PDA

View Full Version : East vs West Coast vs Midwest


Dzeremija
29.04.2020, 10:41
Dok čekamo rezulatate DV2021 daj da čujem vaše mišljenje, gdje bi/ste započeli svoj novi život i zašto? Znam da se na istočnoj obali priča, barem što se tiče satnica, nešto slično kao i kod nas: što južnije - to tužnije. Navodno zbog dosta migranata iz Latinske Amerike koji rade za manje satnice.
Nova Engleska mi se sviđa zbog prirode, okean, jezera, šume, planine, ima svega. Prilično je "bijela" takođe, pogotovo kako se ide gore prema Kanadi. Ali je i prilično skupa u odnosu na dosta drugih dijelova Amerike, koliko mogu da prokužim istražujući na internetu. Tu mislim na nekretnine, i generalno troškove života.
Zapadnu obalu i Midwest nisam imao priliku da posjetim, za razliku od NE. Kalifornija nam je npr, čini mi se svima, prilično privlačna radi klime, ali opet je pitanje kakva je situacija što se tiče poslova, cijena nekretnina i ostalog. Draž Amerike je i u toj individualnosti, svaka država pojedinačno ima svoje prednosti i mane, pa je teško odvagati gdje bi se čovjek skrasio. Nju Hempšir je recimo tax free, i sjećam se kako se svi pozitivno iznenade kad nešto pazare :) Moto im je Live free or die, tako da se ne morate vezati u autu ili nositi kacigu dok vozite motor, tj. nećete platiti fine :)

:beer:

marko1995
29.04.2020, 10:46
Zavisi sve od osobe do osobe :naughty: Usudiš li se zaputiti sam negdje gdje nemaš nikoga ili igraš na sigurno...
Npr. mi imamo dvije opcije i nijedna mi se ne sviđa... Chicago i St.Louis. Najvjer da će to biti Chicago ako prođemo a ja bi opet više volio St.Louis prije nego Chicago. U oba grada smo dobrodošli.

A da me pitaš gdje bi zapravo želio živjeti, def. Kalifornija, ali to mi se čini malo nestvarno kao novom imigrantu jer nemam baš nikoga tamo za oslonac a i čini mi se preskupo za početak :grin: :1072:

Jedno su želje a drugo su mogućnosti...

Dzeremija
29.04.2020, 13:12
Ne znam zašto, ali nikad mi Čikago nije bio u vrhu prioriteta, vjerovatno samo zbog toga što ima dosta naših :grin: St. Louis takođe. Floridu bih izbjegao zbog vlažnosti vazduha i uragana. Recimo, češljajući ovaj forum godinama :smrc:, privukli su me Sijetl (zbog zverčicinih postova), San Diego, a u poslednje vrijeme čak i Denver (kdragan). Dodao bih još Boston, Providens (Roud Ajlend).

Andrew Wiggins
29.04.2020, 14:04
Posto sam proputovao Ameriku (metropole istocne obale, chicago, sf i la) shvatio sam da je za mene Kalifornija najbolje mesto za zivot.
Ziveo sam i radio u NYC 5 meseci i stvarno je fenomenalan grad sa puno sadrzaja, ali su razdaljine ogromne a imati auto u NYC je skupo u smislu parkinga pa se mrcvaris svaki dan metroom po sat ipo do posla, spavas u prevozu posle posla do kuce, zime znaju biti brutalne........nekako mislim da bi poludeo tamo kroz nekoliko godina, grad prosto zna da psihicki melje ljude.
Chicago nije los ali malo je dosadan cim mrdnete van centra a da zivite u centru je jako skupo,
nema ni priblizno toliko sadrzaja kao nyc, vise je da odete ako imate porodicu, kupite kucu u predgradju (50km od centra) i zivite medju nasim seljacima
Veoma su razlikuje zapadna obala od istocne. Brze se zivi nekako na istocnoj, svi jurcaju na posao, opustenije i sporije se zivi na zapadnoj obali. Kalifornija ima neki tako dobar vajb da ne mogu recima da opisem. Ljudi su skroz drugaciji. Cini se nisu tako "hladni" kao na istocnoj. Ima tamo nesto posebno.

Inace zanimljivo je da nasih dosta ima u Milvokiju recimo.

sanchez
29.04.2020, 16:04
My two cents :)

U prethodnih 7 godina obišao sam sledeće gradove u Americi, kad kažem obišao znači da sam bar 4 noći proveo u njima, a u nekima sam boravio i mesec dana. Nisam radio u njima, dakle došao sam ili na program razmene ili kao turista koji je hteo da skapira grad najbolje moguće, znači maksimalno šetanje po gradu, obilazak atrakcija, druženje sa lokalcima, itd. Često sam išao i u neatraktivne delove gradova, tako da nije da sam video samo "ono najlepše".

Boston, New York, Philadelphia, Washington DC, Miami, Detroit, Chicago, Denver, Boise, Las Vegas, San Francisco, Los Angeles, San Diego.

Obišao sam i državu Maine ovde sam zapravio radio 8 meseci (Acadia National Park, Bangor), Maryland (Bethesda), Virginia (Reston, Alexandria) kao i Hollywood, Fort Lauderdale, Key West (Florida) ali to su manja mesta.

Kada bi mi lutrija pala sa neba, odlučio bih se za Majami, drugi pick bi mi verovatno bio San Diego ili Los Anđeles.

Razlog je jednostavan u mom slučaju. Volim velike gradove na okeanu, gde možeš da se kupaš tokom cele godine (slabije u Kaliforniji nego na Floridi doduše), da nema zime ako je moguće. Toplota i vlaga mi nisu smetale na Floridi, kao ni latinosi, pošto dosta ljudi to naglašava. Ovde sam se jednostavno najlepše osećao. San Dijego mi je veoma lep, puno lepih mesta za obići, ali manje sadržaja nego Los Anđeles koji doduše iako ima neke jako ružne delove grada, Santa Monica, Venice Beach i Beverly Hills su mi se dopali. Ni sam ne znam dal više naginjem kao San Dijegu ili LA, danas jedno sutra drugo :D

Živeo bih i u ostalim gradovima koje sam pomeno, svuda mi je bilo zanimljivo, ne mogu ni za jedan da kažem da mi je bilo loše, mada ja sam malo i takav lik, ne tražim puno i vidim lepo u svemu :) Verovatno bih doduše izbegao San Francisko, Detroit, Boise i Philadelphiu iz određenih razloga, tačnije radije bih odabrao ove druge koje sam nabrojao.

Ovo kažem onako iz srca, bez računica, poslova, škola, zdravstva, sistema itd A verovatno i kad bi to uzeo u obzir opet bi namaknuo na svoju vodenicu nekako :)

San mi je da obiđem sve stateove u Americi, trenutno sam na 14 od 50, trebaće mi sreće i novca doduše kao i da ubedim ženu :D

neus
29.04.2020, 17:43
Prije par godina, prilicno sam siguran da nikad nista sem istocne obale ne bi dolazilo u obzir. Sad doduse, vise i nisam 100% siguran :D

Od gradova ovamo, bio sam u NY, Chicago, Los Angeles, San Diego+par manjih mjesta u New Jersey i Indiani. U NY area zivim vec skoro godinu dana.

New York je nevjerovatan grad. Po meni najveca njegova prednost, kao svjezih imigranata je odlicna povezanost grada vozom. Istina, nekada cete u tom prevozu gubiti i po sat,sat i po vremena, ali je cinjenica da ako zivite bilo gdje u gradu New Yorku (pritom mislim i na Bronx/Brooklyn/Queens/Manhattan), auto ce vam samo smetati. Mana je sto upravo zbog te povezanosti, cijene rente ce biti basnoslovne. Ja sam se skoro preselio u Fort Lee, NJ, gdje jednosoban stan u kraju gdje je prosjecna cijena nekretnine par miliona dolara placam manje nego sto sam placao garsonjeru u podrumu na 2 bloka od geta u Astoriji. Drugi ogroman problem sa New Yorkom je sto, cak iako imate para, kao novi imigranti bez kretinog skora, rentanje stanja ce biti bukvalan pakao. Ako pak mozete da prevazidjete te 2 stvari, a ako volite velike gradove, tesko da mozete da imate bolji izbor od New Yorka, zbog svega. Broj, ponuda poslova, satnice, sve je neuporedivo bolje nego u bilo kom dijelu SAD-a.

Chicago mi je licno dosadan bio, pogotovo posle NY-a. Obidje se za par dana. Downtown prilicno mrtav posle biznis sati. Vecina nasih zivi po suburbsima, a 40-50km od grada. Za takav stil zivota, radije cu odabrati zivot u NJ a rad u NY-u.

Sto se tice zapadne obale, Los Angeles je na mene ostavio utisak kao jedno ogromno vasariste, sa gomilom beskucnika i guzvom na autoputevima iz najgorih nocnih mora. Da, sigurno je fino zivjeti na Beverly Hillsu, ali koliko je realno da to neko obican moze da priusti :D
San Diego sa druge strane je grad u koji bih se vjerovatno sjutra preselio kad bih dobio priliku. Relativno mali (pogotovo u poredjenju sa NY i LA), ali sredjen, cist, skockan, fina klima, kultura, ma sve. Samo sam 3 dana proveo tamo, ali bas mislim da bih se mogao skuciti tamo kad bih imao priliku. A i nije bez razloga dugi niz godina proglasavan za najljepsi grad SAD-a.

Od ostatka SAD-a, svi mi hvale Floridu. Nadam se da cu imati priliku da uskoro odem.
Zbog struke kojom se bavim, mislim da se moze lako desiti i da u Texasu zavrsim. A i cuo sam sve najbolje za Austin i Dallas. Znam da nasih ima dosta i u Phoenix, Arizona, ali ma koliko volio toplo vrijeme, ne znam dal bih bas mogao prezivjeti ta ljeta :D

Moj najveci problem sa zapadnom obalom bi bila daljina. 9 sati razlike u odnosu na Evropu, let od istoka do zapada samo u okviru Amerike traje po 5 sati. Previse brate :D

Sims
29.04.2020, 22:00
Ja sam u Phoenixu. Dosla sam ovamo samo zato sto sam dobila posao dok sam jos bila u Srbiji. Moja osecanja su pomesana. I svidja mi se i ne svidja.

Nije jeftino, a nije ni skupo. Relativno ok mozes da zivis sa prosecnom platom. Zato je sad u aprilu vec 38°C i ne znam da li cu ikada moci da se naviknem na to. Sve je rastrkano i treba ti automobil gde god da krenes. Nisam navikla da i do prodavnice ne mogu peske da odem. Kad sam tek dosla isla sam na posao peske jer smo relativno blizu pronasli stan. Dobar deo puta sam morala da hodam po cesti koja je samo oznacena za pesake. I vecinom je tako. Dete na biciklu mi mahalo i smejalo se (verovatno zato sto sam hodala). :grin: Jedno vreme sam isla na posao i busom. Ljudi su me pitali da li je sve dobro proslo.:wtf: Inace $2 dolara kosta voznja u jednom smeru, a karta za ceo dan je $4.

Kad je ovako vruce ne mozes biti vani i nemas sta da radis. Sa druge strane, Meksiko je relativno blizu kao i Las Vegas, San Diego, LA. Moj utisak je da najvise poslova ima u turizmu jer vecinom svi dolaze ovamo da pobegnu od zime. Relativno brzo se dolazi do posla. Stanarina je ok i mozes naci relativno pristojan smestaj za ok novce.

Nasa prvobitna opcija je bio Denver medjutim zbog mog posla smo dosli u Arizonu. Videcemo koliko cemo dugo izdrzati na ovoj vrucini. Ako neko ima drugacije utiske o Phoenixu, volela bih da cujem. Ko zna, mozda sam kratko ovde pa jos uvek nisam veliki fan Arizone. :blink:

neus
29.04.2020, 23:16
Ja sam u Phoenixu. Dosla sam ovamo samo zato sto sam dobila posao dok sam jos bila u Srbiji. Moja osecanja su pomesana. I svidja mi se i ne svidja.

