a job that requires special skills He went to a vocational school to learn auto repair.

Ja sam isao u srednju Tehnicku skolu koja ima ovakav gore naveden program znaci cetvorogodisnja je u pitanju i imao sam Nastavu+praksu(ili ti na engleskom Education+Job training kako sam nalazio na nekim sajtovima) smer je Masinski tehnicar motornih vozila.Da li mogu da navedem kao vocational school?

PS:cak smo i praksu vrsili van skole u ovlascenim servisima za automobile

BetterFuture
04.08.2017, 06:09
Definition of vocational school:a school in which people learn how to do a job that requires special skills He went to a vocational school to learn auto repair.

Ja sam isao u srednju Tehnicku skolu koja ima ovakav gore naveden program znaci cetvorogodisnja je u pitanju i imao sam Nastavu+praksu(ili ti na engleskom Education+Job training kako sam nalazio na nekim sajtovima) smer je Masinski tehnicar motornih vozila.Da li mogu da navedem kao vocational school?

PS:cak smo i praksu vrsili van skole u ovlascenim servisima za automobile
Objasnili su bolje upuceni clanovi ranije, pisete high school jer kod nas ne postoji odgovarajuci pandan za vocational school. A i nista Vam ne menja jedna ili druga.

D&A USA
30.08.2017, 15:36
Pozdrav...
Imam par pitanja u vezi obrazovanja... Imam trogodisnju skolu,smer Elektro mehanicar za termicke i rashladne uredjaje,ja taj smer nigde nisam nasao tamo gde traze neka zanimanja (grupa 4 i 5).. Trenutno radim zadnjih 3 god u jednoj Nemackoj firmi,tj Amerikinac je vlasnik u Srbiji,radim kao Frigorista,znaci u struci,i radim i na BMS (Building Management System) kompjuterko upravljanje sistemima,rashladnim,toplotnim,toplovodnim,vazdusn im (HVAC),takodje imam polozen drzavni ispit za te stvari... Pa sada me zanima da li ispunjavam drugi uslov za prijavu (s ozirom da imam trogodisnju skolu)... i jos nesto,najbitnije,kako se dokazuje 2 godine iskustva na nekim poslovima? Da li moram da im odnesem potvrdu iz firme na kojim poslovima sam radio ili kako? Ako neko zna nek pise sve sto zna :D

BetterFuture
30.08.2017, 21:17
Pozdrav...
Imam par pitanja u vezi obrazovanja... Imam trogodisnju skolu,smer Elektro mehanicar za termicke i rashladne uredjaje,ja taj smer nigde nisam nasao tamo gde traze neka zanimanja (grupa 4 i 5).. Trenutno radim zadnjih 3 god u jednoj Nemackoj firmi,tj Amerikinac je vlasnik u Srbiji,radim kao Frigorista,znaci u struci,i radim i na BMS (Building Management System) kompjuterko upravljanje sistemima,rashladnim,toplotnim,toplovodnim,vazdusn im (HVAC),takodje imam polozen drzavni ispit za te stvari... Pa sada me zanima da li ispunjavam drugi uslov za prijavu (s ozirom da imam trogodisnju skolu)... i jos nesto,najbitnije,kako se dokazuje 2 godine iskustva na nekim poslovima? Da li moram da im odnesem potvrdu iz firme na kojim poslovima sam radio ili kako? Ako neko zna nek pise sve sto zna :D
Ako Vas opis posla spada u ovo (https://www.onetonline.org/link/summary/49-9021.01) ili ovo (https://www.onetonline.org/link/summary/49-9021.02), onda se, na zalost, ne kvalifikujete za lutriju jer oba zanimanja pripadaju Job Zone 3.

D&A USA
30.08.2017, 21:55
Ako Vas opis posla spada u ovo (https://www.onetonline.org/link/summary/49-9021.01) ili ovo (https://www.onetonline.org/link/summary/49-9021.02), onda se, na zalost, ne kvalifikujete za lutriju jer oba zanimanja pripadaju Job Zone 3.


Pa da,odprilike to... a jel znate za ovo drugo,kako se dokazuje na kojim poslovima sam radio zadnjih 2 god? Kako to proveravaju?

BetterFuture
30.08.2017, 23:42
Pa da,odprilike to... a jel znate za ovo drugo,kako se dokazuje na kojim poslovima sam radio zadnjih 2 god? Kako to proveravaju?
Na zalost, s obzirom da Job Zone u kojoj se nalazi Vase zanimanje ne zadovoljava kriterijum za prijavljivanje na lutriju, necete ni biti u prilici da konzulu objasnjavate (dokazujete) svoje iskustvo, ukoliko Vas izvuku.

U principu, generalno govoreci, svako ko zeli da imigrira na osnovu posla koji obavlja, treba da:
1. se taj posao nalazi u Job Zone 4 ili 5 i da ima SVP >7,
2. da ubedi konzula da ima potrebne kvalifikacije, tako sto ce doneti sto vise dokumentacije (ugovor o radu, pisma preporuke od sadasnjeg i/ili bivseg poslodavca, kolega sa kojima radi/je radio, detaljan opis poslova koji obavlja, itd.)

D&A USA
31.08.2017, 06:04
Na zalost, s obzirom da Job Zone u kojoj se nalazi Vase zanimanje ne zadovoljava kriterijum za prijavljivanje na lutriju, necete ni biti u prilici da konzulu objasnjavate (dokazujete) svoje iskustvo, ukoliko Vas izvuku.

U principu, generalno govoreci, svako ko zeli da imigrira na osnovu posla koji obavlja, treba da:
1. se taj posao nalazi u Job Zone 4 ili 5 i da ima SVP >7,
2. da ubedi konzula da ima potrebne kvalifikacije, tako sto ce doneti sto vise dokumentacije (ugovor o radu, pisma preporuke od sadasnjeg i/ili bivseg poslodavca, kolega sa kojima radi/je radio, detaljan opis poslova koji obavlja, itd.)

Ok,hvala puno. Probacemo ove god preko zene,ona ispunjava uslove :) Da ne bi ja rizikovao da me odbiju pa posle da imam problema i za turisticku ili neku drugu vizu. Volje,zelje i nacin postoji :) pa videcemo

sax
04.10.2017, 09:10
ko uopšte određuje "ekvivalent US obrazovanju od 12 godina" nije objašnjeno.

Maja Milica
08.10.2017, 22:39
Moram da kazem da je sve u vezi viza pa i zelena lutrija jedna velika sprdnja...zasto se ne priznaje trogodisnja skola ako ljudi imaju diplomu ili zasto se na priznaje vanredno cetvorogodinje skolovanje a priznaju se privatni fakulteti,koja je razlika?uzas...

Makica@
09.10.2017, 01:27
Moram da kazem da je sve u vezi viza pa i zelena lutrija jedna velika sprdnja...zasto se ne priznaje trogodisnja skola ako ljudi imaju diplomu ili zasto se na priznaje vanredno cetvorogodinje skolovanje a priznaju se privatni fakulteti,koja je razlika?uzas...


Ne znam samo kako to mozete reci? Zato sto u Americi postoji 12 godisnji Obrazovni sistem ( nize link vezan za Minesotu)

https://isss.umn.edu/publications/USEducation/2.pdf

I zato da biste mogli sa Zelenom kartom da pronadjete odgovarajuci posao. Trogodisnje skole Nisu priznate jel nije u pitanju 12 sistem skolovanja. Pogledajte negde na netu,i pretrazite forum i bice vam jasnije.

Maja Milica
09.10.2017, 11:20
Ok,Makica@,razumem vas...ali nas obrazovni sistem je takav kakav je,ja imam cetvorogodisnju skolu ali vanredno zavrsenu pa ni to se ne priznaje.Uostalom,koliko njih tamo kad ode zaista i radi u svojoj struci?

milancelic88
11.10.2017, 22:11
Da li moze na prijavi da se navede, pored srednje skole (u mom' slucaju) i osnovna muzicka skola koju sam zavrsio i pod koju tacku bi se ona navodila?

BetterFuture
11.10.2017, 23:29
Da li moze na prijavi da se navede, pored srednje skole (u mom' slucaju) i osnovna muzicka skola koju sam zavrsio i pod koju tacku bi se ona navodila?
Ne, niti bi to bilo sta promenilo. Muzicka skola je obrazovanje po izboru koje se ne vezuje za formalno obrazovanje.

milancelic88
12.10.2017, 15:06
Ne, niti bi to bilo sta promenilo. Muzicka skola je obrazovanje po izboru koje se ne vezuje za formalno obrazovanje.

Brate, pa ti si mi odgovorio na sva pitanja, hvala ti puno jos jedanput na izdvojenom vremenu i trudu :bravo: :grin:

miloszeka
03.11.2017, 21:40
Na zalost, s obzirom da Job Zone u kojoj se nalazi Vase zanimanje ne zadovoljava kriterijum za prijavljivanje na lutriju, necete ni biti u prilici da konzulu objasnjavate (dokazujete) svoje iskustvo, ukoliko Vas izvuku.

U principu, generalno govoreci, svako ko zeli da imigrira na osnovu posla koji obavlja, treba da:
1. se taj posao nalazi u Job Zone 4 ili 5 i da ima SVP >7,
2. da ubedi konzula da ima potrebne kvalifikacije, tako sto ce doneti sto vise dokumentacije (ugovor o radu, pisma preporuke od sadasnjeg i/ili bivseg poslodavca, kolega sa kojima radi/je radio, detaljan opis poslova koji obavlja, itd.)
Jel bi mogao molim te malo da pojasniš kako ide ovo. Proveravao sam moj posao se nalazi Job Zone 4 i SVP 7<8. Verovatno se konkuriše direktno u ambasadi ili opet nekako u elektronskoj formi. Inače se bavim Forenzikom i znam da je to kod njih dosta cenjen posao, predao sam za lutriju al nije na odmet da probam i ovo. Hvala unapred!

BetterFuture
03.11.2017, 22:21
Jel bi mogao molim te malo da pojasniš kako ide ovo. Proveravao sam moj posao se nalazi Job Zone 4 i SVP 7<8. Verovatno se konkuriše direktno u ambasadi ili opet nekako u elektronskoj formi. Inače se bavim Forenzikom i znam da je to kod njih dosta cenjen posao, predao sam za lutriju al nije na odmet da probam i ovo. Hvala unapred!
Ukoliko neko ne ispunjava uslov da ima 12 godina redovnog skolovanja, moze da se prijavi na osnovu radnog iskustva i onda se gleda zona i SVP. Uvek je sigurnije ici preko obrazovanja, nego da morate konzulu da dokazujete radno iskustvo. Sto se tice lutrije nemate sta drugo nego da cekate maj. Srecno!

EncoShifo
06.11.2017, 10:17
Zena mi e nositel i ona e izvlecena i ona ima zavrseno
4 godisno sredno medicinsko uciliste(zaben tehnicar)dental technician.Na diplomata i stoi strucna sprema.pri popolnuvanje na DS 260 kaj obrazovanie izbravme vocational school.dali e vo red???

BetterFuture
06.11.2017, 12:45
Zena mi e nositel i ona e izvlecena i ona ima zavrseno
4 godisno sredno medicinsko uciliste(zaben tehnicar)dental technician.Na diplomata i stoi strucna sprema.pri popolnuvanje na DS 260 kaj obrazovanie izbravme vocational school.dali e vo red???
Nije u redu, treba da upisete high school. Vocational education je nesto drugo.

EncoShifo
06.11.2017, 13:21
Ali na diplomata pisuva sredno strucno skolo i trae cetiri godini,ima dokaz diploma za cetirigodisno sredno obrazovanije.ova e bas strucno medicinsko sredno skolo.high school e poveke gimnazija mislam????

EncoShifo
06.11.2017, 13:24
Dali mora toa ako e taka da se otklucuva DS 260 i da se popravi,ili moze vo ambasada toa na intervju da se vidi deka ima zavrseno sredno skolo???

BetterFuture
06.11.2017, 18:06
Dali mora toa ako e taka da se otklucuva DS 260 i da se popravi,ili moze vo ambasada toa na intervju da se vidi deka ima zavrseno sredno skolo???
Mozete slobodno da izmenite podatak u DS-260, pogotovu ako imate visi CN, mada promena ovog tipa ne bi trebalo da dovede do potrebe za dodatnim vremenom potrebnim za obradu podataka.

Clanovi su u ambasadi u Beogradu, pred sam intervju, imali priliku da izmene obrazac.

Sigurno da niste jedini koji je napravio ovakvu gresku, tako da mozete da budete bez brige.

EncoShifo
06.11.2017, 18:27
Koliko sam shvatio,znaci da moze da ostane i ovako,da ne menjamo podatak u DS 260??Moguce je i na danu kad bude intervju da se sve sredi??Samo se brinem dali zbog ovo Vocational school moguce je da nastane problem i ne prodze u Kentakiju ili nema veze to???

borislavborko
06.11.2017, 18:56
Ukoliko neko ne ispunjava uslov da ima 12 godina redovnog skolovanja, moze da se prijavi na osnovu radnog iskustva i onda se gleda zona i SVP. Uvek je sigurnije ici preko obrazovanja, nego da morate konzulu da dokazujete radno iskustvo. Sto se tice lutrije nemate sta drugo nego da cekate maj. Srecno!

Da li neko zna koja trogodisnja ima 4,5 zonu i ocenu iznad 7. Ja ne nađoh nijednu!

BetterFuture
06.11.2017, 19:34
Koliko sam shvatio,znaci da moze da ostane i ovako,da ne menjamo podatak u DS 260??Moguce je i na danu kad bude intervju da se sve sredi??Samo se brinem dali zbog ovo Vocational school moguce je da nastane problem i ne prodze u Kentakiju ili nema veze to???
Nema razloga da ne "prodje" jer je Vocational education nastavak na high school. Ili po negde, u sklopu srednje skole. Obicno traju jednu ili dve godine, i sticu se konkretna prakticna znanja iz odredjene oblasti.

EncoShifo
06.11.2017, 22:57
Dali so zavrseno 4 godisno sredno medicinsko skolo se ispolnuva uslov za obrazovanije?

Makica@
16.11.2017, 00:42
Dali so zavrseno 4 godisno sredno medicinsko skolo se ispolnuva uslov za obrazovanije?

Ako je bilo 12 godina skolovanja u kontinuitetu ( bez prestanka) onda zadovoljava uslov. Najbitnije je da je srednja skola tj 4 stepen zavrsavan redovno sto se moze videti na datumina na svedocanstvima :)
Srecno vam Bilo :1081:

Makica@
16.11.2017, 00:47
Imam jedno pitanje,tice se obrazovanja :) Interesuje me da li je van nase teritorije u ovom slucaju Amerike priznata diploma sa kodom 'ISO 9001'? Nisam mogla da nadjem ovaj podatak na forumu,pa ako neko od starijih clanova moze da mi odgovori :) Posto meni rekose tada kad sam zavrsavala da je priznat van granica Srbije :suure: Univerzitet 'Bozidar Adzija' je u pitanju (Programski jezici). Hvala vam unapred na odgovoru :1072:

cp6
16.11.2017, 00:58
Koliko sam shvatio,znaci da moze da ostane i ovako,da ne menjamo podatak u DS 260??Moguce je i na danu kad bude intervju da se sve sredi??Samo se brinem dali zbog ovo Vocational school moguce je da nastane problem i ne prodze u Kentakiju ili nema veze to???

Moze da ostane!! Prema mom licnom iskustvu, umesto zavrsene skole greskom sam naveo trenutnog poslodavca. Na intervju u US ambasadi otkljucali su moju DS260 aplikaciju, ispravio sam greske na licu mesta u ambasadi, poslali su nazad u Kentaki, cekali smo malo duze ali obavili smo intervju, odobreni i evo vec dve i po godine smo u boljem zivotu zadovoljni mogucnostima koje su nam pruzene ovde. Bez brige ako ste napravili gresku u DS260. Moja greska je zaista bila velika jer se tice osnovnog pravila, 12 godina skolovanja, ali na intervju sam doneo svedocanstva srednje skole sto su prihvatili kao dokaz.

kreta
17.11.2017, 11:22
Imam jedno pitanje,tice se obrazovanja :) Interesuje me da li je van nase teritorije u ovom slucaju Amerike priznata diploma sa kodom 'ISO 9001'? Nisam mogla da nadjem ovaj podatak na forumu,pa ako neko od starijih clanova moze da mi odgovori :) Posto meni rekose tada kad sam zavrsavala da je priznat van granica Srbije :suure: Univerzitet 'Bozidar Adzija' je u pitanju (Programski jezici). Hvala vam unapred na odgovoru :1072:

Ovo mi je interesantno. Ja sam zavrsila jedan kurs u istoj instituciji i sad sam proverila da i na mom uverenju stoji ISO 9001. Ne secam se da mi je receno nesto o priznanju van granica Srbije, ali ako je tako onda OK. Nisam ti puno pomogla, ali posto vidim da si izabrana, kad stignes u SAD, javi sta je moguce po tom pitanju. Jesi li bila kod Cede? :grin: Ako nije tajna, u koji grad ides?
Pozdrav.

Svenson
17.11.2017, 18:57
Ovo mi je interesantno. Ja sam zavrsila jedan kurs u istoj instituciji i sad sam proverila da i na mom uverenju stoji ISO 9001. Ne secam se da mi je receno nesto o priznanju van granica Srbije, ali ako je tako onda OK. Nisam ti puno pomogla, ali posto vidim da si izabrana, kad stignes u SAD, javi sta je moguce po tom pitanju. Jesi li bila kod Cede? :grin: Ako nije tajna, u koji grad ides?
Pozdrav.

ISO 9001 je standard koji je zadovoljio univerzitet "Božidar Adžija" i kog se pridržava u svom radu. ISO 9001 ne propisuje standarde za kurseve, pogotovo ne one koji se tiču programiranja.
Međunarodno priznati kursevi su oni koje organizuje (i optpisuje) Microsoft, Adobe, Cisco...
Ovo je (samo) običan kurs koji je, kod nas poznata institucija, organizovala.
Za IT posao treba imati završen fakultet odgovarajućeg smera, a treba i pokazati znanje na intervijuu.

Makica@
17.11.2017, 23:28
Ovo mi je interesantno. Ja sam zavrsila jedan kurs u istoj instituciji i sad sam proverila da i na mom uverenju stoji ISO 9001. Ne secam se da mi je receno nesto o priznanju van granica Srbije, ali ako je tako onda OK. Nisam ti puno pomogla, ali posto vidim da si izabrana, kad stignes u SAD, javi sta je moguce po tom pitanju. Jesi li bila kod Cede? :grin: Ako nije tajna, u koji grad ides?
Pozdrav.

Ja zavrsila davne 2002 godine :) Nisam,pamtim da nam je mentor bio mladji gospodin tj profesor :grin: al nam je tada receno da je priznato i van granica Srbije taj sertifikat s kodom ISO 9001. Da li se nesto promenilo u medjuvremenu ne znam :suure: Videcemo,pokusacu da prevedem diplomu pa cu znati ;) Hvala u svakom slucaju :1072:
Nije tajna,planirali smo Boston ako sve bude u redu :1072:
Pozdrav Veliki :1072:

Makica@
17.11.2017, 23:30
ISO 9001 je standard koji je zadovoljio univerzitet "Božidar Adžija" i kog se pridržava u svom radu. ISO 9001 ne propisuje standarde za kurseve, pogotovo ne one koji se tiču programiranja.
Međunarodno priznati kursevi su oni koje organizuje (i optpisuje) Microsoft, Adobe, Cisco...
Ovo je (samo) običan kurs koji je, kod nas poznata institucija, organizovala.
Za IT posao treba imati završen fakultet odgovarajućeg smera, a treba i pokazati znanje na intervijuu.


Hvalaaa :) Videcemo sta ce biti ;) Prevescu diplomu pa cemo znati :1072: