PDA

View Full Version : Odlazak u USA bez igde ikoga


nelson
29.01.2009, 15:39
Malo sam listao forum i nisam nasao nista slicno pa reko' da otvorim novu temu. Ja nisam GC owner ali redovno apliciram (vec 2x:naughty: i nadam se non stop), ali cesto razmisljam sta ako dobijem GC i hocu da odem a nemam nikoga tamo...Nemam nikoga da me saceka od rodbine, nemam posao (sto je logicno), nemam smestaj...dakle sam samcat bez igde icega. Da li je neko takav ovde na forumu? Sta se radi u tim situacijama?

xeg
29.01.2009, 15:49
Hahaha... nisi sam Nelsone:grin:
Evo nas dvoje, mada nismo bas bez igde ikoga - imamo jedno drugoga:1072:
Ako ti je za utehu, nemamo kod koga da idemo, nemamo gde da radimo ni zivimo ali ce se to promeniti, redom jedno po jedno i uspecemo sigurno:==D:
Neko to zove voljom, zeljom a neko tvrdoglavoscu, kako god ga zvao samo se drzi toga i stremi nekim ciljevima:;D:

dreamerns
29.01.2009, 16:20
U doba kada sam aplicirao i ja sam mislio da nemam nigde nikoga. Onda mi je jedan rodjak koga sam video jednom u zivotu pomogao, dao mi je garantno pismo za intervju. U medjuvremenu sam se zaposlio u americkoj firmi i nasao posao, koji me je sacekao.
Ja sam isto razmisljao kao i vi...ali kada sam stigao ovde sam shvatio koliko je to tesko izvodljivo. Naravno ako je covek pun para, sve je izvodljivo, ali posto vecina nije (inace ne bi ni dolazila vamo), evo problemi na koje cete naici. U pocetku nemate nista (ID, SSN, kreditna istorija i sl.). To znaci da vi prvih mesec dana ne postojite....nema vas. Kada dobijete id i ssn i otvorite bankovni racun, postacete stvarnost, ali ne i ljudska bica. Da bi ovde postali ljudsko bice, treba neko duze vreme (pod ljudskim bicem podrazumevam da imate kreditnu istoriju, bez koje se ne moze skoro pa nista).
Za sta je sve ovo bitno. Kako cete naci stan? Preko neta zaboravite, svi traze kreditnu istoriju...i jos da im uplatis preko 100$ da ti je provere....znaci, nema sanse preko agencija i sl. da uzimate stan. Jedini nacin je craiglista, pa da uzmete da budete nekome cimeri...ali za to vec morate biti ovde...i trebace vam sigurno 2 nedelje da nadjete stan...ali sta za to vreme? Hotel ce vas odrati 1500 dolara za to vreme (a hostel nesto malo manje).
Ja sam isto bio voljan da tako zapucam...ali kada sam stigao ovde sam shtvatio kolika bi to bila greska.
Ako se pak odlucite da tako dodjete, mozda nije lose da odete na www.couchsurfing.com Gledajte da primite nekoga ko dolazi u Srbiju, kako bi napravili sto pre neke dobre reference. Kada imate reference, ljudi vas pre primaju u kucu...i onda mozete traziti nekoga u grad koji idete, pa budete 2 dana kod jednog, dva dana kod drugog. To po meni je jos i najbolja ideja (mada ne i najsigurnija), zato sto cete brzo upoznati ljude...a ko zna...mozda vam i pomognu.

wingreen
29.01.2009, 16:26
Definitivno nisi sam na forumu Nelsone, ima nas jos takvih koji nemaju nikoga tamo.
Nas je troje, beba,muz i ja i naravno jos je veci problem jer sa detetom se nije igrati. Ali nadamo se ipak da cemo naci nekoga, mozda sa foruma, mozda prijatelje nasih prijatelja....u svakom slucaju moramo nekoga naci, ne mozemo otici sami, bilo bi previse riskantno.

Zana
29.01.2009, 17:33
Ova tema (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=365) je otvorena ako zelite da pronadjete nekog da sa vama deli troskove stanovanja na pocetku... samo da podsetim :) Naravno da je lakse placati sa nekim dvosoban stan nego sam jednosoban... te eto.

Leona
29.01.2009, 18:21
Oh ne, definitivno nisi sam:==D:
Ja sam aplicirala u novembru prvi put, pa cemo da vidimo sta ce da bude.
Jos sam ja poprilicno mlada, ali tjesim se da ukoliko dobijem, tek bi se za 1,2 god islo, pa bih tada vec malo stasala:suure:
I mene brine isto, preko interneta se ne moze nista, upravo zbog kreditne historije.
Gdje otici, za hotela se para nema, i ovako se jedva ima para za sve troskove koji bi bili ukljuceni. Necemo u beskucnike odmah valjda:nene:
Apsolutno se nista nema.
Ali eto nadam se da ako bi do toga doslo da bih izganjala sta, mozda prijatelj neciji, mozda bi ko i sa foruma pomogao and so on...valjda bi se nesto izganjalo.

xeg
29.01.2009, 20:19
...Nemam nikoga da me saceka od rodbine, nemam posao (sto je logicno), nemam smestaj...dakle sam samcat bez igde icega.

Oh ne, definitivno nisi sam:==D:

... samo da podsetim :) Naravno da je lakse placati sa nekim dvosoban stan nego sam jednosoban... te eto.

Zar je potrebno reci jos nesto ili je sve jasno?:obrva:

steficacvek
29.01.2009, 20:55
xeg, the matchmaker! :grin:

nelson
30.01.2009, 09:43
Sreca pa evo postoji ovaj forum gde svi mi mozemo da se informisemo o svemu vezano za GC. Ali stvarno treba hrabrosti, volje i zelje i naravno tvrdoglavosti za cuveni American dream koji moze ponekad da bude i kosmar.
Bas sam razmisljao sta ako bi dobio GC gde bi otisao, koga bi kontaktirao-mislim uzas!!!??? Naravno NYC ipak taj grad ima mnooogo vise mogucnosti za sve. Bio sam tamo prosle godine i mislim da bi se tamo snasao :grin:. Upoznao sam par ljudi koji zive i rade na crno i oni su super zadovoljni-mogu zamisliti kako je onima sto rade na belo :grin::grin::grin:, verovatno jos bolje.

xeg
30.01.2009, 10:12
Da, da Nelsone... svi sto rade belo mnogo im je dobro:grin:

nelson
30.01.2009, 10:23
I veselo :grin::w00t:

dreamerns
30.01.2009, 16:37
Naravno NYC ipak taj grad ima mnooogo vise mogucnosti za sve. Bio sam tamo prosle godine i mislim da bi se tamo snasao :grin:. Upoznao sam par ljudi koji zive i rade na crno i oni su super zadovoljni-mogu zamisliti kako je onima sto rade na belo :grin::grin::grin:, verovatno jos bolje.

Ako je suditi po pricama na ovom forumu, u tom gradu niko ne radi na "belo". Taj grad je izgleda jedna opsta anarhija u kojoj nema zakona...uopste mi nije jasno zasto neko ko nije kriminalac uopste zeli da zivi u njemu. Naravno, ako je suditi po pricama na ovom forumu...

nelson
31.01.2009, 12:34
HM...Ima istine...Ali zasto svi koji su iz Srbije uglavnom teze da budu u Beogradu???Verovatno iz najbitnijeg razloga - mnogo mogucnosti u odnosu na ostale vece gradove (male sredine necu ni da pominjem). Isto tako i NYC, moze da menjas posao kad hoces, mozes da prodjes jeftinije a isto tako mozes da prodjes i skuplje za zivot i ostale egzistencijalne stvari, sto u manjim mestima imas to sto ti je.Mada "Sikago" slobodno moze da se uvrsti u jedan grad u kojem imas zaista mnogo mogucnosti.

dreamerns
31.01.2009, 17:54
HM...Ima istine...Ali zasto svi koji su iz Srbije uglavnom teze da budu u Beogradu???

Ja nikada nisam tezio Beogradu, sta vise....mrzeo sam kada sam morao da idem u isti. Mozda to sto si naveo i jeste jedan od razloga, sto se u tom gradu skuplja sav sljam iz cele Srbije. Svi u Beograd. Kako bi famelija kuci rekla...moj si n je u BG. Sta on tamo radi, pitaj boga...nije to ni bitno, ali on je u BG. To je kao neki cilj...doci u BG.

Ne znam...upoznao sam jednog lika, zivi na menhetnu (nikako da naucim da spelujem isti), placa sobicu 2000$, radi kao neki djavo sa cool nazivom, a zapravo sranje posao (docekuje ljude u restoranu i gleda rezervacije)...i tako...odu pare na to da zivi na menhetnu....ali to je njemu cilj...to je ponos...on zivi na menhetnu. Ne kontam...

nelson
31.01.2009, 18:41
Ja nikada nisam tezio Beogradu, sta vise....mrzeo sam kada sam morao da idem u isti. Mozda to sto si naveo i jeste jedan od razloga, sto se u tom gradu skuplja sav sljam iz cele Srbije. Svi u Beograd. Kako bi famelija kuci rekla...moj si n je u BG. Sta on tamo radi, pitaj boga...nije to ni bitno, ali on je u BG. To je kao neki cilj...doci u BG.

Ne znam...upoznao sam jednog lika, zivi na menhetnu (nikako da naucim da spelujem isti), placa sobicu 2000$, radi kao neki djavo sa cool nazivom, a zapravo sranje posao (docekuje ljude u restoranu i gleda rezervacije)...i tako...odu pare na to da zivi na menhetnu....ali to je njemu cilj...to je ponos...on zivi na menhetnu. Ne kontam...


Pa ja jesam tezio ka Beogradu ali sam znao zasto tezim - da se skolujem i naravno da kada zavrsim fax (zavrsio hvala Bogu) pocnem da radim u nekoj kompaniji gde cu moci svoje znanje da primenim i usavrsim, iz prostog razloga sto u manjim mestima nikada ne mozes toliko da naucis i da radis na nekim vecim sistemima kao sto mozes npr. u Beogradu. Sto znaci imao sam cilj i donekle sam ostvario isti. Ali u svakom slucaju da nisam ostvario to vratio bi se kuci. Ali isto tako sam spreman 10000% da kada odem "preko bare" da pocnem od pocetka-radim bilo sta pa dok se ne snadjem. Cilj je preziveti i opstati. Zar ne?

dreamerns
31.01.2009, 21:33
Jeste, ali ako je neki grad ogroman....to ne znaci da je sva industrija tu. Kolja je pomenuo da je NY broj jedan za umetnost (slike i sl), ali recimo nije broj jedan za mnoge stvari. On jeste velik i sigurno ima vise poslova (ali i vise ljudi koji konkurisu za iste), ali ne znaci da u drugim mestima nema poslova. Ja sam recimo hteo da idem u neki Roksild u minesoti...malo mestasce od 100.000 ljudi, ali jako puno posla za programere :-)
Isto tako u Srbiji, npr u mojoj struci jeste Beograd imao najbolju ponudu, ali na kraju sam nasao isto tako dobar posao u Novom Sadu za istu platu koju bi zaradio u BG...samo manje troskove, da ne kazem da jedan od najzanimljivijih poslova koje sam vido u Srbiji se nalazi u Subotici.
Hocu da kazem da ne moras biti u najvecem gradu u drzavi da bi nasao dobar posao, pogotovo ne u Americi....gde svuda ima svega....u svakom vecem gradu.
E sada....stvar ukusa, neko je zaljubljen ceo zivot u NY, ja bih licno vole da ga vidim, ali ne i da zivim u istom. Ono sto hocu da kazem je da ako se nekom ne svidi NY, da i u drugim gradovima postoje isto tako dobre ponude za posao.

Sloba_Kg
31.01.2009, 23:11
Evo ja sam ziveo u Allentown-u, PA.
Nekada industrijski centar, onako grad mozda kao moj Kragujevac, ali jbg, prso i dizao se i opet prso i sada tu ljudi zive a rade u NYC. Kazu stede za kucu da kupe.
Ja licno sam vise posla nasao u Allentown-u nego npr. te iste 2005-e u Miami South Beach-u, a celog sam ga prepesacio i bio tamo mesec dana. Na kraju smo radili u poslasticarnici, prodavali Gelato (italian ice cream) i zezali se u isto vreme. Pokrili troskove, ja se vratio kuci a drugari koji su ostali vratili se nazad u Philly jer je ta 2005-a bila jako teska posebno za deo (delimicno) pogodjen uraganom Katrina.
Dakle nista ne mora da znaci, bitno je da se radi (za pocetak meni nije bitno sta) samo da se ne sedi skrstenih ruku, jer to sve izaziva jako veliku nervozu, i moze dovesti do nepromisljenih odluka (kao npr.povratak u srbiju gde opet pa nemamo posao)
Ja obozavam NYC i jesam zaljubljen u taj grad, ali nije on jedini i Chicago je jako lep, prepun mogucnosti ali na kraju ispadne ko se kako snadje.
Ne znam sta ce biti ali znam da se necemo predavati

Olivera
04.02.2009, 00:33
A ovoga puta se opet vracas u Allentown-u ili pucaches na vece gradove?
Interesuje me cisto zbog prethodnog iskustva kojeg imas u US?

Sloba_Kg
04.02.2009, 12:50
A ovoga puta se opet vracas u Allentown-u ili pucaches na vece gradove?
Interesuje me cisto zbog prethodnog iskustva kojeg imas u US?

Bio sam na mnogo mesta ali u te manje gradove bih se vratio samo ako bih nasao isti ili bolji posao.
Pa ako se vracamo negde to ce biti (moja) Philadelphia.
Nas plan je da ako nadjemo posao i idemo direktno na isti, idemo tamo gde je taj posao, ako ne, onda ili Chicago ili Philadelphia...mozda Atlanta, videcemo. To su mesta gde imamo ljude koji mogu pomoci za pocetak.
Nama je najbitnije da od samog starta imamo nekakve prihode a posle za preseljenje na drugo mesto nece biti velika frka.

YoWanna
06.09.2011, 15:45
Evo da malo ozivim temu.:)
Posto i nas muci slicna muka...mi ove godine prvi put apliciramo tj.ja.Posto verenik ima trogodisnju skolu pa sam resila samo ja da podnesem prijavu.Ako budemo toliko srecne ruke da nas izvuku,imacemo slican problem koji ste vecina imali.
Ali se nadam da bi se snasli,i ako nemamo nikoga tamo,ni posao ni stan.Mada bi mi cela prica plasila....ali ne necemo bas unapred toliko ici,sve polako i postepeno,prvo oni nas da izvuku.Ko zna mozda do tada se i pojavi neki daleki rodjak koji je u USA!:D
P.S. Sto se tice NY iskreno i mi smo razmatrali tu opciju (zbog moje struke) ali to u nekoj drugoj temi..

NinaLjuba
07.09.2011, 08:26
I ja imam istu mukicu!Velika mi je zelja da odem odavde ali...kao da je to samo reci i otici.Imamo malog sina,pa mi je i to dodatna frka.Mozemo mi da stedimo na sebi neko vreme dok se ne snadjemo ali dete ne sme da oseti da bilo sta manjka.
Nemamo NIKOG ali bas nikog tamo.Ne znam na koji nacin da se povezem sa tim americkim porodicama...ima sigurno nekih koje bi nas primile,bar na neki kratki period.Ja znam da bih ja u svoju kucu primila stranca koji nema nigde nikoga i pomogla mu da pocne zivot iz pocetka.
Apliciracu ove godine pa sta mi Bog da. I moj muz ima trogodisnju skolu,ali ima nemaru da polaze 4. stepen.
Ja sam masinski tehnicar,ko zna koliko se tamo ceni to zvanje...verovatno kao i ovde,slabo.
A sad pitanje pa ko zna neka mi odgovori..:) Moj suprug je profesionalni vojnik Vojske Srbije.Da li bi mozda tamo imao sanse da radi isti taj posao?Ne znam ni da li tamo postoji takva vojska ili takvo radno mesto..Hvala svima i svima puno srece.

Markoo
07.09.2011, 14:24
I ja imam istu mukicu!Velika mi je zelja da odem odavde ali...kao da je to samo reci i otici.Imamo malog sina,pa mi je i to dodatna frka.Mozemo mi da stedimo na sebi neko vreme dok se ne snadjemo ali dete ne sme da oseti da bilo sta manjka.
Nemamo NIKOG ali bas nikog tamo.Ne znam na koji nacin da se povezem sa tim americkim porodicama...ima sigurno nekih koje bi nas primile,bar na neki kratki period.Ja znam da bih ja u svoju kucu primila stranca koji nema nigde nikoga i pomogla mu da pocne zivot iz pocetka.
Apliciracu ove godine pa sta mi Bog da. I moj muz ima trogodisnju skolu,ali ima nemaru da polaze 4. stepen.
Ja sam masinski tehnicar,ko zna koliko se tamo ceni to zvanje...verovatno kao i ovde,slabo.
A sad pitanje pa ko zna neka mi odgovori..:) Moj suprug je profesionalni vojnik Vojske Srbije.Da li bi mozda tamo imao sanse da radi isti taj posao?Ne znam ni da li tamo postoji takva vojska ili takvo radno mesto..Hvala svima i svima puno srece.
Ti bi primila ljude,isto mislimo,i ja bih,ali nas narod kada ode zaboravi na to,cast izuzecima.Nego,uzdaj se u Gospoda,spremite novac i polako.Isto tako i ja planiram sa svojom suprugom i cerkicom.Nismo ni prvi ni poslednji,koji ce tako otici.A sto se tice struke-masinski tehnicar,veruj mi,to se svuda ceni,ako imas znanje,brige nema i u inostranstvu se to placa za razliku kod nas.I nasi masinski tehnicari rade isto sto i inzenjeri,prema tome,nije isti sistem skolovanja,ali konkretno u takvim strukama mozemo mnogo da im pariramo.......I ja sam u masinstvu,citao sam po netu,tako da samo napred,pa mozda i odemo u slicno vreme.Pozdrav

dejancic
07.09.2011, 17:23
A sto se tice struke-masinski tehnicar,veruj mi,to se svuda ceni,ako imas znanje,brige nema i u inostranstvu se to placa za razliku kod nas.I nasi masinski tehnicari rade isto sto i inzenjeri,prema tome,nije isti sistem skolovanja,ali konkretno u takvim strukama mozemo mnogo da im pariramo.......I ja sam u masinstvu,citao sam po netu,tako da samo napred,pa mozda i odemo u slicno vreme.Pozdrav

Jedina sitnica koju si zanemario u svojoj racunici je to da, kada se Boze zdravlja nadjes u Americi, pariranje cesto nije dovoljno za nalazenje posla. Usled nedovoljnog znanja engleskog, a to je samo jedan od primera nasih nedostataka, trebaces da budes mnogo bolji od konkurencije da bi dobio posao.

