PDA

View Full Version : Kupovina auta na kredit i građenje kreditne istorije


zvercica
04.11.2013, 21:50
Dragi svi, došli smo u USA pre dva meseca i kupili smo auto za keš. Sada nam treba još jedan auto i hteli bi da kupimo ali na kredit. Interesuje me da li postoji ta mogućnost i da li se uopšte isplati. Čuloa sam da auto dileri daju kredit onima koji imaju lošu kreditnu istoriju ili je nemaju uopšte, ali da su u pitanju jako visoke kamate. Ja sam danas bila kod jednog dilera, Fiat :) koji inače prodaje naš 500(ali ne L:)), objasnila sam im da smo u USA tek dva meseca i rekli su mi da oni imaju poseban program za kupivinu auta koji pomaže građenje kreditne istorije. Baš me interesuje da li neko ima iskustva sa auto dilerima i da li bih ih preporučili ili ne, i da li je neko kupovao auto bez kreditne istorije uz pomoć "ovakvog programa".

Da li možda neko ima ideju da li postoji drugi način da se kupi auto na kredit, bez kreditne istorije?

Hvala unapred

landlord
04.11.2013, 22:43
Bilo je vec price o ovome ranije. Najbolja sansa ti je lokalni Credit Union. Otidji i otvori neku karticu. Onda bi oni mogli da ti daju neki povoljniji kredit.
Kod dilera kad odes on ce pokrenuti kreditni izvjestaj kod par banaka i ot dodatno utice na kreditnu istoriju. Nemoj ovo puno raditi. Moje iskustvo sa auto dilerima u WA state je bilo jako lose. Svi su nudili neke nenormalne kamatne stope od tipa 20%.
Mi smo na pocetku otvorili secured kreditnu karticu i nakon skoro godinu dana u USA dobili kamatu od 2.9% na auto. To smo dobili preko Honda dealera.
Ako dobijes kamatnu stopu do 7% to je super. Kupi auto i nakon nekih 6 mjeseci ce ti kreditna istorija se jako popraviti redovnim placanjem. Tada mozes uraditi refinansiranje kredita.
Da i ako imas nekoga da ti bude suduznik, a ako ima slidnu kreditnu istoriju to ti moze pomoci da dobijes manju skreditnu stopu.

Nadam se da sam pomogao.

zvercica
05.11.2013, 02:21
Bilo je vec price o ovome ranije. Najbolja sansa ti je lokalni Credit Union. Otidji i otvori neku karticu. Onda bi oni mogli da ti daju neki povoljniji kredit.
Kod dilera kad odes on ce pokrenuti kreditni izvjestaj kod par banaka i ot dodatno utice na kreditnu istoriju. Nemoj ovo puno raditi. Moje iskustvo sa auto dilerima u WA state je bilo jako lose. Svi su nudili neke nenormalne kamatne stope od tipa 20%.
Mi smo na pocetku otvorili secured kreditnu karticu i nakon skoro godinu dana u USA dobili kamatu od 2.9% na auto. To smo dobili preko Honda dealera.
Ako dobijes kamatnu stopu do 7% to je super. Kupi auto i nakon nekih 6 mjeseci ce ti kreditna istorija se jako popraviti redovnim placanjem. Tada mozes uraditi refinansiranje kredita.
Da i ako imas nekoga da ti bude suduznik, a ako ima slidnu kreditnu istoriju to ti moze pomoci da dobijes manju skreditnu stopu.

Nadam se da sam pomogao.

Da bilo je, i sećam se da sam čitala, ali nisam uspela da nadjem ponovo. Bila sam danas u Alaska Credit Union i pokušaćemo da apliciramo za kredit, ali mi je ta devojka sa kojom sam razgovarala delovala nekako nesigurno, može ovako ali može i onako, možete ovo ali je sasvim u redu ako uradite i ovo, mislim, otišla sam zbunjenija nego što sam došla:blink::blink:.

Hvala na odgovoru svakako, ako neko zna gde se nalaze postovi od ranije na ovu temu, bilo bi lepo da mi ih prosledi.

Hvala

vuxanne
05.11.2013, 04:11
Ja nisam bas na taj nacin, uzela sam novi auto na kredit sa 0 dolara ucesca (nosila sam im ugovor koji sam upravo potpisala i poslala buducem poslodavcu da vide kolika ce mi biti primanja, naravno proveravali su mi kreditni broj - bila sam u SAD tad 4.5 godine). Morala sam da im dam neke pare za nesto sto zovu "gap insurance (http://en.wikipedia.org/wiki/GAP_Insurance)" , zatim se na pocetnu cenu naslo jos nekih taksi, nesto za registraciju, nesto za neka osiguranja vezana za pomoc na putu, i tako neke opcije da produzim garanciju na mehanicke kvarove. I na kraju je kad dodam sve te stvari na pocentu cenu auto ispao jedno 4000 dolara skuplji (sve kad uracunam sta tacno dajem banci mesecno 8 * 60 rata) i ono sto je bila pocetna cena. Znaci meni je kamata i sve te dzidzu bidze mesecno oko 67 $ na osnovnu ratu vezanu za samu vrednost tog auta. Kad ti kazu APR to je "annual percentage rate" znaci ako uzmes zajam na 5 godina imaces ukupnu kamatu broj_godina * APR.

zvercica
05.11.2013, 07:24
Ok, ali ti si tada bila u USA već 4,5 godine, što znači da si imala kreditnu istoriju, verovatno dobru. U tom slučaju je valjda i logično da ti odobre kredit za auto. Mi smo ovde tek dva meseca a ja zapela sad da kupim auto :). Hvala puno u svakom slučaju.

chicagopn
05.11.2013, 13:43
Taj speciajlni program sto imaju dileri za vas ti nebih predlozio,jer bi bio stvarno specijalni ...neznam da li ima neka zaobilaznica, bio sam u istoj situaciji kao ti i nisam nista mogao da ucinim,znam samo da treba da se pazis dilera jer ce te zednu preko vode prevesti i pazi sta potpisujes, jer ovde potpis ima mnogo drugaciju jacinu nego u Srbiji.
Jos nesto
secure credit card je najbolja i najbrza varijanta za pravljenje kredita i zapamti pravite odvojen kredit ti svoj a muz svoj odnosno otvorite dve secure carte nezavisne,jer tako ako jedan pukne na neki kredit i ima los skor drugi imate za bekap,primer kad kupis kucu ako si ti aplicirala za loan tvoj kredit skor ce pasti straobalno od 750 moze pasti na 500 ako imate zajednicki kredit znaci i tvom muzu ce biti 500 tako da ako ti kasnije treba namestaj ,prozori ,vrata niko ti nece odobriti kredit kartu a kad ste nezavisni to je sasvim druga prica

Mica
05.11.2013, 15:16
Dragi svi, došli smo u USA pre dva meseca i kupili smo auto za keš. Sada nam treba još jedan auto i hteli bi da kupimo ali na kredit. Interesuje me da li postoji ta mogućnost i da li se uopšte isplati. Čuloa sam da auto dileri daju kredit onima koji imaju lošu kreditnu istoriju ili je nemaju uopšte, ali da su u pitanju jako visoke kamate. Ja sam danas bila kod jednog dilera, Fiat :) koji inače prodaje naš 500(ali ne L:)), objasnila sam im da smo u USA tek dva meseca i rekli su mi da oni imaju poseban program za kupivinu auta koji pomaže građenje kreditne istorije. Baš me interesuje da li neko ima iskustva sa auto dilerima i da li bih ih preporučili ili ne, i da li je neko kupovao auto bez kreditne istorije uz pomoć "ovakvog programa".

Da li možda neko ima ideju da li postoji drugi način da se kupi auto na kredit, bez kreditne istorije?

Hvala unapred
Izvinjavam se sto upadam ovako,ali posto vam je svjeze,mozete li mi dati par savjeta oko dobijanja ssn,prvih dana po dolasku u us? Koliko dana traje,moze li se iz nase zemlje aplocirati pa da sve bude spremno kad dodjemo u us i sl?
Hvala i jos jedno se izvinjavam jer nije tema:smrc:

mikiSA
05.11.2013, 15:24
Mica, za SSN moras biti fizicki prisutan da predas zahtjev. Znaci ne moze se aplicirati iz Evrope pa da dodje taman kad vi stignete. Zna se red.

IgorMAD
05.11.2013, 15:26
@Mica Ne moze odavde, moras da se prijavis u Socical Security Office kad sletis u USA i onda cekas.

I ja se izvinjavam sto upadam. Da li mozda mogu svoju American Expres karticu da prebacim u USA kada stignem, i da li mi to uoste nesto znaci pri gradjenju kreditne istorije?
Naravno planiram da uzmem i Secure Credit Card.

Fridex
07.11.2013, 14:18
Evo ovde za AMEX.
Ja planiram ovo da probam kad stignem u ameriku u decembru.
https://www.americanexpress.com/global-card-transfers/united-states.html

ako ne stavim odgovor ovde, podseti mesa PM.

Green2014
07.11.2013, 14:47
Sta mislis, da li moze da se amex prebaci u usa i da se zadrzi ova ovde? Veeovatno ne, jer se onda ne bi zvalo prebacivanje :D Cisto da pitam....

Mica
02.12.2013, 21:53
[QUOTE=mikiSA;42077]Mica, za SSN moras biti fizicki prisutan da predas zahtjev. Znaci ne moze se aplicirati iz Evrope pa da dodje taman kad vi stignete. Zna se red.[/QUOTE
Ok,hvala na info. Zanima me kolikomtraje proces dobijanja ssn? Mi cemo biti dve sedmice u US,za pocetak,pa me znaima da li za to vreme mzoemo da zavrsimo ssn?
Ako se neko seca...

zvercica
03.12.2013, 09:01
Jel može admin da prebaci nekoliko poslednjih postova negde... pošto priča o SSN definitivno nema veze sa kupovinom auta i građenjem kreditne istorije? Sve su to korisne informacije, ali kad su na svom mestu ovako se samo pravi zbrka, tnx.

pedjaas
06.07.2014, 08:57
Ćao narode! Evo našeg iskustva sa kupovinom automobila i (ne)dobijanjem kredita.

Mislim da sam već negde ranije pričao o tome, ali nije na odmet da ponovim. Ovo je naš način razmišljanja, pa ako vam se teorija učini kao ok - eto ideje i za vas:

Naš izbor u početku je bio da rentiramo auto. Kao novi imigranti, u samom početku, mislili smo da su šanse da dobijemo kredit ili leasing bile ravne nuli. Uz standardnu neizvesnost na početku, nisu mi se davale hiljade (čitaj, više od četiri) za automobil u iole dobrom stanju. Sa druge strane, nisam želeo da kupujem stari auto za 2-3-4 hiljade koji je u stanju "samo da kotrlja" i to iz dva ključna razloga:

1. Apsolutno se ne razumem u karburatore, alnasere i ostale ....re, i ako bi bilo šta crklo na ovakvom autu (za šta su, s obzirom na stanje, realno velike šanse), nisam ni u ludilu želeo da razmišljam o plaćanjima popravki, automehaničarima, itd.

2. Prvi angažman koji je supruga dobila je bio 20 milja auto puta u jednom pravcu. Takođe, zujimo non stop negde i prelazimo dosta milja. Sigurnost i bezbednost su na prvom mestu i nisam hteo da stvari prepuštam slučaju.

Gledao sam na to ovako - ako će mi mesečna rata svakako biti par stotina u narednih x godina, par meseci više-manje mi ništa neće značiti.

Rentirali smo dobar autić, mesečno, sa full osiguranjem $550.

U startu smo, namenski, otvorili račune u najboljoj kreditnoj uniji, koja daje vrhunske uslove za kredite. Mislili da će to nešto značiti, ali cvrc. Posle 6 meseci smo apliciriali za kredit i odbili su nas jer, kao i svi ostali, kažu da nam se score još ne vidi.

Inače, mislio sam da ima veze priliv sredstava na račun, pa kao "evo vidite, kod vas mi ležu pare..", ali to ne pije vodu. Devojka u banci je, citiram, rekla: "Čak i da imate million dolara na računu, ako je score mali, ne bismo odobrili kredit." Ja joj kažem: "Da imam milion dolara na računu, ne bih vam ni tražio kredit". No, to je već za drugu temu :)

Plan B je bio: izdejstvovati finansiranje kod dilera. Sa bankom smo napravili deal da za 6 meseci dođemo i da će nam refinansirati po mnogo boljim uslovima nego što nam diler ponudi.

E onda je krenuo show. Znali smo koji auto ćemo uzeti. Tempirali smo da u salon odemo krajem meseca, jer tada dileri rade "final push" za zatvaranje meseca, i fleksibilniji su nego inače. Neka ovo posluži kao savet.

Meni se auto "nije sviđao" i samo sam "hteo da razgledam". Mojoj ženi se "jako sviđao" i "jako je želela da ga ima" ali ja "nisam popuštao". Otišli smo "da razmislimo", a onda je diler naknadno zvao moju ženu da joj kaže da me ubedi. (:bravo: ) Pristao je da snizi cenu, i to značajno. Otišli smo poslednji dan u mesecu, aplicirali kod dilera, i taman kad su krenuli da trljaju ruke - bili smo odbijeni za finansiranje. Pošto je sada dileru izmicala sigurna prodaja, dali su sve od sebe da izdejstvuju finansiranje... tražili načine, i na kraju smo kupili auto u 10 uveče :)

Cena spuštena, ali kamata 24%. Uzeli dodatni warranty kao i GAP (http://en.wikipedia.org/wiki/GAP_Insurance) (koji definitivno savetujem) i tako smanjili kamatu na 22%. Ono na šta nisam računao je da i na vrednost toga računaju kamatu, jer je i to deo finansiranja. Uz downpayment od 4k, mesečna rata nas izađe isto kao i renta (uključujući i osiguranje). A za 6 meseci, cenim da će pasti za $150-200 kad budemo radili refinansiranje. Auto - prava bombonica.

Otplata kredita za auto, takođe, značajno utiče na istoriju i score.

S jedne strane, nije sjajan deal. S druge strane, nije ni tako loš - jer za novajlije poput nas, bolje ni ne može. Još plus imamo, naš, super cool auto.

Savet: Ako vam se ovo čini kao scenario koji želite da probate, probajte odmah. Čim nađete posao, i dobijete prvi pay stub - probajte. Kod dilera, ne u banci. Inquiry za auto financing će vam umanjiti kreditni score, tako mora. Ali, samo jednom. Narednih 13 ili 14 inquiry-a u toj godini ga neće dalje umanjivati. Tako da čak i da ne dobijete odmah, probaćete za par meseci ponovo, a scor vam zbog toga neće ići dole. U slučaju da dobijete, pa čak i po lošijim uslovima, ići ćete kasnije na refinansiranje, uštedećete par hiljada za rentu, a scor će od starta krenuti brže da vam raste.

Nek je sa srećom! :)

IgorMAD
06.07.2014, 14:26
Kredit za kola sam dobio posle cetiri meseca boravka ovde. Skor mi je pao posle prvog inquiry-a kao i posle sledecih pet-sest, svaki put za nekoliko poena, tako da nije tacno da samo prvi put utice na skor.
Ja sam svoj skor oborio za 100 poena samo zbog auto dilera.

Po meni je glupost kupovati novi automobil koji kosta 30, 40 hiljada dolara, jedino ako bas ne znate sta cete sa parama. Takav isti mozete da nadjete za 15, 16 hiljada dolara ali da je presao npr 20 000 milja.
Ako bar malo znate oko kola (a i ako ne znate imate youtube gde ima svega), drugi automobil neka bude ne vise od 5 000 dolara. Za te pare moze da se nadje jako dobar auto koji se mozda nece kvariti narednih par godina...

Na ovaj nacin, mesecna rata vam nece biti veca od 500 dolara za oba automobila a imacete sasvim dobre automobile koji i onako sluze samo da se prevezete od kuce do posla.

Mitkoni
06.07.2014, 14:38
Inače, mislio sam da ima veze priliv sredstava na račun, pa kao "evo vidite, kod vas mi ležu pare..", ali to ne pije vodu. Devojka u banci je, citiram, rekla: "Čak i da imate million dolara na računu, ako je score mali, ne bismo odobrili kredit." Ja joj kažem: "Da imam milion dolara na računu, ne bih vam ni tražio kredit". No, to je već za drugu temu :)

Al si joj ga suknuo za milion ! :==D:

Nego eto jeftinija su kako rekoste npr. ako predje 20.000 milja, ne znam sto bi se izbegao i auto i sa cak predjenih 50.000 milja. Mislim kad se krene poredjivat ovde koja se voze cak i preko 200.000km par puta bio kod majstora i to sto su sedista uronula nema veze, bitno je da ide.

pedjaas
06.07.2014, 16:41
Kredit za kola sam dobio posle cetiri meseca boravka ovde. Skor mi je pao posle prvog inquiry-a kao i posle sledecih pet-sest, svaki put za nekoliko poena, tako da nije tacno da samo prvi put utice na skor.
Ja sam svoj skor oborio za 100 poena samo zbog auto dilera.

Nama je pao score posle prvog inquiry-a za lease, mesec dana pre apliciranja za auto loan. Prilikom kupovine smo imali po 5 dodatnih inquiry-a, i score se nije menjao. Podatak koji sam naveo mi je rekao čovek koji je radio u finansijama dealershipa, i to nakon što smo sve završili... tako da nije imao interes da mi kaže neistinu. Nisam siguran da li je rekao da se do 15 računa kao 1 inquiry, ili se 14 računa kao jedan a od 15. pa nadalje kao drugi. Ali nešto od ta 2 jeste.

Takođe, sajt myfico.com (http://www.myfico.com/crediteducation/creditchecks/inquiries.aspx) navodi isto:

"...most Credit Scores are not affected by multiple inquiries from auto, mortgage or student loan lenders within a short period of time. Typically, these are treated as a single inquiry and will have little impact on the credit score."

E sad, verovatno je caka u tom "most".


Po meni je glupost kupovati novi automobil koji kosta 30, 40 hiljada dolara, jedino ako bas ne znate sta cete sa parama. Takav isti mozete da nadjete za 15, 16 hiljada dolara ali da je presao npr 20 000 milja.


Slažem se da je ludost kupovati novi auto za 30-40k. Zaboravih da navedem: nismo uzeli nov auto. 2012. je godište i izgleda kao nov :)

noki
06.07.2014, 18:50
Kad smo tek stigli ovde, nama pozajmio kola jedan Makedonac sto zivi ovde blizu do nas.Posle 2-3 nedelje od prve moje plate kupili tojotu sa 230 000 milja za 1000 dolara,osiguranje smo placali samo 80 dolara(lajabiliti). Cele godine smo se mucili sa suprugom sa jednim kolima,pogotovo sto su nam radna mesta bila u sasvim suprotnim pravcima.Odlucimo da kupimo jos jedna - Ford Escape(2003godine) sa 100 000 milja(pa dodadosmo za njega vece osiguranje-ono za sudar,i nepogodu),pa pocesmo da placamo 160 dolara / mesecno za dvoje kola.Sledeci korak je bio da zamenimo moju tojotu,pa sam kupila nissan sa 150 000 milja(sva ova kola smo kupovali po ceni od 1000-3000 dolara)Od prosle godine u avgustu sam pocela aktivno da jurim dokumente za kupovinu kuce, pa smo to zavrsili ovog proleca i posle toga resili da kupimo malo bolja kola za mene.Pa tako sada vozim Suzuki Forenzu od 2007 godine i 70000 milja(trenutno placamo za osiguranje 300 dolara mesecno).Znaci sto bolja kola kupis hoces da stavis bolje pokrice,i cena osiguranja raste. Nikad nisam patila od toga da vozim najnovija kola.Bolje mi je ovako da vozim nekolko godina stara kola,da placam manje osiguranja,i da mi ostane vise para da izadjemo negde sa decom i da ulepsavam nas novi dom...

vuxanne
07.07.2014, 05:09
Kad smo tek stigli ovde, nama pozajmio kola jedan Makedonac sto zivi ovde blizu do nas.Posle 2-3 nedelje od prve moje plate kupili tojotu sa 230 000 milja za 1000 dolara,osiguranje smo placali samo 80 dolara(lajabiliti). Cele godine smo se mucili sa suprugom sa jednim kolima,pogotovo sto su nam radna mesta bila u sasvim suprotnim pravcima.Odlucimo da kupimo jos jedna - Ford Escape(2003godine) sa 100 000 milja(pa dodadosmo za njega vece osiguranje-ono za sudar,i nepogodu),pa pocesmo da placamo 160 dolara / mesecno za dvoje kola.Sledeci korak je bio da zamenimo moju tojotu,pa sam kupila nissan sa 150 000 milja(sva ova kola smo kupovali po ceni od 1000-3000 dolara)Od prosle godine u avgustu sam pocela aktivno da jurim dokumente za kupovinu kuce, pa smo to zavrsili ovog proleca i posle toga resili da kupimo malo bolja kola za mene.Pa tako sada vozim Suzuki Forenzu od 2007 godine i 70000 milja(trenutno placamo za osiguranje 300 dolara mesecno).Znaci sto bolja kola kupis hoces da stavis bolje pokrice,i cena osiguranja raste. Nikad nisam patila od toga da vozim najnovija kola.Bolje mi je ovako da vozim nekolko godina stara kola,da placam manje osiguranja,i da mi ostane vise para da izadjemo negde sa decom i da ulepsavam nas novi dom...

Ja vozim nova (kupljena u decembru 2010) i placam oko 130 dolara mesecno - do sad mislim da smo presli < 25000. Mislim da premija zavisi od lokacije (zipcode-a) - koliko se kradu kola u kraj, koliko ih vozis dnevno, npr i od toga koje opcije izaberes (npr meni je deductible $25 - ako mi neko cukne kola i ne nadjem ko toliko me kosta da mi ga srede npr . - u velikom sam gradu, desilo mi se vec 2 x da mi neko ulubi kola otpozadi malo - jednom na parkingu ispred prodavnice jednom u mojoj ulici - dok se parkiravao) . Placala sam jos manje u prethodnoj drzavi. A u predgradju Detroit metro area je bilo $250 mesecno za stari Bjuik.

