PDA

View Full Version : Usporedba mjesecnih zivotnih troskova po gradovima


stizeljeto
27.09.2008, 08:45
Znam da se na nekoliko threadova pisalo o troskovima u pojedinim gradovima, ali evo sad neka postoji i posebna tema o tome, radi lakse snalazenja i usporedbe. Srdjevic mozda moze prebaciti ostale postove o tome na ovu temu.

Prva pocinjem sa frendicom koja vise od godine dana zivi u Colorado Springsu, u Coloradu. Zamolila sam ju da mi napise svoje mjesecne troskove, pa evo kako to izgleda u praksi:

Hej, evo ti nasi mjesecni troskovi koje si trazila

760 Najam stana (smanjit ce nam na 740 jer produzujemo ugovor i zele nam ocistiti tepihe besplatno)

35 Struja (Colorado Springs Utilities)

51 (Plin $21, voda $24, smece $6 - to placamo Epernayu)

110 (mobiteli, sada smo smanjili minute pa cemo vidjeti koliko ce biti, obicno je i vise od ovoga ako ja pretjeram sa porukama, a naplacuju mi i ono sto saljem u hrv. i ono sto dobivam, zadnji racun je bio 118)

Za 8. mjesec smo na groceries potrosili oko 650 dolara, na restorane 130 sto ukljucuje i kave, te kupnju u nekim trgovinama di kupujemo kavu.

Za gorivo u tom mjesecu smo potrosili 150 dolara na dva auta.

U Targetu sam potrosila oko 160 dolara na neke potrebne stvari, ukljucujuci robu, posteljinu, kozmetiku.

U Walgreensu ljekarni oko 50 dolara (nemam pojma na sta, mislim da smo tamo kupili ventilator i par sitnica)

Ne vidim nigdje da smo poceli placati osiguranja, javim kad to vidim.

Odlazak doktoru sa Emmom kada je u pitanju obicna viroza, pregled dodje 90 dolara, mi platimo 70 jer nam 20 pokrije osiguranje dok ne dodje do onih 600$ deductible pa oni sve placaju.

Svi preventivni pregledi su pokriveni; jednom godisnje kod doktora cjelokupan pregled, jednom godisnje kod ginekologa, ciscenje zubi i xray kod zubara.

D$D
27.09.2008, 20:48
Pazi u sustini troskovi su manje vise slicni ako izuzmemo stanarinu.
Ovo sto ti je navela za smanjenje stanarine je ok.
Kod mene je drukcije ovde ti ide stanarina gore sto duze stanujes.
Ja sada placam 940$ a ide na 1200$ od sledece godine.
Ovo oko goriva ti je relativna stvar i zavisi od toga gde radis i koliko dugo putujes do posla.
U proseku se ne bi trebao traziti posao po meni dalje od 20 milja od mesta stanovanja, imajuci u vidu sadasnju cenu goriva i vozila koja ovde srcu ko kamile.
Sa druge strane dosta goriva se potrosi iduci subotom i nedeljem u kupovinu jer ne mozes ceo mesec da sedis kuci i da se ne kreces nikuda.
Jos samo jedno ovo sa 35$ struje je moguce samo ukoliko ti je grejanje i hladjenje uracunato u stanarinu ukoliko nije onda ti troskovi rapidno idu gore oko 100 za struju.
Ako imate dete onda se izgled ovih troskova jako menja .

V777
11.10.2008, 17:47
Ovo su moji troskovi u Indiani. Moram da napomenem da sam ja i u Houstonu i u Indiani (Westfieldu) zivela kod prijatelja i privatno (placala sobu), sada zivim u prelepom starijem apartmanskom naselju u Hamilton countiu - Noblesville se zove mesto. Moram da napomenem da je Hamilton county proglasen ne samo za najbolju (citajte odmah i najskuplju i trebalo bi da bude i najsigurniju) oblast u Indiani, vec i mnogo mnogo sire, specijalno za porodice s decom, dok u samom Indianapolisu moze da se nadju i jeftiniji stanovi, ali su i neke oblasti veoma nesigurne za zivot (kao i u svakom gradu naravno). Indianapolis kao grad nalazi se u posebnom Marion coutniu, dok se Noblesville (koji je i administrativno sediste Hamilton countia), Westfield, Carmel, Fishers, Cicero, Sheridan (mislim da su svi nabrojani), nalaze u Hamilton countiu.

