PDA

View Full Version : COVID-19 u USA


vuxanne
24.03.2020, 05:10
Gde ste, sta se radi? Sta se desava u vasoj drzavi sto se tice COVID-a? Zelim svima dobro zdravlje.
Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR0iRpVGGoMxqmKsxY1Y635ODEWXr2 BC_d3m5DaD9wD2Lav0PTRdvLytGgA#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6)

SRBghost
24.03.2020, 05:29
NY/NJ - Oooooooooo ooo, isto ludiloooo :)

Ono sto nikako nisam ocekivao od "najmocnije nacije na svetu" je da bude ovako nespremna. Ono sto se desilo/desava u Italiji ce biti zaboravljeno kada ovde pocne. U NY je vec svima (normalnima) jasno da je katastrofa samo par dana daleko. Bolnice nece biti u stanju da primaju pacijente. To vec sada znaju, a nista ne preuzimaju. Juce je zabelezen prvi slucaj samoubistva zbog izolacije na Menhetnu. Daj Boze da ovi lekici za malariju stvarno rade...

U NJ je malo bolje, ali kada se uzme u obzir koliko ljudi svaki dan dodje u NY i vrati se kuci, nece ni tamo biti bas mnogo bolje. Po meni, zakasnili su sa ovim merama dobrih mesec dana...

And than again, tu smo mi, Balkanci. Zabole nas mnogo. Mi smo vec toliko toga preziveli, da nam ovo dodje kao mali odmor. Svi ameri koje vidim smrknuti, prestravljeni... Naseg sada poznas iz daleka, po nasmejanom licu. Nije da nas nije briga, samo smo davno oguglali na "katastrofe".

Ko je bio u ratu ili cuo kako bombe i rakete zvizde preko glave, njemu svaki dan poklon.

neus
24.03.2020, 05:56
Isto je jezivo gledati grad (NYC) ovako prazan :D

Prosetah do lokalnog Trade Faira negdje oko 23h veceras, nigdje ni zive duse.....cak sam i 21.street na Astoriji koji je obicno fuliran kolima presao van pjesackog na crveno :D

Mislim da ljudi nisu svjesni sta nas ceka. A opet, meni je sve preslo na remote tako da i nemam neke brige, javni prevoz ne koristim, procunjam svakodnevno malo po kraju, bez kontakta sa drugima.

Mene mnogo vise ubija to sto nam vjerovatno propada lutrija ove godine zbog ovog sranja :(

Futbalista
24.03.2020, 22:07
Ja vozim kamion za COSTCO stores, Wisconsin, ilinois, Indiana.....gradovi, putevi su pusti, 80% saobracaja kamioni. Jako retko vidjam ljude da nose maske i rukavice...

mveruovic
25.03.2020, 04:00
Tramp se izgleda pravi lud i po cenu zivota ljudi hoce da pokrene sve opet a ovo tek pocelo u Americi.

Futbalista
25.03.2020, 19:18
Tramp se izgleda pravi lud i po cenu zivota ljudi hoce da pokrene sve opet a ovo tek pocelo u Americi.

Kapitalizam i ekonomija ispred svega, zdr sistem najgori, hiljade inficitanih nema pare za lecenje....

Svenson
25.03.2020, 20:01
U Teksasu se drzimo. Ako virus pridje, vadimo oruzje.

Salu na stranu, za sad se sve postuje. Ogranicenja kretanja, rad od kuce, zatvorene su sve "nepotrebne" prodavnice i lokali. Nadam se da necemo doziveti italijanski scenario.

Cuvajte se. Ne dajte da vas mrski neprijatelj pobedi. :==D:

ikac89
25.03.2020, 20:57
Organizovan je za sutra (26. mart) čarter let Beograd - LA za sve USA državljane i LPR, tako da ako znate nekoga ko bi se vratio u USA, a trenutno je u Srbiji...


Više detalja na https://rs.usembassy.gov/urgent-travel-alert-u-s-bound-flight-departing-belgrade-on-march-26-2020/

neus
25.03.2020, 22:37
NY/NJ/CT area danas kombinovano preko 40k rekao bih.
NYC od toga nekih 18k. Do kraja dana ce vjv i to da poraste.

Dobro se zakuvava.

gorasheen
26.03.2020, 23:58
Kapitalizam i ekonomija ispred svega, zdr sistem najgori, hiljade inficitanih nema pare za lecenje....

Odgovoricu na tvom postu, jer si ti uspeo u samo nekoliko reci da veoma sadrzajno opises trenutno stanje u usa. Ovde kod nas se naravno prati sve sta se tamo desava i hteo bih ovo sto si ti napisao samo malo da dopunim svojim vidjenjem.

Cini se da niko ne brine kako ce u usa ekonomija proci u narednom periodu, jer sta god da se desi ameri ce posle toga izaci jos jaci.Trenutno ima otpustanja radnika, brojne kompanije se zatvaraju, nazalost te slike niko ne voli da vidi, ali kad sve ovo prodje zar neko moze da pomisli da te iste kompanije nece nastaviti opet da rade isti posao i da zgrcu ogroman profit? Sad je stvarno mnogo teska situacija, ali ako gledamo dugorocno tj kad prodje ova situacija, za obnovu ekonomije ce trebati jos vise radne snage, pa eto jedne dobre vesti za one bez posla i one koji do 30.09. uspeju da dobiju gc.

Ono sto vise zabrinjava od ekonomije u usa je zdravstvo, koje je sad na ozbiljnom testu, a ne moze po definiciji da funkcionise u situaciji gde se prvenstveno ocekuje humanost i pomoc ljudima u nesreci. Epidemija je drustveni problem cele zajednice i u borbi protiv nje je sustina u solidarnosti, koju americko zdravstvo nazalost nema ni u recniku. Zdravstveni sistem je kapitalisticki, nema teoritisanja sa hipokratom, sve usluge se prodaju za veliki novac i onda je tesko ocekivati od njih da se angazuju 24/7 u korist drustva, pa se zbog toga lako moze desiti jos gori scenario nego u italiji ili spaniji, sto naravno niko ne zeli.

Btw da ti odgovorim opet ovde.. mazda ti je extra izbor, svojevremeno sam vozio rx-8 wankel, a vec dugo mi je zelja mx-3.

SRBghost
30.03.2020, 05:38
Ja ovih dana od Menhetna, do Nutley NJ, stignem kolima za 20 minuta.

Juce je jedan kolega zvao da ne dolazi (pojavili se simptomi), danas drugi. Po mojoj racunici, kada stanari u zgradi saznaju da su dvojica bolesna, svi smo otisli. Paranoja je cudo :) By the way, sve je zapocelo od jednog od stanara koji je bio testiran pozitivno i seckao se po zgradi dok god je mogao.

Prijatelj koji zivi u Queens mi rece da je video veeliku prikolicu/hladnjacu, ispred Elmhurst hospital, i da je vec prilicno napunjena lesevima. oko 20-tak dnevno. Ne znam kakva je situacija po ostalim boroughs, ali crno nam/im se pise.

U NJ isto... S tim sto su tamo ludji, pa uredno prave zurke po stanovima. Juce su nahapsili oko 50 ljudi na zurci u nekon stancicu u NJ. Polako postajem siguran da u situacijama poput ove treba pobiti odredjeni broj budala, cisto da das sansu normalnima da prezive :naughty:

U prodavnicama skoro svega. OSIM toalet papira i bilo koje vrste sredstava za dezinfekciju. Cak i onih koji ubijaju samo bakterije. Jbga, polovini njih je virus i bakterija same germ/shit.

Pre neki dan sreo komsiju na parkingu. On pun truck namirnica, a ja izlazim iz kola sa 4 kutije po 100 komada 9mm (Svenson, TX :naughty:)
Poceo da mi se smeje i kaze "Zasto ne kupujes zalihe? Sta ces ako se sve zatvori i sve stane?"

Ja mu rekao da ne brine, znam gde ima. Ne javlja mi se vec treci dan. :wtf:

Iskreno, meni je do sada bilo sasvim OK. Probudim se rano, odem na archery range - nigde nikoga. Uzivam kao covek sat-dva, odem kuci, pokupim juniora, odvezemo se do skate parka - nigde nikoga. On se nauziva sat-dva i onda kuci...

Sad me sje*ase ovi moji bolesni sa posla. Morace da se radi overtime. Znam da ruzno zvuci, ali ja nikad vise para nisam zaradjivao nego sada. Od juce sam poceo da nosim rukavice kad idem u prodavnicu. Po malo iritira, ali sada je brojka u NJ nezavidna, pa su se i sanse da pokupis nesto skocile.

Pazite se, drugari!

Svenson
30.03.2020, 13:31
Howdy y'all,

Ovde nije tako opasno. Ljudi se setaju po parkovima. Video sam ih u prolazu, dok sam vozio do prodavnice. U prodavnicama je sarena situacija. Walmart je poceo da se oporavlja i popunjava rafove, a HEB se jos uvek dobro drzi. Jedina mana su dugacki redovi ispred HEB posle posla (rada od kuce). U prodavnicama ljudi ozbiljnije shvataju situaciju. HEB prednjaci u tome, posto je "domaci" super-market (Texas).

Mislim da su ljudi jos uvek nesvesni situacije. Sedim u stanu i radim svoj posao. Ne izlazim, cujem se sa ljudima preko "zice", a na ulici praktikujem "social distancing". Tako su me naucili kad sam bio mali. Da slusam pametne ljude.

Da li sam u pravu, videcemo. Uglavnom, ne igram Texas hold 'em sa Koronom. (All in...)

Pozdrav svima. Cuvajte se

neus
30.03.2020, 15:29
Queens je najstrasnije pogodjen. Elmhurst je kasapnica trenutno. Citah prije neki dan da je za noc 50 ljudi umrlo tamo.

Mada te slike sa hladnjacama sam vidio po netu i za neke od njih se tvrdi da su u Brooklynu. Vjv su ih svuda nabavili.

Kod mene na Astoriji se stanje stabilizovalo sto se tice namirnica. Cak smo uspjeli da izvalimo neke Arape koji prodaju maske, sanitizer i rukavice. Sanitizera ima i u Euro-marketu.

Costco se malo isto stabilizovao, ako se ode izjutra, mogu se cak ubosti 2 paketa vode (dozvoljavaju samo 1 paket po brendu, izjutra se mogu uhvatiti i Poland Spring i Kirkland :naughty:) Ostale hrane isto ne hvali, toalet papira itd, mada je sve ograniceno na 1 per person.

E sad sto se tice ljudi...mislim da i dalje ne shvataju ni priblizno ozbiljno ovo. Prije 4-5 dana, bio fantastican dan, izasao malo u setnju, produzio do Astoria parka i samo kad sam se primakao sam skrenuo u prvu ulicicu jer je park bio FULIRAN LJUDIMA. Isto tako, Roosvelt mi je blizu, pa prosetam cesto tamo, vec nekoliko noci za redom sam zaticao neke klince kako rostiljaju, zatim porodice kako sjede na plocnik i jedu pizzu :blink: ludilo uglavnom.

Vec pune 2 nedelje nisam dupetom mrdnuo van Queensa (dobro ROosvelt je tehnicki Manhattan al ne racunam to :D). Busevi su besplatni, ulazi se na zadnja vrata. Medjutim nisam usao ni u jedno sredstvo mass transita ove 2 nedelje. Barem stedim na tim mjesecnim kartama :==D:

Ceka nas duuuuuuug period dok se sve ovo bar malo ne normalizuje. Ovdje predvidjaju neki peak za 15-21 dan al nesto sumnjam u to.

voja82
30.03.2020, 19:30
Pozdrav svima, evo i mene posle duzeg vremena;) Kao prvo nadam se da sve svi zdravi i bezbedni. Mene interesuje jedva stvar, s obzirom da su kod mene u firmi svi dobili Temporary Lay Off da bi smo mogli da apliciramo za unemployment, ali pre nego sto to uradim, brine me jedna stvar. Da li nosioci zelene karte mogu imati problema prilikom apliciranja za drzavljanstvo ako su prethodno koristili unemployment? Nikada do sada nisam aplicirao ni za kakvu benefit do sada.

snezana beograd
31.03.2020, 01:23
Zbog ove ukupne situacije oko corona virusa i ne mogucnosti nabavke ovoga leka u USA,kao i ne postojanja adekvatne zamene u US,molimo nekoga iz Cikaga ili iz US,ko ima viska jednu kutijicu leka Cyclo-progynova da se javi ...

mveruovic
31.03.2020, 01:35
Pozdrav svima, evo i mene posle duzeg vremena;) Kao prvo nadam se da sve svi zdravi i bezbedni. Mene interesuje jedva stvar, s obzirom da su kod mene u firmi svi dobili Temporary Lay Off da bi smo mogli da apliciramo za unemployment, ali pre nego sto to uradim, brine me jedna stvar. Da li nosioci zelene karte mogu imati problema prilikom apliciranja za drzavljanstvo ako su prethodno koristili unemployment? Nikada do sada nisam aplicirao ni za kakvu benefit do sada.

NE mogu da imaju problem jer to placa poslodavac osiguranje za slucaj nezaposlenosti. Nije socijala ili tako nesto. Da li znas mozda kada su vas otpustili da li ce nastaviti da placaju vama osiguranje zdravstveno ako si ga imao ili moraju radnici? Ne znam da l su poceli da placaju od strane drzave, al sad je za masu poslova bolji unemployment nego da covek radi.

voja82
31.03.2020, 03:31
NE mogu da imaju problem jer to placa poslodavac osiguranje za slucaj nezaposlenosti. Nije socijala ili tako nesto. Da li znas mozda kada su vas otpustili da li ce nastaviti da placaju vama osiguranje zdravstveno ako si ga imao ili moraju radnici? Ne znam da l su poceli da placaju od strane drzave, al sad je za masu poslova bolji unemployment nego da covek radi.

Meni poslodavac placa oko 70%, ostalih 30% mi doplacujemo. Za sada znam da jos uvek imamo benefits ali ako se ova situacija nastavi jos 2-3 meseca veliko je pitanje sta ce biti na kraju. Iskreno nemam pojma koliko se dobija za unemployment, zavisi od state i od toga koliko si zaradjivao.

mveruovic
31.03.2020, 04:05
Za unemployment konkretno u NC je maksimum mislim 350$ mesecno (u zavisnosti kolika je bila palta) ali sada federalna vlada dodaje jos 600$ po ceku, sto ispadne skoro 24$ po satu. Mada opet niko nema nikakve informacije sta i kako ce se placati. S tim da je mislim NC jedna od top 5 najgorih drzava po pravima radnika u svakom smislu.

Svenson
31.03.2020, 13:20
Za unemployment konkretno u NC je maksimum mislim 350$ mesecno (u zavisnosti kolika je bila palta) ali sada federalna vlada dodaje jos 600$ po ceku, sto ispadne skoro 24$ po satu. Mada opet niko nema nikakve informacije sta i kako ce se placati. S tim da je mislim NC jedna od top 5 najgorih drzava po pravima radnika u svakom smislu.

Mislim da si nesto preskocio.

$350+$600=$900

a radi se oko 160 sati mesecno.

Kako si dobio $24 po satu?

Da li je to onih 30% ili sve?

mveruovic
31.03.2020, 15:11
Nedeljno sam mislio, sad vidim da je napisano mesecno. U drugim drzavama je jos veci "state" cek.

Futbalista
31.03.2020, 16:25
Jel.moze neko da objasni, gde odlaze tolike stotine miliona dolara koje se vrte u zdravstvenom sistemu USA koji je najskuplji na svetu a sad je pred kolapsom????

uran
31.03.2020, 23:01
Jel.moze neko da objasni, gde odlaze tolike stotine miliona dolara koje se vrte u zdravstvenom sistemu USA koji je najskuplji na svetu a sad je pred kolapsom????

kakvim kolapsom konkretno ?

Ovo je vanredna situcija jer ima dosta obolelih od potpuno nove bolesti i sad treba videti sta i kako. Ne znam da li sam uopste i osiguran od corone jer citaj sitnim slovima ugovor kad korona nije ni bila kad sam ja birao osiguranje.

Mora dakle drzava da se umesa. Mislim koji tujac i placamo drzavu ako je nema kad treba ?!

aleksandarzz
01.04.2020, 01:15
kakvim kolapsom konkretno ?

Ovo je vanredna situcija jer ima dosta obolelih od potpuno nove bolesti i sad treba videti sta i kako. Ne znam da li sam uopste i osiguran od corone jer citaj sitnim slovima ugovor kad korona nije ni bila kad sam ja birao osiguranje.

Mora dakle drzava da se umesa. Mislim koji tujac i placamo drzavu ako je nema kad treba ?!

Sva osiguranja prihvataju sve troskove vezane za koronu, tako da ne moras da brines - pokriven si.

mveruovic
01.04.2020, 01:37
Jel.moze neko da objasni, gde odlaze tolike stotine miliona dolara koje se vrte u zdravstvenom sistemu USA koji je najskuplji na svetu a sad je pred kolapsom????

Pa to nije drzavni zdravstveni sistem, osiguranja mlate milijarde, bolnicama salju koliko im dodju, ostatak u dzep. Normalno da je pred kolapsom jer ovo trenutno nije uobicajno, ni jedna zemlja na svetu ne moze da isprati ovu krizu. Sta ce koji k milion ventilatora da imaju non stop ako im treba 50 000 samo, naravno da je nastao haos.



Sto se tice troskova, znam da ce testiranje biti za dz, ali lecenje nece biti, placace se regularno participacija i procentualni troskovi. Ne znam da li su nesto menjali, ali znam da su sva osiguranja rekla da im ne pada na pamet da pokrivaju 100% troskova.

Dovlagreeeen
01.04.2020, 13:19
Postavicu jedno mozda glupo pitanje😁
Iako se kaze da nema glupih pitanja, samo glupih odgovora, al ajd
Da li neko zna, ovoj finansijskoj pomoci sto je usvojena u USA, a vezano sa situacijom sa COVID19, da li podlezu LPR ili iskljucivo citizens? Nisam uspeo da nadjem decidno nigde info za to... A dobro bi dosla😉
Pozdrav

mveruovic
01.04.2020, 14:43
Svi koji imaju SSN i popunili su taksu za 2018. ili 2019.

vuxanne
01.04.2020, 15:17
Svi koji imaju SSN i popunili su taksu za 2018. ili 2019.

Postoji ipak income limit.

Who is eligible for the economic impact payment?
Tax filers with adjusted gross income up to $75,000 for individuals and up to $150,000 for married couples filing joint returns will receive the full payment. For filers with income above those amounts, the payment amount is reduced by $5 for each $100 above the $75,000/$150,000 thresholds. Single filers with income exceeding $99,000 and $198,000 for joint filers with no children are not eligible.

Eligible taxpayers who filed tax returns for either 2019 or 2018 will automatically receive an economic impact payment of up to $1,200 for individuals or $2,400 for married couples. Parents also receive $500 for each qualifying child.

Izvor IRS (2020) economic-impact-payments-what-you-need-to-know (https://www.irs.gov/newsroom/economic-impact-payments-what-you-need-to-know)

voja82
01.04.2020, 15:44
Ne volim da davim, ali verovatno mnogi od vas koji sad tek citate nisu videli moje pitanje. Nosioci green card koji su dobili lay off kao posledica korone, ako apliciraju za unemployment, da li mogu imati posledice prilikom apliciranja za drzavljanstvo?
Hvala

Dovlagreeeen
01.04.2020, 16:03
Postoji ipak income limit.

Who is eligible for the economic impact payment?
Tax filers with adjusted gross income up to $75,000 for individuals and up to $150,000 for married couples filing joint returns will receive the full payment. For filers with income above those amounts, the payment amount is reduced by $5 for each $100 above the $75,000/$150,000 thresholds. Single filers with income exceeding $99,000 and $198,000 for joint filers with no children are not eligible.

Eligible taxpayers who filed tax returns for either 2019 or 2018 will automatically receive an economic impact payment of up to $1,200 for individuals or $2,400 for married couples. Parents also receive $500 for each qualifying child.

Izvor IRS (2020) economic-impact-payments-what-you-need-to-know (https://www.irs.gov/newsroom/economic-impact-payments-what-you-need-to-know)

Izvinjavam se ako gnjavim, ovoj info sam video i ja na IRS, evo konkretnije pitanje. Na temi USA taxes sam pitao bas pre par dana, takodje ste mi vi dali odgovor. Naime supruga i ja smo u 2019 imali samo activation trip od 10dana,uzeli SSN i vratili se. Pitao sam da li i kako da prijavljujem taxe za predhodnu godinu, pa sam iz odgovara Vas i drugih forumasa shvatio da bi trebalo bez obzira sto nisam imao prihod da ipak prijavim, i to ke ok. E sad s tim u vezi da li ce nas pogoditi i ova pomoc,sta mislite? Drugo ja sam planirao let u USA sad u maju, da namestim zivot sto se kaze, pre dolaska porodice, ali se zbog Covod19 stvar zakomplikovala, verovatno cu morati da odlozim malo put dok se ne smiri situacija. Sta mislite, kakve si sanse da dobijemo taj chek s obzirom na iznetu situaciju i cinjenicu da i nismo trenutno u USA? Hvala na svim sugestijama, misljenjima, pomozete puno definitivno. Pozdrav svima

Dovlagreeeen
01.04.2020, 16:04
Svi koji imaju SSN i popunili su taksu za 2018. ili 2019.

Pardon vi ste mi dali info na drugoj temi.
Hvala i ako imate neko misljenje na ovome gore napisanom, bio bih vam zahvalan
Pozdrav

slucajni_prolaznik
01.04.2020, 20:22
Ne volim da davim, ali verovatno mnogi od vas koji sad tek citate nisu videli moje pitanje. Nosioci green card koji su dobili lay off kao posledica korone, ako apliciraju za unemployment, da li mogu imati posledice prilikom apliciranja za drzavljanstvo?
Hvala

Bilo kakav "unemployment" ne bi trebalo da napravi probleme. Unemployment je na nivou state-a, a drzavljanstvo je federalno.

https://www.google.com/search?q=%E2%80%9Cpublic+charge%E2%80%9D+unemploym ent
https://www.google.com/search?q=unemployment+citizenship

Takodje, nema reci "unemployment" na https://www.uscis.gov/greencard/public-charge

mveruovic
02.04.2020, 01:38
To cak nije ni pomoc od state, jer svaki poslodavac je u obavezi da placa za radnika to osiguranje. Znaci nije dobra volja drzave vec je sve to placeno za konkretno tu situaciju.

Sto se tice ovog jednokratnog ceka, ljudi moraju da popune taksu da bi ovi imali na osnovu cega da isplate. A za ove izmedju 150 000-200 000 zarade i preko, taj cek je za njih kikiriki, nece mnogo da se potrsu sto ga nece dobiti.

vuxanne
02.04.2020, 17:30
Izvinjavam se ako gnjavim, ovoj info sam video i ja na IRS, evo konkretnije pitanje. Na temi USA taxes sam pitao bas pre par dana, takodje ste mi vi dali odgovor. Naime supruga i ja smo u 2019 imali samo activation trip od 10dana,uzeli SSN i vratili se. Pitao sam da li i kako da prijavljujem taxe za predhodnu godinu, pa sam iz odgovara Vas i drugih forumasa shvatio da bi trebalo bez obzira sto nisam imao prihod da ipak prijavim, i to ke ok. E sad s tim u vezi da li ce nas pogoditi i ova pomoc,sta mislite? Drugo ja sam planirao let u USA sad u maju, da namestim zivot sto se kaze, pre dolaska porodice, ali se zbog Covod19 stvar zakomplikovala, verovatno cu morati da odlozim malo put dok se ne smiri situacija. Sta mislite, kakve si sanse da dobijemo taj chek s obzirom na iznetu situaciju i cinjenicu da i nismo trenutno u USA? Hvala na svim sugestijama, misljenjima, pomozete puno definitivno. Pozdrav svima

Ja ne vidim na njihovom sajtu nista sto bi bilo odgovor na ovo pitanje.

Nisam dosla ovde preko zelene lutrije tako da ne se ne razumem u taj proces sta znaci activation trip itd... Sta znaci za status i kako oni to racunaju. To zna najbolje IRS jer ce oni regulisati te isplate.

vuxanne
02.04.2020, 17:33
A za ove izmedju 150 000-200 000 zarade i preko, taj cek je za njih kikiriki, nece mnogo da se potrsu sto ga nece dobiti.

Sve zavisi da li su medju ovima koji su sad nezaposleni. Ti sada mozes da izgubis bilo koji posao ma koliko placen i da imas posledice vezano za to sto ti fali ta zarada.

I npr. imas prosle godine income $150K a ove godine usled COVID-19, promeni ti se nesto pa zaradis mnogo manje od toga. A zivis u istoj pretpostavljam skupoj kuci i imas iste te racune kao i prosle godine.

Svakog ovo pogadja, nekog manje nekog vise. Ali najvise definitvno one bolesne a nakon njih one koji su ostali bez posla.

Futbalista
03.04.2020, 00:18
Sve zavisi da li su medju ovima koji su sad nezaposleni. Ti sada mozes da izgubis bilo koji posao ma koliko placen i da imas posledice vezano za to sto ti fali ta zarada.

I npr. imas prosle godine income $150K a ove godine usled COVID-19, promeni ti se nesto pa zaradis mnogo manje od toga. A zivis u istoj pretpostavljam skupoj kuci i imas iste te racune kao i prosle godine.

Svakog ovo pogadja, nekog manje nekog vise. Ali najvise definitvno one bolesne a nakon njih one koji su ostali bez posla.


Najvise pogadja Bezosa, amazon ubija sad kolko radi a zaposleni kukaju da nemaju zastitnu opremu

slucajni_prolaznik
03.04.2020, 01:05
Izvinjavam se ako gnjavim, ovoj info sam video i ja na IRS, evo konkretnije pitanje. Na temi USA taxes sam pitao bas pre par dana, takodje ste mi vi dali odgovor. Naime supruga i ja smo u 2019 imali samo activation trip od 10dana,uzeli SSN i vratili se. Pitao sam da li i kako da prijavljujem taxe za predhodnu godinu, pa sam iz odgovara Vas i drugih forumasa shvatio da bi trebalo bez obzira sto nisam imao prihod da ipak prijavim, i to ke ok. E sad s tim u vezi da li ce nas pogoditi i ova pomoc,sta mislite? Drugo ja sam planirao let u USA sad u maju, da namestim zivot sto se kaze, pre dolaska porodice, ali se zbog Covod19 stvar zakomplikovala, verovatno cu morati da odlozim malo put dok se ne smiri situacija. Sta mislite, kakve si sanse da dobijemo taj chek s obzirom na iznetu situaciju i cinjenicu da i nismo trenutno u USA? Hvala na svim sugestijama, misljenjima, pomozete puno definitivno. Pozdrav svima

Mozda mozes i da objasnis situaciju sa "next" -> "next" na npr. Intuit-ovom TurboTax-u, pa da vidis sta ce na kraju da ispadne. Problem je sto za bilo kakvu komplikovaniju poresku uslugu treba da se plati skuplja varijanta TurboTax paketa.

3put
05.04.2020, 05:16
a sta se desava ako se razbolis od COVID-19 a nemas osiguranje?

aleksandarzz
05.04.2020, 14:33
Izvinjavam se ako gnjavim, ovoj info sam video i ja na IRS, evo konkretnije pitanje. Na temi USA taxes sam pitao bas pre par dana, takodje ste mi vi dali odgovor. Naime supruga i ja smo u 2019 imali samo activation trip od 10dana,uzeli SSN i vratili se. Pitao sam da li i kako da prijavljujem taxe za predhodnu godinu, pa sam iz odgovara Vas i drugih forumasa shvatio da bi trebalo bez obzira sto nisam imao prihod da ipak prijavim, i to ke ok. E sad s tim u vezi da li ce nas pogoditi i ova pomoc,sta mislite? Drugo ja sam planirao let u USA sad u maju, da namestim zivot sto se kaze, pre dolaska porodice, ali se zbog Covod19 stvar zakomplikovala, verovatno cu morati da odlozim malo put dok se ne smiri situacija. Sta mislite, kakve si sanse da dobijemo taj chek s obzirom na iznetu situaciju i cinjenicu da i nismo trenutno u USA? Hvala na svim sugestijama, misljenjima, pomozete puno definitivno. Pozdrav svima
Za sada ne planiraju da salju cekove, vec ce iskljucivo uplacivati na racun. Nadam se da ste otvorili neki racun dok ste bili ovde. Ukoliko niste, onda ce verovatno biti nekog drugog resenja sa cekovima, kasnije tokom godine. Koliko sam ja shvatio, taj novac ce se pojaviti i kao prihod i kao kredit na taksama za 2020.g. tako da onaj ko ima pravo na to a ne dobije ga sada, dobice ga iduce godine kroz tax refund.
Da bi imao bilo kakvo pravo, moras da uradis taxe za 2019. Ako te sta muci posalji pp, mogu da ti pomognem, nije tesko.

Svenson
05.04.2020, 22:10
a sta se desava ako se razbolis od COVID-19 a nemas osiguranje?

Dok si jos dovoljno snazan, napises testament i cekas. :smil42d2:

Ako imas nesto da snizis temperaturu, pijes po potrebi. I cekas. Kazes ukucanima (prijateljima) da ti donose lekove iz Wllgreens-a ili CVS-a :krstise:

Ako ti nakon 10 dana bude bolje, na putu si da ozdravis, ali opet moras da cekas u karantinu. :obrva:

Nakon 2-3 nedelje, ako se oko tebe ne setaju osobe sa krilima, preziveo si i mozes da ides da proslavis.:punk::punk::punk:

Futbalista
05.04.2020, 23:04
a sta se desava ako se razbolis od COVID-19 a nemas osiguranje?

To je ono najcrnje, ko zna kolko hiljada ljudi nema osiguranje nit pare za lecenje a imaju ovo .ranje

Sto se isplate tice, ko je klejmovao do 20k dobija sredinom apr kintu na racun, od 20 do 40k pocetkom maja, ovi sve preko toga kazu sep tek

Ponocni expres
06.04.2020, 06:01
Zbog korona virusa moze nam se javiti privatnom porukom neko ko dolazi 8.aprila ovim evakuacionim letom iz Srbije a voljan je da nam donese dve male kutijice lekova koje se ne mogu kupiti u US a nemaju adekvatnu zamenu u US ...

johnny_nyc
10.04.2020, 00:02
Ne volim da davim, ali verovatno mnogi od vas koji sad tek citate nisu videli moje pitanje. Nosioci green card koji su dobili lay off kao posledica korone, ako apliciraju za unemployment, da li mogu imati posledice prilikom apliciranja za drzavljanstvo?
Hvala

Voja nemas brige, mi cemo ove godine za drzavljanstvo a ja sam se prijavio na unemployment prije dva tjedna...supruga radi od kuce. To sto sam se ja prijavio nece imati nikakvog utjecaja na dobivanje drzavljanstva.

BTW mi smo u Westchester County nedaleko od New Rochelle gdje je sve krenulo, ovdje je situacija puno bolja nego na pocetku, ljudi se drze kuca, ne izlaze po vani i ne socijaliziraju se na nikime i izgleda da usporava. Mi s prijateljima na FaceTime wine&dine :)

voja82
10.04.2020, 02:27
Voja nemas brige, mi cemo ove godine za drzavljanstvo a ja sam se prijavio na unemployment prije dva tjedna...supruga radi od kuce. To sto sam se ja prijavio nece imati nikakvog utjecaja na dobivanje drzavljanstva.

BTW mi smo u Westchester County nedaleko od New Rochelle gdje je sve krenulo, ovdje je situacija puno bolja nego na pocetku, ljudi se drze kuca, ne izlaze po vani i ne socijaliziraju se na nikime i izgleda da usporava. Mi s prijateljima na FaceTime wine&dine :)

Hvala na informaciji. Drago mi je da se situacija poboljsava.Ovde na FL se ljudi takodje pridrzavaju karantina, svi nose maske i rukavice...mada ovde nije toliko gadno kao u NYC.

vuxanne
12.04.2020, 04:47
Evo nekoliko linkova za pracenje podataka:

https://www.bing.com/covid/
https://coronavirus.jhu.edu/map.html
https://covid19.healthdata.org/united-states-of-america
https://www.worldometers.info/coronavirus/

gorasheen
12.04.2020, 12:45
Evo nekoliko linkova za pracenje podataka:

https://www.bing.com/covid/
https://coronavirus.jhu.edu/map.html
https://covid19.healthdata.org/united-states-of-america
https://www.worldometers.info/coronavirus/


Hvala vam sto ste podelili sa nama ove linkove i prema podacima iz istih dobra vest je svakodnevno povecanje broja oporavljenih, ali je lose to da ce kriva sa brojem stradalih rasti negde do sredine maja.

Nazalost prema ovim projekcijama i posle toga ce biti sporadicnih slucajeva cak do avgusta.

Ove info su zaista zabrinjavajuce za sve vas koji zivite u usa, ali isto i za nas koji sa velikom neizvesnoscu cekamo nastavak procesa za green card.

damagon
12.04.2020, 18:18
Jel zna neko nesto vise o ovim stimulus checkovima od 1200$?

Koliko sam skapirao i gc holderi dobijaju :naughty:

Da li trebamo negde da se prijavimo? Citao sam da ce na IRSu biti odeljak gde cemo moci da proverimo da li smo eligable za to i da pratimo status stimulus checka

mveruovic
12.04.2020, 18:56
Ako imas SSN i popunio si taksu za 2019. imas prava na cek. Ako neko nije popunio taksu jer je zaradio manje od 10 000 ili nije uopste nista zaradio ima na sajtu IRSa da se popune podaci da se i njima omoguci dobijanje love. Ukratko svako sa SSN u Americi ko zaradjuje manje od 75000 ima prava. Ukoliko neko prilikom unosa takse nije ostavio broj racuna u banci dobice cek, ali moguce je da se update podaci na sajtu sa brojem racuna za par dana.

damagon
12.04.2020, 19:07
Da , fajlovao sam takse pre desetak dana. Odlucio sam da mi posalju povrat kao cek na adresu, a ne da ide direktno na racun. Pa nadam se da cemo dobiti nesto od Uncle Sam-a :naughty:

vuxanne
12.04.2020, 20:44
Meni je leglo juce. Uplatice ti IRS na isti racun na koji dobijas povracaj poreza. Jos malo ce (mislim sutra 4/13/20) ce da aktiviraju sajt gde mogu da se prate uplate onih koji nemaju direct deposit aktiviran "Get My Payment".

Cuvajte se prevara. Nista ne treba da se preuzima, IRS ima sve nase podatke i brojeve racuna na koje ce da dostave te pare. Sve informacije samo nadjite na zvanicnom sajtu: https://www.irs.gov/coronavirus-tax-relief-and-economic-impact-payments i pratite ga ga cesto osvezavaju sa novim informacijama.

damagon
12.04.2020, 23:29
Nisam se odlucio za opciju direct deposit, nego da mi cek stigne na adresu. Mislis da ce onda nakon sto depositujem taj check par dana nakon toga automatski da mi legne uplata na racun ?

mveruovic
13.04.2020, 16:22
Cek je kes, znaci kada ga deponujes odmah dobijas pare ne uplacuje ti niko nista. Ali ce trajati kako one ocekuju nekoliko meseci dok posalju cekove.

@vuxxane Sta ti je leglo juce? Povracaj takse ili ova federalna pomoc?

Dovlagreeeen
13.04.2020, 22:12
Mveruovic pisao sam Vam u pp, mozda niste videli, a da ne pitam opet isto, ako ste voljni da mi odgovorite, Pozdrav svima

SRBghost
14.04.2020, 11:54
Hvala vam sto ste podelili sa nama ove linkove i prema podacima iz istih dobra vest je svakodnevno povecanje broja oporavljenih, ali je lose to da ce kriva sa brojem stradalih rasti negde do sredine maja.

Nazalost prema ovim projekcijama i posle toga ce biti sporadicnih slucajeva cak do avgusta.

Ove info su zaista zabrinjavajuce za sve vas koji zivite u usa, ali isto i za nas koji sa velikom neizvesnoscu cekamo nastavak procesa za green card.

Nece ovo nestati dok god ne nadju vakcinu. Ne ide ovaj virus nigde. Uvek ce da iskoci novo zariste, a zahvaljujuci avio saobracaju, za 24h moze da stigne ponovo svugde. Naravno, gradovi i drzave sa najprometnijim aerodromima/lukama ce prvi da ponovo stradaju - sto znaci NYC 99,9%.

vuxanne
14.04.2020, 12:36
@vuxxane Sta ti je leglo juce? Povracaj takse ili ova federalna pomoc?

Federalna pomoc. Povracaj poreza mi je legao u februaru.

vuxanne
14.04.2020, 13:46
Nisam se odlucio za opciju direct deposit, nego da mi cek stigne na adresu. Mislis da ce onda nakon sto depositujem taj check par dana nakon toga automatski da mi legne uplata na racun ?

Ne. Poslace ti cek. Rekli su da treba minimum dve nedelje da stignu cekovi.

gorasheen
14.04.2020, 17:51
Nece ovo nestati dok god ne nadju vakcinu. Ne ide ovaj virus nigde. Uvek ce da iskoci novo zariste, a zahvaljujuci avio saobracaju, za 24h moze da stigne ponovo svugde. Naravno, gradovi i drzave sa najprometnijim aerodromima/lukama ce prvi da ponovo stradaju - sto znaci NYC 99,9%.


Vakcina ce tesko biti napravljena u skorije vreme, jer je osnovni problem, koliko sam pratio razne info, sto virus mutira i taj njegov 'kod' je neuhvatljiv.

Iako nosi istu oznaku c-19 prakticno se ne radi o istom virusu, nego o raznim mutacijama koje su negde vise, a negde manje agresivne, sto se i vidi po razlicitim posledicama koje ostavlja u zemljama od kine do usa.

Avioni i druga prevozna sredstva (brodovi, vozovi, busevi) su idealni za prenosenje virusa, jer putnici u kabinama koriste isti vazduh, pa je dovoljno da jedan zarazeni koji kija ili kaslje odmah prenese virus ostalima.

Svakako se avionom kao najbrzim prevoznim sredstvom najbrze i prenose virusi sa kontinenta na kontinent, ali su sva pristanista i luke i aerodromi, podjednako rizicna mesta gde virusi uvek prvo stizu.

Danas virusi 'putuju' i vrlo brzo stizu u sve delove sveta.

Futbalista
15.04.2020, 06:53
Federalna pomoc. Povracaj poreza mi je legao u februaru.

Meni leglo danas preko direct deposit, nisam ocekivao tako brzo

damagon
15.04.2020, 18:32
Da li si fajlovao takse za 2019 i kada? Da li si imao povracaj i da li si povracaj dobio kao direct deposit ili preko checka? Meni je prvi put da fajlujem takse, mozda me zaobidju sa ovim stimulus checkom sta znam :naughty:

Futbalista
16.04.2020, 00:01
Da li si fajlovao takse za 2019 i kada? Da li si imao povracaj i da li si povracaj dobio kao direct deposit ili preko checka? Meni je prvi put da fajlujem takse, mozda me zaobidju sa ovim stimulus checkom sta znam :naughty:

Takse sam fajlovao pocetkom Marta, dobio povracaj zbog dvoje dece, sve je islo preko direct deposit, kao i sad

SRBghost
16.04.2020, 01:30
Jutros i nama stigla cestitka od IRS na direct deposit. Lepo iznenadjenje za dobro jutro :naughty:

Svenson
18.04.2020, 14:12
Da li si fajlovao takse za 2019 i kada? Da li si imao povracaj i da li si povracaj dobio kao direct deposit ili preko checka? Meni je prvi put da fajlujem takse, mozda me zaobidju sa ovim stimulus checkom sta znam :naughty:

Nece. Imaju sve nove u sistemu, znaci stize lova. Mozda prvo salju u najugrozenija podrucja.
Ja se ne nadam da ce mi stici pre 1. maja. Dok postanska kocija iz DC-ja stigne do Teksasa, proci ce april.

damagon
19.04.2020, 00:44
Ja sam u Marylandu pa jos uvek nista. Inace puno J1 studenata (work and travek program) je dobilo ovih 1200$ samo zato sto su se odlucili za direct deposit kad su fajlovali takse. Proslo je takodje 15 radnih dana kako sam fajlovao takse, ali ni ovih 1200$ a ni povracaj taksi :drool:

aleksandarzz
19.04.2020, 13:40
Ja sam u Marylandu pa jos uvek nista. Inace puno J1 studenata (work and travek program) je dobilo ovih 1200$ samo zato sto su se odlucili za direct deposit kad su fajlovali takse. Proslo je takodje 15 radnih dana kako sam fajlovao takse, ali ni ovih 1200$ a ni povracaj taksi :drool:

Svako ko ima SSN i nalazi se u USA ima pravo na taj novac. Nema nikakve veze sa time da li rafund dobija preko DD ili mu salju cek. Kod studenata je cest slucaj da ih roditelji prijavljuju kao "dependant" i u tom slucaju oni nemaju pravo na ovu pomoc. Zbog toga neki studenti dobiju novac a neki ne.

dusmanic
19.04.2020, 17:16
Svako ko ima SSN i nalazi se u USA ima pravo na taj novac. Nema nikakve veze sa time da li rafund dobija preko DD ili mu salju cek. Kod studenata je cest slucaj da ih roditelji prijavljuju kao "dependant" i u tom slucaju oni nemaju pravo na ovu pomoc. Zbog toga neki studenti dobiju novac a neki ne.

Ja sam u USA of januara. Imam SSN, nisam fajlovao takse i koliko sam razumeo nemam pravo na pomoc od 1200$

Futbalista
19.04.2020, 22:09
Ja sam u USA of januara. Imam SSN, nisam fajlovao takse i koliko sam razumeo nemam pravo na pomoc od 1200$

Tako sam i ja razumeo, nije bas da onaj ko dodje USA, i dobije posle 10dana SSN, automatski odmah dobija i pomoc...malo je nerelano

voja82
19.04.2020, 22:50
1200$ dobija onaj ko je fajlovao takse za 2018 i 2019 i kome je primanje do 75.000 godisnje.

damagon
20.04.2020, 01:19
Dovoljno je da smo fajlovali takse za 2018 ili za 2019.

Eligible taxpayers who filed tax returns for either 2019 or 2018 will automatically receive an economic impact payment of up to $1,200 for individuals or $2,400 for married couples and up to $500 for each qualifying child.

Preuzeto sa sajta IRS



Mozda su ljudi proveravali get my payment na irs i iznosi im Payment Status Not Available, verovatno jer imaju previse poseta na sajtu....

ALEX2606
20.04.2020, 05:16
Tako sam i ja razumeo, nije bas da onaj ko dodje USA, i dobije posle 10dana SSN, automatski odmah dobija i pomoc...malo je nerelano

Nisi dobro razumeo; postoji opcija za Non-filer-e na sajtu IRS-a, samo im je potrebno dostaviti podatke iz banke za direct deposit.

Sims
20.04.2020, 18:46
Nisi dobro razumeo; postoji opcija za Non-filer-e na sajtu IRS-a, samo im je potrebno dostaviti podatke iz banke za direct deposit.

Kad kliknes na tu opciju dobijes upozorenje da ne nastavljas dalje ukoliko nisi bio u USA 2019. godine.

aleksandarzz
20.04.2020, 23:49
Malo sam nesrecno srocio prethodni post. Komentar se odnosio na cekove i direct deposit.
Sto se tice prava na pomoc, mnogo toga je nejasno. Zasto bi onaj ko nije bio u USA 2019-te bio diskvalifikovan, ako je kriza u 2020-oj? Negde sam procitao da ce se ta pomoc voditi kao tax credit kad se sledece godine budu popunjavale taxe. Ako je to tacno, onda ce i oni koji na to imaju pravo, a ne dobiju nista sada, ostvariti pravo na tax kredit sledece godine.

ALEX2606
21.04.2020, 02:32
Kad kliknes na tu opciju dobijes upozorenje da ne nastavljas dalje ukoliko nisi bio u USA 2019. godine.

Nisam naisao ni na kakvu slicnu opciju; dobio sam cak i confirmation e-mail da je file-ovani 1040 automatski prosledjen IRS-u.

Sims
21.04.2020, 03:56
Nisam naisao ni na kakvu slicnu opciju; dobio sam cak i confirmation e-mail da je file-ovani 1040 automatski prosledjen IRS-u.

Kad ides na Non-Filers i odaberes Enter Your Information lepo stoji upozorenje Do NOT continue here if:
You were not a U.S. citizen or U.S. permanent resident in 2019.

Katarina12
21.04.2020, 12:10
Ne znam da li ste videli ali Trumpov novi post na Twitteru glasi ovako :
In light of the attack from the Invisible Enemy, as well as the need to protect the jobs of our GREAT American Citizens, I will be signing an Executive Order to temporarily suspend immigration into the United States!

Futbalista
21.04.2020, 14:51
Ne znam da li ste videli ali Trumpov novi post na Twitteru glasi ovako :
In light of the attack from the Invisible Enemy, as well as the need to protect the jobs of our GREAT American Citizens, I will be signing an Executive Order to temporarily suspend immigration into the United States!

Videli smo, i taj post je na temi visa buletin_____________<<<<<__^________________

ALEX2606
21.04.2020, 23:54
Kad ides na Non-Filers i odaberes Enter Your Information lepo stoji upozorenje Do NOT continue here if:
You were not a U.S. citizen or U.S. permanent resident in 2019.

Nada umire poslednja... Poslacu ti $5 Burlington gift card ako legne

losmi94
22.04.2020, 05:59
Kad ides na Non-Filers i odaberes Enter Your Information lepo stoji upozorenje Do NOT continue here if:
You were not a U.S. citizen or U.S. permanent resident in 2019.
Sta mislis da li ALEX2606 kasnije moze imati probleme prilikom prijavljivanja poreza za naredne godine zato sto je ovo popunio? Pitam posto sam u istoj situaciji i ne znam sta mi je pametno da radim.

dusmanic
22.04.2020, 13:32
Sta mislis da li ALEX2606 kasnije moze imati probleme prilikom prijavljivanja poreza za naredne godine zato sto je ovo popunio? Pitam posto sam u istoj situaciji i ne znam sta mi je pametno da radim.

Ja sam krenuo da popunjavam i na kraju trazi da potvrdimo da li se slazemo da mozemo imati probleme, penale i sl. I odustao sam. Moja supruga i dete nemaju jos ni socijalni broj, zbog korone, ne rade institucije. Cudno je i to da traze neki pin kod od prosle godine... Bas bi nam znacilo da dobijemo tu pomoc, ali ne znam da li smemo da apliciramo

johnny_nyc
22.04.2020, 14:36
Po ovome tko god je emigrirao u USA u 2020 nije eligible za stimulus payment:

“Resident aliens” are people who have green cards or people who can prove that they have been physically present in the United States long enough to establish “substantial presence,” as per U.S. tax law.

The IRS substantial presence test counts and calculates whether you were physically present in the United States at least 31 days during the current tax year and a total of 183 days during the last three tax years (including the current tax year).

ALEX2606
22.04.2020, 15:40
Sta mislis da li ALEX2606 kasnije moze imati probleme prilikom prijavljivanja poreza za naredne godine zato sto je ovo popunio? Pitam posto sam u istoj situaciji i ne znam sta mi je pametno da radim.

Ne znam zasto vi brinete oko toga da li cu ja imati penale naredne godine jer sam se prijavio za stimulus payment; ovo je vanredna situacija oko koje ste svi svesni i naravno da cu pokusati za svoju porodicu da dobijem bilo kakav support...

Futbalista
22.04.2020, 16:09
Ne znam zasto vi brinete oko toga da li cu ja imati penale naredne godine jer sam se prijavio za stimulus payment; ovo je vanredna situacija oko koje ste svi svesni i naravno da cu pokusati za svoju porodicu da dobijem bilo kakav support...

To je potpuno normalno i treba pokusati sve...
Sto se tiče ove diskusije oko toga da li ce dobiti novac koji su tek dosli, pa nelogicno je da ga dobiju bas svi pa i tek koji su dosli, sta, uzme lovu za 4 clana porodice i zapali nazad odakle je dosao. Ne ide to bas tako u USA da ti drzava da na lepe oci a ti njoj nista!

ikac89
22.04.2020, 17:28
+1

A dodatno to bi možda moglo da napravi problem prilikom aplikacije za državljanstvo.

mveruovic
22.04.2020, 21:04
Ja sam krenuo da popunjavam i na kraju trazi da potvrdimo da li se slazemo da mozemo imati probleme, penale i sl. I odustao sam. Moja supruga i dete nemaju jos ni socijalni broj, zbog korone, ne rade institucije. Cudno je i to da traze neki pin kod od prosle godine... Bas bi nam znacilo da dobijemo tu pomoc, ali ne znam da li smemo da apliciramo

Nemas prava, ne znam zasto si i pokusavao. Ja bih voleo svi kojima treba mogu da dobiju, ali svesno znas da si dosao pre 3 meseca u 2020. i nisi popunio taksu 2019. i 2018. jer tad nisi ni bio rezident i opet si hteo da pokusas. Zasto zbog 3000 dolara ugroziti svoj legalan status ovde, te pare su smesne u odnosu na posledice.

Sims
22.04.2020, 21:56
Ne znam zasto vi brinete oko toga da li cu ja imati penale naredne godine jer sam se prijavio za stimulus payment; ovo je vanredna situacija oko koje ste svi svesni i naravno da cu pokusati za svoju porodicu da dobijem bilo kakav support...

Naravno da treba pokusati sve za porodicu, ali u okvirima dozvoljenih stvari. Ne mozes tvrditi da neko ima pravo na stimulus check, a dosao je 2020. u USA. To sto si ti odlucio da ipak podneses zahtev iako si video uppzorenja je tvoja stvar. Bilo bi lepo da si i to naveo pa da ljudi znaju, a ne da izostavljas veoma bitne detalje.

Upravo ovakvo razmisljanje mi je dovoljan dokaz da sam ucinila pravu stvar sto sam otisla sa brdovitog Balkana gde ljudi misle da nikakav zakon za njih ne vazi i da se sve moze 'srediti'. Budite srecni sto smo uopste izvuceni i sto smo dobili priliku da dodjemo, radimo i zivimo ovde i to sve na osnovu nekakve tamo lutrije.

Lepo pise da se ne kvalifikujes ako nisi bio u Americi 2019. godine. Ne vidim smisao daljeg polemisanja na ovu temu.

aleksandarzz
22.04.2020, 22:03
Lepo pise da se ne kvalifikujes ako nisi bio u Americi 2019. godine.

Gde to pise?
Evo sta je objavljeno na IRS-u.
U.S. citizens, permanent residents or qualifying resident aliens will receive the Economic Impact Payment of $1,200 for....
You are a resident alien of the United States for tax purposes if you meet either the green card test or the substantial presence test for the calendar year (January 1-December 31).
Zasto bi boravak u USA u 2019-oj bio uslov za pomoc usled krize koja se desava u 2020-oj?

mveruovic
22.04.2020, 22:10
Uslov je da je neko popunio taksu za 2018. ili 2019. i da ima ssn. Ako nije popunio taksu onda ode da da podatke za 2018. ili 2019. Kako moze da da podatke ako nije ziveo u 2019. u Americi?

Po toj logici jer je kriza u 2020. ne bi trebalo ni da ima uslova za zaradu od 150 000 jer kriza je u 2020. a ne u 2019. kad su zaradjene te pare?

aleksandarzz
23.04.2020, 00:04
Uslov je da je neko popunio taksu za 2018. ili 2019. i da ima ssn. Ako nije popunio taksu onda ode da da podatke za 2018. ili 2019. Kako moze da da podatke ako nije ziveo u 2019. u Americi?

Po toj logici jer je kriza u 2020. ne bi trebalo ni da ima uslova za zaradu od 150 000 jer kriza je u 2020. a ne u 2019. kad su zaradjene te pare?

https://www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment-frequently-asked-questions
Na ovom linku je objasnjenje ko ima pravo, a ko nema. Ne vidim da igde stoji da je boravak u USA u 2019-oj uslov.

Futbalista
23.04.2020, 00:18
https://www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment-frequently-asked-questions
Na ovom linku je objasnjenje ko ima pravo, a ko nema. Ne vidim da igde stoji da je boravak u USA u 2019-oj uslov.

Ne moras da boravis u USA ali da platis porez moras

aleksandarzz
23.04.2020, 00:51
Ne moras da boravis u USA ali da platis porez moras

Platili su ljudi. Od ukupnog prihoda u iznosu od $0.00 oduzmes "standard deduction" i dobijes negativan broj. 10% od negativnog broja je isto tako negativno, pa se to zaokruzi na 0. Tako je ukupno dugovanje za porez $0.00, koliko je i placeno u skracenom postupku, bez podnosenja 1040 IRS-u.

mveruovic
23.04.2020, 01:50
Za vec postojece rezidente i drzavljane naravno da nema uslova da li su bili ili ne u 2019. u Americi. Ali neko ko je dosao u 2020. i tek tad postao rezident ne moze da plati porez za 2019. godinu niti ispunjava uslov da sada dobije pomoc. Sledece godine ce mozda moci da dobije pare ili samo poresko oslobodjenje u tom iznosu.

Sims
23.04.2020, 02:18
Gde to pise?
Evo sta je objavljeno na IRS-u.


Zasto bi boravak u USA u 2019-oj bio uslov za pomoc usled krize koja se desava u 2020-oj?

Mozda se nismo dobro razumeli. Moj post se odnosio na ljude koji su postali legal permanent residents 2020. godine. Ako si aktivirao status 2020. godine onda ni ne mozes da fajlujes takse ni za 2019. ni za 2018. godinu jer nisi tad ni bio u USA, a to je jedan od uslova za dobijanje pomoci. Ako spadas u kategoriju koja inace ne treba da fajluje takse onda imas opciju Non Filers. Kad ides na Non Filers pise da ne nastavljas dalje ako nisi imao status americkog drzavljanina ili LPR-a 2019. godine.

a13x
23.04.2020, 02:24
Mozda se nismo dobro razumeli. Moj post se odnosio na ljude koji su postali legal permanent residents 2020. godine. Ako si aktivirao status 2020. godine onda ni ne mozes da fajlujes takse ni za 2019. ni za 2018. godinu jer nisi tad ni bio u USA, a to je jedan od uslova za dobijanje pomoci. Ako spadas u kategoriju koja inace ne treba da fajluje takse onda imas opciju No Filers. Kad ides na No Filers pise da ne nastavljas dalje ako nisi imao status americkog drzavljanina ili LPR-a 2019. godine.

Kolliko sam ja gledao i istrazivao, zbog sebe, usao sam 9. januara ove godine, imam pravo na 1200 USD, ali tek kad budem prijavljivao taksu za 2020 godinu, to jest, kroz umanjenje takse. Osim ako u medjuvremenu ne uzmu i nas u obzir kroz neki drugi mehanizam, u sta cisto sumnjam.

Sims
23.04.2020, 02:31
Kolliko sam ja gledao i istrazivao, zbog sebe, usao sam 9. januara ove godine, imam pravo na 1200 USD, ali tek kad budem prijavljivao taksu za 2020 godinu, to jest, kroz umanjenje takse. Osim ako u medjuvremenu ne uzmu i nas u obzir kroz neki drugi mehanizam, u sta cisto sumnjam.

To je vec nesto drugo i ima nekakve logike. I sama sam dosla u februaru ove godine. Videcemo sta ce biti Za sad je tako kako je.

Svenson
23.04.2020, 04:55
Svi ce imati olaksice za taksu za ovu godinu, ali dogodine. Bice jos olaksica i para za one koji su pogodjeni ovim :smrc:

Elem, od 24.aprila u Hjustonu (mozda i u celom Teksasu) je obavezno nosenje zastitnih maski. Mogu da se nose i "bandane". To su one marame sto su svojevremeno kauboji nosili. Jos samo da nam podele konje (oruzje imamo) i mozemo da se podsetimo kao je bilo pre 150 godina (otprilike).
Pa kad predjem Brazos na konju, na istom mestu gde je to uradio Dzon Vejn u filmu "Rio Bravo". :;D:

Losa vest, jos nije stigla kocija sa novcem iz DC-ja.:no:

Dobra vest. Od ponedeljka "ponovo radi bioskop". Tacnije, mogu (skoro) svi "normalno" da rade.

Opet, losa vest. Na poslu mora da se nosi maska. Koga serif uhvati bez maske, placa kaznu $1000 ili ide u zatvor 180 dana. :w00t:

neus
23.04.2020, 06:43
Znaci stigla i do Teksasa naredba za maske.

Ovamo vec 10ak dana je na snazi ta mjera. Vazi doduse samo za prodavnice/apoteke/mjesta gdje se ne moze primijenjivati 6ft social distance.

Sa pozitivne strane, makar su te maske sada dostupnije. Sa negativne-cijene istih su skocile (logicno).

losmi94
23.04.2020, 06:53
Ne znam zasto vi brinete oko toga da li cu ja imati penale naredne godine jer sam se prijavio za stimulus payment; ovo je vanredna situacija oko koje ste svi svesni i naravno da cu pokusati za svoju porodicu da dobijem bilo kakav support...
Izvini, pogresno si me razumeo. Zaista mi nije bila namera da nekoga vredjam ili da ulazim u tudji zivot. Samo sam zeleo da vidim kako i drugi ljudi gledaju na ovu situaciju i koje informacije imaju od proverenih. Definitivno sam nakon svega odlucio da se ne prijavljujem za stimulus od 1200 $ ove godine. Ako bude sledece godine 1200 $ - odlicno, ako ne bude - zaradice se svakako :)

aleksandarzz
24.04.2020, 00:31
Ja sam na kraju morao svojim ocima da se uverim u ovo sto je @Sims napisala, i da utvrdim da je u pravu. Bas me zanima koja je logika da boravak u USA u 2019-oj ne navedu nigde kao uslov (cak ni u delu "ko nema pravo"), a onda napisu "ne idi dalje ako nisi bio u USA U 2019-oj."
Negde sam i ja procitao da pomoc ide u formi tax kredita pa se nadam da ce se to ispeglati u sledecoj sezoni taksi. Nazalost, to verovatno necete znati do januara, dok ne objave uputstva za popunjavanje 1040 za 2020-u.

kdragan77
26.04.2020, 12:06
Dobio sam ovaj stimulants check ali odmah sam morao da platim tax sto me je izaslo isto ( check 2400$ tax 2200$) . Sto se tice CV 19 mislim da je Kolorado dobro prosao za razliku od drugih drzava. Uveli smo medju prvima tu stay home order a statisticki Kolorado je state koji ima najvise radnika koje rade od kuce remotely.
Dosta je ljudi apliciralo za unemployment , statistika kaze oko 300k ( populacija Kolorada je oko 5 mil) . Mislim da imamo srecu sto nismo tako zgusnuto naseljeni pa nas nije toliko zakacilo.
Ljudi drzite se i ovo ce proci ...

Tic-Tac
26.04.2020, 18:55
Mi smo se u USA doselili krajem Novembra, ali smo prvih mesec dana putovali i obavljali formalnosti, pa smo krenuli da radimo početkom Januara. Nismo sigurni da li imamo pravo na stimulis, ali smo svakako početkom Aprila fajlovali $0 za 2019. i nadamo se najboljem. Da li je još neko u sličnoj situaciji?

Nije baš jasno definisana situacija za nas nove migrante, te čisto sumnjam da će iko praviti problem ako se neko ko se ne kvalifikuje za stimulus prijavi ili fajluje takse. U tom slučaju će prosto odbiti isplatu. Sa druge strane, ako već postoji prethodno pomenuto obaveštenje koje se odnosi na one koji su imigrirali ove godine, možda je najpametnije biti strpljiv. Verujem da će stimulus dobiti svako ko na njega ima pravo, samo je pitanje kada.

Svenson
27.04.2020, 04:59
Mi smo se u USA doselili krajem Novembra, ali smo prvih mesec dana putovali i obavljali formalnosti, pa smo krenuli da radimo početkom Januara. Nismo sigurni da li imamo pravo na stimulis, ali smo svakako početkom Aprila fajlovali $0 za 2019. i nadamo se najboljem. Da li je još neko u sličnoj situaciji?

Nije baš jasno definisana situacija za nas nove migrante, te čisto sumnjam da će iko praviti problem ako se neko ko se ne kvalifikuje za stimulus prijavi ili fajluje takse. U tom slučaju će prosto odbiti isplatu. Sa druge strane, ako već postoji prethodno pomenuto obaveštenje koje se odnosi na one koji su imigrirali ove godine, možda je najpametnije biti strpljiv. Verujem da će stimulus dobiti svako ko na njega ima pravo, samo je pitanje kada.

Mislim da na sajtu IRS postoji obavestenje da oni koji imaju prihode ispod odredjene sume nece dobiti novac.
irs.gov

Tic-Tac
27.04.2020, 05:18
Mislim da na sajtu IRS postoji obavestenje da oni koji imaju prihode ispod odredjene sume nece dobiti novac.
irs.gov

Odakle je ta informacija?
Mi smo na irs-ovom satu našli ovo:

Q12. Will my Payment be reduced if my income is too little or too much?

A12. Eligible individuals don’t need a minimum income for the Payment.

BOBAN2019
27.04.2020, 06:10
Mi smo se u USA doselili krajem Novembra, ali smo prvih mesec dana putovali i obavljali formalnosti, pa smo krenuli da radimo početkom Januara. Nismo sigurni da li imamo pravo na stimulis, ali smo svakako početkom Aprila fajlovali $0 za 2019. i nadamo se najboljem. Da li je još neko u sličnoj situaciji?

Nije baš jasno definisana situacija za nas nove migrante, te čisto sumnjam da će iko praviti problem ako se neko ko se ne kvalifikuje za stimulus prijavi ili fajluje takse. U tom slučaju će prosto odbiti isplatu. Sa druge strane, ako već postoji prethodno pomenuto obaveštenje koje se odnosi na one koji su imigrirali ove godine, možda je najpametnije biti strpljiv. Verujem da će stimulus dobiti svako ko na njega ima pravo, samo je pitanje kada.

I mi smo dosli u Usa krajem novembra i tek od januara ja radim.Popunio sam na IRS-u podatke u aplikaciji Non-filers 12. aprila i odobrena nam je ispalta.Popune se samo osnovne stvari socijalni broj,ID,adresa,za sve clanove porodice, i broj bankovnog racuna.Takodje za taksu za 2019 sam napisao nula.Stigao mi je odmah mail da ce da provjere imamo li pravo na isplatu,a nakon pola sata je stigao i drugi mail sa potvrdom da ispunjavamo uslove i da provjeravamo status na Get my payment.Dugo vremena je status bio not availeble

BOBAN2019
27.04.2020, 06:17
Odakle je ta informacija?
Mi smo na irs-ovom satu našli ovo:

Q12. Will my Payment be reduced if my income is too little or too much?

A12. Eligible individuals don’t need a minimum income for the Payment.

Mi smo se u USA doselili krajem Novembra, ali smo prvih mesec dana putovali i obavljali formalnosti, pa smo krenuli da radimo početkom Januara. Nismo sigurni da li imamo pravo na stimulis, ali smo svakako početkom Aprila fajlovali $0 za 2019. i nadamo se najboljem. Da li je još neko u sličnoj situaciji?

Nije baš jasno definisana situacija za nas nove migrante, te čisto sumnjam da će iko praviti problem ako se neko ko se ne kvalifikuje za stimulus prijavi ili fajluje takse. U tom slučaju će prosto odbiti isplatu. Sa druge strane, ako već postoji prethodno pomenuto obaveštenje koje se odnosi na one koji su imigrirali ove godine, možda je najpametnije biti strpljiv. Verujem da će stimulus dobiti svako ko na njega ima pravo, samo je pitanje kada.
I mi smo dosli u Usa krajem novembra i tek od januara ja radim.Popunio sam na IRS-u podatke u aplikaciji Non-filers 12. aprila i odobrena nam je ispalta.Popune se samo osnovne stvari socijalni broj,ID,adresa,za sve clanove porodice, i broj bankovnog racuna.Takodje za taksu za 2019 sam napisao nula.Stigao mi je odmah mail da ce da provjere imamo li pravo na isplatu,a nakon pola sata je stigao i drugi mail sa potvrdom da ispunjavamo uslove i da provjeravamo status na Get my payment.Dugo vremena je status bio not availeble,ali prije tri dana je promjenjen i najavili su isplatu 29.aprila.Eto nadam se da sam ti bar malo pomogao.Ja sa zenom i cerkom ocekujem u sredu 2900$ 😀

snezana beograd
30.04.2020, 18:18
Jedanaestog aprila aplicirali smo za pomoc Non-Filers i u Cikagu smo pre dva dana dobili za nas dvoje po 1200 dolara,ali za dete smo takodje aplicirali u isto vreme ali nismo dobili tih obecanih 500 dolara ... Ako smo dobro razumeli citajuci na sajtu Irs a kazu da ce tih 500 dolara moci da se odbije od takse za sledecu godinu ... Ako neko bolje razume kako i zasto moze da objasni ...

BOBAN2019
30.04.2020, 20:16
Jedanaestog aprila aplicirali smo za pomoc Non-Filers i u Cikagu smo pre dva dana dobili za nas dvoje po 1200 dolara,ali za dete smo takodje aplicirali u isto vreme ali nismo dobili tih obecanih 500 dolara ... Ako smo dobro razumeli citajuci na sajtu Irs a kazu da ce tih 500 dolara moci da se odbije od takse za sledecu godinu ... Ako neko bolje razume kako i zasto moze da objasni ...

Ista je situacija i kod nas. Mi smo ocekivali 2900, a dobili smo 2400$.Ne znam sta se desava sa novcem namenjen za dete od 500$,ako neko zna bolje, neka pojasni... 😀

aleksandarzz
01.05.2020, 00:18
Kad budete radili takse sledece godine, imacete tax kredit u iznosu od brojodraslih*1200 + brojdece*500. U vasem slucaju to je 2900. Od toga ce se odbiti iznos koji ste vec primili tj. 2400. Ukupan kredit ce biti $500.
Pojam kredit ne znaci da dobijate novac na zajam pa da ga vracate sa kamatom. Ovde je to poreska olaksica. Ako na kraju godine dugujete jos 200 za takse i imate kredit od 500 to znaci da ce vam poslati cek na $300.

SRBghost
05.05.2020, 05:08
Ako ste radili part time ili freelance poslove u NJ, a zbog COVID ih vise ne radite, imate pravo na unemployement insurance. Popunite prijavu i ocekujete za koji dan da postom dobijete odbijenice, a zatim na mail uputstva za ponovnu prijavu. Posle toga stize unemplyement + 600$ nedeljno. Koliko god sasavo zvucalo, ovo sa odbijanjem je redovna procedura za part time i freelance poslove.

Futbalista
06.05.2020, 19:38
Kolko je realna prica da usa daje 2000$ mesecno svakom taxpayeru narednih godinu dana?

Dosta se govori o tome po ozbiljnijim portalima

johnywalker
06.05.2020, 20:38
Kolko je realna prica da usa daje 2000$ mesecno svakom taxpayeru narednih godinu dana?

Dosta se govori o tome po ozbiljnijim portalima

Prema podacima IRSa u 2016 je bilo ukupno 140.9 MILIONA taxpayers. Uzmi taj broj pa pomnozi sa $24.000 i dobit ces iznos od nepuna 3.5 triliona ili na nasem biliona US $. pa ti sad skontaj da li je to realno ili ne.

Republikanci se bune da se previse dijele food stamps a kamoli da nekome daju $2000 mjesecno cijelu godinu.

mveruovic
06.05.2020, 22:58
Kolko je realna prica da usa daje 2000$ mesecno svakom taxpayeru narednih godinu dana?

Dosta se govori o tome po ozbiljnijim portalima

Znaci nece dati 20 dolara mesecno a ne 2000. Ne znam koji su to ozbiljni portali, ali od toga nema nista.

aleksandarzz
07.05.2020, 00:32
To je jedan od predloga zakona o drugoj fazi pomoci. Prva faza je ovo sto smo dobili (osim Svensona:==D: ) i ostalo sto se nalazi u CARES aktu. Ne verujem da jos uvek postoji neki ozbiljan plan, tako da je rano nagadjati bilo sta na tu temu.

Futbalista
07.05.2020, 01:23
Znaci nece dati 20 dolara mesecno a ne 2000. Ne znam koji su to ozbiljni portali, ali od toga nema nista.

Pa tvoje demokrate pokusavaju da proguraju taj plan u senat!

vuxanne
07.05.2020, 03:46
Ista je situacija i kod nas. Mi smo ocekivali 2900, a dobili smo 2400$.Ne znam sta se desava sa novcem namenjen za dete od 500$,ako neko zna bolje, neka pojasni... 😀

Ako zaradnjujete zajedno preko $150,000, skidaju po $5 na svakih ekstra zaradjenih $100.

$500 mogu da skinu dakle za $100*100 = $10,000 ekstra iliti $160,000 annual family income.

mveruovic
07.05.2020, 14:06
Pa tvoje demokrate pokusavaju da proguraju taj plan u senat!

Moje demokrate? Ako su moje, onda su i tvoje, a jedno su zelje drugo realnost. Svaka budala koja je u predstavnickom domu moze da podnese predlog zakona koji nikad niko nece doneti.

doE0
25.07.2020, 13:30
Da li nosioci zelene karte mogu da apliciraju za naknadu za nezaposlene i da li ta naknada moze da napravi problem prilikom apliciranja za pasos?

aleksandarzz
25.07.2020, 13:45
Da li nosioci zelene karte mogu da apliciraju za naknadu za nezaposlene i da li ta naknada moze da napravi problem prilikom apliciranja za pasos?

1. Da. Moja supruga je primala naknadu neko vreme, dok se nije vratila na posao.
2. Trenutno ne. Za par godina ko zna sta ce biti. Mozda ce ukinuti i ova trenutna glupava pravila, a mozda ce traziti i odredjenu boju koze.

mveruovic
26.07.2020, 01:45
Ne moze da utice jer to nije socijalno davanje, poslodavac placa osiguranje za slucaj nezaposlenosti pa se iz tog fonda i isplacuje.

Svenson
26.07.2020, 03:53
Ne moze da utice jer to nije socijalno davanje, poslodavac placa osiguranje za slucaj nezaposlenosti pa se iz tog fonda i isplacuje.

Placaju pola-pola, jer se tako deli obaveza placanja FICA. Tako je svuda u svetu, pa i ovde (u Americi).

mveruovic
26.07.2020, 10:17
Mesas razlicite stvari, unemployment placa poslodavac.

damagon
08.09.2020, 23:09
Da li je neko koristio ovaj open enrollment za health insurance?

Kakva su iskustva, da li se potencijalno moze lose odraziti kasnije kada se aplicira za drzavljanstvo/obnavlja green card

mveruovic
09.09.2020, 11:07
Navodno medicaid nije “public charge”, ali ja bih licno probao da izbegnem sve to jer ako ovaj ludak opet pobedi ko zna sta ce tek doneti od pravila.

slucajni_prolaznik
25.11.2020, 09:50
Slucajno nabasah na ovo (naravno, pitanje je i da li je istina) https://rs.n1info.com/Zdravlje/a675279/MMR-vakcina-mogla-bi-da-smanji-rizik-od-ozbiljnog-kovida-19.html. Ali eto, mozemo iz prve ruke saznati ima li teze obolelih medju skorijim primaoicma MMR. Nama jos uvek ("kuc-kuc") bas nista.

slucajni_prolaznik
25.11.2020, 12:53
Ili drugim recima da i mi napravimo istrazivanje medju nama i javimo:
da li iko poznaje nekog ko je dobio mmr vakcinu u skorije vreme, a imao teze covid-19 posledice?

bila bi super reklama za sajt u svakom slucaju...

SRBghost
08.12.2020, 10:08
Ja zivim u NJ, i polako rusimo rekorde iz Aprila i Maja, primio MMR pre 5 godina, ali ne bih testirao teoriju, ako ne moram :grin:

Svenson
09.12.2020, 05:45
Kakve veze ima vakcina koja stiti od malih boginja, rubeola i zausaka sa vrstom gripa koji najcesce napada disajne organe?
Meni to poredjenje ne stima.

kdragan77
09.12.2020, 15:16
Mislim da sam imao simptome ovog kojima 2006 godine. Nisam osjećao okus hrane, teško disao ,upalu pluca, izgubio preko 10 kg za 15 dana.
Poslije ove gripe imam veliku sjenu na lijevom plucnom krilu ali poslije toga nikada nista nisam imao pa ni prehladu.
Znam da je to bila jedna od najtežih gripa izbacila je 7 radnika iz stroja u firmi na duze bolovanje, svi sa istim simptomima.
Ali moguće da u toj vakcini ima nesto sto jaca organizam ko zna, primio sam vakcinu kada sam išao u vojsku i mogu vam reci bio sam mokar, smrzava se ali nikad nista :).

Michi20
09.12.2020, 15:23
Kakve veze ima vakcina koja stiti od malih boginja, rubeola i zausaka sa vrstom gripa koji najcesce napada disajne organe?
Meni to poredjenje ne stima.

Znam da sam čitao pre par dana u vezi vakcina MMR, Pa sam ti našao


Naučnici na pragu velikog otkrića: MMR vakcina može da spreči širenje korona virusa?
Deca koja su primila ovu vakcinu imaju slabe simtome kovida 19 ili ih uopšte nemaju
MMR vakcina



MMR vakcina mogla bi da pomogne usporavanju širenja korona virusa dok prava vakcina ne bude spremna, kažu naučnici.

Studije su otkrile da deca mogu imati nižu stopu infekcije kovidom 19 zbog MMR vakcine. Oni koji su primili ovu vakcinu kao deca, imaju daleko manje posledice i nemaju ozbiljne simptome korona virusa.

Takođe, u većini slučajeva ljudi koji su primili ovu vakcinu imali su blage simptome infekcije korona virusom ili ih uopšte nisu imali.

Naučnici se sada nadaju da bi MMR vakcina mogla da uspori širenje korona virusa dok se čeka da vakcina protiv kovida 19 bude spremna.

- Vakcina MMR smatra se sigurnom vakcinom sa vrlo malo neželjenih efekata. Mogla bi da bude korisna kao preventiva u sprečavanju širenja infekcije kovidom 19, kao i smanjenjem rizika od težeg kliničkog oblika ove bolesti - rekao je profesor Dejvid Hurlej sa Univerziteta u Džordžiji.

MMR se obično daje deci od 12 do 15 meseca starosti, a revakcina sa šest godina pred pripreme za polazak u školu.

Vakcina štiti od tri bolesti - morbila, zaušaka i rubeole.




- Statistički značajna inverzna korelacija između antitela na zauške i kovid 19 ukazuje da je u pitanju odnos koji zahteva dalju istragu - dodao je profesor Hurlej za časopis "mBio".

Stručnjaci sa Univerziteta u Kembridžu su još u aprilu mesecu ustanovili da MMR vakcina može koristiti i kao zaštita od kovida 19.

Otkrili su da ključni proteini kod virusa ospica, zaušaka i rubeole imaju neočekivanu sličnost sa određenim proteinima u virusu koji uzrokuje kovid 19, poznat kao SARS-CoV-2.

Nije poznato da li je sličnost dovoljna da bi pokrenula unakrsni reaktivni imuni odgovor, ali će to biti fokus budućih istraživanja.

Kako navode iz farmaceutskih kompanija i SZO, masovnija vakcinacija protiv korona virusa očekuje se od aprila meseca naredne godine.

Sekretar za zdravstvo Met Henkok rekao je da bi prvi britanski pacijenti mogli da dobiju vakcinu u decembru.

Potvrdio je da je vlada formalno zatražila od regulatora - MHRA - da proceni Fajzerovu vakcinu protiv korona virusa za upotrebu u Velikoj Britaniji.

Fajzer je objavio da je podneo zahtev američkom regulatoru da odobri kovid vakcinu, za koju se utvrdilo da je efikasna 94,5 odsto.

Ako vakcina bude odobrena u SAD, mogla bi da bude spremna za distribuciju do sredine decembra.
AstraZeneca's sa Univerziteta Okford takođe beleži pozitivan odgovor, sa imunološkim odgovorom pokrenutim kod ljudi svih starosnih grupa.

Svenson
10.12.2020, 03:30
Najobicnije gluposti. Ne vredi ni komentarisati.

Ako hocete da pogledate nesto dobro i korisno, evo linka:

https://youtu.be/o3f1kiS4TKs

Presing na N1 - O koroni i vakcinama. Bilo pre neki dan.

Orhideha ideja
13.12.2020, 20:05
Zdravo ljudi. :pozz: Mozda pitanje nije za ovu grupu, al vidim da ste aktivni u poslednje vrijeme. Izvucena sam za zelenu kartu, dobili vizu muz i ja, i od januara do sredine marta mozemo uci u Ameriku. Medjutim, ja u januaru ulazim u 8 mjesec trudnoce, i zbog cijele situacije ne znam koliko je pametno da putujem u januaru. Da li je moguce da muz ide bez mene iako sam ja nosilac zelene karte, uz sva ljekarska obrazlozenja i moje nalaze, saceka zelenu kartu tamo, a ja da dodjem aprila/maj. Jel bio ikad ovakav slucaj? :wacko:
Moramo odluciti cim prije, ne znam sta mi je ciniti, a ne mogu tek tako ovu priliku pustiti :ajojoj: hvala

Master Yoda
13.12.2020, 20:44
Verujem da ce potvrditi jos neko, ali mislim da morate oboje otputovati da se "cekirate". Znam da je pre bilo slicno pitanje da li deca mogu ostati u Srbiji, a samo roditelji da odu i sacekaju ID i kartu i ako se ne varam odgovor je bio NE.
Ne znam kakva je procedura kad se dete rodi naknadno posto ste vec dobili vizu. Ukoliko se dete rodi tamo kontam da je sve Ok, ali ako npr. odete u SAD u januaru, cekirate se i odmah vratite nazad zbog porodjaja.
Da li i dete odmah dobija vizu ili je to sad cimanje po ambasadi?
Nadam se da ce jos neko strucniji pomoci.

Orhideha ideja
13.12.2020, 22:14
Za dijete ako se rodi kod nas, posebno se podnese neki obrazac i plati neki iznos dodatno, bar smo se do sad tako raspitali. Takodje, ne znam da li cu dokumente dobiti nakon 10-15 dana i da odem u januaru, jer sam citala da je bilo slucajeva da su cekali vise od mjesec dana. A s obzirom na haos oko korone i trudnoce, ne znam dal da se usudim otici i vratiti se u januaru, ipak je to ozbiljan put. Ili da 31 decembra bacam kockicu, pa sta bude :grin:

Master Yoda
13.12.2020, 22:21
Verujem da mnogo zavisi od toga da li imate nekoga tamo na ciju cete se adresu prijaviti pre svega.
Teoretski je moguce da otputujete tamo, prijavite se i pokrenete proceduru izdavanja dokumenata i odmah palite nazad.
Znaci provedete tamo svega par dana.
Prijatelji kod kojih ste prijavljeni mogu vam poslati dokumenta nekom preporucenom posiljkom kad konacno stignu, a mozda i ne moraju da vam ih posalju, mozda na istu vizu iz pasosa mozete uci jos jednom u SAD nakon sto se porodite?
Pitanje je, koliko bi vas kostao porodjaj u SAD, da li biste mogli imati neko osiguranje koje bi pokrilo najveci deo troskova? Koliko vas kosta da dva puta putujete u SAD, a da se porodite ovde?
Izvagati sve, pa videti sta je pametnije

slucajni_prolaznik
13.12.2020, 22:55
Vise je nego bitno i ko je od vas dvoje izvucen (u pitanju su DV vize, jaaal?), jer on svakako mora uci prvi, pa ukoliko ste to vi, vas muz i ne moze uci pre vas. I u pasosu najverovatnije imate kategoriju izvucenog kao DV1, a supruznika kao DV2. Sto se tice toga da vi uopste ne udjete, nisam siguran da je izvodljivo bez dodatnih procedura, na novu vizu bi (ukoliko vasu ne stginete da aktivirate) cekali oko 2 godine i kostala bi procedura, a ziveti sam ovde na pocetku isto zna da kosta. Licno bih vam porucio da ni activation trip nije (bio) tako strasan, cak sta vise. Vi bi mogli samo da udjete i vratite se, cak mozda i sa samog aerodroma posto obavite ulazak, a muz da nastavi gde je planirao, a to bi sve moglo da bude mnogo jeftinije od svega. Vasa kartica ce stici na adresu u US, kao i njegova, ali viza nije aktivirana dok ne udjete. I da se malo nasalim: ako bude musko, nek' se zove Jatko, ili kako sad?

ikac89
13.12.2020, 23:46
Koliko ja mogu da vidim za dete rođeno posle izdavanja imigrantske vize nije potrebna nikakva viza, već samo pasoš i izvod iz matične knjige rođenih.

a. An unexpired immigrant visa (IV), reentry permit, or other valid entry document is required of an immigrant under INA 212(a)(7) except as indicated below.

b. Waiver for Certain Alien Children Not Required to Obtain Visas:

(1) Child Born After the Issuance of Parent's Visa: A child born after the issuance of a visa to an accompanying parent who will arrive in the United States with the parent and apply for admission during the period of validity of the visa issued to the parent is not required to obtain an immigrant visa.

A evo i šta piše na sajtu ambasade u UK...


If your child is born after the issuance of your immigrant visa s/he will not need a visa to accompany you provided you both travel within the period of validity of your visa. You are required to carry a copy of your child’s long-form birth certificate for presentation to an immigration officer at the port of entry, together with a valid travel document for the child.

link (https://uk.usembassy.gov/visas/after-the-interview/child-born-after-visa-issuance/)

Orhideha ideja
14.12.2020, 10:51
Idemo tamo kod rodbine, i to je sigurno sto se tice stizanja dokumenata. Ja sam isto razmisljala da se vratim odmah, muz nek ostane, ali smo i citali da nije preporucljivo napustat zemlju dok ne stigne Id, GC... Takodje, ja sam nosilac, znaci bez mene mu nema Amerike:grin:

Lazar90
14.12.2020, 22:41
Idemo tamo kod rodbine, i to je sigurno sto se tice stizanja dokumenata. Ja sam isto razmisljala da se vratim odmah, muz nek ostane, ali smo i citali da nije preporucljivo napustat zemlju dok ne stigne Id, GC... Takodje, ja sam nosilac, znaci bez mene mu nema Amerike:grin:

Prodaj njivu, garsonjeru, kola.
Plati porodjaj tamo. Dete ce dobiti odmah drzavljanstvo zar ne ?
Dete ce ti biti jednog dana zahvalno za tu zrtvu. Pozdrav:1081::1081::1081:

Futbalista
15.12.2020, 08:34
Prodaj njivu, garsonjeru, kola.
Plati porodjaj tamo. Dete ce dobiti odmah drzavljanstvo zar ne ?
Dete ce ti biti jednog dana zahvalno za tu zrtvu. Pozdrav:1081::1081::1081:

Taman ce pprodjaj da plati 35 somića ako nema osiguranje i sta posle? Osim ako ne donese jedno 60 70 soma dolara za start

Orhideha ideja
15.12.2020, 09:15
Mogu jedino da prdam babu:grin: stan mi je jos pod kreditom ovde:wacko:

slucajni_prolaznik
15.12.2020, 09:26
Ako vec raspravljamo oekonomskom aspektu, meni se cini da je najpovoljnija varijanta u avionu sa turistickim osiguranjem koje obuhvata i porodjaje. Zamislite samo: Air Serbia Petrovic, ili Luft Hans Nikolic, ili onaj lik Turkish u filmu Snatch. Mozda je on isto rodjen u avionu, samo jugoistocnih nam suseda?

aleksandarzz
15.12.2020, 23:28
U koji state dolazite? Od toga moze dosta da vam zavisi.
Najprostija varijanta: Dodjete zajedno jer muz ne moze da dodje bez tebe. Izvadite odmah osiguranje i porodis se ovde.

mveruovic
16.12.2020, 02:44
Nema sanse da ce i jedno putnicko osiguranje da je pokrije porodjaj. SSN nema a bez njega je nemoguce da dobije zdravstveno ovde, koliko bar znam.

milosx
16.12.2020, 03:40
Slazem se da je tesko da ce putnicko osiguranje pokriti porodjaj.

Moze da dobije Emergency Medicaid recimo (kako bi se poradjale inace silne zene iz Latinske Amerike koje nemaju legalan status i SSN...). Da li bi to uticalo kasnije kad aplicira za drzavljanstvo je pitanje, moze da komplikuje, ali ne mora da znaci.
Najveci problem u ovom slucaju, i kad je u pitanju Medicaid i privatno osiguranje, je vreme koje potrebno da se tehnicki i papiroloski sve odradi, taman i da ima SSN od prvog dana. Za privatno osiguranje treba vremena dok se aktivira nadje lekar, bolnica... Za Medicaid sa druge strane je verovatno mnogo kraca procedura, ali je opet pitanje da li moze da se zavrsi za to vreme.

Danijela

Futbalista
16.12.2020, 08:44
Nema sanse da ce i jedno putnicko osiguranje da je pokrije porodjaj. SSN nema a bez njega je nemoguce da dobije zdravstveno ovde, koliko bar znam.

Tako je...
Prosto neverovatno kolko ljudi lupetaraju ovde u fazonu uzmes bilo koje zdravstveno i BAM mi pokrivamo sve, plus beba dobija drzavljanstvo scenario iz snova ali juce....

Meni se zena prosle god porodila u Chicagu, imaka je zdravstveno ali je opet oko 7000$ bio deductible iz naseg dzepa, ostalih 30k je pokrilo osiguranje, a da bi dobila "free insurance " opet je moralo da im se dostave kolka su primanja u domacinstvu

slucajni_prolaznik
16.12.2020, 10:57
Normalno zvuci da niko nece da osigura nekiga da leti u doba kada se ocekuje porodjaj, ali niko nije napisao da se uzme BILO KOJE zdravsteno osiguranje, nego vise nesto tipa https://www.travelwithjane.com/pregnancy-add-on/ sto moze da pokrije neke troskove.

Tako je...
Prosto neverovatno kolko ljudi lupetaraju ovde u fazonu uzmes bilo koje zdravstveno i BAM mi pokrivamo sve

To zavisi od toga koje ste osiguranje uplacivali. Da ste uplacivali osiguranje koje je $5000 deductible, platili bi $5000.


Meni se zena prosle god porodila u Chicagu, imaka je zdravstveno ali je opet oko 7000$ bio deductible iz naseg dzepa, ostalih 30k je pokrilo osiguranje, a da bi dobila "free insurance " opet je moralo da im se dostave kolka su primanja u domacinstvu

slucajni_prolaznik
16.12.2020, 11:27
Ono sto meni trenutno pada na pamet, a nisam znao pre nego sto sam dosao je da u godini u kojoj ne zaradjujete puno, ni ne placate punu cenu zdravstvenog osiguranja, jer mozete da racunate na tax credit (https://www.google.com/search?q=Premium+tax+credits+2021) u tu svrhu. Na primer ako ste zaradjivali $50k godisnje vise cete placati potpuno isto zdravsteno osiguranje od onog ko zaradjuje $40k godisnje ako ste ga kupili na healthcare.gov i sl. i prijavili se za tax credit, sve do neke granice ispod koje zdravstveno osiguranje mozete da imate i uopste ga ne placate (nisam skroz siguran, ali to je valjda Medicaid, nisam bas najsigurniji). Takodje je veoma vazno da ukoliko zaradite do 400% Federal Poverty Level (FPL) (koji je $17,240 za 2 osobe za 2020.), dakle do $68960 imate prava na tax credit, a preko toga ne. I tu je bas dobra razlika u ceni - evo koliko placa i dobija odbitka neko ko zaradjuje 68000 (https://www.kff.org/interactive/subsidy-calculator/#state=&zip=&income-type=dollars&income=68000&employer-coverage=0&people=2&alternate-plan-family=&adult-count=2&adults%5B0%5D%5Bage%5D=35&adults%5B0%5D%5Btobacco%5D=0&adults%5B1%5D%5Bage%5D=35&adults%5B1%5D%5Btobacco%5D=0&child-count=0), a koliko 69000 (https://www.kff.org/interactive/subsidy-calculator/#state=&zip=&income-type=dollars&income=69000&employer-coverage=0&people=2&alternate-plan-family=&adult-count=2&adults%5B0%5D%5Bage%5D=35&adults%5B0%5D%5Btobacco%5D=0&adults%5B1%5D%5Bage%5D=35&adults%5B1%5D%5Btobacco%5D=0&child-count=0).
Zasto sve ovo pisem: ne znam da li je nekako izvodljivo da oboje dodjete, mozda i u ovoj godini i zatrazite ssn, a vi se odmah vratite. Za tih para dana imate neko "pregnancy add on" osiguranje (ukoliko postoji). Suprug ostaje i podnosi molbu za zdravstveno osiguranje sa tax creditom prijavljujuci realne proslogodisnje prihode i uzme najskuplje koje postoji ($0 deductible ako je moguce), jer (nije da vam to zelim) najverovatnije necete previse zaraditi u prvoj godini i morati da vratite unapred pozajmljeno. U tom slucaju mozete skoro da birate gde cete se poroditi.

Tereza2019
16.12.2020, 13:53
Eh ljudi moji dragi sta sve lova pravi svi ste se uhvatili za osiguranje dal da se porodi u USA il ne a niko ne pominje u stvari pravu situaciju u kom se nalazi majka i kakve sve komplikacije mogu da se naprave.
1. Zena je u ozbiljnom trudnoci kao sto navela ulazi u osmi mesec ako me dobro memorija drzi.
2. Koja bi avio kompanija ce da primi zenu u tom stanju.
3. Spominje da ima rodjake koji ce da ih prime u pocetku sve je to lepo al u ogromnom upitniku kako ce sve se desavati otom potom videce sami oni pogotovo sad kakva je trenutno stanje bog da nas cuva sve a ne pa za pocetnike koji treba tek da se ukuce u USA.

Moj savet ti je Orhideja da se porodis ti u Srbiju a tek onda pred isteka vize da sve vas odete u Usa podnsete svu potrebnu dokumentaciju da bi i beba dobila green card i da ne napustate Ameriku sve dok ne dobijete papire za vas i bebu. Tek onda ce da razmisljate dal ce da zivite u Srbiju il Ameriku pravite razne kombinacije.
Ovo ti pricam posto imam poznanike koji su bili iz generacije DV-2019 porodila se majka u Skoplje i onda svi otisli za Ameriku podneli zahtev za bebu i mislili da ce sve da ide glatko al znamo sta uradi sva ova zabrana Trampova oko imigracije a dodatno i korona i do dan danas nisu dobili green cartu za bebu. Dobili su ono prvicno da im je primljen zahtev a green card nigde. Ma svugda su se obracali bukvalno svuda i sad ne mogu da naprave ulaz sa bebom posto su pre toga napustili zemlju.

Pozdrav i cuvajte se posto zdravlje na prvo mesto pa onda sve ostalo ce da bude ok ako se dobro postapi.

Katleja Liki
16.12.2020, 17:29
Zdravo ljudi. :pozz: Mozda pitanje nije za ovu grupu, al vidim da ste aktivni u poslednje vrijeme. Izvucena sam za zelenu kartu, dobili vizu muz i ja, i od januara do sredine marta mozemo uci u Ameriku. Medjutim, ja u januaru ulazim u 8 mjesec trudnoce, i zbog cijele situacije ne znam koliko je pametno da putujem u januaru. Da li je moguce da muz ide bez mene iako sam ja nosilac zelene karte, uz sva ljekarska obrazlozenja i moje nalaze, saceka zelenu kartu tamo, a ja da dodjem aprila/maj. Jel bio ikad ovakav slucaj? :wacko:
Moramo odluciti cim prije, ne znam sta mi je ciniti, a ne mogu tek tako ovu priliku pustiti :ajojoj: hvala

Ako sam dobro shvatila, vama sredinom marta istice 6 mjeseci od ljekarskog? Probajte da kontaktirate ambasadu i pitate ih, da li je moguce da uradite novi ljekarski pregled, kako bi vam se produzio rok za ulazak u SAD. Objasnite situaciju da zbog korone i poodmakle trudnoce niste u mogucnosti da putujete posle nove godine

Orhideha ideja
16.12.2020, 21:22
Planiramo u Kaliforniju, al ist tako smo culi da rijetko koje osiguranje ce primiti tako trudnicu, jer je vec njima na teretu, a to ne zeli nijedno osiguranje. Uz to prva mi je trudnoca i hvata me bas trip zbog svega, korone, hormona itd. Padalo mi je na pamet i to da idemo poslije poroda, al meni je termin kraj februara, a viza vazi do 15 marta. Znaci ne mogu putovat sa djetetom od 10-15 dana. Ili mogu 😂 Takodje, razmisljam da pisem ambasadi u Sarajevu, al je poenta sta smo ih god do sad pitali ljudi nemaju pojma, nisu bas upuceni. Naravno pisacu im, al se u to najmanje uzdam :(
Vama hvala svima na izdvojenom vremenu:inlove:

damagon
17.12.2020, 03:22
Mozete se odluciti da ponovo prodjete kroz ceo proces / lekarski/ viziranje/...

Ja sam imao operaciju i oporavak je trajao skoro 7 meseci i iso sam ponovo kroz ceo proces, doduse posto sam ja jedinac i sam sam doso ovde nije me iskostalo mnogo, verujem da bi bio veliki udarac na budzet za troje...

Po meni je to mozda bolja opcija nego da se putuje sa detetom od 15 dana

Orhideha ideja
17.12.2020, 11:03
Ako postoji opcija ponovnog viziranja, mozda bi to bilo najnormalije sada. JEste da opet kosta, al kad smo toliko do sad potrosili mozemo jos toliko 😃 Ne znam samo da li da im saljemo odmah mejl, ili da ipak sacekam januar?

ikac89
17.12.2020, 12:25
Ja mislim da to nije moguće kada se završi fiskalna godina. Jedino, ako nešto bude sa ovih 9095 viza, ali to je na dugačkom štapu.

damagon
18.12.2020, 03:08
Nisam razmisljao o tome da li moze kada se zavrsi fiskalna godina. Ali svakako trebate da nazovete ambasadu i da objasnite situaciju, i da pitate sta oni misle da je najbolje da se uradi, kao i da vi predlozite nesto pa da dobijete njihovo misljenje

ikac89
18.12.2020, 12:00
Realno ništa joj značajno neće reći tj. što već ne zna. Postoje 3 opcije.
Prva je da ode pre porođaja na nekoliko dana i pokrene ceo proces i vrati se.
Druga je da ode isto pre porođaja i tamo se porodi.
I treća da se porodi ovde i da ode posle porođaja.

Kad lično pogledam ove tri opcije, mislim da je prva opcija najbolja tj. verovatno najmanje rizična. Druga bi u principu bila još i bolja, ali tu postoji realno i zdravstveni i finansijski rizik, oba zbog osiguranja. Treća opcija bi bila najbolja, da nije prekratak rok od porođaja do isteka vize.

Futbalista
18.12.2020, 19:13
Jedini covek koji ce vam reci sta da radite je AV, mislim da se on razume i u ovu problematiku 😜😜😜😜

Orhideha ideja
12.01.2021, 13:15
Šta će biti sa našom srećnom godinom, Tramp je produžio ban, jel ima nade da nam produže i vizu? :grin:

Michi20
13.01.2021, 16:04
[QUOTE=Orhideha ideja;82046]Šta će biti sa našom srećnom godinom, Tramp je produžio ban, jel ima nade da nam produže i vizu? :grin:[/
Pa mi se nadamo da Bajden ukine zabranu. Inače advokati su podneli zahtev Stejt departmentu za produžetak viza. Videćemo šta će biti. ima i par tužbica koje su u toku:bravo:

vuxanne
14.01.2021, 19:37
Moze da dobije Emergency Medicaid recimo (kako bi se poradjale inace silne zene iz Latinske Amerike koje nemaju legalan status i SSN...).


I nase. Ja sam imala Medicaid Emergency kao dodatno osiguranje uz moj United Helthcare PPO (koji moze da se kupi guest visitors preko insubuy - Tokyo Marine - isto imala moja pokojna mama kad je bila ovde 2019) dok sam bila na F1 vizi. Imala sam SSN.