PDA

View Full Version : Par saveta u vezi poslova


dreamerns
05.11.2008, 00:18
Primeticete kada stignete u ameriku da ste invalid (nemate kola). Stigli ste, smestili ste se i sve po redu i krenuli ste da trazite posao. Prateci iskustvo moje zene koja je upravo u tom periodu, dosao sam do jednog zakljucka. Nemojte se petljati sa firmama u predgradjima (suburbs). Tu firme drze najgora americka diskriminantna s***a.
Odlazak na intervju u predgradje ce vas samo kostati para, a nista uraditi necete. Ima dve vrste firmi: Oni koji te odmah odbiju zato sto nemas kola (ovo sam pomenuo u drugoj temi) i druga vrsta koje te zavitlava. Pa ti izadju u susret, pa ti daju kojim busom da ides i sve. Onda ti dodjes tamo...kad ono...ostalo ti 300 metara, ali ne moze peske...samo kolima jer je sve autoput. Generalno, nama u srbiji mozda 30 km ne deluje daleko (koliko ljudi ide iz Begeca u Novi Sad na posao...doduse u americi je obrnuto, ides iz novog sada u begec), medjutim u Americi je 30 km kao u Srbiji 400 km. Imas bar 3-4 presedanja i pitanje je da li je uopste moguce doci do destinacije peske.
Evo od moje zene vec 3-4 iskustvo sa suburbs, isla je prvo busom, pa L-om, pa PACE busom kako su joj ti iz firme rekli...jos kao "nazovite nas ako imate nekih problema"...kako ne bih prepricavao, evo sta mi je zena upravo na chat napisala:
"...stignem ja do onog trznog centra gde sam trebala da dodjem i pitam gde je raskrsnica one dve ulice do kojih trebam da odem
i zena mi objasni da ja ne mogu peske da stignem do tamo jer nema puta
samo je autoput
nema za pesake nista
i da sednem lepo na bus taj i taj koji stize uskoro i da ce on stati tamo gde meni treba
i bus krene da vozi i vozi i vozi i ja skontam da necu stici na intervju i zovem ove u kancelariju i oni mi kazu ako ne stizete na intervju njega nece ni biti
ja reko izvinjavam se napomenula sam josh juce da nisam iz grada.....
i ova meni nece nista od toga biti ako niste tu na vreme...
i ja se vozila i vozila i kokreten
zavrsila sa tom linijom negde na granici sa wiskonsenom
ali se taj bus vraca i staje u shauburgu
i evo... ja da nazovem kancelariju u shauburgu prokletom i sve po redu.... kad njih nema vishe u kancelariji u pi**u j****e materine ja i poslovi u j*****j suburbiji..."
Inace kada se vratila, odbili su je sa jos jednog posla u predgradju jer nema auto...to je vec 4.

Naravno, ovo se sve menja ako imate kola...
Tako da...ili odmah kupiti auto kesom, ili odbijati poslove u predgradju (bolje ti njih, nego oni tebe...a oni ce sigurno tebe ako nemas kola).

Zana
05.11.2008, 00:37
Na svu nasu veliku zalost - chat tvoje zene je vrlo interesantan... i vrlo common. E sad, da ne bude zabune - ne odbijaju oni nju zato sto ona nema auto - njih se apsolutno ne tice da li ti imas auto ili ne. Ono sto ih se tice je da nisi pouzdan jer po svemu sudeci ne mozes da stignes na vreme na posao (opet ih se ne tice razlog: da li zato sto ne znas grad ili kasni autobus, metro whatever - na isto ti se svede).

Na svakom pocetku je tesko - sad je odbijaju jer se nije pojavila (u tim slucajevima ne pada druga prilika, mozda jedino ako je konkurisala za CFO), kad kupi auto odbice je nekoliko puta jer nece znati kako da se ponasa na interview, a onda jos nekoliko puta jer ce navesti skills koje se cene u Srbiji a ovde se to podrazumeva a zaboravi da kaze ono sto je ovde bitno a u Srbiji se ne govori (hard working, good attitude, team player etc)

To sto si ti imao ugovoren posao i pronasao stan u startu ne menja situaciju oko drugih problema koji se jave kad se doselis - moj vam je savet da ona nastavi da trazi i da na taj nacin "vezba" interview skills (da dobro si me cuo :grin: svako iskustvo znaci) a da u medjuvremenu pocne da radi bilo sta (u nekoj radnji blizu zgrade i slicno) pa onda lako moze samo da predje na drugi posao. U medjuvremenu kupicete i auto. Isto savetujem i tebi, bez obzira sto imas posao, uvezbavaj kako da se prodas sledecem poslodavcu (poslednji si dosao u firmu, ako krenu da lay off - prvi si na spisku ako ti gazda nije tata ili ujak).

Vi ste opet u boljem polozaju tamo nego mi ovde - vi bar imate neki gradski saobracaj... Mozda je dobro da tvoja supruga iscrta mapu za linije koja vam ide od kuce i samo u tom delu da trazi posao...

Polako samo, tek ste stigli - proci ce...
U medjuvremenu ako padnete u bedak javi se na private nekom od nas pa pricacemo se telefonom...

Pozdrav!!!!

chicagopn
05.11.2008, 01:15
@dreamerns

citam ovo tvoje iskustvo kroz sta sve prolazis i potpuno znam kako ti je,e to je sad ono "svaki pocetak je tezak"i to dobro da imas na umu. nemoj vise ni u jednom momentu da vuces paralele izmedju srbije i amerike jer ces se posebno izbedaciti,tako meni bar delujes ovde, neznam te mozda i gresim.Samo napred nikako nazad .Gledaj da te pare koje si doneo sto pre potrosis da nemas za put .Deda mi je pricao kad je dosao tamo plakao je ko dete i kaze da sam samo imao pare da se vratim ne bi razmisljao uopste ali kasnije je primetio da bi se zeznuo ,tako da sve u zivotu prodje posle kise uvek ide sunce. Vidim nocas reko ajd da pogledam kolika je cena goriva u indiani posto ja kad budem tamo kod roditelja ja tamo sipam na shell inace sam na 106th avenue F, to je blizu same granice sa indianom znaci dole je u februaru bila cena $2.98
letos je dosla do $3,90a sad je $1,90 toliko o toj americkoj krizi.Inace indiana mi je mnogo koristila posebno zbog cigareta u indiani bile $4,00 a u chicagu $7,50 tako i to da znas,nego ti se plasis da ides na jug:==D:

chicagopn
05.11.2008, 01:35
Ponavljam samo polako i opusteno sve ce to doci samo po sebi moji roditelji se setali bili tamo pa im nije nesto odgovaralo pa onda se pokupe i vrate se nazad tad su i mene pokupili zaebali me od tog dana(imali su za karte),pa kad im doslo iz du...a u glavu oni se vratili i to sa blizu 50godina otac nije radio 8 meseci vukao se nesto tamo ovamo pa poceo 2 dana u nedelji i eto ga danas menja inzenjera i cuka 22$ na sat sa 54 god tako isto i keva od jedan na drugi posao polako tamo vamo i usaltovala se i to sa 100 reci engleskog u firmi gde radi ko cistacica i sta ce bolje 12$ na sat deda i baba penzioneri obilaze plac na libertyville(srpsko groblje)i tako ,ja sam trenutno ni tamo ni ovamo cekam te papire muvam se i vidim da je tamo MNOGO BOLJE

V777
05.11.2008, 03:37
Dreamer,

Nista se vi ne brinite, vi ste na samom pocetku u ogromnoj prednosti od maltene svih nas ovde, jer si ti dosao na posao koji si imao (ja maltene I nakon godine dana, jos uvek ne radim posao u struci, but ok), jos ste I odmah u stan upali (meni ovde proveravali sve zivo I jos sam imala preporuku kolegenice s posla, Americanke, dok me pustise unutra)…znaci gledaj s pozitivne strane OBAVEZNO na to sta imate ovde…
Dalje, kao sto neko rece, NIKAKO ne uporedjuj Srbiju I US, pogotovo ne sto se tice posla, jer mi smo znas koji I gde vec, a ovde je sve kapitalizam, radne snage za bacanje, te im se moze…sto ne znaci da se I tebi (u ovom slucaju tvojoj supruzi) ne moze isto, da bira zena poslove koje ona hoce…
Isto sto kaze Zana, znas li ti da na prse jedne ruke mozes da nabrojih gradove u celoj US koji imaju prevoz, kakav god ali ide, barem za pocetak da se ima nesto…ja sam bila I u Houstonu, TX I sada sam u Noblesvillu, IN – to je neki km severno od Indianapolisa, I veruj mi, ovde ima samo bus I to samo u gettou, tako da se to I ne racuna…
Ja ne znam koje je sve skole tvoja zena zavrsila, sta je radila u Srbiji etc…ali veruj mi , to sa US nema apsolutno nikakve veze…cak ih nesto mnogo I ne interesuje, ako se nadje neka dobra dusa kod koje ce da radi da to uzme u obzir, moze da da pocetnu platu malo vecu nego prosecno, bas uzimajuci u obzir prethodno edukaciono I radno iskustvo, kao I godine.

Ono sto ja mogu da dam savet, nakon svih mojih poslovnih poduhvata u US u ovoj godini, jeste da, NIKAKO NE KLONETE DUHOM, to sad mislim prvenstveno na suprugu, jer ti imas posao, znaci, nema posustajanja, samo napred, jer je borba za posao ovde, kao onaj auto-put gde je ona isla, nema trotoara, nema odmorista, samo napred, bez obzira na sve…Zatim, NIKAKO da ne prima srcu to odbijanje od posla, jer to je posao, znaci NEMA emocija, ide da se bori, prikaze sebe najbolje sto moze, po njenom misljenju, I gleda da vidi sta njoj odgovara I ne odgovara u tom poslu. Dalje, vama je opet lakse jer ste zajedno, znaci barem su tu tvoja primanja, a troskovi su jedni, mnogo je teze kad je covek sam, svi troskovi idu preko glave samo jedne osobe…
Jos jedan savet: NIKAKO da vam ne pada na pamet da se vracate kuci…NIKAKO…to se iskljucuje odmah na pocetku, koliko god da je tesko, u Srbiji je mnogo teze (na kraju znate I sami kako je).
Ono sto jos hocu da kazem, neovisno od toga sto je tvoja zena radila kuci, ovde nema sramote da radis I nesto sto uopste nije u tvojoj struci, cak I mnogo nize nego od onog sto se radilo kuci, jer svaki posten posao koji donosi novac I placa racune se isplati…da I to da napomenem, ovde ce vise da ti cene da si radio bilo gde u US, nego da si radio u Srbiji u ne znam kakvoj high level instituciji, jer mogu (I hoce) da pozovu uvek tvog prethodnog poslodavca u US da pitaju kakav si ti radnik, a po Srbiji nece ni da se zamaraju da okrecu brojeve…znaci vazno je da se prelomi u glavi da je svaki posten posao – posao, gde se zaradjuje, gde se stice iskustvo, upoznaju ljudi, popunjava resume US iskustvom…pa ne bi ovde deca od 16 godina radila po samoposlugama, radnjama etc… a kamoli mi koji tek dodjemo s druge strane planete…
Evo malo mog iskustva, ne da bih se nesto pravila pametna, daleko bilo, ali cisto da I tvoja zena zna da, tesko jeste, ali bice bolje…mozda I da se nasmeje malo…
Dodjoh ja u Katy, TX, to je kao neko luksuzno predgradje Houstona, I to u vreme Bozica, Nove godine etc…I poslah jedno mali million resimea, sve se kao nesto jadna nadala, ali sam pucala sve na neka visoka mesta (koja spram mog srpskog edukacionog I radnog iskustva su bila taman za mene, naravno po mom misljenju, ali ne po misljenju amera, no never mind), te tako ja mesec dana blejah, ali nema ni intervjua, ni nista…Da ne pominjem neke intervjue usko strucne preko raznih nekih prijatelja I preopruka, koja nisu urodila plodom, te I nisu vredna pomena….zatim krenuh ja da silazim u mojim prohtevima kakav posao hocu, te sidjoh do pozicije tellera, sto bi kod nas rekli blagajnik u banci, ali brate, ovde svuda da bi usao u firmu, moras da podjes od entry level pozicije, pa kad se pokazes kao dobar radnik, onda ces I da rastes u kompaniji jel te……sto bi se reklo teller najniza pozicija u banci (ne ukljucujuci mozda ono pozicije ciscenja I odrzavanja objekta)…te ja kao prodjoh testiranje (matematika mi sigurno nije jaca strana, ali ajd sad, banka jelte, te mora I takvi testovi…no testovi su bili laganeza zestoka…), prodjoh prvi intervju, dodjoh do drugog I treceg (all in one ), prodje razgovor super, ali kad ja objasnih gospodji koja je trebala da me primi, koje ja skole donosim iz moje majke otadzbine, sta ja planiram sa svojim zivotom u US, koje je moje gledanje na stanje stvari oko sebe, onda mi ona rece, ok, ali ja mislim da ti neces biti zadovoljna ovom platom, jer plata tellera je gotovo minimalac, ili samo dollar vise, I ovo I ono, I otkaci me zena kao dva I dva (pitanje je koje je I ona skole imala, te se mozda I uplasila za sopstvenu poziciju, mozda je bilo bolje da sam pricala kako necu nista da ucim dalje, no eto bi kako bi)…tako ja nakon toga vise I nisam konkurisala za banke (da, u bankama traze da se ima I najmanje 6 meseci do godine dana iskustva, iz US naravno, u customer service, ili ti rad s ljudima, kao I cash handling experience – rad s novcem, sto ja naravno nakon mesec dana dolaska u US bas I nisam mogla da imam)…elem to je bilo to, te ja posto htedoh posao, zavrsih u obliznjem supermarketu, kao cashier, sto bi se reklo, kasirka…ha ha ha…ko bi rekao, ali placeno je bilo, te ok…nakon nekog vremena, predjoh ja u neku privatnu firmu, po preporuci ljudi gde sam zivela tada, gde sam bila placena dollar vise, ali je posao bio opet neki ne preterano interesantan…nakon nekog vremena doleteh u Indianu, gde je tek sve mnogo pocelo da biva interesantno….no da skratim I ukazem samo na najinteresantnije detalje…jedan od poslova gde sam konkurisala bio je malo dalje od mesta gde sam ja tad stanovala, ali kao bajagi nesto se placalo dobro ( a cim za takvu vrstu posla placaju tako, onda se ja pitam sta je tu problem, nego rekoh, ajde da vidimo)….naravno u to doba ja nisam imala auto, te pozvah jednu drugaricu da me vozi na intervju…leleleleee…pa vozi, pa vozi, pa vozi…u sred bela dana , kad nije spic, mi se vozismo jedno sat I po u jednom pravcu, a od toga vise od pola sata u sred getta…….pa kad ne okrenusmo onaj auto I ne pobegosmo istog momenta…nego rekoh ajde sad, kad smo vec dosli, da vidim sta se ovde nudi…I razgovor super protice, sef koji me intervjuisao bog zna kako odusevljen, jer sam ja vec radila slican posao u Houstonu, za mnogo manje pare naravno nego sto on nudi…(odmah je njemu mnogo vise znacilo moje radno iskustvo od nekoliko nedelja u Houstonu, nego moje dugogodisnje iskustvo iz Srbije, to je ono!), no na kraju intervjua kazem ja njemu, znate sta, ovo je meni mnogo mnogo daleko od kuce, plus je u opasnom kraju, nisam vam ja bas raspolozena za ovu destinaciju…ok, ok, idemo dalje….postavih resime na carrer builderu, kontaktira me firma, kao da zakazemo intervju, rekoh ajde da vidimo sta vi nudite….blizu kuce, lep kraj, milina bozija, kad ono, hoces…sve prodje super intervju dok ja ne pocinjem da postavljam svoja pitanja (jer intervju je, koliko oni pitaju tebe, toliko I ti njih, na kraju moras da znas sta se desava I s kim imas posla), te ja otvorih moj tefter da pitam par stvarcica, kad ono…to je super firma, aliiiiiiiiii dok ti dodjes do managerske pozicije za koju oni hoce da te istreniraju, te stalnih prihoda, plus commission, moraces mnogo gorke vode da popijes….posao I po deset sati rada dnevno, ali sve sve sve commission, I to ne ni od pocetka, nego posle ne znam ni ja koliko vremena, ne ide se po terenu, ajd bar to, neka marketinska agencija, sve super, ali para ni od kuda, a pojesce mi celi dan (znaci nije to lose ako moze da bude neki part time od par sati dnevno, cisto da se uci, ali od neceg mora hleba da se jede, ne mogu da zivim od vazduha…) te I to bese, ok drago mi je da smo se upoznali, ali meni to ne odgovara….

Naravno imadoh ja I jos neke intervjue, kao npr call centar u jednoj firmi, gde mi rekose posle testa I intervjua, sve je ok, ali imate strani akcenat, a u call centru (posto rade za government) moramo da imamo ljude koji su native speaker…ok prijatelju, idemo dalje…

Jos jedan call centar, preko agencije Kelly service - http://www.kellyservices.com/web/global/services/en/pages/ , ova agencija je dobra, ali ja nekako nemadoh srece s njima (ne zbog njih, nego zbog mog Faxa, koji mi nije bas izasao u susret u nasoj zemlji po pitanju slanja nekih dokumenata, te ja izgubih posao, no sta da se radi…), oni imaju dobre poslove, nisu ni tako lose pare, zavisi sta se kome svidi…elem, jedan od poslova preko njih, gde sam prosla testiranje, par intervjua, te trebadoh da budem primljena u neku companiju za studentske kredite, ali I tamo bejah preskolovana za tu pozicju te me ne uzese…dooooobro….

V777
05.11.2008, 03:37
Da ne davim vise, posao koji sada obavljam je, apsolutno van moje struke, ali mi je radno I edukaciono iskustvo, kao I godine zivota uzeto u obzir kad mi je odredjivana plata, te mi je dat maximum odmah na pocetku rada, sto meni u ovom momentu veoma lepo placa sve racune koje imam, hranu, osiguranja raznorazna etc…apsolutno mi nije dream job, ali mi daje mogucnost da se opustim, ne razmisljam kako cu I sta da platim, sto je po meni, ubedljivo najvaznije ovde…dalje, posao mi je I blizu kuce, desetinu milja, sto za razvucenu Indianu, gotovo nije nista, naravno auto su mi I noge I ruke, jer ovde nema prevoza, pogotovo sto se Hamilton county, sto sam vec par puta pomenula smatra sigurnim I bogatim delom ovog stata…

Evo cela ova moja prica je u korist toga da inspirise tvoju lepsu polovinu da se nasmeje, podigne glavu, zabaci kosu I ide dalje…

Ono sto bih joj ja isto savetovala je, posto ste vi u gradu gde je organizovan prevoz, a razumela sam I da zivite u lepom delu grada, ajd nek ona vidi nesto tu okolo vas, ko sto rece Zana, npr u toj vasoj oblasti, gde mozda moze da se I peske ode, cini mi se da ste negde pisali (citala sam vas blog I gledala slicice, sve je prelepo stvarno), pisali ste da ima puno prodavnica okolo vas, znaci nije pust kraj (kod mene okolo npr. Samo kuce etc, nigde prodavnice covece, znaci za nesto najobicnije, osim sto imamo kineski restoran bas blizu, za sve ostalo, mora brate da se voziiiiiiiii….selo sta da ti pricam…ali je mirno super….ali zato mora da se voziiii svuda…), posto nije pust kraj, znaci mozda ima tu necega, bar za pocetak, cisto malo dok zima ne prodje, a I sad ce nova godina I bozic, pa ce da se traze sezonski radnici za puno sto sta…a I zima ide, a mi zene znamo da ne volimo da se smrzavamo, jel te, pogotovo da se cekaju busevi I ostala cuda, jos u vreme shpica, lele, ima da bude uzas…znaci nije da ja nesto degradiram bilo koga, predlazuci nesto obicno, (jer ja jos uvek radim veoma obicno, a tu sam gotovo godinu dana), ali cisto I zbog supruge da vidi sta se gde desava I da bi imala us experience, jer se to ovde veoma mnogo gleda…

Puno pozdrava I samo napred!

dreamerns
06.11.2008, 02:34
Ufff...ovo bas bese opsirno :)
U svakom slucaju prednost moje supruge je to sto je radila nekoliko meseci za kanadsku firmu za koju i ja radim...doduse u Srbiji, ali je ipak Kanadska firma. Radila je kao office manager.
U svakom slucaju, ne slazem se sa svim stavovima ovde. Smatram da je svaki pocetak u zivotu tezak i da na pocetku ne treba biti previse probirljiv. Medjutim, ja sam karijerista. Ja se bavim kompjuterima od svoje 6 godine, a zadnjih 12 sam posvecen tome da budem programer. Jaaako puno truda sam u to ulozio i to je nesto cime se bavim i cime zelim da se bavim. Naravno, postoje i neki drugi poslovi koje sam radio i u kojima uzivam, ali na kraju krajeva...ipak sam programer :) E sada, ja bih mogao raditi neznam kakve poslove koji nisu vezani za moju struku ako se mora...ali definitivno ne zadugo. Ja sam dobro zaradjivao u Srbiji i radije bih tamo bio programer za te pare, nego ovde radio u wallmart-u kao prodavac za ne znam kakve pare (koliko cujem, verovatno manje nego ono sto sam zaradjivao u srbiji). Naravno, prihvatio bih uvek i entry level poziciju, jer znam da kad tad ce izbiti (ili nece) moje znanje i da cu onda napredovati (ili necu)...sve u svemu, da ce kockice leci.
Sto se moje zene tice...mi smo se tu dogovorili. Neka ona proba da nadje sta zeli, ako ne uspe...radice bilo sta za pocetak i traziti dalje..bitno je imati bilo kakav posao.

Zana
06.11.2008, 04:05
Hmmm, da ne komentarisem mnogo.... svez si jos...

Kod vecine ljudi se nakon nekog vremena ne radi vise o novcu. Ja sam jedna od njih. Znaci niti me interesuje kolika bi mi plata bila dole niti bilo sta drugo. Radi se o drugim stvarima koje ja ovde imam a koje ne mogu da se obracunaju u dolarima ili dinarima, sve jedno.

No, opet - tek si stigao, daj sebi vremena pre nego to kategoricno pocnes da iznosis svoje cvrste stavove nakon par nedelja u jednom od mnogih velikih gradova u ogromnoj nam Americi :grin: Ovo je cisto dobronameran savet...

Nema veze iskustvo koje si imao tamo ni koji ti je level engleskog, radi se o barijeri koju svaki useljenik ima (bilo da li je kulturoloska ili jezicka) - i oni za koje radis to imaju na umu i veruj mi - probace na ovaj ili onaj nacin da ti pokazu kako se ovde stvari rade drugacije nego kako si ti radio. Pa makar i tvoj nacin bio daleko bolji. Saveti koji u ti gore dati su svi dobronamerni. U najgorem mogucem slucaju (sto ti ja od sveg srca ne zelim) - i programeri ostaju bez posla. I sam si rekao da te je sacekao poluprazan office. Znaci, budi spreman... ne uplasen - ali pripremljen i za tako nesto.

To sto ti ne bi radio bilo kakav posao - well mnogi su tako govorili na pocetku :grin: hvala Bogu nemas potrebe, ali ako su potrebni novci za kiriju ima dva izbora - da radis bilo kakav posao i platis racune - ili se spakujes i odes "kuci". Ja licno, samo sam jednom ubedjivala nekog da ne odustane. Vise ne. No sve ce ti se to reci samo - jos je rano, ovde si vrlo kratko...

Sto se tice profesionalnih rezimea - Office 2007 ima dosta jako dobrih templates koji su u standardnim formama. Cover letters treba da budu kratka i sazeta. I pravo u metu. Iskeniracu nekoliko - imam knjigicu :grin:

Auto - neznam sta da ti kazem. mi smo bez auta bili 3 meseca... sad ne bi smo funkcionisali bez dva. Opet, procenicete sami. Ne moras da uzimas casove. Pitaj Srdjevica da vas nauci. Casovi ovde nisu obavezni i mnogo kostaju naravno. Mene je suprug ucio da vozim - polagala sam voznju u tudjem autu (bitno je samo da je auto ispravan i da je ili vlasnik prisutan ili da si na polisi osiguranja - bar je tako u CA, i mora neko sa vozackom da bude sa tobom jer sa probnom ne zmes sam da vozis). Testove sam prosla bez negativnih, prvu voznju sam pala iz sledecih razloga: instruktor je bila izdrkana crnkinja koja nije imala sex minimum godinu dana a mozda i duze, adresa na ID mi je bila Beverly Hills, auto je bio Nissan Pathfinder star mesec dana a ja ne pricam engleski. E onda mi se ona napila krvi belacke i pokazala mi tri lepe beverlihilske... ko da ona zna da to nista nije moje... no polozih ja kod mog indijca dve nedelje kasnije (i on jedva pricao engleski i super smo se razumeli :grin:) Eto. I drugi put nisam imala nijedan negativan poen. Znaci sve to moze da te kosta malo vremena i oko $50 za oboje.

Eto pa ti sad vidi... i da ti kazem nesto: mi smo se doselili u avgustu 2002. Negde krajem avgusta iduce godine, bese suncan divan dan, nedelja... ja sam dala otkaz na poslu i spremala se da odem u Srbiju na mesec dana. I lezim tako na plazi - i tu me "strefi' po prvi put: i gde sam, i gde zivim i sta mi se sve dogodilo, i sta se sve promenilo. I otplakala po prvi put... i onda sam otisla dole i stvarno zatvorila knjigu i pozdravila se sa svima. Jer kad smo se selili nekako nisam u sve to verovala... iduce godine sam bila spremna. I od tada nisam bila dole - putovala sam na neka druga mesta - na ODMOR ... i kad god me neko pita "ej kad dolazis?" ja odgovorim isto "ej, a kad ti dolazis?" Zasto po defaultu ja treba da budem ta koja placa kartu da bi videla rodbinu i popila kafu sa drustvom? I verovali ili ne - ta taktika radi... ici cu iduce godine, ako Bog da - posle toga Rio (obecala sam bratanici a i zelja mi je da se tamo vencam ponovo :grin: - ono zbog lutrije je stvarno bilo brzo i nekako smo oboje bili pogubljeni - i mi i cela familija i drustvo), pa New York... pa London olimpijske igre... i sta sad da ti kazem, ti ako mozes sve to premeri sa sve vecom platom u Srbiji... ja ne mogu :;D:

Lucky
06.11.2008, 04:33
@dreamerns

Imam utisak da prvi utisci o USA i nisu bas najbolji. Mozda ne bi bilo lose da postavis sebi pitanje - a zasto ste dosli?
Ti kao programer i karijerista u stranoj firmi u Srbiji, supruga radila u istoj firmi. Moja pretpostavka je da ste pravili bar 1500-2000 eura mesecno(mozda se varam).
Odmah da ti kazem da sam ja imao te pare dole, nikada ne bih dolazio...
Medjutim ima tu i nekih drugih stvari (a to je ono sto je Zana rece i sa cime se potpuno slazem) a koje sam saznao tek posle odredjenog vremena provedenog ovde i posle prve posete Srbiji.
Znaci, samo malo strpljenja i sve ce doci na svoje, ti bar imas zanat koji ti garantuje da ne moras da radis u Walmartu.
Ne bih bas da ti solim pamet ali sto se auta tiche mislim da ste dosli malo nepripremljeni, kao da vas je neophodnost istog malo iznenadila.

srdjevic
06.11.2008, 07:58
Nema šta, Nikola se kao i svi ostali koji su došli ovde morao kad-tad susresti sa ovom činjenicom. Ovde si došao i upravo si se rodio. Nedonošče si, bukvalno.

Sve počinje od nule. SVE. Ovo je taj hladni tuš koji mora da udari svakoga ko dođe, pre ili kasnije.... :smrc: Počinje savladavanje (duha) jezika, kulture ponašanja, traženje prijatelja, snalaženje bez najbliže rodbine koja je uvek psihička mreža ispred ponora, itd, itd...

Mnoge stvari su sada odbojne, nerviraju, komplikovane su, nemoćan si da uradiš išta (jel zato bebe plaču?)... On jezičku barijeru nema ni najmanje (odmah sam ga ja na test stavio :;D:)... kulturološka mora da se prebrodi, i to je to. Ameri su mnogo čudniji od nas, ali što ih duže gledaš, to su ti naši čudniji. :grin:

Ali ništa to nije strašno, a evo i zašto. Niko nije završio programiranje tako što je odustao od nečega na najmanji nagoveštaj problema, te neće ni on. Neće se, naravno, vratiti, već će ostati ovde dovoljno dugo da podsvesno prihvati organizaciju života, jer što Zana kaže, kad se jednom izorganizuješ - sky is the limit.
Muljaće kao i svi uostalom i dan danas što muljamo taj osećaj negde duboko u stomaku, sve će se češće sećati lepih (boljih) stvari koje ga vezuju za tamo, ali će, već nakon prvog odlaska kući, da usledi onaj drugi, mnogo hladniji tuš: ovde si kući.


I to je to. Užasan osećaj. Ali svi smo preživeli (paz' ti mene, u prošlom vremenu... :=V:) pa će i on. I biće sve kako treba.

Zana
06.11.2008, 08:05
Hoce, hoce - nego sta :grin: joj, kad se setim samo tih dana :==D:

Zana
06.11.2008, 08:27
I, kad sve to prodje - ovako za 5 godina stojis u redu u 6:15 am, da das glas po prvi put... i to "svom" predsedniku :1081:

http://www.zelenalutrija.com/forum/picture.php?albumid=2&pictureid=2

srdjevic
06.11.2008, 08:35
Mora da si za McCain-a glasala... :grin:

Ja bih glasao za Obamu samo zato sto mi deluje mirniji/umereniji u globalnoj politici od ovog matorog...iako optimisticki planiram da okrecem 250k$/yr u iducih 4god tako da ispada da sam u principu republikanac....wannabe. :ludak:

Zana
06.11.2008, 08:39
Duh!!!!! Kako da no :belj: :belj: jes da sam bila bunovna (prevod za na oci nisam videla) ali kod mene republikanci ni na kafu :grin:

Salu na stranu - u zivotu ne bih pomislila da ce Ameri da cekaju u redu od dva bloka da glasaju na izborima....

p.s.

$250k kazes, a? Hm, onda cemo malo lepse da se druzimo svakako habahdhahahah

srdjevic
06.11.2008, 09:02
Kako da no

"How yes no, što b' rekle naše kolege s' BBC-ja".... Đura, TLN... :lool:

$250k kazes, a? Hm, onda cemo malo lepse da se druzimo svakako habahdhahahah

pa ko ne želi to sebi? Zato smo u ovim Amer'kama, ne? Pa ne kažem ja za dž "wannabe"... :1097:

nego, stvarno bi mogli neko druženje tamo u LA da organizujemo, tamo recimo u februaru, a? :grin: da vidim da organizujem neki put sa ženom za valentine's (sva sreća da ne zna naški, pa mogu da lajem i planiram ovako javno :inlove:) osim ako vi planirate da svratite u međuvremenu malo ovamo... :;D:

Zana
06.11.2008, 09:14
Deal :grin: vi ovamo u zimsko vreme (da vam bude toplo a i taman je za plazu) pa cemo mi tamo na jesen (da se setimo kako izgleda) :1081: :1081: :1081:

srdjevic
06.11.2008, 09:25
Pa taj rad... :tubac::ziveli2::srbinigr::trubac:

Macedonia Ohrid
06.11.2008, 10:41
Hteo bih nesto da pitam (u vezi poslova). Dali bi mi bile od koristi sve diplome, sertifikate, pohvalbe i sta ja znam, iz ovdesnjeg obrazovanja (opet u vezi poslova), dali da sve to prevedem na engleskom, ili sve ce to biti zabadava!?
Inace radim in Medical Center u Ohridu kao medicinski tehnicar.

Veronika
06.11.2008, 12:58
Nece biti za badava ,ponesi jer ces morati polagati ispite ako zelis biti tehnicar .
Ispiti nisu laki , ali nisu ni nesavladivi .Inace u Usa se za m.sestru i m.tehnicara ide na fax 2 ili 4 godine i ozbiljnije seshvaca nego kod nas (ne kazem da su kod nas neozbiljni , bez uvrede , neznam kak da to prikazem drugacije ).
Inace place su dobre i super beneficije se imaju .

Veronika
06.11.2008, 14:09
Uparavo sam procitala blog od bolje polovice Novak.
Da "zanimljiva " pitanja , pa stvarno se zapitas KAKO i STA na njih odgovoriti da ostavis dovoljno dobar dojam da te uzmu .

1.Sta ocekujes od nase kompanije ?
2.Reci nesto o sebi ?
3.Koje su vase slabe strane ?
4.Koje su vase prednosti u odnosu na druge kandidate ?
5.Gdje se vidite za 5 godina ?

Eto sta bi bilo najbolje odgovoriti ????

beresmed
06.11.2008, 14:54
Uparavo sam procitala blog od bolje polovice Novak.
Da "zanimljiva " pitanja , pa stvarno se zapitas KAKO i STA na njih odgovoriti da ostavis dovoljno dobar dojam da te uzmu .

1.Sta ocekujes od nase kompanije ?
2.Reci nesto o sebi ?
3.Koje su vase slabe strane ?
4.Koje su vase prednosti u odnosu na druge kandidate ?
5.Gdje se vidite za 5 godina ?

Eto sta bi bilo najbolje odgovoriti ????

Ovakva pitanja na interviewu postavljaju poslodavci koji se vole igrati psihologa i pritom ti daju do znanja kako se osjecaju nadmocno,
bez obzira o kojoj se drzavi radi (ima ih kod nas i svugdje).
Pravi strucni poslodavac ce se fokusirati i drzati tema o poslu, a psiho-maltretiranje prepustiti psiholozima.

Najbolje je odgovoriti onako kako bi to poslodavac htio cuti.

landlord
06.11.2008, 15:08
Uparavo sam procitala blog od bolje polovice Novak.
Da "zanimljiva " pitanja , pa stvarno se zapitas KAKO i STA na njih odgovoriti da ostavis dovoljno dobar dojam da te uzmu .

1.Sta ocekujes od nase kompanije ?
2.Reci nesto o sebi ?
3.Koje su vase slabe strane ?
4.Koje su vase prednosti u odnosu na druge kandidate ?
5.Gdje se vidite za 5 godina ?

Eto sta bi bilo najbolje odgovoriti ????

1. Ocekujem pare
2. Nesto o sebi
3. Slaba strana mi je ta da sam radoholicar.. previse se predajem poslu...:)
4. Nisam upoznao druge kandidate
5. Na Vasem mjestu..

chicagopn
06.11.2008, 16:48
Najcesce postavljena pitanja od strane poslodavca


- ucemu ste najvise i najmanje uzivali u vasem predhodnom poslu i zasto?
- da li ste prava osoba i da li posedujete vestine za karijeru koju zelite?
- sta je to sto posedujete sto bi vas ucinilo uspesnim u vasoj buducoj karijeri?
- da li vise volite da radite sami ili sa drugima i zasto?
- sta znate o ovoj kompaniji?
- sta mislite sta bi ste zeleli da radite za nasu kompaniju
- sta je ono sto ste radili u proslosti a sto pokazuje da imate inicijativu?
- da li se dobro slazete sa drugima i navedite primer?
- koje predmete ste voleli i mrzeli u skoli i zasto?
- da li volite da radite u tacno odredjenom radnom vremenu?
- sta mislite o prekovremenom radu?
- da li ste organizovani?
- da li ste timski igrac?
- u kojim univerzitetskim aktivnostima ste aktivno ucestvovali?
- sta su vase glavne prednosti i mane?
- koliku platu zelite?
- koliko dobro znate da koristite kompjuter?
-gde bi ste zeleli da budete za 5 ili 10 godina?
- ko je osoba kojoj se najvise divite?
- zasto bih zaposlio bas vas?
- zasto ste zainteresobani za rad u ovoj profesiji?
- sta vas cini drugacijim od ostalih?
- kazite mi nesto o vama?
- opisite vestine koje posedujete?
- kako ste se pripremili za ovaj intervju?

srdjevic
06.11.2008, 16:57
Da, svi oni vole da se bave psihologijom... Pitanje "koje su vam slabosti" je klasicno.... na to pitanje se odgovara sa zackoljicom: poenta je navesti prednosti, a ne mane, i predstaviti ih kao mane. Primer: po nekad previse obracam paznju na detalje, sto moze da oduzme previse vremena u projektu... :obrva:

dreamerns
06.11.2008, 17:24
Ok...krenuo sam da pisem...raspisao sam se i onda stisnu pogresno dugme na tastaturi i sada mi se sve izbrisalo. :( grrr...

U svakom slucaju, hvala vam svima na lepim savetima. Generalno imam osecaj da ste stekli neki pogresan utisak da je meni ovde lose...ne osecam se ja tako (ustvari, sada se osecam jer sam bolestan :( ), jednostavno ponekad se iznerviram kada vidim kako mi zajebavaju zenu. Znam koliko je u stanju da pruzi i kako je i koliko radila u srbiji...pa mi ovo sve deluje kao onaj najgori komunizam (nije bitno sta znas, nije bitno koliko radis, nije bitno kako radis...bitno je da nisi zakasnio na posao). E sada...u mojoj firmi je drugacije bar koliko ja vidim.

@Lucky
Mi jesmo tako zaradjivali u srbiji, ali nije sve u novcu. Ne zelim da opisujem sve razloge zbog kojih sam dosao jer bih izvukao sav prostor koji je srdjevic zakupio za ovaj forum :)
Generalno, ja tamo nisam imao stan i nisam imao kola...samim tim...nisam nista imao. Jedino sto gubim je moja ekipa (gomila prijatelja) i rodbina koja mi nedostaje ovde. Neko je jednom rekao: Nemam ja 2 zivota za srpsku politiku. Upravo tako. Dosta mi je vise i kosova i kojekakvih kolevki koje u zivotu video nisam a za koje se stalno gine i ratuje i menjanja imena drzave...ma dosta mi je svega toga. Neko je isto okacio par tacki zasto se seliti (izmedju ostalog i ono sa komsijom buzdovanom)...tu ima dosta istine.

U svakom slucaju, ja nisam rekao da necu raditi bilo sta...samo da to necu raditi dugo :) A nadam se da necu ni morati.

chicagopn
06.11.2008, 17:32
UOBICAJNE GRESKE PRI RAZGOVORU ZA POSAO

Sigurno su mnogi od vas imali iskustvo nezaboravnog osecaja sigurnosti i izuzetnosti nakon razgovora za novi posao.To je onaj osecaj kada znate da ste bili pametniji od svog sagovornika i kada ste zablistali kao nikad do tada.I onda, nakon nedelju-dve cekanja,do vas je dosla vest kako je za taj posao pronadjen bilji kandidat.Mnogi se utese time,ali i ne znaju da je cesto razlog zasto su ostali bez posla u njima samima.Stoga vam donosim listu sest tipicnih gresaka koje ljudi ucine na razgovoru za posao.

Ne govorite prerano o plati.Ukoliko se ta tema ne pokrene od strane ispitivaca ili sagovornika,ne insistirajte na njoj odmah na prvom razgovoru.Gotovo je sigurno kako cete time smanjiti sanse za dobijanje posla.Razlog je jednostavan.Na taj nacin pokazujete kako vam je plata vaznija od posla ili recimastare poslovice"ne mozes ti mene tako malo platiti ,koliko ja mogu malo raditi".

Tehnicka znanja-tehnickom osoblju.Budite slobodni na razgovoru iznositi ono sto znate,ali ako razgovarate sa osobom koja radi u odeljenju ljudskih resursa zapamtite da je necete impresionirati vasim pametovanjem iz nekog specijalistickog podrucja.Tehnicke komentare,detalje i strucno znanje cuvajte za one osobe koje ce vas ispitivati.Ostalima iznosite svoja znanja i vestine razumljivim i jasnim jezikom.

Svoju filozofiju zadrzite za sebe.Ukoliko mrzite Bil Gejtsa i windowse,zadrzite to za sebe.Nije pametno potkopavati teren na takav nacin kada je verovatnost da radite sa Microsoftovim alatima vrlo retka.Ako vas upitaju sta mislite o tim proizvodima,budite iskreni,ali nemojte propovedatiili pljuvati po njima.To je obicno odraz neznanja i straha.

Ne ispitujte odmah mogucnosti napredovanja.Ispitivati o brzini napredovanja u nekoj firmi odmah na prvom razgovoru za posao nije nimalo pametna stvar.Za to pricekajte drugi ili treci razgovor kad ce se te teme vec i same nametnuti na dnevni red.Nestrpljivost koju na taj nacin iskazujete govori o vama vise nego li bilo koji dobar podatak iz vase biografije.Naucite prihvatati i prilagodjavajte se.Iznad svega budite srecni sto imate mogucnost zasluziti posao.O ostalim stvarima brinite posle.Ionako nista nije konacno.

Iskljucite mobilni telefon.Mnogi svoje telefone samo stisaju ili stave na vibraciju dok su na razgovoru za posao.Vazno je da ih potpuno iskljucitei po mogucnosti pristojnim gestom date do znanja ispitivacu da ste to ucinili.Time pokazujete vasu posvecenost razgovoru koji je jednako vazan i vama ali i firmikoja ce vas mozda zaposliti.U krajnjem slucaju,sve drugacije od toga nije pristojno i odraz je vase kucne (ne)kulture pa tako i nekih drugih manjkavosti koje mozda posedujete.

Ne zaboravite napisati: Hvala ! I pored toga sto cete vasem sagovorniku usmeno zahvaliti nakon zavrsetka razgovora,vazno je da to isto napravite i u pismenoj formi bilo putem e-maila ili redovnom postom.Ukoliko konkurencija za mesto koje konkurisete vrlo velika,takve sitnice cesto su presudne u ostavljanju dobrog utiskao sebi.To su oni mali gestovi koje bi,uostalom da je situacija obratna,i vas obradovale.

ostale greske prilikom intervjua za dobijanje posla su:

- slab nastup
- nepostojanje kontakta ocima,
- nedostatak samopouzdanja,
- nedostatak plana buduce karijere,
-koriscenje lokalizma(slenga),govor nedovrsenim recenicama,
- kratkotrajna predhodna zaposlenja,
- zakasnjenje na razgovor,
- lose popunjena prijava za posao,
- nedostatak entuzijazma,
- pokazivanje nervoznih navika,
- slab prosek,
- nedostatak takta,
- nedostatak znanja iz strucne oblasti,
- nepostojanje volje za promenom prebivalista,
- netolerantne predrasude,
- cinjenica da nikad pre toga niste culi za kompaniju,
- cinicnost,
- mlako rukovanje,
- cinjenica da ne govorite lepo o predhodnom poslodavcu,itd.

chicagopn
06.11.2008, 18:01
evo vam odmah nekoliko korisnih linkova za trazenje posla:

www.monster.com

www.4entertainmentjobs.com

www.guru.com
inace guru je sajt za one koji traze dodatni posao 5-20 sati nedeljno

www.6figurejobs.com
ovde su poslovi sa godisnjom platom od najmanje 100 000$

www.justengineers.com
namenjen pre svega inzinjerima

www.smarterwork.com
ovde mozete da nadjete posao da radite za klijente iz inostranstva

www.jobnext.com
mozete besplatno postaviti Cv,pretrazivanje ponuda za posao preko kljucnih reci

www.womensjobsearch.net
sajt je samo za zene

www.dice.com
najveci poslovni portal vezan za IT poslove

www.elance.com

www.eteach.com
sajt ciji je cilj da pomogne ljudima koji se na bilo koji nacin bave edukativnim radom

www.peoplebonus.com
ovaj servis je interesantan jer pored obicnih opcija uz pomoc kojih cete pronaci posao,ima i opciju da u slucaju da pronadjete posao preko njih dobijate i bonus od 10% od vase plate

www.vault.com
ovde imate preko 200 000 ponuda za posao od strane preko 40 000 poslodavaca

mislim da je ovo dovoljno, ako ovde nebudete nasli posao onda ajd polako nazad:grin:

Veronika
07.11.2008, 17:28
Cestitam na dobivenom poslu !!!! Pa bili je brzo !!:bravo:


Ok...krenuo sam da pisem...raspisao sam se i onda stisnu pogresno dugme na tastaturi i sada mi se sve izbrisalo. :( grrr...

U svakom slucaju, hvala vam svima na lepim savetima. Generalno imam osecaj da ste stekli neki pogresan utisak da je meni ovde lose...ne osecam se ja tako (ustvari, sada se osecam jer sam bolestan :( ), jednostavno ponekad se iznerviram kada vidim kako mi zajebavaju zenu. Znam koliko je u stanju da pruzi i kako je i koliko radila u srbiji...pa mi ovo sve deluje kao onaj najgori komunizam (nije bitno sta znas, nije bitno koliko radis, nije bitno kako radis...bitno je da nisi zakasnio na posao). E sada...u mojoj firmi je drugacije bar koliko ja vidim.

@Lucky
Mi jesmo tako zaradjivali u srbiji, ali nije sve u novcu. Ne zelim da opisujem sve razloge zbog kojih sam dosao jer bih izvukao sav prostor koji je srdjevic zakupio za ovaj forum :)
Generalno, ja tamo nisam imao stan i nisam imao kola...samim tim...nisam nista imao. Jedino sto gubim je moja ekipa (gomila prijatelja) i rodbina koja mi nedostaje ovde. Neko je jednom rekao: Nemam ja 2 zivota za srpsku politiku. Upravo tako. Dosta mi je vise i kosova i kojekakvih kolevki koje u zivotu video nisam a za koje se stalno gine i ratuje i menjanja imena drzave...ma dosta mi je svega toga. Neko je isto okacio par tacki zasto se seliti (izmedju ostalog i ono sa komsijom buzdovanom)...tu ima dosta istine.

U svakom slucaju, ja nisam rekao da necu raditi bilo sta...samo da to necu raditi dugo :) A nadam se da necu ni morati.

Zana
08.11.2008, 09:35
Ja nijednom nisam imala taj pravi intervju - koji je uobicajen da se razumemo. Ili, hajde da kazemo da je sve to bilo u malo drugacijoj formi.

Slucaj prvi:
Dva dana nakon useljenja otisla sa zenom kod koje smo stanovali do srpskog restorana i dogovorili se za posao. Nista specijalno - moze? Moze!

Slucaj drugi:
agencija za placement of personal assistants
Fake resume sa sve preporukom od bivseg muza zene kod koje smo stanovali, njen telefon je dat za preporuku i od prijateljice koja je radila za Kevina kostnera... prosla intervju sa osobom za koju sam radila skoro godinu dana. Pitala me je da li mogu da budem cvrsta sa njene dve cerke, da li mogu mladjoj da pomognem sa matematikom, da li mogu da organizujem parties za 50+ ljudi, da li razumem jevrejske obicaje, da li se osecam ugodno da ostanem sa malom sama preko dve nedelje dok ona putuje u Israel sa muzem etc. Intervju trajao oko 15 minuta. Zahvaljujujuci ovom poslu sam dobila stan od nje, vozila sam njen auto (jedan od 4 uglavnom nissan pathfinder, placeni svi racuni... odlicno za pocetak, odvratno za karijeru.

Slucaj treci:
Sama otisla do Ralphs popunila aplikaciju (nigde nisam imala iskustvo u prodavnicama), jedino sto su me pitali je school schedule da bi mogli da uklope smene

Slucaj cetvrti:
suprug mi rekao da vlasnik OPI u kojem je on radio security system hoce da me zaposli. Otisla sam na intervju sa njegovim HR manager i Accounting Vise president, neubicajeno za tako velike kompanije (1000+) on je bio na razgovoru i nije dozvolio skoro nikakva pitanja osim sto me je pitao kako ide studiranje. Onda je rekao da je on poceo u ovoj zemlji kao taksista u New York i da smatra da ljudima treba dati sansu. Kod njih sam dobila trening za Accounting (ocigledno jako dobar lol). Rastali smo se lepo, sa recenicom da mogu za njih da radim kad god pozelim... Sad je skoro pitao mog supruga da li hocu da se vratim.

Slucaj peti:
Agencija za placement - uradila sam testove, a onda sam razgovarala sa agentom. Pitala me je koliku platu hocu i koji su mi uslovi. Ja rekla (koliku hocu platu, zatim da bude u istom zip code, minimum dve nedelje odmora i mogucnost uzimanja neplacenog ako idem u Evropu, da nema kamera u kancelarijama i skeniranje ruke kad se dolazi na posao, opustena atmosfera sa ne bas oficijelnim nacinom oblacenja itd), oni mi to sve nasli posle dva dana. Kad sam dosla da radim, manager se pojavila posle sat vremena i rekla "Good morning, I'm Cindy...it's nice to meet you". To je bilo sve... Te nedelje me je zena koja je dala otkaz uputila u posao - 3 dana, cetvrti dan sam imala dental appointment nisam mogla da radim, u ponedeljak sam dosla i radila sama... u petak me je manager zvala i rekla da su dali ponudu da me otkupe ali da se pravim da neznam kada me agent zove nego je ona samo htela da zna sta ja mislim o tome. Platili su za mene agenciji oko $12k. Od tada sam sa njima. Napomena, da bi agent se uopste potrudio testovi treba da budu dobro uradjeni.

Kad resim da menjam posao, pozvacu mog agenta ponovo. Ona me povremeno pozove da vidi da li je sve u redu, i da me podseti da je pozovem ako mi bilo sta treba. Eto, to je moje iskustvo.

Veronika
08.11.2008, 10:41
Super Zana za tebe .Kazem da je bitna sreca i nac se u pravo vrijeme na pravom mjestu , bez obzira gdje zivis .
A kakvi su to testovi ,ako mozes pojasnit i dati primjer.
Hvala ! :)

Zana
08.11.2008, 11:11
Pa prvi deo je computer skills - klasika zaista word, excel, access, Power Point, imas po 50ak pitanja iz svakog - treba da odradis odredjene korake. Nemozes kao kod kuce da setas po tabovima da proveravas gde su koje opcije nego ako ne pogodis iz prve na kraju testa se ponovo vrate na to pitanje pa ako ne odgovoris onda gubis poene. Malo je cudno jer ja pod normalno ne pamtim napamet gde se sta nalazi ali sam se malo spremila pre testa pa je ispalo super (tu sam imala oko nesto iznad 97%) imala sam problema sa merge (naravno, ihhhhh grrrr) i sa mapping u excel jer to nikad ranije nisam radila pa sam se prilicno nalupala ali nema veze - iznad 90% je super rezultat.

Drugi deo sam ja imala za accounting: postovanje troskova na general ladger, patty cash, journal entries, month end closing, malo o taksama i propisima.... accounting receivable etc. Tu sam imala 100% jer su stvarno stvari koje se svakodnevno rade tako da ko ima iskustva i iole je normalan moze da odgovori na sve tacno, ko tek izadje iz skole bi ipak trebalo da ima ne nize od 80% na ovim testovima.

Treci deo je prekucavanje teksta, dobijes odredjeno vreme (bez grammar check and spelling), obracunava se broj reci, reci sa greskama se ne racunaju.

Cetvrti deo je test iz engleskog, pisanje memoranduma, letter format, vocabulary and grammar. Meni to isto nije bio problem jer sam bila na college u to vreme pa mu doslo kao ispit... ali treba malo spremanje pogotovo oko formata za business communication. Ja sam malo slabije odradila vocabulary deo ali sve ostalo je bilo ok tako da mi je prosek opet bio preko 90.

Testovi su ja mislim standardni tako da mislim da neke varijacije mogu da se nadju na netu, to opet treba da pitamo Srdjevica da malo pomogne. Bar to moze da dodje dobro za vezbu. Treba tu malo pripreme - evo moja prijateljica je bila na interview sa njima, super prica engleski (ovde je 13 godina) i ima dobro iskustvo ali nekako je testove uradila katastrofalno. Nije nista ni uradila sa njima, ovaj posao koj sad ima nasla preko graisglist. Sto kaze ona, neki ljudi su bolje za razgovore a neki bolje urade testove.

Moja sefica i ja smo pre neki dan razgovarale o nekim kandidatima za posao i bas mi je tad i rekla da je znala da ce da me zaposli kad je agencija poslala rezultate testova. Nisam ni znala da oni to imaju na uvid. Ja cisto prokomentarisala da ako nezna koga da uzme da vidi ako moze da dobije rezultate testa... Ja se bas i ne prodajem dobro, jer ne umem da lazem oko iskustva... ali moram da se naucim :naughty: i to pod hitno!!!!!

Ja naravno mogu da pomognem svakom ko bude bio zainteresovan za accounting oko intervjua i sta je bitno, i sta ce da pitaju i koje stvari treba da se znaju jer je ipak veci deo pitanja na interview vezan bas za posao, a jedan deo (ovaj o kome se govori u postovima iznad) i za personality. Mnogi ljudi ne prodju bas sjajno taj opsti deo ali kad se krene sa pricom o konkretnim stvarima umeju poslodavci da naprave kompromis ako znas posao a communication skills ti nisu bas neki... nece niko da ispusti dobrog radnika iz ruku ako mu interview skills nisu na perfektnom nivou. Bar moja firma ne bi. Kad dodje i ako dodje to toga - na raspolaganju sam...

Naravno sales people su prave vatre - tu se traze druge stvari, ali ne verujem da ce bio ko od vas odmah poceti da se bavi prodajom :smrc: bar ovi nasi prolaze zestoke provere i po nekoliko interviews pre nego ih zaposle...

I tako, nista mi vise ne pada na pamet sto se mog nacina zaposljavanja tice... ako ma neko pitanja, slobodno :grin: opet, meni odgovara da pustim agenciji da mi trazi posao, sto ne mora da znaci da je to dobra ideja za svakog. Drugo, neke agencije su stvarno nikakve i to treba da se ima u vidu (koliko se trude da ti nadju posao - Apple One koja je national company nista se meni ne dopada. Urade ti testove i kazu ti da ih pozoves ako nadjes neki posao na njihovom sajtu da ti se svidja i da si kvalifikovan. Uzas blagi, niti se trude - i sve sam uradis a oni skupljaju procenat i otkupninu na tebi. Nista ih ne voleeeeem).

Veronika
08.11.2008, 11:21
Hvala Zana ! Stvarno si od velike pomoci ! :bravo:

Olivera
15.11.2008, 15:48
... opet, meni odgovara da pustim agenciji da mi trazi posao, sto ne mora da znaci da je to dobra ideja za svakog. Drugo, neke agencije su stvarno nikakve i to treba da se ima u vidu (koliko se trude da ti nadju posao - Apple One koja je national company nista se meni ne dopada. Urade ti testove i kazu ti da ih pozoves ako nadjes neki posao na njihovom sajtu da ti se svidja i da si kvalifikovan. Uzas blagi, niti se trude - i sve sam uradis a oni skupljaju procenat i otkupninu na tebi. Nista ih ne voleeeeem).

Mene interesuje dali odavde mogu (i na koji nacin) da najmim neku od ovih agenicija, kako bi imala neke podude kad stignem tamo?
Cisto probe radi poslala sam par e-mail-ova na neke oglase sa attach-iranim CV i recommendations u kojima sam pisala da sam GC winner i da dolazim sredinom Februara, ali ni od jednog odgovora nisam dobila.
Moze li i neko opisati ceo postupak (step by step) od kad vidis oglas do intervjua da opise? Ovde kod nas posto je nezaposlenost velika, mora se poslati mail sa par slatkih uvodnih reci (nesto kao veoma sam zinteresiran povodom ojavljivanja oglasa za xx radno mesto i bila bi mi velika cast pridruziti se Vasem timu...), pa spisak svih dokumenata koje saljes, kao Cover letter (opet se tu ulizujes ali na siroko, plus velicas sebe i svoje predhodno iskustvo), CV i reccomendations. Znaci sve zajedno kako bi te uzeli u obzir zbog velike konkurencije, iako po meni prvi korak trebao bi da bude Mail sa CV, pa ako te odaberu cover letter i na kraju (upon request) Reccommendations. Ili mozda gresim?
Ajde mooooolim vas ko ima iskustva neka opise postupak na Americom i according US practice? :)

landlord
04.03.2009, 12:09
Poz,

evo na jednom mjestu da imamo stranice za trazenje poslova:

- craiglist - URL je: ime_grada.craiglist.org
- monster.com
- careerbuilder.com
- dice.com - super site za tech jobs
- indeed.com - ovo mi je super fora, site koji pretrazuje ostale siteove za trazenje poslova
- simplyhired.com - ovo nisam pretjerano istrazivao

Ostalo sto ja mogu preporuciti je da nadjete online izdanja novina koje izlaze u gradu u kojem trazite posao, i onda pogledate poslove koji izlaze u tim novinama.

Gringo
18.03.2009, 17:23
Da dodam jos dva dosta dobra sajta za trazenje poslova, prvenstveno za one kojima su blize drustvene nauke ali i za ostale:

www.unjobs.org

i

www.reliefweb.int

kaneolopa
18.03.2009, 19:07
Mene interesuje dali odavde mogu (i na koji nacin) da najmim neku od ovih agenicija, kako bi imala neke podude kad stignem tamo?
Cisto probe radi poslala sam par e-mail-ova na neke oglase sa attach-iranim CV i recommendations u kojima sam pisala da sam GC winner i da dolazim sredinom Februara, ali ni od jednog odgovora nisam dobila.
Moze li i neko opisati ceo postupak (step by step) od kad vidis oglas do intervjua da opise? Ovde kod nas posto je nezaposlenost velika, mora se poslati mail sa par slatkih uvodnih reci (nesto kao veoma sam zinteresiran povodom ojavljivanja oglasa za xx radno mesto i bila bi mi velika cast pridruziti se Vasem timu...), pa spisak svih dokumenata koje saljes, kao Cover letter (opet se tu ulizujes ali na siroko, plus velicas sebe i svoje predhodno iskustvo), CV i reccomendations. Znaci sve zajedno kako bi te uzeli u obzir zbog velike konkurencije, iako po meni prvi korak trebao bi da bude Mail sa CV, pa ako te odaberu cover letter i na kraju (upon request) Reccommendations. Ili mozda gresim?
Ajde mooooolim vas ko ima iskustva neka opise postupak na Americom i according US practice? :)

To da si ti GC winner to njih nista zivo ne intersira... bitno im je da mozes legalno da radis u US i to je to... ostalo shta kako im je nebitno totalis... niti oni jadni znaju za GC lutriju. Nadjes oglas za posao koji ti se dopada i sastavis REZIME znaci ne CV postoji jako velika razlika.. prelistaj na netu ... koje su tacne raslike... ne smes da navodis u rezimeu ni koja si nacionlnost ni koja si starosna dob ni svoj pol... shto se toga tice... ovde su svi protiv "diskriminacije". Reccomendations meni do sada ama bas niko zivi nije trazio ali bas niko a radila sam za jednu americku i jednu kanadsku firmu Cover Letter ti je ukratko kako si ih nasao , koje su tvoje karakteristike i zasto bi ti bio bash covek za tu poziciju. Nemoj na kraju da navodis Recommendations available upon request zato shto nije lepo i ispada da nesto krijes kao vec jednostavno ili ih stavi direkt u rezime ili ih nemoj stavljat nikako. Dobra je praksa da posle obavljenog intervju-a posaljes i tank you note da se zahvalis na ukazanoj prilici za intervju i to je to. Ostalo ti je samo da malko vishe obratish paznju na onih cuvenih 10 pitanja na intervju... jer kada te pita tell me about your self nece da slusa da si ti dobar drugar i da volis da se druzis sa ljudima i kako si ti mukotrpno stigao u ameriku vec hoce da cuje shta su tvoji uspesi u tom poslu. E sada dalje da pricam su nekih 5 meseci rada ... ocigledno neuspesnog... ali neki ljudi to naplacujuju grdno da bi ti savetovali kako da napisesh i shta da kazes. Meni nije niko nista posavetovao... vec sam sve sama po netu trazila i ganjala i citala i listala.

Dida
18.03.2009, 19:39
Da dodam jos dva dosta dobra sajta za trazenje poslova, prvenstveno za one kojima su blize drustvene nauke ali i za ostale:
www.reliefweb.int

ej, od nas imaš multipli "long live gringo&gringetta" za ovaj drugi link ... za početak Mr. Dida, inače pasionirani ljubitelj društvenih nauka sa nedruštvenim sklonostima, će se potruditi da odavde aplicira na dva posla, javimo ako šta bude..

hvala o hvala

kaneolopa
19.03.2009, 14:08
Da dodam jos dva dosta dobra sajta za trazenje poslova, prvenstveno za one kojima su blize drustvene nauke ali i za ostale:

www.unjobs.org

i

www.reliefweb.int

Jao jos jedna stvarcica, ljudi cuvajte se na kojim sajtovima ostavljate i koje podatke, cesto se dogodi da upravo ti sajtovi prodaju vase podatke i onda vas maltretiraju razno razni kreteni koji pokusavaju da vam uvale bolje skolovanje, a ja jadna sa master diplomom nema veze to nikakve, ili ce pokusati da vam uvale neke proizvode da vam skinu pare sa kratice i sl. jako budite oprezni koje podatke i gde ostavljate jer cak i "agencije za zaposljavanje" znaju da budu organizovana prevara koja hoce da vas pokrade. Ovo nije sada neko paranoicno komentarisanje... nego ljudi kada vam stigne fol chek na 4000$ onda cete znati o cemu se radi. Dobro proverite svaku agenciju koja vam nudi posao na netu jer su se meni nenormalan broj puta javljali razni za koje se ispostavilo da su cist hoax ...
Sada ce verovatno neko reci "Ko zna na sta si se ti prijavljivala?" Ja sam se prijaljvivala na najobicnije poslove office assistant-a i sl nishta sada da mozes da znash da je hoax iza toga... ali shta je tu je... zivot ide dalje

Sloba_Kg
19.03.2009, 14:38
Jao jos jedna stvarcica, ljudi cuvajte se na kojim sajtovima ostavljate i koje podatke, cesto se dogodi da upravo ti sajtovi prodaju vase podatke i onda vas maltretiraju razno razni kreteni koji pokusavaju da vam uvale bolje skolovanje, a ja jadna sa master diplomom nema veze to nikakve, ili ce pokusati da vam uvale neke proizvode da vam skinu pare sa kratice i sl. jako budite oprezni koje podatke i gde ostavljate jer cak i "agencije za zaposljavanje" znaju da budu organizovana prevara koja hoce da vas pokrade.

Istina, to rade i telefonom, i kao ko je to, pa kazu " ovaj broj telefona i stanar na koga se vodi su dobitnici puta u Las Vegas" pa pitaju koliko nas ima tu pa kazu svi mozete da idete...
Nego cini mi se da je neko vec pisao da postoji nacin da se blokiraju takvi pozivi na fixni tel.u usa (ko ga ima ili bude imao)

Moj cimer se bio prijavio na University of Phoenix on line.
Zvali su ama bas svaki dan.
Obecavali mu studentsku vizu, diplome doktora i sl.
Na kraju smo ih nekako otkacili.
Mozda ga i sad zovu i traze na tom broju hahahha

dreamerns
19.03.2009, 14:48
Moj cimer se bio prijavio na University of Phoenix on line.
Zvali su ama bas svaki dan.
Obecavali mu studentsku vizu, diplome doktora i sl.
Na kraju smo ih nekako otkacili.
Mozda ga i sad zovu i traze na tom broju hahahha

Tu bagru bi u svakoj civilizovanoj zemlji vec zatvorili, ali ne i u Americi. Upravo taj univerzitet u Phoenix-u je najgori sto se tice maltretiranja....ali se ne moras prijaviti na njega, kupe oni podatke pitaj boga odakle...i pitaj boga kojim kanalima. Ne bi me cudilo da se ovda za svotu novca mogu kupiti od drzave podaci o svakom.

kaneolopa
19.03.2009, 15:48
Istina, to rade i telefonom, i kao ko je to, pa kazu " ovaj broj telefona i stanar na koga se vodi su dobitnici puta u Las Vegas" pa pitaju koliko nas ima tu pa kazu svi mozete da idete...
Nego cini mi se da je neko vec pisao da postoji nacin da se blokiraju takvi pozivi na fixni tel.u usa (ko ga ima ili bude imao)

Moj cimer se bio prijavio na University of Phoenix on line.
Zvali su ama bas svaki dan.
Obecavali mu studentsku vizu, diplome doktora i sl.
Na kraju smo ih nekako otkacili.
Mozda ga i sad zovu i traze na tom broju hahahha
Fora je da te nazovu i kazu ti da si dobio ovo ili ono i traze ti samo 2 dolara da ti skinu sa kartice jer je to neka taxa... ja uvek glumim da nemam nikakvu karticu to ih onako posebno izbaci iz takta... opsujem na srpskom... pa shta je tu je.
Inace sam vec 3 meseda na do not call listi... zvanicnoj i dalje zovu tako da to nema veze...jedino ako se odma kako kupite tel. prijavite na tu listu mozda nesto radi. Mene su brate ti mili iz Phoenix-a covece maltretirali dok nisam priupitala odkle vama moji podaci kada sam ja na do not call pogube se malko pa te skinu onda :D
Najgore je kada cekas da ti se neko javi za posao a ovi te maltretiraju 3 puta na dan shto se meni dogodilo... nervni slom sam od njih dobila

Gringo
19.03.2009, 17:16
Ja se nadam da je vec svima jasno da treba pazljivo birati gdje se ostavljaju broejvi teelfona i ostali slicni podaci, a o kreditnoj kartici da se i ne govori.

@ Dida
Ja sam snimio onaj NDI. :-) Mi cemo poci u potragu poslije 27. Akobogda, naravno.

kaneolopa
19.03.2009, 17:31
Ja se nadam da je vec svima jasno da treba pazljivo birati gdje se ostavljaju broejvi teelfona i ostali slicni podaci, a o kreditnoj kartici da se i ne govori.

@ Dida
Ja sam snimio onaj NDI. :-) Mi cemo poci u potragu poslije 27. Akobogda, naravno.

Ja sam pazljivo ostavila svoje podatke na jednom od najvecih sajtova za trazenje poslova u US zove se monster.

dreamerns
19.03.2009, 19:16
Fora je da te nazovu i kazu ti da si dobio ovo ili ono i traze ti samo 2 dolara da ti skinu sa kartice jer je to neka taxa... ja uvek glumim da nemam nikakvu karticu to ih onako posebno izbaci iz takta... opsujem na srpskom... pa shta je tu je.
Inace sam vec 3 meseda na do not call listi... zvanicnoj i dalje zovu tako da to nema veze...jedino ako se odma kako kupite tel. prijavite na tu listu mozda nesto radi. Mene su brate ti mili iz Phoenix-a covece maltretirali dok nisam priupitala odkle vama moji podaci kada sam ja na do not call pogube se malko pa te skinu onda :D
Najgore je kada cekas da ti se neko javi za posao a ovi te maltretiraju 3 puta na dan shto se meni dogodilo... nervni slom sam od njih dobila

Da na to dodamo da je americki sistem mobilnih telefona imbecilan i da ti skidaju pare i kada te neko zove (a ne samo kada ti zoves). Isto vazi i za SMS. Pa kada krenu ovakvi debili da ti skidaju 2-3$ dnevno, a ti im ne mozes nista, osim da ih psujes.

Dida
20.03.2009, 09:50
@ Gringo

he he, isto :)


da nisi ti slučajno nedavno polagao GRE?

Zana
21.03.2009, 10:02
Cisto da ne bude zabune :grin: postovi vezani za dalje polemike o telefonima, bankama etc. su prebaceni ovde (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=435) ... a ovde moze da se nastavi o poslovima.

asmiki
17.04.2009, 01:19
Evo ozbiljnije studije oko toga sta treba i sta ne treba raditi u procesu trazenja posla http://www.howtonailaninterview.com/ (http://www.howtonailaninterview.com/)

Taji
17.04.2009, 11:47
Veoma dobar link......samo joj da dodam jednu stvar.

Nikad, ali nikad ne spominjite platu ili da kazete da zelite taj posao jer je pozicija dobro placena...bilo da trazite tek posao bilo da aplicirate za Promotion. Svima nama pare su prva vodilja kad se trazi posao jer ne mozemo zivjeti bez para i mora se raditi nesto ali se to ne smije spomenuuti na razgovoru. Ameri to nikako ne zele da cuju jer ce vas odmah diskvalifikovati.

Najbolji redoslijed prikaza vaseg iskustva je da prvo radno iskustvo na rezimeu bude i vase zadnje radno iskustvo. Ameri uvijek citaju rezime od pocetka i u vezi zadnja dva, tri radna mjesta..za ostalo dole i nemaju vremena jer im je ono sto ste radili zadnje, najfriskije i najbitnije.

Isto tako, ako imate bilo kakve preporuke ili certificate od prethodnih poslodavaca, kazem ako...ponesite ih sa sobom a u rezimeu na kraju dodajte stavku:

Certifications and recommendations - available upon requested.

Ako rikruter zatrazi od vas da vidi sve to, onda mu to lijepo i poturite pod nos. Ako ne trazi, ne gurajte na silu.

I...sretno svima u trazenju posla:1081:

kaneolopa
17.04.2009, 14:15
Veoma dobar link......samo joj da dodam jednu stvar.

Nikad, ali nikad ne spominjite platu ili da kazete da zelite taj posao jer je pozicija dobro placena...bilo da trazite tek posao bilo da aplicirate za Promotion. Svima nama pare su prva vodilja kad se trazi posao jer ne mozemo zivjeti bez para i mora se raditi nesto ali se to ne smije spomenuuti na razgovoru. Ameri to nikako ne zele da cuju jer ce vas odmah diskvalifikovati.

Najbolji redoslijed prikaza vaseg iskustva je da prvo radno iskustvo na rezimeu bude i vase zadnje radno iskustvo. Ameri uvijek citaju rezime od pocetka i u vezi zadnja dva, tri radna mjesta..za ostalo dole i nemaju vremena jer im je ono sto ste radili zadnje, najfriskije i najbitnije.

Isto tako, ako imate bilo kakve preporuke ili certificate od prethodnih poslodavaca, kazem ako...ponesite ih sa sobom a u rezimeu na kraju dodajte stavku:

Certifications and recommendations - available upon requested.

Ako rikruter zatrazi od vas da vidi sve to, onda mu to lijepo i poturite pod nos. Ako ne trazi, ne gurajte na silu.

I...sretno svima u trazenju posla:1081:
Osnovna je kultura i obrazovanje ne spominjati platu na prvome intervju.... preporuke ako zele trazice i na kraju rezimea NIKAKO stavljati recommendations available upon request, posle opsirnog istrazivanja svega vezanog za pisanje rezimea, trazenja poslova i ostaloga po redu NIKAKO stavljati to na kraju jer>
1. ne zvuci dobro
2. odaje utisak da nesto krijete
3. nije lepo tako zatvoreno zavrsavati rezime
Brale ako imash dobru referencu neka ti stoji na kraju rezimea, ako nemash nemoj ni da stavljas ;) srecno u trazenju posla svima po redu :grin:

stizeljeto
17.04.2009, 16:22
I ja sam bas jucer na jednoj emisiji o trazenju posla i pisanju rezimea cula da je bitno da se rezime pocne sa jednom recenicom u kojoj cete opisati kakav posao se nadate da cete raditi, da se prvo stave posljednji poslovi, sto manja lista to bolja jer ovi to moraju na brzinu skenirati i razvrstati zanimljive, kratke rezimee od ostalih. Da treba imati rezime od jedne strane, a da se preporuke i certifikati stave u posljednju stavku Certifications and recommendations, upravo zato sto oni medu stotinama, tisucama rezimea nece citati vase seminarske radnje. Najbitnije je da se uredno, koncizno opise sto znate raditi, bez ijedne pravopisne greske ili tipfelera. Ukoliko ih zanimate onda ce potraziti i preporuke i certifikate ili diplome, to naravno treba imati takoder spremno, ali ne kaciti na rezime.

kaneolopa
17.04.2009, 22:29
Postoji tacno odredjena forma kako se pise rezime vise o tome mozete naci
http://career-advice.monster.com/resumes-cover-letters/careers.aspx
Nije neophodno da placate na stotine dolara da bi vam neko sastavio rezime, sve sta treba da znate vezano za pisanje rezimea mozete proguglati.
Nacini prijavljivanja na poslove i ostale strategije vezane za to takodje gooogle pa ako nesto skripi javite da vidimo sta ne valja.
Postoje standardni setovi pitanja vezano za intervjue generalo, ali dalje postoje i setovi pitanja vezani za odredjene struke u ovom generalnom delu mogu pomoci koliko toliko, ali se i to moze proguglati takodje, sto se strucnog seta pitanja tice to sve zavisi od struke do struke.
Uglavnom vece kompanije prvo naprave phone screening da ne bi trosili vreme i novac kako vas tako i njihov, ako to ok prodje idete dalje na intervju face to face... Moje licno iskustvo je da se nikada ne nadate previse, ako vam kazu da ce se javiti za sedam dana zaboravite automatski na taj posao... jer u 90% slucajeva nece, posao ce vam ponuditi ili po zavrsetku intervjua ili ce vas nazvati na putu do kuce tj. do kraja tog dana.
Posle svakoga intervjua je OBAVEZNO slanje thank you note ili letter kako god vec prosli na intervju ili ne stvar je jednostavne kurtoazije.
Na samome intervju se posmatra ne samo od nacina kretanja vaseg tela vec do osmeha, tonaliteta glasa mahanja ruku, samo uverenosti koja ako je previshe velika odaje laz tj veliku nesigurnost. Trenutno u ovakvoj situaciji je noramalno biti over kvalifajd da se ne lazemo slobodno stavite svoje obrazovanje... ja sam cesto to skidala ali se ispostavilo kao ne tako dobrom stvarcicom... znaci bitno je da upotrebite svako svoje oruzije jer vremena jesu takva da je bas tesko doci do posla.

vuxanne
11.04.2012, 03:20
Evo citam ovu temu tek sad i gledam kako su se neke stvari razvijale. I jos zanimljivije kad znam za neke srecne epiloge... :bravo: