PDA

View Full Version : Salt Lake City, Utah


mebely
02.02.2014, 09:47
Pogledala sam teme,ali nisam nasla nista o SLC. U slucaju da ima nekoga u ovom delu USA, bilo bi lepo da svoje iskustvo podeli sa nama. Mene sve vise privlaci ovaj grad, jest da klima nije kao u CA i nema okean, ali se prilicno razvijaju i imaju druge interesantne stvari...Bas bih volela da cujem i vase misljenje. :obrva:

mitrama
02.02.2014, 12:07
Pogledala sam teme,ali nisam nasla nista o SLC. U slucaju da ima nekoga u ovom delu USA, bilo bi lepo da svoje iskustvo podeli sa nama. Mene sve vise privlaci ovaj grad, jest da klima nije kao u CA i nema okean, ali se prilicno razvijaju i imaju druge interesantne stvari...Bas bih volela da cujem i vase misljenje. :obrva:

Ja sam bila u SLC-u,i planiram tamo ako dobijem GC 6 marta:)klima je slicna kao kod nas,mada se neretko desava da sneg padne u maju na jedan dan:)Mali gradic okruzen planinama,ekonomija je jos uvek solidna,ne morate imati auto u startu,stanovi isto tako nisu skupi,tako da je za neki pocetak ok....a I LAS VEGAS je na samo 5 sati voznje:==D:

mebely
02.02.2014, 12:39
Diiivnoo! :1072: Ti ces nam onda pisati sve u detalje kada stignes! :grin:

mitrama
02.02.2014, 15:07
:suure:Diiivnoo! :1072: Ti ces nam onda pisati sve u detalje kada stignes! :grin:
:suure:Obvezno,i sada imam dovoljno informacija,pitaj sve sto zelis..

mebely
02.02.2014, 15:22
Pa sve me zanima o tom gradu :==D: svaka informacija je dobrodosla. Recimo cene stanova, zivota , sta ima interesantno da se vidi, ono sto ti se mozda nije dopalo...ako imas i koju slicicu da postavis.

vuxanne
02.02.2014, 17:07
Meni se npr ne dopada sto to ima kako se kaze kad jedan muskarac ima vise zena. A nema da jedna zena moze da ima vise muskaraca. Nije fer. Ako mogu jedni, nek mogu i drugi... :baloni:

mitrama
02.02.2014, 18:42
Meni se npr ne dopada sto to ima kako se kaze kad jedan muskarac ima vise zena. A nema da jedna zena moze da ima vise muskaraca. Nije fer. Ako mogu jedni, nek mogu i drugi... :baloni:

Moze svuda jedna zena da ima vise muskaraca,samo ako to zeli:grin:
A takve porodice ,sa vise zena,ja licno nisam ni videla,mormone mozes videti samo nedeljom ujutru kad krenu u crkvu,neupadljivi su...Grad je urban,mozda je ranije bio vise patrijahalna sredina,sada ne..

mitrama
02.02.2014, 18:51
Pa sve me zanima o tom gradu :==D: svaka informacija je dobrodosla. Recimo cene stanova, zivota , sta ima interesantno da se vidi, ono sto ti se mozda nije dopalo...ako imas i koju slicicu da postavis.

Jednosoban stan u centru mozes da iznajmis za 600$,prevoz je odlican pa ti u startu ne treba auto.Ko voli zimske sportove,ovo je pravo mesto za njega,jer je u blizini cuveni Park City.Nije mi se svidelo sto ta jezera nisu bas nesto uredjenja za kupanje,pa je leti najbolje skoknuti do Vegasa za vikend...

albeli
16.10.2016, 23:01
Utah. Doselili smo se pre godinu ipo dana pravo iz Srbije u Salt Lake City. Ukratko, ekonomija na visikom nivou sa tendencijom rasta, stopa kriminala veoma niska. Klima slična kao naša umereno kontinentalna, stim da je vlažnost vazduha veoma niska tako da se topla leta veoma lako podnose. Stopa nezaposlenosti veoma niska ako ne i najniža u USA. Trosoban stan u skoro samom centru grada plaćamo $860. Cene nekretnina su takodje povoljne. Grad je u kotlini a na pola sata vožnje se nalaze luksuzni ski centri. Saobraćajna infrastruktura perfektna. Idealno za porodičan život. Nedostaje još okean ili more za potpuni ugodjaj. Jedna od mana je što je noćni život prilično siromašan.

Ako neko ima konkretnih pitanja neka izvoli slobodno.

BetterFuture
16.10.2016, 23:30
Utah. Doselili smo se pre godinu ipo dana pravo iz Srbije u Salt Lake City. Ukratko, ekonomija na visikom nivou sa tendencijom rasta, stopa kriminala veoma niska. Klima slična kao naša umereno kontinentalna, stim da je vlažnost vazduha veoma niska tako da se topla leta veoma lako podnose. Stopa nezaposlenosti veoma niska ako ne i najniža u USA. Trosoban stan u skoro samom centru grada plaćamo $860. Cene nekretnina su takodje povoljne. Grad je u kotlini a na pola sata vožnje se nalaze luksuzni ski centri. Saobraćajna infrastruktura perfektna. Idealno za porodičan život. Nedostaje još okean ili more za potpuni ugodjaj. Jedna od mana je što je noćni život prilično siromašan.

Ako neko ima konkretnih pitanja neka izvoli slobodno.
Jos od pre 25+ godina, otkako sam poceo da pratim NBA, cim cujem Salt Lake City, odmah se setim imena Utah Jazz, Karl "Mailman" Malone i Jonh Stockton. A sada iz ovog ugla me privlaci jos vise. Samo nastavite da nam pisete iskustva.

P. S. Na forumu vec postoji tema (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1399) o Vasem gradu.

Markonato
16.10.2016, 23:58
Utah. Doselili smo se pre godinu ipo dana pravo iz Srbije u Salt Lake City. Ukratko, ekonomija na visikom nivou sa tendencijom rasta, stopa kriminala veoma niska. Klima slična kao naša umereno kontinentalna, stim da je vlažnost vazduha veoma niska tako da se topla leta veoma lako podnose. Stopa nezaposlenosti veoma niska ako ne i najniža u USA. Trosoban stan u skoro samom centru grada plaćamo $860. Cene nekretnina su takodje povoljne. Grad je u kotlini a na pola sata vožnje se nalaze luksuzni ski centri. Saobraćajna infrastruktura perfektna. Idealno za porodičan život. Nedostaje još okean ili more za potpuni ugodjaj. Jedna od mana je što je noćni život prilično siromašan.

Ako neko ima konkretnih pitanja neka izvoli slobodno.Pozdrav,Niste pomenuli plate koje se ostvaruju na mesecnom ili godisnjem nivou u vasoj drzavi.

albeli
18.10.2016, 14:57
Pozdrav,Niste pomenuli plate koje se ostvaruju na mesecnom ili godisnjem nivou u vasoj drzavi.

Ne mogu generalno da govorim o platama jer nemam proverenih informacija ali mogu da ti kažem da za poslove gde se ne traži diploma fakulteta i prethodno radno iskustvo plaćaju od 10-15 dolara na sat. Ja radim u pošti (USPS) full time za 16$ na sat a imam skromno znanje engledkog i završenu srednju školu. Ima raznih poslova u navedenom opsegu a sa znanjem engleskog, većim iskustvom i većim stepenom stručne spreme veća je i zarada.

Iz našeg iskustva posao se lako pronalazi. Supruga je drugi dan po dolasku imala intervju i posle par dana počela da radi. Ja sam prvi posao našao u renta car kompaniji HERTZ posle nepunih mesec dana i za to mi je trebala vozačka dozvola Jute. Čim sam počeo tu da radim aplicirao sam za poštu i pošto je to federal job, procedure su malo duže, čekao sam oko dva meseca da predjem.

Sada sa dve plate možemo da servisiramo sve troškove i da priuštimo stvari koje nismo mogli u Srbiji ali nešto preko toga tj da se stavlja nešto sa strane, teško. Stavke koje mi nekako najviše opterećuju budžet su osiguranja (za dva auta i zdravstveno za četvoročlanu porodicu) i račun za mobilne telefone. Na hranu takodje odlazi znatna količina novca ali opet kažem sve to lepo staje u dve skromne plate.

milica_smile
19.10.2016, 09:17
Utah. Doselili smo se pre godinu ipo dana pravo iz Srbije u Salt Lake City. Ukratko, ekonomija na visikom nivou sa tendencijom rasta, stopa kriminala veoma niska. Klima slična kao naša umereno kontinentalna, stim da je vlažnost vazduha veoma niska tako da se topla leta veoma lako podnose. Stopa nezaposlenosti veoma niska ako ne i najniža u USA. Trosoban stan u skoro samom centru grada plaćamo $860. Cene nekretnina su takodje povoljne. Grad je u kotlini a na pola sata vožnje se nalaze luksuzni ski centri. Saobraćajna infrastruktura perfektna. Idealno za porodičan život. Nedostaje još okean ili more za potpuni ugodjaj. Jedna od mana je što je noćni život prilično siromašan.

Ako neko ima konkretnih pitanja neka izvoli slobodno.

I mi stizemo u Salt Lake city u decembru! :) Obzirom da nije bilo novijih vesti iz tog grada, puno nam znace vasi pozitivni komentari! ;)

MirkoJ
19.10.2016, 17:45
Vrlo zanimljiva destinacija. Kad stignete, pišite više o SLC, kako ste se snašli i slično :)

emilyankees
20.10.2016, 23:27
@albeli kolika vam je bila plata u rent-a car-u.I kakvo je vase bilo iskustvo,a kakvo je sad u posti.Pozdrav

albeli
22.10.2016, 01:34
@albeli kolika vam je bila plata u rent-a car-u.I kakvo je vase bilo iskustvo,a kakvo je sad u posti.Pozdrav
HERTZ je multinacionalna rentacar kompanija koja zapošljava ogtoman broj radnika pa su im procedure prilično zahtevne bez obzira da li se konkuriše za entty level poziciju perača automobila ili za nekog menadžera. Iako sam imao preporuku prijatelja koji je njihov dugogodišnji radnik ceo postupak konkurisanja i dostavljanja dokumentacije se odvijao online a telefonsku komunikaciju sam imao sa regruterom koji je bio ma drugom kraju Amerike. Cela procedura je trajala oko desetak dana stim da je background check trajao malo duže jer su morali da proveravaju moju kriminalnu istoriju u Srbiji. Drug test je takodje neophodan. Plata je bila $11.5 (ako se dobro sećam) plus bonus. Beneficije startuju posle dva meseca. Pozicija Vehicle Service Attendant što bi se po naški reklo perač automobila. Norma je četiri auta na sat a za svaki opran auto dobija se Bonus $1. Tokom leta i tokom zimske ski sezonekada je navala turista pa ima dosta prekovremenog rada a svaki sat preko vremenog je oko $18. Posao nije nešto naročito težak. Radi se napolju ispod nadstrešnice. Brzinsko usisavanje, pražnjenje smeća, četkom se opere blato sa karoserije i potom se prodje kroz automatsku praonicu. Verujem da zimu baš nije prijatno raditi sa vodom napolju ali većina radnika je tamo već duži niz godina. Plata raste pola dolara godisnje ako se ne varam tako da je bilo nekih koji imaju i satnicu preko $20. Ima dosta Meksikanaca i Arapa ali nisam imao nikakvih problema sa bilo kime.
Eto tolko o ovom poslu a o pošti ću kasnije.

MirkoJ
22.10.2016, 07:25
HERTZ je multinacionalna rentacar kompanija koja zapošljava ogtoman broj radnika pa su im procedure prilično zahtevne bez obzira da li se konkuriše za entty level poziciju perača automobila ili za nekog menadžera. Iako sam imao preporuku prijatelja koji je njihov dugogodišnji radnik ceo postupak konkurisanja i dostavljanja dokumentacije se odvijao online a telefonsku komunikaciju sam imao sa regruterom koji je bio ma drugom kraju Amerike. Cela procedura je trajala oko desetak dana stim da je background check trajao malo duže jer su morali da proveravaju moju kriminalnu istoriju u Srbiji. Drug test je takodje neophodan. Plata je bila $11.5 (ako se dobro sećam) plus bonus. Beneficije startuju posle dva meseca. Pozicija Vehicle Service Attendant što bi se po naški reklo perač automobila. Norma je četiri auta na sat a za svaki opran auto dobija se Bonus $1. Tokom leta i tokom zimske ski sezonekada je navala turista pa ima dosta prekovremenog rada a svaki sat preko vremenog je oko $18. Posao nije nešto naročito težak. Radi se napolju ispod nadstrešnice. Brzinsko usisavanje, pražnjenje smeća, četkom se opere blato sa karoserije i potom se prodje kroz automatsku praonicu. Verujem da zimu baš nije prijatno raditi sa vodom napolju ali većina radnika je tamo već duži niz godina. Plata raste pola dolara godisnje ako se ne varam tako da je bilo nekih koji imaju i satnicu preko $20. Ima dosta Meksikanaca i Arapa ali nisam imao nikakvih problema sa bilo kime.
Eto tolko o ovom poslu a o pošti ću kasnije.

Mozete li nam reci nesto vise o stanovnistvu tamo, crime rate i slicno? Citao sam (informativno) na vise foruma da su recimo prilicno "hladni i odbojni" prema ljudima koji nisu clanovi njihove crkve (Mormoni). I to pišu i amerikanci a ne samo imigranti...

slucajni_prolaznik
23.02.2017, 23:19
Dobar dan zelim.

Ne mogu nikako da pronadjem na forumu, a ni na web-u da li je bitno imati medjunarodnu vozacku dozvolu ukoliko se doseljavas pravac u Jutu. Za Kaliforniju sam nasao da medjunarodna vozacka dozvola vazi ako si turista, ali ako si DV dobitnik nista ne znaci nego MORAS (ni to nisam najbolje shvatio, ali 'ajde) da se prijavis za polaganje u roku od 10 dana. Da li je zaista uopste potrebna medjunarodna vozacka dozvola, pored nacionalne, ukoliko dolazis u Jutu preko DV lutrije?

Hvala.

P. S. Ako sam promasio topic, izvinjavam se, ali mislim da cu pre odgovor dobiti ovde.

SEEUSAIC
24.02.2017, 07:42
Dobar dan zelim.

Ne mogu nikako da pronadjem na forumu, a ni na web-u da li je bitno imati medjunarodnu vozacku dozvolu ukoliko se doseljavas pravac u Jutu. Za Kaliforniju sam nasao da medjunarodna vozacka dozvola vazi ako si turista, ali ako si DV dobitnik nista ne znaci nego MORAS (ni to nisam najbolje shvatio, ali 'ajde) da se prijavis za polaganje u roku od 10 dana. Da li je zaista uopste potrebna medjunarodna vozacka dozvola, pored nacionalne, ukoliko dolazis u Jutu preko DV lutrije?

Hvala.

P. S. Ako sam promasio topic, izvinjavam se, ali mislim da cu pre odgovor dobiti ovde.

Izvor informacija za Kaliforniju vam nije tacan - Kalifornija (https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/dl/dl_info#international) ne priznaje internacionalne dozvole, vec samo dozvolu izdatu od strane drzavnih organa zemlje iz koje dolazite. Ista je situacija i u Juti (https://www.utah.gov/espanol/living_driving.html). Juta ima posebnu agenciju za izdavanje dozvola, te ove infomacije ne mozete pronaci na njihovom DMV (http://dmv.utah.gov) sajtu, vec na Department of Public Safety (http://dld.utah.gov). Prevare sa internacionalnim dozvolama su ceste, ali ih i dalje neke drzave priznaju. Ne moze da vam steti, ali originalnu dozvolu obavezno ponesite.

Sup.Mod.

slucajni_prolaznik
24.02.2017, 12:32
Izvor informacija za Kaliforniju vam nije tacan - Kalifornija (https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/dl/dl_info#international) ne priznaje internacionalne dozvole, vec samo dozvolu izdatu od strane drzavnih organa zemlje iz koje dolazite. Ista je situacija i u Juti (https://www.utah.gov/espanol/living_driving.html). Juta ima posebnu agenciju za izdavanje dozvola, te ove infomacije ne mozete pronaci na njihovom DMV (http://dmv.utah.gov) sajtu, vec na Department of Public Safety (http://dld.utah.gov). Prevare sa internacionalnim dozvolama su ceste, ali ih i dalje neke drzave priznaju. Ne moze da vam steti, ali originalnu dozvolu obavezno ponesite.

Sup.Mod.

Najpreteranije hvala. Da Juta ima posebnu agenciju zaista nisam ocekivao.

milica_smile
28.02.2017, 01:35
Ja sam upravo polagala testove u Salt Lake city! I dok cekam poslednji papir da preuzmem, vidim ovaj post! I nije mi bilo tesko, i pitam na salteru ( da proverim informaciju kojom sam se i ja vodila) i sluzbenik mi kaze da moze sa nasom dozvolom prvih 6 meseci da se vozi! Ja sam dobila papir koji mi odobrava da i dalje vozim sa nasom dozvolom dok ne polozim voznju!
Informacija iz prve ruke ;)

slucajni_prolaznik
28.02.2017, 01:42
Ja sam upravo polagala testove u Salt Lake city! I dok cekam poslednji papir da preuzmem, vidim ovaj post! I nije mi bilo tesko, i pitam na salteru ( da proverim informaciju kojom sam se i ja vodila) i sluzbenik mi kaze da moze sa nasom dozvolom prvih 6 meseci da se vozi! Ja sam dobila papir koji mi odobrava da i dalje vozim sa nasom dozvolom dok ne polozim voznju!
Informacija iz prve ruke ;)

Sta reci, sem veliko hvala. Definitivno ne idem po medjunarodnu vozacku dozvolu.

damagon
13.10.2018, 18:30
Da li ima nekog u Salt lake area? ili uopste u Juti da podeli neke svezije informacije? :obrva: