PDA

View Full Version : Mašinski inženjer u USA


dulei86
27.08.2015, 19:15
Interesuje me mišljenje kolega mašinaca koji rade u struci u Americi ili imaju nekih infomracija iz prve ruke. Uopšteno, možda je malo suviše opširna tema, ali sve infomracije su korisne.
Najviše me interesuje nešto u vezi posla i priznavanja naših diploma i radom sa istim. Kakva su vaša iskustva? Takođe, koji delovi, gradovi su najpogodniji za našu profesiju? :naughty:

vuxanne
27.08.2015, 21:28
Interesuje me mišljenje kolega mašinaca koji rade u struci u Americi ili imaju nekih infomracija iz prve ruke. Uopšteno, možda je malo suviše opširna tema, ali sve infomracije su korisne.
Najviše me interesuje nešto u vezi posla i priznavanja naših diploma i radom sa istim. Kakva su vaša iskustva? Takođe, koji delovi, gradovi su najpogodniji za našu profesiju? :naughty:

Nemas problema sa priznavanjem diplome, to ti ne treba (mislim da placas WES-u i slicno). Diploma nam je ovde priznata. Ja koliko znam posla ima gde god se ista proizvodi. Koji si smer?

Midwest je meka manufacturing-a... Ali ako si toplotna tehnika HVAC-a imas u svakom gradu.

johnywalker
27.08.2015, 22:18
Interesuje me mišljenje kolega mašinaca koji rade u struci u Americi ili imaju nekih infomracija iz prve ruke. Uopšteno, možda je malo suviše opširna tema, ali sve infomracije su korisne.
Najviše me interesuje nešto u vezi posla i priznavanja naših diploma i radom sa istim. Kakva su vaša iskustva? Takođe, koji delovi, gradovi su najpogodniji za našu profesiju? :naughty:

baš kao što je prethodnik rekao, posla za mašince ima koliko želiš. U vezi diplome - bitno ti je samo da možeš reći imam završen mašinski fakultet i da im možeš pokazati diplomu. to je sve što će ti trebati. ono što firme traže jeste znanje i iskustvo.

što se tiče posla - pogledaj direktno na stranici npr. koch Industries, Lockhead martin, boeing, GE aviation, ford motors, walt disney (nije šala i oni traže dosta mašinaca), i naravno sve ostale auto proizvođače po americi.

sile2302
28.08.2015, 13:54
baš kao što je prethodnik rekao, posla za mašince ima koliko želiš. U vezi diplome - bitno ti je samo da možeš reći imam završen mašinski fakultet i da im možeš pokazati diplomu. to je sve što će ti trebati. ono što firme traže jeste znanje i iskustvo.

što se tiče posla - pogledaj direktno na stranici npr. koch Industries, Lockhead martin, boeing, GE aviation, ford motors, walt disney (nije šala i oni traže dosta mašinaca), i naravno sve ostale auto proizvođače po americi.

Ovo za diplome je slicna stvar za dosta tehnickih fakulteta!
Evo kakvo je moje iskustvo, a mislim da bi to trebalo da vazi i za masinske fakultete!

Zavrsio sam Ahitekturu u Sarajevu po starom nastavnom planu i programu, sto je kod njih ekvivalent Bachelor of Architecture (B.Arch.), to je u kontinuitetu zavrsenih 5 godina fakulteta.
Ako si po Bolonji studirao, onda ti to ide predpostavljam 3+2, pa si sa 3 godine Bachelor of Science in Architecture (BS in Architecture), a sa jos dvije zavrsene Master of Architecture (M.Arch.).

Ako si zavrsio po starom nastavnom planu i programu trazi sa fakulteta da ti izdaju diplomu po novom, znam da na nekim fakultetima to moze u Sarajevu, platis 150 eura i imas diplomu mastera, ali kod mene na faksu jos to ne izdaju, ali ni to nije problem, jer i oni imaju fakultete sa B. Arch i M. Arch programima.

A sto se tice posla mogu da potvrdim ovo sto je johnywalker rekao, jer i meni su potvrdili ljudi koji su zavrsavali Arhitekturu kod nas, a rade godinama tamo, da mozes dobiti posao sa nasom diplomom, a tek kada budes polagao za licencu, onda ce ti trebati kompletan nastavni plan i program po kojem si slusao predavanja i polagao ispite, naravno preveden na engleski i uz diplomu, radno iskustvo radeci u Americkim firmama (4-7 godina zavisno od drzave) moci ces i to da polazes!

dulei86
28.08.2015, 18:22
Završio sam MF u Beogradu, B.Sc je opšte mašinstvo a smer se bira posle na Masteru. Tu sam izabrao Industrial engineering i to završio pre godinu dana. U međuvremenu počnem da radim u naftnoj industrili, znači veze nema sa smerom koji sam završio. Tako da što se radnog iskustva tiče i nemam ga mnogo, samo godinu dana...

E da, pošto jelte kod nas je sve veoma brzo i efikasno, verovatno neću ni dobiti diplomu kad budem krenuo već imam samo uverenje sa faksa... Da li je to problem?

SRBghost
28.08.2015, 21:36
Ja sam u Srbiji bio graficki dizajner. Ovde radim posao koji nema veze sa dizajnom i iskreno - zabole me bas za graficki dizajn. Nema tenzije sa rokovima, nema zatupljenih klijenata, nemq stresa... Radim no brain posao, union job, full insurance za celu porodicu, plata bolja nego vecini senior dzajnera... Eto, postoji i ta strana posla...

dulei86
29.08.2015, 19:07
Ja sam u Srbiji bio graficki dizajner. Ovde radim posao koji nema veze sa dizajnom i iskreno - zabole me bas za graficki dizajn. Nema tenzije sa rokovima, nema zatupljenih klijenata, nemq stresa... Radim no brain posao, union job, full insurance za celu porodicu, plata bolja nego vecini senior dzajnera... Eto, postoji i ta strana posla...

Moga bi ako hoćeš da napišeš nešto više o poslu, kako si do njega došao i o čemu se konkretno radi?

karadjordje
29.08.2015, 19:18
Pokusaj da volontiras u nekoj firmi pa mozda na taj nacin te i zaposle, naravno morao bih da imas i neki placen posao pored toga, sve u svemu 1-2 god. Hard work!!!

vuxanne
29.08.2015, 23:06
Završio sam MF u Beogradu, B.Sc je opšte mašinstvo a smer se bira posle na Masteru. Tu sam izabrao Industrial engineering i to završio pre godinu dana. U međuvremenu počnem da radim u naftnoj industrili, znači veze nema sa smerom koji sam završio. Tako da što se radnog iskustva tiče i nemam ga mnogo, samo godinu dana...

E da, pošto jelte kod nas je sve veoma brzo i efikasno, verovatno neću ni dobiti diplomu kad budem krenuo već imam samo uverenje sa faksa... Da li je to problem?

Diplomu samo koze da ti trazi HR. I industrijsko je cenjeno kao i masinstvo kao i petroleum.

By the way, ja sam prethodnica ne prethodnik...

Isto sam i industrijski inzenjer i masinstvo... Doduse uzeh tri diplome nakon skole... Za one koji ne znaju radim kao profesorka na fakultetu, veruj mi gledam svoje studente, svaki nadje neki posao, ma koliki im prosek bio. Nece ovde to svako da studira, manufacturing posebno nije in, imaju vise radnih mesta za one sa fakultetom nego ljudi... Office jobs are more in demand...

vlatkoMK
30.08.2015, 17:29
Shanse da nadzesh rad kao mashinski inzhinjer u americi sa balkanskom diplomom su ravni na nula.

Ako imash americhku diplomu to je sasvim drugo.

Ne znam zashto treba ovo lazhenje na chlenovima ovde?

vuxanne
31.08.2015, 01:57
Shanse da nadzesh rad kao mashinski inzhinjer u americi sa balkanskom diplomom su ravni na nula.

Ako imash americhku diplomu to je sasvim drugo.

Ne znam zashto treba ovo lazhenje na chlenovima ovde?

Nema sta da se laze. Muz mi radi sa diplomom masinskog inzenjera sa nasih prostora. Radi u struci, nema ovdasnju diplomu. Sanse nisu ravne nuli.

RBSMC
31.08.2015, 06:10
Shanse da nadzesh rad kao mashinski inzhinjer u americi sa balkanskom diplomom su ravni na nula.

Ako imash americhku diplomu to je sasvim drugo.

Ne znam zashto treba ovo lazhenje na chlenovima ovde?

Evo iz prve ruke. Radim kao masinski inzenjer i NIKO mi nije trazio diplomu.
Prvi posao u USA sam nasao kao Autodesk Revit MEP drafter. Posle par meseci poceo da trazim drugi posao i evo me sad vec 7 meseci u firmi gde radim kao inzenjer za HVAC a to sam inace radio 10 godina u Srbiji.
Sta vise ovde u Kaliforniji ne treba nostrifikacija za polaganje EIT-a (nesto kao pripravnicki) sto je prvi korak ka PE tj. ekvivalentu nasih licenci za odgovorne izvodjace i projektante.

vuxanne
31.08.2015, 20:16
Evo iz prve ruke. Radim kao masinski inzenjer i NIKO mi nije trazio diplomu.
Prvi posao u USA sam nasao kao Autodesk Revit MEP drafter. Posle par meseci poceo da trazim drugi posao i evo me sad vec 7 meseci u firmi gde radim kao inzenjer za HVAC a to sam inace radio 10 godina u Srbiji.
Sta vise ovde u Kaliforniji ne treba nostrifikacija za polaganje EIT-a (nesto kao pripravnicki) sto je prvi korak ka PE tj. ekvivalentu nasih licenci za odgovorne izvodjace i projektante.

A by the way RBSMC i ja smo kolege sa istoh faksa (srecom) :)

Ako je iko srednja skola, stvarno vam preporucujem tehnicke nauke i PMF - programiranje pogotovu.

Termodinamika je termodinamika ma gde bila. Mozda su jedinice malo drugacije, ali ko zna sta zna u ovoj nasoj struci lakse ce se uklopiti nego u nekoj drugoj definitivno.

Milosrandja
22.09.2015, 20:51
Da li neko zna kakva je situacija sa saobracajnim inzenjerima? Da li je diploma priznata? Kakva je situacija vezana za posao?

MDM
29.06.2016, 11:26
Moga bi ako hoćeš da napišeš nešto više o poslu, kako si do njega došao i o čemu se konkretno radi?
Dule jesi li se smestio u USA? Nadam se da si jos aktivan?

Pozdrav RBSMC,
imas li neki savet u vezi proizvodnog masinstva?Gde traziti posao,kako uopste uci u tu pricu oko posla u struci, posto u oglasima za posao vidim da su ispred nas 50 god?

RBSMC
03.07.2016, 06:58
Nemam puno iskustva sa proizvodnim masinstvom. Ovde u Orange County-ju sam primetio da ima dosta kompanija koje proizvode delove za avio industriju. U sustini pogledas sta se najvise trazi od kandidata po oglasima i onda nabildujes te vestine i naravno u rezimeu to naglasis.