PDA

View Full Version : Work & Travel program & Green Card


DaniloStoj
23.09.2014, 00:30
Planiram da se prijavim i za DV-2016 i W&T program 2015. Zanima me da li je neko imao slicna iskustva i moze li doci do nekih problema?
Hvala unapred.

detroitdoll
23.09.2014, 15:57
I mene muci isti problem :confused:
Nadam se da ce nam neko pomoci.

TheNjegos
26.09.2014, 03:56
Pozdrav, informacija iz prve ruke, nema nikakve veze, trenutno sam u USA kao WAT kandidat a ovog maja sam izvucen za green card. :)

detroitdoll
01.10.2014, 15:20
Hvala ti puno :)
I kakav si ti srecnik :D Svaka cast za GC!

IvanDash
04.10.2014, 23:38
Pozdrav, informacija iz prve ruke, nema nikakve veze, trenutno sam u USA kao WAT kandidat a ovog maja sam izvucen za green card. :)

A reci mi kako se onda salju formulari i gde se ide na intervju? Jel mozes malo detaljnije da objasnis? :)

Pozz:naughty::naughty::naughty:

milos
05.10.2014, 11:03
Planiram da se prijavim i za DV-2016 i W&T program 2015. Zanima me da li je neko imao slicna iskustva i moze li doci do nekih problema?
Hvala unapred.

kakvih problema?? W&T nema veze sa GC, jedini problem koji moze da natane je ako posle W&T programa ostanes na crno u USA a izvuku te za GC.. Tamo si ilegalno dobio si broj a ako se javis automatski te deportuju i naravno nema nista od GC, to je ukratko to.. Bolje idi na W&T ako vec mozes, idi tamo zivi radi da vidis dal ti odgovara USA za zivot...

Memena
05.10.2014, 13:47
Sta se desava ako odes na W&T sa J1, pa onda upises skolu tamo i promenis status u F1, apliciras za GC i npr. izvuku te...kako onda ide procedura?
Da li moras da se vratis u Srbiju? (zbog intervjua)
Da li mozes tamo u USICS da ides na inervju?
Bilo bi dobro ako neko zna preceduru ili ima licno iskustvo da napise neku rec o tome ili ako ima link na tu temu da postavi...

vuxanne
05.10.2014, 16:45
Sta se desava ako odes na W&T sa J1, pa onda upises skolu tamo i promenis status u F1, apliciras za GC i npr. izvuku te...kako onda ide procedura?
Da li moras da se vratis u Srbiju? (zbog intervjua)
Da li mozes tamo u USICS da ides na inervju?
Bilo bi dobro ako neko zna preceduru ili ima licno iskustvo da napise neku rec o tome ili ako ima link na tu temu da postavi...

Ako si na F1 mozes ovde da ides na intervju i na lekarski, znam jednu devojku da je tako dobila zelenu kartu. Link za temu nemam. Ja sam dobila zelenu preko posla u SAD i koliko sam od nje cula isla je u iste ustanove kao ja, samo sto je ulazni papir njoj bio taj sa lutrije a meni moj iz Ministarstva za rad. Postupak nam je bio isti nakon toga, samo razlike u par formulara...

Memena
05.10.2014, 17:41
Ako si na F1 mozes ovde da ides na intervju i na lekarski, znam jednu devojku da je tako dobila zelenu kartu. Link za temu nemam. Ja sam dobila zelenu preko posla u SAD i koliko sam od nje cula isla je u iste ustanove kao ja, samo sto je ulazni papir njoj bio taj sa lutrije a meni moj iz Ministarstva za rad. Postupak nam je bio isti nakon toga, samo razlike u par formulara...

Vuxanne, hvala na informaciji. Imam jos jedno pitanje. Mozda je glupavo ali ..
Mozes li mi reci da li da prilikom popunjavanja prijave za lutriju za drzavu u kojoj zivim treba da upisem USA i adresu u USA?

SRBghost
05.10.2014, 19:17
Dali je moguce aplicirati za iseljenicku vizu sa trecim stepenom stricne spreme?

Druze moj, mrka kapa. Minimum 4 godisnja ili posao iz potrrebnekategorije, a to je jaaako tesko....

TheNjegos
07.10.2014, 06:40
A reci mi kako se onda salju formulari i gde se ide na intervju? Jel mozes malo detaljnije da objasnis? :)

Pozz:naughty::naughty::naughty:

Formulari za GC se od ove god salju online, znaci nema slanja pisama u Kentaki kao do sada sto je radjeno, u slucaju da se nalazis u USA a izvucen si za GC bitno je samo da tvoj boravak nije ilegalan ( mada se i to moze ispeglati sa advokatima, ali i oni ce ti uzeti koliko i neko za brak....
Pre odlaska kao J1 u USA ove god bio sam na nekom prijemu u americkoj ambasadi, tu sam iskoristio priliku da pricam sa konzulima koji inace i odobravaju vize...na pitanje da li da ostanem posle J1 u USA jer sam dobio GC i da odatle zavrsavam papire...covek mi je kulturno odgovorio: ' Nemoj da budes kao svi Srbi, vrati se nazad ti si to dobio ionako ces ceo zivot provesti gore.' :)

milos
07.10.2014, 15:02
A reci mi kako se onda salju formulari i gde se ide na intervju? Jel mozes malo detaljnije da objasnis? :)

Pozz:naughty::naughty::naughty:

cekaj bre malo ne znas da popunis prijavu za GC lottery
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1484 a vec saljes formulare kao da si izvucen, i jos se interesujes za interviju :lool:

sstojiljkov
07.11.2017, 19:20
Pozdrav svima!
Vidim da se dugo nije pisalo ovde, pa rekoh da pitam jos jednom.
Prijavila sam se za W&T 2018., i aplicirala za GC lottery, da li moze doci do nekih problema pri viziranju? Je l imao neko ovakvo iskustvo u skorije vreme?
Hvala!

damagon
08.11.2017, 15:08
Bio sam na predavanju koje je drzao konzul. Neko je imao isto pitanje, odgovor je bio da nece imati problema pri viziranju za J1 vizu

Endorfin91
11.11.2017, 01:42
Prijavio sam se oktobra 2015. za ljutriju. Dobio J1 vizu marta 2016, saznao da sam izvucen za GC maja 2016. Zavrsio J1 program, dosao kuci, blejao, eto me na Floridi :D Tako da moze da vam cak ide u korist, jer je moja situacija za J1 vizu te godine bila jako sumnjiva (nakon mastera sam upisao spec. studije na visoj skoli samo da bih otisao u USA). Zena me je prilikom razgovora za vizu gledala jako cudno, ali je postavljala samo normalna pitanja tipa gde idem, zasto tamo, kako mi je bilo i to je to. Nakon toga sam skapirao da je verovatno vec ona imala podatak da sam izvucen ili kako to vec ide kod njih...

sstojiljkov
12.11.2017, 22:18
Odlicno!
Nesto sam cula da bi to mozda mogao da bude problem, i da mi zbog toga bude odbijena viza.
Hvala puno!

kuki
11.12.2017, 17:44
Da li nosioc zelene karte ima pravo da radi poslove koje rade na work and travel programu na npr. Aljasci?

Katleja Liki
11.12.2017, 19:24
Da li nosioc zelene karte ima pravo da radi poslove koje rade na work and travel programu na npr. Aljasci?
Kao imaoca zelene karte, nista Vas ne sprjecava da odete i radite poslove u turizmu (bilo gdje sirom Amerike), koje studenti rade kada dodju.

kuki
11.12.2017, 21:16
Kao imaoca zelene karte, nista Vas ne sprjecava da odete i radite poslove u turizmu (bilo gdje sirom Amerike), koje studenti rade kada dodju.

A da li bi vazili isti uslovi za nosioca zelene karte tamo kao i za ljude koji su na work and travel programu po pitanju smestaja i cene smestaja, trazenja i dobijanja poslova, ne odbijanja od bruto zarade (tj. dal sve sto se zaradi ide na ruke ili bi se deo odbijao na poreze nosiocu zelene karte) itd..

Da li bi ti uslovi bili ipak nesto drugaciji?

Katleja Liki
11.12.2017, 22:33
A da li bi vazili isti uslovi za nosioca zelene karte tamo kao i za ljude koji su na work and travel programu po pitanju smestaja i cene smestaja, trazenja i dobijanja poslova, ne odbijanja od bruto zarade (tj. dal sve sto se zaradi ide na ruke ili bi se deo odbijao na poreze nosiocu zelene karte) itd..

Da li bi ti uslovi bili ipak nesto drugaciji?
Prvi posao, studenti sa J1 vizom, dobijaju preko agencije iz svoje zemlje, koja sve to organizuje sa sponzorskom agencijom iz Usa.
Platu dobijaju obicno na nedeljnom nivou i to u neto iznosu, od bruto plate im se odbijaju porezi koji vaze za zemlju u koju su dosli da rade. Studenti imaju pravo na povracaj poreza, kada se vrate sa programa, a Vi na to ne biste imali pravo, jer nemate j1 vizu.

Smjestaj im nekad obezbijedi poslodavac, sa tim sto cijenu smjestaja im odbije od plate, a nekad im smjestaj nije obezbijedjen i studenti se sami snalaze. U zavisnosti od mjesta gdje idu, zavisi i cijena smjestaja, negdje je to skupo, negdje jeftino, tj sve je to individualno.

Studenti sami traze drugi, treci posao... po principu "od vrata do vrata", idu i pitaju trazi li ko radnike i slicno.

Satnice zavise od zemlje do zemlje, koliko je to propisano zakonski da je minimalna, mogu Vas platiti i vise od zakonskog minimuma.

Koliko ko je uporan u trazenju posla i koliko ko radi, toliko i zaradi. Ovo je ukratko napisano. Pozdrav.

Svenson
12.12.2017, 09:02
A da li bi vazili isti uslovi za nosioca zelene karte tamo kao i za ljude koji su na work and travel programu po pitanju smestaja i cene smestaja, trazenja i dobijanja poslova, ne odbijanja od bruto zarade (tj. dal sve sto se zaradi ide na ruke ili bi se deo odbijao na poreze nosiocu zelene karte) itd..

Da li bi ti uslovi bili ipak nesto drugaciji?

Nosilac Green Card je osoba koja je USA rezident. Ima skoro sva prava kao i državljani USA. Može da radi poslove koji su puno bolje plaćeni od poslova koje rade osobe na Work & Travel programu. Što se tiče poreza, pošto je nosilac CG (skoro pa) Amerikanac, za njega važi ona američka poslovica: "Porez i smrt se ne mogu izbeći."
Znam da mi na Balkanu ne volimo da plaćamo porez :naughty:, ali ko dobije GC mora da se prilagodi novim uslovima života.