PDA

View Full Version : Spartanburg, South Carolina


Magelan
05.10.2018, 03:31
Do sada smo mahom diskutovali o vecim gradovima, jer po nekom pravilu, tamo je najlakse za neki pocetak i prve imigrantske dane.

Kako nas je relativno malo na americkom jugu, a jos manje po manjim gradovima, zapocecu ovu temu kratkim opisom o gradu koji mi je vec par godina "home base" na nekih par meseci godisnje.

Spartanburg, South Carolina -"Hub City" se nalazi u Upstate-u savezne drzave Juzna Karolina, u podnozju Blue Ridge planina. Uze gradsko jezgro ima nekih 40-ak hiljada stanovnika mada okrug broji preko 300 hiljada. Sam Upstate po pejzazima dosta podesca na Sumadiju, sto je mozda i bio razlog da se nastanim ovde.

Sta me je jos privuklo ovde? Klima - leta su duga, i ne toliko vruca i vlazna kao u primorskom delu Juzne Karoline. Upstate je dovoljno udaljen od Atlantika da i kad udare uragani, dovde izgube razornu moc. Zime su blage i ne traju dugo. Sneg padne mozda svake prestupne i to neka minimalna kolicina. Troskovi zivota su izuzetno niski. Sasvim pristojan 1-BR stan se moze naci za $600-700. Cene nekretnina su povoljne, a porez na iste jako nizak. Poslova ima u izobilju. Ekonomija cveta. Do Charlotta je nekih sat voznje, do Atlante 2.5-3. Obliznje Blue Ridge Mountains pruzaju neogranicene mogucnosti za hiking. Obliznji Greenville i Asheville su takodje prepuni zabavnih sadrzaja, sa dosta restorana i turistickih atrakcija. Plaze nadomak Charleston-a, Myrtle Beach, Hilton Head Island (naravno ne tokom aktivnog uragana) su na par sati voznje. Spartanburg je "college town" sa 8 visokoskolskih ustanova koje pariraju obliznjem Clemson-u.

Ono po cemu je grad danas najvise poznat je autoindustrija. Najveci BMW-ov proizvodni kompleks se upravo nalazi u Spartanburgu. BMW zaposljava gotovo 9 hiljada radnika i jedan je od glavnih pokretaca ekonomskog razvoja u Upstate-u.

Sume sumarum, ovaj grad verovatno nece biti interesantan mladjoj populaciji, samcima, ljudima koji su navikli na zivot i vrevu u velikim gradovima. Ovde je najbolji "fit" za porodice sa decom, za one koji ili vole vibe manjih gradova, ili im je dosadila gradska vreva pa bi da se nastane u nekom mirnijem gradu.

Toliko za sada iz Spartanburga ;)

There's Only One - Spartanburg (https://www.youtube.com/watch?v=FoWRd4qxg4s)

Jamive
05.10.2018, 08:05
Bas lepo si pokrenuo ovu temu. Kao sto kazes, uglavnom se pise o velikim gradovima.
Ja se nadam da ce me jednog dana izvuci ( mada tek drugi put igram)
I onda bih volela da znam sto vise. Meni je brat u NYC i prirodno je da cu prvo tamo, ali sam i sa njim pricala o mirnijim mestima. Naravno, on malo zna, a i ne zanima ga puno. On je mlad i upao je u njihov sistem samo misli na $$ (tamo je vec 10god. I on je tamo rodjen, pa ne mora da misli o vizama)
Ja bih pre otisla u Filadelfiju, cak sam i Karolinu gledala, ali dzabe kad nemate pojma ni sta da gledate.
I bas mi je drago da se neko setio.
Nadam se da ce tema zaziveti.

Vladica05
05.10.2018, 18:50
zanimljiva tema zaista, i voleo bih da ljudi postuju, pogotovo oni koji su tamo da nam predoce prednosti i mane odredjenih gradova, krajeva, populacije, zaposlenja zivota.
ja sam odabrao virginiu jer nije daleko od washingtona pa cak ni NY a opet deluje kao miran kraj mozda (bar na slikama) deluje kao neki kraj srbije a to bi mi verovatno olaksalo i samo prilagodjavanje... izvucen jesam i nadam se da cu pozeleneti nakon intervjua pa gledam i planiram mada tek kad dodjete tamo znate na cemu ste i kako dalje...
ali vakako bilo bi dobro da ljudi postuju i da daju svoje vidjenje i informacije koje bi mogle nekome da pomognu.

Svenson
05.10.2018, 19:01
Hvala @Magelan na divnom opisu grada. Moraću da ga posetim kad odem u USA. Blizu je Hjustona (par santimetara na karti :grin: ), pa mogu da "trknem" za neki vikend.

Sigurno USA kriju puno ovakvih neotkrivenih dragulja. Voleo bih kada bi članovi foruma koji žive u USA opisali svoje gradove. Ja ću sigurno pisati o Hjustonu.

Andrew Wiggins
05.10.2018, 23:30
Mozda gresim u razmisljanju al nekako uvek sam smatrao da bi teze bilo pronaci posao po manjim gradovima........tj. manja ponuda poslova od velikih metropola. Npr. u NYC posao nece naci u roku od 3 dana samo onaj ko nece da radi :beer:

@ Magelan
Mozda si pisao u nekoj drugoj temi ali u kojoj oblasti si nasao posao?

Magelan
06.10.2018, 01:44
Hvala @Magelan na divnom opisu grada. Moraću da ga posetim kad odem u USA. Blizu je Hjustona (par santimetara na karti :grin: ), pa mogu da "trknem" za neki vikend.

Sigurno USA kriju puno ovakvih neotkrivenih dragulja. Voleo bih kada bi članovi foruma koji žive u USA opisali svoje gradove. Ja ću sigurno pisati o Hjustonu.

Ovakvih mesta je jako puno po Americi. Da nisam vozio kamion, verovatno mi jug u zivotu ne bi pao na pamet. Kada sam obisao celu Ameriku uzduz i popreko, onda sam mogao da lepo sednem, saberem utiske, i krenem dodatno da istrazujem mesta koja bi su mi zapala za oko tokom putesestvija. Moji favoriti su Virdzinija, obe Karoline, Dzordzija i Teksas :)

Mozda gresim u razmisljanju al nekako uvek sam smatrao da bi teze bilo pronaci posao po manjim gradovima........tj. manja ponuda poslova od velikih metropola. Npr. u NYC posao nece naci u roku od 3 dana samo onaj ko nece da radi :beer:

@ Magelan
Mozda si pisao u nekoj drugoj temi ali u kojoj oblasti si nasao posao?

Nisam najbolje definisao. Manji gradovi su najlaksi za ljude koji su se vec snasli u nekom vecem gradu, imaju mogucnost za preseljenje, a manji zivotni troskovi svakako nisu na odmet. Imamo naravno i kategoriju imigranata koji imaju vec nekog u manjem gradu poput Spartanburga pa mogu tu i da startuju.

Ovde je recimo velika zajednica Rusa i Ukrajinaca. Prvi talas je dosao nakon otvaranja BMW-ove fabrike sredinom devedestih, a onda su oni povlacili ostale.

Ja sam bio u trucking-u i zdravstvu pre ponovnog upisa studija.

Jamive
06.10.2018, 17:08
@Magelan
Znam da nije tema, ali si verovatno putovao i po Kaliforniji.
Kakvi je situacija tamo u manjim gradovima? Npr. Palm Springs?
Ako nije u redu da to pitam ovde, obrisacu post.

Svenson
06.10.2018, 19:39
Možda da napravimo temu: Neotkriveni dragulji Amerike :;D:

Mogli bi tu da pišemo o malim gradovima koje bi rado posetili, koje smo posetili ili živeli u njima. Mislim da to može puno da znači novim imigrantima, a i bilo bi zanimljivo čitati.

Jamive
07.10.2018, 10:43
Možda da napravimo temu: Neotkriveni dragulji Amerike :;D:

Mogli bi tu da pišemo o malim gradovima koje bi rado posetili, koje smo posetili ili živeli u njima. Mislim da to može puno da znači novim imigrantima, a i bilo bi zanimljivo čitati.

Slazem se 😊
Ali nisam nesto primetila da ima puno ljudi na forumu koji su u nekom manjem gradu.
Ova tema lokacije u Usa, uglavnom kad su manji gradovi, sve su postovi iz praistorije. (Uglavnom)
Meni se muz smeje koliko vremena provodim u "istrazivanjima", on je u fazonu "prvo skoci, pa reci hop", ali ja nekako volim da budem pripremljena, da ne bude posle iznenadjenja " kako sad ovo", pa sam otisla toliko daleko u tome, da vec gledam koji bi mi mirniji grad odgovarao 😊
On je u pravu, ali meni opet zao sto nema vise informacija.
Ono sto sam na googlu nasla i videla, malo je. Do sad su mi Filadelfija i Palm springs najvise privlacni. Ovaj drugi zbog klime i pristupacnih renti. ( to proverim na zilow) ali kako li je za posao itd..
U svakom slucaju, da ne gnjavim vise, slazem se sa tobom.

Magelan
07.10.2018, 18:46
Palm Springs je simpa. Meni nekako lici na predgradja Phoenix-a. Sto se stanarina tice, tu se slazem. Kakva je berza poslova - zaista ne znam.

Izmedju Palm Springs-a i Philadelphia-e, mozda je Philly bolji za neki pocetak. Philly je po troskovima zivota najjeftiniji veliki grad na potezu Boston-Washington. Licno vise volim East Coast, mada sto se klime tice Palm Springs je definitivno bolji od bilo kod grada na americkom NorthEast-u :)

Jamive
07.10.2018, 19:00
Palm Springs je simpa. Meni nekako lici na predgradja Phoenix-a. Sto se stanarina tice, tu se slazem. Kakva je berza poslova - zaista ne znam.

Izmedju Palm Springs-a i Philadelphia-e, mozda je Philly bolji za neki pocetak. Philly je po troskovima zivota najjeftiniji veliki grad na potezu Boston-Washington. Licno vise volim East Coast, mada sto se klime tice Palm Springs je definitivno bolji od bilo kod grada na americkom NorthEast-u :)

Ako me ikada izvuku, prvo NYC (tamo mi se jedino svidja central park 😊)
Pa onda Fili, on je i onako blizu ☺
A onda na neki odmor u Palm, pa da izvidimo situaciju 😉
Masta radi svasta 😃😃
Gledah malo i tvoj grad po gogletu, definitivno lepo, mirno i porodicno izgleda.

aleksandarzz
08.10.2018, 16:14
Slazem se 😊
Ali nisam nesto primetila da ima puno ljudi na forumu koji su u nekom manjem gradu.
Ova tema lokacije u Usa, uglavnom kad su manji gradovi, sve su postovi iz praistorije. (Uglavnom)

Ja pretpostavljam da nisam jedini ovde koji ima "pogresno" upisanu lokaciju. Kod mene stoji Bafalo iako sam ustvari u Amherstu. Manji grad koji je predgradje Bafala. Svi ostali gradovi - predgradja su spojeni i prakticno se i ne primeti kad si izasao iz jednog u drugi grad. Razlika u kvalitetu zivota se medjutim primeti. Evo sa wiki o kriminalu
Buffalo:Buffalo's crime rate is much higher than the national average. In 2015, there were 41 murders, 1,033 robberies, and 1,640 assaults.[145] In 2016, bizjournals.com published an article including an FBI report that ranked Buffalo's violent crime rate as the 15th-worst in the nation.[146]
Amherst:
Amherst has been ranked as the "Safest City in America" 1996–1998, 2000–2003, and 2010.[citation needed] In many other years it ranked in the top 5. The ranking is based on annual reports by the FBI, including crime statistics in six categories: murder, rape, robbery, aggravated assault, burglary, and auto theft.
Vazdusnom linijom su udaljeni 10km

uran
08.10.2018, 17:07
to nije nista cudno. 10km je cak i dosta velika udaljenost. Nekad je razlika bukvalno od ulice do ulice.

I u vecim evropskim gradovima je tako. Jednostavno postoje kvartovi gde je bog rekao laku noc i to je to.

BetterFuture
08.10.2018, 22:09
Ja pretpostavljam da nisam jedini ovde koji ima "pogresno" upisanu lokaciju. Kod mene stoji Bafalo iako sam ustvari u Amherstu...
Samo napomena, podaci u tabelama su iskljucivo iz postova clanova i njihovih potpisa. Vama je stajalo Buffalo i tako je bilo i upisano. Sada je promenjeno na Amherst. Pozdrav

aleksandarzz
09.10.2018, 00:21
Samo napomena, podaci u tabelama su iskljucivo iz postova clanova i njihovih potpisa. Vama je stajalo Buffalo i tako je bilo i upisano. Sada je promenjeno na Amherst. Pozdrav

Da, ja sam stavio Buffalo kao mesto. Zato sam i stavio "pogresno" pod navodnike.
Amherst je manje poznato predgradje, pa nisam hteo da zbunjujem ljude. Na kraju, ispravno je i jedno i drugo. Buffalo kao metro area, a Amherst kao grad.