PDA

View Full Version : да ли по добијању њиховог држављанства морамо да се одрекнемо свог?


Димитрије
29.04.2019, 08:11
поздрав другари.
после 5 година живота у америци путем зелене карте, може да се аплицира за њихово држављанство?
да ли је истина ако добијемо њихово да морамо да се одрекнемо нашег држављанства или је могуће двојно?

damagon
29.04.2019, 09:24
Nije istina, znam ljude koji imaju i americko i srpsko drzavljanstvo, ovo praktikuju neke zemlje, npr nemacka ...

jo98
29.04.2019, 13:58
поздрав другари.
после 5 година живота у америци путем зелене карте, може да се аплицира за њихово држављанство?
да ли је истина ако добијемо њихово да морамо да се одрекнемо нашег држављанства или је могуће двојно?

Nije uslov odricanje trenutnog državljanstva.
Moj prijatelj poseduje tri drzavljanstva,jedno od njih je američko.

mveruovic
29.04.2019, 19:40
Jedino sto treba je nakon sticanja americkog drzavljanstva, svako sledece mora da se prijavi Amerima i da se trazi odobrenje.

kreta
30.04.2019, 10:16
Nije istina, znam ljude koji imaju i americko i srpsko drzavljanstvo, ovo praktikuju neke zemlje, npr nemacka ...

Moja sestricina je rodjena u Beogradu i kada je imala 7 godina sa roditeljima je otisla u Nemacku da zivi. Tamo je i zavrsila skolu. Kad je postala punoletna, nemci su joj uzeli nas pasos i dali i licnu kartu i pasos nemacki. Sada je ona zvanicno nemica. Za roditelje ne znam, nije mi o tome pricala.

vuxanne
01.05.2019, 01:37
Da, ako hoces da radis na drzavnom poslu. Gde treba sigurnosna provera.

uran
01.05.2019, 18:44
Moja sestricina je rodjena u Beogradu i kada je imala 7 godina sa roditeljima je otisla u Nemacku da zivi. Tamo je i zavrsila skolu. Kad je postala punoletna, nemci su joj uzeli nas pasos i dali i licnu kartu i pasos nemacki. Sada je ona zvanicno nemica. Za roditelje ne znam, nije mi o tome pricala.

ne znam kakve veze ima Nemacka sa USA po ovom pitanju, ali kad vec pricamo:

nisu Nemci njoj uzeli pasos nego je ona trazila nemacko drzavljanstvo dobrovoljno, pa kad joj je odobreno morala je da se odrekne srpskog jer Nemacka ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo.

USA kao i Srbija dozvoljava dvojna pa i visestruka drzavljanstva, dakle slobodno zadrzite srspki pasos i uzmite plavi.

Markonato
01.05.2019, 23:11
Nije istina, znam ljude koji imaju i americko i srpsko drzavljanstvo, ovo praktikuju neke zemlje, npr nemacka ...Nemacka dozvoljava dvojna drzavljanstva samo ako predhodno posedujes pasos neke od clanica EU zemalja,bilo koji drugi pasos nedozvoljavaju zakonom.

Tako da oko neko ima Americko drzavljanstvo i hoce Nemacko onda mora da se odrekne Americkog.

A u suprotnom ako neko ima Nemacko a hoce Americko onda mora da se odrekne Nemackog ili da podnese zahtev za zadrzavanje Nemackog,tu ce traziti razloge zasto hoces da zadrzis Nemacko,mislim da taj zahtev ima rok trajanja od 2 godine cini mi se

uran
02.05.2019, 01:30
Nemacka dozvoljava dvojna drzavljanstva samo ako predhodno posedujes pasos neke od clanica EU zemalja,bilo koji drugi pasos nedozvoljavaju zakonom.

Tako da oko neko ima Americko drzavljanstvo i hoce Nemacko onda mora da se odrekne Americkog.

A u suprotnom ako neko ima Nemacko a hoce Americko onda mora da se odrekne Nemackog ili da podnese zahtev za zadrzavanje Nemackog,tu ce traziti razloge zasto hoces da zadrzis Nemacko,mislim da taj zahtev ima rok trajanja od 2 godine cini mi se

pa bogami ni nasi bas nisu cvece za ispis iz srpskog drzavljanstva ako nemas veze sve ispod dve godine racunaj da je uspeh.

Norveska, nemacka i Ceska su poznate srpske destinaije koje ne dozvoljavaju dvojno. Norveska ce od 2020 dozvoliti tako da ce biti moguce.

Zanimljivo je da je Nemacka sve do neke godine dozvoljavala ne samo dvojno vec je kao i USA davala drzavljanstvo svima koji se rode tamo.

I onda su jednog dana, gle cuda, osvanuli sa +4 miliona brace Turaka :1060: zbog njih su i uveli, medjutim Turci su vocka cudnovata. Tvrd orah. Digli su uzbunu, udruzenja i sta sve ne. A pritom mnogo i muvaju i sama Turska ih podrzava da izvaraju Nemce. A kako Turska nije u EU cak ni na belom sengenu nema sanse da Nemci zavire u Turske deftere i vide ko je tamo sve drzavljanin a ko ne.

Markonato
02.05.2019, 10:21
pa bogami ni nasi bas nisu cvece za ispis iz srpskog drzavljanstva ako nemas veze sve ispod dve godine racunaj da je uspeh.
Hoces da kazes da se na ispis iz Srpskog drzavljanstva ceka 2 godine? Jel to znas neki konkretan primer? Moguce onda uz neku jaku vezu moze za par meseci.

uran
02.05.2019, 18:20
Hoces da kazes da se na ispis iz Srpskog drzavljanstva ceka 2 godine? Jel to znas neki konkretan primer? Moguce onda uz neku jaku vezu moze za par meseci.

Da.

Prosle godine jedan blizak rodjak mi se ispisao iz srpskog drz da bi uzeo norvesko i imao je vezu u sekretarijatu jednog ministarstva i uspeo je da zavrsi za godinu ipo.

Dve godine je norma, a bez veze bude i duze.

Da kazem i da mu je policijska patrola dolazila na adresu u Srbiji i ispitivala majku i komsije kakav je i da li znaju zasto hoce da se ispise. Ziva istina !

kreta
03.05.2019, 09:08
ne znam kakve veze ima Nemacka sa USA po ovom pitanju, ali kad vec pricamo:

nisu Nemci njoj uzeli pasos nego je ona trazila nemacko drzavljanstvo dobrovoljno, pa kad joj je odobreno morala je da se odrekne srpskog jer Nemacka ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo.

USA kao i Srbija dozvoljava dvojna pa i visestruka drzavljanstva, dakle slobodno zadrzite srspki pasos i uzmite plavi.

Nadovezala sam se na drugi post sto se i vidi. Druge nemacke i bilo kakve americke primere ne znam. Ne razumem sta je problem kada i ti to potvrdjujes...

uran
04.05.2019, 02:48
Nadovezala sam se na drugi post sto se i vidi. Druge nemacke i bilo kakve americke primere ne znam. Ne razumem sta je problem kada i ti to potvrdjujes...

problem je sto si rekla da su Nemci njoj oduzeli pasos a to nije tacno. Ne moze tebi strana zemlja oduzeti pasos ili drzavljanstvo tvoje zemlje. Nego je ona trazila ispis iz srpskog jer je to uslov za dobijanje nemackog, dobrovoljno je to uradila.

Ispis iz drzavljanstva je neprijatna stvar za svaku drzavu pa namerno otezavaju proceduru, a ima i drzava koje uopste ne dozvoljavaju ispis iz svog drzavljanstva.

U neku ruku i USA je medju njima. Mozda nekome zvuci neverovatno, ali ima dosta Amerikanaca koji se svake godine odricu drzavljanstva uglavnom iz razloga sto je USA jedna od retkih zemalja ciji drzavljani moraju da prijavljuju prihde IRS cak i kad ne zive u Americi. Mislim da je Tina Turner najcuveniji slucaj jer godinama zivi u Svajcarskoj.

I naravno administracija je odlepila. Cuj, da se neko odrekne americkog drzavljanstva. Onda je bila rasprava kako se Amerikanac narocito ako je rodje u USA zapravo i ne moze odreci drzavljanstva jer je ono vezano za fakat mesta rodjenja, a ono se nikad ne moze izmeniti itd itd....

ne znam dokle su stigli sada...

Ggaga
08.05.2019, 00:31
Da, ako hoces da radis na drzavnom poslu. Gde treba sigurnosna provera.

Da li dobro razumem da hoces da imas government job pored toga sto moras da imas US citizenship moras da se odreknes Srpskog?

mveruovic
08.05.2019, 03:53
Ne, to nije tacno. Cak i za CIA poslove je dozvoljeno dvojno