PDA

View Full Version : Prvi prelaz preko granice


hawai
18.04.2014, 02:39
Prosao sam kroz mnogo tema na ovom forumu koji se delimicno doticu ovog pitanja, nisam nasao dovoljno informacija, pa sam mislio da pitam jos jednom.

Zamolio bih sve koji odgovaraju da, ako su u mogucnosti, daju sto vise informacija. Mislim da je najbitnije da se ne odstupa od pitanja - video sam teme sa po desetak stranica na kojima ima svega i svacega, na zalost ponajmanje onoga sto je pitanje u prvom postu, sto prilicno otezava nalazenje korisnih informacija, po cemu je sajt ipak vrlo poznat!

Interesuje me nekoliko stvari u vezi samo prelaska preko granice. Koliko sam skontao iz ostalih tema, trebalo bi da je sledece tacno:

- Prilikom prvog ulaska, ide se na Visitors red. Video sam postove gde kazu ljudi da su isli na Citizens i da nije bilo problema - mozda to zavisi od aerodroma, pa ako je moguce navedite na koji ste sleteli
- Na istu temu - da li ide prvo prtljag, koji moras posle da vuces sa sobom, ili prvo proces oko imigracije? Skontao sam da isto zavisi oda aerodroma, ali je verovatnije da se prodje prvi deo (pasoska kontrola), uzme prtljag i ide na drugi (imigracioni) deo. Je l' to tacno?
- Posto su u pitanju starije osobe koje ne stoje bas najbolje sa engleskim (plan: sto pre community college intensive ESL course!), interesuje me koja i koliko pitanja su postavljali i detalji tog dela procedure. Takodje, skapirao sam da se nesto potpisuje tamo - sta je to konkretno, koliko potpisivanja i slicno?
- U avionu, da li je potrebno popunjavati I94 i, ako jeste, koji od ona dva koji nude? Prema ovome: http://www.cbp.gov/travel/international-visitors/i-94-instructions u stvari kazu da se to vise i ne popunjava - je l' to tacno?
- Zna li neko da li je moguce da se osoba koja ulazi pozove na prijatelje? Mislim u smislu - da kaze CBP officer-u nesto tipa "Moj prijatelj me ceka ispred, moze li on da udje da pomogne?" ili barem da pozovu telefonom, nesto tog tipa?

Sta je moguce ili sta izgleda logicno se cesto ne poklapa sa stvarnoscu, pa me zato pre svega me zanimaju licna iskustva. Jos jednom molba ako je moguce sto manje odstupati od teme i sto vise detalja, ako nista drugo ono ponajvise za ljude koji ce, dok grickaju nokte, citati u narednim godinama kad, nadam se, ovde bude 100 odgovora. Meni licno najvise odgovaraju odgovori sa jasno odvojenim cinjenicama i iskustvima od licnih stavova. (Premda, moram da priznam, bilo je prilicno intersanto citati razne situacije u kojima su se ljudi nalazili i, cini mi se prilicno cesto dobro, snalazili - kao da citam neku vrlo dobru knjigu svetski poznatih autora.)

Svestan sam da se mnogi ljudi ovde stvarno trude i verovatno ce biti puno odgovora, unapred jedno veliko hvala svima!

noki
18.04.2014, 03:32
Prosao sam kroz mnogo tema na ovom forumu koji se delimicno doticu ovog pitanja, nisam nasao dovoljno informacija, pa sam mislio da pitam jos jednom.

Zamolio bih sve koji odgovaraju da, ako su u mogucnosti, daju sto vise informacija. Mislim da je najbitnije da se ne odstupa od pitanja - video sam teme sa po desetak stranica na kojima ima svega i svacega, na zalost ponajmanje onoga sto je pitanje u prvom postu, sto prilicno otezava nalazenje korisnih informacija, po cemu je sajt ipak vrlo poznat!

Interesuje me nekoliko stvari u vezi samo prelaska preko granice. Koliko sam skontao iz ostalih tema, trebalo bi da je sledece tacno:

- Prilikom prvog ulaska, ide se na Visitors red. Video sam postove gde kazu ljudi da su isli na Citizens i da nije bilo problema - mozda to zavisi od aerodroma, pa ako je moguce navedite na koji ste sleteli
- Na istu temu - da li ide prvo prtljag, koji moras posle da vuces sa sobom, ili prvo proces oko imigracije? Skontao sam da isto zavisi oda aerodroma, ali je verovatnije da se prodje prvi deo (pasoska kontrola), uzme prtljag i ide na drugi (imigracioni) deo. Je l' to tacno?
- Posto su u pitanju starije osobe koje ne stoje bas najbolje sa engleskim (plan: sto pre community college intensive ESL course!), interesuje me koja i koliko pitanja su postavljali i detalji tog dela procedure. Takodje, skapirao sam da se nesto potpisuje tamo - sta je to konkretno, koliko potpisivanja i slicno?
- U avionu, da li je potrebno popunjavati I94 i, ako jeste, koji od ona dva koji nude? Prema ovome: http://www.cbp.gov/travel/international-visitors/i-94-instructions u stvari kazu da se to vise i ne popunjava - je l' to tacno?
- Zna li neko da li je moguce da se osoba koja ulazi pozove na prijatelje? Mislim u smislu - da kaze CBP officer-u nesto tipa "Moj prijatelj me ceka ispred, moze li on da udje da pomogne?" ili barem da pozovu telefonom, nesto tog tipa?

Sta je moguce ili sta izgleda logicno se cesto ne poklapa sa stvarnoscu, pa me zato pre svega me zanimaju licna iskustva. Jos jednom molba ako je moguce sto manje odstupati od teme i sto vise detalja, ako nista drugo ono ponajvise za ljude koji ce, dok grickaju nokte, citati u narednim godinama kad, nadam se, ovde bude 100 odgovora. Meni licno najvise odgovaraju odgovori sa jasno odvojenim cinjenicama i iskustvima od licnih stavova. (Premda, moram da priznam, bilo je prilicno intersanto citati razne situacije u kojima su se ljudi nalazili i, cini mi se prilicno cesto dobro, snalazili - kao da citam neku vrlo dobru knjigu svetski poznatih autora.)

Svestan sam da se mnogi ljudi ovde stvarno trude i verovatno ce biti puno odgovora, unapred jedno veliko hvala svima!

Mi smo dosli preko JFK Aerodroma u New York-u, i morali smo da prodjemo niz posebne saltere koji su namenjeni za ljude koji ne poseduju Americki Pasos.
Kad smo stigli na red(to je bilo posle 2-3 sata cekanja u ogromnoj koloni), sluzbenik je potrazio dokumenta a isto kao u ambasadi postavljo pitanja, gde idete, dali vas neko ceka, pa nam proverio otiske prstiju i ocne zanice(biometriske podatke), na kraju su nas pitali koju adresu da zapisu, ja sam im dala adresu moje sestre- i na istu smo dobili nase grin karte.
Kad smo posle tih 3 sata izasli u hodnik,nasi kuferi su bili na sred praznog koridora, niko ih nije dirao.
Dali sme da dodje i da ti pomogne u razgovoru bilo ko izvan - NE.Isto kao i u ambasadi prepusten si samome sebi, pa kako se snadjes.
Jos moram da dodam da cak i prosle godine kad smo bili na odmoru u Makedoniji pa se vratili oped preko JFK Aerodroma, skoro ista procedura,na salteru nas nisu mnogo gnjavili samo su nam proverili pasos, ali red je bio nemoguc ,oped je cekanje trajalo 2-3 sata. Cak se i mislim dali da idem nazad u domovinu dok ne dobijem Americki Pasos, posto svi sto su imali Americki su prolazili odma bez cekanja.

Smith6000
19.04.2014, 02:37
Ide:
1. imigracija
2. kofer
3. carina

Ne postoji vise I-94, vec samo carinski obrazac koji pupunjavas kao US resident (guglaj 6059B form) u avionu.

Moje iskustvo na JFK da smo isli na strance salter, cekali sat vremena, i kad nam je uzeo otiske i kovertu odveo do neke kancelarije gde smo samo sacekali negde 20 minuta dok su, valjda, obradili te podatke i pitali nas da li nam je to mailing adresa.

@noki, US Residents idu u isto red sa US Citizens. :P Na terminalu 1 i 4 JFK, za ostale ne znam, imaju cak salter za US Residents gde nikad nema guzve. Za prvi passos mora licno da se preda. Nije Amerika bas toliko digitalizovana i povezana :D sorry za offtopic.

Na granici te nece nesto previse ispitivati. Tu je znanje osnovnog engleskoj sasvim dovoljno, mislim.

noki
19.04.2014, 02:47
Ide:
1. imigracija
2. kofer
3. carina

Ne postoji vise I-94, vec samo carinski obrazac koji pupunjavas kao US resident (guglaj 6059B form) u avionu.

Moje iskustvo na JFK da smo isli na strance salter, cekali sat vremena, i kad nam je uzeo otiske i kovertu odveo do neke kancelarije gde smo samo sacekali negde 20 minuta dok su, valjda, obradili te podatke i pitali nas da li nam je to mailing adresa.

@noki, US Residents idu u isto red sa US Citizens. :P Na terminalu 1 i 4 JFK, za ostale ne znam, imaju cak salter za US Residents gde nikad nema guzve. Za prvi passos mora licno da se preda. Nije Amerika bas toliko digitalizovana i povezana :D sorry za offtopic.

Na granici te nece nesto previse ispitivati. Tu je znanje osnovnog engleskoj sasvim dovoljno, mislim.

Ja eto iz mog iskustva,dva puta sam isla od kad sam ovde i oba cekala vise od 2 sata, a znam da su sluzbenici koji stoje sa strane upucivali ljude sa americkim pasosom u druge redove,nas u druge.
Sto se tice pasosa,znam iz prve ruke posto sam roditeljima terala celu papirologiju.(to je bilo pre par meseci)
Popunila sam im forme za naturalizaciju,otisli su na razgovor, tata polozio,mama nije,ona zadrzala grin kartu,a ocu oduzeli a dali mu kovertu sa formularima za pasos.
Ovde u Nju Dzersiju sa tom kovertom odes u postu kazes zasto si tu,imaju specijalnog sluzbenika u posti sto je zaduzen za pasose(moram da kazem da za svaki county ima po jedna posta sto prima pasoske molbe),posaljes forme sa slikama,i cekom i posle dve-tri nedelje posalju ti pasos.(mom tati pasos dosao posle tacno dve nedelje)

noki
19.04.2014, 13:34
Ide:

" Nije Amerika bas toliko digitalizovana i povezana :D sorry za offtopic. "



Sad se izvinjavam sto namerno izlazim iz teme, ali se ne slazem da nisu organizovani. Ima nekoliko stvari sto mi se ne svidjaju ovde ali bas ta njihova organiziranost je stvar sto najvise volim.
Na primer tati sam podigla pare sa dva penziska fonda ovde u Americi - sve preko interneta.
Kupila sam kucu pre 1-2 meseca, a nikog osim agentice za nekretnine nisam licno upoznala - sve telefonom, i kredit,i advokat i sve.
Sve sto placam ide internetom racuni, krediti i sl.
Ocene iz skole za decu sve proveravam na internetu, kao i domaci i izostanke
Poso koji radim je 90% internet, tako kad smo imali snezne dane radila iz kuce.
Ja bih volela kad bi i nazad kod kuce bila vakva:"neorganiziranost", Tada ne bi trebalo mom ocu da juri 3 godine dokumente za penziju,posle 30 godina staza.

viki_86
31.05.2014, 19:22
Postavicu pitanje onima koji us vec putovali preko Filadelfije ili drugog grada za Chicago: Iz Ciriha suprug i ja slecemo prvi put u Filadelfiju i posle 2 sata imamo avion za Chicago. Posto zapecacene koverte iz ambasade i pasose moramo da predamo imigracijskoj kontroli odmah na prvom aerodromu koji sletimo, azatim nastavljamo dalje za Chicago, da li je tih 2 sata pauze u Filadelfiji dovoljno za te sve procedure??? pretpostavljam da nema potrebe da cekamo i kofere, i na to dodatno gubili vreme, nego da njih uzimamo kad sletimo u Chicago??? Ako je neko imao iskustva sa promenom aviona u USA kad je prvi put dolazio jako bi nam koristilo to iskustvo!
Veliko hvala unapred! :)

mikiSA
31.05.2014, 19:39
Viki, vi cete proci imigraciju na prvom slijetanju, kad to zavrsite uzimate svoje kofere i prenosite u red za vas sljedeci let, jer one nece ici direktno za Chicago, nego kao i vi dolaze internacionalnim letom, a nastavljaju do krajnjeg odredista lokalnim/domestic letom. Zavisno kada dolazite mozete pogledati kakvi su im wait times za vas aerodrom: PHL je kod za Philadelphia:
http://awt.cbp.gov/
Kad to znate, mozete otprilike vidjeti hocete li stici na sljedeci let ( u vecini slucajeva hocete). Sretno!

Nikolaniko
31.05.2014, 19:43
pretpostavljam da nema potrebe da cekamo i kofere, i na to dodatno gubili vreme, nego da njih uzimamo kad sletimo u Chicago??? Ako je neko imao iskustva sa promenom aviona u USA kad je prvi put dolazio jako bi nam koristilo to iskustvo!
Veliko hvala unapred! :)

Viki_86,

Ja sam prosle godine nekoliko puta putovao za US i menjao avione na JFK (jednom konacna destinacija mi je bila Philly). Svaki put kada sam isao, morao sam da podignem kofere i da ih opet chekiram za finalnu destinaciju. Znam da je to nesto novo od pre neke godine, posto na prvi point of entry moras da prodjes proceduru ulaska u USA, i onda chekiras kofere za drugu destinaciju posto se taj let racuna kao lokalni (unutar USA) a ne internacionalni.

Opet, ako gresim, molim ostale kolege sa foruma da me isprave, ja samo opisujem moje licno iskustvo, i da postoji mogucnost da se desi i ovakva stvar.

Pozdrav,

Nikolaniko
31.05.2014, 19:44
MikiSA je bio malo brzi od mene ali poklapaju se odgovori :D

viki_86
31.05.2014, 20:41
hvala puno na brzom odgovoru i na sajtu o proveri wait times. posto sam citala da na imigracionoj kontroli nije komplikovana procedura, nadam se da ce tih 2 sata biti taman da uzmemo kofere i chekiramo se za sledeci let...
inace sa istom komponijom imamo sledeci let za chicago sa 4 sata pauze ali ja uzela ovaj sa 2 sata. tako da postoji i drugi avion u slucaju velike guzve. ili da zamenimo avion na vreme dok jos nismo krenuli...?! videcemo.
sreca je u svakom slucaju najbitniji faktor! :)

Taji
01.06.2014, 00:34
Tacno je da se svaki put, kad ulazite u USA, moraju da podignu koferi.

Moj POE ovaj put je bio Washington DC (prije par dana sam se vratila sa godisnjeg odmora ) i prvo sam podigla kofer, onda sam isla na pasosku kontrolu, skeniranje kofera i odmah ga proslijedila za krajnju destinciju za koju je vec bio cekiran u Beogradu (Greenville, SC).

Jos uvijek imam zelenu kartu ali sam isla na saltere za Citizens kao i svi ameri jer je druga vrsta saltera bila Visitors.

Svetski Putnik
21.06.2014, 19:05
1. U avionu popunjavate I94 obrazac. (nemojte me drzati 100% za rec, da li se zove bas I94), ali u avionu morate popuniti obrazac sa vasim podacima i podacima kod koga idete., da li unosite neku robu za prodaju u USA, da li unosite neke umetnicke vrednosti,itd. najobicnija i najprostija pitanja)
2. Na carini, ili granici vas umsmeravaju de idete. Dolazite kod emiraciono officera, koji pita de idete, koliko ostajete (ako po njemu ostajete previse dugo, pita kako mozete toliko duo da budete, ako ste turista, i neka pitanja slicna u ambasadi.Svo vreme cuka po racunaru :))
I on vam udara pecat pored vize, koliko mozete da ostanete. (opet ovorim o turistickom ulasku). Citao sam d neko ceka 2-3 sata. Ja sam na JFK-u cekao bukvalno 15 minuta da dodjem na red, i jos mozda 10 min.razovaao sa carinskim officerom.
3. Posle toga, uzimate torbu sa trake, i ponovo idete kroz neku kontrolu. Nisam obracao paznju koja su im obelezja, ali tu vec imate odredjen ulazak. I oni pitaju opet slicna pitanja. Sta,kako,gde. I na tom drugom kontrolnom punktu vam uzimaju papiar koji ste popunili u avionu.

U slucaju da vam iz neko razloga treba taj I94, mozete a odstampati na netu, odete na sajt custom and borders, i unesete vase podatke, i ostampace vam vreme i datum ulaska, aerodrom,itd.

mikiSA
22.06.2014, 00:30
Svetski putnik mislim da si malo pomijesao stvari:
Obzirom da je od prije godine dana I-94 online i da je to samo za posjetioce a ne za ljude koji ulaze sa imigrantskom vizom, oni ce samo u avionu popuniti ovo : http://www.cbp.gov/sites/default/files/assets/images/sample_declaration_form__sample.jpg
i to jedan formular po jednoj porodici (ako ih 4 ide, samo jedan se papir popunjava).
Ovo je customs declaration form koji se predaje nakon sto se prodje imigraciona procedura.
Jos jednom, I-94 nema nikakve veze sa ljudima koji ulaze sa imigrantskom vizom, to je samo vezano za turiste, ljude sa vizom ili sa ESTA odobrenjem (za visa waiver countries).

Svetski Putnik
22.06.2014, 03:33
U pravu si.
Izvinjavam se sto sam uneo malu zabunu. (ipak sam se ogradio da ovorim samo za turisticku vizu)
Za turiste, u avionu se popunjava obrazac koji si postavio.

sonny_crockett
12.07.2014, 17:54
Da li neko zna da li je iko ikad bio odbijen na aerodromu iz nekog razloga? Ne mislim da ce mene odbiti, vec me zanima. :)

ZliZec
13.07.2014, 23:36
Mi smo usli u SAD 24.06. preko aerodroma JFK. Sve smo zavrsili bukvalno za pola sata, od toga nam je najvise vremena oduzelo dok smo nasli prtljag. Posle prtljaga smo dosli do dela gde su bili neki redovi za ulaz u SAD. Tu nas je neka devojka usmerila na deo gde nije bilo bukvalno nikoga osim nas, nakon sto smo joj rekli da imamo zute koverte. Dva prilicno nervozna sluzbenika, dali otiske svih deset prstiju i potpisali nesto i to je to.
Za SSN smo isli posle nekoliko dana u njihovu socijalnu sluzbu ovde u Njujorku, a tamo smo se lepo nacekali (3-4 sata). Tu smo podneli zahtev i za pet dana su stigle kartice. Sad cekamo jos zelene karte.
Videh da su neki cekali po nekoliko sati za ulaz u SAD i pripremali smo se za tako nesto, ali eto imali smo drugacije iskustvo. Mozda zato sto smo stigli tek oko 19h po lokalnom vremenu ili su nesto menjali proceduru u medjuvremenu, pojma nemam. Uglavnom, odlicno smo prosli pri prvom ulasku u drzavu.

Bostonka
14.07.2014, 23:03
Mi smo usli u SAD 24.06. preko aerodroma JFK. Sve smo zavrsili bukvalno za pola sata, od toga nam je najvise vremena oduzelo dok smo nasli prtljag. Posle prtljaga smo dosli do dela gde su bili neki redovi za ulaz u SAD. Tu nas je neka devojka usmerila na deo gde nije bilo bukvalno nikoga osim nas, nakon sto smo joj rekli da imamo zute koverte. Dva prilicno nervozna sluzbenika, dali otiske svih deset prstiju i potpisali nesto i to je to.
Za SSN smo isli posle nekoliko dana u njihovu socijalnu sluzbu ovde u Njujorku, a tamo smo se lepo nacekali (3-4 sata). Tu smo podneli zahtev i za pet dana su stigle kartice. Sad cekamo jos zelene karte.
Videh da su neki cekali po nekoliko sati za ulaz u SAD i pripremali smo se za tako nesto, ali eto imali smo drugacije iskustvo. Mozda zato sto smo stigli tek oko 19h po lokalnom vremenu ili su nesto menjali proceduru u medjuvremenu, pojma nemam. Uglavnom, odlicno smo prosli pri prvom ulasku u drzavu.
Ako može malo pojašnjenje... Ja i suprug putujemo krajem avgusta u Boston. Na intervjuu ovde u BG ambasadi, službenik nam je rekao da nema potrebe da po dolasku u USA idemo u SSN office jer će imigraciona služba kojoj predajemo žute koverte sve uzeti u proceduru i da će nam poslati SSN na adresu koju smo predali u pozivnom pismu koje i nije bilo obavezno na intervjuu... RAdi neke sigurnosti planiramo već sutradan, i pored te informacije, da idemo u SSN office i da predamo za SSN i GC.

ZliZec: Super da je proslo samo 5 dana dok ste dobili SSN, je li to neki prosek ili treba vise vremena. Za GC iz ovih iskustava sa foruma, treba mnogo više vremena...

IgorMAD
14.07.2014, 23:10
Obavezno idite u SS Office ili cete cekati SSN oko mesec dana, ako ga uopste posalju.

Inside@22
15.07.2014, 11:31
jel netko prvi puta ulazio u USA preko Philadelphie??
nama će POE biti Philly pa ako ima ko sa iskustvom sa tog aerodroma bio bih zahvalan da napiše ovdje...

pozdrav...

Bostonka
15.07.2014, 21:17
Hvala Igore na savetu. Ako je neko iskusan na ovom forumu, to si ti i mnogima su tvoji saveti pomogli. Tako ćemo i uraditi. Nažalost, zbog bitnih obaveza, nismo uspeli da se organizujemo i da ovaj prvi put za stalno pređemo u Boston, moraćemo se vratiti nakon nepunih mesec dana u Bg i neki je plan na prolece naredne godine da se pređe u USA. Nadam se da neće biti nikakvih problema pri narednom ulasku u Ameriku. Nadam se da ćemo SSN dobiti dok smo tamo, a za GC ćemo ostaviti adresu naših prijatelja u Bostonu, da stigne kod njih kad bude gotova. Za nju ipak treba malo više vremena...

Moj suprug je razmišljao i o opciji re-entry dozvole, međutim, i za tu proceduru valjda treba da budeš oko 45 dana u Americi... Čisto da ne bi dovodili u pitanje status... Hvala jos jednom.

ZliZec
16.07.2014, 02:11
Ako može malo pojašnjenje... Ja i suprug putujemo krajem avgusta u Boston. Na intervjuu ovde u BG ambasadi, službenik nam je rekao da nema potrebe da po dolasku u USA idemo u SSN office jer će imigraciona služba kojoj predajemo žute koverte sve uzeti u proceduru i da će nam poslati SSN na adresu koju smo predali u pozivnom pismu koje i nije bilo obavezno na intervjuu... RAdi neke sigurnosti planiramo već sutradan, i pored te informacije, da idemo u SSN office i da predamo za SSN i GC.

ZliZec: Super da je proslo samo 5 dana dok ste dobili SSN, je li to neki prosek ili treba vise vremena. Za GC iz ovih iskustava sa foruma, treba mnogo više vremena...

Kad smo dosli, brat koji je ovde osam godina mi je rekao da nema potrebe da igde idem za SSN i GC. Citajuci iskustva sa foruma resili smo ipak da odemo u njihovu socijalnu sluzbu. Mi smo otisli tek posle 6-7 dana od ulaska. Kao sto rekoh cekali smo skoro 4h i to je malo frustrirajce, ali na kraju se isplati. U ponedeljak smo podneli zahteve, u subotu su nam stigle koverte sa SSN (petak je bio 4th July, njihov veliki praznik tako da bi verovatno stigle i ranije). Ovde smo tri nedelje, ali nam zelene karte jos nisu stigle.

via
16.07.2014, 02:59
Ovde smo tri nedelje, ali nam zelene karte jos nisu stigle.

Za GC je jos rano, najmanje 40 dana od dana ulaska morate cekati. Ali imate vize u pasosima tako da nema zurbe, opusteno :)

feanor997
16.07.2014, 03:14
Sve zavisi koliko cekas GC nama su 4 dosla posle tacno 28 dana u USA
A koliko se sjecam pisali su i drugi pre da dolazi za oko 28 dana nakon ulaska
A SSN je druga prica to se moze iskomplikovati pa je bolje da ides kod njih i da trazis nakon 2 sedmice nakon sto udjes u USA

IgorMAD
16.07.2014, 09:51
SSN je najbolje traziti odmah po sletanju u USA. Nema sta da se ceka dve nedelje, bez SSN-a ne mozes nista.

via
17.07.2014, 03:38
SSN je najbolje traziti odmah po sletanju u USA. Nema sta da se ceka dve nedelje, bez SSN-a ne mozes nista.

Igor je u pravu. Mi smo odmah drugi dan isli u SS Office. U dvije nedelje vec smo kupili auto, rentali stan i ja sam polozila vozaci. Bez SSN-a ne bi mogli nista.

RBSMC
17.07.2014, 05:27
Porvrdjujem prethodne dve poruke. Moje iskustvo: sleteo u nedelju, u ponedeljak isao u SSA Office da podnesem zahtev, a u sredu otisao ponovo i dobio isprintan broj. To je otvorilo vrata za sledece operacije: vozacki, banka itd.

IgorMAD
17.07.2014, 09:51
Tako je RBSMC, to sam zaboravio. Odmah posle dva dana podnosenja zahteva se ode da vam odstampaju SSN na papiru. Nemojte da vas ubedjuju da nemaju broj, imaju ga, samo su lenji! Slobodno trazite da razgovarate sa njihovim sefom ako se prave ludi.

ZliZec
18.07.2014, 01:00
Za GC je jos rano, najmanje 40 dana od dana ulaska morate cekati. Ali imate vize u pasosima tako da nema zurbe, opusteno :)

Ma da, ja sam sa vizom vec poceo da radim pre dva dana :)
Receno mi je da bez GC ne mogu vozacki da polazem, ali koliko vidim na poslednjih par postova lose su mi rekli. Videcu da sto pre udjem u tu pricu oko polaganja voznje, samo da uhvatim vremena sa ovim americkim radnim vremenom od 7.30 do 18h :)

Arsenlupn
18.07.2014, 20:21
dali mora da se ponese kes ili ti banka da nesto na pocetku recimo za auto vozacki dali ima neka socijala na pocetku

mikiSA
18.07.2014, 20:32
dali mora da se ponese kes ili ti banka da nesto na pocetku recimo za auto vozacki dali ima neka socijala na pocetku
nema socijale drug. ponesi pare, ovdje ti ih niko nece dati (ako ih ne zaradis sam)

SRBghost
28.07.2014, 11:42
Huh... Sada meni nesto nije jasno. Da li, kada se udje u USA, moze posle 2-3 nedelje putovati nazad za Srbiju ili moraju da se popunjavaju neki formulari, opravdanja i slicno? U nasem slucaju, supruga je nosilac i u USA bi usli svi zajedno, ali bi ona morala da se ubrzo vrati sa detetom zbog sredjivanja papirologije oko stana, kola..... Za to vreme bi moja malenkost pocela da radi i (ako Bog da) vec obezbedim nas stancic.

IgorMAD
29.07.2014, 01:51
Supruga sa detetom moze da se vrati cim vam udare pecate u pasose. Znaci neka uzme povratnu kartu i moze odmah nazad! E sad, ako ce da ostaje duze od sest meseci van USA onda mora da popunjava neke papire, ako ne onda nema problema.

SRBghost
29.07.2014, 07:01
Hvala puno! Sada je vec lakse :) Mislim, mogla bi da ostane duze, ali ipak bih ja voleo da sto pre budemo u svom stanu. Jeste da imamo smestaj za godinu dana, ali svoja kucica.....

oskark
31.07.2014, 20:14
Huh... Sada meni nesto nije jasno. Da li, kada se udje u USA, moze posle 2-3 nedelje putovati nazad za Srbiju ili moraju da se popunjavaju neki formulari, opravdanja i slicno? U nasem slucaju, supruga je nosilac i u USA bi usli svi zajedno, ali bi ona morala da se ubrzo vrati sa detetom zbog sredjivanja papirologije oko stana, kola..... Za to vreme bi moja malenkost pocela da radi i (ako Bog da) vec obezbedim nas stancic.

Moze bilo ko da se vrati u bilo kom trenutku, jer cim udjete vama ce da udare pecat koji vazi godinu dana, sto fakticki zamenjuje zeleni karton. Jedino ako ostaje duze od 6 meseci trebaju papiri I opravdanja. However Opet svebzavisi od officer na ulazu dal ce da te primi nazad.

steva27
19.09.2014, 13:27
Pozdrav svima. Juce usao u USA na o'hare. Cekanje malo duze alo ok. Pitanje za vas je, u pasosu su mi lupili pecat datumu ulaska i dopisali samo neka slova na vizi. Niti me je ko pitao nesto niti bilo sta drugo? El je to ok, cekam gc ili sta?

mikiSA
19.09.2014, 13:34
steva27, pa jesi li im dao zutu kovertu? Jesi li platio onu ELIS fee prije polaska (da ti dodje zelena karta) ?
Ako jesi, to sto su ti dopisali je sigurno A i onda 0 ispred (na stranici iznad gdje ti je viza u onom valjkastom pecatu. to ti je Alien broj i samim tim ta ponistena viza ti je privremena zelena karta koja vazi godinu dana.

steva27
19.09.2014, 13:54
Placen fee pre dolaska, uzeli kovertu, i udaren pecat na stranici iznad vize, a u pasosu dopisali tako nesto(nije mi pri ruci pa nisam siguran)

mikiSA
19.09.2014, 19:07
To je onda to. Sad cekas da ti dodje zelena karta, vidi da odes do SSA da predas za SSN. Dobro dosao.

steva27
19.09.2014, 21:57
Bio danas u ssa i rekla mi ona da moram da cekam 3 nedelje pa ako ne stigne na onu adresu koju sam naveo da idem. Cak je isla kod sefa i isto. Videcu. Hvala na dobrodoslici

Makica@
25.04.2018, 14:38
Da li je neko u skorije vreme usao preko Logana? Boston? Da li je i tamo slicna procedura kao na ostalim aerodromima? Hvala :) :1072:

EMIGRANT
19.05.2018, 00:39
Ja sam ušao u USA na John F. Kennedy aerodromu u New York City. Novu adresu u NY sam prijavio službeniku U.S. Customs and Border Protection (CBP), po dolasku na John F. Kennedy aerodrom, na imigracionom odeljenju. Čovek je raspakovao kovertu, promenio adresu, ubacio podatke u računar. Nije mi tražio ni CD sa snimkom pluća ni štampani obrazac sa vakcinama koji je bio kod mene. Zamolio sam ga da ne pokrene proceduru za izdavanje SSN i rekao mu da ću brže dobiti SSN ako sam odem u najbližu kancelariju i podnesem zahtev. Rekao je da se slaže sa tim da će brže biti gotovo i da on neće pokrenuti proceduru. Na pultu je neka kamera i pored neki skener, prvo kaže da će slikati i posle da će skenirati, tražio da stavim samo četiri prsta na čitač otisaka od jedne ruke, ne sećam se tačno koje. I to je sve, za 5 minuta bilo gotovo. Niko mi nije pregledao torbu koju sam nosio sa sobom. Samo me na kraju uputio gde da pokupim torbu koja je bila u prtljagu i gde da izađem iz aerodroma i kaže 'Have a nice day.'.

Ima jedno veliko predvorje, pre šaltera, tu je bilo puno ljudi, dugačak red, ali je brzo išlo jer radi dosta šaltera, pa sam se zadržao u tom redu oko 50 minuta. Inače iz tog predvorja se sve vidi oko aerodroma, pošto su zidovi od stakla, vide se i piste, avioni, toranj, a sa druge strane vide se one trake na kojima se vrti prtljag i izlaz. To je bio terminal br. 4.

damagon
19.05.2018, 16:21
Vezano za SSN, da li se na treba napomenuti da ne zelimo da oni pokrenu proceduru ili ne ? Iz iskustva drugih clanova nisam zapazio da je jos neko to napomenuo carinicima, vec su ljudi pisali da su odmah sutra dan isli da predaju za SSN u Social security office

EMIGRANT
19.05.2018, 17:49
Vezano za SSN, da li se na imigracionom treba napomenuti da ne želimo da oni pokrenu proceduru ili ne? Iz iskustva drugih članova nisam zapazio da je još neko to napomenuo carinicima, već su ljudi pisali da su odmah sutra dan išli da predaju za SSN u Social Security Office

I ja sam pročitao dosta poruka na ovom forumu, pre dolaska, i samo sam našao da su po nekad carinici imigrantima rekli da oni neće pokrenuti proceduru za SSN, nego da imigranti sami moraju da idu u SSO (Social Security Office). Ili tako ili im ništa nisu rekli, pa su onda neki sami podneli zahtev za SSN i dobili ga u roku od 5 do 7 dana, ili su im u SSO rekli da ako su u DS-260 naveli da im se po ulasku automatski pokrene procedura treba da čekaju 3 nedelje i da se tek onda jave u SSO, ako im ne stigne SSN kartica. Nekako sam shvatio da je većina onih koji su u DS-260 označili da se procedura za dobijanje SSN automatski pokrene morala kasnije da ide, nakon te tri nedelje čekanja, da samostalno podnosi zahtev, jer im procedura nije automatski pokrenuta. Međutim manji broj je dobio SSN karticu na kućnu adresu po automatizmu. Pošto je ovaj simpatični službenik, inače afro, bio jako ljubazan i druželjubiv rešio sam da mu kažem da ja želim sam da podnesem zahtev i da ću već sledeći dan ili dan posle tog sledećeg dana otići u najbližu SSO da podnesem zahtev i objasnio sam mu da sam čuo od drugih ljudi da će tako biti brže gotovo i on se složio i sa tim da ja sam to uradim i sa tim da tako bude brže gotovo, bar sam ja tako shvatio iako sam bio jako umoran od puta.

Nisam hteo ništa da prepuštam slučaju, jer bih voleo da što pre završim sa dobijanjem dokumenata. Nadam se da će stići do kraja meseca i to je još jedna velika briga manje.

subman
19.05.2018, 22:54
koja je procedura kad se sleti?
kome predajemo kovertu? jel na salteru gde pokazujemo pasos ili u neku drugu prostoriju?
jel postavljaju jos neka dodatna pitanja?
da li se dugo ceka?

ja trebam da idem uskoro pa ne znam nista...

sta ako nosimo lekove jel dovoljno recept da imamo i gde treba da ih stavimo?

nemanjaq
19.05.2018, 23:38
koja je procedura kad se sleti?
kome predajemo kovertu? jel na salteru gde pokazujemo pasos ili u neku drugu prostoriju?
jel postavljaju jos neka dodatna pitanja?
da li se dugo ceka?

ja trebam da idem uskoro pa ne znam nista...

sta ako nosimo lekove jel dovoljno recept da imamo i gde treba da ih stavimo?

Samo polako i bez brige.

Dokumenta predajete na šalteru Imigracionog (US Citizen and Immigration Services - USCIS). Lokacija šaltera Imigracione službe zavisi od aerodroma koji ćete koristiti. Obično se nalazi sa strane, pored mesta gde ćete sa ostalima čekati u redu za pasošku kontrolu. Najbitnije je da koverte ne otvarate i da ih ne spakujete u predati ("check-in") prtljag.

Verovatno će vas nešto pitati, možete videti iz prethodnih postova. Više su praktična pitanja.
Vreme čekanja uglavnom zavisi od broja ljudi koji su ispred vas. Odnosno, veliki aerodromi verovatno imaju veći priliv novih imigranata, pa je veća i verovatnoća da ćete malo više čekati (npr. NYC, LA, CH). Važno je da imate u vidu da je vaša tačka ulaska u Ameriku ("point of entry" - POE) prvo mesto gde sletite u Americi. Stoga, ako presedate dalje, vodite računa da imate dovoljno vremena da završite sa USCIS.

Lekove koje koristite (redovnu terapiju) možete staviti u ručni prtljag. Zalihe ipak ostavite u predatom prtljagu. Ako koristite redovnu terapiju čija pakovanja spadaju u sigurnosna ograničenja na aerodromu (npr. lek je tečnost u pakovanju većem od 100ml), mislim da bi vam recept možda pomogao.

Srećan put!

Svenson
20.05.2018, 09:56
Hvala @Emigrant, @nemanjaq i svima koji su i ovaj deo objasnili na forumu. :bravo: Mislim da ranije nije bilo ovako detaljnih izveštaja o prvom ulasku u USA.
A i ćutali su ljudi, pa 4 godine nije bilo svežih vesti. Na internetu je to večnost. :grin:

EMIGRANT
20.05.2018, 15:18
@subman

Kad sletite, na vrata aviona će se povezati platforma koja ima tunel koji je spojen sa zgradom aerodroma. Izlazite kroz taj tunel pravo u zgradu aerodroma, i pratite ostale ljude kroz hodnike, a imate na plafonima zakačene table na kojima su obaveštenja kuda da idete. Na kraju ćete svakako stići do nekog većeg hola gde će biti i dosta službenika koji ordiniraju po holu i usmeravaju pristigle putnike i daju im obaveštenja. Vi svoju žutu kovertu držite kod sebe, i pitajte nekog od tih službenika da vas upute na odgovarajući šalter (pasošku kontrolu), tamo ćete da sačekate u zavisnosti od toga koliko ima ljudi pre vas.

Kada sam ja prišao pultu pasoške kontrole imao sam spremljen pasoš i kovertu, pitao sam ga da li i ovu kovertu treba da predam vama, odgovorio je potvrdno. Uzeo je pasoš i kovertu, kovertu je odmah raspakovao da pogleda podatke i da uporedi sa pasošem i počeo da unosi te podatke u računar. Video je da adresa koja je navedena na onom formularu koji je zakačen na žutoj koverti nije u NY i samo je donji deo njegove olovke usmerio ka adresi, tapnuo dva puta i rekao ’This address ...’. Ništa više, samo to, ja sam mu odmah objasnio da u tom momentu nisam imao nikoga u NY i da sam posle našao nekoga kod koga ću stanovati. Samo je još jednom pitao da li sigurno želite da navedemo ovu novu adresu, ja sam rekao da želim i dao mu ceduljicu sa novom adresom. Precrtao je na tom formularu staru adresu i upisao sa strane, pored, novu adresu. Mislim da ne bi bio nikakav problem čak i da sam mu rekao da ostavljam staru adresu. To i ono oko SSN je sve oko čega smo popričali, ništa naročito, nepotrebno sam se brinuo.

Kada je u pitanju prenos stvari, izgleda da je najveći problem tečnost, tu je @subman u pravu da je dozvoljeno do 100 ml. Proverite samo carinske propise, ne možete u ambalaži od 200 ml da nosite 50 ml tečnosti, sama ambalaža ne sme prelaziti 100 ml. Ali možda možete nekoliko flašica od 100 ml, to nisam siguran. Ostale stvari za ličnu higijenu možete nositi, grickalice, pincete itd.

Ja sam jedino imao kod sebe caffetin i u vezi toga me niko nije pitao ništa, tako da mislim da neće ni vas, ali za svaki slučaj ponesite recept, pogotovu ako su u pitanju lekovi za smirenje: lorazepam, bromazepam i bensedin.

Samo da dodam, ja sam imao let sa presedanjem, tako da je u Amsterdamu bila detaljna provera, ali je brzo išlo. Tamo su me pitali zašto idete u USA, da li idete na ovu adresu (prva adresa), koja je adresa na kojoj ćete prvi put prenoćiti, da li vam je neko usput dao da nešto prenesete, da li vam je poznat sadržaj vaših torbi i tako dalje. Sve sam odgovorio onako kako jeste i nije bilo nikakvih problema. Nema razloga da vas to brine, to je rutinska kontrola. Na moj lap top, tablet, telefon, tri USB memorije i pribor za ličnu higijenu niko nije obraćao pažnju.

Čak mislim da su tu na aerodrom u Amsterdamu radili zajedno sa američkim službenicima, možda zbog toga nije bilo nikakve posebne provere po dolasku u USA.

Srećan vam put @subman!

SRBghost
22.05.2018, 05:30
Emigrant, iz kojeg si grada iz Vose? Gde si se smestio u NY?

subman
23.05.2018, 20:13
opet mi nije jasno jel idemo u imigraciono ili ne?
ili samo tu gde udare pecat u pasos damo odmah i koverat???

sto se tice tecnosti to sve znam , leteo sam 100x. ne trebaju mi ta obavestenja...

nego ne znam za lekove, tj one za koje je potreban recept?

za one over the counter mogu da nosim kolko ocu to znam, ali ove za koje treba recept pise da ne sme vise od zaliha za 3 meseca???

da li proveravaju kolko ste tacno poneli lekova?
ja bih trebao za pritisak za 6 meseci da ponesem jer mi je dr rekao kontrolu tek za 6 mes.
ja sam citao da SVI lekovi koji se nose moraju da budu u rucnom prtljagu a ne checked in, i da moraju da se prijave? jel to tacno???

i da li je dovoljan SAMO RECEPT? ili mora IZVESTAJ lekara preveden na engleski?

ja cu da ponesem i bromazepam jer mi skoci pritisak kad idem avionom i od svega, pa ne znam oce za to da prave problem

subman
23.05.2018, 20:14
i da.

kad idemo na carinu?

jel to posle pasoske kontrole?

i sta mora da prijavimo na carini?

i da li posle pasoske kontrole i carine ima i nesto trece?

vekica
24.05.2018, 18:06
Pozz ljudi. Uskoro bih i ja trebao put USA, do kraja godine ili na proleće. Izvinjavam se sto ovako "ulecem" u temu, ali može li mi neko reci sadržaj "žute koverte"?
Koliko vremena je potrebno (otprilike) od trenutka dobijanja SSN pa do dobijanja CDL-a, tj. vozačke za kamion, jer planiram to da radim dok mi ne dodje supruga sa decom?
Lep pozdrav svima i svako dobro!

slucajni_prolaznik
24.05.2018, 23:28
i da.

kad idemo na carinu?

jel to posle pasoske kontrole?

i sta mora da prijavimo na carini?

i da li posle pasoske kontrole i carine ima i nesto trece?

Na JFK prvo ide pasoska kontrola (gde se predaje i zuti koverat), a potom carina, dok u San Jose-u mislim da je obrnuto. U oba slucaja carinici me nisu skoro ni pogledali.

GodFather
22.06.2018, 20:58
Nama nisu bas nikakva pitanja postavljali na aerodromu samo uzeli koverte, vratili cd-e sa nalazima sistematskog (nisu ih ni pogledali!) i snimili lice sa kamerom za facial recognition udarili pecate u pasose sa oznakom DV1 i DV3 i permanent resident, ali nitko nam nije uzeo otiske prstiju! Moje otiske doduse imaju od prijasnjih turistickih ulazaka u USA, ali od mog sina koji je jos maloljetan nemaju.
I sad ne znam je li tribam negdje s njim otići da da otiske..?

A koliko sam procitala za naruciti se za biometics treba cekati i 60 dana! :nene:

Makica@
24.06.2018, 00:52
Na JFK prvo ide pasoska kontrola (gde se predaje i zuti koverat), a potom carina, dok u San Jose-u mislim da je obrnuto. U oba slucaja carinici me nisu skoro ni pogledali.

Za koji dan ulazim u Usa,Poe ce mi biti Boston,MA :) Meni su u Ambasadi rekli da cim sletimo na aerodrom,tu se odmah negde nalazi i USCIS office i njima predajemo koverat. Znaci cim sletimo idemo u Imigraciono,a posle ide sve ostalo (kako sam ja nekako razumela) :blink: Znaci prvo Imigraciono pa sve ostalo :)

slucajni_prolaznik
25.06.2018, 12:27
Za koji dan ulazim u Usa,Poe ce mi biti Boston,MA :) Meni su u Ambasadi rekli da cim sletimo na aerodrom,tu se odmah negde nalazi i USCIS office i njima predajemo koverat. Znaci cim sletimo idemo u Imigraciono,a posle ide sve ostalo (kako sam ja nekako razumela) :blink: Znaci prvo Imigraciono pa sve ostalo :)


Mislim da je pasoska kontrola i imigraciono isti covek, tj. onaj kome predajete pasos sa vizom je isti onaj kome predajete i zuti koverat / papir sa lekarskog / CD. Njemu treba da predate i popunjen Customs Declaration Form 6059B (https://www.cbp.gov/travel/clearing-cbp/traveler-entry-form) koji cete dobiti u avionu. Adresa koju upisete na 6059B je ona na koju stize GC.

Makica@
28.06.2018, 09:42
Mislim da je pasoska kontrola i imigraciono isti covek, tj. onaj kome predajete pasos sa vizom je isti onaj kome predajete i zuti koverat / papir sa lekarskog / CD. Njemu treba da predate i popunjen Customs Declaration Form 6059B (https://www.cbp.gov/travel/clearing-cbp/traveler-entry-form) koji cete dobiti u avionu. Adresa koju upisete na 6059B je ona na koju stize GC.

Nisam ulazila na forum,al je bas tako bilo kako si napisao :1081: Dala nam je stjuardesa svima taj formular da popunjavamo u avionu,i to sam predala imigracionom sluzbeniku na ulasku. Hvalaaaaaaaaaaaaa :1072::1072::1072:

damagon
24.09.2018, 16:42
Finallt made it to the states.
Sve je bilo okej, ali sam se puno cimao zbog nekih stvari ali bespotrebno.
Ja sam leteo preko pariza i tamo su me onako prozvali na zvucniku i 2x su mi menjali sediste u avionu.Nakon toga e immigration officer ispitivao malo o mom odlasku u usa, ali i tu je sve bilo okej.
Kada sam sleteo u Detroit nastala je trema, vidim svi se cekiraju po onim terminalima, stanem i ja odaberem legal permant resident/green card holder skeniram pasos ali nece....Nakon toga kazem nekom radniku kakva je situacija i da mi treba pomoc i odveo me tamo gde treba. Svi su prema meni bili veoma fini, na pocetku me pitao kako sam dobio zelenu kartu, koliko novca nosim sa sobom i uzeo mi otiske. Nakon toga su me poslali u neku drugu prostoriju gde su rekli da treba da obave paperwork, tu sam cekao nekih desetak minuta i nakon toga je bilo ono welcome to the united states. prosao onaj skener za prtljag i to je to. Danas idem da apliciram za SSN, nadam se da mi nece reci da cekam 3 nedelje kao nekim prethodnim clanovima, u svakom slucaju javljam se ubrzo za novim iskustvom pozz

Simke
24.09.2018, 17:14
Dobrodosao druze i srecno ti bilo!! :==D: Samo napred! :D

Niksovac
24.09.2018, 23:15
Ima li mozda neko "zavlacito" pitanje na ovom papiru sto popunjavamo u avionu posto se ne vidi lepo na ovoj slici :D



..ne znam da li sam u pravoj temi ali mi smo samo preveli diplome srednje i faksa u oxford akademiji i imamo pecat sudskog tumaca..

DA li je potrebno staviti i APOSTIL pecat na diplome da bi nam ih priznali u usa ili je samo prevod tumaca dovoljan???

Hvala!


__________________


Uskoro "DEJLI VLOG" iz Čikaga >>> Putujuce Duce (https://www.youtube.com/channel/UCOr7PrlvoBKot7kIffRbjiA?view_as=subscriber)


DV2017 - Not Selected
DV2018 - Selected
CN: 2018EU00021xxx
DS260: Septembar 2017
Lekarski: Avgust 2018
Intervju: Avgust 2018