PDA

View Full Version : Kupnja auta u Americi


stizeljeto
06.08.2008, 16:26
Mi koji tek trebamo da dodemo tamo bili bi vam zahvalni da nam date neke smernike od koga kupovati auto, neke korisne web stranice, cene auta za prvu ruku (recimo oko 2000 dolara), od koga kupovati (dealer, oglas...)

Nadam se da vas ima nekoliko koji nam mozete pomoci, pa da vec i sada mozemo planirati i taj aspekt zivota u Americi.

landlord
06.08.2008, 18:04
craiglist.org jedna od super stranica na kojoj mozete naci auta stanove i sl.

xeg
13.10.2008, 14:23
Evo nekih podataka koji mogu biti od velike koristi:

Svako vozilo ima VIN tj. Vehicle Identification Number koji moze reci mnogo toga. To je 17-o karakterni alfa-numericki niz (npr JH4UA2651TC005643) koji se moze procitati sa polise ili registracije a fizicki se na kolima nalazi ovde:
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/USA/VIN.gif

Svaki znak nesto znaci ali je to suvise smorno i uglavnom nepotrebno tumaciti, ako nekoga i to interesuje upload-ovao sam i VIN sifrarnik.

Ono sto besplatno mozete saznati kada imate VIN je dal' je taj auto prijavljen kao ukraden, to mozete saznati u National Insurance Crime Bureau (https://www.nicb.org/cps/rde/xchg/nicb/hs.xsl/vincheck.html)
Poklapanje VIN-a i auta koji gledate mozete proveriti i na nekom od sajtova koji imaju besplatan VIN Decoder, npr. Decode This (http://www.decodethis.com/)

Jos jedna veoma bitna stvar je Vehicle History Report a to se radi takodje na osnovu VIN-a. To je kompletan "dosije" tog vozila, bitni kvarovi, registrovane mane, istorija prodaje ... E to vec nije besplatno i kosta $10-15 za jednu proveru ili ~$25 za neogranicen broj provera u roku od 60 dana ili sl. Sajtova na kojima se to moze raditi ima mnogo, prosta pretraga na Google check vin (http://www.google.com/search?hl=sr&q=check+vin&lr=) zavrsava posao. Jedan od njih je i Check My Car (http://www.checkmycar.com/)
Ako neko uspe da nadje link na kome se i to moze besplatno proveriti bilo bi fino da objavi.

Evo par validnih VIN-ova da mozete da vezbate:
1FAFP4441YF101346
1G8AL52F23Z118894
1G1NE52J5Y6273754
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/driveby.gif

Lucky
13.10.2008, 14:38
najpoznatiji sajt te vrste je http://www.carfax.com/ gde za $39.99 mesecno , mozete proveriti bilo koje vozilo, videti gde je sve registrovano, vozeno na popravke i sl.

Tako cete izbeci da kupite lemon car


A lemon is a defective car that, when purchased new or used, is found by the purchaser to have numerous or severe defects not readily apparent before the purchase

xeg
13.10.2008, 14:57
Da, to su te provere.
Najpovoljnije sto sam do sada nasao je Check My Car (http://www.checkmycar.com/) koji kao besplatan info daje vise podataka od CarFax-a i za 2 meseca cena je $24.99

Zana
13.10.2008, 16:23
Lemon law postoji u svakoj od drzava i razlikuje se od jedne do druge, i naravno postoji i Federal Lemon Law. Sad, to se tako zove ali se vise tretira kao guide jer nijedan slucaj striktno ne zapadne da je kao iz knjige. Odnosi se i na nove i na stare aute, ali se primenjuje uglavnom na polovne. Neke drzave imaju limit za primenu kao na primer da auto ima manje od 100 hiljada milja, ali su kupci i nakon toga zasticeni sa Consumer Act. Znaci ako je teska prevara, necete biti osteceni. E sad, posto je u vecini sporova nadlezan small claim court treba znati nekoliko stvari (up to $7500 in CA, u drugim states $2500-$5500) – sudovi imaju reasonable approach ili sto bi se reklo ako zbog svojih gluposti pogresno potrosis novce tu ti niko ne moze pomoci. Nekoliko stvari je vrlo bitno da se ispostuje ako privatno kupujete retko ko ce vam dati warranty (craigslist, ebay). Znaci – obavezno se proveri da li je title u redu, da se VIN broj poklapa. Istorija auta se moze proveriti ali imajte u vidu da stete ispod 1000 dolara niko nije duzan da prijavi u DMV. Kad kupujete auto, dajte ekstra 100 dolara i odvezite auto kod bilo kog mehanicara na dijagnozu – nisu uzalud potroseni novci (to ce svaki sudija da vas pita zasto tako nesto niste uradili. Ako iz nekakvog razloga to ne uradite a auto je u ozbiljnom defektu i nije ono sto vam je prodavac rekao (non-intentional misrepresentation, non-disclosure) da bi ste dokazali da je prodavac odgovoran treba vam napismeno izjava od mehanicara sta konkretno nije u redu i estimate u suprotnom ne mozete da verifikujete na sudu. Takodje da bi se presudilo u vasu korist, treba dati priliku prodavcu bar dva puta da ispravi problem. Ako imate dovoljno dokaza, contract ce biti void, vi vracate auto, vraca vam se novac. Svaka comunikacija treba de evidentira (dan razgovora, o cemu se razgovaralo itd) Ja se nadam da vam ovo nece zatrebati ikad lol Inace, ja nevidjeno pametne stvari pokupim iz People’s Court with Judge Marilyn Milian (pomogne dosta u zivotu)... Pa onda kad sam jednom DirecTV supervisoru izdeklamovala odluke suda o njihovom fine print i arbitration i da kao ne mogu da ih tuzim jer sam tako potpisala, i kad sam pocela da citiram kodove o advertisement da vidis kako stize sledeci dan ispravan dvr i besplatan service lol

Macedonia Ohrid
13.10.2008, 16:56
I ovo nije lose:
http://www.cars.com
http://www.websmileys.com/sm/trans/fahr06.gif

V777
13.10.2008, 19:54
[COLOR="Blue"]Evo sajta gde sam ja pri kupovini auta proverila vozilo, nakon sto sam ga I uzivo videla…ja sam se opredelila za varijantu $24.99, gde mozete da proverite neogranicen broj vozila u roku od 60 dana (vama treba samo jedno vozilo npr. Ali ako ono nije u redu, mora da se proverava dalje, tako da mislim da je ovo stvarno Best Value!)…
http://www.dmv.org/vehicle-history.php
https://www.autocheck.com//consumers/creditCardAction.do?WT.mc_id=2401&multiButton.y=16530618&multiButton.x=16530618&siteID=2401&sslRedirect=noRedirect

Purchase the AutoCheck Vehicle History Report and Buy with Confidence
1. Report Type
Unlimited Vehicle History Reports for 60 Days - $24.99 (Best Value!)
Single Vehicle History Report - $14.99
TitleGuard + Unlimited Vehicle History Reports - $49.99


Na ovom istom sajtu imate I download on line prirucnika za polaganje testa za vozacku, pravila za svaki State sto se tice polaganja, kao I mnogo korisnih informacija vezanih za voznju ovde uopste…www.dmv.com/

Evo I mog iskustva, obizirom da sam relativno skoro odradila I permit I kupila auto I dobila dozvolu, a odnosi se na promene vezane za nas koji imamo GC: kad sam isla da polazem za vozacku - driving test, cim sam polozila, dobila sam vozacku na ruke istog dana. Kad sam uzimala learner permit, pre par meseci, nisam mogla sa uzmem na ruke isti dan, jer sam imala GC a ne drzavljanstvo, nego su mi dali samo potvrdu da sam polozila test i da cekam da mi stigne permit regularnom postom, (jedno mesec dana), sve je moralo da prodje preko Department of Homelend security prvo, te mi onda oni salju permit (valjda proveravaju sve podatke prvo). Za vozacku su zvali Department of Homelend security telefonom i kad je sve potvrdjeno, dozvola mi dosla u ruke za pola sata...to je promena sto se tice Indiane od pre nekoliko dana (i oni se jos uhodavaju u taj sistem)...opet napominjem to je za Indianu, jer znam da je od Stata do Stata drugacije. Ja sam za izdavanje vozacke platila 19 dollara, za permit cini mi se oko 10 dollara, tako nesto. Od permita do voznje treba da se ceka najmanje 2 meseca, a permit vazi 1 godinu. Ako se padne dva puta voznja, treci put mora prvo test opet da se polaze. Ako se padne voznja prvi put, ceka se dve nedelje minimum te se ide ponovo na voznju...


Kupovina auta: moze preko dealershipa (mnogi se tako odlucuju, jer je sigurnije etc), moze I preko private sellera. Preko dealershipa je auto skuplji, ali oni I daju garanciju za neki odredjeni period (svaki dealership daje garancije na razlicito vreme I za razlicite delove auta, morate da budete veoma operzni, ako zelite garanciju na duzi period, mora jos da se doplati, porez za kupovinu auta se placa dealershipu, sajt preko koga sam ja kupila auto je www.autotrader.com I mislim da je super stvarno; u cenu koju vidite na ekranu nije uracunato nista osim cene samog auta, sve ostalo je preko; cena u pravilu moze da se spusti za neki odredjeni procenat, kad krenete da se pogadjate…Private seller: privatno lice I vi se dogovarate kako cete I sta cete, nema garancije (kazete samo Pomozi Boze I to je to), ako imate srece (kao sto sam ja imala stvarno) mozete da nadjete super auto sa super cenom I kilometrazom, zatim kad se pronadjete oko svega, ispregledate sve racune prodavca (oko promene ulja, zamene guma, redovnih cekinga auta, nadogradnja na autu, zamena delova etc…, provere na sajtu car history report preko VIN broja – koji je vec objasnjen sta je, (tamo imate crno na belo sve ono sto vam je prodavac pricao – I precuto sto se tice njegovog auta, takodje savet za nove kupce kad dodjete ovde – letos je veliki deo Mid Westa, kao I mnogo mnogo sire bio pod vodom, tj. leto nije bilo nikakvo, kisa padala non stop, bilo je mnogo poplava, te je mnogo vozila bilo potopljeno (bukvalno), a zatim se na brzaka osusilo I prodavalo za bagatelnu sumu…to da se uzme u obzir obavezno! Zatim kad imate VIN broj auta, dobro je da se proveri RECALL - http://www.recalls.gov/nhtsa.html , a mozete da idete I na sam sajt modela auta koji hocete da kupite npr. Chrysler recall i preko VIN-a odmah vidite da li je to konkretno vozilo s nekim greskama I nedostacima iz odredjene serije (ja sam taj recall dobila od Progressiva, kad sam kupovala osiguranje, da je deo serije kad je moje vozilo radjeno, imalo neke nedostatke, te sam ukucala VIN na sajtu mog auta I videla da je moje vozilo OK!)… Nakon toga uradite I test voznje auta da vidite kako ide, naravno sto je I Zana pomenula, mehanicara ili da dovedete (mi smo imali jednog prijatelja koji je pregledao auto ili da ga odvezete do mehanicara, koji moze I napismeno da vam kaze da li je auto OK ili ne), zatim mozete I da pitate banku koliko bi ona dala vama loan za auto koji zelite da kupite – da bi videli koliko banka procenjuje da taj auto vredi – vi banci model, godinu I kilometrazu, a oni vama za pet secundi koliki bi bio loan na taj auto – s tim sto morate banku da pitate da li oni u to uracunavaju samo loan ili traze I down payment, ili ti kaparu, koju vi treba da date prvo (meni je banka procenila auto nize, ali su ocekivali da I ja stavim downpainment), zatim da proverite u Kelly blue book (http://www.kbb.com/) koliko se krece cena tog auta koji zelite da kupite u koliko ste kupac (tu cete da gledate I kad hocete da prodate svoj auto, da vidite kako idu cene), nakon svega toga, kad ste se dogovorili s prodavcem (ja ovo pricam sto se tice private sellera sve), onda idete u vasu banku gde vam stoje pare da vam banka izda tzv. Cashier’s check (definition – A cashier's check (also known as a cashier's cheque, bank check, official check, teller's check, bank draft or treasurer's check) is a check guaranteed by a bank. They are usually treated as cash since most banks clear them instantly. However, banks are permitted to take back money from a "cleared" check one or two weeks later if subsequent processing finds it to be fraudulent. Because customers believe the checks have been found valid and have been converted to cash in hand, they are readily defrauded by schemes which ask them to part with goods or a portion of the money. – Source - http://encyclopedia.thefreedictionary.com/cashier%27s+cheque ) znaci iz vase banke s ovim cekom (koji vam je I dokazno sredstvo ujedno za placanje privatnom licu za auto), idete s prodavcem tamo gde je njegov TITLE (dokaz o vlasnistvu auta) – definition - A vehicle title (Also know as a Car title) is a legal form, establishing a person as the owner of a vehicle. Vehicle titles in the U.S. are issued by the state DMV. When a car is sold from one owner to another, the title must be transferred to the new owner. This is achieved by requesting approval by the state DMV. - http://encyclopedia.thefreedictionary.com/car+title
U mom slucaju, zena od koje sam kupila auto je imala loan za auto, te je title bio u njenoj banci, tj. auto je u stvari bio pravo vlasnistvo banke; nakon moje banke, otisli smo u njenu banku, gde je moj prodavac dao moj cashier’s check u svoju banku I time isplatio preostali dug koji je imao, zatim je potpisano da sam ja novi vlasnik (da napomenem da je moj prodavac u isto vreme, od preostalog novca koji je ostao kad je isplatila auto koji je prodavala, vec prebacila u drugi loan, kao downpainment za kupovinu drugog auta!) Mi smo napravili I mali ugovor od nekoliko recenica (ko kome sta prodaje, VIN broj, koja je cena I koji je datum, koji smo obe I potpisale), ali nam to niko nije ni trazio nigde (cula sam da se to trazi ukoliko se auto kupuje u drugom Statu, ali moj je bio iz istog, to mora da se proveri u DMV). Momentom predaje titla s prodavca na kupca, vi postojate novi vlasnik auta I tu se zavrsava prica s vasim prodavcem, on vam vise nije potreban za dalje…Kad se kupuje auto od dealershipa dobija se privremena registracija na 30 dana. Kad se kupuje od private sellera mora auto da se registruje ASAP, jer prodavac skida tablice (u slucaju Indiane jedna tablica od pozadi, napred moze da se nema uopste tablica ili da se stavi sta god vam se svidja), stavlja na drugo vozilo, a protivzakonito je da se vozi auto bez tablica. Zatim se ide u DMV (Department of Motor Vehicles) ili Bureau of Motor Vehicles, gde se nosi: stari Title gde ste vi upisani kao novi vlasnik, gde je upisana I kilometraza auta, zatim vas permit ili dozvola – sta vec imate, Osiguranje – veoma vazna kategorija, znaci osiguranje auta ide pre DMV (on line moze svako da se uzme, ja licno imam Progressive I prezadovoljna sam njime, trebalo bi da se uzme full coverage, svi oni rade 24/7, tako da moze sve da se stigne da se obavi veoma brzo), I mislim da je to to sto se tice papira za DMV…naravno I pare, jer se placa title transfer fee, zatim porez na auto – sales tax (on se placa u DMV kad se kupuje od privatnog lica, a u dealershipu ako se kupuje od njih)..evo nesto malo I o ovoj temi, jer se sales tax razlikuje od stata do stata, u Indiani je 7% od ukupne vrednosti auta, cini mi se u Wiskonsinu je oko 5,8%...evo nadjoh tekst na netu, mozda nesto malo pomogne… o ovome u narednom postu, moram da secem text...ahhhhhh!:==D:

V777
13.10.2008, 19:57
Evo sada i nastavka posta:==D:


In general if the state one lives in has sales tax, one will pay sales tax on the purchase of any car, including purchase of used cars from a private party. Sales tax is one of the many things that can significantly increase spending on an auto purchase. The sales tax will be calculated based on the purchase price of the vehicle and the current tax rate of the city or locality it is purchased in. As well, most people pay vehicle licensing and registration fees when they purchase a new car.
Currently, in the US, there are five states that don’t have sales tax. These are Delaware, Alaska, Oregon, New Hampshire and Montana. However, before one thinks of heading to one of these states to purchase a car, one should know that taxes will be assessed in the state where the car is initially registered. Thus if a Californian purchases a car in Oregon, he or she will have to pay sales tax when registering the car in their home state.
The only way to avoid paying the tax is by registering the car in the state where one purchases it, if the state assesses no sales tax. This is actually fairly difficult. One must have an address in the state. So if one owned two homes, one in Oregon and one in California, it would be technically possible to purchase a car in Oregon and pay no sales tax in California.
However, people have, in the past, abused this law, and it has led to some crackdowns on vehicle licensing. It is illegal to register a car using a dummy address, for example, an address borrowed from a friend. Generally, if one has an out of state license on a new car, he or she can still be assessed a tax if he or she really lives in a state with sales tax. Further, one could be charged with tax evasion, or pay fines for not registering the car sooner, in one’s home state.
If one does happen to live in a state with no sales tax, and is planning on purchasing a car and moving to a state with sales tax, the person should purchase the car 90 days prior to moving. This means one will not have to pay sales tax when one registers the car in the new state. This is not evading the tax, but simply being sensible about when to purchase a vehicle if one is considering relocating.


Ovde samo da ubacim, nije bas off topic, ali da se zna: dokaz o stanovanju u jednom Statu, koji vam treba apsolutno bilo gde (cak I u okviru istog stata iz grada u grad kad se selite), je putem racuna(telefon, voda, struja etc) ili nekog dugog pismenog (pismo, paket, casopis na koji ste se pretplatili, prepiska s nekim), gde se nalazi adresa na kojoj vi stanujete trenutno.


Takodje I da napomenem, u vezi sa engleskim delom gore, da svaki state ima svoj driver liscence, tako da ukoliko imate dozvolu jednog stata, ali idete da zivite u drugom, morate da polazete voznju u tom drugom (ne treba test ponovo), ali treba voznja, da biste dobili dozvolu tog stata.
Da se vratim na temu, znaci, kad sve ovo isplatite, title stari ostaje u DMV, title novi, s vasim imenom, adresom I svime ostalim dolazi na vasu postansku adresu (za to vreme dobicete papir gde ce da pise da ste vi vlasnik auta), u titlu ce da stoji I da li je auto pod loanom ili je vas 100% (ako je pod loanom title ide u banku). Title vam ne treba sa vama u kolima, on vam samo treba kad prodajete auto posle. ..Zatim dolazi registracija auta: birate tablicu koja vam se svidja, imate one klasicne koje se ne naplacuju extra, I imate specijalne, kojim sponzorisete odredjenu organizaciju, placaju se oko 40 dollara vise, tablicu uzimate u DMV tog dana I stavljate na auto (sve to imate, zajedno sa slikama tablica, za svaki state na www.dmv.com/), registracija se radi svake godine I to je to sto se tice tog dela…


Ja se stvarno izvinjavam sto je sve ovako jedno preko drugog napisano, pisem kako mi misli nadolaze, gledam da obuhvatim sve sto je bitno za ovaj deo price, ako neko misli da je ovo nabacano, slobodno kazite, te da udarim nov post I da sve popakujem lepo po tackama (1,2,3)…


Mislim da je to to, ako nije dovoljno, slobodno pitajte…


Pozdrav!:pozz::pozz::pozz:

stizeljeto
14.10.2008, 09:15
Odlicne informacije V777!!! jest malo komplicirano na prvi pogled, ali je neophodno informirati se o svim procedurima, a pogotovo o kupovini auta koji ce nam svima trebati.

Zana
14.10.2008, 19:26
Samo jedna od ideja - ja sam auto uzela u Repo cars - svuda postoje dileri auta koje kreditor zapleni zbog neplacanja racuna. Ja sam od njih kupila nisan altimu nesto vise od godinu dana staru, sa 25,000 predjenih milja za $9k. Oni su mi i odradili kredit sa Wachovia istog dana. Probala sam negde oko 10-ak auta i ovaj mi se svideo jer je imao malu miljazu i nisam se pokajala. Za 5 godina koliko ga imam, uradila sam kocnice, promenila bateriju, menjala ulje i promenila gume. Sve ostalo je bilo ok (da kucnem o drvo da tako i ostane lol) Probajte i sa takvom kombinacijom mozda nadjete nesto dobro.

D$D
20.10.2008, 05:54
Kada dodjete ovde daleko ste vi od kupovine vozila od dilera.
Prvo dobicete toliko los kredit ako vam uopste budu dali da kupite vozilo kada dodjete.
Vozilo je tesko kupiti od dilera jer je cena u startu mnogo veca nego kad ga kupujete od fizickog lica.
jedino sto vas moze izvuci je da nadjete ziranta koji ima dobru kred istoriju preko koga bi ste mogli uzeti auto, ali realno to je jako tesko ovde.
Auto mozete da kupite samo za kes i to je najbolja opcija pogledate ga provozate ga vidite pogodite se , obavezno se cenkate jer to uvek prolazi a ovde kada se cenkas ide cena jako dole ako si uporan.
Obicno ispred kuca ima vozila koja se prodaju i imaju jako dobru cenu,druga opcija su sajtovi.
Ta kola ce vam posluziti 2-3 godine i otplatice vam se sigurno.
Proverite samo dijagnostiku u Auto Zone je besplatna, cisto da vidite da li je obo dijagnosticiran, ako je to bezite od tog auta, takvo auto se ne moze lako registrovati jer ne moze da prodje Emisen test izduvnih gasova a da promenite senzore kosta ko pola vozila ako ne i vise, uz to ako padne auto na Emisen testu vasa vozacka biva suspendovana.
taj test se radi mislim svake godine mozda i gresim , ali ako vidite da je dobro auto bas malo para obicno je to u pitanju.
Auta se mogu kupiti ovde u rasponu od 1000$-2000$ da budu sasvim ok, ta ista auta kod dilera kostaju 4000-5000$ pa jos kamate i ostalo to je strasno.

Seekimo
20.10.2008, 13:52
I ovde moram da te ispravim D&D,izgleda da je i ovo cuo sam od.....!!!!
Uz ogradu da su propisi razliciti od drzave do drzave,ovo je moj slucaj iz Nevade,otisao sam da registrujem kola od prijatelja,odnosno prethodno sam otisao na merenje izduvnih gasova(sto je i jedini pregled pri registraciji)i neki gasovi su bili poviseni,covek koji je radio na merenju mi je rekao to i dao papir iz kompjutera sa tim podacima uz napomenu da moram to da sredim jer mi u DMV nece produziti registraciju,i to je sve, niko mi nije [B]oduzeo,vozacku.

V777
20.10.2008, 15:51
Ja sam vec svoje iskustvo detaljno opisala, tako da ne bih da se ponavljam...jeste tesko da se dobije loan za bolji auto od bilo koga tek kad dodjete, jer nemate uopste credit history, tako da je najbolje da kupujete ili za kesh ili preko cosignera, tj. ziranta (koji gotovo niko nece da bude, barem u mom slucaju je tako bilo), plus zirant mora da ima dobar credit history, da bi vi mogli da dobijete loan na dobar iznos; jos jedna napomena, kao sto rece Seekimo, kod mene u Indiani, pogoto i Hamilton countiu, nisam mogla da nadjem pristojan auto za $1000-$2000 i da je sa nekom dobrom kilometrazom i da nije bas mnogo star...za te pare mozete i sami da vidite sta se moze naci na www.autotrader.com ...meni je moj, od private sellera, nakon cenjkanja, dosao na $5650, ali je dobra kilometraza (osrednja, znaci nije niska), ali je auto ocuvan i godiste 2004. Ja sam zadovoljna, auto me sluzi (jer ovde moram svuda da idem autom, opet razlika od stata do stata); Posto sam vec uzela LOAN ZA PRAVLJENJE CREDIT HISTORY, nakon godinu dana od pocetka isplate tog loana, mogu da uzmem od svoje banke, posto cu da imam super credit history tada, bez ikakvih ziranata, sama, loan za kupovinu novog auta na iznos od oko $30.000....ja nemam nameru da kupujem sigurno za godinu dana tako skup auto, ali cu najverovatnije za godinu-dve da prodam moj auto, koji ce do tada da ima vec dosta veliku kilometrazu, te da kupim novije godiste mozda cak i isti auto ili neki drugi mali...da napomenem da je moj sad s 4 cilindra, super mi je gas saver...

Pozdrav i puno srece!

D$D
20.10.2008, 23:27
I ovde moram da te ispravim D&D,izgleda da je i ovo cuo sam od.....!!!!
Uz ogradu da su propisi razliciti od drzave do drzave,ovo je moj slucaj iz Nevade,otisao sam da registrujem kola od prijatelja,odnosno prethodno sam otisao na merenje izduvnih gasova(sto je i jedini pregled pri registraciji)i neki gasovi su bili poviseni,covek koji je radio na merenju mi je rekao to i dao papir iz kompjutera sa tim podacima uz napomenu da moram to da sredim jer mi u DMV nece produziti registraciju,i to je sve, niko mi nije [B]oduzeo,vozacku.

Volim ovaj forum zato sto sve vise pocinje da lici na Srpski parlament.
Opet, ja fokus ove teme nije bio na tome da se objasni da li ce vam da produze registraciju ili ne vec da se izbegne kupovina loseg auta sa losom emisijom izduvnih gasova.
Na kraju nisam ni opisao sta se desava kada odete na proveru a ne otklonite kvar.
Ali izgleda da se mora malo skrenuti.
Ajd sto nisam ja opisao nego sto nisi ni ti zavrsio konstataciju sta uradiste sa tim autom koji je imao povisenu emisiju stetnih gasova.
Po meni mogli ste samo da ga popravite ili nekom drugom da prodate, a ti me ispravi ako niste to uradili.
Kada si kupio auto od coveka dobio si vlasnicki list i registrovao si auto bez ikakve provere bilo kakvih gasova.Prethodnom vlasniku dolazi obavestenje d adotera auto na test gasova, on obavestenja vraca uz konstataciju da je prodao auto , posle nekog perioda( nisam brojao dane, nisam cuo na radio pegli)dolazi novom vlasniku obavestenje da dotera auto na test,otprilike negde na pola godine od kupovine gde novi vlasnik otera auto na test.
Naravno mozete da testirate auto i bez njih da bi ste bili sigurni da ce te da prodjete test.Ukoliko ne testirate auto i odete kod njih na test a oni vam dijagnoticiraju da vam auto ima vecu emisiju stetnih gasova nece vam nista uraditi dace vam jos neka 3 meseca da popravite to a ako ne popravite na sledecem testu
onda vam nece produziti registraciju i mogu da vam suspenduju dozvolu.
E zato se mogu naci dobra kola za malo para ovde uglavnom.
Jednostavna racunica
Ja platio auto 900$ imam 2 senzora da zamenim po 100$ svaki + 3-4 sata ruke za zamenu sat rada 75$
Kada to saberete vidite koliko to kosta.za veca kola kosta jos vise.(zavisno koliko imate senzora da promenite)
E to je trebala da bude poenta ove price, a ne nesto drugo

Zana
20.10.2008, 23:48
:naughty: eh eh, volim ovo za srpski parlament lmao

Seekimo
21.10.2008, 13:50
Poštovani pretsednice(valjda D prelazi u T),poštovani poslanici,dame i gospodo.
Zeleo bih pre svega da kazem da moja stranka podrzava vasu i bla,bla,bla.....u poslanickom klubu smo doneli odluku da se slazemo da je poslanik D$D potpuno u pravu i ovom prilikom ga predlazemo za Ministra za dijasporu,ovo je dokaz da nema nikakvih nesporazuma izmedju nasih stranaka.
Zahvaljujem na paznji postovani poslanici:;D:

Lucky
21.10.2008, 14:15
Ovde kod mene, na dirty south-u :) nema nikakve kontrole prilikom registracije. Kakvi izduvni gasovi, ko te pita...
Dobar dan,
dobar dan
ja dosao da registrujem auto,
koje je boje?
srebrne(recimo),
ok uplatite $35
daju vam onu markicu koju zalepite na tablicu i to je to.
Da li je taj auto u poluraspadu , da li mu je propao pa ga vozite kao Fred Kremenko , to te niko ne pita.

xeg
21.10.2008, 14:18
E sve me vise palite za tu Floridu, eto nas na kraju kod vas:grin:

D$D
22.10.2008, 00:00
Kao sto bi se reklo Radovane preterano s....
Drug clan Serimo uf pardon Sekimo otvorio je jednu novu temu na ovom forumu mozda korisnu za nekoga ko bude dolazio u Usa a to je nasa emigracija u Usa.
Vidite,po ponasanju druga clana oslikava se realno stanje nasih ljudi koji su ovde.
Naime ja i drug clan ni ne poznajemo se ali to nije razlog da se ne prepucavamo,e vidite kad to moze da se desi na forumu zamislite sta se desava u realnom zivotu ovde kada imate posla sa nasim ljudima.
Zloba , zavist,bojazan da slucajno ne prodjes malo bolje od njega ili sto da se ne pati kada sam se ja patio, to su osnovne karakteristike nase emigracije ovde.(cast i veliko postovanje izuzetcima)
Nece vam trebati puno vremena da to shvatite kada dodjete ovde ali budite pripremljeni na to.
E da i na kraju
Prodji me se vise covece, nemam nameru da se nastavljam sa tobom

Znam da sam otisao daleko od teme i da ovde treba da se daju informacije koje ce da koriste nakome ili da nadje nesto sto ga inetesuje, te se stoga izvinjavam svim ostalim clanovima ovoga foruma koji su morali da citaju moja prepucavanja
Toliko
pozdrav....

Zana
22.10.2008, 03:45
Par zapazanja koja mogu da imaju veze sa necim a i ne moraju ni sa cim:

Moja svekrva (da je ziva i zdrava – nekad nismo bile u ljubavi ali to mnogo bolje sad funkcionise iz tudjine preko telefona) nikako nije mogla da razume zasto joj snajka stalno visi u kafani umesto da kuva i sprema muzu kod kuce ko i svaka normalna zena, je’l te. Tokom vremena je to postala jedna od omiljenih tema u komsiluku, a snaja novinarka posteno probala da objasni da sve sazna pre u kafani nego u opstinskom PR office (u vrsackoj pivnici uvek visila politicka grdska elita i svita, te snajka uz kriglu tocenog piva uvek pre roka i vremena saznavala za koju tacku ce DSS da glasa a protiv cega ce radikali da se bune, o SPO sa dva odbornika od koji je na zalost sve zavisilo i da ne pricam).

Sve u svemu, ne samo to nego i razno razne inspiracije su tu meni nadolazile za razne tekstove na neke od kojih se i dan danas onako lalinski od srca ponosim. Da napravim malu digresiju, u Vrscu vec stolecima narod slozno zivi, sve podeljen na lale i dodjose, “ne obracajuci paznju” ko je Rumun, Madjar, Srbin, pravoslavac ili katolik. Nekako tih dana bas pre nego sto mi podjosmo put Amerike, Djelic izbacio kampanju “Da i komsiji krava bude ziva i zdrava”. Opet, nekako bas tih dana u Subotici, mladic spske nacionalnosti upao u madjarski kafic zeleci da vidi jednu devojku koja je ocigledno i nekom drugom zapala za oko.

Par sati kasnije petorica mladica madjarske nacionalnosti prebise gorepometog tako silno da im ni to nije bilo dovoljno nego jadnika nabise na kolac ko u stara turska vremena. Nadlezni organi rekose pice uzrok svemu i pocese da uveravaju uzbudjeni narod da incident nije na nacionalnoj osnovi. Nekoliko dana pre toga, lokalni odbornik opso’vo svu familiju sa zenske strane kolegi rumunskog porekla. Ovaj ga prijavio za sirenje nacionalne netrpeljivosti i mrznje.

Ja sedim i razmisljam – kako sad? Kako mi to procenjujemo sta je na nacionalnoj osnovi a sta nije… I napisah ja jedan tekst, poslednji pre iseljenja, objavljen nekoliko dana pre poletanja. Tekst je bio naslovljen “Da i meni krava bude ziva i zdrava”. Napisala sam zasto sam protiv da u Vrscu postoji Uciteljski fakultet na rumunskom jeziku (dan danas nisam promenila misljenje – pronadjite mi jedan takav univerzitet u USA, Austriji i slicno – deca mogu da uce svoj jezik pri crkvenoj skoli; Hibro skola u Americi ima obavezan predmet jezika za svoje studente, sve ostalo je na engleskom jeziku i po istom programu kao i drugde). Kako meni taj ucitelj da uci moje dete u skoli koriscenje padeza kad se frlja na sve strane sa istim?

Eto, isto mislim i ovde: necu da mi dete uci nakaradni engleski…Odemo jednom prilikom u Kustilj, naselje pored Vrsca da snimamo obicaje Bozicne – divota, deca na ulici, pesma svuda, mi kao mala deca… dok nismo ogladneli i usli u radnju. Niko nas ne razume. Sva sreca, kolega snimatelj Rumun iz Bele Crkve te se sporazumesmo nekako. Ja napisah u tekstu gorepomenutom: daj, neka mi neko kaze zasto je normalno da neko bude rodjen u zemlji Srbiji i da zivi u istoj 40 godina i da ne prica srpski jezik? A kuda to vodi? Mozes ti i ovde da ne pricas engleski samo je pitanje koje ces onda poslove da radis i koliko ces da budes placen. Ali jos ne sretoh nekog da je rodjen ovde a da ne prica engleski – iz principa…

I tako – napisah ja da nemam nista protiv toga da komsiji krava bude ziva i zdrava ali ne ako to znaci da moja treba da crkne i da ja treba da izgubim svoja prava na slobodan govor i misljenje da bi neko drugi to isto pravo imao zagarantovano zakonom. Nasa sloboda je garantovana do one granice dok ne ugrozi tudju slobodu zar ne? Istog dana kolega iz redakcije RTS mi rece u nasoj omiljenoj pivnici, sve onako uz pivce, da sam Naci… eto! E sad zasto ja ovo sve pisem i gde to treba da stoji nemam pojma, ali nekako kao sto sam ranije dobijala inspiraciju u kafani, ovde istu dobijam na forumima jer kafanu bas i nemam nigde naokolo…

E sad, kad vec besedim kao dragi nam Djole Balasevic, ja sam odrasla u prosvetnoj porodici, u malom mestu gde su se svi “frljali” jezicki ali sestri i meni je pretila kazna neizlaska u grad zbog istog… promeni Matica Srpska pravilnik nekoliko godina pre mog doseljenja ali ja rekoh ne moze! Neces ti meni da nepravilno proglasis za pravilno jer “se jezik razvija i menja” i posto ne oducise silan narod da se ne kaze “oba dvojica” vec "obojica” resise da “oba dva” proglase za dublet i pri tom da primene sibilarizaciju i palatalizaciju ne samo na licna domaca imena nego i na strana. Te tako Mel Gibsonu kad primenis nase jednacenje suglasnika po mestu tvorbe pise se Mel Gipsonu! Prevrte se meni nesto zelucu jer moj Vladika Banatski dobi svoj “Vladichin dvor” i recept postade “domacichin” i knjiga postade “Milichina”…. E, ne kod mene – da je hiljadu puta i Matica Srpska…

Pa onda, ne verujem da su ukinuli izuzetak od jednacenja po zvucnosti da d prelazi u t u svim slucajevima osim kad se nalazi ispred s i sh te ce tako biti preDsednik ali i poTpredsednik…

Stvaranje reci: predak – mnozina predaki – nepostojano a predki – kgh u czs ispred i predci – jednacenje suglasnika po zvucnosti pretci – t se gubi ispred c preci; slicno tome izuzeci, zadaci itd. E ako moje dete bude htelo – znace, ima od koga da nauci. Ako nece, onda nece – bolje da bude spelling bee…

Sta jos htedoh da istrabunjam – da, naravno da smo neslozni ovde jer smo neslozni i tamo, ali sta da se radi. Zato ja i nemam nista protiv da me neko kritikuje oko stavova koje imam jer ja sam moje odluke donela – nisam srpkinja u Americi neko amerikanka rodjena u Srbiji i necu da mi neko meri haljinu i cipele kad odem u crkvu i da mi se podsmeva sto jos nisam kupila kucu ne pitajuci da li nisam htela ili nisam mogla… sta cu ja nekom tamo da objasnjavam da idem na koncerte, premijere, predstave, balete i ne znam gde jos umesto na nedeljno druzenje uz kolo i sarmu… to sve ispricah vec jednom i ti me D$D iskritikova opasno ali eto… daj sebi jos koju godinu pa videcemo…

Secam se da je neko komentarisao kako razno razni ispiti postoje na college ovde – da, i jedan od obaveznih je Communication gde naucis kako da komuniciras sa ljudima koji su na razlicitom nivou od tebe a da ne udjes u conflict… pa postoji i Business Communication koji ja imam sledeceg semestra… e to je ono sto mi nismo naucili u skolama tamo: razbijala sam ja gramatiku i diferencijale, i znala svaku godinu i front iz oba rata (oni treci se jos nisu desili) ali niko me nije naucio kako da resavam konflikt i kako da reagujem kad se sef na poslu ponasa kao skot. E pa dobro mi svi dosli u Ujedinjene Americke Drzave gde te sef sa osmehom na licu otpusta a ti mu pruzas ruku kad izlazis iz firme jer ne zelis da rusis mostove za sobom… i gde nijedan kolega ne vice na tebe kad prica i gde ti se svaki professor obraca sa postovanjem… Umetnost komunikacije - sta mislite da smo malo spretniji u tome, da li bi ovoliko nas bilo ovde? Da su samo neki ljudi znali kako da komuniciraju i da se dogovore?

I tako – smog check ili ne, covek nadje informaciju kad mu treba, nekad se sati provedu u redu ili na telefonu, a vreme kosta… ako neko zna informaciju recice, ako ne zna – potrosice se vreme na customer service gnjavazu i saznace se prava informacija. Valjda… hvala sto ste citali moje misli napisane eto tek tako. Sta cu kad mi dodje inspiracija… Ne pisem kao moderator – Srdjevicu seci gde ti volja… brisi ako tako treba, nema ljutnje sa ove strane…

Ajd u zdravlje!

Seekimo
22.10.2008, 15:21
E,pa Zana ajd uzdravlje i ziveli,jer jer j...s zdravlje ako nismo zivi i j...s zivot ako nismo zdravi..klo,klo,klo,...uh bas prija ovo vrsacko pivo(valjda se v,pise malim slovom:naughty:)

srdjevic
22.10.2008, 18:12
@Zana:
Skidam ti kapu, odlican post, u slovce. :clap:

Gledajte, ljudi, da izjavljujete neslaganje uz argumente, i bez nipodastavanja druge strane. Svi smo ovde zbog druzenja/pomoci, ne ide, brate... :smrc:
Nego, kako smo presli u teski offtopic...
:deniselo: