PDA

View Full Version : Placanje na intervjuu kreditnom karticom (i ostalo cime Landu upropastismo temu!)


landlord
04.03.2009, 00:14
Poz,

interesuje me moze li se u ambasadi platiti karticom, posto sam vidio da ste svi imali problema sa dollarima, koji su bili kao neispravni. Lakse bi mi bilo da platim onda karticom, nego da nosim tolike pare sa sobom.. i da rizikujem oce li neka biti losa..

Hvala.

kaneolopa
04.03.2009, 00:18
Za takve stvari najbolje ti je da nazoves ambasadu... oni stvarno ljudi izadju svakome u susret i sve lepo objasne, barem su meni tako (ja sam ih za svaku sitnicu koja mi je pala na pamet a ovde nisam nasla cimala)

landlord
04.03.2009, 00:20
ma ja rkeo da ne dosadjujem ljudima.. pa reko ako ovde neko zna..

kaneolopa
04.03.2009, 00:24
ma ja rkeo da ne dosadjujem ljudima.. pa reko ako ovde neko zna..

To im posao da daju takav info... koga ces ako neces nih... a imaju onaj pravi americki customer service :bravo:... gde mozda dugo cekas na vezi da dodjes do konkretnog coveka ali uvek sa ljubaznoscu razrese svaku dilemu i odgovore na svako pitanje

Zana
04.03.2009, 00:27
Pa ja bih rekla da bi bilo logicno da moze.... u BG primaju uplate karticom za PIN brojeve za intervju, uvek ja placam odavde tako da znam da imaju masinu za kartice... e sad da li to vazi i za intervju ne bih znala reci... imalo bi logike ako je kartica povezana sa deviznim racunom a opet s druge strane u BG za turisticku vizu mora da se uplati novac u banci...

p.s. ja zovem veceras da zakazem intervju, bas cu da ih pitam...

Zana
04.03.2009, 00:30
Schedules of fees are posted in all Consular offices and should be consulted, as fees are subject to change without notice. Fees must be paid by or on behalf of each intending immigrant, regardless of age, and are non-refundable. They may be paid in U.S. dollars or dinar equivalents at the current Embassy exchange rate, which is adjusted periodically. Payment must be made in cash or by major credit card at the Embassy at the time an application is accepted.


Ovo je na BG, under Visa fees - pogledaj sta kazu za SA.

p.s. mozes i tamo http://sarajevo.usembassy.gov/iv_fees_medical.html
Nego, oni to zaboravili da promene cene ili je visa $375?

landlord
04.03.2009, 00:41
ej hvala puno Zana, evo i odgovora na moje pitanje.. i u Srbiji i u Bosni mozete platiti kreditnom karticom..

Amerikanac2009
04.03.2009, 06:57
E draga Zana, kamo lepe srece - bilo mozda nekada 375$ sada je 775$.... :no:Skuplje od avio karte.Ali sta da se radi , to jeadministracija koju moramo postovati.

Zana
04.03.2009, 07:29
A sta ja znam... ja sam platila $80 :) :) :)... tako pise sad na sajtu BiH ambasade pa samo pitam jel to neka greska posto znam da svi pominju daleko vecu sumu... verovatno nisu davno radili update...

Gringo
04.03.2009, 08:55
Ja sam prije nekoliko dana zvao ambasadu u Sarajevu pa sam izmedju ostalog pitao i moze li se platiti u KMarkama. Gospodj(ic)a rece da moze!

Amerikanac2009
04.03.2009, 08:57
Donekle i hajde da razumem i tu novu cifru 775$ ali moja beba ima 8 meseci i cak i za nju moram da platim isti iznos!!! Kakav li ce intervju sa njom da rade...da mi je znati?

steficacvek
04.03.2009, 09:07
Tacnije, cijena vize je i dalje oko $335 cini mi se, ostalo su neki sucharges ... Al koga briga kad moras platiti $775 ...
A bas mi je glupo sto se za bebu placa puni iznos. Kapitalizam u mahu ...

Dida
04.03.2009, 12:34
Provjerite koji je kurs u ambasadi..
Mi smo pare promijenili u banci, i ponijeli $ na intervju.. i ispalo je ok, zato što je kurs bio bolji. Na žalost, ne sjećam se više kolika je razlika bila..ali na cifru od 2x775, se svakako osjeti :)

Leona
04.03.2009, 12:39
A covjek bi rekao da su azurni u ambasadi a oni drze cijenu koja nije istinita:ohman:
vize jesu skupe stvarno, preskupe za nase uslove, ali eto sta cemo

kaneolopa
05.03.2009, 14:44
A covjek bi rekao da su azurni u ambasadi a oni drze cijenu koja nije istinita:ohman:
vize jesu skupe stvarno, preskupe za nase uslove, ali eto sta cemo

Vrednos zelene karte shvatish tek kada dodjes ovde, tako da koliko god trazili za viziranje pasosa tu nema kukanja :D

xeg
05.03.2009, 19:03
... koliko god trazili za viziranje pasosa tu nema kukanja :D

Potpuno se slazem s tobom, zar je moguce da neko misli da je $775 mnogo za USA imigrantsku vizu!?
Naravno da to nisu male pare ali ljudi... pa to je zelena karta:==D:
A znate li vi da je otpust srpskog drzavljanstva 300 evrica? E to je za mene nenormalno, pa za sta se to placa?

Zana
05.03.2009, 19:25
Otpust iz drzavljanstva:

"Konzularna taksa iznosi 710 dolara i plaća se putem "Money Order"-a ili Cashier's check koji glasi na Generalni konzulat Republike Srbije u Čikagu. Taksa je nepovratna."

Upis deteta:

"Konzularna taksa iznosi 140 dolara i plaća se u gotovom ili putem "Money Order"-a ili Cashier's check koji glasi na Generalni konzulat republike Srbije u Čikagu. Taksa je nepovratna."

To sad pise na sajtu naseg konzulata - e sad da vi recem: mora da je neko pretio da ce da ih zapali sa sve zgradom u kojoj su smesteni jer sam ja pre nesto manje od godinu dana gledala ovaj otpust zbog nekog government posla gde bi bilo odricanje od dvojnog drzavljanstva uslov, i na ovom istom sajtu je pisalo $1800 za otpust a prijava deteta u drzavljene $850! E, tada sam se ja razvikala i obecala i sebi i celoj familiji da mi dete nece biti drzavljanin Srbije dok se ja pitam, a kad napuni 14 nek radi sta god hoce... stvarno sam bila poludela na te cene...Mislim, svi mi treba da placamo njhova segacenja po Americi (i izdavanje za dzabe pasosa i ostalog kriminalcima tipa onog ljubi ga majka bajnog kosarkasa) a oni ne mogu da se udostoje da otvore jedan office na West Coast... Ne mora u LA, moze i SF ili whatever... a ne da moram da placam kartu ko zna koliko da licno predam za pasos u Chicago jer su oni odlucili da svi koji zive u CA treba tamo da idu... ma bre! Necu da se nerviram vise oko idiota.... ko ih i spomenu hihihihi U odnosu na njih - americke fees su med i mleko - drzavljanstvo certificate vadis jednom i to je to, koga boli uvo da li je starije od 6 meseci ili ne...isto i vencani list ili izvod o rodjenju.... ako izgubis dokumenta onda ima fee, a ovako nista. A u Srbiji, ako ne izvadih 100 izvoda o drzavljanstvu evo gde sam... ko da se nesto promeni za tih par meseci, valjda ce da pise da su mi drugi majka i otac, sacuvaj me Boze i sakloni...

Nego - u pravu je Kaneolopa, treba da cujete koliko su neki ljudi ovde spremni da plate za sansu da dobiju zelenu... sav novac koji se potrosi je nista u odnosu na benefits koje se dobijaju... to je bar moje misljenje...e sad svaki slucaj je prica za sebe.

Amerikanac2009
05.03.2009, 19:40
Zana apsolutno si upravu za nasu dokumentaciju!!! Ja sam bukvalno 40-ak dana jurio dokumentaciju za intervju u ambasadi! Toliko su me izvozali od kancelarije do kancelarije da covek totalno skrene. Najzesce je bilo dobijanje sudskog uverenja: Prvo smo morali u bgd u palatu pravde po uverenje iz okruznog suda pa onda u opstinu prebivalista po konacno uverenje. Dosli mi ispred palate pravde a ispred 300 ljudi. pomislimo necemo zavrsiti do mraka...a to uverenje iz palate je validno samo do sutradan u podne. Napolju siba sneg - ne misli da stane... Kad mi da udjemo u palatu - kaze nam policajac ne mozete jer je dojava o postavljenoj bombi u palati. morate da sacekate. Mi kao idioti stojimo ispred, a unutra policajci se zezaju, puse, a kafe kuvarice palate pravde im donose kafu. I to se sve dogadja unutra ya vreme dojave o bombi. Izlazi potom jedna starija gospodja iz zgrade, kaze bilo sudjenje pri kraju pa nisu hteli da evakuisu sudnicu. drugi covek: ma kakva bomba te dojave se dogadjaju na svakih 10-ak dana....
Nisam znao za te cifre koje su odredjene prema nasim drzavljanima od strane nasih konzulata. Onda su Ameri bas jeftini...:obrva:

landlord
05.03.2009, 22:25
Ma ok slazem se ja da nije puno za jednu takvu stvar.. 750 dollara.. ali sad kad nam je svaki zelembac bitan jebi ga puno ti je..

a citam iskustvo jednog para.. oni su iz Australije, i imali su neku radnu vizu u USA kad su dobili prvu kovertu.. i kao da se ne smaraju sa garantnim, oni ce da skupe kintu.. i za godinu dana su ustedjeli PO 16.000 $. E na to sam ostao.. ono kao ona azdaja.. jebo te.. gdje ja zivim...

Amerikanac2009
05.03.2009, 22:50
Ajd na Balkanu skupi te pare! Jedino da orobis neku banku, ako uopste i imaju toliko para u kasi...

Sloba_Kg
05.03.2009, 23:31
Ajd na Balkanu skupi te pare! Jedino da orobis neku banku, ako uopste i imaju toliko para u kasi...

s tim da bi orobio banku moras da radis u njoj i da je onda orobis i kulturno izneses lovu i sakrijes pare u Sumaricama (Kragujevac) tj.zakopas na 5 razlicitih mesta i odes prijavis se u policiju i onda im postavljas zagonetke da bi nasli lovu
Misliiim...
Znaci ni tad...

Za one koji ne znaju ovo se stvarno desilo, lik orobio banku da bi dokazao zeni i tasti da nije sonja, e sad dal su nasli sve pare to ne znam.
Znam jedino da je letos spomen park prekopan ko nikad haha

landlord
05.03.2009, 23:42
http://www.svensual.com/wikas/

http://dv2008.jenelle.net/DV2008%20Blog/DV2008%20Blog.html

http://www.howtogetagreencard.info/

Evo tri bloga koja opisuju kako su ljudi prosli put od dobijanja prvog pisma do green carda

Leona
06.03.2009, 00:51
Ma slazem se da u poredjenju sa svim beneficijama koje dobijamo, te pare su nista, ali ovdje gdje se zivi jako tesko, narocito u ovim teskim sada vremenima te pare jesu puno, narocito kada se i ostalo skupi izadje tu negdje oko 1200-1300$ za jednu osobu, sto i nije puno.
Mene bi u slucaju kada bih dobila jedino brinulo da na dan intervjua ne dam dzabe 775$ za vizu (sto mislim da sviju brine) jer ja pare koji oni traze da se na racunu imaju nemam! ja jos uvijek studiram svakako:grin:
stvarno, umijece bi bilo imati onolike pare.
A aos isto ne bih imala, sto znaci pitanje je dal bih ja dobila vizu:smrc:

kaneolopa
06.03.2009, 01:12
@Leona
Nista nema da se brines nece oni tebi dati da ti platis a ne dobijes vizu :D

landlord
06.03.2009, 08:13
@Leona
Nista nema da se brines nece oni tebi dati da ti platis a ne dobijes vizu :D

Ne bih se bas slozio sa tobom.. ima i ovakvih slucajeva..

poz

steficacvek
06.03.2009, 08:33
Hajde reci nesto vise o tim slucajevima koje si nasao molim te. Bas me zanima zbog cega nekog na kraju i odbiju? Koji su razlozi i slucajevi?

Gringo
06.03.2009, 08:58
Izvinjavam se sto upadam u ovu pricu sa zakasnjenjem ali zelio bih da podijelim jedan detalj u vezi s otpustom iz drzavljanstva BiH: dakle, ova taksa (bar je tako bilo prije par godina) je nesto preko 2000KM (oko 1000 EUR)!!!

Zana
06.03.2009, 09:57
Za one koji ne znaju ovo se stvarno desilo, lik orobio banku da bi dokazao zeni i tasti da nije sonja, e sad dal su nasli sve pare to ne znam.
Znam jedino da je letos spomen park prekopan ko nikad haha

A jel dokazao i da nije sonja kad su ga pustili na uslovnu, i opet uhapsili kad je premaskiran pokusao da orobi menjacnicu posle par dana....:grin::grin: O Boze, koji lik... btw, nasli su novce po razno raznim krovovima, grobovima etc...ali ih je stvarno navoz'o...njega bi trebalo kao u Catch me if you can da unajme da im razradi security taktiku... hihihihihihi

p.s. ode mas' u propas' sa ovom temom, ispremestacu postove za vikend, sorry Land! :nene:

Leona
06.03.2009, 10:23
Ne bih se bas slozio sa tobom.. ima i ovakvih slucajeva..

poz

eto ovoga se ja bojim:smrc:
zbog cega bi nekome odbili da daju vizu? koliko ja znam odbija se osudjenicima, teroristima, ljudima koji su zavrsili IV stepen vanredno.
Jel ima slucajeva da su odbili nekoga zbog nedostatka aos-a, koji mi je btw velika glupost, jer emigriramo ne idemo u posjetu nekome,
ili zbog male kolicine novce na racunu?

bas me interesuje

kaneolopa
06.03.2009, 14:51
@ Land
Mislim da do sada nikome nisu dali da plati pa da odbili vizu... a svi znamo pod kojim uslovima se ne dobija viza. Ako nema 4 razlreda srednje skole, ako si osudjivan, ako imas AIDS, ako si terorista i ako si drzavljanin zemalja koje se ne primaju. Mislim da cak to negde pise na uslovima.
@ Leona
Nazovi ambasadu i vidi shta ti njima tacno trebas da dostavis, oni ti ne mogu reci donesi potvrdu o keshu ili donesi AOS, ali ako imas tako nesto pride ... onda je to dobra stvar. Njih interesuje samo to da neces pasti na teret drzave,na koji nacin ces to odraditi... oni manje vise don't care. Sto se tice sredstava na racunu... svakome je drugacije... neki su ostavili 2-4 hiljade neki 10-15 hiljada eura... sve zavisi. Ako imas neku imovinu na sebe ni to nije lose.
E sada ja ne mogu da se setim ali ljudi uzmite i pogledajte sta tacno pise na spisku u drugom pismu sta treba da se dostavi, ali nesto sam sigurna da ne pise da morada to biti AOS ili kesh.

dreamerns
06.03.2009, 15:12
Koliko ja znam ti placas razgovor+vizu....ne mogu ti naplatiti vizu, ako ti je ne daju. E sada, koliko se ja secam cela ta transakcija ide pred kraj...kada si vec dostavio sve papire i kada trebas da razgovaras sa konzulom. Manje-vise ti je tu vec stvar sigurna, on je to vec sve pogledao...taj razgovor je ljudi cista formalnost. Ako nesto ne valja i ako postoje sanse da ne dobijes vizu, sluzbenik ce ti to odmah reci....pre svog tog placanja. Svi smo mi nesto nabavili kada smo isli tamo (neko novce, neko posao, neko garanciju)...ali to ne znaci da te ne bi priimili i ako to sve nemas.
Sto se novaca tice, slazem se da je 1000$ mnogo za balkan, ali sama karta za USA je veca od toga. Generalno, kada se covek zaposli, sve te troskove moze ovde da nadoknadi za 1-2 meseca.

landlord
06.03.2009, 15:30
tri stvari su u igri:
1) AoS ili
2) Bank Statment ili
3) Obezbjedjen posao

Takodjer se moze koristiti potvrda o posjedovanju nekretnine.

steficacvek
06.03.2009, 15:59
Nigdje u papirima ne pise da trebaju te stvari, i u ambasadi su rekli da nije neophodno. To je samo zakljucak na osnovu iskustava ljudi koji su prosli.
A sto se tice cijene vize, na svim papirima pise da je non-refundable, znaci da i time ostavljaju mogucnost da ako ne dobijes vizu, moras platiti svakako ...
Nadam se da su dreamer i kanelopa upravu :grin:

Leona
06.03.2009, 16:11
Da, koliko sam i ja upratila placa se pred sami razgovor sa konzulom znaci tih 775$, dodjes sutra po vizu i to je to (correct me if I'm wrong)

Al eto, ako dobijem kovertu u maju, onda cu da kontam sta i kako.
Nekretnina nemam sa 20 godina vala:grin: para jos manje:grin:
ja sve u sali kontam ako bi me odbili to bi bilo zbog godina:grin: lol

kaneolopa
06.03.2009, 16:56
Da, koliko sam i ja upratila placa se pred sami razgovor sa konzulom znaci tih 775$, dodjes sutra po vizu i to je to (correct me if I'm wrong)

Al eto, ako dobijem kovertu u maju, onda cu da kontam sta i kako.
Nekretnina nemam sa 20 godina vala:grin: para jos manje:grin:
ja sve u sali kontam ako bi me odbili to bi bilo zbog godina:grin: lol

Pa ti sa 20 godina mozes da vodis svoju mamu i tatu sa sobom :D. Bilo je slucajeva da sa 19 god. dobiju zelenu kartu i vode roditelje... znaci dok ne napunis 21. mogu i tvoji da idu sa tobom :D a onda je to njihova briga da se oni staraju o finansijama

Dida
06.03.2009, 16:58
Nama su prvo naplatili cijenu za 1 osobu - to jest mog muža koji je bio principal, prije razgovora sa konzulicom, kao da ne plaćamo za oboje ako on ne prođe... e, kada je on prošao to sve, onda su meni rekli da platim i da pristupim intervjuu.
Nisu tražili nikakve potvrde o nekretninama, nisu nas pitali za sredstva (iako smo mi spremili izvod sa banke), ništa slično.

steficacvek
06.03.2009, 17:05
Pozdrav Dida! Drago mi je da cujem da vam nisu trazili novac, jer ja razmisljam da li da nosim tu potvrdu. Pegla mi je jer novac nije na banci, a i nije sad neki iznos koji ce da mi garantovano rjesi sve probleme. Jeste li imali AoS ili pozivno pismo?

Zana
06.03.2009, 19:32
eto ovoga se ja bojim:smrc:
zbog cega bi nekome odbili da daju vizu? koliko ja znam odbija se osudjenicima, teroristima, ljudima koji su zavrsili IV stepen vanredno.
Jel ima slucajeva da su odbili nekoga zbog nedostatka aos-a, koji mi je btw velika glupost, jer emigriramo ne idemo u posjetu nekome,
ili zbog male kolicine novce na racunu?

bas me interesuje

Ajmo opet - IV STEPEN VANREDNO ZAVRSEN SE PRIZNAJE I NIJE OSNOV ZA ODBIJANJE APLIKACIJE ukoliko je zavrsen PRE PODNOSENJA APLIKACIJE. Njih nije briga da li je zavrsen vanredno ili redovno ali ih je briga ako je osnov za apliciranje srednja skola (ne postoji radno iskustvo) a nije sve zavrseno pre apliciranja. Znaci, i sve drugo sto je netacno - kao sto je na primer stavi se da ste married a niste se vencali pre aplikacije nego par dana kasnije (i obrnuto) sluzi kao osnov za odbijanje. Sama cinjenica da je nesto zavrseno "vanredno" ne moze da bude osnov za odbijanje, po tom rezonovanju u Americi ne bi bilo akreditovano online skolovanje... Uostalom, lepo se kaze 12-godisnje skolovanje ILI dve godine radnog iskustva na poziciji na kojoj je bilo potrebno zavrsiti trening (sto je iznad V levela na njihov listi, sto opet moze da se nadje na sajtu njihovog Department of Labor)....

Druga stvar koja treba da se objasni nasim zatupljenim izdavacima potvrda o zaposlenju je: njih ne interesuje da li je neko bio u po nasim definicijama stalnom radnom odnosu, ili preko zadruge, ili po ugovoru o delu ili sije mi ga Djura.... oni samo treba da izdaju potvrdu da STE OBAVLJALI ODREDJENE POSLOVE U PERIODU OD-DO... znaci, da imate praksu u necemu. Moju potvrdu iz televizije kad su videli kad se nisu uslogirali: moj pametni direktor pravnik je ispisao dve strane nabrajajuci srpske clanove i periode u kojima sam ja bila zaposlena - ono bezobrazno namestanje tipa prijavljivanje na tri meseca pa 3 dana placeni odmor pa dva neradna dana, pa ajmo Jovo nanovo... e dzabe ja njemu tupih - upisi covece koliko godina sam radila na televiziji mani pravni odnos i datume... ali ne vredi...ovi u ambasadi se posteno ismejali citajuci potvrdu... Sacuvaj me Boze. Znaci - ako ste radili u na primer trgovini, pa i neprijavljeni - nek napisu potvrdu da ste radili, nece nikome dlaka sa glave da fali... nece da ih amerikanci prijavljuju poreskoj upravi sto vam nisu placali doprinose jer u ovim drzavama je to vasa/nasa obaveza - tako da ih iskreno boli uvo...

xeg
06.03.2009, 21:07
Ja mislim Zana da su to promenili pre neku godinu, izvuceni aplikant ne sme da ima vanredno zavrsenu srednju ako nema visu ili fakultet posle toga, novembra 2007. je Miodrag odbijen zbog vanredne srednje, evo linka (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=792&highlight=vanredno#post792) a user tanik (http://www.zelenalutrija.com/forum/member.php?u=334) sa kojim sam bio zajedno na lekarskom mi je rekao da je ove godine njegov drug odbijen iz istog razloga a mislim da je najsigurnije pozvati ambasadu ako nekoga to muci.

Zana
06.03.2009, 21:45
Nemaju nikakav razlog da to promene - kod njih "vanredno skolovanje" i te kako postoji, ono sto ovde ne postoji to su raznorazne kuvarske srednje skole i slicno. E to moze da bude razlog za odbijanje jer program zavrsen ne zadovoljava requirements za 12-godisnje skolovanje, nacin na koji je skolovanje zavrseno ne moze da bude razlog Americi koja praktikuje home schooling, online classes i ne znam sta jos. Ako sam u nesto sigurna, u to jesam.... Ja ne znam zasto su cijeg druga odbili - ali samo zbog cinjenice da je skola zavrsena vanredno sigurno nisu. E sad ako je pre toga bio neki nama svojsten automehanicarski ili bravarski zanat, pa nesto zavrseno naknadno po radnickim univerzitetima i slicno - e to Amerika ne priznaje kao High School. Eto to je jedino sto mi pada na pamet da moze da bude razlog, a vanredno zavrsavanje kao nacin polaganja ispita i dobijanje diplome nije sigurno razlog.

Dida
06.03.2009, 22:09
Jeste li imali AoS ili pozivno pismo?

Imali smo AoS, za koji je "kao usput" pitala: Da li možda imate AoS? Nije se po tonu dalo naslutiti da je to nešto super bitno. Takav je bio naš dojam.

Ne znam kakvi su po drugim ambasadama, al su ovi u Sarajevu stvarno super. BH forumaši samo bez brige :grin:

Leona
07.03.2009, 00:18
Pa ti sa 20 godina mozes da vodis svoju mamu i tatu sa sobom :D. Bilo je slucajeva da sa 19 god. dobiju zelenu kartu i vode roditelje... znaci dok ne napunis 21. mogu i tvoji da idu sa tobom :D a onda je to njihova briga da se oni staraju o finansijama
mislim da se to gleda prema datumu kada dobijes vizu, a ako bih ja bila izvucena ove godine znaci iduce godine bih napunila 21 (pretpostavljam da bi intervju bio iduce) i onda oni ne bi mogli sa mnom.
Nesto slicno mi je srdjevic rekao kada sam se tek registrovala.
A oni nisu bas nesto ludi za odlaskom sada u ovim godinama, narocito mama:-_-;:
ali hajde vidjet cu u maju nadam se, sta mi je raditi.
Ako ne, bice jos godina ako Bog da:grin:
tjesi me koliko toliko da njih ne zanima previse aos i izvod sa racuna:suure:

wrath:of:the:lich:king
07.03.2009, 12:14
Leona tebe jos nisu izvukli?
A ti si vec i otisla maltene :)

wingreen
07.03.2009, 13:04
Vezano za cetvri stepen odnosno vanredno zavrsen cetvrti stepen...
Nazalost ja imam vanredno zavrsen cetvri stepen a posle toga imam zavrsenu visu skolu pa fakultet takodje zavrsen. Koliko sam shvatila po Miodragovom postu on je imao upisan ali ne i zavrsen fakultet. Mislim da je taj cetvrti stepen minimum koji traze od skole, pa pretpostavljam ako imas samo to da onda mozda moze da bude problem ali ako imas zavrseno preko toga tj fakultet onda ne bi trebalo. Ja sam zvala ambasadu oko toga i oni su mi rekli da nije problem jer imam fakultet. E sad....videcemo kako cu ja proci pa cu vam reci, ako uopste i dodju do mog broja.:smrc: Mogu vam samo reci da je taj vanredni cetvrti stepen jedino oko cega bas brinem i lepo je to ako te sluzbenik u startu upozori pa bar da ne bacam pare...

Leona
07.03.2009, 13:43
Leona tebe jos nisu izvukli?
A ti si vec i otisla maltene :)
hahaha:grin: imam dobar filing:woohoo:
a ako i ne bude ove bit ce aBd iducih godina nadam se, prikupljam info do tada:suure:

dreamerns
07.03.2009, 18:21
Vezano za cetvri stepen odnosno vanredno zavrsen cetvrti stepen...
Nazalost ja imam vanredno zavrsen cetvri stepen a posle toga imam zavrsenu visu skolu pa fakultet takodje zavrsen. Koliko sam shvatila po Miodragovom postu on je imao upisan ali ne i zavrsen fakultet. Mislim da je taj cetvrti stepen minimum koji traze od skole, pa pretpostavljam ako imas samo to da onda mozda moze da bude problem ali ako imas zavrseno preko toga tj fakultet onda ne bi trebalo. Ja sam zvala ambasadu oko toga i oni su mi rekli da nije problem jer imam fakultet. E sad....videcemo kako cu ja proci pa cu vam reci, ako uopste i dodju do mog broja.:smrc: Mogu vam samo reci da je taj vanredni cetvrti stepen jedino oko cega bas brinem i lepo je to ako te sluzbenik u startu upozori pa bar da ne bacam pare...

Oni ti gledaju samo zadnju diplomu, za sve ostalo ih bas briga....ako ti je zadnja diploma fakultet....ne interesuje ih koja skola.

kaneolopa
07.03.2009, 18:34
Nemaju nikakav razlog da to promene - kod njih "vanredno skolovanje" i te kako postoji, ono sto ovde ne postoji to su raznorazne kuvarske srednje skole i slicno. E to moze da bude razlog za odbijanje jer program zavrsen ne zadovoljava requirements za 12-godisnje skolovanje, nacin na koji je skolovanje zavrseno ne moze da bude razlog Americi koja praktikuje home schooling, online classes i ne znam sta jos. Ako sam u nesto sigurna, u to jesam.... Ja ne znam zasto su cijeg druga odbili - ali samo zbog cinjenice da je skola zavrsena vanredno sigurno nisu. E sad ako je pre toga bio neki nama svojsten automehanicarski ili bravarski zanat, pa nesto zavrseno naknadno po radnickim univerzitetima i slicno - e to Amerika ne priznaje kao High School. Eto to je jedino sto mi pada na pamet da moze da bude razlog, a vanredno zavrsavanje kao nacin polaganja ispita i dobijanje diplome nije sigurno razlog.
Kako ne postoji srednja kuvarska, kada je moj muz to zavrsio...cetvorogodisnju (ima i trogodisnja) :-) Imas cak i visu, a od pre par godina i fakultet u Novom Sadu.
Kada smo imali intervju, ja nisam jos imala faks zavrsen....tako da sve sto sam imala je srednja tekstilna, smer dizajner odece...i nikakvih problema nije bilo, iako po svim njihovim bazama takav profil uopste ne treba u drzavi, jer je u suficitu.
To postoji u britanskom skolovanju i zove se proffesional high school, ali po americkom ne postoji...medjutim, ne verujem da oni gledaju americki nacin obrazovanja na tlu srbije.

Zana
07.03.2009, 22:03
Pa ja sad ne bih da se raspravljam oko neceg SBBBKBB ali ja stojala ispred sluzbenika ambasade kad je mom suprugu objasnjavao situaciju oko cetvrtog stepena jer se to desilo u njegovom slucaju a nije imao fakultet... tumacenje oko "srednje" limarske, automehanicarske, i ostalog je moje slobodno tumacenje (ne mora da znaci da sam u pravu).... e sad Zoran kaze da bi i u tom slucaju ako se zavrsi cetvrti stepen vanredno trebalo da priznaju jer je on pre neko sto je uopste mogao da upise taj cetvrti stepen morao da polozi sve ono sto je bilo obavezno pre toga, znaci diferencijalne ispite - i sve to pise na svedocanstvima (srpska, geografija, istorija...) - ja se za ozbljno spremam da zatrazim tumacenje istog od njih (iz Kentakija).... znaci covek pogledao u svedocanstva i rekao sledece: "Da ste diplomirali pre nego sto ste aplicirali za lutriju ne bi bio problem, ali ste diplomirali 3 meseca nakon toga i mi to ne mozemo da uzmemo u obzir". Onda su gledali iskustvo u poslednjih 5 godina i problem je bio sto jeste radio za istu kompaniju ali na razlicitim pozicijama (eto kako promotion moze da bude problem u odredjenim situacijama) pa ni to nisu mogli da uzmu o obzir jer ni na jednoj od tih pozicija nije proveo duze od dve godine. Onda su nas ostavili 15 minuta da cekamo na salteru i kad se sluzbenik (nas covek) vratio rekao je da ce priznati njegovo iskustvo kada je radio kao elektricar odmah posle srednje skole, 8 godina ranije ali je odnos prekinuo u okviru tih zadnjih 5 godina koje oni racunaju. Moja dokumenta nisu gledali. Spakovali ih u kovertu i nista me nisu ni pitali. Na mestu za zanimanje nisu mi upisali da sam prirodno-matematicki saradnik za sta sam zavrsila srednju skolu, niti novinar - upisali su da sam "athlete". Eto to se nama desilo. Nama je isto pisalo nesto na kraju pisma od njih da nam treba odredjeni novac ili garancija ili slicno, mi to nista nismo imali. Sad, meni je nekoliko puta receno da su se procedure promenile od tada kada sam ja bila ali ja to zaista ne vidim - niti je AoS obavezan niti odbijaju ako nemate novca. Bar ja nisam cula. JEDINO sto su promenili od 90-tih kada je program poceo je da ne daju zelenu kartu ilegalcima sto u pocetku jesu - ja licno znam dva para koji su tako sredili ilegalni status u Los Angelesu. Svi su se bili vratili u BG da odrade dokumentaciju i nikom nisu zabranili da se vrati nazad. Imali su drzavljanstvo u vreme kad sam se ja doselila ali su na polaganju za drzavljanstvo morali da plate novcanu kaznu za vreme kada su ilegalno boravili ovde - koliko se secam to je bilo negde oko $2000. Eto to i da vise ne traze prevod na engleski je jedino sto ja vidim da se promenilo u medjuvremenu - sve ostalo je damn isto cak i lekarske ordinacije gde se rade pregledi, vakcinacija, intervjui...

Zana
07.03.2009, 22:12
Kako ne postoji srednja kuvarska, kada je moj muz to zavrsio...cetvorogodisnju (ima i trogodisnja) :-) Imas cak i visu, a od pre par godina i fakultet u Novom Sadu.
Kada smo imali intervju, ja nisam jos imala faks zavrsen....tako da sve sto sam imala je srednja tekstilna, smer dizajner odece...i nikakvih problema nije bilo, iako po svim njihovim bazama takav profil uopste ne treba u drzavi, jer je u suficitu.
To postoji u britanskom skolovanju i zove se proffesional high school, ali po americkom ne postoji...medjutim, ne verujem da oni gledaju americki nacin obrazovanja na tlu srbije.

Eugrlnla je zavrsila cetvrti stepen kuvarske u Novom Sadu, dobila je Zelenu kartu bez problema tako da ona moze da podeli svoje iskustvo o tome ako ce to uopste da vredi jer je u to vreme proces isao preko ambasade u Budimpesti :) ne znam da li se uopste i seca detalja, pitacu je kad se vrati iz Dominikane - ja sam pricala o trecem stepenu, moja bratanica zavrsava treci stepen i o tome sto ona uci za tri godine ovde daju certificate. Druga je stvar Academy of Culinary Arts koju imamo ovde i koju moja bratanica planira da dace Bog upise jednog dana i to je zaista umetnost :) tako nesto verujem da priznaju bez problema, znaci visu i fakultet koji pominjes... again, to je samo moje razmisljanje - nisam pokretna enciklopedija :)

wrath:of:the:lich:king
07.03.2009, 22:33
Na mestu za zanimanje nisu mi upisali da sam prirodno-matematicki saradnik za sta sam zavrsila srednju skolu, niti novinar - upisali su da sam "athlete".

HAHA, meni occupation pise student/children under 16 :grin:

kaneolopa
07.03.2009, 23:47
ja sam pricala o trecem stepenu, moja bratanica zavrsava treci stepen i o tome sto ona uci za tri godine ovde daju certificate. Druga je stvar Academy of Culinary Arts koju imamo ovde i koju moja bratanica planira da dace Bog upise jednog dana i to je zaista umetnost :) tako nesto verujem da priznaju bez problema, znaci visu i fakultet koji pominjes... again, to je samo moje razmisljanje - nisam pokretna enciklopedija :)

Onda smo se pogresno sporazumeli ... ja sam pricala o 4 stepenu... :grin:
Cula za slucajeve koji su odbijeni jer su imali 3 stepen pa visu posle toga upisanu... koji nisu zavrsili.
Da onda na kraju saberemo i oduzmemo... bilo koja 4 godishnja skola koja je regularno zavrsena se priznaje, a sa vanrednim skolovanjima dokle god je zavrzeno 4 god sve je ok.

Zana
07.03.2009, 23:54
Ajd' sad tura pica za celo drustvo :1081::1081::1081: i duplo za drustvo u uglu hihihihhii

Amerikanac2009
08.03.2009, 00:11
Ajd da i ja upadnem sa dva pitanja. Zavrsio srednju cetvorogodisnju poljoprivrednu. posle toga neozbiljno krenuo da se bavim novinarstvom, pa preraslo u ozbiljno - vec 12-ta godina. U medjuvremenu radio neke projekte za OEBS i dobijem stipendiju za fakultet od njih. To prekinem 2006. jer sam otisao u USA da izvestavam sa neke konvencije za B-92 i radio S iz Bgd-a. Imam potvrdu o polozenim ispitima pa cu im nositi na uvid. e sada imam mozda problem. Vojsku nisam sluzio - odlagao zbog posla. Kada god je trebalo da odem uvek mi se ispreci neka nova kombinacija na poslovnom planu pa sam odlagao. Posto sam ekstremno mrsav nekako sam dobio odlaganje vojske do 2010. god. i pise mi "privremeno nesposoban za sluzenje vojnog roka". S obzirom da mi treba potvrda za intervju dali su mi uvojnom odseku potvrdu da nisam bio u na sluzenju vojnog roka pa navedu razlog "privremeno nesposoban" ali ne pise iz kog razloga... Da li cu imati problem zbog takvog vida dokumenta?:wtf:

Zana
08.03.2009, 00:29
A zar nije limit za sluzenje do 27-me? Ili sam ja to pomesala sa USA uslovom za registraciju? Ja preracunah da si ti po godinama iskustva well above that...Pa ja cujem sav nas podmladak sluzio civilno po raznim bolnicama, starackim domovima etc? Sto to ne uradi? c,c,c,c :nene: Mislim da SrEdjevic nije sluzio i koliko vidim godinama je tu :) nemam po'ma sad da li tu potvrdu traze zbog balkanskih ratova da vide da nije bio neki crime ili zbog neceg drugog... ili da vide da ne bezis u USA da bi izbegao neke zakonske posledice zbog vojske... e pa kod vas muskih je bas to komplikovano :nene:

kaneolopa
08.03.2009, 00:31
Nazoves ambasadu i pitas to za potvrde... a mislim da ti ne bi bilo na odmet da poneses potvrde o radnom odnosu. to shto imas potvrdu o polozenim ispitima to njih nista ne interesuje... ne ides ti brate u turisticku posetu ... vec emigriras u US

Amerikanac2009
08.03.2009, 00:48
Ma ja radim za coveka koji mi je dao Affidavit. Uzeo sam i potvrdu da sam u stalnom radnom odnosu. On ima firmu kod nas a biznis u Americi. Tamo smo se i upoznali i kada mi je isticala viza tada mi ponudio posao i evo vec dve godine sam u njegovoj firmi u stalnom radnom odnosu. znam, kriv sam sto nisam to regulisao i civilnim putem, al sta da se radi - kazem, uvek mi se desavala neka fina poslovna kombinacija, pa faks, pa odlazak u USA.. tako da sam to odlagao. Jeste, Zana, limit je jos uvek 27.god. zivota, ali izgleda da ce od 2010.god. biti ukinuto redovno sluzenje vojnog roka kao u drugim zemljama u nasem okruzenju... Dakle, mislite da je najbolje da pozovem ambasadu?

kaneolopa
08.03.2009, 00:56
Vidi prvo ako mozes ikako da skines tu vojsku sa vrata ... za civilnu neko treba da te "trebuje" pa to onda moze da olaksa i samo sluzenje. Koliko se ja secam bilo je nekih slucajeva koji su sluzili vojsku i povremeno isli u inostranstvo :obrva:

dejancic
08.03.2009, 01:40
Koliko se ja secam bilo je nekih slucajeva koji su sluzili vojsku i povremeno isli u inostranstvo :obrva:

Ja cuo za jedan, a i taj mi je bio vise nego dovoljan da mi pokvari dan
http://petarj.blogspot.com/2009/01/sluio-vojsku-u-savetu-evrope.html:wtf:
Sve je bilo kako treba, ustajanje, kafica, novine, a onda :udri:
A doticni, da ga ne imenujem, mi je jos jaci: ''Sećam se da je Milikić služio NEKI vojni rok'':bravo:
Nego, kad smo vec kod toga, jel neko planirao da osniva neku zelenolutrijasku delegaciju, da se uclanim pa da onda kao covek odem da se prijavim za vojsku:grin:

tanik
08.03.2009, 13:59
Imam proverenu informaciju da vanredno zavrsenu cetvorogodisnju srednju skolu ne priznaju kao ekvivalent njihovih 12 razreda sto je uslov za GC (mog drugara odbili iz tog raloga) a to sa visom vredi probati ali nista ne garantuje jer su meni vratili fakultetsku diplomu i konzulu odneli samo srednjoskolsku.

Sloba_Kg
08.03.2009, 16:29
S obzirom da mi treba potvrda za intervju dali su mi uvojnom odseku potvrdu da nisam bio u na sluzenju vojnog roka pa navedu razlog "privremeno nesposoban" ali ne pise iz kog razloga... Da li cu imati problem zbog takvog vida dokumenta?:wtf:

SIGURNO neces imati nikakvih problema zig odlozene vojske.
Potvrda ti na intervjuu ne treba (ja je nisam imao) Kad budes prelazio granicu ponesi tu potvrdu za slucaj da te nasi panduri zaustave.

Sloba_Kg
08.03.2009, 16:31
A zar nije limit za sluzenje do 27-me?

Nisi nista pomesala, jeste limit do 27-me, kome odloze ili za koga donesu odluku da iz bilo kog razloga nije sluzio vojsku do tada (magisterijum, doktorati...) ili pak ko izbegava nekako vojnu obavezu, LIMIT JE 35-a godina.

Sloba_Kg
08.03.2009, 16:34
Dakle, mislite da je najbolje da pozovem ambasadu?

Ja mislim da je najbolje da se ti opustis, da imas potvrdu kod sebe, a ako je ne traze, da je ne das.
Veci je problem nasa granica ali necemo sad o tome...
Ti si regularno ulazio i izlazio i niko ti rec nije rekao u vezi vojske.
Znaci ako im pokazes to "nesposoban" ne znam kako ce uticati na njih jer ce doktorka napisati da je sve u redu s tobom (ili je vec napisala) pa da ne misle da nesto muljas s vojskom.

landlord
08.03.2009, 18:48
Uh, to kod vas jos uvijek jako ozbiljno sa vojskom, carinom i sl. Mislim da prave neke guzve oko izlaska iz zemlje bez odsluzenog vojnog oka?
Kod nas je to dosta opusteno, a moguce da je razlog to sto je ukinuto sluzenje vojnog roka.

E sad, ja koliko sam primjetio do sada.. nikome u Srbiji nisu trazili potvrdu iz vojske. Tako da to ponesi, ali je nemoj pokazivati osim ako ti ne zatraze.
Tu potvrdu iz vojske traze samo kod nas u BiH.

Ona rasprava oko srednje skole, ja mogu da dodam istu informaciju kao i Tanik, covjek koji je zavrsio vanredno srednju skolu, bez dodatnog faksa, je bio odbijen.
Ako ste zavrsili vanredno srednju skolu, onda faks, moj prijedlog je da nosite samo diplomu faksa..

poz

wingreen
08.03.2009, 20:09
Ako ste zavrsili vanredno srednju skolu, onda faks, moj prijedlog je da nosite samo diplomu faksa..


Nadam se samo da me u tom slucaju nece vratiti po diplomu srednje skole:grin:

landlord
08.03.2009, 20:48
ma kao i za sve ostalo ti je ponesi ali je ne pokazuj..

xeg
09.03.2009, 09:55
Wingreen opusti se sto se srednje tice, niko te nece za srednju ni pitati u tvom slucaju. Moja draga je nosila samo diplome vise i faxa i to originale nisu ni pogledali jer su u onim velikim fasciklama vec smo predali samo obicne kopije.
Znaci, ti nemas potrebe da nosis nista iz srednje jer imas 2 nivoa obrazovanja preko.

Zana
09.03.2009, 10:23
Imam proverenu informaciju da vanredno zavrsenu cetvorogodisnju srednju skolu ne priznaju kao ekvivalent njihovih 12 razreda sto je uslov za GC (mog drugara odbili iz tog raloga) a to sa visom vredi probati ali nista ne garantuje jer su meni vratili fakultetsku diplomu i konzulu odneli samo srednjoskolsku.

U redu kad je pouzdana informacija...ali kad je vec pouzdana, ajde onda lepo kazi KOJI smer je zavrsen u prve tri godine, a KOJI smer za zavrsnu godinu, KOLIKO godina pauze je bilo izmedju, u kojoj SKOLSKOJ USTANOVI (ustanovama) i u kom gradu? Ja znam da je to mozda neravnopravno, ali hemijski tehnicar treci stepen ne moze da se poredi sa bravar treci stepen, niti pravno-birotehnicki treci stepen sa metalostrugar treci stepen....bilo to nama pravo ili ne.... i to ne moze da bude ekvivalent...i jos vise sto moze da nam se ne svidja, ali nece oni da stave u isti nivo skolsku ustanovu iz BG ili NS sa skolom iz Smederevske Palanke, kao sto i fakultete ne stavljaju na isti level... u svedocanstvu za cetvrti stepen hemijske kod mog kuma i za cetvrti stepen audio video tehnicar kod mog supruga su izlistani svi diferencijalni predmeti koje sam i ja imala kao matematicko programerski saradnik (geografija, istorija, knjizevnost, strani jezik etc), diploma se ne razlikuje od regularne diplome (svedocanstvo se razlikuje utoliko sto ima vise predmeta navedenih), regularno pise skolska godina i nigde ne pise da je zavrseno vanredno... i mom suprugu su u ambasadi rekli da nije problem, samo da je zavrseno pre aplikacije. Ajd' sad ti daj detalje please...

dreamerns
09.03.2009, 16:34
cek cek....kakav sada treci stepen? treci stepen se ne priznaje svakako, ali mislim da su cetvrti stepeni svi po standardu...barem do 1979 godista, posle su krenuli da brljaju. Ja sam u kuvarskoj najmanje imao kuvarstvo, cak sam i informatiku imao 2 godine (a gimnazija u to doba godinu dana). Generalno, posto je to srednja ekonomska imao sam i tonu ekonomije i sl. Hocu da kazem, da ne vidim zasto bilo koji cetvrti stepen ne bi primili i zasto bi uopste pravili razliku? Moja zena je imala cetvrti stepen modelara odece (oni su za razliku od nas kuvara imali matematiku 2 godine, mi smo cetiri...ali ona je novija generacija kada su to malo poremetili...ranije je sve bilo standard)...i nikakvih problema nismo imali. E sada, vanredno zavrsen cetvrti stepen oni iz nekog razloga, ocigledno ne priznaju. Ko god ima zavrsen cetvrti stepen (redovno), bilo koje skole trebalo bi po njihovim uslovima da nema problema....za vanredne mislim da bi neko trebalo da okrene ambasadu i vidi... Isto tako mislim da ti se gleda zadnja diploma, meni su samo fakultetsku diplomu gledali, srednja ih apsolutno nije interesovala.

Zana
09.03.2009, 19:37
Ma mislila sam nije isto kad se zavrsi hemijska treci stepen pa vanredno hemijska cetvrti stepen u poredjenju sa metalostrugar treci stepen pa ne znam sta cetvrti stepen... sad sam okrenula KCC kazu da je to u nadleznosti svake od ambasada da odluci da li su prilozene diplome ekvivalentne americkoj dvanaestogodisnjoj srednjoj skoli... tako da eto. Ja sam im lepo objasnila, oni kazu da svaka ambasada poznaje sistem skolovanja u tim drzavama i da je odluka ostavljena njima da li ce u pojedinacnim slucajevima da priznaju diplomu ili ne. Na kraju me je pitala da li znam da oni imaju pravo da odbiju aplikaciju i ako sva dokumenta izgledaju uredno a na osnovu odgovora datih na intervjuu. Ja sam joj rekla da znam... prosla sam ta cudesa...Eto, pa koga interesuje, neka zove dalje...

dreamerns
09.03.2009, 20:14
Hehehe....toliko o tome....konzul ti je car i bog :-)

kaneolopa
09.03.2009, 23:03
Hehehe....toliko o tome....konzul ti je car i bog :-)

Zar si sumnjao u to? ;)

zex
18.03.2009, 15:46
Da moze karticom ja platio danas 18.3.2009 u beogradu Sa Master Cardom banca intesa. bez problema.