PDA

View Full Version : H2B viza - produženje i promena statusa


Jfa_Kg
25.04.2008, 18:00
idem u usa sledeceg meseca na h2b vizu, da li neko ko je tamo ili ko je imao iskustva zna kako je tamo prduziti svi pricaju o tome ali niko nista konkretno...

pozdrav

srdjevic
25.04.2008, 19:38
nisam upucen sta je tacno h2b viza, please pojasni malo, pa da mogu da priupitam ljude koje znam ovde da su na tu foru... ;-)

Darko
26.04.2008, 00:30
nisam upucen sta je tacno h2b viza, please pojasni malo, pa da mogu da priupitam ljude koje znam ovde da su na tu foru... ;-)

To je radna viza koja se mahom dobija tako sto te "pronalazi" firma sa podrucja USA preko odredjenih agencija koje posluju u nasoj zemlji i u vecini slucajeva si vezan za tu firmu, jer te ona sponzorise i sredjuje sve potrebne papire za tebe kako bi te dovela tamo na odredjeni vremenski period.Mahom je to 6 meseci do godinu dana, a postoje i slucajevi gde se direktno dogovaras sa kompanijom pa postoji i opcija produzivanja.Sada ima dosta programa preko kojih se dobija ova viza, tipa "Work and Travel" s tim sto je tu u pitanju J1 viza i vezano je za studente, a ovo je nesto slicno, a i nije vezano za ovdasnje fakultete.Trazenje posla odavde je relativna stvar, nekom ne uspeva za rukom, nekom uspeva pa ode tamo direktno preko neke kompanije, i tada se dobija H2B viza.

srdjevic
26.04.2008, 01:33
E, pa u tom slucaju onda preko firme sredjuje papire, tj. obnovu.

Jedine druge varijante za produzenje (koje ja znam) su:
neka druga firma koja nudi isto
svadba-svadba
lutrija (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=2)Moj stric je (daaaaaavno) dosao na magistraturu, pa nasao posao gde su mu ponudili papire (radnu dozvolu) na godisnjoj bazi. Pokazao se, ostajao, onda aplicirao za drzavljanstvo (posle 5god).... Znaci, ako se trudis na poslu, ne bi trebalo biti problema da obnovis..... ;-)

Jfa_Kg
26.04.2008, 13:50
па ок онда мораћу да се потрудим да видим како иде то за продужење преко неке фирме, надао сам се да можда има неко ко је отишао на ту визу и продужио је, колико кошта то послодавца или мене, и да ли се добија нека мулти виза да може да се излази, ако знате неког распитајте се пошто сте већ у сад..

ја идем у филаделфију и радићу као спасилац за почетак, а иначе сам компјутерски техничар, хардвер, мреже, инсталација софтвера подршка и сл. ето још једног питања за оне који су у сад да ли се лако налази посао у овој области и колике су сатнице за ову врсту послова..

хвала унапред!!!

Jfa_Kg
29.04.2008, 18:07
као што сам и већ писао, идем за месец дана на н2в визу која ми траје до 1. октобра, по разним форумима сам читао да та виза може да се продужи али у претходној теми нико се није нашао да одговори па да преформулишем ово питање.

значи за оне који су сада у сад ако нека фирма тражи мене да радим код њих да ли је велика проблематика за ту исту фирму да ми обезбеди ту гаранцију или потребне обрасце за продужење визе? и да ли неко зна колико то кошта....

планирам да остајем дуже али ми није баш неки план да се цимам за пасош и остало волео бих када бих могао на сонову те радне дозволе да имам боравак у сад као и наравно да могу да додђем у србију и да се наравно вратим у сад. икључио бих за почетак женидбу, јер доста је скупо а и са друге стране идем са девојком па морам дупло да плаћам :)

па ако неко има искуства везано за ово, нека напише, још једна ствар приметио сам да се форум доста чита али да слабо људи пишу, не знам за тај предходни форум који је био али вероватно ће бити и овде боље док се прочује мало надам се....

V777
09.05.2008, 18:30
Upoznala sam ljude u Indiani koji su isto sa tom vizom i imaju isto pitanje kao i ti...ja licno ne znam koliko sigurno moze da se ta viza produzi ovde bez problema, te da se ostane na ISTOJ vrsti vize...mozemo ovo pitanje da postavimo i na Krstarici, a i ovde da se preformulise naslov teme, da vidimo sta kazu drugi ljudi iz njihovog iskustva...

Ovaj forum je dosta posecen, samo sto su ljudi fokusirani na Green card i sva pitanja vezana za tu temu, dok za druge vrste viza imamo manje korisnika...

Mozes da nam objasnis, na koji nacin se dobija ta viza, cini mi se da je H2B viza radna viza koja se uzima preko agencije, ali ti vec imas sam poslodavca, ne trazi ti agencija? Ispravi me ako gresim, medjutim, ja znam da za klasicnu radnu vizu, koja se ceka iz svoje zemlje, treba da se odradi debela papirologija, plus se ceka veoma dugo, i postoji mogucnost da se ne odobri takodje...Ova vrsta vize je vezana verovatno za sezonske poslove, bez mogucnosti da se pretvori u stalni posao ili tako nesto...vidim da si u prethodnom topicu pisao o radu u Filadelfiji kao spasilac na bazenu..da li ti je agencija nasla taj posao ili si se sam povezao s nekim u USA...u svakom slucaju, mislim da kad dodjes ovde, mozes da se raspitas kod tog poslodavca da li hoce da produzi vizu, ili da mozda pokusas da nadjes nekog drugog poslodavca u vreme kad radis kod prvog i dok je viza jos u funkciji, te da vidis koliko je taj neko drugi raspolozen da ti pravi papire....

Ja bih ti preporucila da se i prijavis za Zelenu kartu, ukoliko planiras da ostanes u USA. Takodje razmisljaj i o promeni statusa nakon isteka vize, tipa studentske ili neke druge vize.

Puno pozdrava i puno srece u USA!

milenaa88
23.06.2012, 13:42
Da li neko zna neku agenciju koja radi ovaj program,ja sam uspela da nadjem samo jednu iz Novog Sada zove se GO USA,ako je neko isao preko njih neka napise iskustva...

Jack Sparrow
16.07.2012, 01:54
Interesuje me H2B viza na koliko se maksimalno moze dobiti i da li je vezano za samo jednog poslodavca ili mozes promeniti poslodavca?

Citao sam i pise da moze do max 1 god da se dobije ali da li moze u startu na vise i da li bi poslodavac mogao da produzava tu vizu iz godine u godinu?

Jos nesto,ima li neka viza radna koja moze da se dobije na 10 godina?

hope
17.07.2012, 01:17
odgovori:

može da se dobije na max 1 god. može da se produži najviše do 3 godine, ali uz veliku kontrolu vlasti. tako kažu.
vezano je samo za 1 poslodavca. ne možeš menjati poslodavca. u suštini on ima vizu za tebe. mislim da je ta viza u suštini njegova.
ne može u startu više od 1 god. može poslodavac posle da produžava, ali nije lako.
nema radna viza na 10 godina. radna viza na 10 god bi bio Green card. a njega ljudi teško dobijaju.

milosiv88
25.01.2013, 19:27
Pozdrav Milena, hteo sam samo da te priupitam jel si saznala nesto o agenciji i o h2b vizama. Ja sam ovih dana u procesu trazenja agencija koje rade h2b program i koliko vidim Go-usa je jedna od njih pa me zanima jel imas mozda neke informacije o njima tipa da li su provereni i tako to? i da li znas koje jos agencije rade ovaj program? Pozz i hvala unapred na odgovoru

Pedja_1003
26.01.2013, 22:12
Zvao sam jednom tu agenciju ali mi deluju dosta neozbiljno.. Dobijas H2B a nisi vezan ni za jednog poslodavca u USA, kako to? I program kosta oko 4000 evra koliko se secam..

pacificblue
06.09.2014, 17:27
za par dana treba da diplomiram..
imala sam planove za nastaviti dalje.. ali ja se sad osjecam kao da sam konacno pustena sa lanca.
s tim u skladu, ovih dana pretrazujem po netu sve moguce nacine kako se dokopati americkog tla, i polako, od dna, zapoceti proces ostvarivanja svog americkog sna :==D: (bila sam se prijavila za ovu zadnju lutriju i nastavicu i dalje, ali ne ulazem u to previse nade)
mene sad zanima postupak sa H2B vizom, posto mi se ona cini kao najrealnija opcija trenutno, uzimajuci u obzir par faktora..
koja agencija?
kakva je procedura?
i koliko novca da racunam da ce mi trebati?
iskustva onih koji su ovako otisli bi vise nego dobro dosla.

voja82
06.09.2014, 18:47
za par dana treba da diplomiram..
imala sam planove za nastaviti dalje.. ali ja se sad osjecam kao da sam konacno pustena sa lanca.
s tim u skladu, ovih dana pretrazujem po netu sve moguce nacine kako se dokopati americkog tla, i polako, od dna, zapoceti proces ostvarivanja svog americkog sna :==D: (bila sam se prijavila za ovu zadnju lutriju i nastavicu i dalje, ali ne ulazem u to previse nade)
mene sad zanima postupak sa H2B vizom, posto mi se ona cini kao najrealnija opcija trenutno, uzimajuci u obzir par faktora..
koja agencija?
kakva je procedura?
i koliko novca da racunam da ce mi trebati?
iskustva onih koji su ovako otisli bi vise nego dobro dosla.

KOliko ja znam za H2B moras imati poslodavca koji ce ti biti garant, meni je brat na H2B u USA i on je pre nego sto je otisao imao poslodavca, koji odande prvo aplicira za njega.

pacificblue
06.09.2014, 19:01
da, znam.. ali kako naci poslodavca?
zar ne postoje agencije koje vrse ta spajanja, kao npr one koje spajaju au pairs i porodice..

voja82
06.09.2014, 19:11
To stvarno ne znam, moj brat je prvo bio preko J1 vize, nakon toga ga je poslodavac zvao da radi za njih i to je to, e sad da li ti agencija moze naci poslodavca u to nisam upucen.

voja82
06.09.2014, 19:20
Zaboravih ti reci, da bi dobilo/la H2B takodje moras biti zaposlen u Srbiji, imati pare na racunu itd., moras da im pokazes da imas jake veze sa Srbijom i da ne ides tamo da ostanes, znaci najbitnija stvar po meni je da si zaposlena za stalno, i da ti poslodavac da izjavu da ti daje neplaceno 6 meseci itd ...

vuxanne
07.09.2014, 00:12
za par dana treba da diplomiram..
imala sam planove za nastaviti dalje.. ali ja se sad osjecam kao da sam konacno pustena sa lanca.
s tim u skladu, ovih dana pretrazujem po netu sve moguce nacine kako se dokopati americkog tla, i polako, od dna, zapoceti proces ostvarivanja svog americkog sna :==D: (bila sam se prijavila za ovu zadnju lutriju i nastavicu i dalje, ali ne ulazem u to previse nade)
mene sad zanima postupak sa H2B vizom, posto mi se ona cini kao najrealnija opcija trenutno, uzimajuci u obzir par faktora..
koja agencija?
kakva je procedura?
i koliko novca da racunam da ce mi trebati?
iskustva onih koji su ovako otisli bi vise nego dobro dosla.

Kakav si student bila, koji fakultet? Ako si dobar student, mozes doci i na poslediplomske na F1 vizu...

pacificblue
07.09.2014, 11:50
tesko da mogu preko studentske.. studij je tamo preskup, a ja nemam toliko para.
stipendije se dodjeljuju iznadprosjecnim studentima. prosjek ocjena mi je 7.8, prosjecan student, bez dodatnih dostignca, angazovanja i sl.
plus sto je pod moranje sto postotno znanje engleskog i polozen TOEFL i oni ostali testovi..
tako da mi je F1 vec pucanje na visoko... :no:

razmisljala sam jedino, kada bi se tamo kroz boravak i rad prilagodila, navikla, usavrsila jezik, zaradila nesto novca.. onda mozda bi pokusala preci sa radne na studentsku.

bilic101
24.12.2014, 09:33
Postoje dvije solucije:

Ako zelis u istoj firmi da ostanes i radis, treba ti se ta viza produziti, a produzit ce ti se samo, ako je poslodavac dovoljno zagrijan za tebe, tj ako si se pokazao adekvatno pa mu se isplatis, tako da ce ti on sve papire srediti svojim vodama.

Druga stvar je skroz, ako se nisi dovoljno pokazao pa oni ne zele da produze saradnju ili su te du doveli jednostavno na odredeni period, (aludiram 6 mjeseci ili 1 godinu) jer znam dosta ljudi koji su tako dovedeni u USA cisto na obuku pa su ih slali natrag u svoje zemlje odakle su mogli nastavti raditi taj posao, ali to su sve IT-evci bili i kod njih to ide brzo sve, bar kad je procedura upitanju. Dakle, ako ti je isteklo, a zelis da ostanes, trebao bi pronaci drugi firmu koja bi bila zeljna da te sponzorise.

dushano
05.09.2016, 22:48
Pozdrav svima. :)

Zanima me da li je neko imao slicnu situaciju u skorije vreme. Pitam,u skorije vreme, jer dosta ovih postova je od pre par godina.

Situacija je sledeca.

Dobio sam H2B vizu na 3 meseca, i bio na Aljasci do pre 20 dana. Sada sam u Teksasu kod druga u poseti.
Viza mi traje do 30. septembra (izdata do 20.9 ali na granici odobreno do 30.9.). Razmisljam da radim prebacivanje sa H2B na F1 jer sam nasao ovde neki ESL program engleskog.

Pritom imam i validnu turiticku vizu na 10 godina, ali u USA sam sada usao na H2B.

Moje pitanje je: Sta vi mislite? Da li je bolje da ovde radim Adjustment of status sa H2B na F1 jer imam jos 25 dana do isteka. Ili je bolje da samo uzmem I-20 i vratim se u Srbiju i tamo probam da dobijem F1 u nasoj ambasadi?

Hvala unapred i izvinjavam se ako je negde vec postavljeno ovo pitanje,ali mi treba savet ...mozda je neko skoro bio u ovoj situaciji...Koja je sansa da se vratim u Srbiju i da mi tamo odobore F1?

Hvala. ;)

SEEUSAIC
06.09.2016, 02:23
Pozdrav svima. :)

Zanima me da li je neko imao slicnu situaciju u skorije vreme. Pitam,u skorije vreme, jer dosta ovih postova je od pre par godina.

Situacija je sledeca.

Dobio sam H2B vizu na 3 meseca, i bio na Aljasci do pre 20 dana. Sada sam u Teksasu kod druga u poseti.
Viza mi traje do 30. septembra (izdata do 20.9 ali na granici odobreno do 30.9.). Razmisljam da radim prebacivanje sa H2B na F1 jer sam nasao ovde neki ESL program engleskog.

Pritom imam i validnu turiticku vizu na 10 godina, ali u USA sam sada usao na H2B.

Moje pitanje je: Sta vi mislite? Da li je bolje da ovde radim Adjustment of status sa H2B na F1 jer imam jos 25 dana do isteka. Ili je bolje da samo uzmem I-20 i vratim se u Srbiju i tamo probam da dobijem F1 u nasoj ambasadi?

Hvala unapred i izvinjavam se ako je negde vec postavljeno ovo pitanje,ali mi treba savet ...mozda je neko skoro bio u ovoj situaciji...Koja je sansa da se vratim u Srbiju i da mi tamo odobore F1?

Hvala. ;)

H2B na F1 nije Adjustment of Status vec Change of Status - forma I-539 (https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-539.pdf). Bolje probajte u Ambasadi - skola treba da je u SEVIS sistemu, semestar je vec poceo, sledeci pocinje u Januaru (sto je vise nego tri meseca nakon sto vam vazeca viza istice), procesovanje forme I-539 je za sada oko 2.5 meseca. Ovo vrlo lako moze da se protumaci kao forsirana legalizacija ostanka nakon isteka vize - stara sema da je podnosilac zahteva u legalnom statusu dok se zahtev obradjuje, pa onda se podnose zahtevi u poslednjoj nedelji pred istek vize... Provaljeno je davno u USCIS i moze da rezultira odbijanjem zahteva i ukidanjem turisticke/radne vize (ne mora da znaci, ali se uglavnom tako zavrsava). Nase misljenje je da je pametnije da se sve odradi u Srbiji.

Sup.Mod.

dushano
06.09.2016, 02:54
SEEUSAIC,
hvala na odgovoru. Da,na to sam i mislio,na promenu statusa-forma I-539. :) ..jos me malo zbunjuju ovi pojnovi...Hvala na ispravci...

Ok,znaci mislite da je pametnije iz Srbije. U sustini i ja sam vise za tu varijantu,i ona meni vise odgovara,jer bih da zavrsim neke stvari tamo, ali me ovde savetuju da ne napustam USA ako ne moram. Pa zato pokusavam da izvagam i cujem i vas savet jer je sigurno neko bio u slicnoj situaciji.

A da li je uopste zakonski dozvoljeno da oni meni ukinu turisticku vizu iako nisam usao u USA na nju, i ne zelim da radim promenu sa nje vec sa H2B vize? Jer sam usao na H2B. Sta mislite..? :S Da li moze da se desi (jel znate za takav slucaj)da mi u Beogradu ukinu turisticku vizu ako podnesem papire za studentsku F1 vizu i ne daj boze - odbiju me.?

Sto se tice pocetka semestra, ovde postoji i neki semestar koji pocinje 7.nevembra - 5. januara. Cisto radi ostalih ljudi,mozda ce vam znaciti ova informacija,ali ova skola u Vegasu je bas jeftina, pa ako vam nekad zatreba-posetite sajt. Skola se zove: International academy of english.

SEEUSAIC
06.09.2016, 05:42
SEEUSAIC,
hvala na odgovoru. Da,na to sam i mislio,na promenu statusa-forma I-539. :) ..jos me malo zbunjuju ovi pojnovi...Hvala na ispravci...

Ok,znaci mislite da je pametnije iz Srbije. U sustini i ja sam vise za tu varijantu,i ona meni vise odgovara,jer bih da zavrsim neke stvari tamo, ali me ovde savetuju da ne napustam USA ako ne moram. Pa zato pokusavam da izvagam i cujem i vas savet jer je sigurno neko bio u slicnoj situaciji.

A da li je uopste zakonski dozvoljeno da oni meni ukinu turisticku vizu iako nisam usao u USA na nju, i ne zelim da radim promenu sa nje vec sa H2B vize? Jer sam usao na H2B. Sta mislite..? :S Da li moze da se desi (jel znate za takav slucaj)da mi u Beogradu ukinu turisticku vizu ako podnesem papire za studentsku F1 vizu i ne daj boze - odbiju me.?

Sto se tice pocetka semestra, ovde postoji i neki semestar koji pocinje 7.nevembra - 5. januara. Cisto radi ostalih ljudi,mozda ce vam znaciti ova informacija,ali ova skola u Vegasu je bas jeftina, pa ako vam nekad zatreba-posetite sajt. Skola se zove: International academy of english.

H2B vam istice krajem meseca, tu i nema sta da se ukida, zar ne? Odgovor Ambasade ili sluzbi ovde ne moze niko da vam garantuje. Semestar je, kao sto smo rekli, vec poceo. Kursevi ESL na Institutima za jezik su nesto drugo, moze sve da prodje glatko, a i ne mora. Mi ne znamo nista o vama, sta ste radili ovde, niko nema ovde informacije o vama, niti je upucen u njihove nacine odlucivanja, tako da nikakav siguran odgovor ne mozete da dobijete.

Promena statusa je dozvoljena - znaci, mozete to da odradite ovde. Da, mogu da vas odbiju - to znaci vracate se nazad. Mogu da vas odbiju i tamo - to znaci da ostajete tamo. Jedan razlog da zahtev podnesete ovde je stednja na troskovima. Drugi razlog zbog kojeg neko moze to da vam savetuje je da mozete da se odlucite da ostanete ovde bez obzira na odbijanje, ali cemu to? Na vama je odluka, jedino sto mi mozemo da vam kazemo je da je najbolje da ispostujete njihove odluke ukoliko imate u planu da i u ubuduce dolazite ovde. Prekoracenje vize moze da sa sobom povuce deportaciju i zabranu ulaska na 10 godina.

Sto se tice turisticke vize - da, mogu da je poniste ukoliko tokom intervjua procene da imate imigrantske namere. To je uvek rizik. Retko se desava.

Na kraju sledi ono najvaznije, sve ovo gore smo mogli i da preskocimo ali je ipak napisano da posluzi i drugima za informaciju: USCIS savetuje da se forma I-539 podnese minumum 45 dana pre isticanja postojece vize, izuzev ukoliko kasnite zbog ekstremne situacije koja je bila izvan vase kontrole. Drugo - ako odobre vizu, oni mogu (ali ne moraju) da je izdaju maksimalno do 30 dana pre pocetka skolovanja. To znaci da mozete biti bilo gde od nedelju do 5 nedelja u ilegalnom statusu i to moze da bude dovoljan razlog da vas odbiju. Da se ponovimo - na vama je da odlucite sta je najbolje u vasoj situaciji.

Sup.Mod.

USCIS Form I-539 Instruction (https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-539instr.pdf)

dushano
06.09.2016, 06:00
Da da, ja se izvinjavam jer nisam napomenuo da je u pitanju ESL - kurs engleskog jezika. To sam hteo da upisem i da na osnovu toga konkurisem za F1.

Znaci,u sustini, ako sam dobro razumeo...po vasem misljenju, malo veca je sansa da dobijem vizu ako se vratim i konkurisem za nju u Beogradu? Jel da?

Jel to znaci da mogu dok sam ovde da predam papire skoli,i da dobijem I-20...izvadim ovde sa mog americkog racuna Bank statement,i sa tim papirima odem tamo? KOntam da je mozda veca sansa da dobijem vizu, ako donesem sve papire odavde iz USA...?

Inace,pomenuste da ne znate nista o meni...(31 godina, zavrsio Informacione tehnologije...radio na kruzeru(tako da vec imam pomorske vize koje sam ispostovao)...

Hvala na odgovorima... ;)

dushano
06.09.2016, 06:39
SAmo da se nadovezem na prethodno pitanje sa jos jednim pitanjem. Sta mislite,da li neko imao iskustva sa ovim?

Npr.: Ako ja odlucim da radim promenu vize odavde iz USA,i odobre mi F1 posle par meseci. Ja onda krenem u skolu kao po planu. Da li mogu da odem u Srbiju na 10 dana i da se vratim normalno u USA? JA znam da kad se radi promena statusa,osoba ne dobija fizicki vizu u pasosu, vec dozvolu boravka, a fizicki vizu moze da dobije u ambasadi. Ali,da li se desavalo da ljudi imaju problem sa tim?...da za vreme studija odu kuci na 10 dana i da im ne daju vizu da se vrate?

tectonic
27.01.2021, 14:22
U iščekivanju majskog izvlačenja imam par pitanja koja se tiču H2B vize.
Ukoliko ove godine bude prijave za H2B program u martu, planirao sam da se tada prijavim za Aljasku. To bi mi bio prvi put da apliciram za tako nešto.
Ako sam dobro razumeo viza je na 3 meseca od kojih bi 3. mesec bio namenjen putovanjima, te u njemu nije moguće raditi.
Mogu li teoretski da se vratim u Srbiju, posle 2 meseca rada, bez korišćenja trećeg meseca za putovanja?
Podelite samnom iskustva ukoliko je neko već bio na Aljasci i radio te poslove.
Pozdrav