PDA

View Full Version : Depozit...tj "pare na sunce, pa cemo onda da pricamo"


dreamerns
20.02.2009, 15:38
Ne mogu da se setim da li je vec o ovome pisano, ali svakako mislim da zasluzuje novu temu. Ono sto nove emigrante ocekuje kada stignu vamo je konstatacija da u ovoj drzavi vredis ako imas 2 stvari: urednu kreditnu istoriju i uredan dosije. Ovo drugo je ok, medjutim oko ovog prvog nema pomoci.....jednostavno, ne mozes imati kreditnu istoriju kada si tek stigao...a samim tim i ne postojis (o ovome je pisano u drugim temama).
E sada, posto za njih ne postojimo, onda nam oni i ne veruju bas mnogo :-) Samim tim za sve zivo moramo dati depozit....od struje, gasa...pa sve do kupovine auta (ako uspete na kredit kroz par meseci). Ovo treba znati, cisto da se moze i ovaj trosak planirati pri dolasku. Velicina tog depozita bukvalno varira od osobe do osobe. Posto sam ja kanda vecita ovca za sisanje...mene za struju deru najstrasnije i ja sam morao da platim 150$ depozit (u ratama od 50$). Ali je moj racun za struju 10x veci od normalnog (sto je moguce i zasto su mi trazili toliki depozit). Moji prijatelji su morali da plate npr. 40+$ depozit u ratama od po ~9$ (oni imaju vise rata...nije mi jasno). Njihova je i struja 10x manja od nase.
Moj savet vam je kada dodjete da:
1. Trazite stan gde uopste nisu ukljucene rezije (ja sam se tu zeznuo, jer je kod mene ukljucen gas u rezije...a upravo gas vam gradi kreditnu istoriju, struja ne ulazi u kreditnu istoriju...tako da mi dzaba sto placam astronomske sume). Jedina je prednost sto kuvam ko lud i ne mislim koliko trosim :naughty:
2. Izbegnete grejanje na struju kako god znate i umete. Ovde su grejalice jedne ogromne stodole od skoro 2 metra duzine, koje trose abnormalnu kolicinu struje, a greju 10x slabije od obicnog fena za kosu. U chicago ako se grejete na struju, racun vam prelazi 130$+depozit...ili je to samo meni, posto mene svi deru. Pri tom ne mislim da "zagrejete stan"...nego onako malo, na 15 stepeni...kada je napolju -40.
Kada sam vec skrenuo malo sam sa svoje teme na struju i gas...treba napomenuti da kada iznajmite stan, treba sami da zovete kompaniju i prijavite struju na svoje ime....to nije kao kod nas (da se vodi na kucu, nego se vodi na ime).

U svakom slucaju, odvojite jedno 300-400$ na bacanje (davanje u depozit). Jer neko zna kada otprilike ti vracaju taj depozit (i da li ti uopste vracaju)?

landlord
20.02.2009, 15:52
E pa niko te nije tjerao da pokreces ovu temu.. ali kad si je pokrenuo..:)
ajde nam daj par smjernica kako se brzo i jednostavno pravi dobra kreditna istorija. Jeste se vas dvoje vec snasli u tome?
Nije mi taj dio bas jasan. Uzmes kao neku karticu debitnu. I sa njom sve placas? Ili uzmes kreditnu karticu pa platis sa njom, ali odmah na nju uplatis sav kesh?

Nije mi jasno, to oko tih grijalica. Kako majku mu da su tako lose? Pa da imas TA pec cini mi se da bi manje struje trosio, a da bi se ugrijao super. Zasto mi ovde na balkanu imamo utisak da je tamo skoro pa sve savrseno sto se tice takvih stvari (grijanje, tehnika, usluge i sl.).
Iz tvojih postova zakljucujem da smo mi u stvari za njih Amerika.
Daj jos savjeta, na sta si se ti opekao, a da mozes ponovo, to bi izbjegao, ili si nesto uradio po necijem savjetu i zaista se ispostavilo kao dobro, a bas je vezano za temu koju is pokrenuo.

I da imam jos jedno pitanje. Tice se slanja novca iz USA prema ex-YU. Koristi li neko semu da je dao neku debitnu karticu svojima na Balkanu, i da u USA-u na tu karticu uplacuje novac, a da ovi na Balkanu sa te kartice trose taj novac, kao da ste vi ovde i placate svojom karticom.
Ako neko ovo koristi zanima me kakva je provizija za to. Kad se podize novac sa te kartice na bankomatu, a kolika kada se placa tom karticom. Mislim da bi ovo pitanje mnoge moglo zanimati.

kaneolopa
20.02.2009, 16:19
E ovako .... kada stignete vamo prvo sta treba da uradite jeste da otvorite racun. Za racun vam ne treba ni ID ... vec samo pasos. U slucaju da je neko od vas student ili namerava da nastavi studije moze odma da otvori kreditnu ... naravno uz veci depozit. Fora je da se mozes cenkati za sve zivo... i jedna stvar ne vazi za dve osobe. Druga stvar koju radite jeste direkt vadite social security card, nadjete na sajtu gde vam je najbliza kancelarija. Treba nekih dve nedelje da vam to stigne... cim to stigne mozete da vadite ID ako mozete odma uzmite vozacku. Kod iznajmnjivanja stana gledajte da vam je sve uracunato u rentu... kao nije to znaci da ce te debelo da palcate. Ako gas nije uracunat ... sto je inace retka pojava onda to znaci da kada se prijavite za gas to vam pomaze da izgradite kreditnu istoriju. Sema za slanje novca u ex-YU ... vec dobro oprobana... nadjete nekoga ko se vraca kuci i posaljete po njemu :D a) sigrunije b) nema procenata c) uvek znate kada je novac stigao tacno. Trenutno se vise isplati da u US prodajete $ za eure i tako saljete nego eure samo.
Depozit ti treba u principu za sve zivo od iznajmnjivanja stana do struje gasa pa cak i do telefonske kartice kao i interntea.... tako da je to nesto na sta morash da se pripremis

landlord
20.02.2009, 16:31
Stani malo sad mi nije jasno, dreamer kaze da je bolje nci stan gdje nista nije ukljuceno, a ti pises da je bolje da je sve ukljuceno.
Jel nesto ja ne pratim?
Ili mislis traziti da je sve ukljuceno osim gas, jer on ti gradi kreditnu istoriju, pa i ako dajes depozit, to ce se jednom isplatiti kad izgradis kreditnu istoriju?

Ok to za novac super je to kad si u Chicago-u. Ali ja cu biti bogu iza hozn tregera, gdje nece biti bas puno nasih ljudi koji idu prema Balkanu. Zbog toga bi mi bila dobra ta variajnta sa americkom karticom, koju bi moji roditelji koristili za placanja ovde i/ili podizanje kesa.

kaneolopa
20.02.2009, 17:11
Ili mislis traziti da je sve ukljuceno osim gas, jer on ti gradi kreditnu istoriju, pa i ako dajes depozit, to ce se jednom isplatiti kad izgradis kreditnu istoriju?



Da sve osim gasa zato sto ti to gradi kreditnu istoriju.... ili naravno sve zivo ukljuceno. Kod nas je bio slucaj da sve shto je ukljucino i nije bas nesto... tv jedva imamo par kanala koji su ok.... internet ... necu da psujem... lai morali smo uzeti att itd.
Inace imash nesto sto se zove www.freecycle.org za pocetak mozes nabaviti namestaj, sitnice za po kuci itd. od onih kojima vise to ne treba :naughty: Mi smo uspeli kuhinjski sto sa stolicama dve fotelje i lampe tako da nabacimo

dreamerns
20.02.2009, 19:22
E pa niko te nije tjerao da pokreces ovu temu.. ali kad si je pokrenuo..:)
ajde nam daj par smjernica kako se brzo i jednostavno pravi dobra kreditna istorija. Jeste se vas dvoje vec snasli u tome?
Nije mi taj dio bas jasan. Uzmes kao neku karticu debitnu. I sa njom sve placas? Ili uzmes kreditnu karticu pa platis sa njom, ali odmah na nju uplatis sav kesh?


Mi jos nista nismo uradili, tako da necu puno da pametujem...ali navescu ti tri razlicita iskustva.
1. Kada otvoris racun u banci i dobijes debitnu karticu, odes u onu banku koja ima secure credit card (to ne mora biti ista banka u kojoj si otvorio racun). Secure credit card ti je varijanta napravljena za gradjenje kreditne istorije, kako bi mogao dobiti normalnu kreditnu karticu. Sema je da ti uplatis nesto novaca (npr 500$) i onda dobijes kredit na tih 500$. I ti onda koristis tu karticu kao da je prava kreditna, trosis, otplacujes i sl. Nakon 6 meseci ce ti ponuditi normalnu kreditnu karticu.

2. Zaposlis se...lova tece, placas sve uredno i nakon izvesnog vremena ti se ponudi kreditna kartica. Potrebno je otprilike 4 meseca. Ja idem na ovu varijantu, jer kada sam stigao, nisam otvorio secure credit card....a onda sam saznao od mnogih da nisu ni oni i da su im nakon 4 meseca ponudili normalnu kreditnu. Ovo je bolja fora, zato sto ti secure credit card nece vise trebati kada budes dobio normalnu, a gasenje te kartice (ili bilo koje kreditne) ti lose utice na istoriju. E sada....ko sto kaneolopa rece...ovde za svakog drugaciji zakon.

3. Slazes u banci da si student...ako imas neko uverenje, jos bolje. Tako je nas drugar odmah prvi dan dobio kreditnu. Oni jako vole da dele studentima te kreditne, zato sto nemaju primanja (ili su im slaba primanja), i onda ponekad neke pijane noci odluce da trose vise nego sto imaju...i posle postanu duznici (citaj: robovi) banke ceo svoj zivot. Naravno, to se retko desi...jer su tu uvek mamica i tatica da uskoce i pokriju detetu sitnih npr 20k.

Sta god radio, zapamti jedno: SLUZBENICI U BANCI DOK TE "OBRADJUJU" NE RAZMISLJAJU NI SA 2% SVOG MOZGA I IAKO SI IM REKAO 200x DA SI TEK STIGAO I DA SI PRVI PUT U AMERICI....ONI CE I DALJE DA TI GURAJU PRED NOS KREDITNE KARTICE.....ODBIJ!!!!!....SVAKO APLICIRANJE ZA KREDITNU KARTICU UTICE LOSE NA TVOJU ISTORIJU.

Ja se izvinjavam, ali ovo sam morao velikim slovima...jer se mnogi zeznu.


Nije mi jasno, to oko tih grijalica. Kako majku mu da su tako lose? Pa da imas TA pec cini mi se da bi manje struje trosio, a da bi se ugrijao super. Zasto mi ovde na balkanu imamo utisak da je tamo skoro pa sve savrseno sto se tice takvih stvari (grijanje, tehnika, usluge i sl.).
Iz tvojih postova zakljucujem da smo mi u stvari za njih Amerika.


Upravo tako....i to je prvo razocarenje koje sam imao kada sam stigao. Imaju oni stvari koje jesu napredne....ali ljudi uvek misle da je Amerika naprednija od npr zapadne evrope. E tu sam se i ja prevario. Drugacija je...nije naprednija. Ima nekih stvari koje ovde jesu bolje (tehnicki naprednije), ali dosta toga nije (cak je nesto i ispod nas). Recimo u nemackoj ti imas internet i do 50MBit, dok u Americi ti je max 20 i to samo ako zivis u pogodnom predgradju....u gradu je haos lose. Ja sam kuci imao problema, radim u firmi u kojoj sam imao duplo vise problema sa netom za 4 meseca, nego u Srbiji za sve ove godine sto sam u firmama imao problema. O mobilnim telefonima necu ni da pricam...katastrofa je signal...pogotovo AT&T u Chicago. Treba po 3x da okrenem da dobijem nekog...nestane mi signal u sred centra...cim udjem u jewels...vozdra signal itd.

TA peci koje si spominjao su 22 vek za ovo. Imao sam i ja te TA peci...milina. Ovo je jedna krsina...iskopacu ti sliku da vidis.


Daj jos savjeta, na sta si se ti opekao, a da mozes ponovo, to bi izbjegao, ili si nesto uradio po necijem savjetu i zaista se ispostavilo kao dobro, a bas je vezano za temu koju is pokrenuo.


Biraj stan sa centralnom klimom :-) Ima i to....to ume da bude jako dobro (cak i da previse zagreju).
Sto se saveta tice, naici ces i na dobre i na lose...jer je svako drugacije prosao i svakome je drugacije. Jedno je sigurno, da svi ti saveti super dodju....jer da nisam imao savete od ljudi sa ovog foruma, nasukao bih se par puta...ali onako ladno....


I da imam jos jedno pitanje. Tice se slanja novca iz USA prema ex-YU. Koristi li neko semu da je dao neku debitnu karticu svojima na Balkanu, i da u USA-u na tu karticu uplacuje novac, a da ovi na Balkanu sa te kartice trose taj novac, kao da ste vi ovde i placate svojom karticom.
Ako neko ovo koristi zanima me kakva je provizija za to. Kad se podize novac sa te kartice na bankomatu, a kolika kada se placa tom karticom. Mislim da bi ovo pitanje mnoge moglo zanimati.

E ovo i mene interesuje....ajmo ljudi....

landlord
20.02.2009, 21:53
ej ovako prvo da se oboma zahvalim na zaista korisnim informacijama koje ste nam dali. A sad dalje da vas "maltretiram" :)

PRvo te tri varijante koje si opisao, pa da sam na tvom mjestu i ja bih izabrao tu drugu, samo bih ja kakav pesimista jesam stalno mislio o tome da se niko nece mene sjetiti da mi posalje iz banke tu kreditnu karticu.


SVAKO APLICIRANJE ZA KREDITNU KARTICU UTICE LOSE NA TVOJU ISTORIJU.

E, sad ovo mi nije jasno. Da li si ovo mislio da ako te odbiju pa ti to utice lose ili?

O Internetu tebi necu nista da pisem.. posto znam koje si muke prosao..:) Stvarno nisam mogao da vjerujem da se to dogadja u jednom gradu kao sto je Chicago. Imam dosta prijatelja u Svedskoj i mislio sam da je u USA situacija sto se Interneta tice bar slicna kao u Svedskoj.

Centralna klima - jel to nesto kao centralno grijanje samo sto ljeti jos imas i hladjenje? Ma tako sam ja zamisljao da je u vecini urbanih dijelova USA-a. Da je na taj nacin rijeseno grijanje.

kaneolopa
20.02.2009, 22:53
ej ovako prvo da se oboma zahvalim na zaista korisnim informacijama koje ste nam dali. A sad dalje da vas "maltretiram" :)

Slobodno zato smo tu :D
PRvo te tri varijante koje si opisao, pa da sam na tvom mjestu i ja bih izabrao tu drugu, samo bih ja kakav pesimista jesam stalno mislio o tome da se niko nece mene sjetiti da mi posalje iz banke tu kreditnu karticu.


SVAKO APLICIRANJE ZA KREDITNU KARTICU UTICE LOSE NA TVOJU ISTORIJU.

E, sad ovo mi nije jasno. Da li si ovo mislio da ako te odbiju pa ti to utice lose ili?
Postoji nesto sto se zove kreditni biro to je organ koji funkcionishe na nacionalnom nivou i sve banke preko tog organa dolaze do tovjih informacija... o tvojoj kreditnoj istoriji, onda kada vide banke da si redovni platisha oni ti shalju ponudu za kreditnu karticu to se desava obicno 4 meseca nakon prvog redovnog primanja. Dalje... imase nesto sto se zove credit score i svaki put kada ti ili neko za tebe aplicira za kreditnu karticu, proveri kreditnu istoriju itd. tebi se skidaju poeni sa tog scora, e sada za soft credit check ti se skidaju poeni na nekih 2 nedelje obicno oko 1/2 poena i onda ti se vracaju nakon te dve nedelje, a za hard credit check ti se skidaju skorz na skroz. Poeni se dobijaju tako sto redovno primas platu redovno placas racun za gas i redovno odplacujes kredit za kucu ili skolu nisam sigurna koji su josh nacini da se to gradi ko svet. Nakon svakog "hard" kredit checka ti mozes slobodno da zahtevash da ti se dostavi primer tvoje kreditne istorije. Soft kredit check ti se radi kada otvarash racun za telefon (post paid) kada uvodish kablovsku itd.... a hadr ti se radi kada apliciras za kreditne kartice, kredite za auto itd....


Centralna klima - jel to nesto kao centralno grijanje samo sto ljeti jos imas i hladjenje? Ma tako sam ja zamisljao da je u vecini urbanih dijelova USA-a. Da je na taj nacin rijeseno grijanje.

Kada zivis u zgradi koja je sa pocetka proslog veka nemosh da imash da imas takve privilegije centralne klime. Da centralna klima moze da greje i da hladi isto kao ova nasa skolopocija moze takodje ali sa potrosnjom struje koju ni djerdap ne bi mogao da zadovolji :-_-;:

dreamerns
20.02.2009, 23:08
SVAKO APLICIRANJE ZA KREDITNU KARTICU UTICE LOSE NA TVOJU ISTORIJU.

E, sad ovo mi nije jasno. Da li si ovo mislio da ako te odbiju pa ti to utice lose ili?


Ako te odbiju lose utice.....sve se broji....i to ti se nikada ne brise (mrlja koja ti je stalno u kreditnoj istoriji).
Takodje sam zaboravio da napomenem da te i u prodavnicama mogu prevariti. Imas tri vrste kartice u prodavnicama (naravno, ne svim). Jedno je cisto kartica za popust...popunis formular sa svojim podacima i dobijes mnogo stvari jefrinije (uglavnom prodjes 20% jeftnije). Cilj je da ti to uzmes, a da oni mogu da prate sta kupujes, kada kupujes i ostala CIA, FBI, NSA i razna korporativna sranja. Ovo uzmi jer se isplati (osim ako nisi paranoican ili stvarno neki kriminalac i ne zelis da ti udju u trag :-))
Druga vrsta ti je gift card...ovo ti je pokon kartica....kao debitna, ali samo za tu radnju....generalno, poklonis nekome karticu sa 50$ i onda on moze da kupuje tu za 50$...ne moras da mu biras poklon.
Treca vrsta je kreditna kartica te radnje....ODBIJ!!!!!


O Internetu tebi necu nista da pisem.. posto znam koje si muke prosao..:) Stvarno nisam mogao da vjerujem da se to dogadja u jednom gradu kao sto je Chicago. Imam dosta prijatelja u Svedskoj i mislio sam da je u USA situacija sto se Interneta tice bar slicna kao u Svedskoj.


Skandinavske zemlje i juzna koreja imaju najbolji internet na svetu. Govorim o normalnim korisnicima...mozda CIA ima do jaja internet2 sa zilijardu gigabita u sekundi...ali to nema veze sa prosecnim korisnikom koji uzima net od provajdera. Chicago kao grad ima los internet...to vazi sa svaki veliki grad. Jednostavno...instalacije su matore....pogotovo za DSL, dok na selu nemas problema. Sve novo ovde stize na selo....tamo su i novi kablovi i mnogo je bolje.


Centralna klima - jel to nesto kao centralno grijanje samo sto ljeti jos imas i hladjenje? Ma tako sam ja zamisljao da je u vecini urbanih dijelova USA-a. Da je na taj nacin rijeseno grijanje.

Ne....nemas radijatore nego rupe u zidu sa mrezicom....ako si gledao americke akcione filmove, cesto ljudi beze kroz takve tunele...sto posto si to negde video. E to je centralna ventilacija...tu ti furaju grejanje/hladjenje. Ja nazalost to nemam, ali ko god ima...zadovoljan je.... Jedino sto ne mozes kontrolisati, pa nekada bude prevruce...

Jos jedno razocarenje u Americi...ovde nema onih klima koje imamo mi u Srbiji (dvodelnih)....to je ovde 23 vek. Ovde su ti svi jos sa onim tzv. window unit....mogao si ih videti osamdesetih godina kod nas....nazalost, ovde ti je jos to high tech.

Ko sto rekoh, neke stvari oduseve ovde, neke razocaraju. Sto se grejanja i hladjenja tice, srbija je 23 vek za ameriku. I kome god to da spomenes, kaze ti "stare su zgrade"....mislim....kakve to ima veze...stare su i kod nas, pa turimo klimu.

kaneolopa
20.02.2009, 23:27
E da ne zaboravim sada sam se setila ... losa kreditna istorija jednog od partnera... u bracnoj zajednici moze da osteti ovog dgugog prilikom prijavljivanja za dobijanje nekih vaznijih kredita :(

xeg
21.02.2009, 11:32
A dal' se u Americi moze ziveti bez kredita?
Za sta bi mi trebao kredit ako za kola imam a za normalan zivot uspevam da zaradjujem. Kucu ne zelim da kupujem na kredit vec npr. skupljam godinama i onda kesiram sve. Prednosti i mane ovakvog razmisljanja i mozda funkcionisanja?
Do sada nikada nisam hteo cekove (da ih ne bih pustao na odlozeno), dozvoljene minuse i kreditne kartice (samo debitne). Dal' je tako moguce ziveti i u States, ne vidim zasto ne bi bilo?

malasestra
21.02.2009, 12:42
Ako može kod nas onda može kod njih sigurno jer Amerika je sinonim za kapitalizam a u kapitalizmu ako imaš pare sky is the limit. I ja sam takav čovek, ne volim da budem ničiji rob pa zato kupujem samo ono što mogu da uzmem za keš, ako to ne mogu onda i ne uzimam.

Filozofija je svuda po svetu ista i važi i za SAD. Ako imaš lovu ne treba ti nikakva kreditna istorija ili šta već.:papa:

kaneolopa
21.02.2009, 16:49
A dal' se u Americi moze ziveti bez kredita?
Za sta bi mi trebao kredit ako za kola imam a za normalan zivot uspevam da zaradjujem. Kucu ne zelim da kupujem na kredit vec npr. skupljam godinama i onda kesiram sve. Prednosti i mane ovakvog razmisljanja i mozda funkcionisanja?
Do sada nikada nisam hteo cekove (da ih ne bih pustao na odlozeno), dozvoljene minuse i kreditne kartice (samo debitne). Dal' je tako moguce ziveti i u States, ne vidim zasto ne bi bilo?

Poenta je imati kreditnu istoriju e sada imas nekoliko grupa vezanih za credit score no credit risk, medium credit risk, hi credit risk i no credit history ... npr ako nemas karticu kreditnu ti nikada ne mozes preci iz grupe "medium credit risk" u no credit risk, a samim time ne mozes npr. ne mozes dobiti kredit kada ti treba za neshto ... npr kucu ili kola. Upoznala sam ljude ovde koji zaradjuju vise od milion godisnje... i u zivotu nisu imali kreditnu karticu... kada su pokusali da konkurisu za kredit za npr. poslovni prostor nisu mogli to da dobiju jer su "medium credit risk". Imas naravno caka kako i to da zaobidjes... uzmesh "kredit" ali ga otplacujes svaki mesec na vreme... cito da bi izgradio svoj kredit skor ... koji trenutno treba da ti je preko 600 FICO poena.
Znaci nije u pitanju sta ti hoces ... mislim ja u zivotu nisam zajmila novac a kamoli dizala kredit... a sada ovde morash to fiktivno da radish da bi ti se stvorilo to neshto shto se zove credit history. Pazi cak i kada hoces da iznajmis stan u nekom boljem kraju moras da prilozis credit history.

landlord
21.02.2009, 18:55
Pazi cak i kada hoces da iznajmis stan u nekom boljem kraju moras da prilozis credit history.

Da, ovo sam vidio na craig list, kod dosta stanova da ih rentas provjeravaju ti credit history, i ako sam dobro upraito to bi trebalo da kosta oko 35 $.

kaneolopa
21.02.2009, 19:57
ne nego oni hoce da ti naplate to shto oni moraju da obave... a to je provera kreditne istorije... nemojte se zacuditi ako naletite na raznorazne fee-ove koje morate da placate... npr move in fee, sales fee svashta neshto fee :D meni je to bilo strasno na pocetku ali ok...
navikne se covek na svet

Lucky
21.02.2009, 20:58
Sto se klima tice, na Floridi su sve centralnog tipa prosto zato sto je to ovde nasushna potreba. Samo mobilna naselja (chitaj sirotinja) imaju tzv wall units.

O kreditnim izvestajima je dosta receno i sve je tacno, a ako imate neka pitanja mogu vam pomoci oko demistifikacije istih jer sam godinu i po dana shtampao kreditne izvestaje za Equifax (jedan od 3 kreditna biroa) pa sam video na 1000 izvestaja.

Zana
21.02.2009, 22:58
Hej Lucky - hvala ti, taman sam se pitala kako da srocim to za klime :) eto to je pravi opis: split sisteme i wall units retko koji management dozvoljava u zgradi jer izgleda grozno, a i skupo je...U svojoj kuci mozes da radis sto god hoces, i poslednje za sta ces da se odlucis su pomenuti sistemi. O tehnickoj naprednosti ne bih da govorim, o tim detaljima mogu da zamolim moju drugu polovinu posto on programira residental and commercial automation sisteme od kojih neki sistemi kostaju i oko 1 mil... to se da videti ovde (http://www.crestron.com/). Ja ne bih zaista rekla da smo zaostali. Laundry rooms u zgradama na primer su jedno, a u kucama nesto sasvim drugo... niko zivi nema takve masine za ves vec nesto sasvim drugo... tako isto i za ostalo: jedno su zgrade koje nisu luxury a drugo condo ili kuca...

Struja - ja trosim za uredjaje i frizider i placam od $50 do $70 mesecno (svaka dva meseca). Amerikanci trose struju ali ne za klasicno za grejanje kao sto se to radilo u Srbiji. Postoje drzave sa umerenom klimom gde to mozes sebi da priustis ali uglavnom ne, tako da kad Dreamer trazite sledeci stan, birajte grejanje na gas. Ja ne savetujem everything included in rent, vec samo water and trash. Vise o struji ovde (http://apps1.eere.energy.gov/consumer/your_home/space_heating_cooling/index.cfm/mytopic=12520).

Sto se kreditne istorije tice, ja se tu ne bih opterecivala previse osim sto sve treba da se placa na vreme i da se ne otvaraju bespotrebne kartice. Lucky ce o tome bolje. Mislim da je jedan od vaznijih parametara ratio dozvoljene kreditne linije i iskoriscenja, odnosno koliko su kartice napunjene. Ne postoji odredjena taktika da utices na svoju istoriju, osim kao sto rekoh da se ne zaduzujes van svojih mogucnosti i da placas na vreme. Ja suprotno od izrecenog, smatram da department store karte kao sto su Best Buy i Old Navy dobre za pocetak da se gradi nekakva istorija... ali bez preterivanja jer su njihovi interesi visoki te je dobro placati ceo iznos na kraju meseca, ali nekad ih pusti i da nesto zarade :) i to je dobro... Za auto na primer - first time buyer nikad ne mozes da dobijes dobar interes osim ako ti neko drugi ne potpise....

Dalje za credit history - Lucky ce to opet bolje, ali nista nije permanent. Bilo bi i suludo da jeste, jer sta ako ti neko ukrade identity a tebi to stoji zauvek? Istorija se popravlja ili pogorsava tokom vremena, i ako ne gresim record je za 7 godina tako da i oni koji bankrotiraju je opet grade (kako bi inace Donald Trump poslovao hihihihhii evo mu korporacije opet odose u propas' :) napomena: korporacijsko poslovanje ne utice na credit shareholders, da ne bude zabune). Postoji i nekoliko razlicitih nacina proveravanja - te tako landlords koriste drugacije parametre od onih koje koriste car dealerships...jer su njima najbitnije evictions i racuni...

Eto...samo polako :) i srecno!

kaneolopa
22.02.2009, 00:07
Sve zavisi od slucaja do slucaja... Zana ... sada u ovakvoj krizi prodavci se ponasaju drugacije... tako su ovi nasi prijatelji ... (zelenasi todje) dobili auto za 0% interesa... a to im je prvi auto na kredit i pride imaju kredit za nameshtaj... a ovde su godinu dana... naravno da su unishtili kreditnu istoriju jer su imali 15+ inquiry za mesec dana... tj. neko im je preko 15 puta proveravao kredit... ali su uspeli da izvuku ono sta su hteli

Lucky
22.02.2009, 03:33
Sto se kreditne istorije tiche sve je lepo objashnjeno ovde http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=213

Znaci, svezhi emigranti, samo pratite uputstva odatle i nema da omanete

Nemojte se previse cimati oko credit reporta. Sve placajte na vreme i samo malo strpljenja jer vas potencijalni kreditori gledaju kao "finansijsku novorodjenchad" - da se tako eksplicitno izrazim ;)

wrath:of:the:lich:king
22.02.2009, 14:01
ovde nema onih klima koje imamo mi u Srbiji (dvodelnih)....to je ovde 23 vek. Ovde su ti svi jos sa onim tzv. window unit....mogao si ih videti osamdesetih godina kod nas....nazalost, ovde ti je jos to high tech. Sto se grejanja i hladjenja tice, srbija je 23 vek za ameriku. I kome god to da spomenes, kaze ti "stare su zgrade"....mislim....kakve to ima veze...stare su i kod nas, pa turimo klimu. ETO IDEJE ZA POTENCIJALNI BIZNIS :))

dreamerns
22.02.2009, 19:25
Hej Lucky - hvala ti, taman sam se pitala kako da srocim to za klime :) eto to je pravi opis: split sisteme i wall units retko koji management dozvoljava u zgradi jer izgleda grozno, a i skupo je...U svojoj kuci mozes da radis sto god hoces, i poslednje za sta ces da se odlucis su pomenuti sistemi. O tehnickoj naprednosti ne bih da govorim, o tim detaljima mogu da zamolim moju drugu polovinu posto on programira residental and commercial automation sisteme od kojih neki sistemi kostaju i oko 1 mil... to se da videti ovde (http://www.crestron.com/). Ja ne bih zaista rekla da smo zaostali. Laundry rooms u zgradama na primer su jedno, a u kucama nesto sasvim drugo... niko zivi nema takve masine za ves vec nesto sasvim drugo... tako isto i za ostalo: jedno su zgrade koje nisu luxury a drugo condo ili kuca...


Kao sto sam rekao i za internet, ponovicu i ovde. Ja pricam o normalnim ljudima, ne o onima koji mogu da izdvoje 1 milion $ za klimu. Mislim...tako je i internet ovde najjaci na svetu...izdvojis 1 milion i imas ludilo :-)
Ja ne znam kako je u LA ili na floridi...ali znam kako je u Chicago. Jako je velik procenat upravo tih window unit. Generalno, zivim u jednom od boljih krajeva grada i u zgradi koja bi trebalo da bude luxury. U pravu si da vecina se greje na gas ovde, ali jednostavno kada covek ovde dodje ne moze mnogo da bira....ljudi su svuda stoka, pa tako i ovde gledaju da te izvozaju...pa ko kako ima srece. Landlord je spomenuo da je cuo da provera kosta 35$....mene je kostala 150$...tolika je cena kod mog poslodavca. Ne mozes ti mnogo da biras iz Srbije preko neta.... Ja sam izabrao da budem u preko puta zgradi na gas, ali je to naglo postalo zauzeto i prebacili su nas ovde. Naravno da cu iduci put da biram i bolje i jeftinije i u losijem kraju....ali kada neko dodje ovde i nema nikoga....ne moze mnogo ni da bira. Svi gledamo da ne zavrsimo u nekom geto-u, da ne budem ubijeni na ulici prvi dan....pa samim tim gledamo i da izbegnemo los kraj. Ja sam odabrao kraj koji sam odabrao iz sugestija sa ovog foruma. I jeste dobar kraj, ne trebaju ti kola ni za sta...super je i nocni zivot, blizu je centar....ali to ima i svoju cenu.
Da...mozes ovde uci u radnju i kupiti super ves masinu za 1000$ koju ces ugraditi u svoju kucu (jer velik broj agencija ne dozvoljava da drzis ves masinu u stanu), ali kada neko dodje ovde...nema luxury kucu, nema para da kupi nadrkanu masinu...ima 2 opcije:
1. Da bude u zgradi gde ima laundry sa razdrndanim uzasnim praistorijskim masinama.
2. Da ode u laundry gde ce isto imati takve masine.
Samim tim jesmo zaostali, jer kada neko dodje u srbiju...i iznajmi stan...dobice normalnu ves masinu i dobice normalnu klimu (ako je stan ima...koliko para, toliko muzike, ali za 1150$ mesecno ces da je dobijes).


Struja - ja trosim za uredjaje i frizider i placam od $50 do $70 mesecno (svaka dva meseca). Amerikanci trose struju ali ne za klasicno za grejanje kao sto se to radilo u Srbiji. Postoje drzave sa umerenom klimom gde to mozes sebi da priustis ali uglavnom ne, tako da kad Dreamer trazite sledeci stan, birajte grejanje na gas. Ja ne savetujem everything included in rent, vec samo water and trash. Vise o struji ovde (http://apps1.eere.energy.gov/consumer/your_home/space_heating_cooling/index.cfm/mytopic=12520).


Slazem se....bolje je ziveti u umerenoj klimi...ali neko mora i u Chicago da dodje....jednostavno zato sto mozda ima nekog ovde da ga doceka (rodjaka ili sl) ili ima posao. Ja kada trazim sledeci stan....sve znam kako cu da ga trazim :naughty:. Za pocetak bicu ovde i nedeljama cu da idem i razgledam....neko ko je u Srbiji to ne moze. Ima dve opcije:
1. Naci ce stan odande (jako tesko, ako nemas ko da te pokrije za istoriju).
2. Doci ce ovde kod nekog na smestaj od npr nedelju dana i morace da jurca da nadje prvi stan...bilo kakav, da ne pitaju ga za kreditnu istoriju koju nema.
3. Ima rodjaka ovde, koji je voljan da ga drzi bar mesec dana u gostoprimstvu, dok se on ne snadje.

Ako spadate u kategoriju 3...onda je dobro....procicete povoljnije....

@Xeg
Hoces stan u mom kvartu u Chicago....neces ga dobiti, osim ako ti neko ko ima dobru kreditnu istoriju ne potpise. Hoces da se npr. selis....treba ti kombi (videces, to ovde svi iznajmljuju...zove se U-Haul). Svi iznajmljuju, osim tebe, mene i nama slicnih...zasto? Pa zato sto traze kreditnu...
Naravno, zaboravi na kreditnu ako imas milion dolara...ili zaradjues bar 200.000$ godisnje. Ne treba ti, jer ces onda i nova kola kupiti sa kesom. Tvoj nacin zaradjivanja za kucu je los, jer ima jednu manu....ovde su kuce 250.000$...i to neke onako...normalne...nikakav fancy kraj ili tako nesto. Mozes skupljati pare i sa 50 i vise godina da kupis kucu....a do tada budi potstanar...ako ti tako odgovara, jer ces placati i rentu za stan i odvajati deo koji je potreban za kucu. Ako uzmes kucu na kredit, onda ces placati samo ratu za kucu....ne i dodatno rentu za stan..... Kucu se isplati kupiti, jer je sada rata za kucu kao i renta za stan.

Amerika jeste kao na filmovima....postoje onako napucani burzujski krajevi gde nemozes uci i prosetati ulicom, ako nemas dozvolu za to, ali postoji i sva ona sirotinja koju prikazuju. Postoje i oni rastureni moteli sa ubi boze kupatilom i sl. Sve to postoji, a vecina vas kada dodje ovde je daleko bliza tome, nego onom luksuzu od gore. U gradu Chicago je los internet...ali ako odes u Vinetku...imas 20 mbit-a ludilo...... Da to jeste losije od evrope, jer u nemackoj ne moras ici u selo...nego mozes u sred frankfurta da uzmes 50 mbit-a....za manje pare nego ovde 20.
Vecina ljudi kada se doseli ovde docekace laundryrame sa praistorijskim coin operated ves masinama i susilicama, koje ne mogu pravi pamuk nikada da osuse (npr. dukseve nase)...samo tesku sintetiku. Docekace ih matori i razdrndani plinski sporeti...a ne stainless steel island kitchen. Docekace ih mnogo toga sto je jednostavno toliko matoro....da smo se mi u Srbiji odavno otarasili stvari koje su duplo mladje od toga. To je ono u sta cete se i razocarati....to je Amerika.... E sada....vi se ovde snadjete, pa jednog dana imate sve to....i dobra kola i island kitchen i divnu kucicu sa white fence u predivnom predgradju...to nije nedostizno i to je ona lepota svega ovoga. Ovde mozete zaraditi...a da pri tom ne ubijete nikoga ili ne opljackate nekoga. Ali to je prica za 10 godina i vise....a ne kada tek stignete ovde...

malasestra
22.02.2009, 20:00
Oduvek me zanimalo zašto u stanovima ne dozvoljavaju veš mašine?

xeg
22.02.2009, 20:27
Oduvek me zanimalo zašto u stanovima ne dozvoljavaju veš mašine?

Verujem da je to zbog slabije gradje, onih raznoraznih knaufa, spera i kartona. Retko da postoji masina koja nikada nije zbog kvara ili nepaznje pustila vodu i poplavila kupatilo, kada bi se to kod njih desilo zidovi bi otisli u... u kupus:grin:
Mozda to nije razlog ali meni je nekako logicno.

landlord
22.02.2009, 20:52
eh ajd kad ste se uhvatili tih ves masina, danas nam je kuci bio dan za peglanje.. brda vesa koji se nakupio..
Jedan priajtelj mi je pricao (isao je u srednju skolu jedan razred u USA),
da je dok je tamo bio koristio neki sprej kojim poprskas odjecu i ne moras je peglati.. Jeste culi za to? Koristite li to? ili i dalje peglanje..:)

dreamerns
22.02.2009, 22:45
Da jeste.....zena je jednom pozajmila to na poslovnom putu... Evo sada mi je zena to rekla da ima i nesto sto izbacuje smrad iz odela da se ne mora tako cesto prati. Ja za to pojma nisam imao i da ti nisi sada to upitao, ne bih ni saznao....samo mi nije jasno sto to ranije nismo kupili kada je ona za to znala...

@Xeg
Mislim da si u potpunosti u pravu...ovde su zidovi kao u filmovima, imam osecaj da ako bih malo jace lupio, prosla bi mi ruka do komsije. Evo jos nisam okacio nijednu sliku, nikako da se nadjem sa srdjevicem da uzmem neku spravu od njega, sto skenira gde je daska i gde mozes zakucati ekser. Jaka je izolacija od spolja sto se buke tice, ali zato cujes sve komsije i pogotovo u hodniku kada god bilo ko prolazi...bukvalno imas osecaj da kada neko ulazi kod komsija...da ulazi u tvoj stan....spooky :-)

Lucky
23.02.2009, 01:17
Masinu za ves ovde imaju pojedini stanovi (mi na primer zivimo u takvom), ali se to zadovoljstvo dodatno placa. Zidovi jesu smesni tako da sam ja u jednoj kuci gde smo ziveli napravio rukom rupu u zidu pa posle morao da malterisem:1097:

V777
24.02.2009, 00:53
Tecnost za prskanje odela da se ne bi peglalo, tzv. Wrinkle releaser - smothest away wrinkles and reduces static cling - (jedan od mnogih koji postoje doduse, ali recimo s pristojnom cenom), firme Downy, je flasica od pola litre koja kosta negde oko 4 dollara cini mi se, veoma je prakticna, nema peglanja uopste, samo se nakon susenja stvari okace na vesalicu, poprskaju, isprave malo rukom i gotovo...evo i linka i free cupona...http://www.downyez.com/

Da napomenem ovde i male sundjercice bele boje, koji obicno idu u komadu od 2 ili 3, bilo firme Everyday living (koja je u ovoj oblasti higijene dosta jeftinija od drugih proizvodjaca) ili nama poznatog Mr. Propera iz Srbije (Da se lakse opere i bude jos cistije - Mr. Proper!), naravno njegovo americko ime je Mr. Clean, a evo su i njegovi erasing pads - http://office.pricegrabber.com/cleaning-supplies/m/2240879/ - jedan od dosta vrsta, ali je on i dosta skuplji. Svrha ovih sundjercica (ukoliko ih do sada niste koristili) je u tome da, moze da ocisti apsolutno sve fleke i mrlje po kuci, kako po kupatilu, tako i po zidovima, kuhinji, podu, namestaju, kolima (ja sam imala tu dogodovstinu da mi je u autu preko noci eksplodirala neotvorena limenka coca-cole, naravno od hladnoce, tako da sam imala dosta posla da sve to ocistim kasnije...lol...elem, sa ovim sundjercicem sam ocistila materijal na krovu automobila bez ikakvih problema, nije ostala ni jedna tackica, izvanredno), napomena je da ovaj sundjercic cisti sam od sebe, kako na beloj, tako i na svim drugim vidovima povrsina, bez ikakvog dodavanja deterdzenta ili praska, samo se malo pokvasi vodom, a jedina mana mu je da se trosi (kao sapun)...no dobro, nema veze, kupice se drugi...

Dalje, ukoliko imate sporete gde se ploca sastoji od 4 metalne spirale koje se greju, a ispod njih se nalaze kao male tacnice, onda ste primetili da, tokom upotrebe, te metalne tacnice pocinju da se prljaju, te se i sa ribanjem i ciscenjem i pranjem u masini za sudove, ne mogu dovesti do onog prethodnog sjaja...e pa ima resenja i za to - mogu se kupiti nove, bilo sjajno metalno sive, ili matirano tamno, gotovo crne, a moze da se nadju i u drugim nijansama, cini mi se da je isto Everyday living firma u pitanju, za celih 6 ili 7 dollara! Za te pare, stvarno ne vredi da se previse trudite oko njih...

Ima dosta tako nekih sitnica koje zivot znace, tj. cine zivot mnogo jednostavnijim, pogotovo nama damama, koje volimo da imamo lepu kucu, ali da se ne umaramo previse oko tih sitnica....

Svi ovi proizvodi koje sam pomenula gore, mogu se naci u svakom malo vecem supermarketu.

Sto se tice masina za ves, kako za pranje, tako i za susenje, sto se tice mojih iskustava po Indiani, ovde ih gotovo u svim apartmanima ima, mozda samo ne u nekim bas starim, ali i tamo postoji, pored laundary rooma, i u svakom stanu izvod za vodu i struju (tj. racunalo se na masine, ali nisu ubacene), tako da ako imate vase masine (jedna drugarica je tako imala svoje masine u jednom apartmanskom naselju, samo ih je prikacila kad je dosla) mozete da ih koristite, ali vecina apartmantskih naselja ima obe masine u svakom stanu i to je ukljuceno u cenu rente. Noviji stanovi obavezno imaju masine u stanovima...Da povezem ovde da, postoje tzv. Fabric softner sheets, tj. suve mirisljave maramice, koje se ubacuju u ves masinu kad se ves susi. Njihova svrha je ista kao i omeksivaca pri pranju vesa, kao i Wrinkle releasera, koji sam gore povezala za sve nas koji volimo da peglamo (hahaha), znaci ne samo da dovodi do toga da se ves ne guzva, nego skuplja i staticki elektricitet, kao i mozda neke sitne koncice od drugih stvari koji mogu da se jave pri pranju, ves takodje mirise jos lepse, veoma su prakticne, nisu skupe, a ima ih u mali milion mirisa i kolicina i od veoma mnogo razlicitih proizvodjaca...

Iz mog iskustva, velika vecina apartmanskih naselja, ima gotovo 95% podne povrsine pokrivene tepihom. Ukoliko ulazite u stan u kome je vec pre vas neko stanovao, a niste pusac, mozete osetiti miris ustajalosti i duvanskog dima koji se najvise zadrzava u tepihu upravo. Savet za uklanjanje mirisa i osvezavanje tepiha: pospite sodu bikarbonu na deo tepiha, ostavite nekoliko minuta, usisajte, tako ponovite sa celokupnom povrsinom, verujte, neprijatan miris nestaje bez traga, a i tepih izgleda bolje.

Ukoliko imate mirise od raznih vrsta jela, uzmite takodje sodu bikarbonu kutijicu ili neki drugi oblik, preporucujem firmu Arm & Hammer, stavite je u frizider, i necete imate nikakvih mirisa, a hrana ostaje sveza. Evo linka http://www.armhammer.com/ ...Da kazem i moje licno misljenje da, sve proizvode firme Arm & Hammer koje sam probala, svi do jednog su izuzetni. Cena im je povoljna, u nekim proizvodima vise, u nekima manje, ali licno smatram da su veoma kvalitetni, njihove paste za zube i cat litter (ukoliko imate macke) su ubedljivo najboljeg kvaliteta (po meni), prasak za ves je takodje dobar, razne vrste odor eliminatora su stvarno odlicne...uverite se i sami s gornjeg sajta, tu su i free kuponi...

Klima uredjaji: kako u Texasu, tako i u Indiani ovde, centralizovan klima sistem, koji je veoma funkcionalan: klima nije kao ona nasa u Srbiji, dvodelna, vec se deo - onaj veci - obicno nalazi u dvoristu, dok se glavni deo za grejanje, nalazi u kompleksu americkog plakara u apartmanima (zajedno s kotlom za grejanje vode - bojlerom - i masinama za susenje i pranje, a ako se radi o vecim stanovima, onda su masine u jednom americkom plakaru, a ovi kotlovi u drugom), dok se u kucama obicno nalaze u podrumskim prostorijama. Klima se naziva centralizovanom iz razloga jer se iz jednog centra greju sve prostorije (svaka prostorija ima jedan ili vise malih veoma diskretnih pravougaonih otvora, koji imaju metalna pokretna krilca, - postoji i mala metalna polugica kojom se regulise da li se zeli da klima za taj deo prostora bude skroz otvorena, malo otvorena, pod odredjenim uglom ili pak skroz zatvorena - ovi otvori se obicno nalaze na plafonu, blizu prozora, a mogu da se nadju i na podu, ili na zidovima, ali u delovima blizu poda ili blizu plafona). Naravno u privatnim kucama postoji i mogucnost izbora kontrole klima uredjaja, po volji i zelji vlasnika, te se u vecim kucama obicno klima podesava za svaki sprat posebno (jer je donji sprat obicno uvek hladniji od gornjeg, koji je cesto i pod samim krovom koji greje dodatno). Ovde je dobro pomenuti savet pri trazenju stanova, uvek imajte u vidu da, generalno apartmantska naselja se sastoje od dva sprata, retko tri, te su uvek stanovi u prizemlju hladniji preko leta (citajte i manje se ukljucuje klima, te se manje i trosi struja, ali se zimi vise greje), dok su stanovi na spratu obicno pod krovom te se mnogo vise hlade leti, znaci vise se placa struja....doduse ovo sve zavisi i kakav ste tip (da li volite da vam je toplo ili hladno) kao i u kom delu US zivite...

Preko zime, ukoliko zivite u delu US koji je hladan zimi, ne zaboravite da pustate cesto vrucu vodu da tece kroz slavine, a preporucljivo je da se u toku noci ostavi u slavinama malo voda da kaplje, te da se otvore ormarici ispod sudopere i lavaboa gde vam se nalaze cevke za vodu, da ne bi doslo do smrzavanja vode u cevima, pogotovo u toku noci...jeste da cete mozda placati koij dollar vise vodu, ali ako se voda zaledi u cevima, moze da dodje do pucanja istih, e a onda dodzaba sve...

Eto toliko za sada, puno pozdrava i sve najbolje.

landlord
24.02.2009, 08:57
V777, sta da ti kazem osim super post.. uzivao sam citajuci i dao mi je neke dosta korisne info. Samo tako.. i navracaj nam cesce..

xeg
24.02.2009, 10:13
:bravo:Veko!
Ti bi mogla da otvoris "Veka TV Shop" i ovo gore bi sve vec bilo rasprodato, mene si ubedila za svaki gornji hepek:;D:
Nego gde si ti, sta se radi kako je u Indiani?
:papa:

dreamerns
24.02.2009, 14:52
[COLOR="Navy"]
Sto se tice masina za ves, kako za pranje, tako i za susenje, sto se tice mojih iskustava po Indiani, ovde ih gotovo u svim apartmanima ima, mozda samo ne u nekim bas starim, ali i tamo postoji, pored laundary rooma...


Ovo je mozda tako u Indijani....u Chicago 90% stanova za izdavanje nema ves masinu...i kao sto je lucky pomenuo, oni koji imaju su skuplji. Jako su male sanse da kada neko dodje ce uci u stan sa ves masinom, bar u Chicago....a verujem i u svakom vecem gradu u US.


Iz mog iskustva, velika vecina apartmanskih naselja, ima gotovo 95% podne povrsine pokrivene tepihom. Ukoliko ulazite u stan u kome je vec pre vas neko stanovao, a niste pusac...


Osim ako ne iznajmite stan u zgradi u kojoj je zabranjeno pusenje :-) Ja sam u takvoj...dobar nacin da se ostavi pusenje...


Ovde je dobro pomenuti savet pri trazenju stanova, uvek imajte u vidu da, generalno apartmantska naselja se sastoje od dva sprata, retko tri...


Mozda u Indijani...ovde nema pravila, kao ni u Srbiji. U gradu imas od 2 sprata, pa do 40, a i u predgradjima nisam video bas neko pravilo da su svega 2-3 sprata zgrade...

cinderella_man
24.02.2009, 16:45
Imam jedno pitanje. Za par dana treba da rentiram jedan stan u apartmanskom naselju. Prvo su mi trazili jednu mesecnu rentu kao depozit.
Ponudi nam se zenina koleginica sa posla Amerikanka da nam bude cosigner.
Mi kazemo super, to je stvarno veliki gest i retkost. Proverom njene kreditne istorije rekli su nam da je njen kreditni skor los, bukvalno 0. No posle pregovaranja uspeli smo da dogovorimo skoro 50% manji security depozit.
Moje pitanje je:
Da li los kreditni skor mog cosigner-a moze da se odrazi lose na moje gradjenje kreditne istorije. Da se razumemo moja kreditna istorija i skor je trenutno takodje nikakva jer tek krecem da je gradim kao svaki nov emigrant.

Hvala unapred na odgovorima.

kaneolopa
24.02.2009, 16:57
Kao sto smo vec negde rekli u US jedna svar ne vazi isto za dvoje razlicitih ljudi tako da mozes da se cenkas oko svega zivoga kao sto si video. Milim da ne bi trebalo da njena kreditna istorija da utice na tvoju... jer nemate join account u banci, ali ovo je pravo pitanje za kolegu koji je stampao te izveshtaje :D

dreamerns
24.02.2009, 21:04
Koliko znam...ona je samo cosigner. Generalno govorimo o soft credi check-u koji uradi firma koja izdaje stanove, kako bi ustanovili da li si ljudsko bice ili ne (da li imas dobru kreditnu istoriju). E sada, posto ti jos ne postojis, onda moze neko da bude cosigner...tj. da garantuje za tebe. To znaci da se firma osigurava da ces ti platiti ratu, a ako je ne platis, cosigner je duzan da plati. Zato je i bitno da on bude ljudsko bice, kako bi bio dovoljno kreditno sposoban da u slucaju da si ti kreten...snosi posledice. Meni je tako moja firma bila cosigner za mene. Dakle, koliko je meni poznato, ne bi trebalo da se odnosi ama bas nikako na tvoju kreditnu istoriju....ali najbolje je da Lucky to potvrdi, da budemo 100% sigurni :-)

Lucky
25.02.2009, 06:33
Ne moze njen dosadasnji kreditni skor da utice na tebe, zato sto vi tek sada ulazite u zajednichki duznichki odnos (ili kredit), tako da oni iz apartmanskog naselja moraju nekog da stave posto kako rece dreamerns - ti ne postojis.

Medjutim, sad ako ti ne bi placao na vreme, to bi uticalo loshe i na njen i na tvoj FICO skor. (by the way - sumnjam da je njen bas 0 jer sve ispod 500 je katastrofa) .

Svako tvoje redovno placanje kirije u tom naselju nece uticati nikako na tvoj skor , t.j. to se "podrazumeva".

cinderella_man
25.02.2009, 06:47
Hvala na odgovorima. Pozdrav svima.

stizeljeto
25.02.2009, 21:25
V777 super post. Upravo si opisala vrlo slicne uvjete zivota u stanu u kojem mi zivimo. I mi imamo plinsko grijanje u stanu, pec je u jednom plakaru, nema se potrebe ni otvarati osim da se promjeni filter, mislim svada tri mjeseca. Ostalo se podesava na termostat, ima hladenje, grijanje ili se potpuno iskljucuje. Imamo i vesmasinu i susilicu u drugom plakaru, i to stackable, znaci jedna na drugoj stoje pa je super prakticno i ne zauzima mjesto. Ovaj stan bi kostao oko 30 do 50 dolara manje da nema vesmasine i susilice, ali s malim djetetom nama to nije opcija.

Imali smo srece da je stan u koji smo usli imao super cisti tepih, mi ne pusimo tako da je super sto nismo osjetili nikakav miris na cigarete u stanu. Ja isto muku mucim sa tim tanjuricima ispod ringli i to me jako zivcira. problem je kod mene sto su moji od dva dijela, kolut i tanjuric i nigdje nemogu naci da si kupim nove i promjenim ih u crne.

Isto smo imali srece da su nam dali ovaj stan prakticki po istoj cijeni, cak i manjoj nego sto kosta sada kada cemo produziti dogovor. naime, zbog toga da se iskupe za svoju gresku dali su nam ovaj dvosobni (dve spavace i jedna dnevna) za cijenu jednosobnog jer su nam obecali jednosobni prije nego su vidjeli da nas troje ne mozemo zivjeti u jednosobnom stanu. Postoji limit za broj osoba po spavacoj, to je dva i zato smo morali uzeti dvosobni stan. Kad su nam dodali sto dolara po svakom od tri mjeseca koja smo iznajmili i platili unaprijed, doslo je do iste sume koju cemo morati sad platiti kada budemo placali mjesec po mjesec. Inace sto dolara po mjesecu vise je za short term lease, to je obicno sve manje od sest mjeseci. Unaprijed smo platili jer nismo imali posao, niti credit history. Na taj nacin su se oni osigurali da dobije ono sto im slijedi. U stan nije ukljuceno nista, u neke stanarine su ukljucene neke utilities, kao voda ili slicno. Ovdje u ovom kompleksu se potrosnja vode dijeli prema ukupnoj potrosni svih stanara i onda po broju stanara. Mi za smo za nas troje za prosli mjesec platili 25 dolara. To uz stanarinu placamo leasing agentima od kompleksa, a za struju/plin nam dolazi racun od Colorado Springs Utilities. ( to je bilo plin-40, struja-25). Od ostalih troskova imamo kabelsku/neograniceni internet oko 3o mjesecno (50 prvi put za adm. troskoveprikljucivanja). Isto tako su nam sada kad smo oboje polozili vozacki i imamo Coloradske vozacke smanjili premiju za osiguranje auta. Mi smo platili sest mjeseci unaprijed osnovno i najmanje osiguranje, platili smo odnaprijed jer smo imali popust od 100 dolara, ali su nam sad vratili dio novca kako su obecali jer imamo americke vozacke.

Neznam kako je u metropolama ali ovdje ima malih besplatnih knjizica, npr. Apartment Guide ili For rent koje se mogu naci pred izlazom iz supermarketa, svaki mjesec se mijenjaju specials za stanarine (npr. vecina stanova ovdje daje 200 Look and lease, znaci dodete pogledate stan i ako se vratite i uzmete stan u roku 24 sata oduzmu vam 200 dolara od prve rente. Nekima je special da nemorate placati application i administration fee sto moze biti za application po 35 dolara po osobi (znaci za bracni par 70) dolara i adm. fee koja isto zna biti oko 70 dolara. Neki stanovi koje smo gledali imaju stroza pravila za nas koji smo bez credit history, pa ce vas oderat za ekstra depozite, jedan stan ovdje nam je trazio pet mjeseca unaprijed da platimo. Negdje ako imate malu placu opet ce vas oderat jer ste im nesigurni ili ce postojat pravilo da morate imati placu 2x ili 3x iznosa mjesecne stanarine. Neki traze i poslejdnje dve tri place da to i dokazete, sto je za nas koji smo tek dosli opet karta za ekstra depozit (koji zna biti od 99 do 350 dolara ovisno o velicini stana)

U svakom slucaju oderotina teska kako god okrenes i zato je dobro gledati na razne stranice poput Forrent.com ili REnt.com. Osobno uvijek kazem kad me pitaju gdje sam nasla odredeni kompleks, da sam nasla na Rent.com. Ako potpisete dogovor poslje vam Rent.com posalje debitnu karticu u iznosu od 100 dolara, kojju mozete potorsiti i skoro svim trgovinama. To smo mi iskoristili i dobro nam je doslo.

For rent ima najtocnije cijene i special, ostale web stranice daju netocne informacije, izgleda da se forrent najcesce azurira. Znaci treba ici osobno, objasniti situaciju, dali imate posao ili nemate, ako imate kolka je placa i dali treba dodatno doplatiti, znaci sve natanane istraziti i onda odluciti izmedu opcija. Mi smo gledali ovih dana nekoliko drugih stanova i opet nam se ovo gdje smo sada pokazalo najpovoljnije i odlucli smo produziti lease. Nemojte ici traziti stan kao gubitnici koji traze milostinju. Treba nastupiti iskreno, reci kako ste dosli, koja vam je situacija. I oni su ljudi i na vecini mjesta ce vas razumjeti i pokusati doci do najboljeg rjesenja i za vas i za njih.

dreamerns
25.02.2009, 22:05
Ajde kada smo se vec dohvatili ove teme da napravim kratku digresiju. Ja sam se u Srbiji cesto kretao na relaciji Novi Sad - Senta...a sto se cena stanova tice, znao sam i kako se krecu u BG. U Senti je cena stana bila bar 10x manja nego u Novom Sadu, a o Bg necu ni da pricam :-) Generalno, ovde je ista stvar. NY, Chicago, LA, SF, Boston i sl. su ekstra skupi gradovi. Meni u zivotu ne bi palo na pamet ovde da dodjem da nisam dobio posao. Ja sam hteo u Mineapolis, gde su plate iste ko u Chicago, a za ove pare za koje ovde rentam ovaj krs...tamo mogu da iznajmim najluskuzniji stan u centru grada (provereno). Generalno, stvarno vam je moj savet da zaobilazite velike gradove na pocetku...bas zbog cena stanova. Neko ce reci "A posao..."....isti vam je djavo bilo gde....to je stvar srece. U Chicago ima vise poslova, a ima i 100x vise onih koji se na iste prijave. Doduse, ipak treba otici u neki grad ili predgradje....ne na selo. Takodje, koliko vidim ovde po cenama, osim cene rente, Chicago je ubedljivo najskuplji od pomenutih na forumu i za ostale stvari (struja, gas i sl).....razlika je recimo 20%....bar koliko sam ja ovde uporedio.

landlord
25.02.2009, 22:29
eh kad mso poceli o peglanju deterdzenitima i sl..
ja zelim da pitam nesto vezano za biblioteke... S obzirom da volim jako puno da citam knjige iz oblasti ITa, koje ne nalazim na nasem jeziku, citam ih na engleskom i naravno skidam sa neta. Eh sada mene interesuje, kako ide sa bibliotekama u USA, koliko kosta clanarina, jel mozes doci uzeti knjigu odnijeti je kuci i citati, kakav je izbor tih knjiga i sl.

poz.

kaneolopa
25.02.2009, 22:41
Imash vise javnih biblioteka u chi... dosta je dobar izbor... narocitu u onim vecim.....clanarina je besplatna http://www.chipublib.org/howto/library_card.php
i imas besplatno koriscenje interneta... sada kada smo kod toga vreme mi je da postanem clan... onako sa dva prsta da mi viri clanska iz dzepa :obrva:

stizeljeto
25.02.2009, 23:44
Kod nas je isto besplatna clanarina. Dodes, otvore ti account, dobijes karticu. U nasoj biblioteci mozemo posuditi filmove (doduse starije, mada ako hoces novije ima waiting list, stavis si dvd, cd ili knjigu na hold i kad dodes na red ima prostorija gdje ti stave tvoje knjige i prakticki nikada nemoras sam traziti po biblioteci, vec si sve rezerviras online i pokupis kad ti jave da je slobodno), muzicke cd/e, knjige, audio knjige. Mi obicno tako rezerviramo preko neta pa dodemo po to, na salteru samo damo karticu i za sekundu izlazim van sa knjigama. Otkad sam ovdje puno vise citam. I love it!!! Mi inace za filmove koristimo Netflix za 10 dolara na mjesec. Imaju sve zivo, film dode za jedan dan, pogledamo, vratimo, narucimo drugi i tako tijekom mjeseca mozemo vidjeti oko 10-15 filmova.

landlord
25.02.2009, 23:47
To zvuci stvarno super.. ne mogu da vam opisem kako je frustrirajuce.. nositi laptop u krevet, wc itd..:)

xeg
26.02.2009, 10:41
Ok sto se biblioteke i knjiga tice ali malo mi je neverovatno da cekam film da iznajmim u p2p vremenu... pogotovo sa velikim net brzinama.
Odlazak u bioskop je vec nesto drugo + one velike kokice od $5, $7 i $10 btw nisam imao pojma da mogu biti tako skupe dok mi nije drugar rekao da je toliko platio pre par dana.

landlord
26.02.2009, 11:06
ma to su filmovi u bibliotekama...
u videoteku odes i uzmes neki noviji film i to bez cekanja..

Leona
26.02.2009, 13:09
Ok sto se biblioteke i knjiga tice ali malo mi je neverovatno da cekam film da iznajmim u p2p vremenu... pogotovo sa velikim net brzinama.
Odlazak u bioskop je vec nesto drugo + one velike kokice od $5, $7 i $10 btw nisam imao pojma da mogu biti tako skupe dok mi nije drugar rekao da je toliko platio pre par dana.
eh dobro dosao u realnost:woohoo::grin:
nama jest to previse jer smo navikli placati 1 do 2€ za kokice, ali s njihovim zivotnim standardom i platama dodje kao kod nas taj 1-2€.
Btw kada smo vec kod kokica slucajno sam gledala na TV-u nedavno, covjece kod njih biznis razvijen od toga, imas 1000 vrsta kokica, na 101 nacin, sa ovim i onim pfff:-_-;::grin:

landlord
26.02.2009, 13:14
Pa ne bih se bas slozio sa tobom Leona, jer kad uzmes cijenu kokica, cijenu Coca Cole, cijenu ulaznice.. cijenu parkinga.. izlazak u bioskop za dvije osobe.. dodje kao ovde vecera.. u nekom srednje skupom restoranu..

Mislim, da ni njima to nije bas najpovoljnije, bez obzira na plate..

dreamerns
26.02.2009, 15:14
U pravu ste...nije.
Imaju neverovatne kokice (ja kod mene imam radnju specijalizovanu za kokice :-)) E sada, ja volim njihove slatke kokice (sa karamelom i sl), medjutim ni u jednoj radnji (jewels i sl) jos nisam uspeo da nadjem normalan "plain" kukuruz za kokanje (pogotovo za mikrotalasnu). Svi su u fazonu "dosta putera", "bioskopski sa ultra mega giga putera", "light puter" i sl...da se razumemo, ja sam i u srbiji stavljao puter na kokice, ali ovo je uzas.
Razlog zasto su skupe kokice je zato sto je ovde kukuruz ekstremno skup. Dobro ste culi...ekstremno skup (najpovoljnije ces naci 2 klipa za 1$...ali to jako retko, uglavnom 1$ klip). Generalno, cena hrane ovde nema uopste nikakvu logiku...covek pomisli da nesto cega je amerika prepuna treba biti jeftino, kad ono skroz suprotno. Zato im je recimo indijski orah smesno jeftin (ali je zato normalan orah 3x skuplji od indijskog).
Sto se filmova tice, ja iznajmljujem blue-ray...i to je negde 5.5$ po filmu na 5 dana. Znam...skupo je, ali moze se priustiti, verujte mi. Takodje, imam HBO, a i dobar stari torrent i ovde vlada. Ja se nisam hteo baviti time kada sam stigao, ali onda su me kolege sa posla ubedile da su jako male sanse da uopste skrenem bilo kome paznju sa tim. Generalno, vise vas provajderi u srbiji zezaju za to, nego u US. No...ipak je ilegalno, pa ko voli...

Lucky
26.02.2009, 16:00
Ako hoces obicne kokice bez putera i dodataka kupi popcorn "old fashion style"
ima ga u Wallmartu npr. Ja samo te i jedem.

V777
26.02.2009, 23:21
Evo da ja kazem neku rec:

Biblioteke: izvanredno su opremljene, kao male svemirske stanice i to kako one u velikim gradovima, tako i one u malim gradovima. Svaki grad ima svoju biblioteku, i clanarina je besplatna, kartica je na 2 godine, ali se clanarina odredjuje po mestu boravka. Znaci, kad dodjete, ne mozete odmah da se uclanjujete u biblioteku besplatno, vec morate da dobijete barem jedan racun, tj. pismo, posiljku, na adresu gde stanujete, a da se nalazi u gradu u kome ste zeleli da postanete clan. Cesto se desava da su biblioteke medjusobno u poslovnoj saradnji, tako da dozvoljavaju clanovima da koriste usluge druge biblioteke. Ukoliko vi zelite veoma mnogo da budete clan neke sasvim desete biblioteke, tu uslugu placate oko 100 dollara. Biblioteke imaju izvanredne aktivnosti, koje mozete da vidite u reklamnim prospektima, vecina aktivnosti je besplatna. Sada aktuelna je izrada obrazaca vezanih za poreze: biblioteka nudi, pored svih obrazaca koji su vam neophodni, takodje i strucnu pomoc oko popunjavanja istih (tj. strucni timovi koriste prostor biblioteke), ukoliko vam obrasci nisu previse komplikovani, nemate prevelike prihode, ili ste stariji gradjani... Naravno ovako je u Indiani, verovatno je isto ili slicno i u drugim Statovima.

Filomovi: naravno, rapid share, btjunkie, etc, pa sve preko utorrenta i onda enjoy. Ukoliko necete dl, onda mozete da posetite i sajt moviefather.com gde imate free online movies...kokice, svaki malo veci supermarket ih ima mali milion, kako one za u mikortalasnu (s buterom, bez butera etc...), tako i one nase domace u kesi, ako zelite da ih bas vi puckate u masini ili u serpi etc....postoji cak i varijanta kupovine kokica u malom aluminijumskom tiganjcetu, pa da se vi igrate i puckate ... imate ako zelite i organske i ove obicne, i one sto su vec ispuckane i one sto nisu...ma ima svacega...

Bioskopi: jesu skupi, ali vredi otici, bar s vremena na vreme, jer su, opet ponavljam, kako oni u velikim gradovima, tako i oni u malim gradovima, apsolutno izvanredno opremljeni, projekcije se daju non-stop, znaci samo kad pozelite da odete do bioskopa, a vi lepo online i nadjete projekciju i najblizi bioskop i za tren oka ste tamo...jedna ideja: ukoliko necete previse para da trosite, a hocete u bioskop, informisite se kada se daju predpremijere, karte se mogu naci dosta jeftinije (ja sam tako gledala najnovijeg Indianu Jonsa, u sred bela dana, predpremijera, nije ni bilo velike guzve, karte mnogo jeftinije, a takva vrsta filmova, stvarno se najbolje dozivi na velikom platnu...) Evo sad citam sta Landlord kaze za sve sto treba da se opremimo pre nego podjemo u bioskop (Coca-cola, kokice, parking, ulaznica..)..ufffff..pa to jedino da se ponese sve od kuce (zato i trazimo gde mozemo da nadjemo omiljene kokice, lol), Coca cola isto od kuce, a ima li tamo kod tebe negde free parking, kod mene ovde je free, parkiras gde hoces, samo se ulaznica placa...

Stizeljeto: ja nemam plin (nazalost!!!) u stanu, vec sve ide na struju (koju zimi placam triput skuplje nego leti, ali sta da se radi), mozda nam zato ni sporeti nisu isti...vidi ti te tvoje tacnice, ukoliko ih nisi do sad nigde nasla, a ti lepo skini jednu tacnicu, pa odi do nekog veceg supermarketa ili Wallmarta, te ih lepo pitaj, ako oni nemaju, sigurno znaju gde mozes da ih nadjes, jer ako su ove moje tacnice 4 komada nepunih 6,7 dollara, ni te tvoje ne mogu da dodju vise od 10 sigurna sam, maximum. A jesu crne mnogo bolje, i elegantnije, meni ove sjajne namestene, svaka tackica se vidi..Ako se u tvom kraju koristi plin dosta, sigurno negde prodaju te tacnice u blizini...


Stanovi: jeste Stizeljeto, i kod mene je isto limit, 2 osobe u jednosobnom max, 4 u dvosobnom max etc...a kad se ugovor za rentanje sklapa na veci vremenski period (ja sam uzela na 13 meseci), cena je manja; depozit ide po principu od slucaja do slucaja, krece se recimo 50 dollara (mislim da je to minimum, kad se odradi credit provera), pa se krece do visine rente (sve se to nalazi u ugovoru kad se sklapa, a kad se traze stanovi obavezno se sve to ispita, jer je od apartmanskog naselja do naselja drugacije...) Naravno knjizice tipa Aparment guide, koje postoje za svaki state, su izvanredne, (napomena: cene u njima su na bazi ugovora od minimum godine dana, trebalo bi da se to i napomene u knjizici, ali opet mozda moze i da se ide od slucaja do slucaja, treba pokusati), meni su licno isto puno pomogle, jer se updatuju svakog meseca, kao sto kaze Stizeljeto, i u njima imate sve sto treba da znate o naselju koje vas zanima...za vise informacija, telefon u ruke, spisak pitanja ispred vas i zovete...tu ce da vam se kaze odmah i sta je sve ukljuceno u rentu i sta nije, i gde su masine za susenje i pranje, i koliko kosta da imate kucnog ljubimca etc... Kad sam ja dosla da rentam stan ovde, posto mi je bilo hitno, a nisam imala credit history, proveravani su naravno svi papiri, zatim je zvata osoba gde sam pre stanovala (da bi se videlo da sam placala rentu na vreme), kopirani su paystubs s posla, nekoliko posledljih, (inace se trazilo da se ima 3 puta veca gross plata, znaci bruto, nego sto je cena stana koji se renta)...Meni je u moju rentu ukljuceno samo djubre, sve ostalo odvojeno se placa (doduse naselje nam je ogromno, preko 500 stanova, tako da smo kao mali grad, imamo svoje sportske terene - otvorene i zatvorene (kosarka, tenis, racketball) bazen, teretanu, saunu, solarijum etc...to je sve ukljuceno u rentu)...voda ide na vodometar, pa koliko potrosis, Comcast net je super, samo przi, eh da sad se setih Dreamers sto je pomenuo za depozit za struju - ja sam sa Duke energy sklopila prvi ugovor kad sam krenula rentanje ovog stana, tako da, iz razloga sto nisam ranije s njima saradjivala, imala sam depozit od 140 dollara da platim, zajedno s prvim racunom za struju. Nakon isplate tog racuna dobila sam dokument od Duke energy kojim se obavezuju da mi taj novac vrate (uradice se kompenzacija depozita i utrosene struje za taj mesec) u roku od 8-9 meseci (ne secam se tacno) od momenta kad sam krenula sa njima da saradjujem (zele da se uvere da cu redovno da placam racune), ili ukoliko bih promenila adresu stanovanja, trebala bih da ih obavestim mesec dana unapred, te da mi izvrse prebijanje dotadasnjeg duga i depozita...

Cell phones: ja sam imala tu srecu da sam jos u Houstonu, preko ljudi kod kojih sam stanovala, gde je cela familija koristila T-mobile (koji se inace u Texasu veoma mnogo koristi), da preko njih, odmah po dolasku, sklopim ugovor na 2 godine (tzv. plan, kao kod nas postpaid) s T-mobile, gde se mnogo lakse dise, jer sam se prikljucila na njihov plan i imala mogucnost da kupim telefon koji sam htela po veoma jeftinoj ceni - svi ti popusti i mail in rebate se ne dobija ako se ide na Pre paid varijantu, vec se placa puna cena telefona. Ja sam moj cell kupila za nekih 100 - 150 dollara, kad se odbiju svi popusti, a normalno je kostao izmedju 400 - 450 dollara. Napomena: uvek kad imate neki mail in rebate, obavezno ga popunite u roku (obicno je oko mesec dana) i vratite. Vecina amera ga jednostavno zaboravi i ne popuni, a kad prodje vreme, onda ne moze da se salje (doduse ne znam sada u ovoj ekonoskoj situaciji kako je, ali je ranije bilo tako). Pokrivenost T-mobile je po meni izvanredna, gde god sam ga koristila, sve je radilo bez problema, (email, sms, web, brojevi, messangeri, etc..) Mreza pokrivenosti im se neprestano siri, customer service je apsolutno izvanredan...kad sam trebala da se selim za Indianu, posto sam bila na tudjem planu, jednim telefonskim pozivom resila sam sve...i odvojila se od plana svojih prijatelja, postavljena sam na sopstveni plan, presla sam na paperless varijantu (samo jedan racun treba da stigne na adresu u papirnoj varijani, svi ostali automatski stizu na sms, email, i ekoloski je takodje, zasadice drvo u vase ime, a i imate online pristup vasem racunu preko m-tmobile.com, gde mozete da platite racun, kao i da menjate svoj plan kako god i kad god vam se svidi).

Stizeljeto: kako sam te razumela vi ste uzeli minimum pokrivenost za auto? Ali sta mislite da opet to malo pogledate, te da uzmete ipak full pokrivenost, nece mnogo vise da vas kosta, ali cete biti mnogo mirniji, veruj mi, pogotovo ako ste, kao i ja ovde, non stop u kolima...a popust mozete da dobijate stalno za po nesto, ja sam dobila npr. popust kad sam prvi put sklopila ugovor s Progressive, pa sam onda imala kao neko umanjenje sto sam im javila promenu postal adrese... ( s kojom auto kucom ste vi?) Da ne zaboravimo da napomenemo i renters insurance, pogotovo kad se zivi u apartmanima, zlu ne trebalo, ne kosta mnogo, ali dobro dodje...imate ga u kucama koje se bave auto osiguranjem too, ja imam npr. Progressive i placam ga mesecno oko 23 dollara, naravno sami birate na koji iznos osiguravate stvari, te na osnovu toga i placate rate, ugovor za renters insurance se zakljucuje na godinu dana, dok za auto ide na svakih 6 meseci. Isto Progressive preporucujem od sveg srca, imaju izvanredan customer service, vi ih samo cimnete preko chata online, oni vas odmah zovu...i sve vam objasne oko svih vrsta osiguranja sve sto vam nije jasno...cak mi je jedna njihova gospodja objasnjavala u praksi kako je i sta se desavalo s renters insurance na njenom primeru, kada su joj obili stan dok je bila sluzbeno odsutna....

Evo prekidam ovde, nastavicu sutra sa jos nekom idejom, moram da idem, puno pozdrava...

Sloba_Kg
27.02.2009, 00:11
V777, hvala na ovim informacijama, sve je obuhvaceno, ako se setis jos necega ti pisi.
Mislim da bi mogao neko da kaze koliko kostaju teretane po usa i koje koristite?
Ja znam one vece koje postoje i naravno YMCA.
Koje je vase misljenje...?

landlord
27.02.2009, 08:20
Ja samo da se zahvalim V7777 na postu.. kao i obicno genijalan je..

Leona
27.02.2009, 11:34
Pa ne bih se bas slozio sa tobom Leona, jer kad uzmes cijenu kokica, cijenu Coca Cole, cijenu ulaznice.. cijenu parkinga.. izlazak u bioskop za dvije osobe.. dodje kao ovde vecera.. u nekom srednje skupom restoranu..

Mislim, da ni njima to nije bas najpovoljnije, bez obzira na plate..

pa dobro, gledajuci tako, imas pravo :)

V777 i ja se zahvaljujem na svim iscrpnim informacijama :)

btw imala sam priliku probati americke popcorn sa puterom iz mikrovalne i nisu mi se svidjele bas.
Skroz drugaciji okus nego nase, ali valjda je tako u svemu

dreamerns
27.02.2009, 16:00
V777, hvala na ovim informacijama, sve je obuhvaceno, ako se setis jos necega ti pisi.
Mislim da bi mogao neko da kaze koliko kostaju teretane po usa i koje koristite?
Ja znam one vece koje postoje i naravno YMCA.
Koje je vase misljenje...?

Ja imam dzabe u zgradi teretanu....a ne koristim nijednu :-)

Zana
28.03.2009, 05:59
U pravu ste...nije.
Sto se filmova tice, ja iznajmljujem blue-ray...i to je negde 5.5$ po filmu na 5 dana. Znam...skupo je, ali moze se priustiti, verujte mi. Takodje, imam HBO, a i dobar stari torrent i ovde vlada. Ja se nisam hteo baviti time kada sam stigao, ali onda su me kolege sa posla ubedile da su jako male sanse da uopste skrenem bilo kome paznju sa tim. Generalno, vise vas provajderi u srbiji zezaju za to, nego u US. No...ipak je ilegalno, pa ko voli...

Evo link (http://tech.yahoo.com/news/ap/20090327/ap_on_hi_te/tec_at_t_internet_piracy), pa sad stvarno ko voli nek izvoli.

Marky
28.03.2009, 23:25
Za dobitak kreditne kartice (nisam siguran da li je netko to vec spomenuo) AMEX-om se moze napraviti card transfer, odnosno karticu od kuce zamjenit za USA karticu. Oni provjere da li ste prije bili redovni platisa kuci i izdaju vam karticu. Stvar provjereno funkcionira jer su meni HR AMEX blue karticu zamjenili za USA karticu koja je jos i prvu godinu bila s 0% kamata.:obrva:

xeg
29.03.2009, 00:37
Da, AMEX se moze prebacivati iz zemlje u zemlju, interesovao sam se pre u Intesi ali sam odustao od toga. Ko ima AMEX neka obavezno na osnovu toga vadi novu u States.