PDA

View Full Version : Od aerodroma do kuce...


dreamerns
07.10.2008, 09:12
Bilo bi interesantno da u ovoj temi se opise za svaki grad najjednostavniji nacin kako stici od aerodroma do grada (cena taxi-a i sl.). Mene trenutno interesuje Chicago, posto zena i ja nosimo 4 kofera (mega-giga velicine) i rucni prtljag. Kako mi je najjednostavnije da stignem do Lincoln park-a? Koliko bi kostao taxi (i da li mogu to sve u njega potrpati)? Generalno, slecem na terminal 5, a video sam da ima subway od terminala 1, ali to ide do loop-a, pa moram presedati..a niti znam grad, niti mi se sve to vuce kroz metro. Da li postoje jos neke varijante (kombi prevoz i sl)?

Lucky
07.10.2008, 14:21
Ne znam za chikashki aerodrom ali gotovo sigurno kao i vecina aerodroma ima tzv shuttle taxi, to ti je kombi u koji mozete da se potrpate sa sve prtljagom i idete na zeljenu adresu.

srdjevic
07.10.2008, 18:33
Kad stizes, u koje doba? ti rece 15tog (sreda), a tad radim... ako dolazis posle 7, vici, zivim na 4 stanice od O'Hare, tako da mi nije daleko....



Inace, ako ides solo, onda ti preporucujem ovako, da te taxi ne ojadi:
predjes na Terminal 1
ides u podrum (metro je na najnizem nivou)
ulazis u blue line (jedini voz koji polazi sa O'Hare)
na cetvrtoj stanici (Jefferson Park) odajes postu Srdjevicu :grin:
silazis na Clark/Lake stop - to ti je ubedljivo najveca stanica sa (voznim)konekcijama koje ti ne trebaju, ali zavrsavas u strogom centru grada.
stigao si u podrum zgrade, penjes se gore, izlazis na ulicu
cim izadjes iz zgrade, vataj taxi, i vozi Lincoln Park. izaci cete 10-15$ (od aerodroma bi bilo oko 30)
ne zaboravi da castis taxistu, taki je red ;)u vozu ima da se klackas oko 45-60 minuta (trenutno rade tu trasu bas izmedju O'Hare i moje stanice, pa ce voz da ti mili jedno vreme....

srdjevic
07.10.2008, 18:36
e da, i O'Hare stop i Clark/Lake je wheelchair accessible, znaci imaju liftove, nemo nista da se brines za kofere. takodje i u vozu: ulazis na pocetnoj, imaces mesta za sve, videces prostor pored vrata gde mozes i da ih spustis, a da budu pored tebe.... puno ljudi je u plavoj liniji sa koferima stalno, nista nemoj da se brines. sve vreme ide kroz dobre delove grada, neces imati apsolutno nikakvih problema.... ;)

dreamerns
08.10.2008, 09:43
e da, i O'Hare stop i Clark/Lake je wheelchair accessible, znaci imaju liftove, nemo nista da se brines za kofere. takodje i u vozu: ulazis na pocetnoj, imaces mesta za sve, videces prostor pored vrata gde mozes i da ih spustis, a da budu pored tebe.... puno ljudi je u plavoj liniji sa koferima stalno, nista nemoj da se brines. sve vreme ide kroz dobre delove grada, neces imati apsolutno nikakvih problema.... ;)

Hvala puno na objasnjenju :-)
Ja slecem (ako sve bude u redu) u 18:10h. E sada, posto idem sa zenom, koliko kosta metro (ako se ne varam, koliko sam citao 5$)? Tj. ako nas je dvoje, da li se cela kombinacija isplati, ili je taxi onda zanemarljivo skuplji :-) ?
Nisu mi bas te karte za CTA najjasnije. Jel postoji tamo neka varijanta "mesecne karte" :-)

D$D
08.10.2008, 12:39
Postoji mesecna karta.
Ovde ne postoji klasicni metro, mislim onaj sto ide pod zemljom ( ili ga bar ja do sada nisam video) .
Voz ovde ide na nekoj vrsti zelezne konstrukcije iznad puta, tako da nema dodira ostalim saobracajem( u gradu)

Mesecne funkcionisu na drukciji nacin nego li kod nas.
Mesecna kosta npr. za zapadna predgradja 120$.
Medutim ti sa tom mesecnom mozes da ides svuda okolo do te kilometraze npr. 45 km.
ako ides preko te kilometraze koja ti je na mesecnoj onda samo platis razliku u ceni.
Ovde postoji CTA, koji ide po gradu i Metra koja vozi svuda okolo, samo mi nije jasno da li ako kupis kartu za Metru mozes da se vozis sa CTA.
Da na mesecnoj nemas ime i prezime nego cini mi se samo pol osobe (musko, zensko") ,nisam bas 100% siguran.

Taksi od mene do aerodroma kosta oko 40$.Otprilike je aerodrom podjednako udaljen od mene i centra grada.Nisam koristio taksi ali vidim da imaju reklame na kojima pise koliko kosta do aerodroma.

xeg
08.10.2008, 12:52
Imao sam ja negde semu tog O'Hare blue line kada sam nesto gledao za Chicago... samo da potrazim:brb:

Edited:
Postao sam kao biblioteka, svakakve gluposti u vezi USA sakupljam, evo te mape pa mozda nekome pomogne:pozz:

p.s. pazi ti to... Srdjevic stvarno 4. stanica od O'Hare:naughty:

srdjevic
08.10.2008, 17:43
Postoji mesecna karta.
Ovde ne postoji klasicni metro, mislim onaj sto ide pod zemljom ( ili ga bar ja do sada nisam video) .
Voz ovde ide na nekoj vrsti zelezne konstrukcije iznad puta, tako da nema dodira ostalim saobracajem( u gradu)

Mesecne funkcionisu na drukciji nacin nego li kod nas.
Mesecna kosta npr. za zapadna predgradja 120$.
Medutim ti sa tom mesecnom mozes da ides svuda okolo do te kilometraze npr. 45 km.
ako ides preko te kilometraze koja ti je na mesecnoj onda samo platis razliku u ceni.
Ovde postoji CTA, koji ide po gradu i Metra koja vozi svuda okolo, samo mi nije jasno da li ako kupis kartu za Metru mozes da se vozis sa CTA.
Da na mesecnoj nemas ime i prezime nego cini mi se samo pol osobe (musko, zensko") ,nisam bas 100% siguran.

Taksi od mene do aerodroma kosta oko 40$.Otprilike je aerodrom podjednako udaljen od mene i centra grada.Nisam koristio taksi ali vidim da imaju reklame na kojima pise koliko kosta do aerodroma.

Uh, što ne volem kad dotaknemo X tema, pa moram na svaku da se osvrnem... :)
U pravu je D$D, ovde to nije klasični metro. Čak šta više, zovu ga "the L", od Elevated, upravo zato što su šine na platformama iznad zemlje...

CTA obuhvata vozove (L, dakle), autobuse, i tzv. Pace Bus (to su busevi koji operišu kroz predgrađa, ne u Čikagu). Metra je nešto sasvim drugo: to su veliki vozovi, recimo regionalni, povezuju Čikago (IL) sa okolnim state-ovima, dakle kao naš ŽTP.
Dakle, kad kažeš idem metrom (ne metroom), misli se na Metru. L se ne zove "metro", niti ga iko tako zove. Slobodno recite "di el"... Ni subway ga ne zovu, da se ne pomeša sa sendvičima... :grin:

Oba imaju mesečne.
CTA ima 2 opcije: prepaid ili monthly. U oba slučaja dobijate karticu nalik na kreditnu, i dopunjavate je ili online ili na stanicama (imaju automate). Prepaid je u principu "plati pa se klati", te ti skidaju "kredit" svaki put kad prođeš kroz ono čudo... Mesečna je 80 kinti, koju ja imam. Prolaziš, ne razmišljaš, a oni ti (isto bez razmišljanja) samo skinu kintu s računa svakog meseca.
Metra - nemam pojma, ne koristim je. Znam uopšteno samo:
Metra je ta koja naplaćuje po distanci (relaciji), stanice su podeljene u zone A-Z, tako da ako živite recimo u Wilmette (gde sam ja onomad bio), onda ste u zoni C recimo, tako da plaćate mesečnu po tarifi "zona A-C"...
U Metri se karta kupuje na šalteru (nemaju ih sve stanice), ili kod konduktera po malo skupljoj ceni. Kod njega - isključivo kešom može da se plati.

CTA je lakši, možete napuniti kreditnom karticom karticu odmah na stanici...

Sad proverih i sa kolegom koji rabi metru - ni jedan ni drugi nemaju slike ni podatke na kartici. Ja sam moju davao devojci kad meni ne treba - nema nikakvih problema, a sve već plaćeno... :;D:

Gde si ti tačno, D$D?

Hvala puno na objasnjenju :-)
Ja slecem (ako sve bude u redu) u 18:10h. E sada, posto idem sa zenom, koliko kosta metro (ako se ne varam, koliko sam citao 5$)? Tj. ako nas je dvoje, da li se cela kombinacija isplati, ili je taxi onda zanemarljivo skuplji :-) ?
Nisu mi bas te karte za CTA najjasnije. Jel postoji tamo neka varijanta "mesecne karte" :-)

E care, pa ti onda nema šanse da prođeš pasošku pre 7!! Javi se na PM ako hoćeš da izorganizujemo nešto... :obrva:

Karta za CTA je 2, a ako hoćeš "transfer", onda dodaješ 25c. Transfer je mogućnost da se u roku od 90minuta od prve vožnje ukrcaš na još jedan voz/autobus....

srdjevic
08.10.2008, 17:53
Takođe, imajte recimo 5 ili 10 dolara uz sebe u kešu - aparati za kupovanje kartica ne vraćaju kusur, koliko se sećam, te nemojte da ih hranite stotkama. 5 kinti je za dvoje sasvim dovoljno da se napuni na karticu.

Procedura:
klikneš new card, ubaciš kinte koliko hoćeš, pritisneš VEND, i ispadne ti kartonče sa magnetnom trakom (mesečne su plastificirane, ove su potrošne)...

kasnije, kad imate recimo prepaid card, onda idete "add credit", lupnete karticu (ne provlače se, inače, samo je prislonite uz prozorče neko), on očita kredita koliko imate, vi ubacite kinte, on upiše na karticu. To radi i na kartonskim!!! Dakle, ako (drimeru) uplatite 5 kinti, izađe vas 2.25 po osobi, ne gubite .50 (preostalih) centi. One ostaju na kartici, te i nju možete dopuniti sa još kinte.... :;D:

D$D
08.10.2008, 23:52
Carol Stream.
Tu blizu centra jedno 40 km :lool:

srdjevic
08.10.2008, 23:57
ijuuuuuuuuuuu tri dana jahanja! :)
:konjanik:

chicagopn
29.10.2008, 15:17
Jao ljudi citam ovo i sav sam se najezio od moje zelje za chicagom.Ja sam bio zimus od novembra 2007 do februara 2008 tako da sam prodefilovao sa CTA ceo grad naucio ga u prste za ljude kojima treba najbolje da koriste google earth i tamo lepo chekiraju travel i odaberu sta zele bus,subway,train, zoom na chicago i eto sve je objasnjeno ko gde vozi brojevi busa i imena stanice
Danas sam se ovde uclanio jer sam nocas ceo noc sanjao kako se vozim busom niz clark a onaj bus ponavlja one ulice wilson,sunnyside,montrose,irving park,addison kod cubs arene itd sve do centra pa nazad celu noc sam se vozio :grin:.Ja sam stalno bio na relaciji North-South baka i deka su na northu a roditelji na soutu ,po meni najbolja varijanta 5$ za CTA za 24 sata i vozis se do mile volje bus ili metro (pazite nije METRA)to je sasvim druga firma ,a gore neko napisao da ne idu pod zemljom ,celi centar grada odnosno LOOP ide ispod zemlje mislim na red line.Dosta dobro je organizovan CTA i povezan sa CTA metro,dnevnu kartu od 5$ naravno koristite u svako prevozno sredstvo CTA-a ukoliko placate kartu u busu spremite sitan novac ili eventualno po 1$ karta je 2$i to vam vazi od kad udjete do izlaska ,onda imate neke kombinacije na dopunu koja ima rok trajanja i koja vam skida sa kredita mislim da jedna voznja uzme $1,60 za dopunu te tranzit karte koristite automate koje nema na svim stanicama,samo na vecim.

dreamerns
29.10.2008, 15:31
Taj google earth nije bas najsjajnije sredstvo...na to treba obratiti paznju. On je super za orjentaciju i iako ima prikaz buseva i vozova, ume nekada zestoko da zezne i posalje te naokolo. Jedino sto je sigurno je da ces stici tamo kuda si namerio, ali da li bas najboljim putem.... Koliko sam ja skontao algoritam, on gleda da ti sto manje setas, pa na osnovu toga kombinuje, ali to bas nije uvek najbrza varijanta.

kolja
15.11.2008, 20:08
stigli u NY ja i zena Aktivirali GC na aeordromu sve je OK trazimo gajbu za stalno:drool:

wingreen
15.11.2008, 20:11
Kolja,:bravo:
Sve najbolje vam zelim, javljaj se da vidimo kako idu prvi dani!

xeg
15.11.2008, 22:03
Ehej likcino! Bas mi je drago da ste vec tamo:bravo:
Kako je u jabuci?
Puno srece vam zelim i ocekujem neke dobre infoe i hintove od tebe.

Olivera
16.11.2008, 01:22
Ajdeeeee... naka je sa srecom!
Nesto ste mi mnogo brzo zbrisali ljudi. :blink:

Ajde kad pronadzete gajbu i poslove update-ovajte. :;D:
Prekrizila sam palceve za vas.

moni
16.11.2008, 15:32
Super nek je sa srecom.
A jesam li ja nesto propustila:wtf:.
Pa niste se ni pozdravili.

stizeljeto
17.11.2008, 09:50
Sretno Kolja!!! Cekamo dojmove, naravno kad sredite i smjestite!!

mira
11.05.2011, 16:41
da li neko može da pojasni dolazak sa aerodroma do Bostona

kaneolopa
11.05.2011, 17:26
Uzmes taxi :D ako bas nema nikakvog drugog prevoza.

jovke
11.05.2011, 18:01
da li neko može da pojasni dolazak sa aerodroma do Bostona
Ako vec zelis da ti ljudi na forumu pomognu moras reci nesto vise o svojoj situaciji. Nisu forumasi babe gatare pa da iz par tvojih rijeci pogode koji su tvoji problemi i koji ti savjeti trebaju. Ako drugi mogu da odvoje vrijeme i pomognu ti onda odvoj i ti, i napisi opsirnije o svom slucaju kad postavis neko pitanje.
Zasto te samo Boston zanima?Imas li koga tamo od rodbine ili prijatelja da te saceka? itd....
S obzirom da si vec dobila vizu pa se i odlazak blizi, i uz to imas samo dete sa sobom za put, treba vec da si pokupila ovih i slicnih informacija ili pokusaj doci do njih ovde, ali ne bas sa tako uopstenim nastupom.