PDA

View Full Version : Kredit za emigraciju


hope
06.07.2014, 14:35
nisam našao mnogo postova na ovu temu, pa sam otvorio novi thread.

naime, radi se o tome, da li neko ima iskustva da je uzeo kredit u banci (neki cash kredit npr) i da je te pare iskoristio za emigraciju?

ova tema važi za USA, ali i za druge države.
trebao bih krajem godine da emigiriram u UK, imam EU pasoš. samo nemam para. za početak mi treba 5.000 - 10.000 eura sigurno. nikad se ne zna koliko će da potraje dok se ne nađe prvi posao ili sl.
takve pare ja nemam, niti mogu da uštedim. a u UK, pogotovo Londonu to nije neka cifra.
imam posao na neodređeno i pretpostavljam da imam pravo da uzmem kredit u banci. e sad ne znam šta se dešava ako dam otkaz na poslu i odem u inostranstvo.
naravno čim stanem na noge i skupim tu sumu, vratio bi se u srbiju i vratio bi ceo kredit. ne znam da li oni mogu da dođu na moju adresu i prave problem roditeljima i sl.

da li neko ima iskustva sa time?

Good Spirit
06.07.2014, 20:43
Ja sam to uradio pre par godina. Bio sam zaposlen, podigao sam najveci moguci kes kredit i posle toga dao otkaz.
Banku ne zanima to dokle god ti placas rate.

Imaj na umu da moras malo da se organizujes oko placanja, ja sam slao mesecno svojoj majci pare i ona je uplacivala na moje ime.

Nisam bas siguran da ti je opcija podignem pare i odem iz zemlje i za neodredjeno vreme vratim banci pare ... Vrlo je moguce da ce banka da ti trazi ziranta, pa ce ona sve da padne na tu osobu.

Moj savet ti je da saljes mesecno pare ... ne bi trebalo da ti bude problem da skupis pare za ratu ...

Sima
06.07.2014, 20:57
... a ako nemas zirante i nikakvu pokretnu i nepikretnu imovinu na svoje ime, mozes jednostavno da prestanes da placas kretit, ko sisa lopovske banke :)

bmilos
06.07.2014, 22:29
Ova ideja nije uopste losa kao nacin da da se prikupi bar deo novca za odlazak... Naravno pricam o opciji u kojoj se kredit otplacuje iz USA, slanjem novca ovde nekome... Opcija dignem kredit i zbrisem mislim da je ipak t

bmilos
06.07.2014, 22:30
Ova ideja nije uopste losa kao nacin da da se prikupi bar deo novca za odlazak... Naravno pricam o opciji u kojoj se kredit otplacuje iz USA, slanjem novca ovde nekome... Opcija dignem kredit i zbrisem mislim da je ipak tesko ostvariva bez kakvih-takvih posledica u buducnosti...

noki
06.07.2014, 22:45
Mi smo na kredit dosli vamo.Tek lani isplatili taj u Makedoniji(slali pare za rate)Pa i uvek kao i svi ovde Ameri zivimo na kredit(kreditne kartice,kredit za kucu i sl.).Opcija da uzmes kredit i zbrises ne dolazi u obzir.Kako kazu nasi stari kopaj novi bunar,ali ne zatrpavaj stari. nikad se nezna,dali i kad ces da se vratis doma-cak iako sad ne razmisljas o tome.

Sima
07.07.2014, 03:02
Ju, ju... sve posten svet na ovom forumu: Javno pisu "taman posla, ne dolazi u obzir", a u sebi misle "vidis ovo uopste nije losa ideja". Dobro, ne morate da priznate, verujem vam, nasi smo :)

Za ove sto misle u sebi, cisto kao tema za razmisljanje, nista drugo: Necete biti ni prvi ni poslednji koji su uzeli kredit i zapalili u Ameriku. Ukoliko ne budete u roku izmirivali rate po kreditu, banka će jednostrano raskinuti ugovor o kreditu i ceo dug proglasiti dospelim. Nakon toga će pokrenuti izvršni postupak protiv dužnika (to jest vas), u cilju naplate potraživanja banke, ukoliko nemate zirante.

Sredstvo izvršenja može biti zarada ili penzija ukoliko je dužnik penzionisan ili se penzioniše u toku postupka.

Ukoliko pre pokretanja postupka, dužnik nije zaposlen u Srbiji, odnosno nije u peziji, jedino sredstvo izvršenja u ovoj situaciji mogu biti pokretne i nepokretne stvari na adresi na kojoj ste naveli da živite, ukoliko su u vasem vlasnistvu. Ako je to kuća/stan clana porodice, on/ona kao vlasnik kuće/stana raspolaze pravom svojine nad stvarima koje se nalaze u kući/stanu u kojoj se vodila vasa adresa (ali nije vase vlasnistvo) tako da te stvari ne mogu biti predmet izvršenja. :devil:

noki
07.07.2014, 03:16
Pa Simo nemozes ti da kazes sta drugi misle, sta ko misli on to i pise-forum je anoniman i moze svako svoje misljenje da da bez da se mnogo usteze.A ti ako mislis tako onda iskoristi sansu,posto valjda do sada imas na Americkim karticama dovoljno para,ocisti kreditne kartice i raspali nazad kuci,sta ce tebi da radis ako mozes nekih 50-60 000 dolara da uzmes kesa i da se vratis nazad u domovinu ...mozes i neki biznis da otvoris :==D:

Sima
07.07.2014, 03:48
Da se vratim u "domovimu"? Ja sam vec u domovini, ono tamo je samo nesrecno mesto rodjenja, a i gde si videla da se neki gej vraca na Balkan, mi odande bezimo... Tako da mi tvoj savet i nije nesto od pomoci, ali dobro, bar si se potrudila, jel tako? :)

bmilos
07.07.2014, 07:00
Naravno da niko nornalan ne bi digao kredit i unapred planirao da ga ne vrati. Prvo ako ne mozes u u americi da zaradis 200-300$ i posaljes svojima da ti uplacuju kredit nemoj ni da ides. A ostaviti porodicu ovde da ih narednih xy godina zivkaju telefonom kojekakve agencije za naplatu potrazivanja, dolaze kojekakvi izvrsitelji (pa makar i ako ne mogu nista da popisu)... Ja svojima to nikad ne bih uradio. Ako cu da maznem lovu to ce biti neko milionce, necu da se brukam zbog par hiljada $....

elefteros
07.07.2014, 12:16
Naravno da niko nornalan ne bi digao kredit i unapred planirao da ga ne vrati.

Ima i takvih. Ali u kombinaciji uzmeš kredit napolju i zapališ, odnosno, vratiš se nazad. Šokirao sam se kada sam čuo šta naši rade tamo u Emiratima.. Budu nekoliko godina, steknu uslove da zbog vrste posla (obično solidno plaćen) uzmu kredit i zapale..

Emiiuki
07.07.2014, 13:27
Ima i takvih. Ali u kombinaciji uzmeš kredit napolju i zapališ, odnosno, vratiš se nazad. Šokirao sam se kada sam čuo šta naši rade tamo u Emiratima.. Budu nekoliko godina, steknu uslove da zbog vrste posla (obično solidno plaćen) uzmu kredit i zapale..

A ja sam, za Emirate, baš čula obrnuto - da ne možeš da napustiš zemlju dok ne izmiriš svoja dugovanja i da su, naročito, rigorozni prema "belcima".

Što se tiče kredita kod nas, ne znam šta da ti kažem... Možeš da probaš i tu kombinaciju ali moraš biti svestan da će te izurnisati sa kamatama kasnije. Možda da probaš da, pred sam polazak, kada već koristiš kredit, odeš u banku i kažeš da se seliš i da ti treba par meseci pauze pa će možda pristati da ti odobre neki grace period, i njima je to u interesu. Osim toga, pitanje je da li će ti poslodavac dati izveštaj o zaposlenju ako zna da odlaziš. Neko je spomenuo agencije za "maltretiranje" dužnika; imala sam prilike da pročitam jedan od njihovih ugovora sa bankom i, veruj mi, teraće te koliko mogu. Čak znam da, u praksi, rade i ono što ugovorom nije dozvoljeno.

via
08.07.2014, 05:28
Najbolja opcija je svakako kredit bez žiranata. Ukoliko imas dovoljno velika primanja ili radiš primjerice u državnoj ustanovi moguće je dobiti solidnu sumu na takav način. Naravno, sve ovo treba uraditi prije nego se na sva zvona oglasi odlazak :)

Što se tiče potraživanja banke i "proganjanja" klijenta koji ne vraća kredit mogu samo reći da, bar sto se tice BiH, trenutno banka nema nikakvih zakonskih sredstava da naplati dugovanja od klijenta koji nema žiranta, nije zaposlen u BiH i nema nikakvu imovinu na svom imenu. Jedino što banka može je zvati, zvati i zvati i tražiti da se dug izmiri odnosno da se kredit vrati, ali prinudnim putem ne mogu uraditi ništa. Ovo ne znaci da ce isti slucaj biti i u buducnosti, ja lično ne bih voljela da svaki put kad budem prelazila granicu razmišljam postoji li neki novi zakonski propis na osnovu kojeg me mogu zadržati na granici i sl.

zvercica
08.07.2014, 18:23
... a ako nemas zirante i nikakvu pokretnu i nepikretnu imovinu na svoje ime, mozes jednostavno da prestanes da placas kretit, ko sisa lopovske banke :)

Ja iskreno verujem da ne postoji osoba koja je emigrirala a da nije dobro razmislila i o ovoj opciji. To sto onda svi, ju - ju - ja ne bi nikad, taman posla... pa dobro, volimo mi tako.

Banke koje posluju u Srbiji nude pozajmice po najgorim mogucim kamatnim stopama ikada zabelezenim u istoriji bankarstva. Ima zelenasa po svetu gde mozete dobiti bolje uslove. To sto te iste banke nisu smislile bolji nacin da osiguraju svoje ulaganje, ne treba da bude nas problem.

Za one koji planiraju da posecuju svoju zemlju, verujem da to onda i nije najbolja ideja. U stvari ne znam ali pretpostavljam da postoji mogucnost da bude problema i iskreno ovo je jedini razlog zasto i mi to nismo uradili. Sto kaze Via, ne mogu znati da li ce nas zadrzati na granici ili praviti neke probleme i sve da to i sad nije slucaj ko zna da li ce u buducnosti doneti neki novi zakon.

noki
08.07.2014, 19:44
Mi smo kredit uzeli preko sestre,ovde u Americi.Ona preko nje podigla $10,000,mi kupili karte,nasli stan i osnovne stvari sa tim parama, pa ih placali online direktno na njenu karticu.Iskreno kad smo bili u Makedoniji,godinu dana smo jurili kredit za 1000 evra,i to preko moje svekrve. Recimo tamo na balkanu da se resi neka banka da ti da i 10,000 evra kredita(sto je skoro i naucna fantastika,posto za tu sumu treba da doneses dva ziranta,jedno brdo papira i ne znam sta), kazite dali bi hteli da pocnete novi zivot na taj nacin(da pokupite pare i da pobegnete)I jos jednom da krenem iz pocetka ne bi uradila tako nesto bez obzira sto ovde neki ljudi dobacuju kao :"ma ajde svi ste na to mislili".
Jesam mislila da pozajmim od nekoliko razlicitih ljudi ,pa da im vratim pare,jesam mislila da prodam kompjutere i starog ficu da bi skupila pare,ali nikad nisam pomislila da pokupim pare i da bezim.Mozda sam i suvise sujeverna ali jednostavno mislim da je to losa sreca za novi pocetak, ali ja mogu da kazem samo za sebe,zar ne?!

vladd015
08.07.2014, 20:47
Ma ti sa bankama ne mozes nikada biti nacisto.Moj otac je hteo da digne kredit od 10.000eura,da platim vencanje za papire u Nemackoj.Prvo su mu trazili milion papira,dva ziranta koji rade u drzavnoj firmi,pa da plati procenitelja za imovinu koju poseduje itd.....Kada je procenitelj procenio imovinu na 54.000e banka mu je odobrila kredit na samo 3.000 eura.Velikodusno smo odbili njihovu ponudu naravno!Po proslogodisnjem zakonu koji je usvojen banka ima puno pravo da prinudno naplati dug od osoba na cijoj se adresi vodis.

E sad postoji i druga opcija!
Platis procenitelju da ti proceni neku nekretninu na 5 puta vecu cenu,das nekretninu pod hipoteku,dignes kredit veci nego sto nekretnina vredi zato sto je procenjena na 5 puta vecu cenu.Ti si od banke uzeo kredit veci nego sto nekretnina vredi tako da mogu da je i oduzmu,boli te uvo.posle si cist pred bankom i pred zakonom.:naughty:

vladd015
08.07.2014, 20:50
Noki htedoh da vas pitam kako vam je u novom zivotu?Pratio sam vase postove od samog pocetka.Izvinjavam se sto skrecem temu,Nemojte zameriti:==D:

noki
08.07.2014, 21:03
Noki htedoh da vas pitam kako vam je u novom zivotu?Pratio sam vase postove od samog pocetka.Izvinjavam se sto skrecem temu,Nemojte zameriti:==D:

Ma kako da zamerim zemljaku - po majci sam iz Bosne(Zvornik).Hvala na pitanju dobri smo. Za tri godine prosli smo prilicno dugi put,nekad padnes malo dole nekad se oped vratis na povrsinu,ali mi smo naucili tamo kod nas na teski zivot pa se uvek iskoprljamo na kraju.
Samo nemojte podpadati po kojekakvim dalaverama,nema neke magicne formule da se obogatis preko noci.
Sta je vase doci ce i samo.Malo truda, malo strpljenja i sve ce da bude OK.

vladd015
08.07.2014, 21:12
Ma ja o nekom bogacenju i ne razmisljam,samo o pristojnom zivotu!Da imas pristojan zivot da ne oskudevas u nicemu,da vozis pristojan auto,da kupis sebi kucu od tvog rada a za to ovde u srbiji ne postoji sansa.

Samo napred i nemoj prestajati da nam pises svoja iskustva,nekima to mnogo znaci.Pozdrav

hope
24.07.2014, 16:08
hvala vam na pomoći.

nisam mislio da pobegnem sa parama, nego da mesečno šaljem pare nekome u Srb i da oni uplaćuju rate.
ja sam više za varijantu da ne budem bogat, ali da mirno spavam. ne želim da me niko vija, a ni moje najmilije.

ne znam. nisam znao da je tako teško dobiti kredit. ne radim u državnoj firmi, nego privatnoj kompaniji.
najverovatnije ću samo da štedim max i da odem sa parama koje skupim. mislim da će mi biti dovoljno za prva 2 meseca života. valjda ću u tom periodu da nađem posao.

rajkos
31.01.2015, 21:36
:guns2::guns2::guns2::guns2::guns2::guns2::guns2:: guns2::guns2::guns2::bravo:Naravno da niko nornalan ne bi digao kredit i unapred planirao da ga ne vrati. Prvo ako ne mozes u u americi da zaradis 200-300$ i posaljes svojima da ti uplacuju kredit nemoj ni da ides. A ostaviti porodicu ovde da ih narednih xy godina zivkaju telefonom kojekakve agencije za naplatu potrazivanja, dolaze kojekakvi izvrsitelji (pa makar i ako ne mogu nista da popisu)... Ja svojima to nikad ne bih uradio. Ako cu da maznem lovu to ce biti neko milionce, necu da se brukam zbog par hiljada $....