PDA

View Full Version : Da li USA nudi neku socijalnu pomoc (nekom)?


pence
10.10.2008, 11:13
Evo mi krecemo za dve nedelje za San Diego. Posto ja ne mogu raditi jer moram da cuvam bebe, interesuje me da li postoji neka pomoc za majke, decu ili vec nesto tog tipa? Svaki dolar je dobro dosao:obrva:. Cula sam da u Cikagu nesto tog tipa postoji (?).

wingreen
10.10.2008, 11:47
Ono sto ja znam za Chikago je da postoji besplatno zdravstveno za decu do 18. godina, mozda si na to mislila?

landlord
10.10.2008, 11:54
Ajme... kakva god da je kriza u USA ne moze biti gore od ovoga..

danas odem da dignem kesh za put.. radi se o par stotina EUR...
i kazu mi u Reiffeisen banci da nemaju kesha..

Ovo me podsjeca na doba.. od prije rata.. jos da benzina na pumpama pocne da nestaje..

D$D
10.10.2008, 12:36
Koliko ja znam,nemas ama bas nikakvu finansijsku pomoc od drzave.
Mozda gresim ( voleo bih da je tako) ali mi sto dolazimo kao ekonomska kategorija emigranata nemamo nikakvo pravo na koriscenje nekih beneficija od drzave.
Da li neko od vas sto ste duze ovde nesto zna, interesantno je pitanje covek postavio.
Pojam krize ovde i u Srbiji je razlika ko nebo i zemlja.
Voleo bih da se napravi jedno poredjenje o krizi koja vlada ovde i o krizi u Srbiji,gledano sa nase strane.

Lucky
10.10.2008, 14:09
Za majke sa bebama ispod odredjenog nivoa zarada postoji WIC program

http://www.fns.usda.gov/wic/

pence
11.10.2008, 12:32
E moja Zanice, zeludac mi se prevrce (oko odlaska). Karte smo kupili, nasli super opremljen stancic (kucicu) u lepom kraju jos samo dobro placen posao:;D:. Napravili neke kontakte sa nasim ljudima koji su nam mnogo ali stvarno mnogo pomogli oko pripreme naseg dolaska tamo (cekace nas na aerodromu, obezbedice mi vodu za bebu i hranu za prvi dorucak) znas ti sta to meni znaci. Ma hvala im do neba!!!!!!!!
Tebi Zanice isto puno hvala, kakve god imas informacije molim te obavestavaj me.

Olivera
11.10.2008, 23:54
U ovom kontekstu, ja bi da pitam dali postoje benificije za samohrane majke. Ja u pocetku dolazim sama, kako bih sto manje traumatizirala mog 14 godisnjeg sina, ali on ce da dodje cim sredim posao i stan.
Znate li neke sajtove gde mogu da se oko toga inormisem?

pence
11.11.2008, 21:34
Evo i mi stigosmo u San Diego i raspitala sam se. Drzava Ca mi nudi osiguranje tj. medicinsku zastitu za mene i muza posto ja ne radim. Sada cekam zelenu kartu za decu pa cu da apliciram. Cim budem zavrsila sa tim javljam se da budem preciznija.

landlord
11.11.2008, 22:24
ej super cestitam..

chicagopn
12.11.2008, 15:41
mozda ce ovo biti nekome od pomoci:

SRPSKI NARODNI SAVEZ
one fift avenue-7 Floor,Pittsburgh,PA 15222

SPAS ZA ISELJENE SRBE
P.O.Box 90309,Los Angeles,CA 90009,tel: (818)363-3413

KONGRES SRPSKOG UJEDINJENJA SAD
P.O.Box 2146,Napa,CA 94558,tel: (707)258-8623

SERBIAN NATIONAL DEFENSE OF USA
3114 W.Irwing Park Rd.,Chicago IL 60618

SAVEZ KOLA SRPSKIH SESTARA
1122 W.Columbia,Chicago IL 60626

SVETSKI SRPSKI DOBROVOLJNI FOND NEW YORK
N.Y.10025,P.O.Box212,Cathedral Station,tel: (212)666-7399

SRPSKA BRATSKA POMOC
4212 Pine Forest Dr.,Parma Ohio,44134,tel: (330)888-4775

SRPSKA ARMIJA SPASA
6124 North Manning Rd.Indianopolis,IN 46208tel: (317)298-9054

pence
17.01.2009, 06:56
Evo dosli smo i do besplatnog osiguranja. Prvo smo sacekali da svi dobijemo SS brojeve, otisli u MediCal office (vladin socijalni program -Kalifornija), tamo popunili formulare i otisli na razgovor kod sluzbenika. Ona nas je pitala par prostih pitanja i upita nas da li imamo racune i koliko para imamo oboje na racunu. Mi joj rekli a ona nama da mozemo imati najvise 3300$ zajedno ne vise ako zelimo da apliciramo za taj program. I tako se mi s... smo posto nismo znali a mogli smo da napravimo nesto. Deca dobise besplatno osiguranje a nas dvoje ne. Zato pamet u glavu i ucite na tudjim greskama (nama nije imao niko da kaze). Srecno!

Sloba_Kg
17.01.2009, 10:30
Evo dosli smo i do besplatnog osiguranja. Prvo smo sacekali da svi dobijemo SS brojeve, otisli u MediCal office (vladin socijalni program -Kalifornija), tamo popunili formulare i otisli na razgovor kod sluzbenika. Ona nas je pitala par prostih pitanja i upita nas da li imamo racune i koliko para imamo oboje na racunu. Mi joj rekli a ona nama da mozemo imati najvise 3300$ zajedno ne vise ako zelimo da apliciramo za taj program. I tako se mi s... smo posto nismo znali a mogli smo da napravimo nesto. Deca dobise besplatno osiguranje a nas dvoje ne. Zato pamet u glavu i ucite na tudjim greskama (nama nije imao niko da kaze). Srecno!

Pence, da li ovo osiguranje vazi samo za Californiju ili ne? Mislim da li to zavisi od drzave do drzave ili je tako u celoj usa?

wingreen
17.01.2009, 10:39
Pence, odlicna informacija! To je jako vazno. Jesi li proverila za vrtice da li imas popust na dvoje dece?

pence
24.01.2009, 19:15
Kao sto sam rekla program se zove Medi-Cal, ja znam da vazi sigurno za Kaliforniju a za ostale drzave treba proveriti.
Sto se tice vrtica, ovde oko mene su aktuelni dej cerovi (na srpskom) i imas popust na drugo, trece dete.Obicno je dnevno 40$-60$ na dan.
Pozdrav za sve

stizeljeto
30.01.2009, 17:37
ovdje bi trebalo mozda malo jasnije objasniti Public Charge ponovno, jer mnogi imigranti ne zele traziti nikakvu pomoc od drzave jer se boje deportacije. Ja ovih dana dosta istrazujem o tome jer je moguce da ce muz dobit posao na kojem bi samo on bio osiguran i to tek nakon sest mjeseci. Zelimo provjeriti za besplatno zdravstveno osiguranje za svo troje, a poslje za mene i malenog.

Prvo treba razjasniti jedno. Sto je Public Charge?
"Public charge" is a term used in immigration law.
The term describes persons who cannot support
themselves and who depend on benefits that
provide cash—like Temporary Assistance for
Needy Families (TANF) or Supplemental Security
Income (SSI)—for their income. Depending on
your immigration status, the Immigration and
Naturalization Service (INS) and State Department
consular officers abroad can refuse to let you enter
the U.S., re-enter the U.S., or become a permanent
resident, if they think you will not be able to
support yourself without these benefits in the
future.

Ovo sam nasla dok sam trazila obajsnjenje sto je Public charge i kada imigranti mogu izgubiti status, postajuci public charge.

Receiving public assistance is
only an issue if it is your only
source of income. Receiving cash
benefits may cause a problem.
Receiving non-cash benefits
should not cause a problem.

You can apply for these
benefits without affecting
your immigration status:
· Medicaid, MI-Child or Other
Health Programs
Use of these services by you or your
family members will not affect your
immigration status unless you use
government funds to pay for longterm
care (nursing home or other
institutionalized care).
· Food Stamps, WIC, Public Housing,
or Other Non-Cash Programs
· Cash Welfare
Use by your children or other family
members will not affect your
immigration status unless it is the
only income you have.

Benefits that may affect
your immigration status:
Your own use of cash welfare,
like SSI or Family Independence
Program (FIP)

stizeljeto
30.01.2009, 17:43
Kolko sam ja shvatila iz toga legalni imigranti mogu dobiti odredene beneficije, ali koje nisu cash nego usluga. Tako se moze aplicirati za npr. medicaid, ako su mjesecna primanja ispod odredenog nivoa. nasla sam jednu tabelu s tim ali nista ne razumijem. Evo link, pa ako neko zna protumacit, neka nam objasni sta to znaci.
http://www.colorado.gov/cs/Satellite?blobcol=urldata&blobheader=application%2Fpdf&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1229570721386&ssbinary=true

Kolko sam shvatila ako se i prima neka novcana pomoc, cash welfare, to ne smije biti jedini izvor zarade.

Evo kada se moze biti deportiran:
WILL I BE
DEPORTED?
You cannot be deported unless all
of the following are true:
1. You received cash welfare or longterm
institutional care for reasons
that existed before you entered the
U.S., and
2. You got the cash welfare or longterm
care less than 5 years after you
entered the U.S., and
3. You or your sponsor have a legal
debt to the government agency that
gave you the cash or long-term care,
and you or your sponsor got a notice
from the government that you owed
the debt within 5 years of entering
the U.S., and
4. You or your sponsor has refused to
repay the benefits after the
government filed a lawsuit and won
in court

D$D
31.01.2009, 05:41
Budi obazriva sa uzimanjem pomoci koju ti daje USA.
Nisam siguran, trebalo bi proveriti koja prava ti tj.mi koji smo dosli u USA preko
DV- Lotery imamo.
Mislim da mi nemamo pravo da koristimo ni jedno davanje koje daje vlada USA naredne tri godine jer mi smo tzv.ekonomska kategorija imigranata sto u prevodu znaci da sve moramo sami da trazimo i da radimo te da ne smemo da koristimo public davanja iz USA.
Ponavljam ponovo ovo bi trebalo proveriti sa nekim ko je detaljno upucen u tu problematiku.
Ako se malo zadubimo u uslove koji su bili postavljeni za nas pre intervjua videcemo da se trazilo pismo podrske tj.onaj affidavit of suport ili kako li se vec zvao zaboravio sam, druga stvar koja je trebala da bude uslov jeste 20000$ na racunu koliko se ja secam.
Sada sto to nama nije niko trazio striktno na intervju ne mora da znaci da nas ovde nece potkaciti zbog toga,
Trebalo bi izbegavati sve sto daje USA ,ako je ikako moguce.
E da i na kraju zapamti i ovo nema nista u USA za dzabe ja npr koristim public osigurane za moje dete i to je kao za dzaba a ja svaki mesec placam njegovu polisu 70$,poredjena radi supruga svoje osiguranje PPO placa za nju i mene 100$ mesecno.
Najbolje bi bilo ako se moze uzeti bilo kakvo osiguranje za vas sve troje,jer je ovde jako opasno biti bez osiguranja npr.( slikao sam se rengenom cena za dva snimka 1000$ sreca pokriva osiguranje 100%,magnetna rezonanca 1500$ placam 10 % od toga ),ovde te niko ne pita za nista lekar te samo salje ovi rade i tebi salju racune sada vidi koliko je opasno ovde da se bude bez osiguranja.
iskreno se nadam da te nisam uplasio hteo sam samo dda skrenem paznju na davanja koja daje USA i koja su kao Free.
Mada mislim da je bolje da ti ovu tematiku pojasne oni sto su duze ovde ipak sam ja samo oko godinu dana ovde ali dovoljno da vidim kako to ovde funkcionise.
Pozdrav....

pence
02.02.2009, 04:05
Narode, ja bih vam pomogla oko detalja da znamo ali ne. Zana pa ti se bolje razumes koliko vidim nego svi mi (steta sto to nismo znali ranije). Jedino sto znam je da smo dosli da apliciramo za besplatno osiguranje za nas cetvoro (samo sto smo dobili SSN), popunili neki folmural i kada su nas pozvali na intrvju na sva pitanja nasi odgovori su bili Ok. (dakle, teta je klimala glavom) sem na pitanje oko para na racunu kada je prvrnula ocima na nas odgovor i pokazala nam tabelu koliko mi smemo da imamo (ne vise od 3000$) i tu smo automatski odbijeni (nas dvoje) a deca iamju pravo. Zakazali su nam 19. februara intervju kada ce nam zvanicno rei da smo mi odbijeni a deca (valjda) prihvacena za taj program.
Eto, ja stvarno ne znam nista vise od ovoga. Sory!
Inace, ove nedelje vodimo bebu na besplatnu vakcinaciju. To je jos jedan vid pomoci.

stizeljeto
02.02.2009, 04:21
Zdravstveno osiguranje, besplatno se ocito moze dobiti jer ga je Pence dobila za djecu, a i za njih da su imali manje novca na racunu. Mozda da Pence kaze dali je jasno objasnila svoj status sluzbenici i bez obzira na status dobila osiguranje i dalli ju ono nesto kosta. Na Medicaid sam procitala da se mozda placa odredena svota, ali kolko sam zapamtila nesto jako malo, mzoda oko 30 dolara godisnje ili tako nesto.

U Vodicu za nove Imigrante (http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=f2b1e89390b5d010VgnVCM10000048f3d6a1RCR D&vgnextchannel=f2b1e89390b5d010VgnVCM10000048f3d6a1 RCRD) pise
da imamo pravo na: Social Security, Supplemental Security Income,
i Medicare benefits, ako ispunjavamo odredene uslove. Neki od preduslova za federalne benefit programe mogu biti imigracioni status, vrijeme provedeno u Americi i visina place.

Na sljedecoj web stranici se moze provjeriti koje programe nude pojedine drzave:
http://www.govbenefits.gov/govbenefits_en.portal?_nfpb=true&_pageLabel=gbcc_page_locate_state&_nfls=false

Sutra ce moj muz otici u Medicaid i raspitati se konkretno za nas slucaj pa cu napisati sto su mu rekli.

stizeljeto
02.02.2009, 04:30
Ok, hvala Zana sto si nas podsjetila na Public Charge definiciju. Kopiram ono sa tvog posta o Public Charge sto se tice konkretno tematike, sto se nece tretirati kao Public Charge za zelenase:

Benefits Not Subject to Public Charge Consideration
Non-cash benefits and special-purpose cash benefits that are not intended for income maintenance are not subject to public charge consideration. Such benefits include:
• Medicaid,
• Children’s Health Insurance Program (CHIP),
• Food Stamps,
• the Special Supplemental Nutrition Program for Women, Infants and Children (WIC),
• immunizations,
• prenatal care,
• testing and treatment of communicable diseases,
• emergency medical assistance,
• emergency disaster relief,
• nutrition programs,
• housing assistance,
• energy assistance,
• child care services,
• foster care and adoption assistance,
• transportation vouchers,
• educational assistance,
• job training programs,
• and non-cash benefits funded under the TANF program.
Some of the above programs may provide cash benefits, such as energy assistance, transportation or
child care benefits provided in cash under TANF or the Child Care Development Block Grant
(CCDBG), and one-time emergency payments under TANF.
Since the purpose of such benefits is not for income maintenance, but rather to avoid the need for on-going cash assistance for income maintenance, they are not subject to public charge consideration.

D$D
02.02.2009, 06:27
Drzava Illinois ima moze se reci besplatno zdravstveno osiguranje za decu.
Besplatno to mozete uzeti samo okvirno jer ovde nema nista za dzabe,ko nije shvatio shvatice uskoro.
dok se vi prepucavate sa limitima koji treba da imate da bi dobili besplatbo osigurenje mogu samo da vam kazem da taj minimum primanja ovde niko nema , npr ovde je cini mi se taj limit nesto oko 2000$ za celu porodicu,mislim da je tako nesto i na Floridi,za druge drzave ne znam.
Ali to je toliko mala svota novca da jednostavno ako to primanje imate onda ste skoro pa socijalni slucaj,u tom slucaju imate free zdravstveno i to public.
Mi imamo drzavno osiguranje za nase dete i nije dzaba vec sta vise rekao bih da je preskupo jer ga placamo na osnovu primanja koje imamamo i na osnovu toga se odredi nivo za vas i placate na osnovu tog nivoa.
Poredjenja radi samo mi placamo za nase dete 70$mesecno i sve ono (20$ kad idemo kod lekara, 75$ ER ili ti hitna)
sto nije ni malo jeftino jer mi za nas oboje tj.supruga i ja smo osigurani preko njene kompanije sa PPo osiguranjem( pokriva 90%) i placamo 82$
Ali tako su odredili i mi sada placamo,naravno oni traze cek da im se posalje i sve ti provere urade pre nego li ti daju osiguranej tako da ne vredi ni da lazes jer na osnovu tvog SSn oni mogu da ustanove sve.
Naravno ukoliko se promeni primanje menja se i level placanja pa tako moze da poraste ili opane mesecno davanje,svaki mesec dobijete fakturu koju morate da platite i oni vam nakon toga izdaju karticu sa osiguranjem koja vazi samo za taj mesec za koji ste platili.
Sada neko ce da pita pa sto ste to tako uradili sto i dete niste prijavili kod vas , pa upravo zbog toga ukoliko je dete prijavljeno preko nekog drugog osiguranja i aplicira za All kids (osiguranje za decu u Illinoisu)to moze da ostvari godinu dana nakon prestanka koristenja tog osiguranja, znaci vi imate prazninu u osiguranju od godinu dana
Sada vidite kakvo je vreme ako ostanete bez posla onda imate problem sa osiguranejm deteta.
Ovde je zdravstveno velika zajebancija i veliki problem u Americi jer je jako skupo i preskupo,nadam se da ce vam sto manje trebati ali nije s goreg spomenuti.
Pozdrav...

pence
02.02.2009, 22:36
1. mi smo rekli da smo oboje nezaposleni (sto je tacno). Na zalost nemam taj formular ali samo smo popunili osnovne podatke (ime, prezime, ssn, adresa, zelimo li ili ne osiguranje)

2. danas smo vodili bebu na vakcinciju (koja je besplatna za decu do 2 god) popunili formular, dete dobilo vakcinaciju i neke poklone. nije bilo guzve, svi ljubazni i brzo smo zavrsili.

Zvezda
03.02.2009, 00:48
U ovom kontekstu, ja bi da pitam dali postoje benificije za samohrane majke. Ja u pocetku dolazim sama, kako bih sto manje traumatizirala mog 14 godisnjeg sina, ali on ce da dodje cim sredim posao i stan.
Znate li neke sajtove gde mogu da se oko toga inormisem?

Zdravo Olivera, Moja supruga je takodje sretni dobitnik zelene karte za 2009.
20 Januara ove godine bili smo na Viza Intervju u USA Ambasadi u Skoplju gde nam je posle intervjua Konzul saopstio da su nam vize odobrene ali da zbog njihove procedure u Ambasadi trebace da prodje "nekoliko dana" i da ce se javiti suprugi na njen telefon da nam zalepe vize..Dali nam mozes reci,posto si vec prosla ovu proceduru pre nas,posle koliko vremena su ti se javili i dali Vize?:bravo: Hvala unapred. Cekacemo vas odgovor..:pozz:

Olivera
03.02.2009, 23:39
Jas samata barav vizata da mi bide zalepena vo pasos pokasno, odnosno ne vednas po uspesno zavrsenoto intervju. Konzulot mi kaza da im se javam koga ke sakam da mi se stavi vizata vo pasos. Jas planirav toa da go napravam sega na pocetokot na Februari, ama bidejki dojde do promena vo moite planovi, denovive ke se javam vo ambasada da gi prasam dali moze zemanjeto na vizata da go odlozam za uste eden mesec. Moite originalni dokumenti ostanaa kaj niv. Koga ke dobijam odgovor povtorno ke pisam :;D:
Ve sovetuvam i vas da go napravite istoto ako ve gazi neizvesnost. Vo ambasada se super-ljubezni taka da mislam deka ako im se javite ke si gi razresite site dilemi. Vo imigraciskiot oddel rabotat i davaat telefonski odgovori od 15:30-17:30 od Pon.-Pet.

Zvezda
04.02.2009, 10:39
Fala ti mnogu, za odgovorot!:da: Bidejki sme site trojca na 13 ovoj mesec na revakciniranje, bi pocekale so javuvanjeto bidejki pretpostavuvame deka so site dobitnici od Makedonija {vo Beograd procitav drugiot den na nekoi im gi davaat vizite} e slicno da pocekas nekolku dena? Dali slucajno znaes od ambasadata od Skopje, deka mu kazale i na nekoj drug da poceka nekolku dena,a pri toa isto taka da mu se kazalo deka "vizite mu se odobreni". Ili ako ne znaes dali nekoj
od drugite forumasi ima vakvo iskustvo? Pozdrav:papa:

Zvezda
04.02.2009, 14:00
Hteo sam da popravim gresku koju sam napravio brzim kucanjem,kod pitanja "Dali znas nekog iz ambasade"-mislio sam: dali znas nekog dobitnika koji je bio predhodno u Ambasadi kojem su isto rekli "javicemo vam se posle nekoliko dana da vam nalepimo vize"..Ovim putem bih zamolio bilo kog clana sa Foruma da mi da svoje slicno iskusto ako ga ima po ovom pitanju? Fvala:naughty:

xeg
04.02.2009, 14:17
Razlog zbog koga su ti rekli da sacekas je Background Check. Ti ispunjavas sve uslove za dobijanje vize, odnosno cela tvoja porodica, ali iz nekog razloga nesto o tebi ili nekom tvom proveravaju. To se desava u svetu, nije cudno samo je ne bas tako cesto. Razlog za to je ako posumnjaju u verodostojnost bilo kog tvog dokumenta ili neko od vas ima isto ime i prezime kao neki prestupnik. Ne znaju nikada koliko dana to moze da potraje jer npr. traze od tvoje skole/fakulteta potvrdu diplome broj xxx zavedene kao xxx i ne znaju kada ce stici povratna informacija.
Ako si ti siguran da je sve OK dobicete vize. :;D:

Zvezda
04.02.2009, 15:31
:udri:Hvala puno, sacekacemo , posto znamo da je sve u redu sa papirima.:obrva:
Pisacu cim dobijemo poziv iz ambasade:udri::kap:

D$D
04.02.2009, 23:26
Da li su vam ostali pasosi u ambasadi ili su kod vas.
Ako su ostali pasosi kod njih ne morate da brinete
Ako su vam rekli da ce vam dati vizu ne vidim razlog zasto to ne bi uradili.
nekada postoji problem tzv tehnicke prirode kada za vizu treba nekoliko dana da se uradi ali ne duze od dva ili tri.
Mi smo imali slican primer gde nam je receno da dodjemo sutradan po vizu pa kada smo dosli tamo ovi nista nisu znali o tome ali nasi su pasosi celo vreme bili kod njih,kulturno su se izvinuli i rekli nam da nismo bili u rasporedu za taj dan za dobijanje vize i da se za iseljenicke vize obicno ceka dva tri dana, medjutim bile su nam uradjene vize i udarene u pasos samo je doslo do nesporazuma izmedju sluzbenikau ambasadi.
Opet ne znam sta bi moglo da koci dobijanje vize,ako su hteli da vas odbiju odbili bi vas odmah na startu

Nadam se da ce biti sve u redu

Zvezda
04.02.2009, 23:57
Hvala D$D, pasosi su ostali kod nas posto nam je Konzul rekao da ih donesemo kad nas pozovu.:suure: Moracu sutra da se javim u Ambasadi, pa sta bude neka bude.:mobile: Pisacu vam koji je odgovor:udri:
Pozdrav:papa:

Zvezda
06.02.2009, 15:40
Zdravo ljudi,:pozz:
Danas je supruga dobila e-mail iz Ambasade gde su nam kratko odgovorili:
"Dear Ms.xxx Your case is being administratively processed. We will contact you when it is completed.
Sincerely,
Immigrant visa unit"
Pa vise necu da "lupam glavu u zemlju",hahaha:RRofl:
Pozdrav svima

Taji
06.02.2009, 16:08
Cestitam, od srca i neka je sa srecom:bravo:

Zvezda
06.02.2009, 19:22
Hvala Taji,:) Pisacu odmah kada nam se jave za pasose:suure:
Cao:papa:

moni
08.02.2009, 21:12
cestitam:bravo:

Zvezda
20.02.2009, 12:43
:1081:Zdravo ljudi, Eto i mi dodjosmo na red sa Vizama! Juce sum na zalepili VIZE, KONACNO nakon 29 dana cekanja, na sto su oni objasnili da sada idu svi sa Kosova , pa zato je guzva. Prvo su se javili pre dva dana na telefon i sad konaco su zallepili vize. So people, svima onima sto ocekuju vize, zelimo vam puno srece i uspeha.:1081::ziveli2:

Lucky
20.02.2009, 21:55
super cestitke Zvezda i javi mi se kad dodjes u St.Pete da popijemo neko pice :)

landlord
20.02.2009, 22:01
:1081:Zdravo ljudi, Eto i mi dodjosmo na red sa Vizama! Juce sum na zalepili VIZE, KONACNO nakon 29 dana cekanja, na sto su oni objasnili da sada idu svi sa Kosova , pa zato je guzva. Prvo su se javili pre dva dana na telefon i sad konaco su zallepili vize. So people, svima onima sto ocekuju vize, zelimo vam puno srece i uspeha.:1081::ziveli2:

Ej caos,

sorry ja sam registrovao da ste dobili vizirane pasose, ali nikako da stignem da vam cestitam. Evo ovom prilkom Vam cestitam i zelim vam sve naj u daljim planovima.

Takodjer mariji i 15xxx zelim sve naj i puno srece.. u daljim planovima.

xeg
20.02.2009, 22:19
Bravo!:bravo:
Bas mi je drago da je sve OK, znam da vam je bas bilo zaje.ano ovo cekanje ali isplatilo se:ziveli2:

Zvezda
21.02.2009, 01:51
Hvala svima na cestitkama:1072: Sada nam ostaje kod kuce,na tenane da pocnemo da popravljamo nas prosecni Engleski do letos da bi nam sutra bilo lakse adaptirati se u USA zajednici..:estudian:
Budite svi pozdravljeni:pozz::beer: CAO

pence
03.03.2009, 12:13
Samo da vam javim da smo za decu uspeli da dobijemo besplatno zdravstevno osiguranje, mi nismo dobili jer nas cetvoro ne smemo da imamo vise od 3300$ na racunu. Posto to nismo znali dobila su samo deca.

stizeljeto
03.03.2009, 16:43
super Pence, eto bar to. Kako ste inace? Jel ima nesto novo u vezi posla. Spominjali smo vas u drugim temama jer imate djecu i razmisljamo o otvaranju posebne teme za roditelje s djecom u Americi. Pozdrav i nadam se da imate neke dobre vijesti.

dreamerns
03.03.2009, 16:50
super Pence, eto bar to. Kako ste inace? Jel ima nesto novo u vezi posla. Spominjali smo vas u drugim temama jer imate djecu i razmisljamo o otvaranju posebne teme za roditelje s djecom u Americi. Pozdrav i nadam se da imate neke dobre vijesti.

Pence je javila u svojoj temi ("Pomoc, savet...") da su se vratili nazad za Srbiju...opsirnije http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=347&page=10

stizeljeto
31.03.2009, 06:55
Zana i ostali, jos uvijek se borim sa pitanjem beneficija i public assistance programa za nas ''nove imigrante''. Procitajte si ovaj clanak iz linka pa da vidimo dali na kraju imamo pravo na bilo kakvu pomoc od drzave (kao sto je Medicaid, Food stamps, energy assistance i slicno)

Zana ti si nas nedavno podsjetila na beneficije koje ne podlijezu Public Chargu, medutim, nakon ovog sto sam procitala opet sam sve sigurnija da mi zapravo nemamo pravo na skoro nista pet godina nakon ulaska u Ameriku, tj. radi se o legalnim imigrantima koji su usli u Ameriku nakon Welfare Reform Act-a iz 1996 godine. Koliko sam razumjela odredena skupina legalnih imigranata ima pravo na beneficije, no neki su zakonom izuzeti i imaju zabranu da primaju takve beneficije pet godina nakon ulaska u SAD.

Procitajte sami pa da probamo doci do nekog zakljucka:
www.fsconline.com/downloads/Papers/2000%2011%20immigrant-lifeline.pdf

stizeljeto
31.03.2009, 16:16
Zana, nije u pitanju uopce smanjena pretplata. To me ne zanima, nit sam znala da bi mogao neko aplicirati za pomoc pri racunima. Znaci preskoci taj prvi dio, razlog zasto je napisan clanak. Zanimaju me oni dijelovi u kojima se nabrajaju vrste pomoci za koje bi imigranti mogli aplicirati a nemaju pravo, te sve aplikacije istoga.

Radi se o dijelovima teksta u kojima autor (a pravnici su) razlazu implikacije Welfare Acta koji je jos na snazi na nas imigrante. Koliko ja shvacam ovaj tekst, POst-act imigranti nemaju prava na beneficije koje su federally funded. Medicaid je federal i state funded i ulazi, koliko sam shvatila, u taj ban, tj. zabranu za nove imigrante.

Ja sam aplicirala za Medicaid jer mi muz dobiva osiguranje tek nakon sest mjeseci zaposlenja i to samo za sebe. Jos nismo dobili odgovor. I dok cekam pokusavam saznati nesto o tome. Nemam para za advokate koji se bave imigracijom i zato pokusavam naci informacije na netu. Jako je tesko doci do ''najnovijih podataka'' Evo sad upravo trazim taj famozni Welfare act ili bilo sto sto bi osvjetlilo ovo pitanje.

Ako npr. apliciramo a zapravo ne bi smjeli i budemo odobreni jer neko ne zna svoj posao, tj. nezna zakon (sto nije neobicno ovdje pogotovo u vezi imigrantskih pitanja) moze imati razne posljedice na svoj legalni status. U clanku se jasno opisuje da mnogi imigranti imaju pravo na neke beneficije ali se boje aplicirati jer mnogi znaju da postoje restrikcije, ali nisu dobro informirani ko ima pravo na sto. Medutim nekim imigrantima (post act imigrantima koji su usli nakon 2006) je zabranjeno traziti pomoc, tj. trazenje pomoci ce imati posljedice ili ce biti odbijeni, sto isto tako ne mora biti bez posljedica.

Negdje na nekmo forumu gdje ljudi pitaju advokate u vezi svojih imigrantskih pitanja procitala sam da se dobiveni benefit, tj. public assistance upisuje u kreditnu povijest. Ako je to tocno, to ne izgleda bas dobro kada nam netko provjeravala kretitnu povijest.

Upravo te institucije koje su zaduzene za takva pitanja je nemmoguce dobit. Konkretno mi smo aplicirali za Medicaid zato sto na telefon nikog nismo uspjeli dobit nakon bezbroj pokusaja. NA kraju smo isprintali aplikaciju, ispunili i poslali. Odgovor cemo vjerojatno dobiti ali nismo se mogli raspitati unaprijed o tome dali smo eligible. NA svim tim aplikacijama, pise da legal immigrant, tj. permanent residents imaju pravo, medutim ne pise dali su to oni prije 2006 ili poslije. Na nekim aplikacijama pise datum ulaska u zemlju. Moguce je da pitaju vrijeme ulaska jer ce to odrediti eligibility. Tako da mislim da nije glupo da postavljam ovakva pitanja, misilm da je ovo jedno od najkompliciranijjih pitanja s kojima se susrecu milijuni imigranata, stariih i novih jer vecina njih zivi ispod poverty guidelines, normalno jer treba vremena da se snadu.

Ipak znati da imas pravo npr. na energy assistance ili medicaid je uzasno bitno. Nekome ce mozda pomoci Food stamps, tj. odredena svota novca prema broju clanova obitelji koja se klijentima daje u obliku kartice i s kojom mogu kupovati hranu. O ovom pitanju se vode debate, stalno se mijenjaju statuti u Kongresu i neodgovorno je citirati jedan odlomak i tvrditi da imamo ili nemamo neka prava. Ako netko zna odvjetnika, tj. ima posljednje, mjerodavne informacije o ovom pitanju, biti ce koristno za sve imigrante koji ce se u ovim teskim vremenima odluciti za trazenje pomoci, a ne znaju koja su im prava.

http://www.tcf.org/list.asp?type=PB&pubid=405 Jos jedan clanak u kojem su takoder jasno obrazlozena pitanja dobivanja javnih beneficija za legalne imigrante. Iz tog clanka dobivam iste zakljucke kao iz prvog teksta.

dreamerns
31.03.2009, 18:23
A da pali kojim slucajem – ja bih prva bila u Sacramento na proteste i potpisala peticiju kao sto radimo i za Nadiju koja je pop out osmorke a sad hoce ja da joj hranim decu. E pa – uz duzno postovanje ama bas ne moze. Not in these states of America.


Haha...jao kada sam poceo ovo da citam, odmah sam pomislio na tu ribu. Odakle njoj nezaposlenoj sa jos 6 dece da napravi vestacku oplodnju i dobije 8. A otkada se to desilo, nije prosao nijedan dan da na CBS nema nesto o njoj...hocu od toga da popizdim. Prave zvezdu od nje, jos ce joj i reality show napraviti.

kaneolopa
31.03.2009, 18:59
NIsam se oglasavala na ovoj temi, ali evo>
1. Ova tema je totalni oximoron ljudi USA =/= socijalna pomoc
To mozete ocekivati ako odete u neku razvijenu socijaldemokratsku zemlju gde su jaki zakoni koji stite socijalni status radnika.
2. Ovu drzavu karakterise Kapitalizam (http://en.wikipedia.org/wiki/Capitalism), u slucaju da je neko propustio bas ovaj cas kada se to ucilo itd.
3. Da se ne lazemo ljudi svi dolazimo ovde da zgrnemo novac koliko god htele ili ne da priznate ili ne. Ovde je to za razliku od ostalih socijaldemokratskih zemalja moguce, idite posle USA malko u kanadu pa da viditek koliki su porezi :D.
4. Nemojte se voditi laznim snovima da je iko ovde okrenut prema "malome" coveku, jer ovde nikga nije briga koliko ti i shta ti i kako ti, vec kolika je tvoja produktivnost i koliko kesha mozes da zaradish za tu firmu.
Nemoj da se neko ponadao da jednom kada nadje posao da ce na njemu da ostane, ovde se poslovi menjaju na svakih 3-5 godina... sve zavisi od struke a profesija se menja kompletnoa na nekih 7-10 godina, ako se ne usavrsavas i ako ne radedish na sebi neces ni napredovati i samo ces dalje potonuti.
Zato josh jednom molim da prestanete sa snovima kako su ovde svi sisali vesla, i kako je ovo sistem koji se moze "prejahati". Budite realini da ovo jeste tehski kapitalizam koji ne mari ni za koga.

dreamerns
31.03.2009, 19:19
Zato josh jednom molim da prestanete sa snovima kako su ovde svi sisali vesla, i kako je ovo sistem koji se moze "prejahati". Budite realini da ovo jeste tehski kapitalizam koji ne mari ni za koga.

tzv. liberalni kapitalizam....doduse ovi su otisli i korak dalje, pa pocinju da prodaju mostove, puteve, gradske parking satove itd.

steficacvek
31.03.2009, 19:24
Nisam upucena i nemam neki poseban komentar. Slazem se da idemo u kapitalizam i da jedino sto nas sigurno ceka u SAD je rad rad i rad (akobogda!). Samo moram da dodam da licno poznajem par osoba, u AZ konkretno, koje nista ne rade i zive od nekih vrsta socijalnih primanja. Po kojoj osnovi, nisam pitala. Jedna djevojka cak studira full time, ima sina, i zive samo od socijale.

dreamerns
31.03.2009, 20:02
Nisam upucena i nemam neki poseban komentar. Slazem se da idemo u kapitalizam i da jedino sto nas sigurno ceka u SAD je rad rad i rad (akobogda!). Samo moram da dodam da licno poznajem par osoba, u AZ konkretno, koje nista ne rade i zive od nekih vrsta socijalnih primanja. Po kojoj osnovi, nisam pitala. Jedna djevojka cak studira full time, ima sina, i zive samo od socijale.

A nemam pojma....parazita ce uvek biti. Znam ja ljude i u srbiji koji nista ne rade i imaju brdo para... Znam i one koji rade za 200e, a zive za 2000e.....sve su to pojedinci na koje se ne moze racunati.
Takodje znam coveka koji je primio ovde jednog lika koji je isto dobio zelenu kartu preko lutrije. Eno ga sada studira, ima neku stipendiju i nista ne radi....i eto tako zivi. Mogu se vise raspitati pa javiti... Kako je on uspeo tek usao u drzavu to sve da dobije...mislim da to nikome nije jasno.

stizeljeto
31.03.2009, 20:10
Javnost je jako podieljena u vezi ovog pitanja i drago mi je sto ima onih koji misle da izuzimanje legalnih imigranata od prava na public benefits niej u redu. Ja razumijem da ti i ostali ne zelite davati para da neko ko sjedi doma zivi na vas racun, medutim i ti ljudi (ne govorim sad o sebi, niti sam pokrenula ovo pitanje radi svojih potreba, jer mi to ne treba - vec radih drugih kojima ce mozda trebati jer je takva situacija - tesko da ce i muz i zena dobiti posao) placaju porez kao i citizens, dijele iste obaveze kao drzavljani, sluze u vojsci kao gradani. Kolko god da im je mala placa legalni imigranti placaju porez i time mislim da time zasluzuju da ih se tretira ravnopravno sa drugim gradanima. Covjek koji tek dode ne moze se odma najbolje snaci i posao koji dobije ce vjerojatno biti minimalac. Zasto da mu se ne pomogne da ne padne jos nize, pa isplati se i drzavi da su ljudi zdravstveno osigurani, da im djeca budu cjepljena, pa ako treba da im se plati i grijanje da se ne razbole, sve kako bi mogli raditi i doprinositi drzavi.

Evo razloga za i protiv davanja istih prava na javne beneficije za imigrante. Oni koji smatraju da bi legalni imigranti trebali imati prava na javne beneficije kazu:

- The obligation of legal immigrants to pay the same taxes owed by citizens ought to make them eligible for the same benefits available to citizens

- Since legal immigrants together contribute far more to the government than a low-income subset of them would receive in subsidies, there’s no financial justification for excluding them from public support.

- The evidence is weak that providing assistance acts as a “magnet” for poor immigrants.

- Allowing participation is part of a broader American philosophy toward immigrants who come to this country seeking a better life. The relatively equal access enjoyed prior to 1996 “was based on the principle that non-citizens come to America to participate in the full range of American social, economic, and political life and that, with modest exceptions, they should be treated like other Americans.”5

Oni koji se protive vladinoj pomoci za legalne imigrante kazu:

- The United States has a long history of restricting public assistance and discouraging immigrants who would be public charges from coming here.

- The immigration policy of the United States should be that aliens within the nation's borders ought not to depend on public resources to meet their needs, but rather rely on their own resources and those of their families, their sponsors, and private organizations

- Legal immigrants had been applying for and receiving public benefits at increasing rates before 1996, raising concerns that those benefits were encouraging a disproportionate share of low-income individuals to come to the United States.

- Illegal immigration could be blamed in part on the availability of benefits to legal immigrants. Immigrants were entering the country illegally with the expectation that they would ultimately obtain public benefits, either legally or illegally.

Ovi koji su protiv smatraju da bi pomoc vlade za imigrante privukla imigrante loseg imovinskog stanja u nadi da ce moci zivjeti u Americi na socijali. Medutim u praksi se vidi da imigranti naseljavaju upravo najvise one drzave koje ne daju javne beneficije, a manje naseljavaju one koji imaju drzavne programe za javnu pomoc imigrantima.

Clearly, one of the major disagreements between these two groups centers on the question of whether public benefits motivate immigrants to come to the United States. While there is not yet conclusive evidence as to whether this is the case, there are good indications that it is not. For example, those states with the most generous welfare provisions have had their foreign born growth rate fall while states with the least generous provisions have had their immigrant population increase. “At precisely the point where the states began to create widely varying safety nets for immigrants, (i.e., the late 1990s), immigrants began moving out of those states with the most generous and available social services and into those that are less generous with lesser degrees of availability.”

Furthermore, while those states that provide the fewest substitute programs are largely in the South and Mid-West, immigrant settlement in those areas has been rising dramatically; according to preliminary data from the 2000 census, “the proportion of the foreign born living in the West and the South rose from 37.7 percent in 1970 to 65.5 percent in 2000.” For example, Mississippi provides no state benefits, yet it has the nation’s fastest growing immigrant population, up by 476 percent since 1990.

Ne radi se o tome da mi koji tek dodemo trebamo cuvat svoje pare u djepu i uzet od Uncle Sama sto god se moze kako bi nase ustedevine ostalo sto vise. Isto tako ajmo objektivno razgledati ovaj problem, ne subjektivnim procjenjivanjem mojeg ili necijeg osobnog stanja racuna i kupovne moci. Ponavljam, ne radi se o meni nego opcenitim pravima imigranata. Svako od nas koji dolazi ovdje je nedovoljno informiran o ovom pitanju, a neko ce se sigurno zapitati dali ima pravo na odredenu pomoc. Meni primarno zanima Medicaid i slucaj trudnoce i poroda, medutim ponavljam, ne radi se o meni, niti ikome osobno vec o opcim pravima koje imigranti imaju ili nemaju. Dakle, ajmo objektivno podijeliti relativne podatke o ovom pitanju, ne nagadanja ili osobne procjene.

Evo nasla sam mjerodavnu i updatiranu tabelu federalnih programa za koje imigranti mogu aplicirati:
http://www.nilc.org/pubs/guideupdates/tbl1_ovrvw-fed-pgms-rev-2008-10-01.pdf

stizeljeto
31.03.2009, 21:13
http://www.nilc.org/immspbs/index.htm Evo ovo je link za national immigration law center, stavku za public benefits.

Ne smeta mi sta u nekim drugim temama dijelimo svoja osobna shvacanja stvari, medutim ovdje sam htjela da se kazu fakti. Kada kazem prava mislim na to da svako ima pravo da zna sto mu slijedi, a sto ne. Pravo na informaciju, a sudeci po toem koliko sam ja potrosila vremena da nadem informacije koje me zanima, svi ovi zakoni bi trebali biti transparentniji i dostpuniji ljudima. Mogu mislit koliko ima ljudi koji su bez interneta i kojima je u samom startu onemoguceno da dodu do informacije. Ponavljam do glavnih centara je gotovo nemoguce doci i kad i dodes na red, cesto nemaju pojma kako da rijese slucaj.

A zaista ako se odlucim zaposliti jednog dana sigurna sam da cu uz svoje dobro misliti i na tude dobro. Osobno nemam nista protiv Octaplet mame, neka joj je sa srecom i neka su joj djecica ziva i zdrava. Apsolutno nemam problem da dio mog novca ode za nju. Ako nista drugo i ta ce djeca privredivat jednog dana za penzice. Sta cemo bez djece, ako svako bude kalkulirao dali ce moci prehraniti jedno ili troje djece. Ona su tu, rodila su se i tu prestaje za mene svaka osuda. Meni je osobna satisfakcija da je i drugima dobro, a ne samo meni. To pridonosi zdravijem i sigurnijem drustvu.

steficacvek
31.03.2009, 21:46
Ma ja sam samo htjela da se nadovezem na kaneolopin post o socijalnoj pomoci i zabludama u vezi iste. Ovi ljudi koje sam navela su sa nasih prostora svi, majstori za izvrdavanje naravno. Iskreno, nije fer da legalni imigranti bas budu iskljuceni iz svega, jebiga treba znati sve opcije za "ne daj Boze" slucaj. Opet vjerujem da svi primjeri variraju od drzave do drzave ... ne znam ...
Usput, mama sa sinom i jeste student, ali koja tacno varijanta pomoci je u pitanju ne znam.

stizeljeto
31.03.2009, 21:48
Mislim da je ok da ostane tema ovdje, ionako smo se vec previse prosirili, neke se teme preklapaju na nekoliko topic-a. Steta ako neko zna i prima neku socijalnu pomoc da to ne objavi ovdje. Ne vidim razloga zasto to neko nebi uradio. Evo ja cu se prva pohvaliti ako nam odobre Medicaid ili bar za porod i slicno. Ako neko legalno dobije neki benefit neznam zasto bi se toga stidio, plus ovdje vidim da su ljudi do sada bili dosta iskreni, pa i Pence sama je rekla da je dobila nesto i cak nam ukazala na neke stvari da nam pomogne.

A neka se Nadia sminka da nam bude lijepa mama jer mozda upeca nekog taticu koji nece imati problem odgajati svu tu djecicu. :)

P.S. State benefits se razlikuju od drzave do drzave. Ovdje je jedan pregled pomoci po drzavama, ali je iz 2000 godine, moguce je da se i tu nesto opet promjenilo, iako je zanimljivo usporedit koliko se razlikuju drzave po darezljivosti prema imigrantima:
http://www.urban.org/UploadedPDF/occa24_sup.pdf

kaneolopa
31.03.2009, 22:18
A neka se Nadia sminka da nam bude lijepa mama jer mozda upeca nekog taticu koji nece imati problem odgajati svu tu djecicu. :)

[/url]

O cemu mi pricamo, zena nije htela da pravi tu silnu decu ni sa jednim covekom vec vestackom oplodnjom zasto mislis da bi kasnije trazila nekog taticu za djecicu

A pohranila je svih 6 jajnih celija u sebe zato shto nije imala vishe kesha da placa odrzavanje njih :(. 300 dolara kosta mesecno da drzis svoje jajne celije na ledu pa kada ti zatreba da radjas decu to i uradis... pa mozes ko Selin Dion u 45 da rodis.

stizeljeto
31.03.2009, 22:22
Zato sto svako bice tezi da bude potpuno uz srodnu dusu. Zasto pretpostavljati ista u vezi zivota osobe o kojom vrlo malo znamo. Nije na nama da sudimo, vec da gledamo svoja posla. No to je besides the point, zato sto je ono gore bila sala :)

moni
01.04.2009, 08:40
Dobro zena je samo pitala za neke benificije u globalu, najvise je interesuje zdravstveno, sto je normalno. Ima malo dete. Zar nije normalno da ode kod lekara i isti savetuje kao i da napise recept. Nije isto platiti posetu lekaru recimo 100 dolara ili 20 doplate na postojece osiguranje.Koje lekove u Americi treba da pije dete, sigurno ne zna. Koliko znam tamo antibiotik ne mozes da kupis na slobodno i ne treba, jer ne znas koji ti treba. Zato ti treba lekar.
Evo primer: Neky( 16) neki dan dobio stomacni virus, sta prvo uzmes knjizicu pa kod lekara.... evo lek koji treba da kupite i uput za deciju bolnicu ako to i to nastavi , nek primi infuziju da ne dehidrira. Naravno sve je to u okviru placenog poreza i doprinosa, ali lek smo i ovde morali da kupimo.Nikad nisam pomislila da neko ne treba da se leci jer ne placa porez, a ja placam.Pa i to su ljudi...Sta stizeljeto da radi ako ne daj boze joj se dete razboli recimo grip, znaci ne treba kod lekara jer nema dovoljno para za taj luksuz ili nije osigurano?
To sto je neki prozivaju za namestaj( zelela je sa nama da podeli iskustvo gde je sta kupila i po kojoj ceni, da imamo orijentir), mozda je trebala da stavi dete na pod da spava?

E oni iz Vojvodine sigurno znaju za onu: " Ko ima nek ne laje, ko nema nek cuti" - dace bog imace.

srdjevic
01.04.2009, 09:21
Moni, u pravu si za većinu stvari.

Želim samo da dodam (na temu, ne na offtopic) da ovde u USA postoje nijanse (osvrćem se samo na zdravstveno osiguranje, ne na poreze i čudesa):

Ti ako nemaš osiguranje, onda sam snosiš troškove lečenja. Primera radi, u St.Luisu su po ženu došla ambulantna kola - $800 račun za 5 minuta vožnje do bolnice pod rotacionim svetlima. Ako nemaš osiguranje, moli Boga da ti se nešto ne desi...

Takođe, ti kad odeš u bolnicu, oni ti uzmu karticu (osiguranja) i opale upit firmi koja ti je izdala. U zavisnosti od toga šta podržavaju/pokrivaju, tako te doktori leče. Dakle, ako imaš đubre od osiguranja, nećeš ni znati da dobijaš drugačiji tretman (u lekovima i svemu po redu) nego neko ko ima "gold", "platinum", ili šta ti ja znam kakvu karticu....
Sa nekim karticama te u neke bolnice jednostavno neće pustiti. Ljude su vraćali sa prostrelnim ranama iz bolnice, jer nema ko da pokrije troškove... Pa se dešavalo i da lik rikne na putu do iduće, community bolnice.... :smrc:

Nisam siguran kakva su ta "socijalna" osiguranja, ali sam siguran da nisu na nekom visokom nivou kao neko ko plaća... jbg, kapitalizam... :( Ako se ima (ako se može), valja uplatiti normalno osiguranje, da se ima za svaki slučaj. Naravno, to ume da bude skupo... :(

Moj savet: ako se nema dovoljno, onda se to vidi i kod IRS-a, i ako je moguće (treba pitati, da se ne raspravljamo ovde može li ili ne), dobije se neko socijalno osiguranje. Ali ako se ima, preporučujem (pogotovo sa malom decom kojoj je ipak često potrebna nega) da se nađe neko pravo osiguranje da se plaća dok ne uleti posao koji to pokriva, a ne da moraš recimo da trčiš u javne ustanove gde su uslovi lošiji...

Najbolji savet koji se može dati bio bi: ako se nema, mora se zapeti svom snagom, pa imati, bez pogovora. Amerika je takva, i nikako drugačije vam ovde neće biti dobro.

Zubari su isto smrt, ne zaboravite da dental obično nije na zdravstvenom, tako da i to mora da se istraži posebno...

I za kraj, link: http://www.americanhospitals.com/hospitals/hospitalsequal.htm

moni
01.04.2009, 10:22
Ma jasno je meni koji su uslovi osiguranja u Americi.Za nas odrasle stisni zube i moli boga da ti se nesto ne desi, ali isto tako znam da u nekim slucajevima dete mozes da osiguras na ta "socijalna" osiguranja, pa bar nesto da imas za pocetak.Sto da ne iskoristi Stizeljeto kad ima malo dete.
Nasim primerom sam htela da kazem da se nekad nalazis u bezizlaznoj situaciji - ovo je bio samo virus. Ne trcimo mi bas kod lekara za svaku sitnicu. Vecinu stvari resavamo tipa "sam svoj doktor", ali kad je malo dete u pitanju tu se bas ne bih igrala.
Zato Stizeljeto juri to osiguranje makar za dete.Sigurna sam da ces uspeti.

Leona
01.04.2009, 11:12
Primera radi, u St.Luisu su po ženu došla ambulantna kola - $800 račun za 5 minuta vožnje do bolnice pod rotacionim svetlima. Ako nemaš osiguranje, moli Boga da ti se nešto ne desi...

:blink::blink: omg
lijepi Balkan...
nekidan sam na jednom forumu procitala neka nasa cura, otisao joj most od zuba, treba joj 750$ da plati:blink:

dreamerns
01.04.2009, 14:49
Najveci problem u americi jeste sto nemaju nacionalnu zdravstvenu negu.Zbog toga je Michael Moore napravio film "Sicko", Hilari Klinton se borila neko vreme za to (dok je nisu potkupili), Obama se zestoko zalaze za to (videcemo da li ce nesto promeniti). Ovde postoji besplatna nega, ali se te bolnice sponzorisu...i odatle im nacin finansiranja. U Chicago imamo Cook County Hospital (bolnica u kojoj je smestena radnja serije ER). Tu je navodno besplatno lecenje. Nemojmo zaboraviti da je amerika na 38 mestu u svetu po helth care, jedno mesto ispred slovenije....a srbija je....tamo negde. Na prvom mestu se nalazi Island. Francuska je isto divna drzava po pitanju godisnjih odmora i zdravstvenog osiguranja.
Slazem se da svako ima pravo na topli obrok i zdravstvenu zastitu (licno sam socijaldemokrata). Koliko ja vidim, neke stvari su ovde lose protumacene. Odredjene osobe se nisu bunile zato sto neko hoce zdravstvenu zastitu za svoje dete, nego zbog pokusaja da se skrate racuni za gas, struju i sl kao socijalni slucaj.
U Svedskoj covek moze da zivi od socijale...bez problema. Ima mnogih nasih koji to rade (a ko bi drugi).
Sto se samog poreza tice, ja moram priznati da mene jedna cinjenica nervira vise nego oktomom i sl. Deo mog poreza ide u americku vojsku....i to ne mali deo. Jednostavno uzasava me cinjenica da ja sponzorisem te ubice.....da ja sponzorisem sejanje smrti i uzasa u svetu. U nemackoj ili svedskoj (zaboravio sam koja je drzava u pitanju) covek moze da kaze da nece da njegov deo poreza ide u vojsku. I ovde to mozes ako si mnogo bogat da delis sponzorstva, pa da ti oduzimaju od poreza (moram videti kako ovo funkcionise). U svakom slucaju, dosao sam ovde.....ja sam se odlucio za to....novac u vojsku mora ici...jbg. sa tim moram ziveti.

stizeljeto
01.04.2009, 16:24
Hvala ti Moni, konacno neko sa roditeljske perspektive. Sigurna sam da ljudi koji imaju djecu i znaju koja odgovornost dolazi uz taj dar, malko drukcije gledaju na svijetu oko sebe.
Da, za mene je primarna briga zdravstveno, pa ne samo za malog nego i za nas. Evo muz ima jos cetri mjeseca i dobit ce 100% zdravstveno od poslodavca. E sad, moguce je da se i ja zaposlim u istoj organizaciji, to bi bilo super, ali to se nece desiti jos par mjeseci. Ja jos uvijek smatram da mi maleni nije spreman za osam sati negdje bez mame. Srce bi mi puklo da to moram napraviti i slusati da je plakao za mnom nekoliko sati. Jednostavno je u toj fazi i to mora prebroditi.

Dreamers, ovo je tema koju je Pence pokrenula u vezi socijalne pomoci koja se nudi u Americi. znaci o tome razgovaramo, niko ne trazi za sebe socijalnu pomoc pri smanjenju racuna ili slicnog. Ali, ako i trazi, nema nista lose u tome, ako ima pravo na odredene beneficije za odredeno vrijeme (mi imigranti ni nemozemo dobiti nista dugorocno jer bi to spadalo pod public charge sa kojim bi mogli izgubiti status legalnog imigranta) dok ne naide bolji posao, nema nista sramotnog u tome, niti bi se ta osoba treba osjecat da nekom drugom uzima nesto iz usta. Mene osobno isto vise brine dali ce moj novac ici za financiranje ratova, nego za neku neosiguranu obitelj. Pa sta ako dobije 300 dolara mjesecno za food stamps, covjece, pa mi potrosimo 300 dolara u dva odlaska u trgovinu. Sta ne bi trebalo imati dovoljno ljudskog suosjecanja za drugo zivo bice koje radi zivotnih okolnosti trenutno nema za osnovne potrebe. Odite si malo u goodwill ili Salvation Army pa pogledajte malo ljude koji idu tamo. Neki dolaze radi ekstra stvari da si nadu neki biser koji ce restaurirat i bit ce im ukras za doma, nesto dodatno sto nije neophodno. Ali vecina ljudi tamo, a to se vidi po odjeci, dolaze tamo po robu, koja btw, u nekim slucajevima izgleda kao da bi trebalabiti bacena u kontejner a ne reciklirana, pa zahrdale lonce koji vise nisu sigurni za kuhanje iliti stari smrdljivi kauc, vidjet cete djecicu koja ce obuci necije stare iznosene tenisice (koje djeca ne bi trebal oblaciti jer im se moze stopalo iskriviti ako je to drugo dijete imalo problem). Ja osobno volim kupiti neke sitnice za po doma, ili neku igracku za klinca koja je u savrsenom stanju, medutim srce mi se stegne jer znam da neko tamo kupuje jer nema drugo.

U ovoj drzavi ima 2 posto legalnih imigranata i jedna je od najgorih drzava za socijalnu osjetiljivost. Oni su odlucili da im je i tih 2 posto previse da se pobrinu za njih. Ovdje za nas mislim da nemozemo dobiti ni djecje osiguranje jer pise da i djete treba biti legalni rezident vise od pet godina. Ja osobno zelim znati da ako mi zatreba dok ne dobijemo ''posteno'' osiguranje, safety net za ne daj Boze. Zato mi je bitno da ssaznam sto vise o tome sto mogu ocekivati i za sto aplicirati. Zasto bi umjesto da ulazem u savings account davala hrpu para za privatno osiguranje (koje opet nije ne znam sta ako ne placas punu cijenu), ako mi drzava osigurava osnovno osiguranje za hitne slucajeve ili osnovne preglede za dijete, zubara (ovdje je do 600 dolara godisnje=poslje si sam placas), ako ispunjavam uslove za to. Teska su vremena i zasto se staviti u situaciju da ostanes potpuno bez novaca ako sutra izgubis posao ili se nades na ulici poput stotina tisuca ljudi. Najgore je sto je vecina ljudi u shelterima zapravo obitelji sa djecom. Mislite da oni imaju osiguranje? Odite si malo u te sheltere pa onda da vidimo dali ce nekom biti stalo kamo ide njegov visak od place.

Znaci da, radi se o meni za zdravstveno, ali ovo je tema u kojom istrazujemo druge tipove pomoci koje pojedine drzave daju za pomoc onima kojima je to potrebno.
U coloradu se daje pomoc za grijanje, to je takozvani Leap program i prema mjesecnim primanjima i broju clanova u kucanstvu daju jednokratan cash assistance koji se direktno stavlja kao kredit za korisnika. Znaci utilities (plin i struja) dobiju odredenu sumu novca, korisnik dobiva racun ali je on placen dok se ne iskoristi kredit. To je jedna od riejtkih stvari koje drzava Colorado daje. Mnoge druge drzave imaju razvijeniji safety net za potrebite i treba provjeriti na Human Services stranicama za pojedini grad, drzavu.

steficacvek
01.04.2009, 16:48
Mislim i ja da je malo zbrka nastala na koju pomoc se misli. Mene najvise trenutno interesuje zdravstveno osiguranje, kako da to sredim kad dodjem. Ne znam kad cu naci posao, a ne zelim se kockati sa zivotom, zlu netrebalo! Ja sam bas neki dan iscitala temu Zdravstveno osiguranje i mozda ne bi bilo lose da nju aktualiziramo sa novim iskustvima/savjetima/saznanjima. Vjerujem da je svima nama to najbitnije, a ako neko skonta jos nesto u vezi socijalne pomoci, neka pise naravno!
Pozdrav raja! :D

kaneolopa
01.04.2009, 17:48
Mislim i ja da je malo zbrka nastala na koju pomoc se misli. Mene najvise trenutno interesuje zdravstveno osiguranje, kako da to sredim kad dodjem. Ne znam kad cu naci posao, a ne zelim se kockati sa zivotom, zlu netrebalo! Ja sam bas neki dan iscitala temu Zdravstveno osiguranje i mozda ne bi bilo lose da nju aktualiziramo sa novim iskustvima/savjetima/saznanjima. Vjerujem da je svima nama to najbitnije, a ako neko skonta jos nesto u vezi socijalne pomoci, neka pise naravno!
Pozdrav raja! :D
Uzmes lepo putnicko osiguranje koje bi uzimala bilo gde da putujes i to te pokriva dok ne dodjes do prvog posla

steficacvek
01.04.2009, 17:56
Uzmes lepo putnicko osiguranje koje bi uzimala bilo gde da putujes i to te pokriva dok ne dodjes do prvog posla

Vidis i to mi je palo na pamet. Koliko se sjecam bilo je price o tome i na forumu. Opet, nije bas zgodno ako se nesto desi da mi treba lijecenje u USA, ja tek poslije ovdje mogu to da naplatim. Novac uvijek dobro dodje, ali ako ja ne mogu da platim bolnicu vec tek nekad poslije potrazujem "svoje" pare, nije mi neka extra pomoc. Nemam pojma, to su moje pretpostavke...

kaneolopa
01.04.2009, 18:16
Hvala ti Moni, konacno neko sa roditeljske perspektive. Sigurna sam da ljudi koji imaju djecu i znaju koja odgovornost dolazi uz taj dar, malko drukcije gledaju na svijetu oko sebe.
Da, za mene je primarna briga zdravstveno, pa ne samo za malog nego i za nas. Evo muz ima jos cetri mjeseca i dobit ce 100% zdravstveno od poslodavca. E sad, moguce je da se i ja zaposlim u istoj organizaciji, to bi bilo super, ali to se nece desiti jos par mjeseci. Ja jos uvijek smatram da mi maleni nije spreman za osam sati negdje bez mame. Srce bi mi puklo da to moram napraviti i slusati da je plakao za mnom nekoliko sati. Jednostavno je u toj fazi i to mora prebroditi.
Postoji nesto sto se zove part time job to nije 8 sati radno vreme vec 4 i manje


Dreamers, ovo je tema koju je Pence pokrenula u vezi socijalne pomoci koja se nudi u Americi. znaci o tome razgovaramo, niko ne trazi za sebe socijalnu pomoc pri smanjenju racuna ili slicnog. Ali, ako i trazi, nema nista lose u tome, ako ima pravo na odredene beneficije za odredeno vrijeme (mi imigranti ni nemozemo dobiti nista dugorocno jer bi to spadalo pod public charge sa kojim bi mogli izgubiti status legalnog imigranta) dok ne naide bolji posao, nema nista sramotnog u tome, niti bi se ta osoba treba osjecat da nekom drugom uzima nesto iz usta. Mene osobno isto vise brine dali ce moj novac ici za financiranje ratova, nego za neku neosiguranu obitelj. Pa sta ako dobije 300 dolara mjesecno za food stamps, covjece, pa mi potrosimo 300 dolara u dva odlaska u trgovinu. Sta ne bi trebalo imati dovoljno ljudskog suosjecanja za drugo zivo bice koje radi zivotnih okolnosti trenutno nema za osnovne potrebe. Odite si malo u goodwill ili Salvation Army pa pogledajte malo ljude koji idu tamo. Neki dolaze radi ekstra stvari da si nadu neki biser koji ce restaurirat i bit ce im ukras za doma, nesto dodatno sto nije neophodno. Ali vecina ljudi tamo, a to se vidi po odjeci, dolaze tamo po robu, koja btw, u nekim slucajevima izgleda kao da bi trebalabiti bacena u kontejner a ne reciklirana, pa zahrdale lonce koji vise nisu sigurni za kuhanje iliti stari smrdljivi kauc, vidjet cete djecicu koja ce obuci necije stare iznosene tenisice (koje djeca ne bi trebal oblaciti jer im se moze stopalo iskriviti ako je to drugo dijete imalo problem). Ja osobno volim kupiti neke sitnice za po doma, ili neku igracku za klinca koja je u savrsenom stanju, medutim srce mi se stegne jer znam da neko tamo kupuje jer nema drugo.
Na pocetku ovoga topic-a neko je naveo da nemozes pasti na teret drzave ni pod kojim uslovima, ako takve stvari radish znaci da si jedan korak blize da te odavde izbace.
Sledece je izvadjeno iz FAQ sa http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html
"No, applicants who obtain a DV visa are not provided any type of assistance such as airfare, housing assistance, or subsidies. If you are selected to apply for a DV visa, you will be required, before you are issued a visa, to provide evidence that you will not become a public charge in the United States. This evidence may be in the form of a combination of your personal assets, an Affidavit of Support (Form I-134) from a relative or friend residing in the United States, and/or an offer of employment from an employer in the United States."
Sto se dalje tice Armije spasa i ostalo.... pokusala sam u vise navrata da kupujem u takvim i slicnim prodavnicama, koje se nalaze pri raznoraznim decijim bolnicama na kraju se ispostavi da namestaj tu nikako nije jeftin a ni garderoba, jednostavno isto kostaju patike za dete 5 dolara u takvoj jednoj prodavnici i u wallmartu. Dalje namestaj koji je mene prevashodno interesovao je mnogo puta bio daleko loshijeg kvaliteta i daleko skupilji od onoga shta se moze naci po craigs listi pa cak i onoga shta ljudi daju za dz.


U ovoj drzavi ima 2 posto legalnih imigranata i jedna je od najgorih drzava za socijalnu osjetiljivost. Oni su odlucili da im je i tih 2 posto previse da se pobrinu za njih. Ovdje za nas mislim da nemozemo dobiti ni djecje osiguranje jer pise da i djete treba biti legalni rezident vise od pet godina. Ja osobno zelim znati da ako mi zatreba dok ne dobijemo ''posteno'' osiguranje, safety net za ne daj Boze. Zato mi je bitno da ssaznam sto vise o tome sto mogu ocekivati i za sto aplicirati. Zasto bi umjesto da ulazem u savings account davala hrpu para za privatno osiguranje (koje opet nije ne znam sta ako ne placas punu cijenu), ako mi drzava osigurava osnovno osiguranje za hitne slucajeve ili osnovne preglede za dijete, zubara (ovdje je do 600 dolara godisnje=poslje si sam placas), ako ispunjavam uslove za to. Teska su vremena i zasto se staviti u situaciju da ostanes potpuno bez novaca ako sutra izgubis posao ili se nades na ulici poput stotina tisuca ljudi. Najgore je sto je vecina ljudi u shelterima zapravo obitelji sa djecom. Mislite da oni imaju osiguranje? Odite si malo u te sheltere pa onda da vidimo dali ce nekom biti stalo kamo ide njegov visak od place.
Ajde na drugu stranu da gledamo ajde da vidimo kako mozemo jedni drugima da pomognemo da pronadjemo posao pa da svi sretno radimo, a ne da gledamo kako cemo prejahati sistem. Ponovo se vracamo na ono sta smo svi potpisali podigli desnu ruku i zakleli se da cemo sve informacije iznositi korektno i da necemo pasti na teret drzave. Dalje ako se dogodi da ostanemo bez ikakvog finansiranja naravno da cu rep pod noge i kartu za nazad odakle smo dosli.

Znaci da, radi se o meni za zdravstveno, ali ovo je tema u kojom istrazujemo druge tipove pomoci koje pojedine drzave daju za pomoc onima kojima je to potrebno.
U coloradu se daje pomoc za grijanje, to je takozvani Leap program i prema mjesecnim primanjima i broju clanova u kucanstvu daju jednokratan cash assistance koji se direktno stavlja kao kredit za korisnika. Znaci utilities (plin i struja) dobiju odredenu sumu novca, korisnik dobiva racun ali je on placen dok se ne iskoristi kredit. To je jedna od riejtkih stvari koje drzava Colorado daje. Mnoge druge drzave imaju razvijeniji safety net za potrebite i treba provjeriti na Human Services stranicama za pojedini grad, drzavu.
Ajde da razjasnimo socijalna pomoc... na to nemamo nikakvih prava daleko od toga da se ne saosecam sa time da je jako bitno za majku da ima pokrice za svoje dete ali uvek u slucaju nuzde postoje dzabe bolnice o kojima je dreamer pricao... mozda je bolje da to okacimo ovde spisak svih takvih bolnica nego da ponovo trazimo rupe u sistemu.
I sta na kraju svi znamo za pomoc za placanje racuna ali mi je ne mozemo koristiti.
Vracamo se ljudi ponovo na ono ... da zivimo u kapitalistickom sistemu gde nema pokrica ni za koga.

dreamerns
01.04.2009, 18:23
U ovoj drzavi ima 2 posto legalnih imigranata i jedna je od najgorih drzava za socijalnu osjetiljivost. Oni su odlucili da im je i tih 2 posto previse da se pobrinu za njih. Ovdje za nas mislim da nemozemo dobiti ni djecje osiguranje jer pise da i djete treba biti legalni rezident vise od pet godina. Ja osobno zelim znati da ako mi zatreba dok ne dobijemo ''posteno'' osiguranje, safety net za ne daj Boze. Zato mi je bitno da ssaznam sto vise o tome sto mogu ocekivati i za sto aplicirati. Zasto bi umjesto da ulazem u savings account davala hrpu para za privatno osiguranje (koje opet nije ne znam sta ako ne placas punu cijenu), ako mi drzava osigurava osnovno osiguranje za hitne slucajeve ili osnovne preglede za dijete, zubara (ovdje je do 600 dolara godisnje=poslje si sam placas), ako ispunjavam uslove za to. Teska su vremena i zasto se staviti u situaciju da ostanes potpuno bez novaca ako sutra izgubis posao ili se nades na ulici poput stotina tisuca ljudi. Najgore je sto je vecina ljudi u shelterima zapravo obitelji sa djecom. Mislite da oni imaju osiguranje? Odite si malo u te sheltere pa onda da vidimo dali ce nekom biti stalo kamo ide njegov visak od place.

Koliko vidim, ovde se nisu ljudi bunili ako porez ide u salvation army i za kupone ljudi koji nemaju da jedu, nego sto taj novac ponekad ode na 1500$ sminku odredjene persone... ali da vise prekinem sa njom....mislim da je sve receno.
Koliko ja znam Illinois ima neku pomoc za decu do 18 godina, po pitanju zdravstvenog...kako i do kog nivoa to ide, nisam upucen...treba se raspitati.
Sto se tice samog osiguranja, pogledajte na paycheck koliko vam drzava uzme za porez i takse. E onda treba pogledati procentualno koliko kanadjaninu uzme za porez, takse i zdravstveno...isto vazi i za zapadnu evropu. Upravo ta razlika vam moze platiti zdravstveno osiguranje, tako je sistem napravljen. Ono sto ne valja u tome je da nikada niste kompletno pokriveni i bili osigurani ili ne, vi se svaki put kod doktora morate uhvatiti za novcanik (makar za onih 20$). To jeste idiotizam.
Nije ni u srbiji nista drugacije. drzava me cepala 40% plate....i kada odem kod lekara...ajd fino za novcanik. Zubarsko zdravstveno vise ne postoji u srbiji.
Medjutim, ima ovde jos jedan problem koji niko ne poteze....a sta ako se razbolis? Mozes imati zdravstveno, ali ako te nema 5 dana na poslu (jebe se njima imas li ti infakrt ili sta)....cao....otkaz...

stizeljeto
01.04.2009, 18:40
Ne razumijem zasto se trazenje pomoci smatra trazenjem rupe u zakonu. Niko ne zeli nikog preveslati. Niko od nas ne zeli zivjeti od minimalca i milostinje. Mislim da smo svi dosli ovdje da radimo i zaradimo. Odavno smo zakljucili da ovaj forum necemo koristiti za nelegalno snalazenje i muljanje zakona. Cilj ovog topica je bilo naci zakonske nacine da se dobije kratkotrajna pomoc od drzave, znaci beneficije na koje imigranti imaju pravo, a ne rupe u zakonu.

Isto tako ne razumijem potrebu da mi objasnjavas da postoji part time job iliti posao od pola radnog vremena, da se ne podcijenjujemo. Kada ce neko i koliko raditi je njegova stvar, svoje razloge objasnjavat cu nekom kome je stalo da ih cuje kako bi razumio situaciju,a ne nekom ko zeli pronaci razlog da mi podmetne nogu. Pomalo gubimo cilj i svrhu ovog foruma. ajmo se vratiti konstruktivnim savjetima i savjetima koji ce pomoci, a ne odmoci.

Problem je sto postoji tanka linija izmedu onog sto te kvalificira za public charge i beneficije koje se daju na federalnom, drzavnom ili lokalnom nivou koje nisu namijenjene da budu jedini izvor zarade i uzdrzavanja, vec kratkotrajne pomoci koje pomazu da se ne dode do stanja potpune ovisnosti o drzavnoj pomoci. Ajmo se zaista zainteresirati za ovu temu i onda ju iscitati od pocetka, pa onda odgovarati na nju. Ako nekog ne zanima tema u smislu da ce se potruditi i naci konkretne podatke koji ce biti od pomoci, svojim zloradim savjetima ne doprinosi nimalo ovoj temi.

Svako je od nas dosao i nije ni pomisljao da ce biti public charge, pa ko bi to htio biti cak i u svojoj drzavi. Razbudimo se! Radi se o neplaniranoj situaciji koja nas je zatekla ovdje, dosli smo u nezavidno vrijeme kada se ljudi obracaju institucijama za pomoc. mi isto placamo poreze, pa cak i za nase posle sa minimalcem, imamo iste odgovornosti prema drzavi, zasto ne bi imali i iste mogucnosti. Covjece, ilegalcima se vise pomaze nego legalcima, to je po meni disproporcija.

Zasto ovisiti o besplatnim bolnicama koje su vecinom namjenjene neosiguranima, ako postoji legalna mogucnost koju daje drzava da se osigura dijete, pa cak i cijela obitelj. Tada ides u bolnice koje imaju dogovor za taj program i to nije samo jedna bolnica vec ih ima deseta pa i vise u gradu. Znaci, opet, tema je dali postoji neka vrsta socijalne pomoci u Americi. Definitivno da postoji, razlikuje se od drzave do drzave i ona je u dosta drzava veoma dostupna za legalne imigrante. Da se razumijemo govorimo o public benefit, dali federal, state ili local, da se ispravno izrazimo. Evo ponovo link sa podacima koja drzava daje kakve javne beneficije za svoje korisnike.
http://www.urban.org/UploadedPDF/occa24_sup.pdf Po tome se vidi da imigranti imaju veca prava na beneficije u odredenim drzavama, znaci nije to rupa u zakonu, niti uzimanje necega sto netko nije providio za pomoc onima kojima je potrebno.

stizeljeto
01.04.2009, 18:45
Ne vjerujem da sminka kosta 1500 dolara, to je insane. Bas bi voljela vidjet takvu sminku, ili je to zaliha za cijeli zivot. Pa i ta zena se moze srediti, tesko je odgajati jedno dijete, covjek se moze zapustiti od svih obaveza i napora, a ovakav djecji vrtic ne mogu ni zamisliti. Treba ju pustit nek zivi svoj zivot i snalazi se jadna kako zna. ima tolko drugih problema, a mediji se fokusiraju na tu jadnicu, kao da nema dovoljno na svojim ledima, bez obzira kako je dosla u tu situaciju.

Upravo su prozivani ti public benefits poput food stamps, olaksica za racune. To su ljudi moji, najveci troskovi ovdje, stanarina, grijanje po zimi. Upravo se o tim olaksicama radi i oni su dio ''socijalne pomoc'' o kojima govorimo. Daleko najvise naravno ide na zdravstvo, ali mislim da je to jedna od najbitnijh stvari u zivotu jednog covjeka, da bude zdrav i takav doprinosi za svoju obitelj, zajednicu i drzavu.

kaneolopa
01.04.2009, 18:57
Ne vjerujem da sminka kosta 1500 dolara, to je insane. Bas bi voljela vidjet takvu sminku, ili je to zaliha za cijeli zivot. Da li si ikada usla u prodavnicu gde nema ni jedne cene ni na jednom artiklu... ja sam slucajno zalutala pa sam kasnije nacula da je u istoj 100 ml. sampona oko 250 dolara... shta mislis koliko kosta jednga krema na takvom mestu.Usetaj u montblanc pa da te shlog strefi kako jedna olovka moze da kosta 300 dolara :(

stizeljeto
01.04.2009, 19:00
Od takvih prodavnica i artikala bjezim ko od vraga. Jednom mi se desilo da sam se tako napravila ''plava'' i od srama na kraju kupila nesto sto je bilo van pameti jer me bilo sram da zenska ne misli da mi je to skupo. Naucila lekciju i sto god nema cijene, bjezi kud te noge nose.

Al svejedno mislim da tu zensku muzu jer nemaju nista drugo pametno za reci. O njoj najvise pricaju u tracerskim prilozima na tv/u i zutoj stampi tako da sa svemu sto oni kazu pristupam sa rezervom.

kaneolopa
01.04.2009, 19:04
Ne razumijem zasto se trazenje pomoci smatra trazenjem rupe u zakonu. Niko ne zeli nikog preveslati. Niko od nas ne zeli zivjeti od minimalca i milostinje. Mislim da smo svi dosli ovdje da radimo i zaradimo. Odavno smo zakljucili da ovaj forum necemo koristiti za nelegalno snalazenje i muljanje zakona. Cilj ovog topica je bilo naci zakonske nacine da se dobije kratkotrajna pomoc od drzave, znaci beneficije na koje imigranti imaju pravo, a ne rupe u zakonu.

Isto tako ne razumijem potrebu da mi objasnjavas da postoji part time job iliti posao od pola radnog vremena, da se ne podcijenjujemo. Kada ce neko i koliko raditi je njegova stvar, svoje razloge objasnjavat cu nekom kome je stalo da ih cuje kako bi razumio situaciju,a ne nekom ko zeli pronaci razlog da mi podmetne nogu. Pomalo gubimo cilj i svrhu ovog foruma. ajmo se vratiti konstruktivnim savjetima i savjetima koji ce pomoci, a ne odmoci.

Problem je sto postoji tanka linija izmedu onog sto te kvalificira za public charge i beneficije koje se daju na federalnom, drzavnom ili lokalnom nivou koje nisu namijenjene da budu jedini izvor zarade i uzdrzavanja, vec kratkotrajne pomoci koje pomazu da se ne dode do stanja potpune ovisnosti o drzavnoj pomoci. Ajmo se zaista zainteresirati za ovu temu i onda ju iscitati od pocetka, pa onda odgovarati na nju. Ako nekog ne zanima tema u smislu da ce se potruditi i naci konkretne podatke koji ce biti od pomoci, svojim zloradim savjetima ne doprinosi nimalo ovoj temi.
FYI Zdravstvo za koje se najvise kacimo se uglavnom odnosi na one koji imaju decu i one koji su imigranti u US duze od pet godina
http://dpaweb.hss.state.ak.us/manuals/apa/421/421-3_five_year_bar.htm

Svako je od nas dosao i nije ni pomisljao da ce biti public charge, pa ko bi to htio biti cak i u svojoj drzavi. Razbudimo se! Radi se o neplaniranoj situaciji koja nas je zatekla ovdje, dosli smo u nezavidno vrijeme kada se ljudi obracaju institucijama za pomoc. mi isto placamo poreze, pa cak i za nase posle sa minimalcem, imamo iste odgovornosti prema drzavi, zasto ne bi imali i iste mogucnosti. Covjece, ilegalcima se vise pomaze nego legalcima, to je po meni disproporcija.

Zasto ovisiti o besplatnim bolnicama koje su vecinom namjenjene neosiguranima, ako postoji legalna mogucnost koju daje drzava da se osigura dijete, pa cak i cijela obitelj. Tada ides u bolnice koje imaju dogovor za taj program i to nije samo jedna bolnica vec ih ima deseta pa i vise u gradu. Znaci, opet, tema je dali postoji neka vrsta socijalne pomoci u Americi. Definitivno da postoji, razlikuje se od drzave do drzave i ona je u dosta drzava veoma dostupna za legalne imigrante. Da se razumijemo govorimo o public benefit, dali federal, state ili local, da se ispravno izrazimo. Evo ponovo link sa podacima koja drzava daje kakve javne beneficije za svoje korisnike.
http://www.urban.org/UploadedPDF/occa24_sup.pdf Po tome se vidi da imigranti imaju veca prava na beneficije u odredenim drzavama, znaci nije to rupa u zakonu, niti uzimanje necega sto netko nije providio za pomoc onima kojima je potrebno.

Ako je tako onda molim da svi oni koji su dosli do bilo kakve pomoci lepo uzmu i objave isto ko sto je srdjevic objavio sva svoja dokumenta, shta su popunili, kome su kako i shta rekli i do kojih su saznanja doshli... Skenirati i okaciti pa ajmo svi da se prijavljujemo... ja nemam 5 meseci posten posao pa hocu i ja da dobijem pomoc. Pokrecem inicijativu za pomoc pri zaposljavanju zaposljavanja... ja cu sva svoja iskustva rado podeliti sa svima.

stizeljeto
01.04.2009, 19:23
Pa ajde, mnogi od nas smo podijeli dosta privatnih stvari iz nasih zivota sve u nadi da predocimo nekome svoj put u ovoj novoj avanturi zivota, zvanoj Amerika. Ti si mogla procitati dosta o meni iz teme koju su drugi otvorili za mene (meni to nije ni palo na pamet, da me neko izravno cita), ja o tebi neznam gotovo nista. Od tuda vjerojatno mali resentment u vezi tvojih komentara. Zaista, zanima me kroz sto si ti prolazila kad si usla u zemlju, kada si dosla, gdje zivis i sto radis. A ako imas potrebu za pomoc zasto da si ne olaksas zivot ako ti neko daje tu mogucnost.

Ja sam vec rekla da sam aplicirala za zdravstveno za cijelu obitelj, tocnije za Medicaid ali iako jos nisam dobila odgovor, sigurna sam da cemo biti odbijeni nakon ovog sto sam citala posljednjih dana. Dakle bila sam neinformirana i zato sam bila i ponukana da pokrenem ponovo ovu temu. kad dobijem odgovor rado cu ga podijeliti kao i sve do sada, medutim vjerojatno cu skocit do Human resources ureda u kojemu se ceka po nekoliko sati da dodes na red i posteno se raspitat za kakvo zdravstveno da apliciram i sto bi mi preporucili za moj slucaj. Njih se ne dobiva na telefon, tako da je ovo jedini nacin da se dode do nekih konkretnih informacija.

kaneolopa
01.04.2009, 20:15
Vise o meni i nasim porodicnim avanturama se moze pronaci ovde (http://novakovici.blogspot.com/)

Moja intenzivna iskustva sa trazenjem posla se mogu naci na ovoj temi (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=7773&postcount=6)

I toliko od mene za sada

stizeljeto
01.04.2009, 20:40
hahahahha, joj pa ti si od dreamersa zena :)))) Kad se svi krijemo pod ovih nickovima, ne mozes uhvatit ko je ko vise.

dejancic
01.04.2009, 20:47
hahahahha, joj pa ti si od dreamersa zena :)))) Kad se svi krijemo pod ovih nickovima, ne mozes uhvatit ko je ko vise.

Taman se borba rasplamsala, ja napravio kokice i borba gotova:kap:
Ne daj se stizeljeto, nema veze ko je cija zena, argumenti su argumenti, pokazi joj ljeto u aprilu:grin:
Fight, fight, fight:trouble:

stizeljeto
01.04.2009, 20:49
Ti bi to volio jel da? Zenski fight!! Bad boy! :)

dejancic
01.04.2009, 20:51
Busted :srbinsti:

kaneolopa
01.04.2009, 21:07
hahahahha, joj pa ti si od dreamersa zena :)))).

:punk: Jeste da

srdjevic
01.04.2009, 21:32
Jel' ti se blato neko vrzma po glavi, a? :bravo:

dejancic
01.04.2009, 21:44
Jel' ti se blato neko vrzma po glavi, a? :bravo:

Ako si mislio na mog smajlija (pardon tvog smajlija:grin:), to ja malo zbog tena, samo nemoj nikome da kazes:;D:

srdjevic
01.04.2009, 23:13
Ne napisa ti sta se desilo posle tog magicnog broja "pi" (od 3:14)... :nene:

stizeljeto
01.04.2009, 23:53
Ok, mislim da je ovo besmisleno, ovo prepucavanje i bezobrazni ton pisanja postova. Mislim da sam ja dovoljno rekla i pokusala pomoci sebi i drugima istrazivajuci. Da, nije me sramota. Izvini trebala si moje ime napisati jer se to ocito odnosilo na mene, kao sto si prozvala Moni. Sramota je jedino u sto se ovaj forum pretovorio, Zana ti si moderator, trebala bi biti objektivna i prvi cilj bi ti trebao biti prociscavati forum od nepotrebnim komentara i gluposti. Mislim da bi u puno slucaju tebe neko trebao moderirati.

Zao mi je stvarno sto se ovo pretvorilo kao i mnogi drugi fuj forumi u kojima ljudi prosipaju pamet umjesto iskrene pomoci.
Cao, ovo je moj zadnji post. ne osjecam da je ovo vise mjesto u kojemu bi mogla procitati za sebe vise nesto korisno bez da se osjecam da se trebam opravdavati ili svadati s nekim. Svima zelim sto ljepsi zivot u Americi.

Zana
02.04.2009, 00:22
U pravu si. Evo cistim.

srdjevic
02.04.2009, 06:53
Slažem se sa stiželjeto. Stvar sređena.

Vanredni izbori, ukoliko budu raspisani, biće objavljeni u forumu O sajtu (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=12). Do tada - autokratija (http://en.wikipedia.org/wiki/Autocracy). :1097:

steficacvek
02.04.2009, 07:50
Ovaj forum bi se trebao preimenovati u Forum Mimoza :grin: ... Dajte ljudi, sto ste tako osjetljivi. Sta fali raspravama, argumentovanju ... iz vase diskusije, ja sam saznala dosta novih informacija. A ljudi smo, temperament nekad skoci, bude prozivki, ali ja iskreno ni u tome ne vidim nista lose, jer znam sta je iza toga. Ovdje smo da pomognemo jedni drugima koliko mozemo i to smo radili cijelo vrijeme, svako koliko zna i moze. Meni se iskreno bas ne svidja ni da ovaj forum postane mjesto gdje cemo se samo slagati, tepati jedni druge i vagati rijeci. Svako ima svoj zivot, slazem se da treba odmjeriti sta mozes reci drugome (npr. exusa je pretjerao sa napadima i vrjedjanjima, to nikako ne prihvatam), ali ako se diskusija vodi normalno i argumentovano, kao sto je ovdje bio primjer, ne vidim u cemu je problem. Ja stvarno ne bih zeljela da se ovo pretvori u nekakav Stepfordski forum gdje ne mozes reci nista, da se slucajno neko ne uvrijedi. Stizeljeto, moram samo da kazem da ipak i pored svega ne mozes reci da na forumu nema nista korisno. Meni, kao i svim ostalim na kraju krajeva, je forum bio najvaznija stvar od prve koverte pa do vize, a isto to ce da bude jednom i kad se odselim jer iz prve ruke mogu da ucim iz iskustva drugih ljudi. Mene zaista zanima kako teku novi imigrantski zivoti svih vas, uzivam i pratim sve blogove, za ostale se raspitujem na forumu. Vjerujem da smo poceli graditi fina prijateljstva, nemojte sad to bezveze kvariti.
I jos nesto, imam zamjerku na moderatore. Srdjevicu, nisi htio reagovati na post ex-usa, osim upozorenja, koji su bili za trajni ban sa foruma, a ovdje odmah brisanje postova u kojima ima korisnih informacija. :no:
Nadam se da me razumijete i da niko nece pogresno protumaciti.
Pozdrav drugari!

xeg
02.04.2009, 08:31
Sta je bre ovo, 2 dana me nema a ono svako se sa svakim posvadjao, nema vise moderatora, ne mogu da pohvatam... kao da prosla 4 jahaca one ribe... kako bese... Apokalipse:grin:

Lol@Stefi FORUM MIMOZA!!!:RRofl:

moni
02.04.2009, 08:46
Verovatno kasnim sa citanjem postova, koji su vidim brisani. A ko je mene prozivao? Stizeljeto neko te ovde cita i gleda na tvoje postove drugim ocima i nemora da cita izmedju redova tvoj post.
Sad ja da prozovem, Zana je pre nekog vremena pisala nesto, nemogu sad da nadjem, o madjarima i njihovom ponasanju.Nemoj da generalizujes ljude. U svakom zitu ima kukolja ,to stoji.Znam ja i obrnutu pricu onog sto si napisala - tada.
I jos nesto nisam madjarica, ako ce to malo ublaziti tvoj stav prema meni.Ja sam prava( namerno ovo naglasavam) vojvodjanka sa nemackim imenom, ali meni to nista ne znaci. Ne kvalifikujem ljude po tome sta su po verskoj i nacionalnoj osnovi, vec po tome kakav je ko covek.Inace imam prijatelje od adventista ( citaj subotara ko ne zna) do madjara,hrvata, bosanaca, slovaka,rusina.....

Hvala sto ste citali moj post i nadam se da nisam nikog uvredila ni ugnjavila.

xeg
02.04.2009, 09:08
Auuu... pa to se sada zenske posvadjale ccccccc...
A ona je rekla da je majka one druge toliko debela da do pola dup@a nosi Women Secret a od pola Intimo Lingerie:blink:

Srdjevicu jel spremno blato?:naughty:

steficacvek
02.04.2009, 09:10
Sta je bre ovo, 2 dana me nema a ono svako se sa svakim posvadjao, nema vise moderatora, ne mogu da pohvatam... kao da prosla 4 jahaca one ribe... kako bese... Apokalipse:grin:



Ma ti si za sve kriv :belj: Tako ti je kad pobjegnes i ignorises nas :==D:

A ako nastavite sa tim blatom, mozda ce zenske tek da se udruze pa vas ubace u isto! Girl power! :grin:

xeg
02.04.2009, 09:37
Tako ti je kad pobjegnes i ignorises nas

With the power of DialUp!!! Up-up-'n-away:grin:

wingreen
02.04.2009, 09:38
Sta se ovo desava?
Stizeljeto stvarno se nadam da ovo nece biti tvoj poslednji post :nene:
Zao mi je sto ste izbrisali te postove i zasto ste ih uopste izbrisali?! Ako nema psovki i vredjanja...ne razumem. Svako neka stoji iza svojih reci i ako je vec nesto napisao, razmisljao je da ce neko i da procita, tako da smatram da postovi ne treba da se brisu. Stvarno ne razumem u cemu je problem.
Stizeljeto, ja te potpuno razumem, i sama brinem najvise oko tog zdravstvenog osiguranja zbog mog deteta a na kraju krajeva i zbog nas, jer ako smo mi zdravi moci cemo i da radimo i da pruzimo njoj maximum. Mislim da su tvoja pitanja na mestu. Sigurna sam da svako ovde razmislja da ce da radi i sam placa svoje osiguranje ali na pocetku je jako tesko i uvek treba (pogotovo kad imas dete) imati i tu opciju sta ako....desavaju se nepredvidjene stvari....ostaju i Ameri bez posla, sto se nama to ne bi desilo, a ne verujem da je i tako lako podviti rep i vratiti se.
Stizeljeto korisna si sa svojim informacijama i meni se svidja tvoja iskrenost i saosecajnost.

dreamerns
02.04.2009, 14:53
Pazi ovako, x puta me je neko iznervirao na ovom forumu...odgovorio sam i to je to. Da ne kazem, da mi ovaj forum pocinje oduzimati isuvise vremena. Rasprava je normalna....pa svi mi imamo drugacije misljenje o stvarima. Da ne kazem da te rasprave cine ovaj forum zanimljivim...jer u tom trenutku ima najvise postova. Generalno, rasprava je mozda i nesto sto mi u ovoj Americi fali. Bas bih voleo da sa nekim odem u kafanu, zapijem se i raspravljam o necemu. Na to sam navikao, a toga ovde bas i nema. U svakom slucaju, mislim da je moni upravu...nemojmo biti mimoze :-)
Kada smo vec oko socijalne pomoci, ajde da posmatramo to sa strane prosecnog amerikanca. Drzava mu je u kolapsu, ljudi bivaju otpusteni, sigurno mu je neko drag dobio nedavno otkaz i ne moze da otplati kucu.....i onda mu stize neki evropljanin da mu oduzme posao, da mu oduzme hranu iz usta....i jos da trazi beneficije od drzave. I kada vas tako amer na salteru gde se raspitujete za pomoc doceka, pa makar bio u potpunosti profesionalac...sigurno ce mu biti muka od vas i ne verujem da ce se preterano potruditi da vam pomogne. Naravno, nismo mi krivi sto smo emigranti...tako nas sudbina naterala.....ali ljudski je osecati ono....nije mu pravo.
Ja moram priznati da sam cak i odusevljen sto nisam jos dosada naisao na tako neko misljenje (mozda i jesam, ali su se pravili fini). Ovo sam napisao samo kao temu za razmisljanje....cisto treba obratiti malo paznju i na to.

srdjevic
02.04.2009, 15:52
I jos nesto, imam zamjerku na moderatore. Srdjevicu, nisi htio reagovati na post ex-usa, osim upozorenja, koji su bili za trajni ban sa foruma, a ovdje odmah brisanje postova u kojima ima korisnih informacija. :no:

Da ne ispadne da mešamo babe i žabe, pretpostavljam da se ovo odnosi na administratora, ne na moderatore....
1. Administrator je reagovao onomad jer je (smatram) bilo neophodno (ex-usa incident). Zato je i dobio samo upozorenje, jer je već tukao po moderatoru nekoliko puta, a po meni samo tada jednom, pa nisam hteo da ispadne da prva poruka protiv admina znači da letiš napolje.
2. Moderator je obrisao svoj post, nije administrator nista brisao. Ne vidim da je brisano još nešto, a ne sećam se da je taj konkretan post imao neke bitne informacije, osim prozivki od strane moderatora. Ako želite, i ako se Žana, naravno, slaže, vratićemo post.
3. Moderatori nisu smenjeni, već dali ostavke (Veka još davno, zbog obaveza). Administrator je samo reagovao po zahtevu.
4. Sa foruma niko do sada nije banovan, niti mislim da je za to do sada bilo potrebe (još).
:nene:

Recite mi šta biste vi uradili na mom mestu...

Srdjevicu jel spremno blato?:naughty:

Mešam, mešam, da ne stvrdne... (pogotovo ako im se obistini pretnja, pa nas ubace u isto; da ne boli) :grin:

Generalno, rasprava je mozda i nesto sto mi u ovoj Americi fali. Bas bih voleo da sa nekim odem u kafanu, zapijem se i raspravljam o necemu. Na to sam navikao, a toga ovde bas i nema.

Kad ćemo u kafanu? :ludak:

dreamerns
02.04.2009, 15:57
Kad ćemo u kafanu? :ludak:
Pa ne znam....ja te vijam vec mesecima :-)

srdjevic
02.04.2009, 16:01
ma ja se samo bojim da se ne skenjaš kad vidiš ove "kafaniiice"... :bravo:

"a kad subotom narodnjaci dođu"... :ludak:

P.S. Čujemo se u subotu. Nisam bio - ne pamtim! :srbinigr:

dreamerns
02.04.2009, 16:08
ma ja se samo bojim da se ne skenjaš kad vidiš ove "kafaniiice"... :bravo:

"a kad subotom narodnjaci dođu"... :ludak:

P.S. Čujemo se u subotu. Nisam bio - ne pamtim! :srbinigr:

Vazi, dogovoreno.
Ja sam ovde: http://www.flourishconf.com/flourish2009/?q=node/35 do 5-6. Posle sam slobodan :-)
Pogledaj tu konferenciju...dzabe je upad, a bice dosta dobrih predavanja.

steficacvek
02.04.2009, 17:37
Da ne ispadne da mešamo babe i žabe, pretpostavljam da se ovo odnosi na administratora, ne na moderatore....
1. Administrator je reagovao onomad jer je (smatram) bilo neophodno (ex-usa incident). Zato je i dobio samo upozorenje, jer je već tukao po moderatoru nekoliko puta, a po meni samo tada jednom, pa nisam hteo da ispadne da prva poruka protiv admina znači da letiš napolje.
2. Moderator je obrisao svoj post, nije administrator nista brisao. Ne vidim da je brisano još nešto, a ne sećam se da je taj konkretan post imao neke bitne informacije, osim prozivki od strane moderatora. Ako želite, i ako se Žana, naravno, slaže, vratićemo post.
3. Moderatori nisu smenjeni, već dali ostavke (Veka još davno, zbog obaveza). Administrator je samo reagovao po zahtevu.
4. Sa foruma niko do sada nije banovan, niti mislim da je za to do sada bilo potrebe (još).
:nene:

Upravu si, mislila sam na administratora. Nije bilo namjerno, jednostavno nisam informaticar pa da mi nije u svijesti sve po defaultu. Isto mi ga to dodje :grin:
Iskreno, ja mislim da je ex-usa incident bio za automatski ban, ali to je samo moje misljenje. Tu je daleko predjena granica diskusije i rasprave, pocelo je sa jako niskim vijedjanjem, ne samo Zane nego i drugih. Razumijem da je u ovom slucaju Zana sama obrisala svoj post i to je ok. Jednostavno mi je to palo na pamet kako je on dobio samo upozorenje za takvo nepostivanje, a sad su problemi oko diskusije. Po meni, treba da budes veci autoritet u slucajevima kao sto je taj. Nije bitno je li uvrijedio admina, kad vec konstantno vrijedja ostale. Ali stvarno nema svrhe vracati se na to. Razumijem i kad ljudi brisu svoje postove, nesto se napise u afektu, hvala Bogu pa ima opcija za brisanje. U biti, slazem se sa dreamerom, forum je najzanimljiviji kad raspravljamo. Danas cu ja tebe iznervirat, sutra ti mene, fino cemo prodiskutovat i mirna Bosna. Samo vas molim nemojmo stvarati neku izvjestacenu atmosferu, ajmo komunicirati kao sto bismo i u svakodnevnom zivotu da se poznajemo uzivo vec ovo neko vrijeme.
Stizeljeto, ja bih zaista voljela da nastavis diskutovati sa nama :;D:
Pozdrav svima!

srdjevic
02.04.2009, 18:29
Da ne ispadne da sam ja nešto na svoju ruku uradio, ponoviću (pošto i drugi misle da je moja odluka):

3. Moderatori nisu smenjeni, već dali ostavke (Veka još davno, zbog obaveza). Administrator je samo reagovao po zahtevu.

Evo, ponoviću pitanje: šta biste vi uradili na mom mestu? Rekli "ne može"?

wrath:of:the:lich:king
02.04.2009, 19:14
Ja bih isto prihvatila njenu ostavku...

steficacvek
02.04.2009, 19:16
Ma jasno je da nisi ti brisao post, u ovom slucaju je Zana izbrisala svoj post. Ne razumijem, kakve veze ima sto su moderatori dali ostavke? Neka su, sve je ok sa tim ...
Neko od nas dvoje is missing the point ...

bibi
02.04.2009, 22:14
a je li to Zana izbrisala sebe i sa liste clanova?:blink:
mislim, ne brinem ja za nju...

samo mi je zao sto nisam bila u prilici da procitam sve sta se izdesavalo, pa da imam svoju sliku o tome...

Sloba_Kg
02.04.2009, 23:14
Sto se tice samog osiguranja, pogledajte na paycheck koliko vam drzava uzme za porez i takse. E onda treba pogledati procentualno koliko kanadjaninu uzme za porez, takse i zdravstveno...isto vazi i za zapadnu evropu. Upravo ta razlika vam moze platiti zdravstveno osiguranje, tako je sistem napravljen.

Ti si to gledao filmove Majkla Mura? :D

wrath:of:the:lich:king
03.04.2009, 19:01
BINGHAMTON, N.Y. – A gunman blocked the back door of an immigration services center with his car before walking through the front door firing, wounding at least six people and taking as many as 41 hostage, officials said.

Mayor Matthew Ryan told the Binghamton Press & Sun Bulletin that there was a hostage situation involving a gunman with a high-powered rifle.

The American Civic Association describes itself as helping immigrants and refugees with counseling, resettlement, citizenship, family reunification and translators.

It also intervenes with emergencies, including fighting, hunger and homelessness, according to information from the association's Web site.

http://news.yahoo.com/s/ap/hostage_shooting

steficacvek
04.04.2009, 06:12
a je li to Zana izbrisala sebe i sa liste clanova?:blink:
mislim, ne brinem ja za nju...



Nije, samo je pogresno gledas pod Zana, a ne pod Žana.

bibi
04.04.2009, 09:58
ok, nasla sam...
hvala stefice

via
23.02.2014, 10:26
Naišla sam na ovu temu slučajno i isčitala cijelu. Moram priznati da je sama tema odlična. žao mi je pa što je otišla u nekom drugom smjeru i ostala zaboravljena.

Imam jednu nedoumicu po pitanju zdravstvenog osiguranja, pa ću postovati ovdje, obzirom da je D&D spominjao nešto slično baš na ovoj temi.
Dakle, u pitanju je država IL, i znam da po programu All kids, sva djeca imaju pravo na zdravstvenu zaštitu, bilo besplatnu ili uz plaćanje određene premije u zavisnosti od income. Ono što me buni je eligibility requirmenets. Pored proof of residency, uslov je i da je dijete uninsured for 12 consecutive months. Dakle, kad dođemo u IL, da li je moguće da odmah osiguramo klince preko All kids ili oni prvo moraju biti 12 mj uninsured. Moram dodati da mi je u slučaju ovog drugog to stvarno bezveze.

via
23.02.2014, 11:09
Mislim da sam našla odgovor na svoje pitanje, ali voljela bih da mi netko iz IL potvrdi. Dakle, djeca su eligible za All kids, čak i ako su imala osiguranje u proteklih 12 mjeseci pa ga izgubili, a income je ispod određenog limita. Znači postoje varijacije na temu i sve je ipak vezano za income, ako sam dobro shvatila. Po dolasku nećemo imati nikakav income, pa su djeca valjda eligible.

Hajd' vi iz Chicagolanda sa klincima potvrdite ovo :1072:

Magelan
24.02.2014, 21:05
ALL KIDS je forma public aid-a ovde u Illinois-u, sto znaci "public charge". Zbog toga nas u Illinois-u deru sa state porezom.

Iscitaj malo tematiku green card vs. public charge. Bice ti stvari jasnije u smislu da li zbog nekog osiguranja koje ne kosta ne znam koliko za decu dovodis svoju porodicu u situaciju da u nekoj buducoj instanci ne steknete pravo za drzavljanstvo.

Zana
24.02.2014, 21:22
ALL KIDS je forma public aid-a ovde u Illinois-u, sto znaci "public charge". Zbog toga nas u Illinois-u deru sa state porezom.

Iscitaj malo tematiku green card vs. public charge. Bice ti stvari jasnije u smislu da li zbog nekog osiguranja koje ne kosta ne znam koliko za decu dovodis svoju porodicu u situaciju da u nekoj buducoj instanci ne steknete pravo za drzavljanstvo.

Ne, nije svaka forma pomoci "public charge". Deca mogu da imaju All Kids osiguranje cime se roditelji ne smatraju da su "public charge". Jedini problem koji moze da iskrne je kod ne daj Boze "long term" hospitalization (nursing home) i mental health hospitalization. Kad mogu deca ilegalna da imaju All Kids, mogu i LPRs - sve drugo ne bi bilo fer. U principu, za odrasle postoje restrikcije - za decu retko kad. Google search tip: All Kids and immigration status, .gov strane.

chicagopn
24.02.2014, 22:25
Mislim da sam našla odgovor na svoje pitanje, ali voljela bih da mi netko iz IL potvrdi. Dakle, djeca su eligible za All kids, čak i ako su imala osiguranje u proteklih 12 mjeseci pa ga izgubili, a income je ispod određenog limita. Znači postoje varijacije na temu i sve je ipak vezano za income, ako sam dobro shvatila. Po dolasku nećemo imati nikakav income, pa su djeca valjda eligible.

Hajd' vi iz Chicagolanda sa klincima potvrdite ovo :1072:

Via ,naravno da ces decu odmah registrovati kod all kids, niko ti ne pravi problem .Mi nismo imali nikakav income a upisali smo dete nakon 2 meseca boravka ovde
ja kad sam doveo klinca ovde nisam ni znao za All Kids ,otisli kod zubara na pregled za polazak u skolu i naravno spremio da platim,zubar mi kaze zasto placas odi na spratu neka ti popune tu aplikaciju ,za nedelju dana dobili knjizicu za dete.
Aplikaciju popunis sama cim dodjes ovde i smestis se

via
24.02.2014, 23:32
ALL KIDS je forma public aid-a ovde u Illinois-u, sto znaci "public charge". Zbog toga nas u Illinois-u deru sa state porezom.

Iscitaj malo tematiku green card vs. public charge. Bice ti stvari jasnije u smislu da li zbog nekog osiguranja koje ne kosta ne znam koliko za decu dovodis svoju porodicu u situaciju da u nekoj buducoj instanci ne steknete pravo za drzavljanstvo.

Ne, nije svaka forma pomoci "public charge". Deca mogu da imaju All Kids osiguranje cime se roditelji ne smatraju da su "public charge". Jedini problem koji moze da iskrne je kod ne daj Boze "long term" hospitalization (nursing home) i mental health hospitalization. Kad mogu deca ilegalna da imaju All Kids, mogu i LPRs - sve drugo ne bi bilo fer. U principu, za odrasle postoje restrikcije - za decu retko kad. Google search tip: All Kids and immigration status, .gov strane.

Moram priznati da sam nakon čitanja ove teme na forumu našla i pročitala još mnooogo tekstova i informacija na ovu tematiku. Dakle, upoznala sam se sa svim terminima poput LPRs, enancment of PRWORA, proučila tu famoznu Welfare Reform of 1996 i jasno mi je da su prije 1996 imigranti imali ista ili gotovo ista prava kao američki državljani, ali također znam da i danas imigranti poput nas ipak imaju prava na neke benefite koji ipak nisu "public charge". Sad ne mislim doslovce na nas (odrasle) već na djecu.

Koliko sam se ja upustila u ovu tematiku došla sam do zaključka koji je i Zana dala. Dakle, kad je u pitanju država IL, SVA djeca imaju pravo na All kids osiguranje, pa čak i djeca nelegalnih imigranata kao što Zana reče i ovo definitivno neće uticati na dobijanje državljanstva. Ova odluka, da je tako nazovem, je stupila na snagu 1.jula 2006 i ovo je state-only-funded health coverage, dakle nije na federalnom nivou. Sva djeca, pa i ona Nonqualifield Immigrant, također imaju pravo na School Lunch and Breakfast, kao i Child Care Benefits.

U prilog ovom da dodam i sljedeće:

Public charge: Many eligible noncitizens choose not to apply for public benefits in the mistaken fear they will be determined a "public charge" and prevented from adjusting their status. Public charge only applies to sponsored immigrants and never applies to the receipt of medical assistance (except for long-term institutionalization),food programs, or any other non-cash benefit programs. Public charge may only apply to the receipt of cash assistance (such as TANF or SSI) or long-term institutionalization such as nursing home care.


Sve ove informacije sam "pokupila" na sljedećim stranicama:

http://icirr.org/sites/default/files/public%20benefit%20eligibility%202009.pdf
http://www.urban.org/UploadedPDF/412425-Immigrant-Access-to-Health-and-Human-Services.pdf

Ovo je jedan dio onog što sam pročitala, jer kao što sam već rekla, ova tema je super i žao mi je što je otišla u nekom drugom smjeru. Zaista je dobro da se ljudi informišu na šta imaju pravo kad dođu, a korištenje kojih benefita bi im (ako bi ih već uspjeli dobiti) moglo škoditi sutra prilikom predaje zahtjeva za državljanstvo.

Trudnice primjerice u državi IL mogu dobiti besplatnu zdravstvenu njegu čak i ako nisu legalni imigranti. Sve je objašnjeno na sljedećem linku:
http://www.allkids.com/pregnant.html

Dakle, nije situacija baš takva da nam je sve nedostupno. Mislim da samo treba baš dobro proučiti sva pravila, zakone itd, ali tačno određene države u koju se ide, jer zakoni su zaista različiti. Mene je primjerice zainteresovao i program SNAP ili food stamps iz jednostavnog razloga što se sjećam da je dreadnot pisao da je koristio tu pogodnost, a ja pak za državu Illinois ne vidim mogućnost korištenja iste. Onda sam došla do podatka da je to također state-only-funded program i egzistira samo u sedam država (California, Conneticut, Maine, Minnesota, Nebraska, Washington and Wisconsin).

Neka me netko slobodno ispravi ako sam nešto krivo shvatila jer tu smo da razmjenjujemo iskustva, a ne bih voljela da se netko povede pogrešnom informacijom koju sam ja dala.

via
24.02.2014, 23:42
Via ,naravno da ces decu odmah registrovati kod all kids, niko ti ne pravi problem .Mi nismo imali nikakav income a upisali smo dete nakon 2 meseca boravka ovde
ja kad sam doveo klinca ovde nisam ni znao za All Kids ,otisli kod zubara na pregled za polazak u skolu i naravno spremio da platim,zubar mi kaze zasto placas odi na spratu neka ti popune tu aplikaciju ,za nedelju dana dobili knjizicu za dete.
Aplikaciju popunis sama cim dodjes ovde i smestis se

Hvala ti chicagopn za ovu potvrdu, tek sad sam vidjela i ovaj post. Ja sam luda više od istraživanja svega i svačega baš da ne bi došli u takvu situaciju da nešto "propustimo" jer nismo znali. Još mjesec dana je pred nama, "sažvakala" sam gotovo sva suburbs oko Chi, škole (za početak smo u Edgewater kod kolegice dok se ne aklimatizujemo i dobijemo SSN) ove benefite, banke i kreditne kartice, poslove gledam svaki dan, tema Obamacare mi je on-hold, a možda dođem i do teme tax. E to mi je već teža tematika, ali neće se oteti što bi rekli :grin::grin:

vuxanne
25.02.2014, 01:18
Trudnice primjerice u državi IL mogu dobiti besplatnu zdravstvenu njegu čak i ako nisu legalni imigranti. Sve je objašnjeno na sljedećem linku:
http://www.allkids.com/pregnant.html

Ako nekog zanima ovo isto za susednu Indijanu, klikni (http://member.indianamedicaid.com/programs--benefits/medicaid-programs/presumptive-eligibility.aspx), trudnicama koje nisu permanent resident-i daju Emergency Medicaid Plan i to u okviru Hoosier Healthwise programa. Pokrivaju porodjaj ali ne preglede u trudnoci. Ako su u pitanju muz, zena i embrion - racunaju troje i treba da imaju ispod $40,622 godisnje zarade.

Za one sa zelenom kartom ne znam, mozda im pokrivaju i prenatal preglede.

chicagopn
25.02.2014, 04:44
Hvala ti chicagopn za ovu potvrdu, tek sad sam vidjela i ovaj post. Ja sam luda više od istraživanja svega i svačega baš da ne bi došli u takvu situaciju da nešto "propustimo" jer nismo znali. Još mjesec dana je pred nama, "sažvakala" sam gotovo sva suburbs oko Chi, škole (za početak smo u Edgewater kod kolegice dok se ne aklimatizujemo i dobijemo SSN) ove benefite, banke i kreditne kartice, poslove gledam svaki dan, tema Obamacare mi je on-hold, a možda dođem i do teme tax. E to mi je već teža tematika, ali neće se oteti što bi rekli :grin::grin:

I treba se sve kompletno informisati jer ce vam kasnije to mnogo znaciti kad budete dosli ovde.
Edgewater hm gledaj da sto pre begas otuda neznam ako ti deca krecu odmah u skoli da se ne istraumiraju ako su klinci mali onda si ok ali gledaj odmah neki bolji deo grada .Ja znam da je taj deo prihvatljiv sto se tice rente ali zato i jeste jer je los

via
25.02.2014, 17:00
I treba se sve kompletno informisati jer ce vam kasnije to mnogo znaciti kad budete dosli ovde.
Edgewater hm gledaj da sto pre begas otuda neznam ako ti deca krecu odmah u skoli da se ne istraumiraju ako su klinci mali onda si ok ali gledaj odmah neki bolji deo grada .Ja znam da je taj deo prihvatljiv sto se tice rente ali zato i jeste jer je los

Ma ne planiramo se uopšte zadržavati u Edgewater, to je neko prelazno rješenje kad tek stignemo, tako da klinci tu sigurno neće ići u školu. U planu nam je neki suburb. Da ne bih išla off topic, nadam se da je ok ako ti pošaljem pp ukoliko budem imala nekih pitanja upravo na temu suburbrs, jer koliko god sam se informisala u teoriji opet netko tko je već tamo sa djecom ima najbolje informcije u praksi. :) :)

vuxanne
25.02.2014, 20:15
Ma ne planiramo se uopšte zadržavati u Edgewater, to je neko prelazno rješenje kad tek stignemo, tako da klinci tu sigurno neće ići u školu. U planu nam je neki suburb. Da ne bih išla off topic, nadam se da je ok ako ti pošaljem pp ukoliko budem imala nekih pitanja upravo na temu suburbrs, jer koliko god sam se informisala u teoriji opet netko tko je već tamo sa djecom ima najbolje informcije u praksi. :) :)

Ovde gde ja zivim im jedan komsiluk sa istim imenom Edgewater (http://www.city-data.com/neighborhood/Edgewater-Norfolk-VA.html). Garant imaju po jedan u svakom gradu gde ima neke vode