Po mom misljenju, apartmani u Noblesvillu su i ubedljivo najjeftiniji, dok se Westfield i Carmel (pogoto Carmel koji je pun novopecenih bogatasa, prelepih kuca, u zelji da postane administrativno sediste - cak su pre par godina zeleli i da prisvoje Westfield, koji se u medjuvremenu izborio za status grada) vode kao najskuplji delovi ovog okruga (Westfield cak nije ni imao apartmane, te sada uveliko pravi nove preskupe naravno)...

Ja imam jednosoban stan koji je velik oko 756 sq feets, to bi bilo 756 square foot = 70.234 698 24 square meter, koji nenamesten placam $525 mesecno, s tim sto imam ugovor na godinu dana. Opredelila sam se za varijantu starijih uredjaja i ne najnovijeg tepiha, koji su svi u perfektnom stanju i rade kao da su najnoviji (ukoliko zelite novije stvari, tipa kuhinje ne boje vanile nego inox, ili malo noviji tepih (ili ti itison, koji pokriva sigurno jedno 95% stana), onda se placa mislim oko $50 - $60 vise mesecno renta...
U rentu je ukljuceno u okviru stana, pored namestene kuhinje naravno (viseci delovi, radni delovi, sporet veliki sa rernom, veliki frizider sa malim ali komotnim zamrsivacem, velika masina za pranje sudova...) mikrotalasna pecnica (koju neki stanovi namaju, zato je pominjem), zatim imam i OBE masine U STANU (i za pranje i za susenje vesa), imam i malu terasu nezagradjenu (obzirom da sam na prvom spratu, tj. po nasem na niskom prizemlju - nemamo podrum - odmah sa terase mogu da izadjem na travu, gde gledaju i drugi stanovi, znaci kao veliko dvoriste (stan mi inace gleda na sve strane sveta, puno ima svetla u svim prostorijama, a terasa inace gleda na dvoriste, ne na ulicu)...apartmantsko naselje je inace ogromno, broji preko 500 unitsa ( svaka zgrada ima svega po 4 stana, 2 gore i 2 dole tako da je super tiho), kao mali grad...ima dosta dece i dosta kucnih ljubimaca ( ukoliko zelite psa ili macku, dozvoljene su sve vrste osim pit bul terijera i americkog staford terijera, jer oni nisu mnogo druzeljubivi, mislim da i nisu bas skloni da vole decu, a posto ima svuda puno dece, onda je i razumljivo sto oni ne mogu, depozit za zivotinje je $200 plus svakog meseca jos po $20 na rentu plus za kucnog ljubimca, max je 2 kucna ljubimca ove vrste, a tezina zivotinje nije ogranicavajuci faktor. Ovo sve pricam, jer se od naselja do naselja razlikuju uslovi dalje ovde da napomenem da naselje nema garaze, ima free parkiralista ispred zgrada, kao i parking u vidu nadstresnice, koji se placa $20 mesecno...da u cenu je uracunato i koriscenje svega sto postoji u naselju, pocevsi od velikog dnevnog boravka u menadzerskoj zgradi, preko otvorenog bazena, otvorenih teniskih i kosarkaskih terena, zatvorenih kosarkaskih i rackerball terena, teretane, saune,kreveta za kvarcovanje, verovatno ima jos necega ali ne mogu da se setim...ok da se vratim na cene: dalje struja: za 20 dana potrosila sam $30, znaci za mesec bi doslo negde oko $45, plus sto ja moram na prvom racunu da platim i depozit od $140, posto pocinjem da koristim po prvi put usluge Duke energy, koji ce mi kasnije biti vracen kroz struju za par meseci, kad vide da sam platila par racuna na vreme, a to mi takodje pravi i dobar credit history jer ce mi biti prijavljeno kreditnom birou...Ja nemam nista na gas, tako da za sve koristim struju...ovo su cene za jednu osobu, ali iskreno da kazem, ja nisam nista stedela, jer sam htela da vidim koliko ce cene da izadju...grejanje mi je putem klime, koju sam u ovom periodu veoma slabo koristila, jer je vremem prelepo, pravo miholjsko leto...znaci racun za struju ce biti visi zimi, ali mislim da nece biti vise od $70 po pricanju stanara...voda: za nedelju dana sam platila $4,5, znaci na mesecnom nivou oko $18, telefon (t-mobile plan preko post paida ugovor na 2 godine), to je vec individualna stvar, moj plan je negde oko $70 ali ja nekako odem preko $100 uvek...ha ha ha...ali sada sa nekim izmenama nadam se da ce biti bolje...internet: Comcast sa 10MB brzine placam negde malo vise od $30 mesecno, jer je tu i tax, rentanje modema, a ukoliko zelim bazic cable i internet od 16MB, to ce kostati $45, za prvi mesec dobijam 50% popusta, tj. oko $15. Osiguranje za auto full coverage oko $105 mesecno preko Progressive osiguranja, isto osiguravajucu kucu koristim i za tzv. Renters osiguranje, tj. mojih licnih stvari koje imam u apartmanu, kao i svega vrednog sto mislite da imate, a nije u sefu (sef u mojoj banci osrednje velicine, dovoljno velike da stavite sve diplome i originale dokumenata urolane platila sam za celu godinu $40) - (laptop, kamere, telefoni, televizori, GPS i tako te stvari..namestaj .... ) nepunih $20. Gorivo: zavisi koliko gde idem i sta mi je potrebno, ovde MORA da se ima auto, jer prevoza NEMA (smatra se bogatim krajem, jos i ranije a i sada farmerskim, tako da svako ima auto, Noblesville je i dosta razvucen kao grad, tako da ima da se ide s jednog mesta do drugog dosta), ja licno radim u Westfieldu, putujem u jednom pravcu 10 milja, sto i nije neka razdaljina, stigne se za 15 - 20 minuta kolima. Radim u companiji koja ima i svoju pumpu (Kroger), tako da sa njihovom karticom, kao radnik, dobijam 10c po galonu za gorivo i 10% popusta na sve njihove proizvode - to je inace Companija sa ogromnim lancem hipermarketa, pumpi, apoteka, credit uniona i svega ostalog sto ide uz svaku ovde retail industriju (UNION - Sindikat nam je izvojevao da od 1. Oktobra do kraja godine - a mozda i duze, videcemo - zbog visokih cena goriva, imamo jos i dodatnih 10 centi po galonu popusta na gorivo, tako da sada imamo 20c za galon popusta na gorivo - cena od jutros - napunila sam gotovo ceo rezervoar, za nepunih $30! Ili da budem precizna, najjeftinije gorivo na pumpi je bilo jutros $3,1/galon, sa mojim umanjenjem dobila sam to isto za $2,9/galon, puta 9,4 galona izaslo je $27,5!