Loperamid
07.07.2014, 05:30
@pedjas Za te pare nadam se bar da je BMW 335i ili Lexus is350.

Zana
07.07.2014, 18:26
Kad smo tek stigli ovde, nama pozajmio kola jedan Makedonac sto zivi ovde blizu do nas.Posle 2-3 nedelje od prve moje plate kupili tojotu sa 230 000 milja za 1000 dolara,osiguranje smo placali samo 80 dolara(lajabiliti). Cele godine smo se mucili sa suprugom sa jednim kolima,pogotovo sto su nam radna mesta bila u sasvim suprotnim pravcima.Odlucimo da kupimo jos jedna - Ford Escape(2003godine) sa 100 000 milja(pa dodadosmo za njega vece osiguranje-ono za sudar,i nepogodu),pa pocesmo da placamo 160 dolara / mesecno za dvoje kola.Sledeci korak je bio da zamenimo moju tojotu,pa sam kupila nissan sa 150 000 milja(sva ova kola smo kupovali po ceni od 1000-3000 dolara)Od prosle godine u avgustu sam pocela aktivno da jurim dokumente za kupovinu kuce, pa smo to zavrsili ovog proleca i posle toga resili da kupimo malo bolja kola za mene.Pa tako sada vozim Suzuki Forenzu od 2007 godine i 70000 milja(trenutno placamo za osiguranje 300 dolara mesecno).Znaci sto bolja kola kupis hoces da stavis bolje pokrice,i cena osiguranja raste. Nikad nisam patila od toga da vozim najnovija kola.Bolje mi je ovako da vozim nekolko godina stara kola,da placam manje osiguranja,i da mi ostane vise para da izadjemo negde sa decom i da ulepsavam nas novi dom...


Ne znam s kim radis osiguranje ali cini mi se da te "malo" deru, moj zip code je jedan od najskupljih za garaziranje i placam $690 za sest meseci za dva auta, od kojih je jedan 2014-to (btw, za njega je osiguranje skoro duplo manje nego za stariji auto). Osiguranje je za oba 300/100, uninsured driver, deductible waiver za hit and run, road assistance, gap za kredit, 30 days rental for up to $50 per day...

Sto se tice te polemike oko starog/novog auta - manite se toga. Krediti za polovni auto imaju veci interest, veci su troskovi za odrzavanje, skuplje je osiguranje i imaju daleko manje taksene olaksice ako je neko privatnik... donesite odluku koja je primerena vasem budzetu, situaciji i informisanosti i manite se tudjeg zivota i odluka. Ljudi imaju pravo da kupe sta god hoce, njihove su pare - nisu ih ukrali... svako ima svoju racunicu i preference. - btw - ovo ja uopsteno oko komentara da li je nov auto budalastina ili ne :)

noki
07.07.2014, 18:46
Ma to $300 mesecno je za oba kola,puno pokrice i sporedjujuci sta placaju kolege sa posla mogu da kazem da placam manje nego vecina njih.Kad kazem polovno auto nisam mislila na kredit,ja se izvinjavam sto nisam bila konkretna ali sva vozila sto smo ih do sad kupili smo platili u kesu.Ne volim i za kola da placam rate.
Prva kola sam kupila za $1000,za isto toliko para sam ih prodala,druga sam kupila za $1150,a posle godinu i po voznje sam ih prodala za $1100.Sta mi se svidjalo dok sam vozila ta jeftinija kola je sto nisam morala da se sekiram za puno pokrice,posto je ionako kola jeftina i stara.
Ja uvek preferiram sta god mogu da platim odmah u gotovom,sto se tice kreditnog skora,posle kupovine kuce mi je pao na 735,ali evo ga poceo oped da raste,i nove ponude za kreditne kartice idu sa mnogo povoljnijim uslovima nego one prve.

I da evo linka prema Forbes, koja od drzava u USA placa najvise i najnize osiguranje za kola:
http://www.forbes.com/sites/jimgorzelany/2012/03/08/states-with-the-highest-and-lowest-auto-insurance-rates/

New Jersey nije na listi ali u proseku se placa $1,905 godisnje,evo linka:
http://www.valuepenguin.com/average-cost-of-insurance

Zana
07.07.2014, 18:55
Ma to $300 mesecno je za oba kola,puno pokrice i sporedjujuci sta placaju kolege sa posla mogu da kazem da placam manje nego vecina njih.

Ne znam sta da ti kazem sad, mnogo je to...

Meni bi izaslo mesecno oko $110 za oba (placam za 6 meseci premiju), ispada da ti placas skoro 3 puta vise nego mi (2.7 da budemo precizniji). To je na godisnjem nivou razlika od $2,280?! Nekad nije na odmet da se uradi quote sa drugim kompanijama, suvise mi je to skupo. Ajd' da pitam glupost sad :) ali da proverim jos jednom - $300 MESECNO ili POLUGODISNJE? Sa kime osiguravate? Jel' vam jeftinije ako bundle sa osiguranjem za kucu?

noki
07.07.2014, 19:04
Ne znam sta da ti kazem sad, mnogo je to...

Meni bi izaslo mesecno oko $110 za oba (placam za 6 meseci premiju), ispada da ti placas skoro 3 puta vise nego mi (2.7 da budemo precizniji). To je na godisnjem nivou razlika od $2,280?! Nekad nije na odmet da se uradi quote sa drugim kompanijama, suvise mi je to skupo. Ajd' da pitam glupost sad :) ali da proverim jos jednom - $300 MESECNO ili POLUGODISNJE? Sa kime osiguravate? Jel' vam jeftinije ako bundle sa osiguranjem za kucu?

Znam ja da je to puno,ali tolika je prosecna cena u NJ. Od njihove srednje cene($1,905) mi placamo negde $1,700,godisnje,sa time sto prva rata bude vece 350-400 dolara,a one sto slede $280 za svaki mesec.Osihuranje imamo preko Geico,i sa njima smo vec 4 godine,uradila sam quote za Progressive sa njima imamo osihuranje za kucu,ali "paket" mozemo da uradimo tek sledeceg proleca posto,smo osiguranje za kucu morali da uplatimo jednu godinu unapred.Suprug ima CDL vozacku,i kod njegovog vozila osiguranje je nize.Vodi se kao da vozi preko 20 godina(sto je i istina).Ja sam novi sofer prvi put sam polozila kad smo stigli ovde,nemam vozacku iz domovine ,i kod mene su tarife vece,sve dok mi ne zamene ovu prvu vozacku u 2016,necu moci da se otarasim od tih visokih tarifa na osiguranju.A posle toga ce sin da bude tinejdzer i rate oped nagore(kad imas tinejdzera u kuci normalno je da placas visu tarifu)

Zana
07.07.2014, 19:31
Znam ja da je to puno,ali tolika je prosecna cena u NJ. Od njihove srednje cene($1,905) mi placamo negde $1,700,godisnje,sa time sto prva rata bude vece 350-400 dolara,a one sto slede $280 za svaki mesec.Osihuranje imamo preko Geico,i sa njima smo vec 4 godine,uradila sam quote za Progressive sa njima imamo osihuranje za kucu,ali "paket" mozemo da uradimo tek sledeceg proleca posto,smo osiguranje za kucu morali da uplatimo jednu godinu unapred.Suprug ima CDL vozacku,i kod njegovog vozila osiguranje je nize.Vodi se kao da vozi preko 20 godina(sto je i istina).Ja sam novi sofer prvi put sam polozila kad smo stigli ovde,nemam vozacku iz domovine ,i kod mene su tarife vece,sve dok mi ne zamene ovu prvu vozacku u 2016,necu moci da se otarasim od tih visokih tarifa na osiguranju.A posle toga ce sin da bude tinejdzer i rate oped nagore(kad imas tinejdzera u kuci normalno je da placas visu tarifu)

Da ti kazem iskreno - u CA je novi auto pokriven sa postojecim osiguranjem oko mesec dana, tako da se nisam zurila da dodam novi auto u polisu. Sa Progressive sam 12 godina, uradila sam quotes sa Geico i Mercury prvo - i jedan i drugi su mi ispali oko $1,100 za 6 meseci za oba auta. Pozvala sam Mercury da pitam koliko LoJack i obrazovanje imaju discount i spuste mi cenu na $720. Geico na oko $800. Uradim quote sa mojim osiguranjem online i ispadne mi oko $1,200. Onda sam njih zvala i pitala kako i sta, nema smisla njihova godinama musterija... Navodno ja tu nesto nisam dobro uradila (foliranje nevidjeno ali sta ces, navikla da se "pogadjam" k'o na pijaci) i onda su oni sve to ponovo uradili i ispalo je $690. Eto. Ti sad spremi papire i zivkaj, a spremi i listu svih discounts koji su regulisani kod tebe u state.

Sto se sina na osiguranju tice - sta da ti kazem, good luck :grin:

noki
07.07.2014, 19:37
Ma znam za to si totalno u pravu,to radi i moja sestra i uvek upali.Zacudjujuce koliko ovde moze jedan razgovor da promeni stvari.Ja skoro sve zavrsim online ali verovatno i ja treba malo da razradim telefon :)

Balloonranger
07.07.2014, 19:57
Kupio i ja novi auto sad za Memorial day. Kada kupujete nov auto koristite TrueCar sajt. Odlicne su cene i dobija se sertifikat sa kojim mozete kod dilera. Ne znam kako tacno funkcionisu ali kad sam uradio quote na sajtu posle 1h mi se javio sales guy iz Toyote da mu ponudi jos nizu cenu od njihove.

Toyota Camry - 2014.5 - LE sa power seats sam platio $19100. Sticker price je bio $24500. Vise od $5000 popusta.

Dobio jos i neke sitnice free (cargo net, first aid kit, felne)...

Ovde sam 2 godine i preko Toyota Finance je 0% APR, 90 no payments i bez downpayment-a. Dao $2000 downpayment i ~$290 mi je rata. Osiguranje je $920 godisnje ($500 deductible).

Ako radite finansiranje za nova kola najbolje je preko Toyote jer idu preko njihove banke.

elefteros
08.07.2014, 11:01
Društvo, jeste li objašnjavali negde na forumu šta vam znače ti termini?

apr, downpayment npr. itd itd? Nisam gadljiv na google :) ali ajde da proverim ovde prvo? :)

noki
08.07.2014, 12:25
Društvo, jeste li objašnjavali negde na forumu šta vam znače ti termini?

apr, downpayment npr. itd itd? Nisam gadljiv na google :) ali ajde da proverim ovde prvo? :)

Najbolje je da otvoris novu temu o tome sta znace svi ovi termini da ne bi skrenuli sa teme ovde. Verujem da ce ti tema naci siroki odziv.

elefteros
07.11.2014, 14:21
Skoro sam saznao da je ovo sajt koji vodi jedan naš lik, a koji je pritom aktivan i na forumu Kluba putnika odakle sam pokupio najviše životne i putničke filozofije u poslednjih 6 godina koliko sam dugo deo te priče :)

Sajt se bavi automobilima (uglavnom američkim), i zanimljiv je.

Bacite pogled:
http://carstatement.com

vuxanne
08.11.2014, 11:47
Ne znam sta da ti kazem sad, mnogo je to...

Meni bi izaslo mesecno oko $110 za oba (placam za 6 meseci premiju), ispada da ti placas skoro 3 puta vise nego mi (2.7 da budemo precizniji). To je na godisnjem nivou razlika od $2,280?! Nekad nije na odmet da se uradi quote sa drugim kompanijama, suvise mi je to skupo. Ajd' da pitam glupost sad :) ali da proverim jos jednom - $300 MESECNO ili POLUGODISNJE? Sa kime osiguravate? Jel' vam jeftinije ako bundle sa osiguranjem za kucu?

Ja placam oko $110 mesecno za jedan auto 2011 godiste. Full coverage. Malo po malo me zakaci neka budala, ogrebe na parkingu. Ne mogu da se smaram da svaki put im dajem po 400 dolarjeva za opravku. Izracunala sam da mi je bolje da dajem po $40 mesecno za moj taj kako ga zovu no deductible full protection nego da treba da pljusnem min koliko vec... Znam da je korak dole $70 dolara ali da moram sama da platim stetu do toliko i toliko... Ja voli sto ovi kazu "piece of mind". Kad mi dete pocne da spava svaku noc - evo dva dana zaredom npr ustaje u 4h ujutro, bolesna je, smanjicu premiju. Kad znam da sam naspavana.

IgorMAD
08.11.2014, 14:19
Ja placam sto dolara za dva auta, jedan je full coverage a drugi liability.
Kod Family Insurance sam placao samo za jedan auto full 140 mesecno. Ima brdo tih osiguravajucih kompanija uvek moze da se nadje neka povoljna, ovde je sve to kao na pijaci, kako se sa kim dogovoris :)

vuxanne
09.11.2014, 02:45
Ja placam sto dolara za dva auta, jedan je full coverage a drugi liability.
Kod Family Insurance sam placao samo za jedan auto full 140 mesecno. Ima brdo tih osiguravajucih kompanija uvek moze da se nadje neka povoljna, ovde je sve to kao na pijaci, kako se sa kim dogovoris :)

Naravno, sve je kako izaberes. I kako podesis opcije. Evo npr. kakve sam ja izabrala

Comprehensive $59.90; Deductible: $50 (Pays for damage due to theft, flood, vandalism, explosion, and fire.
Collision $416.70 (Deductible: $25, Pays for damages to your vehicle caused by a collision or when it overturns.)
Emergency Road Service $7.90 - Carried (Covers towing, lockout, labor for flat tires, or delivery of a loaned battery.)
Transportation Expense $26.00 ($1,050 max per claim)

Cena najvise zavisi od toga koji deductible izaberes, lokacije, od duzine imanja vozacke dozvole u SAD i ostalih faktora... (deductible - koliko moras da platis, npr ako je 250 - sve ispod i jednako toj cifri sam/a finansiras, a oni pokrivaju preko toga)

Ja kad bih npr samo ovo promenila (pogledajte dole), polisa bi mi spala na $62 mesecno (manje za 260 dolara na sest meseci).

Comprehensive $59.90; Deductible: $50 (Pays for damage due to theft, flood, vandalism, explosion, and fire.
Collision $416.70 (Deductible: $250, Pays for damages to your vehicle caused by a collision or when it overturns.)
Emergency Road Service: not carried
Transportation Expense: not carried


Uopste ne moras da lutas kod brdo kompanija, samo se malo izmene ove opcije, totalno su razlicite cene.

Kad sam vozila krsh Ford Taurus 1993 placala sam 90 dolara za sest meseci, samo da imam osiguranje ako ja nekog udarim. Ako mene neko uradi - djubriste.

mikiSA
09.11.2014, 23:59
Hajde da mi pomognete ovi koji su duze u US: kreditni score je 758, imam credit union pa bi loan bio oko 2.19%, a mogu da uzmem ili novo ili polovno auto s njima: preko posla imam GM ili Ford, ali ja gledam nesto od Toyote : Corola, Camry ili RAV4. Sta bi vi uzeli (ne lease, nego kupili)?

IgorMAD
10.11.2014, 01:11
Nisam duze od tebe u US, ali moje dosadasnje iskustvo i iskustvo ljudi sa kojima sam pricao je samo japanski auto. Americki vec posle 80k milja pocinju sa ozbiljnijim i skupljim kvarovima, nemacki automobili su jako skupi za odrzavanje i ne tako pouzdani kao japanci.

Ako ne zivis na nekim brdima stvarno nema potrebe za 4x4 vozilom, Corolla malo trosi, ali je Carmry daleko udobniji.
Pogledaj i Hondu Civic i Accord, obicno su povoljniji od Toyote a jednako pouzdani.

vuxanne
10.11.2014, 02:12
Ja vozim novi Civic, uzela sam kredit na 5 godina, rata mi je 4.27 %. Jos godinu i otplatila sam je. Pala sam na svetla i plave diode na komandnoj tabli, htela sam prvo Tojotu ali nakon Honde kad sam sela unutra, nekako mi delovao za penzionere... Mada sto posto je udobniji jedna kategoriaj veci auto, ili Accord ili Camry. Nas je troje pa moze da prodje, da nas je cetvoro, muz ne bi stao, tj neko iza njega ne bi mogao da sedi. A Accord i Camry je tek toliko duzi da ako imas nekog preko 190 cm moze lepo da stane i da povuce sediste nazad koliko mu treba. Idite, probajte, provozajte krug... Ja sam htela da kupim ili Fit ili Yaris, ali muz udarao glavom u plafon pa nismo.

Inace sva ta kola sklapaju ovde u SAD, ali najvaznije delove automobila prave u Japanu - menjac i motor za ova japanska auta...


Ovo mi se vise svidelo (dizajn) - prva slika

http://1.bp.blogspot.com/-COP8doqOee0/ThC9dBiuwGI/AAAAAAAAGT0/xBdz-tbr-W4/s1600/honda%2Bcivic%2B2011%2Binterior-1.jpg

http://media.ed.edmunds-media.com/toyota/corolla/2011/oem/2011_toyota_corolla_sedan_s_d_oem_1_500.jpg

snowflake
10.11.2014, 05:18
Hajde da mi pomognete ovi koji su duze u US: kreditni score je 758, imam credit union pa bi loan bio oko 2.19%, a mogu da uzmem ili novo ili polovno auto s njima: preko posla imam GM ili Ford, ali ja gledam nesto od Toyote : Corola, Camry ili RAV4. Sta bi vi uzeli (ne lease, nego kupili)?

Meni se svidja Honda CR-V :-).

vuxanne
10.11.2014, 05:36
Meni se svidja Honda CR-V :-).

I tata bi sine... Cijena prava sitnica krece od $23,500... Moj je bio $19,500 a nakon svega sto se banke ugrade i kojekakve dzidzu bidze maltene ko CRV... Eh da mi je kesha toliko na gomili :1081:
klikni za review (http://usnews.rankingsandreviews.com/cars-trucks/Honda_CR-V/)

landlord
10.11.2014, 15:57
Hajde da mi pomognete ovi koji su duze u US: kreditni score je 758, imam credit union pa bi loan bio oko 2.19%, a mogu da uzmem ili novo ili polovno auto s njima: preko posla imam GM ili Ford, ali ja gledam nesto od Toyote : Corola, Camry ili RAV4. Sta bi vi uzeli (ne lease, nego kupili)?

Ej caos Miki,

kreditni score je sasvim dovoljan da dobijes kredit od Toyote za 0. NAdam se da jos imaju tu promociju. Ta od 2.19 je prevelika. Sad ti je super vrijeme za kupovinu novog auta. Kraj godine i svi pokusavaju napraviti sto vise prodaja. Pogotovo cekaj kraj mjeseca.

Imas na auto traderu i na jos nekim stranicama da kazes koje auto te interesuje i vidis koji dealer ce ti dati najbolju ponudu. Sa tom ponudom na kraju oodes kod njih i dalje dogovaras. Pokusat ce te nagovoriti na jos neke dodatne opcije ili ce ti pokazati jedno auto i reci da je to malo skiuplje i sl. Ali ako ostanes pri svome da je to cijena koju si ti ponudili morat ce ici sa njom. Takodjer imas opciju da sa tom cijenom zoves druge dilere i kazes im ovi su mi dali tu cijenu sta vi mozete uraditi.
Ako imas vremena naleti do nas jednu subotu pa mozemo skupa otici pogledati par prodavnica Ipak je ovde veci izbor nego dole.

mikiSA
10.11.2014, 16:05
Super landlord, bicu u Chicagu za Thanksgiving, pa javi ako ti odgovara ta subota.

landlord
10.11.2014, 16:39
Da, nema problema. Ta subota je ok. Cujemo se jos na email oko toga.

Sad sam provjerio toyota ima 60 mjeseci za 0%. A ti do tada odluci koje te auto interesuje. Moj prijedlog ti je Camry. Trenutno imaju LE model za 19.200 + tax u Napervilleu. Pogledaj njihov specials za nova auta. Toyotaofnaperville.com

vuxanne
11.11.2014, 01:35
Da, nema problema. Ta subota je ok. Cujemo se jos na email oko toga.

Sad sam provjerio toyota ima 60 mjeseci za 0%. A ti do tada odluci koje te auto interesuje. Moj prijedlog ti je Camry. Trenutno imaju LE model za 19.200 + tax u Napervilleu. Pogledaj njihov specials za nova auta. Toyotaofnaperville.com

Meni nisu dali 0% i pored slicnog kreditnog broja. Ja mislim da moras da pljusnes dobar downpayment da ti daju 0%... Ja sam dala nula...

Magelan
11.11.2014, 06:27
0% uglavnom ne ide na prvi auto i pored visokog kreditnog skora. Po nekom mom istrazivanju to ide tek kad na kreditnom birou vec postoji podatak o vec isplacenom autu ili isplacenom kreditu na mesecne rate...

vuxanne
12.11.2014, 04:05
0% uglavnom ne ide na prvi auto i pored visokog kreditnog skora. Po nekom mom istrazivanju to ide tek kad na kreditnom birou vec postoji podatak o vec isplacenom autu ili isplacenom kreditu na mesecne rate...

Jeste. Meni su rekli i da ima veze duzina imanja kreditne istorije, meni je tad bilo 4.5 godine... I bas to, da nemam nikakvu istoriju otplate, kuce/auta...

via
27.11.2014, 21:12
mikiSA, smo da te ohrabrim nasim iskustvom posto je većina mišljenja da je 0% gotovo nemoguće dobiti na prvo auto.

Nama je pošlo za rukom, 0% na prvo auto u USA, poslije nepunih osam mjeseci ovdje, nižim credit score od tvoga i naravno da nemamo nikakvu istoriju otplate nekog "ozbiljnijeg" iznosa. Toyota je u pitanju, tako da vjerujem da ces i ti uspjeti. Da, dali smo down payment, necu navesti koliko jer ne zelim da izlažem sve detalje na forumu, ali reći cu da je u iznosu vrijednosti prvog auta koje smo kupili kad smo stigli i sad ga prodajemo (otprilike svi znaju koliko se izdvaja za to prvo auto).

Najvise mrzim kad mi netko kaže da nešto ne može. I nama su govorili da je nemoguće da dobijemo 0%, rano je, neće vam nitko dati ni kredit a ne 0%. E onda dobijem još jaču volju da ostvarim ono što sam zamislila. Ništa nije nemoguće ako se dovoljno jako potrudis i znas kako da ostvaris svoje planove. Kad smo dosli ovdje govorili su nam da nema sanse da nadjemo stan u suburb, te skupo je, neće vam nitko rentati, ljudi cijeli život rade da bi se mogli preseliti u suburb.... Onda su nam govorili kako ce biti jako tesko da ja nadjem neki dobar posao... Ok, sve ću saslušati, ali znam da ću okrenuti nebo i zemlju da ostvarim ono što sam zamislila. I eto nas sad, poslije 8mj. stan u suburb, oboje radimo i kupili smo nov auto, na kredit sa 0% kamate.

Vjerujem u sudbinu i vjerujem da u nekim trenucima treba imati i sreće, mi smo je imali zaista mnogo od kad smo došli ovdje. Da ne spominjem i podrsku prijatelja. Ali pored svega treba imati i stav i ne odustajati samo zato sto vam netko kaze da nesto ne možete ostvariti.

vuxanne
28.11.2014, 12:07
Meni nisu dali 0% i pored slicnog kreditnog broja. Ja mislim da moras da pljusnes dobar downpayment da ti daju 0%... Ja sam dala nula...

Kao sto rekoh das visoko ucesce i dobijes 0%. Znam dvoje koji su tasko dboili, kupovali novi Nissan Versa, dali downpayment od $3000. Otplacivali na kredit 12 000 $. 2 godine po 500 $ mesecno.

Bockyman
03.12.2014, 19:46
Kao sto rekoh das visoko ucesce i dobijes 0%. Znam dvoje koji su tasko dboili, kupovali novi Nissan Versa, dali downpayment od $3000. Otplacivali na kredit 12 000 $. 2 godine po 500 $ mesecno.

Па није ваљда да је $3.000 велики downpayment? Бар не за неког ко је мало дуже овде...

Magelan
03.12.2014, 20:32
Па није ваљда да је $3.000 велики downpayment? Бар не за неког ко је мало дуже овде...

Kako nije? To su necije dve mesecne plate ko npr radi za $12-13 na sat. Ili cela mesecna plata nekog ko radi za $25 na sat. Pa sad vidi koliko ljudi toliko pravi na obicnim poslovima. Pa odozgo troskovi zivota. Sve u svemu, nije lako skloniti $3.000 koliko god ovo bila zemlja mogucnosti :)

vuxanne
04.12.2014, 03:59
Па није ваљда да је $3.000 велики downpayment? Бар не за неког ко је мало дуже овде...
Ako kupujes auto koji je nov $12000 to ti je cetvrtina auta. Kako da nije veliki?

Bockyman
06.12.2014, 21:47
Ako kupujes auto koji je nov $12000 to ti je cetvrtina auta. Kako da nije veliki?

Ок. Ја очигледно другачије размишљам... Успут, не знам баш који нови ауто кошта $12.000. Не тврдим, али мислим да је најјефтинији нови ауто Nissan Versa са мануелним мењачем $10.990, дакле најнижи пакет опреме који има баш најосновније, али у ту цену није урачуната цена транспорта који је за сваки ауто око $850, па где су ту таксе, разни фијеви, регистрација... и наравно, ко би купио аутомобил са мануелним мењачем, па још у Америци, а доплата за аутоматски мењач је чини ми се око $1.500.

Али, ок, коме је каква ситуација и могућности...и хитност куповине аута. Али, људи некада пристају на свакакве услове. Мој друг је купио неку половну KIA-у, дао је даунпејмент $1.500, финансиран му је остатак од $5.000, а он треба укупно да врати $8.000 (мислим да је кредит на три године). Па, какве су то камате? Ок, нема добар (или нема уопште) кредитни скор, али за мене су ово зеленашки услови...

vuxanne
06.12.2014, 21:52
Ок. Ја очигледно другачије размишљам... Успут, не знам баш који нови ауто кошта $12.000. Не тврдим, али мислим да је најјефтинији нови ауто Nissan Versa са мануелним мењачем $10.990, дакле најнижи пакет опреме који има баш најосновније, али у ту цену није урачуната цена транспорта који је за сваки ауто око $850, па где су ту таксе, разни фијеви, регистрација... и наравно, ко би купио аутомобил са мануелним мењачем, па још у Америци, а доплата за аутоматски мењач је чини ми се око $1.500.


Bas taj - Nisan Versa sa maunelnim menjacom, bez automatskog spustanja prozora, na obican kljuc itd. Samo moras da narucis sa sajta i da specijalno narucis bez svih tih standardnih opcija. Ceka se mnogo duze vremena od ovih koje imas po defaultu.

bbthedon
14.01.2015, 17:25
Pozdrav,

Probacu da objasnim svoj problem ukratko.
Zivim u Massachusetts-u i pre dva dana sam kupio kola. Kako bih istoga dana vozio automobil, kod dilera sam sve odradio i covek mi je pomogao oko osiguranja. Geico je u pitanju. Sve smo odradili online. Zatim sam morao da nazovem i da potvrdim sve sto smo ispunili online. Tu je i nastao problem jer je meni dozvola u Massachusetts - u izdata 2014 godine i oni me smatraju sada za novog vozaca. Trazili su da im dostavim iz Srbije driving records + notarizovan prevod + kopiju vozacke kako bi mi se osiguranje smanjilo sa $380 na $100. Mi u Srbiji nemamo dokument koji prikazuje driving records - bar ja ne znam za njega, u supu. Imamo samo potvrdu na kojoj pise kada sam polozio, broj vozacke i kategorija. Da li je neko imao slicno iskustvo ? Ne znam da li je to do Geico - samo znam da mi je preskupo to da placam. Inace vozacku imam od 2006. a onu cuvenu medjunarodnu dozvolu izdtadu od AMSS od 2011.

vuxanne
14.01.2015, 17:43
Pozdrav,

Probacu da objasnim svoj problem ukratko.
Zivim u Massachusetts-u i pre dva dana sam kupio kola. Kako bih istoga dana vozio automobil, kod dilera sam sve odradio i covek mi je pomogao oko osiguranja. Geico je u pitanju. Sve smo odradili online. Zatim sam morao da nazovem i da potvrdim sve sto smo ispunili online. Tu je i nastao problem jer je meni dozvola u Massachusetts - u izdata 2014 godine i oni me smatraju sada za novog vozaca. Trazili su da im dostavim iz Srbije driving records + notarizovan prevod + kopiju vozacke kako bi mi se osiguranje smanjilo sa $380 na $100. Mi u Srbiji nemamo dokument koji prikazuje driving records - bar ja ne znam za njega, u supu. Imamo samo potvrdu na kojoj pise kada sam polozio, broj vozacke i kategorija. Da li je neko imao slicno iskustvo ? Ne znam da li je to do Geico - samo znam da mi je preskupo to da placam. Inace vozacku imam od 2006. a onu cuvenu medjunarodnu dozvolu izdtadu od AMSS od 2011.

Probaj kod drugog osiguranja... Meni nisu pravili taj problem mada sam kupila kola nakon 2 godina imanja njihove (od tada mi uvek racunaju vozacku istoriju).

bbthedon
14.01.2015, 22:24
Jel bi mogla da mi preporucis neko ? Ne znam ni sam kako cu to da resim ali eto cisto da prikupim sve te papire pa cu ici redom ako treba. Hvala unapred.

vuxanne
15.01.2015, 00:10
Jel bi mogla da mi preporucis neko ? Ne znam ni sam kako cu to da resim ali eto cisto da prikupim sve te papire pa cu ici redom ako treba. Hvala unapred.

Agresivno reklamiraju Progressive (http://www.progressive.com/). Ja sam sad na Geico, a pre njega sam imala neko General (https://www.thegeneral.com/).

snowflake
15.01.2015, 00:38
Jel bi mogla da mi preporucis neko ? Ne znam ni sam kako cu to da resim ali eto cisto da prikupim sve te papire pa cu ici redom ako treba. Hvala unapred.

Probaj da nazoves ovog like - mislim da je ok, to je "Liberty Mutual" (ja sam trenutno kod njih). Inace nakon odredjenih muka koje sam imao u vezi osiguranja, razgovor s njim je bio super, pricao mi je cini mi se da se bavi radio tehnikom i da je isao u Makedoniju.
Reci mu onako kako jeste, da si se doselio skoro, i da vozis od 18te godine u Srbiji.

Jeffrey Muxlow
Insurance Sales Representative
Toll Free: (877) 663-4065
jeffrey.muxlow@libertymutual.com
14415 S 50th Street, Suite 150
Phoenix, AZ 85044

Ako ti se ne svidi sta nudi pokupi telefon od ovih pa ih nazovi sa istom pricom:

www.21st.com/

Meni je drug pricao da su oni iz Banjaluke nabavili dokument o kome pricas, znali su nekog u SUP-u i on je otkucao i overio formu koju ovi traze. To je doduse bilo pre mozda 10ak godina i vise, posto ljudi vec imaju A. pasose. Ne znam detalje kako dokument treba da izgleda.

snowflake
15.01.2015, 00:46
Agresivno reklamiraju Progressive (http://www.progressive.com/). Ja sam sad na Geico, a pre njega sam imala neko General (https://www.thegeneral.com/).

Meni su se "Progressive" zgadili, ali opet bio je specifican kontekst.

S druge strane oni imaju onaj neki uredjaj koji ako prihvatis da ti ga stave u kola na godinu dana (cini mi se) osiguranje moze znatno da ti se smanji. Otprilike gledaju koliko cesto gazis po kocnici, da li vozis u rizicna vremena, npr. subotom posle ponoci i takve stvari. Jedan drug je to odradio i sad ima konstantno malo osiguranje.

chicagopn
15.01.2015, 06:18
Jel bi mogla da mi preporucis neko ? Ne znam ni sam kako cu to da resim ali eto cisto da prikupim sve te papire pa cu ici redom ako treba. Hvala unapred.

ja sam do proslog petka imao geico i konacno se odkacio od njih nakon 5 godina sve je u pocetku fino i onda podizu cenu svake godine bez ikakvog razloga,nikad nisam imao claim nikad nisam okrenuo njihov telefon,prosle godine za kucu isurace mi je bio 616$ sad mi poslali invoice na 657$ za auto od full coverage smanjio sam sve do liability za 2 auta 76$ mesecno liability i dalje dizu.

konacno sam svratio ovde kod mene na uglu kod allstate, za kucu 427$ za oba auta isto liability samo daleko bolji za 249$ za 6 meseci.

moj ti je predlog da ne ides kod ovih preprodavaca za isurance nego kod velikih osiguravajucih kuca allstate,state farm,liberty mutual,travelers

jer su svi ostali krvopije koji rade preko nekog od ovih gore koje sam naveo
ides direktno kod njih i trazis da ti daju quote uzece ti sve tvoje podatke postaviti 10 ak pitanja i zavrsis posao bez glavobolje,srecno

Magelan
15.01.2015, 06:29
ja sam do proslog petka imao geico i konacno se odkacio od njih nakon 5 godina sve je u pocetku fino i onda podizu cenu svake godine bez ikakvog razloga,nikad nisam imao claim nikad nisam okrenuo njihov telefon,prosle godine za kucu isurace mi je bio 616$ sad mi poslali invoice na 657$ za auto od full coverage smanjio sam sve do liability za 2 auta 76$ mesecno liability i dalje dizu.

konacno sam svratio ovde kod mene na uglu kod allstate, za kucu 427$ za oba auta isto liability samo daleko bolji za 249$ za 6 meseci.

moj ti je predlog da ne ides kod ovih preprodavaca za isurance nego kod velikih osiguravajucih kuca allstate,state farm,liberty mutual,travelers

jer su svi ostali krvopije koji rade preko nekog od ovih gore koje sam naveo
ides direktno kod njih i trazis da ti daju quote uzece ti sve tvoje podatke postaviti 10 ak pitanja i zavrsis posao bez glavobolje,srecno

To je ok za ljude koji imaju "staz" u USA. Za novopridosle imigrante - nemoguca misija. Kad tek dodjes, osudjen si na posrednike. Neki su derikoze, neki i izvuku dobru ponudu. Tek posle par godina gradjenja kredibiliteta sa raznoraznim osiguravajucim kucama mozes da se stavis u poziciju da sa "velikim" osiguravajucim kucama pregovaras o uslovima i dobijes povoljan "deal"...

bbthedon
16.01.2015, 18:09
Hvala svima na pomoci. Javicu sta se desava i kako ide proces cim obavim par telefonskih razgovora.

elefteros
29.03.2015, 15:31
Više bih voleo da pišem u drugoj temi, ali je zaključana :)

Hoću da uzmem auto preko craigsliste i da ga kasnije prodam. Fora zašto o ovome razmišljam je što će mi kompanija davati mesečni dodatak na platu koji mogu lepo da iskoristim i da mi još ostane preko nakon što sezona bude gotova. Onda bih tamo od sredine septembra, ili početkom oktobra gledao auto da prodam.

Sad, obraćam se više iz razloga što se ne razumem najbolje u automobile, a gađao bih neki koji ne troši mnogo (za američke standarde). Do sada sam video na oglasima da najviše ima japanaca i korejanaca, pa tek onda amerikanaca. Čak ima dosta i sabova i volvoa. Primećujem da za 2000 dolara može da se pazari pristojan auto. Kapiram da će sa registracijom (deo koji me dodatno buni) i osiguranjem da izađe do 3000.

Sad se setih - veliki broj volksvagena je na prodaji za male pare... Da smo u Srbiji, verovatno se ne bih razmišljao dalje, ali me ovde već ovo buni.

Imate neku preporuku za model, dosadašnja iskustva? :)

ps. Zanimljivu priču mi ispriča jedan Amer pre neko veče. On godinama vozi BMW, i na svake dve ili tri godine ga menja za novi. Pitam ga koliko ga izađe ta avantura i njegov odgovor je, pazite sad: $350 mesečno! Fora je u lizingu, ako sam ga dobro razumeo, a sinoć sam video da Honda ima akcije do kraja marta da za nekih od $130 mesečno pa na više, možete da dobijete nov auto.

Znam da ima neka fora, a pošto mislim da svejedno ne mogu da se uklopim u tu računicu, odustao sam od istraživanja za sada.

Fokus mi je na craigslisti.

IgorMAD
29.03.2015, 16:33
Bezi od folksvagena sto dalje. Imaju problema sa turbo motorima, najvise je tih i za prodaju, 1.8t i 2.0t. Ne moze svaki majstor da radi VW pa je cena popravke ali i delova mnogo visa od japanskih i americkih vozila.

Moja preporuka je da uzmes Hondu (Civic ili Accord) 1996-2002 za te pare, koja je presla manje od 140k milja. Isto vazi i za Toyotu Camry i Corrolu. Sve ovo gledaj da bude sa 4 cilindra.

Od manjih americkih automobila bezi, nisu ni priblizno pouzdani kao japanski.
Koreanci imaju velikih problema sa limarijom, mislim na starije modele.

Japanca ces posle par godina moci da prodas po dobroj ceni.

I obavezno pitaj da li je clean title i da li je imao neki udes. Ukoliko im na title-u pise da je salvage ili rebuilt, bezi od toga. To sve mozes da pitas pre nego sto odes da pogledas auto.

elefteros
29.03.2015, 16:52
Samo honde i tojote otvaram u poslednjih nekoliko sati :D

Puno hvala na informacijama, ovo će mi biti od velike koristi!

Magelan
29.03.2015, 18:04
ps. Zanimljivu priču mi ispriča jedan Amer pre neko veče. On godinama vozi BMW, i na svake dve ili tri godine ga menja za novi. Pitam ga koliko ga izađe ta avantura i njegov odgovor je, pazite sad: $350 mesečno! Fora je u lizingu, ako sam ga dobro razumeo, a sinoć sam video da Honda ima akcije do kraja marta da za nekih od $130 mesečno pa na više, možete da dobijete nov auto.

Znam da ima neka fora, a pošto mislim da svejedno ne mogu da se uklopim u tu računicu, odustao sam od istraživanja za sada.

Automobili na "lease" su super stvar samo je "kvaka" sto imas limit na miljazu na godisnjem nivou. Taj limit sre krece 12-15 hiljada milja po godini, dakle 36-45 hiljada milja na tom trogodisnjem nivou. Ukoliko dodje do prekoracenja limita, na kraju leas-a se doplacuje 18-25 centi po prekoracenoj milji...

Ukoliko ti je posao blizu mesta stanovanja, auto na lease je skroz ok resenje. Cak i ukoliko ides na neki road trip, i to moze da se uklopi, ali ako je to vise od jednom godisnje onda je bolje uzeti za te potrebe rent-a-car.

Stalno vozis nov auto koji nikada nije stariji od tri godine :)

elefteros
29.03.2015, 21:18
Nema šanse da toliko prevalim :) Posebno što će možda biti na stendbaju neko vreme. Samo, kako ga uzeti na lizing? :) Dobro, važno je da ima raznih opcija.

Nego, pazite sada situaciju - naletim na jedan oglas na Craigslisti koji mi za sada ima sve elemente prevare - auto je odlično godište, dobra miljaža, žena ga dobila od muža posle razvoda i neophodne su joj pare za lečenje deteta. Auto koji nigde drugde ne košta ispod 6000, ona ga prodaje za 2000.

I caka je u tome što je auto zapečaćen i spreman da bude poslat na adresu iz Pensilvanije, a navodno ide sve preko Ebay-a. Test period je 10 dana, i ako nisam zadovoljan, navodno mogu da vratim o trošku pošiljaoca.

Evo poslednjeg odgovora:
"Hi again the car is stored with all the paperwork in eBay warehouse number 29,in Erie,Pennsylvania headquarters in container,sealed and ready for delivery. The transaction will be made thru eBay because they can protect both of us and they also offer 10 days inspection period. You'll have 10 days to test/drive the car before decided to keep it or not. If the vehicle is not like I described you'll ship it back on my expense and they will give you a full refund. eBay will hold the funds until you receive the car with all the papers work. Only after you confirm them that you wanna keep it they will release me the funds. In this way you will be able to inspect the vehicle before committing to buy it.

If you want to start the transaction with eBay reply me your full name, delivery address and your ph#no,then eBay will contact you with further instructions.

Thank you"


Dopuna i potvrda tvrdnji da je prevara u pitanju:
http://theautoprophet.blogspot.com/2008/10/new-ebay-motors-scam.html

IgorMAD
29.03.2015, 21:39
Da to su sve klasicne prevare, kad god neko tuznu pricu isprica znaj da tu nesto nije u redu. Obicno kada pominju placanje preko ebay-a ili tako nesto znaj da neko hoce da te zavrne. Bezi od tih ultra povoljnih cena, niko nije bas lud da prodaje za male pare nesto sto vredi vise :)

landlord
30.03.2015, 00:19
Pored ogranicene miljaze obicno za auta na lease moras da uplatis porez odmah. To ti je oko $2000. Postoji i mogucnost da ti ovu sumu dodaju u mjesecnu ratu, ali to moras pregovarati i to ti podize iznos lease-a za nekih $55 mjesecno.

Ali kako ti igor rece idi sa hondom ili toyotom i ako trebas sta raditi ganjaj dijelove preko amazona i sl.

toske10
19.05.2017, 18:55
Pozdrav. Nadam se da i posle dve godine ima zainteresovanih za ovu temu?! :) Potreban mi je savet - uzeo sam kola 2013. god. 55000 mil. na 60 meseci, 6%, 220 usd mesečno sa sve uključenim porezom, registracijom, tablicama, bla, bla... Imamo dve godine garancije na sve bitnije delove. Sada, moje pitanje je, koliko je potrebno da ih otplaćujem minimum meseci pre nego što poželim da ih otplatim u celosti, da ne bi kvario kreditni skor? Rečeno mi je da ne bi trebao da ih otplatim/menjam bar nekih 8 meseci. Voleo bih uskoro kada krenemo da zarađujemo, da ih dam kao down payment kod dilera pa da uzmemo nešto novije, sa boljom opremom itd. Da li je to moguće i da li postoji tako neka opcija? Nadam se da ste razumeli šta sam hteo da pitam!? :) Unapred zahvalan svima.

NYCB
20.05.2017, 01:49
A, jesi li probao da pitas dilera? Da ne bi mi ovde tupili...

Tomislav1970
20.05.2017, 03:24
Pozdrav. Nadam se da i posle dve godine ima zainteresovanih za ovu temu?! :) Potreban mi je savet - uzeo sam kola 2013. god. 55000 mil. na 60 meseci, 6%, 220 usd mesečno sa sve uključenim porezom, registracijom, tablicama, bla, bla... Imamo dve godine garancije na sve bitnije delove. Sada, moje pitanje je, koliko je potrebno da ih otplaćujem minimum meseci pre nego što poželim da ih otplatim u celosti, da ne bi kvario kreditni skor? Rečeno mi je da ne bi trebao da ih otplatim/menjam bar nekih 8 meseci. Voleo bih uskoro kada krenemo da zarađujemo, da ih dam kao down payment kod dilera pa da uzmemo nešto novije, sa boljom opremom itd. Da li je to moguće i da li postoji tako neka opcija? Nadam se da ste razumeli šta sam hteo da pitam!? :) Unapred zahvalan svima.

Na tvoj kreditni skor utice vise faktora
The formula is proprietary information, but FICO has made public the relative importance of 5 categories of information that form the basis of computing the score:
Payment History — 35% (placanje na vrijeme)
Amounts owed — 30% (koliko dugujes)
Length of Credit History —15% (duzina svake pojedinacne kreditne linije - kreditna kartica, auto kredit, itd)
New Credit — 10% (nova zaduzivanja)
Types of Credit in Use (“healthy” mix?) — 10% (da li imas vise razlicitih kreditnih linija)
A FICO score predicts the likelihood of becoming at least 90 days
delinquent on any credit obligation within the next 2 years

Vise na https://www.myfico.com/downloads/files/myfico_uyfs_booklet.pdf

Mozes da uradis sve sto si napisao. Imaj na umu ako kola otplatis da vise nemas kreditnu liniju koja ti stvara kreditnu istoriju.

mikagrubinen
05.06.2017, 06:38
Pozdrav. Nadam se da i posle dve godine ima zainteresovanih za ovu temu?! :) Potreban mi je savet - uzeo sam kola 2013. god. 55000 mil. na 60 meseci, 6%, 220 usd mesečno sa sve uključenim porezom, registracijom, tablicama, bla, bla... Imamo dve godine garancije na sve bitnije delove. Sada, moje pitanje je, koliko je potrebno da ih otplaćujem minimum meseci pre nego što poželim da ih otplatim u celosti, da ne bi kvario kreditni skor? Rečeno mi je da ne bi trebao da ih otplatim/menjam bar nekih 8 meseci. Voleo bih uskoro kada krenemo da zarađujemo, da ih dam kao down payment kod dilera pa da uzmemo nešto novije, sa boljom opremom itd. Da li je to moguće i da li postoji tako neka opcija? Nadam se da ste razumeli šta sam hteo da pitam!? :) Unapred zahvalan svima.