Sa srecom...

Zana
07.09.2011, 20:03
Od nekog ko je dosao u USA bez igde ikoga:

manite se tih prica da neko ko dodje ovde brzo zaboravlja - to bi mozda imalo smisla jedino u situaciji da neko zivi kod nekog tamo bez placanja i da dobija pomoc od ljudi koji mu nisu familija, pa onda dodje ovde i odbije da pomogne ili tim istim ljudima ili drugim osobama koje su u slicnoj situaciji.

Neko ko ima osecaj i potrebu da pomaze ljudima koji su u slicnoj situaciji kroz koju su i oni sami prosli, moze (a i ne mora) da na primer izda deo kuce (ako ima visak prostora) novim imigrantima bez oslonca na kreditnu istoriju i nepostojece prihode - i to bi bila ogromna usluga.

Ono sto ja pokusavam da kazem - neko moze da daje novac u dobrotvorne svrhe a i ne mora. To sto je neko uspesan u zivotu, ne znaci da treba da oseca krivicu sto lepo zivi - jer su na primer milioni u Africi gladni. Mnogo ljudi pomaze i daje novac. Po necijim gledistima trebalo bi vise da daju - a po mom misljenju to nije niciji business. Ti stavovi "imas previse, a drugi ljudi gladni" su golo ***no - ko je posteno zaradio novac moze da radi sa tim novcem sto god hoce i svakako ne treba da se oseca krivim sto je dao 10 miliona za kucu a neko spava pod mostom.

Isto tako i imigranti ovde - ne razumem sta to znaci "brzo zaboravljaju" a i nemam iskreno nameru da razumem. Da li bi ste vi konkretno pomogli nekom - to je isto SBBKBB varijanta jednim delom - drugim delom je prazna prica, jer je na Balkanu bilo izbeglih i prognanin lica ne zna se koliko - i postenih i nepostenih, i skolovanih i vrednih.... vidim pokidali se svi da im pomognu i prime u kucu. Gomila ljudi i sad biva izbacivana na ulicu iz stanova pa ne vidim nesto da ih primate.

Ne bih zaista previse na ovu temu, imali smo ovakve price vec - moj vam je savet da se manete tih prica i ucite jezik na vreme, kao i osnove poslovanja u struci u kojoj hocete da radite dok ste tamo. Manite se mastanja - nista ovde ne pada sa neba: masinski tehnicar ne verujem da moze lako ovde da se snadje samo zato sto je masinski tehnicar. Ne znas jezik i ne mozes odmah da se uklopis u pricu - zavrsio si.

Imam ja u svom uskom krugu nekog ko ima velike sanse da dodje ovde - ali ne uci jezik, ovde ce; zavrsice skolu ovde, tamo nista vredi; ne cita vesti niti bilo sta.... mislim da, a dok se to odradi ovde zivece se na vazduhu.

Smanjite mastu i ocekivanja da ce da vam se osmehne sreca i pomognu "dobri ljudi" ako imate nameru da se snadjete ovde - saveta imate vise nego dovoljno na ovom Forumu.

Znam da sam babaroga - ali savet je i jedino sto mozete da ocekujete ovde, ne zato sto su ljudi "zaboravni" ili nisu dobri, nego sto je to i jedino realno da se ocekuje.

YoWanna
07.09.2011, 20:28
Iskreno Zana ja ne mislim da si babaroga.
Sve sto si rekla istina je,sve je stvar licnog izbora da li zelis nekome da pomognes ili ne....Neko ima osecai potrebu neko nema i niko nije ni duzan da ti pomaze.Meni je sve to jasno i razumnjivo.Zato i ne zelim ni da komentarisem na tu temu previse.
Samo sam htela da kazem da mi je cela ta prica jasna,ako nadjes nekog da ti pomogne super ako ne nikom nista,sam se snalazi ni prvi ni poslednji...ali ne treba nikog etiketirati.Jer nikad ne znas kako bi se ti poneo u toj situaciji.Iskreno ja prva ne znam da li bi svakom pomogla...sve zavisi i ko je ta osoba i kakva je.Pa ako me neko osuduje ,sta da radim,bar sam iskrena.
P.S.Hvala na savetu.:)

Markoo
07.09.2011, 21:49
Jedina sitnica koju si zanemario u svojoj racunici je to da, kada se Boze zdravlja nadjes u Americi, pariranje cesto nije dovoljno za nalazenje posla. Usled nedovoljnog znanja engleskog, a to je samo jedan od primera nasih nedostataka, trebaces da budes mnogo bolji od konkurencije da bi dobio posao.

Sa srecom...
Naravno,jezik nisam hteo ni da pominjem,jer se to podrazumeva.Ako ga znas perfektno,a pri tom imas i znanje,nemas brige,naci ces posao i na mesecu.Ja konkretno i ne trazim pomoc ovde,sasvim dovoljna pomoc je i ovo sto smo sada na forumu i citamo potrebne informacije,pa kako se kome zalomi.....

TheNenad
08.09.2011, 15:25
masinski tehnicar ne verujem da moze lako ovde da se snadje samo zato sto je masinski tehnicar. Ne znas jezik i ne mozes odmah da se uklopis u pricu - zavrsio si.
Dodao bih... Mašinski tehničar koji je nešto radio kao mašinski tehničar, a ne kao što sam donedavno pročitao u nečijem CV-u da je web developer, a u portfoliu ima par meseci rada kao noćnog čuvara i neke sezonske poslove. Dakle, nemojte ni slučajno sebe da isključivo nazivate nečim na osnovu toga što vam piše u diplomi, to više ni ovde ne prolazi.

Markoo
08.09.2011, 19:29
Dodao bih... Mašinski tehničar koji je nešto radio kao mašinski tehničar, a ne kao što sam donedavno pročitao u nečijem CV-u da je web developer, a u portfoliu ima par meseci rada kao noćnog čuvara i neke sezonske poslove. Dakle, nemojte ni slučajno sebe da isključivo nazivate nečim na osnovu toga što vam piše u diplomi, to više ni ovde ne prolazi.
Ja ne znam zasto ste svi sujetni,ko sta bude znao radice.Sada svi koji su otisli su vanzemaljci,a mi koji treba da odemo,znas nije to bas tako.....

dreadnot
08.09.2011, 21:14
Ajde da i ja malo dodam... ja sam jedan od onih ko sa puno prava moze da kaze da je imao vise srece nego pameti i da je "sleteo na meko" (sto rece moj prijatelj koji nas je pozvao u svoju kucu i pomogao nam dok nismo stali na noge). Kada sada pogledam unazad sa koli(c)ko para smo krenuli, jeza me uhvati. Uz srecu sto smo imali gde da se smestimo, za tri meseca sam se ja zaposlio, posle jos dva meseca i supruga. Skoro godinu kasnije zivimo skromno i pristojno, nista nam ne fali, ali smo jos uvek jako daleko od "Americkog sna", ma sta to bilo. Klinja ide u odlicnu skolu, iznajmili smo veci stan od bilo kog u kome smo do sada ziveli, polako ga punimo stvarima, vozimo nova kola, dakle gledano po tim pokazateljima daleko smo iznad onoga sto smo ostavili iza sebe u Srbiji. Naglasavam, sve to smo uspeli uz mnogo, mnogo srece u pocetku i par dobrih ljudi koji su nam neizmerno pomogli. Zbog toga je moj savet svakome da prikupi sto moze vise novca za dolazak, inace sve moze da bude samo skupa avantura i tuzan povratak.
To sto imate diplomu ne znaci nista osim mozda ispunjenja nekog formalnog uslova. Zanat u rukama (koja god da je struka u pitanju) je vec korak napred, ali preporuka je "majka Mara" i otvara mnoga vrata. Za svaki posao se prijavi gomila naizgled odlicnih kandidata, a posao dobije onaj za koga je neko "dosapnuo" HR sluzbeniku da je dobar, pouzdan, zna posao i sl. Nasi ljudi koje sam ovde upoznao su tako "vukli" jedni druge, jedan se zaposli u firmi, pa preporucuje ostale. naravno, u bolja vremena, kada se zaposljavalo mnogo vise, firme se sirile...
Opaska da je neko ovde sujetan ne stoji, jer ljudi pricaju o onome sto se stvarno desava - odu ljudi sa diplomama, posebno brzih privatnih fakulteta, i misle da su im sva vrata otvorena, a da zapravo nemaju pojma sa poslom. Takvi tresnu ko zrela kruska. Folirante je veoma lako provaliti, posebno u tehnickim, naucnim i sl. disciplinama, padaju vec na prvom radnom zadatku.

Markoo
09.09.2011, 06:02
Ajde da i ja malo dodam... ja sam jedan od onih ko sa puno prava moze da kaze da je imao vise srece nego pameti i da je "sleteo na meko" (sto rece moj prijatelj koji nas je pozvao u svoju kucu i pomogao nam dok nismo stali na noge). Kada sada pogledam unazad sa koli(c)ko para smo krenuli, jeza me uhvati. Uz srecu sto smo imali gde da se smestimo, za tri meseca sam se ja zaposlio, posle jos dva meseca i supruga. Skoro godinu kasnije zivimo skromno i pristojno, nista nam ne fali, ali smo jos uvek jako daleko od "Americkog sna", ma sta to bilo. Klinja ide u odlicnu skolu, iznajmili smo veci stan od bilo kog u kome smo do sada ziveli, polako ga punimo stvarima, vozimo nova kola, dakle gledano po tim pokazateljima daleko smo iznad onoga sto smo ostavili iza sebe u Srbiji. Naglasavam, sve to smo uspeli uz mnogo, mnogo srece u pocetku i par dobrih ljudi koji su nam neizmerno pomogli. Zbog toga je moj savet svakome da prikupi sto moze vise novca za dolazak, inace sve moze da bude samo skupa avantura i tuzan povratak.
To sto imate diplomu ne znaci nista osim mozda ispunjenja nekog formalnog uslova. Zanat u rukama (koja god da je struka u pitanju) je vec korak napred, ali preporuka je "majka Mara" i otvara mnoga vrata. Za svaki posao se prijavi gomila naizgled odlicnih kandidata, a posao dobije onaj za koga je neko "dosapnuo" HR sluzbeniku da je dobar, pouzdan, zna posao i sl. Nasi ljudi koje sam ovde upoznao su tako "vukli" jedni druge, jedan se zaposli u firmi, pa preporucuje ostale. naravno, u bolja vremena, kada se zaposljavalo mnogo vise, firme se sirile...
Opaska da je neko ovde sujetan ne stoji, jer ljudi pricaju o onome sto se stvarno desava - odu ljudi sa diplomama, posebno brzih privatnih fakulteta, i misle da su im sva vrata otvorena, a da zapravo nemaju pojma sa poslom. Takvi tresnu ko zrela kruska. Folirante je veoma lako provaliti, posebno u tehnickim, naucnim i sl. disciplinama, padaju vec na prvom radnom zadatku.
Konacno pravi odgovor.Da,ali kada se prevali toliki put,kada imas cilj,moras se boriti do kraja.

antoniomk
15.09.2011, 02:09
Iskreno Zana ja ne mislim da si babaroga.
Sve sto si rekla istina je,sve je stvar licnog izbora da li zelis nekome da pomognes ili ne....Neko ima osecai potrebu neko nema i niko nije ni duzan da ti pomaze.Meni je sve to jasno i razumnjivo.Zato i ne zelim ni da komentarisem na tu temu previse.
Samo sam htela da kazem da mi je cela ta prica jasna,ako nadjes nekog da ti pomogne super ako ne nikom nista,sam se snalazi ni prvi ni poslednji...ali ne treba nikog etiketirati.Jer nikad ne znas kako bi se ti poneo u toj situaciji.Iskreno ja prva ne znam da li bi svakom pomogla...sve zavisi i ko je ta osoba i kakva je.Pa ako me neko osuduje ,sta da radim,bar sam iskrena.
P.S.Hvala na savetu.:)

YoWanna,
Bi se slozil so Zana i so postod podolu od deckoto vo Chicago. Toa sto moze da vi se pomogne e vo baranje stan prevoz za pocetok pomos za do dozvoli (kolku se moze), soveti i nesto slicno. Nemozes da ocekuvas da otides kaj nekoj "nagosti" dodeka se snajdes - stvarno treba da si mi brat ili sestra! Toa moze da trae meseci i godini zavisi od covekot.
Moli boga da imas zanaet sto stvarno znaes da go rabotis i isto treba da
go poznavas jazikot kolku da se vklopis (dijalektot ne e biten)....

YoWanna
15.09.2011, 09:34
antoniomk,
Slazem se i ja sa Zanom i sa Markoom,nisam stala ni na jednu stranu samo kazem da razumem ljude koj zive u Americi jednostavno nemaju razloga da nekom pomazu ako ne zele ili jednostavno ne mogu.Imaju pravo izbora i niko nikoga ne treba za to da "osuduje"ili u opste da potezemo celu pricu jer jednostavno ne znas kako bi se ti ponasao u toj situaciji.Rekla sam da ne znam ni ja da li bi sigurno pomogla, to nikad ne znas.
Takodje mi je i cela situacija jasna sto se tice odlaska "tamo" bez igde ikoga,znam da to nije idealan scenario.Ali sta ces ako bas nemas nikoga da ti pomogne,ne mozes bas da biras onda,jel?Ides pa kako su svi pre tebe tako ces i ti,pa mozda uspes mozda ne. Verujem da je to mac sa dve ostrice...ali ako ne odes i ne probas uvek ces imati ono pitanje u glavi:"sta bi bilo kad bi bilo?"
Ali iskreno do tvog odlaska mozda uspes da nadjes nekog koji moze da ti pomogne,ali ja sam zadovoljna i sa ovim ljudima ovde na forumu koji su toliko saveta i dali i mislim da su nama "pocetnicima "jako pomogli i pomazu.:)
Po meni je i ovaj forum kvalitatan i jako dobar.:D
Tako da ljudi "pravi Ameri" puno vam hvala za svaki info.
pozz

IvanDjordjevic
29.10.2011, 04:10
Pozdrav ,nov sam na forumu,neke stvari mi nisu skroz jasne pa bi hteo da dobijem neke dodatne informacije .Konkurisem za GC ,dobijem je ,obavim te neke formalne stvari ,zavrsim sve i krecem za Ameriku ,i sta onda ? Gde ja da spavam tamo,sta da radim dok ne nadjem posao ? Situacija je takva da je to za mene apsolutno strana zemlja u kojoj nemam nigde nikoga . Sta da radim kada sletim u Cikago,Njujork ,ili vec neki drugi grad ,nebitno.Kuda cu ? Kod koga ? Gde sa Aerodroma ? Pozdrav i hvala.

spectra
29.10.2011, 06:59
Pozdrav ,nov sam na forumu,neke stvari mi nisu skroz jasne pa bi hteo da dobijem neke dodatne informacije .Konkurisem za GC ,dobijem je ,obavim te neke formalne stvari ,zavrsim sve i krecem za Ameriku ,i sta onda ? Gde ja da spavam tamo,sta da radim dok ne nadjem posao ? Situacija je takva da je to za mene apsolutno strana zemlja u kojoj nemam nigde nikoga . Sta da radim kada sletim u Cikago,Njujork ,ili vec neki drugi grad ,nebitno.Kuda cu ? Kod koga ? Gde sa Aerodroma ? Pozdrav i hvala.

Fali mi "Like" dugme za postove!!! :) :) :)

jovke
29.10.2011, 08:47
Pozdrav ,nov sam na forumu,neke stvari mi nisu skroz jasne pa bi hteo da dobijem neke dodatne informacije .Konkurisem za GC ,dobijem je ,obavim te neke formalne stvari ,zavrsim sve i krecem za Ameriku ,i sta onda ? Gde ja da spavam tamo,sta da radim dok ne nadjem posao ? Situacija je takva da je to za mene apsolutno strana zemlja u kojoj nemam nigde nikoga . Sta da radim kada sletim u Cikago,Njujork ,ili vec neki drugi grad ,nebitno.Kuda cu ? Kod koga ? Gde sa Aerodroma ? Pozdrav i hvala.

Od drzave ces dobiti vizu koja ti garantuje pravo na boravak i rad u USA. Sve ostalo ces morati sam da pripremis pocevsi od novca sa kojim ces otici u USA do toga gdje ces odsjesti i kako ces doci do prvog posla. Drazava te nece sacekati na aerodromu njima se ne mozes obratiti nego moras da isplaniras sam gdje ces da budes za pocetak ili da ides mozda u hotel. Gdje ces otici u koji dio USA to moras odluciti na osnovu svog plana sta ces i kako tamo raditi za pocetak!

drolma
29.10.2011, 17:46
Pozdrav ,nov sam na forumu,neke stvari mi nisu skroz jasne pa bi hteo da dobijem neke dodatne informacije .Konkurisem za GC ,dobijem je ,obavim te neke formalne stvari ,zavrsim sve i krecem za Ameriku ,i sta onda ? Gde ja da spavam tamo,sta da radim dok ne nadjem posao ? Situacija je takva da je to za mene apsolutno strana zemlja u kojoj nemam nigde nikoga . Sta da radim kada sletim u Cikago,Njujork ,ili vec neki drugi grad ,nebitno.Kuda cu ? Kod koga ? Gde sa Aerodroma ? Pozdrav i hvala.

Ti si TITO!!! Povedi mene i moju zenu i moju djecu pa neka ne znas gdje cemo svi ista raditi!!!

kaneolopa
29.10.2011, 18:12
Kuda cu ? Gde sa Aerodroma ? Pozdrav i hvala.

Gde god ti srce ishte, pametno je ici tamo gde znas da je tvoja struka trazena i gde je potraznja za novim kadrovima velika.

Mozda nadjes nekoga u medjuvremenu, a mozda ne, mozda ces morati stan da iznajmis odma a mozda i hotel. Neko iznajmi stan pa spava na patosu prvo vece, a neko spava i u korporativnom smestaju ;)

Sve u svemu ne postoji sabirni centar, gde te oberucke prihvate, daju posao i obuku, mozda druge nacije imaju to ali mi ne.

feelslike
02.11.2011, 03:22
I ja da se javim sa svojim prvim postom na ovom forumu bas ovde... I ja sam jedan od onih koji (daj Boze) ide u USA bez igde ikoga i koji ce morati da se snalazi kako zna i ume. Daleko sam jos od eventualnog odlaska tamo, ali samo o tome razmisljam. Krenuo sam vec da stedim pare, po zanimanju sam ekonomski tehnicar, sto bas i ne znaci puno tamo koliko sam shvatio. Moj plan je lagan, ustedim sto vise mogu dok sam ovde i kad odem tamo iznajmim neki bedan stancic i spavam na podu dok ne nadjem minimum wage posao cisto da se donekle stabilizujem. Posle toga, videcemo sta i kako dalje...
P.S. "Daj Boze da odem", a ne "daj Boze da odem bez igde ikoga"

oskark
05.11.2011, 08:09
I ja da se javim sa svojim prvim postom na ovom forumu bas ovde... I ja sam jedan od onih koji (daj Boze) ide u USA bez igde ikoga i koji ce morati da se snalazi kako zna i ume. Daleko sam jos od eventualnog odlaska tamo, ali samo o tome razmisljam. Krenuo sam vec da stedim pare, po zanimanju sam ekonomski tehnicar, sto bas i ne znaci puno tamo koliko sam shvatio. Moj plan je lagan, ustedim sto vise mogu dok sam ovde i kad odem tamo iznajmim neki bedan stancic i spavam na podu dok ne nadjem minimum wage posao cisto da se donekle stabilizujem. Posle toga, videcemo sta i kako dalje...
P.S. "Daj Boze da odem", a ne "daj Boze da odem bez igde ikoga"

Mislim da svi mi planiramo isto, koji nemamo ama bas nikog.Meni iskreno milion scenarija prosla kroz glavu, kako gde i sta. I sto se tice posla i sto se tice smestaja i svega ostalog. Jedino sto sam spreman psihicki da ce biti tesko i to jeste tako. Nekad mora i sreca da uradi svoje. Meni bi najbolja varijanta bila kad bi nasao jos nekog pa da delimo stan na pocetku dok se ne snadjemo pa posle ako nam nije po volji svako na svoju stranu.
Al u svakom slucaju radicemo na tome kad dodje vreme. Al kao sto ja volim da kazem, kad se hoce sve se moze :grin:

ivkodrg
05.11.2011, 20:12
Nije mi namera da bilo koga uvredim, ali ne smatram iole normalnim bilo koga ko se zaputi u USA , a da nema nikoga tamo ko ne mora da ga prihvati u kucu neko vreme, vec barem da mu pomogne da iznajmi stan, upozna sa mestom,mogucim poslovima.... Sto je covek stariji i brojnija porodica, rizik drasticno raste.
Naravno da novac koji nosite sa sobom, njegov iznos tacnije, igra veliku ulogu ali svakako ne presudnu, naprotiv, postoje mnogi ljudi koji su ovde podelili svoja iskustva o tome.
Da se ne pravim previse pametan, NIKAD ali NIKAD se ne bih upustio u tu avanturu odlaska bez minimalne pomoci ( gore opisane ) nekog poznanika, prijatelja...

TheNenad
05.11.2011, 20:29
A kako su ti prijatelji i poznanici došli tamo? I oni su imali nekoga?

jovke
05.11.2011, 23:48
Nije mi namera da bilo koga uvredim, ali ne smatram iole normalnim bilo koga ko se zaputi u USA , a da nema nikoga tamo ko ne mora da ga prihvati u kucu neko vreme, vec barem da mu pomogne da iznajmi stan, upozna sa mestom,mogucim poslovima.... Sto je covek stariji i brojnija porodica, rizik drasticno raste.
Naravno da novac koji nosite sa sobom, njegov iznos tacnije, igra veliku ulogu ali svakako ne presudnu, naprotiv, postoje mnogi ljudi koji su ovde podelili svoja iskustva o tome.
Da se ne pravim previse pametan, NIKAD ali NIKAD se ne bih upustio u tu avanturu odlaska bez minimalne pomoci ( gore opisane ) nekog poznanika, prijatelja...

Slazem se sa tobom s tim sto bih dodao da treba razmisljati pozitivno i ako covjek nema nikoga pokusati nekoga sa foruma pronaci za pocetak.

oskark
06.11.2011, 01:49
Slazem se sa tobom s tim sto bih dodao da treba razmisljati pozitivno i ako covjek nema nikoga pokusati nekoga sa foruma pronaci za pocetak.

Pa za mene je za sada to jedina opcija. Al o tome kada dobijem GC :grin:

Dosta sam razmisljao o ovoj temi i procesaljo forum od pocetka do kraja. I moram da dodam opet da sam dosta razmisljao kako bih se uopste snasao. A prvenstveno dal da se upustim u ovako nesto. Jer jedno je zelja drugo su mogucnosti. Realno nemam nigde nikoga tamo, ni jedinog poznanika, barem ne da ga znam. Al opet me nije to uspelo da me obeshrabri i da odustanem od svega ovog. I slazem se potpuno sa tobom da treba razmisljati pozitivno. Opet dug je to proces da bi na samom pocetku odustali jer nemamo nikoga. Mozda se i stvori neko do poslednjeg casa, a opet ne mora da znaci.

spectra
06.11.2011, 04:52
Evo, da i ja dodam iz svog primjera - kako smo mi za par prvih mjeseci rijesili stanovanje, obzirom da ni mi nismo nikoga imali ovdje.

Naime, trazili smo da rentamo stan dok smo jos bili u BiH, ali to je vraski tesko (jer nemate nikakvu kreditnu historiju), i rizicno (jer ne mozete da pogledate stan, a nemate nikoga da pogleda za vas)..a prilikom rentanja morate da potpisete ugovor na barem 6 mjeseci, ako necete da placate basnoslovne sume..
Nekako smo dosli do maila jedne agentice, koja nam je, nakon sto smo joj objasnili situaciju, preporucila website www.airbnb.com
To je sajt preko kojeg mozete naci smjestaj kod nekoga ko ima viska stambenog prostora, u svom domu. Dodatno placate service fee, cime airbnb garantuje da je sve uredno i da vas niko nece zeznuti za vas novac.. (placa se PayPal-om)
Nama je to bila odlicna varijanta, jer tako barem imas nekoga da pitas gdje i sta, neki savjet itd..., jer kazem, nismo poznavali nikoga - a sada smo veliki prijatelji sa ovom predivnom porodicom koji su nam zaista mnogo i pomogli, u tim prvim trenucima.

Generalno, dolazak bez igdje ikoga je velika AVANTURA... Meni je, priznajem, najgori momenat bio kada smo sami izisli s aerodroma...

vuxanne
06.11.2011, 05:29
Meni je, priznajem, najgori momenat bio kada smo sami izisli s aerodroma...

Meni je bilo najgore spavanje na podu prve noci dok nismo kupili krevet na naduvavanje

spectra
06.11.2011, 08:38
Meni je bilo najgore spavanje na podu prve noci dok nismo kupili krevet na naduvavanje
Mi to nismo dozivjeli, i mogu reci da je velika olaksica sto nismo odmah po dolasku morali jos kupovati i namjestaj...

Btw, mozda bi mogli otvoriti novu temu "Najgori momenat na samom pocetku". :)

Mom suprugu je najgore bilo kada smo popunjavali aplikaciju za jedan kurs, i trebalo je obavezno unijeti kontakt osobu "In Case of Emergency", a mi smo imali samo jedno drugo (a vjerujte da je to i najbitnije kada dolazite ovamo), i jedan zajednicki mobitel... na kraju smo unijeli kontakt podatke ove porodice kod koje smo smjesteni...znaci jos jedan plus za airbnb!

oskark
06.11.2011, 13:28
Evo, da i ja dodam iz svog primjera - kako smo mi za par prvih mjeseci rijesili stanovanje, obzirom da ni mi nismo nikoga imali ovdje.

Naime, trazili smo da rentamo stan dok smo jos bili u BiH, ali to je vraski tesko (jer nemate nikakvu kreditnu historiju), i rizicno (jer ne mozete da pogledate stan, a nemate nikoga da pogleda za vas)..a prilikom rentanja morate da potpisete ugovor na barem 6 mjeseci, ako necete da placate basnoslovne sume..
Nekako smo dosli do maila jedne agentice, koja nam je, nakon sto smo joj objasnili situaciju, preporucila website www.airbnb.com
To je sajt preko kojeg mozete naci smjestaj kod nekoga ko ima viska stambenog prostora, u svom domu. Dodatno placate service fee, cime airbnb garantuje da je sve uredno i da vas niko nece zeznuti za vas novac.. (placa se PayPal-om)
Nama je to bila odlicna varijanta, jer tako barem imas nekoga da pitas gdje i sta, neki savjet itd..., jer kazem, nismo poznavali nikoga - a sada smo veliki prijatelji sa ovom predivnom porodicom koji su nam zaista mnogo i pomogli, u tim prvim trenucima.

Generalno, dolazak bez igdje ikoga je velika AVANTURA... Meni je, priznajem, najgori momenat bio kada smo sami izisli s aerodroma...

Ovo je stvarno super predlog. Razmisljao sam da nadjem smestaj preko Couchsurfinga, sto interesantno, a i besplatno je sto je veliki plus, ali najgore je tusto mozes da ostanes samo dva tri dana tu.
A interesantno je da na ovm sajtu (Airbnb) ima i opcija za mesecno iznajmljivanje sobe koje mogu reci da su dosta povolje.
Hvala spectra na predlogu :grin:

jovke
06.11.2011, 15:31
Da li ste na mjesecnom nivou gledali tako sto ispod mjesta koje vas zanima ukucate recimo da ce te ostati od 1. do 31. Decembra? I nisam vidio da je nesto extra povoljno, kao i cijena stana npr. na craigslist kada ga iznajmljujes minimum 600$ na mjesecnom nivou. Da li na tu prikazanu cijenu idu i dodatni troskovi posrednicima?

oskark
06.11.2011, 16:36
Da li ste na mjesecnom nivou gledali tako sto ispod mjesta koje vas zanima ukucate recimo da ce te ostati od 1. do 31. Decembra? I nisam vidio da je nesto extra povoljno, kao i cijena stana npr. na craigslist kada ga iznajmljujes minimum 600$ na mjesecnom nivou. Da li na tu prikazanu cijenu idu i dodatni troskovi posrednicima?

pa slazem se da nije nesto preterano povoljno, ali barem je namesteno. A pored svega ostalog znas da je sigurno i da neces naici na scam. A koliko sam ja uspeo da vidim pored cene pise da su all fees included.

Zana
06.11.2011, 17:08
Evo, da i ja dodam iz svog primjera - kako smo mi za par prvih mjeseci rijesili stanovanje, obzirom da ni mi nismo nikoga imali ovdje.

Naime, trazili smo da rentamo stan dok smo jos bili u BiH, ali to je vraski tesko (jer nemate nikakvu kreditnu historiju), i rizicno (jer ne mozete da pogledate stan, a nemate nikoga da pogleda za vas)..a prilikom rentanja morate da potpisete ugovor na barem 6 mjeseci, ako necete da placate basnoslovne sume..
Nekako smo dosli do maila jedne agentice, koja nam je, nakon sto smo joj objasnili situaciju, preporucila website www.airbnb.com
To je sajt preko kojeg mozete naci smjestaj kod nekoga ko ima viska stambenog prostora, u svom domu. Dodatno placate service fee, cime airbnb garantuje da je sve uredno i da vas niko nece zeznuti za vas novac.. (placa se PayPal-om)
Nama je to bila odlicna varijanta, jer tako barem imas nekoga da pitas gdje i sta, neki savjet itd..., jer kazem, nismo poznavali nikoga - a sada smo veliki prijatelji sa ovom predivnom porodicom koji su nam zaista mnogo i pomogli, u tim prvim trenucima.

Generalno, dolazak bez igdje ikoga je velika AVANTURA... Meni je, priznajem, najgori momenat bio kada smo sami izisli s aerodroma...

Website je fantasticno resenje u slucaju da nemate nikoga ovde. Daleko bolje resenje nego da ulazite u nesto totalno nepoznato - naravno sve to ima i svoju cenu. Ja sam pogledala iznajmljivanja kod mene u komsiluku i ispada da naplacuju sobu mesecno koliko i sam stan. No, u pitanju je short term, month-to-month i kad primas u stan ljude koje ne poznajes i ocekivano je da bude visa cena iznajmljivanja, pogotovo sto imas i namestaj i sudove i sve drugo.

Spectra hvala za informaciju - davno nismo imali nesto ovako korisno objavljeno :grin:

Mi nismo imali nikoga ovde kad smo se doseljavali i verujte mi da bi nam ovako nesto pomoglo da je postojalo u ono vreme.

Sve u svemu, ovo je odlicna varijanta za mesec dva dok se ne snadjete, ako vec zelite da sa nekim delite stan onda trazite roommate, bice daleko povoljnija cena jer je long term i sa potpisanim lease-om (umanjuje cenu jer delite odgovornost).

spectra
06.11.2011, 18:35
Da li ste na mjesecnom nivou gledali tako sto ispod mjesta koje vas zanima ukucate recimo da ce te ostati od 1. do 31. Decembra? I nisam vidio da je nesto extra povoljno, kao i cijena stana npr. na craigslist kada ga iznajmljujes minimum 600$ na mjesecnom nivou. Da li na tu prikazanu cijenu idu i dodatni troskovi posrednicima?
U cijenu je ukljuceno apsolutno sve! To su kompletni troskovi stanovanja, tako da u jednu ruku dodje malo jeftinije nego da iznajmljujes prazan stan+rezije. Takodjer pogledajte cijenu za 1 mjesec, mnogi daju nizu cijenu na mjesecnom nivou, nego dan za dan. I naravno obavezno pitajte i kontaktirajte za neku posebnu ponudu prije rezervacije, meni su kojima sam poslala upit spustili cijenu. Takodjer prilikom potrage mogu vam pomoci i review-i pa mozete vidjeti da li su ostali gosti bili zadovoljni (samo gost koji je tu boravio moze ostaviti review). Mi smo se uvjerili da su reviewi zaista 100% tacni.

YoWanna
06.11.2011, 23:16
Spectra svaka cast na informaciji tj,linku.Ovo je odlicna stvar!:book::bravo:

spectra
07.11.2011, 06:31
Spectra svaka cast na informaciji tj,linku.Ovo je odlicna stvar!:book::bravo:

Meni je mnogo pomogao ovaj sajt - i zaista, nekoga ko iscita sve ove teme, malo sta ovdje moze iznenaditi, i prilicno je spreman na sve sto ga ceka.
Cesto me pitaju jesmo li se razocarali ili ocarali - a ja samo mogu da kazem, niti jedno niti drugo - (nakon toliko iscitanih stranica) sve je onako kako smo ocekivali! :)

I drago mi je da, i pored toliko korisnih informacija na ovom forumu, mogu doprinijeti novim informacijama. :)

caca
08.03.2012, 20:46
Hvala za ovaj post...ja sam tako uzela sobu i platila sam Visa internet karticom.
Tako da nema problema ni za nas iz Srbije u vezi placanja.
Sve se veoma brzo zavrsava...

spectra
09.03.2012, 06:49
Hvala za ovaj post...ja sam tako uzela sobu i platila sam Visa internet karticom.
Tako da nema problema ni za nas iz Srbije u vezi placanja.
Sve se veoma brzo zavrsava...

Super, bas mi je drago! :) Gdje dolazite?
Da, moze se platiti karticom ili PayPal (mi smo platili PayPal-om).
Sve znam kako vam je...samo hrabro nastavite naprijed, kao sto vec jeste! Hrabre sreca prati! :;D: :pozdrav:

caca
10.03.2012, 11:59
Hvala na bodrenju i to mnogo znači...:clap:
Ja ću u Čikago i mogu da dodam da je ponuda bila velika i to za svaki džep...
Možda grešim ali turistička mesta npr. Majami, imaju jače cene...
Mene je oduševilo to što sam sa minimum peripetija izvadila karticu i još brže odradila rezervaciju.

Ivana Ina
30.04.2012, 15:24
Pozdrav :grin:....

