PDA

View Full Version : Definisanja naziva adekvatnog nivoa obrazovanja kod nas


Tarzan
07.09.2008, 21:51
Da li mozes da mi pomognes oko definisanja adekvatnog zvanja, odnosno nivoa obrazivanja kod nas - u odnosu na USA - skinuto sa DV upitnika koji se popunjava prilikom prijave na lutriju:
(1) Primary school only OSNOVNA SKOLA
(2) High school, no degree, SREDNJA SKOLA - ZANAT (3 GODINE)
(3) High school degree, SREDNJA SKOLA
(4) Vocational school - Strucna skola (ako postoji tako nesto...)
(5) Some university courses, - koliko znam, ovo kod nas ne postoji; to bi bilo da si odlsusao neke kurseve, ali nemas nista zavrseno, dakle mora da se nastavi...ne znam da li bi bilo nesto tome slicno kod nas
(6) University degree - diploma
(7) Some graduate level courses - isto kao za uni courses, samo na postdiplomskom nivou
(8) Master degree- magistratura
(9) Some doctorate level courses, - vidi prethodno "some courses)
(10) Doctorate degree - doktorat

Ono sto me posebno interesuje, to je kako ameri vrednuju nasu "visu skolu", sto je dve godine skolovanja nakon srednje skole. Kako bi se to zvalo?
Mozda je to "community college", ili nesto slicno, ali meni bi trebalo nesto od ponudjenih odgovora.:confused:

zoran80
09.09.2008, 07:48
Takođe želim da se priključim ovom problemu. Imam završenu Višu školu (5 semestara) i zvanje inženjera. Prijava se bliži a treba nešto popuniti. Ako neko može odgovoriti na ovo pitanje neka nam pomogne.

wingreen
09.09.2008, 08:50
Kada sam ranije prevodila moju radnu biografiju na engleski jezik, prevodilac je prevela moju visu skolu kao :
Advanced Technical School,
Tako sam i sad stavila u svojoj aplikaciji za zelenu lutriju...pored fakulteta navela sam i visu skolu, pa eto informacija koja mozda nekome pomogne:)

srdjevic
09.09.2008, 18:22
Nije to tačno, ne kaže se tako "viša škola". Nije problem ako pogrešite, znaće oni.

Evo spiska (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=2183#post2183), opisao sam već jednom ranije kako idu "titule". ;)

zoran80
10.09.2008, 06:44
Meni nije nista jasnije, koju opciju prilikom popunjavanja trebam upisati za Visu skolu. Onaj ko je postavio ovo pitanje je jasno naveo iz aplikacije tacne nazive zvanja medju kojima treba odabrati nesto. Mozemo mi sada ovde tumaciti na 10 nacina kako se prevodi Visa skola, ali treba se opredeliti za jednu od tacno navedenih opcija, tu je sustina.

xeg
10.09.2008, 06:55
Mislim da bi najpravilnije bilo stiklirati University degree jer visa skola i jeste univerzitetska diploma, stecena na fakultetu, a kada se upisuju zvanja i diplome u navedenim ustanovama upisati
Fakultet - taj i taj
Zvanje/Diploma - Associate Degree

Seekimo
10.09.2008, 14:42
Ljudi sto komplikujete zivot?Ako je srednja strucna sprema dovoljna onda navedite srednju skolu i kraj price.Boli njih uvo da li dalje imas, visu,visoku najvisu...to apsolutno neodredjuje nista, niti si u prednosti ako si doktor nauka.
Srednja je ZAKON i tacka.
CN4xxx

srdjevic
10.09.2008, 16:40
Mislim da bi najpravilnije bilo stiklirati University degree jer visa skola i jeste univerzitetska diploma, stecena na fakultetu, a kada se upisuju zvanja i diplome u navedenim ustanovama upisati
Fakultet - taj i taj
Zvanje/Diploma - Associate Degree

Potpisujem i ja ovo...

Tarzan
28.10.2008, 11:58
8 godina sam isao na cuveni Radnicki Univerzitet u Novom Sadu (onaj stari - koji je izgoreo). I to jos od 3. razreda osnovne skole. Kako se za to kaze na engleskom? Sta sam ja zavrsio?
:wtf:

moni
04.11.2008, 15:29
Da li postoji mogucnost aplikacije za GC kada su penzioneri u pitanju?
Da li isti mogu da apliciraju a da nemaju srednju ili imaju samo zanat
(3 godine)?Sta upisati? Odnosno da li postoji neki drugi osnov kako povuci roditelje?

Zana
04.11.2008, 16:02
Pa lepo tamo pise da je osnov i godine iskustva na odredjenim poslovima. Drzavljani bez problema mogu da dovedu roditelje bez problema. Istupismo vise na ovom forumu o tome a i pise svuda all over the internet :grin:

kaneolopa
18.05.2009, 15:50
Ako su penzioneri u pitanju, oni sigurno imaju 35 godina radnog iskustva koje se stavlja umesto skola koje mi mladji imamo

p!nk_girl
25.06.2009, 11:01
evo ovako da ne otvaram novu temu pa ću ovdje postaviti moje pitanje....

dakle ja ću se probati prijaviti ove godine za GC 2011 al imam jedan problem naime ja sam završila 3 razred srednje stručne škole imam još jednu godinu pa me zanima mogu li se ja prijaviti i napisati da sam završila četverogodišnju srednju školu iako nisam budući da ću je završiti (u 6 mj. 2010) prije 2011 za kada je ova GC???

i još jedno pitanje budući da ja idem u stručnu srednju školu dali ja napišem samo High school ili kao što je Tarzan napiso na početku "Vocational school - Strucna skola (ako postoji tako nesto...)"

dreamerns
25.06.2009, 11:27
dakle ja ću se probati prijaviti ove godine za GC 2011 al imam jedan problem naime ja sam završila 3 razred srednje stručne škole imam još jednu godinu pa me zanima mogu li se ja prijaviti i napisati da sam završila četverogodišnju srednju školu iako nisam budući da ću je završiti (u 6 mj. 2010) prije 2011 za kada je ova GC???


Koliko se secam jedan lik sa foruma je to uradio i zbog toga su mu odbili vizu.

Irena Sirena
01.09.2009, 17:55
Znam da je i ranije bilo reči o tome i nadam se da se administratori neće ljutiti :smrc:, ali bih volela da neko explicitno kaže: DA LI SE PRIZNAJE VANREDNO ZAVRŠEN 4. STEPEN SREDNJE STRUČNE ŠKOLE.
Dečko i ja želimo da se prijavimo ove godine, ali on ima završenu trogodišnju školu, s tim što bi upisao varedno 4. stepen, a to bi mogao da završi za nekih godinu i po dana, što bi, da nas (ili bar jedno od nas) nekom ludom srećom izvuku, bilo na vreme, tj. do 2011. godine. :blink:

srboljub89
01.09.2009, 19:06
ja mislim da je bitno da samo imas 4 godine skole.
mislim da nije vazno da li zavrsila-o vanredno ili ne.

Irena Sirena
01.09.2009, 19:35
Nadam se... :confused:
Ne znam kako bih mogla pouzdano to da saznam...
Znam da može da zvuči glupo, ali moj dečko bukvalno ne bi ni išao da vanredno završava, ako se tone priznaje... drugim rečima, on ovde ima posao za koji mu 4. stepen ne treba pa ne bi baš da to radi ako ne mora ili ako će biti džaba:blink:

kaneolopa
01.09.2009, 20:35
Samo nemoj na prijavi da lazes, sve oni uvek provale... ako ima radno iskustvo koje je in demand, minimum 2 godine ili koliko vec zahtevaju a nema cetvrti stepen srednje strucne onda se tako i prijavljuje, a u momentu kada zavrsi taj cetvrti stepen onda prijavljujte ono shta ima od skole.

Irena Sirena
01.09.2009, 20:52
Kanelopa, izvini ako sam dosadna:(
a šta misliš da li mogu da ga na neki način u startu diskvalifikuju zbog toga što ima samo trogodišnju školu? On ima razna iskustva, na najrazličitijim poslovima ali ja nisam uspela da shvatim da li to spada u nešto od onoga što su oni naveli, pošto ne umem baš sva zanimanja da prevedem na srpski:estudian:
a čini se da je to prilično širok spektar zanimanja što su oni naveli, pa ja mislim da bi moglo da bude nešto što bar liči na neki od njegovih poslova...

kaneolopa
02.09.2009, 02:30
http://translate.google.com/
Mogu da te diskvalifikuju ako navodis stvari koje nisu tacne tj, ako ih lazes, neka navede radno iskustvo i to je to uzmi i josh jedno ali detaljno procitaj forum imas na skoro sva pitanja odgovore. U krajnjem slucaju nazovite ambasadu i pitajte. Sve ih slobodno mozete pitati ali nemojte lagati

Irena Sirena
02.09.2009, 08:33
Ok, to sam shvatila. Ceo forum sam pretresla uzduž i popreko i iz onog što su ljudi pisali izvukla zaključak: bolje napiši da si ratni zločinac zaražen hivom nego da slažeš :==D:
Hvala ti puno na pomoći, nadam se da ću se snaći :papa:

lala
03.10.2009, 11:07
Kao prvo da vam se svima zahvalim na ovako korisnom forumu i kolicini dobrih ljudi na istom.
Moje pitanje glasi sa zavrsenim 4 godisnjim fakultetom(bk univeristy) sta bih trebao da otkacim u polju highest level of education?
Unapred zahvalan

Sad ce mozda ispasti tacna teza da su deca sa privatnih univerziteta tupa,ali u jedno sam siguran,dete nisam :;D:

Zana
03.10.2009, 19:59
A da probas sa "High School No Degree"?! :grin: :grin: :grin:

Hej, ali stvarno: ako posle cetiri godine studiranja ne znas sta ti pise na diplomi i ne znas na osnovu toga da izaberes odgovarajucu opciju na formi za prijavljivanje na DV lottery - baci, spali, zguzvaj tu diplomu... i prijavi srednju skolu, to je dovoljan uslov.

Shvati ovo kako hoces - ja sam prva koja je ovde branila BK fakultet, jer sam SMATRALA (pa namerno proslo vreme) da ko god krene na akadamski program (bilo koji) dobije priliku da posmatra/nauci zivot iz drugacije perspektive i bolje se pripremi za zivot. Ovo je smesno... ispada da covek dobije bolje opste obrazovanje ako je redovni clan biblioteke, cita novine svaki dan i koristi Google u neogranicenim kolicinama. Cemu sve te medjunarodne akreditacije i mogucnost studiranja u inostranstvu, nastava na stranom jeziku i priprema za karijere u zemlji i inostranstvu?

Btw, bar jedno deset razlicitih tema je pokrenuto o ovom... te stoga molba administratora da pitanje gore spoji sa nekom od istih kako se ne bismo suvise "rasipali".

Wikipedia - Education in Serbia (http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Serbia)

Niki26
03.10.2009, 20:52
Postovani...first of all, sajt je cista desetka....svaka cast na svemu...samo go ahead...imate punu podrsku...
Imam jedno pitanje...bio sam na programu work&travel ove godine....a trenutno sam u Chicagu i planiram da ostanem jer sam u pregovorima za posao koji ocekujem ovih dana...nadam se veoma brzo...:)...
Interesuje me jedna stvar...kao sto sam rekao, u Americi sam, na J1 vizi i planiram ostat i naravno bez ikakvog razmisljanja planiram upisat skolu....
Prvo pitanje...po isteku vize imam li mogucnost da upisem skolu i da li ce mi to dopustiti skola gdje budem aplicirao...znaci, da li oni, konkretno skola, produzuju nasu vizu...nadam se da ste shvatili moje pitanje....
Drugo, pri ispunjavanju aplikacije za GC, gdje stoji Mailing Address, da li tu upisujemo nasu adresu gdje smo trenutno sada ili upisujemo adresu gdje smo zivjeli prije nego sto smo dosli...i molim jos jedno pitanje....Country Where You Live Today...je li u to polje upisujemo trenutno adresu gdje smo trenutno...
Nadam se da ste shvatili pitanja...ukoliko mi nebude jos sta jasno naravno pitat cu...
U nadi da cete mi odgovoriti u sto brzem vremenskom roku, unaprijed Vam se puno zahvaljujem...
Jos jednom veliki pozdrav....i sretno u daljem radu...
Cheers......

goranm
03.10.2009, 22:09
Postovani...first of all, sajt je cista desetka....svaka cast na svemu...samo go ahead...imate punu podrsku...
Imam jedno pitanje...bio sam na programu work&travel ove godine....a trenutno sam u Chicagu i planiram da ostanem jer sam u pregovorima za posao koji ocekujem ovih dana...nadam se veoma brzo...:)...
Interesuje me jedna stvar...kao sto sam rekao, u Americi sam, na J1 vizi i planiram ostat i naravno bez ikakvog razmisljanja planiram upisat skolu....
Prvo pitanje...po isteku vize imam li mogucnost da upisem skolu i da li ce mi to dopustiti skola gdje budem aplicirao...znaci, da li oni, konkretno skola, produzuju nasu vizu...nadam se da ste shvatili moje pitanje....
Drugo, pri ispunjavanju aplikacije za GC, gdje stoji Mailing Address, da li tu upisujemo nasu adresu gdje smo trenutno sada ili upisujemo adresu gdje smo zivjeli prije nego sto smo dosli...i molim jos jedno pitanje....Country Where You Live Today...je li u to polje upisujemo trenutno adresu gdje smo trenutno...
Nadam se da ste shvatili pitanja...ukoliko mi nebude jos sta jasno naravno pitat cu...
U nadi da cete mi odgovoriti u sto brzem vremenskom roku, unaprijed Vam se puno zahvaljujem...
Jos jednom veliki pozdrav....i sretno u daljem radu...
Cheers......

Mailing address: Upisujes TRENUTNU adresu gde zivis i gde zelis koverta da ti stigne.
Country Where You Live Today: Izaberes USA, tamo trenutno zivis, zar ne?

lala
04.10.2009, 19:49
hvala na odgovoru i savetu. :)

dreadnot
05.10.2009, 08:06
Ne vidim zasto ne bi naveo da imas zavrsen fakultet ako si dobio diplomu koja moze da se prevede i pokaze, ako zatreba...

Sloba_Kg
05.10.2009, 14:47
Interesuje me jedna stvar...kao sto sam rekao, u Americi sam, na J1 vizi i planiram ostat i naravno bez ikakvog razmisljanja planiram upisat skolu....
Prvo pitanje...po isteku vize imam li mogucnost da upisem skolu i da li ce mi to dopustiti skola gdje budem aplicirao...znaci, da li oni, konkretno skola, produzuju nasu vizu...nadam se da ste shvatili moje pitanje....


T skolu upises pre isteka vize, i obavezno nadji skolu koja daje studentsku F-1 vizu.
E sad ne znam koliko para si spreman da platis ali najbezbolnije ti je upisati neku skolu ESL tj English as a second language.
Oni sigurno produzavaju vize, ne kosta puno (kao regular college) a bar u CHI ih ima (koliko se secam)
Potrazi malo po netu i naci ces, mislim da je to najbezbolnije resenje a i flexibilni su sa rasporedom nastave

kaneolopa
05.10.2009, 18:12
Srbiji stvarno treba onaj zakon o porezu na glupost!

milena_ns
13.10.2009, 00:36
Da i ja ne bih otvarala novu temu, postavicu pitanje ovde. Zavrsila sam Visoku poslovnu skolu strukovnih studija - po bolonji 3 godine (nekada je to bila Visa poslovna koja je trajala 2 godine). Kako bi trebala onda u aplikaciji da navedem stepen obrazovanja? Nije mi jasno sta treba da navedem? Ne mogu da stavim University degree, jer to nije fakultet, a ne znam sta bih drugo. :nene:

milena_ns
13.10.2009, 00:59
Da i ja ne bih otvarala novu temu, postavicu pitanje ovde. Zavrsila sam Visoku poslovnu skolu strukovnih studija - po bolonji 3 godine (nekada je to bila Visa poslovna koja je trajala 2 godine). Kako bi trebala onda u aplikaciji da navedem stepen obrazovanja? Nije mi jasno sta treba da navedem? Ne mogu da stavim University degree, jer to nije fakultet, a ne znam sta bih drugo. :nene:

E da sad sam se setila da stavim i ovo. Moje zvanje po srpski je "strukovni ekonomista" za oblast trgovina i medjunarodno poslovanje. Na diplomi pise da se izdaje diploma o stecenom visokom obrazovanju (znaci ne visem).
Na sajtu faxa na eng jeziku pise ovo zvanje BA (App) in Trade and International Business.

Ma ja sad vise ne znam sta sam po srpskom sistemu obrazovanja, a ne po americkom. :no:

lenhi
13.10.2009, 06:54
E da sad sam se setila da stavim i ovo. Moje zvanje po srpski je "strukovni ekonomista" za oblast trgovina i medjunarodno poslovanje. Na diplomi pise da se izdaje diploma o stecenom visokom obrazovanju (znaci ne visem).
Na sajtu faxa na eng jeziku pise ovo zvanje BA (App) in Trade and International Business.

Ma ja sad vise ne znam sta sam po srpskom sistemu obrazovanja, a ne po americkom. :no:

Ta dilema je vječita. I prethodnih godina se provlačila ta tema. Ja sam završio Višu školu sa 5 semestara, i zaokružujem University degree. Tako sam smatrao da je pravilno jer je osnivač škole država i pripada Univerzitetu odnosno nekom studentskom programu. Za ostale kategorije nisam sebe pronašao i to je bio izbor. Da kažem da sam se oslonio i na mišljenje srdjevica, landlorda koji su isto napisali da se stavi University sa Višu školu.
Mislim da je osjetljiva stavka to obrazovanje, jer kad se dođe na intervju a to nije to što je čovjek zaokružio možda će i biti problema.
Isto bih uradio i da imam završenu Visoku školu. Tako je i kod mene, nekad bila Viša sad Visoka škola.
Neka kažu oni koji su bili u ambasadi šta da staviš, to je neko moje mišljenje ako ti pomaže.

Sloba_Kg
13.10.2009, 14:34
Na diplomi pise da se izdaje diploma o stecenom visokom obrazovanju (znaci ne visem). :wtf:


Pa jel imas ti diplomu ili ne? Otvoris prvu stranu indexa i videces da ti pise VII/1 stepen (valjda). Ja sam pre 5 god zavrsio fax ali sam jako dobro pratio prelazak na bolonju,valjda zato sto smo tokom studiranja uvek imali problema sa tim tumacenjima ko, sta, kako..
Ti napisi kako ti pise na sajtu fakulteta na engleskom jeziku. Tvoja skola je bila Visa (VI/1) a sad je Visoka (VII/1) dakle fakultet si zavrsila a da si isla 5 godina bila bi Master(VII/2, valjda).
Znam momke koji sada zive u Filadelfiji i ove godine su prebacili papire sa nekih nasih ekonomskih fakulteta (mislim konkretno KG) i nastavljaju Penn State ili neke druge, zavisi ko se kako snasao(citaj: koliko para ima) i ko je dokle stigao u Srbiji.
E ako ti zbog strucne spreme budu pravili problem...onda ne znam. Mislim da ljudi iz ambasade i te kako znaju koji je sistem i kako to funkcionise. Tako da ne brini
Samo neka oni tebe izvuku pa ces lako.

milena_ns
13.10.2009, 15:19
Imam diplomu 2 godine. Ja sam imala 6 semestara, ali po Bolonji to su sada strukovne studije, dok onaj ko je npr. zavrsio Ekonomski fax (isto po Bolonji), je takodje imao 6 semestara, ali na akademskim studijama. Moj stepen je VI/2 (3 godine po Bolonji), a njihov je VII/1 (isto 3 godine po Bolonji) i VII/2 (4 godine po starom sistemu, ali kada su usli u bolonjski proces dobili su ovaj stepen). Onaj ko je studirao pre Bolonje i na Visoj i na Ekonomskom (ili neki drugi fax) ima "cist" VI, odnosno VII stepen.
Momak i ja se odvojeno prijavljujemo i oboje imamo isti problem, s tim da je on sada zavrsio Ekonomski fax (4 godine), ali je upao u to vrednovanje stepena po Bolonji.
Meni ni u indexu, ni na diplomi ne pise koji sam stepen. To sam "otkrila" kada sam otisla da se prijavim na nas biro (sa uverenjem, pre nego sto sam dobila diplomu), gde su me prvo ubedjivali da sam VII stepen (iako sam rekla da nisam - posteno), a kada sam otisla bas sa diplomom onda su se izderali zasto mi pise sam VII i kao po njihovoj nomenklaturi tih stepena, mi rekli da sam VI/2. Cak su mi rekli da nisu ni oni sigurni u to i da ce tek za nekih 5-10 godina (dobro ste culi), kad se iskristalise nas novi sistem obrazovanja, znati ko je koji stepen. :confused:
Mislim da bi najbolje bilo da opet odem do faxa, pa mozda njih da pitam kako se rangira.
Nadam se da ste mogli da me razumete sta sam napisala. Ispada da sam zavrsila fax, a ne znam sta sam. Zalosno, ali tako je kod nas.

lenhi
13.10.2009, 15:35
To je svugdje tako. U novim nomenklaturama nema novih bolonjskih zvanja.I moj prijatelj sa Visokom školom je imao na birou problema. Nisu htjeli da ga zavedu kao Visoka stručna sprema. Za njih postoji ili Viša škola ili fakultet. Daj Bože i za 10godina da zaživi ta Bolonja. Sve je to propast.
Sa Visokom školom si "kao" Visoka stručna sprema, ali te u praksi, na konkursima... niko kao takvog neće. Zvanja,Strukovni inženjer, specijalista itd. nikog ne intersuju. Ili si dilomirani inženjer ili si Viša tako te svi gledaju.

dreamerns
13.10.2009, 16:44
Da budem iskren, Bolonja je donela vise problema nego koristi. Da ne kazem da uvodjenje 1001 izbornog predmeta, bez dovoljno profesora koji ce to da predaju, je proizvelo mnogo losiji kvalitet nastave nego sto je nekada bilo....a bilo je lose.

kaneolopa
13.10.2009, 21:06
Ljudi ajte polako.... vi svi sa vishe shkole imate zvanje Associates degree za sve ne upucene http://en.wikipedia.org/wiki/Associate%27s_degree

lenhi
14.10.2009, 06:30
Mislim da bi najpravilnije bilo stiklirati University degree jer visa skola i jeste univerzitetska diploma, stecena na fakultetu, a kada se upisuju zvanja i diplome u navedenim ustanovama upisati
Fakultet - taj i taj
Zvanje/Diploma - Associate Degree

Tako je xeg nekada napisao, a Srdjevic to potvrdio. Tako sam i ja smatrao da treba, a onda se i oslonio na njihovo mišljenje.

Eto neka još neko kaže svoje mišljenje koji broj odabrati za Višu skolsku spremu:
(1) Primary school only, (2) High school, no degree, (3) High school degree, (4) Vocational school, (5) Some university courses, (6) University degree, (7) Some graduate level courses, (8) Master degree, (9) Some doctorate level courses, and (10) Doctorate degree

dreadnot
14.10.2009, 08:02
JA bih izabrao 6 - University degree, jer i jeste neki stepen univerzitetske diplome... posle objasnjavaj Amerima sta je i kako je... ali ti je Univerzitet izdao diplomu i to je to...

milena_ns
14.10.2009, 12:35
Tako je xeg nekada napisao, a Srdjevic to potvrdio. Tako sam i ja smatrao da treba, a onda se i oslonio na njihovo mišljenje.

Eto neka još neko kaže svoje mišljenje koji broj odabrati za Višu skolsku spremu:
(1) Primary school only, (2) High school, no degree, (3) High school degree, (4) Vocational school, (5) Some university courses, (6) University degree, (7) Some graduate level courses, (8) Master degree, (9) Some doctorate level courses, and (10) Doctorate degree

Pa onda mislim da je i najbolje popuniti kao sto je xeg napisao, mada ipak cu se raspitati na faxu, ne zelim nesto da zeznem, a nadam se da ce mi oni barem jednom pomoci.

milena_ns
14.10.2009, 12:40
JA bih izabrao 6 - University degree, jer i jeste neki stepen univerzitetske diplome... posle objasnjavaj Amerima sta je i kako je... ali ti je Univerzitet izdao diplomu i to je to...

Sad kad posmatram i meni je to najpribliznije, ali da kazem samo da je Visoku poslovnu skolu (nekada Visu) osnovala AP Vojvodina i ona ne ulazi u sastav novosadskog univerziteta, kao sto npr ulaze medicinski, pravni, poljoprivredni fax. Tako da...

miki_s1986
14.10.2009, 13:49
a sta je onda srednja cetvorogodisnja elektrotehnicka skola : (2) High school, no degree ili (3) High school degree....

Milosdv
14.10.2009, 14:19
miki_s1986 stavi (3) High school degree.... sve srednje i gimnazije (4 god)....

Takodje se slazem sa dreadnot da treba staviti (6) University degree za ovo sto ima milena_ns

Zana
14.10.2009, 15:02
Nevezano a opet povezano (a mozda mi se i samo tako cini jer jer je 6:30 am): oduvek me je (jos od malena) fasciniralo nerazumevanje pojmova, izraza i definicija; ko zna koliko puta sam dobila zabranu gledanja televizije jer sam se smejala mojoj tetki (prosvetnom radniku) koja je upurno svaki zacin za jelo nazivala vegetom i svaku kremu za ciscenje imalinom; svojevremeno mi je bas bilo interesantno da na jednom okruglom stolu slusam jednog akademca kako peni drugom da treba da se stidi svoje diplome jer uporno Vrsacku katolicku crkvu naziva katedralom zato sto je "velika"...

Razlika izmedju naseg osnovnog obrazovanja i americkog je uostalom i sto deca ovde svake nedelje dobiju u skoli spisak od 20-ak reci koje treba da definisu i isprave spelovanje - i iz moje perspektive mnogo dobra stvar. Mi na poslu imamo precice do - freeonlinedictionary i wikipedia; svako od radnika ima recnik na stolu;

E sad povezano :) daleko manje vremena nego postovanje i cekanje na odgovor treba da se ukuca u Wikipedia rec University pa se vidi u prvoj recenici koje diplome izdaje ova institucija a onda isto tako i za College (a i Google je zakon). Kaneolopa je takodje gore postovala vrlo koristan link - kad se to procita pa onda definise "tertiary", trebalo bi bez problema da se razume razlika izmedju diploma.

Sto se tice Bologna sistema, sve vise americkih obrazovnih institucija se odlucuje da prizna ove diplome u kontekstu upisa internacionalnih studenata na graduate i post-graduate programe (sada ja mislim vec preko 60 odsto). I naravno - postoji grupa univerziteta koja nema nameru to da uradi jer se ne slaze sa sistemima 3+2 i 4+1 za graduate diplome.

Jos jednom da napomenem - definicija skolovanja i diplome u ambasadi za potrebe izdavanja viza i u samoj US za potrebe nastavka skolovanja i priznavanja diploma je drugacija; ambasade priznaju lokalne definicije i komparaciju diploma da bi se ispunili uslovi za izdavanje viza - jednom kad se dodje ovde je drugacija prica.

E tako - kafa popijena a i kisa u LA nakon godinu dana lije kao iz kabla... na svim televizijama Storm watch (:grin:)... vreme da se ide na posao. Srecna sreda svima!

dreamerns
14.10.2009, 15:40
Razlika izmedju naseg osnovnog obrazovanja i americkog je uostalom i sto deca ovde svake nedelje dobiju u skoli spisak od 20-ak reci koje treba da definisu i isprave spelovanje - i iz moje perspektive mnogo dobra stvar.


Dobro, mi umesto toga ucimo svetsku istoriju i dobijamo neme mape gde moramo da ucrtavamo reke i sl stvari :-) Svako ima nesto.


I naravno - postoji grupa univerziteta koja nema nameru to da uradi jer se ne slaze sa sistemima 3+2 i 4+1 za graduate diplome.


Koji su ti, da znam na koje da ciljam? :-)

Zana
14.10.2009, 16:28
Dobro, mi umesto toga ucimo svetsku istoriju i dobijamo neme mape gde moramo da ucrtavamo reke i sl stvari :-) Svako ima nesto.

Nisam ovde zavrsavala osnovnu, ali sam gledala dete koje jeste - imaju i oni to. E sad - izmedju mene i tebe je dosta godina razlike (:grin:) pa se program mozda i izmenio - koliko se ja secam, geografija u moje vreme i istorija su bile prilicno fokusirane na Evropu i nasu zemlju, sa nekim stranicama uopsteno na svetskom nivou. Tako je i ovde, osim sto se na GE zavrsava i Western Civilization... Vocabulary metodologija je toliko mali segment obrazovanja da mi svakako nije bila namera da samo na osnovu toga poredim dva sistema - niti sam strucnjak koji idealno poznaje oba sistema pa da ih sad poredim.

Meni je tamo smetalo (sto sam opet i bez ikakvog iskustva skolovanja u drugim zemljama non stop diskutovala sa "svojim" prosvetnim radnicima) sto je 80% vremena islo na knjizevnost a ostalo se radilo kao po kazni pa posle cudjenje oko pisanja i pismenosti. Slazem se da se citanjem nadogradjuje vokabular, ali mnogo toga je i u analiziranju nastanka reci - jer dok se izucavaju sve glasovne promene i koren reci, to vuce da se sve to isproverava i dodje do definicija novih, manje koriscenjih izraza. Citanjem se obogacuje recnik, ali se i dosta novih reci tumaci iz "konteksta" pa se u mnogim slucajevima celog zivota pogresno koriste.

Dakle to mi je namera da kazem (vise da se u nasem jeziku izjednacavaju reci Fakultetsko obrazovanje/Univerzitet u pogresnom kontekstu) - a ne da ti stajem na "zicu" da ne daj Boze "nase" obrazovanje je ovakvo i onakvo. Rekla sam samo da mi se "to" istrazivanje reci u US svidja - jer sam gledala dete kako to redovno radi i pokusava da sve te izraze pravilno koristi u pisanju. Ja sam ponosna na svoje elementarno obrazovanje (dobijeno u Srbiji, u jedinoj skoli u gradicu od 5 hiljada stanovnika :) ), mada iskreno mislim da je to vise zbog "prosvetarskog" pritiska u kuci nego sto je program nesto mnogo bio dobar/bolji od drugih. Ja sam imala jezicke igrice u kuci koje ne mislim da se igraju u svakoj a i morala sam jednom nedeljno da nosim Vujakliju na glavi (za damsko stojanje pravo hahahah) nakon sto sam dobijala zadacu da procitam/shvatim/objasnim u kontekstu po jedan izraz iz slucajno odabrane strane :) Iz ove perspektive gledano, ne verujem da je ijedno dete bas previse odusevljeno takvim igricama ali valjda je kod nas pristup bio takav da je sve to bilo interesantno, pogotovo deo takmicenja izmedju dece (ovaj takmicarski duh mnogo dobro dodje ovde :grin:)...

Koji su ti, da znam na koje da ciljam? :-)

Nemam spisak, ne treba mi :) Google sam pre neki dan US and Bologna comparison i izasla je gomila izvestaja sa seminara gde se razmatra kako prilagoditi dva sistema, zajedno sa izvestajima koji procenat priznaje i napredak iz godine u godinu... tako da mozes na osnovu imena ucesnika da pogledas koje su to ustanove.

Zana
14.10.2009, 16:48
Uh bre administratoru, povecaj taj edit sa 15 minuta :)

Dakle "u glavu":
BS, BA, MBA - University degree - visoka strucna sprema, master
AA - College Degree - visa strucna sprema

Iskreno, ne znam sta je to u "nasem" sistemu degree/no degree (znam sta je ovde)...

Zana
15.10.2009, 02:23
Evo da ne bude da samo lajem na zvezde :grin:

Poredila sam definicije diploma ovde sa definicijama u Srbiji i kao sto je navedeno u jednom od postova treba slediti uputstva koje su dali Srdjevic i Xeg. Definistivno postoje razne varijacije diploma, ali kad se pogleda da li se ta diploma uklapa u neku od definicija dole, mislim da ce sve biti jasnije. Ja zaista mislim da ce sve to biti u redu u ambasadi – mislim da oni sve sem srednje skole prihvataju po lokalnim definicijama (jedino traze da srednja skola bude ekvivalentna njihovoj, te stoga i citavi problemi sa vanredno zavrsenom srednjom skolom jer po definiciji ovde High School skolovanje mora da bude redovno - u suprotnom je GED); Kao sto rekoh, taj upitnik sluzi da se proveri da li su ispunjeni uslovi za vizu a taj uslov ispunjava srednja skola i sve preko toga. Ne rade oni upis na Master studije pa sad da ulaze u tolike zavrzlame oko toga da li je BS degree iz Srbije ista kao njihova… to se desava tek kad resite da verifikujete diplomu ovde ili da nastavite studiranje. Mislim da ce ambasada ako kazete da imate Bachelor koji u Srbiji uzme 3 godine a ovde 4 – priznati to kao Bachelor. Nemaju razloga da urade drugacije.

Dakle, ja sam gledala EducationUSA (http://educationusa.state.gov/home/education-usa/global-left-nav/undergraduate-study/glossary-of-terms) ciji sam link nasla na sajtu americke ambasade u delu posvecenom studentima (http://belgrade.usembassy.gov/embassy/pa/studentcorner.html), Ministartvo Prosvete (http://www.mps.sr.gov.yu/code/navigate.php?Id=279)u Srbiji i objasnjenje sistema skolovanja u Srbiji na EuroEducation (http://www.euroeducation.net/prof/yugoco.htm).

EducationUSA

University: A large postsecondary institution that offers both undergraduate and graduate degree programs.

Undergraduate Studies: Two-year or four-year programs at a college or university, undertaken after secondary school graduation and leading to the associate or bachelor's degree.

Bachelor's Degree: Degree awarded upon completion of approximately four years of full-time study in the liberal arts and sciences or professional subjects. It is a prerequisite to study in a graduate program.

Graduate: A student who has completed a course of study, either at the secondary or university level. A graduate program at a university is a study course for students who already hold a bachelor's degree.

Ministarstvo Prosvete

University is an independent institution of higher education the performance of which unites educational, scientific, research and professional/artistic work, as components of a unique higher education process.

Person who finishes the basic academic studies acquires the professional title that includes the name of the profession of the first degree academic studies in the corresponding area- bachelor. A person who finishes the basic professional studies acquires the professional title that includes the name of the profession of the first degree of the professional studies in the corresponding area - bachelor apply.

EuroEducation

Higher education in Serbia includes university education (faculties and art academies) and non-university education (post-secondary schools) where courses last no less than two years and no more than three years. Universities in Serbia organize art and educational work, as well as other activities, in compliance with the law and its statutes.

Non-university level: Post-secondary higher schools (Više Škole) in Serbia offer programmes in technical subjects, paramedical sciences and other vocations. They usually last from two to three academic years and lead to a Diploma (Diploma Višeg Obrazovanja) with a professional title (senior nurse, senior medical technician, economist, senior designer, transport engineer, senior physiotherapist, etc.).

University level studies: University level first stage: Universities and specialized institutes offer programmes (ijuu koji British :grin:) that last between four and six years and lead to a Diploma (Diploma Visokog Obrazovanja). Students who are awarded this degree are also awarded a professional title in various scientific and artistic fields (e.g. mechanical engineer, economist, medical doctor).

Na kraju da objasnim degree/no degree ovde u USA:

Posto su prve dve godine studiranja na Univerzitetima u stvari GE i nizi strukovni predmeti, mnogi studenti rese da ove dve godine zavrse na College jer je niza skolarina (razlika izmedju skolarina moze da bude i oko 10 hiljada dolara po semestru). Vecina studenata onda zavrsava samo predmete koji ce im se priznati prilikom transfera. Za transfer je potrebno imati 60 poena od kojih je otprilike 40 iz GE i oko 20 iz struke. Za dobijanje Associates Degree (AA) je potrebno za Liberal Arts od 40-45 units, ali se mnogi ispiti ne poklapaju sa programom za transfer. Dosta studenata onda upise College sa opcijom “no degree” i odmah nakon ispunjenja uslova se transferuje na zeljeni Univerzitet; ne uzimaju diplomu jer ne zele da trose jos vise vremena polazuci ispite neophodne za dobijanje AA. AA uzimaju studenti koji nisu sigurni da ce se odmah transferovati ili koji zele da provedu neko vreme van skole, na putovanjima i tako dalje. Onda se AA diploma svakako uzima da glavni ispiti ne propadnu (ako studiranje nije kontinuirano, mnogi predmeti vaze za transfer najvise 3 godine). U USA postoji opcija degree/no degree zato sto “no degree” u vecini slucajeva znaci mnogo vise polozenih ispita, pa da se nesto nepridvedjeno desilo sto je prekinulo studije (drugi scenario je da aplikant nije jos uvek zavrsio program na Univerzitetu - znaci u toku je, pa mu je onda poslednje steceno zvanje College/no degree). Ja zaista ne verujem da nesto takvo postoji u Srbiji, pa i ne savetujem da se ta opcija uopste razmatra. Opcija "Some College” ovde znaci da je onaj ko je studirao sakupio do 40 units – to bi tamo bilo otprilike do dve zavrsene godine (nekoliko ispita fali do diplomiranja na Visoj skoli).

Znaci ja bih stvarno na tim upitima isla ovom logikom:
Ako je diploma sa Fakulteta ili Vise skole koji je pri Univerzitetu (Beogradskom, Novosadskom, Kragujevackom, Niskom) onda University degree – Associates ili Bachelor degree. Ako je sa bilo koje druge Ustanove za vise obrazovanje – onda moze da bude Associates ili Vocational (koja po onoj definiciji sa EuroEducation moze da traje 3,4, ili 5 godina; to je ono 3 stepen zanat plus “majstorski ispit” nakon dodatnog studiranja, ili valjda se zove jos i VKV po starijim standardima).

Pogledajte linkove gore i probajte da pronadjete sebe u nekom od opisa.

Nadam se da ovo sve sad ima smisla (da ne bude, ne daj Boze da samo pametujem a nista korisno da napisem hihihihihihi).

Миланче1990
15.10.2009, 02:31
извините што спамујем али ако нисте видели поруке послао сам у инбокс теби жана, и срђевићу :)

Zana
15.10.2009, 02:47
Pa sto spamujes onda :grin:?

Da, procitala sam tvoju poruku - izvini, ne znam sta da ti odgovorim... nema niceg "privatnog" u tvojoj poruci, postuj pitanje na forumu - mozda neko zna odgovor na tvoja pitanja.

"Private" bi trebalo da bude zaista za nesto sto ne moze da se "share" javno. Tvoje pitanje je vezano za turisticku vizu - nema razloga da ne upitas sve clanove foruma za pomoc. Ja nikada nisam vadila turisticku vizu - imala sam goste ali niko nije bio u situaciji u kojoj si ti.

P.S.
MS, pls prebaci ili delete ova dva posta. Poslacu korisniku isto ovo na private.

srdjevic
15.10.2009, 07:29
Ma nek' stoji, od glave višak ne boli... :grin:

dreadnot
15.10.2009, 09:09
Zana, skidam kapu, ti kad napises, onda je stvarno napisano. Ovo sad moze i da se zakljuca, svako dalje dopisivanje mi lici na gubljenje vremena... Ako neko nije do sada shvatio, ni nece...

Zelena
15.10.2009, 11:18
Ja se prijavljujem prvi put na lutriju ( nikad nije kasno ! znam i starije koji su otisli ) ali me jako zanima jedna stvar. Naime, nemam zavrsenu srednju skolu, stala sam na trecoj godini, ali sam vodila privatnu ( vlastitu ) radnju skoro 12 godina, to mi je upisano u radnu knjizicu pa me zanima da li mi to radno iskustvo priznaju kao srednju skolu, nisam bas nesto uspela da razumem na njihovom zvanicnom sajtu, dosta se pojmovi razlikuju od nasih, ili da stavim da sam zavrsila srednju skolu pa da kupim diplomu negde u Bosni, naravno pod uslovom da me izvuku, sta mi vi savetujete ? Srdacan pozdrav svima, imacu ja jos mnooooooooogo pitanja u vezi popunjavanja formulara i slike :obrva:

miki_s1986
15.10.2009, 12:32
Zana ne znam koliko si informisana o situaciji ovde ali ''vise skole'' od pre 2 godine zvanicno ne postoje sad su sve vise transformisane u VISOKE skole strukovnih studija po kojim bi svi trbalo da dobiju Bachelor degree. I dosta starih studenata odradjuje dopune da predju na ove diplome. eto cisto mali Info....

Tarzan
15.10.2009, 14:50
Ajde da se javim i ja - pre nego se ova tema "zakljuca". Posto sam je pokrenuo, red je da kazen i neku zavrsnu rec. Hm, hm...
Dakle, hvala vam svima na odgovorima. Sa ovim Zaninim iscrpnim zakljucnim objasnjenima mi je prakticno i u potpunosti odgovoreno.
Ziveli:beer:










(... jos samo da budem "izvucen")

milena_ns
15.10.2009, 15:06
Kao sto sam i rekla da cu se raspitati na fakultetu, sekretar skole mi je rekao da ne mogu da navedem opciju University degree, jer Visoka poslovna skola ne pripada Univerzitetu, mogu samo da stavim bachelor application, a to nema u ponudjenim opcijama. Kada sam ga pitala sta da navedem od ponudjenih opcija iz aplikacije za dv2011, rekao je "ipak ti stavi University degree ako te nece niko proveravati, a ako hoce, sama odluci sta da stavis, jer ni ja ne znam sta bih ti rekao da je ispravno." To su njegove reci, pa vi vidite koliko je jedan sekretar upucen u sve.

Sta onda da uradim? Da stavim University degree, pa dodam bachelor apply ili da stavim Vocational (Associates) i bachelor apply? I gde uostalom na aplikaciji ja dopisujem to bachelor apply?

Ocigledno da i dalje ne kontam, pa cu postaviti i 55 pitanje. :wacko:

Zelena
15.10.2009, 15:08
Jos samo milim da meni neko odgovori, zvala sam ambasadu a oni pojma nemaju, jao kakav debil mi se javio.....

Zana
15.10.2009, 16:31
Sta onda da uradim? Da stavim University degree, pa dodam bachelor apply ili da stavim Vocational (Associates) i bachelor apply? I gde uostalom na aplikaciji ja dopisujem to bachelor apply?
:wacko:

Mislim da me nisi razumela - vocational/associates nisu interchangeable terms. Ti bese imas redovno zavrsenu srednju skolu? Ako da, ja bih stavila Associates, objasnila u ambasadi da nisi znala koji je odgovarajuci term - svakako je vise od srednje skole a i sa srednjom ispunjavas uslov.

dreamerns
15.10.2009, 16:49
Jos samo milim da meni neko odgovori, zvala sam ambasadu a oni pojma nemaju, jao kakav debil mi se javio.....

Nisu oni debili, nego nas obraznovni sistem....koji vise bog otac ne moze da prouci. Imali smo jedan sistem, onda smo hteli da predjemo u drugi....i svako se gurao da bude sto je moguce visi nivo. Tako su neki dobili master (koji su isli 5 god), fakulteti se degradirali u Batchelor, a vise umesto da budu tamo gde im je mesto (college), oni izmisljaju kojekakve diplome.

Sloba_Kg
15.10.2009, 20:16
Nisu oni debili, nego nas obraznovni sistem....koji vise bog otac ne moze da prouci. Imali smo jedan sistem, onda smo hteli da predjemo u drugi....i svako se gurao da bude sto je moguce visi nivo. Tako su neki dobili master (koji su isli 5 god), fakulteti se degradirali u Batchelor, a vise umesto da budu tamo gde im je mesto (college), oni izmisljaju kojekakve diplome.


Sve u cilju "pridruzivanja EU" :grin:

milena_ns
15.10.2009, 21:38
Mislim da me nisi razumela - vocational/associates nisu interchangeable terms. Ti bese imas redovno zavrsenu srednju skolu? Ako da, ja bih stavila Associates, objasnila u ambasadi da nisi znala koji je odgovarajuci term - svakako je vise od srednje skole a i sa srednjom ispunjavas uslov.

Da, imam srednju ekonomsku. Onda je najbezbojnije da napisem za srednju pa posle da objasnim u ambasadi (ako budem stigla dotle :), a i da ne davim vise.

ivkodrg
19.10.2009, 17:01
Zanima me na koji nacin se ranguje nasa Visa skola u trajanju od dve godine (Visa Pedagoska - nastavnik srpskog jezika ) a na koji nacin Visa skola u trajanju od 1 godine ( Visa trenerska ) ?
Sta bih trebalo da upisem , da li je to ''Vocational School'', ''Some University Courses'' ili ''University Degree'' ?
Hvala puno

KanyeWest
19.10.2009, 18:47
Vocational School je ekvivalent našoj Višoj Školi tj. dvogodišnjim studijama, prema tome samo to i označiš.

Some University Courses predstavlja nedovršene studije, a University Degree je diploma naše visoke škole tj. četvorogodišnjih studija.

KanyeWest
19.10.2009, 19:14
Samo da dodam, Community college bi bio pravi ekvivalent našoj Višoj Školi, ali oni nisu ni ponudili da izabereš tu opciju, zato mislim da je ipak logičnije da označiš Vocational School nego University Degree.

dreamerns
19.10.2009, 20:17
Zanima me na koji nacin se ranguje nasa Visa skola u trajanju od dve godine (Visa Pedagoska - nastavnik srpskog jezika ) a na koji nacin Visa skola u trajanju od 1 godine ( Visa trenerska ) ?
Sta bih trebalo da upisem , da li je to ''Vocational School'', ''Some University Courses'' ili ''University Degree'' ?
Hvala puno


O ovome je vec 200x raspravljano, procitaj malo forum, pre nego sto postavis temu:

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=224

ivkodrg
20.10.2009, 05:56
O ovome je vec 200x raspravljano, procitaj malo forum, pre nego sto postavis temu:

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=224

Ukoliko , na linku koji si mi poslao, pronadjes odgovor kao se oznacava/prevodi Visa skola u trajanju od godinu dana , imas od mene vikend u Vegasu sa sve porodicom.
Mozda ipak da ti malo bolje procitas ono sto je 200 x diskutovano....

Zana
20.10.2009, 12:35
Trener iliti Coach ovde si nakon sto polazes za certificate (za Coach) i credentials (za dozvolu za treniranje u skolama). To se nadje na Google vrlo lako :grin: (totalno razlicita situacija sa DIF da se razumemo). Sad - tamo mogu da izdaju sto god hoce za jednogodisnju pripremu (toliko je priprema i ovde za certificate) ali ako trazis ekvivalent to ti je to. Sad - da li su predavanja za pripremu za polaganje ovih ispita drzana na univerzitetu, visoj ili nekoj totalno nezavisnoj ustanovi nije ni bitno - dokle god je priznato u nadleznoj asocijaciji. Tako je to ovde, a sad ne znam kakve se diplome i zvanja izdaju po Srbiji (ili susednim zemljama).

Pitanje: nakon koje Vise postajes nastavnik srpskog jezika? Zar nije odavno Visa Pedagoska za vaspitace, a Uciteljski fakultet za razrednu nastavu?

ivkodrg
20.10.2009, 14:38
Trener iliti Coach ovde si nakon sto polazes za certificate (za Coach) i credentials (za dozvolu za treniranje u skolama). To se nadje na Google vrlo lako :grin: (totalno razlicita situacija sa DIF da se razumemo). Sad - tamo mogu da izdaju sto god hoce za jednogodisnju pripremu (toliko je priprema i ovde za certificate) ali ako trazis ekvivalent to ti je to. Sad - da li su predavanja za pripremu za polaganje ovih ispita drzana na univerzitetu, visoj ili nekoj totalno nezavisnoj ustanovi nije ni bitno - dokle god je priznato u nadleznoj asocijaciji. Tako je to ovde, a sad ne znam kakve se diplome i zvanja izdaju po Srbiji (ili susednim zemljama).

Pitanje: nakon koje Vise postajes nastavnik srpskog jezika? Zar nije odavno Visa Pedagoska za vaspitace, a Uciteljski fakultet za razrednu nastavu?

Odgovor: Do januara 1998 godine se primalo na posao nastavnika srpskog jezika i sa zavrsenom Visom pedagoskom ; smer srpski jezik.
Mozda me niste razumeli , ja trazim samo sta da upisrem u prijavu za zelenu kartu, kako da se tretira moja visa trenerska skola u trajanju od godinu dana , i predavanja i ispiti drzani na Filozofskom fakultetu u Nisu.

Zana
20.10.2009, 14:57
Mozda me niste razumeli , ja trazim samo sta da upisrem u prijavu za zelenu kartu, kako da se tretira moja visa trenerska skola u trajanju od godinu dana , i predavanja i ispiti drzani na Filozofskom fakultetu u Nisu.

Pa ja sam ti gore odgovorila najbolje sto sam mogla. Razumem ja tebe, ne razumem drzavu koja deli diplome sakom i kapom koje posle na drugom trzistu ne mogu da se definisu. Ako si ti dali diplomu ti upisi Associates degree a ako nisu onda ne znam. Ako u ambasadi to ne prihvate u svakom slucaju imas cetvorogodisnju srednju skolu, zar ne? Ovde ne moze diploma da se dobije za godinu dana. Bolje od toga i ovog gore sto sam napisala ja ne mogu da odgovorim.

dreamerns
20.10.2009, 16:30
Ukoliko , na linku koji si mi poslao, pronadjes odgovor kao se oznacava/prevodi Visa skola u trajanju od godinu dana , imas od mene vikend u Vegasu sa sve porodicom.
Mozda ipak da ti malo bolje procitas ono sto je 200 x diskutovano....

Na tom linku se pricalo o toj temi (fakat za jednogodisnju visu skolu ni ja u zivotu nisam cuo). U svakom slucaju, na toj temi se prica o tome i nije bilo nikakve potrebe da zbog svog pitanja pokreces novu temu, mogao si se lepo tamo nadovezati.

KanyeWest
20.10.2009, 20:03
Pa ti ako si završio tu Višu Pedagošku, izaberi Vocational School bez obzira kako se tretira to što ti nazivaš Viša Trenerska (što je i meni čudno da se jednogodišnje studije nazivaju Višom Školom, ali kod lopova sve može samo ti plati školarinu), jer sve i da imaš dve Više Škole završene, tvoj highest level of education je opet Viša Škola tj. Associate Degree.

....ti upisi Associates degree...

Ne može da UPIŠE, jer online form nudi samo radio buttons da izabere od ponuđenih mogućnosti.

...u svakom slucaju imas cetvorogodisnju srednju skolu...

Generalno da, tj. u svakom slučaju ispunjava neophodan uslov u ovom pogledu, ali u ovom konkretnom slučaju popunjavanja aplikacije je bitno da izabere svoj highest level of education - dakle formalno bi lagao ako bi izabrao high school a ima neko više obrazovanje od toga.

Sloba_Kg
20.10.2009, 22:37
Odgovor: Do januara 1998 godine se primalo na posao nastavnika srpskog jezika i sa zavrsenom Visom pedagoskom ; smer srpski jezik.
Mozda me niste razumeli , ja trazim samo sta da upisrem u prijavu za zelenu kartu, kako da se tretira moja visa trenerska skola u trajanju od godinu dana , i predavanja i ispiti drzani na Filozofskom fakultetu u Nisu.

Ne znam kada si ti zavrsio tu visu trenersku na filiozofskom u Nisu ali znam da DIF zvanicno postoji od 1998 a prakticno od 200-te god u Nisu.
E sad sto se tvoje skole trenera tice zavisno od toga kad si je zavrsio dobio si stepen ili ne. Ako su ti predavanja drzana 1998 (ja tad upisao DIF u Nisu) onda si trener sporta, organizator rekreacije ili nesto trece (ne secam se koji je treci smer bio)
Ako sada (po cuvenoj Bolonji) ides za trenera onda imas akademsko zvanje.
Ne znam da li me razumes ali ti sa trenerske imas sertifikat ili tako nesto, a ne stepen.
Znam da je ovde ta trenerska tematika jako diskutabilna sto se nasih skola tice ali nije nemoguce uraditi transfer i polagati za licencu.

Zana
20.10.2009, 22:49
Pa ti ako si završio tu Višu Pedagošku, izaberi Vocational School bez obzira kako se tretira to što ti nazivaš Viša Trenerska (što je i meni čudno da se jednogodišnje studije nazivaju Višom Školom, ali kod lopova sve može samo ti plati školarinu), jer sve i da imaš dve Više Škole završene, tvoj highest level of education je opet Viša Škola tj. Associate Degree.
Ne može da UPIŠE, jer online form nudi samo radio buttons da izabere od ponuđenih mogućnosti.
Generalno da, tj. u svakom slučaju ispunjava neophodan uslov u ovom pogledu, ali u ovom konkretnom slučaju popunjavanja aplikacije je bitno da izabere svoj highest level of education - dakle formalno bi lagao ako bi izabrao high school a ima neko više obrazovanje od toga.

OK, upisi tacku! Jel' moze tako? :==D:

Izvini, ali nista ja tvoj post nisam razumela...

Ja sam se sad ulogovala na prijavu, i moja glava kaze da tri navedene opcije na prijavi i ne salju dalje "u bubanj" - Primary School, High School No Degree, i Vocational School.

Ovo pise u tom polju:

You must have a minimum of a high school diploma reflecting the completion of a full course of study (vocation schools or equivalency degrees are not acceptable) or be a skilled worker in an occupation that requires at least two years of training or experience to qualify...

Evo daljih definicija (opet):

A High School is a public secondary school usually including grades 9 through 12 (Princeton)

Vocational School is a public elementary/secondary school that focuses primarily on providing formal preparation for semi-skilled, skilled, technical, or professional occupations for high school-aged students who have opted to develop or expand their employment opportunities (Education.DC.gov)

Vocational School is a school, especially one on a secondary level, that offers instruction and practical introductory experience in skilled trades such as mechanics, carpentry, plumbing, and construction. (FreeOnline Dictionary)

Citaj ovo - zanat. Cim sa tim ne mozes na dalje skolovanje, to nije to (tretiraju je na kao educational vec training, to pise i na Wikipedia). I ti sad teraj coveka da izabere Vocational (pa ga posle nosi na dusi).

Da se ogradim - ovo su americke definicije. Ne znam po kojim pravilima radi osoblje u Ambasadi posto po pitanju edukacije imaju diskreciju (to su mi rekli pre par meseci u Konzularnom centru kad sam ih zvala oko ovoga). Moje licno misljenje je (ne mogu da dokazem nicim sem ovim definicijama) da Vocational, kao i Primary School i High School No Degree - vodi direktno i diskvalifikaciju.

KanyeWest
21.10.2009, 00:38
OK, upisi tacku! Jel' moze tako? :==D:

Pa ne može ni tako, a znala bi i ti da ne može da si pogledala tu online prijavu, jer opcija Associate Degree nije ponuđena uopšte, a to što sam ja napisao: 'ne može da upiše' se odnosilo na to da ti možda misliš da može da se upiše nešto "treće" na primer u polje custom u slučaju da ti ne odgovaraju ponuđene opcije.

To što sam rekao za srednju školu se odnosilo na činjenicu da tvoj savet da u svakom slučaju ima srednju školu ne rešava njegovu trenutnu nedoumicu tj. popunjavanje online prijave jer u tom pitanju mu se traži da navede najviši nivo obrazovanja koji ima.

To što si dovela u pitanje moj predlog da izabere Vocational School je već druga tema, i moguće i da si u pravu. Tačno je to da se Vocational School fokusira na to da pojedinca obuče(dakle više training nego education) za neku konkretnu struku, ali svakako da se Vocational School ne može poistovetiti sa našim zanatom tj. trogodišnjom srednjom školom. Razlog više za ovo je i ovaj tekst na Wikipedia-i: 'In the USA, vocational schools are usually considered post-secondary schools, but in some instances may take the place of the final years of high school.' Dakle u svakom slučaju diskutabilno pitanje, uglavnom oni su fino trebali da ponude mogućnost Associate Degree i sve rešeno za ljude koji imaju završenu Višu Školu, ali eto vidiš nisu što me uopšte ne čudi od njih.

Zana
21.10.2009, 05:33
Pa ne može ni tako, a znala bi i ti da ne može da si pogledala tu online prijavu,

Sta je s tobom? Sta da ti kazem, NE ZNAM ni da nadjem prijavu na internetu a kamoli da je PROCITAM. A ovo:

You must have a minimum of a high school diploma reflecting the completion of a full course of study (vocation schools or equivalency degrees are not acceptable) or be a skilled worker in an occupation that requires at least two years of training or experience to qualify...

sam u stvari prekucala iz People magazine jer prijavu nisam ni pogledala (?!)

A pogotovo necu da se raspravljam sad pogotovo sto kod vrlo osetljivih situacija ne konsultujem UNOFFICIAL internet sajtove (koliko god da volim Wikipedia za quick reference). Ja samo koristim zdravu logiku - vocation school je isto sto i vocational school i isto sto i occupation school. Na prijavi pise "vocation schools or equivalency degrees are not acceptable". Meni to dovoljno. Ko hoce da rizikuje neka proba, pa nek nam javi rezultate... ne znam sta drugo da kazem.

E sad ako "neko" misli da ce teranje maka na konac seckanjem fraza iz mojih recenica da pomogne ljudima koji imaju problem sa odabirom opcije vise nego da konstrukticno ucestvuje u temi - ja nemam nista protiv ali u tome ne bih da ucestvujem.

lenhi
21.10.2009, 08:37
Mislim da treba izbjegavait ovo što je Žana napisala oko tri prve opcije u izboru.
Bolje i zaokružiti nešto čemu ne pripadaš, pa posle objašnajvti da nisi znao, da si pogriješio, nego sebe u startu diskvalifikovati.
I ja mislim da Vocational, Primary School i High School No Degree vode u diskvalifikaciju.Narvano nisu to oni direktno naveli, ali su pustili ljude da to zaokružuju i kulturno ih sredili. Ja da imam neku trogodišnju srednju, ili tome slično, zaokružio bih High school degree pa bih posle objašnjavao njima da je to kod nas normalna srednja škola kao i četvorogodišnja. Bolje i boriti se sa prvom kovertom nego sebe eliminisati u startu dskvalifikacijom prijave.
Isto takođe postoji problem ljudi sa iskustvom i zanatom.
Moj rođak ima trogodišnju srednju, razbija godinama kao električar, ima iskustvo zanat u malom prstu, i sad treba on da bude nepoželjan, a neko sa fakultetom treba da ide ko nema blage veze sa mozgom?! Pa korisniji je državi i društvu neki iskusan majstor nego umišljena inteligencija!

Zana
21.10.2009, 09:02
Dakle u svakom slučaju diskutabilno pitanje, uglavnom oni su fino trebali da ponude mogućnost Associate Degree i sve rešeno za ljude koji imaju završenu Višu Školu, ali eto vidiš nisu što me uopšte ne čudi od njih.

I mene cudi nedostatak Associates Degree na njihovoj listi. Pretpostavljam da je razlog sto vecina zemalja koje imaju pravo apliciranja nemaju slican program. U poredjenju sa Srbijom to je citav GE deo, koji ima vise od 40 bodova - moze da bude da je to razlog jer Vise skole nemaju/nisu imale akademski GE level. E sad neko rece na forumu da su vise skole ukinute zbog Bolonjskog procesa (nisam upucena u ovo, jer nisam krocila u Srbiju od 2002-ge) pa moguce i da je to razlog jer skoro cela Evropa radi po Bolonjskom sistemu... ne znam, nije mi bas jasan izbor njihovih opcija ove godine.

Zana
21.10.2009, 09:20
Moj rođak ima trogodišnju srednju, razbija godinama kao električar, ima iskustvo zanat u malom prstu, i sad treba on da bude nepoželjan, a neko sa fakultetom treba da ide ko nema blage veze sa mozgom?! Pa korisniji je državi i društvu neki iskusan majstor nego umišljena inteligencija!

Vec nekoliko godina se radi na nekakvom Guest Worker Program koji bi pomogao u resavanju ilegalne imigracije. To je kao dodjes da radis na 3 godine i onda ti firma podnese zahtev za Green Card. Veoma dug put do statusa, i mnogi kriticari navode da je dobijanje Green Card gotovo nemoguce pod tim sistemom (jer zavisi od dobre volje firme). Takodje je diskutabilno ako ne postoji siguran put do Green Card, da li bi ljudi bili motivisani da se prijavljuju u ovaj program jer nakon tri godine moraju da se vrate nazad a vec su poceli da stvaraju zivot ovde. Vrlo je moguce da tu kategoriju radnika hoce u posebnim programima koji eventualno vode do imigracije - ali ne na samom pocetku. Dati imigracioni status odmah je rizicno za ekonomiju drzave i ja ih tu razumem: ako ti radnici ostanu bez posla bice im teze da nadju posao (jer su prilicno limitirani samo na taj posao) te ce stoga pasti na teret drzave. Znam da je surovo ali tako je to. U vecini slucajeva, fakultetski obrazovanoj osobi je lakse da se prilagodi novim uslovima i uz samo par dodatnih kurseva da krene totalno novu karijeru nego osobama koje imaju samo zanat. Dobar zanat vredi u svakoj zemlji, ali je malo teze napraviti taj prvi korak - znaci ispuniti stroge zahteve za dobijanje vize.

KanyeWest
21.10.2009, 15:23
Da li si ti svesna da se ti sama sebi podsmevaš svojim izjavama. Sad čitaj pažljivo i pokušaj da ti ovo konačno dopre do mozga:


A ovo:

You must have a minimum of a high school diploma reflecting the completion of a full course of study (vocation schools or equivalency degrees are not acceptable) or be a skilled worker in an occupation that requires at least two years of training or experience to qualify...

sam u stvari prekucala iz People magazine jer prijavu nisam ni pogledala(?!)

Svakako da si ovo pronašla na stranici online aplikacije, dakle pogledala si prijavu, ali sad ti tako pametna reci meni kako neko ko je pogledao prijavu i zna da na prijavi, u datom pitanju, ne postoji ponuđena opcija Associate Degree, niti mogućnost da se to dopiše, može da kaže sledeće:

... ti upisi Associates degree ...

OK, upisi tacku! Jel' moze tako?

Na citiranje tvojih fraza me teraš ti pošto ne vidiš dalje od svoje svakodnevno povređivane sujete koju uporno lečiš ovde seckajući fraze mnogobrojnih članova na ovom sajtu i terajući mak na konac sa njima. Sve ovo je jasno svakom ko provede samo 5 minuta čitajući tvoje elaborate postove ovde.

Zana
21.10.2009, 16:40
:grin:

Hej 'stovani K. West, pogledaj na Wikipediji pod "irony" mozda ti se i prosvetli pred ocima kako treba da citas moj post :woohoo:

Pisi ti sta hoces, ja se bas potresam hiljadama milja daleko da li ces ti da mi objasnjavas zasto upisi/izaberi/klikni nije prigodan izraz... :grin: Ja sam svoje diplome znala kako da "izaberem" na aplikacijama i za Green Card i za Citizenship a ti sad slobodno analiziraj rec po rec i na srpskom i na engleskom (ak' hoces cu ti ubacim i verziju na spanskom) :grin:. Quote that!

Sve ovo je jasno svakom ko provede samo 5 minuta čitajući tvoje elaborate postove ovde.

Pa ja se nadam da jeste.... pa da su moji postovi pomogli samo jednoj osobi, ja sam zadovoljna. Kakav je inace tvoj ucinak? Jesi podelio svoje iskustvo sa intervjua i zivota u Americi sa ljudima?
(Uh, samo nemoj da mi odgovoras molim te, ovo je hypothetical question)

KanyeWest
21.10.2009, 18:05
:grin:
Hej 'stovani K. West, pogledaj na Wikipediji pod "irony" mozda ti se i prosvetli pred ocima kako treba da citas moj post :woohoo:


Ma da li je moguće da si toliko glupa? Ovo gore sa "irony" pokušavaš da kažeš kako ja ne razumem da: OK, upisi tacku! Jel' moze tako? nisi mislila bukvalno nego je to bilo ironično. Pa da li ti shvataš da ne postoji ponuđena opcija Associate Degree pored koje bi ti kliknula što bi se manifestovalo kao tačka. Aloooooooo!!!???

Evo još jednom objašnjenje: Predložila si čoveku(i to ne samo njemu nego i još jednoj devojci u onoj drugoj temi) da upiše Associate Degree, pa sam ti ja (a i ona devojka ranije nego ti ne stižeš da konstatuješ to) čisto iz tehničkih razloga, pretpostavljajući da verovatno nisi pogledala prijavu, skrenuo pažnju da nažalost Associate Degree nije ponuđen kao opcija niti da postoji eventualno mogućnost da se dopiše nešto "treće" ukoliko nam ne odgovara ni jedna od ponuđenih opcija. Odgovor normalne osobe na ovo bi bio na primer: "Ah, da! E vidiš nisam pogledala prijavu, ali sam mislila de verovatno postoji polje u koje se upisuje nivo obrazovanja, ili nešto tome slično."

Međutim, kako je tebi pogubno da priznaš da si nešto previdela, makar to bilo i nešto sasvim banalno i trivijalno, ti nekim apsurdnim komentarima pokušavaš da očuvaš svoju nepogrešivost u izjavama za koju svakog zabole ona stvar, nego si se ti utripovala da si ovde uspela da se izdigneš na nivo poštovanja od strane drugih koji ti nedostaje u tvom svakodnevnom životu u kome si tretirana kao roba.

Zana
21.10.2009, 19:52
Ma, sta ti slusas sta ja laprdam... vidis da sam samo zavidna jer imas sve sto ja nemam: smart, perspective, educated, objective, understanding, knowledgeable, excellent communication skills, positive attitude... jos samo da te izvuku, i nema zime za tebe u US.

ivkodrg
22.10.2009, 19:44
Vec sam probao na drugoj temi da dobijem direktan odgovor na moje pitanje, ali nisam uspio. Da probam da budem jos direktniji :
U Nisu sam na 2000. godine zavrsio Visu trenersku skolu - Visi trener fudbala u trajanju od 12 meseci,sto je sve navedeno u diplomi.
Sad , sta bi bio ekvivalent obrazovanja u prijavi za zelenu kartu, da li ''Some University Courses'' ili nesto drugo ?

dreadnot
23.10.2009, 08:43
Mislim da je to najbolje, jer koliko sam do sada shvatio iz svih postova u toj drugoj temi, kod njih nema jednogodisnjeg skolovanja koje se zavrsava dipolomom. Imas zavrsenu srednju skolu, sto potvrdjuje sledeci stepen koji si zapoceo, a to je nesto kurseva na Univerzitetu, koje, predpostavljam da tako razmisljaju, nisi mogao da upisujes bez zavrsene srednje skole. O tome kako ces sa time ako odes, to je vec prica za Ameriku i njihovo priznavanje nasih "diploma"

lenhi
23.10.2009, 09:26
Vec sam probao na drugoj temi da dobijem direktan odgovor na moje pitanje, ali nisam uspio. Da probam da budem jos direktniji :
U Nisu sam na 2000. godine zavrsio Visu trenersku skolu - Visi trener fudbala u trajanju od 12 meseci,sto je sve navedeno u diplomi.
Sad , sta bi bio ekvivalent obrazovanja u prijavi za zelenu kartu, da li ''Some University Courses'' ili nesto drugo ?
Pretjeruješ druže. Tamo su ti ljudi dali odgovore koje su znali. Shvatam da ti je frka, ali vidiš da ljudi nemaju odgovor za tvoje pitanje. Uzmi u obzir sve ono što su ti predlagali, i sam donesi neki zaključak. Daviš sa jednim istim pitanjem i vrtiš u krug a vidiš i sam da niko nije ekspert i prorok da zna kako će ameri da tretiraju tvoju Višu jednogodišnju školu.

ivkodrg
23.10.2009, 16:36
Hvala svima na vremenu i objasnjenjima.Ici cu sa High school diploma , a ako dodjem do intervjua, ne verujem da ce biti problema ako budem imao nesto vise.Laicki, mislim da bi pravili problem ako je obratno.

nemili
29.10.2009, 18:50
Zaboravila si adjustable to new environment. :grin:

dreadnot
30.10.2009, 09:04
Uopste mi nije jasno cemu svadje, zar nemate pametnija posla nego da terate mak na konac? U situaciji i na mestu na kome se svi trude da pomognu drugima podizati tenziju, prozivati i vredjati je neprimereno. Mogu li da zamolim da sukobi misljenja ostanu "u rukavicama", a da se sukobljavaju samo cinjenice. Ako neko ima ideju, makar i pogresnu, to se da pobiti argumentima, a ne vredjanjem.

greenchocolate
14.11.2009, 17:07
Ja takodje imam visu skolu od dve godine, i konsultovala sam se sa sestrom koja zivi u Americi, ona mi je rekla da kod njih postoji takodje koledz od dve godine, a definise se kao "Junior colledge" , a tako sam ja i stavila u prijavi, ako se dobro secam ( mislim da u prijavi ima stavka gde treba da se napise nivo obrazovanja). Mislim da bi i visa trenerska mogla da spada u Junior colledge, a ako ne tu onda pod stavkom- some University courses

Zana
14.11.2009, 20:54
Ja takodje imam visu skolu od dve godine, i konsultovala sam se sa sestrom koja zivi u Americi, ona mi je rekla da kod njih postoji takodje koledz od dve godine, a definise se kao "Junior colledge" , a tako sam ja i stavila u prijavi, ako se dobro secam ( mislim da u prijavi ima stavka gde treba da se napise nivo obrazovanja). Mislim da bi i visa trenerska mogla da spada u Junior colledge, a ako ne tu onda pod stavkom- some University courses

Ne postoji Junior College, vec Junior College Student. Pre nekoliko decenija koriscen je ovaj termin koji ti pominjes, sada su to Cummunity Colleges (Public Colleges). Mada neke institucije i dalje koriste ovaj termin, vecina ljudi moze biti zbunjena takvom definicijom. Ne verujem da postoji i jedan zvanicni formular u USA koji ce imati Junior College u svojoj klasifikaciji skolovanja vec two-year and four-year Colleges:


Freshman Student, manje od 30 units (credits), prva godina
Sophomore Student, 30-59 units (credits), druga godina
Junior Student, 60-89 units (credits), treca godina
Senior Student, 90 i vise units (credits), cetvrta godina


Sto se tice Vise Skole za Trenere o kojoj je rec, vec smo diskutovali o tome: u pitanju je Certificate u Americi, a postoji Kinesiology Physical Education A.A. Degree za koju je potrebno minimum 60 units (sto je realno oko dve i po godine redovnog studiranja). Ovaj Major obuhvata obavezne predmete kao sto su:

Human Anatomy
Human Physiology
Introduction to Kinesiology
Introduction to Sports Injuries
General Psychology
Introduction to Sociology
Fundamentals of Healthful Living
Introduction to Exercise Physiology
Basketball, Volleyball, Softball
Racket Sports
Track and Field
Coaching Football (American)
Coaching Baseball
Emergency Care and Water Safety Instruction
Sports Management
General Education: English, Math, Physics, Chemistry, History


Ako se vecina ispita polozena na Visoj Trenerskoj slaze sa ovim, onda moze da se kaze diploma - ja ne mogu da tvrdim, ali moze da se proba jednogodisnje skolovanje kao College - mozda Ambasada prihvati. Ambasada ima drugacije parametre od skolskih institucija jer su fokusirani samo na izdavanje vize i prihvataju lokalne definicije i sisteme skolovanja. Jednom kad se dodje ovde - onda je to drugacija prica. Ambasada ima "labavije" uslove kada je u pitanju skolovanje, nego obrazovne institucije i poslodavci u USA.

Vise o skolovanju na Skolovanje u USA (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/skolovanje/).

P.S.
Kad sve ovo rekoh, samo da dodam - uslov je da imate zavrsenu srednju skolu, ako niste sigurni gde pripada vase obrazovanje a imate srednju (12 godina) skolu zavrsenu - ja licno bih to stavila. Cilj je da dobijete vizu a ne posao ili nesto drugo. Po meni - znaci ja bih tako uradila, stavila bih ono sto je sigurno, pa onda ako me pitaju zasto nisam stavila nesto vise ja bih rekla - moja diploma nije odgovarala klasifikaciji na prijavi. Srednja skola je dakle dovoljna za dobijanje Zelene Karte. E sad, ova moja logika ne moze da se primeni na slucajeve gde su ljudi zavrsavali trogodisnje skole i upisali i zavrsili Vise skole, ili one koji su vanredno dali cetvrti stepen. Znaci ja licno - bih uvek izabrala ono sto znam da je sasvim dovoljno za Vizu. Ne radi se verifikacija diploma ili slicno...jedini cilj je da se dobija viza - a ona se dobija i sa zavrsenom Srednjom skolom. Kad dodjete ovde, i pocnete da trazite posao - e onda je vreme da razmisljate kako da prijavite svoje skolovanje.

City Lights
15.11.2009, 14:24
Da se nadovežem na ovu temu s novim pitanjem.

Moja prijateljica namjerava se također prijaviti za GC lottery, završila je University, a sad pohađa Master.. da li da u prijavi odabere University Degree ili Some graduate level courses? Pretpostavljam da ovo potonje znači da je u procesu pohađanja mastera?

Hvala!

sunnyL
15.11.2009, 20:06
Vidis, i ja sam upisala master, ali sam navela University degree.

City Lights
16.11.2009, 21:56
Zna li netko sto je ispravnije staviti?

dreadnot
17.11.2009, 08:59
Da se nadovežem na ovu temu s novim pitanjem.

Moja prijateljica namjerava se također prijaviti za GC lottery, završila je University, a sad pohađa Master.. da li da u prijavi odabere University Degree ili Some graduate level courses? Pretpostavljam da ovo potonje znači da je u procesu pohađanja mastera?

Hvala!

Ja bih stavio University degree - ima diplomu u rukama i moze da je pokaze u svakom trenutku. S obzirom na to da na tom nivou nista ne znaci da li je samo diplomirala ili je na masteru, jer ispunjava skolski uslov, neka ne komplikuje sebi zivot... ionako nema uticaja...

City Lights
17.11.2009, 20:51
Slažem se... Hvala Dreadnot!

Wire
28.11.2009, 19:51
Pozdrav svima.
Pre svega, hvala ljudima koji su napravili site/forum, a zatim i svima onima koji prenose svoja iskustva sa prijave ili po dolasku u USA.

Pazljivo sam iscitao sve komentare na ovoj temi i nadam se da sam pravilno definisao termine za trazene nivoe obrazovanja.
Da li bi neko mogao da mi potvrdi da ce ovo biti ispravni unosi?

1. Diploma vise skole dobijena nakon 60% datih ispita na Ekonomskom fakultetu - associate's degree
2. Gimnazija (drustveno-jezicki smer), 4 godine skolovanja - high school degree

Marko3
24.02.2010, 17:06
Prilikom prijave ako se zabunom naveo netočan stupanj obrazovanja dali može šta da se desi ako utvrde da to nije to ili se to naknadno putem nekih dokumenata dokazuje?

dejancic
24.02.2010, 18:42
Ukoliko budes izvucen prilikom intervjua ces trebati da dokazes svoje obrazovanje tako sto ces pokazati svoju diplomu. Ukoliko pod netacan stepen obrazovanja mislis da si kliknuo x na polje srednja skola sa diplomom, a nemas cetvorogodisnju srednju skolu u problemu si. Ako si naveo neki visi stepen obrazovanja koji ne posedujes, trebalo bi da bude dovoljno da im pokazes diplomu srednje, a da li ce oni tvoje neposedovanje diplome onoga sto si kliknuo tumaciti kao laz znaju samo zaposleni u ambasadi. Sve u svemu, o tom potom, sacekaj prvu kovertu pa ces onda ispravljati svoju gresku, ako bude bilo potrebno...

Marko3
24.02.2010, 20:44
Ukoliko budes izvucen prilikom intervjua ces trebati da dokazes svoje obrazovanje tako sto ces pokazati svoju diplomu. Ukoliko pod netacan stepen obrazovanja mislis da si kliknuo x na polje srednja skola sa diplomom, a nemas cetvorogodisnju srednju skolu u problemu si. Ako si naveo neki visi stepen obrazovanja koji ne posedujes, trebalo bi da bude dovoljno da im pokazes diplomu srednje, a da li ce oni tvoje neposedovanje diplome onoga sto si kliknuo tumaciti kao laz znaju samo zaposleni u ambasadi. Sve u svemu, o tom potom, sacekaj prvu kovertu pa ces onda ispravljati svoju gresku, ako bude bilo potrebno...

Hvala na odgovoru!To je bilo ono mislim jedno a kliknem drugo sasvim slučajno!Teško da će do intervjua doći,prva prijava tek ali eto zanimalo me!

saki81
09.03.2010, 18:33
Pozdrav svima!
Interesuje me da li sam pravilno popuno ovaj deo oko skole?Naime imam zavsenu srednju saobracajnu skolu (III stepen-redovno), IV stepen (vanredno -tehnicar) i nakon ovoga sam zavrsio i za instruktora voznje V stepen (jednogodisnje obrazovanje).
U prijavi sam kliknuo na Vocational school.
Da li je to ÖK ili sam trebao da stavim High School Degree? :wacko:

barajevo31
10.03.2010, 20:04
Nisam 100% siguran ali ti valjda gledaš šta imaš najviše od škole, znači koji ti je najviši stepen. Peti? Ako je tako onda si trebao upisati High School Degree, nema veze da li je redovno ili vanredno. To je tvoje obrazovanje.

dreadnot
11.03.2010, 08:52
Ni ja ne mogu da tvrdim pouzdano, ali je mozda ipak bilo bolje da si stavio High School Degree

saki81
11.03.2010, 17:51
Hvala na odgovorima,mada je to stepovanje skole lose uradjeno na prijavi tj.bez nekog posebnog objasnjenja.
Kontao sam da je High School Degree srednja cetvorogodisnja,a posto imam V stepen logicno mi je bilo kao Vocational school.
Ako budem slucajno izvucen da li postoji mogucnost kad dobijem prvu kovertu da tamo stavim High School Degree ili moram onako kako sam napisao u prijavi?

lala
11.03.2010, 21:44
Ja mislim,koliko sam zakljucio listajuci postove po forumu,da kad ti stigne koverta osnovne podatke moras upasati kako si ih upisao u prijavi + jos neki dopunski podaci kojih nije bilo u prijavi.

zeleni1122
12.03.2010, 23:49
Pozdrav svima!
Interesuje me da li sam pravilno popuno ovaj deo oko skole?Naime imam zavsenu srednju saobracajnu skolu (III stepen-redovno), IV stepen (vanredno -tehnicar) i nakon ovoga sam zavrsio i za instruktora voznje V stepen (jednogodisnje obrazovanje).
U prijavi sam kliknuo na Vocational school.
Da li je to ÖK ili sam trebao da stavim High School Degree? :wacko:

pozdrav!
mene zanima situacija sa 3 godisnjom skolom.koliko se ja razumijem u engleski high school no degree bi znacilo da si poceo skolu ali nisi zavrsio(ustvari nemas diplomu) a da high school degree znaci da si tu skolu zavrsio.pricao sam sa prijateljicom iz rusije koja zivi u usa i ona kaze da 3 godisnja redovna skola vrijedi(u rusiji srednja skola traje 3 god.) jer i oni sami u uputama kazu da je uvjet high school, 12 godina obrazovanje ili obrazovanje iste vrijednosti.mozda nisam u pravu ali mislim da 3 godisnja skola(zanat)vrijedi kao srednja skola.molim pomoc

dejancic
12.03.2010, 23:56
pozdrav!
mene zanima situacija sa 3 godisnjom skolom.koliko se ja razumijem u engleski high school no degree bi znacilo da si poceo skolu ali nisi zavrsio(ustvari nemas diplomu) a da high school degree znaci da si tu skolu zavrsio.pricao sam sa prijateljicom iz rusije koja zivi u usa i ona kaze da 3 godisnja redovna skola vrijedi(u rusiji srednja skola traje 3 god.) jer i oni sami u uputama kazu da je uvjet high school, 12 godina obrazovanje ili obrazovanje iste vrijednosti.mozda nisam u pravu ali mislim da 3 godisnja skola(zanat)vrijedi kao srednja skola.molim pomoc

Sto vise primera sve vise razlicitih misljenja. Jedni su prosli sa vanredno zavrsenim cetvrtim razredom jedni su imali problema pa su se ''izvadili'' na radno iskustvo, ali nazalost mislim da se do sada niko nije javio da je prosao intervju sa samo tri zavrsena razreda srednje skole. Izvini, ali cini mi se da je tako. Jedan od poslednji primera koji mozes naci na forumu je clan Elizabeta koju su pre par dana odbili, jer nije imala redovno zavrsen cetvrti razred srednje skole...

dare_ns
13.03.2010, 10:11
Ne kontam koji deo ljudima nije jasan...
12 godina školovanja je potrebno da bi njima to bilo istovetno sa HighSchool.

Za srbiju je 8 razreda osnovne + 4 razreda srednje škole = 12 godina školovanja,
mislim da je BiH pre nekoliko godina uveo 9 razreda osnovne i 3 srednje, i to prolazi.

dovoljno je pročitati sadržaj uputstva (http://www.travel.state.gov/pdf/DV-2011instructions.pdf).
Mislim da negde ima i na srpskom...

denis159
01.07.2010, 16:36
Puno pozdrava!

imam jedno pitanje imam zavrsenu 3-godisnju srednju skolu nakon toga zavrsio 2 tecajeva po 6 mjeseci koji mi upisani u radnu knjizicu, uz to imam i 7 godina radnog staza dali je to dovoljno za prijavu ili mora bit cetverogodisnja

:drool:

dragance
01.07.2010, 17:44
Puno pozdrava!

imam jedno pitanje imam zavrsenu 3-godisnju srednju skolu nakon toga zavrsio 2 tecajeva po 6 mjeseci koji mi upisani u radnu knjizicu, uz to imam i 7 godina radnog staza dali je to dovoljno za prijavu ili mora bit cetverogodisnja

:drool:
Skola mora biti cetvorogodisnja, ali te iskustvo moze izvuci sto zavisi od toga u cemu imas iskustvo, kojim poslom si se bavio?

denis159
01.07.2010, 23:29
Ugostiteljsku (konobar) radim u struci

ima li smisla aplicirat da me ne diskvalificiju?

spectra
01.07.2010, 23:54
Ugostiteljsku (konobar) radim u struci

ima li smisla aplicirat da me ne diskvalificiju?

Ja mislim da ima, al naravno mozes se konsultovati i sa ambasadom. Inace, prenosim ti informaciju sa sajta ambasade:

Podnosilac prijave za Program DV-2011 mora imati:

*srednjoškolsko obrazovanje ili završeno dvanaestogodišnje školovanje (završene osnovna i srednja škola), što odgovara američkoj srednjoškolskoj diplomi, ili
*dvije godine radnog iskustva u zadnjih pet godina u zanimanju koje zahtijeva barem dvije godine obuke ili iskustva prema pravilima američkog Ministarstva rada (link za ovo ministarstvo možete pronaći na slijedećoj adresi: http://www.travel.state.gov).
Izvor:http://bosnian.sarajevo.usembassy.gov/viza-lutrija.html

Koliko vidim ti spadas u ovu drugu kategoriju. ;)

Zana
02.07.2010, 08:23
'Ajmo opet :nene:

Na sajtu Ambasade u Bosni upucuju na zvanicni sajt za objasnjenje oko kvalifikacija preko poslova. Pitanje 13 u instrukcijama za lutriju kaze sledece:

To qualify for a DV on the basis of your work experience, you must have, within the past five years, two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher.

Da se ne bismo vise ponavljali (please), spisak ovih poslova i linkovi ka zvanicnim izvorima se nalaze ovde (http://www.zelenalutrija.com/prijava-na-lutriju/#faq), na stranici Prijava za Lutriju (http://www.zelenalutrija.com/prijava-na-lutriju/#faq)- pod Education.

Za poslove konobara ne treba dve godine treninga, odnosno nivo obuke/obrazovanja nije 7 ili iznad...

To sad sve moze da izgleda cudno (po sistemu ako nemas srednju skolu, kako onda mozes da imas radno iskustvo kao sudija), ali to je tako jer u USA moze da se upise univerzitetski program bez diplome srednje skole (ako su rezultati na testiranju dobri).

Eto - ukoliko nemate 12 godina skolovanja (redovno zavrsenih), a imate iskustvo u poslovima VKV ili KV kategorije - mislim da je uzaludno i pokusavati... e sad moze da se proba na srecu, ali ja ne znam gde da se nadje snaga da se prezivi ako neko bude toliko srecan da bude izvucen od tolikih aplikacija, a onda ga odbiju na intervjuu...

weeconic
01.10.2010, 03:26
Pozdrav svima,

Pošto sam sad 2 sata čitao forum, a prije toga i uputstva na GC stranici, moram nažalost konstatirati da se nemogu prijaviti na lutriju jer sam završio 3-godišnji zanat (Bravar) 1988. god. a pošto je tada kod nas bila osmo godišnja osnovna škola, dolazim samo na 11 godina školovanja, uz to imam još i problem što radim 20 godina u raznim poslovima metalne industrije ali kao "pomoćni" radnik tako da ni s iskustvom nemogu aplicirati :no:

Sretno svima...

Neverhood
01.10.2010, 06:21
A nisi ozenjen jel ili ni zena nema srednju ili iskustvo u poslu adekvatno za DV?

weeconic
01.10.2010, 22:58
A nisi ozenjen jel ili ni zena nema srednju ili iskustvo u poslu adekvatno za DV?

Nisam oženjen.

Razmišljam da napravim 2 godine prekvalifikaciju za elektroničara, ali neznam dali oni to onda priznaju kao dodatne 2 godine škole, imao bi tada ukupno 13 godina školovanja sa mojom prijašnjom Srednjom Školom i to bi matematički bilo dovoljno, ali je problem što neznam dali to oni ubrajaju u školovanje?

Kad bi neko znao odgovor na to bio bih mu zahvalan cijeli život i bio bi uvijek dobrodošao gost kod mene :bravo:

Marko3
10.10.2010, 19:19
Kod prijave stavljam onaj nivo obrazovanja koji mogu dokazati, u mom slučaju četverogodišnju elektrotehničku školu?Nakon srednje škole nastavio sam sa školovanjem i upisao višu trogodišnju školu (veleučilište) koju još nisam završio.

Hoću zeznuti nešto ako navedem samo tu srednju školu?Mislim ono daj Bože ako budem izvučen a u međuvremenu završim i ovu višu školu hoće to predstavljati kakav problem?

Hvala vam!

ZeljkoUSA
10.10.2010, 20:30
Kod prijave stavljam onaj nivo obrazovanja koji mogu dokazati, u mom slučaju četverogodišnju elektrotehničku školu?Nakon srednje škole nastavio sam sa školovanjem i upisao višu trogodišnju školu (veleučilište) koju još nisam završio.

Hoću zeznuti nešto ako navedem samo tu srednju školu?Mislim ono daj Bože ako budem izvučen a u međuvremenu završim i ovu višu školu hoće to predstavljati kakav problem?

Hvala vam!
Obavezno navedi samo onu skolu koju si zavrsio u trenutku podnosenja prijave (srednja skola). Ukoliko zavrsis visu skolu u medjuvremenu, odlicno...

Barbosa
20.10.2010, 18:28
Obavezno navedi samo onu skolu koju si zavrsio u trenutku podnosenja prijave (srednja skola). Ukoliko zavrsis visu skolu u medjuvremenu, odlicno...Da li moze mala pomoc,upravo popunjavam pa me zanima sta da odaberem u vezi skole,napominjem da imam zavrsenu visu poslovnu skolu u Beogradu i prva sam generacija od kad su je prebacili sa dve na 3 godine studija.
Znaci visa skola 3 godine,sta odabrati
Hvala

ZeljkoUSA
20.10.2010, 19:52
Da li moze mala pomoc,upravo popunjavam pa me zanima sta da odaberem u vezi skole,napominjem da imam zavrsenu visu poslovnu skolu u Beogradu i prva sam generacija od kad su je prebacili sa dve na 3 godine studija.
Znaci visa skola 3 godine,sta odabrati
Hvala
Moja preporuka: staviti Some Univesity Courses. Nema potrebe rizikovati i staviti University Degree, pa posle razmisljati kako oni na to stepenovanje gledaju. Svakako to nece biti odlucujuce pri izvlacenju, a ako se da pogresan podatak moze biti itekako odlucujuce.
Srecno :;D::;D:

Barbosa
20.10.2010, 23:26
Moja preporuka: staviti Some Univesity Courses. Nema potrebe rizikovati i staviti University Degree, pa posle razmisljati kako oni na to stepenovanje gledaju. Svakako to nece biti odlucujuce pri izvlacenju, a ako se da pogresan podatak moze biti itekako odlucujuce.
Srecno :;D::;D:JBG ja stavio University Degree tako sam negde procitao na forumu da su stavljali

Zana
20.10.2010, 23:32
To je u redu - AA, BA, BS, sve su to University degrees...

Barbosa
20.10.2010, 23:43
To je u redu - AA, BA, BS, sve su to University degrees...E hvala puno Žana, znaci ok je,jos samo da prijavim devojku,ona je zavrsila srednju pravno birotehnicku 3 godine,nadam se da to zadovoljava High School degree

Dajana_84
21.10.2010, 00:05
High School degree podrazumijeva redovno 12-godišnje školovanje, tako da se 3-godišnja ne priznaje. Jedino ako ima radnog iskustva, pa da pokuša preko toga?

oktobar10
27.10.2010, 17:01
Da li se ovaj uslov o minimalnom obrazovanju odnosi samo na aplikanta ili i na supruznika?

sunnyL
27.10.2010, 18:35
Sta znaci "some graduate level courses" tj. sta podrazumeva taj nivo obrazovanja??

AntaresNS
27.10.2010, 19:26
Nezavrsene master ili doktorske studije, to znaci "some graduate level courses". Undergraduate studies su osnovne studije a graduate studije su master i doktorske tj. postdiplomske studije

Sasha83
28.10.2010, 18:30
Pozdrav drustvo!
Moja devojka je diplomirala na arhitekturi u Beogradu pre nesto vise od godinu dana. E sad, problem je sto jos uvek dobila diplomu za master studije jer je sada na celom Bg univerzitetu frka oko tih diploma i ne izdaju ih jos uve. Ima samo diplomu za prve tri godine dok za master studije ima uverenje o diplomiranju. Moze li u formularu da napise da ima master degree ili bi trebala da stavi University degree ili Some Graduate Level Courses?
Ja sam inace zavrsio Visu gradjevinsku u trajanju od 3 godine i takodje jos uvek nisam dobio diplomu iz istih razloga dok sam uverenje o diplomiranju izvadio. U medjuvremenu sam upisao i specijalisticke studije koje traju dva semestra i nakon kojih bih trebao da imam naziv "professional master", a koje su drugi nivo obrazovanja, kao i master studije, po novom zakonu... Kao ni ona, ni ja ne znam da li smem da stavim University degree ili nesto ispod toga?

AntaresNS
28.10.2010, 18:57
Ako je zavrsila ukupno 5 godina onda je master jer su u USA studije 4+1. Mislim da nema veze sto jos uvek nema diplomu, bitno joj je uverenje o zavrsenim studijama sto znaci da fakultet stoji iza toga da je ona diplomirala...a kako nasi ljudi rade u ambasadi, znace o cemu se radi.

Ti, s' druge strane, imas 3+1 godinu koliko sam shvatio...to po njihovom sistemu dodje bachelor (jer traje 4 godine). Da li ce ti i sta priznati, videces kad budes radio credential, za samu lutriju upisi da imas bachelor tj. university degree. Koliko sam obavesten da se u USA priznaje ako je neko zavrsio 3 godine po Bolonji kao bachelor...Neka me ispravi neko ako gresim

Vuvuzela
28.10.2010, 21:40
[QUOTE[/QUOTE]

Sasha83 kad se završi studij - studij je završen! Nitko ne dobije diplomu odmah. Na promocije se čeka i više od šest mjeseci i to je normalno. Za sve potrebe u međuvremenu fakultet izdaje uvjerenje koje dokazuje da je studij uspješno završen i to je jednakovrijedno diplomi (do njenog izdavanja).

Sasha83
29.10.2010, 13:37
Hvala ljudi! :ziveli2:
Tako smo i mislili ali opreza nikad dosta kad su ovakve stvari u pitanju!

sunnyL
30.10.2010, 11:38
Znaci, ako sam upisala master studije, polozila nekoliko ispita, ali ne sve tj.nisam ga jos zavrsila, kao nivo obrazovanja traba da upisem "some graduate level courses"??

Barbosa
31.10.2010, 20:42
High School degree podrazumijeva redovno 12-godišnje školovanje, tako da se 3-godišnja ne priznaje. Jedino ako ima radnog iskustva, pa da pokuša preko toga?Ona je zavrsila 3 godine srednju skolu pravnobirotehnicku i ima 2 god i 7 meseci staza jel to dovoljno?
Sta treba da cekiram prilikom odabira skole i kako to ide sa stazom?

Barbosa
31.10.2010, 21:45
Zna li neko sta da cekiram u ovoj gore situaciji i da to prodje

Neverhood
01.11.2010, 00:33
Zna li neko sta da cekiram u ovoj gore situaciji i da to prodje

Ako umete da dokazete da 2 godine radi u struci zahtevanu od strane americke vlade onda nema problema. U uputsvu za prijavu pise gde i kako mozete proveriti. Samo pozurite...

Boris85
02.02.2011, 15:03
Ovo mi je prvi post, a Forum pratim već neko vreme i mislim da je jako koristan jer pruža sve potrebne informacije oko prilično komplikovane i zamorne procedure dobijanja GC.

Proveo sam pola godine radeći u SAD preko jedne studentske organizacije i vratio sam se novembra prošle godine. Generalno, Amerikom sam oduševljen, a povučen ovim iskustvom sam rešio da realizujem planove o odlasku ''preko bare'' koje imam već nekoliko godina. Nisam se prijavio za DV 2012 jer hoću da pozavršavam neke stvari koje imam ovde, ali planiram da se prijavim oktobra ove godine. Ali, imam jednu nedoumicu. Završio sam trogodišnju školu posle koje sam vanredno dao četvrti stepen. Po informacijama sa foruma, vanredno završena srednja škola vas diskvalifikuje pošto po USA obrazovnom sistemu srednje obrazovanje mora biti završeno redovno. Međutim, ja sam posle 4. stepena normalno upisao (i završio) molekularnu biologiju i fiziologiju na Biološkom fakultetu u BG, tako da imam fakultetsku diplomu. Interesuje me hoće li mi, iako imam završen fakultet, praviti problem zbog vanredno položenog 4. razreda srednje škole.

Eto, toliko. :grin: Hvala svima unapred.

botexag
02.02.2011, 15:22
@boris85

ti u aplikaciji navodis najvisi zavrseni stepen skolovanja
a to fakultet, niko te u tom slucaju i ne pita za srednju skolu
tako da po meni neces imati problema

AntaresNS
02.02.2011, 16:31
*Boris85*

Neces SIGURNO imati nikakvih problema jer je u American Corner-u receno da nema veze da li si zavrsio srednju skolu redovno ili vandredno ako si u medjuvremenu upisao i zavrsio fakultet, tada ti se gleda (normalno) samo ta diploma...

Boris85
02.02.2011, 17:51
Hvala na brzim odgovorima. :)

Žana je napisala kako se vanredno završena škola ne važi jer se na to gleda kao na GED (General Educational Development), a ne kao na redovno stečeno obrazovanje. Međutim, ja sam pretpostavljao da je to samo u slučaju ako takvu školu prijavljuješ kao Highest Level of Education, a ja imam završen fakultet. E, sad, tek ostaje da se vidi šta ću od njega, pošto sam ja upisao studije 2005. godine po starom programu (4 godine), a 2008. nakaradno i navrat-nanos uvedoše Bolonju, po kojoj studije traju 3+2 godine (osnovne+master). Mi koji smo upisali po starom smo dobili zvanje ''diplomirani'', što se izjednačava sa masterom, ali, kako se ispostavilo, samo u Srbiji jer ja sa tom diplomom ovde mogu odmah da upišem doktorske studije, dok bih u inostranstvu morao prvo ići na master, odnosno tamo smo izjednačeni sa ''bachelor'' diplomom.

AntaresNS
02.02.2011, 20:33
Borise, u USA osnovne (bachelor) studije traju 4 godine kao i kod nas po starom programu a MSc godinu dana. Sto se samog izjednacavanja tice i oko toga sta ce ti priznati, to ces vec videti kad uradis evaluation (npr. www.wes.org) tako da ne trebas da se brines oko toga sto ti studije nisu trajale 3 godine :;D:

Boris85
02.02.2011, 21:15
E, veruj mi da se ja oko fakulteta uopšte ne cimam, samo hoću da kažem kako je kod nas haos što se toga tiče, ljudima nije jasno na čemu su, svako malo se nešto menja, a nadležni se prave ludi!

helenaelena
12.02.2011, 19:14
Moj muz ima tri godine srednje skole,da li on moze da aplicira?On je elektromonter...hvala unapred:nene:

botexag
12.02.2011, 19:38
Moj muz ima tri godine srednje skole,da li on moze da aplicira?On je elektromonter...hvala unapred:nene:

sa tri godine srednje skole ne moze da aplicira....
moze samo na osnovu godina iskustva u poslu, pod uslovom da je taj posao cenjen na njihovoj listi poslova...a obicno nije

chombe_bg
13.02.2011, 03:42
Jedna te ista pitanja se vrte u krug a sazvakana su milion puta do sada.Pobogu ljudi,citajte malo taj forum!:realmad:

Boris85
13.02.2011, 11:28
OK, hajde lepo da rezimiramo, a na osnovu prethodnih postova, kako bi se izbegla dalja preganjanja i postavljanja već hiljadu puta postavljenih pitanja.

Prvo, ne može se aplicirati sa trogodišnjom srednjom školom (vrv zato što takav koncept srednjoškolskog obrazovanja u USA ne postoji) ukoliko nemate (najmanje) dve godine radnog iskustva u zadnjih pet godina koje je komplementarno sa klasifikacijom i standardima američkog Ministarstva rada (Department of Labour). U tom slučaju vam radno iskustvo nadomešćuje školu. Međutim, ovo je tricky jer ti poslovi po njihovim propisima moraju biti iz 4. ili 5. kategorije poslova koju je propisalo Ministarstvo, odnosno za koje treba imati određen nivo obučenosti, a to su (za 4. kategoriju): accountants, sales managers, database administrators, teachers, chemists, environmental engineers, criminal investigators, and special agents, a za petu: ibrarians, lawyers, aerospace engineers, wildlife biologists, school psychologists, surgeons, treasurers, and controllers. E, sad, čisto sumnjam da neko sa završenom trogodišnjom školom u Srbiji ima dve godine radnog iskustva kao neurohirurg, pa ako ste npr. završili trogodišnju saobraćajnu školu i posle toga radili dve, tri, pet, deset... godina kao automehaničar- tough luck :no: ! Evo linka gde se nalaze te kategorije poslova: http://www.onetonline.org/help/online/zones"]http://www.onetonline.org/help/online/zones.

Drugo, vanredno završena srednja škola ili četvrti stepen se takođe ne važe jer se po američkim kriterijumima računaju kao GED (General Educational Development) i ne spadaju u redovno srednjoškolsko obrazovanje od 12 godina, što je uslov za prijavu.

Treće- a ovo je bio i moj problem- ako ste posle završenog 4. stepena srednje škole završili i neki fakultet ili višu školu, onda srednja škola više ne predstavlja prepreku za aplikaciju jer vam se to više obrazovanje gleda kao Highest Level of Education.

Eto, nadam se da će ovo nekome biti od pomoći. :grin:

Boris85
13.02.2011, 14:04
Moj muz ima tri godine srednje skole,da li on moze da aplicira?On je elektromonter...hvala unapred:nene:

Minimum četvorogodišnja škola, ništa ispod, znači ne može! Ako bi pokušao da se prijavi na osnovu radnog iskustva, to bi morali biti poslovi iz 4. ili 5. kategorije, a ne verujem da mnogo ljudi sa trogodišnjom školom ispunjava taj uslov. Čak i da vanredno završi četvrti stepen, to bi se sa njihove strane vodilo kao GED, a ne redovno 12-godišnje obrazovanje, tako da bi ga i to diskvalifikovalo. E, sad, ja nisam preterano upućen, ali na osnovu onoga što znam i što sam ovde pročitao imate 3 potencijalna rešenja: da preko veze nađe neki posao iz 4. kategorije koji ima najmanje 7.0 SVP bodova po njihovoj klasifikaciji i da to radi dve godine, na primer kao komercijalista ili nešto u kancelariji. Koji su to poslovi imate na linku koji sam postavio gore. Na poslove iz 5. kategorije zaboravite jer i većina poslova iz 4. zahteva neko više obrazovanje, dok su oni iz pete isključivo visokostručna zanimanja tipa inženjer, lekar, veterinar, psiholog... Drugo rešenje bi bilo da završi neku višu školu koju bi prijavio kao Highest Level of Education, a treće da se vi prijavite ako imate četvorogodišnju školu, a muž bi automatski dobio vizu ako biste bili izvučeni.

TheNenad
13.02.2011, 21:58
Ne brinite vi ništa, biće ovakvo isto pitanje opet za dan-dva :==D:

ZeljkoUSA
14.02.2011, 09:59
Ne brinite vi ništa, biće ovakvo isto pitanje opet za dan-dva :==D:

U pravu si Nenade..., to su otprilike ti intervali ovakvih pitanja :woohoo:

zvercica
14.02.2011, 10:17
Daj, ljudi što ste se navrzli na čoveka? Nemaju svi vremena da iščitavaju čitav forum, da ne bi slučajno postavili neko pitanje koje negde ipak piše.

Vi ste svi sigurni da ste iščitali apsolutno sve, da ne biste slučajno nekog iziritirali, pa onda se izvinili još jednom što možda postavljate pitanje koje već postoji, pa pitali....

ZeljkoUSA
14.02.2011, 12:15
Daj, ljudi što ste se navrzli na čoveka? Nemaju svi vremena da iščitavaju čitav forum, da ne bi slučajno postavili neko pitanje koje negde ipak piše.

Vi ste svi sigurni da ste iščitali apsolutno sve, da ne biste slučajno nekog iziritirali, pa onda se izvinili još jednom što možda postavljate pitanje koje već postoji, pa pitali....

Niko se nije navrzo na coveka, niti je ovde bilo sta licno (barem ne bi trebalo)...

Naravno da verovatno niko nije procitao CEO forum niti je to svima potrebno, poenta je sto treba procitati barem celu temu na kojoj se postavlja neko pitanje, a na ovih 15-16 strana je VISE PUTA objasnjena problematika...

P.S. Ni ovo nije licno, samo stav...

dare_ns
14.02.2011, 15:18
verovatno niko nije procitao CEO forum

2x :naughty:
Ali to je lako, kreneš samo da čitaš... i čitaš... i čitaš... pogledaš na sat, a ono 3AM :D

dreamerns
14.02.2011, 16:02
Daj, ljudi što ste se navrzli na čoveka? Nemaju svi vremena da iščitavaju čitav forum, da ne bi slučajno postavili neko pitanje koje negde ipak piše.

Vi ste svi sigurni da ste iščitali apsolutno sve, da ne biste slučajno nekog iziritirali, pa onda se izvinili još jednom što možda postavljate pitanje koje već postoji, pa pitali....

Nismo sve iscitali, ali smo kliknuli dugme "pretraga" :-)

zvercica
19.02.2011, 09:40
2x :naughty:
Ali to je lako, kreneš samo da čitaš... i čitaš... i čitaš... pogledaš na sat, a ono 3AM :D

Ha,ha... moram priznati da sam i ja :). Ovaj i ostali forumi o iseljenju u USA, Kanadu i Australiju, kao i blogovi iseljenika su mi omiljena literatura već dve godine.

Iskreno, ja sam svoje odgovore pronašla čitajući i čitajući ali je moja odluka bila da svoje vreme posvetim tome. Jednostavno ne očekujem da su svi kao ja.

olivera77
10.05.2011, 20:03
Evo za sve lutrijase koji su se pitali i jos uvek se pitaju je li moguce dobiti vizu sa trogodisnjom srednjom skolom i vandredno zavrsenim IV stepenom.

Kao sto vidite ovo je zvanicno upustvo za lutriju 2011. iz Ambasade u Skoplju i od 1:15 gospodja prica o 12-o godisnjem redovnom skolovanju i da u Makedoniji imaju jako puno slucajeva gde su dobitnici na lutriji imali samo 3 godine redovnog skolovanja,4. vanredno i na zalost nisu dobili dobili vizu.


http://www.youtube.com/user/USEmbassyMacedonia#p/u/51/1w2MIhp02RQ

Isabelle
11.05.2011, 15:00
E moze li sad meni neko ponoviti , ako sam ja nosilac i imam zavrsenu srednju skolu u roku, ne vanredno, a moj muz ima vanredno, hoce li mu odbiti vizu?? On nije nosilac, on ide kao moj muz..:wtf:

olivera77
11.05.2011, 15:24
Nista se ne brini Isabelle,ti si nosilac,potrebno je da samo ti prilozis diplomu o redovno zavrsenoj srednjoj skoli.

Isabelle
11.05.2011, 15:25
Hvala Olivery puno :skviz:

Jedva cekam da prodje intervju...

Bockyman
12.05.2011, 17:38
e moze li sad meni neko ponoviti , ako sam ja nosilac i imam zavrsenu srednju skolu u roku, ne vanredno, a moj muz ima vanredno, hoce li mu odbiti vizu?? On nije nosilac, on ide kao moj muz..:wtf:

не знам зашто ми не верујеш. ја сам у мом искуству са интервјуа написао да за оног ко није носилац визе, није потребан никакав доказ о школској спреми.

olivera77
12.05.2011, 17:53
Ma Isabelle je zbunjena od 1.maja pa je zaboravila i ono sto je znala :1081::woohoo::1060:

jedan.od.nas
12.05.2011, 18:03
Ma Isabelle je zbunjena od 1.maja pa je zaboravila i ono sto je znala :1081::woohoo::1060:

i ja sam joj na pp isto rekao bar dva puta ;-))))))))))))))))) opraštamo, sreća muti razum ;-))))))))))))))))))))

Barbosa
24.10.2011, 22:53
Postavljam pitanje kao i prosle godine,imam zavrsenu visu poslovnu skolu u Bg od 3 godine (prva sam generacija od kad je prebaceno sa 2 na 3 godine)
Ja sam prosle godine stavio University Degree
ali negde procitah posto svi nesto razlicito pricaju da bi trebalo da stavim Some University Courses
E sad sta da stavim ovo ili nesto trece

Hvala

dejancic
25.10.2011, 16:30
Postavljam pitanje kao i prosle godine,imam zavrsenu visu poslovnu skolu u Bg od 3 godine (prva sam generacija od kad je prebaceno sa 2 na 3 godine)
Ja sam prosle godine stavio University Degree
ali negde procitah posto svi nesto razlicito pricaju da bi trebalo da stavim Some University Courses
E sad sta da stavim ovo ili nesto trece

Hvala

Zar nije jednostavnije staviti srednju skolu i prebrinuti tu brigu?

Barbosa
25.10.2011, 17:05
Zar nije jednostavnije staviti srednju skolu i prebrinuti tu brigu?Imam 3 godine srednju,zanat,sa tim nemogu aplicirati

outer_space
25.10.2011, 20:44
Imam 3 godine srednju,zanat,sa tim nemogu aplicirati

http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=25686&postcount=368

Pozdrav.

dejancic
25.10.2011, 23:12
Imam 3 godine srednju,zanat,sa tim nemogu aplicirati

Moja greska. Izvinjavam se...
Please lengthen your message to at least 50 characters. I sure did :bigkiss:

Barbosa
25.10.2011, 23:44
http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=25686&postcount=368

Pozdrav.Hvala,stavicu University Degree,nadam se da je to ok a sa visom apsolutno ispunjavam uslov

srecica9
02.11.2011, 21:56
treba i meni pomoc! zavrsila sam srednju medicinsku skolu, fizioterapeut,jel da oznacim high school degree ili vocational school??? pomagajte sto pre,da konacno zavrsim sa ovim!!!

feanor997
02.11.2011, 23:27
high school degree = 8+4 godine skole ...........................

wolf
02.11.2011, 23:35
treba i meni pomoc! zavrsila sam srednju medicinsku skolu, fizioterapeut,jel da oznacim high school degree ili vocational school??? pomagajte sto pre,da konacno zavrsim sa ovim!!!

Treba da stavis high school degree to ti je 8+4 (osnovna + srednja). Vocational school mislim da je to kurs.

oskark
03.11.2011, 00:01
Secondary schools are divided in three types, and children attend one depending on their choice, their elementary school grades and their entrance exams results:

* Grammar schools (gimnazija) last for four years and offer general and broad education. Student usually choose their education orientation between "languages and social sciences" and "mathematics and natural sciences".
* Professional schools (stručna škola) last for four years and specialize students in certain fields, while still offering relatively broad education.
* Vocational schools (zanatska škola) last for three years, without an option of continuing education and specialize in narrow vocations.

Dakle ono sto oni traze je 4 godine srednje skole.Kao sto je i receno u mnogim postovima. Ili u prevodu sto znaci High School degree.

oskark
03.11.2011, 00:34
A sto se tice stare vise ili sadasnje visoke dosta toga je nejasno :smrc: Dosta toga sam prelistao i gledao jer je i mene interesovalo. A najvise zbog toga sto sam 3 god srednja + Visa skola.

University Degree (two-year post secondary school)
Objašnjenje:
Skraćenica VSS znači visoka stručna sprema (University Degree). Za višu školu skraćenica je VŠS.
Osim gore navedenog, viša škola može biti i: community college, junior college.Dakle, posle srednje(High School) se upise junior college ili comunity colleg i dobija se associate degree ili ti na naski prevedeno Visa Skolska sprema, da bi se posle upisivali na Fakultet ili College i dobili zvanje dipl. ili Bachelor.
Associate education je vise obrazovanje, visa skolska sprema, a degree je nesto sto se dobije nakon zavrsenog obrazovanja.

A pise i na wiki :
An associate degree is an undergraduate academic degree awarded by community colleges, junior colleges, technical colleges, and bachelor's degree-granting colleges and universities upon completion of a course of study usually lasting two years. In the United States, and to some extent in Western Canada, an associate degree is equivalent to the first two years of a four-year college or university degree. It is the lowest in the hierarchy of post-secondary academic degrees offered in these countries.

A to bi kod nas znacilo VI stepen strucne spreme.


Data on associate degrees are frequently disaggregated by curriculum: vocational or nonvocational. The Higher Education General Information Survey (HEGIS) counts nonvocational degrees under the category "Arts and Sciences or General Programs"; vocational degrees are counted under six headings:
business and commerce technologies
data processing technologies
health services/paramedical technologies
mechanical/engineering technologies
natural science technologies
public service-related technologies


Nadam se da je nekom ovo pomoglo :woohoo:

jovke
03.11.2011, 09:37
A sto se tice stare vise ili sadasnje visoke dosta toga je nejasno :smrc: Dosta toga sam prelistao i gledao jer je i mene interesovalo. A najvise zbog toga sto sam 3 god srednja + Visa skola.

University Degree (two-year post secondary school)
Objašnjenje:
Skraćenica VSS znači visoka stručna sprema (University Degree). Za višu školu skraćenica je VŠS.
Osim gore navedenog, viša škola može biti i: community college, junior college.Dakle, posle srednje(High School) se upise junior college ili comunity colleg i dobija se associate degree ili ti na naski prevedeno Visa Skolska sprema, da bi se posle upisivali na Fakultet ili College i dobili zvanje dipl. ili Bachelor.
Associate education je vise obrazovanje, visa skolska sprema, a degree je nesto sto se dobije nakon zavrsenog obrazovanja.

A pise i na wiki :
An associate degree is an undergraduate academic degree awarded by community colleges, junior colleges, technical colleges, and bachelor's degree-granting colleges and universities upon completion of a course of study usually lasting two years. In the United States, and to some extent in Western Canada, an associate degree is equivalent to the first two years of a four-year college or university degree. It is the lowest in the hierarchy of post-secondary academic degrees offered in these countries.

A to bi kod nas znacilo VI stepen strucne spreme.


Data on associate degrees are frequently disaggregated by curriculum: vocational or nonvocational. The Higher Education General Information Survey (HEGIS) counts nonvocational degrees under the category "Arts and Sciences or General Programs"; vocational degrees are counted under six headings:
business and commerce technologies
data processing technologies
health services/paramedical technologies
mechanical/engineering technologies
natural science technologies
public service-related technologies


Nadam se da je nekom ovo pomoglo :woohoo:

I sta je onda tvoj odgovor za onog ko ima trogodisnju srednju pa Visu skolu? U opcijama u prijavi nema associate degree da odabere, te mora nesto drugo odabrati?!

oskark
03.11.2011, 11:02
Pa da se sve vodi na to da je to University degree. Jer svakako i Vise skole pripadaju univerzitetu. Tako da se sada u prijavi stavi da je imas University degree, a posle kada se salju formulari(ako) upisujes pravo zvanje, tj Associate degree in economics, mayor in Hospitality, kao sto je meni recimo.:grin:

ZeljkoUSA
03.11.2011, 14:13
Pa da se sve vodi na to da je to University degree. Jer svakako i Vise skole pripadaju univerzitetu. Tako da se sada u prijavi stavi da je imas University degree, a posle kada se salju formulari(ako) upisujes pravo zvanje, tj Associate degree in economics, mayor in Hospitality, kao sto je meni recimo.:grin:

To je potvrdio i sluzbenik americke ambasade u AK na prezentaciji. Mada je utisak da to nije mnogo vazno ukoliko ispunjavate uslov, a u tom slucaju ga ispunjavate.


Da ponovimo: Treci stepen + Visa skola - pisete University Degree.

jovke
03.11.2011, 19:45
Pa da se sve vodi na to da je to University degree. Jer svakako i Vise skole pripadaju univerzitetu. Tako da se sada u prijavi stavi da je imas University degree, a posle kada se salju formulari(ako) upisujes pravo zvanje, tj Associate degree in economics, mayor in Hospitality, kao sto je meni recimo.:grin:

Navodim opcije iz formulara koji se salje kad te izvuku DSP-122:

High school, no degree
High school diploma
Vocational school
College, no degree
University degree
Advanced degree

Pominjano je na forumu da se onda za srednju trogodisnju + Visu skolu nakon University degree iz prijave, u formularu DSP-122 koji se salje nakon izvlacenja predje na opciju Advanced degree i upise Advanced school of....
S obzirom da je ovim redom postavljeno rekao bih da je ovde opcija Advanced degree namijenjena za one koji imaju nesto vise od University degree. Sta cemo sad jer opet nema Associate degree?
I tako iz godine u godinu stalno polemika o Visoj skoli bez odgovora. Povremeno ulete eksperti i strucnjaci koji otkriju toplu vodu pa kazu ma Visa skola je Assosiate degree a sta nama svima znaci taj odgovor kad nema te opcije?! Mrze nas Ameri 100% cim su nam ubacili tu kosku u prijavi sa nasom Visom skolom a ne daju nam odgovarajuce opcije... :)

oskark
03.11.2011, 22:00
Evo ovako...

High school, no degree - Srednja skola koja nije zavrsena. Tj pravo receno bi bilo da si zavrsio srednju skolu ali nisi dobio diplomu (Even if you went to high school for 4 years, if you didn't get a diploma you didn't graduate and so you went to high school, but didn't get a degree)

High school diploma - Zavrsenih 12 godina sklovanja sa diplomom. Tj da si dobio General Education Diploma ili ti GED.

Vocational school - Je ko nas srednja skola sa trecim stepenom, tj strucna skola. Mehanicari, konobari, kuvari, bravari itd.

College, no degree - Znaci isto kao i za srednju skolu. Oni to zovu kao College drop outs :) Zaci da nemas diplomu fakulteta. ("college no degree" means that you've had some college but you do not have a degree.This will apply to people who have dropped out of college as well as those who are presently attending college.)


University degree - Znaci da imas diplomu o zavrsenom univerzitetskom skolovanju. Sve vise skole i fakulteti. Znaci za vise skole Associate degree, ili ti kod njih Junior college ili Public college. A kad zavrsis College dobijas diplomu Bachelor degree ili ti unedrgraduate(BA i BS)


A Advanced degree - spada sve posle college. Znaci Masteri, Doktori, magistri.

outer_space
04.11.2011, 13:30
@jovke ja sam pominjo opciju Advanced degree koja mozda odgovara opciji za nasu visu skolu iz razloga sto su se pojedine vise skole iz Srbije na seminarima u USA/Hawaii predstavljale kao Advanced Scholl Of... . Iz toga sledi da diploma vise skole odgovara opciji Advanced degree. Medjutim, skole izgleda u prevodu diplome na engleski prevode naziv skole u School Of some kind engineering..., npr. Dosta je konfuzno sve ovo u vezi nasih visih skola koje nam ni onako niko u USA nece priznati. Uglavnom, popunjavanje obrasca DSP-122 je dosta daleko, pa otom potom... najlakse je kontaktirati skolu i proveriti stari naziv skole.

negde sam vec ostavio link kako je EACEA definisala nazive nasih obrazovnih ustanova posle ovih neuspelih reformi, ali evo jos jednom:
http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/call/documents/serbia.pdf

pozdrav.

oskark
04.11.2011, 21:08
I ja se slazem da je jos uvek daleko da brinemo oko pravih definicija.:ohman:
U svakom slucaju jedino sto mozemo jeste da dokazemo da smo studirali vise od 12 godina i da imamo vise od srednje..

vuxanne
05.11.2011, 02:16
Evo ovako...

High school, no degree - Srednja skola koja nije zavrsena. Tj pravo receno bi bilo da si zavrsio srednju skolu ali nisi dobio diplomu (Even if you went to high school for 4 years, if you didn't get a diploma you didn't graduate and so you went to high school, but didn't get a degree)

High school diploma - Zavrsenih 12 godina sklovanja sa diplomom. Tj da si dobio General Education Diploma ili ti GED.

Vocational school - Je ko nas srednja skola sa trecim stepenom, tj strucna skola. Mehanicari, konobari, kuvari, bravari itd.

College, no degree - Znaci isto kao i za srednju skolu. Oni to zovu kao College drop outs :) Zaci da nemas diplomu fakulteta. ("college no degree" means that you've had some college but you do not have a degree.This will apply to people who have dropped out of college as well as those who are presently attending college.)


University degree - Znaci da imas diplomu o zavrsenom univerzitetskom skolovanju. Sve vise skole i fakulteti. Znaci za vise skole Associate degree, ili ti kod njih Junior college ili Public college. A kad zavrsis College dobijas diplomu Bachelor degree ili ti unedrgraduate(BA i BS)


A Advanced degree - spada sve posle college. Znaci Masteri, Doktori, magistri.

A gde je srednja tehnicka skola, nije ni GED nije ni vocational?

kaneolopa
05.11.2011, 02:58
Srednja skola je srednja skola, ne bitno da li je gimnazija, mashinska, tehnicka ili koja god vec 4 razreda su 4 razreda ne mogu biti ni manje ni vise zato ne filozofiraj i upisi High school diploma Imao si maturski radi koji se vodi kao diploma srednje skole... shta tu vishe treba da se objashnjava.... !ugh!

oskark
05.11.2011, 07:38
[QUOTE shta tu vishe treba da se objashnjava.... !ugh![/QUOTE]

:grin:
Jedino moram da dodam na ovo da sam ja zavrsio tri razreda srednje a imao sam maturski rad. I pimseno i usmeno :estudian:

Zana
06.11.2011, 00:58
High school diploma - Zavrsenih 12 godina sklovanja sa diplomom. Tj da si dobio General Education Diploma ili ti GED.



High school diploma i GED su dve razlicite stvari.

No - opcije koje su ponudjene su sastavljene tako da ucesnici iz svih zemalja mogu nekako da se pronadju u njima. To sto odredjena dipoma iz Srbije ili Egipta ne moze da se ukopi u te opcije je zaista nebitno posmatrajuci iz njihovog ugla. Ne mogu oni da navedu svih pet stotina mogucih klasifikacija koje postoje na svetu....

oskark
06.11.2011, 01:38
High school diploma i GED su dve razlicite stvari.

No - opcije koje su ponudjene su sastavljene tako da ucesnici iz svih zemalja mogu nekako da se pronadju u njima. To sto odredjena dipoma iz Srbije ili Egipta ne moze da se ukopi u te opcije je zaista nebitno posmatrajuci iz njihovog ugla. Ne mogu oni da navedu svih pet stotina mogucih klasifikacija koje postoje na svetu....

Moja greska za GED :grin:
A za ostalo se potpuno slazem. Stvari treba gledati sa generalne tacke gledista.
A moram da napomenem da sam citao na drugom forumu za imigraciju(ne znam tacno koji) dosta se vodila diskusija o obrazovanju kao i ovde. A tek da sam video stvari sa drugacijeg tacke gledista sam shvatio kako se u stvari razlikuju obrazovanja. Kao na primer negde na istoku ( ne znam koja zemlja, mogu da potrazim ako nekog interesuje) Zarvsen fakultet je jednak sa americkim Associate diplomom. I tako te neke ostale fore.
I kao sto Zana rece u ovome se slazem potpuno

miladinovicb
06.11.2011, 13:38
Evo i sa sajta ambasade:
(1) samo osnovna škola,
(2) srednja škola – manje od četiri razreda
(3) srednja škola – četiri razreda
(4) stručna škola
(5) nezavršen fakultet
(6) završen fakultet
(7) nezavršene magistarske studije
(8) magistarske studije
(9) nezavršene doktorske studije
(10) doktorat

vuxanne
08.11.2011, 22:21
Ako se ova tema odnosi na popunjavanje nekog formulara, ne kontam sto je uopste toliko bitno sta se otkaci na formularu?

oskark
09.11.2011, 01:19
Ako se ova tema odnosi na popunjavanje nekog formulara, ne kontam sto je uopste toliko bitno sta se otkaci na formularu?

Pa kao sto sam naziv teme kaze da se tema odnosi na definisanje naziva adekvatnog nivoa obrazovanja kod nas. A koliko vidim o tome se i prica.
A da je bitno, bitno je sta ces otkaciti na formularu. Jer koliko se meni cini ne ide ti u prilog ako otkacis da imas master diplomu a u stvari je nemas...:;D:

vuxanne
10.11.2011, 16:22
Pa kao sto sam naziv teme kaze da se tema odnosi na definisanje naziva adekvatnog nivoa obrazovanja kod nas. A koliko vidim o tome se i prica.
A da je bitno, bitno je sta ces otkaciti na formularu. Jer koliko se meni cini ne ide ti u prilog ako otkacis da imas master diplomu a u stvari je nemas...:;D:

Ako je prijava za zelenu kartu lutrija, nece ti pomoci ni doktorat. A kad dodjes u Ameriku postoje firme koje vrse priznavanje diploma pa ce ti tacno reci koji nivo imas.

klikni (http://www.google.com/search?q=foreign+degree&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a#hl=en&client=firefox-a&hs=FmC&rls=org.mozilla:en-US:official&sa=X&ei=gOu7ToC2DIP10gHPmvXeCQ&ved=0CDEQvwUoAQ&q=credential+evaluation&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=86dc84076301867c&biw=1024&bih=629)

npr:

klikni kako izgleda za Srbiju kod jedne od ovih firmi (http://www.foreigncredits.com/Credential-Evaluation/Serbia)

oskark
10.11.2011, 20:52
Ako je prijava za zelenu kartu lutrija, nece ti pomoci ni doktorat. A kad dodjes u Ameriku postoje firme koje vrse priznavanje diploma pa ce ti tacno reci koji nivo imas.

klikni (http://www.google.com/search?q=foreign+degree&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a#hl=en&client=firefox-a&hs=FmC&rls=org.mozilla:en-US:official&sa=X&ei=gOu7ToC2DIP10gHPmvXeCQ&ved=0CDEQvwUoAQ&q=credential+evaluation&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=86dc84076301867c&biw=1024&bih=629)

npr:

klikni kako izgleda za Srbiju kod jedne od ovih firmi (http://www.foreigncredits.com/Credential-Evaluation/Serbia)

Ove sve vec postoji i u drugim temama. Ova tema se odnosi na prijave na lutriju pre svega. Al sve u svemu, o priznavanja diploma mozemo kasnije da brinemo, kada nas izvuku.

vuxanne
12.11.2011, 21:05
Pa kao sto sam naziv teme kaze da se tema odnosi na definisanje naziva adekvatnog nivoa obrazovanja kod nas. A koliko vidim o tome se i prica.
A da je bitno, bitno je sta ces otkaciti na formularu. Jer koliko se meni cini ne ide ti u prilog ako otkacis da imas master diplomu a u stvari je nemas...:;D:

Ako stvarno trazis adekvatno onda pitaj ove agencije da ti izvrse priznavanje svojih diploma pa ces znati tacno.