PDA

View Full Version : Pa 'de ste bre lutrisaji! sta ima novo?


ex-usa
05.02.2009, 22:23
kako ide in the "promised land".....the land of the free, the home of the brave....America....home sweet home......L-O-L :grin:

vidim ne ide sve bas glatko....ali ne ocajavajte, ko sto i meni rekose nasi stari emigranti kad sam stigao: svaki pocetak je tezak.....i prvih 5 godina je najteze....a posle se covek navikne.....hehehe....zato samo strpljivo.....preko trnja do zvezda.........makar onih holivudskih na plocniku, jer i to je nesto.....to kod nas stvarno nema!

izvinjavam se sto me nije bilo duze vreme, imao sam i ja posla ovde u Srbiji....ali sam na brzaka procitao sta je pisano u zadnjih par nedelja, pa posto me smara da se osvrcem na svaki komentar ponaosob, ja cu ovako z'brda z'dola da nabacam....pa ko sta uhvati uhvati......

kao prvo, k'o sto Kolja rece, JEZIK, JEZIK i samo JEZIK ucite. to je NAJVAZNIJE jer to je jedina stvar koja vas odvaja od Amerikanaca. na zalost moram da razbijem jos jedan mit koji vazi medju nasima....jezik NECETE savrseno znati za 5-6 meseci kao sto vecina misli. necete cak ni za 5-6 godina. zapravo, ko god dodje posle puberteta zauvek ce imati akcenat, i sa vremena na vreme zastati u sred recenice da se seti kako se ono bese nesto kaze.....ali to je OK.....vazno je biti fluentan, i da to tece, ako se kocite, pravite preduge pauze, niste sigurni koju rec da upotrebite, Ameri ce vas gledati kao da ste retardirani, i da nemate blage veze sa zivotom. znaci oni neznanje jezika poistovecuju sa gluposcu, pa makar bili i "rocket scientist". takodje, kod njih je sve brzo pa i govor, i oni jednostavno nemaju strpljenja da sacekaju da vi smislite sta ste hteli da kazete i da se izrazite. zato, trk na kurseve! najbolje je da pri City College-u nadjete besplatan ESL kurs, i udri sa mexosima koji sacinjavaju najveci broj ucenika....

takodje ne verujte nikom nista, i always double-check, and even triple-check everything if necessary! znaci to sto ste primetili da vam kazu nesto sto nema veze sa istinom je zato sto ih vi smarate sa svojim pitanjima. oni ne vole da ih vi smarate. i zato vam kazu bilo sta samo da vas se otarase. 'cuz the motherfu*ckers don't wanna be bothered! tako je u SVAKOJ instituciji, organizaciji, firmi, ustanovi, radnji....znaci banalan primer, vidim u departmen store-u jaknu za sina, samo jednu preostalu na vesalici, ali nije njegov broj, pitam prodavacicu jel imaju jos takvih jakni negde drugde u radnji jer mi treba dva broja veca, ona mi odlucno odbrusi da nema, i da je to poslednja sto je ostala. a ja poucen dugogodisnjim iskustvom sam odmah znao da laze, i pitam je da li je sigurna, na sta ona jos odlucnije kaze da je sto posto sigurna i da nema! nista kazem ja, pogledacu ja malo okolo sam, i naravno dva reda dalje nadjem obilje bas tih istih jakni u svim bojama, velicinama itd.....znam da je primer banalan, ali je ilustracija kako sistem funkcionise. zato je onom iz cikaga trebalo 2 meseca da dobije internet....jer je Amerika zemlja nekompetentnih, i nezainteresovanih ljudi, u kojoj niko ne zeli da preuzme odgovornost ni za sta, nego samo da smulja sto brze moze i da zbrise.

i kao trece, apsolutno se slazem sa Koljom u vezi CV-a i trazenja posla....lagati, lagati i samo lagati. i muvati. Amerika je zemlja plejera, i plejboja......da nije tako ne bi im drzavni celnici i najuspesniji ljudi bili najveci prevaranti! znaci od postenja je slaba vajda. moja zena to ne ume, i zato je imala poteskoce, ja sa druge strane sam se predstavljao i kao kompjuterski inzenjer i dobijao takve poslove a da samo par godina ranije nisam ni znao sta je to kopmjuter i kako da ga ukljucim. u Americi barem nista ne proveravaju! ne traze nikakvu diplomu na uvid, tako da slobodno recite da ste i Doktor nauka iz Srbije ako hocete, oni to nece proveravati, jer kod njih je vecina stvari na casnu-titovu-pionirsku rec. ako pak i zele da provere, dajte im neke brojeve u Srbiji koje kad zovnu nek ih neko otera u pic*ku materinu na Srpskom i to je to! LoL :grin: sta oni znaju. znaci sta god da se trazi, mozete, znate i umete....i imate dugogodisnje iskustvo bas u tome! :D i naravno, ponudite se malkice jeftinije nego konkurencija. primera radi, ako znate da je za neki posao satnica $20, vi na CV-u stavite pod salary requirement: $15! amer to kad vidi, nema sanse da vas ne zovne, jer kod njih je bitno samo da je jeftino, a za kvalitet cemo lako....zatim, kad vas pozovu na intervju, i daju aplikaciju da popunite, opet cete naici na istu stavku, "expected salary"....e tu vec napisite $15-$16, ili mozda cak $16-$17, bez ikakvog blama, jer ne zaboravite da je to za njih i dalje mnogo jeftinije nego ocekivanih 20! zatim, kada vam daju posao, navalite da radite kao nenormalni prva 3 meseca, nakon kojih ce vam verovatno dati nekakav review, iliti evaluation, da popricaju malo sa vama itd...da vam kazu kako su zadovoljni sa vama, i da vide kako ste vi zadovljni sa njima, ako vam to i ne daju, sto je cest slucaj, jer vole da se prave malo ludi u vezi tih stvari, vi im trazite taj razgovor, jer vas toboze zanima njihov feedback i kako su zadovoljni vama......na tom vaznom razgovoru, prvo ce oni da pricaju, i vi sve to lepo i uz osmeh saslusajte, i odklimajte glavom, ali na kraju kad dodje trenutak da vi nesto kazete, recite da ste prezadovoljni poslom, i da uzivate u radu sa tim divnim ljudima u preduzecu, ali da ste na zalost uradili istrazivanje (research) i ustanovili da su za vasu poziciju, sa vasim iskustvom, satnice dosta vece, i uz najlepsi osmeh, bez ikakvog blama, zatrazite povisicu! oni ce vam reci da je kriza, vamo-tamo, da moraju da popricaju sa upper-magement-om i sl. ali ce vam 99% posle par dana reci da ce vam dati koji dolar vise, i hop eto vas blizu one satnice od 20 dolara koju u startu nisu hteli da plate. ovo je vise puta isprobano u praksi.

znaci fora je nadmudriti ih.

inace ja uopste ne mislim da su Amerikanci "debili" i da su "glupi" kao sto vecina nasih ima predrasude. da je tako, nebi mi isli kod njih da radimo nego oni kod nas! oni samo imaju drugu viziju zivota i druge prioritete, i mislim da su mnogo prakticniji od nas. pa sta ako ne znaju gde je Srbija? ko da sam ja znao gde je Sev. Karolina na primer.....kolicina znanja nije merilo inteligencije.....ima ih jako prefriganih i namazanih i zato se pazite! da vam ne ogule i kozu sa ledja!