Hrana: kao sto je i Zana rekla - zavisi sta ko voli da jede, koliko ko zeli da potrosi, sta da kupi, ali moze da se nadje svega i svacega, cene su manje vise svuda iste, ja licno volim da kupujem i u Krogeru, iako su cene malo skuplje, ali i u ALDIJU - to je nas Evropski LIDL, jer su cene dosta nize...za nekoga sve, za svakog po nesto...

Za namestaj pogledajte sajt http://www.vcf.com/ - ja sam licno nasla kuhinju koju sam htela da kupim (sto i 4 stolice) u Wallmartu za $450 a ovde istu takvu za $300! U Wallmartu sam kupila i osnovne stvari za po kuci, po veoma povoljnim cenama, dusek na naduvavanje, tzv. air bad koji je perfect, za $80, queen size, sa foam penom za odrzavanje oblika, izvanredno udoban, visok pola metra od zemlje, svima ga APSOLUTNO predlazem...OK ovo nema veze sa mesecnim zivotnim troskovima, odoh off topic, ali mislim da je vredno pogledati...ah da, placam mesecno i nepunih $45 loan za pravljenje credit history (samo ukratko - ja sam ovaj loan uzela na iznos od $1000, stavila na poseban zatvoreni stedni racun, placam ga svakog meseca na gore navedeni iznos, ne mogu u celosti da ga otplatim pre navrsene godine dana, kad ga isplatim u celosti mogu da uzem novac koji ce tada da bude nekoliko dollara veci, moja placanja se prijavljuju creditnim biroima, te nakon nekoliko meseci mogu da uzimam kredite kakve hocu i na koje iznose hocu)...

Mislim da je to to sto se tice mesecnih zivotnih troskova...

Pozdrav!

Lucky
11.10.2008, 20:16
Bravo V777, zanimljiv prikaz zivota u jednom malom americkom gradu. Cene su zaista niske u odnosu na ovde ili na one koje sam cuo da su po drugim gradovima.

Samo da razbijem jednu zabludu. Placanje racuna za struju, telefon i komunalije ne moze da utice na kreditni skor! To jest preciznije receno moze ali tek ako ne placate mesecima pa onda vas posalju mojim kolegema :guns2: u collection agency da vas za to ganjaju. E oni to mogu da prijave kreditnom biro. Dok placate sve na vreme nista vam ne utice na FICO score ni pozitivno ni negativno.

V777
12.10.2008, 02:08
Sorry Lucky, meni su u Duke energy rekli da tih $140 depozita koje placam prvog meseca zajedno sa strujom, bice prijavljeni creditnom birou (sta znam sad...ono bolje je da me Tmobile prijavi creditnom birou kolike racune placam kod njih...ha ha ha...):grin:

Koliko vidim ti si iz St. Petesburga, te kako mi kazes da su cene kod mene jeftinije nego kod tebe...ja sam letos radila sa kolegom koji inace zivi 6 meseci u Indiani, 6 na Floridi, kod tebe u komsiluku (kao i vecina ljudi ovde u Indiani), te sam bas s njim uporedjivala troskove ovde i dole, on mi kaze covek da je na Floridi jos jeftinije za zivot, samo sto je i cena rada niza nego ovde i da se tesko moze doci do posla, jer su mesta mala a ima puno ljudi...

Pozdrav!:pozz::pozz:




Bravo V777, zanimljiv prikaz zivota u jednom malom americkom gradu. Cene su zaista niske u odnosu na ovde ili na one koje sam cuo da su po drugim gradovima.

Samo da razbijem jednu zabludu. Placanje racuna za struju, telefon i komunalije ne moze da utice na kreditni skor! To jest preciznije receno moze ali tek ako ne placate mesecima pa onda vas posalju mojim kolegema :guns2: u collection agency da vas za to ganjaju. E oni to mogu da prijave kreditnom biro. Dok placate sve na vreme nista vam ne utice na FICO score ni pozitivno ni negativno.

Lucky
13.10.2008, 03:51
Koliko vidim ti si iz St. Petesburga, te kako mi kazes da su cene kod mene jeftinije nego kod tebe...ja sam letos radila sa kolegom koji inace zivi 6 meseci u Indiani, 6 na Floridi, kod tebe u komsiluku (kao i vecina ljudi ovde u Indiani), te sam bas s njim uporedjivala troskove ovde i dole, on mi kaze covek da je na Floridi jos jeftinije za zivot, samo sto je i cena rada niza nego ovde i da se tesko moze doci do posla, jer su mesta mala a ima puno ljudi...

Pozdrav!:pozz::pozz:


Ma ne znam bas, nisu ovde bas mala mesta, ovo moje ima skoro 300 000 a ceo okrug ima preko milion. Do posla je sada verujem tesko doci svuda. Ipak ja sam covek za tropske krajeve, reggae muziku i tako to ...svake godine u julu i avgustu pozelim da odemo na sever medjutim kad pocne oktobar i sve do maja ne bi se menjao ni sa kim :)

srdjevic
13.10.2008, 06:30
Inače, skoro sam (u avgustu) radio free credit report (https://www.annualcreditreport.com/) te sam uočio sledeće:

- T-Mobile (mobilni operater, na ugovor od 1god sam) mi je radio credit inquiry na svakih 6 meseci
- AmFam (osiguranje za auto) mi je radio credit inquiry

- PeoplesGas (gas, je li) mi je kreditor, odnosno vodi se kao da imam -$70 balance (jer ti je to mesečni "kredit" kad plaćaš "budžetski", odnosno u ravnomernim ratama), ali je označen kao neki drugačiji kredit (mislim da je non-revolving), pa se ne vodi kao kreditne kartice i to, nego kao kredit koji redovno otplaćujem...

xeg
13.10.2008, 06:51
... free credit report (https://www.annualcreditreport.com/) te sam uočio sledeće:

The AnnualCreditReport.com website is only accessible through ISPs (Internet Service Providers)

located within the United States and its territories.

I sta sad ja da radim? Da se kacim za neki Americki proxy (kao u neka stara dobra vremena:naughty:) da bih video ovaj vas site?
Ajd' zapamticu pa kad dodjemo u States.

srdjevic
13.10.2008, 06:57
A ti bi neki identity theft da sprovedeš, a? :grin:

To vam neće trebati u prve 2 godine, rekao bih. Dok gradite kredit, ako sve plaćate na vreme, ne treba da proveravate ovo...

Iako, jednom godišnje nije naodmet čisto baciti pogled. Više od jedared se plaća. Ako neko bude imao pitanja o ovome, neka baci upitnik u ovaj forum

chidzi
14.12.2008, 10:59
Ima li nekog iz Los Angeles okruga sa konkretnijim informacijama?

Zanima me koliko bi realno bilo rentiranje nekog 1bedroom-1bathroom apartmana, recimo Glendale, Burbank, North Hollywood, Van Nuys?

Cisto da znam na sta da se spremim :)

Zana
14.12.2008, 11:10
Ajd idi na moj profil i posalji mi email pa da vidimo gde hoces da rentas stan... i deder objasni na nasoj strani "Nick-ovi" taj tvoj Feng Shui Nick :w00t:

Btw - bezi od North Hollywood daleko, predaleko.... :ajojoj:

Olivera
14.12.2008, 13:44
Evo mozes ovde (http://losangeles.craigslist.org/) pogledati dok ti neko od clanova ne odgovori. Mislim da ces dobiti realnu pretstavu. ;)

chidzi
15.12.2008, 02:06
Hvala na brzim odgovorima :)

Ipak necu izgubiti bas skroz veru u nas srbe, i ako je pocelo da ide u tom smeru nakon 20ak dana ovde i upoznavanja sa nekolicinom 'zemljaka'

Sto tice nick-a, daleko je of feng shui fazona, naprosto kovanica, ajd delimicno cu objasniti na nick-ovima, da me zena bas ne samelje skroz, jer je to nas skroz interni fazon :)

Zana
15.12.2008, 04:58
:book: izvod iz email-a, cisto da moze da pomogne drugim ljudima koji se nadju u istoj situaciji....


Cao Ivane,

prvo da vam pozelim dobrodoslicu u USA, LA i na kraju na nas forum, gde smo svi zaista kao mala porodica :) i tu smo prvenstveno da pomognemo jedno drugima.

Svi krajevi koje si ti naveo u postu meni nikada nisu bili opcija, iz prostog razloga sto su mi dosta daleko od posla. Ja radim na West side i oduzimalo bi mi dosta vremena da dodjem do posla (pogotovo na 405) i jos vise da se vratim nazad. Dakle, bez obzira sto su stanovi u krajevima koje si ti naveo jeftiniji nego u kraju gde ja zivim - amount koji bi se ustedeo ne moze da prekrije troskove za gorivo i sto je najbitnije moje utroseno vreme provedeno u autu na autoputevima a i ovako sam u nedostatku sa istim (kao uostalom i vecina ljudi ovde).

Postoje dobri krajevi u Burbank i Van Nuys - ali su tamo stanovi skuplji i ne verujem da je pametno da izdvajate toliko novca na samom pocetku dok jos uvek nemate poslove i dok se niste koliko toliko sredili (sto moze da uzme i oko godinu dana). North Hollywood je uzas - radila sam tamo i pobegla glavom bez obzira. Sto se Glendale tice, to je dobar kraj - ali kao sto rekoh meni je to daleko :ajojoj:. Hocu reci - daleko od okeana, od skole, od mojih omiljenih radnji, bioskopa, prijatelja i svega sto mi je bitno u zivotu.

Moj ti je savet da prvo nadjes posao pa shodno tome i da trazis stan, a ako ne mozes da cekas onda da nadjes bilo sta pa za godinu dana se preselis blizu posla i naravno u stan cija ti visina rente odgovara prihodu koji imas.

U mom kraju stanovi su jednosobni oko 1350-1600, u NoHo za te novce moze da se nadje i dvosoban ali kao sto rekoh taj kraj meni ne dolazi u obzir. Vrlo je bitno da li je kraj bezbedan i posto imas dete da bude dobar school district i da ti pristupacna obdanista budu blizu. Kad naletis na oglas, uzmi adresu i proveri crime rate ovde (http://www.lapdcrimemaps.org/) . Takodje, u mom kraju je rent control tako da stanodavci ne mogu da mi podizu kiriju vise od 4% godisnje. Ako uletis u stan koji nije controlled moze da se desi da udjes u stan sa $1000 mesecno za rent i da ti posle godinu dana podignu kiriju na $1500. Ja isto ne savetujem private iznajmljivanje jer mi je mnogo bolje da rentam od rental management. Kad se nesto pokvari ili treba odmah su tu a ne kao privatna lica da im ne mozes nista kad nesto nece da urade. Ovi moji znaju da svako od nas moze da pozove housing department ako ih zovemo vise od 3 puta a oni ne dodju da nesto poprave. Eto to je nekoliko hints a ti pisi kako se sve desava kod vas pa da se organizujemo malo bolje i vidimo nesto za stanove i poslove. Jeste da je kriza ali ima i firmi koje zaposljavaju pa da vidimo sta moze da se uradi.

Pozdrav i sve najbolje,
Zana

PS
ja ovo takodje bacam na forum jer nam je to kao interni dogovor - ako pisanija bas i nisu totally licne prirode, dobro je da se nadje tamo da bi pomoglo i nekim drugim ljudima koji se jednog dana nadju u istim okolnostima. Naravno, nista private ne ide online :==D: