PDA

View Full Version : USA Taxes


xeg
14.10.2008, 21:33
Strah me da pitam ovo, znam da je strasno kompleksna tema ali me strasno interesuje. Znaci, koji su i kakvi porezi u USA? Verujem da je to drugacije u svakoj drzavi ali bar mi dajte neki hint:blink:

Recimo 2 gruba primera:

1. Ako ja primim $5.000 bruto za mesec dana, kolika su razna socijalna i sl izdvajanja i koliki su i koji porezi?

2. Kada kupim auto za $2.000 u kesu, koje sam poreze i kome duzan da platim?

Sigurno su u oba slucaja bitni mnogi faktori ali ne znam koji:nene:

Zana
15.10.2008, 00:29
$5000 - status single or married? Javi pa ce teta da objasni :==D:

Za auto placas state sale taksu (plus dodatak local takse). Na primer, CA sales tax je 7.25% ali dodas county i city i onda ako zivis u LA placas $8.25%. Ako zivis malo nize u Orange placas 7.75%. Ranije je, kao sto rece V777 to zavisilo od lokacije dilera ali je pocelo da se zloupotrebljava pa su onda taksu vezali za mesto prebivalista. Mislim da je u DC 5% a u MD 5.5% bar toliko sam ja placala za neki namestaj jer u tim drzavama nismo imali resale certificate (krajnji korisnik placa taksu) ali nisam totalno sigurna treba da se proveri koliko je tacno u svakoj od drzava.

V777
15.10.2008, 03:00
Odbici na bruto platu (gross), u globalu, mogu da se vide na sajtu www.salary.com. Naravno od slucaja do slucaja je drugacije (da li imas jos neke odbitke ili ne, plus ovo sto kaze Zana da li si singe ili married).

U temi o kupovini vozila, pokusala sam da napisem dosta toga o kupovini vozila, pogotovo za kupovinu keshom od private sellera (jer sam ja skoro to radila), s osvrtom na kupovinu od dealera too...U Indiani je sales tax 7%, cini mi se u Wiskonsinu oko 5,8%...Neovisno odakle kupujes auto, porez placas tamo gde auto registrujes (citaj tamo gde zivis)...Pogledaj post na temi o kupovini auta, mislim da ce da ti bude mnogo jasnije.

Pozdrav!

xeg
15.10.2008, 07:29
Ahaaa... za auto mi je jasnije jos samo da ukapiram osiguranja - mesecno, godisnje...

$5000 - status single or married? Javi pa ce teta da objasni :==D:

Married and worried, not yet but soon:grin:
Npr. moja draga je trudna ilihttp://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/connie_rockingbaby.gif i 2 podslucaja:
a) radi i zaradjuje $1.500, ili
b) ne radi i ne zaradjuje

Placamo rentu $1.000 i nemamo nikakve kredite.

stizeljeto
15.10.2008, 08:27
Ni na to ne kuzim previse, mislim da treba sjest i izracunat i vidjet za svako pojedino mjesto.

Moja prijateljica koja zivi u Colorado Springsu, CO dobiva 3000 bruto, a zapravo mjesecno dobiva oko 2800. Ja sam se malo sokirala kad mi je to rekla, ali zapravo to je to, i treba i na to racunat.

Olivera
15.10.2008, 09:01
Ja uradila check na salary.com i ubacila da sam Head of Household (valjda to sam kad sam single parent) i izaslo ovo:
http://www.zelenalutrija.com/forum/attachment.php?attachmentid=15&stc=1&d=1224057474 - Net Paycheck Estimete 862$

Your Estimated Paycheck Results


Bi-weekly Gross Pay $ 1,076.94
Federal Withholding $ 131.89
Social Security $ 66.77
Medicare $ 15.62
Florida $ 0.00


A? :ohman:

4thman
15.10.2008, 09:30
Ni na to ne kuzim previse, mislim da treba sjest i izracunat i vidjet za svako pojedino mjesto.

Moja prijateljica koja zivi u Colorado Springsu, CO dobiva 3000 bruto, a zapravo mjesecno dobiva oko 2800. Ja sam se malo sokirala kad mi je to rekla, ali zapravo to je to, i treba i na to racunat.

Sokirala?
sta radi tamo? molim ako je moguce malo objasnjenja ovde :)

a ovaj, i vi, sa brojkama, i idejama, ali neobjasnjenim, mogli bi malo da dodate koju rec o tome, Olivera, buduca Amerikanka iz MK(upoznah vas mnogo), i ZANA(vec zitelj UDA-e)...:)

fala..hvala..thank you..gracias..kesonom..danke...merci...salamat..

xeg
15.10.2008, 11:11
@Olivera
E da nisi stavila sliku nista mi ne bi bilo jasno - ovako sve vidim:belj:
:grin:

Olivera
15.10.2008, 13:10
Znam ja da ti imas Spider Man sences. :twitch:
Ja ovo stavila za one kojima trebaju naocale.... :RRofl::laugh1::fist:

P.S. "Ja imam diopter +3.50 http://smilies.vidahost.com/cwm/cwm/nerd.gif :laugh1: "

V777
15.10.2008, 14:05
Ahaaa... za auto mi je jasnije jos samo da ukapiram osiguranja - mesecno, godisnje...





Ovde nisam sigurna da li pricas o osiguranju za AUTO ili nesto drugo...ako je za auto, onda evo podataka: ima puno osiguravajucih kuca, koje se razlikuju dosta u iznosima osiguranja. Sve rade on line, tako da mozes da proveris za koju god ti se svidja. Ja licno koristim Progressive, i prezadovoljna sam njima, po meni, oni su mi najpovoljniji. Za auto osiguranje - full coveradge (koje podrazumeva potpuno osiguranje i koje bi svi trebalo da uzimaju, a koje je naravno i najskuplje), za moj auto, PT Crouser iz 2004. uzimaju oko $105 mesecno. Ugovor se sklapa na 6 meseci. Iznos moze da se plati odjednom (onda naravno tu dodje i neki popust), moze da se placa svakog meseca automatski (i tu imate popust, jer se novac automatski skida svakog meseca s vaseg checking racuna), a mozete i da namestite da u okviru odredjenih dana u mesecu vi sami platite (imate krajnji rok do kog mozete da platite).

Ja bih preporucila da, kad izrentate stan, uzmete obavezno i tzv. renters insurance, tj. osiguranje vasih vrednih stvari koje se nalaze u stanu i kolima. Ja preko Progressiva isto placam nepunih $20 mesecno. Ugovor je na godinu dana i to mi ide sa racuna automatski svakog meseca.

Ako imate dragocenosti koje vam ne trebaju stalno, a da ih ne vucete sa sobom i da vam ih neko ne ukrade, zakupite sef u banci. Ja placam u mojoj banci najam sefa osrednje velicine, na godinu dana $40.


Ako nesto nije jasno, slobodno pitajte.

Pozdrav!:pozz::pozz::pozz:

V777
15.10.2008, 14:17
Ni na to ne kuzim previse, mislim da treba sjest i izracunat i vidjet za svako pojedino mjesto.

Moja prijateljica koja zivi u Colorado Springsu, CO dobiva 3000 bruto, a zapravo mjesecno dobiva oko 2800. Ja sam se malo sokirala kad mi je to rekla, ali zapravo to je to, i treba i na to racunat.

Ukoliko tvoja prijateljica ima odbitke samo $200, ona je mnogo srecna zena...meni na odbitke ode vise od cetvrtine plate...sve sto je visa plata, veci su i odbici naravno, plus meni na primer jos ne odbijaju ni benefits niti mi se odbija 401K, ali zato na primer imam UNION - sindikat, koji moram da placam, i na to mi ide svake nedelje $7, ili mesecno $28, pa sad vidi...Gross plata (bruto) uzima se kad se radi najam stana (u mom slucaju trazili su da imam vise no triput vecu gross platu nego sto je visina rente), trazi se i kad se popunjavaju mnoge aplikacije...Naravno i svaki State ima svoje odbitke razlicite (svi imaju federal tax, ali nemaju svi state i county tax...)

Kada gledate oglase za posao, gde se kaze da je plata npr. $40.000, $50.000, nebitno za ovaj primer, znajte da je to godisnji iznos plate, ali gross, ne net.

Pozdrav!:pozz::pozz::pozz:

xeg
15.10.2008, 14:17
Da, mislim na osiguranje za auto. Taj full coveradge sto ti placas je nesto kao nase kasko, jel pokriva svaku stetu i tebi nanetu i koju ti naneses drugome? A koliko bi te kostalo neko obavezno, minimalno, za recimo tog tvog chrysler-a i sta bi ono pokrivalo?

Hvala:da:

V777
15.10.2008, 14:20
Ja uradila check na salary.com i ubacila da sam Head of Household (valjda to sam kad sam single parent) i izaslo ovo:
http://www.zelenalutrija.com/forum/attachment.php?attachmentid=15&stc=1&d=1224057474 - Net Paycheck Estimete 862$

Your Estimated Paycheck Results


Bi-weekly Gross Pay $ 1,076.94
Federal Withholding $ 131.89
Social Security $ 66.77
Medicare $ 15.62
Florida $ 0.00


A? :ohman:

Olivera, odlicno si se toga setila...koliko vidim to je cek za Floridu...samo uzmite u obzir da je od u svakom Statu drugacije...npr Florida nema ni state ni county tax, te ima manje odbitaka od nekog drugog stata, koji sve to ima.

V777
15.10.2008, 14:23
Sokirala?
sta radi tamo? molim ako je moguce malo objasnjenja ovde :)

a ovaj, i vi, sa brojkama, i idejama, ali neobjasnjenim, mogli bi malo da dodate koju rec o tome, Olivera, buduca Amerikanka iz MK(upoznah vas mnogo), i ZANA(vec zitelj UDA-e)...:)

fala..hvala..thank you..gracias..kesonom..danke...merci...salamat..

Izvini mozes li da nam kazes sta ti konkretno nije jasno, te da pokusamo da damo malo konkretiji odgovor?

Pozdrav!:pozz::pozz::pozz:

xeg
15.10.2008, 14:37
Florida nema ni state ni county tax, te ima manje odbitaka od nekog drugog stata, koji sve to ima.
:eek:

Hmmm... Florida here we come!!!:grin:

V777
15.10.2008, 14:39
Da, mislim na osiguranje za auto. Taj full coveradge sto ti placas je nesto kao nase kasko, jel pokriva svaku stetu i tebi nanetu i koju ti naneses drugome? A koliko bi te kostalo neko obavezno, minimalno, za recimo tog tvog chrysler-a i sta bi ono pokrivalo?

Hvala:da:

Odlicno da smo se razumeli.:da: Moje osiguranje pokriva apsolutno sve, i kad ja nekog udarim i kad mene neko udari, kad ja udarim stojeci objekat (npr. postansko sanduce ili tako nesto), ako udarim zivotinju na putu etc...Pokriva i slucajeve kad npr. ostanem bez goriva na putu (oni dolaze besplatno, placam samo gorivo), pokriva ukoliko mi treba slep sluzba na putu (ovde ljdu imaju tzv. AAA osiguranje za pomoc na putu, dok ja to ne placam, jer imam to ukljuceno kod Progressiva sa full coverage osiguranjem, oni ce da me slepaju ako mi treba).....


Za moj auto, kad sam gledala cene osiguranja, ispalo je osnovno osiguranje (necu da te lazem, idem onako odokativno), izmedju $30 i $50 mesecno, za delimicno, nesto izmedju $60 i $80 mesecno, a za full mi je ova cena izasla...znam da sam upordjivala s nekim drugim kucama, da je npr. Geico bio veoma skup, negde je preko $130 bilo osnovno osiguranje, dok je preko $200 bilo full...State farm je takodje skuplje od Progressiva...ja sam ove s kojima sam ja resila da sklopim ugovor videla na TV-reklami, jos u Houstonu, jer su oni u svim Statovima zastupljeni, stalno su reklamirali neke novine i neke popuste...Sam mozes da se uveris na sajtu www.progressive.com, gde mozes i da vidis koje bi bile cene osiguranja za svaki pojedinacni auto i za mesto gde bi bio (kao sto i sam znas, za svaki auto je drugacije: kilometraza se racuna, vrsta auta, starost auta, da li si ranije koristio osiguranje u US, koliko kola imas - moja drugarica i muz imaju oboje osiguranje auta preko State farma i oni zajedno placaju oko $150 mesecno, ali to je zato sto imaju osigurana dva auta u istoj osiguravajucoj kuci. I to treba da se uzme u obzir. Ja imam jedno vozilo, te mi je npr. skuplje bilo u State farmu nego u Progressivu...Da, takodje sam razumela da od credit history zavisi koliko ce da iznese cena osiguranja...i takodje da napomenem da se te cene stalno menjaju, tako da treba biti u toku kad se uzima osiguranje, jer mozda izadje u naredni mesecima nesto jos povoljnije...

Pozdrav!:pozz::pozz::pozz:

V777
15.10.2008, 14:56
:eek:

Hmmm... Florida here we come!!!:grin:

Nije samo Florida jedini state koji nema tax na zarade. Ima ih vise...Evo nadjoh na netu sad interesantan pregled, moze da bude ilustracija na temu TAX!:==D:



http://www.immihelp.com/newcomer/income-tax-usa.html


In the US federal income tax is collected by the Internal Revenue Service (IRS), a branch of the United States Treasury. You must pay federal income tax regardless of where you live in the United States.

As well, most states also have additional state income tax. However, states like Texas, Florida, Nevada, Washington, Wyoming, South Dakota, and Alaska have no state income tax. Tennessee and New Hampshire only apply state income tax to interest and dividend income. Of course, each state will collect taxes from you in one way or another. Generally, states that don’t charge income tax impose higher rates on things like property tax or sales tax.

There may be a city income tax or municipality income tax in some places…



A evo i jos necega o porezima po statovima:


http://www.town-usa.com/statetax/statetaxlist.html

State tax rates imposed on the retail sale or use of tangible personal property and, where applicable, on services are tabulated below. In addition to the following rates, many states also authorize local jurisdictions to adopt sales and use taxes.

1 Local sales and / or use taxes are authorized. 2 Wholesalers are subject to an additional tax of 0.25% (0.24% beginning 1/1/97) on all taxable gross receipts derived from the sale of petroleum products; until 2001, with respect to gross reciepts derived from the sale of petroleum or petroleum products (not including crude oil), wholesalers are subject to a second additional tax of 0.9%, and retailers are subject to an additional tax of 0.9%.

3 Rate to be reduced to 4.125% on November 8, 2008.

4 Sales of motor vehicles become subject to tax at the 2% rate ($300 maximum) when the Secretary of Transportation certifies that contracts for all projects under the Highway trust Fund have been let and sufficient revenues have been accumulated to pay the contracts.

5 Plus an additional tax of 14% of the basic rate.


Alabama
Top of Page

Sales and Use Taxes 1
4% of gross proceeds of sale or sale price.
2% on sales of automotive vehicles, house, trailers, truck trailers, semi-trailers and mobile home set-up materials and supplies; mobile homes purchased other than at wholesale; casual sales of mobile homes, automotive vehicles, truck trailers, trailers, semitrailers or travel trailers.
1.5% on sales of farm machinery and equipment; machines and their parts in mining, quarrying, processing, compounding, reconstructing or building and public highway, road, bridge or street.
3% on sales of food and food products through coin-0perated vending machines.
5% of gross receipts of persons constructing, reconstructing or building and public highway, road, bridge or street.

Leasing or Rental Tax
4% of gross proceeds, except 1.5% on the lease or rental of automotive vechicles or truck trailers, semitrailers, or house trailers, and
2% on the lease or rental of linens and garments.

Alaska
No Taxes
Arizona
Top of Page

Transaction Privilege and Use Taxes 1
5% of gross proceeds of sales or gross income derived from the following businesses: retailers, restaurants, amusements, transporation, utilities, telecommunications, piplines, private car lines, publishers, job printers, prime contractors, owner-builders, personal property rental, and membership camping.
5.5% on transient lodings.
3.125% on mining.
1% on commercial leases, with no transaction privilege tax imposed on commercial leases after June 30, 1997 (the rate was 2% prior to July 1, 1996, 3% prior to July 1, 1995, and 4% prior to July 1, 1994).

Arkansas

Gross Receipts and Compensating or Use Taxes 1
4.5% (4.625% beginning 7/1/97) of gross receipts or gross proceeds (sales tax) or of sales price use tax).
1% additional tax on short-term rentals of tangible personal property.
5.5% on short-term rentals of motor vehicles.

Top of Page
California

Sales and Use Taxes 1
6% of gross receipts or retail sales price.

Colorado

Sales and Use Taxes 1
3% of purchase price or amount paid (sales tax) or of storage or acquisition charges or costs (use tax).

Connecticut
Top of Page

Sales and Use Tax
6% of gross proceeds of sale or sale price.
12% of total rent received for room occupancy for the first 30 consecutive days.
5.5% of gross receipts of any sale of repair or replacement parts exclusively for the use in machinery used directly in a manufacturing production process.
4.5% of gross receipts from sale of any motor vehicle to a member of the armed forces on full-time active duty in the state but who is a permanent resident of another state.

State Income Tax
3% income tax

Delaware

Use Tax on Leases of Tangible Personal Property
2% of the rent charged plus an annual license tax of 0.3% of lease rental payments received less a quarterly deduction of $39,000.

Manufacturers' License Requirements and Taxes
$75 plus 0.25% (0.24% beginning 1/1/97) of gross receipts less a monthly deduction of $600,000.

Retail & Wholesale Merchants' License Requirements & Taxes
Wholesalers: $75 license fee per place of business plus 0.4% (0.384% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts less a monthly deduction of $20,000. 2

Food processors: $75 license fee per place of business plus 0.2% (0.192% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts less a monthly deduction of $13,000.

Commercial feed dealers: $75 license fee per place of business plus 0.1% (0.096% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts less a monthly deduction of $13,000.

Farm machinery retailer: $75 license fee per place of business plus 0.1% (0.096% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts less a monthly deduction of $13,000.

Retailers: $75 license fee plus $25 per seperate branch or business location plus 0.75% (0.72% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts from goods sold or services rendered in Delaware less a monthly deduction of $35,000. 2

Transient retailers: $75 license fee per place of business plus 0.75% (0.72% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts less a monthly deduction of $3,000.

Restaurant retailers: $75 license fee plus $25 per seperate branch or business location plus 0.65% (0.624% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts less a monthly deduction of $35,000.

Contractors: $75 license fee per place of business plus 0.65% (0.624% beginning 1/1/97) of aggregate gross receipts less a monthly deduction of $12,000.

Supermarket retailers (beginning 1/1/97): $75 license fee plus $25 per seperate branch or business location plus 0.384% applicable to the first $2 million of aggregate gross receipts per month and 0.72% applicable therafter less a monthly deduction of $35,000.

District of Columbia
Florida
Top of Page

Tax on Sales, Use, and Other Transactions 1
6% of sales price or rent charged.
6% of price per gallon of motor fuel and special fuel.
7% on charges for telecommunications service or electrical power or energy.
3% of sales price of self - propelled or power - drawn farm equipment.
Indexed tax of 38¢ per ton imposed on asphalt manufactured for one's own use.
$2.00 per day surcharge on lease or rental of a motor vehicle licensed for hire.

Georgia

Sales and Use Taxes 1
4% of sale price (sales tax), cost price (use tax), rental charged or gross sales of taxable services.

Hawaii
Top of Page

General Excise and Use Taxes
4% of gross proceeds of sales of persons selling tangible personal property.
4% of gross proceeds of sale or gross income of retailers.
0.5% of gross proceeds of sales manufacturers, wholesalers, producers of agricultural or natural resource products.
4% of gross income of contrators, persons operating theaters, opera houses, moving picture shows, vaudeville, amusement park, dance hall, skating rink, radio broadcasting station, or other place of amusement, service businesses, professional persons, or of any other business not specifically taxed.
4% of commission or other compensation of sales representatives or agents.
0.15% of the commissions of insurance solicitors and agents.
0.5% of gross amount of sugar benefit payments received from the U.S. government by a sugar producer.
4% of the value of the property (use tax), except 0.5% of the purchase price if the importer or purchaser is licensed under the general excise tax and is a retailer ot other person impoting or purchaseing for the purpose of resale and not tax esempt, or a manufacturer impoting or purchasing materials or commodities to be incorporated into a finished or saleable product where it will remain and which finished product is to be sold at a retail in Hawaii so as to result in a further tax on the manufacturer, or a contractor importing or purchasing materials or commodities to be incorporated into the finished work where it will remain.
Rated on persons who are blind or deaf and on totally disabled persons may not exceed 0.5% of gross proceeds, sales or income.

:pozz::pozz::pozz::pozz:

V777
15.10.2008, 14:59
Idaho

Sales and Use Tax 1
5% of the sale price (sales ta) or value of the property (use Tax).

Illinois
Top of Page

Retailers' Occupation Tax 1
6.25% of gross receipts.
1% of gross receipts on grocery store and cold vending machine food for human consumption, prescription and nonprescription medicines, drugs, and medical appliances for human use, and insulin, urine testing materials, syringes, and needles used by diabetics.

Use Tax
6.25% of selling price of fair market price.
1% of gross receipts on grocery store and cold vending machine food for human consumption, prescription and nonprescription medicines, drugs, and medical appliances for human use, and insulin, urine testing materials, syringes, and needles used by diabetics.

Service Occupation and Service Taxes
6.25% of selling price.
1% of gross receipts on grocery store and cold vending machine food for human consumption, prescription and nonprescription medicines, drugs, and medical appliances for human use, and insulin, urine testing materials, syringes, and needles used by diabetics.

Indiana
Top of Page

Gross Retail and Use Taxes
5% of gross retail price.

Gross Income Tax
0.3% of taxable gross income of wholesalers (other than grocery), display advertisers, retailers, water softening and conditioning businesses, transient room rentals, dry cleaners and launderers, and commercial printers.
1.2% of taxable gross income of public utilities, banks, and financial institutions, insurers, retail sales, other than by retail merchants, grocery wholesalers, grain dealers, resale sales of livestock products, or any other sources..

Iowa

Sales and Use Taxes 1
5% of gross receipts (sales tax) or purchase price (use tax).
5% on the rental price of an automobile if the rental transaction is subject to the sales and services tax or the use tax.

Kansas
Top of Page

Retailers' Sales and Compensating (Use) Tax 1
4.9% of gross receipts (sales tax) or purchase price (use tax).

Kentucky

Sales and Use Taxes
6% of gross receipts (sales tax) or purchase price (use tax).

Louisiana
Top of Page

Sales and Use Tax 1
4% of sales price of tangible personal property sold at retail, cost price of articles used, consumed, distributed or stored in the state, gross procees from leasing or renting, or the amount paid or charged for services.

Maine
Top of Page

Sales and Use Taxes
5.5% (5% effective July 1, 2000) of the value of all tangible personal property and taxable services, except
7% on the value of transient lodgings, prepared food sold in licensed establishments, licensed for on-premises consumption of liquor sold in licensed establishments, and
10% of the value of an automobile rental for less than one year.
6% of 5% of the purchase price of fuel and electricity used at a manufacturing facility (effectivelt, the rate is 0.3%).
5% of gross receipts of persons constructing, reconstructing or building and public highway, road, bridge or street.
6% (beginning 1/1/95) on the rental of an automabile for more than one year.

Maryland

Sales and Use Tax
5¢ for each dollar, plus 1¢ for each 20¢ of fraction thereof in excess of exact dollars.
5% rate applies to 95.25% of gross receipts from vending / self-service machine sales
(beginning 7/1/96).

Massachusetts
Top of Page

Sales and Use Tax
5% of gross receipts (sales tax) or sales price (use tax).

Michigan
Top of Page

General Sales Tax Act; Use Tax Act
6% of gross proceeds (sale tax) or purchase price (use tax).
4% on residential use of utility services.

Minnesota

General Sales Tax 1
6.5% of gross receipts (sales tax) or sales price (use tax) (prior to July 1, 1996, 6%); the 6.5% rate is imposed on only 65% of the sales price on the first retail sale of a manufactured home for residential use.
2.5% on farm machinery and aquaculture production equipment (reior to July 1, 1996, 2%).
9% on sales of intoxicating liquor and nonintoxicating malt liquor (prior of July 1, 1996, 8.5%).
6.2% on the lease or rental of a passenger van, pickup truck, or passenger automobile for not more than 28 days.
3.8% on the sales of replacement capital equipment (4% prior to july 1, 1996; 2.9% beginning July 1, 1997; 2 beginning July 1, 1998).

Mississippi
Top of Page

Sales and Use or Compensating Taxes
7% of gross proceeds of retail sales of tangible personal property; wholesale sales of beer; retail and wholesale sales of alcholic beverages.
1% on retail sales of farm tractors; retail sales of tangible personal property to electric power associations for use in the ordinary and necessary operation of their generating or distribution systems.
3% on sales of other self-propelled farm implements, farm implements used as attachments to or drawn by a tractor or implements drawn by animals when made to farmers for agricultural purposes; retail sales of brooders, feeders and waterers to chicken farms for use in chicken houses to produce poultry for the market, sales of mechanical milking machines, milk tanks and coolers used in the production of milk for sale and sales of aerators to domestic fish farmers for use in the raising of domesticated fish; retail sales of self-propelled equipment used in logging, pulpwood operations of tree farming; retail sales of aircraft, automobiles, trucks, truck-tractors, semitrailers and mobile homes; retail sales of materials for use in track and track sructures to a railroad whose rates are fixed by the ICC or the Mississippi PSC.
1.5% on retail sales of manufacturing machinery or manufacturing machine parts made to a manufacturer or custom processor for plant use to be used exclusively and directly in manufacturing.
8% on wholesale sales of food and drink for human consumption to full service vending machine operators to be sold through vending machines located apart from and not connected with other taxable businesses.
7% of gross income of every person selling electricity, current, power, potable water, steam, coal, natural gas, liquefied petroleum gas or other fuel to consumers; gross income of every person operating a telegraph or telephone business for the transmission of messages or conversations between points within the state.
7% of the cost or value of the pruduct or service used of sellers using electricity, current, power, potable water, steam, coal, natural gas, liquefied petroleum gas or other fuel for nonindustrial petposes.
1.5% of gross income of a public utility business when the dledtricity, current, power, potable water, steam, coal, natural gas, liquefied petroleum gas or other fuel is sold to or used by a manufacturer, custom processor or public sevice company for industrial purposes or is sold to a producer or processor for use directly in the production of livestock and livestock products, the production of plants or food by commercial horticulturists, the processing of milk and milk products, the processing of poultry and livestock feed and the irrigation of farm corps.
3.5% of the total contract pric or compensation received from constructing, building, erecting, repairing, grading, excavating, drilling, exploring, testing or adding to any building, highway, street, sidewalk, bridge, culvert, sewer, irrigation or water system, drainage or dredging system, air conditioning system, heating system, transmission line, pipeline, tower, dock, storage tank, wharf, excavation, grading, water well, any other improvement or structure or any part thereof when the compensation received exceeds $10,000; contracting or performing a contract or redrilling, or working over, of drilling an oil or gas well for any valuable consideration if compensation exceeds $10,000; and (applicable to contracts executed after 6/30/96) engaging in construction activity on certain floating structures ( e.g., casinos, restaurants, and hotels) or selling tangible personal property that is a component part of such a structure.
1.5% on amounts included in the contract price or compensation received representing the sale of manufacturing or processing machinery for a manufacturer or custom processor.
7% of gross income received as admission by any person engaging in any amusement business or activity.
3% of gross income from sales of admission to publicly owned enclosed coliseums and auditoriums (except admissions to athletic contests between colleges and universities).
15¢ per bale or cotton ginned.
1% of income from services performed for electric power associations in the ordinary and necessary operating of their generating or distridution systems.
3% of income from services performed on materials for use in track or track structures to a railroad whose rates are fixed by the ICC or the Mississippi PSC.
7% of gross income of businesses not otherwise taxed or exempt income from renting or leasing tangible personal property used within the state is taxed at the same rates as sales of the same property.

Missouri
Top of Page

Sales and Use Tax 1
4.225% 3 of amount paid or charged for tangible personal property or services.
Special 4% use tax on the purchase price paid or charged on new and used motor vehicles, trailers, boats and outboard motors.

Montana

No Taxes

Pozdrav! :pozz::pozz::pozz:

V777
15.10.2008, 15:03
Nebraska

Sales and Use Tax 1
5% of gross receipts (sales tax) or slaes price (use tax).

Nevada
Top of Page

Sales and Use Taxes (including Local School Support and County/City relief taxes) 1
6.5% of gross receipts (sales tax) or sales price (use tax).

New Hampshire

NoTaxes

New Jersey
Top of Page

Sales and Use Taxes
6% of receipts from retail sales (sales tax) or consideration or price (use tax).

New Mexico

Gross Rceipts and Compensating Tax 1
5% of gross receipts (sales tax) or the value of property or services (use tax).

New York
Top of Page

Sales and Compensating Use Taxes 1
4% of receipts from retail sales or consideration given for use of property
(70% of receipts or consideration for new mobile homes).
5% additional tax on entertainment and information services provided by telephone or telegraph and received by customers exclusively in an aural manner.

North Carolina
Top of Page

Sales and Use Tax 1
4% of sale price (slaes tax) or cost price (use Tax); gross receipts from transient room rentals; sales at a flea market.
3% on food (beginning 1/1/97).
2% on retail sales of a manufactured home (maximum tax, $300). 4
3% on retail sales of aircraft, railroad locomotives and cars, mobile offices and classrooms, and boats ($1,500 maximim).
1% on horses or mules; semen for artificial insemination of animals; fuel for agricultural or manufacturing use or to commercial laundries other than electricity or piped natural gas; sales to freezer locker plants of wrapping paper, cartons and supplies consumed direcly in the operation of the plant.
1% ($80 maximum) on farm machinery, mill machinery, parts and accessories sold to manufacturing industries and plants, cental office equipment and switchboard and private branch exchange equipment sold to telephone companies, commercial laundry machinery, machinery sold to freezer locker plants, broadcasting equipment and parts and accessories therto and towers sold to regulated commercial radio and television companies, bulk tobacco barns and racks sold to farmers, grain, grain, feed or soybean storage facilities sold to farmers, sales of containers to farmers or producers for the use in the planting, producing, harvesting, curing, marketing, packaging, sale or transporting or delivery of their products if not sold with the products.
3% of gross receipts from sales of electricity, piped natural gas or local telecommunications service by a utility.
2.83% (beginning 8/1/96) on slaes of electricity, piped natural gas to farmers, manufacturers, and commercial laundry and dry cleaning establishments.
6.5% of gross receipts from toll telecommunications service or private telecommunications services that originate from and terminate in this state.
Gross receipts from leases or rentals taxed at the rate applicable to the sale of that property.

North Dakota

Sales and Use Taxes 1
5% of gross receipts (sales tax) or purchase price (use tax).
2% of gross receipts from retail sales of natural gas to retail consumers or users.
3% on mobile homes used for residential or business purpose; farm machinery, farm machinery repair parts and irrigation equipment used exclusively for agricultural purposes.
7% on alcoholic beverages.

Ohio
Top of Page

Sales, Use and Storage Taxes 1
5¢ per $1 of sales price (sale tax), calculated using tax bracket schedules.

Oklahoma

Sales and Use Taxes 1
4.5% of gross proceeds or receipts (sales tax) or purchase price (use tax).

Oregon
Top of Page

No Taxes

Pennsylvania
Top of Page

Sales and Use Tax 1
6% of purchase price, receipts, consideration or rorm rental price.
6% of fair rental value of motor vechicles purchased by motor dealer for sale and subsequently used by the dealer; commercial aircraft purchased by commercial aircraft operator for resale or lease and subsequently used by the operator.

Rhode Island

Sales and Use Taxes
7% of gross receipts (sales tax) or sales price (use tax).
Additional 5% tax on consideration charged for transient room rentals.

South Carolina
Top of Page

Sales and Use Taxes 1
5% (4% for persons age 85 and over)of gross proceeds ($300 maximum on sale or lease of any aircraft, motor vehicle, motorcycle, boat, trailer or semitrailer, horse trailer, recreational vehicle, self-propelled light construction equipment with compatible attachments (160 horsepower maximum), musical instrument or office equipment purchased by a federally exwmpt religious organization, or machinery for research and development).
7% on gross proceeds from rental of transient accommodations, but 5% on additional guest charges.
10% on gross proceeds from 900/976 telephone service.
For manufactured homes, tax is comuted on 65% of the sales price at the rate of 5% on the first $6,000 of the taxable amount plus 2% of the amount exceeding $6,000 ($300 maximum tax on manufactured homes meeting certain energy efficiency requirements).

South Dakota
Top of Page

Retail Sales, Service and Use Taxes 1
4% of gross receipts (sale tax).
4% of purchase price, value of services or rental payments (use tax).
1% additional tax on certain lodging, car rental, and amusement services.
3% on farm machinery and attachment units; irrigation equipment used exclusively for agricultural purposes; business of leasing farm machinery or irrigation equipment for agricultural purpose.
3% on oil and gas field services.
4% of fair market value of raw materials used to construct sectional homes.
Use tax on property not purchased for use in state imposed on fair market value of the property at sales tax rates for such property.

Tennessee
Top of Page

Sales and Use Taxes 1
6% of retail sale price (sales tax) or cost price (use tax), gross proceds from business of leasing or rental, monthly lease or rental price, and gross charge for services.
4.5% on aviation fuel.
1.5% on energy fuels sold to or used by manufacturers; electricity and liquefied gas sold to or used by farmers and nurserymen directly in the production of food or fiber for human or animal consumption or to aid in the growing of a horticultural product for sale; coal, wood, wood products or wood by-products or fuel oil used as energy fuel in the production of nursery or greenhouse crops.
1% on water sold to or used by manufacturers.
3.75% on sales of tangible personal property to common carriers for use outside the state (except fuel, food and drink).
6% of fair market value on a manufacturer, producer, compounder or contractor who erects or applies tangible personal property that he has manufactured, produced, compounded or severed fron the earth.

Texas
Top of Page

Sales, Excise and Use Taxes 1
6.25% of sale price (sales tax) or sales price or lease or rental price (use tax).

Utah

Sales and Use Tax 1
4.875% of total nonexempt sales (sales tax) or total amount of sales or purchase for storage, use or other consumption in Utah (use tax).
2% on sales of gas, electricity, heat, coal, fuel oil or other fuels for residential use.

Vermont

Sales and Use Tax
5% of sales price or amusement charge (sales tax) (4% beginning July 1, 1997).
5% of sales price or consideration given (use tax) (4% beginning July 1, 1997).
2% on fuels used in manufacturing (exempt beginning July 1, 1996.

Virginia
Top of Page

Retail Sales and Use Taxes 1
3.5% of gross sales price of retail sales, gross proceeds from the lease or rental of tangible personal property or lodgings, gross sales of any services, or cost price of property stored in the Commonwealth for use or consumption.

Washington

Retail Sales and Use Taxes 1
6.5% of selling price (sales tax) or value of article used (use tax).
15% 5 on spirits or strong beer in the original package plus an additional $1.72 5 per liter on each retail sale of spirits in the original package in addition, 2.6% on spirits in the original package from July 1, 1995, through June 30, 1997, and 3.4% thereafter; in addition, 30¢ per liter on the retail sale of spirits in the original package from July 1, 1995, through June 30, 1997, and 4%4% per liter thereafter.
10% 5 on sales by state liquor stores and agencies to Class H licensees of spirits or strong beer in the original package plus additional $1.72 5 per liter on each retail sale of spirits in the original package; in addition, 1.7% on sales of spirits in the original packages to Class H licensees from July 1, 1995, through June 30, 1997, and 2.4% thereafter.
5.9% on each retail car rental, in addition to state sales tax.

Washington DC - District of Columbia
Top of Page

Gross Sales and Compensating - Use Taxes
5.75% of gross receipts or sale price.
12% of gross receipts from motor vehicle or trailer parking and storage services.
13% of gross receipts from transient lodgings.
10% of gross receipts from sales of or charges for snack food or food or drinks prepared for immediate comsumption, sales of spirituous or malt liquors, beer and wines for consumption on the premisies where sold, and rental or leasing of rental vehicles and utility trailers.
8% of gross receipts from sales of spirituous or malt liquors, beers, and wines sold for consumption off the premises where sold.

West Virginia

Consumers' Sales and Use Taxes
6% of gross proceeds or, in the absence of a sale, gross value (sales tax) or purchase price (use tax).
3% on mobile homes used by purchaser as principal year-round residence and dwelling.
5% of the average wholesale price of gasoline and special fuel.


Wisconsin
Top of Page

General Sales and Use Taxes 1
5% of gross reciepts (sales tax) or sales price (use tax).

Wyoming

Sales and Use Taxes 1
4% of sale price or gross rent (sales tax) or sales price (use tax) (3%, effective July 1, 1998).
3% on farm implements.


Pozdrav! :pozz::pozz::pozz:

srdjevic
15.10.2008, 15:35
e nek' vam je rekla. :belj:

pitajte ako ima jos pitanja posle ovoga.... :grin:

xeg
15.10.2008, 15:41
Posle ovoga tresnite me po ruci kad god krenem na New Thread
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Avatar/New_Thread.gif
:grin:

Olivera
15.10.2008, 16:25
Pozdrav! :pozz::pozz::pozz:

Pozdraaaavvv.... :papa:

I vracam se ja na forum iduce godine kad ja sve ovo procitam. :woohoo::book::woohoo:

Zana
15.10.2008, 18:21
Kada se doselite ovde, naucicete veoma brzo takse i sve ostalo jer nikome nije u interesu da gubi novac tamo gde ne mora. Kada pronadjete posao, poslodavac ce vam dati W4 formu da popunite. Na formi navodite koj vam je status (single or married), koliko osoba prijavljujete (sebe, bracnog druga, decu, roditelje) i da li hocete da izdvojite dodatnu sumu za federalne takse.

Ja licno sebe prijavljujem kao single, prijavljujem samo sebe za taksu i vise mi se skida od plate. Prijavljujem extra $20 za federal takse i extra $20 za state takse sa svakog pay check (posebna forma za CA DE4 Employee’s withholding allowance certificate, sve ove forme mogu da se download sa Employment Developmental Department – EDD, svaka state ima posebne forme). To mu dodje za mene extra $80 mesecno, i isto toliko za supruga.

Zasto to radim objasnice vam se samo kad prvi put morate da doplatite za taksu ako sve prijavite tacno onako kako papirologija kaze – na primer ozenjeni/udati, dvoje dece i prijavite status married, prijavite 4 osobe i nista dodatno za skidanje sa sve standard deduction (federal automatski pretpostavi da imate oko $7500 ili tako nesto tax deductible troskova). Ne gine vam – sigurno placate extra u aprilu ako prijavite tako.

Evo i zasto – tabele jesu precizne koliko mogu da budu ali zbog extra novca koji dobijete kao na primer bonusi i sve ostalo moze da se desi da zbog malo vecih prihoda upadnete u grupu koja ima veci procenat oporezivanja. Ja uvek dobijem refund, zavisno od toga koliko zaradim – negde oko $3000. Da se salimo malo, ako ne mozete drugacije da ustedite za put kuci ili krupne stvari onda je ovo idealan nacin jer svi znamo kako se lako skidaju novci sa saving kad zaskripi a ovako i da hoces ne mozes...

Kako se prijavljuju takse do detalja postovacu na pocetku sledece godine u posebnoj temi, u vreme kada radim svoje takse pa cu imati uvid u sve forme i nova pravila a na taj nacin i nece da se zaboravi tako brzo.

Dakle – ko se doseljava krajem godine nema potrebe da o tome previse razmislja jer nece puno da zaradi, ali ako imate prihode vise od 7 meseci to postaje i te kako bitno.

E sad konkretno: pretpostavimo da si single, da nisi extra programer sa super znanjem engleskog (nista licno pozdrav programerima ha ha– cinjenicno stanje da se oni najlakse snadju)i da moras brzo da nadjes posao da pokrijes racune. Budes na prvom poslu placen $10 na sat (sto je dosta vise od minimuma), radis puno radno vreme znaci 40 sati nedeljno, primas cek dvonedeljno znaci 80 sati ukupno, nemas jos uvek beneficije:

Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding$ 69.81
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $7.90
CA SDI $6.40
Net Pay $654.69

Isto to ali sa 5 odsto 401k i $30 za razna osiguranja i slicno (oba se skidaju pre takse):

Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $59.31
Social Security $45.26
Medicare $10.59
California $5.65
CA SDI $5.84
Insurance $30.00
401k $40.00
Net Pay $603.35

Ako ste married, bez benificija i nemate decu:
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $22.31
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $4.28
CA SDI $6.40
Net Pay $705.81

Isto to ali sa 5 odsto 401k i $30 za razna osiguranja i slicno (oba se skidaju pre takse):
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $15.31
Social Security $45.26
Medicare $10.59
California $0.00
CA SDI $5.84
Insurance $30.00
401k $40.00
Net Pay $653.00

Ako ste married i imate dete:
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $8.85
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $0.00
CA SDI $6.40
Net Pay $723.55

Isto to ali sa 5 odsto 401k i $30 za razna osiguranja i slicno (oba se skidaju pre takse):
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $1.85
Social Security $45.26
Medicare $10.59
California $0.00
CA SDI $5.84
Insurance $30.00
401k $40.00
Net Pay $666.46

Ovo je basic racunica (za Kaliforniju) – moze da se desi da kao V777 placas uniju, ili da skidas ekstra kao ja, mozes da imas dodatni iznos za osiguranje za supruznika ili decu i ko zna sta jos. Sve zavisi od slucaja do slucaja.

srdjevic
15.10.2008, 20:04
Pre nego što počnemo, novajlije (valjalo bi) treba da pročitaju sledeće tekstove koje je emigracija pisao:

Sveukupna kompenzacija na poslu (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=141)
Kako se plaća porez u USA (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=112)
�*ta su to “Tax brackets” i kako utiču na vašu platu (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=111)@Zana:
hmmmm..... zanimljivo viđenje stvari. samo, ja se baš i ne slažem sa tim... evo mog stava:

Dakle, recimo da dobijate 50,000.00 godišnje. Recimo da (po skali koju je naveo emigracija) oni tebi uzmu 10,000.00 tokom godine. E sad: ti ćeš na kraju godine dobiti po W2 form od svake firme u kojoj si radio. Tamo piše koliko si ukupno (bruto) primio, koliko ti je (oni to procentualno kanda) skinuto već na ime taxe.
Kad na kraju godine uvezeš sva ta primanja, dobijaš cifru od X dolara koliko si zaradio. Oni kažu: na tu sumu (jer je taxabilna), treba da platiš Y poreza. Uplatio si već W, tako da dolazimo do cifre Y - W = Z preostalo za platiti.

E sad ono što Zana priča, a u čemu se ja ne slažem:
Na kraju godine ćeš imati cifru ukupnih primanja, tada ćeš tek znati koliki porez moraš da platiš. Ako si već preplatio (kao Zana), onda je ono Z negativno, tj. vraćaju ti te novce.

Moj je stav da valja obraćati pažnju na primanja (taksiraju vam interes na štednoj koji ste imali, onda sve rewards i mail-in rebates koje ste imali, sve se to dodaje na platu, pa se to gleda kao vaše primanje za tu godinu, itd itd) i pratiti koliko je potrebno platiti na kraju. Ako vam daju na kraju da dugujete 1000, to znači da ste tih 1000 imali tokom cele godine (a niste ih čuvali kod IRS-a bez interesa kao Zana) sa sa njima vidite šta ćete.

Poenta je u sledećem: na kraju godine ćete morati dati onoliko koliko se traži. Razlika je samo u tome da li možete da "okrenete" te novce tokom godine, pa da napravite više (ili stavite na oročeno) umesto da dajete IRSu odmah da vam oni čuvaju cele godine....

U principu, lepše je dobiti kinte u aprilu nego morati platiti. Ali opet, kao što rekoh, sve ima svoje čari i prednosti.

@Olivera:
Pazite se samo sa tim Head of Household - ja sam se zeznuo onomad kad sam došao baš sa tim. Stavio sam da sam taj, jer sam, je li, sam. Međutim, to znači da imate o nekome da brinete (a da nije sin/ćerka), a ne to što mi mislimo (glava porodice, pa makar bio sam svoja porodica). Onda ako te IRS izvuče na proveru, mogu da ti nane nanine jer su ti uzimali manje misleći da imaš "povlastice".



Povlastice su tzv. "deductables". Ako imaš ženu (ona ti troši pare), navodiš i nju. Ako imaš decu, istom logikom. I tako za neka razna cimanja imaš te deductables i oni ti određuju koliko će ti skinuti, odnosno kako će ti računati porez.

Tek sad (gledajući samo svoj post) vidim koliko je stvarno ova tema konfuzna... :smrc:

Zana
15.10.2008, 20:54
Slazemo se potpuno - samo moja taksena prijava nije ni malo jednostavna kao ti primeri koji sam ja navela i sve sa taksom je induvidualno. Ja nikad ne znam kolika ce mi zarada biti do kraja jer mi bonus zavisi od ukupne prodaje a sefova dobra volja koliki ce procenat da bude. Prosle godine sam izasla skoro 10K vise i upala debelo u drugi nivo za taksiranje.

Drugo, postoji jedan deo "nevidljivih" prihoda koji mi se tretira kao zarada i na koje moram da platim porez tako da sam ja to ovako resila - da placam unapred ali stoji da je ova situacija koju ja imam vrlo specificna. Znaci odluka je bila licno moja da tako uradim svesna da irs "zaradjuje" na mom mukotrpno zaradjenom novcu lol i... ja licno ne mogu da se obuzdam kad su mi za nesto hitno potrebni novci (e jesam karakter neki :naughty: pa jos sto je najludje samoj sebi ne vracam pozajmice) te mi ovo i te kako pomogne...

Ja proveravam kako stojim sa tim 4 puta godisnje odmah nakoh sto primim ekstra novce cisto da znam da li treba nesto da promenim ili ne... Sledece godine planiram da se selim i dace Bog planiramo uskoro i prosirenje porodice tako da nema sanse da nastavim isto da izdvajam za takse...

Jao jeste ovo sve zapetljano stvarno...

Seekimo
15.10.2008, 22:27
:woohoo:Stvarno zamrseno,nego pitao sam Zanu javno a i na privatne poruke ali nema odgovora,pa ko zna neka mi odgovori na ovu situaciju:Neradis nista u USA ali pare stizu iz inostranstva(recimo od rentiranja nekretnina) i zivis od toga,kako se to tretira sa tim porezima???

Zana
15.10.2008, 22:43
Proveravam jadna - strpljenja samo :naughty:

Nemogu da pronadjem za rentiranje ali negde sam skoro procitala da sve sto je ispod odredjene sume zaradjeno izvan zemlje ne mora da se prijavljuje... ne verujem da ce ti prihodi za izdavanje stana biti veci od toga. Cisto sumnjam da si obavezan na to da platis taksu, ali da ne bih rekla pogresno evo proveravam.

Poz

Seekimo
15.10.2008, 23:55
:wee:Hvala Zana,strpljiv spasen,tako kazu,inace ja sam ovaj ljubicasti sto ti skace po glavi:==D:

4thman
16.10.2008, 03:58
Alaska
No Taxes

Aljaska najbolja, ali selo veliko...obisao sam glavni grad i jos dva mesta, Skagway i Ketchikan...mada ako bih nasao odgovarajuci posao, uklopio sa potrebama neke tamo buduce porodice, ko zna mozda...mada je zimi, ne zivljivo koliko sam cuo...jel zivljivo tamo za nas?:)

ovaj, hvala na detaljnom pregledu V777, ali to sve ima na netu:)

sta me zanima, pa licna iskustva, ali ovo nije tema za to...nacemo neku drugu:)

:baloni:

e da gledao sam i cene stanova za rentiranje,npr, http://www.roomyou.com, ima zanimljivih...a sta je potrebno da bi se mogla otkupiti nekretnina, osim novca?

xeg
19.10.2008, 21:17
Hmmm... puno vam hvala, polovinu sam ukapirao ali ostalo:nene:
Da bi kome jos treba bilo jasno i da bi me ispravili ako gresim ja cu sad malo da oduzmem i saberem to. Koristicu obracun koji mene interesuje, married.

Ako ste married, bez benificija i nemate decu:
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding $22.31
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $4.28
CA SDI $6.40
Net Pay $705.81


U gornjem primeru plata je $10/h tako da je za 8 sati dnevno Bi-weekly Gross Pay $800.00

Social Security je isti svuda u USA i iznosi 6.2% tako da je u nasem slucaju $49.60 (za 2008. se SS naplacuje na godisnjem nivou do $102.000 a sve zaradjeno preko je bez ove taxe)

Medicare isto vazi sirom USA i on je 1.45% tako da to izadje $11.60

State Income Tax se razlikuje od drzave do drzave (neke ga i nemaju) i moze se videti ovde (http://www.bankrate.com/brm/itax/edit/state/profiles/state_tax_Cal.asp)
Zana, po kojoj racunici se dobijaju ovi iznosi za California State Tax koje si navela? Kako je to negde $0, ne mogu da nadjem da je neko 100% postedjen te taxe u Cal?

Federal Income Tax je isti svuda u USA (logicno, zato se i zove Federal:naughty:) i racuna se po Tax brackets za svaku godinu, attach-ovao sam za 2008. Federal Withholding mi isto u primeru nije jasan jer federalna taxa ne moze biti manja od 10%. Po mojoj racunici za Bi-weekly Gross Pay $800.00 Federal Income Tax je negde oko $104.57. Ako nije tako gde gresim?

Spominjete april, jel' kraj poreske godine 12.31. a aprila stizu konacni obracuni?

Olivera
19.10.2008, 22:10
Ovo je basic racunica (za Kaliforniju) – moze da se desi da kao V777 placas uniju, ili da skidas ekstra kao ja, mozes da imas dodatni iznos za osiguranje za supruznika ili decu i ko zna sta jos. Sve zavisi od slucaja do slucaja.

Zana duso, znam da smo mi jos neuseljeni pravi smor i da napinjemo t.e. sto bi ovde kod mene u Makedoniji rekli: "Na neroden Petko kapa mu kroi", ali jos da te zamolim za jedan ovakav obracun za single parent / 1 child?
Tnx i hvala unapred. :bigkiss:

Zana
19.10.2008, 22:49
Evo je 2008 CA tabela za slucaj gore, znaci married, filling jointly, nema dece:

Over $0 But not over $14,336 Tax is $0.00 Plus 1% Of amount over$0

Over $14,336 But not over $33,988 Tax is $143.36 Plus 2% Of amount over $14,336

Over $33,988 But not over $53,642 Tax is $536.40 Plus 4% Of amount over $33,988

Over$53,642 But not over $74,466 Tax is $1,322.56 Plus 6% Of amount over $53,642

Over $74,466 But not over $94,110 Tax is $2,572.00 Plus 8% Of amount over $74,466

Over $94,110 And over Tax is $4,143.52 Plus 9.3% Of amount over $94,110

E sad, kad ti ubacis tu platu od $800 dvonedeljno u ADP, program ti na osnovu racunice koliko ces da zaradis za godinu dana i koliko imas pravo po CA pravilima da odbijes od takse izracuna da ne treba da ti se uzme nista. To ne odgovara uvek istini, zato sam ja gore i navela da izdvajam dodatne novce od svakog check-a (ja izdvajam previse doduse).

California ti daje nazad $160 dolara ako duze od godinu dana zivis u istom stanu a nemas prihoda iznad odredjene cifre (ovaj check od $800 svakako upada u taj iznos) plus standard deduction i dodjemo do vrlo malog iznosa koji si duzan. Kako god - to svakako nije 0 na kraju godine i ja sam se vec prve godine uverila da ne treba biti ubedjen da ti ADP ili bilo koji drugi system koji firme koriste za obracunavanje plata pouzdano skida koliko treba.

Ja sad mogu to do detalja - ali to ce samo da vas zbuni - ja i dalje mislim da treba ekstra izdvajati bar po $5 za obe federal i state takse da bi bio siguran ako ne zelis da placas ekstra ili da sacekas obracun i da doplatis koliko si duzan - kao sto vecina ljudi radi... Ja sam prilicno na budget sto se tice troskova zbog skolovanja i ne volim da placam naknadno za porez te odvajam u napred...

Godisnji obracun su firme duzne da dostave radnicima do kraja januara a krajnji datum da se prijave takse je polovina aprila (zavisno koji je dan nekad 15-ti, nekad 16-ti ili 17-ti.

Sto se tice federal, drugacije se obradjuje taksa zavisno pre svega od toga kako te poslodavas placa, a onda i koliko ljudi prijavljujes. Ako otvoris IRS file ovde (http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p15.pdf) i na 46-oj strani pronadjes married, filling jointly, placen biweekly i u trecoj koloni gde kaze da ti je allowances 2 (za tebe i suprugu) iznos koji ti se skida je $23 sto sam ja i navela u gornjem primeru. Znaci, vrlo je vazno kako popunjavas taksenu prijavu na pocetku godine. Pogledaj i ostale tabele, zavisno od statusa i broja dece.

Da se ne bi suvise zamarali sada, evo korisnog linka ovde (http://www.paycheckcity.com/netpaycalc/netpaycalculator.asp) koji ja koristim da izracunam da li je isplativo promeniti posao ili ne :;D: te odmah vidim koliko mi to donosi na platu. Moze da vam posluzi da dobijete ideju koliko cete novca dobiti na ruke kad dodjete ovde, ako vec trazite poslove preko interneta. Samo izaberite pravu drzavu.

Zana
19.10.2008, 22:56
Olivera, evo:
Bi-weekly Gross Pay $800.00
Federal Withholding$ 49.62
Social Security $49.60
Medicare $11.60
California $11.52
CA SDI $6.40
Net Pay $671.26

Idi na calculator i ubaci dodatne parametre ako imas...

xeg
20.10.2008, 00:03
Sto se tice federal, drugacije se obradjuje taksa zavisno pre svega od toga kako te poslodavas placa, a onda i koliko ljudi prijavljujes. Ako otvoris IRS file ovde (http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p15.pdf) i na 46-oj strani pronadjes married, filling jointly, placen biweekly i u trecoj koloni gde kaze da ti je allowances 2 (za tebe i suprugu) iznos koji ti se skida je $23 sto sam ja i navela u gornjem primeru. Znaci, vrlo je vazno kako popunjavas taksenu prijavu na pocetku godine. Pogledaj i ostale tabele, zavisno od statusa i broja dece.

Moram da ukapiram ovo:estudian:

Ako gledamo TABLE 7—ANNUAL Payroll Period, page 39:
TABLE 7—ANNUAL Payroll Period
MARRIED person
Over...............But not over........................................of excess over
$8,000............$23,550...........10%........... ..................$8,000
$23,550..........$72,150............$1,555.00 plus 15%........$23,550
$72,150..........$137,850..........$8,845.00 plus 25%........$72,150
$137,850........$207,700..........$25,270.00 plus 28%.......$137,850
$207,700........$365,100..........$44,828.00 plus 33%.......$207,700
$365,100..............................$96,770.00 plus 35%.......$365,100
onda imamo racunicu:
$800 biweekly * 26 = $20.800 yearly
za godisnji prihod $20.800 tax je 10%($20.800-$8.000)=$1.280
ako smo placali $23 na 2 nedelje znaci da smo ukupno uplatili 26*$23=$598
pa moramo da doplatimo jos $1.280-$598=$682:blink:

Tj. da ne bi morali da doplacujemo dvonedeljni odbitak za Fed. Tax bi trebao biti $1.280/26=$50
Aj' imaj zivce molim te pa mi objasni:grin:


p.s.
kad ovo skontam prelazimo na Stock Exchange:drool:

Zana
20.10.2008, 01:19
Aaaaaaaajajaj! Neznam sta da ti kazem drugacije od onog sto sam u startu napisala - a to je da ako prijavis formu po pravom stanju stvari a nemas extra deductions na konto neznam cega (kuce koju si kupio ili dete koje si dobio te godine ili na osnovu neceg drugog) onda ces morati da doplatis za taksu.

Ako si potpisao ugovor na godisnjem nivou - to je ta tabela koju si postovao pretpostavljam) onda ce na osnovu te tabele i da ti se obracunava plata i taksa. Ako potpises ugovor da si placen po satnici ili nekako drugacije (note: idi na calculator pa ubaci umesto $800 bi weekly, $10 na sat sa odgovarajucim parametrima) onda se to opet obracunava po drugoj tabeli).

Naravno, mozes vise puta u toku godine da proveris stanje na tax calculatoru i ako dobro stojis na recimo polugodisnjem nivou mozes da adjust svoju W4 formu.

Nemoj previse da se zamaras time pre nego sto dodjes ovde - kada prve godine uradis taksu, pitaj svog accountant kako da prijavis za sledecu godinu i oni ce ti dati savet. Mozes da pitas svog HR manager-a i pre toga. Na osnovu svog posla i zivotnih situacija, pronacices model koji ce tebi najvise da odgovara. Svacija poreska situacija je drugacija, te ja ne mogu iz svoje perspektive da ti dam savet za imaginarnu situaciju. Kada dodjemo do konkretnih situacija, mogu da ti kazem sta bih ja u toj situaciji uradila.

Upravo zbog toga sto je svaka porodica karakteristicna kao takseni obveznik, sto bi se reklo u Srbiji, nije moguce davati generalne savete. Ja neznam kolika je cija plata na mom poslu ali znam da su uglavnom svi doplacivali ove godine i da je jedna koleginica cak zavrsila sa preko $5,000 duga...

Veruj mi, znaces da procenis na osnovu svoje situacije koji je model prijavljivanja za tebe najbolji. Nekima je lakse da doplate na kraju a da imaju vise para u dzepu tokom godine, kod nekih je obrnuto. Snacices se, ne brini se. System je skroz drugaciji nego tamo i meni nista nije bilo jasno na pocetku. Druge godine sam sve sama naucila i sama radim nase takse i financials. Da li cu ici na audit videcemo :;D: ali za sada dobro ide... tako ce i svako od vas. Ako ne budes razumeo zato postoje ljudi koji su u tome profesionalci i koji ce ti odraditi posao uz nadoknadu.

Nadam se da ovo help.

xeg
20.10.2008, 07:27
Hehehe... ja sam za sada zadovoljan jer sam ukapirao bar osnove oporezivanja dobiti u USA. Hvala:suure:

Meni se svidja ta tvoja metoda uplacivanja kojeg $ vise svaki mesec. Nece se nesto extra dobiti ako svaki mesec $100-$200 ide umesto na visak taxe na saving. U svakom slucaju za mene je pravi saving kada su mi te pare nedodirljive, cim ja mogu da ih podignem... nista od toga.

A koliko sebe znam doplata za porez bi mi bila uvek "neocekivana" i kao samar:budalo:
Ovako svakog aprila bonus od IRS-ahttp://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Smileys/ea.gif

xeg
20.10.2008, 15:04
Kad smo vec kod Taxes aj' da pitam i ovo (vec cujem: ne..ne...NEEE:smrc:) koliko su ceste Stimulus Payments (http://www.irs.gov/newsroom/article/0,,id=177937,00.html), jel njih kongres (ili ko vec) odobrava svake godine ili ne?
Koji procenat obveznika se stimulise tako i jel to random ili po nekom faktoru?
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/Avatar/Dear_IRS.jpg

srdjevic
20.10.2008, 15:35
pazi ti njega sto se nada da ce biti free kinte i on kad dodje.... :grin:

ne moze! to bilo jednom, i osim ako ekonomija ode u dublji kanal, nista od toga... :belj:

dreamerns
14.01.2009, 22:58
Posto se blizi februar....jel moze neko objasnjenje sta ovde treba raditi? Kako se to ispunjava i gde se uopste kupe formulari? Kada je rok za predaju i sl.

Zana
14.01.2009, 23:05
Ne treba da kupuješ nikakve forme - možeš da ih download sa IRS sajta ili da prijaviš sve online. Takođe, možes i da odeš kod accountant-a ali mislim da nema potrebe jer si tek par meseci u USA pa i nije prijavljivanje komplikovano. Možes da probaš sa TurboTax ili sa TaxAct kao jao... tvoj izbor. Kaži mi da li u Chicago plaćate i state income tax? Da ne tražim sad po net-u :grin:

kolja
15.01.2009, 05:57
Zana dokle imamo fore da prijavimo taksu?neko kaze mart neko april itd a bogami i septembar

Zana
15.01.2009, 09:18
Rok za prijavu Individual Income Tax Return je uvek April 15, osim ako padne u dane vikenda. U tom slucaju se datum pomera za dan ili dva unapred. Ukoliko se zahteva extension , onda se rok produzava za sest meseci. Ukoliko je ukupan (household) income manji od $54,000, mozete uraditi prijavu Federal taksi besplatno na sajtu IRS (http://www.irs.gov/efile/article/0,,id=118986,00.html) (u ovu kategoriju svakako upadate jer ste ovde tek par meseci). Za State Income Tax Return je za svaku state drugaciji (Nevada na primer ne naplacuje State Income Tax), California (http://www.ftb.ca.gov/online/calFile/index.asp) pruza istu mogucnost svojim residents koji prave ukupan income manji od $326,379 za married i $163,187 za single.

ex-usa
15.01.2009, 09:58
slazem se sa Zanom. radjenje taxi u vasem slucaju je vrlo jednostavno i mozete ga uraditi i sami na nacine koje je ona pomenula, ali ono sto mnogi ljudi ne znaju je da postoje i walk-in IRS ofisi u koje mozete jednostavno otici i oni vam na licu mesta fajluju tax-return za vas. samo idnesite svoj W2 form od poslodavca. to je moguce do odredjene visine prihoda. nadjite u yellow pages telefon neke IRS sluzbe i zovite, to je automated system, i samo tipkas ni sa kim ne pricas, tako da ces tu saznati lokacije walk-in ofisa, a mozes verovatno i preko sajta.

takodje preporucujem 1040 EZ booklet, u internet ili papirnatoj formi (taj mozete da uzmete u IRS office-u), gde je sve detaljno objasnjeno i nece vam skoditi da ga procitate jer ako covek pazljivo prati detaljna uputstva moze dosta da nauci kako uopste to sve funkcionise. ja sam uvek svoje taxe radio sam. to samo na prvi pogled deluje komplikovanije nego sto jeste.

malasestra
10.02.2009, 14:31
poz još jednom, ja znam da je kod nas situacija oko oporezivanja bruka i da svake godine se*em olovo pri ispunjavanju formulara ali kad sam počeo da se malo informišem oko toga za SAD ukapirao sam da je to tek tamo katastrofa.

Pošto planiram da počnem novi život u NYC u narednih nekoliko godina počeo sam intenzivno da se školujem oko života tamo. Znači čitam sve šta god nađem oko posla, stanova, kučića, GSPa i tako naletih na porez.

Pa sam stao, brate je li iko od vas što žive u SAD znaju išta o prijavljivanju poreza? Koliko vidim to je tamo bože sačuvaj, niko nema pojma o tome a taxirano je baš sve, samo još što nisu stavili 30% na svež zrak, to je jedino što možeš da uživaš tax-free.

Ako ima ko iz NYC da pruži malo pomoći bio bih zahvalan. Uzmimo primer da mi je plata 40,000$ godišnje. Pošto živim sam upadam u 25%, onda mi dođe neki porez od 6,5% za NY i 1,5% od neam pojma. Čuo sam da se plaća trostruki porez, federal, state i city tax.

Onda sam još negde pročitao da tih 25% ustvari nije bukvalno 25% i da se plaća nešto manje, ne razumem stvarno. Zanima me kolika bi mi plata ustvari bila da imam bruto 40k godišnje. Koliko meni ostaje?

Onda drugo pitanje, da li se stvarno oporezuje tj. prijavljuje kao porez, sve šta kupiš, tehnika, odeća itd?

Je li bolje otići kod H&R Block-a nego voditi te stvarno sam, koliko se od prilike plaćaju usluge?

Nije da mi te informacije trebaju pod hitno, ionako ne planiram još za par godina za ameriku ali me stvarno interesuje pa ako bih neko mogao da baci koji komentar vezan za oporezivanje u SAD. tenkju veri mač:papa:

malasestra
10.02.2009, 15:13
Ja se ljudi stvarno izvinjavam, našao sam već thread na tu temu malo niže.

Uzeo sam čak ovo čudo pa sam računao ali mi dođe od 40k negde oko 20k neto, skoro neverovatno, sa tim ne mož' da se živi.

http://www.paycheckcity.com/netpaycalc/netpayCalcResult.asp

Ako ima neki mod neka slobodno obriše ovu temu. Hvala.

Zana
10.02.2009, 20:30
Sva pitanja i odgovori u vezi sa porezom u USA su prebaceni ovde kako bi sve sto ima veze sa ovom temom bilo na jednom mestu. Ukoliko bude bilo potrebe, odvojicemo postove kasnije (posebno za income return, paychek, sales tax, business tax etc). Hvala.

zex
13.12.2009, 19:53
Ljudi mam malo poduze i komplikovano pitanje!!!

2. nov sam bio u US aktivirao vizu i vratio se u srbiju da diplomiram. Stigao mi je GC ali ne i SSN.
Ja cu da se vratim u US tek maja.
Posto nisam radio i nemam SSN sta sa tax. Da li da prijavljujem porez ili ne kako da ga prijavim kada nemam SSN? Da li da kontaktiram ambasadu. Frka mi je jer je jedan od uslova da se izgubi GC je ne prijavljivanje poreza i ako ga nemas a zadnji dan je 15. april??? Zvao sam amabasadu da vidim za SSN oni su proverili i rekli da me nema u kompijuteru i da cekam jos.

Zana
13.12.2009, 20:46
Ne moras da prijavis taxu ukoliko si zaradio manje od predvidjenog IRS minimuma. Medjutim, taksa se prijavljuje i iz drugih razloga - da bi se dobio Stimulus Payment i druge beneficije. Ukoliko je godisnja zarada manja od predvidjenog minimuma - a zavisno od broja clanova porodice, veci deo unapred placenog poreza bi trebalo da bude vracen. Vise informacija mozete dobiti od IRS ili racunovodje koji vam obradjuje prijavu.

Sto se tice SSN - to je problem. Bez SSN u USA ne postojis :(

zex
13.12.2009, 23:07
pa sta mi je chiniti da cooliram i da uzmem ssn kada se vratim maja ili da urgiram ovde u ambasadi.

free
06.02.2014, 14:28
Doslo je i to cudo na red. Pitanje za iskusnije clanove, da li radi neko porez koji je u prosloj godini boravio malo vise od 2 meseca. Dali se secate kako je islo za vasu prvu prijavu poreza kad ste vi dosli u US?

ivanmilosavljevic
06.02.2014, 15:27
Doslo je i to cudo na red. Pitanje za iskusnije clanove, da li radi neko porez koji je u prosloj godini boravio malo vise od 2 meseca. Dali se secate kako je islo za vasu prvu prijavu poreza kad ste vi dosli u US?

Svako mora raditi porez.Ja radim porez za 5 meseci.
Ono sto je olaksavajuce za mene imacu za Iznos oko 11.000 dolara da platim oko 170$, imam malo da platim jer taj iznos ovde je ispof svih granica.Rok za placanje April

noki
06.02.2014, 15:48
Prve godine je bilo super sa taksama. Platu sto je zaradis podele na celu godinu,i vecinu nas dobijemo lepu sumu natrag.Osim ako nemate 6 cifrenu platu:naughty:Ja i moj suprug smo imali jedva 20k za 6 meseci, i imali smo pravo i na Earned income credit(vidi ovde: http://www.irs.gov/Individuals/Preview-of-2012-EITC-Income-Limits,-Maximum-Credit--Amounts-and-Tax-Law-Updates .To je suma koju ti vracaju nazad ako nisi zaradio neki njihov limit za tu godinu.Posle imate Child Credit koji iznosi 1000 dolara po dete.Tako da ne treba da se uzrujavate sa taksama,pogotovo ne prve godine, posto vecinom puta izadju nama u korist.Posle toga naredne godine je druga prica:woohoo:

noki
06.02.2014, 15:51
Svako mora raditi porez.Ja radim porez za 5 meseci.
Ono sto je olaksavajuce za mene imacu za Iznos oko 11.000 dolara da platim oko 170$, imam malo da platim jer taj iznos ovde je ispof svih granica.Rok za placanje April
A zasto treba da platis,zar si za tih 5 meseca zaradio 100k?

mikiSA
06.02.2014, 16:31
Savjet za sve koji rade poreze: pogledajte u lokalnoj biblioteci (email, stranica, nazovite) gdje ima FREE TAX Preparation , najcesce to rade volonteri AARP
http://www.aarp.org/money/taxes/aarp_taxaide/
Ovo je za ljude sa low-medium income (do nekih $55.000 kazu) i besplatno pomazu da vam pripreme i federal i state tax.

free
06.02.2014, 16:38
Ma mene brine sto moram da radim 2 state tax jer sam radio i u NY i u NJ. Imam dva W-2 papira, 1099 od banke, treba jos neki 1099 da mi stignu za nesto sto sam radio za kes, ma zlo.Sumnjam da cu imati neki povracaj, nego da ne zabrljam nesto pa posle i neke kazne da placam.

noki
06.02.2014, 17:04
Ma mene brine sto moram da radim 2 state tax jer sam radio i u NY i u NJ. Imam dva W-2 papira, 1099 od banke, treba jos neki 1099 da mi stignu za nesto sto sam radio za kes, ma zlo.Sumnjam da cu imati neki povracaj, nego da ne zabrljam nesto pa posle i neke kazne da placam.

Ma nema sta da placas kazne.
Imaju oni limit koliko treba da zaradis i koliko tre ba da platis u taksama, kao sto je Miki spomenuo,imaju IRS kacelarije skoro u svakom vecem gradu za ljude sto zaradjuju manje od 55000 godisnje.Proguglaj malo IRS Locations nadji najblizu i vidi dali mozes da ih uradis tamo.Ako ne svaki walmart ima po jednu kancelariju,obicno platis od 50 do 100 dolara.Ako imas decu skupis sve ono sto si placao za njih,kao bebisiterka ili sportske aktivnosti.Medicinski racuni,renta i sl.Ako si morao da se preselis zbog posla i to moze da se uzme u uvid.Nemoj da pravis dalavere-samo skupi sve papire sto mogu da ti koriste ,odaberi mesto gde hoces da ih uradis i to je to.Prve godine sam radila u H&R Block totalno se razocarala,platila 350 dolara za naj jednostavniji tax return,i sad pre neki mesec mi doslo da doplatim 550 dolara za tu godinu,imala sam cak placeno i 3 godisnje "peace of mind",kao garancija u slucaju da se takvo nesto dogodi i kad sam se javila u njihovu kancelariju oni mi kazu da se javim sama u IRS.Posle toga sam otisla u Hewlett Packard, oni bili jos gori, toliko su bili neprofesionalni da ih nisam ni uradila tamo.Saznala da knigovoditelj sa mog posla radi takse privatno , uradila ih zajedno sa njim(zajedno smo uradili e-file,to je slicno kao da ih radis sam online)i sad mi ih radi ponovo i ove godine.I
zadovoljna sam zato sto mi covek sve lepo objasni kako ide procedura.
Ako imas decu mozes da uzmes Child Credit,ako zaradis malje od 40 i kusur hiljada godisnje i dvoje dece mozes da uzmes ovoliko,ako napravis donaciju kola,odeca i sl i imas potvrdu mozes da uzmes toliko.Covek mi uprostio sve brojeve, pa ne izgleda vise toliko misteriozno iako mogu da kazem da je ceo taj proces taksiranja vrlo slozen cak i za ljude koji to rade.

vuxanne
06.02.2014, 17:14
Joj kako smaraju sa tim poreskim prijavama. Zasto lepo ne naprave neki sistem da ti skinu automatski koliko treba i cao. Ja sad moram da placam jer imam neki Flexible Spending Account za vrtic a posto mi muz nije invalid, i nije smeo da trazi posao ne kvalifikujem se za to sto bi se kvalifikovala da je sve isto ali da on ima pravo da radi i SSN. Ovako moram da im platim $195. Dzabe se cimah oko tih nekih vracanja para, skidanja na taj racun itd. da ne duzim...

noki
06.02.2014, 17:22
E pa to ti je sad - zivot u kapitalizmu. Drugaciji nego kod nas u oba slucaja drzava ti uzme pare.
Na primer i onaj 403(b) sad cu da ga zatvorim ,jer uzimaju ti taksu kad stavis pare u fond(ja placam takse na te pare pre nego sto udju u fond), uzimaju ti taksu kad hoces da ih podignes, i na kraju godine ako si uzeo vecu sumu jos jednom ti ih oporeze. Kad kazem ovde kolegama zasto to tako,oni meni pa ako zato nam je jaka drzava.
Ako otvoris stedni racun,nema ono dobijes kamatu,cak ako skupis preko 10k oni tap odma ti uzmu takse na tvoje pare.

Zana
06.02.2014, 17:33
A zasto treba da platis,zar si za tih 5 meseca zaradio 100k?

Porez se naravno placa i kada je zaradjeno mnogo manje od tih $100k - zavisi od osnova pod kojim neko radi (da li je employee contract ili ne), koliko je firma koja zaposljava uzela za poreze (da li je dovoljno placano), da li postoji tip i cash payment, da li postoje miscellaneous income ili interes income (1099-MISC i 1099-INT).... bez obzira na to sto ispod odredjenog iznosa nije "obavezno" da se preda taksa, income return je jedini dokaz koji se prihvata pri aplikaciji za healthcare, education financial aid, state benefits i tako dalje (bez obzira da li je neko zaradio $2k ili $100k). Naravno - nemoj da mislis da to sto si ti u situaciji da ubacis 3 ili 4 exemptions (nisam sigurna koliko dece imas), da se to desava svima. Nema svako decu a i da budem iskrena, ja ne zelim nikom sa ovog foruma da se kvalifikuje za EITC ($48,378 max household income za porodicu sa dvoje dece, $14,340 za single bez dece).

Ma mene brine sto moram da radim 2 state tax jer sam radio i u NY i u NJ. Imam dva W-2 papira, 1099 od banke, treba jos neki 1099 da mi stignu za nesto sto sam radio za kes, ma zlo.Sumnjam da cu imati neki povracaj, nego da ne zabrljam nesto pa posle i neke kazne da placam.

Nije to uopste problem: ako su 1099 za interest na saving ili "other income" (polje 3), onda se prijavljuje kao i W-2, nista specijalno. Ako je iz banke za podizanje sa IRA, onda imas 10% penalty (ako nemas exemption, ima nekoliko osnova) i platis porez na to. Ako ti je 1099 income ubacen na polje 7 (nonemployee compensation), onda moras da radis Schedule C. Svaki software ti bez problema obracunava za nekoliko states, samo izaberes koje (odgovoris na sva pitanja i to je to).

Ma nema sta da placas kazne.
Imaju oni limit koliko treba da zaradis i koliko tre ba da platis u taksama, kao sto je Miki spomenuo,imaju IRS kacelarije skoro u svakom vecem gradu za ljude sto zaradjuju manje od 55000 godisnje.Proguglaj malo IRS Locations nadji najblizu i vidi dali mozes da ih uradis tamo.Ako ne svaki walmart ima po jednu kancelariju,obicno platis od 50 do 100 dolara.Ako imas decu skupis sve ono sto si placao za njih,kao bebisiterka ili sportske aktivnosti.Medicinski racuni,renta i sl.Ako si morao da se preselis zbog posla i to moze da se uzme u uvid.Nemoj da pravis dalavere-samo skupi sve papire sto mogu da ti koriste ,odaberi mesto gde hoces da ih uradis i to je to.Prve godine sam radila u H&R Block totalno se razocarala,platila 350 dolara za naj jednostavniji tax return,i sad pre neki mesec mi doslo da doplatim 550 dolara za tu godinu,imala sam cak placeno i 3 godisnje "peace of mind",kao garancija u slucaju da se takvo nesto dogodi i kad sam se javila u njihovu kancelariju oni mi kazu da se javim sama u IRS.Posle toga sam otisla u Hewlett Packard, oni bili jos gori, toliko su bili neprofesionalni da ih nisam ni uradila tamo.Saznala da knigovoditelj sa mog posla radi takse privatno , uradila ih zajedno sa njim(zajedno smo uradili e-file,to je slicno kao da ih radis sam online)i sad mi ih radi ponovo i ove godine.I
zadovoljna sam zato sto mi covek sve lepo objasni kako ide procedura.
Ako imas decu mozes da uzmes Child Credit,ako zaradis malje od 40 i kusur hiljada godisnje i dvoje dece mozes da uzmes ovoliko,ako napravis donaciju kola,odeca i sl i imas potvrdu mozes da uzmes toliko.Covek mi uprostio sve brojeve, pa ne izgleda vise toliko misteriozno iako mogu da kazem da je ceo taj proces taksiranja vrlo slozen cak i za ljude koji to rade.

Za donacije, mortgage interest, medicinske troskove i slicno mora da se radi itemized deductions, za qualified medical expenses se odbija tek nakon prvih 10% od income (primer: plata $40,000, medical expenses $5,500, dozvoljena deduction $1,500). To naravno znaci i da treba da se racunaju sales taxes i ostale deductions, sto ce retko da dostigne iznos za standard deductions ($12,200 za par, $3,900 personal exemption), izuzev ako neko nije, nedaj Boze imao zesce zdravstvene probleme i velike troskove.

Tako :grin: srecno sa prijavljivanjima poreza :)

Zana
06.02.2014, 17:40
Na primer i onaj 403(b) sad cu da ga zatvorim ,jer uzimaju ti taksu kad stavis pare u fond(ja placam takse na te pare pre nego sto udju u fond), uzimaju ti taksu kad hoces da ih podignes, i na kraju godine ako si uzeo vecu sumu jos jednom ti ih oporeze.

O cemu pricas ti?! Ja razumem da niko ne voli da mu drzava uzima pare, ali ovo je takva neistina da ja nemam reci. Uplata u 403(b) i u 401(k) i u bilo koji drugi slican plan je pre-tax. Porez se placa kad pocnes da podizes novac - KADA SE PENZIONISES, a ako resis da to ranije radis platices penalty, naravno. I porez. Daj se malo informisete pre nego sto clanovima objavite da ih prokleta kapitalisticka Amerika taksira tri puta za iste pare. Stvarno svasta.

noki
06.02.2014, 17:48
Bas tako moj suprug je imao zesce zdravstvene probleme(hvala bogu sad je mnogo bolje,pa ce sam da si zaradjuje platu) sto su ga ostavili na 8 meseci disability,i zato se kvalifikujemo za EIC i ima nekoliko hiljada u racunima sto nas kvalifikuje za med.exp, u procesu smo kupovine kuce ,za first time home buyers ima credit od 6 do 8000 dolara,plus ako si vec kupio kucu odbiju ti tax exp sto ih placas za imovinu. Dece imam dvoje(ne planiram da imam 3-4 stara sam vise za to), njih sleduje child credit (izvinite ako to nekome smeta,nisam znala da je u Americi greh imati decu)
Svi mi radimo tesko za nase plate bez razlike dali zaracujemo 20k ili 100k, zato me uopste ne grize savest ako treba nesto da mi se vrati,kao sto i drzavu ne grize savest kad nam uzima pare.
Sama sam svesna da mozda ovih prvih godina dok su mi deca jos uvek mala,mogu da dobijem i nesto nazad,sto znam da nece biti slucaj kad nesto vise steknemo.

Zana
06.02.2014, 17:53
Bas tako moj suprug je imao zesce zdravstvene probleme(hvala bogu sad je mnogo bolje,pa ce sam da si zaradjuje platu) sto su ga ostavili na 8 meseci disability,i zato se kvalifikujemo za EIC i ima nekoliko hiljada u racunima sto nas kvalifikuje za med.exp, u procesu smo kupovine kuce ,za first time home buyers ima credit od 6 do 8000 dolara,plus ako si vec kupio kucu odbiju ti tax exp sto ih placas za imovinu. Dece imam dvoje(ne planiram da imam 3-4 stara sam vise za to), njih sleduje child credit (izvinite ako to nekome smeta,nisam znala da je u Americi greh imati decu)
Svi mi radimo tesko za nase plate bez razlike dali zaracujemo 20k ili 100k, zato me uopste ne grize savest ako treba nesto da mi se vrati,kao sto i drzavu ne grize savest kad nam uzima pare.
Sama sam svesna da mozda ovih prvih godina dok su mi deca jos uvek mala,mogu da dobijem i nesto nazad,sto znam da nece biti slucaj kad nesto vise steknemo.

Aman, na osnovu cega je sad ispalo da ja imam nesto protiv sto vi imate decu :) OP je single, nema nikakve slicne deductions, gomila je nas koji nemamo dece (jos), znaci zato sam rekla - nismo svi u istoj situaciji.

Sorry za muza :( Nadam se da je sve ok sada...jbg pare dodju i odu, koliko god da nesto kosta, samo da smo svi zdravi. Ja iskreno da vam kazem - nesto bih volela da me oderu opasno za poreze :grin: nek imaju oni, pa da imam i ja :grin:

noki
06.02.2014, 17:55
O cemu pricas ti?! Ja razumem da niko ne voli da mu drzava uzima pare, ali ovo je takva neistina da ja nemam reci. Uplata u 403(b) i u 401(k) i u bilo koji drugi slican plan je pre-tax. Porez se placa kad pocnes da podizes novac - KADA SE PENZIONISES, a ako resis da to ranije radis platices penalty, naravno. I porez. Daj se malo informisete pre nego sto clanovima objavite da ih prokleta kapitalisticka Amerika taksira tri puta za iste pare. Stvarno svasta.

Zana moj plan je 403(b) roth i u tom planu imas izbor dali ces da platis takse pre ili kasnije.Svih ovih godina pare sto ih stavljam na taj racun su sa vec oduzetim taksama zato sto sam tako ja htela,mislela da ako mi odma skrate taksu manje boli.Pre neki mesec podignem pare za kupovinu kuce, nisu mi oduzeli jos jednom taksu, i nisam platila penalty, ali ti nadovezu niz drugih trosaka,tako da nisam oped dobila punu sumu sto sam je naznacila.Kad budem radila sledece godine poreze,oni imaju da mi oporeze tu "lump"sumu sto sam je podigla - zato kazem da na iste pare tri puta treba da platis razne poreze.
To ja ne iz neznanja vec iz iskustva.

Zana
06.02.2014, 18:09
Zana moj plan je 403(b) roth i u tom planu imas izbor dali ces da platis takse pre ili kasnije.Svih ovih godina pare sto ih stavljam na taj racun su sa vec oduzetim taksama zato sto sam tako ja htela,mislela da ako mi odma skrate taksu manje boli.Pre neki mesec podignem pare za kupovinu kuce, nisu mi oduzeli jos jednom taksu, i nisam platila penalty, ali ti nadovezu niz drugih trosaka,tako da nisam oped dobila punu sumu sto sam je naznacila.Kad budem radila sledece godine poreze,oni imaju da mi oporeze tu "lump"sumu sto sam je podigla - zato kazem da na iste pare tri puta treba da platis razne poreze.
To ja ne iz neznanja vec iz iskustva.

Kako cetiri slova menja stvar, zar ne :grin: Salim se malo, ali da - sa Roth je after tax. Ja mislim licno da je to bolje: sada si udata i imas dvoje dece o kojima brines (porez je manji). U vreme penzije, deca vise nisu na prijavi a ako (ne daj Boze) supruznik umre, automatski je poreska stopa veca. Zato sam ja vise da posle bude tax free a ne sad.

Ako mogu da zamolim :grin: hajde da tax zovemo tax, fees and penalties da ne zovemo tax :grin: Bolje cemo se razumeti, ja bar mislim da je tako bolje....

Zana
06.02.2014, 18:16
Zaboravih - poreze na podignuti novac placas samo na earnings (dobit od investiranja). Kupovina PRVE kuce nije na zalost qualified za 10% penalty waiver (naplacuje se kad prijavljujes taksu). Medjutim postoje druge osnove (kao sto su education expenses i drugo), pa pitaj racunovodju da ti "sredi" to :)

free
06.02.2014, 18:41
Do vas dve(zana i noki) sam i nesto razumeo oko tax-a, posle vase "rasprave" nista vise nerazumem :smrc:

noki
06.02.2014, 18:49
Do vas dve(zana i noki) sam i nesto razumeo oko tax-a, posle vase "rasprave" nista vise nerazumem :smrc:

Hahahah, ma kakve rasprave, kad budes malo duze na forumu sve ce da ti bude normalno.Neki su zbunjeni, neki uplaseni, neki stidljivi a neki vole da kritikuju sve,ahhha.
Otidji ti do najblize kancelarije za izradu poreza da ti oni objasne sta ti je potrebno da skupis.Skupi sve potrebne dokumente i nazad u kancelariju pa sta je tu je,nekad ti vrate malo para,nekad ti njima platis i tako to ide.I bravo za tebe vec si stigo do prvih poreza u USA.:;D:

cape011
06.02.2014, 19:25
Deluje mi da tamo čovek mora da završi ekonomski fakultet da bi znao kako da plati porez.
Šalim se.
Ali kako onda oni neobrazovani milioni ljudi plaćaju porez tamo ??

noki
06.02.2014, 19:33
Deluje mi da tamo čovek mora da završi ekonomski fakultet da bi znao kako da plati porez.
Šalim se.
Ali kako onda oni neobrazovani milioni ljudi plaćaju porez tamo ??

Pa kao sto sam spomenula i ranije,ceo proces je prilicno slozen i vezan sa dosta zakona i pravila.
Ima ljudi koji sami rade takse na razlicitim programima napravljenim za radjenje poreza online, a ima ljudi koji uopste nemaju pojma kako i sta se oduzima i dodaje ali i ne mora da znaju zato sto postoje kancelarije specijalno otvorene za taj poso.
Sta je tvoja duznost je da cuvas sve dokaze o platama i odbitcima i fino lepo uradis svake godine takse na vreme.
Kasnije kad krenes da uradis bilo sta drugo ovde,na primer kupovina kuce ili garancija za vizu za tvoje bliske,to je prvi dokumenat koji ce vlasti da ti trze.

vuxanne
07.02.2014, 00:53
Deluje mi da tamo čovek mora da završi ekonomski fakultet da bi znao kako da plati porez.
Šalim se.
Ali kako onda oni neobrazovani milioni ljudi plaćaju porez tamo ??

Shisha ih HR Block i slicni da im popune poreze... Lako je ako ti je slican slucaj kao prosle godine. Drmas isti proracun i cao. Federalni je lak za popunjavanje, uvek isti obrazac. Meni je recimo najtezi bio napocetku drzavni porez za Indijanu, tu ima brdo nekih dodatnih papira. Za Micigen je bio jako lak. Ali se zbunim kad imam recimo dve drzave u toku godine... Ja licno volim da odem na TurboTax, vidim koliko je tamo, odem na HR Block, vidim da li se slaze. Ako da, to je to, sta da dumam vise. I volim da ih posaljem onlajn da mi pre legnu pare.

A ima masa stavki koje preskacem, mrzi me da trazim - za ono sto bi ti vratili malkice pa npr. da li ste registrovali kola prosle godine? Koliko je registracija? Kome ste sta donirali i slicno... Kakve ste imali medicnske troskove? Dok ja sve to navatam izgubicu vremena vise nego sto ce mi biti taj povracaj jer vreme je novac, zar ne...

snowflake
07.02.2014, 04:53
Za federal tax sam skinuo besplatni programcic sa www.taxact.com.

Moze da pomogne za proveru.

exciterka
07.02.2014, 18:38
Pozdrav svima!

30 novembra sam usla u USA sa novim statusom a velikim komplikacijama. Naime, radim na kruzeru tako skupljam novac za zivot u USA. Usla sam 30g novembra, i nisam znala da immigrant fee treba da se plati pre dolaska. Kada sam napokon skontala raspitujuci se sta i kako, lepo sam otisla na sajt i platila pre 5 dana. Komplikacije.

Dolazim da zakljucka da mi vecina informacija koje su mi rekli u ambasadi i ovde nije jasna. Kako ja sad kao seaman da platim porez a nemam ssn a cekam green card?

Hvala unapred

zvercica
07.02.2014, 18:57
Prvi tax je u stvari veoma jednostavan. Mi smo odneli W-2 koji smo dobili od poslodavca u tax service - agent - something, kojeg su nam, inace, preporucili poznanici. On je podatke uneo u sistem (inace nekakav programcic koji se moze kupiti u Costco) i rekao koliko ce nam drzava uplatiti.

Ono sto sam ja shvatila da to funkcionise na sledeci nacin: posmatra se ukupno primanje i to za celu godinu, bez obzira koliko ste meseci proveli u zemlji. To znaci da ce primanja biti jako niska. Uz dvoje dece, izracunao je da drzava treba da nam uplati odredjeni iznos, i eto, sad cekamo da legnu parice :obrva::obrva:

Zana
07.02.2014, 19:01
Pozdrav svima!

30 novembra sam usla u USA sa novim statusom a velikim komplikacijama. Naime, radim na kruzeru tako skupljam novac za zivot u USA. Usla sam 30g novembra, i nisam znala da immigrant fee treba da se plati pre dolaska. Kada sam napokon skontala raspitujuci se sta i kako, lepo sam otisla na sajt i platila pre 5 dana. Komplikacije.

Dolazim da zakljucka da mi vecina informacija koje su mi rekli u ambasadi i ovde nije jasna. Kako ja sad kao seaman da platim porez a nemam ssn a cekam green card?

Hvala unapred

Na to pitanje samo po sebi bez dodatnih informacija ne moze da se odgovori.

1. Da li je firma za koju radis americka ili ne?

2. Koje forme si popunila kad si pocela da radis?

3. Kako dobijas platu i da li ti oduzimaju poreske, SSA i medicare nadoknade?

4. Da li imas Federal Tax ID?

5. Da li se platni obracun promenio od dana kada si usla u USA?

6. Da li dobijas baksis na poslu?

7. Da li si dobila 1099 ili W-2 od poslodavca do Januara 31-og?

8. Da li si zaradila vise od $10,000 ili ne (ukljucujuci baksis)?

Na osnovu "nemam zelenu kartu, kako da uradim porez" niko ne moze da ti da odgovor. Sto se tice uplate za GC, ja sam mislila da to i vrapci znaju, koliko vidim ovde na Forumu je svima lepo objasnjeno u Ambsadi sta i kako treba da rade.

tanik
08.02.2014, 05:26
Za porez za 2013. ne treba da brines ako za tih mesec dana na kruzeru nisi napravila vise od 10000 $. Svaka cifra ispod 10000$ na godisnjem nivou te oslobadja obaveze prijave poreza za tu godinu.
Cim ti stigne zelena karta i SSN prijavi kompaniji da bi ti promenili status i dali W4 obrazac da popunis. Tako ce ti direktno skidati tax sa plate. Ako dobijas baksis i on ce biti proknjizen jer na kruzerima baksis obicno ide preko kartice, retko kes. Tako je bar meni bilo na kruzeru i nisam imao nikakvih problema.
Sve ovo govorim pod pretpostavkom da je Americka kompanija u pitanju.

exciterka
10.02.2014, 07:05
Pre nego sto sam se ukrcala novembru, obavestila sam kompaniju o svom novom statusu.
Oni su mi poslali W4 ili W2 formular i rekli mi da to treba dapopunim kad dobijem papire. Kompanija jeste americkaali da bi izbegla placanje svih 18 brodova plovi pod zastavom Bermuda. To znam jer na svim brodovima ppise Hamilton. Takodje pomorski pasos je odatle.
Ne bih da dodjem u poziciju da me hapse :D

Za 6 meseci tesko da moze da se zaradi ovde 10 000
Platu primamo preko banke koju kako sam cula poseduje moja kompanija. I plata je sa off shore racuna na Kipru. Meni je samo nedoumica oko poreza kako ga prijavitu bez.postojecih papira. Svi mi izlaze u susret ovde cak mi daju time off kad zatreba da odem do.i
migracionog. Takodje.moj brod je subotom u Majamiju tako da je office tatvoren. Hvala svima

SRBghost
28.08.2014, 09:32
Pomagajte imam situaciju! :)

Scenario je sledeci - supruga kao nosilac, dete i moja malenkost odem u USA. Ja dajem otkaz na poslu, odemo, podnesemo zahteve/dobijemo SSN i GC. Moja zena se vraca u Srbijicu sa klincem i ceka da se ja "skucim", a posle toga dolaze za stalno. Moje pitanje je sledece - posto se supruga vrati i nastavi sa svojim poslom jos mesec-dva-tri, kako se (i da li se) njene zarade/plate u Srbiji oporezuju u USA posto se vec oporezuju u Srbiji?

Eto, unapred hvala na odgovoru.

johnny_nyc
28.08.2014, 14:33
Pomagajte imam situaciju! :)

Scenario je sledeci - supruga kao nosilac, dete i moja malenkost odem u USA. Ja dajem otkaz na poslu, odemo, podnesemo zahteve/dobijemo SSN i GC. Moja zena se vraca u Srbijicu sa klincem i ceka da se ja "skucim", a posle toga dolaze za stalno. Moje pitanje je sledece - posto se supruga vrati i nastavi sa svojim poslom jos mesec-dva-tri, kako se (i da li se) njene zarade/plate u Srbiji oporezuju u USA posto se vec oporezuju u Srbiji?

Eto, unapred hvala na odgovoru.

Nikako, davanja se placaju u srbiji normalno a u usa nema sta platiti. Ovdje ce placati porez kada tu pocne raditi.

noki
28.08.2014, 15:40
Nikako, davanja se placaju u srbiji normalno a u usa nema sta platiti. Ovdje ce placati porez kada tu pocne raditi.

Nisam bas sigurna da je tako.Bas sam nedavno citala kako se Americka Drzavljanka u Nemackoj otkazala Americkog Drzavljanstva,zato sto je njen muz Nemac bio prinudjen da placa takse Americi zajedno sa njom. Evo malo o tome:
http://www.bbc.com/news/magazine-24135021

SRBghost
28.08.2014, 20:35
Da, ali u tom tekstu pise (za Facta) i ovo:
"So reporting suddenly has to be assiduous, accurate and complete for every passport-holding American."

Na zalost, za ovo ce nam trebati 5 godina. Ili gresim? Mozda nas u startu kaci i to?

jovanlv
29.08.2014, 18:12
Pitanje je sad ,ako radiš u jednoj zemlji i prijavljuješ porez ,na primer u Francuskoj,Sad ti treba da plaćaš porez i francuzima i amerikancima?Ovo mi je nejasno

Tomislav1970
07.09.2014, 20:42
Proslo je dosta godina otkad je ova tema pokrenuta.

Ima li nekih novosti? Kako to izgleda sada sa nekoliko popunjenih prijava?
Ima li promjene nacina prijava i odbitaka otkad su dosla djeca?

Dragan
26.11.2014, 20:35
Proslo je dosta godina otkad je ova tema pokrenuta.

Ima li nekih novosti? Kako to izgleda sada sa nekoliko popunjenih prijava?
Ima li promjene nacina prijava i odbitaka otkad su dosla djeca?

Pa nije se nista bitno promenilo. I dalje sam odlucujes koliko zelis da placas poreza tokom godine putem popunjavanja obrazaca W4 (za federal i state witheld). Ako si dobio decu, onda bi to trebao da promenis kod poslodavca u nekom trenutku da bi tokom godine manje novca davao drzavi, mada ako si i preplacivao porez, vratice ti na kraju.

I dalje je rok za prijavu do 15 aprila osim ako ne trazis produzenje sto ti omogucava jos 6 meseci da ti lagano zavrsis taksu - ali ti taxu moras da platis do 15 aprila (znam, zvuci cudno) pa kasnije da se prebijas sa njima i pokazujes da li si preplatio ili platio manje nego sto treba... Jedino sa decom tvoja taxa postaje malo komplikovanija jer mozda mozes da ostvaris razlicite benefite - Child tax credit, Additional child tax credit, Child care credit, Earned income tax credit... ali sve je to pitanje razlicitih faktora - koliko si zaradio, kako si zaradio (self employed, employee, investments, kockanje...), kolika ti je porodica, kolika su ti deca, na sta si sve trosio novac, fajlujes jointly ili ne, ozenjen, rastavljen, razveden... zelis li da budes posten ili hoces da muljas... bla... Svaka taxa je poseban slucaj i ne moze se bas generalizovati. Takodje, dosta toga zavisi i ko ti radi taksu... ali si na kraju samo ti odgovoran za popunjene podatke. Ne treba da zaboravimo staru izreku - Neznanje te ne oslobadja odgovornosti. :==D:

draganp
05.02.2017, 22:16
Pozdrav svima,
trebao bih uradim prijavu poreza za proslu godinu, a posto mi je to prva prijava imam nekoliko nejasnoca.

U USA sam od 20.5.2016. Isao sam kuci u toku septembra i bio tamo 23. dana. Radim od novembra. Dobio sam W2 obrazac i krenuo da popunjavam prijavu preko turbo tax. Imacu povrat poreza jer je ukupna zarada mala i plus EIC. Single sam, ne prijavljujem nikog, nit ce mene ko prijavljivati, i bio sam vise od 6 mjeseci ovdje, tako da ispunjavam uslove za EIC. Situacija je vrlo jednostavna, imam samo jedan W2 i ne mislim prijavljivati nikakve troskove, zivim u rentanom apartmanu.

U toku popunjavanja prijave ima pitanje u vezi bankovnog racuna u drugoj zemlji. Imam tekuci racun sa simbolcnim iznosom u BiH i par puta sam u pocetku prebacivao sebi novac ovamo sa tog racuna. Trebam li to prijaviti li ne?

Iduca nejasnoca je pitanje vezano za income iz rugih zemalja. Prije nego sam krenuo ovamo sam imao posao u BIH. Trebam li to prijaviti ili ne? Nema mi logike da prijavljujem posao koji sam radio dok nisam usao u US, i na kraju krajeva za koga sam platio vec poreze u BiH.

Hvala!!!

mikiSA
06.02.2017, 18:41
Pozdrav svima,
trebao bih uradim prijavu poreza za proslu godinu, a posto mi je to prva prijava imam nekoliko nejasnoca.

U USA sam od 20.5.2016. Isao sam kuci u toku septembra i bio tamo 23. dana. Radim od novembra. Dobio sam W2 obrazac i krenuo da popunjavam prijavu preko turbo tax. Imacu povrat poreza jer je ukupna zarada mala i plus EIC. Single sam, ne prijavljujem nikog, nit ce mene ko prijavljivati, i bio sam vise od 6 mjeseci ovdje, tako da ispunjavam uslove za EIC. Situacija je vrlo jednostavna, imam samo jedan W2 i ne mislim prijavljivati nikakve troskove, zivim u rentanom apartmanu.

U toku popunjavanja prijave ima pitanje u vezi bankovnog racuna u drugoj zemlji. Imam tekuci racun sa simbolcnim iznosom u BiH i par puta sam u pocetku prebacivao sebi novac ovamo sa tog racuna. Trebam li to prijaviti li ne?

Iduca nejasnoca je pitanje vezano za income iz rugih zemalja. Prije nego sam krenuo ovamo sam imao posao u BIH. Trebam li to prijaviti ili ne? Nema mi logike da prijavljujem posao koji sam radio dok nisam usao u US, i na kraju krajeva za koga sam platio vec poreze u BiH.

Hvala!!!
Dragane,
vidi da nadjes AARP volunteer Tax prepare bar za prvi put dok se snadjes. Nista ti ne treba vezano za Bosnu (racun, posao to ne prijavljuj, nije vazno, a i sica je kao sto kazes)).
Odneses W2 i SSN card zajedno sa ID (Vozacka) i oni ti urade pred tobom. Ja sam svoj prvi tax radila 2013 (pocela da radim u Oktobru 2012), a dosla krajem maja 2012.
http://www.aarp.org/money/taxes/aarp_taxaide/
Imaces pitanje i o zdravstvenom osiguranju (trebao bi imati form 1095), moras im pokazati da si imao osiguranje od kad si dosao u maju ili placas kaznu (uzece ti je od refunda).

R_I_B
06.02.2017, 23:00
Dragane,
vidi da nadjes AARP volunteer Tax prepare bar za prvi put dok se snadjes. Nista ti ne treba vezano za Bosnu (racun, posao to ne prijavljuj, nije vazno, a i sica je kao sto kazes)).
Odneses W2 i SSN card zajedno sa ID (Vozacka) i oni ti urade pred tobom. Ja sam svoj prvi tax radila 2013 (pocela da radim u Oktobru 2012), a dosla krajem maja 2012.
http://www.aarp.org/money/taxes/aarp_taxaide/
Imaces pitanje i o zdravstvenom osiguranju (trebao bi imati form 1095), moras im pokazati da si imao osiguranje od kad si dosao u maju ili placas kaznu (uzece ti je od refunda).

Jas sega koga ke vlezam vo usa vednas li teeba da plakam social security iako ne rabotam??? Kako da go platam toa?

mikiSA
06.02.2017, 23:33
Jas sega koga ke vlezam vo usa vednas li teeba da plakam social security iako ne rabotam??? Kako da go platam toa?

Ako pitas o health insurance: da moras imati health insurance iako ne radis.
Za social security nista ne znam, to se valjda preko plate/poslodavca sredjuje, obzirom da ne radis, onda i ne uplacujes u social security.

Stariji clanovi na forumu ce sigurno moci da odgovore detaljnije.

draganp
07.02.2017, 03:37
Dragane,
vidi da nadjes AARP volunteer Tax prepare bar za prvi put dok se snadjes. Nista ti ne treba vezano za Bosnu (racun, posao to ne prijavljuj, nije vazno, a i sica je kao sto kazes)).
Odneses W2 i SSN card zajedno sa ID (Vozacka) i oni ti urade pred tobom. Ja sam svoj prvi tax radila 2013 (pocela da radim u Oktobru 2012), a dosla krajem maja 2012.
http://www.aarp.org/money/taxes/aarp_taxaide/
Imaces pitanje i o zdravstvenom osiguranju (trebao bi imati form 1095), moras im pokazati da si imao osiguranje od kad si dosao u maju ili placas kaznu (uzece ti je od refunda).

Hvala puno na odgovoru. I ja sam mislio da ne treba to nista vezano za BiH, jer tad nisam imao nikakve veze s USA, da sam sta radio u Bosni nakon dolaska ovamo pa i bilo bi neke logike...tako barem ja mislim.

Sto se osiguranja tice. U toku ispunjavanja tax returna (nisam jos poslao) imao sam pitanje u vezi zdravstvenog. Evo ovo:
Did you have health insurance coverage in 2016?
Coverage includes plans through work, retirement, TennCare, Medicare, VA, and others. What else counts?

- I had health insurance coverage all year.
- I didn't have it at any point.
- I had it for part of 2016.

Tu odaberem trecu opciju, pa me onda pita da odaberem mjesec, odaberem samo decembar i nakon toga dobijem:
Based on your situation, you are exempt from the tax penalty!

Sto se osiguranja tice, dobio sam posao preko agencije, pa su mi onda iz agencije poslali link na kojem mogu ako hocu se prijaviti za zdravstveno.
Prijavio se, dobio sam onu karticu, uredno mi odbijaju svake sedmice..

markoni
13.03.2017, 18:47
Radio sam prosle godine u USA manje od mesec dana i dobio GC, ujedno je to bio moj prvi ulazak u USA, a onda se vratio u Srbiju.

Dobio sam tzv w2 u sanduce na moju US adresu (sa manje bruto zarade od 1000$, jer sam kratko radio).

Sada treba da popunim 1040 EZ formular pretpostavljam.

Zna li neko sta i kako treba da popunim taj formular, ima li nesto sto obavezno treba da navedem u njemu, ima li nesto sto nikako ne treba da navodim u tom formularu... i sl...??

Planiram da ga neko popuni i posalje umesto mene (nadam se da je to moguce), jer do tada nemam u planu da idem u USA. A na kasno prolece, planiram da ponovo odem tamo.

SEEUSAIC
13.03.2017, 23:37
Radio sam prosle godine u USA manje od mesec dana i dobio GC, ujedno je to bio moj prvi ulazak u USA, a onda se vratio u Srbiju.

Dobio sam tzv w2 u sanduce na moju US adresu (sa manje bruto zarade od 1000$, jer sam kratko radio).

Sada treba da popunim 1040 EZ formular pretpostavljam.

Zna li neko sta i kako treba da popunim taj formular, ima li nesto sto obavezno treba da navedem u njemu, ima li nesto sto nikako ne treba da navodim u tom formularu... i sl...??

Planiram da ga neko popuni i posalje umesto mene (nadam se da je to moguce), jer do tada nemam u planu da idem u USA. A na kasno prolece, planiram da ponovo odem tamo.

Porez mozete prijaviti besplatno putem interneta - sledite ova uputstva na sajtu IRS (https://www.irs.gov/uac/free-file-do-your-federal-taxes-for-free), ili mozete koristiti bilo koji drugi online provider (TaxAct, TurboTax...).

Sup.Mod.

markoni
15.03.2017, 01:48
Porez mozete prijaviti besplatno putem interneta - sledite ova uputstva na sajtu IRS (https://www.irs.gov/uac/free-file-do-your-federal-taxes-for-free), ili mozete koristiti bilo koji drugi online provider (TaxAct, TurboTax...).

Sup.Mod.

Obzirom da nisam ranije to popunjavao (mislim na 1040EZ) ovog puta bih to prepustio nekome kome dovoljno verujem i ko ima vise iskustva s tim da to uradi za mene.

To bih po nj. predlogu uradio u papirnoj formi (formular ima dve strane A4 formata) Ja bih se potpisao na formularu na mestu gde se moram potpisati.

Ali ako bi neko popunjavao online u moje ime (prateci link koji ste postavili), da li bi to taj neko to mogao da uradi za mene online bez mog prisustva? ako sam ja u to vreme u Srbiji a taj neko u USA...

i koji moji dokumenti-podaci- papiri su mu potrebni da to moze da izvede?

Pretpostavljam da nema potrebe da uracunavam zaradu koju sam u medjuvremenu zaradio u Srbiji, jer sam porez na tu zaradu vec platio drzavi Srbiji.. tj. da ja Amerima popunjavam samo za porez na ostvarenu zaradu u Americi...

SEEUSAIC
15.03.2017, 04:15
Obzirom da nisam ranije to popunjavao (mislim na 1040EZ) ovog puta bih to prepustio nekome kome dovoljno verujem i ko ima vise iskustva s tim da to uradi za mene.

To bih po nj. predlogu uradio u papirnoj formi (formular ima dve strane A4 formata) Ja bih se potpisao na formularu na mestu gde se moram potpisati.

Ali ako bi neko popunjavao online u moje ime (prateci link koji ste postavili), da li bi to taj neko to mogao da uradi za mene online bez mog prisustva? ako sam ja u to vreme u Srbiji a taj neko u USA...

i koji moji dokumenti-podaci- papiri su mu potrebni da to moze da izvede?

Pretpostavljam da nema potrebe da uracunavam zaradu koju sam u medjuvremenu zaradio u Srbiji, jer sam porez na tu zaradu vec platio drzavi Srbiji.. tj. da ja Amerima popunjavam samo za porez na ostvarenu zaradu u Americi...

Americki stanovnici i drzavljani su duzni da prijave ukupan prihod, bez obzira na to gde je isti ostvaren. Da li prihod podleze placanju poreza zavisi od zemlje u kojoj je ostvaren i koliki je iznos u pitanju.

Vasa je odluka da li verujete nekom drugom da prijavi porez umesto vas (representative) i kome cete poveriti svoje licne podatke, pre svega socijalni broj.

Ispod odredjene zarade niste duzni da popunjavate poreske prijave, ali imajte u vidu da je to jedini nacin da dokazete svoje prihode ukoliko je potrebno. Za mnoge beneficije je neophodno da je porez uredno prijavljen, bez obzira na visinu prihoda.

Sup.Mod.

markoni
15.03.2017, 15:12
Americki stanovnici i drzavljani su duzni da prijave ukupan prihod, bez obzira na to gde je isti ostvaren. Da li prihod podleze placanju poreza zavisi od zemlje u kojoj je ostvaren i koliki je iznos u pitanju.

Vasa je odluka da li verujete nekom drugom da prijavi porez umesto vas (representative) i kome cete poveriti svoje licne podatke, pre svega socijalni broj.

Ispod odredjene zarade niste duzni da popunjavate poreske prijave, ali imajte u vidu da je to jedini nacin da dokazete svoje prihode ukoliko je potrebno. Za mnoge beneficije je neophodno da je porez uredno prijavljen, bez obzira na visinu prihoda.

Sup.Mod.

Mogu verovati toj osobi, jer mi je clan porodice, ne bih svakom to poverio naravno.

Razmatram da li je zaista neophodno da prijavljujem zaradu ostvarenu u Srbiji (bez obzira dal cu morati nesto da im doplatim za to ili ne), zanima me da li to rade svi koji nisu odmah dali otkaz u svojoj maticnoj drzavi, cim su prvi put otisli u Ameriku da bi aktivirali izdavanje GC.

Zato sto kada sam se vratio u Srbiju, nastavio sam da radim posao koji sam pre radio jos nekoliko meseci... a pretpostavljam da ako njima to tako kazem meni ne verujem da ide u prilog na ulasku u drzavu ako oni to cuju (dal mozda oni imaju tu informaciju baz da im ja to kazem, ne znam)... inace, za sada ne idem u smeru da sto pre steknem drzavljanstvo, nego da udjem i ostanem za stalno nakon 7-8 meseci provedenih van USA.

SEEUSAIC
15.03.2017, 16:30
Mogu verovati toj osobi, jer mi je clan porodice, ne bih svakom to poverio naravno.

Razmatram da li je zaista neophodno da prijavljujem zaradu ostvarenu u Srbiji (bez obzira dal cu morati nesto da im doplatim za to ili ne), zanima me da li to rade svi koji nisu odmah dali otkaz u svojoj maticnoj drzavi, cim su prvi put otisli u Ameriku da bi aktivirali izdavanje GC.

Zato sto kada sam se vratio u Srbiju, nastavio sam da radim posao koji sam pre radio jos nekoliko meseci... a pretpostavljam da ako njima to tako kazem meni ne verujem da ide u prilog na ulasku u drzavu ako oni to cuju (dal mozda oni imaju tu informaciju baz da im ja to kazem, ne znam)... inace, za sada ne idem u smeru da sto pre steknem drzavljanstvo, nego da udjem i ostanem za stalno nakon 7-8 meseci provedenih van USA.

Da parafraziramo:

Ako odlucite da prijavite porez, bez obzira na to da li je ukupan iznos prihoda is svih izvora i iz svih zemalja nizi od zakonske granice za prijavu poreza na prihod, onda morate prijaviti i prihod iz Srbije.

Ukoliko odlucite da ne predate prijavu jer su vam prihodi nizi od zakonske granice, onda ne prijavljujete ni jedan ni drugi prihod, ali ako kada se vratite resite da se prijavite za neke od socijalnih programa, moguce je da ne budete kvalifikovani zbog neprijavljivanja poreza.

U svakom slucaju, sveukupni prihodi, iz svih zemalja, podlezu poreskoj regulativi u USA.

Sup.Mod.

markoni
15.03.2017, 17:55
Da parafraziramo:

Ako odlucite da prijavite porez, bez obzira na to da li je ukupan iznos prihoda is svih izvora i iz svih zemalja nizi od zakonske granice za prijavu poreza na prihod, onda morate prijaviti i prihod iz Srbije.

Ukoliko odlucite da ne predate prijavu jer su vam prihodi nizi od zakonske granice, onda ne prijavljujete ni jedan ni drugi prihod, ali ako kada se vratite resite da se prijavite za neke od socijalnih programa, moguce je da ne budete kvalifikovani zbog neprijavljivanja poreza.

U svakom slucaju, sveukupni prihodi, iz svih zemalja, podlezu poreskoj regulativi u USA.

Sup.Mod.

Zanimljivo, znaci tvrdite da treba ili da popunim prijavu za oba prihoda (i u Srbiji i u USA) ili za ni jedan od ta dva prihoda da ne predajem prijavu uopste nikakav dokaz ni za sta do 18. aprila a ni nakon tog datuma...

Kolika je zakonska granica, kada se saberu svi prihodi da se mora prijaviti? (bruto-neto u svim zemljama)

Da li je to jedina sankcija (da nisam podoban za socijalni program) ako uopste ne popunim taj obrazac i ne predam nista do 18. aprila?

I da li je to trajna sankcija ili privremena (na neki period vremena)?

Mogu li zbog toga (ako ne bih popunio) da dovedu u pitanje moj sledeci ulazak u USA ili boravak tamo?

Ja sam planirao da prijavim to sto sam zaradio u Americi, za sta sam dobio w2, dok ovo u Srbiji da ne navodim niti da im spominjem... jer mislim da nije da mi to ide u prilog na ulasku u zemlju posle 7-8 meseci odsustva iz Amerike i rada van Amerike... eto zasto... i jer pretpostavljam (nadam se) da oni nemaju uvid u to da li sam ja radio u nekoj drugoj drzavi ili nisam dok sam bio van US...

Kako vi mislite da mi je najpametnije da uradim?

SEEUSAIC
15.03.2017, 19:07
Zanimljivo, znaci tvrdite da treba ili da popunim prijavu za oba prihoda (i u Srbiji i u USA) ili za ni jedan od ta dva prihoda da ne predajem prijavu uopste nikakav dokaz ni za sta do 18. aprila a ni nakon tog datuma...

Kolika je zakonska granica, kada se saberu svi prihodi da se mora prijaviti? (bruto-neto u svim zemljama)

Da li je to jedina sankcija (da nisam podoban za socijalni program) ako uopste ne popunim taj obrazac i ne predam nista do 18. aprila?

I da li je to trajna sankcija ili privremena (na neki period vremena)?

Mogu li zbog toga (ako ne bih popunio) da dovedu u pitanje moj sledeci ulazak u USA ili boravak tamo?

Ja sam planirao da prijavim to sto sam zaradio u Americi, za sta sam dobio w2, dok ovo u Srbiji da ne navodim niti da im spominjem... jer mislim da nije da mi to ide u prilog na ulasku u zemlju posle 7-8 meseci odsustva iz Amerike i rada van Amerike... eto zasto... i jer pretpostavljam (nadam se) da oni nemaju uvid u to da li sam ja radio u nekoj drugoj drzavi ili nisam dok sam bio van US...

Kako vi mislite da mi je najpametnije da uradim?

Forum ZelenaLutrija nije u poziciji da savetuje i/ili komentarise nicije individualne poreske obaveze - sve podatke mozete pronaci na stranama Publication 54 (https://www.irs.gov/publications/p54/) Tax Guide for U.S. Citizens and Resident Aliens Abroad i Publication 17 (https://www.irs.gov/publications/p17/) Your Federal Income Tax.

Granice prihoda mozete pronaci na ovim linkovima, ili generalno na fotografiji dole.

Da li je to jedina sankcija (da nisam podoban za socijalni program) ako uopste ne popunim taj obrazac i ne predam nista do 18. aprila?
Nase objasnjenje ne spominje nikakve sankcije niti podobnost, jednostavno receno poreska prijava je jedan od dokaza prihoda, mnogi socijalni programi imaju granice za prihode.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=49&pictureid=315

Sup.Mod.

cirapfc
18.03.2017, 21:14
Da podelim svoje iskustvo, posto i dan danas primam platu u Srbiji iako nisam tamo, imao sam nedoumice sta da radim sa prijavom poreza. Prosto, otisao sam u H&R Block, pitao i zavrsio sce tamo. Kako mi je rekla zena koja mi je uradia poresku prijavu, posto sam green card i nisam drzavljanin, ne moram da prijavljujem nista, jer su vec svi porezi placeni u Srbiji. Uradila je to, naplatila 170 dolara (mogao sam i dzabe preko turbo taxa, ali sto je sigurno, sigurno je). Samo me je pitala da li u Srbiji na racunu imam vise od 10.000 usd, a posto nemam rekla je da ne moram nista prijavljivati... Eto toliko, mada i svakom bih posavetovao da ode u neku agenciju i proveri....

SEEUSAIC
19.03.2017, 02:46
Da podelim svoje iskustvo, posto i dan danas primam platu u Srbiji iako nisam tamo, imao sam nedoumice sta da radim sa prijavom poreza. Prosto, otisao sam u H&R Block, pitao i zavrsio sce tamo. Kako mi je rekla zena koja mi je uradia poresku prijavu, posto sam green card i nisam drzavljanin, ne moram da prijavljujem nista, jer su vec svi porezi placeni u Srbiji. Uradila je to, naplatila 170 dolara (mogao sam i dzabe preko turbo taxa, ali sto je sigurno, sigurno je). Samo me je pitala da li u Srbiji na racunu imam vise od 10.000 usd, a posto nemam rekla je da ne moram nista prijavljivati... Eto toliko, mada i svakom bih posavetovao da ode u neku agenciju i proveri....

Zena koja vam je radila prijavu nije u pravu. Obaveze drzavljana i nosioca zelene karte su iste kada su poreske obaveze u pitanju. Takodje, iznos od $10,000 je vezan za "reporting", a ne za oporezivanje. Sa pojedinim zemljama postoji dogovor o umanjenju poreza ili o neoporezivanju, ali Srbija i ostale zemlje iz regiona nisu na tom spisku.

Reporting Foreign Income: Eight Tax Tips From the IRS (https://www.irs.gov/uac/reporting-foreign-income-eight-tax-tips-from-the-irs-1).

IRS - Income from Abroad is Taxable (https://www.irs.gov/businesses/income-from-abroad-is-taxable)

IRS - United States Income Tax Treaties - A to Z (https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z)

Turbo Tax Foreign Income FAQ (https://ttlc.intuit.com/questions/1895445-do-i-need-to-report-foreign-income)

Sup.Mod.

NYCB
21.03.2017, 07:30
Obzirom da nisam ranije to popunjavao (mislim na 1040EZ) ovog puta bih to prepustio nekome kome dovoljno verujem i ko ima vise iskustva s tim da to uradi za mene.

To bih po nj. predlogu uradio u papirnoj formi (formular ima dve strane A4 formata) Ja bih se potpisao na formularu na mestu gde se moram potpisati.

Ali ako bi neko popunjavao online u moje ime (prateci link koji ste postavili), da li bi to taj neko to mogao da uradi za mene online bez mog prisustva? ako sam ja u to vreme u Srbiji a taj neko u USA...

i koji moji dokumenti-podaci- papiri su mu potrebni da to moze da izvede?

Pretpostavljam da nema potrebe da uracunavam zaradu koju sam u medjuvremenu zaradio u Srbiji, jer sam porez na tu zaradu vec platio drzavi Srbiji.. tj. da ja Amerima popunjavam samo za porez na ostvarenu zaradu u Americi...

Markoni, u kojem si gradu/drzavi?
Sve sto imas u Srbiji - ne spominjes. Ono sto imas na W2, to ti je. Prve godine sam na kraju imao zaradjeno oko 12.000 za 6 meseci. posto sam jedini radio (zena i dete uz mene), dobili smo 6.500$ povrata. Neverovatno!!! Ove godine isto,ali sam zaradio vise, iznad linije siromastva smo i dobicemo oko 3.000$. Moj savet - drz se svog W2, odradi sve na TurboTax i Bog da te vidi!!!

markoni
21.03.2017, 16:50
Markoni, u kojem si gradu/drzavi?
Sve sto imas u Srbiji - ne spominjes. Ono sto imas na W2, to ti je. Prve godine sam na kraju imao zaradjeno oko 12.000 za 6 meseci. posto sam jedini radio (zena i dete uz mene), dobili smo 6.500$ povrata. Neverovatno!!! Ove godine isto,ali sam zaradio vise, iznad linije siromastva smo i dobicemo oko 3.000$. Moj savet - drz se svog W2, odradi sve na TurboTax i Bog da te vidi!!!

U Chikagu/Illinoisu sam kada sam u USA.

Pa to meni zvuci prosto nehumano, da na 12.000$ traze povrat 6.500$... cak i da si samac, a kamoli sa porodicom...

koliko sam shvatio, ja treba da dam neke dve prijave sa mojim potpisom do 18-tog aprila ako predajem u papiru, a radi se o federal i na state of illinois.

pretpostavljam da je jedna od te dve prijave (federal i state illinois) na ovom linku https://www.irs.gov/pub/irs-prior/f1040ez--2016.pdf

e sada, na kom linku mogu naci drugu od te dve prijave, koje treba popuniti i potpisati?

SEEUSAIC
21.03.2017, 18:00
Pa to meni zvuci prosto nehumano, da na 12.000$ traze povrat 6.500$... cak i da si samac, a kamoli sa porodicom...



Radi se o "refund" odnosno vracanju novca poreskom obvezniku, ali dosta clanova koristi pogresne izraze ili ne vodi racuna da napisane recenice budu razumljive.

Takodje - nikome se ne skida toliki procenat za doprinose (odbici se obracunavaju na predvidjenu godisnju platu), ali je zbog niskog prihoda, pretpostavljamo, doslo do situacije da je vraceno vise novca nego sto je uplaceno u fond. Razlog tome je najverovatnije EITC (Earned Income Tax Credit (https://www.irs.gov/credits-deductions/individuals/earned-income-tax-credit/eitc-earned-income-tax-credit-questions-and-answers)).

Informativno - taksene forme ne ukazuju na vremenski period kada je prihod ostvaren. Ako je 2016-ta vasa prva kalendarska godina u USA, onda ne morate da komplikujete situaciju dodatno - recimo da prihod u Srbiji moze da bude ostvaren pre nego sto ste se uselili u USA. Naredna kalendarska godine je vec druga prica.

Na sajtu IRS mozete pronaci dovoljno informacija koje ce vam pomoci da ne nasedate na razne prazne price.

Sup.Mod.

markoni
22.03.2017, 10:47
Sad sam cuo od racunovodje da ne moram ni da popunim taksu za ovako mali prihod koji sam ostvario.

kaze da mogu, ali nemam obavezu, jer sam zaradio manje od svakog minimuma, pa drzava treba da mi vrati i tih 40 tak dolara...

mogu da popunim taksu, ali ce me izrada toga kostati isto koliko bih i dobio nazad, mozda i malo vise...

predlozeno mi je da uradim automatsko odlaganje obracuna dok ja ne dodjem tamo, tj. do leta.

sta vi mislite o ovoj situaciji?

ako bi mi vracali, mozda bi mi vratili i neku vecu cifru nego tih 40$???

verovatno cu uraditi automatsko odlaganje obracuna

NYCB
28.03.2017, 08:59
Markoni, izvini druze, ali eto, ja sam seljak koji ne zna da pise razumljive recenice. DOBIO SAM POVRAT je na srpskom duza verzija engleskog "refund",to jest, dobio sam nazad od US 6.500$. Jos jednom se izvinjavam na svojoj nepismenosti i nerazumljivosti.

U svakom slucaju, bez obzira koliko si zaradio, moras odraditi prijavu poreza. TurboTax je besplatan i dobices mnogo vise od 40$ nazad.

SEEUSAIC
28.03.2017, 15:58
Markoni, izvini druze, ali eto, ja sam seljak koji ne zna da pise razumljive recenice. DOBIO SAM POVRAT je na srpskom duza verzija engleskog "refund",to jest, dobio sam nazad od US 6.500$. Jos jednom se izvinjavam na svojoj nepismenosti i nerazumljivosti.

U svakom slucaju, bez obzira koliko si zaradio, moras odraditi prijavu poreza. TurboTax je besplatan i dobices mnogo vise od 40$ nazad.

Ironisanje Vas nece daleko odvesti na ovom Forumu - ako o sebi mislite da ste nepismeni, Vase je pravo da tako razmisljate. U svakom slucaju, korisnik Vas ocigledno nije razumeo, cim je shvatio da je trebalo da platite nazad te pare IRS-u.

Takodje, izjava podebljana u crnom nije tacna. Slika o zaradjenom iznosu nakon kojeg MORA da se prijavi porez je prilozena. Ukoliko poreski obveznik zeli da iskoristi kredite tipa EITC ili ACA (Obamacare), onda treba da prijavi poreze bez obzira na zaradjeni iznos.

Molimo Vas da ne objavljujete dezinformacije, pogotovo na ovako bitnim temama, jer cemo biti prinudjeni da Vas udaljimo sa Foruma.

Sup. Mod.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=49&pictureid=317

markoni
31.03.2017, 00:38
predlozeno mi je da uradim automatsko odlaganje obracuna dok ja ne dodjem tamo, tj. do leta.


sta mislite, da li automatsko odlaganje obracuna samo po sebi moze stvoriti nepozeljne efekte prilikom ulaska u USA?

ja bih porez najverovatnije prijavio licno, ali tek kada budem tamo, a to znaci da bih sada morao da odlozim to za leto, tj. da udjem u USA dok sam u statusu automatski odlozenog obracuna.

NYCB
03.04.2017, 01:57
Ironisanje Vas nece daleko odvesti na ovom Forumu - ako o sebi mislite da ste nepismeni, Vase je pravo da tako razmisljate. U svakom slucaju, korisnik Vas ocigledno nije razumeo, cim je shvatio da je trebalo da platite nazad te pare IRS-u.

Takodje, izjava podebljana u crnom nije tacna. Slika o zaradjenom iznosu nakon kojeg MORA da se prijavi porez je prilozena. Ukoliko poreski obveznik zeli da iskoristi kredite tipa EITC ili ACA (Obamacare), onda treba da prijavi poreze bez obzira na zaradjeni iznos.

Molimo Vas da ne objavljujete dezinformacije, pogotovo na ovako bitnim temama, jer cemo biti prinudjeni da Vas udaljimo sa Foruma.

Sup. Mod.

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=49&pictureid=317

Po Vasoj tabeli, ja nisam morao da prijavljujem nista jer sam bio skoro dyplo ispod granice, a ja uredno prijavio i dobio nazad 6.500$.

OK, u pravu ste.

Ne morate da brinete, sam se udaljavam sa foruma.

markoss
03.04.2017, 03:02
Ja sam za 6 meseci zaradio 36k prosle god i povrat mi je 1800$

SEEUSAIC
03.04.2017, 05:21
Po Vasoj tabeli, ja nisam morao da prijavljujem nista jer sam bio skoro dyplo ispod granice, a ja uredno prijavio i dobio nazad 6.500$.

OK, u pravu ste.

Ne morate da brinete, sam se udaljavam sa foruma.

Naravno da smo u pravu.

Za clana NYCB i ostale koji vode polemike cisto radi vodjenja polemika i da bi se nekako dokazali i pokazali, a ne da bi se doslo do cinjenica: bice udaljen sa Foruma SVAKO ko se prepucava oko zvanicnih objava i zakona americkih sluzbi - USCIS, IRS, Department of State... americki zakoni i propisi su upravo to: zakoni i propisi, a ne necije i svacije misljenje.

Gore je lepo napisano - ne morate da prijavljujete po zakonu do izvesne sume, ali svako ko zeli kredite to treba da uradi. Oko cega i sa kime se vi ovde raspravljate? Sta vam nije jasno?

Sup.Mod.

markoni
08.06.2017, 01:47
kako se inace u Americi vrsi prijava zarade ostvarene u Srbiji ako neko resi da i to prijavi?

Da li treba da donese na uvid u Ameriku platne liste iz Srbije, ili sam usmeno kaze koliko je zaradio, a oni poveruju ili ne poveruju (neto ili bruto)?

Pretpostavljam da ako neko odluci da ne prijavi zaradu ostvarenu u Srbiji, da ne treba nigde da spominje da je radio u Srbiji (prvenstveno da ne spominje na ulazu u USA ako ga policajac pita da li je radio dok je bio van USA, kao ni tokom prijavljivanja godisnjeg dohotka).

mveruovic
08.06.2017, 16:33
Ukoliko platu primas preko racuna, znaju da si ovde imao prilive na racun, imaju pristup svim racunima od mislim 2013.

markoni
09.06.2017, 17:11
Ukoliko platu primas preko racuna, znaju da si ovde imao prilive na racun, imaju pristup svim racunima od mislim 2013.

Odkud sad taj podatak da imaju pristup svim racunima, prvi put cujem da imaju uvid u sve racune sirom Sveta?

mada sam nacuo da ako je zarada ispod neke cifre, nismo ni u obavezi da je prijavljujemo (ako je premala po njihovim kriterijumima).

Dal treba da im ponesem platne listice iz srbije ako prijavljujem ovudasnju zaradu ili im samo usmeno kazem bez "papirnih" dokaza, tj kazem "Zaradio sam toliko i toliko"

pretpostavljam bruto zarada se prijavljuje (ili neto)?

mveruovic
09.06.2017, 22:30
2013. godine je Inteza poslala svim korisnicima da po nekom sporazumu bla bla bla IRS ima uvid u racune i da ce se provere odnositi na ljude koji imaju US drzavljanstvo ili dvojno. Ako zivis u inostranstvu 330 dana godisnje i imas prebivaliste, ne placas nista ako zaradjujes manje od 100 000$.
Ti prijavljujes na rec, ali svakako mogu da te "izvuku" za proveru podataka.
Mislim da nam je ovaj lik sto je popunjavao stavio bruto platu.

markoni
11.06.2017, 14:46
2013. godine je Inteza poslala svim korisnicima da po nekom sporazumu bla bla bla IRS ima uvid u racune i da ce se provere odnositi na ljude koji imaju US drzavljanstvo ili dvojno. Ako zivis u inostranstvu 330 dana godisnje i imas prebivaliste, ne placas nista ako zaradjujes manje od 100 000$.
Ti prijavljujes na rec, ali svakako mogu da te "izvuku" za proveru podataka.
Mislim da nam je ovaj lik sto je popunjavao stavio bruto platu.

Pa ja nemam US drzavljanstvo, samo GC imam...

tokom prve godine mog GC statusa cu biti u van Amerike oko 300 dana... tih 300 dana nisam non stop bio u Srbiji...

Obzirom da sam proveo veci deo godine u Srbiji, imao sam Srpski prihod... a to je bilo bruto manje od 10 000$...

I ne primam preko banke Intesa platu, nego preko Komercijalne...

mveruovic
11.06.2017, 21:52
Pa ja nemam US drzavljanstvo, samo GC imam...

tokom prve godine mog GC statusa cu biti u van Amerike oko 300 dana... tih 300 dana nisam non stop bio u Srbiji...

Obzirom da sam proveo veci deo godine u Srbiji, imao sam Srpski prihod... a to je bilo bruto manje od 10 000$...

I ne primam preko banke Intesa platu, nego preko Komercijalne...

Kakve veze ima preko koga primas platu, naveo sam primer jer smo u Intezi imali racun. Svuda imaju pristup.
Raspitaj se sta i kako, ali vazi i za one koji su nosioci zelene karte, a sprazum se mislim zvao FATCA

markoni
17.06.2017, 12:23
Znaci ovako, suma sumarum:

Pametnije je ipak prijaviti i prihode iz Srbije, koji su ostvareni od datuma pocetka statusa Permanent Resident-a,(tj. prvog ulaska u Ameriku, ne pre tog datuma), jer su ionako toliko mali za Americke standarde, da nece traziti povracaj novca, tj. nista ne kosta...

Ali ako nekad uzmu da izkontrolisu-provere prilive za tu godinu, mogu pronaci neprijavljen dohodak iz npr. Srbije i tu se moze imati problema... ali ako se prijavi, to me nista ne kosta, a nema mogucnosti da se ima problem po tom pitanju nekad u buducnosti...

Znaci ne traze papirne dokaze-platne listice, nego unesu podatke na moju rec... kako sam shvatio, prijavljujem bruto plate (znaci ono sto mi je leglo na ruke-neto, plus ono sto je islo za doprinose, penziono itd... tj. sto mi nije leglo na ruke plus cena mesecne markice za javni prevoz npr. koja mi je uplacivana od firme u kojoj radim..)

Pretpostavljam da ako na nekom racunu (racunima) na kojima imam neki novac koji je tu stajao pre datuma mog prvog ulaska u US, tj. pre pocetka mog statusa nosioca zelene karte, taj novac ne prijavljujem, nije legao na moj racun za vreme mog statusa permanent residenta, vec datira od pre tog datuma, ali stoji na tom racunu i ja ga nisam dirao niti sa njim radio nista... znaci to ne prijavljujem iako je na racunu...

markoni
19.06.2017, 16:38
Znaci ovako, suma sumarum:

Pametnije je ipak prijaviti i prihode iz Srbije, koji su ostvareni od datuma pocetka statusa Permanent Resident-a,(tj. prvog ulaska u Ameriku, ne pre tog datuma), jer su ionako toliko mali za Americke standarde, da nece traziti povracaj novca, tj. nista ne kosta...

Ali ako nekad uzmu da izkontrolisu-provere prilive za tu godinu, mogu pronaci neprijavljen dohodak iz npr. Srbije i tu se moze imati problema... ali ako se prijavi, to me nista ne kosta, a nema mogucnosti da se ima problem po tom pitanju nekad u buducnosti...

Znaci ne traze papirne dokaze-platne listice, nego unesu podatke na moju rec... kako sam shvatio, prijavljujem bruto plate (znaci ono sto mi je leglo na ruke-neto, plus ono sto je islo za doprinose, penziono itd... tj. sto mi nije leglo na ruke plus cena mesecne markice za javni prevoz npr. koja mi je uplacivana od firme u kojoj radim..)

Pretpostavljam da ako na nekom racunu (racunima) na kojima imam neki novac koji je tu stajao pre datuma mog prvog ulaska u US, tj. pre pocetka mog statusa nosioca zelene karte, taj novac ne prijavljujem, nije legao na moj racun za vreme mog statusa permanent residenta, vec datira od pre tog datuma, ali stoji na tom racunu i ja ga nisam dirao niti sa njim radio nista... znaci to ne prijavljujem iako je na racunu...

Molim ako neko ko je upoznat sa ovim cinjenicama potvrdi ili negira moje citirane zakljucke, da znam da li sam u pravu ili nisam.

markoss
19.06.2017, 18:22
Uzmi lepo zovi ambasadu americku kad si toliko zapeo da prijavis sve prihode i imas nedoumicu oko toga. Pitaj ih sta ti nije jasno jer ovde ne dobijas odgovor

kuki
25.09.2017, 00:29
A ako neko ni ne prijavi uopste prihode, koji su npr. ispod svakog minimuma po americkim kriterijumima (mislim bruto dosta manji od 10000$).

Da li treba da ocekuje neku novcanu kaznu ili neku drugu vrstu kazne?

Ili mozda moze da prodje i bez ikakve kazne?

Ggaga
03.01.2018, 14:27
Pozdrav svima! Da li se neko od clanova udubljivao u novi poreski zakon koji je nedavno usvojen i koje su glavne izmene tj. posledice? Kako sam razumela nije bas tacna Trumpova propaganda da su porezi znacajno manji posebno jer su ukinute mnoge tax deduction. Da li znate kako ce se odraziti na nas buduce sveze imigrante?

damagon
21.02.2019, 15:04
Cudi me da niko ne pise na ovu temu...

Mene zanima sledece:
Ja sam bio na mesec dana da zavrsim papirologiju sve sto je trebalo, nista nisam radio ni u US niti u Srb, da li trebam da "file taxes"?

Koliko sam razumeo lice koje ne ostvari prihod do neke granice ne treba nista tu da dira?
Kopka me to jer je krajnji rok 15. april, vrlo verovatno je da cu se ja vratiti u US negde oko tog datuma , verovatno oko 10. aprila pa da eventualno nemam problema pri ulasku

Takodje sam popunio neki upitnik na IRS-ovom sajtu i kao odgovor sam dobio da ne bi trebao nista da radim, nadam se da neko ima slicno iskustvo da podeli ...

Svenson
22.02.2019, 02:46
Moj drug je pre desetak dana pogledao koliko mu je duzna drzava :grin:
Saznao je da ove godine dobija manje para nego prosle zato sto su ukinute neke poreske olaksice. Naravno, nije bio sretan.

Na CNN-u su objavili da Amazon ima profit od $12 milijardi i da ne treba da plati federal tax. Eto kuda su otisle pare mog druga. :smrc:

Naravoucenije: Sto vise para imate, manje cete placati porez.:obrva:

P.S. Da li neko ima ideju kako da se obogatim do kraja godine? :naughty:

uran
22.02.2019, 03:14
ne treba mesati personal income tax (ti tvoj drug Bezos ja Trump) i corporate tax (Amazon, TI, Chevron...) :book:

Jorda
22.02.2019, 03:17
Mislim da je limit $10000 - ako je ispod toga u godini ne mora se fajluje.

mveruovic
22.02.2019, 04:16
Moj drug je pre desetak dana pogledao koliko mu je duzna drzava :grin:
Saznao je da ove godine dobija manje para nego prosle zato sto su ukinute neke poreske olaksice. Naravno, nije bio sretan.

Na CNN-u su objavili da Amazon ima profit od $12 milijardi i da ne treba da plati federal tax. Eto kuda su otisle pare mog druga. :smrc:

Naravoucenije: Sto vise para imate, manje cete placati porez.:obrva:

P.S. Da li neko ima ideju kako da se obogatim do kraja godine? :naughty:



Mozda ti je drugar zaradio i vise para od prosle godine. Neke olaksice su ukinute, ali su i smanjene takse federalne i hvala Bogu ukinuli su idiotsku odredbu da se placaju penali ako nemas zdravstveno osiguranje.



Da, 10 ili 12 hiljada je minimum za podnosenje takse.

Dukeduki
22.02.2019, 07:08
Mozda ti je drugar zaradio i vise para od prosle godine. Neke olaksice su ukinute, ali su i smanjene takse federalne i hvala Bogu ukinuli su idiotsku odredbu da se placaju penali ako nemas zdravstveno osiguranje.



Da, 10 ili 12 hiljada je minimum za podnosenje takse.

Jel to zaista ukinuto za penale?, ja sam podneo kod knjigovodj sve papire pa cekam a za to nisam siguran, hvala na odgovoru.

Svenson
22.02.2019, 07:11
ne treba mesati personal income tax (ti tvoj drug Bezos ja Trump) i corporate tax (Amazon, TI, Chevron...) :book:

Pokusao sam malo da zakuvam protiv Bezosa :naughty:

Mada, mislim da je blize istini da je zaradio vise para, ali nece da prizna. Evropski mentalitet. Ne govoris nikome koliko si zaradio. :;D:

uran
22.02.2019, 08:09
sto se tice Bezosa i Amazona, yeah baby to je PR suicide...

Mozda je upao u klopku slucajno jer se masa polako priprema na cepanje Amazona na osnovu antimonopola. I Trump je to najavio. Predvidjanja su da ce ukoliko se ostavi Amazon da radi ovim tempom za samo 3 godina Bezos otici sa 150 mlrdi na 300 mlrd. :bravo:

A mozda Bezosa jednostavno liboracku pa se zeza dok jos moze... :obrva:

mveruovic
22.02.2019, 09:59
Jel to zaista ukinuto za penale?, ja sam podneo kod knjigovodj sve papire pa cekam a za to nisam siguran, hvala na odgovoru.

Vazi tek za taksu od 2019. godine tj onu koja se bude popunjavala sl godine

uran
22.02.2019, 11:09
prvih $12,000 je tax exempted u svakom slucaju : :drool:

damagon
22.02.2019, 16:09
Citao sam i ja o tome da se menja nesto, ali nisam najbolje razumeo,

Svakako, hvala svim na odgovoru :beer:

3put
24.02.2019, 22:06
U vezi takse,
evo ja fajlovao za 2018 godinu, iako nisam radio punu celu godinu i imao sam manje od 10000$ zaradu za tu godinu, poslao sam preko TurboTax online popunjavao podatke iz W-2 koji sam dobio iz firme, krajem januara i posle 2 nedelje mi javili da mi je odobren return a pare mi legle na rachun vec sredinom februara, bash prijatno iznenadjenje.

damagon
25.02.2019, 07:21
Ja nista nisam radio u US, samim tim nisam dobio svoj prvi cek jos uvek, kamo li w2 obrazac , tako da ono racunam da 99% ne trebam tu nista da diram

nemanjaq
05.03.2019, 08:00
Ja nista nisam radio u US, samim tim nisam dobio svoj prvi cek jos uvek, kamo li w2 obrazac , tako da ono racunam da 99% ne trebam tu nista da diram

Mislim da ako nisi ostvario nikakav prihod (ne računa se samo zarada/plata, već bilo koji prihod), nema nikakve potrebe da podnosiš "tax return". Svakako proveri.

Takođe, proveri i oko zdravstvenog osiguranja šta da radiš jer mislim da postoje penali ako nisi bio osiguran. Nadam se da ih nećeš plaćati.

Puno sreće u nalaženju posla!

Inače, servis TurboTax je odličan ako imate jednostavnu situaciju oko poreza, npr. W-2 za oba supružnika, ništa preko $24000 za dodatno oslobođenje od poreza i sl. Postoji i besplatna verzija, a sa dosta njihovih usluga se plaća oko $60 (dostupnost poreske prijave non-stop, potpuna podrška u slučaju revizije poreske prijave i sl.).
Hvala mnogo na preporuci @3put

Makica@
11.03.2019, 21:47
Drustvo,ja htela da vas pitam takodje. Za skoro 9 meseci promenila sam 4 posla (mnogo hehe 🙄) i iz svake firme su mi stigli W-4 obrazci (jos uvek nisam popunila za tax return,rok je 15.April) E sada,kako sam se ja raspitala i najbolja solucija je da se konsultuje advokat. U Bostonu mogu da se urade tax return za od 40$ do 80$ (za celu papirologiju),i mislim da ako nemate jos uvek (healt inssurance) necete da placate penale. Inace takse za Boston su ogromne (treci po redu grad u celoj Usa). Prvi je San Francisko,Njujork,Boston etc. Mislim da sam napisala negde. Federal tax je 25% a state tax je 5% (ili obrnuto) 🤔 Pozdrav dragi ljudi :1072:

SRBghost
12.03.2019, 04:59
Ja sam radio sa TurboTax ove godine. Platio sam isto koliko i agenciju prosle godine, a dobio manje da platim. 2 W-2 za zenu i mene i 3 1099. Na sve to ja radim u jednoj a zivim u drugoj drzavi (NY/NJ) i opet je bilo prilicno lako. Preporucujem TurboTax, pogotovo ako je situacija cista (rad i prebivaliste u istoj drzavi).

Samo da dodam, ako niste bili pokriveni sa health - placa se penal, i to solidan:

https://www.medmutual.com/For-Individuals-and-Families/Health-Insurance-Education/Health-Insurance-Basics/Penalty-Estimator.aspx

mveruovic
12.03.2019, 21:08
Drustvo,ja htela da vas pitam takodje. Za skoro 9 meseci promenila sam 4 posla (mnogo hehe 🙄) i iz svake firme su mi stigli W-4 obrazci (jos uvek nisam popunila za tax return,rok je 15.April) E sada,kako sam se ja raspitala i najbolja solucija je da se konsultuje advokat. U Bostonu mogu da se urade tax return za od 40$ do 80$ (za celu papirologiju),i mislim da ako nemate jos uvek (healt inssurance) necete da placate penale. Inace takse za Boston su ogromne (treci po redu grad u celoj Usa). Prvi je San Francisko,Njujork,Boston etc. Mislim da sam napisala negde. Federal tax je 25% a state tax je 5% (ili obrnuto) 🤔 Pozdrav dragi ljudi :1072:

To radi racunovodja ili knjogovodja ne advokat, ali svakako za nekog ko nikad nije radio je dobro za prvi put da se uzme i nije skupo u odnosu na aplikacije. A za Boston, nema lokalnu taksu ako sam dobro video, placas samo federalnu i state, state nije velika i 5.1% a federalna ako si single 12% placas za iznos do 38000$.

uran
13.03.2019, 21:32
koliko ja znam W-4 obrazac je ono sto potpisujes poslodavcu i prakticno ga ovlascujes da u tvoje ima zadrzava iznos taxi tj da ih uplacuje u tvoje ime.

U svakom slucaju makar za prvi put dobro je otvoriti se malo i platiti strucnjaka da ti sve odradi.

Sigurno je da forum ne moze da ti da definitivan odgovor vec samo neke smernice ili iskustva ali konkretno OBRATI SE PROFESIONALCU. :book:

Ggaga
22.03.2019, 16:27
Da li je neko imao situaciju da nije mogao da koristi $24000 deduction (married fillinfg jointly) jer nije bio u USA celu godinu tj. dosao polovinom godine ili kasnije tj da je morao da prijavi i prethodna primanja pre ulaska u USA zbog toga?

Dobila sam ovakav odgovor na Turbotaxu:

If you were only a resident for part of the year, you are considered dual-status taxpayers (part year nonresident, part-year residents). You can only file a full year married filing jointly return if you make an election to do so. You will need to declare your worldwide income for 2018.
To make this election, please see the attached, page 8 Section titled Choosing Resident Alien Status. You will need to write this election on paper and attach it to your return. You will need to print and file your return. You cannot e-file. You will both need to sign the election and your return. As you cannot e-file your federal return, you also will not be able to e-file your state return (if you have to file one).
Dodatno obrazlozenje: As you are a green card holder you can choose to file as a full-year resident in TurboTax without the election (declaring your worldwide income for the calendar year 2018). However, if you sold a property or received income you do not want to have taxed in the US, you will need to file a dual-status return. If you file as full-year residents, you can utilize the foreign tax credit to help offset double taxation. If you file dual status, you will have to file married filing separately and you would not be allowed the standard deduction which for married filing jointly is $24,000. You will just need to make a decision on which way you want to file."

Takodje da li je neko prijavljivao racune/novac koji ima u van Usa tj u Srbiji?

uran
22.03.2019, 20:30
Da li je neko imao situaciju da nije mogao da koristi $24000 deduction (married fillinfg jointly) jer nije bio u USA celu godinu tj. dosao polovinom godine ili kasnije tj da je morao da prijavi i prethodna primanja pre ulaska u USA zbog toga?

Dobila sam ovakav odgovor na Turbotaxu:

If you were only a resident for part of the year, you are considered dual-status taxpayers (part year nonresident, part-year residents). You can only file a full year married filing jointly return if you make an election to do so. You will need to declare your worldwide income for 2018.
To make this election, please see the attached, page 8 Section titled Choosing Resident Alien Status. You will need to write this election on paper and attach it to your return. You will need to print and file your return. You cannot e-file. You will both need to sign the election and your return. As you cannot e-file your federal return, you also will not be able to e-file your state return (if you have to file one).
Dodatno obrazlozenje: As you are a green card holder you can choose to file as a full-year resident in TurboTax without the election (declaring your worldwide income for the calendar year 2018). However, if you sold a property or received income you do not want to have taxed in the US, you will need to file a dual-status return. If you file as full-year residents, you can utilize the foreign tax credit to help offset double taxation. If you file dual status, you will have to file married filing separately and you would not be allowed the standard deduction which for married filing jointly is $24,000. You will just need to make a decision on which way you want to file."

Takodje da li je neko prijavljivao racune/novac koji ima u van Usa tj u Srbiji?

ne razumem sta je tvoje pitanje kad su ti sve lepo objasnili ?

nemanjaq
24.03.2019, 08:13
Da li je neko imao situaciju da nije mogao da koristi $24000 deduction (married fillinfg jointly) jer nije bio u USA celu godinu tj. dosao polovinom godine ili kasnije tj da je morao da prijavi i prethodna primanja pre ulaska u USA zbog toga?

Dobila sam ovakav odgovor na Turbotaxu:

If you were only a resident for part of the year, you are considered dual-status taxpayers (part year nonresident, part-year residents). You can only file a full year married filing jointly return if you make an election to do so. You will need to declare your worldwide income for 2018.
To make this election, please see the attached, page 8 Section titled Choosing Resident Alien Status. You will need to write this election on paper and attach it to your return. You will need to print and file your return. You cannot e-file. You will both need to sign the election and your return. As you cannot e-file your federal return, you also will not be able to e-file your state return (if you have to file one).
Dodatno obrazlozenje: As you are a green card holder you can choose to file as a full-year resident in TurboTax without the election (declaring your worldwide income for the calendar year 2018). However, if you sold a property or received income you do not want to have taxed in the US, you will need to file a dual-status return. If you file as full-year residents, you can utilize the foreign tax credit to help offset double taxation. If you file dual status, you will have to file married filing separately and you would not be allowed the standard deduction which for married filing jointly is $24,000. You will just need to make a decision on which way you want to file."

Takodje da li je neko prijavljivao racune/novac koji ima u van Usa tj u Srbiji?

Ovo je bilo naše iskustvo.

Dok sam popunjavao poresku prijavu na TurboTax, bilo je sve vrlo jednostavno - pitanje, odgovor. Doduše, i naša situacija je bila jednostavna - dva W-2 obrasca i kraj.

Što se tiče poreskog odbitka, bilo je pitanje da li smo imali i da li možemo da opravdamo veće rashode od nominalnih $24.000 (kupovina stana, školovanje dece, troškovi lečenja i sl.). Mislim da oni svakako računaju $24.000 za zajedničku prijavu supružnika.

Takođe, nakon jedne grupe pitanja je izašla i potvrda da ne moramo da platimo "penal" koji plaćaju osobe koje nisu imale zdravstveno osiguranje.

Od kada smo dobili stalni boravak u SAD, mi nismo ostvarili nikakav prihod nigde van SAD. Ovo opet pojednodavljuje našu situaciju jer sa stalnim boravkom u SAD, IRS-u morate prijaviti sve prihode koje ste bilo gde ostvarili.

I takođe, u SAD smo bili svega par meseci prošle godine, 4+.

Nadam se da Vam naše iskustvo može pomoći.

damagon
10.01.2020, 13:03
Koliko znam ukoliko kod nekog poslodavca zaradimo do 600$ nismo u obavezi da placamo takse na taj novac?

Meni ce ovo biti prvi put da radim takse, i nekako sam sav preplasen zbog toga...

Upravo mi je stigao mejl od ketering kompanije za koju sam odradio nekoliko evenata(iznos nije prelazio 600$) da im dostavim adresu na koju ce mi poslati 1099 form

Dodatno mi otezava stvar to sto trenutno nisam u americi.

Da li je neko sam fajlovao takse preko turbotaxa ili nekog drugog servisa? Ili je ipak najsigurnija varijanta platiti knjigovodju?

PearCookie
10.01.2020, 14:53
Koristila sam TurboTax, Sprintax i Glacier Tax Prep. Doduše, sve dok sam bila student i non-resident alien. Ali verujem da makar TurboTax ima i opciju za rezidente. Softveri se lako koriste, upisujete svoje podatke i podatke sa formulara koje dobijete na poslu, odštampa se, pošalje i gotovo. Nisam skroz sigurna, čini mi se da rezidenti imaju mogućnost da podnesu prijavu onlajn, što je još pogodnije.

aleksandarzz
11.01.2020, 19:59
Koliko znam ukoliko kod nekog poslodavca zaradimo do 600$ nismo u obavezi da placamo takse na taj novac?


Obavezno je prijaviti svaki dolar koji je zaradjen. Ukoliko je zarada u toku godine manja od $600, onda poslodavac nije u obavezi da ti izda 1099 ili W2. U tom slučaju je vrlo verovatno da nikad niko ni neće provaliti da si "utajio" porez u iznosu od $5.68 ili $0.00 ili tako nekako. Ukoliko si zaradio manje od $12000, onda uopšte ne moraš da prijavljuješ takse.
Mislim da vecina svežih emigranata može da odradi to samostalno ili da traži što jeftinijeg knjigovodju, jer je malo verovatno da će neko posle godinu-dve koristiti "itemized deduction" ili imati neke druge komplikovane stvari. Uglavnom je to prepisivanje W2 ili 1099 i čekiranje ispravnih opcija radi ostvarivanja kredita.

damagon
13.01.2020, 01:16
Zahvaljujem na odgovoru, buduci da cu se verovatno marta vratiti u usa nadam se da me nece dirati zbog toga na PoE

aleksandarzz
13.01.2020, 04:45
Rok za prijavu je 15.04. tako da sigurno nemas zasto da brines ako dolazis u martu

S a l e
20.02.2020, 06:33
Oni koji su stigli u toku 2019... bez obzira sto niste zaradili valjda preko 12000... prijavite taxe sami na turbotax i vratice vam federal i to sve ide online.

Za Illinois ne vrate kompletan state (jer nisi bio u toku cele godine)... i predaje se na papiru. Ali to sve sredite na turbotax.

Dovlagreeeen
28.03.2020, 18:43
Postovani forumasi molim Vas za pomoc.
Iznecu moju situaciju pa ako neko moze da mi pomogne.
Pokusao sam da nadjem odgovor ali nisam uspeo, inace forum je neiscrpan izvor informacija:bravo:
Usa administracija je naime odlozila prijavu income tax do 15.7. Ali i pored toga imam neke nedoumice.
Ja i supruga smo odradili activation trip u junu 2019. S obzirom da je za decu izdavanje vize odlozeno u prvom momentu, s njima smo isti activation trip imali krajem januara 2020. S obzirom na komplikovanu porodicnu situaciju, gde sam ja trebao da sada idem za USA i slozim i namestim zivot pre njihovog dolaska, a s obzirom na trenutnu situaciju sa Covid 19, sve je to odlozeno za jesen, nadam se da ce se sve smiriti, da imam prostora neki period pre dolaska mojih da se stabilizujem i kako vec sve ide, a da oni dodju bez rizika po status.
Ono sto me interesuje, s obzirim da smo supruga i ja aktivirali status polovinom 2019 godine ali nismo nista radili i USA, da li treba da prijavljujemo income tax ili bilo sta, prosto ne znam da li treba da prijavljujemo prihod koji smo ostvarili u Srbiji od kada smo postali LPR ili jednostavno nista ne raditi. Molim za one koje imaju saznanja na ovu temu da podele ovde ili private poruku svejedno. Hvala puno svima koji dele korisne informacije i cuvajte se svi sto se kaze. Srdacan pozdrav

Svenson
28.03.2020, 20:28
Postovani forumasi molim Vas za pomoc.
Iznecu moju situaciju pa ako neko moze da mi pomogne.
Pokusao sam da nadjem odgovor ali nisam uspeo, inace forum je neiscrpan izvor informacija:bravo:
Usa administracija je naime odlozila prijavu income tax do 15.7. Ali i pored toga imam neke nedoumice.
Ja i supruga smo odradili activation trip u junu 2019. S obzirom da je za decu izdavanje vize odlozeno u prvom momentu, s njima smo isti activation trip imali krajem januara 2020. S obzirom na komplikovanu porodicnu situaciju, gde sam ja trebao da sada idem za USA i slozim i namestim zivot pre njihovog dolaska, a s obzirom na trenutnu situaciju sa Covid 19, sve je to odlozeno za jesen, nadam se da ce se sve smiriti, da imam prostora neki period pre dolaska mojih da se stabilizujem i kako vec sve ide, a da oni dodju bez rizika po status.
Ono sto me interesuje, s obzirim da smo supruga i ja aktivirali status polovinom 2019 godine ali nismo nista radili i USA, da li treba da prijavljujemo income tax ili bilo sta, prosto ne znam da li treba da prijavljujemo prihod koji smo ostvarili u Srbiji od kada smo postali LPR ili jednostavno nista ne raditi. Molim za one koje imaju saznanja na ovu temu da podele ovde ili private poruku svejedno. Hvala puno svima koji dele korisne informacije i cuvajte se svi sto se kaze. Srdacan pozdrav

Idi na sajt IRS i posalji mejl na adresu koju nadjes tamo.
Kao LPR moras da prijavis porez, a sta ces napisati.. E to oni znaju najbolje. I pozuri ne cekaj juli mesec

Dovlagreeeen
29.03.2020, 00:41
Hvala puno Svensone na odgovoru, to je opcija svakako.
Ako neko ima jos neki predlog ili je bio u situaciji da u prvoj godini za koju treba popunjavati tax obrasce, ima situaciju kao ja, da je samo imao activation trip neka pise sta je radio, kako je popunjavao. Ako mozete podelite iskustvo ovde.
Srdacan pozdrav.

mveruovic
29.03.2020, 01:19
Nema sta da zuris, u tvom slucaju taksu ces da popunis za par minuta.
Ako nista bas nisi radio nisi u obvezi da popunis taksu, ali zbog sebe to uradi da imas. To sto si zaradio u Srb ne prijavljujes jer nisi bio poreski obveznik u US, ako ti je lakse mozes da pozoves Easy Tax Store iz Novog Sada, nas covek radi porez zove se Petar. Sigurno ce ti odgovoriti na pitanja bolje od IRSa, jer kad IRS zoves oni pojma nemaju za takve situacije.

aleksandarzz
29.03.2020, 01:37
Ono sto me interesuje, s obzirim da smo supruga i ja aktivirali status polovinom 2019 godine ali nismo nista radili i USA, da li treba da prijavljujemo income tax ili bilo sta, prosto ne znam da li treba da prijavljujemo prihod koji smo ostvarili u Srbiji od kada smo postali LPR ili jednostavno nista ne raditi. Molim za one koje imaju saznanja na ovu temu da podele ovde ili private poruku svejedno. Hvala puno svima koji dele korisne informacije i cuvajte se svi sto se kaze. Srdacan pozdrav
Što se tiče IRS-a, nema potrebe da prijavljujete išta jer niste zaradili dovoljno da morate da prijavljujete taxe. A ako vam je zarada $0.00, onda sigurno niste ni platili ništa, pa nećete imati ni povraćaj.
Na vašem mestu, ja bi ipak odradio prijavu samo iz jednog razloga. Vrlo često se traže poreske prijave za par godina unazad, kako bi ostvarili neka prava. Ponekad nije ni bitno šta piše na njima, ali olakšava život da ih imate.

Dovlagreeeen
29.03.2020, 03:13
Hvala puno mveruovic, aleksandarzz...
Tako sam i ja razmisljao, da ce trebati mozda za nesto, ali uvek je lakse kad dobijes jos necije misljenje:grin:
Jedino jos tak deo oko prihoda koje sam ostvario u Srbiji od momenta kada sam LPR taj deo ne znam da li cackati iako je ispod te granice 12k, iliti 24k u mom slucaju kada racunam prihode zajedno sa suprugom. Za to cu jos videti sta cu, neki kazu da treba drugi da ne treba, verovatno cu morati da saljem mail IRS.
Pozdrav, jos jednom hvala

damagon
29.03.2020, 03:33
Ja cu napisati moje iskustvo...

Ja sam imao activation trip 2018. godine , proveo mesec dana u Americi, nisam nista radio. Nakon toga ulazimm 2019. godine maja i radim oko 6 meseci.

I ja sam imao slicna pitanja vezano za takse, jer nisam znao sta treba da radim.

Kada odes na sajt IRS-a postoji neki odeljak za kviz ili tako nesto, tu prolazis kroz 20ak pitanja (toliko je bilo u mom slucaju) i na kraju dobijes odgovor da li trebas da fajlujes takse ili ne.

Koliko sam ja razumeo cak i ako radis u toku godine, a ukoliko su tvoja primanja ispod poverty line (12 ili 14k ne secam se tacno) nisi u obavezi da fajlujes takse.

Sto se tice rada u Srbiji tu vec nemam iskustva.

Meni je bilo cimanje za tu 2018. godinu jer nisam znao sta i kako, ali niko me nikad nista nije pitao posle 2019. pri ulasku u USA, takodje nikakva posta mi nije stizala relevantno za takse i IRS, tako da nadam se da je to ok

mveruovic
29.03.2020, 07:48
Ako zaradis manje od 10-12 hiljada nisi u obavezi da podneses prijavu ali je u tvom interesu da to uradis da bi dobio pare nazad koje su odvajali za porez dok si radio.

aleksandarzz
29.03.2020, 16:00
Koliko sam ja razumeo cak i ako radis u toku godine, a ukoliko su tvoja primanja ispod poverty line (12 ili 14k ne secam se tacno) nisi u obavezi da fajlujes takse.

Nema taj iznos nikakve veze sa poverty line. Cifra je jednaka iznosu standardne dedukcije. Za 2019.g. je $12.200 za single tj. $24.400 za bračne parove. Kad se obračunava koliko se duguje državi za celu godinu, prvo se od ukupne zarade oduzme standardna dedukcija, a ono što ostane je osnovica po kojoj se odredjuje koliko si dužan. Svako ko zaradi manje će nakon oduzimanja dobiti negativan broj pa će i procenat biti negativan, tj. dugovaće tačno $0.00. Iz tog razloga ne postoji obaveza da se prijavljuju taxe. Sa druge strane, ako je prilikom isplate zarade oduziman neki iznos, onda treba prijaviti taxe jer će se taj iznos vratiti.

kdragan77
18.11.2020, 14:35
Nema taj iznos nikakve veze sa poverty line. Cifra je jednaka iznosu standardne dedukcije. Za 2019.g. je $12.200 za single tj. $24.400 za bračne parove. Kad se obračunava koliko se duguje državi za celu godinu, prvo se od ukupne zarade oduzme standardna dedukcija, a ono što ostane je osnovica po kojoj se odredjuje koliko si dužan. Svako ko zaradi manje će nakon oduzimanja dobiti negativan broj pa će i procenat biti negativan, tj. dugovaće tačno $0.00. Iz tog razloga ne postoji obaveza da se prijavljuju taxe. Sa druge strane, ako je prilikom isplate zarade oduziman neki iznos, onda treba prijaviti taxe jer će se taj iznos vratiti.
Mene interesuje ovo oko ove standardne dedukcije, sta u nju ulazi?
Ako je 24,400$ da li se u ovo racuna i kamata na kucu koja je deductible, razne donacije itd

aleksandarzz
18.11.2020, 23:42
Mene interesuje ovo oko ove standardne dedukcije, sta u nju ulazi?
Ako je 24,400$ da li se u ovo racuna i kamata na kucu koja je deductible, razne donacije itd

Mozes da biras - standard ili itemized deduction.
Ako odaberes standard onda je $24.800 (za 2020) i ne racuna ti se nista drugo. Ako odaberes itemized, onda kreces od nule pa u igru ulaze kamate na mortgage, PMI kamata, property tax, donacije, medicinski troskovi... Najcesce je standard bolji jer se sa itemized tesko stize do veceg iznosa.

Svenson
19.11.2020, 01:29
Mozes da biras - standard ili itemized deduction.
Ako odaberes standard onda je $24.800 (za 2020) i ne racuna ti se nista drugo. Ako odaberes itemized, onda kreces od nule pa u igru ulaze kamate na mortgage, PMI kamata, property tax, donacije, medicinski troskovi... Najcesce je standard bolji jer se sa itemized tesko stize do veceg iznosa.

Ja sam za proslu godinu odabrao "standard deduction". Kad sam se sabrao, video sam da mi je tako bolje.

mveruovic
19.11.2020, 02:45
Ko zaradjuje do 100-120 000$ 99% ce imati standard, nema sanse da neko moze da nabije preko 25 000$ kamate na kucu, donacije i ostalih stvari u normalnim okolnostima, ne racunajuci neku ludacku operaciju. Dobra stvar za bolnicke troskove ili uopste zdravstvene uzeti FSA pred pocetak nove godine ako poslodavac nudi, jer su neoporezovane pare koje se trose, i ustedi se sigurno 15% kad se sve sracuna fica, federal i state.

kdragan77
19.11.2020, 14:13
Ko zaradjuje do 100-120 000$ 99% ce imati standard, nema sanse da neko moze da nabije preko 25 000$ kamate na kucu, donacije i ostalih stvari u normalnim okolnostima, ne racunajuci neku ludacku operaciju. Dobra stvar za bolnicke troskove ili uopste zdravstvene uzeti FSA pred pocetak nove godine ako poslodavac nudi, jer su neoporezovane pare koje se trose, i ustedi se sigurno 15% kad se sve sracuna fica, federal i state.
Sigurno cu imati oko 20k samo kamate na mortgage i to je sve deductible. Najvise pitam da ne idem u taj visi prag oporezivanja .
Taxable Income (Married Filing Jointly)

10%=Up to $19,750
12% =$19,751 to $80,250
22% =$80,251 to $171,050
24% =$171,051 to $326,600

10%=1975$
12%=7200$
Ukupno = 9175$
Meni je neki cilj da platimo samo u ova dva tax bracket a da odemo ispod toga sa mortgage deduction a ovim 401k.
Laik sam za ove stvari ali ako npr zaradimo 120 251$ -20k mortgage znaci da bi morao odvajati za 401k oko 20251$ ( s tim da je max 19500$ godisnje) da bi pali u taj tax bracket. Ne znam da li taj 401k ulazi u taj standard deduction od 24,400$
U ovom gore primjeru na 22% na 40251$ je oko 8800$ ( bruto) uštede.
Neka me neko ima ispravi ako griješim ali definitivno ću morati otići kod ovog lika sto mi obračunava taj porez da vidimo sve to.

mveruovic
19.11.2020, 14:42
1700$ samo kamate placas mesecno? Pa kolika je tebi rata jbt, 3000$??

kdragan77
19.11.2020, 15:15
1700$ samo kamate placas mesecno? Pa kolika je tebi rata jbt, 3000$??
Skup je Colorado , mozda i u top 5 u USA
.
Na 400k , 4,5% pa racunaj

aleksandarzz
19.11.2020, 23:01
Sigurno cu imati oko 20k samo kamate na mortgage i to je sve deductible. Najvise pitam da ne idem u taj visi prag oporezivanja .
Taxable Income (Married Filing Jointly)

10%=Up to $19,750
12% =$19,751 to $80,250
22% =$80,251 to $171,050
24% =$171,051 to $326,600

10%=1975$
12%=7200$
Ukupno = 9175$
Meni je neki cilj da platimo samo u ova dva tax bracket a da odemo ispod toga sa mortgage deduction a ovim 401k.
Laik sam za ove stvari ali ako npr zaradimo 120 251$ -20k mortgage znaci da bi morao odvajati za 401k oko 20251$ ( s tim da je max 19500$ godisnje) da bi pali u taj tax bracket. Ne znam da li taj 401k ulazi u taj standard deduction od 24,400$
U ovom gore primjeru na 22% na 40251$ je oko 8800$ ( bruto) uštede.
Neka me neko ima ispravi ako griješim ali definitivno ću morati otići kod ovog lika sto mi obračunava taj porez da vidimo sve to.

Od zarade se prvo odbija ono sto je neoporezivo - 401k, IRA, FSA, Social security... Onda se odbija dedukcij. Standard ili itemized - odbija se ono sto je bolje za tebe. Ono sto ostane je taxable income i na taj iznos se primenjuju procenti koje si gore napisao.
Po tvom primeru bi bilo ovako:
120,251 - 19,500(401k) = 100,751
100,751 - 24,800(standard deduction) = 75,951
Income tax ti se obracunava na $75,951.
Ovo je samo uproscen primer, ima jos zezalica, ali to je sustina.

Poseti nekog ko radi takse, i probaj da vidis gde se nalazis. Uzmi u obzir da u itemized deduction ide i property tax (do $10,000). Koliko vidim, ti si verovatno u situaciji da radis itemized deduction.

mveruovic
20.11.2020, 02:05
Ako placas 1700$ kamatu sad znaci da ti je rata sa svim ukupno skoro 3000$ svaka cast kad mozes da guras sa tim.

kdragan77
20.11.2020, 02:54
Od zarade se prvo odbija ono sto je neoporezivo - 401k, IRA, FSA, Social security... Onda se odbija dedukcij. Standard ili itemized - odbija se ono sto je bolje za tebe. Ono sto ostane je taxable income i na taj iznos se primenjuju procenti koje si gore napisao.
Po tvom primeru bi bilo ovako:
120,251 - 19,500(401k) = 100,751
100,751 - 24,800(standard deduction) = 75,951
Income tax ti se obracunava na $75,951.
Ovo je samo uproscen primer, ima jos zezalica, ali to je sustina.

Poseti nekog ko radi takse, i probaj da vidis gde se nalazis. Uzmi u obzir da u itemized deduction ide i property tax (do $10,000). Koliko vidim, ti si verovatno u situaciji da radis itemized deduction.
Hvala . Ovo mi je trebalo a naravno otići ću kod ovog lika sto mi radi tax da vidim sta je najbolje .

dusmanic
09.03.2021, 01:28
Ljudi, zna li neko da li cemo dobiti ovaj novi stimulus check mi koji smo usli 2020. u US, posto mi nismo dobili prosle godine jer nismo file tax 2019? Pozdrav

mveruovic
09.03.2021, 02:38
Kad budes popunjavao taksu imas pitanje da l si dobio cek ili ne. Ako kliknes ne dobijes kredit. Samo proveri na sajtu IRSa da l imas pravo na to ili ih okreni.

dusmanic
09.03.2021, 03:04
Planirao s da mi knjigovodja radi taksu, zato sto imam suprugu i dete, a i prva je taksa, ne bih da nesto pogresno uradim. Na IRS stoji da smo eligible za credit ako imamo ssn i ako smo bili resident u 2020, a prtim nismo primili sitimulus checks... Hvala mveruovic.

mveruovic
09.03.2021, 05:13
Uradi sam na turbotax, sve te vodi. Cak za jednostavnu varijantu obican w2 i ispod ne znam koje cifre je za dz. Ja sam ko budala prosle godine platio preko 600$ ukupno za individualne takse i za zeninu firmu, sad sam sam uradio na turbotax za 170$, nacrtano sve, cak me ovaj pajser prosle godine za pola stvari nije pitao.

dusmanic
09.03.2021, 12:31
Imam 3 W-2 iz Maine i 1 iz New Jersey... Ne znam da li yo moze da zakomplikuje

neus
09.03.2021, 15:19
Ja sam prosle godine dok sam bio nerezident, posao u HR Block da mi to zavrse. Iskreno, potpuno bacene pare :)

Ove godine cu personalne takse sigurno sam srediti, a vidjecu i za ovaj c-corp sto imam ako budem u mogucnosti da izbjegnem placanja racunovodji. Kapiram taj strah, pogotovo jer je sve novo, al zaista je prilicno jasan proces.

damagon
09.03.2021, 22:22
Ja sam za mene takse prosle godine radio preko neke knjigovodstvene agencije iz cikaga, imao samo jedan w2 i platio $150 , Iskreno bolje mi je tako da odradim dok ne uzmem pasos nego li da zajebem nesto pa da imam problem posle, a opet nisu neke pare a zavrse ti sve kako treba ..

Usput ako neko zna nekog naseg ko radi takse u MD/DC/VA Neka jave

damagon
09.03.2021, 22:23
Ne bi bilo lose da napises iskustvo sa HR Block, ima ih ovde blizu mene, cak sam razmisljao da odem tamo da uradim takse ...

aleksandarzz
10.03.2021, 00:52
Par saveta za one koji jos nisu predali takse.
Postoji pitanje na obrascu da li i koliko ste primili za prva dva stimulus čeka. Ako nije dobijeno koliko treba, dobiće se sad uz takse. Ako je primljeno više nego što treba, NE VRAĆA se ništa.
Ako neko izdržava studenta treba dobro da proveri da li da ga prijavljuje na svojim taksama. Roditelj time gubi $500, ali dete onda ima pravo na ona dva stimulus čeka tj. $1800.
Ko je primao nadoknadu za nezaposlene neka sačeka još malo sa taksama. Postoji mogućnost da prvih $10000 koje su dobijene u tu svrhu bude oslobodjeno takse.
Vi koji se pitate da li da idete u HR block sa prostim taksama - nemojte, bacate pare bezveze. Ako ste znali da popunite DS260, znaćete i ovo. Uostalom, imate i ovaj forum, pa pitajte. Ja ne mogu sebe da smatram za nekog velikog znalca sa dve godine iskustva, ali ipak verovatno mogu da pomognem.

mveruovic
10.03.2021, 04:59
Niko vama ne garantuje da vam nece nesto zeznuti ovi iz agencije, kada vas izvuce IRS za audit na kraju ste vi odgovorni za sve a ne ovaj sto je popunjavao. Ovo za unemployment mislim da ce omoguciti i retroaktivno za one (ukljucujuci i mene :D ) koji su vec obracunali taksu.

dusmanic
10.03.2021, 05:06
Probao sam Turbotax veceras i popunjavao ga 2h, i pred kraj mi izadje refun veci od 11k i uplasio sam se i nisam file, mislim da cu ipak kod racunovodje.

P.S. nismo dobili stimulus cekove (zena, dete i ja)

PearCookie
10.03.2021, 12:57
+1 za korišćenje softvera za računanje poreza. 2016tu, '17tu, '18tu sam radila pomoću TurboTax-a, GlacierTax i Sprintax-a, sve tri prijave su prošle bez problema. :)

neus
10.03.2021, 19:58
Licno, mislim da je odlazak u HR Block bacanje para. Ako hocete vec da vam neko drugi radi takse, bolje platite nekog ko ce moci nesto da vam i izvuce nazad. U mom slucaju, jedino korisno je bilo to sto su me posavjetovali da fajlujem kao nerezident, jer sam ja mislio da fajlujem kao rezident. Sem toga, potpuno bespotrebno, po mom misljenju barem.

aleksandarzz
11.03.2021, 00:51
Probao sam Turbotax veceras i popunjavao ga 2h, i pred kraj mi izadje refun veci od 11k i uplasio sam se i nisam file, mislim da cu ipak kod racunovodje.

P.S. nismo dobili stimulus cekove (zena, dete i ja)

To se i meni desilo prvi put i ja normalno odem kod nekog, jer to sigurno nije dobro. Platim $50 i ispadne da sam i ja sve dobro radio. Ne zalim se, sve se to pretvorilo u downpayment :grin::grin:
Nemam pojma koliki su vam prihodi, ali mogu da nagadjam.
Recimo da ste zaradili 40000. prvih 25000 je oslobodjeno poreza. Ostaje vam 10% od 15000 tj $1500 ukupnog godisnjeg duga za takse.
Vrlo je moguce da su vam vec skinuli kroz platu oko $2500. Kredit za dete je $2000. Stimulus cekovi su vam $2900+$1800. Uz sve to postoji i "earned income credit" koji je za ovu moju cifru $1200, a moze da ide do skoro $4000.
Znaci: 2500+2000+2900+1800+1200-1500 = $8900
Ovo bi bio samo federal refund. Imas jos i lokalni, koji lako moze da bude 2-3.000.
Mozes da me kontaktiras na pp, pa da vidim da li je sve u redu.
Sto se tice HR bloka - izbegavati. Ja radim za lokalnu kompaniju u Bafalu i mislim da smo preskupi. Imaju neki blesavi nacin obracuna, ali cena je u rangu od $120 do $200 uglavnom. Uredno nam dolaze stranke koje nas hvale kako smo jeftini jer su ih drali u HR bloku:udri:

neus
11.03.2021, 14:27
Ako se dobro sjecam, ja sam prosle godine za najjednostavniji NR povrat, HR Bloku platio $120. Nerealno kako deru.

Sims
11.03.2021, 20:38
Probao sam Turbotax veceras i popunjavao ga 2h, i pred kraj mi izadje refun veci od 11k i uplasio sam se i nisam file, mislim da cu ipak kod racunovodje.

P.S. nismo dobili stimulus cekove (zena, dete i ja)

Dobicete sve stimulus cekove sad kad fajlujete takse. Nama je vec legla uplata na racun. Veoma brzo ide. I mi smo nasli racunovodju koji je podneo za nas mada citajuci ovde komentare mislim da smo i sami mogli to da odradimo.:suure:

Tic-Tac
12.03.2021, 12:11
Imam jednu nedoumicu oko prijavljivanja taksi, i svaka pomoć ili iskustvo su dobrodošli.

Promenio sam posao sredinom Decembra i prvi pay day je trebalo da bude 1. Januar. Tada su nas u firmi plaćali čekovima (sada je direct deposit), a pošto su banke bile zatvorene prvog, ček su nam dali 2 dana ranije, pre-dated na 31. Decembar. Očekivao sam da ću zbog toga morati da prijavim ta primanja za 2020. godinu, međutim poslodavac mi tvrdi da će oni uvrstiti to u tax reporting za 2021, s obzirom na to da je pay day trebalo biti 1. Januar. Zato za prošlu godinu nisam ni dobio W2 od njih.

Meni i dalje đavo ne da mira i ne bih da imam nekih problema sa IRS-om s obzirom na to da je datum na čeku 31. Decembar, a isti datum mi stoji i u bankovnoj aplikaciji za transaction date.

aleksandarzz
12.03.2021, 14:29
Imam jednu nedoumicu oko prijavljivanja taksi, i svaka pomoć ili iskustvo su dobrodošli.

Promenio sam posao sredinom Decembra i prvi pay day je trebalo da bude 1. Januar. Tada su nas u firmi plaćali čekovima (sada je direct deposit), a pošto su banke bile zatvorene prvog, ček su nam dali 2 dana ranije, pre-dated na 31. Decembar. Očekivao sam da ću zbog toga morati da prijavim ta primanja za 2020. godinu, međutim poslodavac mi tvrdi da će oni uvrstiti to u tax reporting za 2021, s obzirom na to da je pay day trebalo biti 1. Januar. Zato za prošlu godinu nisam ni dobio W2 od njih.

Meni i dalje đavo ne da mira i ne bih da imam nekih problema sa IRS-om s obzirom na to da je datum na čeku 31. Decembar, a isti datum mi stoji i u bankovnoj aplikaciji za transaction date.
Nemoj da se brines previse. Narocito ako ti je iznos na ceku manji od $600

Tic-Tac
12.03.2021, 18:53
Nemoj da se brines previse. Narocito ako ti je iznos na ceku manji od $600

Hvala na brzom odgovoru. Iznos je par puta veći od tog, ali poslodavac će ga svakako uvrstiti u W2 naredne godine. Nedoumica je što je datum na čeku različit od payday-a koji oni prijavljuju, pa je upao u prethodnu godinu. Ali, za tu godinu od njih i neću dobiti W2.

slucajni_prolaznik
15.03.2021, 19:05
Datum uplate se od danas moze videti na https://www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment, posto kliknete na "Get My Payment".
SSN unosite bez crtica, a u mom slucaju drugi red u adresi je bunio sistem, dakle samo prvi red adrese bez broja stana je prosao.
Sta reci sem: https://www.youtube.com/watch?v=06i2IFTIx5g&t=69s

aleksandarzz
15.03.2021, 21:48
U poslednjem paketu zakona je odredba da je prvih $10000 nadoknade za nezaposlenost oslobodjeno takse. Za par dana ce izmena biti verovatno ubacena u svaki softver za slanje taksi. Ko je vec zavrsio sa taksama, a primao je ovu nadoknadu treba da uradi dopunu.

damagon
15.03.2021, 22:23
kad popunim za ovaj stimulans 2021 dobijem

Payment Status - Not Available
We are unable to provide the status of your payment right now because:

We don't have enough information yet (we're working on this), or
You're not eligible for a payment.

Jos neko mozda ?

slucajni_prolaznik
15.03.2021, 23:30
kad popunim za ovaj stimulans 2021 dobijem

Payment Status - Not Available
We are unable to provide the status of your payment right now because:

We don't have enough information yet (we're working on this), or
You're not eligible for a payment.

Jos neko mozda ?

Tu sam poruku i ja dobijao kada sam adresu unosio kao: kucni_broj ulica, oznaka_stana
A kada sam je popunio samo kao: kucni_broj ulica - sve je proslo kako treba.

Ima jos jedna stvar. Kada se ulogujete (pretpostavljam da ste napravili nalog, sadasnji link je https://sa.www4.irs.gov/ola/tax_records) u svoj nalog, postoji poruka:
If you file as Married Filing Jointly, each spouse should see their own amount within their own account. All amounts must be considered if filing jointly in 2020.
Kako sam drugi deo pomoci dobio u 2021-oj, mislio sam da to ne treba prijavljivati za 2020-tu, ali izgleda da nije tako.

damagon
16.03.2021, 00:15
Ja zivim u kuci tako da nema oznake apartmana. Verovatno jos unose sve podatke... Mada sigurno me nece preskociti jer sam ova prethodna 2 dobio uredno

damagon
16.03.2021, 00:21
nisam citao ovu stranicu do kraja, lepo kaze

The first batch of payments will be sent by direct deposit, which some recipients started receiving as early as March 12.

Additional batches of payments will be sent in the coming weeks by direct deposit and through the mail as a check or debit card.

Ja sam oba puta dobijao kao cek, ne na direct deposit...

mveruovic
16.03.2021, 01:51
Ne znam da l mozes da dopunis svoje podatke, ja sam ubacio za prvi cek broj racuna jer do tada ga nisu imali u sistemu. Bez obzira za cek izlazi kada ce poslati i kada posalju. Ja sam proverio pre dva dana za cek i izasli mi rezultati da dobijamo i da ce pisati datum uskoro i pise poslednje cetri cifre racuna. Danas kad sam proveravao dobijao sam istu poruku kao da je nemoguce naci. Mozda zato sto su mi procesuirali takse za 2020 pa je sistem sad zbunjen.
Ovo za nezaposlenost se nadam da ce oni sami ispraviti ili ponuditi resenje a ne da se ljudi zajeb sa 1040X.

slucajni_prolaznik
16.03.2021, 03:51
Tu sam poruku i ja dobijao kada sam adresu unosio kao: kucni_broj ulica, oznaka_stana
A kada sam je popunio samo kao: kucni_broj ulica - sve je proslo kako treba.

Ima jos jedna stvar. Kada se ulogujete (pretpostavljam da ste napravili nalog, sadasnji link je https://sa.www4.irs.gov/ola/tax_records) u svoj nalog, postoji poruka:
If you file as Married Filing Jointly, each spouse should see their own amount within their own account. All amounts must be considered if filing jointly in 2020.
Kako sam drugi deo pomoci dobio u 2021-oj, mislio sam da to ne treba prijavljivati za 2020-tu, ali izgleda da nije tako.

Nego, razumete li sta mi je dilema? Drugi cek za proslu godinu sam dobio 5-og januara 2021. Mislio sam da ne prijavljujem to za godinu 2020-tu, ali sada mi se cini da bi trebalo da prijavim za 2020-tu, iako sam pomoc dobio na racun u 2021-oj.

mveruovic
16.03.2021, 04:17
Tebe pitaju da li si primio pare, i ja sam ih primio, nista ti to ne utice na taksu, na tvom nalogu na IRSu mozes da vidis kad se ulogujes kako su legle pare tako su sa tvog balansa skinute da ne dugujes ih. Meni je isto leglo u 2021. mislim prvog ili drugog januara. Da odgovoris da nisi primio u 2020. oba ceka dali bi ti kredit sto nije tacno.

https://i.postimg.cc/FskxdPcL/Screen-Shot-2021-03-15-at-23-16-09.png (https://postimages.org/)

slucajni_prolaznik
16.03.2021, 04:27
Tebe pitaju da li si primio pare, i ja sam ih primio, nista ti to ne utice na taksu, na tvom nalogu na IRSu mozes da vidis kad se ulogujes kako su legle pare tako su sa tvog balansa skinute da ne dugujes ih. Meni je isto leglo u 2021. mislim prvog ili drugog januara. Da odgovoris da nisi primio u 2020. oba ceka dali bi ti kredit sto nije tacno.

https://i.postimg.cc/FskxdPcL/Screen-Shot-2021-03-15-at-23-16-09.png (https://postimages.org/)

Hm, uopste ne mogu da nadjem tu stranicu za sada. Kako da dodjem to stranice? Hvala.

mveruovic
16.03.2021, 06:15
Napravis nalog na IRSu, kada se ulogujes pitace te za sta trazis takse, imas u padajucem meniju razne razloge, nije bitno koji navedes i na kraju se otvara 4 sekcije sa godinama.

Request Online
What You Need
To register and use this service, you need:

your SSN, date of birth, filing status and mailing address from latest tax return,
access to your email account,
your personal account number from a credit card, mortgage, home equity loan, home equity line of credit or car loan, and
a mobile phone linked to your name (for faster registration) or ability to receive an activation code by mail.
What You Get
All transcript types are available online
View, print or download your transcript
Username and password to return later



https://i.postimg.cc/2yst1GdF/Screen-Shot-2021-03-16-at-01-14-03.png (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/0jSsXbcn/Screen-Shot-2021-03-16-at-01-12-50.png (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/T2B2jXCQ/Screen-Shot-2021-03-16-at-01-13-11.png (https://postimages.org/)

slucajni_prolaznik
16.03.2021, 06:33
Napravis nalog na IRSu, kada se ulogujes pitace te za sta trazis takse, imas u padajucem meniju razne razloge, nije bitno koji navedes i na kraju se otvara 4 sekcije sa godinama.


Najlepse hvala. Nije mi palo na pamet da unesem za razlog bilo sta.

aleksandarzz
16.03.2021, 19:10
Nego, razumete li sta mi je dilema? Drugi cek za proslu godinu sam dobio 5-og januara 2021. Mislio sam da ne prijavljujem to za godinu 2020-tu, ali sada mi se cini da bi trebalo da prijavim za 2020-tu, iako sam pomoc dobio na racun u 2021-oj.

Ajd' da vidim dal' sam te lepo razumeo.
Primio si oba stimulusa. Kas si prijavljivao takse, nisi prijavio da si primio drugi stimulus.
Da li ti je stigao tax refund ili nije? Da li si mozda dobio nekakvo pismo od IRS-a?

slucajni_prolaznik
16.03.2021, 19:20
Ajd' da vidim dal' sam te lepo razumeo.
Primio si oba stimulusa. Kas si prijavljivao takse, nisi prijavio da si primio drugi stimulus.
Da li ti je stigao tax refund ili nije? Da li si mozda dobio nekakvo pismo od IRS-a?

Nisam jos poslao takse, sve sam popunio i video pitanje na kraju (Intuit TurboTax) da li smo dobili oba ceka, pa sam poceo da se konsultujem sa forumasima. Do slike se dolazi kao sto mveruovic napisa.

Evo i slike: https://postimg.cc/qzC04Tvd

Ali drugi cek mi se i dalje cini u 2021-oj.

aleksandarzz
16.03.2021, 20:32
Nisam jos poslao takse, sve sam popunio i video pitanje na kraju (Intuit TurboTax) da li smo dobili oba ceka, pa sam poceo da se konsultujem sa forumasima. Do slike se dolazi kao sto mveruovic napisa.

Evo i slike: https://postimg.cc/qzC04Tvd

Ali drugi cek mi se i dalje cini u 2021-oj.

Nije bitno kad si ga primio, prijavljuses ga uz takse za 2020. Prva dva stimulusa su na taksama samo zbog onih koji su trebali da ih prime, a nisu. Kao sto je neko vec napisao, ne uticu na tvoje takse.
Medjutim, ako ne upises da si ih primio, a jesi, onda ce IRS da ti posalje pisamce, da trazi objasnjenje i cekaces na refund jos 6 meseci. A moraces i da radis ispravku taksi, da upises da si primio stimulus. Znam za slucajeve ljudi koji su vec dobili takva pisma.

slucajni_prolaznik
13.04.2021, 08:50
Jos uvek nisam zavrsio sa porezima za 2020. i imam jos samo jednu dilemu. Naime, dobio sam povrat zdravstvenog osiguranja iz 2019. i manji je od $600. Da li neko zna gde se u Intuit TurboTax-u upisuju takvi prihodi/pokloni? Google mi i nije od neke pomoci u ovom slucaju.
Hvala.

aleksandarzz
13.04.2021, 19:02
Jos uvek nisam zavrsio sa porezima za 2020. i imam jos samo jednu dilemu. Naime, dobio sam povrat zdravstvenog osiguranja iz 2019. i manji je od $600. Da li neko zna gde se u Intuit TurboTax-u upisuju takvi prihodi/pokloni? Google mi i nije od neke pomoci u ovom slucaju.
Hvala.

Postoji nesto kao "ostali prihodi" u 1040 obrascu. Nisam siguran da li postoji u turbo Tax-u ili moras da koristi neki drugi program.

slucajni_prolaznik
14.04.2021, 06:16
Postoji nesto kao "ostali prihodi" u 1040 obrascu. Nisam siguran da li postoji u turbo Tax-u ili moras da koristi neki drugi program.

Na kraju sam nasao nesto pod: Less Common Income / Miscallenous Income / Other Reportable Income i tu upisao.
Hvala jos jednom.

Talijan
06.06.2021, 11:37
Da li neko ovde ima svoju firmu? Ako bi mogao da podeli iskustva sa porezima, zdravstvenim osiguranjem (ako ni zena i deca ne rade). Citao sam dosta o tome i sve se svodi da bez CPA nema nista jer ima previse stvari na koje se mora misliti pa se moze ustedeti dosta novca samo kada znas sta radis.

Takodje sam cuo da se Montana koristi za legalno izbegavanje poreza, da li neko nesto zna o tome? :)

slucajni_prolaznik
08.06.2021, 00:55
Da li neko ovde ima svoju firmu? Ako bi mogao da podeli iskustva sa porezima, zdravstvenim osiguranjem (ako ni zena i deca ne rade). Citao sam dosta o tome i sve se svodi da bez CPA nema nista jer ima previse stvari na koje se mora misliti pa se moze ustedeti dosta novca samo kada znas sta radis.

Takodje sam cuo da se Montana koristi za legalno izbegavanje poreza, da li neko nesto zna o tome? :)

Nebitno da li si zaposlen bez zdrastvenog osiguranja, self-employed ili vlasnik firme, zdravstveno osiguranje placas prema tome koliko ste zaradili (minus odbici) u tekucoj godini. https://www.healthcare.gov/glossary/federal-poverty-level-fpl/. Znaci, preko 400% FPL i moze da se desi da placas celo osiguranje, a sa 399% oko 6-8.5% of household income, bazirano na https://www.coveredca.com/pdfs/FPL-chart.pdf.