PDA

View Full Version : NJ-NYC- moje (ne)iskustvo


free
25.12.2013, 01:14
Evo proslo je tacno 2 meseca od kako sam u US i tacno mesec dana kako sam bez zene i deteta, koje sam morao nazalost da vratim za Beograd. Ali da krenemo redom.

New York City

Uffffffffff sta reci za ovaj grad, sem najveca urbana dzungla na svetu. Meni se nikako nesvidja iz gomile razloga. Prvo sto mi je upalo za oko je to da je nekako pretrpan i prljav. Drugo guzva,guzva, i guzva, i opet guzva, i ako nisam kojim slucajem pomenuo guzva. Te guzve su mi se toliko smucile da sama pomisao da treba da idem u NYC meni izaziva takvu mucninu. Nezna se gde je gore dali na prilazima ili u samom centru NYC, i jednostavno tu je stalno guzva samo je pitanje kolikog je obima. Jednom do sada da sam se zatekao u NYC da nije bilo neke vece guzve i to je bila nedelja u 9 sati ujutru. Posto trenutno zivim u New Jersey moje putesestvije do NYC izgleda ovako. Prvo gledam kad trebam da sam u NYC ako je to vreme izmedju 8-10 ujutru onda krenem 2.5 sata ranije ako je posle 10 do 12 krenem 2 sata ranije, ako treba da sam posle 12 do nekih 3 popodne onda sebi mogu da dozvolim luksuz da krenem nekih 1.5 sat ranije. A ako treba da sam od 3 do 7 popodne onda isto krecem 2.5 sata ranije. Najbolje je iz NJ u NYC ici autobusima jer idu dosta cesto imaju specijalne trake na autoputevima za prolaz, kao i specijalnu "cevku" na Lincoln tunelu. Autobusi pretezno koriste Lincoln tunel zato sto je odmah posle njega na 8 Av izmedju 40 do 42 st veliko saobracajno cvoriste Port Authority. Port Authority je atobuska-metro stanica, tu prolaze A,C i E linije metroa. Cena karte za autobus je 6 $ u jednom pravcu. Ulazak u metro stanicu je 2.5$, a koliko kosta NYC autobuska karta neznam nisam ga koristio. E ako bas imate veliku muku pa morate da u NYC idete kolima ili kamionom sto sam ja cesto radio zbog posla, e onda imate bas veliki problem :D. Prvo mora da se isto krene dosta ranije i ako je to relacija od nekih 30 do 35 milja, jer guzve po prilaznim autoputevima su velike, a posebno ispred mosta GW, kao i tunela Lincoln i Holand. Da bi usli u NYC vi morate da paltite toll (mostarinu ili tunelrinu) koja je za kola 13$ a za kamione 17$ po osovini. Kada nekako udjete u NYC dolazite do drugog problema a to je parking. Cene parkinga zavise od dela grada tipa parkinga koliko se zadrzavate. Celodnevno parkiranje kod Port Authority-a je 26$. Najjeftinije je na ulici ali tu vreba opasnost da dobijete ticket, jer ste uvek na necijem rezervisanom mestu. Cene u NYC su ogromne u odnosu na ostatak US. Npr. flasa vode (1/4 galona oko 900 ml) je 4$ dok je galon u NJ od 0.9 do 1.3 $. Cene stanova za rentanje su isto ogromne,znam da je za sobu ali samo jednu sobu potrebno dati od 700 do 900$ mesecno. Koliko kosta studio ili 1 bdr stvarno nemam pojima.

E sada malo lepih stvari o NYC, NYC je po meni jedan od najlaksih gradova za snalazenje, od prvog dana sam se snasao sam bez problema.Navigacija vam treba samo da bi pogodili liniju metroa a za ostalo nema potrebe. Central Park je ostavio veliki pozitivan utisak na mene, pogotovu delovi gde deca mogu da se igraju jer su sredjeni i dosta dobro opremljeni, i pod nadzorom policije je skoro svaki deo Central Parka. Ljubaznost policije je meni bila neverovatna, bas se trude da daju prcizne informacije i to sa smeskom :D.


New Jersey

Garden state, susta suprotnost od NYC. Naselja, priroda i autoputevi. Neki prvi utisak je kada prolazite NJ pogotovu autoputevima da tu nije nista planski radjeno nego je nekako sve dodavano jedno na drugo bez ikakvog smisla. Prvo meni sto je palo za oko su ukljucenja i iskljucenja na auto-puteve pogotovu gde se seku 2 ili 3 auto puta to su takva vijuganja i ako ne pratite navigaciju cao odeti de netreba.Prvo cega sam setio kod tih vijuga je bila scena iz onog crtanog filma sa onim likom sto je otvorio hamburger da nebi umro od gladi posto se izgubio. Mislim da je crtani bio sa Perom Detlicem stariji ce se sigurno setiti :D. Neselja ko svaka americka naselja sto ste dalje odnekog centra cene skacu ali i bezbednost jer manje ima latinosa i afroamerikanaca. Cene rentanja su dosta nize od NYC, tipa za 1 bdr u mestu Clifton je 1100 $ dok je studio od 700 do 900$, naravno ove cene su ako imate solidan kredit score i dolazite bez deteta. Zasto ovo napominjem zato sto je to bio jedan od najvecih problema za mene u US. Ako dolazite sa detetom ili decom spremite se na gomilu nevolja. Meni se desilo da nismo mogli da iznajmimo stan i da sam zato morao da zenu i dete vratim za Beograd. Sta je problem u celoj prici. Ako hocete da iznajmite stan u NJ a isto vazi i za drzavu NY, vi po zakonu morate da detetu obezbedite sobu ili sobe ako ih i dolazi vise, sto znaci da nemozete da uzmete studio vec minimum 1 bdr. Onda da bi vi mogli da koristite taj stan u kojem ce ziveti dete pogotovu ako je mladje od 10 godina, landlord je duzan da na tom stanu obezbedi sledece: na svakom prozoru metalne resetke i detektore za dim na plafonu i sto blize podu(ti sto blize podu su valjda za ugljem monoksid koliko sam ja skapirao), i jos par nekih stvari oko brava na ulaznim vrtima. Ako neki landlord i pristane da vam iznajmi stan, a vecina ih nece jer sto da se muci i da ulaze kad iza vas ih stoji jos deseto bez dece,i sto da razmisljaju dali ce ih neko tuziti ili nece, cena skace ohoooooo. 1bdr vise nije 1100 nego je 1500$, pa onda treba da date 2 ili 3 kirije unapred plus jos depozit koji zavisi od vaseg kredit skora(a nas je bio nula), sto je mene i moju porodicu na kraju kad se podvuce crta kostalo oko 4000$ da samo iznajmimo stan, a gde je sve ostalo, a nemate nikakav posao i niste poneli 15000$ ili vise. Zato sam ja bio prinudjen da zenu i dete posaljem nazad za Srbiju da tamo prezime dok se ja nekako nesnadjem i ne obezbedim neki bolji izvor prihoda da bi mogli da startujemo kao ljudi, i najvise sto smo strahovali da bi socijalna sluzba mogla da dodje i da nam oduzme dete samo da je neko od komsija prijavio istoj, jer smo bili kod prijatelja koji su rentali 1 bdr a po zakunu nije smelo da nas 5 zivi na tolikom prostoru. Znaci sacekali smo da stignu SSN i GC i ja sam odmah kupio kartu za zenu i dete i oni su otisli nazad za Srbiju. Par saveta za sve koji jos nisu dobili vize ili nisu dosli u US a idu sa malom decom.

1. Dobro proverite zakone stejta u koji dolazite sa vasim prijateljima ili rodjacima kod kojih dolazite da nebi imali ovakve problema. Ja sam tu informaciju saznao kasno. To jest prijatelji kod kojih smo dosli nemaju dece a i sami se nekrecu u takvom drustvu i ljudi stvarno nisu znali za to.

2.Gledaj te da u Ameriku dodjete posle zime, najvise zbog toga sto tada ima najvise sezonskih poslova i dobre se pare uzimaju dok trazite neki drugi ozbiljniji posao. Mi smo opet sa druge strane uradili naopako dosli smo na jesen kad tih sezonskih poslova skoro vise nema i ako uhatite neki kao sto sam ja uspeo da nadjem jednu moving company ne radi se svaki dan nego kad ima posla. Evo sada pred praznike u 2 nedelje sam radio samo 2 dana i jedva za dve nedelje zaradio 200$. Sdruge strane posto mi je zena nosilac vize i posto smo vize dobili u maju ove godine a nismo iz gomile drugih razloga mogli ranije da udjemo u US morali smo da uradimo tako kako smo uradili. Da sam kojim slucajem ja bio nosioc vize, ja bih vec u junu usao u US u dosada bi resio problem posla i stana. Znaci ako je nosioc vize muz neka odmah krece na prolece a ostatak porodice da ceka poslednji moguci datum da udju u US.

3. Mozda i naj bitnije ponesite sto vise para kako znate i umete pogotovu ako idete sa decom. Znam da je tesko to obezbediti ja nisam uspeo da to obezbedim koliko mi je trebalo, ali pokusajte pozajmite, uzmite kredite ako ih vam banka da, prodajte sta mozete da prodate, ovde jos uvek moze da se zaradi da se sve to izservisira kako treba, i ako Amerika nije vise ko sto je nekad bila.

To su neke informacije za pocetak ima tu jos da se prica o samo dolasku peripetijama sa avio kompanijama,cekanje GC i SSN, trazenje posla, polaganje vozackog koji cu valjda ovih dana srediti posle praznika, otvaranje racuna u banci i gomila drugih stvari kojih se sada ja nemogu setiti, ali zato vi ste slobodni da pitate sta vas interesuje i ja cu rado pokusati da vam mojim odgovorima pomognem.

Nastavice se.....................
:naughty:

prasica
25.12.2013, 20:58
Baš lijepo od tebe. Opširan izvještaj, nema šta!
I što je najvažnije, pun informacija za ljude sa malom djecom, kao što sam i sama.

tanik
26.12.2013, 04:45
Mozda bolje da ste izabrali neki drugi stejt, mada pretpostavljam da ste tu zbog prijatelja dosli. Ovde u Arizoni je mnogo jeftinije, lep dvosoban stan u kompleksu za bazenom, moze da se iznajmi za 1000$ a mozda i manje, posla ima dosta i nije ga problem naci. Klima je savrsena, uvek je suncano, ovih dana se vrti oko 20 celzijusa. Ima bas puno Srba i hoce da pomognu. Crkva je jaka i okuplja nase (mada ja u crkvu ne idem). Nije bez razloga sto Arizona svake decenije pocev od 50-ih proslog veka dobija novih milion stanovnika, tako sad ima 6,5 miliona. Razmislite o preseljenju...

Smith6000
26.12.2013, 05:01
New York je, po mom misljenju, malo zeznut za pocetak u Americi. Skupo je, veliko, ta neka americka gostoprimljivost koju sam doziveo u ostalim delovima amerike ne postoji. Plus, treba se navici ziviti sa ljudima koji su dosli iz jos losijih zemalja od zap. Balkana. Sobu mozes naci od $600 + u Bruklinu i Kvinsu, sto je za pocetak OK. Bolje od Dzersija, gde je nesto jeftinije, ali ne gubis 3 sata u prevozu. Kao sto mozes naci 2br za $1500, u OK kraju grada, gde ces mozda morati pesaka do metroa 10-15min. Vozacki ti ne i treba, markica za prevoz je $112.

tip! 500ml flasirane vode kosta $1, na turistickim lokacijama $1.50 na ulici ;)

mikiSA
30.12.2013, 17:35
Tip 2:
kupis nalgene bocu (ili nesto slicno) za $10 i sipas sebi vodu iz cesme (ili water fountain) = besplatno. I nosas je sa sobom naravno (u ruksaku)

Маче
02.01.2014, 19:43
Mozda NY i nije za familije ali za samci je najbolji. Ja ga osecam kao moj dom :grin:

sombrero
02.01.2014, 21:46
Tako je Mace NY je zakon za samce :D, u njemu se covek bas oseti mocno!

noki
02.01.2014, 22:02
Ja nekako volim New York.Zivim u Jersiju na 26 milja od New York-a.Mozda ne bih volela da zivim bas u gradu,ali vako da otidjes jednom-dva puta mesecno je dobro.Pogotovo Menhetn je mnogo lak za snalazenje,ne treba ti ni taksi ni kola,sve je lepo sredjeno u blokove-mislim da nema sanse da se izgubis.A ima dosta stvari da se vide.

Magelan
02.01.2014, 22:47
NYC je... magican jednom recju :inluv: Jedno od retkih mesta gde sam se u USA osetio kao da sam u BGD. Odise pozitivnom energijom, bar na mene tako deluje. Ja kad god sastavim par slobodnih dana - pravac Manhattan :)

Cikago u kom sam vec 4 godine - susta suprotnost...

Sta da kazem, jeste NYC tezak za start, ali kad se infiltriras - tvoj je :;D:

Taji
03.01.2014, 01:20
Mozda NY i nije za familije ali za samci je najbolji. Ja ga osecam kao moj dom :grin:

Bas ti zavidim kad tako kazes i cisto pozelim da sam tamo, u NYC:grin:

Ja sam eto samac na jugu i nemam cime da se pohvalim. Ovdje bi svi nekako u penziju i da ne rade nista cim se dohvate 40-ih.....ccccc:wtf:

lucky strike
12.01.2014, 16:00
Zdravo Mace pisi mi kontakt tel broj ili fb profil u poraka jas izgleda nemam privilegija da ti pisam

rados
25.02.2014, 20:22
Da li ima još nekog iz New Jersey-a? Ova država me izuzetno privlači. . . Pa ako ima nekog da podeli iskustva stara/nova neka se ne stidi :D

noki
27.02.2014, 17:37
Da li ima još nekog iz New Jersey-a? Ova država me izuzetno privlači. . . Pa ako ima nekog da podeli iskustva stara/nova neka se ne stidi :D

Ja sam u New Jersey-ju.I svi moji postovi se odnose na tu drzavu.Ja sam ovde dosla zato sto moja sestra zivi ovde skoro 20 godina.Ali da ti kazem pravo ne svidja mi se toliko.Necu trenutno da izlazem decu na novo preseljenje i sve to ali cim odrastu dovoljno ja bi se radje videla u drugom delu Amerike.Ima drzava sto me mnogo vise privlace.New Jersey postaje prenaseljen,prljav i skup.Sto se tice posla kao sto vidim gore dole za nekog sto hoce da radi ima posla skoro svugde.

rados
27.02.2014, 18:37
Ja sam u New Jersey-ju.I svi moji postovi se odnose na tu drzavu.Ja sam ovde dosla zato sto moja sestra zivi ovde skoro 20 godina.Ali da ti kazem pravo ne svidja mi se toliko.Necu trenutno da izlazem decu na novo preseljenje i sve to ali cim odrastu dovoljno ja bi se radje videla u drugom delu Amerike.Ima drzava sto me mnogo vise privlace.New Jersey postaje prenaseljen,prljav i skup.Sto se tice posla kao sto vidim gore dole za nekog sto hoce da radi ima posla skoro svugde.

A u koj bi se deo amerike preselila i zašto? :D :)

noki
27.02.2014, 18:44
Pa mi smo familijarni ljudi,retko idemo u provod(nocni) pa mi nekad i svejedno sto smo na korak do Nju Jorka.Ja bi se preselila u unutrasnjost,volim prirodu,pa verovatno bi bilo Pensilvanija,Micigen eto nasi ljudi kazu da je dobro i u Ilinoisu.Gde god je mirno i ima lepe prirode za mene bi bilo idealno
Ovde su kuce skoro prozor na prozor(svaka cast pojedinim gradovima-Scotch Plains,Chatam,Short Hills)ali pretezno ovi navedeni su sa kucama od preko milion dolara.Ja sam u Edisonu i on se racuna u jednim od boljih gradica ali kao sto rekoh ne svidja mi se mnogo zbog prenaseljenosti.A u delu gde mi zivimo ima ogroman broj ljudi iz Indije(nisam uopste rasista ili nacionalista)ali su stvarno losi vozaci,pa se pravi ceo nered u saobracaju.

rados
27.02.2014, 20:58
Hmm zanimljivo. Hvala na odgovoru :) pitaću ja opet ako me nešto zanima :)

SRBghost
15.05.2014, 12:34
Evo proslo je tacno 2 meseca od kako sam u US i tacno mesec dana kako sam bez zene i deteta, koje sam morao nazalost da vratim za Beograd. Ali da krenemo redom.

New York City

Uffffffffff sta reci za ovaj grad, sem najveca urbana dzungla na svetu. Meni se nikako nesvidja iz gomile razloga. Prvo sto mi je upalo za oko je to da je nekako pretrpan i prljav. Drugo guzva,guzva, i guzva, i opet guzva, i ako nisam kojim slucajem pomenuo guzva. Te guzve su mi se toliko smucile da sama pomisao da treba da idem u NYC meni izaziva takvu mucninu. Nezna se gde je gore dali na prilazima ili u samom centru NYC, i jednostavno tu je stalno guzva samo je pitanje kolikog je obima. Jednom do sada da sam se zatekao u NYC da nije bilo neke vece guzve i to je bila nedelja u 9 sati ujutru. Posto trenutno zivim u New Jersey moje putesestvije do NYC izgleda ovako. Prvo gledam kad trebam da sam u NYC ako je to vreme izmedju 8-10 ujutru onda krenem 2.5 sata ranije ako je posle 10 do 12 krenem 2 sata ranije, ako treba da sam posle 12 do nekih 3 popodne onda sebi mogu da dozvolim luksuz da krenem nekih 1.5 sat ranije. A ako treba da sam od 3 do 7 popodne onda isto krecem 2.5 sata ranije. Najbolje je iz NJ u NYC ici autobusima jer idu dosta cesto imaju specijalne trake na autoputevima za prolaz, kao i specijalnu "cevku" na Lincoln tunelu. Autobusi pretezno koriste Lincoln tunel zato sto je odmah posle njega na 8 Av izmedju 40 do 42 st veliko saobracajno cvoriste Port Authority. Port Authority je atobuska-metro stanica, tu prolaze A,C i E linije metroa. Cena karte za autobus je 6 $ u jednom pravcu. Ulazak u metro stanicu je 2.5$, a koliko kosta NYC autobuska karta neznam nisam ga koristio. E ako bas imate veliku muku pa morate da u NYC idete kolima ili kamionom sto sam ja cesto radio zbog posla, e onda imate bas veliki problem :D. Prvo mora da se isto krene dosta ranije i ako je to relacija od nekih 30 do 35 milja, jer guzve po prilaznim autoputevima su velike, a posebno ispred mosta GW, kao i tunela Lincoln i Holand. Da bi usli u NYC vi morate da paltite toll (mostarinu ili tunelrinu) koja je za kola 13$ a za kamione 17$ po osovini. Kada nekako udjete u NYC dolazite do drugog problema a to je parking. Cene parkinga zavise od dela grada tipa parkinga koliko se zadrzavate. Celodnevno parkiranje kod Port Authority-a je 26$. Najjeftinije je na ulici ali tu vreba opasnost da dobijete ticket, jer ste uvek na necijem rezervisanom mestu. Cene u NYC su ogromne u odnosu na ostatak US. Npr. flasa vode (1/4 galona oko 900 ml) je 4$ dok je galon u NJ od 0.9 do 1.3 $. Cene stanova za rentanje su isto ogromne,znam da je za sobu ali samo jednu sobu potrebno dati od 700 do 900$ mesecno. Koliko kosta studio ili 1 bdr stvarno nemam pojima.

E sada malo lepih stvari o NYC, NYC je po meni jedan od najlaksih gradova za snalazenje, od prvog dana sam se snasao sam bez problema.Navigacija vam treba samo da bi pogodili liniju metroa a za ostalo nema potrebe. Central Park je ostavio veliki pozitivan utisak na mene, pogotovu delovi gde deca mogu da se igraju jer su sredjeni i dosta dobro opremljeni, i pod nadzorom policije je skoro svaki deo Central Parka. Ljubaznost policije je meni bila neverovatna, bas se trude da daju prcizne informacije i to sa smeskom :D.


New Jersey

Garden state, susta suprotnost od NYC. Naselja, priroda i autoputevi. Neki prvi utisak je kada prolazite NJ pogotovu autoputevima da tu nije nista planski radjeno nego je nekako sve dodavano jedno na drugo bez ikakvog smisla. Prvo meni sto je palo za oko su ukljucenja i iskljucenja na auto-puteve pogotovu gde se seku 2 ili 3 auto puta to su takva vijuganja i ako ne pratite navigaciju cao odeti de netreba.Prvo cega sam setio kod tih vijuga je bila scena iz onog crtanog filma sa onim likom sto je otvorio hamburger da nebi umro od gladi posto se izgubio. Mislim da je crtani bio sa Perom Detlicem stariji ce se sigurno setiti :D. Neselja ko svaka americka naselja sto ste dalje odnekog centra cene skacu ali i bezbednost jer manje ima latinosa i afroamerikanaca. Cene rentanja su dosta nize od NYC, tipa za 1 bdr u mestu Clifton je 1100 $ dok je studio od 700 do 900$, naravno ove cene su ako imate solidan kredit score i dolazite bez deteta. Zasto ovo napominjem zato sto je to bio jedan od najvecih problema za mene u US. Ako dolazite sa detetom ili decom spremite se na gomilu nevolja. Meni se desilo da nismo mogli da iznajmimo stan i da sam zato morao da zenu i dete vratim za Beograd. Sta je problem u celoj prici. Ako hocete da iznajmite stan u NJ a isto vazi i za drzavu NY, vi po zakonu morate da detetu obezbedite sobu ili sobe ako ih i dolazi vise, sto znaci da nemozete da uzmete studio vec minimum 1 bdr. Onda da bi vi mogli da koristite taj stan u kojem ce ziveti dete pogotovu ako je mladje od 10 godina, landlord je duzan da na tom stanu obezbedi sledece: na svakom prozoru metalne resetke i detektore za dim na plafonu i sto blize podu(ti sto blize podu su valjda za ugljem monoksid koliko sam ja skapirao), i jos par nekih stvari oko brava na ulaznim vrtima. Ako neki landlord i pristane da vam iznajmi stan, a vecina ih nece jer sto da se muci i da ulaze kad iza vas ih stoji jos deseto bez dece,i sto da razmisljaju dali ce ih neko tuziti ili nece, cena skace ohoooooo. 1bdr vise nije 1100 nego je 1500$, pa onda treba da date 2 ili 3 kirije unapred plus jos depozit koji zavisi od vaseg kredit skora(a nas je bio nula), sto je mene i moju porodicu na kraju kad se podvuce crta kostalo oko 4000$ da samo iznajmimo stan, a gde je sve ostalo, a nemate nikakav posao i niste poneli 15000$ ili vise. Zato sam ja bio prinudjen da zenu i dete posaljem nazad za Srbiju da tamo prezime dok se ja nekako nesnadjem i ne obezbedim neki bolji izvor prihoda da bi mogli da startujemo kao ljudi, i najvise sto smo strahovali da bi socijalna sluzba mogla da dodje i da nam oduzme dete samo da je neko od komsija prijavio istoj, jer smo bili kod prijatelja koji su rentali 1 bdr a po zakunu nije smelo da nas 5 zivi na tolikom prostoru. Znaci sacekali smo da stignu SSN i GC i ja sam odmah kupio kartu za zenu i dete i oni su otisli nazad za Srbiju. Par saveta za sve koji jos nisu dobili vize ili nisu dosli u US a idu sa malom decom.

1. Dobro proverite zakone stejta u koji dolazite sa vasim prijateljima ili rodjacima kod kojih dolazite da nebi imali ovakve problema. Ja sam tu informaciju saznao kasno. To jest prijatelji kod kojih smo dosli nemaju dece a i sami se nekrecu u takvom drustvu i ljudi stvarno nisu znali za to.

2.Gledaj te da u Ameriku dodjete posle zime, najvise zbog toga sto tada ima najvise sezonskih poslova i dobre se pare uzimaju dok trazite neki drugi ozbiljniji posao. Mi smo opet sa druge strane uradili naopako dosli smo na jesen kad tih sezonskih poslova skoro vise nema i ako uhatite neki kao sto sam ja uspeo da nadjem jednu moving company ne radi se svaki dan nego kad ima posla. Evo sada pred praznike u 2 nedelje sam radio samo 2 dana i jedva za dve nedelje zaradio 200$. Sdruge strane posto mi je zena nosilac vize i posto smo vize dobili u maju ove godine a nismo iz gomile drugih razloga mogli ranije da udjemo u US morali smo da uradimo tako kako smo uradili. Da sam kojim slucajem ja bio nosioc vize, ja bih vec u junu usao u US u dosada bi resio problem posla i stana. Znaci ako je nosioc vize muz neka odmah krece na prolece a ostatak porodice da ceka poslednji moguci datum da udju u US.

3. Mozda i naj bitnije ponesite sto vise para kako znate i umete pogotovu ako idete sa decom. Znam da je tesko to obezbediti ja nisam uspeo da to obezbedim koliko mi je trebalo, ali pokusajte pozajmite, uzmite kredite ako ih vam banka da, prodajte sta mozete da prodate, ovde jos uvek moze da se zaradi da se sve to izservisira kako treba, i ako Amerika nije vise ko sto je nekad bila.

To su neke informacije za pocetak ima tu jos da se prica o samo dolasku peripetijama sa avio kompanijama,cekanje GC i SSN, trazenje posla, polaganje vozackog koji cu valjda ovih dana srediti posle praznika, otvaranje racuna u banci i gomila drugih stvari kojih se sada ja nemogu setiti, ali zato vi ste slobodni da pitate sta vas interesuje i ja cu rado pokusati da vam mojim odgovorima pomognem.

Nastavice se.....................
:naughty:

U (zeljnom) iscekivanju nastavka, ako Bog da, eto i nas troje u NYC oko marta-aprila sledece godine... Mi bi bili malo u prednosti jer bi imali obezbedjen free smestaj i poslove.... Ajde, ajde pisi, pa se sa srecom i nedjemo negde :)

Tomislav1970
24.05.2014, 15:46
Evo proslo je tacno 2 meseca od kako sam u US i tacno mesec dana kako sam bez zene i deteta, koje sam morao nazalost da vratim za Beograd. Ali da krenemo redom.

Cene rentanja su dosta nize od NYC, tipa za 1 bdr u mestu Clifton je 1100 $ dok je studio od 700 do 900$, naravno ove cene su ako imate solidan kredit score i dolazite bez deteta. Zasto ovo napominjem zato sto je to bio jedan od najvecih problema za mene u US. Ako dolazite sa detetom ili decom spremite se na gomilu nevolja. Meni se desilo da nismo mogli da iznajmimo stan i da sam zato morao da zenu i dete vratim za Beograd. Sta je problem u celoj prici. Ako hocete da iznajmite stan u NJ a isto vazi i za drzavu NY, vi po zakonu morate da detetu obezbedite sobu ili sobe ako ih i dolazi vise, sto znaci da nemozete da uzmete studio vec minimum 1 bdr. Onda da bi vi mogli da koristite taj stan u kojem ce ziveti dete pogotovu ako je mladje od 10 godina, landlord je duzan da na tom stanu obezbedi sledece: na svakom prozoru metalne resetke i detektore za dim na plafonu i sto blize podu(ti sto blize podu su valjda za ugljem monoksid koliko sam ja skapirao), i jos par nekih stvari oko brava na ulaznim vrtima. Ako neki landlord i pristane da vam iznajmi stan, a vecina ih nece jer sto da se muci i da ulaze kad iza vas ih stoji jos deseto bez dece,i sto da razmisljaju dali ce ih neko tuziti ili nece, cena skace ohoooooo. 1bdr vise nije 1100 nego je 1500$, pa onda treba da date 2 ili 3 kirije unapred plus jos depozit koji zavisi od vaseg kredit skora(a nas je bio nula), sto je mene i moju porodicu na kraju kad se podvuce crta kostalo oko 4000$ da samo iznajmimo stan, a gde je sve ostalo, a nemate nikakav posao i niste poneli 15000$ ili vise. Zato sam ja bio prinudjen da zenu i dete posaljem nazad za Srbiju da tamo prezime dok se ja nekako nesnadjem i ne obezbedim neki bolji izvor prihoda da bi mogli da startujemo kao ljudi, i najvise sto smo strahovali da bi socijalna sluzba mogla da dodje i da nam oduzme dete samo da je neko od komsija prijavio istoj, jer smo bili kod prijatelja koji su rentali 1 bdr a po zakunu nije smelo da nas 5 zivi na tolikom prostoru. Znaci sacekali smo da stignu SSN i GC i ja sam odmah kupio kartu za zenu i dete i oni su otisli nazad za Srbiju. Par saveta za sve koji jos nisu dobili vize ili nisu dosli u US a idu sa malom decom.

1. Dobro proverite zakone stejta u koji dolazite sa vasim prijateljima ili rodjacima kod kojih dolazite da nebi imali ovakve problema. Ja sam tu informaciju saznao kasno. To jest prijatelji kod kojih smo dosli nemaju dece a i sami se nekrecu u takvom drustvu i ljudi stvarno nisu znali za to.


:naughty:

Da li neto drugi ima vise informacija u vezi iznajmljivanja stana sa djecom?
Hvala

vuxanne
25.05.2014, 20:53
Da li neto drugi ima vise informacija u vezi iznajmljivanja stana sa djecom?
Hvala

Na kakve informacije mislis? Postavi malo detaljnije pitanje. Evo jedne informacije - ako imas bar jedno dete moras da iznajmis minimalno dvosoban stan.

Salec
25.05.2014, 22:33
Vuxanne, da li to vazi za sve drzave? Mene interesuje Arizona a imam jedno dete od 12 godina.

vuxanne
26.05.2014, 14:12
Vuxanne, da li to vazi za sve drzave? Mene interesuje Arizona a imam jedno dete od 12 godina.

Ja mislim da da, njima deca obicno moraju da imaju jednu spavacu sobu, a roditelji drugu. Meni nisu hteli u dve drzave da iznajme jednosoban stan, bila sam sa bebom, samo da mi je tu pred ocima. Oni i malu bebu ostave u posebnu sobu.

Salec
26.05.2014, 21:38
Hvala Vuxanne na odgovoru.

Kod nas je i garsonjera dovoljna! :da:

Tomislav1970
26.05.2014, 23:11
Na kakve informacije mislis? Postavi malo detaljnije pitanje. Evo jedne informacije - ako imas bar jedno dete moras da iznajmis minimalno dvosoban stan.

Na brzaka mi padaju na pamet ova pitanja:

Ako iznajmljujes stan, a imas djecu, koliko moras imati soba?
Jednu za svu djecu (bez obzira na broj djece)?
Jednu sobu za musku, a jednu za zensku djecu?
Za svako djete (koliko god ih ima) odvojenu sobu?
Da li uzrast djece utice na iznajmljivanje stana?
Da li broj djece i uzrast djece utice na opremanje/namjestanje stana?
Da li je to propis(ako ga ima) na federalnom, drzavnom ili lokalnom nivou?
Da li se odnosi i na grad i na selo, stan ili kucu?
Hvala

elefteros
27.05.2014, 20:50
Ako ima umetnika među vama..

Link (http://www.bkmag.com/2014/05/27/affordable-housing-for-artists/)

Ne zaboravite Tomislava i njegovo pitanje

vuxanne
28.05.2014, 01:48
Ako iznajmljujes stan, a imas djecu, koliko moras imati soba?
- Zavisi od koga iznajmljujes. Generalno par sa decom ne moze u garsonjeru i jednosoban stan. Dakle broj soba mora da je veci od jedan.


Jednu za svu djecu (bez obzira na broj djece)?
Jednu sobu za musku, a jednu za zensku djecu?
Za svako djete (koliko god ih ima) odvojenu sobu?
Da li uzrast djece utice na iznajmljivanje stana?

- Obicno bude dvoje dece po sobi ("an occupancy policy of two persons per bedroom, as a general rule, is reasonable under the Fair Housing Act." klikni (http://homeguides.sfgate.com/many-people-can-legally-live-one-bedroom-apartment-83311.html)) tako da ljudi sa jako puno dece obicno iznajmljuju kuce jer stanove prave samo do odredjenog broja soba.

"Section 503(b) of the Uniform Housing Code sets the minimum size for a dwelling. Each dwelling must have at least one room measuring at least 120 square feet; and all other habitable rooms (excluding kitchens) must be at least 70 square feet. The minimum dwelling size determines the maximum occupancy rate. Two people can occupy a minimum-sized dwelling. For each additional occupant, the minimum must increase by 50 square feet. The Code acknowledges that certain dwellings may be configured to allow a third person to comfortably sleep in non-bedroom space, and that infants and very young children can share their parents' room." klikni za izvor (http://ocpm.hubpages.com/hub/LANDLORDS8LimitingTheTenants)


Da li broj djece i uzrast djece utice na opremanje/namjestanje stana?
- Opremanje i namestanje stana je individualna stvar. Ovde najcesce iznajmljujes nenamestene stanove.


Da li je to propis(ako ga ima) na federalnom, drzavnom ili lokalnom nivou?
- "City housing codes, provided they are not discriminatory, are not pre-empted by federal law" izvor (http://www.justanswer.com/real-estate-law/608v1-section-503-b-uniform-housing-code-requires.html)
- Mozes pogledati po razlicitiv drzavama, najbolje za onu za koju te zanima. Evo ti za npr. Kaliforniju: klikni (http://www.dca.ca.gov/publications/landlordbook/catenant.pdf)[/QUOTE] klikni (http://homeguides.sfgate.com/many-people-can-legally-live-one-bedroom-apartment-83311.html) Medjutim posto ti stanove iznajmljuju privatna lica, mogu kako im se cefne. Ako im se npr. ne svidjas naci ce dlaku u jajetu zasto da ti ne iznajme stan. Sto su bolji stanovi, teze je uci u njih. Ako aplikacije se prihvataju glatko bez ikakve provere (tipa backround check) znak je da stan moze da bude u potencijalno sumljivom naselju.

Mada jedan izvor tvrdi "there is no clear-cut rule on the subject, as the "two plus one" formula has never gained legal status at the state or federal level."


Da li se odnosi i na grad i na selo, stan ili kucu?
Hvala
- Oni nista ne zovu "village" sve im je grad, da li town ili city - to je druga prica.

Overcrowding and Occupancy Standards - Martin S. Snitow (http://www.msslc.com/occupancy.html)

Da sumiram - generalno neko pravilo: dve osobe po sobi (ili tri ako je dete beba); pet osoba max - dvosobni stan.

Tomislav1970
28.05.2014, 05:43
- Zavisi od koga iznajmljujes. Generalno par sa decom ne moze u garsonjeru i jednosoban stan. Dakle broj soba mora da je veci od jedan.


- Obicno bude dvoje dece po sobi ("an occupancy policy of two persons per bedroom, as a general rule, is reasonable under the Fair Housing Act." klikni (http://homeguides.sfgate.com/many-people-can-legally-live-one-bedroom-apartment-83311.html)) tako da ljudi sa jako puno dece obicno iznajmljuju kuce jer stanove prave samo do odredjenog broja soba.

"Section 503(b) of the Uniform Housing Code sets the minimum size for a dwelling. Each dwelling must have at least one room measuring at least 120 square feet; and all other habitable rooms (excluding kitchens) must be at least 70 square feet. The minimum dwelling size determines the maximum occupancy rate. Two people can occupy a minimum-sized dwelling. For each additional occupant, the minimum must increase by 50 square feet. The Code acknowledges that certain dwellings may be configured to allow a third person to comfortably sleep in non-bedroom space, and that infants and very young children can share their parents' room." klikni za izvor (http://ocpm.hubpages.com/hub/LANDLORDS8LimitingTheTenants)


- Opremanje i namestanje stana je individualna stvar. Ovde najcesce iznajmljujes nenamestene stanove.


- "City housing codes, provided they are not discriminatory, are not pre-empted by federal law" izvor (http://www.justanswer.com/real-estate-law/608v1-section-503-b-uniform-housing-code-requires.html)
- Mozes pogledati po razlicitiv drzavama, najbolje za onu za koju te zanima. Evo ti za npr. Kaliforniju: klikni (http://www.dca.ca.gov/publications/landlordbook/catenant.pdf) klikni (http://homeguides.sfgate.com/many-people-can-legally-live-one-bedroom-apartment-83311.html) Medjutim posto ti stanove iznajmljuju privatna lica, mogu kako im se cefne. Ako im se npr. ne svidjas naci ce dlaku u jajetu zasto da ti ne iznajme stan. Sto su bolji stanovi, teze je uci u njih. Ako aplikacije se prihvataju glatko bez ikakve provere (tipa backround check) znak je da stan moze da bude u potencijalno sumljivom naselju.

Mada jedan izvor tvrdi "there is no clear-cut rule on the subject, as the "two plus one" formula has never gained legal status at the state or federal level."


- Oni nista ne zovu "village" sve im je grad, da li town ili city - to je druga prica.

Overcrowding and Occupancy Standards - Martin S. Snitow (http://www.msslc.com/occupancy.html)

Da sumiram - generalno neko pravilo: dve osobe po sobi (ili tri ako je dete beba); pet osoba max - dvosobni stan.


Ovo je prava pomoc :bravo:

Hvala!

Samo jedno razjasnjenje: kada kazes dvosoban stan, mislis na dve spavace sobe ili na jedna spavaca i dnevna?

Vidim da je ovo za Kaliforniju. Da li netko zna pracila za druge drzave? Ili su slicna?

mikiSA
28.05.2014, 12:23
Ako si gledao ikakve oglase uvijek navode koliko spavacih soba ima i koliko bathrooms ima.
Znaci da vuxanne govori o spavacim sobama (bedrooms, ili br)
Pr. $1000 / 3br - Nice 3 Bedroom, 2 Bath Condo i sl.

vuxanne
29.05.2014, 03:17
Ovo je prava pomoc :bravo:

Hvala!

Samo jedno razjasnjenje: kada kazes dvosoban stan, mislis na dve spavace sobe ili na jedna spavaca i dnevna?

Vidim da je ovo za Kaliforniju. Da li netko zna pracila za druge drzave? Ili su slicna?

Two bedroom - dve sobe sa krevetima za spavanje - ne racuna se dnevna, trpezarija, kujna, cak i ako imaju sobu bez "closet"-a tj bez ugradnog ormara u zidu mogu da je racunaju kao "den" ili "office".

Npr. ja sam pre ovog stana zivela u stanu od oko 140 m2 koji se vodio kao 2 bedroom. Imao je dve spavace sobe sa ormarom ugradjenim u zid (jos dve male sobice gde mozes da ostavis odecu) + kuhinja + prostorija za ves masinu i susac + trpezarija + dnevna + "sun room" - gubili smo se u stanu (prvom spratu ogromne kucerine) kad smo se uselili. To ovde zovu "duplex" ako imas npr. kucu sa dva ulaza i svaki sprat je zaseban stan.

free
20.10.2014, 07:12
Evo gledam forum i vidim da se nisam dosta dugo oglasio, a sada je bas zgodno vreme jer evo za koji dan ce tacno godinu dana kako sam u US.
U medjuvremenu se dosta lepih stvari iz desavalo, preselio se u Chicago tj predgradje Chicago-a, Schaumburg, resio skoro sve zivotne probleme ali da krenemo redom.
U NY-NJ sam proveo zimu jednu od gorih koju ljudi tamo pamte, posla je nekeko, jeste da se radilo 2 dana pa se 3 nije radilo ali se nesto desavalo, ipak ko se normalan seli po zimi(posto sam radio fizikaliju-radio selidbe). Uspevalo da se zaradi za neke tekuce troskove ali opet nedovoljno da bi porodica mogla da zivi, pogotovu porodica sam malim detetom, i gde bi samo jedno radilo. Januar je nekako prosao, februar je bio bas ok mesec sto se posla tice za vremenske uslove koji su bili, i vodeci se nekom logikom ako su ovako dobri meseci bili kad je nevreme sada kad se vreme smirilo to ima da prsti od posla na sve strane, al ne lezi vraze. Ceo mart i april mesec sam proveo bez i jednog radnog dana, katasrofa, pare pocele da se tope i vidim ja da je tu djavo odne salu,i pocnem ja da aktiviram neke ljude koje sam cuvao kao beckup plan. Zovnem ja jednog porodicnog prijatelja koji je ovde u Chicagu, objasnim mu situaciju sta je kako je, on meni ok pakuj se i dolazi smislicemo nesto, ja mu strogo napomenem da do 26 maja. zena i dete moraju da se vrate u US da nebi izgubile zelene katre, on ok nije problem nikakav samo reci sta treba. Ja ni 5 ni 6 posao i stan za pocetak :grin:, covek se nasmeja i rece daj mi malo vremena da sve sredim zovem te za 2 dana. Jedna od 2 najduzih dana u mom zivotu. U medju vremenu zovu me na kojekave intervju za posao ja sve u nadi to je to evo desice se nesto dobro necu morati da se selim, ali sve nekeko izmice za malo. Zove prijatelj kad mozes da dodjes, rekoh odma, dolazi i tako ja 3 maja dodjoh u Chicago. U Chicago sam dosao autobusom:naughty: 80$ karta i 17 sati puta, Megabus kompanijom, ok i udobni busevi sa wifi-jem i uticnicam da moze da se puni laptop ili telefon. Na tom putu sam prosao kroz par stejtova i tako dopunio spisak drzava u kojima sam bio. Najduze smo putovali kroz Pensilvaniju, skoro 8 sati a ostatak se podjednako raspodeli na Ohajo i Indijanu. U Chicago sam dosao rano ujutru oko 6 sati i neko mi se grad odah svideo. Koliko mi se NYC nije odmah dopao toliko je Chi susta suprotnost, relativno cist i uredjen grad, jeste da ima i on guzvi ali nekako su rasterecene ide sporo ali nije kao U NY guzva stojis napet si. Sreca pa nema mnogo dodirnih tacaka sa downtown-om, nego ima tu srecu da mi je posao na 10 min. od zgrade gde zivim i to lepom predgradju, gde nema guzve, nemoram da se vozam satima po auto putevima, ma milina jednom recju. Svi koji su na preko 30 minuta od kuce znaju o cemu pricam. Koliko sam se "mucio" po Jersey-u i NewYork-u toliko sam ovde imao srece koliko sam tezak.U Chi dosao u petak smestio se kod prijatelja u Niels isto jedno od lepih mesta u ChicagoLand-u, u ponedeljak vec imao svoj auto ok jeste da sam ga platio 1000$ i jeste da je 98 godiste ali je moj i po prilicno lepo obavlja zadatak prevoza od tacke A do tacke B :grin:. Koliko je u NYC nocna mora imati auto, toliko je ovde nocnamora nemati auto, i to je pozeljno imati 2 automobila po porodici ili vise jer kad jedan ispadne iz upotrebe da se ima neka rezerva. U utorak dobio posao i to onaj koji sam se najmanje nadao da cu raditi, u struci :grin:. To dolazi do izrazaja da treba imati malo srece, ispostavi se da od ovog mog prijatelja njegov prijatelj ima kompaniju koja se bavi proizvodnjom masina za pakovanje i da im treba neko ko zna da crta u Autocad, i ja dolazim kao porucen, slucajno se taj moj prijatelj i taj njegov prijatelj sretnu na Bratskoj pomoci(steciste nasih ljudi iz bivse Jugoslavije) i uz kafu i pricu ko sam sta sam odakle sam, drz tamo vamo, sta si radio sta znas neznas, ja dobijem posao i pocnem da radim kao masinski inzinjer sto nisam ni sanjao da cu raditi. U medjuvremenu kompletiramo se u punom sastavu, zena i date se vrate tacno na vreme u US. Kako su one stigle krenemo da trazimo stan. I tu smo imali srece koliko smo teski. Stan smo trazili u krugu od 15 milja od mog posla. Stanove smo trazili preko sajtova Trulia i Zilow(imaju oba i aplikacije za telefone). Krenem ja da rovarim po njima i sve nekako zaobilazim da trazim smestaj bas u Schaumburgu-u jer idem onom logikom ma vazi bas mene ceka stan na 10 min od posla. Slucajno ispliva jedan stan na 4 milje od mog polsa cena pristojna, oglas taj dan postavljen, ja nebudem ljen posaljem mail da sam zainteresovan da pogledam stan, i land lord se javlja sutradan kad mogu da svratim da pogledam stan, ja rekoh jel nije problem da to obavimo za Memorial Day posto je praznik, neradi se kaze nije i njemu odgovara tako. U medju vremenu ja nadjem jos par zanimljivih lokacija i sve zakazem razgledanje za isti dan. Prvi je bio sadasnji stan, nadjemo se mi sa landlordom u zakazano vreme pogledamo stan velik,prazan, suncan sa dobrom orjentaciom, pristojnom cenom, i ja tu odmah krenem i objasnim coveku sta je i kako je da smo tek dosli u US i Chi da nemamo kreditnu istoriju da ovo da ono, i on covek kaze ok razumem, popunite aplikacije za proveru(inace svaka se provera placa i to o vasem trosku, mi smo platili samo 25 $ po osobi a inace su nam na nekim mestima trazili od 50 pa do 90$ po osobi) i donesi mi 2 zadnja ceka sa posla da vidim kolika su ti primanja, sto sam ja to i uradio i on sav srecan kad je video da je sve ok i covek me bukvalno ugurava u stan, a u medju vremenu mi obidjemo i ovo drugo sto smo zakazali da gledanje i tu se malo razocaramo kakvih sve lepih kompleksa ima, ali kako na u tom trenutku nisu bili dostupni jer jednostavno, kad su culi da nemamo nikakvu kreditnu istoriji ili cim su meni videli da je vozacka dozvola bila pa skoro tek izdata odmah su nam savetovali da ne bacamo pare na provere jer necemo sigurno proci. Posto nismo mogli nigde drugde da iznajmimo stan mi na kraju zavrsismo u Schaumburgu. I svi sa kojima smo pricalu su cudili kako smo uspeli tako brzo i lako da iznajmimo stan, svi su bili ono pa to je prava sreca da je taj landlord pristao da vam iznajmi stan jer gomila ljudi nije uspevala tako lako da dodje do stana pogotovu ne u takvom mesto gde smo mi. Schaumburg lepo mirno i prostrano mesto na severo-zapadu ChicagoLanda-a pored interstate I-90 i I-290 na 17 milja od O'Hare aerodroma, a 20 i neku milju od downtown-a, bez nekog jako razvijeno javnog prevoza sa jednom linijom Metre(kao nas beogradski Beovoz)vrlo losih autobuskih linija(lose su izprojktovane i idu samo ujutru 3 polaska i popodne isto tako 3 polaska) i nijednom linijom metroa. Znaci ovde ste bez kola kao invalid, nema mrdanja nigde, za utehu imaju dobru mrezu biciklistickih staza ali to nije resenje. Od ostalih stvari ima skoro sve.Ima veliki mall (Woodfield Mall), ima Ikeinu prodavnicu(najvecu u ChicagoLandu), prodavnice sa nasom robom i robom iz Evrope(Poljska, Bugarska, Grcka)znaci skoro sve, a ako nesto nema tu je e-bay i amazon i ostle on-line prodavnice. :grin:. Jednom recju mesto kao iz filmova za pozeleti ziveti tu. Za sada toliko, ima tu jos da se pise ohoooo, ali u naj kracim crtam,prvih godinu dana je ispalo ok, i ide u ok pravcu, bilo je komplikovano u pocetku ali tome sam ja licno dosta kumovao, treba malo srece da se neke kockice sloze, ali ako ste uporni i znate sta hocete ovde se to na kraju i dobija samo je pitanje vremena kao ce te neke poteze vuci i koliko ce vas to vremena kostati.

to be continued............

Kuguar
20.10.2014, 07:46
Free, bravo. Ne znam zašto, ali sam se naježio čitajući. Nadam se da ću doći u situaciju, i biti slobodan da te iscimam oko ove teme, pošto ako nekada budem dobio GK, prva stanica bi mi bila NJ, jer tamo imam tetku...

Sve u svemu, hvala Bogu da ti je sve uspelo!

Magelan
20.10.2014, 09:27
Schaumburg lepo mirno i prostrano mesto na severo-zapadu ChicagoLanda-a pored interstate I-90 i I-290 na 17 milja od O'Hare aerodroma, a 20 i neku milju od downtown-a, bez nekog jako razvijeno javnog prevoza sa jednom linijom Metre(kao nas beogradski Beovoz)vrlo losih autobuskih linija(lose su izprojktovane i idu samo ujutru 3 polaska i popodne isto tako 3 polaska) i nijednom linijom metroa. Znaci ovde ste bez kola kao invalid, nema mrdanja nigde, za utehu imaju dobru mrezu biciklistickih staza ali to nije resenje.

Dobro nam dosao u Schaumburg :)

Volim kad cujem da se nekome svidjaju cikaski suburbi :) Mada videces i sam kako to zimi ume da izgleda sablasno :)

Pretpostavljam da je firma u Arlington Hts kod Momic-a po onome sto si opisao.

oskark
20.10.2014, 10:02
Upravo tako, ovde u US u svakom suburbu je nemoguce preziveti bez automobila. :)

Medjutim, kao sto Maglean kaze, zima je ovde "malcice" gora :)
U svakom slucaju dobro nam dosao. Javni pa da popijemo Latte, ako budes u gradu :beer:

aladarinho
21.10.2014, 13:30
@free,
veliko hvala i svaka čast na detaljnom opisu i neka je sa srećom...Ali, brate, kad sledeći put budeš pisao, udari ponekad enter, oči mi ispadoše:woohoo::woohoo:

Mitkoni
21.10.2014, 15:21
@free,
veliko hvala i svaka čast na detaljnom opisu i neka je sa srećom...Ali, brate, kad sledeći put budeš pisao, udari ponekad enter, oči mi ispadoše:woohoo::woohoo:

Imao sam nameru isto reci ali sam se suzdrzao da ne bi shvatio nesto pogresno. :)
whatever cekamo nasstavak :book:

zvercica
24.10.2014, 08:31
Oci ispale, al' vredelo. Mnogo mi je drago, veliki pozdrav :bravo::bravo:

free
06.11.2014, 06:08
Izvinite al ponela me pesma sto bi se reklo:).

@ Magelan
Thx na lepoj dobro doslici, firma je bas u Schaumburgu tj. na granici Hoffman Esteta i Schaumburg-a, kod Tisme. Ne sekiram se ja za zimu, prezivljavaju ljudi pa cu i ja da je preguram, a ako ne, nije mi strano da se preselim negde toplije :D
U svakom slucaju posto smo komsije kad sneg padne ockujem te na jednoj vrucoj rakiji, pa da mi pokazes kako se cisti sneg ovde u IL :D

@Oskark
Hvala i tebi na dobro doslici, cim me nanese put ka downtown-u cucemo se, a i za tebe isto vazi ako kojim slucajem zalutas u ova nasa sela vici ima kafe i ovde kod nas :D

@zvercica
I tebi hvala na lepim zeljama i pozdravima.

oskark
06.11.2014, 10:44
Izvinite al ponela me pesma sto bi se reklo:).

@Oskark
Hvala i tebi na dobro doslici, cim me nanese put ka downtown-u cucemo se, a i za tebe isto vazi ako kojim slucajem zalutas u ova nasa sela vici ima kafe i ovde kod nas :D


Ne mora da te nanese put, mozemo mii da se dogovrimo ovako pa da popijemo po koju(rakiju ili kafu). Jedino da se dogovorimo. Pisi u inbox pa da nastavimo tamo ako hoces, ne bih da ostavljam telefon ovde LOL