Mi smo kola mogli da otplatimo i ranije ali smo zbog kredit skora odlucili da guramo po $200 mesecno dok ga ne otplatimo i za sada nam to odlicno radi za skor. Ako ces da uzmes druga kola na kredit, a taj svoj das kao downpayment onda, ne moras da cekas ni dan. Sto bi ceca 8 meseci ako ces i dalje da imas kola na kredit.

Jos jedan savet bi bio da, ako vec zelis da prodas svoja kola, onda nemoj da ides kod dilera jer ce ti definitivno ponuditi manju cifru nego sto bi mogao da dobijes da ga ti sam prodas preko craigsliste.

P.S. Kod dilera postoje sve opcije. Ali nemoj da uzimas kredi "loan" od njih jer su im kamate ogromne. Mi smo otisli u kreditnu uniju i dobili veoma povoljnu kamatu i sa njihovim cekom isli kod dilera pa onda mozes i sda se cenkas. I ne daj dilerima da ti bezveze proveravaju credit score ako ne uzimas loan od njih. Tako smo mi rekli evo bas ti necu potpisati da mozes da mi ranujes credit score pa ti ako neces da mi prodas auto ima ko ce. Sa njima treba biti bas bezobrazan, osim ako ne zelis Subaru. Stekao sam utisak da su oni potpuno drugaciji.

toske10
06.06.2017, 04:13
Hvala puno ljudi na korisnim savetima. Vidim da su mi malo oborili kreditni skor jer su valjda na sto mesta tražili odobrenje, stiglo mi je bar desetak koverta sa izvinjenjima što nisu odobrili. Na kraju je loan dala PNC banka. Od avgusta kreće plaćanje pa ćemo kada malo "stanemo na noge" videti šta posle. Jasno mi je to da dileri manje plaćaju za moj kao down payment ali ne znam kako ja mogu da ga prodam preko craiglist ako je još uvek banka vlasnik i nemam title!? Jer moram prvo da ga u celosti isplatim pa onda da ga prodajem lično ili? Iskreno, nisam se razumeo u te kredite ni u Srbiji - jer nikada nisam ni bio kreditno sposoban. :)

mikiSA
06.06.2017, 14:43
Hvala puno ljudi na korisnim savetima. Vidim da su mi malo oborili kreditni skor jer su valjda na sto mesta tražili odobrenje, stiglo mi je bar desetak koverta sa izvinjenjima što nisu odobrili. Na kraju je loan dala PNC banka. Od avgusta kreće plaćanje pa ćemo kada malo "stanemo na noge" videti šta posle. Jasno mi je to da dileri manje plaćaju za moj kao down payment ali ne znam kako ja mogu da ga prodam preko craiglist ako je još uvek banka vlasnik i nemam title!? Jer moram prvo da ga u celosti isplatim pa onda da ga prodajem lično ili? Iskreno, nisam se razumeo u te kredite ni u Srbiji - jer nikada nisam ni bio kreditno sposoban. :)
Upravo to, dok ne otplatis kredit kod banke banka je vlasnik tvog auta. Cim otplatis i dobijes title na tvoje ime imas pravo da radis sa autom sta ti srce zeli.

ejpril88
06.06.2017, 14:52
Toske, i nama se desilo isto sa kovertama, stizale su svaki dan jedno deset dana. Za kreditni skor ne brini, normalno je da opadne zbog tolikog broja upita. Cim pocnes redovno da placas rate opet ce porasti.

LJ75
18.07.2017, 12:21
U kojem momentu se može kupiti auto u USA?
Da li je potreban SSN, ili fizički zeleni karton?
Da li je potrebno imati vozačku države u kojoj boravite, ili je OK naša (ili međunarodna).

Npr, brat / sestra / poznanik bi mogao kupiti auto, i onda ga samo 'preprodati' vama po dolasku, čim se steknu uslovi za to, čime bi se izbjeglo dosta frustracija...

markoss
18.07.2017, 16:03
U kojem momentu se može kupiti auto u USA?
Da li je potreban SSN, ili fizički zeleni karton?
Da li je potrebno imati vozačku države u kojoj boravite, ili je OK naša (ili međunarodna).

Npr, brat / sestra / poznanik bi mogao kupiti auto, i onda ga samo 'preprodati' vama po dolasku, čim se steknu uslovi za to, čime bi se izbjeglo dosta frustracija...

Ako kupujete za keš bilo gde, dal dealership ili privatno lice, dal nov ili polovan, nece vam traziti GC, samo ID.
Ja sam kupio u dealership auto pa su mi trrazili i greencard i socijalni broj za kredit report, trajalo je 3 4 sata sve ukupno.

LJ75
18.07.2017, 23:18
Ako kupujete za keš bilo gde, dal dealership ili privatno lice, dal nov ili polovan, nece vam traziti GC, samo ID.
Ja sam kupio u dealership auto pa su mi trrazili i greencard i socijalni broj za kredit report, trajalo je 3 4 sata sve ukupno.

Možda nisam bio jasan - da li je moguće kupiti auto bez GC, dakle samo sa onom imigrantskom vizom u pasošu? Normalno, transakcija bi bila za keš.

IgorMAD
18.07.2017, 23:35
Naravno, ali moras da imas ID da bi registrovao auto. A da bi dobio ID moras da imas zeleni karton :)

Tomislav1970
19.07.2017, 15:54
Možda nisam bio jasan - da li je moguće kupiti auto bez GC, dakle samo sa onom imigrantskom vizom u pasošu? Normalno, transakcija bi bila za keš.

Naravno, ali moras da imas ID da bi registrovao auto. A da bi dobio ID moras da imas zeleni karton :)

Paaa nije bas.
ID ne podrazumijeva samo i iskljucivo americku ID.
Ja sam moj prvi auto kupio za kes i registrovao prije nego sam dobio americke papire. A znam i za vise ljudi koji su dosli kao turisti, kupili auto i registrovali bez ijednog americkog papira, i vozili bez problema, tako da LJ75:
da, moguce je

LJ75
20.07.2017, 13:48
Paaa nije bas.
ID ne podrazumijeva samo i iskljucivo americku ID.
Ja sam moj prvi auto kupio za kes i registrovao prije nego sam dobio americke papire. A znam i za vise ljudi koji su dosli kao turisti, kupili auto i registrovali bez ijednog americkog papira, i vozili bez problema, tako da LJ75:
da, moguce je

Može li malo više detalja?

Npr. mogu li reći bratu da kupi auto koje ću naći na craigslisti, a onda da ga ja lupim.od njega odmah po dolasku, prije nego dobijem SSN i Zelenu Kartu?

markoss
20.07.2017, 17:14
Može li malo više detalja?

Npr. mogu li reći bratu da kupi auto koje ću naći na craigslisti, a onda da ga ja lupim.od njega odmah po dolasku, prije nego dobijem SSN i Zelenu Kartu?

Ja sam lepo napisao...ako se za keš kupuje pogotovo od privatnog lica mozes i ti da kupis bez papira bez icega

LJ75
20.07.2017, 22:53
Ja sam lepo napisao...ako se za keš kupuje pogotovo od privatnog lica mozes i ti da kupis bez papira bez icega

Bez ljutnje, ali nisi ti ništa napisao i skroz si nejasan. Volio bih da neko drugi (Tomislav?) opiše svoje iskustvo.

Sookie
21.07.2017, 03:43
Iskreno, mislim da je veći problem osiguranje za auto.
U većini US država je osiguranje obavezno. Zapravo, samo New Hampshire ne traži osiguranje, ostali traže. I to ono sveobuhvatno.
Tako da bih se ja prvo raspitala koje su ti tu opcije, odnosno šta možeš i ne možeš sa ili bez ID, vozačke i zelene karte.

Druga opcija bi bila, da taj neki član porodice kupi auto na svoje ime. Naravno, to si taj koji daje novac, ali zbog papira i ostalog, neka auto ide na ime člana porodice. Pa ti kada dobiješ sve papire, jednostavno napravite prepis vlasništva, odnosno auto dobiješ jel...na poklon. :==D:

I mali savjet...ukoliko imate osiguranje prije dolaska u USA, napravite sebi kopije tih polica i čak tražite od osiguravajućih kuća da vam izdaju potvrdu da ste imali ili imate otvoreno osiguranje kod njih.
To će vam omogućiti dodatni popust pri sklapanju police osiguranja ovde.

Tomislav1970
29.07.2017, 05:31
Može li malo više detalja?

Npr. mogu li reći bratu da kupi auto koje ću naći na craigslisti, a onda da ga ja lupim.od njega odmah po dolasku, prije nego dobijem SSN i Zelenu Kartu?

U SAD se vlasnistvo nad automobilom prenosi tako sto se vlasnik potpise na vlasnickom listu - Title vise na https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_title
Nakon toga novi vlasnik upise svoje ime i kilometrazu, odnosno miljazu i sa tim papirom registruje kola.
Nema tehnickog pregleda, a tablice se dobijaju u DMV-u ili u Curency exchang (hmmm, recimo privatna agencija koja obavlja razne administrativne usluge za proviziju, a neke u Chicagu imaju i tablice na lageru da ti odmah izdaju). Vozilo mora da ima osiguranje od autoodgovornosti kao i kod nas.
Znam za slucajeve da je vozilo promijenilo nekoliko vlasnika samo fizickom predajom potpisanog papira (title) novom vlasniku sve dok ga nije kupio netko tko je htio da ga registruje na svoje ima pa upisao svoje ime, platio porez, registraciju i osiguranje i naknadu za novi vlasnicki list.
Zvuci komplikovano, ali je ustvari prilicno jednostavno
E sad nakon teorije, praksa:
Tvoj brat moze da kupi kola od nekoga, dobije potpisani title, plati poreze i ostalo sto treba, pa kad ti dodjes proda kola tebi i ponovo platite porez i ostale naknade pa ti registrujes kola na sebe. Ili moze taj auto da saceka tebe da upises svoje ime i registrujes kola na sebe i platite poreze i ostalo samo jednom. :obrva:
Moje iskustvo: nasao sam auto koji sam htio da kupim. Dao covjeku pare, a on meni potpisani title. Otisao do neke agencije i kupio obavezno osiguranje. Kostalo me je nesto preko 200 dolara za 6 mjeseci.
Sa osiguranjem i titleom sam otisao u Curency exchange ( http://www.mycurrencyexchange.com/services/auto-title-and-registration/ ). Oni su popunili formulare (svaki formular koji popune te kosta ), dali mi tablicu i registracionu naljepnicu i to je bilo to. Novi Title na moje ime mi je stiga postom

Tomislav1970
29.07.2017, 05:47
Od dokumenata sam imao nas pasos i nasu vozacku dozvolu

LJ75
29.07.2017, 12:18
Od dokumenata sam imao nas pasos i nasu vozacku dozvolu

Hvala puno. Detaljno i jasno. Pretpostavljam da je sve plaćeno kešom.

Dukeduki
30.07.2017, 01:01
U SAD se vlasnistvo nad automobilom prenosi tako sto se vlasnik potpise na vlasnickom listu - Title vise na https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_title
Nakon toga novi vlasnik upise svoje ime i kilometrazu, odnosno miljazu i sa tim papirom registruje kola.
Nema tehnickog pregleda, a tablice se dobijaju u DMV-u ili u Curency exchang (hmmm, recimo privatna agencija koja obavlja razne administrativne usluge za proviziju, a neke u Chicagu imaju i tablice na lageru da ti odmah izdaju). Vozilo mora da ima osiguranje od autoodgovornosti kao i kod nas.
Znam za slucajeve da je vozilo promijenilo nekoliko vlasnika samo fizickom predajom potpisanog papira (title) novom vlasniku sve dok ga nije kupio netko tko je htio da ga registruje na svoje ima pa upisao svoje ime, platio porez, registraciju i osiguranje i naknadu za novi vlasnicki list.
Zvuci komplikovano, ali je ustvari prilicno jednostavno
E sad nakon teorije, praksa:
Tvoj brat moze da kupi kola od nekoga, dobije potpisani title, plati poreze i ostalo sto treba, pa kad ti dodjes proda kola tebi i ponovo platite porez i ostale naknade pa ti registrujes kola na sebe. Ili moze taj auto da saceka tebe da upises svoje ime i registrujes kola na sebe i platite poreze i ostalo samo jednom. :obrva:
Moje iskustvo: nasao sam auto koji sam htio da kupim. Dao covjeku pare, a on meni potpisani title. Otisao do neke agencije i kupio obavezno osiguranje. Kostalo me je nesto preko 200 dolara za 6 mjeseci.
Sa osiguranjem i titleom sam otisao u Curency exchange ( http://www.mycurrencyexchange.com/services/auto-title-and-registration/ ). Oni su popunili formulare (svaki formular koji popune te kosta ), dali mi tablicu i registracionu naljepnicu i to je bilo to. Novi Title na moje ime mi je stiga postom
Izvini na smaranju, ja sam hteo preko brata da uzmem auto bas u Čikagu , da uzmem kola na mesecnu otplatu ( na 5 god)ali me razne dezinformacije oko obaveznog osiguranja zbunjuju.Brat bi uzeo auto na sebe a ja bi ga otplacivao , koliko je mesecno to obavezno osiguranje, ovde sam neke pitao pa su mi rekli oko 100 dolara mesecno da ce me izaci.Hvala u napred na odgovoru.Takodje ako imas preporuke gde da kupim auto, bio bih zahvalan

Tomislav1970
30.07.2017, 05:00
Izvini na smaranju, ja sam hteo preko brata da uzmem auto bas u Čikagu , da uzmem kola na mesecnu otplatu ( na 5 god)ali me razne dezinformacije oko obaveznog osiguranja zbunjuju.Brat bi uzeo auto na sebe a ja bi ga otplacivao , koliko je mesecno to obavezno osiguranje, ovde sam neke pitao pa su mi rekli oko 100 dolara mesecno da ce me izaci.Hvala u napred na odgovoru.Takodje ako imas preporuke gde da kupim auto, bio bih zahvalan

Ono sto je kod nas obavezno osiguranje, odnosno osiguranje protiv stete nanijete trecim licima to je u SAD Liability insurance odnosno Liability coverage.
Ono sto je kod nas kasko osiguranje to je u SAD Full coverage.
Ima to jos kojecega, a vise na: https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_insurance_in_the_United_States

Ako netko uzima auto na kredit, banka, odnosno onaj tko ga finansira, trazi da on ima kasko osiguranje, odnosno Full coverage.Mislim da je to praksa vise-manje svuda u svijetu.
U zavisnosti od uslova odnosno od vozaca do vozaca, to osiguranje moze da bude oko tog iznosa sto si spomenuo.

Tomislav1970
30.07.2017, 05:05
Hvala puno. Detaljno i jasno. Pretpostavljam da je sve plaćeno kešom.
Da, u potpunosti si u pravu, prvi auto koji sam kupio sam platio kesom.

dusmanic
29.05.2021, 04:48
Pozdrav svima, razmisljam o kupovini prvog auta na kredit
Trenutni Credit score mi je od 730-747, duzina kreditne istorije je 1 god i 2 meseca... sta mislitr kolika bi mi kamata bila otprilike, posto nisam imao nikakvih kredita sem kreditnih kartica? Pozz

mveruovic
31.05.2021, 05:52
Ako je to sa credit karme nije ti fico score, mozes da napravis nalog na experianu pa da vidis fico 8, ali i poseban fico auto za kupovinu kola. Ja za dva dana idem da uzmem nova kola, pa cu ti javiti kako samo prosao sa kamatom, ali mislim da ne bi trebalo da ti bude vise od 6%, najveci problem duzina kreditne istorije, skor nije presudan u tvojoj situaciji. Plus, bitan ti je i odnos zarade i zaduzenja koje vec imas, tj koje bi imao sa tim potencijalno novim automobilom.

slucajni_prolaznik
31.05.2021, 15:37
Pozdrav svima, razmisljam o kupovini prvog auta na kredit
Trenutni Credit score mi je od 730-747, duzina kreditne istorije je 1 god i 2 meseca... sta mislitr kolika bi mi kamata bila otprilike, posto nisam imao nikakvih kredita sem kreditnih kartica? Pozz

4.68% za novi
6.04% za vec koristen
https://www.creditrepair.com/education/scores/auto-loan-rates-by-credit-score

neus
31.05.2021, 19:15
@dusmanic

Javi kad/ako budes uzimao.
Ja planiram isto da uzmem neki car loan do 10-12k, FICO score po experianu mi je 744 sto po onoj skali spada u Very Good.

dusmanic
01.06.2021, 17:38
Ako je to sa credit karme nije ti fico score, mozes da napravis nalog na experianu pa da vidis fico 8, ali i poseban fico auto za kupovinu kola. Ja za dva dana idem da uzmem nova kola, pa cu ti javiti kako samo prosao sa kamatom, ali mislim da ne bi trebalo da ti bude vise od 6%, najveci problem duzina kreditne istorije, skor nije presudan u tvojoj situaciji. Plus, bitan ti je i odnos zarade i zaduzenja koje vec imas, tj koje bi imao sa tim potencijalno novim automobilom.
Imam Fico score na BofA , taj mi je 730 trenutno, da na credit Karmi je 743 i 748... Planiram da dam i dobar downpayment pa cemo videti... Da li je bolje da se negde vec aplicira za kredit u nekoj banci pa samo ode kod dealera ili da se sve zavrsava kod njih?

mveruovic
03.06.2021, 11:27
Taj na BoA ti je bitan, credit karma je zastareli skor koji niko ne koristi. Napravi nalog na Experianu imas za dz i vidi koji ti je FICO Auto 8.


Ja sam juce bio u BoA da uzmem kredit, stavili mi aplikaciju na cekanje, otisao sam kod dilera jer Honda ima trenutno akciju 0-48 meseci 0.9% 48-60 1.9% i 72 meseca 2.9%. Uzeo sam na 72 meseca kod dilera, FICO 789, 2.9% sto je meni odlicno kod Honde, ucesce 3000. Kreditna istorija 2 godine.

Zavrsim kupovinu stize mejl od BoA odobren kredit, kasno Marko na Kosovo stize... 2.84% vidim pogresili su stavili su koriscen auto, proverim sa njima 2.64% za nov, i skor mi je bio pre nego sto su povukli 799 bolji nego kasnije kod dilera.

Ovo izgleda na oko razlika kao 0.26% u kamati ali to je presmesno, 3$ mesecno razlike.

Sada je bas lose vreme za kupovinu kola sto se tice pogadjanja oko cene, nemaju inventara, i znaju da ce doci neko ko ce platiti punu cenu. Ako planirate kupovinu, kraj ovog meseca tj juna je odlicna prilika, em kraj meseca em kraj kvartala snizavce malo cene ako nisu ispunili ciljeve za prodaju. Sto se tice kamata nikad nize kamate.


I da, obavezno odradi bar u nekoj banci predodobrenje za kredit, obicno su dileri jako losi sa finansiranjem, pre 2 godine kamata je bila u BoA 3.29% diler nije mogao da se spusti ni do 4%, osim ako nije promocija, znaju da koriste priliku i odvaljuju kamate ako neko nema savrsen skor.

uran
30.08.2021, 01:21
kupovina auta na kredit ?

Gledao sam neke nove automobile i iskreno sam se iznenadio koliko je mala godisnja miljaza. Pao sam u nesves kad sam video nesto oko 15k milja, ja ne znam, kao da smo u Lihtenstajnu ili Luksemburgu ili on mozda misli da sam ja pop koji ide samo do crkve i groblja. :lool:

Da ne govorim da u bilo kojoj varijanti nov polovan ako se odlucite za kredit morate imati full coverage a to je 2-3 puta veca premija.

Pa kamata. :devil:

Uzgred, ako zelite da kupite auto za CASH dealer ce se vecma naljutiti na vas. Jer zaboga nije vam utrapio kredit od banke i vecu premiju od osiguranja. Autokuce ovde odavno vec imaju vece prihode od prodaja auta na kredit nego za cash.

Nemojte zaoraviti da da bi vam auto ostao u garanciji morate redovno da ga servisirate. Tako npr zamena obicnog ulja mora biti kod njih, ne mozete ga zameniti za 10min na parkingu. Odlazak kod dilera, vracanje kuci taxijem, odlazak taxijem da pokupis kola.... Usput ce vam pederas na prijemnom naci jos neki kvar itd itd...

:pozz:

mveruovic
30.08.2021, 08:40
To je za lizing, za kupovinu automobila ne postoji godisnja miljaza.
Sve zavisi od statusa vozaca za potpuno pokrice, nekada je cena 30% veca samo, mada i da kupis nov auto za kes suludo je neosigurati ga potpuno.
Auto moze da se kupi danas na kredit i vec posle par dana da se otplati potpuno u kesu, nema kamata, bolja se cena dobije od dilera. Na kraju, odrzavanje nije obavezno kod dilera gde je kupljen auto, vec u bilo kom servisu, to nije uslov za garanciju.

uran
31.08.2021, 23:46
Meni su i u banci rekli da za kredit (dobio sam naravno aproval) mora auto cak i polovan biti full osigiran dokle god traje kredit a meni je premija izasla umesto nekih 116 cak 230 dolara duplo dakle.

Odrzavanje je obavezno a svi kostaju manje vise kao i kod dilera.

To je bilo pre skoro 2g ici cu sad ponovo da proverim.