PDA

View Full Version : Međunarodna vozačka dozvola Srbije u SAD


Tomislav1970
23.02.2015, 22:42
Prilikom pripreme za preseljenje naisao sam i na problem oko koristenja vozacke dozvole Srbije u SAD. Buduci da sam naisao na informacije i da treba Medjunarodna vozacka, i da ne treba, obratio sam se Ambasadi Srbije u Washingtonu, i od njih sam u roku od samo par sati dobio opsiran odgovor koji vam, uz njihovu dozvolu, prenosim:

Moje inicijalno pismo:

Postovani,
Molim Vas za pomoc oko medjunarodne vozacke dozvole. Naime na sajtu Ambasade Srbije u Washingtonu pise da je za upravljanje vozilom u SAD pored nacionalne potrebna i medjunarodna vozacka dozvola
TRANSPORT
Tokom turističkog ili poslovnog boravka u SAD, možete upravljati motornim vozilom ukoliko posedujete međunarodnu vozačku dozvolu i nacionalnu vozačku dozvolu.
http://www.washington.mfa.gov.rs/lat/consularservicestext.php?subaction=showfull&id=1382243431&ucat=117&template=MeniENG&#disqus_thread

dok na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije pise da je Medjunarodna vozacka potrebna samo za vozace koji imaju stari obrazac, dok onima koji imaju nove vozacke ne treba Medjunarodna vozacka dozvola.

САД – возачку дозволу Р.Србије на новом обрасцу могуће је користити за управљање моторним возилом у САД за време трајања визе, односно посете, а најдуже годину дана од дана уласка у САД. Нова возачка дозвола омогућава нашим држављанима, који имају регулисан боравак у САД, да без узимања часова вожње, полажу тестове и возачки испит. Имаоци возачких дозвола на старом обрасцу морају поседовати међународну возачку дозволу. Са новом возачком дозволом може се рентирати аутомобил током туристичког боравка;
http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vozacke-dozvole-u-inostranstvu?lang=cyr

Buduci da smatram da je za ovo pitanje zainteresovano dosta ljudi koji putuju u SAD, da li mozete da potvrdite sa vlastima SAD da li je imaocima novih obrazaca vozacke dozvole potrebna Medjunarodna vozacka dozvola, kao i da tu informaciju objavite, kako bi se ujednacile informacije do kojih dolaze zainteresovani.
Hvala
Srdacan pozdrav



Odgovor:

Postovani,
U prilogu Vam saljemo kopiju zvanicne brosure koju koriste policija i sve druge drzavne agencije u SAD koje imaju kontakt sa inostranim vozackim dozvolama.
1) Iz te brosure videcete da su obe nacionalne dozvole Srbije registrovane, s tim da je za stari obrazac potrebno imati medjunarodnu zbog toga sto on ne sadrzi prevod na engleski jezik. Novi obrazac ima prevod na engleski jezik i zbog toga nacelno prema ovom njihovom zvanicnom tekstu ne bi trebalo da se uporedo trazi i medjunarodna vozacka. Dakle, sajt Ministarstva spoljnih poslova je u ovom pogledu ispravan.
U prvom pasusu brosure kaze da je svrha IDP (medj. vozacke dozvole) da se izbegnu potencijalni problemi u slucaju jezicke barijere, tj. IDP je samo suplement vazecoj dozvoli i dokument koji prevodi informaciju iz vozacke dozvole na deset jezika. S obzirom da nasa nova dozvola u SAD nema jezickih barijera jer je i na engleskom diskutabilna je svrha IDP.
U sledecem pasusu se jasno kaze da strani gradjani mogu voziti na vazecu stranu dozvolu do godinu dana ukoliko je drzava canica UN konvencije o saobracaju na putevima iz 1949. Srbija je clanica ove konvencije: https://www.massrmv.com/rmv/dmanual/appendixA.pdf
Dakle IDP je vazan uz dozvole koje nemaju prevod na engleski tj. dozvole drzava koje nisu clanice Konvencije. Nasa stara dozvola bi potpadala pod ovu kategoriju, ali nova ima sve napise na engleskom.
2) Medjutim, u praksi smo imali slucajeve gde policajci razlicito tumace uputstva data u ovoj zvanicnoj brosuri, te neki insistiraju na medjunarodnoj vozackoj cak i kada nasi gradjani imaju novi obrazac koji ima prevod ne engleskom jeziku.
Zbog toga je na sajtu Ambasade sugestija nasim gradjanima da i uz novi obrazac koriste medjunarodnu dozvolu.
S postovanjem,
Konzularno odeljenje
Ambasade R.Srbije u Vasingtonu