Nije jeftino, a nije ni skupo. Relativno ok mozes da zivis sa prosecnom platom. Zato je sad u aprilu vec 38°C i ne znam da li cu ikada moci da se naviknem na to. Sve je rastrkano i treba ti automobil gde god da krenes. Nisam navikla da i do prodavnice ne mogu peske da odem. Kad sam tek dosla isla sam na posao peske jer smo relativno blizu pronasli stan. Dobar deo puta sam morala da hodam po cesti koja je samo oznacena za pesake. I vecinom je tako. Dete na biciklu mi mahalo i smejalo se (verovatno zato sto sam hodala). :grin: Jedno vreme sam isla na posao i busom. Ljudi su me pitali da li je sve dobro proslo.:wtf: Inace $2 dolara kosta voznja u jednom smeru, a karta za ceo dan je $4.

Kad je ovako vruce ne mozes biti vani i nemas sta da radis. Sa druge strane, Meksiko je relativno blizu kao i Las Vegas, San Diego, LA. Moj utisak je da najvise poslova ima u turizmu jer vecinom svi dolaze ovamo da pobegnu od zime. Relativno brzo se dolazi do posla. Stanarina je ok i mozes naci relativno pristojan smestaj za ok novce.

Nasa prvobitna opcija je bio Denver medjutim zbog mog posla smo dosli u Arizonu. Videcemo koliko cemo dugo izdrzati na ovoj vrucini. Ako neko ima drugacije utiske o Phoenixu, volela bih da cujem. Ko zna, mozda sam kratko ovde pa jos uvek nisam veliki fan Arizone. :blink:
Ovaj dio gdje kazes da si pjesice morala po cesti jer nema trotoara - to je slucaj i sa New Jersey-em. Bas znacajan broj puteva uopste nemaju predvidjen dio za pjesake.
Valjda je to normalno za americke prilike.

vuxanne
30.04.2020, 04:28
Danas setam ovim mojim komsilukom i prisetih se nekih stvari zasto volim da zivim bas gde trenutno zivim. Imam da setam da ne moram da sam po ulici, imamo lepo trotoare. Imas ispred kuce malo tog prednjeg dvorista tek da ne ides ljudima tik pred prozor, pa trotoar, pa jos malo zelenila gde je drvece pa ulica. I volim ovo drvece, svuda drvece. I kolika god da je vrucina, ne osetis da je upekla zvezda, lepo ides a pokrivaju te krosnje drveca dok setas. Skola mog deteta je na 10-15 minuta peske, u zavisnosti koliko se gnjavimo usput a moj posao jos 15 min peske (doduse treba samo da predjem jedno dvoriste i jedan semafor, ali zna da se otegne i na pet minuta). Oduvek sam mastala da zivim an 5 min od posla kolima. I da mogu da smugnem kuci u pola radnog vremena ako sta zatreba. Napomena, gazim duboko cetrdesete, izlaci, plaze, ludila, to je deo neki davno iza mene. Do plaze imam 30 min autoputa ali nisam neki morski tip. Vise volim da ispijam kiselu u nekom ladu pored mora. I da, sneg sam videla zadnji put februara 2019. Vecina godine ovde je bez jakne. Leti je pakao, ali nista drugaciji nije od midwesta, jedino sto ima mnogo vise drveca na ulicama pa ne uzegne zvezda bas bas. Starija je naseobina, moj kraj je napravljen negde pocetkom 20-tog veka. Podseca me na Vojvodinu, sve ravno, red drveta, red kuca. Volim i sto imam kapiju i lepo iza imam dvoriste, kao nekad u detinjstvu. A kuca mi je od cigle i ne trese se toliko dok hodam po njoj. Svidja mi se ovde isto zato sto ima aerodrom u mestu, ne moram da putujem vise sati da dodjem do aerodroma. Mnogi putuju 3-4 h odavde do predstonice jer su odande jeftinije karte preko Lufthanze. Ima i dosta stranaca u gradu.

Futbalista
30.04.2020, 05:00
Ja sam sa porodicom u Chicagu silom prilika, iskreno bi menjao vrlo rado i to samo zbog klime i ogromnih taksi.

Grad kao grad je prelep pogotovo leti, kao Rio de Janeiro, plaze pescane, jezero tirkizno kao more, i ceo taj deo oko jezera sa marinama, parkovima i zelenilom. Gradska infrastruktura je ocajna, kao i vecina gradova po USA gde sam prosao kamionom. Putevi jako losi, mostovi, asfalt a paradox je sto su nonstop neki radovi. Sad za vreme Korone je prilicno prazno ali kad je redovno stanje guzve su jezive.

East coast je prenaseljena, nocna mora za saobracaj. Boston, NYC, Baltimore, Philadelphia i DC su tolko blizu da se ne zna kada je gora guzva, vikendima ili radnim danima.

North i South Carolina su klimatski mozda i najlepsi kao i Georgia. Florida predobri putevi, ali klima paklena plus ekonomija ne postoji, samo turizam i Disneyland.

Alabama, Mississippi, Louisiana najsiromasnije drzave, jedino sto je klima kao ok, nema snega, osim paklenih vrucina i tornada😖😖, po neki uragan.

Texas je jako bogat, vidi se itekako po infrastrukturi i rang listi gradova za zivot, trenutno je Austin u top 3 u USA za zivot, klima je sasvim dobra.

DENVER grad sa najvise suncanih dana ali i dugotrajnom zimom.
St Louis i Memfis zvanicno 2 najopasnija grada za zivot, a realno prolazeci kroz njih bezbroj puta me redovno jeza hvatala gledajuci ulice, gradjane i uslove u kojima zive, tu je negde i Detroit slican.

California definitely klima najbolja pogotovo SOCAL, ali skupo ko djavo. Washington state jako bogat, sedista Microsoft i amazona, boeing i ko zna kolko najjacih kompanija su tamo. SEATTLE KISOVIT ali blaga klima bez snega.

Severozapad da ne spominjem, pustara, nafta i krompir.

Ne znam dal postoji uopste idealno mesto za zivot, zavisi od posla kojim se bavite, kakve su vam navike....

Srecno

Magelan
30.04.2020, 05:49
Sumiranje nakon 10+ godina u USA:
- u kontinentalnoj USA bio u 47 od 48 drzava
- ziveo u Ilinoisu (5 godina), Virdziniji (godinu dana), Njujorku (2.5 godine) i trenutno u Juznoj Karolini. U junu se selim na Floridu i tamo cu po svoj prilici biti bar naredne 3 godine...
- moj favorit na ovoj temi je EAST COAST: najblizi Evropi; Civilizacija; od Mejna do Floride mnostvo mogucnosti i za svakoga po nesto; meni najdrazi gradovi u USA (Washington DC, NYC, Atlanta, Charleston, Charlotte), i 4 omiljene drzave (VA, NC, SC & GA)

NYC - Najkosmopolitskiji grad na svetu. Grad koji ne spava. Jeste preskup, ali vredi. Ima onu draz koju recimo ima Beograd. Nije najlaksi za start, ali ko se snadje u NYC, taj moze bilo gde. NYC je jedan fenomen koji necete videti nigde vise u Americi. Relativno niska stopa kriminala u poredjenju sa recimo Chgo.

Washington DC - kosmopolitski i veliki ali ne kao NYC. Mirnija varijanta. Metro ne radi 24 kao u NYC sto govori u prilog cinjenici da vec posle zalaska Sunca nema previse naroda po ulicama. Za pocetak - tu i tamo. Stanarine su bezmalo kao u NYC, ali bar cete za taj novac dobiti mnogo kvalitetniji smestaj nego recimo u NYC.

Atlanta - po nekom mom misljenju prestonica americkog juga. Odlicno povezana sa ostatkom sveta. Pristojne stanarine. Super klima sa zimama blagim da ni ne primetite prelaz iz jeseni u prolece. Gradski prevoz nije mozda kao u NYC ili DC-ju, ali ga ima. Narod ljubazan. Za pocetak skroz pristojna varijanta.

Nikada nisam bio neki veliki ljubitelj Midwesta. Za pocetak - CHGO je mozda najlaksi, mada da ponovo moram kroz sve ovo ne bih nikada ponovo pocinjao tamo. Klima je losa, zime beskrajno duge da se zacas upadne u depresiju, grad kao grad veliki ali mrtav cim prodje popodnevni spic. Sve u svemu nije mi CHGO legao.

West Coast - klima super, ali dalekoi preskupo tamo gde valja... Sto sam stariji sve mi vise prijaju konzervativne drzave stoga se drzim americkog jugoistoka.

My 2 cents ;)

Andrew Wiggins
30.04.2020, 10:27
Danas setam ovim mojim komsilukom i prisetih se nekih stvari zasto volim da zivim bas gde trenutno zivim. Imam da setam da ne moram da sam po ulici, imamo lepo trotoare. Imas ispred kuce malo tog prednjeg dvorista tek da ne ides ljudima tik pred prozor, pa trotoar, pa jos malo zelenila gde je drvece pa ulica. I volim ovo drvece, svuda drvece. I kolika god da je vrucina, ne osetis da je upekla zvezda, lepo ides a pokrivaju te krosnje drveca dok setas. Skola mog deteta je na 10-15 minuta peske, u zavisnosti koliko se gnjavimo usput a moj posao jos 15 min peske (doduse treba samo da predjem jedno dvoriste i jedan semafor, ali zna da se otegne i na pet minuta). Oduvek sam mastala da zivim an 5 min od posla kolima. I da mogu da smugnem kuci u pola radnog vremena ako sta zatreba. Napomena, gazim duboko cetrdesete, izlaci, plaze, ludila, to je deo neki davno iza mene. Do plaze imam 30 min autoputa ali nisam neki morski tip. Vise volim da ispijam kiselu u nekom ladu pored mora. I da, sneg sam videla zadnji put februara 2019. Vecina godine ovde je bez jakne. Leti je pakao, ali nista drugaciji nije od midwesta, jedino sto ima mnogo vise drveca na ulicama pa ne uzegne zvezda bas bas. Starija je naseobina, moj kraj je napravljen negde pocetkom 20-tog veka. Podseca me na Vojvodinu, sve ravno, red drveta, red kuca. Volim i sto imam kapiju i lepo iza imam dvoriste, kao nekad u detinjstvu. A kuca mi je od cigle i ne trese se toliko dok hodam po njoj. Svidja mi se ovde isto zato sto ima aerodrom u mestu, ne moram da putujem vise sati da dodjem do aerodroma. Mnogi putuju 3-4 h odavde do predstonice jer su odande jeftinije karte preko Lufthanze. Ima i dosta stranaca u gradu.

Zasto nisi napisala koji grad je u pitanju?
Napisa toliki tekst i treba da gatamo sta opisujes, boze kakvih ljudi ima

sanchez
30.04.2020, 15:50
Sumiranje nakon 10+ godina u USA:
- u kontinentalnoj USA bio u 47 od 48 drzava
- ziveo u Ilinoisu (5 godina), Virdziniji (godinu dana), Njujorku (2.5 godine) i trenutno u Juznoj Karolini. U junu se selim na Floridu i tamo cu po svoj prilici biti bar naredne 3 godine...
- moj favorit na ovoj temi je EAST COAST: najblizi Evropi; Civilizacija; od Mejna do Floride mnostvo mogucnosti i za svakoga po nesto; meni najdrazi gradovi u USA (Washington DC, NYC, Atlanta, Charleston, Charlotte), i 4 omiljene drzave (VA, NC, SC & GA)

NYC - Najkosmopolitskiji grad na svetu. Grad koji ne spava. Jeste preskup, ali vredi. Ima onu draz koju recimo ima Beograd. Nije najlaksi za start, ali ko se snadje u NYC, taj moze bilo gde. NYC je jedan fenomen koji necete videti nigde vise u Americi. Relativno niska stopa kriminala u poredjenju sa recimo Chgo.

Washington DC - kosmopolitski i veliki ali ne kao NYC. Mirnija varijanta. Metro ne radi 24 kao u NYC sto govori u prilog cinjenici da vec posle zalaska Sunca nema previse naroda po ulicama. Za pocetak - tu i tamo. Stanarine su bezmalo kao u NYC, ali bar cete za taj novac dobiti mnogo kvalitetniji smestaj nego recimo u NYC.

Atlanta - po nekom mom misljenju prestonica americkog juga. Odlicno povezana sa ostatkom sveta. Pristojne stanarine. Super klima sa zimama blagim da ni ne primetite prelaz iz jeseni u prolece. Gradski prevoz nije mozda kao u NYC ili DC-ju, ali ga ima. Narod ljubazan. Za pocetak skroz pristojna varijanta.

Nikada nisam bio neki veliki ljubitelj Midwesta. Za pocetak - CHGO je mozda najlaksi, mada da ponovo moram kroz sve ovo ne bih nikada ponovo pocinjao tamo. Klima je losa, zime beskrajno duge da se zacas upadne u depresiju, grad kao grad veliki ali mrtav cim prodje popodnevni spic. Sve u svemu nije mi CHGO legao.

West Coast - klima super, ali dalekoi preskupo tamo gde valja... Sto sam stariji sve mi vise prijaju konzervativne drzave stoga se drzim americkog jugoistoka.

My 2 cents ;)

Pratio sam tvoje postove i ranije i uvek su mi bili zanimljivi :)

Sad si me posetio na grešku koju ću morati da ispravim jednog dana, a to je da sam preskočio Atlantu i Charlotte tokom svog putovanja na East coastu, jer sam odabrao da provedem više dana u Majamiju i DC-u.

Koji je 48mi kontinentalni state koji ti je ostao na checklisti? :D

Svenson
30.04.2020, 22:57
Ovaj dio gdje kazes da si pjesice morala po cesti jer nema trotoara - to je slucaj i sa New Jersey-em. Bas znacajan broj puteva uopste nemaju predvidjen dio za pjesake.
Valjda je to normalno za americke prilike.
Kad sam dosao, mislio sam da je samo Hjuston takav. E, sad citam da je (skoro) svuda "normalno" da nema pesacke staze. Prvu normalnu pesacku stazu sam video u centru Hjustona ("downtown" na gastarbajterskom :obrva: ).

vuxanne
01.05.2020, 06:02
Zasto nisi napisala koji grad je u pitanju?
Napisa toliki tekst i treba da gatamo sta opisujes, boze kakvih ljudi ima

O boze, bas smo svakavi. Pretrazi malo teme, imam temu o regionu u kom zivim. Neki od nas postuju svoju privatnost na Internetu... Da li me placas da ovo pisem? Ne. Pa?

Rekla sam "tri sata od predstonice". Uzmi sestar i mapu pa nadji. Tema je "East vs West Coast vs Midwest". Pogodi o kojoj od ove tri pricam.

Magelan
01.05.2020, 06:43
Pratio sam tvoje postove i ranije i uvek su mi bili zanimljivi :)

Koji je 48mi kontinentalni state koji ti je ostao na checklisti? :D

Severna Dakota :)

Po svoj prilici cu pre do Havaja I Aljaske nego do Severne Dakote :)

Futbalista
01.05.2020, 22:46
Severna Dakota :)

Po svoj prilici cu pre do Havaja I Aljaske nego do Severne Dakote :)

Sta imas protiv fenomenalne Dakote? Zivopisna drzva🤣🤣🤣, blage zime..... Idaho, Montana, Dakote....wyoming zimi u kamionu ne treba propustiti🤣🤣🤣

Magelan
02.05.2020, 00:07
Sta imas protiv fenomenalne Dakote? Zivopisna drzva, blage zime..... Idaho, Montana, Dakote....wyoming zimi u kamionu ne treba propustiti

Nemam nista protiv Severne Dakote nego mi vise nije usput otkako sam izasao iz kamiona :)

gorasheen
04.05.2020, 12:45
Dok se ova tema ne razvije i ne ukljuci vise onih koji vec zive u USA, jer njihova iskustva su nam i najdragocenija, iskoristio bih priliku da napisem moje misljenje o tome zasto bi moj izbor bili East Coast i Florida.

Moju potragu za mestom gde bih zapoceo zivot u USA zapoceo sam tek kad sam selectovan i moj plan je bio da idem sam, neozenjen, u godinama (45+), mogu da rizikujem, po struci ekonomista i moracu da radim bilo sta i bilo gde, znaci ne moram u odredjeni grad zbog struke kao npr. it-jevci u S.Francisco i S.Hose, vozaci u Chicago ili oni koji nemaju vozacku u N.York itd, srecom govorim dobro engleski, nemacki i po malo spanski.

Glavni faktori u potrazi idealnog mesta za mene su bili da volim lepo i suncano vreme, bavim se sportom, obozavam prirodu, ne volim velike, bucne i prljave gradove. Jedna od bitnijih stvari mi je bila i blizina EU, koju je ovde pomenuo samo Magelan, jer bih zeleo da iskoristim svaku priliku koja mi se ukaze da dodjem kuci i obidjem moje roditelje i prijatelje, a ne da sve zaboravim kao moja rodjaka koja je pre 30 godina iz beograda otisla u USA i nikad se vise nije vratila, cak nije dosla ni na sahranu ocu i majci.

Posto nikad nisam bio u USA, a da bih saznao sto vise o zivotu u tamosnjim gradovima i drzavama, uglavnom sam koristio ovaj i jos neke forume, kao i razne sajtove koji prave svake godine rang liste za US cities and states po kljucnim parametrima - klima, stopa nezaposlenosti, renting, skolstvo, zdravstvo, saobracaj, kriminal, income tax itd. Posebno mi je u istrazivanju pomogao jedan US forum Quora gde se mogu pronaci i teme na kojima pravi ameri pisu o svojim iskustvima o zivotu i radu u US gradovima i drzavama i koji bih preporucio svima onima koji jos uvek ne znaju gde bi otisli i ako zele sto bolje info.

Znam da ima jos mnogo zanimljivih drzava koje su pomenute u prethodnim postovima, ali sam prema mojim kriterijumima posebno obratio paznju na sledece:

Florida - idealna za nas malo starije, toplo more, realni troskovi, za mladje Miami i Orlando, izuzetna regija Tampa (ima dosta nemaca) mane: vlaga, komarci, insekti, gmizavci, uragani, neljubaznost, male satnice.

Texas - godinama unazad grad n°1 na listama je Austin, idealan za mladje, it strucnjake. Takodje visoko rangirani industrijski gradovi Dallas, Houston (Svenson) i San Antonio, mane: uglavnom klimatske, vlaga, komarci.

Colorado - ostra klima, izuzetna priroda, visoko rangiran grad Denver (Kdragan) svake godine medju najvecim privrednim rastom u USA, mane: veoma hladne zime.

Nevada - centralni grad zabave u USA Las Vegas, velika ponuda turistickih poslova, realni troskovi, lep krajolik (G.Canyon), mane: pretopla leta, turisti.

California - idealna suva i blaga klima, izuzetna priroda, vise za one malo mladje, surfere, za energicne i ambiciozne,*sto kaze Wiggins 'dobar Vibe', najveci grad zapada L.A. sa mnogo mogucnosti, vece satnice, ljudi ljubazniji, dva od lepsih gradova u USA - S.Francisco i S.Diego, mane: hladno more, saobracaj, visoki troskovi, zemljotresi, na periferiji zmije, crne udovice.

Na kraju kada sam sagledao sve dobre i lose strane zakljucio sam da bi najbolji izbor za mene bila Florida, a od gradova Miami ili Tampa, za koje do dan danas nisam odlucio koji bi mi vise odgovarao i pokusao bih da zapocnem u bilo kojem od njih. Ako bih u ovom trenutku morao da izaberem samo jedan grad, onda bih se odlucio za Tampu, koja je manje zvucno ime, ali ima sve ono sto meni odgovara i nadam se da ne bih pogresio.

vuxanne
04.05.2020, 17:49
a ne da sve zaboravim kao moja rodjaka koja je pre 30 godina iz beograda otisla u USA i nikad se vise nije vratila, cak nije dosla ni na sahranu ocu i majci.

Eh, veruj mi lako je reci dok ti se ne desi. Dok ne dobijes vest u sest ujutru i kad te nakon minut pitaju jel dolazis ili ne dolazis kad si u po shoka. Nakon sto se zakaze termin sahrane i kad stvarno shvatis da ni ne mozes da stignes i da hoces. Zato imajte spreman plan za ove najgore situacije, kad god se dese udarice vas pravo gde se najmanje nadate. Mozak ne funkcionise uopste u takvim situacijama. Nemojte suditi o tome da li je neko ili nije dosao na sahranu. Ne primecujete sta se sve desava kad imate podrsku oko sebe (komsija, familije, kolega). A zamislite da se tako nesto desi pa da sami treba da se saberete i da doputujete tu vec gde treba da doputujete. Nekom treba vise neko 24 h da dodje sa lokacije A na lokaciju B. Da li svako ima sretstava da upakuje porodicu na avion i dodje. Da li svako zna sta mu po pravu pripada, koliko slobodnih dana? Ne svako.

Stoga. Da vam napisem par informacija mozda ce nekome vise pomoci u takvoj situaciji.

1) Svaki full time job (ne rade svi full time to cete razumeti kad dodjete ovde da je vako vazno za bilo kakva prava koje imate kao zaposleni) ima pravo na odrednjeni broj dana koji se zovu "bereavement leave". To je nesto na sta mozda ne obracate paznju kad vas zaposljavaju i mozda i ne primetite kad citate "employee handbook". Ako ste full time - ovo je obicno tri dana odsutstva. E sad, dodjite vi do Srbije i nazad i posetite sahranu u tri dana. Da ako ste iz Beograda, sasvim je moguce. I ako zivite u nekoj vzdusnoj luci koja ima direktnu vezu sa Evropom.

"Bereavement leave is a type of leave that an employee can take when someone they know — generally a close relative — has died. An employee can use bereavement leave for a variety of purposes, including making funeral arrangements, attending a funeral, taking care of post-death tasks, and grieving." - kaze Google

2) "Discounted bereavement fares" - za ovo mi je rekla drugarica da neke avio kompanije daju popuste u slucajevima da mora da se putuje na sahranu. Medjutim - moras da im das informacije o:

"Airlines that offer discounted bereavement fares today include Delta Airlines, Air Canada, Lufthansa and WestJet. These airlines all require that the passenger is an immediate family member, and is able to provide details of the person who has passed on, and the funeral arrangements." (opet google)

Nisam sigurna sta bi to bilo, i da li traze potvrdu neku o dokazu sta ti je ta osoba, kad je sahrana i sta ostalo. Sa obzirom da sve sto u tom momentu mozemo pokazati je samo npr. nas izvod iz maticne knjige rodjenih (ako su otac i majka) pod uslovom da imas internacionalni, ali kako da dokazes kad je sahrana, e to vec nisam uspela da skontam.

Veruj mi lako je kritikovati druge. Ali ako znas kakva je muka sahrana (bar ona pre Covid-19) i koliko finansijski moze da kosta porodicu i sve one nakon sto ostaju, mozda je ta necija prisutnost na samoj sahrani npr. moguca kroz drugaciju podrsku onima koji nakon voljene osobe ostaju. Cela sahrana kosta cesto manje od te jedne avionske karte. Pa ti budi pametan sta da slusas, srce ili mozak. I sve je stvar licnog ubedjenja sta ce da odlucis.

mveruovic
04.05.2020, 22:05
To sto nije dosla na sahranu ocu i majci ili ikad vise u Srb nije do daljine vec zato sto tako zeli. Ko god hoce moze da ode za SRB bar jednom godisnje, karte su smesno jeftine osim ako neko bas zeli da ude u sred jula.. I za sahranu, razumem da je katastrofa situacija, ali nije nemoguce da se ode u par dana, takvih situacija nazalost sam imao u porodici 3 puta za dve godine (ali ne licno ja).

vuxanne
04.05.2020, 22:32
Ali kad ides na sahranu gledas bukvalno karte za prvi let. A te su basnoslovne. Meni se to desilo krajem februara kad je vec divljao Covid-19. Plasila sam se zatvorenih granica a iskreno najvise i sebe, hocu li smoci snage da se nazad vratim. Sticajem okolnosti izgubila sam oba roditelja jako naglo. Iz ove perspektive - definitivno nesto blizu aerodroma koji lete za Evropu - JFK, Dulles, Atlanta, Chicago i slicno. Negde blizu arodroma. Ali nista mi ne moze zameniti dva meseca leta 2019-te i dva meseca ovde nakon toga (jesen 2019) sto provedoh sa tom svojom voljenom osobom. To je vrednije nego bilo kakvog prisutstva bilo gde nakon sto ih vise nema. To ih nece vratiti. Ali samo da ste videli JFK aerodrom i brdo nas sto placemo nakon sto smo se pozdravili sa roditeljima koji su otisli na Air Serbia let. Svaki put kad odes, svaki put se oprastas a znas da je sa nekima od njima to zauvek. Nazalost tako i cesto bude. Meni je poslednja memorija vezano za nju sad taj Air Serbia gejt.

ikac89
04.05.2020, 23:11
To vezano za sahrane je malo nezgodno. Znam da u Beogradu i ovim većim gradovima od smrti do sahrane može da prođe i više dana, ali u manjim mestima u 99% situacija se pokojnik sahranjuje odmah sutradan, nekad je to i manje od 24 sata, tako da je u takvim situacijama praktično nemoguće da se neko organizuje i dođe.

mveruovic
04.05.2020, 23:28
Ali kad ides na sahranu gledas bukvalno karte za prvi let. A te su basnoslovne. Meni se to desilo krajem februara kad je vec divljao Covid-19. Plasila sam se zatvorenih granica a iskreno najvise i sebe, hocu li smoci snage da se nazad vratim. Sticajem okolnosti izgubila sam oba roditelja jako naglo. Iz ove perspektive - definitivno nesto blizu aerodroma koji lete za Evropu - JFK, Dulles, Atlanta, Chicago i slicno. Negde blizu arodroma. Ali nista mi ne moze zameniti dva meseca leta 2019-te i dva meseca ovde nakon toga (jesen 2019) sto provedoh sa tom svojom voljenom osobom. To je vrednije nego bilo kakvog prisutstva bilo gde nakon sto ih vise nema. To ih nece vratiti. Ali samo da ste videli JFK aerodrom i brdo nas sto placemo nakon sto smo se pozdravili sa roditeljima koji su otisli na Air Serbia let. Svaki put kad odes, svaki put se oprastas a znas da je sa nekima od njima to zauvek. Nazalost tako i cesto bude. Meni je poslednja memorija vezano za nju sad taj Air Serbia gejt.


Mislio sam na karte koje su kupljene za normalnu posetu, kaze da 30 godina nije bila tamo. A te karte koje se kupuju danas za danas ili danas za sutra najskuplja je bila 1700$, kupljena 10ak sati pred let.

Svenson
05.05.2020, 01:08
Texas - godinama unazad grad n°1 na listama je Austin, idealan za mladje, it strucnjake. Takodje visoko rangirani industrijski gradovi Dallas, Houston (Svenson) i San Antonio, mane: uglavnom klimatske, vlaga, komarci.


Kad si spomenuo Teksas, da se nadovezem. Moje misljenje je da je Ostin ubedljivo najbolji grad u Teksasu. Glavni grad, sve je tamo, a i nije tako velik kao Dalas/Fort Vort ili Hjuston. Zanimljivo je da je Hjuston grad na obali, a meni treba 50-60 milja da stignem do nje. :smrc:

Svi kazu da se isto rastojanje puno brze predje u Dalasu, nego u Hjustonu. Sve je bolje uredjeno. Iako sam uspeo da se na onoj velikoj petlji u Dalasu, dva puta izgubim (uz uljucen GPS).

San Antonio, narocito severni deo Berni (pise se Boerne) je jako lep. Zaljubio sam se na prvi pogled u San Antonio.

Jedina prednost Hjustona je NASA. Ako zelite da idete na Mesec ili Mars, obavezno odaberite Hjuston i zaposlite se u NASA-i. :naughty:
Ipak, Hjuston nije samo Harris county. U Fort Bendu ima lepih mesta: Sugar Land je jako lep, kulturan i kao da nije deo Hjustona (pravno gledano, nije).
Na severu su zanimljivi The Woodlands i Conroe. To je veoma lep deo, sa puuuuno zelenila i drveca. Moze da se desi da vam kroz dvoriste prodje divlja svinja ili jelen. :blink:
Na jugu je Galveston. E, to je obala. Lepo izgleda, ali cim padne kisica, Galveston postaje Venecija. Nije samo Galveston problematican, sve osim Sugar Land-a i Ricmonda moze da pliva.
Kad smo kod vode, pre par meseci je pukla glavna vodovodna cev. Prokuvavali smo vodu 3 dana. Cev je precnika 2,5m (da, dva i po metra) i poplavila je deo auto-puta 610. Kad sam video slike, nisam verovao. A onda sam video kako iz cevi kulja voda. :w00t:
Kroz ciji je vodomer sve to proslo?

Ako zelite nastavak, javite, pa cu pisati u delu o Teksasu (Hjustonu)

neus
05.05.2020, 05:32
Nastavi slobodno o Texasu, to mi je nadam se prva turisticka destinacija koju cu posjetiti kad se svo ovo ludilo stabilizuje :D

Ovo za glavu vodovodnu cijev, mi u NY area smo imali vise pucanja. Prije par mjeseci je na Manhattanu u par dana pukla 2 puta. Cak je i stanica subwaya bila potpuno blokirana. A prije par dana sam vidio da je i u Jersey-u tj u Jersey City negdje isto pukla.

Ocito im vodovodne instalacije nisu jaca strana :==D:

Nego reci ti nama - kakva je ta obala? Moze li se kupati? Ako se ne varam, to tamo dodje kao neki zaliv - jel voda toplija u odnosu na pacifik na zapadnoj obali?

sanchez
05.05.2020, 12:21
I ja bih voleo da čujem više o Teksasu i Hjustonu i bukvalno mi je član neus uzeo reč iz usta :D

I mene zanima kakava je klima u poređenju sa Floridom, kakva je temperatura okeana dal je prijatno za kupanje u toku cele godine.

Interesantno je da si pomenuo San Antonio a to je meni najveća želja za obilazak u Teksasu. Delovalo mi je lepo ono što sam video a pritom sam video neki podatak ja mislim da je San Antonio najbolji cost to living city od svih gradova u Americi preko milion stanovnika.

Sad naravno, možda to nije 100% istina, ali iako su plate niže i cene su dosta niže u poređenju sa nekim drugim velikim gradovima širom Amerike.

Svenson
05.05.2020, 23:28
Spremam materijal. Uskoro izlazi prvi nastavak. Pripremite se :book:

ikac89
05.05.2020, 23:31
Mogao bi neki vlog da napraviš, kao Putujuće Duće... :D

Svenson
06.05.2020, 02:02
Mogao bi neki vlog da napraviš, kao Putujuće Duće... :D

Putujuce Duce su carevi (carica i car) i neponovljivi. Nemam toliko vremena da pravim reportaze, a i nedostaje mi pomocnica koja prica kad ja snimam, a snima kad ja pricam. :==D:

Zvacu Putujuce Duce da navrate u Hjuston kad ovde prodje frka oko virusa. Tako cete imati pravi, profesionalni vlog post. Oni su dosli 8 meseci pre mene. Ista smo DV generacija. Nadam se da cemo se upoznati. Mislim da je njihovo ime ovde @Niksovac

newpain01
06.05.2020, 20:24
I ja bih voleo da cujem vise o Teksasu, zanimaju me Austin i Dallas. Kakav je IT job market, kako je kirija i kako vrucina i vlaga?

Ja sam u Chicagu vec godinu dana, radim u IT i planiram da se selim u Teksasu kad ova kriza zavrsi. Chicago nije grad u koji bih hteo da ostanem. Losa klima, beskrajno duge zime, hladno i depresivno, visoke takse, korupcija, losi putevi. Kazu da ce Illinois biti prvi state da proglasi bankruptcy.
Ja sam u sprotivu outdoor tip i ovde mi nista ne odgovara. Hteo bi da nadjem posao pre selidbu.

Andrew Wiggins
06.05.2020, 22:02
I ja bih voleo da cujem vise o Teksasu, zanimaju me Austin i Dallas. Kakav je IT job market, kako je kirija i kako vrucina i vlaga?

Ja sam u Chicagu vec godinu dana, radim u IT i planiram da se selim u Teksasu kad ova kriza zavrsi. Chicago nije grad u koji bih hteo da ostanem. Losa klima, beskrajno duge zime, hladno i depresivno, visoke takse, korupcija, losi putevi. Kazu da ce Illinois biti prvi state da proglasi bankruptcy.
Ja sam u sprotivu outdoor tip i ovde mi nista ne odgovara. Hteo bi da nadjem posao pre selidbu.

Zasto si otisao u Chicago? Ne pitam maliciozno ali sta te je privuklo? To sto ima mnogo nasih ili imas nekog tamo?

newpain01
06.05.2020, 22:27
Zasto si otisao u Chicago? Ne pitam maliciozno ali sta te je privuklo? To sto ima mnogo nasih ili imas nekog tamo?

Da, imam prijatelja ovde i kad su me izvukli dao sam njegovu adresu, poslao mi je garantno pismo i smestio me ovde kad sam dosao, to je jedini razlog, nisam imao nekog drugog na pocetku.

I normalno, video sam kako je Chicago, nasao posao po struku i resio da promenim, negde toplije, gde ima dosta IT poslova i gde je cena na kuce razumna, razmisljam o Raleigh NC, Dallas ili Austin)

ikac89
06.05.2020, 22:51
Putujuce Duce su carevi (carica i car) i neponovljivi. Nemam toliko vremena da pravim reportaze, a i nedostaje mi pomocnica koja prica kad ja snimam, a snima kad ja pricam. :==D:

Zvacu Putujuce Duce da navrate u Hjuston kad ovde prodje frka oko virusa. Tako cete imati pravi, profesionalni vlog post. Oni su dosli 8 meseci pre mene. Ista smo DV generacija. Nadam se da cemo se upoznati. Mislim da je njihovo ime ovde @Niksovac

Jeste Niksovac. Ne pišu odavno na forumu, uzvezdili se, sad su popularni i baš ih briga za forum. :D

Mirko47
09.05.2020, 14:04
https://youtu.be/MKuA6VS_ujw

Pozdrav iz Broadview Heights, Ohio.
Vreme je jedina zamerka do sada.

Mirko47
09.05.2020, 14:12
Niko iz Srbije ne veruje da je slika od jutros :grin::grin:

Andrew Wiggins
09.05.2020, 14:44
Da, imam prijatelja ovde i kad su me izvukli dao sam njegovu adresu, poslao mi je garantno pismo i smestio me ovde kad sam dosao, to je jedini razlog, nisam imao nekog drugog na pocetku.

I normalno, video sam kako je Chicago, nasao posao po struku i resio da promenim, negde toplije, gde ima dosta IT poslova i gde je cena na kuce razumna, razmisljam o Raleigh NC, Dallas ili Austin)

Srecom, u americi je normalna stvar menjati grad/posao/drzavu vise puta u zivotu. Nas gotivim to, pogotovu sto ima jako puno lepih mesta za zivot i drzave se razlikuju poprilicno.
Dobar deo ljudi i mora da menja zbog posla za razliku od balkana gde je normalna stvar roditi se, pustiti korenje i umreti u istom mestu.
Dosadi to.

newpain01
13.05.2020, 15:43
Selidba nije problem, selio sam se nekoliko puta u razlicne drzave i pre dolaska u US, problem sada je naci posao u vreme krizi.

Master Yoda
13.05.2020, 22:00
@newpain01 Ako sam dobro shvatio ti si u IT industriji, kakva je situacija na IT sceni tu u Chicago?
Koji su gradovi pogodni za IT? Racunam da bismo svi voleli odmah u Silicon Valley, ali cene u SF Bay Area su bolesno skupe kako cujem.
Mene nekako najvise privlaci San Diego, klima je odlicna, cene nisu tako lude kao u SF samo nisam siguran kako je za IT tamo

vuxanne
14.05.2020, 01:38
https://youtu.be/MKuA6VS_ujw


Dobar. Bezeci od blagostanja koje je uvek bilo na nasim prostorima, hi hi. :cool:

Svenson
14.05.2020, 01:45
Evo ga kompletan dnevnik:
https://www.jevtic.net/dnevnik_emigrant.html

Sve drzave po redu:
1.Kanada
2.Florida
3. ...( Da vam ne pokvarim uzivanje :grin:)

sanchez
16.05.2020, 10:52
Pošto vidim da mnoge interesuje da čuju iskustva iz raznih gradova u Americi, podeliću link ka svom YouTube kanalu (https://www.youtube.com/channel/UCY-r4E8WDD0pWimuvdUsyYA) gde sam počeo da snimam priče o svojim obilascima i nekim anegdotama koje sam doživeo dok sam putovao sam po Americi.

Bio sam u 15ak različitih gradova u Americi, o tome sam detaljnije pisao na prvoj stranici ove teme, pa eto koga interesuje može da zaprati :)

cobecar
19.05.2020, 14:27
Pošto vidim da mnoge interesuje da čuju iskustva iz raznih gradova u Americi, podeliću link ka svom YouTube kanalu (https://www.youtube.com/channel/UCY-r4E8WDD0pWimuvdUsyYA) gde sam počeo da snimam priče o svojim obilascima i nekim anegdotama koje sam doživeo dok sam putovao sam po Americi.

Bio sam u 15ak različitih gradova u Americi, o tome sam detaljnije pisao na prvoj stranici ove teme, pa eto koga interesuje može da zaprati :)

Odgledao sam bukvalno u cugu sve tvoje klipove čim si izbacio ovaj post i mogu ti reći da su mi se baš svideli, svaka čast, bilo je pravo uživanje,samo tako nastavi, očekujem novitete :bravo:
Dodao bih, da su tvoja iskustva sa gradovima relativno kratka i turističa. Kada se živi u nekim od gradova koje si i ti obilazio neki duži period, možda utisci budu drugačiji nego što su tvoji bili a kao što si i sam rekao, sve su to tvoja lična zapažanja, osećaj, mišljenje itd itd....
Iskreno,ja sebi nikad neću moći da oprostim što za vreme studiranja nisam iskoristio opciju W&T, nisam imao podršku mojih, oni su imali neku drugu filozofiju a ja nisam imao m..a pa da se sam i na svoju ruku upustim u to i zbog toga ću se kajati celog života... :no: :smrc:
Preporučujem svakom ko ima vremena da pogleda tvoje klipove, tu su još i nezaobilazne i već svima poznate Putujuće duće https://www.youtube.com/channel/UCOr7PrlvoBKot7kIffRbjiA i još jedan naš član ima par klipova lazarDZIBA https://www.youtube.com/channel/UChI2DC1qf-MOqIoiiT7SUOw , oni su u Čikagu, on u Majamiju pa koga interesuje može da baci pogled. :;D:

uran
20.05.2020, 11:37
Sto se tiče Amerike meni je to sve isto bar zapadna obala. Veći gradovi imaju onako kolosalni centar ali ako se maknes od njega nećeš znati da li si u visemilionkom gradu ili nekom manjem.

America je definitvno teski smor za nas Evropljane jer nema toliko toga da se vidi. Ipak njima fali tradicija kakva postoji u Evropi naročito zapadnoj pa i kod nas i Srbiji. Npr kad bi nešto popit Petrovaradinske tvrdjave postojalo negde u Americi to bi bila atrakcija broj jedan 100% sam siguran.

Jedini način da ovde ne padnes u bedak je da se sto pre Amerikanizujes, praviš roštilj, ideš na utakmice fudbala i bejzbola, i divis se recimo muzeju sladoleda u SF i voliš zabavne parkove i sve vrste spektakl ova. Vatromet za 4.jul npr

Futbalista
20.05.2020, 16:57
Sto se tiče Amerike meni je to sve isto bar zapadna obala. Veći gradovi imaju onako kolosalni centar ali ako se maknes od njega nećeš znati da li si u visemilionkom gradu ili nekom manjem.

America je definitvno teski smor za nas Evropljane jer nema toliko toga da se vidi. Ipak njima fali tradicija kakva postoji u Evropi naročito zapadnoj pa i kod nas i Srbiji. Npr kad bi nešto popit Petrovaradinske tvrdjave postojalo negde u Americi to bi bila atrakcija broj jedan 100% sam siguran.

Jedini način da ovde ne padnes u bedak je da se sto pre Amerikanizujes, praviš roštilj, ideš na utakmice fudbala i bejzbola, i divis se recimo muzeju sladoleda u SF i voliš zabavne parkove i sve vrste spektakl ova. Vatromet za 4.jul npr

Zato i odlaze u Evropu turisticki da vide civilizaciju, istoriju, gradjevine.

Ja sam u Srb radio nekih 10god sa diplomatama, Nemacka, Amerika....brdo njih ostaje da zivi u Srbiji po svaku cenu. Dobra plata, provod, zivot, hrana, priroda, žene...

uran
21.05.2020, 00:51
za sve koji dolaze u Ameriku bio bi dobar jedan restart ili inicijalizacija mozdane kore :bravo:

vuxanne
21.05.2020, 03:16
America je definitvno teski smor za nas Evropljane jer nema toliko toga da se vidi. Ipak njima fali tradicija kakva postoji u Evropi naročito zapadnoj pa i kod nas i Srbiji. Npr kad bi nešto popit Petrovaradinske tvrdjave postojalo negde u Americi to bi bila atrakcija broj jedan 100% sam siguran.

Jedini način da ovde ne padnes u bedak je da se sto pre Amerikanizujes, praviš roštilj, ideš na utakmice fudbala i bejzbola, i divis se recimo muzeju sladoleda u SF i voliš zabavne parkove i sve vrste spektakl ova. Vatromet za 4.jul npr

Ima drugi. Nadjes za prijatelje Evopljane pa rostiljate i kafenisete. I nadjete to jedno mesto gde moze da se sedi napolju, bleji i prica. Svugde ima neki takav coffee shop ili nesto gde se oni pocnu skupljati, obicno su u blizini lokalnih univerziteta i mesta gde ima malo vise stranaca.

Ovde u mom kraju najslicniji Petrovaradinu je Fort Monroe (klikni (https://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Monroe))

http://www.virginiaplaces.org/military/graphics/fortmon.png

A najslicniji tom vajbu da mozes da se setkas, blejis i negde da sednes na kaficu/rucak je Colonial Williamsburg's Merchant Square - npr Cheese Shop na ovoj slicihttps://www.gettingstamped.com/wp-content/uploads/2020/01/the-Cheese-Shop-Restaurant-in-Merchants-Square-Williamsburg.jpg

https://www.historyisfun.org/wp-content/uploads/2015/06/Saturday-June-6-Hermione-and-Godspeed-from-Riverwalk-Landing.jpg

https://www.visitwilliamsburg.com/sites/default/files/styles/slideshow_small_468x312/public/profiles/photos/profile_photo/listing_2186--10891.jpg?itok=ZRajOuJ2

Ako je do zala za Evropom, definitivno je manji ako si na istocnoj obali jer neki gradovi podsecaju u nekim stvarima na Evropske.

MatijaX
21.05.2020, 14:21
Hm, nažalost još uvijek sam u Evropi. Ako vam toliko fali Balkan, lijepo se vratite i to je to. Nemojte se mučiti.

Toliko sam se naslušao o ljepoti naših prostora, da jednostavno čovjek poželi otići na drugi kraj svijeta samo kako ne bi morao uživati u svim tim silnim ljepotama.

Jednom kada budem tamo preko Bare, neću se toliko žuriti obilaziti ovo što sam zauvijek napustio.

Šta mogu kada nisam domoljub.
:grin:

sanchez
21.05.2020, 20:16
Odgledao sam bukvalno u cugu sve tvoje klipove čim si izbacio ovaj post i mogu ti reći da su mi se baš svideli, svaka čast, bilo je pravo uživanje,samo tako nastavi, očekujem novitete :bravo:
Dodao bih, da su tvoja iskustva sa gradovima relativno kratka i turističa. Kada se živi u nekim od gradova koje si i ti obilazio neki duži period, možda utisci budu drugačiji nego što su tvoji bili a kao što si i sam rekao, sve su to tvoja lična zapažanja, osećaj, mišljenje itd itd....
Iskreno,ja sebi nikad neću moći da oprostim što za vreme studiranja nisam iskoristio opciju W&T, nisam imao podršku mojih, oni su imali neku drugu filozofiju a ja nisam imao m..a pa da se sam i na svoju ruku upustim u to i zbog toga ću se kajati celog života... :no: :smrc:
Preporučujem svakom ko ima vremena da pogleda tvoje klipove, tu su još i nezaobilazne i već svima poznate Putujuće duće https://www.youtube.com/channel/UCOr7PrlvoBKot7kIffRbjiA i još jedan naš član ima par klipova lazarDZIBA https://www.youtube.com/channel/UChI2DC1qf-MOqIoiiT7SUOw , oni su u Čikagu, on u Majamiju pa koga interesuje može da baci pogled. :;D:

Hvala puno na lepim rečima, drago mi je da su ti bili zanimljivi! Biće još :)

Nažalost znam puno ljudi koji se kaju što nisu išli na W&T. Veruj da ni ja nisam imao podršku roditelja, tačnije oca koji je što ti kažeš imao totalnu drugačiju filozofiju. Mislim da je presudilo to što sam ja još u četvrtom razredu srednje škole, skapirao da je to jedini pravi put za mene i nije bilo teorije da ne odem. Bukvalno jedino da su me vezali lisicama za zid su mogli da me spreče :) Pokazalo se da je to bila najbolja odluka u mom životu.

Ne znam koliko godina imaš sada i kakav ti je status, ali možda se možeš kvalifikovati za neke druge programe u Americi? U svakom slučaju puno sreće u junu! :)

P.S. - Sa LazomDžibom sam u kontaktu a pogledaću i Putujuće Duće :)

cobecar
21.05.2020, 21:51
Ne znam koliko godina imaš sada i kakav ti je status, ali možda se možeš kvalifikovati za neke druge programe u Americi? U svakom slučaju puno sreće u junu! :)


33,5 godine, neoženjen, nisam u stalnom zaposlenju i nemam nepokretnosti na svoje ime(razmišljao o onim programima, tipa Aljaska,ali tu mislim da nemam šanse zbog svega navedenog)!
Iskreno, nisam se mnogo ni raspitivao o programima i mogućnostima,tako da nisam u toku šta sve postoji kao opcija!
A završio sam Pravni fakultet(Univerzitet u Bg) i što se tiče pokušaja odlaska "preko diplome", to je skoro pa nemoguće i onda su mi minimalne šanse u toj nekoj opciji. :no:
Krenuo sam samostalno da učim programiranje i tu sam neki početnik pa se nadam da ću preko toga možda moći kroz par godina da dođem do USA ili možda neke "jače" evropske zemlje(realno ni u Srb. nisu male zarade u toj branši ali ne gledam samo i isključivo zaradu u životu).
Tako da,videćemo šta će od svega toga biti. Niko ne zna šta nas čeka sutra! :grin:
Hvala, takođe i tebi puno sreće! :pozz:

uran
22.05.2020, 04:55
nisam rekao da mi nesto fali Evropa ili nas Balkan, vec sam hteo da podvucem da je Amerika porilicno razlicita od Evrope.

Sto se tice zapdne obale bas nesto razmisljam pa ovde ima cak i vise vecih gradova. Mislim ako izuzmemo NYC/NJ neko ko je za urbani zivot i voli velike gradove daleko mu je bolja zapadna obala: San Diego, LA, SF, Seattle pa i Portland. To su sve fantasticni gradovi bez obzira sta seru ovi razni yutuberi.

Istocna obala ima vise gradova koji su raspad sistema kao Filadelfija, DC ili su pak u nekom sektaskom lokal patriotskom fazonu kao Boston npr. Miami je fenomenalan ali ako imas brdo love i vremena da uzivas... Nesto cujem da za posao nije bas sjajan.

Nprimer bas pricam sa jednom crnkinjom koja se preselila iz Atlante koja je ogroman grad i znacajno mesto nesto u rangu Houstona ili Chicaga i za Oregon misli da je Svajcarska, jaw drop

vuxanne
22.05.2020, 06:34
Veruj da ni ja nisam imao podršku roditelja, tačnije oca koji je što ti kažeš imao totalnu drugačiju filozofiju. Mislim da je presudilo to što sam ja još u četvrtom razredu srednje škole, skapirao da je to jedini pravi put za mene i nije bilo teorije da ne odem.

Slazem se da je podrska veoma vazna. Mene je otac poslao u Englesku dve nedelje 1990. Pun autobus dece iz moje skole je bio smesten u porodicama za 350 funti. Ziveli smo vecinom u nekim "townhouse" - evima sa front yard i back yard. Njih vidjam ovde na East Coast u jako puno gradova. Pogledas samo sve te gradove koji imaju imena po Engleskim gradovima, u njima ces sigurno naci neke prizore koji podsecaju na njihvou arhitekturu.

Meni se cini da je u sredini sve nekako rastrkanije, da ima jako puno prostora oko kuca i svuda izmedju gradova. Cesto praznog. Ovde na istoku je dosta populacije skoncentrisano na obali i blizu obale. Ovde imamo uragane, Midwest ima tornada.

U zapad se ne razumem, samo sam bila u drzavi Washington. Ona mi je delovala kao da ima neku kisnu klimu kao u Engleskoj. Prelepo drvece, ulice kao u nasim strmim predelima, sve pod rucnom ides gore dole. Ko je planiska sorta, voli skijanje i hiking, mislim da je drzava Vasington prava destinacija. Imaju tamo toliko mnogo IT sektora i dobrih skola pa valjda ima negde da se zivi da moze da se priusti i da je lepo.

A gde god da ste, neki ce uvek hteti nakon nekog vremena da podignu sidro i da idu negde drugo. Najveca promena u odnosu na nase prostore je : koga briga. Idi negde ako ti ne valja, preseli se. Ima prostora i raznolikosti koliko hoces. Nismo drvo da nas covek posadi na jedno mesto i to je to.

uran
22.05.2020, 09:29
Slazem se da je podrska veoma vazna. Mene je otac poslao u Englesku dve nedelje 1990. Pun autobus dece iz moje skole je bio smesten u porodicama za 350 funti. Ziveli smo vecinom u nekim "townhouse" - evima sa front yard i back yard. Njih vidjam ovde na East Coast u jako puno gradova. Pogledas samo sve te gradove koji imaju imena po Engleskim gradovima, u njima ces sigurno naci neke prizore koji podsecaju na njihvou arhitekturu.

Meni se cini da je u sredini sve nekako rastrkanije, da ima jako puno prostora oko kuca i svuda izmedju gradova. Cesto praznog. Ovde na istoku je dosta populacije skoncentrisano na obali i blizu obale. Ovde imamo uragane, Midwest ima tornada.

U zapad se ne razumem, samo sam bila u drzavi Washington. Ona mi je delovala kao da ima neku kisnu klimu kao u Engleskoj. Prelepo drvece, ulice kao u nasim strmim predelima, sve pod rucnom ides gore dole. Ko je planiska sorta, voli skijanje i hiking, mislim da je drzava Vasington prava destinacija. Imaju tamo toliko mnogo IT sektora i dobrih skola pa valjda ima negde da se zivi da moze da se priusti i da je lepo.

A gde god da ste, neki ce uvek hteti nakon nekog vremena da podignu sidro i da idu negde drugo. Najveca promena u odnosu na nase prostore je : koga briga. Idi negde ako ti ne valja, preseli se. Ima prostora i raznolikosti koliko hoces. Nismo drvo da nas covek posadi na jedno mesto i to je to.

Moram nekoliko amandmana na ovo.

Prvo Engleska je drzava koja ima poprilicno razlicit smek od Evrope a najslicnije zemlje su joj donekle Holandija i malkoco Danska. U poredjenju sa ostatkom Evrope Engleska izgleda vaistinu kao drugi kontinent.

Drugo, kad zivis u Engleskoj koja je slicna tim mestima na istocnoj obali sve ti je blizu. Za maximum 3 sata leta stizes u najdalje delove ko tinenta u druge drzave u nive kulture kuhinje. Jeftinog leta. Koliko Amerikanaca ide da vidi druga mesta u Americi ? Mislim sta drugo da vidi ?

Trece, ja ne znam ima li neka statistika koliko posto Amerikanaca se ikad okupalo u nekom lepom moru ? Dok je u Evropi to norma, cak i najsiromasnije nacije putuju na letnji odmor i kupanje u predivnom moru ?

I na kraju, Amerikanci se sele vise od Evropljana, medjutim nisam siguran koliko je to pametno bas i da li su srecni zbog toga. Prvo dolazis u novi grad i odmah te ceka kirija. Gde su ti prijatelji, ljudske i poslovne veze. Ne znam. A primetio sam da vecina bogatih Amerikanaca bas zivi gde su i rodjeni. Gates ili Buffet npr.

vuxanne
22.05.2020, 15:26
Uran, zasto moras da ulazes amadmane na moje misljenje? Ja govorim o arhitekturi i poredim mesta u kojima sam zivela ili boravila (nisam bila u Danskoj a ni u Holandiji pa ih neces naci u mojim pisnaijima), ti o turizmu... Zasto moraju svi postovi ovde da budu docekani kao da smo djaci u skoli na ocenjivanje ko je vise u pravu? Nema potrebe. Svako ima pravo da drugacije gleda na stvari i da primecuje razlicit stvari. To je i bogastvo zivota ovde. U svakom vecem Americkom gradu ces naci ljude iz svih tih razlicitih kultura koje pominjes. Neki ce ti postati i prijatelji pa ces i da osetis tu neku drugu kujnu i cak i da vidis njihov dom, njihove uspomene i naucis dosta stvari o toj nekoj drugoj zemlji. Sto je meni najvaznije, ovde kao imigrant se osecam znatno prijatnije i dobrodoslije nego npr. u dve druge drzave u kojima sam primala platu u ovom svom zivotu.

Drugo, neki ljudi vole da napustaju ono gde su se ukotvili (verujem svako ko se ikada logovao u ovaj forum). Nekim ljudima gde god da su nakon nekog vremena prorudi crv lutalica i hoce da nastave dalje. I tako od mesta do mesta. Neki vole da dolaze u novo mesto, otpocinju novi posao (najcesce radi nekog sledeceg koraka u karijeri). Neki poslovi imaju globalne nomade koji idu tamo gde je bolja prilika. Da li je to optimalno i naj naj bolje na svetu svakome? Naravno da ne.

Trece, lepo ti je more na koje si navikao i na koje mozes da odes ako zelis da odes. Mnogi ljudi zive na obali pa se ne okupaju ni jednom godisnje. Imaju i oni turizam i da, nije pristupacan svakome kao kod nas. Imaju i oni slanu vodu oko zemlje za razliku od nas koji moramo da do nje dodjemo turisticki. Ovi koji zive na obali zive blizu plaza i odu tu i kupaju se, nemaju potrebu da putuju i placaju nekome to. Mnogi putuju oko posla pa vide o firminom trosku vise mesta nego sto ce prosecan covek videti turizmom. Ipak kod nas imas paradajz turizam, vozove i autobuse i relativno je pristupacnije vise ljudi da odu do mora. Takodje veliki deo nase populacije nikad nije otisao na more. Veruj mi, nije. Zavisi gde zivis. To da je pritisak svake godine i nepisano pravilo u nasoj kulturi da moras da pocrnis i da odes na more jer ako si beo onda si sirotinja jer ko se sunca krije bolje da ga nije, zar ne?

Disclamer: ovo nisu apsolutne zivotne istine, samo moj pogleda na stvari u skladu sa mojim mentalitetom i zivotnim iskustvom.

uran
23.05.2020, 04:30
Uran, zasto moras da ulazes amadmane na moje misljenje? Ja govorim o arhitekturi i poredim mesta u kojima sam zivela ili boravila (nisam bila u Danskoj a ni u Holandiji pa ih neces naci u mojim pisnaijima), ti o turizmu... Zasto moraju svi postovi ovde da budu docekani kao da smo djaci u skoli na ocenjivanje ko je vise u pravu? Nema potrebe. Svako ima pravo da drugacije gleda na stvari i da primecuje razlicit stvari. To je i bogastvo zivota ovde. U svakom vecem Americkom gradu ces naci ljude iz svih tih razlicitih kultura koje pominjes. Neki ce ti postati i prijatelji pa ces i da osetis tu neku drugu kujnu i cak i da vidis njihov dom, njihove uspomene i naucis dosta stvari o toj nekoj drugoj zemlji. Sto je meni najvaznije, ovde kao imigrant se osecam znatno prijatnije i dobrodoslije nego npr. u dve druge drzave u kojima sam primala platu u ovom svom zivotu.

Drugo, neki ljudi vole da napustaju ono gde su se ukotvili (verujem svako ko se ikada logovao u ovaj forum). Nekim ljudima gde god da su nakon nekog vremena prorudi crv lutalica i hoce da nastave dalje. I tako od mesta do mesta. Neki vole da dolaze u novo mesto, otpocinju novi posao (najcesce radi nekog sledeceg koraka u karijeri). Neki poslovi imaju globalne nomade koji idu tamo gde je bolja prilika. Da li je to optimalno i naj naj bolje na svetu svakome? Naravno da ne.

Trece, lepo ti je more na koje si navikao i na koje mozes da odes ako zelis da odes. Mnogi ljudi zive na obali pa se ne okupaju ni jednom godisnje. Imaju i oni turizam i da, nije pristupacan svakome kao kod nas. Imaju i oni slanu vodu oko zemlje za razliku od nas koji moramo da do nje dodjemo turisticki. Ovi koji zive na obali zive blizu plaza i odu tu i kupaju se, nemaju potrebu da putuju i placaju nekome to. Mnogi putuju oko posla pa vide o firminom trosku vise mesta nego sto ce prosecan covek videti turizmom. Ipak kod nas imas paradajz turizam, vozove i autobuse i relativno je pristupacnije vise ljudi da odu do mora. Takodje veliki deo nase populacije nikad nije otisao na more. Veruj mi, nije. Zavisi gde zivis. To da je pritisak svake godine i nepisano pravilo u nasoj kulturi da moras da pocrnis i da odes na more jer ako si beo onda si sirotinja jer ko se sunca krije bolje da ga nije, zar ne?

Disclamer: ovo nisu apsolutne zivotne istine, samo moj pogleda na stvari u skladu sa mojim mentalitetom i zivotnim iskustvom.

dobro nemoj da si na kraj srca. Uostalom nigde ne pise da ljudi ne mogu da kometarisu tvoj post, zasto onda ima ono dugmence QUOTE. Sad i ti mene citiras.

Uglavnom ja sam se osvrnuo na tvoju primedbu da ako nekome eto bas fali Evropa ima je na istocnoj obali koja lici na Englesku. No, da li je Engleska Evropa ? Vecina Srba nikad nije ni bila u Engleskoj jer Engleska i dalje drzi valda jedina u Evropi vize za nas, kao da ce mo im pojesti Englesku.

Elem, razlike izmedju Amerike i njoj najslicnije zemlje u Evropi Engleske i Irske su ipak prevelike. Recimo u celoj Engleskoj ne postoji ni jedan grad nalik na recimo.... Portland ! A to je klasican veliki Americki grad. Dakle kolosalni centar sa ogromnim impresivnim zgradama, neboderima, gde zaista osecas da si deo neceg velikog, koji te vuku svojom velicinom da i ti probas da uradis nesto veliko.

Zatim van toga imas grid-ovane mi bi rekli usorene avenije i ulice sa manje vise istom arhitekturom. Gde ima toga u Evropi ? Ima La Defense u Parizu, nesto rastrkanih zgrada po Londonu max 40 spratova. Frankfurt tu i tamo i sad nesto pokusavaju Rusi. A to su prime gradovi Evrope, realno poslovni deo im je u rangu Portlanda ili SF, Seattle je vec misaona imenica.

Sto se tice kupanja u moru, da uvek se moze reci ma mene to ne zanima, idem na bazen, ili cu pesaciti na planini, ima jedan deda od 106 godina ceo zivot zivi u Nici i nikad se nije okupao... Ali, kad se gledaju statistike kako ljudi najvise provode godisnji odmor to je ipak letovanje. Jednstavno letovanje ne moze nista da pobedi. Vitamin D, vetar koji carlija, preplanula tela, hormoni, plivanje, ko je izasao iz vode a da se nije osetio kao da je vaskrsao ? Dakle letovanje je nesto kao fudbal za nas Evropljane. Ima raznih sportova, ima ljudi koji su rodjeni pored stadiona i mrze fudbal, ali generalno ni jedan sport ne moze fudbalu ni da prismrdi.

Sto se tice Amerikanaca za letovanje sa uzivanjem u moru, mora ce ipak da potegnu izvan Amerike. Ne mislim na more gde u Julu udju u okean u gumenom odelu pa kazu aujjujujuupickumaterinustojeladnavoda...

vuxanne
23.05.2020, 17:06
Ja sam pominjala Evropu u kontekstu teme "East vs West Coast vs Midwest" a ne u kontekstu teme "zivot u americi,evropi i na balkanu (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=625)".

Teme o letovanju:

USA turisticke atrakcije (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=45)
Mesta za odmor u SAD (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1437)

Zivim na pola sata od plaze koja je duga 3 milje (4.8 km) i gde lepo zaradjuju od turizma od Memorial Day-a sve do Septembra. Ne bih se slozila da ih nema koji ne letuju na plazi. klikni (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g58277-Virginia_Beach_Virginia-Vacations.html) a za slike ovde (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g58277-Virginia_Beach_Virginia-Vacations.html#/media/58277/)

Futbalista
23.05.2020, 17:14
dobro nemoj da si na kraj srca. Uostalom nigde ne pise da ljudi ne mogu da kometarisu tvoj post, zasto onda ima ono dugmence QUOTE. Sad i ti mene citiras.

Uglavnom ja sam se osvrnuo na tvoju primedbu da ako nekome eto bas fali Evropa ima je na istocnoj obali koja lici na Englesku. No, da li je Engleska Evropa ? Vecina Srba nikad nije ni bila u Engleskoj jer Engleska i dalje drzi valda jedina u Evropi vize za nas, kao da ce mo im pojesti Englesku.

Elem, razlike izmedju Amerike i njoj najslicnije zemlje u Evropi Engleske i Irske su ipak prevelike. Recimo u celoj Engleskoj ne postoji ni jedan grad nalik na recimo.... Portland ! A to je klasican veliki Americki grad. Dakle kolosalni centar sa ogromnim impresivnim zgradama, neboderima, gde zaista osecas da si deo neceg velikog, koji te vuku svojom velicinom da i ti probas da uradis nesto veliko.

Zatim van toga imas grid-ovane mi bi rekli usorene avenije i ulice sa manje vise istom arhitekturom. Gde ima toga u Evropi ? Ima La Defense u Parizu, nesto rastrkanih zgrada po Londonu max 40 spratova. Frankfurt tu i tamo i sad nesto pokusavaju Rusi. A to su prime gradovi Evrope, realno poslovni deo im je u rangu Portlanda ili SF, Seattle je vec misaona imenica.

Sto se tice kupanja u moru, da uvek se moze reci ma mene to ne zanima, idem na bazen, ili cu pesaciti na planini, ima jedan deda od 106 godina ceo zivot zivi u Nici i nikad se nije okupao... Ali, kad se gledaju statistike kako ljudi najvise provode godisnji odmor to je ipak letovanje. Jednstavno letovanje ne moze nista da pobedi. Vitamin D, vetar koji carlija, preplanula tela, hormoni, plivanje, ko je izasao iz vode a da se nije osetio kao da je vaskrsao ? Dakle letovanje je nesto kao fudbal za nas Evropljane. Ima raznih sportova, ima ljudi koji su rodjeni pored stadiona i mrze fudbal, ali generalno ni jedan sport ne moze fudbalu ni da prismrdi.

Sto se tice Amerikanaca za letovanje sa uzivanjem u moru, mora ce ipak da potegnu izvan Amerike. Ne mislim na more gde u Julu udju u okean u gumenom odelu pa kazu aujjujujuupickumaterinustojeladnavoda...

Uran sve se slazem oko mora i odmora. Sam taj hepening oko planiranja odmora, polazak, nervozna jos ako imas malu decu....ali sam odlazak na plazu i ulazak u more (da se prvo pokvasis da te ne presece) je najlepse nesto. Ali Ameri nemaju taj kult godisnjeg odmora kao Evropljani, nemaju te plaze uredjene sa kaficima i barovima, krofnama kao Grcka recimo.... plus taj okean nije kao more. E sad, Ameri odu za cas u Mexico da ne osete po dzepu a Srbi stekuju lovu ili na cekove pa otplacuj do sledeceg odmora😑

neus
23.05.2020, 17:51
Uran sve se slazem oko mora i odmora. Sam taj hepening oko planiranja odmora, polazak, nervozna jos ako imas malu decu....ali sam odlazak na plazu i ulazak u more (da se prvo pokvasis da te ne presece) je najlepse nesto. Ali Ameri nemaju taj kult godisnjeg odmora kao Evropljani, nemaju te plaze uredjene sa kaficima i barovima, krofnama kao Grcka recimo.... plus taj okean nije kao more. E sad, Ameri odu za cas u Mexico da ne osete po dzepu a Srbi stekuju lovu ili na cekove pa otplacuj do sledeceg odmora😑

Meksiko/Dominikanska republika oni sa malo dubljim dzepom Turks and Caikos i ostala ostrva Kariba. I sto je najbolje, ne mora to uopste da bude ljeto, s obzirom da je ovo tropski pojas, moze se ici i brckati u bilo koje doba godine :D

Sto se samih plaza i obale Amerike tice, to je jedan sasvim drugi svijet u odnosu na ono sto smo navikli mi Evropljani. Prvo, okean je drugaciji, hladniji, jace struje, drugi morski svijet itd. Drugo, sve plaze su jednolicne - duge ogromne pjescane plaze sa obaveznim boardwalkom duz cijele te duzine. Nisam previse Amerike vidio, al mislim da je to bas univerzalno: takav je Venice Beach, Santa Monica u LA, takav je Mission Beach u San Diegu, takav je Boardwalk u Atlantic City-u, takav je Coney Island u NY-u. Ja sam primorac, ne mogu da zamislim svoj zivot bez mora i kad me uhvati nostalgija za tim, setnja ovim njihovim plazama "zavrsava posao". Al da je monotono u poredjenju sa onim sto sam imao kod kuce, svakako da jeste.

E sad, najveca prednost je sto ovdje ti ekonomija dozvoljava da skocis kad god oces, ili do tropskog pojasa, ili do Havaja ili u krajnjem slucaju do Evrope. Ne mora da se planira godinu dana unaprijed i od usta odvaja da bi se priustilo 7 dana autobusom do mora :D

I neko spomenu ono da neko cijeli zivot zivi uz more i ne okupa se. Ja sam tipican takav predstavnik - bio. Bukvlano je bilo ljeta da odem na plazu svega 3 puta ako i toliko.
Zato bih sad dao sve na svijetu da skvasim dupe u Jadran :==D: I ovoj GC se radujem prevashodno zbog toga jer ce mi omoguciti odlazak u domovinu krajem ljeta/pocetkom jeseni :==D:

uran
24.05.2020, 00:55
Uran sve se slazem oko mora i odmora. Sam taj hepening oko planiranja odmora, polazak, nervozna jos ako imas malu decu....ali sam odlazak na plazu i ulazak u more (da se prvo pokvasis da te ne presece) je najlepse nesto. Ali Ameri nemaju taj kult godisnjeg odmora kao Evropljani, nemaju te plaze uredjene sa kaficima i barovima, krofnama kao Grcka recimo.... plus taj okean nije kao more. E sad, Ameri odu za cas u Mexico da ne osete po dzepu a Srbi stekuju lovu ili na cekove pa otplacuj do sledeceg odmora


bilo nekad. U medjuvremnu standard je skocio u Srbiji, a i ponuda u Grckoj npr i za stvarno smesne pare moze se letovati u npr svernoj Grckoj. Bez ikakvog stezanja kaisa u uz sve to agencije daju i na rate. Rezervises u januaru pa platis u 6 rata do leta. ni ne osetis.

Takodje ni te svetske destinacije nisu nista novo. evo jedan moj priajtelj, advokat iz NS ne mnogo imucan isao je sa zenom na tu Dominikanu bez ikakvih problema. Mislim Srbi bas bas dosta putuju.

Ko ode zacas u Meksiko ? haha, na koje more. Mislim okean.

vuxanne
24.05.2020, 15:24
Ja sam pre dve godine bila u Crnoj Gori na letovanju. Odes na plazu, nemas mesta da prodjes, voda je cista samo ujutru pre nego sto delimicno postane javni WC posto o tome mozes da sanjas na vecini plaza. Sve je preskupo. Hoteli su papreni, hrana takodje. I ako recimo hoces da odes tamo i to npr. avionom, platis cenu do tamo, pa opet BG - Tivat... Itd.

Jel treba da promenimo temu u East vs West Coast vs Midwest vs Mediterranean?

Taj koji moze sebi da priusti da skoci do Grcke svake godine ne napusta Balkan zbog lepote prirode i kvaliteta letovanja, zar ne?

Evo primer gde neki od mojih kolega koje vole more a ne vole ovaj Atlantik koji nam se ovde mota oko kuca, idu na ove destinacije:


St Barts (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g147338-St_Barthelemy-Vacations.html) ili ovde (https://www.jetsetter.com/magazine/guide-to-st-barts/)
Cancun ili tuda negde u Meksiku klikni (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g150807-Cancun_Yucatan_Peninsula-Vacations.html)

Futbalista
24.05.2020, 19:37
Ja sam pre dve godine bila u Crnoj Gori na letovanju. Odes na plazu, nemas mesta da prodjes, voda je cista samo ujutru pre nego sto delimicno postane javni WC posto o tome mozes da sanjas na vecini plaza. Sve je preskupo. Hoteli su papreni, hrana takodje. I ako recimo hoces da odes tamo i to npr. avionom, platis cenu do tamo, pa opet BG - Tivat... Itd.

Jel treba da promenimo temu u East vs West Coast vs Midwest vs Mediterranean?

Taj koji moze sebi da priusti da skoci do Grcke svake godine ne napusta Balkan zbog lepote prirode i kvaliteta letovanja, zar ne?

Evo primer gde neki od mojih kolega koje vole more a ne vole ovaj Atlantik koji nam se ovde mota oko kuca, idu na ove destinacije:


St Barts (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g147338-St_Barthelemy-Vacations.html) ili ovde (https://www.jetsetter.com/magazine/guide-to-st-barts/)
Cancun ili tuda negde u Meksiku klikni (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g150807-Cancun_Yucatan_Peninsula-Vacations.html)




Iskreno porediti CG i Grcku je porediti trabant sa S klasom mercedesa, nikad nisam razumeo mazohiste koji placaju da letuju u CG????

vuxanne
24.05.2020, 20:23
Iskreno porediti CG i Grcku je porediti trabant sa S klasom mercedesa, nikad nisam razumeo mazohiste koji placaju da letuju u CG????

Ja uopste nisam poredila Grcku sa Crnom Gorom. I sad me obelezi da sam mazohista jel platih da odem u Crnu Goru?

Ne razumem ni ja izgleda vise taj nas mentalitet nakon toliko vremena provedenog u SAD. To neko nemanje prava na razlicitost misljenja i automatsko vredjanje sagovornika ako se misli drugacije...

Veruj mi, mnogo kako ti zoves "mazohista" su upravo gastajbajteri kao i ja. Dosli tamo da bi letovali blizu svoje rodbine ili sa svojom rodbinom kojoj je pristupacnije (ekonmoski) i blize (geografski) da letuje u Crnoj Gori. Nekome je to vaznije od najperfektnijeg Grckog ili kojekakvog "Mercedesa". Ali opet, razliciti ukusi, razlicite i destinacije.

Sto bi uopste iz SAD bacali pare da idemo cak do Grcke na letovanje? Nije im toliko zlatna plaza.

Ako vam je do turizma i ako vam je to glavni parametar za izbor East Coast/Midwest/East Coast... mozda bolje da ostanete na Balkanu jer vam je Grcka definitvno bliza...

uran
25.05.2020, 01:52
Ja sam pre dve godine bila u Crnoj Gori na letovanju. Odes na plazu, nemas mesta da prodjes, voda je cista samo ujutru pre nego sto delimicno postane javni WC posto o tome mozes da sanjas na vecini plaza. Sve je preskupo. Hoteli su papreni, hrana takodje. I ako recimo hoces da odes tamo i to npr. avionom, platis cenu do tamo, pa opet BG - Tivat... Itd.

Jel treba da promenimo temu u East vs West Coast vs Midwest vs Mediterranean?

Taj koji moze sebi da priusti da skoci do Grcke svake godine ne napusta Balkan zbog lepote prirode i kvaliteta letovanja, zar ne?

Evo primer gde neki od mojih kolega koje vole more a ne vole ovaj Atlantik koji nam se ovde mota oko kuca, idu na ove destinacije:


St Barts (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g147338-St_Barthelemy-Vacations.html) ili ovde (https://www.jetsetter.com/magazine/guide-to-st-barts/)
Cancun ili tuda negde u Meksiku klikni (https://www.tripadvisor.com/Tourism-g150807-Cancun_Yucatan_Peninsula-Vacations.html)



U pravu si treba vise da se fokusiramo na Ameriku.

Zivim sat vremna voznje od Pacifica, mesto Florence. Cim sa dosao odmah prvom prilikom otisao sam da vidim pacific. Bio je septembar. Predivna dugacka pescana plaza, Okean onako nista posebno sto se talasa tice. Kazu mi lokalni ljudi, ovde se niko ne kupa. Haha si ti lud kao ? Ja sam kontao da je Florence na duzini recimo severne Dalmacije, ali malo ubermorgen ce se kupati.

Glavna zabava leti voznja bagija po pesku. E to je recimo dobra stvar kod Amerikanaca sto uvek smisle neku zjbnciju.

Ovaj, sa sam Sloven. Sloveni su sinovi stepa gora reka jezera. Nama je spajanje sa prirodom nase zapravo prirodno stanje. Zapadni narodi to ne mogu. Oni ne mogu da uzivaju u prirodi jer ih priroda zapravo nervira. Znaaaam, sta ce sad neko pomisliti, jeste oni imaju opremu pa onda izigravaju velike baje, istrazivace. Ha-ha ! Ajde ti frajeru idi goloruk i bos. Mi kad sretnemo vuka mi mu kazemo zdravo vujo ili ajde ti medo svojim putem.

Vidim 500 yardi dalje ide neka grupa po plazi sa prslucima. Pitam sta je to ?!? Kazu: to su dobrovoljci koji patroliraju da ne bi neko nesto uradio na plazi. Mislim se: stakoji***** mogu mislim da urade. Da pojedu pesak, da popiju okean ?

Recimo ja sam isao do neke planine ovde. Svakih 5 metara obavestenje pretnja zabrana ZAKUCANA. Nemoj da pljujes pisas drkas kaznice se sa $500 ko literuje, fire put in jail etc etc... Setnja je izgledala kao pravi kosmar u neku zabranjenu Neverland, Alise. :wee:

Germanska mitologija je najmracnija. Osim hunske. :papa:

vuxanne
25.05.2020, 04:30
Nisam nikad bila Kaliforniji i mozda je glupo pitanje, ali sto se ne kupaju? Jel' idu oni veliki iznenadni talasi, kako se zovu "rouge wave"? Ili previse"rip tide"? Jel' zima? Zagadjeno? Jel' ne sredjuju plazu da nanose sljunak/pesak? Jel' nije in? Kradu stvari ako ostavis? Zasto?

uran
25.05.2020, 04:48
Nisam nikad bila Kaliforniji i mozda je glupo pitanje, ali sto se ne kupaju? Jel' idu oni veliki iznenadni talasi, kako se zovu "rouge wave"? Ili previse"rip tide"? Jel' zima? Zagadjeno? Jel' ne sredjuju plazu da nanose sljunak/pesak? Jel' nije in? Kradu stvari ako ostavis? Zasto?

Ne, Florence OR ! And this is how we do it in Oregon: https://www.beachconnection.net/news/swim110413_517.php

vuxanne
25.05.2020, 11:09
Znaci samo gledas, ne pipas. Brrr... To mu dodje severno ko Maine sa druge strane... Deluje lepo na slikama. https://www.tripadvisor.com/Tourism-g51867-Florence_Oregon-Vacations.html

Svenson
25.05.2020, 14:17
Dodjite kod nas. Ovde je more, pardon okean puno topliji i mirniji. Ugodno je kupati se na obali Teksasa. Ponekad zaborave da zavrnu slavinu na naftnim platformama, pa se prospe nafta po zalivu... Bolja situacija je u Luizijani. Kazu da kod njih nema ajkula. Pojeli ih aligatori.

vuxanne
25.05.2020, 14:34
Znaci imas i Spa, oil based. Ovde kod mene se sliva sve iz Cheseapeake Bay-a - 12 reka is sve sto ima usput, sest drzava (Delaware, Maryland, New York, Pennsylvania, Virginia, West Virginia, i plus District of Columbia. ). 11,600 km2. Zavisi gde si, npr ako si kod Anapolisa klikni ovde (https://www.eyeonannapolis.net/2018/07/is-it-safe-to-swim-in-the-chesapeake-bay/). Ako si u drugim delovima klikni ovde (https://www.chesapeakebay.net/news/blog/chesapeake_bay_water_quality_inches_toward_a_new_r ecord).

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/Chesapeakewatershedmap.png/240px-Chesapeakewatershedmap.png

slucajni_prolaznik
26.05.2020, 03:01
Nisam nikad bila Kaliforniji i mozda je glupo pitanje, ali sto se ne kupaju? Jel' idu oni veliki iznenadni talasi, kako se zovu "rouge wave"? Ili previse"rip tide"? Jel' zima? Zagadjeno? Jel' ne sredjuju plazu da nanose sljunak/pesak? Jel' nije in? Kradu stvari ako ostavis? Zasto?

https://www.seatemperature.org/north-america/united-states/california/

vuxanne
26.05.2020, 06:23
https://www.seatemperature.org/north-america/united-states/california/

Zanimljivo. Evo ovde kod mene klikni (https://www.seatemperature.org/north-america/united-states/virginia-beach.htm)

Znaci tu je max kao ovde u maju (u proseku). Cini mi se da sa bilo koje strane, zapadne ili istocne postoji neka tacka gde je plaza nikad, jun-avgust ili kad vec. Ljubitelji plaze, bitni podaci za izbor omiljenog mesta.

Meni licno je vaznije ima li snega ili nema li snega. Ne videh ga ove godine uopste. Lep je za gledanje ali treba to lopatati.

uran
26.05.2020, 07:19
Zanimljivo. Evo ovde kod mene klikni (https://www.seatemperature.org/north-america/united-states/virginia-beach.htm)

Znaci tu je max kao ovde u maju (u proseku). Cini mi se da sa bilo koje strane, zapadne ili istocne postoji neka tacka gde je plaza nikad, jun-avgust ili kad vec. Ljubitelji plaze, bitni podaci za izbor omiljenog mesta.

Meni licno je vaznije ima li snega ili nema li snega. Ne videh ga ove godine uopste. Lep je za gledanje ali treba to lopatati.


Generalno kod kupanja u moru/okeanu treba imati nekoliko stvari na umu i ne radi se samo o temperaturi koja je mozda i najmanji problem. Dakle,

- temperatue
- struje
- razne zivuljke iz mora

Mi iz Srbije smo uglavnom navikli i kalili se na Jadranu ili pak Egejskom moru. Oba mora su idealna, da ne mogu biti idealnija za kupanje. Egej doduse ima jace struje malo za nijansu i vetar Meltemi koji ne staje tri meseca. Od zivuljki treba paziti na jezeve, da vas ne opece koja meduzica, a ajkula zaluta povremeno i to bude udarna vest.

Sledece more koje sam posetio bio je Baltik ili kako ga nemci zovu Ostsee istocno more. Temperatura je takva da kupanje mozete zaboraviti no ipak oni su uspeli da razviju poprilican turizam morski ponajvise iz cinjenice da su to bile komunisticke zemlje koje nisu mogli lako putovati pa su koristili to sto imaju: DDR, Poljska, Rusi itd...

Severno more ista prica, samo jos gore jer se oni nisu ni trudili da razviju morski turizam posto im je lako dostupna bila juzna Evropa.

Sledece: Azurna obala, Francuska. Prvi put sam se tamo okvasio u pocetkom avgusta i voda je u poredjenju sa Jadranom bila takav spich da se to ne moze opisati. neuporedivo hladnije, neprijatnije...

2014 posetio sam prvi put Portugaliju. Lisabon. Bilo je leto takodje, moj domacin mi kaze idemo na okean ali kupanja nema. ZNACI: u celoj onolikoj obali portugalskoj niko se ne kupa, jer su struje jake, Atlantik je jos hladniji od Mediterana i ima gomila zaisa otrovnih hobotnica, ajkula i svakakvih nemani. A svo vreme ti gledas prelepi okean koji te mami, osecas se kao evnuh u haremu. Ima samo jedna oblast na jugu koja je malkico bolja i tu oni svi hrle da se kupaju i gore im je 7x nego u Francuskoj npr.

I tako dolazimo do Pacifica pa vi sad sami izracunajte ako ste lubitelj kupanja u moru kako cete se provesti.

Eh da. Jednom sam pricao sa jednim Japancem i pitam ga kako se provode za godisnji. Da li se kupate? On me gleda belo kao da sam rekao the Emperor sux, zatim trepne i kaze: u Japanu se mi ne ku pa mo u moru ! Za razliku od the West Coast gde je plaza makar bozantvena Japanci ni tu nisu imali srece... Gomila travuljina algi, stene i sljunak crne boje itd itd...

ldnlions
29.07.2021, 22:18
pozdrav kolega, ja sam iz hrvatske i studiram pravo. radi se o integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom pravnom studiju koji traje 5 godina. namjeravam se prijaviti pa me zanima, s obzirom da sam 4. godina, pod dosadašnje obrazovanje stavljam 'some university courses'? ako sam dobro razumjela, to bi bilo to, ali evo, da provjerim.

e sad, s obzirom da se naš pravni sustav uvelike razlikuje od anglosaksonskog, jasno mi je da se tamo bez njihove diplome definitivno ne mogu baviti primjerice odvjetništvom ili sudstvom, ali s obzirom da to ni ne želim, zanima me priznaju li uopće išta s naše diplome (jer se na pravu ne polažu isključivo pozitivnopravni predmeti) ili je potpuno beskorisna i moram nešto završiti ispočetka? ako ovdje ima pravnika koji su otišli u ameriku ili to namjeravaju ili znaju nekoga tko je s diplomom pravnog fakulteta otišao u USA molila bih vas da napišete koje je dodatno školovanje potrebno da bi naša diploma tamo bila upotpunjena nekom njihovom pa omogućila posao koji ima bar neke veze s pravnom strukom. hvala svima

ldnlions
29.07.2021, 22:23
33,5 godine, neoženjen, nisam u stalnom zaposlenju i nemam nepokretnosti na svoje ime(razmišljao o onim programima, tipa Aljaska,ali tu mislim da nemam šanse zbog svega navedenog)!
Iskreno, nisam se mnogo ni raspitivao o programima i mogućnostima,tako da nisam u toku šta sve postoji kao opcija!
A završio sam Pravni fakultet(Univerzitet u Bg) i što se tiče pokušaja odlaska "preko diplome", to je skoro pa nemoguće i onda su mi minimalne šanse u toj nekoj opciji. :no:
Krenuo sam samostalno da učim programiranje i tu sam neki početnik pa se nadam da ću preko toga možda moći kroz par godina da dođem do USA ili možda neke "jače" evropske zemlje(realno ni u Srb. nisu male zarade u toj branši ali ne gledam samo i isključivo zaradu u životu).
Tako da,videćemo šta će od svega toga biti. Niko ne zna šta nas čeka sutra! :grin:
Hvala, takođe i tebi puno sreće! :pozz:

pozdrav kolega, jeste li otišli u USA? ja sam iz hrvatske i studiram pravo. radi se o integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom pravnom studiju koji traje 5 godina. namjeravam se prijaviti pa me zanima, s obzirom da sam 4. godina, pod dosadašnje obrazovanje stavljam 'some university courses'? ako sam dobro razumjela, to bi bilo to, ali evo, da provjerim.

e sad, s obzirom da se naš pravni sustav uvelike razlikuje od anglosaksonskog, jasno mi je da se tamo bez njihove diplome definitivno ne mogu baviti primjerice odvjetništvom ili sudstvom, ali s obzirom da to ni ne želim, zanima me priznaju li uopće išta s naše diplome (jer se na pravu ne polažu isključivo pozitivnopravni predmeti) ili je potpuno beskorisna i moram nešto završiti ispočetka? ako ovdje ima pravnika koji su otišli u ameriku ili to namjeravaju ili znaju nekoga tko je s diplomom pravnog fakulteta otišao u USA molila bih vas da napišete koje je dodatno školovanje potrebno da bi naša diploma tamo bila upotpunjena nekom njihovom pa omogućila posao koji ima bar neke veze s pravnom strukom. hvala svima