PDA

View Full Version : Chicago i početak života u njemu


D$D
17.09.2008, 03:46
Evo citajuci ovaj forum odlucih da napisem koju rec o nasem pocetku ovde u Chicagu.Ovo zelim da napisem da bi ljudi koji tek treba da dodju ovamo imali sto realniju sliku o zivotu u Chicagu tj. u njegovoj okolini.
Naravno basi pocetci nisu bili tako davno tj.jos uvek smo na pocetku i tek otkrivamo prednosti i teskoce zivota ovde.
Pocecu prvo od posla.
Vidim da su razno razni ljudi ovde aktivni,ali nisu svi programeri i ljudi koji lako mogu da nadju posao ovde.
Stvarni zivot je ovde mnogo drugaciji nego sto se stice utisak na forumu.
Prvo posao je tesko sada naci, jos teze ako ne znas jezik,nije vazno sta znas da radis vec koga znas da te zaposli ( nesto kao kod nas),ali normalno onaj ko dolazi taj i ne moze da ima nekoga ovde da bi ga uputio na posao.
Nasi ljudi uglavnom imaju dva izbora ili rad u kompanijama za satnice od 8-12$ bruto to je rad do 1500$ na ruke,ili da voze kamion gde se mogu zaraditi dobri novci ali velika je cena ( nikada nisi sa porodicom) ili gradjevina ali to je sada puklo i tu nema para.
Naravno nije to nikakva sramota reci ovde ima akademski obrazovanih ljudi ( profesora,veterinara,masinaca ) koji rade na kamionima jer ovde kad dodes ima jedna stvar rashodi su veliki i sve to treba da se pokrije.
Sada da bi znali koliko vam je potrebno novca da bi zapoceli zivot ovde iz prve ruke.

Kada dodete ovde treba vam dobar stan( u dobrom delu grada),to ima svoju cenu pocinje od 800$-1200$ plus rezija( osnovna rezija je oko 300$-500$ mesecno).Da bi usli u stan morate da imate nekog ko ce za vas da garantuje,
niko vam drukcije nece izdati stan.Ugovor se potpisuje na 1 godinu,dajete 2 kirije unapred jednu kao osiguranje drugu da bi ste usli u stan.Ako raskidate ugovor pre isteka cardzaju vas jos sa dve stanarine ( zavisi od stanodavca).
Dobro obratite kada uzimate stan na ugovor koji potpisujete.Ovde se neznanje skupo placa.Znaci tamo gde udjes u stan tamo ostajes godinu dana.
Gde ziveti, Chicago ili okolina?
Ja glasam za okolinu,jer sve su kompanije vecinom izmestene van grada tj u okolini grada.
Samim tim manje ce te da placate za gorivo koje sada nije mala stavka jer se ovde ide do posla i po 20-30 milja.Jednostavno ako radite kod mene u okolini koja je oko 30-40 Milja od grada( a ima jako puno ljudi koji dolaze iz Chicaga ovamo) gorivo vas kosta 200-300$ mesecno.
Sve sto imate u Chicagu imate i okolini( molove, dobre restorane...).
Da bi ste poceli da radite treba da polozite odmah i da kupite auto jer ne moze se ovde ici na posao bez auta.( dobar auto od 1000-1500$).
Prvo auto traziti preko oglasa ( Craiglist...) nikako od dilera.
Treba vam bar jedno auto odmah.
Posao se moze naci na razne nacine, samo ne preko nasih ljudi,koristite ako znate engleski oglase za posao,ako ne onda idite u agencije za zaposljavanje,one ce da vam nadju neki posao( nece biti dobar ali za pocetak to ce puno da vam znaci).
Auta,posao i sve ostalo traziti preko Amerikanaca,izbegavati nase ljude( kola najskuplja kad se kupuju od nasih ljudi, posao vam nece naci osim ako vam nije blizak rod).
Sada da sumiramo trosak.
2000$ Stan da bi ste usli u njega(dobra regija)
300$ rezija
1500$ auto
1000$ hrana za ceo mesec(troclana porodica)
200$ gorivo ceo mesec
total za mesec dana vam treba oko 3500 dolara.
To su veliki novci za dve plate iz kompanija i to ne moze da se sve isfinansira tako lako.Ovo je realna slika ako radite u kompanijama i ako zivite u Chicagu ili okolini.
postoje razne kombinacije sa dodatnim poslom neki part-time ili slicno ali pocetak nije ni malo lak ako se doda jos i vrtic i dete to postaje prava nocna mora.Nadam se da nisam nikoga uplasio nije mi bila ni namera ali mislim da je ovo neka realna slika ako neko misli drukcije moguce je ovo je Amerika i sve je moguce.
Postoje i drugi delovi Amerike npr. Indijana koja je ista sa cenom rada kao i Chicagoo ali su stanovi i nekretnine mnogo jeftinije, npr stan se krece od 500-700$,ostalo sve je manje vise isto.
Kako prevazici ovako tezak pocetak, raditi samo na Engleskom jeziku i ciljati na malo bolje poslove i biti strpljiv.
Pono srece svima koji dolaze ovamo, ako se budem setio jos nekih stvari rado cu da ih stavim na forum.

wingreen
17.09.2008, 07:25
Vrlo koristan post, D$D:)

xeg
17.09.2008, 07:47
Zvucis savrseno realno sto se utisaka tice, nesto je za pribojavanje ali s druge strane jos jedna pozitivna prica u kojoj nasa porodica uspeva tamo. U svakom slucaju + za post:)

Jedno konkretno pitanje na koje mi niko ne odgovara mesecima:rolleyes:, koja je realna razlika u renti namestenog i praznog stana? Namestaj nije skup a koliko sam video prazni stanovi uglavnom idu sa opremljenom kuhinjicom tako da nije tesko opremiti manji stancic, pogotovo ako su ugovori na 1god. Ako se ta finansija za godinu dana isplati kada se menja stan ako je skupa selidba stvari se mogu pokloniti pa opet u kupovinu:D

landlord
17.09.2008, 07:51
D$D tnx na postu.. jako je koristan i mislim da sam tako nesto i ocekivao.. na samom pocetku..

Jedino iskreno ova stavka hrana mi nije bas najjasnija.. Kako si dosao do 1000$ za troclanu porodicu? Nije li to ipak malo previse? Jel ovo da kuhate kuci ili su u pitanju restorani? Koliko sam gledao online cijene hrane.. neke stvari su skuplje a neke jeftinje nego kod nas..

Poz.


EDIT: Molio bih srdjevica da napise, koliko kosta otprilike njegova prehrana u Chicagu i nacin prehrrane.. restoran ili kucna varijanta?

dreamerns
17.09.2008, 10:15
Kada dodete ovde treba vam dobar stan( u dobrom delu grada),to ima svoju cenu pocinje od 800$-1200$ plus rezija( osnovna rezija je oko 300$-500$ mesecno).Da bi usli u stan morate da imate nekog ko ce za vas da garantuje,
niko vam drukcije nece izdati stan.Ugovor se potpisuje na 1 godinu,dajete 2 kirije unapred jednu kao osiguranje drugu da bi ste usli u stan.Ako raskidate ugovor pre isteka cardzaju vas jos sa dve stanarine ( zavisi od stanodavca).
Dobro obratite kada uzimate stan na ugovor koji potpisujete.Ovde se neznanje skupo placa.Znaci tamo gde udjes u stan tamo ostajes godinu dana.

Pazi, moze ovo i drugacije. Postoje takozvani "sublets and temporary". Tako i treba pretrazivati oglase za stan. U pitanju su ljudi koji su iznajmili stan na godinu dana, ali moraju da se iz nekog razloga sele. Taj stan dobijate pod istim uslovima (ponekad cak i jeftinije, ako je ovom frka), ali na svega par meseci sa mogucnoscu da kasnije obnovite ugovor na godinu dana. Slazem se sa stavkom da kada dodjes u ameriku ti za njih ne postojis (duh), jer ne mogu da ti provere proslost, niti imas kreditnu istoriju...a za to sto si ti emigrant i sto to teoretski ne mozes imati...zabole ih... Mora neko garantovati za tebe...i tu nema boga. Treba se takodje raspitati, kod nekih stanova su ti uplacene rezije u renti, a negde ih posebno placas. U svakom slucaju, ako ti se stan ne dopada, ili shvatis da ti je skupo, uvek mozes izdati kao sublet (u americi je podizdavanje legalno i to mnogi rade).

Neko je pitao za odnos namestenih i nenamestenih stanova. Koliko ja pratim oglase zadnjih par nedelja, tu stvarno nema pravila. Namesteni stanovi su jaaako retki. Neki se izdaju po ceni kao hotel, a neki su jeftini. Uglavnom su to u pitanju stanovi gde gazda odlazi npr. na 2-3 meseca negde i rentira stan, da ne mora da placa kiriju sam. Ima hiljadu kombinacija.

Takodje, postoji jos jedna jaaako dobra mogucnost ako dolazite sami u ameriku (bez porodice). Ima puno likova koji iznajme neki skup penthouse sa nekoliko soba. Tu se desi da jedan cimer ode, pa traze zamenu. Oni vam nece raditi credit check i nije u pitanju firma, tako da vas mozda i prime. Tu mozete za normalne pare (npr 800-900$) da dobijete sobu sa kupatilom, a kuhinja, dnevna soba, roof deck i djakuzi :) su zajednicki. Ali su bar namesteni...a i upoznate odmah neke ljude koji vas mogu ukljuciti u svoje drustvo...u svakom slucaju mozete dobro proci (kao u seriji friends :))

dreamerns
17.09.2008, 10:28
[QUOTE=landlord;3702
EDIT: Molio bih srdjevica da napise, koliko kosta otprilike njegova prehrana u Chicagu i nacin prehrrane.. restoran ili kucna varijanta?[/QUOTE]

Da to i mene interesuje, a i ima li nekih dobrih klubova za izlazak i koliko kosta pivo u pub-u :-)

D$D
17.09.2008, 12:36
Inflacija bato,
Ovde to nece niko da prizna ali cinjenica je da postoji i ovde u Americi.
Hrana je jako skupa, naravno ne kao kod nas u Srbiji ali ipak skuplja nego sto je bila ovde.
Odete u radnju i potrosite 100$ a to vam ne moze ni stane u jednu dobru kesu,naravno mi imamo i malo dete pa tu immo jos dodatnih troskova ali mislim da je realno oko 1000$ mozda malo manje ako se dobro stisnes ali nema tu prostora puno za ustedeti na hrani.
Znate ono gorivo vuce sve tako je i ovde gorivo je ovde 4.15$ galon a kada sam ja dosao pre samo 6 meseci bilo je 3.60$.
Naravno ova slika za samce izgleda mnogo drukcije.
Sto se tice stanova ima i namestenih i praznih, vise su to polu -prazni imaju kuhinju namesteni.
Neko je napisao gore da moze da se traze stanovi po raznim kombinacijama, ali onaj ko dolazi kao nov ovde i ima porodicu sa sobom taj nema vremena da trazi stanove i da kalkulise,tj sve mora da ima sredjeno pre nego li dodje.
Ali ponavljam opet mnogo je bolje nego li u Srbiji i svima koji hoce da dodju mogu samo da kazem napred i bez straha.
pozz..

landlord
17.09.2008, 12:40
Hrana je jako skupa, naravno ne kao kod nas u Srbiji ali ipak skuplja nego sto je bila ovde.


Pazi .. kazes da nije skupa hrana kao u Srbiji.. ali ipak skupa.. Pa zar si u Srbiji trosio preko 1000$ na hranu..??

Seekimo
17.09.2008, 15:13
Dakle Landlord,ti bi trebao da se zaposlis kada dodjes u USA u Policiju,dobro zapazas i opaske su ti na mestu.Ajd sad D$D odgovori.Jesi trosio 1000$ u Srbiji na klopu???Najbolje je da skeniras jedan racun iz supermarketa pa da vidimo mi to sta ti pazaris sa soma $ mesecno!!!Nemoj ovo da shvatis ozbiljno,ton je saljiv,poz.Ali ipak daj da vidimo racun i cene iz Supermarketa.

xeg
17.09.2008, 21:25
Ja mislim da ga sad malo preteraste. D$D je jedan od retkih koji su pustili real life informacije, da mu sada zavirujemo u korpu i pitamo dal' koristi dvoslojni ili troslojni toalet papir mislim da je malo previse:)
Ishrana je strasno relativna i individualna, ako je tu i beba/dete e onda je matematika drugacija, 1+1 nije vise = 2 nego 3 i vise:)
Mnogo znaci: Ali ponavljam opet mnogo je bolje nego li u Srbiji ...

landlord
17.09.2008, 22:27
Ma ja kazem hvala covjeku sto je pustio real life informacije.. ali me je prepao do bola.. a znas kako u strahu su veliki prsti koji jako brzo i nervozno tipkaju po tastaturi.. i ja bi sve da ga ubjedim da on nije u pravu..:)

Zana
18.09.2008, 00:25
Da, prilicno odgovara istini... nema veze u kom si gradu - cifre se razlikuju ali sustina je ista. Nije lako ali ide na bolje ako se pametno postupa. Ono sto boli je deo o nama samima - zalosno ali istinito: vecina nasih ovde ce vam pozeleti da se isto mucite kao i oni. Na srecu nisu svi takvi, te ima i onih koji rado pomognu. Ja se vec dugo premisljam da napisem nesto slicno o LA ali... sacuvala word doc sa par pasusa na desktop i nikako da ga zavrsim :) ali ako ima nekog koga interesuje - uradicemo :) Inace - na hranu i nama za nas dvoje ode ista suma (ok - ukljucene i ostale potrebstine za kuhinju i hemikalije) Ja ne mogu da se previse jadam oko toga - jedemo sve organic (izuzev pljeskavica i cevapa u bosanskom restoranu :) ) i kupujemo prilicno kvalitetne proizvode jer cena nije previse razlicita (primer obican paradajz u grocery store $3.59 lb, organic $3.70). I ja kuvam sto stedi novac, jer uvek imam left overs da ponesem na posao za rucak. Jedemo napolju mozda jednom mesecno.
Eto... nije lako, ali preziveli smo svi mi ovde, prezivecete i vi. Ni tamo ne bi ste uspeli da izgradite savrsen zivot za par meseci - razmislite samo koliko bi vam trebalo da se snadjete u drugom gradu iako je isti jezik i sistem.
Zana

D$D
18.09.2008, 00:33
Jednostavno vam je to,kada dodjete videce te.
Mala korekcija na gore navedenu svotu od 1000$,malo sam se preracunao,izvinjavam se,
Sama hrana izadje od 600-700$ razlika do 1000$ je ukupan trosak koji mi pravimo na sve ostalo gorivo,pelene, voce,povrce itd...
Izvinjavam se na unetoj zabuni realno da kuvate kod kuce i da ne jedete po restoranima treba vam oko 150$ nedeljno( nekad malo vise nekad malo manje ali tu je)

Primanja ovde na pocetku nisu velika.
Sa dve radnicke plate na pocetku daj boze da vam ostane kad sve poplacate 400$
Ja sam naveo gore 1500$ na ruke to je sa satnicom od 11$ (oduzmes takse i sve ostalo i to ti je to),ako radis preko agencije ona ti uzme jos 1-1.5 $ zavisi preko koga radis.
Satnica od 11$ bruto je velika kad dodjes.
U trgovinama ti je satnica 7$ ( bruto),Target, Woolmart,jedino Aldi ima jacu satnicu.
Mekdonalds,jos gori oko 5-6$ i tako dalje,to je realnost a sve ostalo je laz.
Za posle ne znam nisam ni ja jos stigao do toga.

Lucky
18.09.2008, 01:41
D$D, citajuci tvoje postove-ja bi rekao "ajte svi kod mene". Ovde su iste satnice kao te sto si ti naveo, a kirije su nize i takodje se mnogo manje putuje do posla.
Nema zime, grejanja, toplije garderobe, opushteno...Nik Sloter stil cele godine:)

EVO MALO I CHINJENICA:

jednosoban stan $600-700
dvosoban $850-950
gorivo $3.78 galon
osiguranje za 2 auta placam $150
hrana nekad bilo oko $600 sada sa bebom oko $800
kablovska+net+struja+telefon $300

sad jeste do posla dosta teze doci verovatno nego u Chicagu i jeste da je ovo daleko od nekog kulturno-istorijskog centra, ali ne moze i jare i pare hehe

D$D
18.09.2008, 03:03
A sta ce mo sa Katrinom, Gusttavom, Ajkom i ostalim koji jos nisu ni dobili ime.
Salim se ali i to treba imati u vidu.
Chicago, Ny, mislim da je to ipak broj jedan ovde sto se tice zivota ali o ukusima ne treba raspravljati jel tako.
Slazem se sa tobom po pitanju cena i hrane,i nisam ja dosao ovde zato sto mi se svidja Chicago nego tu sam imao podrsku,a slozices se sa mnom to je najbitnije.
Troskovi su realni i mislim da ce te se svi sloziti da je ovo malo realnija slika zivota ovde.
Samo treba realno da se oslika stanje ovde i nece biti nikakvih problema za buduce imigrante,
Sve preko ovoga sto se uradi je uspeh na pocetku.
I ovakav pocetak je bolji nego li u Srbiji.
Na kraju granica izmedju zivota i smrti ovde je oko 2000$ mesecno.Nemojte me sad bukvalno shvatiti 100-200$ dolara ne igra neku veliku ulogu(gore ili dole)

wingreen
18.09.2008, 06:41
D$D, svaka cast na postovima, sto se mene tice samo nastavi u istom stilu - realno..Treba neko i da nas "spusti na zemlju". A i bolje cemo se spremiti na zivot tamo. Vrlo korisne i konkretne informacije.:)

Zana, kad budes imala vremena napisi to sto imas o LA-u, dobro je imati informaciju o vise gradova.
Lucky, izgleda da je Florida najbolja za pocetak...

landlord
18.09.2008, 07:27
Na kraju granica izmedju zivota i smrti ovde je oko 2000$ mesecno.Nemojte me sad bukvalno shvatiti 100-200$ dolara ne igra neku veliku ulogu(gore ili dole)

Dakle, ako sam ja shvatio, na pocetku jedna plata je oko 1500$ pocetna, dakle ako je porodica i oboje imaju srece da nadju posao.. moze se zivjeti sa 3000$ i prezivjeti.. To je valjda ok za pocetak..

Jos jednom tnx za tvoje info..

dreamerns
18.09.2008, 10:08
D$D hvala za info...puno ce mi znaciti za nepunih mesec dana :)

Generalno, koliko sam ja video ti si navodio plate tipa (radnik u trgovini, mc donalds i sl). Treba imati na umu da ljudi koji rade u Srbiji te poslove zaradjuju oko 200e mesecno na ruke (a mnogi i dosta manje) i da sa tim parama ne mogu ni stan iznajmiti koji kosta oko 150e. Ta plata ovde nije ni za dzeparac, a kamoli za zivot. Ako se tako nesto poredi sa onim sto je D$D ispricao, onda ipak tamo nije tako lose za pocetak.

dreamerns
18.09.2008, 13:18
(primer obican paradajz u grocery store $3.59 lb, organic $3.70).

Ok...jel moze neko ovde da potvrdi/opovrgne mit da je hrana jeftina u americi. Ja sve sto cujem o Americi je da je hrana tamo jaaako jeftina. Po ovome sto je Zana napisala, hrana je 3-4 puta skuplja nego u srbiji (koliko sam razumeo, to je 180 din 450 gr paradajza). Ispadne da je kilogram paradajza blizu 400 din, a ovde je 50 din, sto je razlika skoro 8 puta.

Zana
18.09.2008, 16:16
Pa :) zavisi sta hoces da jedes... postoje razne vrste paradajza i ostalog povrca i voca. Samo je pitanje hoces li da platis $0.99 lb sa mogucnoscu da sve ima isti ukus, ili hoces da jedes kao covek. Sa sve takvom cenom moje dve torbe povrca (uvek kupujem isto: pakovanje jaja, dve boce jogurta, 3 zelene salate, 8 paradajza, 4 krastavca, 3 velike zelene babure :) vezu sargarepe, ananas, banane, dve breskve... i to mu dodje oko $35 pre takse). Ako zaradjujes $15 na sat, to je malo vise od dva sata. Za organic je to po meni jeftino. Sad ti uporedi to sa cenama tamo i uporedi satnicu pa ces videti koliki je ratio. Sta znam da ti kazem... kad se kaze jeftina hrana valjda se uzma u obzir koliko sebi mozes da priustis u odnosu na koliko zaradjujes. Mozes svakakvu hranu da kupis jako jeftino, samo ja nesto sto vidim da ljudi kupuju u radnji u zivotu ne bih jela ako bas ne moram.
Zana

jm2001
18.09.2008, 19:16
pa evo i ja da iznesem svoje misljenje i iskustvo. ja zivim u okolini Chicaga i ovde sam vec duze godina. stvari su se ovde mnogo promenile u odnosu na ranije. vise nije tako jeftino i pristupacno kao ranije za mnoge stvari. gorivo je najveci trosak bar meni. sad je cena $4.20 po galonu. za gorivo mesecno sigurno trosim $200 ako ne i vise. prednost predgradja (suburb) je u tome sto manja taksa mnogo u odnosu na sam Chicago. mozda i ne razmisljate o tome kolika je taksa ali kad se stavi na papir velike su razlike. mislim na taksu za hranu, za garderobu, namestaj, izlaske.... ali u predgradju kola su neophodna, pa je to dodatni trosak. ako ste u Chicagu, moze se i bez kola jer imaju dobru transportaciju uglavnom. ovo sto pricam je sa jednu osobu koja sama dodje ovde. (moj slucaj) ne znam kako je za porodice tako da imajte to u vidu kad citate. sto se tice stanova svi su uglavnom ne namesteni ali uglavnom svi imaju opremljene kuhinje. potpuno namesteni stanovi su prava retkost. namestaj nije mnogo skup bar ne onaj "pocetnicki" (IKEA npr.).
hrana je mnogo poskupela u odnosu na ranije. ali uvek postoje neke male radnje (poljske, meksicke npr.) u kojima je voce i povrce mnogo jeftinije nego u velikim supermarketima (jewel osco, dominick`s). takodje ima i dosta nasih resotrana ako se covek uzli neceg domaceg :) sto se tice hrane po restoranima, zavisi opet gde se ide. ali neko pristojno mesto za veceru za dvoje treba bar $30-40 (skromnija varijanta).
par stvari koje mislim da su bitne:
-odmah po dolasku pocnite da gradite kreditnu istoriju ( naravno socijalni broj prvo :) ) neke banke daju secured cards, gde stavite depozit u banku i koristite karticu onoliko koliko para ste stavili, pa kad vremenom banka vidi da je to uredno i redovno isplacujete dace vam i kreditnu karticu. druga varijanta ako znate nekog ko hoce da vam bude zirant ili da vas stavi na svoju postojecu karticu za pocetak, pa opet vremenom krenete samostalno. kreditna istorija je bitna za mnoge stvari tako da... proveravaju za iznajmljivanje stana na mnogim mestima, za kupovinu kola, stana na kredit kasnije, cak i kad uzimate telefon trazice vam socijalni broj i proveravaju kredit :)
mozda sve zvuci malo zastrasujuce, ali nije tako strasno. navikavanje na novu kulturu, jezik, novi grad moze da potraje, ali kad se jednom covek uklopi i shvati sistem, posle je mnogo lakse.
sve najbolje svima koji dolaze i puno srece!

p.s. ovo je sve samo moje vidjenje situacije i neka zapazanja

Veronika
18.09.2008, 21:01
Misljenja sam da se treba zaboraviti ,kad se dode u Usa, na prebacivanje cijena u dinare ili kune jer ispada sve skupo i to moze izbaciti iz takta ,bespotrebno....

D$D
18.09.2008, 22:11
Opet ja.
plate koje sam naveo su pocetne plate u kompanijama ( proizvodnja) 9-10-11$ po satu bruto,da se ne gadjamo ciframa od 1200$-1500$ na ruke.
Ako se uspe vise ( a treba se uvek tome teziti ) onda super.
Ko se zaposli sa svojom diplomom onda stvari izgledaju mnogo drukcije i te plate su oko 2500$-3000$ na ruke, e to je vec posao.
Realno je da pocnete da radite bilo sta i da bar jedno proba da nadje bolji posao na pocetku ako ne uspe onda vam ne ginu radnicke plate za pocetak.
Ovde moras da budes strpljiv i do cilja se ne dolazi preko noci.
Kada sam govorio o cenama u radnjama evo vam malo primera.
Cene su manje nego li u Srbiji bar ja mislim.
Jafa keks( moj omiljeni) 0.99$
Plazma ( dupla ) -2.49$
mleko( galon) 2.50$
Smoki( stark) -0.45$
Ki-Ki ( bombone )-0.60$
kafa 5.99$ pola kilograma
jaja od 1.25$ do 4.00$
Sto se tice nase hrane imate sve i svasta i to ono vrhunsko sto vam verovatno nije padalo na pamet da jedete tamo bar ne tako cesto.
Povrce i Voce
Jabuke 1.50$ po libri
Paradajz od 0.50$ do 3.50$ ko kakav hoce
Riba pastrmka 5-10$ pakovanje ( dve ribe unutra ne znam koliko ima u njima)
Verovatno mislite pa gde je meso ostalo, e pa mi to ne kupujemo ovde jer je skupo idemo u Indijanu u veliku mesnicu koju drzi jedan covek sa terena bivse juge i tu kupujemo sveze meso i tu kupis za 150$ mesa koje mi nismo potrosili za 5 meseci.
Naravno sve je sveze, mi se organizujemo te odemo nas 4 i podelimo gorivo i to je to.
Nadam se da sam vam dao malo realniju sliku ako budem jos nesto primetio ja cu da se oglasim za sada toliko pozdrav svima.

xeg
18.09.2008, 22:11
Misljenja sam da se treba zaboraviti ,kad se dode u Usa, na prebacivanje cijena u dinare ili kune jer ispada sve skupo i to moze izbaciti iz takta ,bespotrebno....


To je jako bitno, moramo prestati sa prevodjenjem cena i pre odlaska jer kao sto Zana rece nije fazon samo u cenama vec u celokupnom kruzenju novca.

Kad krila porastu dalje se leti:D

landlord
18.09.2008, 22:37
Eh brate D$D tu sam te cekao.. to su stvari koje sam zelio da vidim..:

Salim se..malo..

Pa koliko mogu da vidim iz tvog posta, neke stvari su skuplje neke jeftinije nego kod nas.. Bez mesa, dodje to tu negdje.. mada opet kada uzmemo plate koej su tamo i koje su ovde.. po toj logici stvarno ispade da je jeftinije tamo..

A reci mi koja kafa je pola kilograma 6$? Jel doncaffe ili grand? :)

I imam jedno pitanje za vas koji ste gore malo duze.. Sta su vasi planovi jel povlacite ustedjevinu iz ovih fondova? Ako da zbog cega, ako ne zbog cega ne?

Olivera
18.09.2008, 23:37
...EVO MALO I CHINJENICA:

jednosoban stan $600-700
dvosoban $850-950...

E lucky druze, posto ja planiram da zivim tamo juznije kod vas, reci dali na ovih 600-700/850-950 ima i koju dolarcic plus. Mislim neke takse, osiguranja...

Znam da uobicajeno na pocetku ide 1 + zadnja kirija kao osiguranje, ali prosto mi se ne veruje, posto ovde kod nas retko ko ce da ti iznajmi gajbu bez predhodno avansno uplacenih minimum 6 meseci.

I jos nesto za sve ostale:
Koliko su ceste te garadge sales? Mislim da su oni jeftina varijanta opremljivanja stana za emigrante-pocetike. Ili se varam?
Jedna moja unuka koja je prosle godine bila na studentski prestoj 3+1 mesec, pricala mi je kako su oni opremili dobar deo stana u samom pocetku od stvari ostavljenih pored kontejnera od ljudi koji su se selili i ostavljali stvari iza sebe. Na pr. rekla mi je da su se tako snabdili kompjuterom (naravno nije bio zmaj, ali dovoljan za mailove i skype), garnituru za dnevni i stolice za terpezariju... Naravno i oni su postali dovoljno kulturni i na kraju kad su odlazili uradili su isto i lepo sve slozili na ulici da se neko drug posluzi. :D
Ona je bila negde tamo na severu blizu kanadske granice.

dreamerns
19.09.2008, 09:06
Ono sto mene interesuje kod tih garage sales...kako se za to sazna? I posto u pocetku nemas kola, kako to dopremis do stana?

xeg
19.09.2008, 10:19
Jedna moja unuka ...
Hehehe... pa znaci ti sihttp://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/viannen_45.gif

:p

Ono sto mene interesuje kod tih garage sales...kako se za to sazna?
To znam da objavljuju po oglasima - novine/net i neki stave obavestenje na kucu i okolna stabla i stubove da ce za koji dan praviti garage sale ali to primetis samo ako prolazis tu.

I posto u pocetku nemas kola, kako to dopremis do stana?

E to i mene interesuje, pitao sam vec negde i za manje selidbe, koliko kosta varijanta Paja, Jare i Japanac:)

Moje razmisljanje je ovakvo, malo je karikirano ali mislim da nije lose:
- Draga i ja nadjemo polunamesten stan unapred (odavde - net, prijatelji, forumasi:D i sl), ako nema kauca (to je osnova spavanja u USA) kupimo 2 vrece za spavanje i laptop, otvorimo checking i saving account i apliciramo za neku secured card. Znaci, imamo gde i kako da spavamo i povezani smo sa svetom, opremljena kuhinja, nesto kesa u dzepu a nesto na vec pomenutim racunima kojim smo vec krenuli u pravljenje kreditne istorije a da nismo ni svesni toga:rolleyes:
Sledece je polaganje za dozvolu i kupovina auta, mozda neki SUV koji bi nam omogucio prevoz jeftinih ili poklonjenih stvari do naseg stana.
Paralelno sa svim tim ide trazenje posla, blaga aklimatizacija i upoznavanje okoline, stizu SSN i GC ... ma milina, kazem vam ja, Pit... i to je Amerika

Amerika nije rad i znoj
postoje Hollywood i Frankie boy
Disneyland, baseball i Rock'n'roll
Vrijeme ocaja vrijeme nade
jedni ruse a drugi grade
prolaze ratovi padaju vlade
Pitove ruke vise nisu mlade

...

Zana
19.09.2008, 10:23
Iznajmis Uhaul ili Budget kamionce za $18 na dan plus miljaza, zavrnes rukave, utovaris, istovaris, vratis kamionce....

xeg
19.09.2008, 10:28
Bas taj podatak trazim, nisam imao pojma za to!
Hvala Zana, bravohttp://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/clapping.gif

Lucky
19.09.2008, 14:45
E lucky druze, posto ja planiram da zivim tamo juznije kod vas, reci dali na ovih 600-700/850-950 ima i koju dolarcic plus. Mislim neke takse, osiguranja....

Nema nikakvih taksi to je bruto cena a u to je obicno ukljucena voda i kablovska. Placa se prva i zadnja kirija ili samo prva kirija+security deposit obicno u vrednosti pola kirije koji se na kraju vraca ako je sve u redu sa stanom.

Sto se tice namestaja-moj savet svima ...uzmite duseke za spavanje koji se krecu $50-80, sto i stolice sve to nije tako skupo ako uzimate u Walmartu , naravno i nije neki kvalitet ali za pocetak je ok. Garage sales su isto dobra varijanta ako uspete nesto da nadjete, mada kakva je kriza sad toga je sve manje

stizeljeto
20.09.2008, 08:13
Bas me znaima di si nasao madrace od 80 dolara. Jedino ako mislis na one na napuhavanje. Ja sam se pretrgala ovih dana naci madrac za manje od 200-400 dolara. :(

Lucky
20.09.2008, 14:30
na te i mislim. Zato sto je neko rekao da bi za pocetak vrece za spavanje a ovo je mislim ipak bolja varijanta, posle mozete da pogledate i te madrace i da birate po mekoci udobnosti broju opruga u njima i.t.d. ali za to treba odvojiti znatno vise novca

xeg
20.09.2008, 14:55
na te i mislim. Zato sto je neko rekao da bi za pocetak vrece za spavanje a ovo je mislim ipak bolja varijanta ...

Sve bolje varijante se odmah beleze a kasnije najverovatnije i usvajaju;)
Hvala na savetu:D

Good Spirit
21.09.2008, 10:54
Ono sto mene interesuje kod tih garage sales...kako se za to sazna? I posto u pocetku nemas kola, kako to dopremis do stana?

U Atlanti su "garage sales" svake subote, i to je neko nepisano pravilo. Pored toga, ako neko hoće da podeli/proda veliku količinu nameštaja, često ispred ulaska u naselje ili kod prvog velikog hipermarketa zabode u zemlju tablu sa natpisom "garage sales" i adresa.

I dođete na adresu i pogledate nameštaj. Neko prodaje sve u kompletu, negde možete da uzmete samo neku stvar, neko daje za džabe, neko za 1$, a neko stavi cenovnik pa vam tako kauč košta 10$ neka fensy fotelja može da bude i 100$, ali bitno je da sve ide mnogo jeftinije.

I može se naći sve, od nameštaja do tehnike.

Takođe svake subote neki ljudi ostavljaju stvari koje im ne trebaju ispred kontejnera.

Pored toga, obavezno pogledati www.craigslist.org, tu se sve može naći.

*to se tiče prevoza, skoro uvek je uslov da morate sami preneti stvari. Jer ako ti neko poklanja nešto neće uglavnom i da se maltretita oko prevoza.

Pozdrav

stizeljeto
21.09.2008, 18:15
Fora su i te thrift shops. Utipkajte u google vas grad i to i vjerojatno ima takvih trgovina sa rabljenim namjestajem i ostalim stvarima za doma. Vrijedi pogledati, sigurno ce se nesto naci za djabe!!

Olivera
21.09.2008, 18:31
Hehehe... pa znaci ti sihttp://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/viannen_45.gif

Jesam, jesam mlada bakica od 99 1/2 god.
Zato budi dobar mali i uci of mudrosti stariih. hehehe:D

Mozda i naucis heklati. http://s14.rimg.info/ab9256880fa47ad8685b539693289994.gif

D$D
22.09.2008, 03:10
Zavisi kada dolazite u Usa,garaz sejlovi su uglavnom u letnjim mesecima.
Oni koji dolaze ovamo ne mogu se osloniti na to.
Mislim da je varijanta sa dusecima iz Woolmarta najbolja naravno mogu i da se nadju mnoge druge stvari tamo po maloj ceni koje su vam neophodne, to je vise manje samo tehnicko pitanje mislim to kako ce te da se snadjete za namestaj.
Hteo bih da kazem samo koju rec o agencijama za zaposljavanje, mislim na one koje nude posao u fabrikama, trgovinama ali i na mestima poput banaka i ostalih ustanova gde bi se mogao naci posao.
Ukoliko ne uspete da nadjete direktno posao putem intervjua kod poslodavaca, nakon nekog vremena ne gine vam da se obratite za posao u agencije za zaposljavanje.
Imate niz raznoraznih agencija ovde u Chicagu problem je kako izabrati pravu.
Poenta je da kod temporary posla vi ste placeni onoliko koliko radite.
Postoje agencije koje vas placaju i za vreme praznika ovde dok vas vecina ne placa kada ne radite za praznike.
Agencija vam uzima oko 1$ po satu vaseg rada i to dodje otprilike oko 160$ mesecno.
Arotek je trenutno najaca agencija za koju sam cuo, ( nazalost ja ne radim preko njih),
Kod agencija vam je bitna i kolicina slobodnih dana koju vam daje, opet zavisi od agencije do agencije.
Koliko sam ja cuo ovde od ljudi koji rade preko agencija treba da radis godinu ili vise dana da bi ostvario neka od prava koje vam daje agencija i da zaradjujete vise od 1000$ tj uglavnom da radite full time( 40 sati nedeljno),
Svaka agencija ima svoja pravila i to treba da proverite preko njih.
Poznate agencije ovde u Chicagu su Arotek, crown,( www.crownservices.com)
Da bi ste videli kako se realne satnice krecu za poslove pogledajte recimo ovaj sajt
http://www.employmentsource.net/, ili vec poznate koji su ranije navedeni na forumu.
Imacete realniju sliku o ceni rada u fabrikama,voznji autobusa, taksija, kamiona itd.
Ovo vam je realna slika.
Opet kazem nije lako prilagodjavanje ovde i moze lako da se desi da ne uspete da nadjete odgovarajuci posao odmah ali ne treba da se klone duhom,treba da se ide ma max ali ako ne moze da prodje morate od neceg da zivite dok nesto neresite.
Opet ponavljam samo rad na jeziku i kvalitetan Engleski vam moze ponuditi malo bolji posao, samo radite na tome dok ste u Srbiji.
Bez toga je tesko naci dobar posao odmah na pocetku a i kasnije.

wingreen
22.09.2008, 08:09
D$D, citas mi misli... bas sam htela da te zamolim da napises nesto o agencijama za zaposljavanje:) Vrlo korisno!:)

blazo032
23.11.2009, 20:59
Ima li kakvog posla za ilegalce u Chi townu???

moni
09.04.2010, 04:47
D$D je izneo izuzetno korisne informacije za nas koji krecemo iz pocetka.Nadam se da se nesto promenulo na bolje ( cena goriva mozda manja), jer moja porodica i ja smo sad u situaciji da saznamo o Chicagu vise.Neky zavrsava srednju skolu i upisuje College, jedna od alternativa je Chicago.Da li neko moze da kaze koji su delovi pogodni za skromno porodicno stanovanje.

Zana
09.04.2010, 05:24
Ja ne znam za Chicago :) ali da priupitam: planirate da se selite i vi? Pitam jer studenti imaju opciju da zive u dormu ili sa jos nekoliko studenta... On moze da aplicira na nekoliko univerziteta, pa koji ga primi. Ko zna, mozda zavrsi i na ovoj nasoj suncanoj obali :) Mislim da je jeftinije da zivi u dormu uz financial aid nego da se cela porodica seli... jedna od lepih strana studiranja i jeste dolazak kuci za Bozic i prolecni raspust, kao i odrastanje i ulazak u svet odraslih uz vrsnjake :) Cisto pitam, naravno da svaka porodica zna sta je za njih najbolje :)

P.S.

Kad pocinje?

moni
09.04.2010, 15:49
Drago mi je sto pitas. Nismo bas najbolje upuceni u sve to,ali sad ga savetuju u skoli sta i kako.U svakom slucaju ko zna nesto na tu temu ,puno bi nam pomoglo.Naime Neky je u Srbiji zavrsio prva dva razreda Gimnazije a u USA 3. u prvom semestru, a 4. u drugom zavrsava(ljubi ga majka :bigkiss:)Nismo planirali da ostanemo jer posle 8 meseci jos uvek ne radimo.Sada smo odlucili da se selimo.Chicago nam je opcija jer suprug ne govori engleski(samo razume i zna da cita),ni moj engleski nije najbolji mada imam communicacioni skill sa oskudnim recnikom u upotrebi pri govoru.Neky nam je jedini dobar ide u ESL iako nije za ESL, ali to ima neke prednosti, pa smo to iskoristili. Nije iskljucena i neka druga opcija jer ce aplicirati na vise Collega.GPA koje nosi iz Srbije i ovde su mu oko 3.7 po USA standardima.On bi upisao neki College koji je jak u matematici, jer to je njegova interesna sfera.Nisam dobro razumela da li trebada bude u dormu za financial aid ili moze da zivi sa nama.

Hvala unapred

Zana
09.04.2010, 16:24
Moni, tek dodjoh na posao, a i "glave" sad treba da pristignu te tek kasnije mogu da se raspisem. Detalji ce biti izlozeni na sajtu pod "Skolovanje". U medjuvremenu:


Prijavite taksu bez obzira sto niste radili - hitno, do 15-og aprila
Odmah nakon sto uradite taksu, aplicirajte za FAFSA (uslov je prijavljena taksa). Neky ce dobiti sve nepovratne tzv. kredite i plus pomoc za knjige i ostalo. Takodje, treba da se aplicira za grantove na state nivou (u vasem slucaju tamo gde bi ste se selili)
Ako imate mnogo para na stednji u banci - nije dobro za FAFSA (razumete nadam se sta hocu da kazem :) )
Posto krece u Septembru, ako sam dobro razumela), upis na Fall za Universities je bio u novembru prosle godine - treba da se vidi da li bi neki od njih napravio izuzetak. Prosek mu je dobar za freshman (i vise nego dobar), a ako ide prvo na public college, za transfer treba malo veci (na jacim skolama primljeni kandidati imaju od 3.8 do 4.0 za zeljeni smer - tu se ne gleda srednja skola, vec ispiti sa college).

Sledi jos - slobodno postavi pitanja za sve sto je nejasno kako bi smo znali na sta da se fokusiramo....

@pekka - please postavi pitanja na forumu kako bi i ostali imali pristup informacijama. Ja nemam nista protiv private :) osim kad bi info mogao da koristi i ostalim forumasima... U medjuvremenu - upis u osnovne i srednje (javne) skole je sada u junu za septembar ove godine. Schedule treba da bude odradjen do polovine aprila. Treba da znas lokaciju gde cete ziveti, jer se upisuje u skolu po mestu zivljenja. Spremi izvod iz maticne knjige rodjenih i detaljna svedocansva (zbog uporedjivanja).

dmi
09.04.2010, 18:33
U medjuvremenu - upis u osnovne i srednje (javne) skole je sada u junu za septembar ove godine. Schedule treba da bude odradjen do polovine aprila. Treba da znas lokaciju gde cete ziveti, jer se upisuje u skolu po mestu zivljenja. Spremi izvod iz maticne knjige rodjenih i detaljna svedocansva (zbog uporedjivanja).

Zana, kako upis u junu?
Znas da T. treba da krene u kindergarten i ja sam se raspitivala svuda redom gde mogu da je ubacim u drzavnu skolu i ovo su zakljuci i podaci do kojih sam dosla.

1. Apliciranje za kindergarten je pocelo u septembru 2009 i zavrsilo se u januaru 2010. Deca koja ove godine krecu su vec primljena :blink:

2. Eventualno bih mogla da je upisem u neku od skola za koje nije bas i neka navalica, sto ja necu jer mi to govori da te skole nisu bas na glasu.

3. Ovo je odlican sajt na kome ima svasta o drzavnim skolama http://www.greatschools.org/

4. Takodje sam pribavila i brosuru koja je izasla u septembru 2009 i vazi do septembra 2010 opet o skolama, rejtinzima, bodovanjima, rokovima za prijavu, upisima, i sl. Brosura se zove "The Education and Enrichment Guide" (ovo su skolice u LA, ali se tako nesto verovatno pravi i u ostalim gradovima)
Evo ga i sajt http://www.educationandenrichment.com/

5. Skolica u koju T. trenutno ide ima i kindergarten tako da ce verovatno ostati u njoj a onda cemo krenuti da od septempra apliciramo za zeljene skole (osim ako nekim cudom ne uspem da je ubacim u skolu u narednih mesec dana, ne znam samo kako :obrva: ).

6. Inace ja toplo preporucujem Montessori skole (jeste da kostaju fino) ali fenomenalno rade sa decom i vrede zaista svaku paru.

dmi
09.04.2010, 18:38
tek sad sam videla da je ovo pod Chicago
mozda ne bi bilo lose da se izdvoji kao tema za skolice ili da se prikljuci nekoj

Zana
09.04.2010, 19:48
Info za FAFSA je za svaku drzavu isti, jer je u pitanju Federal Financial Aid. Svaka State ima drugacije rokove za svoje programe, te je recimo za CA to April 1, ali uslov je prijavljivanje na FAFSA. Postoje posebni programi samo za High School i College freshmen. Taj deo nije samo za Chicago (o kojem ja na zalost ne znam nista).

Info za osnovne i srednje skole koji sam dala je za CA i skole objavljuju schedule nakon odobrenja od state Administration (ne znam za obdanista), jer se Pekka ovde doseljava (San Diego tacnije). Informacija o upisu i rokovima je dobijena direktno od LAUSD, Superintendent Office i od skole kojoj pripadamo - dakle upis je u junu. San Diego mozda ima malo drugacije rokove ali bi u principu trebalo da je isto. Mi trenutno radimo na upisu, dobicemo formulare i enrollment package za dete koje upisujemo sredinom ili krajem ovog meseca. Sav info je dobijen direktno od skolske administracije - sto preko telefona, sto licno.

Napomena: Charter i privatne skole imaju drugacije rokove i nisu bile predmet naseg interesovanja.

moni
10.04.2010, 00:26
Nije jos izvesno da se selimo u Chicago.Ostvarili smo neke kontakte u vezi posla preko nekih nasih poznanika.Ustvari mi bi smo hteli da uklopimo dve stvari nas eventualni posao i Neky-jev College.
S obzirom da je Zana kao i uvek poslala korisne informacije u vezi skolstva a vec ima zapoceta tema pitanje o skolovanju prebacicu tamo.
http://www.zelenalutrija.com/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=13806

pekka
10.04.2010, 10:06
Info za FAFSA je za svaku drzavu isti, jer je u pitanju Federal Financial Aid. Svaka State ima drugacije rokove za svoje programe, te je recimo za CA to April 1, ali uslov je prijavljivanje na FAFSA. Postoje posebni programi samo za High School i College freshmen. Taj deo nije samo za Chicago (o kojem ja na zalost ne znam nista).

Info za osnovne i srednje skole koji sam dala je za CA i skole objavljuju schedule nakon odobrenja od state Administration (ne znam za obdanista), jer se Pekka ovde doseljava (San Diego tacnije). Informacija o upisu i rokovima je dobijena direktno od LAUSD, Superintendent Office i od skole kojoj pripadamo - dakle upis je u junu. San Diego mozda ima malo drugacije rokove ali bi u principu trebalo da je isto. Mi trenutno radimo na upisu, dobicemo formulare i enrollment package za dete koje upisujemo sredinom ili krajem ovog meseca. Sav info je dobijen direktno od skolske administracije - sto preko telefona, sto licno.

Napomena: Charter i privatne skole imaju drugacije rokove i nisu bile predmet naseg interesovanja.

Zana, da li to znaci da nasu cerku moze neko tamo da prijavi sada u aprilu za upis u skolu, a mi da posaljemo potrebna dokumenta? To bi mogli da ucine nasi prijatelji koji ce nas docekati i ugostiti u prvim danima boravka u CA. Ako sam nesto pogresno zakljucio, ispravi me svakako.:==D:

b.popovich
28.04.2010, 16:24
...samo zelim da postavim par pitanja. Naime, dva druga, prijateljica i ja dolazimo u chicago sad 9. maja na 5 mjeseci, onaj work&travel fazon... pa me zanima kako da stan nadjemo najlakse, da li bi nam neko mogao pomoci. Inace posao nam je u centru... North Michigan Avenue...... pa nesto sto je najzgodnije sto se tice prevoza
I jos jedno pitanje... zna li neko kako se zove decko sa nickom Jfa_Kg..... sa njim sam komunicirao na jednom forumu koji sada ne radi... a ne znam kako da stupim u kontakt sa njim

frequency
14.11.2010, 04:40
Prvo pozdrav svima od novog clana :) Mada sam videla da je neki moj post o Chicagu sa b92 iskopiran ovde (da sam znala vise bih se potrudila oko pisanja istog), tako da prakticno imam jedan post vise nego sto pise :)

Nego b.popovoc jeste li se snasli i kako vam je bilo u CH?

Ne znam gde da pitam, ali ako nije problem ja bih neku staru temu da izvucem na povrsinu - citala sam neku temu o hrani kad se doselite..

desolution
30.01.2011, 18:26
za koliko para moze da se nadje 1 bed stan a da nije predgradje (rent) ..?

TheNenad
30.01.2011, 18:58
www.rent.com
www.craigslist.com

Cene se naravno menjaju, a prednost je to što većinu lokacija možeš videti na Google Maps-u. :suure:

dreamerns
31.01.2011, 17:49
za koliko para moze da se nadje 1 bed stan a da nije predgradje (rent) ..?

Od 300$ do 1500$. Zavisi kakav kraj grada hoces. U bezbednim delovim grada od 900-1500$. Mozda naidjes negde i jeftinije, ali tesko u danasnje vreme...