E ovako... I ja se pronadjoh u ovoj temi "bez igde ikoga...", samo bih ja jos dodala i "bez icega" :no::ajojoj: Suprug ija imamo samo dobru volju i malo para.. Imamo nameru da dodjemo u LA, cisto onako turisticki za pocetak, da pokusamo da izvidimo situaciju (stan, posao itd..), ali kao i Vama svima eto nama prepreke! Diplome nemamo (osim ovih SSS, al to i ne racunam), rodjake, poznanike nemamo... posao nemamo... Moje znanje jezika je klimavo, suprug nema pojma :udri: Nemamo nista i nemamo pojma odakle da pocnemo! Pomagajte! Citah ja savete, citah i citah... i citah... I nista! Jel ima neko neki predlog sta da radi mladi bracni par bez igde icega, koji nema nameru da studira i bla, bla.. Ima dvoje male dece, zelju za radom i malo para??

NadjaM
30.04.2012, 15:37
Da li uopste imate zelenu kartu?

Ako je nemate,dzabe vam dobra volja:grin:

Markoo
30.04.2012, 15:44
Nije mi namera da bilo koga uvredim, ali ne smatram iole normalnim bilo koga ko se zaputi u USA , a da nema nikoga tamo ko ne mora da ga prihvati u kucu neko vreme, vec barem da mu pomogne da iznajmi stan, upozna sa mestom,mogucim poslovima.... Sto je covek stariji i brojnija porodica, rizik drasticno raste.
Naravno da novac koji nosite sa sobom, njegov iznos tacnije, igra veliku ulogu ali svakako ne presudnu, naprotiv, postoje mnogi ljudi koji su ovde podelili svoja iskustva o tome.
Da se ne pravim previse pametan, NIKAD ali NIKAD se ne bih upustio u tu avanturu odlaska bez minimalne pomoci ( gore opisane ) nekog poznanika, prijatelja...

I ja ne smatram normalnim,ovo sto si ti napisao,samo bez uvrede.Prijatelju,ovo je imigracija,realno je da vecina ljudi tamo nema nikoga....A ti sto se ne bi upustio u avanturu,verovatno nikada i neces otici.Ne zaboravi,sreca prati hrabre!

Silvija29
30.04.2012, 16:29
Ivana Ina ni mi nemamo isto nikoga, a ni para, ali mi to gledamo ovako, imamo dobru volju, jajo jako zelimo da odemo tamo, tako da ako nas izvuku, tek onda krecemo da jurcamo, i trazimo preko prijatelja prijatelje koji su tamo, a i vi verovatno imate nekoga ko ima nekoga tamo, ko bi izasao u susret i pomogao bar naci stan za pocetam, a sto se para tice, moze se prodati auto, pozajmiti nesto kesha, mislim da ako neko zaista zeli da ode snaci ce se za novac.:naughty:

vuxanne
30.04.2012, 17:48
Ja se ipak slazem sa ivkom. Doci ovde na dza bu sa decom ja mislim da je rizik. Moje skromno misljenje. Ja se slazem sa Zanom kao sto je rekla na jednoj drugoj temi - da dodje jedan roditelj sam da proba da se snadje i kad se stvore uslovi da dovede onog drugog. A pogotovu ako se ne zna Engleski. Uzmite pod hitno neke kurseve Engleskog i knjige u ruke, doci ovde bez znanja jezika mislim da je stvarno ogroman rizik (ako ne ides kod nekoga ko ce da te ubaci u gastajbajterske price sa nasim ljudima za koje ti ne treba Engleski a koje su moguce koliko znam samo u par gradova a i to samo ako imas neku rodbinu koja je spremna da te izdrzava na pocetku).

Ovde je obicno imati decu malo veci luksuz neko kod nas jer su obdanista mnogo mnogo skuplja nego kod nas. I u odnosu na platu i svakako. Ako su ta deca veca i ako mozete da ih ubacite u skole i u neki MC Donallds da privredjuju onda mozda i nije tako.

AllenJohnJohnson
30.04.2012, 18:28
Nije mi namera da bilo koga uvredim, ali ne smatram iole normalnim bilo koga ko se zaputi u USA , a da nema nikoga tamo ko ne mora da ga prihvati u kucu neko vreme, vec barem da mu pomogne da iznajmi stan, upozna sa mestom,mogucim poslovima.... Sto je covek stariji i brojnija porodica, rizik drasticno raste.
Naravno da novac koji nosite sa sobom, njegov iznos tacnije, igra veliku ulogu ali svakako ne presudnu, naprotiv, postoje mnogi ljudi koji su ovde podelili svoja iskustva o tome.
Da se ne pravim previse pametan, NIKAD ali NIKAD se ne bih upustio u tu avanturu odlaska bez minimalne pomoci ( gore opisane ) nekog poznanika, prijatelja...

A kako su onda ljudi s bivše Juge prije 100 godina išli, ne samo da nisu imali nekog svojeg, već tamo nije bio nitko da zna naš jezik. Niti su ti ljudi znali engleski, i nisu imali računalo pa da saznaju sve informacije i ugovore početni smještaj. Putovali su brodom danima, s 2 dolara u džepu, a većina danas ipak ima barem neku minimalnu ušteđevinu. U Australiji imam rodbinu, ona mi je drugi izbor, ali nikad od njih ništa ne bih tražio. Valjda se u novu zemlju ide da se stane na svoje noge, a ne da i dalje ovisiš o nekome.

AllenJohnJohnson
30.04.2012, 18:37
Pozdrav :grin:....

E ovako... I ja se pronadjoh u ovoj temi "bez igde ikoga...", samo bih ja jos dodala i "bez icega" :no::ajojoj: Suprug ija imamo samo dobru volju i malo para.. Imamo nameru da dodjemo u LA, cisto onako turisticki za pocetak, da pokusamo da izvidimo situaciju (stan, posao itd..), ali kao i Vama svima eto nama prepreke! Diplome nemamo (osim ovih SSS, al to i ne racunam), rodjake, poznanike nemamo... posao nemamo... Moje znanje jezika je klimavo, suprug nema pojma :udri: Nemamo nista i nemamo pojma odakle da pocnemo! Pomagajte! Citah ja savete, citah i citah... i citah... I nista! Jel ima neko neki predlog sta da radi mladi bracni par bez igde icega, koji nema nameru da studira i bla, bla.. Ima dvoje male dece, zelju za radom i malo para??

Ako vas izvuku, prvo vam je uštediti što više novca prije odlaska, i upisati neki tečaj engleskog, toga po gradovima ima svugdje. Tko od vas dvoje bude bolje znao engleski, prvi ode, izvidi situaciju (stan, posao). U LA-u za čišćenje po hotelima treba minimalan engleski, a satnica je prije poreza 10 dolara. A onda razmislite hoće li ti se pridružiti i djeca, ili samo suprug (vi budete par mjeseci tamo, radite, unajmite stan, a djeca dotad kod bake doma :grin:). Onda dovučete i djecu. Usput, koje su dobi? Nije svejedno imaju li 5 ili 15 godina.

landlord
30.04.2012, 18:45
A kako su onda ljudi s bivše Juge prije 100 godina išli, ne samo da nisu imali nekog svojeg, već tamo nije bio nitko da zna naš jezik. Niti su ti ljudi znali engleski, i nisu imali računalo pa da saznaju sve informacije i ugovore početni smještaj. Putovali su brodom danima, s 2 dolara u džepu, a većina danas ipak ima barem neku minimalnu ušteđevinu. U Australiji imam rodbinu, ona mi je drugi izbor, ali nikad od njih ništa ne bih tražio. Valjda se u novu zemlju ide da se stane na svoje noge, a ne da i dalje ovisiš o nekome.

Ja mogu spavati i u parku, i na stanici, ali kad imas dijete a u njihovom slucaju dvoje to je neuporedivo i ne znam kako se usuditi i rizikovati.
Ovde je jako tesko da ti neko iznajmi stan manje od dvosobnog sa dvoje djece. Takva su pravila u apartmanskim naseljima.

Svako dodje sa nekom ustedjevinom, ali u vecini gradova moras imati auto. Dok kupis auto, krevet i par sitnica, das depozit za stan ta ustedjevina se istopi vrlo brzo.
Ako se ne zna jezik nemas nekog kod koga ces ostati par nedelja... jako tesko.

Markoo
30.04.2012, 20:14
Ja se ipak slazem sa ivkom. Doci ovde na dza bu sa decom ja mislim da je rizik. Moje skromno misljenje. Ja se slazem sa Zanom kao sto je rekla na jednoj drugoj temi - da dodje jedan roditelj sam da proba da se snadje i kad se stvore uslovi da dovede onog drugog. A pogotovu ako se ne zna Engleski. Uzmite pod hitno neke kurseve Engleskog i knjige u ruke, doci ovde bez znanja jezika mislim da je stvarno ogroman rizik (ako ne ides kod nekoga ko ce da te ubaci u gastajbajterske price sa nasim ljudima za koje ti ne treba Engleski a koje su moguce koliko znam samo u par gradova a i to samo ako imas neku rodbinu koja je spremna da te izdrzava na pocetku).

Ovde je obicno imati decu malo veci luksuz neko kod nas jer su obdanista mnogo mnogo skuplja nego kod nas. I u odnosu na platu i svakako. Ako su ta deca veca i ako mozete da ih ubacite u skole i u neki MC Donallds da privredjuju onda mozda i nije tako.

Naravno i ja sam za to,da dodje jedan da pripremi teren,pa da dodju zena i deca.Ali Ivko ga pretera,ako nemas nikoga,nemoj dolaziti,milion ljudi je otislo van,mali broj se samo vratio.Ako imas cilj u zivotu,ti vidis i put kojim ces ici.Moja maksimalna podrska svima koji se upute bilo sami,bilo sa decom,samo napred,hrabri ljudi uvek dobro prodju.A oni koji se bilo cega plase,takvi obicno i ne postignu nesto mnogo u zivotu.

Ivana&Petar
01.05.2012, 02:50
Moj muz i ja smo u Orlandu na Floridi vec 20 dana,ovdje nemamo nikoga i solidno smo se snasli.Iz Srbije smo preko neta rezervisali hotel na 5 dana,a kad smo stigli,za tih 5 dana smo nasli stan opet preko neta,Craigslist.Hotel nas je kostao oko 150$,a stan mjesecno 505$ (jednosoban stan na dobroj lokaciji i uracunati skoro svi troskovi).Morali smo ostaviti i depozit za stan u iznosu od jedne kirije.To znaci da nas je prvi mjesec zivota u USA kostao oko 1200$.Ovdje je sve dosta jeftijije nego u Srbiji,sve sem registracije auta...
Malo smo se iscimali samo oko banke jer da bi otvorio racun u banci (bez koga skoro nista ne mozes) moras imati zvanicnu adresu...Mi smo isli,zvali,ispitivali i lagano saznavali sta i kako.Vjerovatno bi nam bilo lakse da smo imali nekog ovdje,ali i ovako je bilo izvodljivo...

Sacipko
01.05.2012, 09:26
I ja imam suprugu i dete od 2,5 god, koje ce u vreme (eventualnog) odlaska imati 3-3,5 god. Nemam igde ikog, nesto malo para od prodaje auta, i to je to. Imam dobru volju, kao sto rekose, slabo govorim jezik (govorim, ali ne dovoljno da bih nasao ikakav posao lako, osim nekakvog cistaca). Najvise me brine dete. Kao sto neko rece, ja cu rizikovati i spavati u autu, parku, busu itd, ali dete ne mogu tome prepustiti ni za koje pare na svetu!!!

Tako da ako me eventualno izvuku, ostaje mi da zovem i cimam prijatelje, koji imaju prijatelje preko, i ako neko ima dobru volju da mi pomogne, i pored mojih para, mogu otici. Jer jedan moj daleki rodjak koji zivi u Engleskoj mi je daaavno rekao "hladan ljud, hladan zemlja". Smatram, da koliko god da imate nekog preko, svakom ste smetnja tamo i svaki domacin ce gedati da vas sto pre smesti negde van svoje kuce kuce, a mi-vi cete se osecati skuceno! Tako da ko ima 20-tak hiljada (predao nekretninu) i nema nikoga moze da se opusti i da rizikuje. Ja ne mogu skupiti, kad otplatim vize, lekarsko, prevode dok, itd. Vise od 3-4.000e A sa malim deteom cu dooobrano razmisliti u sta cu se upustiti.

vuxanne
01.05.2012, 12:06
Sacipko, moj ti je savet ako planiras da dodjes ovamo usavrsis jezik sto vise. Bolje tu gde na svakom koraku imas nase ljude da ti objasne nego ovde da odes na kurs gde nemas pojma sta pricaju, posto nece biti neko nas da ti prevodi...

A sa 4000 evra smo muz i ja dosli ovde negde gde sam ja imala posao (doduse ne za neke fenomenalne pare 18850 dolara godisnje. Ali stan sam iznajmila ranije, stanarina i svi troskovi (ukljucujuci kablovsku, telefon i internet) su mi bili 510 dolara. Na ruke sam dobijala oko 940 dolara, 510 davala za stan. A te 4000 smo polako trosili u sledece dve godine da krpimo rupe i za nabavku stvari (muz nije smeo da radi - opet tebi moze da bude drugacije). Samo imaj u vidu da dete neko mora da cuva.

Pogotovu obrati paznju da je iznajmljivanje stanova u velikim gradovima cesto preko 1000 dolara, naravno sve zavisi gde planiras da ides.

jovke
01.05.2012, 13:08
Glupost je sto se stvara utisak na ovoj temi da je moguce otici u USA samo ako se ima mnogo novca, brat ili sestra tamo, fakultetski obrazovan, dobro znanje jezika i obezbijedjen posao. Naravno da treba biti oprezan i dobro isplanirati sta i kako ali na toliki nivo dizati potrebne kvalifikacije za odlazak je teska glupost.
Evo jedan primjer. Raspadom bivse drzave upoznao sam mnoge ljude koji su usled ratnih desavanja promijenili mjesto boravka. Mnogi imaju neke rodbine koja je otisla u Ameriku. Mnogi od tih ljudi su zivjeli u brdskim krajevim Bosne ili Hrvatske gdje su se bavili stocarstvom, pravljenjem sira, prsute. Zar mislite da su ti ljudi imali 20 hiljada dolara u dzepu, ekstra znanje jezika i razne fakultete ili internet kad su otisli?! Naravno da nisu, a opet su se svi snasli i niko se ne vraca. Ljudi moji pa ne idemo mi svi sa istom osnovom tamo, niti sa istim ocekivanjima. Svako ima svoj motiv i svoja ocekivanja. Neko ce se zadovoljiti sa vise neko sa manje uspjeha i mogucnosti tamo. Ne plasite ljude pricama o nemogucoj misiji.
Ajmo ajmo jos malo, nekoliko sati i stizu vize... :w00t:

landlord
01.05.2012, 13:53
@jovke - Tri puta sam krenuo da ti odgovorim na ovaj post i svaki put izbrisem. Sta god da ti napisem neces me shvatiti jer nisi hodao u mojim cipelama. :) Naravno svako ima svoju srecu(karmu) i svako ce odluciti kako mu je najbolje.

Ti ljudi 90-tih su bili izbjeglice i imali kakvu takvu pomoc od drzave. Imali su sponzore kod kojih su bili na pocetku kad su tek dosli. Da mi imamo bar jedno od ovoga bilo bi milion puta lakse.

vuxanne
01.05.2012, 15:04
Glupost je sto se stvara utisak na ovoj temi da je moguce otici u USA samo ako se ima mnogo novca, brat ili sestra tamo, fakultetski obrazovan, dobro znanje jezika i obezbijedjen posao. Naravno da treba biti oprezan i dobro isplanirati sta i kako ali na toliki nivo dizati potrebne kvalifikacije za odlazak je teska glupost.
Evo jedan primjer. Raspadom bivse drzave upoznao sam mnoge ljude koji su usled ratnih desavanja promijenili mjesto boravka. Mnogi imaju neke rodbine koja je otisla u Ameriku. Mnogi od tih ljudi su zivjeli u brdskim krajevim Bosne ili Hrvatske gdje su se bavili stocarstvom, pravljenjem sira, prsute. Zar mislite da su ti ljudi imali 20 hiljada dolara u dzepu, ekstra znanje jezika i razne fakultete ili internet kad su otisli?! Naravno da nisu, a opet su se svi snasli i niko se ne vraca. Ljudi moji pa ne idemo mi svi sa istom osnovom tamo, niti sa istim ocekivanjima. Svako ima svoj motiv i svoja ocekivanja. Neko ce se zadovoljiti sa vise neko sa manje uspjeha i mogucnosti tamo. Ne plasite ljude pricama o nemogucoj misiji.
Ajmo ajmo jos malo, nekoliko sati i stizu vize... :w00t:

Sve to stoji. Ali mozda nisu vodili male bebe sa sobom. To ja pokusavam da kazem. Bez dece i sa decom - nebo i zemlja.

draskoni
01.05.2012, 15:40
Tesko je u svakom slucaju,to verujem da ste iskusili ako ne svi,onda vecina vas koja je otisla na ovaj ili onaj nacin!Ali isto tako znate da ako nesto zelis,moras da grebes i kopas i ujedas da bi to ostvario!Listam ovaj forum vec neko vreme,razmisljam sta ako jednog dana ja budem izvucen!I onda shvatim da tek tad pocinje borba!Ali neka me isprave dobitnici vize,mislim da vredi pokusati u svakom slucaju!

curlika
01.05.2012, 15:59
Mozda sam vec negde pisao ali cu ponovi pisati neke stvari kao moje zivotno iskustvo zadnji godina, mada nisam u USA i cak nisam se ni prijavio...cekam oktobar.
Po profesiji sam muzicar, sviram sve i svasta i u to sam verovao da cu lako naci "tezge" kad iz Srbije predjem u BiH sa porodicom da bih upisao Muz. Akademiju ( 48 godini). - Mislim da sam cak najstariji na forumu.
Elem, dosli smo u B.Luku u kojoj smo znali samo jednu zenu koju sam upoznao preko neta pre prijemnog ispita. Pomoc od nje se sastojala samo u tome sto nam je nasla stan kad smo dosli (sa bebom od pola godine i 200 eura u dzepu).
Imali smo lude srece da godinu dana nismo placali stan....Zasto? Zato sto se i pored svojih muzickih sposobnosti nisam mogao uklopiti, ne zato sto sam izmisljao toplu vodu, vec...ko zna iz kojih drugih razloga. Imao sam tu i tamo svirke ali to je zanemarljivo.
Dosta srece sam imao i sa time sto sam imao kreditnu karticu od banke (jer sam radio pre polaska) pa smo par meseci prvih nju tarupirali dok me nisu blokirali.
I eto, posle godinu dana neplacanja, nama gazde zaista daju otkaz i morali smo iseliti. U to vreme sam sa nekom grupicom svirkao ali nije bilo stalno.
Nasli drugi stan, nekako preselili, posle mesec dva nemamo dati za kiriju...svadja sa gazdom svasta nesto ali smo ostali jer sam obecao da mu necu ni banke ostati duzan.
Zena da se zaposli - ne moze. Niko nece da je primi bez drzavljanstva a sto bi i mogla raditi bolje da sedi sa maleckom kuci nego da moram placati cuvanje...nije bilo isplativo.
Tek posle pune 2 godine (i date moje 2. godine studija), sam nasao stalan band ali i svaki vikend svirke ne moze da bude dovoljan za zivot.
Kopanje po internetu, trazenje posla i sl (za zenu) jer ja ne mogu nista vece raditi posto sam obavezan na predavanjima).
I tako, da ne duzim, prosle godine u martu, zena nasla dobar posao ali 500km od B.L. pa je otisla i tamo radila....stigli smo poplacati zaostale kirije, ja sam i dalje svirao kad sam imao, cak smo bili u Srbiji proslo leto i uspeli svi troje pasose, licne karte i vozacke promeniti (istekle nam).
Pored toga posla stvorilo se sansi za jos nekoliko boljih poslova u Italiji ali za sada drzimo sta imamo.
7 meseci tokom prosle godine ja i moja malecka od (sada je 4 godine) smo bili sami. Bez kola, prijatelja, osiguranja, posla i sl. Svuda smo isli biciklom, i po +40 i na -20...bila je prisutna na svim mojim casovima, kolokvijumima, koncertima, svirkama (nekad bas kad nije moguce da je vodim, platim nekom da prenoci kod toga).
Sad smo opet sami vec mesec dana, i bicemo do oktobra ove godine. Vec za mesec, dva trebalo bi da uspemo vratiti novonastale dugove pa da neku banku i ostavimo na strani. U svakom slucaju, posle svega, ja ipak sad u junu zavrsavam akademiju i onda cemo videti sta dalje...mozda i posao u skoli dobijem kao profesir ili (sad sad u osnivanju) novog banda koji bi trebalo da bude ok.
Zaboravio sam da napomenem da ama bas NIKAKVU pomoc nismo dobili ni od njenih ni od mojih.
Cela ova moja prica moze da se preslika i za USA. s tom razlikom sto ovde nije bio potreban jezik a za USA naravno treba.
Mi se dakle, pod ovim okolnostima spremamo za eventualnu emigraciju. Jednostavno, sve ima svoju cenu. Ako sedis kuci i kukad kako neces imati para za ...2 godine kad recimo budes imao mogucnost ici za USA, a tih 2 godine nista ne preduzimas...naravno da je rizik i da bolje ne ides.
Ni ja ne stojim sa eng. najbolje...ali sad sam vec krenuo na priovatne casove i iznenadio sam se koliko mi dobro ide...za event. godinu ili 2 bicu super
Isto sve to sto sam ocekivao za dolazak u BiH isto to ocekujem i za USA...samo za tamo smatram da cu se mnogo brze uklopiti u muz. vode i sto recimo za svirku nije neophodan jezik...sa svojim istrumentima sve govorim. :)
Dakle...za 2 godine...ili 3 kad budemo eventualno i mogli otici...stvorice se najvazniji uslovi...pare i jezik...a to je ono bez cega zaista ne treba krenuti sa porodicom jer...koliko god sam "kockar' to ne bih uradio nikako. (I ovo ne znam kako smo ovde uspeli cak i po cenu razdvojenosti).
Eto, ovo moze biti i pouka ili dokaz da i mi matori mozemo biti uporni u necemu, da to nije samo odlika mladih. (mada sam na forumu dosta video da i neki mladji mnogo merkaju kako ce i sta ce). U fazonu..uzmi sudbinu u svoje ruke i ucini za sebe, svoju porodicu maksimalno sto mozes. Opravdanja za neuspeh - nema. :) Jos jednom svima vama zelim srecu na danasnjem...a i kasnijem izvlacenju.

Ivana Ina
01.05.2012, 17:04
Pa da... I ja mislim da nije nemoguce ostati i snaci se... Mislim, treba imati hrabrosti i snage da se sve to prebrodi, ali nije nemoguce. Mi imamo para. I za stan i za auto... To nije problem. A i planiramo da odemo turisticki za pocetak. Ima nekih tura od po 20-ak dana... Ali razmisljamo da se ne vratimo :==D: Kako? Nemam pojma :==D:.... Moj suprug uvek nadje neko resenje. Ali ja sam, za razliku od njega surovi realista i kod mene sve mora na 100% sigurno. Ovo ce mi biti prvi rizik u zivotu i imam neeenormalan strah. Mi na zalost nemamo baka servis da nam cuvaju decu, tako da ideja o idi mi-dodji mi otpada! Prosto nemas kome da se obratis ni tamo ni ovde. Ali se i ja tesim cinjenicom da su nekada ljudi odlazili tamo i bez para i bez rodbine i bez znanja jezika. Pali s Marsa i to je to! Jos ne vide nekog da se vratio. Doduse... ima nas raznih i sa raznim ocekivanjima. Nekome je bolje i to nego, negde ovde pomenuto stocarstvo u brdsko-planinskim predelima. Mada apsolutno razumem da je iz necije perspektive sumanuto otici sa decom od 2god i 3 god! To je samoubistvo iz zasede, ali sta da se radi... Za jezik, manje vise nije neki narocit problem. Boze moj, pa naucicemo ga! Ali ostalo... :smrc: Ja sam se nadala da su ljudi solidarni (barem upola kao ja) pa da ce podeliti svoju muku sa jos nekim, al ja sam u teskoj zabludi izgleda...

Ivana Ina
01.05.2012, 17:07
I da... Nemamo GC... A nemam ni nameru da mi zivot prolazi u nadi da ce me neko izvuci

Ivana&Petar
01.05.2012, 21:51
Nemamo ni mi GC :no: i usli smo na turisticku i I-94 smo dobili na 6 mjeseci.Stvarno nije problem uci i naci stan,problemi nastaju kad pocnes da trazis posao jer nemas SSN.Znaci,ne mozes raditi legalno.Jedini nacin da dobijes radnu vizu i SSN je pismo o zaposljavanju koje je tesko dobiti iz meni nejasnih razloga,mada sama procedura nije uopste komplikovana.Da postanem ilegalac nakon isteka I-94 mi ne pada na pamet.
U nekom od prethodnih postova neko je naveo da slabo zna jezik i da moze jedino ovdje da pocne kao neki cistac.I to je posten posao i placen vise nego fakultetski obrazovana osoba u Srbiji.Ja sam magistrirala na Univerzitetu u Beogradu i engleski govorim perfektno,a ovdje sam dosla sa idejom da se izborim i zaista ne ocekujem previse i spremna sam da radim kao server ili slicno za pocetak dok ne pronadjem nacin da udjem u ustanovu gdje zaposljavaju ljude sa mojoj skolskom spremom.Svjesna sam da ovdje ne cekaju samo mene...Vjerovatno bi mi bilo lakse da imam nekog ovdje da me preporuci ili uputi,ali,na zalost,nemam i muz i ja moramo sve sami...

Ivana&Petar
01.05.2012, 22:01
Nemamo ni mi GC :no: i usli smo na turisticku i I-94 smo dobili na 6 mjeseci.Stvarno nije problem uci i naci stan,problemi nastaju kad pocnes da trazis posao jer nemas SSN.Znaci,ne mozes raditi legalno.Jedini nacin da dobijes radnu vizu i SSN je pismo o zaposljavanju koje je tesko dobiti iz meni nejasnih razloga,mada sama procedura nije uopste komplikovana.Da postanem ilegalac nakon isteka I-94 mi ne pada na pamet.
U nekom od prethodnih postova neko je naveo da slabo zna jezik i da moze jedino ovdje da pocne kao neki cistac.I to je posten posao i placen vise nego fakultetski obrazovana osoba u Srbiji.Ja sam magistrirala na Univerzitetu u Beogradu i engleski govorim perfektno,a ovdje sam dosla sa idejom da se izborim i zaista ne ocekujem previse i spremna sam da radim kao server ili slicno za pocetak dok ne pronadjem nacin da udjem u ustanovu gdje zaposljavaju ljude sa mojoj skolskom spremom.Svjesna sam da ovdje ne cekaju samo mene...Vjerovatno bi mi bilo lakse da imam nekog ovdje da me preporuci ili uputi,ali,na zalost,nemam i muz i ja moramo sve sami...

Ivana&Petar
01.05.2012, 22:10
Nemamo ni mi GC :no: i usli smo na turisticku i I-94 smo dobili na 6 mjeseci.Stvarno nije problem uci i naci stan,problemi nastaju kad pocnes da trazis posao jer nemas SSN.Znaci,ne mozes raditi legalno.Jedini nacin da dobijes radnu vizu i SSN je pismo o zaposljavanju koje je tesko dobiti iz meni nejasnih razloga,mada sama procedura nije uopste komplikovana.Da postanem ilegalac nakon isteka I-94 mi ne pada na pamet.
U nekom od prethodnih postova neko je naveo da slabo zna jezik i da moze jedino ovdje da pocne kao neki cistac.I to je posten posao i placen vise nego fakultetski obrazovana osoba u Srbiji.Ja sam magistrirala na Univerzitetu u Beogradu i engleski govorim perfektno,a ovdje sam dosla sa idejom da se izborim i zaista ne ocekujem previse i spremna sam da radim kao server ili slicno za pocetak dok ne pronadjem nacin da udjem u ustanovu gdje zaposljavaju ljude sa mojoj skolskom spremom.Svjesna sam da ovdje ne cekaju samo mene...Vjerovatno bi mi bilo lakse da imam nekog ovdje da me preporuci ili uputi,ali,na zalost,nemam i muz i ja moramo sve sami...

Ivana Ina
01.05.2012, 22:30
Ehhhh... Ja nisam za to da odemo turisticki i napravimo sr... pa da ostanemo. Iskreno ta varijanta mi se ni malo ne svidja. Da smo sami, pa i nekako, ali sa decom... No, no... Evo razmisljam celo popodne... Da se prijavimo i mi za GC, pa sta nam Bog da! Stos je u tome sto smo mi "svezi" sa idejom, pa nemamo pojma ni kada se aplicira, ni za koju god :nene: Postavih pitanje u drugoj temi, niko te ne sisa 2%! Izgleda niko nije solidaran :wtf: Sad... trazili bi mi turisticku, jer i i nace smo imali u planu neko takvo putovanje, ali opet, ne znam koliko to utice na dobijanje GC???! Ipak vidim da neki jako dugo apliciraju i nista.... Malo razocaravajuci start, zar ne? A i pitam se ima li medju onima koji su vec 'Ameri' nekih licnih poznanstava, tipa da budu humani :grin: pa da pomognu onima koji su dolazeci?!

Inace potpuno te razumem Ivana&Petar. Ista situacija je i sa nama. Potpuno smo izgubljeni u svim ovim postovima. Izvinjavam se starijim clanovima i hvala na puno, puno korisnih informacija, ali... kad ugasis komp opet te savlada onaj osecaj da si sam i prepusten. Straasno! Ako ne dozivim infarkt dok ne dodjem do 'obecane' zemlje bice dobro. A tek onda sta nas ceka... Ziva nisam!

Ivana&Petar
01.05.2012, 22:46
Da li ima uticaja b1/b2 na dobijanje gc ne znam.Kao sto rekoh,ne pada mi na pamet da ostanem ilegalno.Ako dodjes turisticki,sasvim je legalno da trazis posao ali ne i da radis i ako nadjes nekog ko bi ti dao pismo o zaposljavanju,mozes u USA da izvadis radnu vizu,ne moras se radi toga vracati u Srbiju...
Da li ima nasih koji su ovdje i koji bi pomogli ne znam i ne ocekujem pomoc.Iz Srbije sve to mnogo teze izgleda,mi smo se ovdje vrlo lako snasli za pocetak,niko nam nije trazio kreditnu istoriju za iznajmljivanje stana i slicno,namjestaj smo dobili preko Craigslist,vjerovali ili ne,ovdje ljudi poklanjaju namjestaj star godinu-dvije...:1072:

Ivana Ina
01.05.2012, 23:34
Tesko da bih tamo dobila radni vizu... Nesto u to najmanje verujem.

Cek', cek' :grin: Vi ste tamo turisticki, koliko sam razumela? I vracate se kad vam istekne viza? Sta imate u planu? I da. Tamo nema namestenih stanova ili birate najjeftiniju varijantu (nenemesten)? Ja sam gledala neke sajtove, kao apartments.com i jos neki, ne znam kako bese... Meni to deluje malo nerealno, na prvi pogled malo nestvarno. Ne znam, mozda ja uobrazavam ili sam mozda toliko nepoverljiva, ali ja dok ne vidim stan, ne uzimam nista :grin:. Gde ste vi? Pricaj malo kakav je osecaj kad sletis i dodjes u nepoznato.

Ivana Ina
01.05.2012, 23:38
A pomoc... Pa ne da ne ocekujem, nego... To mi dodje dalje nego Amerika :grin:

curlika
02.05.2012, 00:24
Postavih pitanje u drugoj temi, niko te ne sisa 2%! Izgleda niko nije solidaran :wtf:

Ivana Ina, ja mogu razumeti da imas odredjeni strah od neceg nepoznatog i dalekog, medjutim, koliko kod da si nova na forumu trebalo bi prvo da redom iscitas postavljene teme i postove. Da si to uradila videla bi kao pod prvo kad su prijave za GC (u oktobru mesecu) i videla bi uopste koja se "drama" ceo dan danas odigravala na forumu s obzirom da su prijavljeni od prosle godine danas (veceras) proveravali da li su izvuceni. Zbog toga ti i nije niko odgovorio mada je ekipa na forumu zaista fantasticna. Kad cekas rezultat 8 meseci, pa se ne mozes konektovati jer je preopterecen sajt za proveru...a posle dobijas poruku da nisi selektovana, mogu to samo zamisliti kako je jer...i ja se jos nisam prijavio a saosecao sam sa svima koji su ovde.
Sacekaj malo da se slegne "prasina" a u medjuvremenu strpljivo iscitaj sve sto je napisano (a ima toga zaista dooooosta). I zaista, koliko sam pisao u par postova pre ovog, treba ziveti i raditi a ako zakaci GC onda je dodatno veselje. Ja se spremam ko da cu biti izvucen sledece godine a ako ne bude...bar cu znati dobro engleski a posto cu skupiti dosta para dotle...ko zna sta ce biti dalje.

Ivana&Petar
02.05.2012, 03:10
Za Ivanu Inu-Radna viza se mozda i lakse dobija odavde jer ipak stupas u direktan kontakt sa poslodavcem...
Vracamo se kad nam istekne I-94 (traje max 6 mjeseci od ulaska u USA) ako do tad ne dobije bar jedno od nas dvoje pismo o zaposljavanju.
Sto se tice stana,99% se izdaje nenamjesteno.Mi smo dosli,iznajmili hotel i za tih 5 dana nasli stan.Ovdje nema bas losih stanova,bar ja nisam naisla na takav.Veliki broj je u stambenim komunama koje su u stvari naselja od 10-ak ili vise manjih zgrada.Komuna je ogradjena i u okviru nje su stanovi i razliciti sadrzaji (bazen,teretana...) koje koriste stanovnici komune i koji ulaze u cijenu rente...
Bila sam i prosle godine u USA(Miami i New York) na nesto krace vrijeme nego sad tako da mi nije bas bilo neobicno kad sam stigla u Orlando.Ovdje je se dosta lako snaci jer su svi ljubazni i izlaze u susret za svako tvoje pitanje.I net zaista sluzi svrsi jer je sve umrezeno i sve informacije je vrlo lako naci...

NightSky
02.05.2012, 07:50
Prvobitno poslao korisnik Ivana Ina

"Pozdrav,

please odgovor... Nisam upucena i izgubih se u brdu tema. Moze li neko ukratko da mi kaze kada su prijave za 2013, koliki je ukupan br srecnika koje izvuku i koliki je vremenski period od roka za prijavu do dana izvlacenja? Hvala "

"Postavih pitanje u drugoj temi, niko te ne sisa 2%! Izgleda niko nije solidaran"

Pozdrav Ivana Ina! :)
Ispričavam se zbog totalnog "ignore" tvog posta jučer na temi Prijava za lutriju DV-2013, to je bilo ružno, ali kao što ti je curlika već rekao, jučer je bila totalna ludnica - bio je taj Dan D kad se doznaju rezultati za ovu godinu, a stranica za provjeru statusa nije radila kako treba zbog preopretećenosti (zamisli milione ljudi koji istovremeno pokušavaju pristupiti istom serveru), forum nije radio kako treba zbog preopterećenosti i svi smo bili na rubu živaca.

Dakle, od početka:
Prijave za 2013 su bile prošle godine u oktobru. Sljedeća prijava, za DV 2014, je ove godine (vjerovatno u oktobru). Na stranici američke ambasade će pisati vjerovatno u septembru obavijest od kada do kada će se moći prijaviti. Prijavljuje se online, prijava je besplatna. Imaš na forumu detaljno objašnjeno kako se prijavljuje. Prijava je na stranici https://www.dvlottery.state.gov/, međutim sad ti je tamo još uvijek zagušenje zbog provjere rezultata i pitanje je hoćeš li moći otvoriti. U svakom slučaju, na toj stranici će se moći prijaviti tek krajem godine, sad je tamo samo obavještenje o provjeri rezultata za ovu godinu.
Rezultati se provjeravaju 1. maja naredne godine (to je bilo jučer, je li, za nas koji smo se prijavili prošle godine). Ove godine će još jedna tura rezultata biti i 1. oktobra, to se prvi put dešava ove godine da će biti dva izvlačenja, to se nikada ranije nije desilo, da li će vrijediti i u buduće-ne zna se, bit će obavještenje. Dosta nas redovno pratimo dešavanja po forumu, da bismo bili u toku, rcm. ova informacija o dva izvlačenja ove godine je izašla prije nekoliko dana.

Ovdje su ti statistički pokazatelji za broj izvučenih kroz godine http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=996, a imaš i zvanični izvještaj na stranici http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html#status , idi na podnaslov Diversity Visa Program Statistics.

I naravno, čitaj forum. Ovdje možeš pronaći odgovore na skoro sva moguća pitanja.

Izvinjavam se moderatorima za off topic, ovo su bile vanredne okolnosti :grin:

Ivana Ina
02.05.2012, 10:00
Hvala, hvala, hvala! :grin: Da, videla sam da je frka. zato posle nisam ni htela da dosadjujem. Izvinjavam se kome sam upala u najtezem momentu. Verujte mi i ja sam se ufrkisala za sve Vas (celu noc oka ne sklopih...) Ako ovako bude do 2014. nece na dobro da izadje :grin: Dakle muz i ja mozemo u oktobru? Jao divota!
No... Hvala i onima koji me ostro iskritikovase (bez potrebe), jer da su citali moje prve postove, verovatno bi znali da sam "citala i citala i citala.... i citala" i mozete zamisliti to ludilo kad citas 1000 postova samo u jednoj temi, a zanima te bar 5 tema! Meni je i bez toga konfuzija u glavi (onome ko ima decu i odluci se na ovakav potez, zna o cemu pricam).

E sad... varijanta da mi odavde neko posalje poziv za posao... To mi je najmanje moguce. Kome treba pravni tehnicar iz Srbije?! Moooozda, ali cisto sumnjam. Tako da nam ostaje jedino to sa GC. Mada cisto sumnjam da sam te srece! A i pitanje je koliko godina treba da apliciram da izvuku mene. Negde procitah da je neko aplicirao cak 13 puta i opet nista. Nego zanima me i to koliko bi turisticka viza uticala kasnije na intervjuu na dobijanje GC? Ima li neko iskustva?

Ivana&Petar.... Hvala na informacijama, ja Vam zelim sve naj, naj tamo i da nam se ne vracate :;D: I za tebe jedno pitanje, ako moze. Zasto ste se odlucili bas u Orlando?

NightSky
02.05.2012, 10:36
E sad... varijanta da mi odavde neko posalje poziv za posao... To mi je najmanje moguce. Kome treba pravni tehnicar iz Srbije?! Moooozda, ali cisto sumnjam. Tako da nam ostaje jedino to sa GC. Mada cisto sumnjam da sam te srece! A i pitanje je koliko godina treba da apliciram da izvuku mene. Negde procitah da je neko aplicirao cak 13 puta i opet nista. Nego zanima me i to koliko bi turisticka viza uticala kasnije na intervjuu na dobijanje GC? Ima li neko iskustva?

To za ponudu za posao ide jako, jako teško.
To je bila i moja ideja, paralelno uz lutriju, ali... Evo konkretnog odgovora od MikiSA sa teme http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1016 :
1. kad se nadje poslodavac koji je voljan da sponzorira nekog za radnu vizu: kad se posalje aplikacija, stane se u "red" za istu, da se tako izrazim (u febuaru su na redu oni iz 22FEB06).
2. Zavisno od datuma kad je primljena aplikacija onda se ceka minimalno 6 godina da bi viza bila dostupna.
3. Sa radnom vizom male su sanse da se dobije zelena karta, (jer poslodavce opet puno kosta)
DV lutrija je najjednostavniji način da se dođe do Green Card, samo veliki nedostatak je što se nekad igra i duži niz godina. Nema pravila, nekoga izvuku iz 1. puta, nekoga iz 14.-og.

USA nije jedina perspektivna zemlja za imigraciju. Jeste li se interesirali za Kanadu, Australiju, UK? Svi oni imaju imigracijski sistem zasnovan na bodovanju, pa možda tu bude više sreće. Ako ne odmah za imigraciju, možda za radnu dozvolu, pa rješavanje statusa kasnije. Ako nemate nigdje nikoga, onda vam je, pretpostavljam, svejedno gdje ćete. A DV lutriju možete nastaviti igrati bez obzira gdje ste.

Ako odete na turističku vizu u US i prekoračite dobrodošlicu, ostat ćete zabilježeni u sistemu da niste izašli iz zemlje na vrijeme i imat ćete problema ako vas izvuku na DV lutriji. Ako budete radili na crno i uhvate vas, deportitat će vas i vjerovatno ćete dobiti zabranu ulaska na određen br. godina.
Nije se zezati sa USA, nije to Balkan.

Ivana Ina
02.05.2012, 11:24
Da, i mislila sam da tako stoje stvari.
1. Necu ni da pokusavam da trazim posao odavde, cekam nekog da se smiluje da zaposli mene sa SSS, a njih X% mozda ceka taj isti poziv sa fakultetima. Ja sam u izboru za eliminiaciju odmah.
2. Planiramo da idemo turisticki, ali ne da prekoracimo vizu ( znam koliko su rigorozni za nepostovanje). Bicemo sve ukupno 20-ak dana na proputovanju po SAD, od toga bar 5 dana u LA gde i planiramo odlazak, pa cemo da iskoristimo priliku da razmotrimo mogucnosti koje nam se tamo pruzaju. U medjuvremenu cemo zajedno aplicirati za GC, pa... videcemo. Ja kao surovi realista, realni pesimista, nesto se ne nadam u zvezde srece :grin:, ali daj sta das...
3. Nismo razmisljali o nekoj dr zemlji, jer ne volim hladnu klimu (Kanada, UK), a Australija mi nekako... nemam pojma... I ako imam neke rodjake tamo, ali oni su jos sa Kraljevom gardom emigrirali tamo, sad nemam pojma ni gde su ni sta su, niti smo u kontaktu. Znam samo da je neki straaasan biznismen tamo i to je sve. Tako da i to otpada.
4. Ako odemo turisticki i vratimo se u predvidjenom roku, da li ce neko postaviti pitanje dobijanja GC ukoliko jednog dana budemo izvuceni? Nelogicno mi je da bi neko pravio problem, ali sta znam...

NightSky
02.05.2012, 11:29
4. Ako odemo turisticki i vratimo se u predvidjenom roku, da li ce neko postaviti pitanje dobijanja GC ukoliko jednog dana budemo izvuceni? Nelogicno mi je da bi neko pravio problem, ali sta znam...

Ako odete turistički, ne bavite se tamo nikakvim nezakonitim radnjama i vratite se prije isteka vize, neće biti nikakvih problema. Na razgovoru za useljeničku vizu pitaju jeste li ranije bili u USA, na kojoj vizi i kada, ali ako ste "čisti", nema razloga za brigu.

Također i obratno - sudjelovanje u DV lutriji ne utiče na dobivanje neimigrantskih viza, tj. nećete biti odbijeni za turističku zato što igrate lutriju.

Ivana Ina
02.05.2012, 11:38
Necemo da pravimo sr.... casna pionirska :grin: Bez sale, nemamo u planu takve izlete. Odemo-vidimo-vratimo se. I onako nikada nismo bili. Posle ide planiranje... A i zivo me interesuje na koliko ce nam izdati I94.
Uhhh... laknulo mi :grin: Sad ostaje jos da prezivimo i mi taj GC stres. Hvala NightSkay :bigkiss:

NightSky
02.05.2012, 11:47
Necemo da pravimo sr.... casna pionirska :grin: Bez sale, nemamo u planu takve izlete. Odemo-vidimo-vratimo se. I onako nikada nismo bili. Posle ide planiranje... A i zivo me interesuje na koliko ce nam izdati I94.
Uhhh... laknulo mi :grin: Sad ostaje jos da prezivimo i mi taj GC stres. Hvala NightSkay :bigkiss:

Nema na čemu! :)

Ako možete da si priuštite put u USA, trebate otići. Putovanja su najljepša stvar koju si čovjek može priuštiti u životu, a možda skupite i korisne informacije koje će vam kasnije koristiti.

A što se tiče GC i DV lutrije, dobro vi nama došli ovdje na forum, da se stresirate zajedno s nama :grin:

Ivana Ina
02.05.2012, 11:57
Bolje vas nasli! :grin: Po mojoj slobodnoj proceni stresiracemo se mi jos ihahaaaaj...
Samo ako nije problem jos jedno razjasnjenje... Koliko sam uspela da shvatim vremenski period od apliciranja do izdavanja GC (pod uslovom da te izvuku) je nekih godinu dana, jel tako? A izvlacenje za 2013 je bilo juce, dakle apliciranje je bilo u okt.-nov. 2011. Znaci, ja u okt,-nov. 2012. apliciram za 2014. to je kalendarski 2 god, a ne 1. E sad mi to nije jasno...

NightSky
02.05.2012, 12:22
Ovako je bilo do sada, a vjerovatno će i od sada, dakle konkretno primjer za lutriju koja je u toku:

U oktobru 2011 se apliciralo za lutriju koja se zove DV 2013. Rezultati te lutrije su 1.maja 2012 (uz izuzetak ove godine kad će biti drugi krug 1. oktobra).

Oni koji su izvučeni šalju dokumente u Kentaki (dobiju detaljna on-line uputstva šta kako, koji formulari itd, a sve ima i na ovom forumu).

Nakon toga iz Kentakija dobiju obavijest kad im je razgovor u ambasadi (u državi iz koje su aplicirali) i šta trebaju ponijeti od dokumenata. Razgovori traju obično negdje od oktobra (u ovom slučaju 2012) do aprila naredne godine (vidjet ćemo hoće li ove godine biti nekog odstupanja, obzirom na drugo izvlačenje), a kada će neko biti pozvan na razgovor ovisi od Case number-a koji je dobio prilikom izvlačenja na lutriji. Što niži broj - ranije zakazan razgovor.

Na razgovoru u ambasadi se konačno odlučuje hoće li dobitniku lutrije biti dodjeljena useljenička viza. Ako je viza odobrena i unesena u pasoš, može se aktivirati u roku od 6 mjeseci ulaskom u USA. Ako dobitnik za to vrijeme ne uđe u USA, viza propada. Po ulasku u USA, nakon 2-3 sedmice dobiva se Green card i SSN, sa kojim se može dalje sasvim normalno živjeti i raditi.

Dakle, čitava procedura od prijavljivanja na lutriju do odlaska u USA (za sretnike koji budu izvučeni) traje cca 2 godine. Od trenutka kad saznaš da si izvučen/a do odlaska u USA treba oko 1 godinu (+/- koji mjesec, zavisno od termina razgovora u ambasadi i hoćeš li po dobivanju vize otići odmah ili sačekati neko vrijeme).

Ovo ti je ukratko, da ne može kraće :;D: ali, opet ponavljam ovaj forum je prava enciklopedija, ima milion konkretnih primjera i iskustava ljudi koji su prošli čitavu proceduru, a i stalno treba biti u toku radi mogućih izmjena "u hodu". Npr. prošle godine je izvlačenje bilo poništeno radi kompjuterske greške i bilo je ponovljeno u julu. Ko to nije upratio, možda je bio izvučen iz drugog puta, a da nije ni znao. Također od prošle godine obavještavanje dobitnika se vrši isključivo elektronski putem provjere na zvaničnom site-u, a do prošle godine dobitnici su se obavještavali slanjem koverti iz Kentakija. To su bile tzv. "prva koverta" i "druga koverta". Sada toga više nema. Ove godine novost su dva izvlačenja, tako da se uvijek mogu očekivati neke izmjene, pa svi učimo usput.

Ivana Ina
02.05.2012, 12:36
Hvala na pojasnjenju. Bas je precizno. Eto, nisam znala da razgovori pocinju od oktobra. Uhhh... 2 god... Kako to izgleda dalekooooo.... OMG!
Da, bas sam citala za to ponistenje. Moj muz je malo skeptik po pitanju lutrija. Koliko smo "srecni" govori podatak da je moj muz jedno 2-3 puta ispraznio poslovnicu Lutrije Srbije :grin: :grin: :grin: Grebali smo danima. I nista naravno :grin: Mozes misliti???!
Sto vise citam, sve mi je vise frka. Cak i da budemo jedni od izvucenih ja se prepadoh!

NightSky
02.05.2012, 12:46
Sto vise citam, sve mi je vise frka. Cak i da budemo jedni od izvucenih ja se prepadoh!

Ma samo opušteno! Kao što i sama kažeš, u najidealnijem slučaju imate 2 godine da se pripremite, a do tada, ako se budete interesovali, ima da postanete eksperti za DV lutriju :grin:

NightSky
02.05.2012, 12:59
Uzmi sudbinu u svoje ruke i ucini za sebe, svoju porodicu maksimalno sto mozes. Opravdanja za neuspeh - nema. :)

Curlika, na sve ovo mogu reći samo WOW! Vrlo inspirativno! Svaka čast! Ako ste se uspjeli snaći u BiH (mada, mogli ste, vala, naći i perspektivniju zemlju), sigurno neće biti problema u USA, gdje je sve neuporedivo bolje i normalnije. Samo da upali lutrija radi lakšeg dobivanja GC i da nam svima (forumašima) središ besplatan upad na neki tvoj koncert u Las Vegasu! :;D:
Svako dobro!

curlika
02.05.2012, 13:17
Curlika, na sve ovo mogu reći samo WOW! Vrlo inspirativno! Svaka čast! Ako ste se uspjeli snaći u BiH (mada, mogli ste, vala, naći i perspektivniju zemlju), sigurno neće biti problema u USA, gdje je sve neuporedivo bolje i normalnije. Samo da upali lutrija radi lakšeg dobivanja GC i da nam svima (forumašima) središ besplatan upad na neki tvoj koncert u Las Vegasu! :;D:
Svako dobro!

Hvala NightSky...moj post je bio "ukratko" ali sta jos ima u pozadini...ne bi ni pisao jer mi niko ne bi verovao. Sad je malo lakse, a matora budala (ja), kojoj je ipak zadnjih 5-6 godina "krenulo" (drugi brak, cerkica, selidba 2008 za B.L., zavrsetak studija u roku...itd)...ipak veruje da bi sa apliciranjem u oktobru ove godine i majskim izvlacenjem sledece godine samo nastavio svoju tj. porodicnu "nadogradnju". Neki mi zameraju sto sam tako umislen ali ako sam ne zelim sebi bolje i ne trudim se da to postignem...gde sam? Jesam pre 4 godine mogao verovati da cu preziveti u B.L. i zavrsiti akad. u roku? Jesam. Doduse, sve je to od mene zavisilo...neko ce reci, a DV Lutrija ne zavisi od mene. To je tacno ali...svakako je potrebno skupiti jaaako puno para za nas 3 d odemo. Pa za to nam je potreban dooobar period. Pa ako slucajno i ne upali DV, trazicemo druge solucije za izlazak...mozda negde i u Evropu...ne znam. Znam samo da nisam statican i da uvek tezim za novim, boljim ne prezajuci da ucim sta god da je to. (za razliku od moje generacije). Eto...nek je zdravlja samo, (ko i do sada - kuc, kuc) i svega ce biti.

curlika
02.05.2012, 13:20
Samo da upali lutrija radi lakšeg dobivanja GC i da nam svima (forumašima) središ besplatan upad na neki tvoj koncert u Las Vegasu! :;D:
Svako dobro!

Sto se toga tice - ne brigaj. Ja volim upoznavati ljude, sticati prijatelje i sl. tako kada odem, ko god normalan bude zeleo doci, pomoci cu mu rado. (Uh, bogte nisam ni aplicirao jos a vec pomazem - budaletina)...al to sam JA! :)

Ivana&Petar
02.05.2012, 16:57
Procitah u nekom od ranijih postova da ti treba dosta vremena ako vadis u Srbiji radnu vizu na osnovu LOE.Ako to radis u USA treba ti oko 15 dana i poslodavca ne kosta nista osim malo cimanja do institucije za ovjeru.Teoretski,poslije 3. ili 4. produzetka radne vize kod istog poslodavca,poslodavac moze da zatrazi permanentnu dozvolu i mozes dobiti gc,mada u praxi to tesko funkcionise...
Pozdrav Ivana Ina :grin:
Zasto Orlando...u proteklih 3 godine muz i ja smo razgovarali sa mnogim ljudima iz USA(ne nasima),googlali i prosle godine bili u NY i MIA.Miami nam se jako svidio i pozeljeli smo da neko vrijeme provedemo na Floridi.E,sad,mi smo realni i uvidjeli smo i to da svi hrle u Miami,a to znaci manje sanse za nalazenje posla...Iz pomenutih izvora smo zakljucili da je i Orlando super,a i blizu je.Moj muz je u hospitality menadzmentu i Orlando nam je djelovao kao dobro mjesto za pokusati(Disneyland,Universal Studios,SeaWorld...i oko 50 miliona turista godisnje) i klima nam bas odgovara...E,sad,kratko smo ovdje,djeluje kao grad mogucnosti,ali,vidjecemo...
Turisticka viza je b1/b2,ona traje duze,a I-94 je papir koji dobijas pri ulasku u USA i on traje max 6 mjeseci tj u USA mozes ostati max 6 mjeseci u komadu,onda moras izaci i mozes uci opet poslije nekoliko mjeseci(pozeljno 6 ili vise mjeseci biti van USA)...
Mi jos uvijek nismo konkurisali za Lutriju...

Ivana&Petar
02.05.2012, 17:06
I,da,nikako ne preporucujem ostanak poslije isteka I-94 jer onda postajete iligalci,a to podrazumjeva strah na svakom koraku da vas ne otkriju jer cete biti deportovani,a to znaci zabrana ulaska u USA na nekoliko god,teoretski,dok u praxi ne vjerujem da cete ikad vise dobiti vizu ako ste vec jednom prekoracili...

mikiSA
02.05.2012, 18:09
Ovako je bilo do sada, a vjerovatno će i od sada, dakle konkretno primjer za lutriju koja je u toku:

U oktobru 2011 se apliciralo za lutriju koja se zove DV 2013. Rezultati te lutrije su 1.maja 2012 (uz izuzetak ove godine kad će biti drugi krug 1. oktobra).

Oni koji su izvučeni šalju dokumente u Kentaki (dobiju detaljna on-line uputstva šta kako, koji formulari itd, a sve ima i na ovom forumu).

Nakon toga iz Kentakija dobiju obavijest kad im je razgovor u ambasadi (u državi iz koje su aplicirali) i šta trebaju ponijeti od dokumenata. Razgovori traju obično negdje od oktobra (u ovom slučaju 2012) do aprila naredne godine (vidjet ćemo hoće li ove godine biti nekog odstupanja, obzirom na drugo izvlačenje), a kada će neko biti pozvan na razgovor ovisi od Case number-a koji je dobio prilikom izvlačenja na lutriji. Što niži broj - ranije zakazan razgovor.

Na razgovoru u ambasadi se konačno odlučuje hoće li dobitniku lutrije biti dodjeljena useljenička viza. Ako je viza odobrena i unesena u pasoš, može se aktivirati u roku od 6 mjeseci ulaskom u USA. Ako dobitnik za to vrijeme ne uđe u USA, viza propada. Po ulasku u USA, nakon 2-3 sedmice dobiva se Green card i SSN, sa kojim se može dalje sasvim normalno živjeti i raditi.

Dakle, čitava procedura od prijavljivanja na lutriju do odlaska u USA (za sretnike koji budu izvučeni) traje cca 2 godine. Od trenutka kad saznaš da si izvučen/a do odlaska u USA treba oko 1 godinu (+/- koji mjesec, zavisno od termina razgovora u ambasadi i hoćeš li po dobivanju vize otići odmah ili sačekati neko vrijeme).

Ovo ti je ukratko, da ne može kraće :;D: ali, opet ponavljam ovaj forum je prava enciklopedija, ima milion konkretnih primjera i iskustava ljudi koji su prošli čitavu proceduru, a i stalno treba biti u toku radi mogućih izmjena "u hodu". Npr. prošle godine je izvlačenje bilo poništeno radi kompjuterske greške i bilo je ponovljeno u julu. Ko to nije upratio, možda je bio izvučen iz drugog puta, a da nije ni znao. Također od prošle godine obavještavanje dobitnika se vrši isključivo elektronski putem provjere na zvaničnom site-u, a do prošle godine dobitnici su se obavještavali slanjem koverti iz Kentakija. To su bile tzv. "prva koverta" i "druga koverta". Sada toga više nema. Ove godine novost su dva izvlačenja, tako da se uvijek mogu očekivati neke izmjene, pa svi učimo usput.

Nightsky, ovo si odlicno objasnila, uz samo jednu greskicu:
intervjui traju do kraja fiskalne 2012 godine, a to je po americkom kraj Septembra 2012, tacnije ponoc (to je najkasnije kad se moze imati intervju). 1. oktobra pocinju intervjui za 2013 godinu...pa do kraja septembra 2013 itd...

NightSky
02.05.2012, 18:14
Nightsky, ovo si odlicno objasnila, uz samo jednu greskicu:
intervjui traju do kraja fiskalne 2012 godine, a to je po americkom kraj Septembra 2012, tacnije ponoc (to je najkasnije kad se moze imati intervju). 1. oktobra pocinju intervjui za 2013 godinu...pa do kraja septembra 2013 itd...

Hvala na ispravci! :)
Nisam još dotle došla, a nisam se nešto ni posebno interesirala, još je to daleko! :grin: Uglavnom, ideš kad ti zakažu!

Miki, kako teku pripreme? Kad si planirala preko bare?

Ivana Ina
02.05.2012, 21:17
Curlika.... Citala sam tvoje postove. Mogu reci samo dve stvari:
1. Skidam kapu!
2. Ehhhhh.... Da je nama vise ljudi kao sto si ti, gde bi nam bio kraj! :grin:

Ivana&Petar.... Znam za taj cuveni I94. Valjda ce nam overiti na ulazu. Kao sto rekoh ispostovacemo sve.

I nadam se (drzim nam svima palceve) da necemo jos duuugo biti forumasi bez GC :1081: Da nam se okrene kolo srece, pa da svi pijemo kafu negde tamo i da prepricavamo dozivljaje iz "obecane" :grin:

Moram priznati lakse mi je uz Vas ovde...

mikiSA
02.05.2012, 21:50
Hvala na ispravci! :)
Nisam još dotle došla, a nisam se nešto ni posebno interesirala, još je to daleko! :grin: Uglavnom, ideš kad ti zakažu!

Miki, kako teku pripreme? Kad si planirala preko bare?

Idu, idu pripreme, karta je kupljena za 31. maj, posao je obezbjedjen, jos samo da ove sedmice nadjem privremeni smjestaj (hocu da izaberem stan kad tamo odem, da ga uzivo pogledam), jaran dolazi pred mene na aerodrom, pa ni o tome ne moram da brinem...Meni je mozda malo lakse, idem u grad gdje sam studirala, imam prijatelje, SSN, VD, bankovni racun, pa nesto se puno i ne spremam... jedino sto cu morati da uradim je da doplatim jos jednu checked-in bag (dozvoljena samo jedna i carry on) za moju sportsku opremu koju ni pod koju cijenu ne ostavljam u Sarajevu:) :grin:

NightSky
03.05.2012, 07:28
Idu, idu pripreme, karta je kupljena za 31. maj, posao je obezbjedjen, jos samo da ove sedmice nadjem privremeni smjestaj (hocu da izaberem stan kad tamo odem, da ga uzivo pogledam), jaran dolazi pred mene na aerodrom, pa ni o tome ne moram da brinem...Meni je mozda malo lakse, idem u grad gdje sam studirala, imam prijatelje, SSN, VD, bankovni racun, pa nesto se puno i ne spremam... jedino sto cu morati da uradim je da doplatim jos jednu checked-in bag (dozvoljena samo jedna i carry on) za moju sportsku opremu koju ni pod koju cijenu ne ostavljam u Sarajevu:) :grin:

Zvuči kao da je sve pod kontrolom! Puno sreće i uspjeha ti želim! :bigkiss:
I svakako nam se javljaj na forumu!

curlika
03.05.2012, 16:36
Curlika.... Citala sam tvoje postove. Mogu reci samo dve stvari:
1. Skidam kapu!
2. Ehhhhh.... Da je nama vise ljudi kao sto si ti, gde bi nam bio kraj! :grin:


Eh, Ivana Ina...muka mi je od ljudi iz moje okoline bilo da su iz Srbije ili BiH...izmedju ostalog i to mi je razlog sto zelim otici "napolje". Kod nas svako gleda sebe i ne postoje ljudske vrednosti i osecaji jedno prema drugom. Cast nekim izuzecima. Mislio sam da cu promenom sredine dobiti "nesto" i po tom pitanju ali je raocarenje jos vece. Bas nemam nikakvog razloga za ostanak na ovim nasim prostorima a imam utisak da se nasi bolje slazu u inostranstvu nego sto je ovde slucaj, recimo samo kao komsija sa komsijom. No, to je tema za neko drugo mesto ali sam samo uzdahnuo na tvoj komentar i morao ovo upisati. Hvala.

mikiSA
03.05.2012, 16:42
Zvuči kao da je sve pod kontrolom! Puno sreće i uspjeha ti želim! :bigkiss:
I svakako nam se javljaj na forumu!

Hvala NightSky,
nadam se da ce vam oktobar biti sretniji! Pa da se mozda i vidimo negdje u US...

NightSky
03.05.2012, 18:39
Hvala NightSky,
nadam se da ce vam oktobar biti sretniji! Pa da se mozda i vidimo negdje u US...

He he, hvala! I ja se nadam! :) Vidimo se preko bare, pa bilo za godinu ili deset, nema odustajanja! :grin:

Ivana Ina
04.05.2012, 10:03
Eh, Ivana Ina...muka mi je od ljudi iz moje okoline bilo da su iz Srbije ili BiH...izmedju ostalog i to mi je razlog sto zelim otici "napolje". Kod nas svako gleda sebe i ne postoje ljudske vrednosti i osecaji jedno prema drugom. Cast nekim izuzecima. Mislio sam da cu promenom sredine dobiti "nesto" i po tom pitanju ali je raocarenje jos vece. Bas nemam nikakvog razloga za ostanak na ovim nasim prostorima a imam utisak da se nasi bolje slazu u inostranstvu nego sto je ovde slucaj, recimo samo kao komsija sa komsijom. No, to je tema za neko drugo mesto ali sam samo uzdahnuo na tvoj komentar i morao ovo upisati. Hvala.

Eeehhhh.... Evo i mogu uzdaha :no: Potpuno te razumem. No, osecam se neosamljeno kad vdim da postoje i drugi sa slicnim misljenjem.

vuxanne
04.05.2012, 12:38
Eh, Ivana Ina...muka mi je od ljudi iz moje okoline bilo da su iz Srbije ili BiH...izmedju ostalog i to mi je razlog sto zelim otici "napolje". Kod nas svako gleda sebe i ne postoje ljudske vrednosti i osecaji jedno prema drugom. Cast nekim izuzecima. Mislio sam da cu promenom sredine dobiti "nesto" i po tom pitanju ali je raocarenje jos vece. Bas nemam nikakvog razloga za ostanak na ovim nasim prostorima a imam utisak da se nasi bolje slazu u inostranstvu nego sto je ovde slucaj, recimo samo kao komsija sa komsijom. No, to je tema za neko drugo mesto ali sam samo uzdahnuo na tvoj komentar i morao ovo upisati. Hvala.

Ovde najcesce svako naravno gleda samo sebe i najcesce neces poznavati nijednog komsiju osim ako radis sa njim, budes u nekom savetu zajedno, ako vam deca idu zajedno u skolu ili ides u isti verski objekat. A i to nije zagarantovano.

To slaganje komsija mislim da je samo u filmovima...

Nemoj da ocekujes ovde neki kolektiv, neko zajednistvo, neke veze medju ljudima. To ces ovde naci samo sa strancima. Ovo je individualisticko drustvo gde svako gleda prevashodno sebe i bori se za svoj opstanak. Ovi ovde su preci imigranata, onih koji su napustili sve bez razmisljanja i krenuli od nule. Drugaciji im je mentalitet, nema tu kafenisanja, nenajavljenih poseta. Cak sta vise ima kontrast od toga, imaces svoj prostor, niko ti nece banuti nenajavljen, posete su jako formalne, unapred zakazivane, a prava prijateljstva sa Amerima se sporo i polako razvijaju. Na to se bolje pripremi jer ove stvari sto su nabrojene u tvom postu, bas suprotno od toga je ovde. I hoces pobeci od ljudi, bices vise prepusten sebi, pogotovu na pocetku...

A meni je najvise prijalo kad sam dosla ovde sto sam bila totalno ravnodusna na likove na TV-u. Briga me bilo sta politice, koje su im "zvezde" i u kakve su probleme upale. Kod nas nisam mogla da upalim TV bez nekih metuzalema politicara, bez Si Si Velickovic i takvih nasih nacionalnih projekata. Sad me nervira Bred Pit, Andjelina Dzoli, Kardasijani i slicna ekipa. Ali oni se pojavljuju na par kanala, preskocim ih kad se debatuje o njihovoj odeci i raznim glupostima i briga me. A tu ne da mi je uticalo na zivot svaki korak politicara, nego na apsolutno celu mladost. Sad mi je drago kad im pobedi kandidat struje koju gotivim ali nista mi u zivotu ne zavisi toliko od pobede osobe A ili B. Mada ipak jedna stvar me je direktno pogodila sto je trenutni predsednik promenio, hvala mu za to (da mozes lepo preci od jednog poslodavca kod drugog poslodavca dok si na H1B - kad se prijavis na novu, ne javljaju vise onom prvom, pa to mozes da radis u tajnosti - smanjuje se epitet "robovska" viza u neku ruku).

I ovde imas samo osobu A i B obicno i brdo njih koji se pre izbora kandiduju da postanu jedna od te dve... Kad im bude glasanje ne raspuste ceo parlament pa jovo nanovo sklapaj koalicije (cirkus kod nas) nego se promeni samo odredjeni broj politicara. Sistem je mnogo stabilniji.

vuxanne
04.05.2012, 12:52
Procitah u nekom od ranijih postova da ti treba dosta vremena ako vadis u Srbiji radnu vizu na osnovu LOE.Ako to radis u USA treba ti oko 15 dana i poslodavca ne kosta nista osim malo cimanja do institucije za ovjeru.Teoretski,poslije 3. ili 4. produzetka radne vize kod istog poslodavca,poslodavac moze da zatrazi permanentnu dozvolu i mozes dobiti .

U praksi je vremensko ovo drugacij, bar meni bilo. Od momenta kad mi poslodavac skupi papire (avgust prosle godine), prvo sam isla na overu u Departmant of Labor (ministarstvo rada). To je bilo negde oko 2 meseca. Kad su oni aminovali da sam im bolja za to radno mesto od bilo kog drugog lokalca (moras da budes bolji a ne isti ili losiji) - onda je krenula prijava za radnu vizu (H1B). Odobrili su je pocetkom januara a u avgustu sam dala sva dokumenta kadrovskoj sluzbi. Znaci meni je trajalo 4.5 meseca da dobijem H1B a vec sam u SAD. Za moju drugu H1B isto toliko. Traje 3 godine. Mogu da je vade 2x u cugu jednoj osobi (ukupno 6 godina). A proces za dobijanje zelene karte traje od godinu do dve najcesce nekom ko je na H1B. Ako nekog ne prijave za nju, mora da napusti zemlju, da kuci provede 2 godine i onda opet mogu da ga prijave za H1B.

A o kojoj ti vizi pricas (3,4 puta) i 15 dana od poslodavca?

curlika
04.05.2012, 12:53
Ovde najcesce svako naravno gleda samo sebe i najcesce neces poznavati nijednog komsiju osim ako radis sa njim, budes u nekom savetu zajedno, ako vam deca idu zajedno u skolu ili ides u isti verski objekat. A i to nije zagarantovano.

To slaganje komsija mislim da je samo u filmovima...

Nemoj da ocekujes ovde neki kolektiv, neko zajednistvo, neke veze medju ljudima. To ces ovde naci samo sa strancima. Ovo je individualisticko drustvo gde svako gleda prevashodno sebe i bori se za svoj opstanak. Ovi ovde su preci imigranata, onih koji su napustili sve bez razmisljanja i krenuli od nule. Drugaciji im je mentalitet, nema tu kafenisanja, nenajavljenih poseta. Cak sta vise ima kontrast od toga, imaces svoj prostor, niko ti nece banuti nenajavljen, posete su jako formalne, unapred zakazivane, a prava prijateljstva sa Amerima se sporo i polako razvijaju. Na to se bolje pripremi jer ove stvari sto su nabrojene u tvom postu, bas suprotno od toga je ovde. I hoces pobeci od ljudi, bices vise prepusten sebi, pogotovu na pocetku...

Znam ja sve to, eto 4 godine se navikavam i ne mogu se naviknuti ovde gde sam i mada smo bliski po svemu (Srbija-Bih), osecam da bih bio manji stranac u USA nego ovde gde sam. U USA je normalno recimo da si stranac jer ih ima puno, a ovde nije tako. Svi vicu: Srbija, Srbija...a kad se upoznas sa nekim onda je ono: a i ti si dosao ovamo, bolje da se vratis odakle si dosao kad zavrsis to sto radis. Od vise ljudi (starosedelaca) sam dobio takve "savete" mada je posle rata i ovamo doslo masa ljudi, pa valjda su "domaci" i kivni na nas "strance" ovde.

NightSky
04.05.2012, 14:08
Drugaciji im je mentalitet, nema tu kafenisanja, nenajavljenih poseta. Cak sta vise ima kontrast od toga, imaces svoj prostor, niko ti nece banuti nenajavljen, posete su jako formalne, unapred zakazivane, a prava prijateljstva sa Amerima se sporo i polako razvijaju.

Hm! :ohman: Iz mog osobnog iskustva, taj "naš" slavni "gostoljubivi-nema-ga-nigdje-na-svijetu" uz kafu i "fildžan viška" mentalitet je samo paravan da se komšiji što bolje zaviri u svaki ćošak kuće, ne bi li se u drugoj kući u mahali mogao što bolje otračati, u cilju da se što kvalitetnije brine tuđa briga.

Kod nas su svi "jarani" i "raja" kad se treba šta slaviti ili ako od tebe trebaju uslugu. Dok imaju koristi, dotle su ti "prijatelji". Da ne kažem da ti se raskomote po kući, pa misle da imaju pravo banuti nenajavljeni u svaka doba. A ako ti nekad nešto slučajno stvarno zatreba, nigdje žive duše. Po mom mišljenju, nema površnijeg od toga.

Prijateljstvo je proces zasnovan na povjerenju koji se gradi korak po korak.
Vrlo sam skeptična ako neko hoće preko noći da se sprijatelji, ne mislim na povremenu kafu na pauzi i nenametljivo druženje, nego na hodanje po kućama i iznenadno intenzivno druženje; to ja zovem "instant prijateljstvima" i nemam baš dobro mišljenje o njima.

Mislim da nije problem što kod nas svako gleda sebe, nego što usput previše zabada nos kod komšije.

vuxanne
04.05.2012, 19:30
Znam ja sve to, eto 4 godine se navikavam i ne mogu se naviknuti ovde gde sam i mada smo bliski po svemu (Srbija-Bih), osecam da bih bio manji stranac u USA nego ovde gde sam. U USA je normalno recimo da si stranac jer ih ima puno, a ovde nije tako. Svi vicu: Srbija, Srbija...a kad se upoznas sa nekim onda je ono: a i ti si dosao ovamo, bolje da se vratis odakle si dosao kad zavrsis to sto radis. Od vise ljudi (starosedelaca) sam dobio takve "savete" mada je posle rata i ovamo doslo masa ljudi, pa valjda su "domaci" i kivni na nas "strance" ovde.

Apsolutno jeste. Meni je lakse ovde biti jedan od njih sa mojim sklj naglaskom nego sto mi je bilo otici u drugi deo Srbije nakon srednje skole. Tamo sam vecito bila neki dodjos mada sam bila samo privremeno - da zavrsim diplomske i poslediplomske u sustini. Ovde su svi potomci dodjosa (imigranata) i nekako sa setom nekad znaju da te gledaju neki kako se snalazis (sete se prica roditelja, baba, deda i sl. ). Naravno ne svi ali cesto ima takvih. Sistem je takav da lakse upadnes. Pa kad imas zelenu kartu, nakon pet godina (valjda) dobijes drzavljanstvo. A kod nas treba DEVET cini mi se.

Sestra mi zivi u Bosni, ona im je tamo Srbijanka i to ce biti dok je ziva pa sve nek promeni naglasak totalno.

vuxanne
04.05.2012, 19:32
Hm! :ohman: Iz mog osobnog iskustva, taj "naš" slavni "gostoljubivi-nema-ga-nigdje-na-svijetu" uz kafu i "fildžan viška" mentalitet je samo paravan da se komšiji što bolje zaviri u svaki ćošak kuće, ne bi li se u drugoj kući u mahali mogao što bolje otračati, u cilju da se što kvalitetnije brine tuđa briga.

Kod nas su svi "jarani" i "raja" kad se treba šta slaviti ili ako od tebe trebaju uslugu. Dok imaju koristi, dotle su ti "prijatelji". Da ne kažem da ti se raskomote po kući, pa misle da imaju pravo banuti nenajavljeni u svaka doba. A ako ti nekad nešto slučajno stvarno zatreba, nigdje žive duše. Po mom mišljenju, nema površnijeg od toga.

Prijateljstvo je proces zasnovan na povjerenju koji se gradi korak po korak.
Vrlo sam skeptična ako neko hoće preko noći da se sprijatelji, ne mislim na povremenu kafu na pauzi i nenametljivo druženje, nego na hodanje po kućama i iznenadno intenzivno druženje; to ja zovem "instant prijateljstvima" i nemam baš dobro mišljenje o njima.

Mislim da nije problem što kod nas svako gleda sebe, nego što usput previše zabada nos kod komšije.

Meni totalno prija da su mi komsije stanovnici kuca blizu moje i da me bas briga i ko su i cime se bave. Uzivam u tome u svojoj novostecenoj anonimnosti. A ovde cete biti vise ostavljeni da trosite dan na sebe... Meni licno to veoma prija. U Srbiji sam cesto imala osecaj da zivim na autobuskoj stanici a ne u svom stanu.

Маче
21.07.2013, 23:42
Cao svima. Nadala sam se da necu i ja da postiram na ovu temu ali eto tako je ispalo i sada sam i ja jedna od tih sta odlazi u USA bez igde ikoga. malo zalosno ali sta da se radi. bilet sam vec rezervirala za pocetku septembar i onda sam saznala da ne mogu ici gdje sam planirala, zbog neka licna razloga moja prijatljica u SAD i sad sam ostala na ulicu :/ :no: planiram da nadzem neku sobu preku net ali ne znam koliko je to moguce. drugacije je kad si vec tamo. imao je neko ovakva iskustva do sada? kako ste se snalazili vi samci na pocetka? gdje ste isli? govorim svi onim koji ni su imali iko da hjih saceka tamo. hvala

cape011
22.07.2013, 10:02
Ja da sam izvucen i da nemam gde otici, trazio bih ovde:

www.airbnb.com

popularan sajt za rentiranje smestaja, od sobe, kuce, do citavih vila, na par dana, nekolko meseci. A kolko sam citao iz iskustava, bas ta porodica kod koje iznajmljujete vam je i prvi kontakt u usa, pa moze biti od koristi.

Pretpostavljam da su hoteli preskupi, stan da se iznajmi treba kred istorija, ili prijatelj koji bi pomogao. A preko onog sajta ne treba nista, samo $ na racunu, i pretpostavljam da mozete da "Skajpujete" sa domacinima da videte ko su , sta su.

Pozz, sve najbolje.

Маче
22.07.2013, 11:02
Ja da sam izvucen i da nemam gde otici, trazio bih ovde:

www.airbnb.com

popularan sajt za rentiranje smestaja, od sobe, kuce, do citavih vila, na par dana, nekolko meseci. A kolko sam citao iz iskustava, bas ta porodica kod koje iznajmljujete vam je i prvi kontakt u usa, pa moze biti od koristi.

Pretpostavljam da su hoteli preskupi, stan da se iznajmi treba kred istorija, ili prijatelj koji bi pomogao. A preko onog sajta ne treba nista, samo $ na racunu, i pretpostavljam da mozete da "Skajpujete" sa domacinima da videte ko su , sta su.

Pozz, sve najbolje.

hvala puno. vec nasla sam jedan sajt za ljudi koje hocu pomoziti strance koje putuju couchsurfing se zove oni su spremni da da smejstaj na nekoliko dana besplatno i vec sam nasla jedan tip koji zeli da pomogne ali trazicu nesto za duze normalno zasto to je samo za pocetak da bih imala negde gdje da podzem kad sletim. potrazicu na ovom sajtom sta si mi preporucio kad stizem. stan ne dolazi u obzir zasto nemam toliko pare a i sta bi sama radila u ceo stan dovoljno je da uzmem neku sobu i biti nekome cimer :) hoteli su preskupi necu da se luksuziram toliko. nachicu nesto valjda. hvala jos jednom.

noki
22.07.2013, 12:59
Necu da budem skepticna ali pazi,pre nego sto odes kod bilo koga.Ja bih radje kod nekoga sto ga neko drugi preporucio ili zna.Lako moze covek da zavrsi kao zrtva.Desava se cak i preko vecih internet strana covek da naleti na nesto sto ne bi hteo.U situaciji kao tvoja ja bih ili platila malo vise para i otisla u hotel,ili bi trazila veze kod kuce u Maticnoj domovini,svako nekog zna sto zivi u Americi,pa ima ljudi sa nasih prostora sto iznajmljuju sobe,stanove i sl.Nas covek moze lako da ti naplati vise ili da te prevari,ali ja bar do sad nisam cula da je ovde neko sa nasih prostora klao i jeo ljude.A ako ides tako vezanih ociju kod bilo koga ja bih bila mnogo oprezna.

minimaxus
22.07.2013, 13:14
Cao svima. Nadala sam se da necu i ja da postiram na ovu temu ali eto tako je ispalo i sada sam i ja jedna od tih sta odlazi u USA bez igde ikoga. malo zalosno ali sta da se radi. bilet sam vec rezervirala za pocetku septembar i onda sam saznala da ne mogu ici gdje sam planirala, zbog neka licna razloga moja prijatljica u SAD i sad sam ostala na ulicu :/ :no: planiram da nadzem neku sobu preku net ali ne znam koliko je to moguce. drugacije je kad si vec tamo. imao je neko ovakva iskustva do sada? kako ste se snalazili vi samci na pocetka? gdje ste isli? govorim svi onim koji ni su imali iko da hjih saceka tamo. hvala

Ne bih da budem drzak ali sta se to toliko drasticno desilo pa ti "prijateljca" u potpunosti uskracuje podrsku? Mogu da shvatim kako je izgubila stan, razvela se od muza i sl., ali da te ne saceka na aerodromu i odvede do komsije koji iznajmljuje garazu, e to vec ne mogu da shvatim! Koliko ti nju zapravo poznajes, i da li si uopste smjela da se upustis u takvu avanturu? Ovo sto je ona uradila je u rangu sa nekim krivicnim djelom!

I jos jedna stvar, ja bih jako jako dobro razmislio prije nego bih krenuo kod stranca u kucu, pogotovo te price krevet za dz i slicno. Dobro bih se zapitao da li da idem u Ameriku uopste, pa pobogu niko nije ovdje beskucnik pa da se smuca po kojekakvim komunama!

Маче
22.07.2013, 17:59
Necu da budem skepticna ali pazi,pre nego sto odes kod bilo koga.Ja bih radje kod nekoga sto ga neko drugi preporucio ili zna.Lako moze covek da zavrsi kao zrtva.Desava se cak i preko vecih internet strana covek da naleti na nesto sto ne bi hteo.U situaciji kao tvoja ja bih ili platila malo vise para i otisla u hotel,ili bi trazila veze kod kuce u Maticnoj domovini,svako nekog zna sto zivi u Americi,pa ima ljudi sa nasih prostora sto iznajmljuju sobe,stanove i sl.Nas covek moze lako da ti naplati vise ili da te prevari,ali ja bar do sad nisam cula da je ovde neko sa nasih prostora klao i jeo ljude.A ako ides tako vezanih ociju kod bilo koga ja bih bila mnogo oprezna.

Jeste tako ali sta cu. Zvala sam vise ljudi i eto do sada nista. Ali rizikovacu. Nekad covek mora i to. Sajt mi izgleda prilicno realan a i ljudi tamo. Nije sve tako crno. znam da ima i dobri ljudi koje ne zele samo pare nego nesto vise. Znam da bi ja pomogla drugi a i znam da drugi bi mene pomogli kao sto vec jesu nekoliko pute. Strah uvijek postoji ali nekad na kraju shvatis da nije sve tako lose. Znas ono 'Life begins at the end of your comfort zone'. Pa stigla sam do ovdje i idem dalje. Mozda ipak ispadne nesto bolje. Pozz i hvala na savet

Маче
22.07.2013, 18:02
Ne bih da budem drzak ali sta se to toliko drasticno desilo pa ti "prijateljca" u potpunosti uskracuje podrsku? Mogu da shvatim kako je izgubila stan, razvela se od muza i sl., ali da te ne saceka na aerodromu i odvede do komsije koji iznajmljuje garazu, e to vec ne mogu da shvatim! Koliko ti nju zapravo poznajes, i da li si uopste smjela da se upustis u takvu avanturu? Ovo sto je ona uradila je u rangu sa nekim krivicnim djelom!

I jos jedna stvar, ja bih jako jako dobro razmislio prije nego bih krenuo kod stranca u kucu, pogotovo te price krevet za dz i slicno. Dobro bih se zapitao da li da idem u Ameriku uopste, pa pobogu niko nije ovdje beskucnik pa da se smuca po kojekakvim komunama!

Ona je u proces razvoda i seljenje iz kucu. Vec sam boravila kod njih tri nedelja u 2011 i znam gi dobro. sta ti pricas. pa moji rodzaci necu to da uradi pa ne neko drugi. ne znam sta je sa nasim ljudi kad odlaze tamo ali kad jedno urade to oni vise su drugaciji. I normalno da idem Ameriku pa ako treba bicu i u hotel i platiti vise za pocetak dok ne nadzem nesto.

vuxanne
22.07.2013, 22:57
A da kontaktiras te lokalne tu Work & Travel agencije, vidi da li ima mesta negde sa nekim studentima tu odakle si ti. Oni budu ovde obicno leti mozda nekad ima da traze cimera/cimerku...

tanik
22.07.2013, 23:27
Vuxanne, ne mogu da ne primetim da uvek imas dobronameran i konkretan komentar ili odgovor, bez mnogo filozofije i nagadjanja zasto neko ovako a ne onako.... svaka cast!

vuxanne
23.07.2013, 03:01
Vuxanne, ne mogu da ne primetim da uvek imas dobronameran i konkretan komentar ili odgovor, bez mnogo filozofije i nagadjanja zasto neko ovako a ne onako.... svaka cast!

Pa radim u usluznoj industriji (prosveti). Nas osnovni moto je: "Ne postoje glupa pitanja". I nije nase da ulazimo u razloge iza pitanja vec da trazimo resenja. Sta cu, profesionalna deformacija...

Ja sam npr. videla da ima Makedonska crkva u Fort Vejnu Indijana i u Detroitu Micigen. Gde god ima necija crkva, ima i ljudi koji pripadaju toj zajednici. Sta mislis da npr probas da ih kontaktiras npr preko fejsbuka klikni (https://www.facebook.com/pages/Fort-Wayne-Macedonians/115271068527063) ili klikni za Makedonic u CIkagu (https://www.facebook.com/pages/Macedonians-in-Chicago/58283463030) ili Makedonci u NYC (https://www.facebook.com/pages/Macedonian-Professionals-in-New-York/186669278038517?fref=ts)npr. nudis se da cuvas neciju decu u zamenu za smestaj dok se ne snadjes i slicno... Ne znam, ja sam jako plasljive prirode, oprezne i analiticne. Nekako bi mozda tako nesto pokusala da sam u tvojoj situaciji. Otkud znam...

Ili npr. informativna lista sprske zajednice u Bostonu - upis/ispis (http://mailman.mit.edu/mailman/listinfo/blaccm). Vidim cesto ljudi salju slicne e-mailove kad tek dodju...

mikiSA
23.07.2013, 03:22
Ja sam smjestaj nasla kao summer sublet jedna soba sa zajednickim koristenjem WC i kuhinje (na 2 i po mjeseca) na craigslisti., a onda preko emaila. Prije nego sto sam bilo sta potpisala vidjela se s gazdom preko skype, on poslao ugovor/lease da potpisem i skeniram i vratim nazad. Meni je sekundu bilo lakse jer sam ovdje studirala, znala sam gdje sta da trazim (smjestaj) pa sam znala kako od aerodroma do grada doci, i tako te stvari. U tih 2 i po mjeseca sam trazila novi/ dugorocniji smjestaj, i nasla ga doslovno dan pred istek zakupa.

Маче
23.07.2013, 12:39
Hvala ljudi za odgovori mogu da uradim i to sa crkve. drago mi je da vidim da postoje vise mogucnosti i da sve se moze ako se zeli. evo i vi ste se snasli tako nekako. hvala. probacu i tako. zasto da ne :1072:

jeka78
29.10.2013, 23:45
danas sam poslala za mene supruga i tri cerkice. nadamo se da cemo biti izvuceni....kao i svi ostali,jel? ni mi nemamo nikoga, ali se nadam da bi neko ko je vec tamo mogao da pomogne. da nam nadje stan i da nas saceka na aerodromu, da nas odvede do stana. to bi bila velika pomoc.....

Loperamid
30.10.2013, 08:28
Tek si se prijavila za lutriju i vec bi da te neko doceka? Dobronameran savet - ne trci pred rudu, da se ne bi previse razocarala. i pod uslovom da budes izvucena do tvog odlaska ima jos min. godinu dana, a do tad ce se verovatno vec neko naci :)

IgorMAD
30.10.2013, 09:12
jeka78 Vidim da si napisala da ti je US okacija Kanada? Za sta si se ti uopste prijavila i na kom sajtu? Nadam se da nisi pogresila i prijavila si se za nesto sasvim drugo od ovoga o cemu se ovde pise.

flops
30.10.2013, 09:15
danas sam poslala za mene supruga i tri cerkice. nadamo se da cemo biti izvuceni....kao i svi ostali,jel? ni mi nemamo nikoga, ali se nadam da bi neko ko je vec tamo mogao da pomogne. da nam nadje stan i da nas saceka na aerodromu, da nas odvede do stana. to bi bila velika pomoc.....

Samo da znate da ja nemam nikakve veze sa ovom porukom.
To je neki imitator.
Ja sam se prvi prijavio, tako da meni prvom pomognete :) :) :)

dinna3008
31.10.2013, 00:15
danas sam poslala za mene supruga i tri cerkice. nadamo se da cemo biti izvuceni....kao i svi ostali,jel? ni mi nemamo nikoga, ali se nadam da bi neko ko je vec tamo mogao da pomogne. da nam nadje stan i da nas saceka na aerodromu, da nas odvede do stana. to bi bila velika pomoc.....

Uvijek ima dobrih ljudi koji su tu da pomognu, i mi smo u istoj sitauciji bili prije tačno godinu dana, ali jedan dobar čovjek sa ovog foruma naravno pomogao nam je u istim stvarima koje i ti sada tražiš, tako kad bude vrijeme da dođete u us neko će sigurno se javiti da vam pomogne u to ne sumljam ni najmanje