PDA

View Full Version : Ulazak u SAD


Stranice : [1] 2

steficacvek
01.09.2008, 14:57
Zamolila bih ove iskusnije, koji su već prošli sve ovo, da malo opišu izgledaju sve te imigracione procedure na aerodromu jednom kad stignemo na konačno odredište. Kako teče razgovor, koje dokumente traže, koliko vremena cijela procedura na aerodromu traje?

landlord
01.09.2008, 15:20
pogledaj temu carina..

steficacvek
01.09.2008, 20:41
sorry, nisam pazljivo pregledala sve teme. hvala!

Seekimo
22.01.2009, 01:01
Evo malo iskustva sa JFK-a oko procedure ulaska u US,mora se stati u red sa ostalima koji imaju obicne turisticke vize.Samo za US drzavljane je poseban red a svi ostali u drugi.Kada smo došli do zene koja odredjuje na koji šalter da odemo rekla nam je broj šaltera i otišli smo tamo.Gledao sam u tog smrada i odmah mi se nije dopao,belac,zalizane kose,cvikeri,namrgodjen.Kada smo trebali da pristupimo salteru on je izašao iz svog box-a i nesto blenuo po brojevima na tim box-ovima.Nikako da nam mahne da pridjemo(nas četvoro inače),nakraju sam ja prišao i dao mu koverte i pasoše.Tada se smrad iskezio kao hijena.
Smrad:Stajali ste u dva reda.(naravno bez dobro veče)
Ja: Ne,stajali smo samo u 16-om,kao što nam je i rekla zena na kraju reda.
Smrad: NE,stajali ste dvoje u 16-om a dvoje u 17-om,video sam.
Ja: Ne,to nije tačno.
Smrad: JESTE(skoro pa se dere),video sam.
Tu je već opasno počeo da mi ide na onu stvar
Ja: I dobro,šta hoćete sad od nas?Hoćete da se vratimo skroz na kraj reda?
Smrad: Hoću samo to da raščistimo
Ja: Dobro,raščistili smo
Onda smo se gledali pravo u oči jedno vreme da bi konačno smrad uzeo one koverte u ruke i besno počeo da cepa omot i da prebira po papirima,zatim je uneo podatke u kompjuter udario pečate napisao broj i procedio kroz smrdljiva usta:go there(to je bio neki office)tamo smo seli i sačekali jedno 15 minuta,onda smo dali otisak kažiprsta,i to je bilo to.Ni dobro veče ni doviđenja.
Sutradan smo na Manhattan-u otišli u SSO i podneli zahteve za SSC.
Eto tako je to izgledalo na JFK-u.Posle nedelju dana smo se vratili za Bgd kao što smo i planirali.
Svima ostalima želim bolju dobrodošlicu u USA.

Veronika
22.01.2009, 18:43
Ajme grozno.Bas mi je zao da ste tako prosli ,neponovilo se vise:(
To me podsjeca na nase carinike na granici s Slovenijom ...
A kad se opet vracate u Usa?

dreamerns
22.01.2009, 20:41
Ja sam super prosao carinu i to....doduse ucinilo mi se da sam liku morao objasnjavati ocemu se sve radi, jer je stalno nesto zverao levo-desno i gleadao na sat.
U svakom slucaju, umeju biti krajnje neljubazni na tim aeorodromima (ja sam to doziveo kada sam isao za Kanadu).

Seekimo
22.01.2009, 23:24
Ajme grozno.Bas mi je zao da ste tako prosli ,neponovilo se vise:(
To me podsjeca na nase carinike na granici s Slovenijom ...
A kad se opet vracate u Usa?

Ponovo idemo na leto,odnosno na letovanje,jer kako vidim ,,ovih dana je Amerika samo za to dobra,,ali tada ću da biram na koji šalter ću ići u red.Idem strogo kod garagana,njih boli uvo za sve,gledaju samo da im što pre prodje radno vreme.

tapir.hr
23.01.2009, 00:09
Koliko je ovo pouzdano otići i vratiti se nakon tjedan dana nazad? Neće po ponovnom ulasku biti problema pogotovo ako se vratite u ljeto kada više nije moguće ispuniti uvjet boravka od minimalno pola godine?



Evo malo iskustva sa JFK-a oko procedure ulaska u US,mora se stati u red sa ostalima koji imaju obicne turisticke vize.Samo za US drzavljane je poseban red a svi ostali u drugi.Kada smo došli do zene koja odredjuje na koji šalter da odemo rekla nam je broj šaltera i otišli smo tamo.Gledao sam u tog smrada i odmah mi se nije dopao,belac,zalizane kose,cvikeri,namrgodjen.Kada smo trebali da pristupimo salteru on je izašao iz svog box-a i nesto blenuo po brojevima na tim box-ovima.Nikako da nam mahne da pridjemo(nas četvoro inače),nakraju sam ja prišao i dao mu koverte i pasoše.Tada se smrad iskezio kao hijena.
Smrad:Stajali ste u dva reda.(naravno bez dobro veče)
Ja: Ne,stajali smo samo u 16-om,kao što nam je i rekla zena na kraju reda.
Smrad: NE,stajali ste dvoje u 16-om a dvoje u 17-om,video sam.
Ja: Ne,to nije tačno.
Smrad: JESTE(skoro pa se dere),video sam.
Tu je već opasno počeo da mi ide na onu stvar
Ja: I dobro,šta hoćete sad od nas?Hoćete da se vratimo skroz na kraj reda?
Smrad: Hoću samo to da raščistimo
Ja: Dobro,raščistili smo
Onda smo se gledali pravo u oči jedno vreme da bi konačno smrad uzeo one koverte u ruke i besno počeo da cepa omot i da prebira po papirima,zatim je uneo podatke u kompjuter udario pečate napisao broj i procedio kroz smrdljiva usta:go there(to je bio neki office)tamo smo seli i sačekali jedno 15 minuta,onda smo dali otisak kažiprsta,i to je bilo to.Ni dobro veče ni doviđenja.
Sutradan smo na Manhattan-u otišli u SSO i podneli zahteve za SSC.
Eto tako je to izgledalo na JFK-u.Posle nedelju dana smo se vratili za Bgd kao što smo i planirali.
Svima ostalima želim bolju dobrodošlicu u USA.

Seekimo
23.01.2009, 01:01
kAKAV UVJET OD POLA GODINE?OBJASNI MI MALO TO.

Zana
23.01.2009, 01:09
Pa misli se na pravilo da treba da provedes u zemlji minimum 6 meseci i jedan dan u toku kalendarske godine, u suprotnom mogu da ti oduzmu zelenu kartu kad budes probao da udjes ponovo. Naravno, to ne vazi ukoliko si uzeo takozvani "beli karton" koji dozvoljava da boravis van zemlje duze od godinu dana bez ikakvih posledica. Cak i sa drzavljanstvom (za naturalization) treba da nisi van zemlje duze od 5 godina, jer mogu da pokrenu postupak za oduzimanje drzavljanstva. Ja vec pisala negde, da je kada sam ja imala intervju, pevac grupe Ruz probao da izregulise to u ambasadi. Mislim da nije uspeo, nisam sigurna. Covek je izasao i nije se vratio te godine (cini mi se da se razveo) i nije mogao da udje posle toga u USA. Mislim da mu nije pomoglo ni to sto ima decu u USA. Eto, o tom uslovu se govori - pretpostavljam. Ako je nesto drugo pak - ispravite me.

tapir.hr
23.01.2009, 01:15
Da tako je - na taj "pol godine" uvjet sam mislio. Ali vrlo lako moguće da to ograničenje ne vrijedi za prvu godinu, tj. za godinu za koju je izdana viza (u našem slučaju 2009). Eh, a to bih volio čuti - da li netko može potvrditi da je tako, štoviše da li se netko tako prešetavao u prvoj godini (godini vize) i da nije imao nikakvih problema.


Pa misli se na pravilo da treba da provedes u zemlji minimum 6 meseci i jedan dan u toku kalendarske godine, u suprotnom mogu da ti oduzmu zelenu kartu kad budes probao da udjes ponovo. Naravno, to ne vazi ukoliko si uzeo takozvani "beli karton" koji dozvoljava da boravis van zemlje duze od godinu dana bez ikakvih posledica. Cak i sa drzavljanstvom (za naturalization) treba da nisi van zemlje duze od 5 godina, jer mogu da pokrenu postupak za oduzimanje drzavljanstva. Ja vec pisla negde, da je kada sam ja imala intervju, pevac grupe Ruz probao da izregulise to u ambasadi. Mislim da nije uspeo, nisam sigurna. Covek je izasao i nije se vratio te godine (cini mi se da se razveo) i nije mogao da udje posle toga u USA. Mislim da mu nije pomoglo ni to sto ima decu u USA. Eto, o tom uslovu se govori - pretpostavljam. Ako je nesto drugo pak - ispravite me.

Seekimo
23.01.2009, 01:28
Ovde su se pomešale malo babe i žabe,uslov od 6mes.+1dan,važi za sticanje prava na drzavljanstvo ,dakle toliko vremena moraš da provedeš tokom godine u USA da bi ti se ta godina računala kao jedna godina i tako pet puta za pet godina(30 meseci)i stičeš pravo na državljanstvo.
To sve nema veze sa green card.U propisima stoji da mozeš da budeš odsutan do godine dana(preko 12 mes.moraš da tražiš reentry permit)ali ipak u praksi da nebi imao problema treba da ulaziš u USA češće,odnosno sasvim je dovoljno na 6mes,

tapir.hr
23.01.2009, 01:44
Eh, još ak imaš neki link na te propise? Nekako nisam baš siguran da se smije biti odsutan do godine dana. Čini mi se da je tako bilo po starim pravilima i ako me dobro sjećanje služi u ambasadi su mi rekli da se ne smije izostajati više od 6 mj, inače ode viza.

Ali za prvu godinu (godinu vize) bi mogli biti da nema ograničenja, ali nitko mi nije nikad 100% potvrdio da je uistinu tako.


Ovde su se pomešale malo babe i žabe,uslov od 6mes.+1dan,važi za sticanje prava na drzavljanstvo ,dakle toliko vremena moraš da provedeš tokom godine u USA da bi ti se ta godina računala kao jedna godina i tako pet puta za pet godina(30 meseci)i stičeš pravo na državljanstvo.
To sve nema veze sa green card.U propisima stoji da mozeš da budeš odsutan do godine dana(preko 12 mes.moraš da tražiš reentry permit)ali ipak u praksi da nebi imao problema treba da ulaziš u USA češće,odnosno sasvim je dovoljno na 6mes,

Zana
23.01.2009, 01:45
Seekimo u pravu si za drzavljanstvo i resident status ali sudeci po njihovim zvanicnim saopstenjima to moze da ima veze sa green card i te kako (moze ali i ne mora, valjda se razlikuje od slucaja do slucaja. Mene prilicno ume da zbuni to njihovo "may"). Citat (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=fe17e6b0eb13d010VgnVCM10000048f3d6a1RCR D&vgnextchannel=4f719c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1 RCRD):

Maintaining Permanent Residence
Maintaining Permanent Residence You may lose your permanent residence status if you commit an act that makes you removable from the United States under the law in section 237 of the Immigration and Nationality Act. If you commit such an act, you may be brought before the immigration courts to determine your right to remain a Permanent Resident.

You may be found to have abandoned your permanent resident status if you:

Move to another country intending to live there permanently.
Remain outside of the US for more than one year without obtaining a reentry permit or returning resident visa. However in determining whether your status has been abandoned any length of absence from the US may be considered, even if it is less than one year.


Niko nije pomesao babe i zabe :) (obozavam taj izraz), samo te covek pitao kako si to regulisao. Ako si uradio Re-entry permit dovoljno je to da mu kazes, verovatno razmislja o istom :) Za drzavljanstvo znamo da se ne count godina u kojoj je neko bio van duze od 6 meseci, nego je ova situacija sa re-entry malo nejasna. Ja se licno nikada o tome nisam raspitivala jer mi nije bilo potrebno, ali opet - slusala sam kad su coveku saopstili da je izgubio zelenu kartu :)

landlord
23.01.2009, 08:47
Cak i sa drzavljanstvom (za naturalization) treba da nisi van zemlje duze od 5 godina, jer mogu da pokrenu postupak za oduzimanje drzavljanstva. Ja vec pisala negde, da je kada sam ja imala intervju, pevac grupe Ruz probao da izregulise to u ambasadi. Mislim da nije uspeo, nisam sigurna. Covek je izasao i nije se vratio te godine (cini mi se da se razveo) i nije mogao da udje posle toga u USA. Mislim da mu nije pomoglo ni to sto ima decu u USA. Eto, o tom uslovu se govori - pretpostavljam. Ako je nesto drugo pak - ispravite me.

Zana, izvini ovo mi bas nije jasno. Kako ti mogu oduzeti drzavljanstvo, ako odes da zivis, ili radis u neku drugu zemlju? Mislio sam da kada dobijes drzavljanstvo da se ne moras smarati sa tim, da moras da budes u USA non stop.

Zana
23.01.2009, 08:59
Eh Landlord, nije ni meni jasno iskreno da ti kazem... vidis da na kraju ipak nismo jednaki :( To se ne odnosi na one koji su rodjeni ovde, vec samo na nas koji prolazimo kroz proces naturalizacije. Receno mi je nakon dobijanja drzavljanstva da ako boravim duze van zemlje da vodim racuna da se vratim nazad bar jednom u 5 godina. Ja to posle proveravala na netu, i stvarno je tako pisalo. Ako treba link za reference, pronacicu opet :) Takodje postoje odredjene situacije (ja mislim da je u pitanju izdaja, terorizam i sl.) gde mogu da nam oduzmu drzavljanstvo, sto opet ne rade onima koji su rodjeni ovde. A i kad bolje razmislim ima smisla... ipak nam je drzavljanstvo "dato zbog dobrog vladanja" :grin:

landlord
23.01.2009, 09:12
Ma ne ok jasno mi je da ti oduzmu drzavljanstvo ako nisi dobar decko,
ali da ti oduzmu drzavljanstvo npr. ako odes trbuhom za kruhom..
ili nesto sl. e to mi je malo beze..

Ne moras se muciti da postavljas linkove, imamo naseg prijatelja googleta za to.

Sloba_Kg
23.01.2009, 09:16
Eh, još ak imaš neki link na te propise? Nekako nisam baš siguran da se smije biti odsutan do godine dana. Čini mi se da je tako bilo po starim pravilima i ako me dobro sjećanje služi u ambasadi su mi rekli da se ne smije izostajati više od 6 mj, inače ode viza.

Ali za prvu godinu (godinu vize) bi mogli biti da nema ograničenja, ali nitko mi nije nikad 100% potvrdio da je uistinu tako.

Moja drugarica koja je dobila green card i usla prosle 2008 godine kaze da moze da boravi u srbiji do godinu dana. To su joj rekli u ambasadi, znaci da ne predje godinu. Ona je u januaru bila tamo (za novu godinu) i tek sad uzela i green card i SSN.
Kad je ulazila u usa (ovo joj je bio drugi put) pitali su je zasto toliko dugo nije bila, ona je rekla da studira ovde i da hoce da zavrsi fax i oni su rekli ok i pustili je regularno.

tapir.hr
23.01.2009, 11:05
Ovo je već pravi primjer. :bravo:
Ako sam dobro shvatio, drugi put kad je ulazila, ulazila je bez green card-a? Samo s vizom u putovnici (koja međuostalim služi kao green card dok isti nije izdan)?

Veronika
23.01.2009, 11:06
Meni vise nista nije jasno ,zvala sam ovaj tjedan ambasadu ,upravo da mi objasne u vezi boravka u Usa, sluzbenica na imigraciji mi je rekla sta je Sekimo napisala ,znaci mozes izbivati do 12 mjeseci sve preko ,re entry, iako ,rekla je iskreno to ne preporucuju ,ali za nedaj Boze bolest kad znas da neces doci treba ga uzeti. U slucaju ako nisi 6 mjeseci u Usa ne stjeces pravo za drzavljanstvo i oduzujes si...Isto tako rekla je ako si npr.3 godine u Usa i 4 godinu ne budes 6 mj. sve se ponistava i sve ispocetka se broji za drzavljanstvo ,znaci opet 5 godina al se ne gubi status.To je ona rekla,al vidim od vas drugacije informacije.Ma nemam pojma vise ...

tapir.hr
23.01.2009, 11:20
Ja sam nekoliko dana nakon dobivanja vize pitao da li mogu da uđem prvi put na samo tjedan ili dva kako bi se pokrenuo postupak izdavanja green card-a i ssn-a, a zatim da nakon nekoliko mjeseci ponovno uđem s tim da onda ostajem.
Gospođa iz ambasade mi je odgovorila da u teoriji to tako funkcionira i da se nada da je i u praksi tako. - Sve skupa mi to izgleda kao jedno sivo područje i s obzirom na ovlasti imigracijskog službenika na granici da vas vrati, ne čini mi se baš 100% pouzdano (mada ipak vrlo vjerojatno da ne bi trebalo biti problema).

Leona
23.01.2009, 12:51
A ja imam informaciju da se ne smije biti vise od 6 mjeseci van SAD-a.
Znaci svi imamo razlicite informacije:grin: interesantno.
Imal iko 100% pouzdan info? Mozda je razlicito od drzave do drzave (iako sumnjam):wacko:
Ako se moze godina dana to bi bilo super, jer bih onda mogla zavrsiti fax ovdje.
Naravno ako dobijem ove ili neke iduce god:grin:

Macedonia Ohrid
23.01.2009, 13:06
Sestra moje sopruge dobila je na zelenu lutriju pre 4.5 god. KAd je tada prvi put usla u USA ostala je samo mjesec dana (dok je dobila GC i SSN) i onda se vrnula u Makedoniju. Ostala je ovde 3 mjeseci pa opet se vratila u USA. Nakon dve godine boravka tamo, dosla je ovde samo na dve nedelje i toliko. Sad u avgustu treba da dobije americki pasport.
Znam samo to da moras biti najmanje 6 mjeseci godisnje u USA, da nakon 5 pune godine dobijes drzavjanstvo.

Seekimo
23.01.2009, 16:52
Iz mog primera ,,ulazak u USA,,vidite da problem moze da nastane niizčega,naravno kad naidjete na budalu,ali,, nikako nesmete dozvoliti da vas budala spusti na svoj nivo,jer tu je ona nepobediva,,.
Znači jedno je zakon a drugo je praksa.Zakon smo već definisali i tu nema nagadjanja.Praksa je problem...,i ona zavisi od ,,budala,,poenta je da ako dodjete u problematičnu situaciju neodustajte lako,nemojte naravno biti ni bezobrazni jer ipak su oni vlast ali nemojte se nipošto ponašati ,,asskisse,,.Postoji jedan proveren način ukoliko ste ostali ipak duže u svojoj zemlji(van Amerike) a nemate re-entry permit,to je da izvadite nov pasoš i sa njim krenete nazad za USA,nema načina da vas provale koliko ste bili odsutni osim ako se sami neizletite.Ima još načina ali nije sve za javnu raspravu.Pozzz

Zivkovic_NIS
23.01.2009, 21:20
Sestra moje sopruge dobila je na zelenu lutriju pre 4.5 god. KAd je tada prvi put usla u USA ostala je samo mjesec dana (dok je dobila GC i SSN) i onda se vrnula u Makedoniju. Ostala je ovde 3 mjeseci pa opet se vratila u USA. Nakon dve godine boravka tamo, dosla je ovde samo na dve nedelje i toliko. Sad u avgustu treba da dobije americki pasport.
Znam samo to da moras biti najmanje 6 mjeseci godisnje u USA, da nakon 5 pune godine dobijes drzavjanstvo.

A da li se racuna , vreme u tih 5 god, koje provedes van USA !?
to jest, vreme provedeno u domovini, da li se racuna u tih 5 god !?
Naravno, ako postujes , taj minimum 6 meseci !?

Mislim da ce te me razumeti !?

Macedonia Ohrid
23.01.2009, 21:32
Racuna se i to vreme ali da ne budes odsutan vise od sest meseci godisnje u svojoj domovini.
Mislim da sam dobro napisao

dele506
25.02.2009, 14:39
Pozdrav svima

Rezerviramo kartu za polazak a posto neidemo direktno za grad u kojem cemo biti trebao bi iskustva od onih koji su to prosli.
Zvao sam ambasadu i rekli su da neznaju koliko ce trajati to na imigracijskom, mi imamo 2h do sljedeceg leta, pa me zanima dal cemo stici to obaviti tako da ne propustimo let.
Molio bih one koji su to prosli da napisu koliko su se vremena zadrzali na imigracijskom dok sve nije bilo gotovo?

Prvo sljetanje je Washington D.C.

Hvala

dreamerns
25.02.2009, 15:06
ufff.....2h je jako malo. Ja sam jedva postigao 1:45h u Londonu, a trebao sam samo da presedam. Fora je da je JAT-ov let kasnio bar pola sata.....takve stvari se desavaju...i to cesto. Generalno, aerodromi su dosta veliki....treba vremena samo da nadjes gde treba da presednes (pogotovo ako moras na drugi terminal....sto je velika verovatnoca, jer prelazis sa internacionalnog na lokalni let). Imigraciono traje 15 minuta....ako si prvi na redu i ako svi tacno znaju sta treba da rade. Na to ne mozes racunati, a niko ovde ti ne moze reci koliki je red. Ja sam u Chicago cekao preko 2h samo imigraciono.

kaneolopa
25.02.2009, 15:06
Bice vam jako tesno .,... sve zavisi od guzve na samome aerodromu i od guzve na imigracionom... ali shta da vam kazem bice vam onako dosta tesno... koliko se ja secam nama je taj proces dosta dugo trajao.

stizeljeto
25.02.2009, 17:08
Mi smo sletili u Philadelphiju i let je kasnio u dolasku, do iduceg leta je ostalo umjsto dva samo malo vise od sata vremena. Na imigraciji je bilo oko desetak ljudi u prostoriji, ali ima nekoliko saltera pa smo relativno brzo dosli na red. Mislim da je trajalo oko pola sata i onda smo trcali kroz aerodrom s malim djetetom da dodemo do mjesta gdje nas je trebala cekati prtljaga. Sva je bila izgubljena, samo su djecja kolica bila tamo. Ona su nam pomogla da ostatak aerodroma do naseg gatea proklizimo brze i stigli smo na posljednji poziv nasih prezimena na sljedeci let.

Zeznuto je kad imas presjedanje, Washington je jedan od glavnih aerodroma gdje dolaze imigranti, iako vjerojatno nema guzve kao Chicago, New York ili LA, medutim opet ce biti tijesno. Probajte naci let sa malo vise vremena, recimo tri sata izmedu, a ako ne nadajte se da cete stici. Nas je malo usporio i dvogodisnji sin, to je bilo natezanje, vjerujem ako ste sami da ce to ici brze.

dreamerns
25.02.2009, 19:26
U Chicago imas vise saltera za prvi prolaz, ali kada dodje imigraciono...samo jedan. Mi smo bili negde 20 na redu...trajalo je ubi boze dugo...ma sigurno 2 sata nam je sve trebalo. Tako da....sve zavisi od aerodroma, vremenskih prilika i kolicine emigranata u tom momentu, ali 2 sata je svakako jako tesno

xeg
25.02.2009, 20:53
Mi imamo 2:30 za DC, ako ne stignemo verujem da cemo zakasniti:grin:

Dida
25.02.2009, 21:04
čini mi se da nešto fulam :blink: nama je ona fina djevojka iz ambasade rekla da mi sa svojim bijelim kovertama idemo na ulaz/izlaz za american citizens...

u čemu je kvaka?

kaneolopa
25.02.2009, 21:15
nama je ona fina djevojka iz ambasade rekla da mi sa svojim bijelim kovertama idemo na ulaz/izlaz za american citizens...

u čemu je kvaka?
Da ides kroz izlaz i ulaz za america citizens ali pre toga prvi put kada ulazish moras da odes i na salter za emigrante i da se javish cikama iz imigracionog (paznja: bilo kakvu promenu u imenu, adresi i ostalo obavezno prijaviti incae moze da vam zaluta GC)... njima predajes te koverte :D

Seekimo
26.02.2009, 00:47
čini mi se da nešto fulam :blink: nama je ona fina djevojka iz ambasade rekla da mi sa svojim bijelim kovertama idemo na ulaz/izlaz za american citizens...

u čemu je kvaka?

U NYC-u se ide na šalter gde idu i svi ostali sa turističkim vizama(dakle ne na salter za citizense)tu čovek otvori koverte pečatira pasoš i pošalje te u office na davanje otiska prsta(samo kažiprst)i tada je stvar završena.Ukupno čekanje oko 45min,ali nije bila gužva kakva zna da bude.

Dida
26.02.2009, 09:05
hvala svima :)

ma i meni je bilo odveć nevjerovatno to odmah "american citizens"... mi ćemo aBd drito na Chicago, pa će nam se sve samo reći..

steficacvek
26.02.2009, 09:12
Pitanjce i od mene :)
Koju proceduru prolazimo na prvom aerodromu na koji sletimo u USA (POE), a koju onda na krajnjem odredištu?

landlord
26.02.2009, 09:13
Malo pretrazi to za prvi ulazak (POE) to je dreamer vec opisao.... a ovaj drugi ides odmah za cit. u te niko ne pegla..

steficacvek
26.02.2009, 09:45
Thanks! Vidjela sam dreamerov post, ali kontam vjerovatno je njemu Chicago i bio POE, pa nije ni imao takvu situaciju. Znaci na prvom aerodromu zavrsavamo cijelu proceduru i predajemo kovertu sa podacima?

landlord
26.02.2009, 09:47
Da na prvo aerodromu u USA sve zavrsavas.. na drugom ti je kao da si tamo vec godinama..:)

Ma vjerovatno trajanje te procedure zavisi i od frenkventnosti aerodroma i sl.
Zato je preporucljivo traziti razmak izmedju letovad a je sto duzi..

landlord
26.02.2009, 12:32
There is no interview at the POE. Procedure is different at any POE. At JFK the first officer opened the sealed envelope put all neccessary information in the computer and make the admision stamp in our passports. With this stamp your visa is activated and your temp. GC. After that he send us to a different section of the airport where they took our fingerprints. Thats it, welcome to the United States
At other airports the have separate rooms for the whole procedure.

Zvezda
15.03.2009, 02:37
Zdravo forumasi,:obrva:
Hteo sam upitam bilo koga sa slicnim {ili istim?} iskustvom u vezi ulaska u USA na sasvim drugi aerodrom/grad, ne kod koga smo napisali u aplikacijima/i izjavili na intervjuu "gde cemo ziveti"-pitanje broj 4- "Address where you will live in USA" nego na drugi kraj? Naime posto na kovertama se vidi da su nam isprintali: "Final address in USA"-adresa iz New York-a, a to nije adresa gde treba da zivimo i radimo-nego adresa "sponzora" za kojeg smo na intervjuu izjavili da ce nam pomagati i traziti posao {"nismo imali Affidit of Support"} a mi imamo dobre prijatelje sto su nam "obecali posao" u St.Petersburgu, Dali Moramo da Udjemo u USA Preko New York-a Zbog koverti gde se vidi da nam je napisana New York, "Final address u USA", ILI Mozemo slobodno da udjemo preko Atlante/Washingtona sa letom za Tampu{+ skratili bi casove leta}:wtf:..
Cisto iz predostroznosti da se ne bi neko ucio na nas troje,pa da nam drekne vi ste trebali da sletite/odete za New York..kod sponzora,itd.?:wtf:
Hvala vam unapred:bigkiss:

landlord
15.03.2009, 10:34
Pa necete vi biti deportovani u USA, :)
Mozete da idete gdje god hocete i na koji god aerodrom zelite. Samo je bitno da prijavite adresu na koju zelite da dobijete GC i SSN broj. Ovo uradite na svom POEu.

Zivkovic_NIS
15.03.2009, 16:10
Pa necete vi biti deportovani u USA, :)
Mozete da idete gdje god hocete i na koji god aerodrom zelite. Samo je bitno da prijavite adresu na koju zelite da dobijete GC i SSN broj. Ovo uradite na svom POEu.

Sta je to land " POEu " ?:wtf:

steficacvek
15.03.2009, 17:01
Sta je to land " POEu " ?:wtf:

Point of Entry, prva "stanica" na koju cemo sletiti u USA i na kojoj prolazimo imigracionu proceduru.

xeg
15.03.2009, 18:53
Hteo sam upitam bilo koga sa slicnim {ili istim?} iskustvom u vezi ulaska u USA na sasvim drugi aerodrom/grad, ne kod koga smo napisali u aplikacijima/i izjavili na intervjuu "gde cemo ziveti"-pitanje broj 4- "Address where you will live in USA" nego na drugi kraj?

Bas kao sto ti je Land rekao, a da vam bude lakse evo mi smo prijavili Chicago a idemo preko DC-ja u Atlantu.
Prvi aerodrom na koji sletis u USA, bez obzira dal' ti je to finalno odrediste ili samo presedanje, je tvoj PoE (Port of Entry) i tu prijavljujes sve promene u odnosu na ranije prijavljene podatke.

vlatkojo
16.03.2009, 01:55
Zvezda nemoras se nista brinuti oko ulaska, gde god usao samo kazes sluzbeniku da zelis da promenis adresu, koju si naveo u formularima i samo das novu,uzmu ti otiske i nista vise,cela procedura traje oko 20 minuta, bar je tako bilo na POE in Chicago a ja sam imo final address in New Jersey.Ja sam usao 10 marta i nije bilo ikakvog problema.
Zelim vam sretan put i sve najbolje.

___________________
2009EU000144xx
17.04.2008 - poslana koverta iz Kentucky
09.05.2008 - stigla prva koverta
22.05.2008 - poslato nazad
13.01.2009 - viza odobrena
15.01.2009 - viza u pasosu
10.03.2009 - PoE in Chicago

Zvezda
16.03.2009, 21:26
:)Hvala veliko moji forumsi,
Pozdrav svima:pozz:

mariags
21.03.2009, 22:20
Sto se tice mog iskustva sa imigracionim procedurama na ulasku u Usa tacnije u Majamiju je pomalo bila razocaravajuca citava procedura je trajala tacno 5 sati.... Nakon sletanja prvo sam sa pasosem i kovertom iz ambasade stala u red za american citizen gde mi je sluzbenik uzeo kovertu, pasos, kartoncic iz aviona uzeo mi otiske svih prstiju i slikao. Zatim sam otisla u imigraciju koja je bila puna latinosa, tu sam cekala tacno 4 sata, islo je tako sporo, a sluzbenici cak i neljubazni koliko sam videla i cula svi koji cak tu i rade su bili latinosi i samo se cuo spanski jezik :) Sluzbenici su bili tako spori, kao da ih je mrzelo da rade, gomila nasih zutih koverti iz ambasade su samo preturali, mesali, prozivali bez ikakvog reda, neki ljudi koji su tu cekali pre mene su posle mene i ostali, posle 4 sata konacno su me prozvali smesno mi je sto se nisam odazivala dok nisu prozvali moje prezime jer moje ime Marija, su prozivali sa Mardza :D .. Eto tako, nikakva pitanja mi nisu postavljali... prvi put kad su me prozvali samo su uzeli otisak desnog kaziprsta i potpisala se posle toga su me jos jednom prozvali kad sam konacno posle 5 sati dobila pecat u pasos i pozeleli mi dobrodoslicu. Ipak sve je ostalo u senci kad sam izasla sa aerodroma i videla Majami po noci :grin:

Zivkovic_NIS
23.03.2009, 19:03
Moze li mi neko reci sledece :

kada doletim u Los Angeles, i to mi bude prva stanica u USA , da li prvo trcim da sacekam torbe, da ih ne pogubim, ili prvo , kod emigrantske sluzbe !

Razmisljao sam ako, me njihova emigranska sluzba, zadrzi duze , torbe nece da cekaju , vrtece se na traci neko vreme , i posle cao ! :grin:

Sta vi mislite , ko je leteo u LAX , sta prvo uraditi !? :wtf:

Amerikanac2009
23.03.2009, 19:25
Milsim da do trake kojim putuju tvoje torbe neces doci dok ne prodjes proceduru sluzbe za imigracione poslove... One ce se beskonacno vrteti na traci dok ih ti ne preuzmes (ili neko drugi:;D:)... Prvo ide carinska kontrola pa tek onda ulazis u odeljak sa torbama... Bar je tako u Chicago-u

Zana
23.03.2009, 19:30
Ja sam na LAX prvo pokupila torbe pa onda u imigraciono. Nemam pojma da li se nesto promenilo u medjuvremenu. Ali znam zasigurno da su torbe bile sa mnom u immigration office.

dmi
23.03.2009, 20:58
NA LAXu prvo predas dokumenta imigracionom i oni te posalju da uzmes kofere.Tako je bilo prosle godine pocetkom marta kada smo mi ulazili prvi put.

dreamerns
23.03.2009, 22:19
Milsim da do trake kojim putuju tvoje torbe neces doci dok ne prodjes proceduru sluzbe za imigracione poslove... One ce se beskonacno vrteti na traci dok ih ti ne preuzmes (ili neko drugi:;D:)... Prvo ide carinska kontrola pa tek onda ulazis u odeljak sa torbama... Bar je tako u Chicago-u

Prodjes prvo carinu, pa torbe, pa imigraciono...

Zivkovic_NIS
24.03.2009, 06:59
Epa dogovorismo se na brzinu , hvala na odgovorima .

Znaci:
carina, torbe, pa emigraciona sluzba ....
ako je tako , onda nije los redosled :book:

tanik
28.03.2009, 21:38
Mi imamo 2:30 za DC, ako ne stignemo verujem da cemo zakasniti:grin:

Jao Xeg, kad sam video da i vi idete preko Washington DC-a sunce me je ogrejalo, :aa: nadam se informacijama iz prve ruke (inace ja putujem tek 18. juna)!
Znaci imam samo dva sata da prodjem imigraciono i ukrcam se na avion za Orlando, ne mogu da kazem da sam preterano optimistican da cu to uspeti ali s obzirom da mi je sledeci let bio tek sutradan odlucio sam da rizikujem.
Kakvim ti informacijama vladas u vezi sa ovim aerodromom, mislim ono dal' znas najbolje prolazno vreme za zelenase i slicno... :;D: Jedino sto ja znam je da je to relativno mali aerodrom i sa neta sam skinuo njegovu semu (koja mi je prilicno konfuzna), ostalo ce biti snalazenje na terenu.

xeg
28.03.2009, 23:14
Ma nista mi ne pricaj i meni je frka i sve razmisljam da prekookeanski let ima velike sanse da malo kasni pa ce nam to vreme biti jos krace. Skidao sam i ja semu Dulles u DC-ju i jeste manji, ima 4 ona concoursa A,B,C i D. Nasao sam da su ljudi prolazili Dulles za 1 sat bez problema, ide se u kolonu VISITORS i uzimaju se koferi sa trake obavezno.
Mi to zavrsavamo za 10 dana pa ces imati sav potreban info:;D:

landlord
28.03.2009, 23:21
Zasto u kolonu visitors? to mi nij ebas jasno?
i j aidem preko Dullesa.. pa i mene ove info zanimaju.
poz

Amerikanac2009
28.03.2009, 23:41
Ok narode. Mislio sam da je procedura drugacija. Hvala na korisnoj informaciji.

Amerikanac2009
28.03.2009, 23:44
Da i mene to malo buni. Mislim da sam procitao neciji post da se ide u red za visitors. Ima li nama da to neko objasni kada sletima na USA aerodrom... ukoliko nekome pokazemo vize pa da nas uputi na pravi red?

xeg
29.03.2009, 00:32
Prvi put idemo u VISITORS i na PoE uzimamo kofere a kasnije (svaki sledeci ulazak u USA) u CITIZENS i koferi se cekiraju za krajnju destinaciju, tako mi rekli ljudi. Ma videcu jos malo kad prodjemo sve to.

wrath:of:the:lich:king
29.03.2009, 03:11
pise visitors & green card holders... bar u cikagu... mi smo cekali jedno sat vremena, a sama kontrola je bila smesna..

tanik
29.03.2009, 13:50
Xeg, navijam za vas!!! :aa: I verujem da cemo imati srece sa imigracionim, a ako ne budemo imali sta je najgore sto moze da nam se desi... znaci nista tragicno.

landlord
29.03.2009, 14:11
Uh ja idem zadnjim letom sa tog aerodroma za Seattle. Ako fulim taj let imam iduci tek sutradan. Sta se desava u ovom slucaju? Moram kupovati novu kartu? Placati smjestaj na aerodromu? Ili?

poz.

tanik
29.03.2009, 18:55
Uh ja idem zadnjim letom sa tog aerodroma za Seattle. Ako fulim taj let imam iduci tek sutradan. Sta se desava u ovom slucaju? Moram kupovati novu kartu? Placati smjestaj na aerodromu? Ili?

poz.

Moja situacija je ista, ali moramo pozitivno razmisljati! :;D: Ako imas kartu na kojoj mozes uz doplatu da menjas let onda dodas 40 - 100 $ i letis sutradan, ako nemas takvu kartu (znaci kupio si najjeftiniju bez ikakve mogucnosti promene) onda kupis novu kartu za nekih 200 $ i to je to, mislim ako se jos nesto ne zakomplikuje... :)

xeg
29.03.2009, 21:01
Ja sam birao (navodno) letove koji bi nam omogucili minimum 2 sata na Dulles i to nam je sasvim dovoljno za immigration poslove. I let do DC-ja i iz DC-ja su UA letovi tako da ako se oduzi let preko Atlantica tj. dodje do kasnjenja i zbog smanjenog vremena ne stignemo sve da zavrsimo onda je UA duzan da nam obezbedi prvi sledeci let za Atlantu a ako je to tek sledeceg dana onda i prenociste :;D:

tanik
29.03.2009, 22:36
Da, ali ako avion do DC-a doleti na vreme, a zbog guzve na imigracionom ne stinemo na sledeci let mislim da je to nas i samo nas problem koji cemo morati da resimo iz sopstvenog budzeta. Voleo bih da nije tako ali mislim da jeste...:no:

xeg
30.03.2009, 08:11
Kazu ljudi da su 2 sata sasvim dovoljna da se na immigration sve zavrsi a i ako zakasnimo... pa kad smo do ovde dosli resicemo i to:;D:

Amerikanac2009
30.03.2009, 13:48
Pa posle svih muka i cekanja, to je prava sitnica. Mada mislim da kompanija kojom letite do krajnje destinacije treba da brine o svojim putnicima. Najbolje da se o tome informisete za pocetak u agenciji koja vam je izdala kartu i naravno u avionu koji leti prema USA. Srecan put svima koji uskoro krecu na put preko bare!:pozz:

xeg
17.04.2009, 12:15
Info u vezi presedanja - nasa iskustva:
Imali smo 2h 30min po redu letenja za Washington DC gde nam je bio PoE ali let nam je kasnio iz Londona u startu 1h 30min tako da nam je za DC ostao samo 1h sto je definitivno malo. Tacno toliko nam je trebalo da prodjemo immigration procedure. Iz aviona smo otisli na prvi immigration desk, zatim uzeli prtljag i sa njim se uputili na drugi desk. Cak su nas i mnogi pustili preko reda ali let za Atlantu smo propustili.

Otisli smo pravo na United Airlines desk i saopstili im da smo zbog njihovog kasnjenja u startu zakasnili na takodje njihov let i oni su nam bez problema dali nove karte za sledeci let, a posto je to bilo tek ujutru dobili smo od njih i smestaj u divnom hotelu, Virginia, vaucere za veceru i prevoz do hotela i nazad.

Ta kombinacija je ispala mnogo bolja nego da smo stigli na let za Atlantu, ima mozda par detalja vise na blogu.

Znaci, ako vam se tako nesto desi pravac na salter vase kompanije i trazite svoja prava, nista ne pristajte vi da placate ako je njihova krivica i uspevate, garant:;D:

steficacvek
17.04.2009, 12:28
Kao sto neko napisa na blogu, jos ce te nas nagovorit da namjerno zakasnimo kad je usluga tako super :grin:
I xeg, ne zaboravi update-ovat sig! ;)

Gringo
18.04.2009, 12:54
Druze XEG, posto me neko vrijeme nije bilo ovdje zelim samo da tebi i drugarici XEGolini pozelim srecan pocetak novog zivota u Atlanti. Znajte da pomislim na vas svaki put kad pijem ko'kakolu i gledam CNN...a i Prohujalo s vihorom :;D:

Jos jednom, od sveg srca sve najbolje!!!

steficacvek
17.05.2009, 18:55
Drugari, imam pitanje. Ovo se ne odnosi na dobitnike iz Hrvatske, oni nemaju problema sa vizama. Cula sam da u Njemackoj, tranzit preko aerodroma treba sengenska viza??? Ja nesto mislim da to nije bas tacno al hajd. Zna li neko konkretno kakva je situacija sa letovima preko Londona? I da hocu, sad ni ne mogu vaditi britansku vizu ... :D

bastovanka
17.05.2009, 19:25
e ja bas putujem turisticki sad u junu preko minhena i vracam se preko frankfurta i ne treba ti tranzitna viza!
a za london nisam sigurna!

joj blago tebi! hocu ja da idem za stalno!! sad ce koverta :1072: :)

azhighlander
17.05.2009, 21:01
Za tranzit preko Nemacke ne treba tranzitna viza. Moja preporuka je da ides Lufthansom do Frankfurta, tu sedas u American airlines do Washingtona gde resavas papirologiju sa carinom i imas oko dva sata do leta za Phoenix. Veza je extra jer Lufthansa i American rade zajedno i sve zavrsavas u paketu. Vode medjusobno racuna o putnicima u presedanju.

steficacvek
17.05.2009, 21:30
Hvala vam na odgovoru, tako sam i mislila. Azhighlander, vec sam uzela kartu, British airlines, Sa-Zg-Lon-Phx. Ova opcija je prevagnula jer nemam presjedanja u USA, idem direktno u Phx... Hvala u svakom slucaju, dobro je znati ;)

bibi
17.05.2009, 23:33
stefice, da sam na tvom mestu, ja bih nazvala britansku ambasadu i pitala... cisto da budes 100% sigurna.

srecno!

landlord
18.05.2009, 07:19
Ma nemas sta zvati.. kad si u tranzitu, na aerodromu ne treba ti viza za tu zemlju, ako ne mislis izlaziti sa aerodroma.

steficacvek
18.05.2009, 07:52
Nasla sam. Lande, djelimicno si upravu, ne treba u tranzitu, ali samo ako si manje od 24 sata u tranzitu. Dakle ako mjenjas 2 aerodroma u jednoj zemlji i to se oduzi, a svejedno ne izlazis sa aerodroma, onda je potrebna tranzitna viza. Ali mislim da to niko od nas nije u takvoj situaciji.

dreamerns
18.05.2009, 15:33
Ja sam putovao preko Londona....ne treba ti viza :-)

steficacvek
18.05.2009, 15:54
Hvala dreameru! Napisah vec da sam nasla objasnjenje kada je potrebna viza, ali uvijek je olaksanje kada neko potvrdi iz licnog iskustva :D

dreadnot
06.07.2009, 11:15
Hajde da i ja dodam licno iskustvo. Ako ides preko bilo kog aerodroma u EU, tj. krenes iz Beograda na primer, pa menjas avion u Stutgartu, Londonu, Amsterdamu ili bilo gde, ne treba ti nikakva viza jer si sve vreme na aerodromu, u delu za putnike u tranzitu, nemas veze sa prtljagom koji se pretovaruje u tvoj naredni avion i sl. Meni se desilo kada sam 2004. (prvi i jedini put) leteo za USA da smo isli preko Amsterdama i da se pilot koji je trebalo da nas vozi do Amerike razboleo, pa je let odlozen za sutradan, dok ne stigne nova posada. Kompanija se odmah pobrinula da smesti sve putnike u hotel, cak nam je dala cek da kupimo najosnovnije potrebe u odredjenoj prodavnici na aerodromu (cetkica za zube, sapun, pasta, dezodorans i sl.). Problem je bio za nas osmoro iz Srbije, nismo imali sengen vizu. Kako da izadjemo sa aerodroma i odvezemo se do hotela. Srecom, i za to je bilo resenja, otisli smo do saltera za te svrhe, objasnili situaciju i od policije ili vec koje sluzbe dobili sengen na 24 h - pecat u pasosu da mozemo u toku naredna 24 h da udjemo i boravimo na teritoriji Holandije. Sve je bilo zavrseno za nekih sat vremena i bez ikakve nadoknade, razumeju i oni sta je visa sila.

petar.world
06.07.2009, 20:48
Dok si god na aerodrumu ne treba ti viza, kad sletis na bilo koji aerodrum (kod mene je bio slucaj Frankfurt) kad izadjes iz aviona imas dvije opcije prva da podjes na pasosku kontrolu i udjes u tu drzavu (jer mislim da dok si god u tranzitnoj zoni da si na ,,medjunarodnim tlu,,) i druga opcija da ides na vezne letove i uglavnom ima velika tabla Continious Flight ili tako nesto koja ti ukazuje da se tuda ide za presijedanje. . .
Ali ako bude srece oni su vec stavili mnoge Balkasne zemlje na razmatranje i moguce je da nece trebati vize za Sengen zonu od nove godine :suure:

dreadnot
07.07.2009, 07:39
Ali ako bude srece oni su vec stavili mnoge Balkasne zemlje na razmatranje i moguce je da nece trebati vize za Sengen zonu od nove godine :suure:

...ako je verovati nasim politicarima... ali lepo zvuci... :drool:

Sloba_Kg
07.07.2009, 14:25
...ako je verovati nasim politicarima... ali lepo zvuci... :drool:

saznacete 14.jula!

Zvezda
22.07.2009, 19:02
Evo i mojeg putopisa pre dolaska u USA i oko dolaska. Ruta nam je bila Skopje, Budimpesta, London-Tampa. Tranzitne vize nismo dobili posto u Budimpesti smo trkom iz jednog aviona u drugi ulazili {40 minuta}, dok u London {na Gatwick-u} smo kasnili 1 sat i proveli smo 3 casa cekanja..Imali smo manji zastoj zbog supruge, koja je inace dobitnik zelene katre, i u Budimpesti i u Londonu nisu mogli da je nadju u Kompjuteru da ima Americku Vizu, dok su se u Londonu snasli na 'Boarding control' pa su pustili dva faksa {ispred nas} do USA Immigration i dobili brzi povratan odgovor da je njena Viza regularna. Na aerodromu u Tampi smo dobili toplu dobrodoslicu od sluzbenice sa Carine, a na moje pitanje dali smo mi zaista za "Visitors" red, kada pise da form-I-94 {mislim da je formular bio sa tim brojem?} nije za "Aliens with Immigration visa",ona je odmah pitala prvog Immigration Officer-a koji je pocepao formular-I-94 i bacio ga je u djubre gde nas je uputio u red za "Permanent Residents ans Citizens". Tamo su njam uzeli koverte, pozeleli "Welcome to America" i uputili nas po stvari i rekao da posle sa stvarima odemo do Carinske kontrole pa do njegovog ureda posle carine odmah. Na Carini smo imali srecu, osim formulara kakav Bankovni cek nosim sa preko 10.000$ i ponovo zapisivanje iz koje banke ga nosim do moja buduce adrese nisu nam otvarali kufere,mada smo videli da ljude ispred nas, tresu majicu po majicu..U kancelariju kod Immigration officer-a smo samo dali novu adresu {razlicitu od Sponzora iz aplikacije u Ambasadi} gde cemo ziveti da bi nam poslali Green Cards, zavrio sluzbenik svu papirologiju za sve nas, duhovito pitao ko je veterinarni tehnicar od nas, i toliko.. Pozdrav svima

Taji
19.11.2009, 19:01
Pozdrav svima nakon duzeg vremena:1081:

Evo da se I ja javim sa svojim iskustvom dolaska u USA I kako je sve proteklo. Prije svega, htjela bih da se zahvalim stizeljeto I moni na velikoj, nesebicnoj pomoci koju su mi pruzile po dolasku u Colorado Springs od strane njih I clanova njihovih porodica. Bez njihove pomoci bi stvarno bilo veoma tesko naci stan I sve ostalo odraditi.
Evo ovako, znaci 14 oktobar je bio dan D. Ruta je bila Beograd, London, Denver, Colorado Springs. Krenula sam iz Beograda ujutro u 11:10, stigla bez problema u London. Tamo sam se malo prosetala, prosla preglede obezbjednjenja prije ulaska na Gate za let za Denver. Tu sam prosla bez ikakavih problema. Pregledali su rucni prtljag, mene je zenska dobro ispipala i…idem dalje. Kad sam stigla u Denver, cim sam izasla iza aviona krenula sam prema pasoskoj kontroli. Tamo sam stala u red gdje pise Citizens and Green Card Holders. Kad sam dosla na red, carinik mi je uzeo pasos, pogledao vizu, pogledao kovertu koju sam dobila u ambasadi kod nas I uputio me na mjesto gdje cu pokupiti prtljag I onda da idem na imigraciono. Samo malo dalje, nekih 20-ak metara se nalazilo mjesto gdje je bio prtljag. Onda me je covjek koji je tamo radio I predao moj prtljag pokazao kuda da idem na imigraciono. Poslagala sam kofere I ruksak na kolica I polako krenula. Veoma je sve jednostavno za pronaci na tom aerodromu. Kad sam stigla ispred imigracionog odjeljenja tamo je vec bilo par ljudi koji su sjedili I cekali. Dugacak salter sa nekoliko sluzbenika. Prisla sam jednom, rekla mu sta trebam. Onda mi je on rekao da stvari ostavim tamo u uglu gdje sve stvari od drugih imigranata stoje I da pridjem saltetu ponovo. E, onda je uzeo pasos I kovertu. Otvorio je kovertu, pregledao papire I onda mi stavio prvi pecat u pasos sa datumom kad sam usla u USA. Onda me je sa pasosem uputio na druga dva saltera koja su stajala nedaleko od tog mjesta da odem tamo I da popunim formulare za ulazak. Tamo isto nije bilo guzve, jedan fin , mlad carinik je bio veoma ljubazan I on mi je popunio papire za par minuta koje sam ja samo potpisala. Kad sam se vratila na prvi salter, carinik me je upitao da li bih bila u mogucnosti da pomognem njegovom kolegi koji pregleda neke Bosance koji idu na godisnji kod djece ali neznaju engleski jezik. Naravno da sam pristala da pomognem. Otisla sam tamo, pomogla nasim ljudima da se “rastaksaju” sa carinikom I kad sam se vratila, sacekala sam samo minut vremena I vec su prozvali moje ime. Ponovo sam prisla tom dugom salteru na kojem je vec sad stalalo poredanih nekih 10-ak pasosa sa kovertama ispod. Dalala sam otiske prstiju, valjda su me tad I slikali jer su mi rekli da pogledam u kameru I tad sam dobila u pasos drugi pecat preko kojeg je carinik stavio I moj A broj. I to je bilo to. Sva procedura je ukupno trajala nekih 15-20min. Onda sam pokupila svoja kolica sa stvarima koje koje mi niko nije ni pogledao niti pregledao I vratila se na isto mjesto gdje sam ih I pokupila. Tu sam predala kofere za let za Colorado Springs. Stigla sam najzad nevece u 21:30 gdje su me docekali muz I sin od moni. Stizeljeto mi je rezervisala stan u istom kompleksu u kojem zivi ona I moni tako da sam prvu noc prespavala kod moni u stanu I vec sutradan, 15 oktobra, bili smo svi skupa u kancelariji gdje sam potpisala ugovor za stan, platila sve sto treba I preuzela kljuceve. Onda je poslije toga sve islo glatko. Kupila sam ubrzo I auto da se skinem sa vrata moni I njenoj porodici jer bez auta si bukvalno kao bez nogu i ne mozes ni hljeb da kupis a da ne sjednes u auto I da “skoknes” do najblize trgovine. Dobila sam SSC samo desetak dana po prijavljivanju. Nakon dvije sedmice mi je stiglo I prvo pismo dobrodoslice a trece sedmice sam dobila za isti dan drugo pismo dobrodoslice I GC. Posto sam brzo dobila SSC pocela sam intenzivno da se prijavljujem za sve moguce poslove. I to je urodilo plodom. Dobila sam par-time kao Trgovac u jedom trznom centru koji se, na moju srecu, nalazi preko puta od mjesta gdje stanujem. Tako, pocela sam I da radim 13 novembra. I dalje sam nastavila da apliciram za full-time poslove pa se eto nadam da ce za neko izvjesno vrijeme I to da urodi plodom.

Dragi moji forumasi, samo naprijed I hrabro…..i neka vam je svima sa srecom ove godine, i onima koji cekaju razgovor i onima koji se tek prijavljuju.
:1081:

nemili
19.11.2009, 19:19
Cestitam! Uvek je lepo cuti prve utiske i pozitivan stav!

steficacvek
19.11.2009, 19:24
Dobrodosla Taji! Zelim ti svu mogucu srecu i dalje. Javi se cesce i ostani pozitivna! Pozdrav!

Bane
19.11.2009, 20:34
Srecno :1081::1081::1081:

Misa
20.11.2009, 03:37
Dobrodosla! :1081:

dreadnot
20.11.2009, 10:46
Bravo Taji, cestitam, ovo je stvarno post koji budi optimizam i nadu. Sa srecom u daljem trazenju posla i snalazenju u novom zivotu!

cile
20.11.2009, 16:28
Taji,pridruzujem se cestitkama i zelim ti puno uspeha!
Moni,svaka cast!

pozdrav

dreamerns
20.11.2009, 17:43
Pridruzujem se cestitkama....samo napred

Taji
21.11.2009, 03:10
Hvala vam svima na cestitkama, dobri ljudi:beer:

Jos jednom zelim da se zahvalim stizeljeto i moni na nesebicnoj pomoci koju su mi pruzile pri dolasku, HVALA van do neba:1072:

srboljub89
21.11.2009, 08:37
Pozdrav svima nakon duzeg vremena:1081:

Evo da se I ja javim sa svojim iskustvom dolaska u USA I kako je sve proteklo. Prije svega, htjela bih da se zahvalim stizeljeto I moni na velikoj, nesebicnoj pomoci koju su mi pruzile po dolasku u Colorado Springs od strane njih I clanova njihovih porodica. Bez njihove pomoci bi stvarno bilo veoma tesko naci stan I sve ostalo odraditi.
Evo ovako, znaci 14 oktobar je bio dan D. Ruta je bila Beograd, London, Denver, Colorado Springs. Krenula sam iz Beograda ujutro u 11:10, stigla bez problema u London. Tamo sam se malo prosetala, prosla preglede obezbjednjenja prije ulaska na Gate za let za Denver. Tu sam prosla bez ikakavih problema. Pregledali su rucni prtljag, mene je zenska dobro ispipala i…idem dalje. Kad sam stigla u Denver, cim sam izasla iza aviona krenula sam prema pasoskoj kontroli. Tamo sam stala u red gdje pise Citizens and Green Card Holders. Kad sam dosla na red, carinik mi je uzeo pasos, pogledao vizu, pogledao kovertu koju sam dobila u ambasadi kod nas I uputio me na mjesto gdje cu pokupiti prtljag I onda da idem na imigraciono. Samo malo dalje, nekih 20-ak metara se nalazilo mjesto gdje je bio prtljag. Onda me je covjek koji je tamo radio I predao moj prtljag pokazao kuda da idem na imigraciono. Poslagala sam kofere I ruksak na kolica I polako krenula. Veoma je sve jednostavno za pronaci na tom aerodromu. Kad sam stigla ispred imigracionog odjeljenja tamo je vec bilo par ljudi koji su sjedili I cekali. Dugacak salter sa nekoliko sluzbenika. Prisla sam jednom, rekla mu sta trebam. Onda mi je on rekao da stvari ostavim tamo u uglu gdje sve stvari od drugih imigranata stoje I da pridjem saltetu ponovo. E, onda je uzeo pasos I kovertu. Otvorio je kovertu, pregledao papire I onda mi stavio prvi pecat u pasos sa datumom kad sam usla u USA. Onda me je sa pasosem uputio na druga dva saltera koja su stajala nedaleko od tog mjesta da odem tamo I da popunim formulare za ulazak. Tamo isto nije bilo guzve, jedan fin , mlad carinik je bio veoma ljubazan I on mi je popunio papire za par minuta koje sam ja samo potpisala. Kad sam se vratila na prvi salter, carinik me je upitao da li bih bila u mogucnosti da pomognem njegovom kolegi koji pregleda neke Bosance koji idu na godisnji kod djece ali neznaju engleski jezik. Naravno da sam pristala da pomognem. Otisla sam tamo, pomogla nasim ljudima da se “rastaksaju” sa carinikom I kad sam se vratila, sacekala sam samo minut vremena I vec su prozvali moje ime. Ponovo sam prisla tom dugom salteru na kojem je vec sad stalalo poredanih nekih 10-ak pasosa sa kovertama ispod. Dalala sam otiske prstiju, valjda su me tad I slikali jer su mi rekli da pogledam u kameru I tad sam dobila u pasos drugi pecat preko kojeg je carinik stavio I moj A broj. I to je bilo to. Sva procedura je ukupno trajala nekih 15-20min. Onda sam pokupila svoja kolica sa stvarima koje koje mi niko nije ni pogledao niti pregledao I vratila se na isto mjesto gdje sam ih I pokupila. Tu sam predala kofere za let za Colorado Springs. Stigla sam najzad nevece u 21:30 gdje su me docekali muz I sin od moni. Stizeljeto mi je rezervisala stan u istom kompleksu u kojem zivi ona I moni tako da sam prvu noc prespavala kod moni u stanu I vec sutradan, 15 oktobra, bili smo svi skupa u kancelariji gdje sam potpisala ugovor za stan, platila sve sto treba I preuzela kljuceve. Onda je poslije toga sve islo glatko. Kupila sam ubrzo I auto da se skinem sa vrata moni I njenoj porodici jer bez auta si bukvalno kao bez nogu i ne mozes ni hljeb da kupis a da ne sjednes u auto I da “skoknes” do najblize trgovine. Dobila sam SSC samo desetak dana po prijavljivanju. Nakon dvije sedmice mi je stiglo I prvo pismo dobrodoslice a trece sedmice sam dobila za isti dan drugo pismo dobrodoslice I GC. Posto sam brzo dobila SSC pocela sam intenzivno da se prijavljujem za sve moguce poslove. I to je urodilo plodom. Dobila sam par-time kao Trgovac u jedom trznom centru koji se, na moju srecu, nalazi preko puta od mjesta gdje stanujem. Tako, pocela sam I da radim 13 novembra. I dalje sam nastavila da apliciram za full-time poslove pa se eto nadam da ce za neko izvjesno vrijeme I to da urodi plodom.

Dragi moji forumasi, samo naprijed I hrabro…..i neka vam je svima sa srecom ove godine, i onima koji cekaju razgovor i onima koji se tek prijavljuju.
:1081:

Cestitam Taji, i sve najbolje ti zelim u zivotu.:bravo::1081:

stizeljeto
22.11.2009, 07:18
hehe, sad ste mi obje pocele raditi i ti i Moni i nemam skime kafenisati ;))) Trazila sam te neki dan u JC-u, valjda ti nisam pogodila smjenu :)) Vidimo se.

wrath:of:the:lich:king
22.11.2009, 19:26
Taji dobrodosla na ovu stranu!!
Moni i Stizeljeto vama svaka cast!! Eto to je, izmedju ostalog, svrha ovog foruma! Ljudi u istoj situaciji, koji pomazu jedni drugima i druze se... Srce mi je puno :)

abdulazizsarajevo
22.11.2009, 23:38
colorado springs je prekrasan gradic..bio sam tamo 1998 u manitou springs doduse blizu je...gorden of the Gods...

generalno kakva je situacija za posao u manji gradovim...dobro jeste zivot nekako sporiji tamo ali mislimda je to i bolje kad ljudi sa porodicom vec dolaze ???

ako moze malo detalja oko toga...

thanks

Taji
23.11.2009, 03:20
Globalno gledano, poslovi se nude svaki dan ali sve zavisi kakvi su ti kriteriji....sto je za nekoga "dobro" za pocetak da se ubaci u sistem za nekoga bi to mozda bila mizerija...nesto sto zelis da radis a niko te ne zove na intervjue premda zadovoljavas sve kriterijume (kao sto su mene odbili za jedan posao prije nego su i zatvorili oglas:gun:).......nesto sto bas i ne bi da radis a prijavio si se cisto onako, da ispitas teren pa te ljudi ipak pozovu, ponude ti posao pa da li da prihvatis ili ne.....sve je to individualno....
Evo ova dva linka pa pogledaj sta je na trzistu rada u COS-u pa sam procijeni....vecina poslodavaca nece da kaze ni ime firme u oglasu a ni kolika bi ti bila satnica nego...bit ce utvrdjeno na intervju, te zavisi od radnog iskustva..te ovo..te ono....minimalac je negdje oko 7.5 do 8.5$ po satu, vecinom za part-time, pa do 9 ili 10$ po satu za entry level za full time.....ima i bolje placenih poslova, naravno, samo je tesko dobiti za nas tako nesto bez americkog radnog isksutva, certifikata, njihovih diploma o skolovanju....mozda, kazem mozda jedino IT poslovi da urode plodom i da su dobro placeni zbog certifikata koji su i ovdje priznati iako su donijeti iz nasih zemalja....
Svaki dan izlaze novi poslovi tako da se mora redovno pratiti i aplicirati ako se zeli nesto ugrabiti. Apliakcije su im ponekad nocne more, traju i po dva sata i imaju od 35 do 90 pitanja. Treba ti bukvalno svaki dan puno radno vrijeme da radis samo na tome, da se prijavljujes za posao.:beer:
Ovdje mozes da radis koliko god hoces poslova, zavisi koliko ko moze da podnese i izdrzi da ima radnih sati u 24 sata i da ustima radna vremena da se ne sudaraju jedni sa drugima....

http://cosprings.craigslist.org/

http://www.indeed.com/l-Colorado-Springs,-CO-jobs.html

dragonn
24.02.2010, 12:49
Pozdrav svima,

Eto i mene konacno stigao u USA, i posto sam se probudio ranije resih da podelim sa ostalima moje iskustvo dolaska ovde a i Steelers mislim da je ovde odgovarajuce mesto za odgovor na ovu temu da je ne pisem u onom delu foruma gde sam napomenuo da sam stigao :).

Sto se tice polaska iz Srbije sve je bilo ok sem samog rastanka sa porodicom, bilo je i to ok ali su suze na licima dragih osoba malo rastuzile sam momenat rastanka sto je i bilo za ocekivati a i vecini ako ne i svima se slicno dogadjalo. Put do Beograda je protekao ok uz malo snega, sto je bash cudno inace za ovo doba godine ^^, ali sam ipak stigao kako su mi u JAT-u i rekli oko sat i po pred poletanje. Meni je ruta letenja bila Beograd - London, JAT-om, pa onda London - Chicago UA. Posto je ovo meni prvi put da letim avionom bio sam bash uzbudjen ali u pozitivnom smislu posto sam oduvek imao zelju da letim avionom ali nije bilo prilike do sada. I eto zelja mi se konacno ispunila i to na najlepsi nacin :D, elem da se vratim na temu...let do Londona je relativno brzo prosao, poletanje iz BG-a je bilo u 10:30, malo glavobolje kad se avion uspinje do visine krstarenja i isto to kada se spusti posle ali je verovatno to normalno za nekoga ko prvi put leti, stigli u London oko 12:40. U Londonu je bila pauza od nekih 2h, pa onda let do Chicaga koji je trebalo da traje nekih 9h i malo jace ali je trajao nesto krace, izgleda da ga je pilot malo nagazio zbog snega koji se spremao da pada. Jer bukvalno je bila fora - dok smo se polako spustali ka pisti nema snega i u momentu kada je avion dotakao pistu krenuo je sneg :D. Na aerodromu je sve proslo extra - prvo prolazak kroz carinsku kotrolu i ( stao sam u redu US citizens inace i nekako sam se cudno osecao - prvi put u USA i ne stajesh u redu visitors, ali pozitivno cudno, hehe ) slikanje tu, zatim mi gospodin rece da pokupim prtljag pa kod kolege njegovog koji je otvorio zutu kovertu cuvenu, davanje otisaka, potpis i rece mi covek da zelena karta stize za nekih 4-8 nedelja na adresu koju sam naveo josh u ambasadi a koja se u mom slucaju nije promenila. Odatle na kontrolu prtljaga sto i nije bilo nista posebno, nista mi nisu otvarali, samo prolazak kroz skener i nista vishe. Sve u svemu zadrzavanje na aerodromu u Chicagu izmedju 5-10 minuta a ja ocekivao mnogo vishe :). Moj prijatelj kod koga sam i odseo za pocetak josh nije bio stigao posto je avion poranio bar jedno 30 minuta i onda put do stana i to je to sto se tice doletanja do ovde. Sada je malo borba sa nesanicom ali nista strasno, takodje i period adaptacije na vremensku zonu, hranu i sta vec ide, saznacu polako sve. Juche predao zahtev za SSN i on kako mi rekose stize za jedno 2-4 nedelje i ... to bi bilo to za pocetak. Nadam se da nisam zaboravio nista posto ovo pisem po USA lokalnom vremenu u 05 ujutru :)

Pozdrav svima odavde ovog puta :) i srecno ubuduce :)

mitar
24.02.2010, 13:19
Dragonn sad samo jos da polako ostvarujes americki san, srecno!

lala
24.02.2010, 13:38
puno srece i sve naj bolje u novom pocetku.

Smith6000
24.02.2010, 13:52
@dragonn, sretno! Čikago je lep grad :naughty:

Zabica
24.02.2010, 14:36
@Dragonn: nek ti je sa srecom! :1081:
@lala: "naj bolje" se pise zajedno :1060: (p.s. ne zameri, ali sam pocela opsesivno da primecujem to u svakom tvom postu hihihi :grin:)

lala
24.02.2010, 14:50
@zabica ne zameram,svaku opravdanu kritku uvazavam i smatram je korisnom,mada izgleda nije urodilo plodom to kritikovanje.
:)
mani se ti opsesije,udata si ti :)

nemili
24.02.2010, 15:18
@dragonn

Bas mi je drago sto si se setio da nam preneses prve utiske! To treba da se stavi u pravilnik foruma: "KO STIGNE U USA MORA DA U ROKU OD 48h DA NAPISE UTISKE NA FORUMU". :grin:
Kada budes imao vremena napisi jos koje zapazanje! Srecno! :bravo:

steelers
24.02.2010, 16:34
Hvala brate Dragonne, na iscprnom izvestaju.

cile
24.02.2010, 18:17
Srecno:;D:

City Lights
24.02.2010, 19:58
Divno... Najvazniji dio je odradjen, sretno u buducim pothvatima! :)

elizabeta
24.02.2010, 22:04
Pa misli se na pravilo da treba da provedes u zemlji minimum 6 meseci i jedan dan u toku kalendarske godine, u suprotnom mogu da ti oduzmu zelenu kartu kad budes probao da udjes ponovo. Naravno, to ne vazi ukoliko si uzeo takozvani "beli karton" koji dozvoljava da boravis van zemlje duze od godinu dana bez ikakvih posledica. Cak i sa drzavljanstvom (za naturalization) treba da nisi van zemlje duze od 5 godina, jer mogu da pokrenu postupak za oduzimanje drzavljanstva. Ja vec pisala negde, da je kada sam ja imala intervju, pevac grupe Ruz probao da izregulise to u ambasadi. Mislim da nije uspeo, nisam sigurna. Covek je izasao i nije se vratio te godine (cini mi se da se razveo) i nije mogao da udje posle toga u USA. Mislim da mu nije pomoglo ni to sto ima decu u USA. Eto, o tom uslovu se govori - pretpostavljam. Ako je nesto drugo pak - ispravite me.

sada su smenili zakon nije vise 6 meseca nego 1 godinu dana mozes

dragonn
26.02.2010, 15:07
Hvala sima na lepim zeljama :).

pekka
26.02.2010, 17:21
sada su smenili zakon nije vise 6 meseca nego 1 godinu dana mozes

Ja bih molio za pojasnjenje, ako moze, sta to mogu 1 godinu ?:blink:

steelers
26.02.2010, 17:56
Srecno, i ...http://www.youtube.com/watch?v=BvJdr_HHwYM&feature=related

Zana
26.02.2010, 19:38
Ja bih molio za pojasnjenje, ako moze, sta to mogu 1 godinu ?:blink:

Da se bude van USA sa Zelenom kartom...

Ja nisam cula niti procitala na USCIS sajtu da su pravila promenjena i mislim da je ova informacija netacna. Dakle, 6 meseci i 1 dan mora da se bude u zemlji u toku jedne kalendarske godine. Naravno - teoretski, moze osoba izaci na kraju jedne godine i sastaviti boravak van zemlje sa prvim delom naredne godine. Ponovo: nisam cula da su se pravila promenila, niti vidim razlog zasto bi. Ako neko ima drugaciji info, neka javi (sa referencom izvora informacija).

pekka
26.02.2010, 20:52
Hvala Zana, i kao sto si rekla bilo bi dobro da se ovo razjasni.

barajevo31
26.02.2010, 21:42
Dakle, 6 meseci i 1 dan mora da se bude u zemlji u toku jedne kalendarske godine.

A koliko dugo mora ovako? Kada prestane da važi taj limit? Šta ako te izvuku na lutriji pa nemožeš odma da zapališ?

nemili
26.02.2010, 22:00
A koliko dugo mora ovako? Kada prestane da važi taj limit? Šta ako te izvuku na lutriji pa nemožeš odma da zapališ?

1. i 2. dok ne steknes drzavljanstvo (koje mozes da zatrazis tek posle 5 god)
3. moras da aktiviras (tj. da udjes u usa) u roku od 6 meseci od dobijanja vize u pasosu.

dejancic
26.02.2010, 22:09
A koliko dugo mora ovako? Kada prestane da važi taj limit? Šta ako te izvuku na lutriji pa nemožeš odma da zapališ?

Ovo prestaje kada sve zajedno sakupis pet godina boravka u USA, predas zahtev za americko drzavljanstvo i uspes da ga dobijes.
Procedura posle izvlacenja na lutriji je po meni vremenski krajnje fleksibilna. Od slucaja do slucaja se moze desiti da dobijes vizu u drugoj polovini neke kalendarske godine tako da u toj godini nikako ne mozes boraviti u USA potrebnih sest meseci. U tom slucaju mozes otici u Ameriku na kraci odmor da bi pokrenuo postupak oko zelene karte, vratiti se u Srbiju i imati obavezu da se pojavis opet u Americi tek pred kraj drugog kvartala sledece godine. Time ces dobiti na vremenu skoro godinu dana pre nego da trajno odes, a pri tome neces prekrsiti pravilo o boravku od sest meseci.

pekka
27.02.2010, 09:58
Ovo prestaje kada sve zajedno sakupis pet godina boravka u USA, predas zahtev za americko drzavljanstvo i uspes da ga dobijes.
Procedura posle izvlacenja na lutriji je po meni vremenski krajnje fleksibilna. Od slucaja do slucaja se moze desiti da dobijes vizu u drugoj polovini neke kalendarske godine tako da u toj godini nikako ne mozes boraviti u USA potrebnih sest meseci. U tom slucaju mozes otici u Ameriku na kraci odmor da bi pokrenuo postupak oko zelene karte, vratiti se u Srbiju i imati obavezu da se pojavis opet u Americi tek pred kraj drugog kvartala sledece godine. Time ces dobiti na vremenu skoro godinu dana pre nego da trajno odes, a pri tome neces prekrsiti pravilo o boravku od sest meseci.

Dejancicu, u nasem slucaju, ako dobijemo vize u aprilu imamo fore do oktobra da udjemo u US. Onda pokrenemo postupak dobijanja zelene karte i SSN-a i nakon mesec-dva se vratimo nazad zbog ne znam ni ja cega. Ponovo odlazimo u US, na primer polovinom sledece godine. Jel tako nesto izvodljivo ili nije u navedenom slucaju???

dejancic
27.02.2010, 11:00
Dejancicu, u nasem slucaju, ako dobijemo vize u aprilu imamo fore do oktobra da udjemo u US. Onda pokrenemo postupak dobijanja zelene karte i SSN-a i nakon mesec-dva se vratimo nazad zbog ne znam ni ja cega. Ponovo odlazimo u US, na primer polovinom sledece godine. Jel tako nesto izvodljivo ili nije u navedenom slucaju???

Iskren da budem, kada sam napisao od slucaja do slucaja mislio sam na one koji vizu u pasosu dobiju posle jula. Oni nikako ne mogu da budu sest meseci u USA u toj godini.
Sto se tvog i mog slucaja tice dilema postoji samo ukoliko planiras da jednog dana dodjes do americkog drzavljanstva. Da li ce nam tada reci da nismo u prvoj godini proveli sest meseci u Americi (a teorijski smo mogli) plasim se da u ovom momentu retko ko zna odgovor...
Ono sto je sigurno je da ne bi bili prvi koji su tako nesto uradili. Ljudi odlaze i zadrzavaju se kada i koliko im okolnosti dozvoljavaju i za sada koliko ja znam, a neka me neko slobodno ispravi, nisu imali problema oko toga.

nemili
27.02.2010, 12:17
Dejancicu, u nasem slucaju, ako dobijemo vize u aprilu imamo fore do oktobra da udjemo u US. Onda pokrenemo postupak dobijanja zelene karte i SSN-a i nakon mesec-dva se vratimo nazad zbog ne znam ni ja cega. Ponovo odlazimo u US, na primer polovinom sledece godine. Jel tako nesto izvodljivo ili nije u navedenom slucaju???

Zasto bi se vracali? Sve ce to mnogo da kosta. Prvo da boravite 2-3 meseca, treba placati stanarinu, posao ne mozes da pocnes posto planiras da se vratis, kostaju te povratne karte... Jednostavno ja tu ne vidim racunicu. Jedino ako bas moras da se vratis iz nekih razloga...

lenhi
27.02.2010, 14:22
I meni je suludo to dva-tri mjeseca ići pa opet kući se vratiti 6 mjeseci, pa novi stan, novo traženje posla, silno trošenje novca...
Ima smisla ako je čovjek sam, ali ako je u pitanju recimo porodica sa 3 ili 4 člana gdje svbi članovi moraju ući u USA u prvih 6 mjeseci od dobijanja vize, onda je to ogroman trošak. Ako se ima puno novca pa se može igrati sa odlaskom tamo-ovamo to je druga stvar.

eliksir
28.09.2012, 16:11
Da li se pri prvom ulasku u tom immigration office trebaju popuniti neki obrasci? Citajuci iskustva prvog ulaska svi pominjete carina, prtljag,, slikanje i davanje otisaka uz potpis u office. Sta se tamo potpisuje?
Da li se samostalno mora popuniti neki obrazac u vezi zahteva za izdavanje GC?

Milosdv
09.11.2012, 17:51
Evo za Miami trenutno stanje na aerodromu.

Iz aviona prošetate jedno 5 min laganim hodom kroz hodnike možda i više, sve zavisi od kompanije sa kojom dolazite.

E kada dođete do šaltera kojih ima 1000 i još 10000 ljudi čeka (kao skup nesvrstanih :grin:).
Šalteri su podeljeni na citizen resident visitors VI idete na resident.
Mi nismo čekali mnogo oko 30 minuta da dođemo na red, kada smo došli na red službenica nam je pogledala dokumenta i posle minut je došao službenik i odveo nas u čekaonicu. A tamo zezanje :woohoo: koji likovi i koja gužva.

Taman što smo seli (možda 5 min) dolazi službenik i uvodi nas u kancelariju, uzeo nam otiske. Seli sa njim jedno 10 min porazgovarali, znao je sve o Srbiji i nije mu bilo jasno zašto toliko obrazovanih ljudi odlazi... Završili sa njim proveo nas do šaltera da nam overe pasoše i rekao da smo slobodni.
Cela procedura je trajala manje od sat vremena.
Torbe se uzimaju kada se izađe, inače su bile pored trake kod radnika sa aerodroma. Znali su da smo na razgovoru. PONESITE 5 dolara da uzmete kolica sa automata, jesu skupa ali izlaz je daleko.
Niko nam nije tražio da otvaramo torbe.

Dva puta su mi tražili da pokažem žutu kovertu jeli zatvorena u Diseldorfu, kada samo se čekirali i pre ulaska u avion.

Pozdrav

jovke
09.11.2012, 17:58
Znači osim davanja otisaka prstiju nikakve obrasce ili formulare niste popunjavali?!
Vidim da si se odmah bacio na prenošenje informacija nama forumašima o dešavanjima po dolasku u USA. Svaka čast care. Pozdrav.

Milosdv
09.11.2012, 19:42
Znači osim davanja otisaka prstiju nikakve obrasce ili formulare niste popunjavali?!
Vidim da si se odmah bacio na prenošenje informacija nama forumašima o dešavanjima po dolasku u USA. Svaka čast care. Pozdrav.

Samo onaj plavi što ti daju u avionu.
Mariags sa foruma je čekala pre neku godinu 5 sati.
Pišem još u ostalim temama ovih dana.

Pozdrav

dinna3008
09.11.2012, 19:45
Znači osim davanja otisaka prstiju nikakve obrasce ili formulare niste popunjavali?!
Vidim da si se odmah bacio na prenošenje informacija nama forumašima o dešavanjima po dolasku u USA. Svaka čast care. Pozdrav.

Evo i mi smo "novi" u Americi došli smo 10.10.2012. samo ukratko: Od Sarajeva do Londona pa onda Houstona niko nas doslovno nije ni pogledao kroz aerodome smo kao i svi ostali putnici. Kadmo smo sletiti na IAH otišli smo u imigracionu službu rekli nam da sačekamo u nekoj čelkaonici, bila je prava gužva i mi smo baš potrefili kad su primali smjenu tako da smo tu malo čekali, uzeli su naše žute koverte nešto su tamo popunjavali i pisali mi smo za to vrijeme čekali u čekaonici, pozvali su mog muža bio je u tom officu nekih 10min razgovarali su , onda su mu rekli da izađe, da sačeka u čekaonicu, onda su nas sviju prozvali i rekli da dođemo do šaltera (zaboravih reći na samom ulasku prvo su nam uzeli otiske prstiju) dali su nam pasoše stvaili pečat, i kažu Dobrodošli u Teksas. Na carini su nas samo pitali imamo li šta od zabranjenih stvari rekli smo da nemamo, čovjek nam je vjerovao na riječ a stavrno ništa nismo ni imali i on isto nam rekla dobro Došli i to je to...

oskark
09.05.2013, 08:25
Evo da ispricam i ja moje iskustvo na ulazu u SAD na POE Seattle.

Naime kada je avion sleteo, meni zbrka u glavi kako i gde sta koga...medjutim, razni putevi a ja tuda kuda i masa. Cisto da objasnim meni je ovo prvi put da letim, tako da ne znam kako izgledaju procedure :grin:
Kada smo sisli vidim pise Passport Control, a 6 brojeva sa po dva saltera, i jos par saltera koje ne znam sta rade konkretno. U ovom slucaju prva tri su za Citizens and Permanent Residents, 4, 5 i 6 su za Canadian citizens and visitors. Dakle objasnim cikici ko sam i sta sam on me posalje na poslednji salter. A guzva nevidjena. Nisam stajao ni 10-ak minuta u redu kada dodje covek do mene pita koji Airline sam leteo, ja mu kazem Condor. Tako on pita 4-5 ljudi, pa kaze nama hajdemo mi za njim. Povede on nas na drugi salter gde nije bilo nikoga, i to tako da sam ja uspeo drugi da budem po redu. Nisam ni puno cekao dosao ja na red. Predam kovertu i Customs formular, i formular I94 koji mi je odmah vratio(lepo ja kazem stjuardesi da mi to ne treba). Posto sam ja menjao adresu, pitao me je zasto menjam adresu, zasto ne idem tamo gde sam prvi puta stavio...krenem ja da mu objasnjavam, kad on meni ok ok ok.:grin: Slikao me je, uzeo otisak samo desne ruke:blink:, i rekao mi je follow me. Odveo me je par metara do nekog drugog saltera, a tamo mozda 5 ljudi. Krene on polako da ih proziva, kad ono odjednom pojavise se neki ljudi u kolicima, korejci cini mi se. A ovaj poceo da ih salta redom. Kontam ja, ok prvo ce njih pa sam onda ja na redu, a ono ovi se samo pojavljuju niotkuda :no: I tako dok nije sve do jednog primio gosn Officer, ja sedeo, sta cu drugo. Nisam ja tako puno sedeo, mozda pola sata. Za to vreme dok sam cekao red, dodje do mene zena i pita me za ime, ja joj kazem, a ona kaze da idem po moj kofer :blink:
Vidim ja ovog da uzima moje papire i upire prstom u mene da pridjem, pita me i ovaj za adresu, pa mi kaze da sednem. Nakon 2-3 minute zove on opet mene da dam otiske i da potpisem, pa opet sedi. Posle 2-3 minute zove on opet mene, opet me pita za adresu, ja mu OPET kazem, a on meni ok. I onda ono Welcome to the US :w00t: dade mi pasos i objasni mi da ce na novu adresu stici SSN and GC, u roku od 6 meseci :budalo:Mislim se ja u sebi whatever. I to je bilo to. Kada sam sisao vidim ovu zenu sto je pitala za moje ime cuci pored mog kofera i ceka mene. Na carinskoj kontroli sam predao samo onaj formular sto sam ispunio u avionu, samo mi je rekao good bye Sir :ludak:

Nego posle ja kontam da nisam isao na nikakv razgovor kao i svi ostali, bilo je tu par kancelarija pored i pisalo kod jedne Carantin. I posle sam skontao da su hteli da rasciste Carousel od nasih kofera jer je trebala drugoj avio kompaniji, zato su nas preko reda sproveli :bravo:

Sasa99
09.05.2013, 12:13
Oskare prvo hvala ti sto si mi cestitao za dobilenu vizu. Nego hucu da te pitam nije valjda da sec cekati zelenu kartu 6 meseci pa sta ces da radis dotle kako ces da radis. Obicno kazu da to dolazi za 20 dana a sad su ti rekli 6 meseci.

oskark
10.05.2013, 07:43
Oskare prvo hvala ti sto si mi cestitao za dobilenu vizu. Nego hucu da te pitam nije valjda da sec cekati zelenu kartu 6 meseci pa sta ces da radis dotle kako ces da radis. Obicno kazu da to dolazi za 20 dana a sad su ti rekli 6 meseci.
Ma nije nego kako sam primetio tako oni kazu. Sto nema veze sa nicime. Za SSN su mi rekli 7 nedelja a za GC 6 meseci, ja nisam ni obracao paznju na to :grin: Inace bio sam u SSA office-u da vidim za SS broj, i rekli su mi da treba da je dobije u roku od dve nedelje.

Shadow
17.05.2013, 08:53
Čestitam svima koji su dobili GC, a onima koji su već otputovali srećno :bravo:
Pokušaću da budem što kraća. Molim sve za razumevanje, ovo mi je prvi put da pišem na nekom forumu.
Ja sam bila na razgovoru 30.04.2013 i dobila vizu. Igrala sam nagradnu igru sigurno šest - sedam puta, možda i više. I ovo je bio poslednji put, tako sam rekla i eto, dobila. Ali nije bio poslednji što sam se razočarala, već zato što sam ovde uspela da organizujem život tako, da mi se otvaraju putevi i bez GC, ali to je sada druga priča....
Sve u svemu, potpuno sam zbunjena i ne pripremljena za sve, jer nisam sve ovo očeklivala....
Danima čitam po forumu, pokušavajući da saznam što više, ali i dalje mi je ostalo nejasno sledeće :wtf:
1. Prvi put moram da odem do datuma u pasošu (kod mene 15.10.2013) i moram da ostanem dok ne dobijem SSN i GC, a to je 20-30 dana? Ili više od toga?
2. Još važnije, koliko moram da budem u USA godišnje?
Ukratko ću napisati šta sam ja planirala, pa bih volela da mi neko kaže da li je to moguće:
Da odem u oktobru i ostanem oko mesec dana, vratim se u Srbiju, završim PhD (najranije do kraja 2014) i tek onda udjem u tu proceduru sa dužim boravkom u USA (šest meseci ili više, ili se preselim tamo). Da li je to uopšte moguće? Da li ja već sledeće godine moram da provedem tamo šest i više meseci? Ja sam planirala da odem i sledeće godine u USA na godišnji, mesec dana, ali ne više.
Planiram da pozovem Imigraciono i da ih pitam sve što mi nije jasno i da im objasnim svoj slučaj (da moram da završim školovanje ovde, pa tek onda odem), da li je to pametno? Potpuno sam izgubljena :blink:

mikiSA
17.05.2013, 12:30
Čestitam svima koji su dobili GC, a onima koji su već otputovali srećno :bravo:
Pokušaću da budem što kraća. Molim sve za razumevanje, ovo mi je prvi put da pišem na nekom forumu.
Ja sam bila na razgovoru 30.04.2013 i dobila vizu. Igrala sam nagradnu igru sigurno šest - sedam puta, možda i više. I ovo je bio poslednji put, tako sam rekla i eto, dobila. Ali nije bio poslednji što sam se razočarala, već zato što sam ovde uspela da organizujem život tako, da mi se otvaraju putevi i bez GC, ali to je sada druga priča....
Sve u svemu, potpuno sam zbunjena i ne pripremljena za sve, jer nisam sve ovo očeklivala....
Danima čitam po forumu, pokušavajući da saznam što više, ali i dalje mi je ostalo nejasno sledeće :wtf:
1. Prvi put moram da odem do datuma u pasošu (kod mene 15.10.2013) i moram da ostanem dok ne dobijem SSN i GC, a to je 20-30 dana? Ili više od toga?
2. Još važnije, koliko moram da budem u USA godišnje?
Ukratko ću napisati šta sam ja planirala, pa bih volela da mi neko kaže da li je to moguće:
Da odem u oktobru i ostanem oko mesec dana, vratim se u Srbiju, završim PhD (najranije do kraja 2014) i tek onda udjem u tu proceduru sa dužim boravkom u USA (šest meseci ili više, ili se preselim tamo). Da li je to uopšte moguće? Da li ja već sledeće godine moram da provedem tamo šest i više meseci? Ja sam planirala da odem i sledeće godine u USA na godišnji, mesec dana, ali ne više.
Planiram da pozovem Imigraciono i da ih pitam sve što mi nije jasno i da im objasnim svoj slučaj (da moram da završim školovanje ovde, pa tek onda odem), da li je to pametno? Potpuno sam izgubljena :blink:
Evo sta treba da uradis: odes u US na mjesec, dva (znaci bolje da odes dok nemas obaveza za PhD), mozda sada preko ljeta. Uzeti SSN, sacekati Green card da dodje, mozda uzeti vozacku (polaganje je prelagano za one koji vec imaju nasu vozacku), otvoris racun u banci. Cim udjes u zemlju odmah se popunjava form I-131, Application za travel document, iliti advance parole travel document. i placa fee od $445, (vjeruj isplatice ti se). Caka je sto moras biti u US da se prijavis za ovo, moraju se uraditi biometrijski otisci i slika (mislim) i sacekati da ti to AP pismo dodje postom. Kad ga dobijes (a imas validan razlog: zavrsetak skolovanja), mozes biti van US do dvije godine. Ovaj dokument cuvati kao oci u glavi, jer njime oprevadavas predugo izbivanje tebe kao LPR (a oni ovo gledaju, nema vise da budes par mjeseci u US da odrzis status). Nakon sto zavrsis PhD, lagano u US da zivis i radis , ako ti je zelja.

Shadow
17.05.2013, 13:10
E bas super, znala sam da postoji neko resenje!!! HVALA PUNO!!! :1081:
Jedino sto ja vec imam puno obaveza ovde i meni bas i odgovara da odem u oktobru kad zavrsim sa prikupljanjem podataka.
Ali nema veze, tvoje informacije su mi vise nego korisne!
HVALA!

elefteros
22.02.2016, 07:21
Cim udjes u zemlju odmah se popunjava form I-131, Application za travel document, iliti advance parole travel document. i placa fee od $445, (vjeruj isplatice ti se). Caka je sto moras biti u US da se prijavis za ovo, moraju se uraditi biometrijski otisci i slika (mislim) i sacekati da ti to AP pismo dodje postom. Kad ga dobijes, mozes biti van US do dvije godine. Ovaj dokument cuvati kao oci u glavi, jer njime oprevadavas predugo izbivanje tebe kao LPR (a oni ovo gledaju, nema vise da budes par mjeseci u US da odrzis status). Nakon sto zavrsis PhD, lagano u US da zivis i radis , ako ti je zelja.

Kada sam krenuo da čitam temu uplašio sam se da do mene nisu stizale pogrešne informacije, jer sam za ovo čuo prošle godine od više prijatelja koji su dobili GC. Njima nije išlo na ruku što su bili tako brzo izvučeni (zbog poslova), ali je kod mene probudilo bubicu u vezi ovoga jer i ja imam neke situacije ovde (u Srbiji) zbog kojih sam na raskrsnici.

Sredinom aprila bih trebao da se vratim nazad, jer mi tada ističe 6 meseci van SAD. Međutim, sada vidim da od početka ove teme pišete o mogućnosti da se van SAD boravi duže? Moja prvobitna ideja je bila da početkom Aprila otputujem i podnesem zahtev za ovaj Travel Document.

Društvo sa više iskustva bih pitao da li biste me savetovali da još sačekam, pa da idem recimo nešto kasnije kada sa obavezama budem bio rasterećeniji i onda podnesem zahtev za ovo?

Ja ću svakako probati da se konsultujem sa Ambasadom oko ovog pitanja, ili da pronađem neki dodatni izvor na internetu.

Inače razlog je isti kao i kod Shadow - PhD, ali i kurs za iOS koji sam krenuo i verovali ili ne - škola letenja :D Ko zna, možda jednog dana budem nekog od vas vozio :D

elefteros
22.02.2016, 20:53
Hej, koga nanese put ovde samo da javim da sam takođe ovde na forumu u okviru druge teme našao odgovor:

Prvo, tema: http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1630

Drugo, odgovor: https://www.uscis.gov/green-card/after-green-card-granted/international-travel-permanent-resident

elefteros
22.08.2016, 21:00
Drugari, pitanje:

Od kako sam izašao iz Amerike, proći će uskoro godinu dana.
Pre toga, negde sredinom septembra, idem u NY.

Ovaj I-131 koji se pominje -- znači da već na aerodromu apliciram za to?
U onim njihovim kancelarijama za doček migranata?
Ili da idem u neki USCIS office?
Ili da apliciram onlajn?

Need help :)

SEEUSAIC
22.08.2016, 21:43
Drugari, pitanje:

Od kako sam izašao iz Amerike, proći će uskoro godinu dana.
Pre toga, negde sredinom septembra, idem u NY.

Ovaj I-131 koji se pominje -- znači da već na aerodromu apliciram za to?
U onim njihovim kancelarijama za doček migranata?
Ili da idem u neki USCIS office?
Ili da apliciram onlajn?

Need help :)

Za I-131 se aplicira pre nego sto se izadje iz USA. Re-entry Permit, izmedju ostalih namena, sluzi i kao garancija nosiocima Zelene Karte da im ista nece biti oduzeta ukoliko ostanu van zemlje duze od godinu dana a krace od dve godine.

Sup.Mod.

vuxanne
23.08.2016, 02:59
Za I-131 se aplicira pre nego sto se izadje iz USA. Re-entry Permit, izmedju ostalih namena, sluzi i kao garancija nosiocima Zelene Karte da im ista nece biti oduzeta ukoliko ostanu van zemlje duze od godinu dana a krace od dve godine.

Sup.Mod.

Ali moras da ih ubedis da odlazis privremeno i da ne menjas SAD za neku drugu drzavu kao zemlju stalnog boravka. Npr. neko ode da se brine o bolesnim roditeljima i slicno...

elefteros
02.09.2016, 05:19
Pa ja bih sada u Americi (ako me puste ponovo u zemlju :) ) aplicirao za to za naredni period.

Mada je glupo sada da se "pravdam", kada sam izašao u oktobru, prvobitni plan je bio da se vratim posle dva, tri meseca.

U međuvremenu sam uspeo da iskombinujem školovanje o kojem nisam ni sanjao da ću moći da ga iznesem finansijski i sve se okrenulo naopačke... da ne pričam o drugim stvarima :)

Zato sam pitao gde se to radi... da li onaj obrazac sa interneta da popunim pa da pošaljem, ili postoje posebne kancelarije za to?

SEEUSAIC
02.09.2016, 06:02
Pa ja bih sada u Americi (ako me puste ponovo u zemlju :) ) aplicirao za to za naredni period.

Mada je glupo sada da se "pravdam", kada sam izašao u oktobru, prvobitni plan je bio da se vratim posle dva, tri meseca.

U međuvremenu sam uspeo da iskombinujem školovanje o kojem nisam ni sanjao da ću moći da ga iznesem finansijski i sve se okrenulo naopačke... da ne pričam o drugim stvarima :)

Zato sam pitao gde se to radi... da li onaj obrazac sa interneta da popunim pa da pošaljem, ili postoje posebne kancelarije za to?

Fo real (https://youtu.be/uJPflFh3SbM)? OK, izgleda da smo previse ocekivali od urednika sajta koji se izmedju ostalog bavi i snalazenjem po Amerikama :==D: Klikni na Where to File (https://www.uscis.gov/i-131), pa na Filing Adresses, pa pronadji svoju drzavu na spisku. Filing Fee je $360 plus $85 za biometrics, koji moras da uradis ovde... svi ostali podaci, instrukcije i sama forma su na istoj strani.

Sup.Mod.

vuxanne
02.09.2016, 17:10
Za I-131 se aplicira pre nego sto se izadje iz USA. Re-entry Permit, izmedju ostalih namena, sluzi i kao garancija nosiocima Zelene Karte da im ista nece biti oduzeta ukoliko ostanu van zemlje duze od godinu dana a krace od dve godine.

Sup.Mod.

Meni pre zvuci da bi trebalo da prouci ovo Returning Resident Visa (https://travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/returning-residents.html) ako je to slucaj da za Reentry Permit moze da se priavljuje samo pre nego sto napusti SAD.

elefteros
03.09.2016, 18:53
Fo real (https://youtu.be/uJPflFh3SbM)? OK, izgleda da smo previse ocekivali od urednika sajta koji se izmedju ostalog bavi i snalazenjem po Amerikama :==D: Klikni na Where to File (https://www.uscis.gov/i-131), pa na Filing Adresses, pa pronadji svoju drzavu na spisku. Filing Fee je $360 plus $85 za biometrics, koji moras da uradis ovde... svi ostali podaci, instrukcije i sama forma su na istoj strani.

Sup.Mod.

Pitaj me o traženju smeštaja, pitaj me o traženju posla, pitaj me o generalnom snalaženju, samo NE o ovim imigracionim stvarima :D

Jako se teško snalazim sa tim, moram da budem iskren.

A šta me je sve snašlo u poslednje vreme, dobro i funkcionišem :D

A što se tiče ovog drugog linka (od vuxanne) - defitivno nova stvar za mene. Nisam do sada nailazio na slično.

SEEUSAIC
03.09.2016, 23:48
Returning Resident Visa je za nosioce GC koji su ostali van USA duze od godinu dana, a da pri tom nisu izvadili Re-entry Permit - na intervju za ovu vizu treba poneti dokaze o razlozima ostanka van USA. Ukoliko postoji dobar dokaz o razlozima - sve to moze da se odradi i ovde, ukoliko prave probleme po ulasku (u vasem slucaju za odsustvo krace od godinu dana): osobe za koje imigraciono smatra da su "abandoned USA" sve jedno moraju izaci pred imigracionog sudiju i u tom slucaju mogu podneti svoje dokaze. Niko nikoga ne moze da stavi u avion i tek tako vrati nazad. Napomena: ovo je moguca situacija za one koji veoma dobro pricaju engleski jezik i imaju dobre razloge. U suprotnom, pomenuta viza je bolje resenje.

Sup.Mod.

elefteros
06.09.2016, 19:18
Thanks SEEUSAIC

Ovo poslednje što si napisao mi dosta znači.

U krajnjem, brzo će 26. pa čim dođem do interneta nakon toga, pišem kako sam prošao.

markoni
23.12.2016, 15:43
Dakle, kada drugi put ulazim u USA, pre isteka punih 12 meseci od dana prvog izlaska iz USA... (dakle ako bih proveo van Amerike- u Srbiji 10-11 meseci)... a u prvom ulasku u americi sam bio 1,5 mesec, tek da bih aktivirao GC i podneo za SSN...

Da li bih trebao da ocekujem neke probleme, ispitivanje, da zahtevaju da im nesto objasnjavam ili sl... ?

I ako da, sta bih npr mogao ocekivati, kada drugi put ulazim u USA, nakon 10 ili 11 meseci u Srbiji? koja bi to mogla biti pitanja ili problemi... zna li neko iz iskustva? postoje li nacini da se ti potencijalni problemi i pitanja sprece, da ne dodje do njih?

mikiSA
23.12.2016, 17:01
Ne bih ti znala reci, ali mislim da bi te mogli pitati sto si tako dugo ostao van US, i mozda da pokazes veze sa US (ono stan/lease, racun od banke, vozacku dozvolu iz US).
Javi kako prodje.

markoss
24.12.2016, 03:29
Bukvalno nema pravila, i bukvalno zavisi od sluzbenika kojo radi na salteru.


Ja znam primer gde je troclana porodica 3 meseca godisnje bila u USA a 9 van, i tako godinama ih niko nije dirao niti pravio problem. Imaju gc

Markonato
24.12.2016, 12:02
Bukvalno nema pravila, i bukvalno zavisi od sluzbenika kojo radi na salteru.


Ja znam primer gde je troclana porodica 3 meseca godisnje bila u USA a 9 van, i tako godinama ih niko nije dirao niti pravio problem. Imaju gcJeste,ali moguce da ce im to praviti problem kada budu podnosili za americko drzavljanstvo.

kuki
24.12.2016, 20:38
A kakva bi bila situacija ako je nosilac zelene karte npr. 5 ili 5,5 meseci van US proveo (npr. u Srbiji) tokom prvog napustanja Amerike (znaci manje od 6 meseci), a da je pre toga ukupno u Americi proveo 1 ili 2 meseca, tek da bi aktivirao postupak izdavanja zelene karte?

Da li i on treba da "strepi" i ocekuje ispitivanje, probleme, da nesto dokazuje i sl..

I koja su npr. ta neka pitanja koja se mogu ocekivati u ovom slucaju, da li bi neko ko je to doziveo ili prisustvovao tome, naveo ta neka pitanja, kao i sta treba odgovoriti a sta nikako ne treba odgovoriti na ta pitanja...

BetterFuture
24.12.2016, 22:14
A kakva bi bila situacija ako je nosilac zelene karte npr. 5 ili 5,5 meseci van US proveo (npr. u Srbiji) tokom prvog napustanja Amerike (znaci manje od 6 meseci), a da je pre toga ukupno u Americi proveo 1 ili 2 meseca, tek da bi aktivirao postupak izdavanja zelene karte?

Da li i on treba da "strepi" i ocekuje ispitivanje, probleme, da nesto dokazuje i sl..

I koja su npr. ta neka pitanja koja se mogu ocekivati u ovom slucaju, da li bi neko ko je to doziveo ili prisustvovao tome, naveo ta neka pitanja, kao i sta treba odgovoriti a sta nikako ne treba odgovoriti na ta pitanja...
Ne znam iz licnog iskustva, ali citajuci iskustva drugih clanova, mogu ali i ne moraju da Vam postave bilo kakva pitanja. Svaka situacija je za sebe i definitivno nema pravila. Clanovi Magelan i Oskark pisali su o neprijatnostima koje su dozveli prilikom ponovnog ulaska. Znam da zelite da cujete konkretan odgovor na svoje pitanje, ali nisam siguran da li iko moze tacno da Vam odgovori. Pretpostavljam da su i oni (CBP officers) svesni da svako ko je dobio imigransku vizu menja svoj zivot iz korena i da to ne moze uvek da se obavi "preko noci", i da ima nekih "repova" koje neko mora da resi da bi se u potpunosti posvetio zivotu u novom drustvu. Eto, moze i ova poslednja recenica da Vam bude odgovor.

Tomislav1970
31.12.2016, 05:30
A kakva bi bila situacija ako je nosilac zelene karte npr. 5 ili 5,5 meseci van US proveo (npr. u Srbiji) tokom prvog napustanja Amerike (znaci manje od 6 meseci), a da je pre toga ukupno u Americi proveo 1 ili 2 meseca, tek da bi aktivirao postupak izdavanja zelene karte?

Da li i on treba da "strepi" i ocekuje ispitivanje, probleme, da nesto dokazuje i sl..

I koja su npr. ta neka pitanja koja se mogu ocekivati u ovom slucaju, da li bi neko ko je to doziveo ili prisustvovao tome, naveo ta neka pitanja, kao i sta treba odgovoriti a sta nikako ne treba odgovoriti na ta pitanja...

Licno znam za slucaj da je nosilac usao u SAD, proveo 10 dana i vratio se u Srbiju. Zelena karta je dosla postom na adresu u SAD i poslata za Srbiju. Nakon toga je nosilac usao nakon 4 mjeseca, samo pokazao zelenu kartu i pasos i nitko nije nista pitao, bio mjesec dana pa nazad za Srbiju na jos 5 mjeseci. I opet povratak u SAD bez ikakvih pitanja na granici

markoni
31.12.2016, 11:39
Jeste,ali moguce da ce im to praviti problem kada budu podnosili za americko drzavljanstvo.

Za drzavljanstvo godina u kojoj si 6 meseci van USA, se nece racunati... to mislim da nije pod znakom pitanja...

Moja je nedoumica da li je sam ulazak u drzavu (tj. zadrzavanje statusa nosioca GC kada se ulazi u drzavu) pod vecim znakom pitanja ako ulazimo u USA nakon 10 ili 11 meseci provedenih u Srbiji, u odnosu na slucaj ako smo u Srbiji bili 5 ili 6 meseci (tj. ako smo krace bili van USA)...

Вардар
23.01.2017, 14:29
Dali je moguce da nakon dobijanje GC u pasos dobijes drugu vizu recimo A2 onda udjes sa a2 vizu u Americi i tamo uradis adjustment of status i aktiviras GC? Radi se o skolovanje za koje moras biti u A2 statusu kad udjes u SAD.

mikiSA
23.01.2017, 15:20
Dali je moguce da nakon dobijanje GC u pasos dobijes drugu vizu recimo A2 onda udjes sa a2 vizu u Americi i tamo uradis adjustment of status i aktiviras GC? Radi se o skolovanje za koje moras biti u A2 statusu kad udjes u SAD.

Ne, jer vec imas imigracionu vizu u pasosu. Samim tim nema potrebe raditi adjustment of status jer si vec u statusu cim prodjes imigraciono u US.

A2 viza je za diplomate koliko vidim:
Diplomats and other foreign government officials traveling to the United States to engage solely in official duties or activities on behalf of their national government must obtain A-1 or A-2 visas prior to entering the United States. They cannot travel using visitor visas or under the Visa Waiver Program.
Znaci da imas diplomatski pasos u kojem bi bila ta A2 diplomatska viza.

Ukratko, sve vize koje imas prije dobijanja imigrantske vize se ponistavaju (bar su meni sve ponistili) jer jedna osoba ne moze imati vise viza validnih u isto vrijeme.

bojan1981
31.01.2017, 01:38
Drugari,
Pokusao sam da pronadjem na forumu pogotovo na ovoj temi odgovor na sledece pitanje:

Da li prilikom prvog ulaska u USA moram uci zajedno sa suprugom ili mogu ja prvi pa kasnije ona?
Napomenuo bih da sam ja nosioc vize.

Nasao sam ovde https://travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/immigrant-process/interview/after.html nesto vise na tu temu ali se vodim onim: Ko pita, ne skkita.

slucajni_prolaznik
31.01.2017, 02:25
Drugari,
Pokusao sam da pronadjem na forumu pogotovo na ovoj temi odgovor na sledece pitanje:

Da li prilikom prvog ulaska u USA moram uci zajedno sa suprugom ili mogu ja prvi pa kasnije ona?
Napomenuo bih da sam ja nosioc vize.

Nasao sam ovde https://travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/immigrant-process/interview/after.html nesto vise na tu temu ali se vodim onim: Ko pita, ne skkita.


Zavisi sta pise na njenoj vizi, ali verovatno je "Valid only if Acc/FTJ Spouse". Pogledaj post: http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=8286&postcount=129. Ako ima FTJ, znaci da moze i kasnije samostalno, a ako je samo Acc moze iskljucivo sa tobom. Dakle, nista bez tvog prvog ulaska, pa makar i minut ranije.

BetterFuture
31.01.2017, 07:17
Drugari,
Pokusao sam da pronadjem na forumu pogotovo na ovoj temi odgovor na sledece pitanje:

Da li prilikom prvog ulaska u USA moram uci zajedno sa suprugom ili mogu ja prvi pa kasnije ona?
Napomenuo bih da sam ja nosioc vize.

Nasao sam ovde https://travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/immigrant-process/interview/after.html nesto vise na tu temu ali se vodim onim: Ko pita, ne skkita.
Svaki nosioc vize, pa tako i Vi, moze uci u USA pre ostatka porodice. Naravno, i oni moraju uci u USA pre isteka 6 meseci od lekarskog. Pisano je vise puta o tome na forumu...
Postoje izuzeci, kao npr. ako se pozivate na supruznikovu zemlju rodjenja kao eligible. Onda bi morali u isto vreme da udjete u USA.

MirkoJ
31.01.2017, 09:32
Svaki nosioc vize, pa tako i Vi, moze uci u USA pre ostatka porodice. Naravno, i oni moraju uci u USA pre isteka 6 meseci od lekarskog. Pisano je vise puta o tome na forumu...


Mogu li ja ovde da se nadovezem zanimljivim podpitanjem? uglavnom pisemo o prvom ulasku po dobijanju GC, a posle? Moze li se npr nosioc vize vratiti na 5-6 meseci a pratioc da ostane u USA i samostalno radi/putuje?

BetterFuture
31.01.2017, 12:32
Mogu li ja ovde da se nadovezem zanimljivim podpitanjem? uglavnom pisemo o prvom ulasku po dobijanju GC, a posle? Moze li se npr nosioc vize vratiti na 5-6 meseci a pratioc da ostane u USA i samostalno radi/putuje?
Naravno, cim prvi put aktvirate svoj status kao LPR, svako za sebe ima ista prava da zivi i radi u USA. Sto znaci i da ukoliko bi se, ne daj boze, razveli, supruznik koji nije bio nosilac takodje moze da aplicira sa drzavljanstvo.

slucajni_prolaznik
31.01.2017, 22:46
ukoliko bi se, ne daj boze, razveli, supruznik koji nije bio nosilac takodje moze da aplicira sa drzavljanstvo.

Jao, super, kada bi jos samo neko napisao kako da se ljudi najlakse razvedu, a da ne ugroze status: pre puta / pre puta samo pokrenuti proces / razvesti se u US. Salu na stranu, ali stvarno je moguce da dvoje ljudi ne slaze na intervjuu, ali stvarno pozeli da se razvede kada stigne tamo. 'Zivot ide dalje' sto bi se reklo. Stvarno, zna li neko, kako se razvesti? Morali bi da se vratite u zemlju gde ste se i vencali, ili...

bojan1981
01.02.2017, 00:51
Zavisi sta pise na njenoj vizi, ali verovatno je "Valid only if Acc/FTJ Spouse". Pogledaj post: http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=8286&postcount=129. Ako ima FTJ, znaci da moze i kasnije samostalno, a ako je samo Acc moze iskljucivo sa tobom. Dakle, nista bez tvog prvog ulaska, pa makar i minut ranije.

Sjajno. Oladio sam se dok sam citao sta nampise na pasosu. Kod nas je slucaj Acc/FTJ (kod supruge). Na mojoj vizi ne pise nista (nosioc vize).

Dakle zakljucujem da mozemo nastaviti po planu. Na put pod noge prvi kecem ja, a kasnije i supruga.

Veliko hvala na odgovoru i pomoci.

kuki
19.06.2017, 16:30
Ako negde vec postoji aktivna tema u vezi reentry permit, izvinavam se... ali nisam uspeo da je nadjem.

Htedoh da pitam, sta se npr. moze navesti kao razlog za trazenje reentry permit-a...

negde sam nacuo da to treba da trazim dosta vremena pre napustanja amerike, koliko je to vremena?

ja objektivno nemam neki realan razlog da ga sada trazim... osim da bih voleo da zivim u srbiji jos nekih 1,5 do dve godine... pa nakon toga da vidim da li zaista zelim da odem odavde...

da li bih mogao izmisliti neki razlog za ovo, a da nisam u obavezi da im dostavljam neke dokaze ili papirologiju?

kuki
22.06.2017, 19:20
koje razloge ljudi cesto navode kada traze re entry permit i koliko vremena pre napustanja amerike to treba da se trazi?

kuki
25.06.2017, 14:31
Prilikom drugog ulaska u USA, tj kada vec imamo GC sa sobom,

Sta sve od dokumenata treba imati pri sebi?

A sta se mora imati pri sebi?

mikiSA
26.06.2017, 14:17
Prilikom drugog ulaska u USA, tj kada vec imamo GC sa sobom,

Sta sve od dokumenata treba imati pri sebi?

A sta se mora imati pri sebi?

Pasos validan i zelenu kartu (ako je vec dosla), ako nije, ponistena viza iz pasosa je privremena zelena karta koja je validna godinu dana od dana ponistenja vize.
U avionu dobijete plavi formular da popunite "Customs Declaration Form" https://www.cbp.gov/travel/us-citizens/sample-declaration-form jedan je za cijelu familiju i to je to.

markoni
29.11.2017, 10:43
A da li nesto znaci kada prilikom drugog ulaska u US sluzbenik udari drugi jajolik pecat u pasos (odma pored prvog istog takvog pecata).

inace je to uradio bez ijedne reci ili nekog komentara ili sl... sve je delovalo skroz normalno, a van Amerike je ta osoba bila vise od 6 meseci, a manje od 12 meseci.

Da li je taj drugi pecat nesto sto nije uobicajna procedura za svaki ulazak?

ikac89
29.11.2017, 19:53
A šta piše na pečatu? Trebalo bi da piše nešto...

Da nije možda onaj pečat što se udara kada se prelazi bilo koja granica, tj. pečat na kome piše koji je granični prelaz, datum i ostalo...

markoni
29.11.2017, 20:57
A šta piše na pečatu? Trebalo bi da piše nešto...

Da nije možda onaj pečat što se udara kada se prelazi bilo koja granica, tj. pečat na kome piše koji je granični prelaz, datum i ostalo...

jajolik pecat sa datumom ulaska, isti kao prilikom prvog ulaska u US sa imigrantskom vizom (tj pre dobijanja z karte), samo sto na ovom umesto "class dv1" i "until" pa datum za 12 meseci stoji potpis tog nekog coveka (pretpostavljam)...

slucajni_prolaznik
29.11.2017, 22:28
jajolik pecat sa datumom ulaska, isti kao prilikom prvog ulaska u US sa imigrantskom vizom (tj pre dobijanja z karte), samo sto na ovom umesto "class dv1" i "until" pa datum za 12 meseci stoji potpis tog nekog coveka (pretpostavljam)...

Moguce je da to nije potpis, nego stoji 'LPR' (lawfull permanent resident) ili 'ARC' (alien registration card). Meni su pri prvom ulasku napisali 'DV1' (jos nisam imao GC), a pri drugom 'LPR', u oba slucaja na jajolikom pecatu.

markoni
30.11.2017, 18:42
Moguce je da to nije potpis, nego stoji 'LPR' (lawfull permanent resident) ili 'ARC' (alien registration card). Meni su pri prvom ulasku napisali 'DV1' (jos nisam imao GC), a pri drugom 'LPR', u oba slucaja na jajolikom pecatu.

Moguce da pise ARC, izgleda da to pise. Meni ovako lici na neciji potpis, ali kad bolje pogledam, to pise.

kuki
03.01.2018, 10:57
Da li se ulazak u USA na aerodromu moze dovesti u pitanje, ako smo trebali da prijavimo zaradu dok nismo bili u USA, tj. dok smo bili u Srbiji, a nismo to ucinili kada je trebalo?

I cega sve treba da se pridrzava nosilac zelene karte, da bi mogao da trazi drzavljanstvo nakon 4 godine i 9 meseci (od kojih je vise bio u US, nego van Amerike)?

kuki
05.01.2018, 17:07
ako je neko proveo van Amerike 10-tak meseci (kad je prvi put izasao iz US),

zatim usao u US i proveo 2 meseca,

da li je njegov ponovni ulazak u Ameriku pod znakom pitanja, nakon 5 meseci u Srbiji (znaci ako nakon 5 meseci ponovo krene prema US)?

slucajni_prolaznik
06.01.2018, 02:28
Sve sto znam na oba poslednja pitanja pise ovde: https://www.uscis.gov/green-card/after-green-card-granted/maintaining-permanent-residence. Jos bih samo dodao da su mi suprugu jednom prilikom dodatno proveravali pri ulasku, jer je ulazila sama, mesec dana posle mene. Ta provera uopste nije trajala dugo, jer nije ni imala sta da skriva. Imala je logicne i tacne odgovore na pitanja gde i zasto ide, zasto posle mene ulazi, pa je sve trajalo minut. Kao sto vidis na ovom linku, ako imas valjane i uverljive razloge zbog kojih si bio privremeno odsutan, ne bi trebalo da bude preteranih problema. Na forumu sam negde procitao da tek posle par takvih predugih ostajanja znaju da oduzmu vizu. Prilicno sve zavisi i od samog sluzbenika. Sto se tice ne prijavljivanja tax return-a, ukoliko ga niste podneli, trebalo bi da proverite da li je mozda postojao razlog da ga i ne podnosite (premali prihodi u prethodnoj godini i sl.).

kuki
07.01.2018, 16:02
Sve sto znam na oba poslednja pitanja pise ovde: https://www.uscis.gov/green-card/after-green-card-granted/maintaining-permanent-residence. Jos bih samo dodao da su mi suprugu jednom prilikom dodatno proveravali pri ulasku, jer je ulazila sama, mesec dana posle mene. Ta provera uopste nije trajala dugo, jer nije ni imala sta da skriva. Imala je logicne i tacne odgovore na pitanja gde i zasto ide, zasto posle mene ulazi, pa je sve trajalo minut. Kao sto vidis na ovom linku, ako imas valjane i uverljive razloge zbog kojih si bio privremeno odsutan, ne bi trebalo da bude preteranih problema. Na forumu sam negde procitao da tek posle par takvih predugih ostajanja znaju da oduzmu vizu. Prilicno sve zavisi i od samog sluzbenika. Sto se tice ne prijavljivanja tax return-a, ukoliko ga niste podneli, trebalo bi da proverite da li je mozda postojao razlog da ga i ne podnosite (premali prihodi u prethodnoj godini i sl.).

Imao sam premale prihode, istina, ispod minimuma koji mora da se prijavi... pitao sam to onu firmu iz Novog Sada, oni su mi potvrdili

Znaci prvo odsustvo 10 meseci, pa dva meseca prisustvo, zatim odsustvo oko 5 meseci ne bi trebalo da bude problem, ako navedem neke raszloge tog odsustva.

Procitao sam da ispod 6 meseci ne bi trebalo da bude problem, ali se pitam, da li bi oni uzimali u obzir i prethodno odsustvo, koje je trajalo 10 meseci...

I da li bi ulazak na skroz drugom kraju US u Las Vegasu (od onog gde se vodim da stanujem, tj. imam ID) njima bio sumljicav?

Ima li mesta gde su vece ili manje kontrole na ulasku sa GC u US?

NYCB
09.01.2018, 11:31
Ako si bio otsutan 10 meseci u komadu - to ti se ne racuna kao boravak za drzavljanstvo. Tu godinu si izgubio.

markoni
09.01.2018, 14:54
Ako si bio otsutan 10 meseci u komadu - to ti se ne racuna kao boravak za drzavljanstvo. Tu godinu si izgubio.

Nisam stekao utisak da se covek raspituje oko brojanja za drzavljanstvo. Mislim da on pita da li je njegov ponovni ulazak u USA nakon navedenih odsustava sporan, na osnovu vremena provedenog van Amerike i u Americi :)

BetterFuture
09.01.2018, 18:41
Nisam stekao utisak da se covek raspituje oko brojanja za drzavljanstvo. Mislim da on pita da li je njegov ponovni ulazak u USA nakon navedenih odsustava sporan, na osnovu vremena provedenog van Amerike i u Americi :)
Pitao je u postu 172 (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=70064&postcount=172) ove teme za pravila koja se ticu boravka u USA a u cilju dobijanja drzavljanstva.

markoni
10.01.2018, 16:20
Pitao je u postu 172 (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=70064&postcount=172) ove teme za pravila koja se ticu boravka u USA a u cilju dobijanja drzavljanstva.

Jeste, u pravu ste, pitao je i to, moj previd. Ja gledao post 173 ove teme gde je nesto drugo pitano...

kuki
11.01.2018, 21:17
Ako si bio otsutan 10 meseci u komadu - to ti se ne racuna kao boravak za drzavljanstvo. Tu godinu si izgubio.

Hvala, u postu 173 sam sve na forumu pitao jos i ovo:

1. Prvi put usao u US na 1,5 mesec, prvi put izasao iz US na 10 meseci,

2. Drugi put usao na 2 meseca, drugi put izasao na 5 meseci.

Da li nakon tih 5 meseci u Srbiji treba ocekivati neko ispitivanje ili deportaciju prilikom treceg pokusaja ulasku u USA?

Pitam da znam kakvu pricu da spremam ako treba (star otac koji se lose oseca zdravstveno i koji negoduje moj odlazak, devojka sa kojom treba videti ima li buducnosti u vezi obzirom da ona nece van Srbije da zivi nikad ili nesto trece sto ljudi uglavnom navode... mozete dati koju ideju sta je dobro navesti)

BetterFuture
11.01.2018, 22:57
Hvala, u postu 173 sam sve na forumu pitao jos i ovo:

1. Prvi put usao u US na 1,5 mesec, prvi put izasao iz US na 10 meseci,

2. Drugi put usao na 2 meseca, drugi put izasao na 5 meseci.

Da li nakon tih 5 meseci u Srbiji treba ocekivati neko ispitivanje ili deportaciju prilikom treceg pokusaja ulasku u USA?

Pitam da znam kakvu pricu da spremam ako treba (star otac koji se lose oseca zdravstveno i koji negoduje moj odlazak, devojka sa kojom treba videti ima li buducnosti u vezi obzirom da ona nece van Srbije da zivi nikad ili nesto trece sto ljudi uglavnom navode... mozete dati koju ideju sta je dobro navesti)
Da li ce biti nekog ispitivanja zavisi od samog sluzbenika na ulasku u USA. Vi ste ipak LPR tako da bi Vam bilo oduzeto to pravo, morali bi da idete kod sudije koji bi odlucivao o Vasoj daljoj sudbini. Sustina je da se od Vas ocekuje da kao LPR, zivite, radite, placate porez i trosite u USA. Smislite odgovor koji ce zadovoljiti ta ocekivanja.

elefteros
11.01.2018, 23:41
Ranije sam pitao slična pitanja, sada mogu da dodam pa možda nekome bude značilo

2015. sam ušao u martu u Boston i živeo do Novembra kada sam se vratio u Srbiju

2016. sam tek krajem septembra ponovo ušao u Ameriku, Njujork i tu su me pitali zašto sam bio toliko odsutan. Ostao sam samo tri nedelje. Prilikom "čekiranja" na onim kompjuterima/terminalima, nisam mogao da prođem sa zelenom kartom, već sa pasošem, i dobio sam papirić na kome je bio X. Moja devojka je bila sa turističkom vizom i prošla je bez problema (nije imala X).

2017. mart mesec sam sleteo u Majami, ponovo dobio X i ponovo imao problem da čekiram zelenu kartu na onim terminalima, međutim neki gotivac mi je bio na proveri i nije me ništa posebno pitao, osim što je pokušao da izvede zaključak zašto dobijam X.

Ostao sam samo dve nedelje.

2017. decembar, slećem u LA, po prvi put čekiram zelenu kartu bez problema i dobijam potvrdu bez X-a. Uputstvo na terminalu nije dobro urađeno za GC. Treba suprotno da se radi od onoga kako video pokazuje da GC treba da se skenira.

Ovo je do sada najlakši prolazak. Prišao sam zajedno sa devojkom i jedino što su nas pitali je koliko smo dugo zajedno i odakle se znamo. Nju dodatno, koliko je ostala ove godine kada smo bili u Majamiju jer toga naravno u pasošu nema..

Inače, moja je priča da se obučavam za pilota trenutno (što sam u Njujorku rekao) i da privodim kraju školovanje u Srbiji..

kuki
12.01.2018, 22:57
Ranije sam pitao slična pitanja, sada mogu da dodam pa možda nekome bude značilo

2015. sam ušao u martu u Boston i živeo do Novembra kada sam se vratio u Srbiju

2016. sam tek krajem septembra ponovo ušao u Ameriku, Njujork i tu su me pitali zašto sam bio toliko odsutan. Ostao sam samo tri nedelje. Prilikom "čekiranja" na onim kompjuterima/terminalima, nisam mogao da prođem sa zelenom kartom, već sa pasošem, i dobio sam papirić na kome je bio X. Moja devojka je bila sa turističkom vizom i prošla je bez problema (nije imala X).

2017. mart mesec sam sleteo u Majami, ponovo dobio X i ponovo imao problem da čekiram zelenu kartu na onim terminalima, međutim neki gotivac mi je bio na proveri i nije me ništa posebno pitao, osim što je pokušao da izvede zaključak zašto dobijam X.

Ostao sam samo dve nedelje.

2017. decembar, slećem u LA, po prvi put čekiram zelenu kartu bez problema i dobijam potvrdu bez X-a. Uputstvo na terminalu nije dobro urađeno za GC. Treba suprotno da se radi od onoga kako video pokazuje da GC treba da se skenira.

Ovo je do sada najlakši prolazak. Prišao sam zajedno sa devojkom i jedino što su nas pitali je koliko smo dugo zajedno i odakle se znamo. Nju dodatno, koliko je ostala ove godine kada smo bili u Majamiju jer toga naravno u pasošu nema..

Inače, moja je priča da se obučavam za pilota trenutno (što sam u Njujorku rekao) i da privodim kraju školovanje u Srbiji..

Jako zanimljivo iskustvo, znaci:

1. Prvi ulazak ostao 8 meseci, prvi izlazak iz US 10 meseci.

2. Drugi ulazak ostao 3 nedelje, drugi izlazak iz US trajao 5 meseci,

3. Treci ulazak ostao samo 2 nedelje, treci izlazak iz US 9 meseci...

4. Cetvrti ulazak jos uvek traje pretpostavljam...

Da li si nesto radio dok si bio u US, da li si prijavljivao prihode ako si radio?

Sta li pretstavljaju ti papirici sa X?

I koji su izgovori dobri i piju vodu sto bi se reklo, a oni ne mogu da vrse provere tih izgovora (a koji izgovodi nikako ne dolaze u obzir npr)?

elefteros
13.01.2018, 12:18
Četvrti ulazak i boravak se završio pre neki dan. Vratio sam se u Beograd.

Samo sam prve godine kada sam proveo 8 meseci radio. Ovo ostalo je bilo turistički i istraživački.

Što se tiče planiranih izgovora, imam samo jedan - obučavam se za profesiju koju ću verovatno obavljati, tj. raditi u Americi.

Ostali izgovori su pominjani na drugim temama ovde na forumu, i ljudi su uglavnom pominjali porodične probleme, administrativne stvari i sl.

Porez sam prijavio samo prve godine, i to sam radio povrat jer su mi primanja bila minimalna. Naredne dve godine nisam prijavljivao ništa i to moram i trebam da se konsultujem sa prijateljem u Novom Sadu, a koji mi je i radio povrat 2015.

Što se tiče "X"-a, ne bih umeo bolje da objasnim od onoga što piše na zvaničnom sajtu Kontrole Granica SAD-a:
https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/1287/~/global-entry-receipt-with-x-on-it

Kako sam i naveo gore, nakon dobijene zelene karte i izlaska iz zemlje, svaki naredni ulazak počev od septembra 2016. godine, bio je praćen prolaskom kroz proceduru na takozvanim kioscima, odnosno kompjuterskim stanicama u kojima se skreniraju pasoši/zelene karte i unose podaci vezani za carinu, pre finalnog razgovora sa službenikom koji vam pregleda dokumenta i odlučuje o dužini boravka (ako je neko na turističkoj).

Ulazak u zemlju 2016. i u martu 2017. - nisam mogao da skeniram Zelenu kartu jer je prijavljivao grešku, pa sam skenirao pasoš.

Ulazak u zemlju dec. 2017. - uz pomoć službenika sam uspeo da skeniram Zelenu kartu i napomenuo mi je da uputstvo na "kiosku" nije urađeno kako treba i da zelenu kartu treba skenirati suprotno od onoga kako je objašnjeno u uputstvu. Ovoga puta nisam dobio X na potvrdi koja je izašla iz Kioska.

Inače, evo kako taj X izgleda, i ko može da otvori članak, nije loše za pročitati:
https://www.google.rs/search?q=i+got+x+on+paper+while+entering+the+state s&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjJkrmu29TYAhVBYpoKHXL_B_sQ_AUICigB&biw=1280&bih=703#imgrc=OFRXIGmGpCGj0M:

kuki
14.01.2018, 03:37
Samo sam prve godine kada sam proveo 8 meseci radio.

Porez sam prijavio samo prve godine, i to sam radio povrat jer su mi primanja bila minimalna. Naredne dve godine nisam prijavljivao ništa i to moram i trebam da se konsultujem sa prijateljem u Novom Sadu, a koji mi je i radio povrat 2015.

Ja sam pitao tu firmu u vezi 2016. godine, rekli su mi sledece:

1. U vezi zarade u USA za 2016. godinu, sve ispod 4150$ (godisnjeg standard deduction-a) ne mora da se fajluje.

Ti ako si radio 8 meseci, sigurno si imao zaradu koja je bila iznad godisnjeg standard deduction-a za tu godinu u kojoj si radio. Ja sam zaradio bruto ispod te cifre, te nisam to ni prijavljivao, iz ove firme su mi rekli da ni nisam bio duzan da za tako malu zaradu fajlujem porez... i kazu da mi to ne bi trebalo praviti nikakve probleme...

2. U vezi zarade van USA, porez se ne placa za zaradu do 104.000$ na godisnjem nivou za 2016. To se zove exclusion, tek ako je zarada preko te cifre mogu biti penali. Moja plata van US (u Srbiji) je za 2016. bila manja od 10.000 $ bruto, tako da ni to nisam prijavio uopste... Takodje, rekli su mi da USA trazi od svih svojih drzavljanja da prijave zaradu i van USA bez obzira kolika je, ali u praksi se pokazalo da ih ne diraju.

Obzirom da USA ipak trazi da se ta zarada van US prijavi bez obzira kolika je, cak i ako ne mora da se placa drzavi Americi porez na tu zaradu (a ja ni to nisam prijavio), zanima me da li je neko sa foruma sa zelenom kartom pokusao da izbegne prijavu zarade van US ili u US i koje kazne je zbog toga imao?

Da li je morao da placa kazne (penale), ili je cak mogao da zbog toga ostane bez zelene karte, ili nesto trece?

SEEUSAIC
14.01.2018, 04:14
Ja sam pitao tu firmu u vezi 2016. godine, rekli su mi sledece:

1. U vezi zarade u USA za 2016. godinu, sve ispod 4150$ (godisnjeg standard deduction-a) ne mora da se fajluje.

NETACNO: 2016 single $10,350; married filing jointly $20,700; married filing separately $4,050. Ovo iznosi se NE POKLAPAJU sa godisnjim standard deductions.

2. U vezi zarade van USA, porez se ne placa za zaradu do 104.000$ na godisnjem nivou za 2016. To se zove exclusion, tek ako je zarada preko te cifre mogu biti penali. Moja plata van US (u Srbiji) je za 2016. bila manja od 10.000 $ bruto, tako da ni to nisam prijavio uopste... Takodje, rekli su mi da USA trazi od svih svojih drzavljanja da prijave zaradu i van USA bez obzira kolika je, ali u praksi se pokazalo da ih ne diraju.


Foreign income exclusion za 2016-tu je bio $101,300 i to ne znaci da ne mora da se prijavi porez, naprotiv: mora da se prijavi porez da bi se zatrazio exclusion.

Dalje dezinformacije, bez obzira na to da li su dosle od clanova foruma ili od firmi iz Srbije, bice sankcionisane.

Sup.Mod.

kuki
14.01.2018, 13:24
NETACNO: 2016 single $10,350; married filing jointly $20,700; married filing separately $4,050. Ovo iznosi se NE POKLAPAJU sa godisnjim standard deductions.



Foreign income exclusion za 2016-tu je bio $101,300 i to ne znaci da ne mora da se prijavi porez, naprotiv: mora da se prijavi porez da bi se zatrazio exclusion.

Dalje dezinformacije, bez obzira na to da li su dosle od clanova foruma ili od firmi iz Srbije, bice sankcionisane.

Sup.Mod.

Oprostite ako ispada da sirim dezinformacije, ali meni su tako rekli iz te izvesne firme, koja se time bavi... ja samo pokusavam da se informisem o pravilima koja vaze za nosioce zelene karte, koja pretpostavljam da treba da znaju i ostali sa ovog foruma, tj. da je svima nama u interesu znati...

Moje pitanje u vezi zarade u US glasi, da li zarada ako je bila ispod godisnjeg standard deduction-a mora ili ne mora da se prijavljuje? (moja je bila ispod 1000$ za tu godinu, sto definitivno jeste ispod te cifre)

Ako mora, a to se ne ucini, koje ce posledice snositi nosilac zelene karte i u kom vremenskom intervalu ce ih snositi (bilo da nije prijavljena zarada u US, van US ili i jedna i druga da nije prijavljena)?

Izvinjavam se jos jednom ako sirim netacne informacije, to mi nije cilj, cilj mi je da dodjem do tacnih informacija nekako.

SEEUSAIC
14.01.2018, 18:26
Oprostite ako ispada da sirim dezinformacije, ali meni su tako rekli iz te izvesne firme, koja se time bavi... ja samo pokusavam da se informisem o pravilima koja vaze za nosioce zelene karte, koja pretpostavljam da treba da znaju i ostali sa ovog foruma, tj. da je svima nama u interesu znati...

Moje pitanje u vezi zarade u US glasi, da li zarada ako je bila ispod godisnjeg standard deduction-a mora ili ne mora da se prijavljuje? (moja je bila ispod 1000$ za tu godinu, sto definitivno jeste ispod te cifre)

Ako mora, a to se ne ucini, koje ce posledice snositi nosilac zelene karte i u kom vremenskom intervalu ce ih snositi (bilo da nije prijavljena zarada u US, van US ili i jedna i druga da nije prijavljena)?

Izvinjavam se jos jednom ako sirim netacne informacije, to mi nije cilj, cilj mi je da dodjem do tacnih informacija nekako.

Ako ste zaradili ispod limita, ne dugujete porez drzavi. Samim tim, niste duzni ni da prijavite prihod. Medjutim, prijavljivanje prihoda je jedini nacin da dobijete nazad novac koji vam je kompanija za koju ste radili automatski uzela i prosledila drzavi pre nego sto su vas platili (osim ako niste radili za cash ili po ugovoru (1099). Takodje, prijava prihoda je uslov za svaku welfare aplikaciju.

Sup.Mod.

slucajni_prolaznik
15.01.2018, 01:09
Ako ste zaradili ispod limita, ne dugujete porez drzavi. Samim tim, niste duzni ni da prijavite prihod. Medjutim, prijavljivanje prihoda je jedini nacin da dobijete nazad novac koji vam je kompanija za koju ste radili automatski uzela i prosledila drzavi pre nego sto su vas platili (osim ako niste radili za cash ili po ugovoru (1099). Takodje, prijava prihoda je uslov za svaku welfare aplikaciju.

Sup.Mod.

Samo da potvrdim prethodno. Upravo sam u slicnom procesu. Zaradili smo ispod minimuma (married filing jointly $20,700) u 2017., ali smo i stigli skoro krajem godine. Izvinjavam se na reklami, ali sam sam proverio koliko bih poreza mogao da dobijem nazad na adresi: https://turbotax.intuit.com/tax-tools/calculators/taxcaster/ i resio da svakako prijavim prihode jer cu dobiti povrat poreza. Ne vidim zasto svako ne bi proverio svoju situaciju na slican nacin, jer je aplikacija intuitivna i cak i u free verziji vam predlaze vam dalje korake.

kuki
19.01.2018, 05:10
Ako ste zaradili ispod limita, ne dugujete porez drzavi. Samim tim, niste duzni ni da prijavite prihod. Medjutim, prijavljivanje prihoda je jedini nacin da dobijete nazad novac koji vam je kompanija za koju ste radili automatski uzela i prosledila drzavi pre nego sto su vas platili (osim ako niste radili za cash ili po ugovoru (1099). Takodje, prijava prihoda je uslov za svaku welfare aplikaciju.

Sup.Mod.

Razumem, znaci u nasem je interesu da prijavimo prihod i ako smo ispod limita zaradili, jer ce nam samo u tom slucaju verovatno biti vracen novac koji nam je odbijan od cekova.

Zanima me i sta je kazna za nekoga ko ne prijavi prihod van US, (jer koliko sam shvatio, svaku i najmanju zaradu van US smo duzni da prijavimo, pa tek tada trazimo exclusion... ) a u trenutku kada je to trebalo da uradi, nije ni bio u Americi fizicki prisutan?

Da li neprijavljivanje prihoda moze da dovede u pitanje status Permanent Resident-a ( tj. dal moze da izazove oduzimanje zelene karte)?

ili samo novcane kazne mogu biti izrecene i nakon koliko vremena mogu biti novcane kazne?

kuki
19.01.2018, 05:40
Povratne karte do Amerike su i do skoro duplo jeftinije nego jednosmerne...

Sta mislite, da li prilikom ulaska u USA, ako sam stigao kartom koja je povratna (tj. ima i povratni smer prema Beogradu) mogu imati probleme samo zbog toga sto je karta povratna?

Pitam za slucaj u kom nisam prebacio 6 meseci van Amerike, par dana bi mi falilo do 6 meseci van US, znaci oko 5,5 meseci recimo van Amerike...

Razmatram da li da kupim povratnu jedino jer je znacajna razlika u ceni, ili je to mozda ipak rizikovanje ulaska u drzavu...

Dal je neko imao kakvo iskustvo po pitanju ovoga?

slucajni_prolaznik
19.01.2018, 06:20
Povratne karte do Amerike su i do skoro duplo jeftinije nego jednosmerne...

Sta mislite, da li prilikom ulaska u USA, ako sam stigao kartom koja je povratna (tj. ima i povratni smer prema Beogradu) mogu imati probleme samo zbog toga sto je karta povratna?

Pitam za slucaj u kom nisam prebacio 6 meseci van Amerike, par dana bi mi falilo do 6 meseci van US, znaci oko 5,5 meseci recimo van Amerike...

Razmatram da li da kupim povratnu jedino jer je znacajna razlika u ceni, ili je to mozda ipak rizikovanje ulaska u drzavu...

Dal je neko imao kakvo iskustvo po pitanju ovoga?

Ne verujem da iko sa normalnim ovlascenjima uopste moze da vidi da imate povratnu kartu. Dobijate dva razlicita confirmation code-a (bookink id-a) koje odvojeno koristite tek pri prijavi na let u odlasku i povratku.

misternice
19.01.2018, 08:38
Ne verujem da iko sa normalnim ovlascenjima uopste moze da vidi da imate povratnu kartu. Dobijate dva razlicita confirmation code-a (bookink id-a) koje odvojeno koristite tek pri prijavi na let u odlasku i povratku.

Sve I da vide, verujem da ih se to ne tice previse osim da mozda samo nesto prokomentarisu ili cisto pitaju za razlog, ne verujem nista vise I ozbiljnije.

Svenson
19.01.2018, 20:05
Da, povratne karte su skoro duplo jeftinije, ako se gleda posebno. Ali kada se uzme u obzir da treba da se plate karte za tamo i nazad, onda izlazi malo skuplje da se kupuje povratna karta. :grin:

Gledao sam da je karta AirSerbia u jednom smeru stvarno (skoro) duplo skuplja od povratne karte (za Hjuston, približno : $800 vs. $1400 :smrc: ). Nije mi jasna logika, a i briga me. Ionako ne želim da me oni voze u Ameriku. :belj:

Gledao sam cene Turkish Airline. To je već pristojnije, a povratna je za par desetina $ skuplja od one way.

Za mene je izbor jasan: Braćo Turci :naughty:, vodite me u Ameriku. :grin:

aleksandarzz
19.01.2018, 20:58
A zasto niko ne spominje aeroflot?
Ja nikako nisam dobijao nesto povoljnije od njih. Oko 350$ do Njujorka u jednom smeru.

markoni
19.01.2018, 22:18
Sta mislite, da li mogu jednom kompanijom do nekog Evropskog grada, a da sa istog tog aerodroma kroz 24 ili 48 sati imam kupljenu sledecu avio kartu za Ameriku kod neke druge avio kompanije?

Da li ja imam pravo da sedim na aerodromu u npr. Stokholmu ili Amsterdamu ili bilo gde 40-tak sati, cekajuci sledeci let koji imam sa drugim nekim avio prevoznikom (drugim od onog kojim sam tu stigao) za nastavak puta ka Americi... a da pritom nosim pasos Srbije...

Dal neko sa foruma ili ste culi neku pricu da neko kombinuje ovako nesto, ali uspesno, ima li rizika kakvih i sl...?

Svenson
20.01.2018, 00:55
Sta mislite, da li mogu jednom kompanijom do nekog Evropskog grada, a da sa istog tog aerodroma kroz 24 ili 48 sati imam kupljenu sledecu avio kartu za Ameriku kod neke druge avio kompanije?

Da li ja imam pravo da sedim na aerodromu u npr. Stokholmu ili Amsterdamu ili bilo gde 40-tak sati, cekajuci sledeci let koji imam sa drugim nekim avio prevoznikom (drugim od onog kojim sam tu stigao) za nastavak puta ka Americi... a da pritom nosim pasos Srbije...

Dal neko sa foruma ili ste culi neku pricu da neko kombinuje ovako nesto, ali uspesno, ima li rizika kakvih i sl...?

Mislim da nije praktično ni isplativo. Za par desetina dolara ne vredi se maltretirati 2-3 dana. Prilikom ulaska u USA se slikate za Green Card. Kakva će biti slika? :drool:

Što kraći put do USA, to bolje. Par desetina dolara više u džepu vam ne znači ništa, kad treba da ponesete puno više za život u USA. :;D:

misternice
20.01.2018, 10:59
Mislim da nije praktično ni isplativo. Za par desetina dolara ne vredi se maltretirati 2-3 dana. Prilikom ulaska u USA se slikate za Green Card. Kakva će biti slika? :drool:

Što kraći put do USA, to bolje. Par desetina dolara više u džepu vam ne znači ništa, kad treba da ponesete puno više za život u USA. :;D:

Svenson je skroz u pravu, nema potrebe da se bude toliko dugo na aerodromu, jedna noc u gradu nije skupa a pritom se obidje malo i grad :)

Inace, za samu GC se slike predaju vec na intervjuu u ambasadi ;)

markoni
20.01.2018, 12:29
A dal bi neko pravio problem, tj na neki nacin onemogucio to zakonski ili bilo kako drukcije. Za par desetina dolara sigurno nema smisla, Ali ako bi bilo duplo I'll trostruko nizu cenu transportation, mozda bi imalo smisla, gde bi usteda bila 300-400$ npr... Za recimo 40 ili 50 sati cekanja na nekom aerodromu negde. Koja avio kompanija I'ma najjeftinije prekookeanske letove Evropa amerika?

Ggaga
20.01.2018, 13:55
Ako dobro razumem ti hoces da provedes na nekom aerodromu u Evropi 40-50 sati dok cekas let za Usa?Ja ne vidim sta bi tu bilo problem.Aerodromi su slobodna zona vidjala sam razne ljude kako spavaju po aerodromima dok cekaju letove.E sad moguce da bi te neko pitao sta radis tu ali ne verujem da bi te isterali sa areodroma ako cekas let toliko dugo ili bi se vec snasao malo izasao pa vratio promenio mesto i sl...

Svenson
21.01.2018, 00:47
Svenson je skroz u pravu, nema potrebe da se bude toliko dugo na aerodromu, jedna noc u gradu nije skupa a pritom se obidje malo i grad :)

Inace, za samu GC se slike predaju vec na intervjuu u ambasadi ;)

Ja sam čuo da se tamo slika za GC. Izvinjavam se za pogrešnu informaciju. :smrc: Moguće da mi je drug pogrešno preneo informaciju ili sam ja nešto pomešao.

misternice
21.01.2018, 09:24
Ja sam čuo da se tamo slika za GC. Izvinjavam se za pogrešnu informaciju. :smrc: Moguće da mi je drug pogrešno preneo informaciju ili sam ja nešto pomešao.

Ja sam tu informaciju dobio od drugarice koja je otisla tako prosle godine... ko ce ga znati, videcemo :)

Svenson
21.01.2018, 11:54
Ja sam tu informaciju dobio od drugarice koja je otisla tako prosle godine... ko ce ga znati, videcemo :)

Eh, to će biti dan za pamćenje. :ludak:
Jedva čekam.

kuki
21.01.2018, 17:52
Zanima me i sta je kazna za nekoga ko ne prijavi prihod van US, (jer koliko sam shvatio, svaku i najmanju zaradu van US smo duzni da prijavimo, pa tek tada trazimo exclusion... ) a u trenutku kada je to trebalo da uradi, nije ni bio u Americi fizicki prisutan?

Da li neprijavljivanje prihoda moze da dovede u pitanje status Permanent Resident-a ( tj. dal moze da izazove oduzimanje zelene karte)?

ili samo novcane kazne mogu biti izrecene i nakon koliko vremena mogu biti novcane kazne?

Rekoh da citiram sam sebe, obzirom da na ovoj temi poruke idu prilicno ovih dana, a nisam nasao odgovor na ovo postavljeno pitanje :)

Dobro, znaci ispod 10.350$ zaradjenih u US tokom 2016. godine, samac koji nije prijavio ovu zaradu ni nije u nikakvom prekrsaju, tj. nema da brine sto tu zaradu nije prijavio.

A pretpostavljam na osnovu iscitanog da jeste u prekrsaju ako nije prijavio zaradu van USA za 2016 fiskalnu godinu ma koliko mala ona bila, iako je ta zarada manja od 10.000$ i to cak zajedno sa zaradom u USA manja od 10.000. Koja je kazna za ovo, ako neko bude razotkriven, iako i da je prijavio zaradu, ne bi morao da placa porez, jer je ta zarada van US ispod 101.000$ bila (bila je cak i ispod 10.000$)?

Svenson
21.01.2018, 21:32
@kuki Mislim da je to pitanje za nekog ko poznaje američki pravni sistem. Malo je nezgodno pitati IRS direktno :nene:
Možda da neko ko je već u USA pita knjigovođu.

SEEUSAIC
22.01.2018, 00:27
Interesantno je da je velikom broju korisnika lakse da provede vreme istrazujuci kolika je kazna za nepostovanje propisa i regulative, kao i kako da se ista izbegne na sve moguce nacine osim na onaj koji je najbrzi i najlaksi: POSTOVANJEM PROPISA. Zivot u Americi nije samo bolja zarada, bolje mogucnosti i kvalitetniji zivot: treba da se promeni i mentalitet koji je u nekoliko navrata gotovo bankrotirao drzavu iz koje se doslo u Ameriku.

Dole je link ka interesantnom artiklu na CNN koji analizira neprijavljivanje imovine i prihoda iz inostranstva, kao i posledice istog. Detalje mozete pronaci na sajtu IRS ukoliko jednostavno ukucate kljucne reci kao sto su, na primer, foreign income reporting, foreign assets...

CNN, 2015: You've never seen IRS penalties like these (http://money.cnn.com/2015/04/01/pf/taxes/irs-penalties/index.html)

Sup.Mod.

kuki
23.01.2018, 13:53
Interesantno je da je velikom broju korisnika lakse da provede vreme istrazujuci kolika je kazna za nepostovanje propisa i regulative, kao i kako da se ista izbegne na sve moguce nacine osim na onaj koji je najbrzi i najlaksi: POSTOVANJEM PROPISA. Zivot u Americi nije samo bolja zarada, bolje mogucnosti i kvalitetniji zivot: treba da se promeni i mentalitet koji je u nekoliko navrata gotovo bankrotirao drzavu iz koje se doslo u Ameriku.

Dole je link ka interesantnom artiklu na CNN koji analizira neprijavljivanje imovine i prihoda iz inostranstva, kao i posledice istog. Detalje mozete pronaci na sajtu IRS ukoliko jednostavno ukucate kljucne reci kao sto su, na primer, foreign income reporting, foreign assets...

CNN, 2015: You've never seen IRS penalties like these (http://money.cnn.com/2015/04/01/pf/taxes/irs-penalties/index.html)

Sup.Mod.

Hvala SEEUSAIC na odgovoru.

Popunjavajuci u vezi provere da li je bilo neophodno prijaviti zaradjene prihode za 2016. na zvanicnoj stranici https://www.irs.gov/help/ita/do-i-need-to-file-a-tax-return u pitanju koliko sam gross zaradio, trazi se cifra koja ukljucije objedinjene zarade iz USA i iz ostalih drzava sabrane i izrazene jednom jedinstvenom cifrom (tj. bez razdvajanja zarade iz Amerike od zarada iz drugih drzava)

Moj je zakljucak iz ovoga da samac koji je zaradio manje od 10.350 $ gross plate tokom 2016. godine, nije bio u obavezi da uopste to ni prijavljuje, bez obzira sto je deo od te ukupne zarade zaradjen van Amerike.

Npr tokom 2016-te covek koji je u Srbiji zaradio 5000$ gross (bruto) plate, a u USA je takodje 2016. zaradio recimo 2000$ gross plate, u zbiru je 5000+2000=7000$ i samim tim, posto je to u zbiru manje od 10.350$, on ni nije imao obavezu da tu zaradu uopste prijavljuje, iako je deo te zarade zaradjen van Amerike, a dobio je i w2 za zaradu u USA za tu godinu.

Da li je moj zakljucak ispravan?

R_KuC
23.01.2018, 14:10
Veoma mi je zanimljiva diskusija koja se vodi da li treba prijaviti platu iz Srbije ili ne.
Naročito mi je zanimljiv podatak da je plata u Srbiji (npr) 5000$ (i da istu neko prima čak i kad ne radi, kada je u USA, a ne na radnom mestu), a da je plata u USA 2000$ (naišao sam na forumu x ljudi koji imaju odlične plate, prema njihovim rečima, i odlaze (ili o tome razmišljaju) u USA da se pate).
Pa bre što napustiste Srbiju ako imate tako dobru platu?!? :obrva:
Da to niste uradili ne biste ni morali u USA da prijavljujete tolike plate i da pronalazite način (razlog) da istu ne prijavite. :woohoo:

misternice
23.01.2018, 16:24
Veoma mi je zanimljiva diskusija koja se vodi da li treba prijaviti platu iz Srbije ili ne.
Naročito mi je zanimljiv podatak da je plata u Srbiji (npr) 5000$ (i da istu neko prima čak i kad ne radi, kada je u USA, a ne na radnom mestu), a da je plata u USA 2000$ (naišao sam na forumu x ljudi koji imaju odlične plate, prema njihovim rečima, i odlaze (ili o tome razmišljaju) u USA da se pate).
Pa bre što napustiste Srbiju ako imate tako dobru platu?!? :obrva:
Da to niste uradili ne biste ni morali u USA da prijavljujete tolike plate i da pronalazite način (razlog) da istu ne prijavite. :woohoo:

Pre bih rekao da ljudi lazu :D
Mada, iskreno, verujem da novac nije jedini motiv za odlazak.

Svenson
23.01.2018, 18:43
Pre bih rekao da ljudi lazu :D
Mada, iskreno, verujem da novac nije jedini motiv za odlazak.

I meni to prvo pada na pamet.

Kad malo bolje razmislim, mislim da ljudi beže odavde glavom bez obzira. Da ja imam toliku platu i da redovno gledam TV i čitam novine (što ne radim :nene:), zabrinuo bih se i pitao: Koliko dugo ću imati toliku platu? Da li opet mogu da nađem ovakav posao? Ako se čovek izborio za toliku platu, a radi ko konj 10+ sati dnevno, mora da radi vikendom, stalno je pod pritiskom, zašto ne bi radio isto tako u USA i zarađivao, recimo 4-5 puta više? Ako izgubi posao, naći će sigurno isti takav za par dana. Kod nas bi morao da ga traži svećom.

Mada, kad pogledam svoje prijatelje (i prijatelje prijatelja) na Fejsu, kako postavljaju slike i kad odu u susedni grad, ipak mislim da je @misternice u pravu. :grin:

kuki
23.01.2018, 22:00
Naročito mi je zanimljiv podatak da je plata u Srbiji (npr) 5000$ (i da istu neko prima čak i kad ne radi, kada je u USA, a ne na radnom mestu), a da je plata u USA 2000$

Ako niste u toku teme diskusije, onda nema potrebe da izvodite zakljucke na forumu gde se prica o ozbiljnim temama. Postoje mnogi drugi forumi, za druzenje, zezanje i pricanje viceva. Na kraju krajeva, tu je moderator da proceni poruke svih nas, kome ne verujem da ce se dopasti kada neko pise samo da bi nesto napisao.

Ako nisam jasno postavio pitanje, da pojasnim:

Osoba kja je provela u USA samo godisnji odmor (2 meseca) u okviru kojih je nesto radila u Americi jedan od ta dva meseca je zaradila bruto 2000$ u toj kalendarskoj godini zaradjenih u USA, a obzirom da je toj istoj osobi stalno zaposlenje u Srbiji, gde prima platu oko 417$ bruto, 12 meseci godisnje, cak i dok je na godisnjem odmoru, to je 12x417$=5004$ na godisnjem nivou zaradjenih u Srbiji.

slucajni_prolaznik
24.01.2018, 04:30
Napisacu vam sta se meni desilo, ali nemojte to posmatrati kao pravilo. Predavao sam porez preko Intuitovog TurboTax-a i prijavio sam da imam racun u stranoj banci. Iz tog razloga nisam mogao da koristim free predaju, nego sam morao da platim $39.99, ali nema veze. Sledece pitanje je da li imam preko $10000 na tom stranom racunu. Naravno, "i da imam, odakle mi?" - dakle, nemam. Sabrao sam razdvojeno (i za suprugu i za mene) sve bruto iznose koje smo zaradili u Srbiji i podelio sa nekim zavrsnim kursom za 2017. i to upisao kao inostranu zaradu u dolar tacno. Postoji jos i pitanje da li ta drzava ima Tax Treaty (https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z) sa US. Srbija, naravno, nema. Na kraju posle sijaset pitanja, automatski je napravio pdf formular koji je poslao i koji mogu da downladujem. Na njemu ni traga ni glasa od iznosa iz Srbije, najverovatnije jer je iznos jako mali i ne kvari racunicu ni na koji nacin. Na kraju mi se sve vise cini da je kaznjivo ne prijaviti da imas strani racun, a ne stranu zaradu, ali se ogradjujem da je mozda kod vecih iznosa stvar drugacija. Verovatno je moguce uraditi neki povrat poreza na zaradu ako si iz drzave koja ima ugovor sa US o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Zvao sam support, ali mi oni kazu da je u redu to sto ne pise iznos iz Srbije na pdf-u, cak sam za tri dana dobio potvrdni e-mail/sms da cu dobiti povrat u roku od max. 21 dan.

kreta
24.01.2018, 11:06
Predlazem da pisete ovde: http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=289. Bilo bi dobro i da admini prebace ovih nekoliko postova na navedenu temu.
Hvala.
Pozdrav.

markoni
28.01.2018, 15:35
Napisacu vam sta se meni desilo, ali nemojte to posmatrati kao pravilo. Predavao sam porez preko Intuitovog TurboTax-a i prijavio sam da imam racun u stranoj banci. Iz tog razloga nisam mogao da koristim free predaju, nego sam morao da platim $39.99, ali nema veze. Sledece pitanje je da li imam preko $10000 na tom stranom racunu. Naravno, "i da imam, odakle mi?" - dakle, nemam. Sabrao sam razdvojeno (i za suprugu i za mene) sve bruto iznose koje smo zaradili u Srbiji i podelio sa nekim zavrsnim kursom za 2017. i to upisao kao inostranu zaradu u dolar tacno. Postoji jos i pitanje da li ta drzava ima Tax Treaty (https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z) sa US. Srbija, naravno, nema. Na kraju posle sijaset pitanja, automatski je napravio pdf formular koji je poslao i koji mogu da downladujem. Na njemu ni traga ni glasa od iznosa iz Srbije, najverovatnije jer je iznos jako mali i ne kvari racunicu ni na koji nacin. Na kraju mi se sve vise cini da je kaznjivo ne prijaviti da imas strani racun, a ne stranu zaradu, ali se ogradjujem da je mozda kod vecih iznosa stvar drugacija. Verovatno je moguce uraditi neki povrat poreza na zaradu ako si iz drzave koja ima ugovor sa US o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Zvao sam support, ali mi oni kazu da je u redu to sto ne pise iznos iz Srbije na pdf-u, cak sam za tri dana dobio potvrdni e-mail/sms da cu dobiti povrat u roku od max. 21 dan.

Odakle god da je zarada, iz US ili bilo koje druge drzave (ako je u zbiru manje od 10.350$ tokom 2016.-te zaradjeno) kako god da sam proveravao na sajtu https://www.irs.gov/help/ita/do-i-ne...e-a-tax-return dobio sam da nemam obavezu da prijavim prihode, jer je zarada manja od 10.350$, dal je i kod ostalih takav odgovor?

sto se tice racuna u Srbiji, imam na dva razlicita racuna u zbiru bas oko sporne sume od 10.000$ (istina u valutama euro i dinar)... moguce je da sam u toku godine u nekom trenutku imao i citavih 10.000$ u zbiru na ta dva racuna, ali nisam to prijavio... planiram da skinem novac sa racuna u dinarima (ili da ostavim nesto malo, tek da ne ugasim taj drugi racun), tako da mi ostane samo ovaj u eurima, gde cifra upola od sporne cifre, tako da bi mi ostao samo taj jedan racun.

Dal sam u obavezi da prijavim taj racun iz Srbije bez obzira sto bi cifra bila ispod 10.000?

Dal mogu snositi posledice, ako sam u nekom trenutku godine (par nedelja ili par meseci) na ta dva racuna imao u zbiru 10.000$ (mozda i koji dolar vise), a nisam to prijavio? (mozda ni nisam prebacio tu cifru u ni jednom trenutku, sada nisam siguran ni ja dal sam ili ni nisam prebacio tu cifru u bilo kom trenutku)?

markos85
11.02.2018, 18:56
Cao drugari,

Uskoro bi trebalo da udjem u USA na samo 3 dana kako bih pokrenuo izradu green card-a i SSN-a.

Imam sledeca pitanja vezana za to.

1. Kako bih odmah izasao iz USA (posle 3 dana) i vratio se nazad u USA kroz par meseci, da li je dovoljno da samo posedujem pecat na vizi u pasosu koji cu dobiti po ulasku u USA (kada i predam koverte) ?

2. Kada se budem vracao u USA, da li mi treba green card (fizicka plasticna kartica) ili je dovoljna opet viza sa pecatom u pasosu ?

Hvala i pozdrav!

slucajni_prolaznik
11.02.2018, 19:34
Cao drugari,

Uskoro bi trebalo da udjem u USA na samo 3 dana kako bih pokrenuo izradu green card-a i SSN-a.

Imam sledeca pitanja vezana za to.

1. Kako bih odmah izasao iz USA (posle 3 dana) i vratio se nazad u USA kroz par meseci, da li je dovoljno da samo posedujem pecat na vizi u pasosu koji cu dobiti po ulasku u USA (kada i predam koverte) ?

2. Kada se budem vracao u USA, da li mi treba green card (fizicka plasticna kartica) ili je dovoljna opet viza sa pecatom u pasosu ?

Hvala i pozdrav!

Za ulazak u SAD ti je dovoljan samo pecat u pasosu, ali za sluzbenike na bg aerodromu bolje da ne pisem, banovace me.

markoni
23.02.2018, 20:21
Da li prilikom svakog ulaska u USA nosiocima zelene karte udare jajolik pecat sa datumom ulaska u pasos i to na istoj strani pasosa, jedan pecat do drugog (bez obzira koliko je odsustvo van Amerike trajalo, ili samo za trajanje odsustva duze od 6 meseci udare pecat ponovo)

du100227
26.02.2018, 11:11
Jel si uspeo za 3dana da podneses zahtev za SSN?Ako jesi koji grad?Hvalaaaa

markoni
28.02.2018, 23:47
Da li prilikom svakog ulaska u USA nosiocima zelene karte udare jajolik pecat sa datumom ulaska u pasos i to na istoj strani pasosa, jedan pecat do drugog (bez obzira koliko je odsustvo van Amerike trajalo, ili samo za trajanje odsustva duze od 6 meseci udare pecat ponovo)

Nisam primetio ni da se nesto na izlasku iz USA belezi u pasosu, nikakva oznaka niti pisan trag nikakav o datumu izlaska iz Amerike u pasos ne stavljaju cini mi se.

Kakva su vasa iskustva po ova dva pitanja na ulaskcima i izlascima iz Amerike (ko je vise puta ulazio, izlazio)?

mveruovic
01.03.2018, 07:00
Ne stavljaju nista ali sve imaju online, kad ti skenira pasos tacno zna kad si izasao i koliko je dug vremenski period van US.

markoni
03.03.2018, 20:35
Ne stavljaju nista ali sve imaju online, kad ti skenira pasos tacno zna kad si izasao i koliko je dug vremenski period van US.

A da li vide koliko je trajao svaki izlazak iz Amerike, kad nosilac zelene karte promeni pasos, tj. dal imaju uvid u sve ulaske i izlaske kolko su trajali na osnovu GC ili na osnovu novoizvadjenog pasosa (sa kojim ranije nismo ulazili tamo)?

diderot12
08.03.2018, 14:21
Drugari, potrebna mi je pomoc. Prosle godine sam u maju dobio svoju DV vizu i u septembru sam otisao u NYC da je validiram (dakle prvi ulazak sa paketom). GC nikako da mi stigne, poslat je na pogresnu adresu pa ga sada ponovo salju ali se to sve oduzilo. Da li ja mogu da idem u USA bez svoje GC ukoliko je ne dobijem u neko dogledno vreme? Da li cu moci da udjem u zemlju samo sa vizom u pasosu?

damagon
08.03.2018, 15:17
Koliko ja znam viza u pasosu ti vazi godinu dana od ulaska u USA, za to vreme trebas da izvadis plasticnu gc.Dakle ako si usao septembra prosle godine, trebalo bi da viza u pasosu vazi do septembra ove godine, bar sam ja tako razumeo citajuci forum

BetterFuture
08.03.2018, 15:22
Drugari, potrebna mi je pomoc. Prosle godine sam u maju dobio svoju DV vizu i u septembru sam otisao u NYC da je validiram (dakle prvi ulazak sa paketom). GC nikako da mi stigne, poslat je na pogresnu adresu pa ga sada ponovo salju ali se to sve oduzilo. Da li ja mogu da idem u USA bez svoje GC ukoliko je ne dobijem u neko dogledno vreme? Da li cu moci da udjem u zemlju samo sa vizom u pasosu?
Prilikom prvog ulaska u US kao imigrant, pored imigrantske vize u pasosu su Vam "lupili" pecat koji sluzi kao dokaz da ste LPR i vazi godinu dana od tog dana. I upravo sluzi dok Vam ne stigne fizicka GC.

Makica@
24.06.2018, 01:17
Jedan malecni savet,belezite svaki ulazak/izlazak iz Usa (koristice vam kasnije za dobijanje drzavljanstva) Vise puta je napomenuto na forumu,al da napisem jos jednom :grin: Tefter u ruke i sve pisete :obrva::book::1072:

neznamstadaradim
25.06.2018, 23:41
Jedan malecni savet,belezite svaki ulazak/izlazak iz Usa (koristice vam kasnije za dobijanje drzavljanstva) Vise puta je napomenuto na forumu,al da napisem jos jednom :grin: Tefter u ruke i sve pisete :obrva::book::1072:

jel mozes da objasnis zasto je bitno? promaklo mi je, hvala unapred.

mveruovic
26.06.2018, 00:42
Kada budete aplicirali za n400 naturalizaciju mora da se unesu ulasci izlasci u prethodnih 5 godina

slucajni_prolaznik
26.06.2018, 10:29
Kada budete aplicirali za n400 naturalizaciju mora da se unesu ulasci izlasci u prethodnih 5 godina

Najzad i ja nesto 'samo da priupitam'. U pitanju je moj slucaj. Usao sam u aprilu 2017-te na kratko radi aktivacije GC i izasao. Potom ulazim 'zapravo' u avgustu 2017-te. Dakle, ukoliko budem podneo zahtev za 'n400 naturalizaciju' u septembru 2022-ge, necu morati da objasnjavam taj krati ulazak/izlazak iz aprila 2017-te, jer treba da dokumentujem samo prethodnih 5 godina?

mveruovic
26.06.2018, 13:15
Nema objasnjavanja bitno je da se unese u prethodnih 5 godina samo da imaju evidenciju da l ste bili vise od 6 meseci u godinu dana van US jer to onda ponistava tu godinu za racunanje drzavljanstva. Mozete da se setkate tamo vamo sto je i normalno.

slucajni_prolaznik
26.06.2018, 15:27
Nema objasnjavanja bitno je da se unese u prethodnih 5 godina samo da imaju evidenciju da l ste bili vise od 6 meseci u godinu dana van US jer to onda ponistava tu godinu za racunanje drzavljanstva. Mozete da se setkate tamo vamo sto je i normalno.

Meni je drugar u skorije vreme 'polagao' za drzavljanstvo i rekao mi je da su mu cak trazili i sve avionske karte, ali srecom je kupovao preko istog sajta, pa je sve lako nasao. Zato pitam, jer mi se cini da se evidencija ulazaka / izlazaka poostrava. Ali, nisu mu trazili nista sem dokaza o letovima.

teki
26.06.2018, 20:52
Imate na i94 istoriju ulazaka u drzavu, nisam sigurna koliko zadnjih godina se biljeze ulasci

lazooooo
27.06.2018, 08:53
Zdravo ljudi!

Izvučen sam ove godine za GC broj 4***, znači računam da bi to trebalo da bude oko decembra, ako bude sve kako treba.

E sad, ja sam završio prvu godinu fakulteta (drugi fakultet po redu, u pitanju je umjetnički fakultet) pa sam odustao i pokajao se, i onda me profesor ponovo pitao da nastavim i da mu javim ova dva dana da li bih da nastavljam sa studijama i ozbiljno se razmisljam jer je u pitanju fakultet na koji se pretesko upisuje a u USA su te studije preskupe.
Zanima me, koliko je izvodljivo da dovršim preostale 3 godine studija a da u isto vrijeme održavam status GC holdera? Znači, mogao bih da boravim u tom slučaju u USA tokom zimskog i ljetnjeg raspusta. Znam da mi se onda te godine ne mogu računati za državljanstvo i to mi je ok, dovoljno bi mi bilo samo da održim nekako status tj. da mi ne uzmu kartu. Iščitao sam ovaj thread i vidio da ima različitih iskustava pa eto ako neko može opet da podijeli svježiji uvid u ovaj tip situacija. Tj. da li neko zna kakav im je stav na aerodromima ako im kao razlog odsustva kazem da jos uvijek studiram u svojoj zemlji, da li je to valjan razlog odsustva?
Napomenuo bih jos da svakako planiram da posle tri godine tamo predjem i onda radim na procesu naturalizacije.
Znam za postojanje residence permit-a ali me zanima da li je moguće bez toga, jer ja dok dobijem vizu i podjem da je aktiviram eto završena već druga godina; onda ostaju druga i treća koje su "problematične!" tj da li ove dvije godine mogu da se "izvučem" na dva odlaska godišnje (u januaru) i ljeti (jun-sept).
Izvinite na ovolikom teksta :D Unaprijed hvala na odgovoru! :)

Ggaga
27.06.2018, 09:03
Zdravo ljudi!

Izvučen sam ove godine za GC broj 4***, znači računam da bi to trebalo da bude oko decembra, ako bude sve kako treba.

E sad, ja sam završio prvu godinu fakulteta (drugi fakultet po redu, u pitanju je umjetnički fakultet) pa sam odustao i pokajao se, i onda me profesor ponovo pitao da nastavim i da mu javim ova dva dana da li bih da nastavljam sa studijama i ozbiljno se razmisljam jer je u pitanju fakultet na koji se pretesko upisuje a u USA su te studije preskupe.
Zanima me, koliko je izvodljivo da dovršim preostale 3 godine studija a da u isto vrijeme održavam status GC holdera? Znači, mogao bih da boravim u tom slučaju u USA tokom zimskog i ljetnjeg raspusta. Znam da mi se onda te godine ne mogu računati za državljanstvo i to mi je ok, dovoljno bi mi bilo samo da održim nekako status tj. da mi ne uzmu kartu. Iščitao sam ovaj thread i vidio da ima različitih iskustava pa eto ako neko može opet da podijeli svježiji uvid u ovaj tip situacija. Tj. da li neko zna kakav im je stav na aerodromima ako im kao razlog odsustva kazem da jos uvijek studiram u svojoj zemlji, da li je to valjan razlog odsustva?
Napomenuo bih jos da svakako planiram da posle tri godine tamo predjem i onda radim na procesu naturalizacije.
Znam za postojanje residence permit-a ali me zanima da li je moguće bez toga, jer ja dok dobijem vizu i podjem da je aktiviram eto završena već druga godina; onda ostaju druga i treća koje su "problematične!" tj da li ove dvije godine mogu da se "izvučem" na dva odlaska godišnje (u januaru) i ljeti (jun-sept).
Izvinite na ovolikom teksta :D Unaprijed hvala na odgovoru! :)

Trebalo bi da mozes ali se raspitaj podrobno kod ljudi koji su vec to radili ili sa nekim immmigration lawyerom. Naime za do 6 meseci odsustva ne bi trebalo da te nista pitaju za sve preko ti je najsigurnije da pre izlaska iz USA trazi dozvolu za povratak. U suprotnom carinici na granici uvek imaju diskreciono pravo da te vrate i ospore GC.Pozdrav

lazooooo
27.06.2018, 18:40
Trebalo bi da mozes ali se raspitaj podrobno kod ljudi koji su vec to radili ili sa nekim immmigration lawyerom. Naime za do 6 meseci odsustva ne bi trebalo da te nista pitaju za sve preko ti je najsigurnije da pre izlaska iz USA trazi dozvolu za povratak. U suprotnom carinici na granici uvek imaju diskreciono pravo da te vrate i ospore GC.Pozdrav

Hvala ti puno na odgovoru! :) Pa mislio sam da ulazim tipa u januaru/februaru kad god bi mi vec bila pauza, i onda opet ljeti da budem tamo da radim. Imam rodjake i dosta prijatelja pa bih mogao kod njih da ostanem, u tom slucaju ne bi prolazilo vise od 6 mjeseci (odjednom) kako sam van US.Znam neke ljude koji su ovo radili u proslosti uspjesno, ali bih eto da cujem i i iskustva s foruma. :)

ikac89
27.06.2018, 18:51
A nisi razmišljao da pređeš na neki fakultet u Americi i da se prebaciš? Posle bi ti bilo mnogo lakše, ne bi morao da radiš evaluaciju diplome i ostalo...

lazooooo
27.06.2018, 19:35
A nisi razmišljao da pređeš na neki fakultet u Americi i da se prebaciš? Posle bi ti bilo mnogo lakše, ne bi morao da radiš evaluaciju diplome i ostalo...

Pa s obzirom da je u pitanju umjetnost tu mnogo evaluacija sjutra i ne igra veliku ulogu, to je ili si dobar ili nisi :) nije kao ekonomija i sl. Ja mozda sjutra u Americi i ne bih mogao odmah da zivim od toga, ali bih volio da zavrsim te studije. A realno je to kod nas mnogo jeftinije, tamo ovo sto sam istrazivao gotovo da ne postoji mogucnost da se prebacis, ili ako postoji samo jedna godina je tipa 40-50k, tako da bas to ne bih radio, sto je za 4 godine 100-200k u zavisnosti od univerziteta. Nekako sam mislio da moze ovako, to je jos "samo" tri godine, mislim ne bi bio nikakav mutan posao, u pitanju je fakultet valjda ne bi smarali. Ne znam evo istrazicu to sve. :)

Makica@
28.06.2018, 09:33
Drrustvance,evo da se javim s one strane okeana :1072::wee: Usla sam 26.Juna na POE Boston,kada izadjete sa terminala i uputite se ka Custom i Border Control,izvadite kovertu da vam bude pri ruci. Predate je sluzbeniku i on je otvori tu pred vama :grin: Onda vam kaze da date otiske prstiju (Isto je kao u Ambasadi na Intervjuu,prvo 4 prsta pa palac) Onda vas slika za njihov record (mislim da mi je ta slika najgora u zivotu ahahahha :1060: Nakon turbulencije,mislim da su mi podocnjaci do patosa bili :grin::1060: Kad prodjete sa Border Control izadjete sa aerodroma.a pre toga vam kazu 'Welcome to United States' i udare vam onaj jajasti pecat u pasos pored vize sa datumom ulaska :1072:
Pooooooooozdrav svima :1081::1081::1081:

Katleja Liki
28.06.2018, 09:47
Drrustvance,evo da se javim s one strane okeana :1072::wee: Usla sam 26.Juna na POE Boston,kada izadjete sa terminala i uputite se ka Custom i Border Control,izvadite kovertu da vam bude pri ruci. Predate je sluzbeniku i on je otvori tu pred vama :grin: Onda vam kaze da date otiske prstiju (Isto je kao u Ambasadi na Intervjuu,prvo 4 prsta pa palac) Onda vas slika za njihov record (mislim da mi je ta slika najgora u zivotu ahahahha :1060: Nakon turbulencije,mislim da su mi podocnjaci do patosa bili :grin::1060: Kad prodjete sa Border Control izadjete sa aerodroma.a pre toga vam kazu 'Welcome to United States' i udare vam onaj jajasti pecat u pasos pored vize sa datumom ulaska :1072:
Pooooooooozdrav svima :1081:
Welcome to United States of America :bravo: Zelim ti puno uspjeha u daljem zivotu i radu sa druge strane okeana, srecnoooo :1081:

tile83
28.06.2018, 11:28
Drrustvance,evo da se javim s one strane okeana :1072::wee: Usla sam 26.Juna na POE Boston... Kad prodjete sa Border Control izadjete sa aerodroma.a pre toga vam kazu 'Welcome to United States' i udare vam onaj jajasti pecat u pasos pored vize sa datumom ulaska :1072:
Pooooooooozdrav svima :1081::1081::1081:
Draga Makice,
Bas mi je drago da je super i hvala sto delite sa nama. Puno srece u snalazenju i neka vam svaki dan donese zdravlje, srecu i lepo raspolozenje! :1072:

ivangradjanin
29.06.2018, 08:10
Bravo Makice !!!

Cestitam i puno srece !!!!

Pisem uskoro moje iskustvo :)

Ggaga
29.06.2018, 09:34
[QUOTE=Makica@;72879]Drrustvance,evo da se javim s one strane okeana :1072::wee: Usla sam 26.Juna na POE Boston,kada izadjete sa terminala i uputite se ka Custom i Border Control,izvadite kovertu da vam bude pri ruci. Predate je sluzbeniku i on je otvori tu pred vama :grin: Onda vam kaze da date otiske prstiju (Isto je kao u Ambasadi na Intervjuu,prvo 4 prsta pa palac) Onda vas slika za njihov record (mislim da mi je ta slika najgora u zivotu ahahahha :1060: Nakon turbulencije,mislim da su mi podocnjaci do patosa bili :grin::1060: Kad prodjete sa Border Control izadjete sa aerodroma.a pre toga vam kazu 'Welcome to United States' i udare vam onaj jajasti pecat u pasos pored vize sa datumom ulaska :1072:
Pooooooooozdrav svima :1081::1081::1081:[/QUOT

BRAVO MAKICE NEKA TI JE SA SRECOM I VIDIMO SE PREKO BARE:-)

Budala
29.06.2018, 17:46
Drrustvance,evo da se javim s one strane okeana :1072::wee: Usla sam 26.Juna na POE Boston,kada izadjete sa terminala i uputite se ka Custom i Border Control,izvadite kovertu da vam bude pri ruci. Predate je sluzbeniku i on je otvori tu pred vama :grin: Onda vam kaze da date otiske prstiju (Isto je kao u Ambasadi na Intervjuu,prvo 4 prsta pa palac) Onda vas slika za njihov record (mislim da mi je ta slika najgora u zivotu ahahahha :1060: Nakon turbulencije,mislim da su mi podocnjaci do patosa bili Kad prodjete sa Border Control izadjete sa aerodroma.a pre toga vam kazu 'Welcome to United States' i udare vam onaj jajasti pecat u pasos pored vize sa datumom ulaska :1072:
Pooooooooozdrav svima :1081::1081::1081:

Slika je najmanji problem :), sve najbolje i puno srece!

njablanovic
29.06.2018, 22:21
Postovani,
Dobio sam imigrantsku vizu koja mi vazi do 23 jula i planiram da odem 13 jula sa povratkom 30 jula ove godine. Kraci put je kako bih samo aktivirao svoj status i zapoceo proceduru dobijanja ssn-a i gc-a. Znam da se ceka malo duze dostavljanje GC na adresu i najverovatnije nece biti dostavljena do datuma izlaska iz zemlje (planiram da ovlastim lice da mi preuzme GC i da mi je posalje DHL-om u Srbiju). Citajuci vase postove sa iskustvima znam da ce mi na prvom ulasku biti lupljen jajasti pecat DHS-a sa datumom ulaska koji bi trebalo da mi predstavlja privremeni GC vazenja godinu dana dok mi se ne dostavi plastificirana na adresu i sa tim pecatom bi trebalo da imam dozvoljeni izlazak i ulazak u US ( svakako ne planiram duze od 6 meseci da budem odsutan te mislim da mi nije potreban reentry permit). Tu istu informaciju sam nasao i na sajtu americke ambasade u argentini
https://ar.usembassy.gov/visas/what-to-expect-after-your-visa-is-approved-and-issued/
, medjutim na sajtu nase americke ambsade nema takve informacije niti sam igde drugde u pisanoj formi nasao da mi taj pecat sluzi kao privremeni gc. Pokusao sam telefonskim putem da zakazem razgovor u americkoj ambasadi kako bih se informisao medjutim gospodin kada je cuo moje pitanje je bio izuzetno grub rekavsi mi da ne smem da napustim zemlju dok cekam gc i da to pitanje maltene svako pita i prakticno mi je spustio slusalicu. Moram da priznam da sam u maloj nedoumici sta da radim pa bih Vas, forumase, zamolio oko pomoci. Hvala

njablanovic
30.06.2018, 01:54
Da dopunim posto ne mogu da editujem post. Na mojoj vizi pise "upon endorsement serves as temporary i-551 evidencing permanent residence for 1 year" sto bi trebalo da znaci da kad udjem u US i imigracioni sluzbenik lupi DHS pecat, viza sa pecatom postaje privremena zelena karta dok mi se ne uradi plastificirana (troskovi izrade su placeni)i ta privremena bi trebala da ima isti status kao i plastificirana sto bi trebalo da znaci da sa privremenom mogu da izlazim i ulazim u US bez problema (naravno podrazumeva se da je kraci izlazak). Izvinjavam se na spojenim postovima.

mveruovic
30.06.2018, 04:28
Jajasti pecat ti je pecat da si usao u US i svi ga dobijaju, tebi ce da lupe pravougaoni crveni pecat i to ti je i551.

njablanovic
30.06.2018, 13:57
Hvala @mveruovic, znam kako izgleda taj pecat. Interesuje me da li sa tim pecatom u pasosu mogu da izadjem i da ponovo udjem u US bez komplikacija dok mi ne stigne plastificirana gc jer kao sto sam napomenuo u ambasadi sam dobio drugaciji odgovor ali pitanje je da li me je uopste i razumeo sta sam ga pitao ili je samo hteo da me otkaci?

GodFather
30.06.2018, 15:04
Jajasti pecat ti je pecat da si usao u US i svi ga dobijaju, tebi ce da lupe pravougaoni crveni pecat i to ti je i551.

Kada ce da mu lupe pravougaoni crveni pecat? Kad bude izlazio?

njablanovic
30.06.2018, 16:06
Kada ce da mu lupe pravougaoni crveni pecat? Kad bude izlazio?
@mveruovic, verovatno misli na ovaj pecat i trebalo bi na ulazu da se lupi.
https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-77292fdf31daaca66d39caab3aa5768d
medjutim na uscis sajtu stoji samo jajasti pecat pored vize
https://www.uscis.gov/i-9-central/temporary-i-551-stamps-and-mrivs
Kad sam gledao pasos svog oca on pored vize ima gomilu jajastih pecata i nisam primetio taj crveni pravougaoni, mada nisam mnogo ni zagledao jer mu je ceo pasos pun pecata (on danas ima US drzavljanstvo i preko njega sam i dobio permanent resident status f11 status).
Ono sto bi trebalo da bude je da ta jednokratna viza kad se prvi put udje u US zajedno sa pecatom (koji god da je) postaje privremena permanent resident card tj zelena karta (i-551) koja vazi godinu dana dok se ne dobije plastificirana kartica i trebalo bi da sa tom privremenom kartom slobodno mogu da udjem u US ponovo ali nisam siguran jer sam dobio oprecnu informaciju ali kao sto rekoh pitanje je da li su me uopste razumeli sta sam pitao.
Pozdrav

mveruovic
30.06.2018, 16:24
Znam da menja plasticnu dok si u US, u smislu posla i tako nekih stvari, ali za izlazak nisam siguran. Znam da ne mozes da tranzitiras sa tim pecatom npr preko Britanije, a ljudi sa obicnom turistickom mogu.

njablanovic
30.06.2018, 16:30
Videcu sta ce se desiti kada budem napustao zemlju. Hvala