PDA

View Full Version : Ekonomisti u Americi


zanesena
01.08.2014, 10:48
Gde se zaposljavaju ekonomisti u Americi?
Koliko je tesko/lako dobiti posao kao trgovac u nekom vecem soping molu npr u Kaliforniji?

p.s. da li se i tamo posao dobija preko veze? ja npr kao ekonomista nisam mogla dobiti posao u Srbiji ni kao trgovac jer nemam vezu.

kreta
01.08.2014, 11:33
E, sestro slatka, bas si me nasla. Nisam mogla da odolim da ti ne odgovorim. Ja sam pre nekoliko godina radila u shopping mallu u jednoj velikoj robnoj kuci i to naravno BEZ veze. Usla, popunila kompjutersku aplikaciju i za nekoliko dana krenula na obuku. Radila sam tamo duze vreme i mogu ti reci da sam bila srecna. I manager i kolege su bile super! Sada bih volela da se vratim, ali jos uvek ne znam da li je to moguce sa h1b. U vezi toga sam pitala na drugoj temi, ali nisam dobila odgovor. Kako ces ti ici? Ako nesto saznas, javi... Ti kao ekonomista ces mozda dobiti i bolju poziciju. Uglavnom, zelim ti puno srece!

zanesena
01.08.2014, 12:12
lepo da smo se nasle:)
ja idem u januaru u los angeles. ocekujem intervju za zelenu kartu u novembru jer mi je nizak broj.
sad usavrsavam engleski.
jel su ti trazili diplomu za to radno mesto?
i ako nije problem da mi kazes jel se secas koliko je odprilike dnevnica po satu za to radno mesto?

kreta
02.08.2014, 08:51
Blago tebi! Ja cu ove godine prvi put probati sa lutrijom. Valjda ce je biti. Ovde vise nema smisla ostajati. Bar za mene.
Ja mogu da ti ispricam kako je bilo u mojoj robnoj kuci. Za druge ne znam. Jednostavno sam dosla i pitala kako mogu da se prijavim, pokazali su mi gde su kompjuteri i pocela da popunjavam aplikaciju. Nista strasno, opsta pitanja o aplikantu, snalazenje u nekim situacijama, malo matematike iz osnovne skole... Nakon toga sam razgovarala sa buducim managerom. Pitao me je odakle sam, sta sam zavrsila, iskustvo... Sve kao kod nas... Obuka je pocela posle par dana i trajala 3 - 4 dana.
E sad, to je bilo tada: na razgovoru mi je obecao $7.50 na sat, a kada je stigao prvi pay check obracunali su mi $7.00. Naravno da sam protestovala, pa su mi, kao izvinjenje, na sledecem obracunali $8.50 plus razlika za prvi. :;D: Pretpostavljam da bi sada placali najmanje $10.00. Uostalom ti mozes i da se cenjkas. :obrva:
Nisu mi trazili diplomu, a i da jesu, ona je u Beogradu. Osim toga, aplikovala sam za prodavca, a ne za direktora.
Jos nesto bih ti napomenula. Budi veoma pazljiva: imaj na umu da razgovaras sa OSOBOM, a ne sa rasom, religijom, poreklom, godistem, osobom u invalidskim kolicima... To je inace neizostavna recenica na mnogim aplikacijama, nevezano za posao.
Zelim ti puno srece! Javi kako je bilo na intervjuu, kad stignes u LA i kad pocnes da radis.
Puno pozdrava!

kreta
02.08.2014, 09:00
Zaboravila sam da ti kazem i ovo: mnoge trgovine na vratima stave obavestenja: "Now Hiring" ili "Help Wanted" tako da ne bi trebalo da bude problem da nadjes posao. Mozes pratiti i oglase u novinama, preko interneta... Uostalom ti imas fakultet pa trazi da to i radis, pre ili kasnije. Tako ce ti i satnica biti veca.
Good luck!

zanesena
02.08.2014, 12:27
jel si radila u kaliforniji?
bas mi je niska ta satnica nesto? jel si radila na crno pa je mozda zato bila niska tako?

kreta
02.08.2014, 14:19
Radila sam sve legalno sa svim benefitima. U Virginiji. Napominjem ti da je to bilo pre vise godina. Najverovatnije da bi sada satnica bila veca. Drugi faktor je koliko imas iskustva. Jedan moj bivsi kolega, pocetnik, mislim da je tada imao 19 godina, imao je satnicu $6.25, a neke moje starije koleginice po $11.00. Da nisam otisla (tada me zaobisla mudrost) i ja bih za neko vreme imala vecu satnicu.
Kazem ti, slobodno pregovaraj, reci da imas iskustva, da si ekonomista... Znas vec, pa to ti je struka... Stvarno ne znam kako je u CA, a moze biti i razlicito kod razlicitih poslodavaca iste delatnosti. Probaj na vise mesta, pa ko da vise... :grin: Hajde, molim te, javi, kad bude, kako je.
Slobodno pitaj ako te jos nesto zanima, a mogu i drugi forumasi sa takvim iskustvom da se jave...

zanesena
02.08.2014, 14:29
Mene samo to zanima, obavestena sam o svemu sto me je zanimalo na ovom divnom forumu o lekarskom i intervju. Javicu kako sam prosla:)

vuxanne
02.08.2014, 23:48
Radila sam sve legalno sa svim benefitima. U Virginiji. Napominjem ti da je to bilo pre vise godina. ... Da nisam otisla (tada me zaobisla mudrost) i ja bih za neko vreme imala vecu satnicu.


Jesi li jos u Virdziniji? Gde si sad? U kom si mestu bila?

holmes
03.08.2014, 01:27
Kao ekonomista, ako jezik znas dobro, mozes za pocetak konkurisati za pozicije admin asistenta, gdje uz standardne administrativne poslove najcesce radis i jednostavniji book keeping/accounting sa racunima, fakturama i sl. Medjutim najcesce traze iskustvo/sertifikat u Quick Book programu. Ne bi bilo lose da, ukoliko je uopste dostupan, probas da zavrsis kurs tamo dok cekas let. Za pocetak nije lose ni dobiti neku poziciju kao prodavac, cisto da se upoznas malo sa sistemom ovde.

kreta
03.08.2014, 10:38
Zdravo Vuxanne,
Zivela sam u Springfieldu, sada sam u Beogradu. :no: Neopisivo bih htela da se vratim. Zato sam na jednoj drugoj temi pitala da li je moguce da se dobije h1b za posao prodavca.
Kakva slucajnost - prosle nedelje sam upisala kurs za knjigovodsto koji bi trebalo da pocne sledece nedelje. Bas to Holmes i pominje. Pokusavam da povecam sanse za zaposlenje dok eventualno ne odem. Osim toga, visak neke nauke ne smeta, moze dobro da dodje i tamo. Da li mozete da mi preporucite neke tamosnje, eventualno buduce, kurseve/skole.
Vuxanne, cestitam ti na tvom profesionalnom uspehu. Ovo nije poltronisanje, vec mislim ozbiljno.
Hvala.
Pozdrav.

vuxanne
05.08.2014, 14:33
Zdravo Vuxanne,
Zivela sam u Springfieldu, sada sam u Beogradu. :no: Neopisivo bih htela da se vratim. Zato sam na jednoj drugoj temi pitala da li je moguce da se dobije h1b za posao prodavca.
Kakva slucajnost - prosle nedelje sam upisala kurs za knjigovodsto koji bi trebalo da pocne sledece nedelje. Bas to Holmes i pominje. Pokusavam da povecam sanse za zaposlenje dok eventualno ne odem. Osim toga, visak neke nauke ne smeta, moze dobro da dodje i tamo. Da li mozete da mi preporucite neke tamosnje, eventualno buduce, kurseve/skole.
Vuxanne, cestitam ti na tvom profesionalnom uspehu. Ovo nije poltronisanje, vec mislim ozbiljno.
Hvala.
Pozdrav.

Ja se ponadala da nisi u komsiluku... Zelim ti iskreno da nadjes put da se vratis tamo gde zelis.

kreta
05.08.2014, 18:57
Mozda jednog dana i budem u relativnom komsiluku... Ne znam, dopada mi se DC area... :obrva:
Hvala.
Pozdrav.

zanesena
03.09.2014, 15:28
da li treba da odradom WES evaluaciju ekonomskog fakulteta da bih radila:

1. kao trgovac
2.na salteru u banci

mikiSA
03.09.2014, 18:55
Ne treba ti zanesena, ovdje to rade ljudi sa srednjom skolom (tokom skolovanja), i onda na faxu (opet kao part time).

kreta
04.09.2014, 05:59
da li treba da odradom WES evaluaciju ekonomskog fakulteta da bih radila:

1. kao trgovac
2.na salteru u banci

Cao Zanesena, opet ja.
Sestro slatka, imas iste ideje kao ja. Hajde molim te kad stignes i pocnes da radis napisi kako si aplikovala za posao tellera, kakva je satnica, uslovi...
Hvala.
Pozdrav.

goKi-
12.10.2014, 17:53
Cao Zanesena, opet ja.
Sestro slatka, imas iste ideje kao ja. Hajde molim te kad stignes i pocnes da radis napisi kako si aplikovala za posao tellera, kakva je satnica, uslovi...
Hvala.
Pozdrav.

Ja kad sam bio u California, za teller rekli su mi da treba samo srednu skolu i 18+ godina. Ne secam se tacno, no mislim da je satnica bila $12. Ovo vazi za Bank of America.

kreta
13.10.2014, 10:09
Ja kad sam bio u California, za teller rekli su mi da treba samo srednu skolu i 18+ godina. Ne secam se tacno, no mislim da je satnica bila $12. Ovo vazi za Bank of America.
Hvala goKi! Satnica je OK, a moguci poslodavac mislim da je isto OK. Videcemo jednog dana. Valjda. Da li jos neko zna kako je kod drugih banaka?

Jack
16.10.2014, 00:31
Teller u recimo big 4 banks in the US krecu sa oko $12.50. Ima dosta oglasa, part time i full time. Mozete otic na njihove stranice pa na careers i vidit po lokacijama.

Branches u vecim gradovima rade obicno grupne intervjue i imate uvijek roleplay. Recimo korisnik ima jako puno $ na checkingu, nagovorite ga kao teller na savings account ili ugovorite mu sastanak sa personal banker.

Ima jako puno banaka tako da se poslovi mogu mijenjat i ima mjesta za napredak.

oskark
16.10.2014, 08:22
I ja sam ekonomista, pa sam poceo da radim u Starbucks-u na pocetku.
Sve zavisi od drzave do drzave, nije isto cena rada u svakoj drzavi, US minimum ti je jos uvek 7.50, tako da mozes biti placena upravo toliko.

Njih interesuje da ti imas iskustva tu gde apliciras, ako imas diplomu super, to ces da sredis sa HR ako te budu primili, sta zans da radis, kakva iskustva imas to njih brine, a ne skola. uci u banke da radis kao teller je tesko, ja sam aplicirao u sve vece banke pa me nisu primili prosle godine. U srbiji sam prodavao mobilne telefone i to iskustvo 3 godine za sve tri mreze,i nijedna kompanija ovde me nije primila da prodajem telefone, tako da ...

Ovaj posao u ovoj finansijskoj instituciji sam dobio jer sam pametan, ziva istina, pitao sam menadzera zasto me je primila.

kreta
16.10.2014, 11:54
Cao Oskark! Svaka cast! Procitala sam tvoj blog. Nego, molim te, koliko su ti nudili u Macy's po satu za posao prodavca?
Hvala.
Pozdrav.

Jack
16.10.2014, 14:37
http://www.dol.gov/whd/minwage/america.htm vam govori minimum wage za svaki state.

elefteros
16.10.2014, 14:54
I Oskare, ako smeš da pišeš, koliko te plaćaju u Morganu? (ne zaboravi na pitanje za Mejsis ) :)

Amerika44
16.10.2014, 19:31
I ja sam ekonomista, pa sam poceo da radim u Starbucks-u na pocetku.
Sve zavisi od drzave do drzave, nije isto cena rada u svakoj drzavi, US minimum ti je jos uvek 7.50, tako da mozes biti placena upravo toliko.

Njih interesuje da ti imas iskustva tu gde apliciras, ako imas diplomu super, to ces da sredis sa HR ako te budu primili, sta zans da radis, kakva iskustva imas to njih brine, a ne skola. uci u banke da radis kao teller je tesko, ja sam aplicirao u sve vece banke pa me nisu primili prosle godine. U srbiji sam prodavao mobilne telefone i to iskustvo 3 godine za sve tri mreze,i nijedna kompanija ovde me nije primila da prodajem telefone, tako da ...

Ovaj posao u ovoj finansijskoj instituciji sam dobio jer sam pametan, ziva istina, pitao sam menadzera zasto me je primila.

Pozdrav Oskare ;) Blog ti je jako dobar ,citam ga i pratim te,sve najbolje druze ;)

oskark
17.10.2014, 09:12
Za Macy's u glavnom placaju $10 po satu, tako da nije nesto glamurozno. Sto se mog slucaja tice ja ne bih bio placen po satu nego po komisiji tj na deo plate plus provizija od svake prodaje. Kada sam pitao koliki je taj procenat, ona mi je rekla da to zavisi od proizvodjaca, u mom slucaju je to trebalo da bude Dior, posto bih bio njihov predstavnik/prodavac, pa bi bukvalno ispalo da bih ja bio Diorov radnik zaposljen preko Macy's.

U JPMC dobijam 12 na sat plus 10% i povecanje svake godine od 5-10 posto

kreta
24.10.2014, 17:58
Cao Zanesena! Cestitam na zakazanom intervjuu! Nadam se da ces nas obavestavati dalje.
Gledala sam oglase za posao i trgovina Tuesday Morning placa od 8 - 12$. Ako neko zna kako je i u drugim, bilo bi lepo da podeli sa svima.
Pozdrav!

zanesena
26.01.2015, 06:40
Ljudi,
doselila sam se pre mesec dana u US i imam intervju za tellera u Wells Fargo banci 29.01, drzite mi sipke....
Svaki savet je dobro dosao...
Prvo sam aplicirala online, bio je neki smesan test I posle par dana su me pozvali...imam I reference, poznanik je direktor filijale I rekao je da mogu da ga spomenem u referencama....
E sad, meni je frka zbog engleskog.....nisam 100% fluentna, ali citam knjige o pripremama za intervju I kupila sam jednu koju je pisao covek je ranije radio intervjue za Wells Fargo pa je opisao 3 dela iz kog se sastoji intervju...mene brine zadnji deo a to je role-play.....treba da prodam credit card ili neki drugi proizvod banke...ja glumim telera I treba da sam ubedljiva I komunitkativna...
bice zestoko....bas mi je frka....

kreta
26.01.2015, 10:51
Vezbaj, imas vremena. Kao kada si polagala ispite... Budi sigurna, skoncentrisana i nabaci poslovnu garderobu i osmeh... :;D: Saljem ti puno pozitivnih misli...

vuxanne
28.01.2015, 06:20
Srecno. I kez na usta. Oni se non stop smeju, zubi im se svi vide. Ne ono kod nas - poslovno = ozbiljno ili sto ovi ovde zezaju "Slavic grumpy" ili mugshot. Smeskaj se, budi blaga i ljubazna, takve su im obicno te zene koje rade u "service industry" - bar te zadovoljne svojim poslom.

http://woman.thenest.com/DM-Resize/photos.demandstudios.com/getty/article/77/67/78459776.jpg?w=600&h=600&keep_ratio=1

sil222ver
05.08.2015, 07:41
Pozdrav,

koje su mogucnosti za diplomirane ekonomiste u USA?

ja se ovde bavim racunovodstvom, pa me ineteresuje kako to tamo funkcionise, imamo li knjigovodju na forumu?

citao sam da ima neki CTA sertifikat, kako njega mogu da dobijem?

subman
06.02.2018, 09:19
dal je neko zavrsio CPA kurs? za racunovodju
jel moze da da neki savet .... . . . .

uran
22.12.2018, 19:54
dal je neko zavrsio CPA kurs? za racunovodju
jel moze da da neki savet .... . . . .

mislis Certified Public Accountant ?

ne bih ja to bas nazvao kursom, to je ozbiljan profi standard. Imas 4 ispita koja moras dati u roku od 18 meseci i 4 roka godisnje.

ALI

da bi uopste polagao moras imati ekvivalent americkog mastera dakle 5 godina unizveriteta