Tomislav1970
23.02.2015, 22:49
Ovo je link do dokumenta koji sam dobio
https://www.scribd.com/doc/256702603/vozacka

Jos jednom se i ovim putem zahvaljujem Konzularnom odeljenju Republike Srbije u SAD na brzom i profesionalnom odgovoru

ziponja
24.02.2015, 02:29
Ovo je link do dokumenta koji sam dobio
https://www.scribd.com/doc/256702603/vozacka

Jos jednom se i ovim putem zahvaljujem Konzularnom odeljenju Republike Srbije u SAD na brzom i profesionalnom odgovoru

Hvala na informacijama Tomislave. Znaci li to da ces ti na kraju uzeti medjunarodnu dozvolu? :)

Tomislav1970
24.02.2015, 08:07
Necu da vadim medjunarodnu dozvolu. Izvadio sam novu dozvolu i odstampacu ovo uputstvo koju sam dobio

IgorMAD
24.02.2015, 11:18
Moju medjunarodnu dozvolu ili bilo koju drugu dozvolu iz Srbije nisu hteli da priznaju, to znaci da nije vazila ni jedan dan u drzavi Wisconsin. A pitao sam u nekoliko DMV-a. Srbija uopste ne postoji na listi zemalja koje oni imaju na njihovom spisku.

vuxanne
25.02.2015, 06:22
Moju medjunarodnu dozvolu ili bilo koju drugu dozvolu iz Srbije nisu hteli da priznaju, to znaci da nije vazila ni jedan dan u drzavi Wisconsin. A pitao sam u nekoliko DMV-a. Srbija uopste ne postoji na listi zemalja koje oni imaju na njihovom spisku.

Na mojoj je pisalo ili Srbija i Crna Gora a vise je verovatno da je pisalo Jugoslavija. Ja se uvek nasalim na konto filma Terminal i o Tomu Henksu na onom aerodromu sto je zaglavljen. Cesto sam se tako osecala u takvim administrativnim zavrzlamama. Dok pohvataju sta im je u bazi podataka iz koje vuku spisak drzava.

IgorMAD
25.02.2015, 22:30
Veruj mi da sam pitao za sve tri drzave i sluzbenik u svakom DMV-u mi je rekao da ne smem da vozim sa tom dozvolom ovde. Cak su mi i odstampali spisak drzava, a to je ovo:
http://www.dot.wisconsin.gov/drivers/drivers/apply/foreign.htm

Inace sam vozio mesec dana sa medjunarodnom dozvolom za koju mi je receno u nasem mupu da vazi u drzavi Wisconsin, sto se ispostavilo da nije tacno.

vuxanne
26.02.2015, 03:46
Veruj mi da sam pitao za sve tri drzave i sluzbenik u svakom DMV-u mi je rekao da ne smem da vozim sa tom dozvolom ovde. Cak su mi i odstampali spisak drzava, a to je ovo:
http://www.dot.wisconsin.gov/drivers/drivers/apply/foreign.htm

Inace sam vozio mesec dana sa medjunarodnom dozvolom za koju mi je receno u nasem mupu da vazi u drzavi Wisconsin, sto se ispostavilo da nije tacno.

Znaci mogu samo Slovenci, Hrvati i Makedonci... E diskriminacija....

Goran Novakovic
26.02.2015, 09:57
Da li moze u Arizoni da se vozi sa novom vozackom ili mora da se vadi medjunarodna. Idem turisticki na mesec dana imao bih tamo auto pa me zato ovo interesuje.

Susurin
09.03.2015, 00:07
Da li moze u Arizoni da se vozi sa novom vozackom ili mora da se vadi medjunarodna. Idem turisticki na mesec dana imao bih tamo auto pa me zato ovo interesuje.

Izvadi medjunarodnu. Lakse prolazi kod policije veruj mi na rec. Zaustavili su me u Novom Meksiku na putu za Arizonu, imao sam obe dozvole, dao sam prvo nasu plasticnu, policajac je gledao, vrteo, okretao, vidim ja bice belaja, izvadim iz torbice medjunarodnu i dam mu, vratio mi je plasticnu, a zadrzao medjunarodnu i otisao do kola da proverava. Pustili su me. U principu po Americi retko gde da smes da vozis sa medjunarodnom dozvolom, sve zavisi koliko je policajac raspolozen da ti progleda kroz prste ili ne.

anakin
12.03.2015, 21:10
Evo da i ja napisem nesto na osnovu svog iskustva.
Mozes da vozis sa nasom dozvolom u US bilo da je na starom ili novom obrascu.
Da bi vozio sa nasom dozvolom treba ti prevod iste na Engleski jezik tj. takozvana medjunarodna vozacka dozvola ili doslovni prevod iste.
Takodje da bi vazila treba ti isprava (government issued id) iz zemlje iz koje dolazis sto bi u principu bio nas pasos.
E sad je tu jedina zackoljica duzina trajanja iste u US odnosno koliko dugo mozes da vozis sa nasom dozvolom (uz podrzavajucu dokumentaciju), negde ces smeti do godinu dana od ulaska u US dok ce negde to biti sest meseci.
Takodje ce biti sest meseci od ustanovljavanja prebivalista (residence) u US kada ces nasu (out-of-state) morati da zamenis za njihovu odnosno drzave u kojoj si ustanovio prebivaliste (kao i svi Amerikanci kad se sele iz drzave u drzavu). Mislim da je sest meseci onako sigurna pretpostavka.
Znam da tebe specificno zanima Arizona ali ja bih rekao da je ovo u principu univerzalno za sve drzave na osnovu mog i iskustva mojih prijatelja.

anakin
12.03.2015, 21:32
Jos nesto, moje konkretno iskustvo vezano za drzavu Maryland je sest meseci od ulaska u zemlju (ja to nisam znao naravno), inace nisam imao nikakvih problema pri kupovini auta, pribavljanju osiguranja, tehnickom i kontroli izduvnih gasova (veip). Sve sa nasim pasosem i vozackom uz medjunarodnu.
Sve ovo u vezi vozacke mi je rekao ljubazni state trooper (nesto k'o nas republicki) pre nego li mi je dao kaznu za voznju bez dozvole (tada sam vec vozio dve godine).
Nadam se da ovo pomaze a informacije iz nase ambasade bih uzeo sa dozom rezerve.

Goran Novakovic
13.03.2015, 12:17
Jos nesto, moje konkretno iskustvo vezano za drzavu Maryland je sest meseci od ulaska u zemlju (ja to nisam znao naravno), inace nisam imao nikakvih problema pri kupovini auta, pribavljanju osiguranja, tehnickom i kontroli izduvnih gasova (veip). Sve sa nasim pasosem i vozackom uz medjunarodnu.
Sve ovo u vezi vozacke mi je rekao ljubazni state trooper (nesto k'o nas republicki) pre nego li mi je dao kaznu za voznju bez dozvole (tada sam vec vozio dve godine).
Nadam se da ovo pomaze a informacije iz nase ambasade bih uzeo sa dozom rezerve.
Naravno da pomaže, svako iskustvo dobrodošlo, hvala :bravo:

Tomislav1970
13.03.2015, 16:48
Evo da i ja napisem nesto na osnovu svog iskustva.

E sad je tu jedina zackoljica duzina trajanja iste u US odnosno koliko dugo mozes da vozis sa nasom dozvolom (uz podrzavajucu dokumentaciju), negde ces smeti do godinu dana od ulaska u US dok ce negde to biti sest meseci.
Takodje ce biti sest meseci od ustanovljavanja prebivalista (residence) u US kada ces nasu (out-of-state) morati da zamenis za njihovu odnosno drzave u kojoj si ustanovio prebivaliste (kao i svi Amerikanci kad se sele iz drzave u drzavu). Mislim da je sest meseci onako sigurna pretpostavka.
Znam da tebe specificno zanima Arizona ali ja bih rekao da je ovo u principu univerzalno za sve drzave na osnovu mog i iskustva mojih prijatelja.

U drzavi Illinois, nakon sto postanes rezident, imas 90 dana da svoju vozacku dozvolu zamjenis za Illinois dozvolu, bez obzira da li si se preselio iz neke druge US drzave ili van US.

If you have permanently moved to Illinois from another state or country, your non-Illinois driver’s license is valid for 90 days. You must obtain an Illinois license within that 90-day period or when the driver’s license expires, whichever comes first.
Izvor: http://www.cyberdriveillinois.com/publications/pdf_publications/dsd_a112.pdf strana 5

Negdje sam naisao na podatak da je u nekim drugim drzavama rok i kraci

mikiSA
13.03.2015, 17:10
Evo za California:
https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/?1dmy&urile=wcm:path:/dmv_content_en/dmv/dl/dl_info#two500 10 dana od kad postanes resident. (sto je po meni bas kratko, jer ti prvo treba SSN card da bi mogao/la ista dalje rjesavati)

sneskic
13.03.2015, 19:39
Koliko sam shvatila onda nema potrebe da se vadi međunarodna? Ja sam iz Crne Gore i mislila sam da izvadim medjunarodnu da imam cisto dok ne polozim tamo. Negdje aam procitala da medjunarodna vazo mjesec dana od ulaska u Kaliforniju. Ocigledno to nike tacna informacija :(

anakin
14.03.2015, 08:16
Stojim ispravljen i izvinjavam se zbog zabune, stvari su se definitivno promenile u Maryland-u, nova pravila glase 60 dana od ustanovljavanja prebivalista.

http://www.mva.maryland.gov/drivers/apply/new-to-maryland.htm

@sneskic
Mislim da neces moci da vozis bez medunarodne.
Nisam u toku ides li turisticki ili emigriras ali svejedno proci ce vremena dok ne ustanovis prebivaliste a bez tockova je mnogo tesko i mnogo se vremena gubi nepotrebno.
Kao i za sve YMMV.

sneskic
14.03.2015, 11:57
Stojim ispravljen i izvinjavam se zbog zabune, stvari su se definitivno promenile u Maryland-u, nova pravila glase 60 dana od ustanovljavanja prebivalista.

http://www.mva.maryland.gov/drivers/apply/new-to-maryland.htm

@sneskic
Mislim da neces moci da vozis bez medunarodne.
Nisam u toku ides li turisticki ili emigriras ali svejedno proci ce vremena dok ne ustanovis prebivaliste a bez tockova je mnogo tesko i mnogo se vremena gubi nepotrebno.
Kao i za sve YMMV.

Pa da,onda bolje da je izvadim. Inace cu da emigriram. Razmisljala sam da li sa je izvadim jer je 30€ pa reko' ako ne mogu da je koristim sto bih je vadila. Ali bolje onda da ke imam.
Hvalaaaa :)

anakin
14.03.2015, 15:52
Tih €30 je pametno ulozen novac u svetlu trenutka kada budes uzimala polisu osiguranja.
Vecina osiguravajucih kuca ce ti priznati vreme koliko dugo imas dozvolu u CG i to vreme tretirati kao "clean driving record" istog trajanja te ti na osnovu toga (pored ostalih parametara) odrediti visinu premije.
Pricamo o ustedi koja se moze meriti hiljadama dolara zavisno od vrste osiguranja u odnosu na osobu tvog profila sa mint Americkom dozvolom.

p.s. Obavezno uzmi i osiguranje za stanare "renters insurance" koje kosta nesto smesno (a moze da posluzi svrsi daleko bilo kod pozara, poplava is slicno) a sigurno ce ti oboriti visinu premije ili smanjiti tvoj deo stete (deductible).
Americke finansijske institucije veoma cene kada klijent ima visestruke odnose/proizvode sa njima.

sneskic
14.03.2015, 16:32
Tih €30 je pametno ulozen novac u svetlu trenutka kada budes uzimala polisu osiguranja.
Vecina osiguravajucih kuca ce ti priznati vreme koliko dugo imas dozvolu u CG i to vreme tretirati kao "clean driving record" istog trajanja te ti na osnovu toga (pored ostalih parametara) odrediti visinu premije.
Pricamo o ustedi koja se moze meriti hiljadama dolara zavisno od vrste osiguranja u odnosu na osobu tvog profila sa mint Americkom dozvolom.

p.s. Obavezno uzmi i osiguranje za stanare "renters insurance" koje kosta nesto smesno (a moze da posluzi svrsi daleko bilo kod pozara, poplava is slicno) a sigurno ce ti oboriti visinu premije ili smanjiti tvoj deo stete (deductible).
Americke finansijske institucije veoma cene kada klijent ima visestruke odnose/proizvode sa njima.

Hvala puno Anakin! Nistq ovo nijesam znala mada iscitavam forum dosta dugo. A ovako pred put svaka informacija je dobrodosla :)