PDA

View Full Version : Preduzetnik u USA


whitewater
01.02.2015, 20:59
Da li je moguce da niko ne razmislja da u USA pokrene sopstveni posao ! ( znak uzvika, jer je USA obecana zemlja a ne zemlja gasterbajtera ). Ovde, samo neki Bekeri , Mastersi , svi hoce da rade za nekog, ima li iko da je u USA postao svoj gazda.

bmilos
01.02.2015, 21:58
Slabo ima tog duha na ovom forumu, kao i u Srbiji i regionu uopšte. Ja sam u poslu u kome je krajnji cilj pokrenuti svoj sopstveni posao, pa kada sam postavio neka pitanja u drugoj temi koju sam pokrenuo (dog grooming), mnogi ovde su bili sumnjičavi najblaže rečeno...
Ovde su uglavnom ili ljudi koji ne znaju šta će raditi kada odu, ili ljudi koji gledaju kako da unovce tamo ono što su ovde završili od škole.
Više sam informacija našao na internetu po tom pitanju nego ovde...
I sam bih voleo da čujem mišljenje nekoga ko išao u tom smeru... Mada za te stvari verovatno treba vreme, a i novac, ideja šta raditi...

whitewater
01.02.2015, 22:27
Jos je rano za takve odgovore ,moramo da cujemo sta u stvari zele ovi savremeni robovi u USA , ili mozda je robovski duh nepromenjiv.

whitewater
01.02.2015, 22:57
Jos je rano za takve odgovore ,moramo da cujemo sta u stvari zele ovi savremeni robovi u USA , ili mozda je robovski duh nepromenjiv.. Prilikom kucanja progutrao sam l, htedoh reci nepromenljiv, da ne bi bilo zabune za savrsene bekere !

Bockyman
02.02.2015, 00:25
. Prilikom kucanja progutrao sam l, htedoh reci nepromenljiv, da ne bi bilo zabune za savrsene bekere !

дођеш на форум, као тражиш нечије мишљење и одмах почињеш са вређањем? не знам чему то...

Jack Sparrow
02.02.2015, 00:40
Da li je moguce da niko ne razmislja da u USA pokrene sopstveni posao ! ( znak uzvika, jer je USA obecana zemlja a ne zemlja gasterbajtera ). Ovde, samo neki Bekeri , Mastersi , svi hoce da rade za nekog, ima li iko da je u USA postao svoj gazda.Imaju owner operatori truck driveri,odnosno imas svoj kamion i vozis.

shanzy
02.02.2015, 03:31
Da li je moguce da niko ne razmislja da u USA pokrene sopstveni posao ! ( znak uzvika, jer je USA obecana zemlja a ne zemlja gasterbajtera ). Ovde, samo neki Bekeri , Mastersi , svi hoce da rade za nekog, ima li iko da je u USA postao svoj gazda.
pa kreni ti prvi, šta tebe bole šta mi robovi o privatnom biznisu mislimo?

p.s. a šta su to bekeri?

voja82
02.02.2015, 08:18
Ne treba da pridajete znacaj tome sto doticni prica, ja sam ga odmah stavio na ignore i problem resen.

noki
02.02.2015, 15:06
Zdravo svima,eto mozda je skretanje sa teme,ali nisam htela da pokrecem novu - imam jedno pitanje za forumase. Ja sam na mom poslu vec 4 godine i kad je vreme stvarno lose,firma nam je zatvorena i ja radim svoj poso (odrzavanje web strane i postiranje) kod kuce. Dali neko od forumasa radi puno radno vreme iz svog doma (mozda i tako vodi svoj biznis), pri tome ne mislim samo na programere i racunovodje, vec druge poslove kao sto je punjenje koverata za druge firme,asembliranje proizvoda i sl. Mozda bi to bila dobra opcija za parove sto dodju ovde sa malom decom, pa jedan od roditelja mora da ostane kod kuce zbog dece. Nadam se da ima neko sto zna vise o ovome, mozda mozemo da otvorimo i novu temu ako ima zainteresovanih. Pozz

noki
02.02.2015, 15:09
pa kreni ti prvi, šta tebe bole šta mi robovi o privatnom biznisu mislimo?

p.s. a šta su to bekeri?

Verovatno se to odnosi na "Bachelors Degree" :;D:

House MD
02.02.2015, 17:47
Ziv ti bio pa dosao u Zemlju Obecanu. Pa kad postanes sam svoj gazda neces imati vremena da se prepisujes sa bekerima i mastersima i ostalom sitnom rajom po ovom forumu :;D:

Nesto bas nisam video Bila Gejtsa i slicne njemu da dele savete kako postati svoj gazda u Americi po mestima ovog tipa :grin:

I da, uzivaj u tom tamo Feudalizmu dok ne dospes u ovo nase robovlasnicko drustvo. Pozdrav iz Severne Karoline!

whitewater
02.02.2015, 18:00
Zaista, preterao sam . Moj nacin da pokusam da pokrenem interesatntnu temu je bio nekulturan i neumesan. Ako sam hteo da na neki nacin pokrenem ljude da u skladu sa svojim saznanjima kazu nesto to sam uradio na pogresan nacin. Jos jednom, Izvinjavam se.

sanjavujinovic
02.02.2015, 21:14
Zdravo svima,eto mozda je skretanje sa teme,ali nisam htela da pokrecem novu - imam jedno pitanje za forumase. Ja sam na mom poslu vec 4 godine i kad je vreme stvarno lose,firma nam je zatvorena i ja radim svoj poso (odrzavanje web strane i postiranje) kod kuce. Dali neko od forumasa radi puno radno vreme iz svog doma (mozda i tako vodi svoj biznis), pri tome ne mislim samo na programere i racunovodje, vec druge poslove kao sto je punjenje koverata za druge firme,asembliranje proizvoda i sl. Mozda bi to bila dobra opcija za parove sto dodju ovde sa malom decom, pa jedan od roditelja mora da ostane kod kuce zbog dece. Nadam se da ima neko sto zna vise o ovome, mozda mozemo da otvorimo i novu temu ako ima zainteresovanih. Pozz

Draga Noki možda da pokušaš da se registruješ na Elace tamo traže online radnike i frelacere iz tvok posta naslućujem da ti je stuka IT tako da bi bez problema mogla da nađeš nešto zanimljivo,detalje ćeš već shvatiti sama ako i kad budeš želela da proučiš ovaj sajt

noki
02.02.2015, 21:40
Draga Noki možda da pokušaš da se registruješ na Elace tamo traže online radnike i frelacere iz tvok posta naslućujem da ti je stuka IT tako da bi bez problema mogla da nađeš nešto zanimljivo,detalje ćeš već shvatiti sama ako i kad budeš želela da proučiš ovaj sajt

Hvala Sanja na odgovoru - ja vec imam profil na elance.com i na jos dve tri strane,ali nije to nista ono kao celo radno vreme. Vise sam mislila o novim emigrantima i parovima sa malom decom,pa znas ono u prvo vreme,samo jedan moze da napusti dom i da ide na poso,posto ne moze da se priusti vrtic ili bebisiter. Ovo "work from home" bi dosla kao jedna opcija bas za takve ljude.

landlord
02.02.2015, 22:21
Evo da se i ja ukljucim u ovu temu i dam svojih $0.02. Nisu svi rodjeni za to da budu mali poduzetnici. Bar ja znam da nisam. I znam da bi vise bio u gubitku nego u dobitku. :) Recimo da imam restoran, vise bi ljudi jeli i pili besplatno.

Sa druge strane, trebas imati na umu da su stvari dosta drugacije ovde. I da treba dosta vremena da se provede da se nauci o sistemu i sl. Opet zavisno od posla koji bi radio, trebas nauciti kako naci dobavljace za svoj posao, pa gdje naci musterije i sl. Kad nadjes musterije kako se ophodis sa njima i sl. Zvuci dosta jednostavno, ali vjeruj da nije... Druga stvar je kapital koji trebas imati da bi pokrenuo mali biznis. Ako ne dodjes sa dosta para, gotovo nikako ce ti neka banka ovde bez kreditne istorije dati neki kredit za pokretanje posla.

Prednost neimanja svog biznisa je da kad radis u firmi u kojoj imas jako solidna primanja zavrsis posao od 8 sati, ides kuci uzivati sa porodicom i ne mislis o poslu do slijedeceg radnog dana. Biznis trazi dosta odricanja i puno ulozenog rada, naravno zavisno o biznisu koji pokrenes. Moja tetka je imala staracki dom, jako dobro zaradjivala od toga, ali to ti je rad od 24/7.

milosx
03.02.2015, 17:22
U svakom smislu je lakse imati biznis u USA nego na nasim prostorima.
Pogledaj par epizoda Shark Tank-a.

whitewater
05.02.2015, 22:55
Evo da se i ja ukljucim u ovu temu i dam svojih $0.02. Nisu svi rodjeni za to da budu mali poduzetnici. Bar ja znam da nisam. I znam da bi vise bio u gubitku nego u dobitku. :) Recimo da imam restoran, vise bi ljudi jeli i pili besplatno.

Sa druge strane, trebas imati na umu da su stvari dosta drugacije ovde. I da treba dosta vremena da se provede da se nauci o sistemu i sl. Opet zavisno od posla koji bi radio, trebas nauciti kako naci dobavljace za svoj posao, pa gdje naci musterije i sl. Kad nadjes musterije kako se ophodis sa njima i sl. Zvuci dosta jednostavno, ali vjeruj da nije... Druga stvar je kapital koji trebas imati da bi pokrenuo mali biznis. Ako ne dodjes sa dosta para, gotovo nikako ce ti neka banka ovde bez kreditne istorije dati neki kredit za pokretanje posla.

Prednost neimanja svog biznisa je da kad radis u firmi u kojoj imas jako solidna primanja zavrsis posao od 8 sati, ides kuci uzivati sa porodicom i ne mislis o poslu do slijedeceg radnog dana. Biznis trazi dosta odricanja i puno ulozenog rada, naravno zavisno o biznisu koji pokrenes. Moja tetka je imala staracki dom, jako dobro zaradjivala od toga, ali to ti je rad od 24/7.
Sjajno, to je to !
Upravo je trazenje ovih odgovora pravi put.
Postoji dosta ljudi , koji imaju diplome a nikad nisu radili u struci, i koji sem opste kulture od njih nemaju koristi jer zaradjuju radom na sasvim drugim poslovima. Isplativim i u Srbiji , ali ipak zele da zive u USA . ( ne moraju svi biti ekonomski emigranti) .
Recimo , neki ZANAT !
Kamenorezac, svoj gazda , ima dovoljno kapitala za pocetak ( masine i zakup prostora, za pocetak i saam radnik ).
1. SISTEM ?
* Kakva je zakonska regulativa? Da li je dovoljno otici u " Mesnu zajednicu " , podneti zahtev i dobijes dozvolu za rad ili moras imati potvrdu o zavrsenoj obuci kod nekog njihovog majstora ili kurs od ( NAJMANJE dve godine) , ili mozda , dovoljno , tvoje pare kreni i radi ako znas da mozes.
2. DOBAVLJACI ?
* Ko nesto nudi da proda nije ga tesko naci . Pitanje je placanja preuzete robe ? Koji je uobicajeni rok placanja u USA ? Naravno, za prvih nekoliko poslova pretpostavljam avansno , ali kasnije, obzirom da su narudzbine vece, da li postoji mogucnost dogovarati placanje pocekom ?
3. MUSTERIJE ?
* GDE ? Mozes imati svo znanje sveta , ali ako nemas ko da ga kupi , ne vredi ti ( finansijski , ne emotivno) ! Da li je prihvatljivo ici od kuce do kuce i davati ponude , ili mozda oglasi u novinama , ili ne daj boze moras biti podizvodjac nekom.......
4. NAJVAZNIJE / NAPLATA . Zavrsio si posao , primedbi nema , samo molba , da sacekas za PARE!!!! Bice brzo ..... U Srbiji , sasvim normalno ! USA , dajte odgovore ( pitanje za iskusne ) ?
5. POREZ ?
* Kako se placa porez za ovakve poslove ?
Ako je odgovor " dodji pa vidi " , koja je svrha ovog foruma, a ne samo teme ?!.

whitewater
05.02.2015, 23:21
Ziv ti bio pa dosao u Zemlju Obecanu. Pa kad postanes sam svoj gazda neces imati vremena da se prepisujes sa bekerima i mastersima i ostalom sitnom rajom po ovom forumu :;D:

Nesto bas nisam video Bila Gejtsa i slicne njemu da dele savete kako postati svoj gazda u Americi po mestima ovog tipa :grin:

I da, uzivaj u tom tamo Feudalizmu dok ne dospes u ovo nase robovlasnicko drustvo. Pozdrav iz Severne Karoline!

Budi iskren ! Da li je lepa Severna Karolina ?
PS. Feudalizam je nastao nakon robovlasnickog sistema, i to je bio tada veliki civilizacijski korak ! ( odrzao se doduse jedino u nekom zabitima) . Gde je Severna Karolina ?

landlord
05.02.2015, 23:21
Nisam siguran da sam ja najbolja osoba da ti odgovori na sve ovo, ali pokusat cu.

1. SISTEM - Otovriti firmu je jako jednostavno. Ispunis formular, uplatis neku sumu (mislim da je sve oko $300 prve godine onda oko $100 godisnje). Najteze je smisliti ime firme :). Ime firme mora biti jedinstveno na nivou drzave u kojoj apliciras. Kad prijavis ime firme oni ce ti reci jel ok ili ne. Druga stvar oko koje trebas paziti je tip firme koju otvaras. Standardno za nas informaticare je S-Corp. Imas i LLC i sl. Ove detalje ces vec skontati kad dodjed ovamo. Prednosti i mane koje gledas koji tip kompanije otvaras su pravne i porezne.

2) DOBAVLJACI - Pa to zaista zavisi od tipa posla. Tipa moj prijatelj radi kao handyman. Dakle, postavlja plocice, parkete, uredjuje podrume, itd. Za sav materijal koji treba da kupi mora da plati ili kreditnom karticom, ili gotovinom.
Ako radis kao kamenorezac, kao u tvom primjeru, alat kupujes u home depot-u i opet morad da koristis kreditnu karticu ili gotovinu. Mozes da uzmes njihovu kreditnu karticu i da kupujes stvari recimo na 18 mjeseci bez kamate ili sa nekom manjom kamatom.
Za malo vece firme, postoji odgodjeno placanje i to radi isto kao i dok nas. Imas razlicite uslove i razlicite popuste ako platis u roku u kojem si odobren.

3) Ljudi bas i ne vole da im kucas na vrata i nudis svoje proizvode.. Najbolja stvar je ako imas proizvod koji ce otkupiti neki od trgovinskih lanaca. Ali je to jako tesko dobiti. Lokalni biznisi se reklamiraju putem kupona. Svaki mjesec posalju kupone za lokalni centar sa svim prodavnicama i snizenjima koja oni nude.

4) NAPLATA - Kako koja djelatnost. Ako recimo imas nekoga ko ce ti raditi plocice, onda platis unaprijed tipa 15% od posla i kad je posao gotov, dobijas ostatak. Nikad nisam cuo da je neko imao problema sa naplatom. To zaboravi ovde.

5) POREZ - posebna tema i zavisi od mnogo faktora, jedan od njih je i kako registrujes firmu (ono sto sam napisao pod tackom 1).

whitewater
06.02.2015, 00:17
Nisam siguran da sam ja najbolja osoba da ti odgovori na sve ovo, ali pokusat cu.

1. SISTEM - Otovriti firmu je jako jednostavno. Ispunis formular, uplatis neku sumu (mislim da je sve oko $300 prve godine onda oko $100 godisnje). Najteze je smisliti ime firme :). Ime firme mora biti jedinstveno na nivou drzave u kojoj apliciras. Kad prijavis ime firme oni ce ti reci jel ok ili ne. Druga stvar oko koje trebas paziti je tip firme koju otvaras. Standardno za nas informaticare je S-Corp. Imas i LLC i sl. Ove detalje ces vec skontati kad dodjed ovamo. Prednosti i mane koje gledas koji tip kompanije otvaras su pravne i porezne.

2) DOBAVLJACI - Pa to zaista zavisi od tipa posla. Tipa moj prijatelj radi kao handyman. Dakle, postavlja plocice, parkete, uredjuje podrume, itd. Za sav materijal koji treba da kupi mora da plati ili kreditnom karticom, ili gotovinom.
Ako radis kao kamenorezac, kao u tvom primjeru, alat kupujes u home depot-u i opet morad da koristis kreditnu karticu ili gotovinu. Mozes da uzmes njihovu kreditnu karticu i da kupujes stvari recimo na 18 mjeseci bez kamate ili sa nekom manjom kamatom.
Za malo vece firme, postoji odgodjeno placanje i to radi isto kao i dok nas. Imas razlicite uslove i razlicite popuste ako platis u roku u kojem si odobren.

3) Ljudi bas i ne vole da im kucas na vrata i nudis svoje proizvode.. Najbolja stvar je ako imas proizvod koji ce otkupiti neki od trgovinskih lanaca. Ali je to jako tesko dobiti. Lokalni biznisi se reklamiraju putem kupona. Svaki mjesec posalju kupone za lokalni centar sa svim prodavnicama i snizenjima koja oni nude.

4) NAPLATA - Kako koja djelatnost. Ako recimo imas nekoga ko ce ti raditi plocice, onda platis unaprijed tipa 15% od posla i kad je posao gotov, dobijas ostatak. Nikad nisam cuo da je neko imao problema sa naplatom. To zaboravi ovde.

5) POREZ - posebna tema i zavisi od mnogo faktora, jedan od njih je i kako registrujes firmu (ono sto sam napisao pod tackom 1).

Landlord, nemam reci hvale.......

1. Slicno nasem sistemu ? ( DA, NE, razlika )
DOO , sve je vlasnistvo preduzeca, a ti kao vlasnik i direktor raspolazes imovinom. ( mozes kupiti i koristiti kucu, kola, pokriti sve putne troskove , troskove restorana, letovanja , masaza... na teret pravnog lica). Kada preduzece bude blokirano gubis sve ! ?
2. O.K.
3.O.K.
4.O.k.
5.a) Kolika je stopa poreza na dobit preduzeca ? ( Ako neko zna).
b) Koliko naplacuju racunovodstvene agencije ( ako ih ima) za mesecno vodjenje poslovnih knjiga ?

landlord
06.02.2015, 00:52
1) Pa obicno ti kupis kucu pa je izdajes ili njen dio za obavljanje djelatnosti.
Isto tako sa autom.
Ono sto je na tvoje ime to ti niko poslije ne uzima.

5 a) Ovo ti zavisi od drzave do drzave i od visine zarade. Ako imas S-Corp i recimo na godinu zaradis 100.000. Ti mozes sebi na ime plate isplatiti minimalac i platit mnogo manju taksu. Doduse ovim gubis benefite, ako nemas jos neki posao. I mislim da Obama hoce da ukine ovo.
b) Ne ide na mjesecnom nivou vec kao kompanija mozes da placas kvartalno. Ti vodis evidenciju o zaradi/troskovima i kad dodje vrijeme za placanje poreza onda sjednes sa covjekom koji ti to sve obradi. Za S-Corp je oko $700.

House MD
06.02.2015, 01:39
Budi iskren ! Da li je lepa Severna Karolina ?
Gde je Severna Karolina ?

Lepa je North Carolina :)

Jugoistok Sjedinjenih Americkih Drzava - Istocna Obala

vuxanne
06.02.2015, 02:50
Budi iskren ! Da li je lepa Severna Karolina ?
PS. Feudalizam je nastao nakon robovlasnickog sistema, i to je bio tada veliki civilizacijski korak ! ( odrzao se doduse jedino u nekom zabitima) . Gde je Severna Karolina ?

Severno od juzne!

Ja nikad ne bih radila privatno, self-employed... Nema sanse. Otac mi je osnovao firmu jos u vreme druga T (1979) i od te 1979 do 1992 sam gledala kroz sta sve prolazi. Neka hvala. Zivot u neizvesnosti i rizicima nije za mene. Nek sa ja na necijem platnom spisku i milina. Landlord tu se totalno slazem sa tobom

milosx
06.02.2015, 05:08
Oblici firme su ti LLC, S-Corp i C-Corp. Za vecinu delatnosti verovatno bi ti odgovarao LLC a kao sto rece landlord S-Corp za IT i slicno. LLC nema smisla da se otvara u NY jer ima obaveza da se plati objavljivanje osnivanja u 2 dnevna lista sto kosta $2000.

Sva 3 su slicna nasem D.O.O u smislu da imas ogranicenu odgovornost ali nema nasih gluposti tipa obavezna taksa za isticanje reklame, obavezna fiskalna kasa od EUR500 (cak i za IT poslove (BiH)), obavezan poslovni prostor, obavezno isplacivanje plate i placanje zdr i soc na istu, placanje 10% takse na licni dohodak koji si sam sebi uplatio jer je drzava rupa i nema posla, mesecni knjigovodja... i na kraju kad odlucis da zatvoris firmu proces traje godinu i po dana i sve vreme placas iste gluposti (licno iskustvo).

S-Corp je recimo zgodan jer takse se placaju kroz licne takse.
Odes na jedan od bezbroj sajtova, platis 180$ i za 5 dana ti na kucnu adresu stigne koverta sa tvojim novim preduzecem.
Uz to dodje i poziv od lika kome mozes postaviti sto pitanja oko taksi ali pokusace da te navuce da placas 50ak dolara mesecno (zaboravio sam koliko) da ti njegova firma radi takse. Mozes i da sopingujes okolo kod drugih i da prodjes dosta jeftinije tako sto ce ti neko jednom godisnje uzeti papire i za $300 uraditi takse.

U privatnom biznisu jeste veci novac, ali mozes da dobro zivis i od prosecnog posla radeci za nekog drugog. Dodje vikend i radis sta zelis, dok "Kad radis za sebe svaki dan je sreda"

vuxanne
07.02.2015, 19:17
U privatnom biznisu jeste veci novac, ali mozes da dobro zivis i od prosecnog posla radeci za nekog drugog. Dodje vikend i radis sta zelis, dok "Kad radis za sebe svaki dan je sreda"

Kako kad. I kako kome. Mene npr. placaju da radim 9 meseci godisnje. Ostalo mogu ako hocu ali ne moram. U kancelariji moram da sedim onda kad sama odlucim i napisem na njenim vratima. Ostalo mogu da radim odakle hocu, samo dok radim.

A u privatnom poslu imas oscilovanje u potraznji, moze da ide dobro, moze da ne ide nikako. Sve zavisi koji je posao u pitanju (od pravljenja torti i kolaca do radjenja po ugovoru za eksterne firme)...

milosx
10.02.2015, 16:41
Da, mnogo zavisi od tipa posla. Ima mi smisla razvijati privatan bisnis samo uz stalan posao (ili jos bolje stabilan part time koji placa sve zivotne troskove). Najteze u privatnom poslu je znati kad odustati ako ne ide.

Evo dva linka za ostale koji vole statistiku
http://www.statisticbrain.com/startup-failure-by-industry/

i

http://smallbiztrends.com/wp-content/uploads/2013/03/businesses1-660x1938.png

vuxanne
10.02.2015, 18:30
Najbolje je da imas spouse-a koji ce da vas oboje izdrzava a da jedan od njih pokusava privatno. Pa da mogu da absorbuju kada krene na dole. A uvek je tu gore-dole...

whitewater
22.02.2015, 22:22
Na zalost, u autisticnoj svojoj drzavi, naucio sam da verujem jedino sebi. U vezi sponzorstva, da li ja mogu da nakon otvaranja sopstvenog posla dovucem kod sebe par radnika u koje imam poverenja ?

whitewater
22.02.2015, 22:45
Ima mi smisla razvijati privatan bisnis samo uz stalan posao (ili jos bolje stabilan part time koji placa sve zivotne troskove). Najteze u privatnom poslu je znati kad odustati ako ne ide.

Ne plasi se , uvek ces zaraditi vise ! Odustajes jedino ako nemas trziste, a sto je u USA verujem nemoguce. Napravi korak i budi siguran u uspeh ! Naaaaaaaravno , radi u oblasti koju najbolje poznajes !

snowflake
22.02.2015, 23:17
Ima mi smisla razvijati privatan bisnis samo uz stalan posao (ili jos bolje stabilan part time koji placa sve zivotne troskove). Najteze u privatnom poslu je znati kad odustati ako ne ide.

Ne plasi se , uvek ces zaraditi vise ! Odustajes jedino ako nemas trziste, a sto je u USA verujem nemoguce. Napravi korak i budi siguran u uspeh ! Naaaaaaaravno , radi u oblasti koju najbolje poznajes !

Koji ti to stalan posao omogucava da se posvetis 25 sati dnevno privatnom biznisu?

Nije moguce da nemas trziste u USA? Odakle ti to?

Ja nemam pojma o privatnom biznisu, ali mislim da sta god covek namerava da pocne treba dobro da se edukuje unapred, da ispita trziste, da zna koliko vremena ce trebati da izdrzi minus, a onda nulu. I da li ima kapital da to sve iznese. Najtuznije je ako izguras neki takav period, ali onda zbog dugova nemas snage da 'poberes plodove' i neko drugi nastavi dalje - ovo o cemu pricam je ugostiteljstvo i konkretan primer koji sam video ovde.

milosx
24.02.2015, 19:36
Zavisi od biznisa. Redovno gledam Shark Tank i vidim da mnogi koji dolaze zaradjuju manje novca u svom privatnom biznisu nego da rade u McDonalds-u isti broj sati, cak i posle par godina. Takav biznis se ili proda nekom ko hoce da se mlati ili se gasi.

"Being rich is having money, being wealthy is having time" - Margaret Bonanno

whitewater
24.02.2015, 22:20
NA TRSISTU TRISTOTINEMILONALJUDI|00. ?
Proglasis bankrot i krenes ponovo od nule ! Zar nije moguce da dok stignes dotle, sigurno primetis neki posao koji je isplativ a koji je slican tvom ? ( Zeleo bih da se unapred ogradim, moja finansijska stabilnost u Srbiji verovatno je razlog preterano optimisticnog vidjenja USA) .

Magelan
24.02.2015, 23:55
NA TRSISTU TRISTOTINEMILONALJUDI|00. ?
Proglasis bankrot i krenes ponovo od nule ! Zar nije moguce da dok stignes dotle, sigurno primetis neki posao koji je isplativ a koji je slican tvom ? ( Zeleo bih da se unapred ogradim, moja finansijska stabilnost u Srbiji verovatno je razlog preterano optimisticnog vidjenja USA) .

Srbija i Amerika = Nebo i Zemlja.

Ne mozes da poredis. Ovde je vecina biznisa u rukama velikih lanaca pa nema previse prostora za pojedinacne preduzetnike.

oskark
02.03.2015, 09:43
Srbija i Amerika = Nebo i Zemlja.

Ne mozes da poredis. Ovde je vecina biznisa u rukama velikih lanaca pa nema previse prostora za pojedinacne preduzetnike.

Cak iako pokusas il te ubiju, ili te nateraju da im prodas biznis ako ti krene.

stpetebeach
03.04.2015, 14:43
Interesuje me kakav status dobijam kad bi kupila ili dobila na poklon kucu u Usa?

milosx
03.04.2015, 15:09
Interesuje me kakav status dobijam kad bi kupila ili dobila na poklon kucu u Usa?

Nikakav. Coop tip stana ne mozes ni kupiti. Kucu za kes bi verovatno mogla ali to ti ne obezbedjuje nikakav status.

mikiSA
03.04.2015, 15:12
Nemas nikakav status ako imas nekretninu u US.
Opet se moras voditi pravilima vize koju imas u pasosu.

stpetebeach
03.04.2015, 17:36
Nista mi nije jasno ali ako je tako sto da se radi...ispada imas kucu u koju ne mozes da ides kada hoces.

Magelan
03.04.2015, 18:13
Nista mi nije jasno ali ako je tako sto da se radi...ispada imas kucu u koju ne mozes da ides kada hoces.

Odakle tebi ideja da posedovanje nekretnine moze da ti sredi status? To nije moguce ni u jednoj drzavi koja je zasnovana na anglo-saksonskom sistemu.

Da to ide tako, ova zemlja bi za 10 godina premasila milijardu stanovnika. Ovde mozes nekretninu (po getoima najgorim doduse, ali se to i dalje vodi kao nekretnina - kuca) da kupis i za $5.000. Po toj logici bi svi zivi dolazili u USA, kupovali kuce i sredjivali papire...

Tomislav1970
03.04.2015, 18:37
Doduse,postoji program za strane investitore gdje ako investiras u SAD i otvoris nova radna mjesta mozes da dobijes papire
To je investicija od 1 milion za razvijena podrucja i pola miliona za nerazvijena i najmanje 10 radnih mjesta
http://www.uscis.gov/eb-5

Magelan
03.04.2015, 19:01
Doduse,postoji program za strane investitore gdje ako investiras u SAD i otvoris nova radna mjesta mozes da dobijes papire
To je investicija od 1 milion za razvijena podrucja i pola miliona za nerazvijena i najmanje 10 radnih mjesta
http://www.uscis.gov/eb-5

To da. EB-5 stoji kao opcija, ali nesto ne znam ko to iz Srbije dolazi sa milion dolara i odozgo trazi informacije po forumu :grin:

Milion dolara u investiciji - da. Kuca - ne.

stpetebeach
03.04.2015, 19:03
Magelan,ne znam cemu takvi odgovori forum je za to da se pita nesto sto ne znas,a ja stvarno nisam naucila zivljeti u kuci od 5000 $ I u vukojebinama kao sto ti pominjes.

Magelan
03.04.2015, 19:11
Magelan,ne znam cemu takvi odgovori forum je za to da se pita nesto sto ne znas,a ja stvarno nisam naucila zivljeti u kuci od 5000 $ I u vukojebinama kao sto ti pominjes.

Pa gde si ti videla da neko nekretninom dobije drzavljanstvo osim po Banana Drzavam tipa Dominica, St. Kitts & Nevis ili Grenada?

Odgovor je takav zato sto veliki broj ljudi dodje na ovaj forum i ocekuje bajke, tj. da cuju ono sto zele da cuju. A kada im se odgovor ne svidi onda budu "uvredjene velicine".

Da si citala forum, i malo izguglala (5 minuta posla) znala bi da preko nekretnine papire dobiti ne mozes. Ni u Srbiji ne mozes da dobijes drzavljanstvo na kucu, a kamoli u USA. Ajmo malo realno...

Magelan
03.04.2015, 19:12
Pa gde si ti videla da neko nekretninom dobije drzavljanstvo osim po Banana Drzavama tipa Dominica, St. Kitts & Nevis ili Grenada?

Odgovor je takav zato sto veliki broj ljudi dodje na ovaj forum i ocekuje bajke, tj. da cuju ono sto zele da cuju. A kada im se odgovor ne svidi onda budu "uvredjene velicine".

Da si citala forum, i malo izguglala (5 minuta posla) znala bi da preko nekretnine papire dobiti ne mozes. Ni u Srbiji ne mozes da dobijes drzavljanstvo preko nekretnine, a kamoli u USA. Ajmo malo realno...

stpetebeach
03.04.2015, 19:22
A gdje si ti procitao da ja preko nekretnine trazim drzavljanstvo,a status moze da bude da mogu da dodjem na odmor sa porodicom kad hocu da mi ne prave problem kod koga idem itd...

Magelan
03.04.2015, 19:26
A gdje si ti procitao da ja preko nekretnine trazim drzavljanstvo,a status moze da bude da mogu da dodjem na odmor sa porodicom kad hocu da mi ne prave problem kod koga idem itd...

Drzavljanstvo ni u banana drzavama ne dobijas odmah vec status permanet resident-a pa tek posle bivas podoban za drzavljanstvo.

Vidim da si pitala kako do "statusa" (sta god podrazumevala pod tim) i da ti je receno 11 godina, pa si onda krenula da se raspitujes vezano za nekretnine...

Ti na odmor mozes i sa turistickom vizom. Sta ce ti za odmor zelena karta?

P.S. Mozes ti da pokusavas da se nadmudris sa mnom do prekosutra. To sto ti ne citas forum, ja mozda citam i vidim sta si pisala u svojim prethodnim postovima. Nismo mi ovde sisali vesla...

stpetebeach
03.04.2015, 19:34
...samo bez nervoze,ako moze odgovor moze.:;D:................

Magelan
03.04.2015, 19:38
...samo bez nervoze,ako moze odgovor moze.:;D:................

Nije nervoza, samo zaprepascenost koliko neko moze da bude ignorantan :;D:

Odgovor na tvoje pitanje za kucu je: ne moze :smrc:

stpetebeach
03.04.2015, 19:41
hvala do neba.............................................. .................................................: bravo:

Sasa 70
05.04.2015, 17:00
Dobar dan svima,

posto je ovo deo furma namenjem razvoja svog biznisa u USA hteo bih neko da nam pomogne da bolje razumemo sistem funkcionisanja firmi u USA.

1/ Koji tip firem treba da se otovori da bi se bavio dipatch-om dalij eto LLC ili S-corp ili nesto drugo sto sam pronasao na ovom sajtu.

Molim vas ako neko isma iskustvo ili poznaje nekoga to se bavi dispatch-om neka nam javim koji je to oblik firme.

2/ Porezi, koliko se placa porez na takve firme, dali postoje neke beneficije ili olaksice. Koliki je godisnji ili mesecni poreaz za takav posao.

Hvala vam unapred,

garisha
09.07.2015, 21:58
Sjajno, to je to !
Upravo je trazenje ovih odgovora pravi put.
Postoji dosta ljudi , koji imaju diplome a nikad nisu radili u struci, i koji sem opste kulture od njih nemaju koristi jer zaradjuju radom na sasvim drugim poslovima. Isplativim i u Srbiji , ali ipak zele da zive u USA . ( ne moraju svi biti ekonomski emigranti) .
Recimo , neki ZANAT !
Kamenorezac, svoj gazda , ima dovoljno kapitala za pocetak ( masine i zakup prostora, za pocetak i saam radnik ).
1. SISTEM ?
* Kakva je zakonska regulativa? Da li je dovoljno otici u " Mesnu zajednicu " , podneti zahtev i dobijes dozvolu za rad ili moras imati potvrdu o zavrsenoj obuci kod nekog njihovog majstora ili kurs od ( NAJMANJE dve godine) , ili mozda , dovoljno , tvoje pare kreni i radi ako znas da mozes.
2. DOBAVLJACI ?
* Ko nesto nudi da proda nije ga tesko naci . Pitanje je placanja preuzete robe ? Koji je uobicajeni rok placanja u USA ? Naravno, za prvih nekoliko poslova pretpostavljam avansno , ali kasnije, obzirom da su narudzbine vece, da li postoji mogucnost dogovarati placanje pocekom ?
3. MUSTERIJE ?
* GDE ? Mozes imati svo znanje sveta , ali ako nemas ko da ga kupi , ne vredi ti ( finansijski , ne emotivno) ! Da li je prihvatljivo ici od kuce do kuce i davati ponude , ili mozda oglasi u novinama , ili ne daj boze moras biti podizvodjac nekom.......
4. NAJVAZNIJE / NAPLATA . Zavrsio si posao , primedbi nema , samo molba , da sacekas za PARE!!!! Bice brzo ..... U Srbiji , sasvim normalno ! USA , dajte odgovore ( pitanje za iskusne ) ?
5. POREZ ?
* Kako se placa porez za ovakve poslove ?
Ako je odgovor " dodji pa vidi " , koja je svrha ovog foruma, a ne samo teme ?!.
Pokusacu ukratko da odgovorim.
1.Sistem
Otvorio sam firmu LLC na Floridi kao strani drzavljanin bez ikakvih problema.Nemam boravisnu dozvolu i ne treba mi.Sve sam zavrsio kod knjigovodje za manje od 20min .Iskopirala mi zena pasos (jer je ujedno i notar).Pitala me gde da mi posalje papire od banke i to je to.Papiri mi stigli u Vegas i "svedok" koji mi je potvrdio da sam to ja glavom i bradom je bio recepcionar:)
Krenuo sa svojim parama i eto firma mi radi 5 godina i uredno placam porez.
2.Dobavljaci
"Vezbao" sam trziste godinu dana pa se tek onda odlucio da otvorim firmu.
Kada sam poceo da prodajem robu u USA ,rekli su mi:No delayed payment,no business.Sto naravno nije tacno.Ako imas pravu robu po odlicnoj ceni ,imaces kupce koji placaju avansno.Do dana danasnjeg ,nisam prodao a bome ni kupio robu na odlozeno.Cekove ne primam ,jer znaju da "padnu".Znaci samo wire transfer pa ko voli ,nek izvoli.
3.Musterije
Vec sam prethodno odgovorio.Uvek ces naci musterije ako imas cenu,cenu i cenu:)
4.Naplata
100% avans.Probali su da me izvacare na foru COD ili Cash on Delivery.
Lepo sam im objasnio da im verujem i da ih postujem ali ne rezumem americki nacin poslovanja jer ja kao prodavac diktiram uslove.Znaci EXW moj magacin.Pregledas robu i ako je sve u redu,onda pustis pare .
5.Porez
Kad sam knjigovodju pitao koliki je porez na dobit,kratko mi je odgovorila:"Niko u USA ne voli da placa porez a ako ga placa trudi se da plati sto manje.A to je moj posao".Nisam dalje postavljao pitanja:)

karadjordje
09.07.2015, 22:31
Izgleda da je prvi korak ka prvom privatnom biznisu owner operater, brm brm

emili29
27.08.2015, 10:05
hvala do neba.............................................. .................................................: bravo:

U istoj smo situaciji, pozdrav za St.Pete Beach :blink: