PDA

View Full Version : GC requirements


malasestra
11.02.2009, 15:06
Zaboravio sam pitat jedno važno pitanje. Znam da za radnu dozvolu i GC treba bachelor's a da li to važi isto i za zelenu lutriju? Znači ako dobijem zelenu kartu da li trebam da imam neko fakultetsko obrazovanje ili to nije uslov kad je u pitanju lutrija?

steficacvek
11.02.2009, 15:22
Za lutriju je uslov da imas diplomu zavrsene srednje skole ili 2 godine radnog iskustva (za to imaju neki poduslovi, ne znam detalje). To je minimum uslova koji njih zanima.

landlord
11.02.2009, 15:26
Za lutriju je uslov da imas diplomu zavrsene srednje skole ili 2 godine radnog iskustva (za to imaju neki poduslovi, ne znam detalje). To je minimum uslova koji njih zanima.

Samo da naglaim da srednja skola mora biti zavrsena redovno, a ako je vanredno onda te odbiju na razgovoru.

malasestra
11.02.2009, 15:45
E pa dobro je onda. Hvala puno.

Zana
11.02.2009, 17:13
Ne odbiju te na razgovoru ako imas zavrseno vanredno. Nas primer - moj suprug je zavrsio srednju vanredno. Ako je diploma dated pre aplikacije nema nikakvih problema sa tim. Na kraju - uvek postoji i drugi nacin da se ispostuju uslovi a to je dve godine radnog iskustva. Ne znam ni sta bi amerikancima znacilo nase redovno i vanredno jer je po njima ispit - ispit i diploma - diploma, isto se odnosi i na nase poslove "za stalno" i ono drugo - po njima, ako radis ti si radio, bas ih ne zanima pravni status rada. Iskustvo je iskustvo.

Znaci, podvlacim ponovo - zavrsiti na primer cetvrti stepen vanredno je ok i bice priznato ako je zavrseno pre dana aplikacije za zelenu lutriju.

petar.world
23.04.2009, 19:06
evo i moj prvi post . . . .
znam da se je uslov za apliciranje zavrsena srednja skola. ja sam srednjoskolac i mislim da se prijavim odmah posto zavrsim srednju (upisem studije), e sad iteresuje me da li neko zna koliko je njima bitan zavrsen fax, imaju li ljudi sa fax-om vecu prolaznost (jer je veca vjerovatnoca da nadju posao u SAD). Ima li nekih studenata da ih znate koji su dobili GC??

steficacvek
23.04.2009, 19:17
Mislim da to zaista ne igra neku ulogu. Ja sam se prijavila sa srednjom skolom jer u tom trenutku nisam imala zavrsen fax i izvukli su me. Medju forumasima ima i onih sa faxom i onih bez njega. Zaista mislim da ne trebas previse razmisljati o tome, ako si odlucio, prijavi se odmah kad zavrsis skolu.
Pozdrav i dobrodosao!

wrath:of:the:lich:king
23.04.2009, 21:36
Moj muz je student koji je dobio GC! A i ja sam s njim student. Nismo stigli da zavrsimo, a dosli smo u USA. Tako da, to nema veze...

Tarzan
24.04.2009, 08:43
Prvo bih pitao vas dvoje studenata, da li planirate nastavak studija u USA ili ste jednostavno digli ruke od toga? (jer, sudeci po pisanjima sa vaseg bloga, vi ste se bacili na trazenje posla)
A dodao bih i moje skromno misljenje u vezi "GC requirements". Smatram da ameri imaju vrlo precizan plan, koji se svake godine koriguje i kojeg se striktno pridrzavaju. A to znaci da imaju precizno utvrdjene brojke: koliko ljudi iz koje zemlje bi primili u tekucoj godini, a u okviru toga koliko ljudi po nivou obrazovanja, starosnoj dobi i slicno. To sada sve odradjuju kompjuteri i samo im izbace spisak rangiranih aplikanata. Bas zbog ispostovanja godisnjih planova, salje se skoro duplo veci broj “prvih koverti” od planiranog konacnog broja. Tesko da se tu mnogo toga prepusta slucaju. Ipak, nas kao ljude koji smo se prijavili na DV, to sve ne mora da se mnogo tice.

wrath:of:the:lich:king
24.04.2009, 14:47
Hehe. Pa ovako.. definitivno planiramo da zavrsimo fakultet u Americi, bili bismo tupavi da to ne uradimo. Ali da bi isao na fakultet ovde, treba ti dosta para. Tako da za pocetak, moras raditi. Onda, mi smo vec isli na par koledza da vidimo koliko bi nam priznali i koja je procedura. moj fax verovatno macku o rep, no nije to tema, rado cu promeniti bransu. Da bismo dobili manje cene skolovanja (tj manju cenu credit hours) moramo biti residenti godinu dana, inace placamo kao international students. Tako da, godinu dana cekanja nam ne gine... taman da smislim sta cu novo da studiram :D

petar.world
26.04.2009, 07:12
sad sam citao ovu aplikaciju koja se dobija u prvoj koverti i vidim pod ovom grupom pitanja na koja se odgovara sa YES i NO na strani 3 i 4
,,an alien who is a former exchange visitor who has not fulfilled the 2-year foreign residence requirement,,
zna li neko na sta se ovo odnosi, posto ja planiram da zavrsim 4. razred srednje u SAD, znaci li ovo da treba da cekam 2 god. da bi se prijavio posto se vratim???

steficacvek
26.04.2009, 08:55
a kako planiras da odes? na skolovanje? jer na lutriju se ne mozes prijaviti bez zavrsene cetverogodisnje srednje skole.

Tarzan
26.04.2009, 15:19
Sta to znaci:"moj fax verovatno macku o rep"? Pa nisi valjda studirala Marxizam?:smrc:
Shalim se. Treba videti. Cuo sam da ameri dosta toga priznaju...
Nisam znao da imaoci GC-a su regularni Resident-i. Lepo - bogami...

petar.world
26.04.2009, 18:29
pa ja sam se prijavio na program razmjene djaka, i zavrsicu 4. raz. u Americi, ali me ovo buni, odnosi li se na to da mora da protekne 2 god. od mog povratka kuci da bih mogao da apliciram, ili da istekne viza (jer j-1 se maximalno daje na 2 god.) ne shvatam :nene:

a za Tarzana odg. na Green Card ti inace pise Permanent Resident :da:

steficacvek
26.04.2009, 20:15
Ahaaa. to nisam shvatila. ne znam koji si sada razred, ali ako zavrsavas treci i cetvrti od septembra ides u USA onda kad to zavrsis nekad u junu 2010 i budes imao diplomu zavrsene skole, mozes se prijaviti za lutriju. Znaci u oktobru 2010. Stvar je u tome sto niko ne znna sigurno koliko i sta oni provjeravaju, mozda ti mozes i ove godine da se prijavis, pa dok te izvuku i dodje red na intervju dobices diplomu. Mislim da to sa sigurnoscu niko ne moze da ti kaze, ono sto je osnovni uslov za tebe ipak jeste diploma srednje skole. Ja da sam na tvom mjestu, ja bih sacekala dok defiinitivno zavrsim pa se prijavila. Pozdrav!

petar.world
26.04.2009, 20:27
jos uvjek ne znam da li ja spadam (da li cu spadati) pod kategoriju:
,,an alien who is a former exchange visitor who has not fulfilled the 2-year foreign residence requirement,,
posto zavrsim program razmjene studenta koji traje jednu god. (4. raz. srednje)

steficacvek
27.04.2009, 07:14
Ne znam na sta se to odnosi tacno, ni sta tacno pise jer nemam aplikaciju pred sobom, ali ne djeluje mi nikako da trebas cekati dvije godine nakon sto se vratis. Mislim, nema nikakve logike u tome. Ostajes tamo godinu dana, tako da neces ispuniti 2 godine ... Ljudi koji su u USA na nekoj drugoj vizi se prijavljuju regularno na lutriju, ne vidim zasto ti ne bi mogao nakon sto dobijes srednjoskolsku diplomu. Tu ces staviti iksic na YES i kraj price ...

landlord
27.04.2009, 07:16
Petre,

u momentu apliciranja moras ispunjavati uslov da imas zavrsenu srednju skolu, redovno, 4 godine, ili da imas 2 godine radnog iskustva.

A sto se tice toga moras li cekati dvije godine da apliciras, odgovor je: ne, ne moras cekati 2 godine.
Cim zavrsis srednju skolu mozes apliciraji bez obzira na kojoj si vrsti vize. Jako cesto ljudi sa takvim vizama dok su u USA, apliciraju iz USA, a ako dobiju ne moraju izaci iz USA, vec tamo sve zavrse. Ali o tom po tom.

petar.world
27.04.2009, 12:31
Hvala na odgovorima :)

wrath:of:the:lich:king
27.04.2009, 15:37
Sta to znaci:"moj fax verovatno macku o rep"? Pa nisi valjda studirala Marxizam?:smrc:


Hahahah, turizam- nije marxizam. Ali sam na opstem smeru, tj bez uzeg usmerenja.. Za sada sto sam gledala, mozda mi na nekim fakultetima priznaju 4-5 ispita :D sve drugo tesko... ne poklapa se nista, oni imaju hotelijerstvo.

Tarzan
28.04.2009, 07:20
a za Tarzana odg. na Green Card ti inace pise Permanent Resident :da:

Cool - BRE! :naughty:

(jos samo da me izvuku...:obrva:)

...ajd ziveli:beer:

dragance
11.05.2009, 21:51
Pozdrav dobri ljudi!Danas sam tek saznao za ovaj forum i veoma sam iznenadjen koliko znacajnih informacija se nalazi ovde,za svaku pohvalu!No mene kopka jedna druga stvar sa kojom izgleda jos niko ovde nije imao problema.Pa da pitam ako smem?Naime ja sam mladji od vecine (21 godinu imam) i brine me da li ce to predstavljati problem ukoliko budem imao toliko srece da me izvuku.Obrstio sam ovaj forum i nasao dosta informacija,i naisao sam na poruku gde je cini mi se Sloba_Kg i njegova zena jedva dobili vizu posle muktropnog maltretiranja.Eto ako njemu nije problem da mi odgovori da li je konzul bio toliko "oprezan" zbog vasih godina,ili ga brine zato sto ste se vrlo mladi vencali?I kako oni gledaju na sve to?Predpostavljam da je njima u interesu da ne posalju ljude koji ce morati svakakvim poslovima da se bave da bi preziveli(mislim mlade,neiskusne), pa pokusavam iz tog ugla da gledam na celu situaciju.Hvala mnogo unapred!

steficacvek
12.05.2009, 07:14
Pozdrav dragance, i dobrodosao! Sve dok ispunjavas uslove, mislim da ogranicenje u godinama ne postoji. Ipak je malo vjerovatno da mozes sa 16/17 godina zavrsiti srednju skolu... Ja nisam ni obracala paznju postoji li taj uslov, a ne trebas ni ti jer je 21 godina sigurno dovoljna za prijavu. Sto se tice vjencanja, Zivkovic je imao te probleme koje spominjes. Vjerovatno im je bilo sumnjivo sto su tako mladi, da li je to zaista veza ... normalno je da provjeravaju. Ako si u slicnoj situaciji imas vremena da se pripremis. U svakom slucaju nemoj odustajati od lutrije.
Pozdrav!

landlord
12.05.2009, 07:19
Poz dragance dobrodosao...

Kao sto ti je Stefi rekla.. imas iste sanse kao i svi da budes izvucen. Da bi ti odobrili vizu, moras da imas redovno zavrsenu srednju skolu ili 2 godine radnog iskustva. Dakle, ti ispunjavas vjerovatno prvi uslov i nemas da se brines. Sto se tice vjencanja. Ako imas djevojku koju bi vodio sa sobom a jos niste vjencani i necete se vjencati dok vas ne izvuku na lutriji, onda uradite osnovnu zadacu tipa zajednicki racun u banci.. slike koje na sebi imaju datume.. ako idete na more i sl stvari.

Eto pozdrav i srecno.

dragance
12.05.2009, 08:11
Pre svega hvala na dobrodoslici!
P. Sto se tice vjencanja, Zivkovic je imao te probleme koje spominjes.
Jeste,jeste,moja greska,moje izvenjenje Slobi :grin:

Potpuno sam razumeo da ravnopravno ucestvujem u lutriju i da tu moje godine nisu problem,ispunjavam sve uslove,ali eto pomislio sam da ukoliko budem izvucen, da me mogu odbiti na intervjuu zbog godina, kao isto npr neko je pominjao nekog decka sto je odbijen za turisticku vizu(prevelika mogunost ostanka ilegalno) istina nije slucaj isti ali znate na sta mislim.Verovatno bi isao sam ako i to nesto znaci.Nisam jos cuo da je neko odbijen za GC(osim nekog coveka sa vanredno zavrseno skolom) al morao sam da pitam.Hvala na nekim razjasnjenjima i ako imate jos nesto dodate na ovo bicu zahvalan, veliki pozdrav:pozdrav:

steficacvek
12.05.2009, 08:18
Nemoj se brinuti oko toga, to je stvarno bespotrebno. Dok ispunjavas uslove i nemas neke ozbiljne prekrsaje ili kriminalnu proslost ok si. Mene su 2 puta odbili za turisticku vizu, a razgovor za DV je prosao prelagano. Tako da se stvarno ne moras zamarati glupostima i trositi zivce. Samo idi po uputama i nemas brige!

petar.world
14.05.2009, 14:41
Naime ja sam mladji od vecine (21 godinu imam) i brine me da li ce to predstavljati problem ukoliko budem imao toliko srece da me izvuku.

Ja cak mislim da ti je to i prenost, mlad si sto znaci da mozes i da radis i da zavrsis college, sto je tamo moguce postici.