PDA

View Full Version : Limit za prenos novca


cinderella_man
07.05.2008, 08:21
Evo jedna informacija.Mozda pomogne nekom.

Pozdrav!


U inostranstvo sa 10.000 evra

Od 1. juna 2008. godine, zahvaljujući izmeni odluke koja reguliše lične i fizičke prenose sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva u Srbiju, a koju će doneti Narodna banka Srbije, povećaće se na 10.000 evra iznos koji naši građani, rezidenti, mogu slobodno da iznesu u inostranstvo. I nerezidenti će isti iznos moći da unesu u Srbiju bez obaveze prijavljivanja carinskom organu. Sada taj limit iznosi 5.000 evra ili protivvrednost različitih valuta uključujući i dinare.
Povećanjem pomenutog iznosa na 10.000 evra, Narodna banka Srbije će svoj propis uskladiti s Predlogom zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, kojim je predviđen isti iznos koji pojedinci mogu slobodno prenositi u inostranstvo, odnosno iz inostranstva. Reč je o matičnom zakonu za ovu oblast, čiji je Predlog upućen u Skupštinu Republike Srbije na usvajanje, pa će usklađivanje regulative unutar zemlje olakšati i njegovu buduću primenu.
Uz to, povećanjem navedenog iznosa izvršiće se i usaglašavanje s Direktivom 1889/2005 od 26. oktobra 2005. godine Evropskog parlamenta i Saveta EU, koja reguliše unošenje i iznošenje gotovine iz Evropske unije. To će nesumnjivo u velikoj meri liberalizovati unošenje u zemlju i iznošenje iz zemlje gotovine do potpunog ukidanja ovog ograničenja, a pojednostaviće se i procedura na granici.

asmiki
07.05.2008, 19:14
dobra tema :)

ako je verovati sajtu Ministarstva finansija, Uprava Carina ovaj limit se odnosi na turisticko putovanje, dok je za iseljenje i ranije bilo dozvoljeno 15000 evra po osobi, ne znam da li su i taj limit povecali


ISELJENJE
- rezident-fizičko lice može pri iseljnju iz Republike iznositi efektivni strani novac do iznosa 15.000 EVRA, odnosno protivvrednost u drugoj valuti, na osnovu dokaza o iseljenju.


Izvor: Ministarstvo finansija (http://www.fcs.yu/srpski/putovanja/novac.htm)


Ima jos nesto za sta mi nismo znali pre ulaska u USA vezano za novac, a kostalo nas je poprilicno zivaca tokom prekookeanskog puta.

Jelena i ja smo poneli oko $18000 kesha i posto smo se informisali preko gornjeg linka da nasa carina ne pravi problem za taj iznos prilikom iseljenja, nismo se brinuli u startu.

Medjutim, za USA carinu se popunjava jedan obrazac (obicno taj obrazac dobijete u avionu, kako ne biste gubili vreme kad dodjete na aerodrom) koji se popunjava jedan za celu porodicu. U njemu pise ako porodica unosi preko 10000$ zajedno, mora da se prijavi na tom obrascu i da se popuni dodatni obrazac na carini. Takodje je pisalo ako ne prijavite iznos veci od navedenog ili ako niste u mogucnosti da izbrojite koliko novca nosite a na carini se ispostavi da imate vise od navedenog, mozete biti krivicno gonjeni.

Kako smo mi imali vise od $10000, razmisljali smo da li da prijavimo ili ne. To smo razmisljali iz razloga zato sto se plasili da nas ne oporezuju nesto ako prijavimo, a sa druge strane ako ne prijavimo da nemamo problema sa zakonom odmah pri ulasku. Odlucili smo da prijavimo sve pare sto nosimo.

Odmah na salteru gde smo predali te obrasce za carinu, pitao sam sluzbenicu oko ovoga i ona mi je rekla da samo odem na drugi salter da popunim obrazac, a da se ne brinemo nista, da je u principu dozvoljeno da uneses novca koliko god hoces. Tu nam je laknulo, popunili smo taj dodatni obrazac, gde smo samo napisali iznos i prosli dalje.

Zakljucak: jedino ogranicenje je (za sada) 15000 evra po osobi koju propisuje nasa carina i slobodno prijavite ceo iznos USA carini

V777
09.05.2008, 17:25
Sto se tice tog obrasca u avionu, i meni su ga dali da popunim, i to su imali nekoliko vrsta, u zavisnosti s kojom vizom ulazis u USA...meni su dali samo jedan, te posto sam pitala za vise pitanja, ukljucujuci i to vezano za novac, u avionu su mi rekli da nema potrebe nista da prijavljujem, jer kao imigrant mozes da unosis novac koliko hoces (svesni su oni da ces ti to u USA da potrosis!), plus ima pitanje, kao, koliko ti vrede stvari u koferima, te koliko ti vrede otprilike stvari koje nosis sa sobom...ali to vise vazi za druge vrste viza, cini mi se najvise za turisticke vize (tu se dobijaju i dodatni papirici da se popune), dok ja koliko se secam, nista nisam popunjavala u tim poljima...kad sam dosla na aerodrom, kartoncic je uzet i niko nije pravio nikakvo pitanje...sve je proslo bez problema...Ja licno sam nosila neznatan iznos kesa, sve ostalo je bilo na kartici Grcke banke Pirea (otvorena kartica u Grckoj), koja u USA funkcionise super, (mozete da se raspitate u Pirea banci u Srbiji ili u nekoj drugioj banci, ako zelite da podjete sa karticama, umesto kesa?)

Puno pozdrava i srecno svima!

cinderella_man
09.05.2008, 18:26
Asmiki i V777 :)!

Ako sam dobro razumeo u avionu se popunjava forma - Custums Form 6059B
http://www.cinmay.com/download/CustomsDeclarationFormInfo.pdf
Da li je to ova forma?

Asmiki :confused:

Kasnije na salteru aerodroma pri predaji forme 6059B ukoliko je prijavljena suma novca preko 10000$ trebalo bi da se popuni forma - Custums Form 4790
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf

Da li sam u pravu?

Pozdrav :)!

V777
09.05.2008, 18:37
Asmiki i V777 :)!

Ako sam dobro razumeo u avionu se popunjava forma - Custums Form 6059B
http://www.cinmay.com/download/CustomsDeclarationFormInfo.pdf
Da li je to ova forma?

Asmiki :confused:

Kasnije na salteru aerodroma pri predaji forme 6059B ukoliko je prijavljena suma novca preko 10000$ trebalo bi da se popuni forma - Custums Form 4790
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf

Da li sam u pravu?

Pozdrav :)!





Meni se cini da sam ja popunjavala samo ovaj mali plavi kartoncic, cak i ono sto sam ostavila prazno, niko me nije nista pitao...ovaj drugi obrazac ja nisam popunjavala.

Pozdrav!

asmiki
09.05.2008, 22:58
Asmiki i V777 :)!

Ako sam dobro razumeo u avionu se popunjava forma - Custums Form 6059B
http://www.cinmay.com/download/CustomsDeclarationFormInfo.pdf
Da li je to ova forma?

Asmiki :confused:

Kasnije na salteru aerodroma pri predaji forme 6059B ukoliko je prijavljena suma novca preko 10000$ trebalo bi da se popuni forma - Custums Form 4790
http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf

Da li sam u pravu?

Pozdrav :)!

Upravo tako...znaci ako na prvom pod brojem 13 cekiras Yes, posle na aerodromu (carini) dobijes taj drugi obrazac koji na licu mesta popunjavas. Meni je taj lik sto radi tamo popunio sve sa podacima iz pasosa i rekao samo upisi iznos koji nosis i potpisi se. Simple :)

Meni se cini da sam ja popunjavala samo ovaj mali plavi kartoncic, cak i ono sto sam ostavila prazno, niko me nije nista pitao...ovaj drugi obrazac ja nisam popunjavala.

Pozdrav!

Nisi popunajvala drugi zato sto nisi nosila pare u keshu.

stizeljeto
15.08.2008, 08:35
Zanima me dali je pametnije nositi cash, sa nadom da se putem ne izgubi negde za Ameriku, ili staviti novac u neku od banki koje se mogu koristiti bez da ti uzmu proviziju kad stignes u Ameriku? Dali onda treba nekome pokazati izvod koliko novca ima u banci?

landlord
15.08.2008, 08:56
Ma ja sam uvijek za cash...:)
Ne znam kako bi islo to prebacivanje sa banke u banku u USA...

xeg
15.08.2008, 09:39
... ili staviti novac u neku od banki koje se mogu koristiti bez da ti uzmu proviziju kad stignes u Ameriku...

To sumnjam da postoji:confused:

Ja sam malopre bio u Intesi i zbunio ih pitanjima koja su mi pala na pamet:D

Postoji neka fora sa American Express-om, naime oni postuju svoje korisnike sirom sveta tj. ako ste nekada negde bili vlasnik Amexa imate pogodnosti prilikom otvaranja nove - tipa 50% manja pretplata za godinu dana i sl.
Ako imas Amex bilo gde u svetu mozes ga odmah otvoriti i u USA ali ono sto mene interesuje je dal' postoji neka sansa da se preuzimanjem te Amex istorije preuzme i neka pozitivna kreditna istorija iz zemlje tj. banke kod koje je korisnik imao tu karticu. Na to pitanje cu mozda dobiti odgovor sutra a mozda i malo-sutra:rolleyes:

landlord
15.08.2008, 09:46
Tesko da ce ti priznati takvu kreditnu istoriju, a sto se tice pravljenja dobre kreditne istorije u USA, cuo sam da je cool stvar kupovati u prodavnicama tipa BestBuy i sl. i odah vracati cijeli iznos. Ima o tome na blogu.

Poz.

cinderella_man
20.08.2008, 12:34
Izvor: Kamatica - 12.08.2008

ISTRAŽIVANJE OGRANIČENJA I CENA USLUGA TRANSFERA NOVCA U INOSTRANSTVO

Srbija je jedna od svetskih zemalja sa veoma oštrijim propisima za transfer novca u inostranstvo. Poslednjih godina je došlo do ublažavanja ograničenja od strane Narodne banke Srbije, te je povećan i transfer sredstava u inostranstvo.

Tim portala www.kamatica.com je sproveo istraživanje o ograničenjima transfera novca iz zemlje i cenama usluga banaka u ovim poslovima.

Novac se bankarskim doznakama fizičkih lica najčešće šalje u inostranstvo po 5 osnova: profaktura (predračun), iseljenje iz Srbije, pomoć članu porodice, pomoć prijateljima, po osnovu ugovora o poklonu.

U prvom i drugom slučaju ne postoji ograničenje od strane Narodne banke Srbije, te sve transakcije za ostvarenje prava na robu i usluge se mogu plaćati na osnovu predračuna ili računa kompanije iz inostranstva, a u slučaju iseljenja moguće je preneti sav novac sa deviznog računa. Kada je u pitanju pomoć članovima porodice, ograničenje takođe ne postoji, ali zavisno od toga da li je transfer veći ili manji od 8.000 €, potrebno je manja ili veća dokumentacija. Pomoć prijatelju u inostranstvu je ograničena na 500 € mesečno, a po osnovu ugovora o poklonu moguće je preneti do 3.000 €.

Za uslugu transfera novca u inostranstvo banke naplaćuju proviziju pri slanju, vrlo često i pri prijemu, a posebno se naplaćuju takozvani troškovi SWIFT-a, koji predstavljaju cenu troškova u međunarodnim bankarskim transferima. Pri transferu novca troškove može platiti pošiljalac, primalac ili podeljeno i pošiljalac i primalac. Zbog toga pri transferu novca u inostranstvo obavezno naglasite službeniku banke ko će snositi troškove transfera.

U našoj zemlji još uvek nije moguće transferisati novac u inostranstvo putem Western Union-a.

Prikupili smo podatke o ceni usluge transfera novca u inostranstvo kod banaka u Srbiji. Dobijeni su sledeći podaci:


PROVIZIJE BANAKA ZA TRANSFERE NOVCA U INOSTRANSTVO
BANKA PROVIZIJA
KOMERCIJALNA BANKA 0.8%, min. 400 din., max. 30.000 din.
MERIDIAN BANKA 0.8%, min. 10 €, max. 100 €
UNICREDIT BANKA 0.5%, 1.200 din.
ALPHA BANKA 0.6%, min. 300 din.
OTP BANKA 1%, min. 500 din., max. 40.000 din.
BANCA INTESA 0.6%, min. 400 din., max. 40.000 din.
SRPSKA BANKA 0.75%, min. 15 €, max. 200 €
RAIFFEISEN BANKA 0.8%, min. 1.000 din.
VOLKS BANKA 0.95%, min. 1.000 din.
SOCIETE GENERALE 0.8%, min. 1.000 din.
EUROBANK EFG 0.75%, min. 13 €, max. 200 €
PIRAEUS BANKA 0.7%, min. 10 €
HYPO ALPE ADRIA BANKA 0.5%, min. 10 €, max. 1.000 €
ERSTE BANKA 0.25%, min. 400 din., max. 16.000 din.
PO*TANSKA *TEDIONICA 1%, min. 300 din.
PROCREDIT BANKA 0.6%, min. 900 din., max. 9.000 din.
VOJVOĐANSKA BANKA 0.25%, min. 400 din., max. 12.000 din.

Konkretno, ukoliko u inostranstvo transferišete iznos do 2.000 €, najmanju proviziju će Vam naplatiti Alpha banka i Poštanska štedionca (300 din). Nešto skuplje ovu uslugu naplaćuju Komercijalna banka, Banca Intesa, Erste banka i Vojvođanska banka (400 din.), dok ostale banke za ovu uslugu naplaćuju značajno veće provizije koje se kreću od 500 do 1.200 dinara.

Kada su u pitanju iznosi preko 2.000 €, najmanju proviziju naplaćuje Vojvođanska banka i Erste banka. Za velike iznose, preko 40.000 €, koji se šalju u inostranstvo najnižu proviziju naplatiće Vam Meridian banka.
Istraživanje se odnosilo na transfer novca u evrima u inostranstvo, te Vam moramo napomenuti da ukoliko šaljete novac u drugim stranim valutama, može se desiti da pojedine banke naplaćuju više provizije, ali ne značajno.

S druge strane, transfer u pojedine zemlje sveta se naplaćuje po nižim tarifama od navedenih, ukoliko banke daju popuste po različitim osnovima, te se raspitajte i o takvim mogućnostima pre transfera novca. Tako, na primer, Komercijalna banka za transfer novca u njenim afilijacijama u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini naplaćuje 5 € u dinarskoj protivvrednosti fiksno i bez obzira na visinu transfera.

U navedeno istraživanje nisu uključeni troškovi otvaranja/zatvaranja i održavanja deviznih računa. Većina banaka ne naplaćuje ove troškove, ali kod pojedinih se i takve usluge naplaćuju, te se obavezno pre započinjanja čitave transakcije raspitajte o ovim troškovima, ukoliko nemate otvoren račun u banci. Moguće je da se od Vas zahteva da ukoliko otvorite devizni račun, na njemu držite minimalan iznos koji se uglavnom kreće od 5 do 20 €.

Kao što se može videti iz navedenih podataka, provizije banaka u Srbiji za uslugu transfera novca u inostranstvo se značajno razlikuju. Ukoliko šaljete iznose do visine od 2.000 €, odlaskom u „pogrešnu banku“ biste mogli uslugu platiti i do 800 dinara veću proviziju, dok se kod većih iznosa ta razlika može povećati i na nekoliko hiljada, pa i par desetina hiljada dinara.

stizeljeto
31.08.2008, 15:16
Muz i ja jos neznamo sto da radimo u vezi iznosenja gotovine iz zemlje u zemlju. SAd cu vas malo udaviti svojim primerom. Mozete mi reci sto bi vi ucinili da ste na nasem mjestu.

Hrvatski drzavljani smo i uskoro selimo iz Makedonije, u kojoj smo zivjeli 4 godine nazad u Hrvatsku, kako bi iz HR otisli za Ameriku (Ako Bog da da dobijemo vizu).

E sad, imamo otprilike 10 000 eura u kesu i nosili bi sa sobom. Vecina tog novca nije u bankama, tj. sve je bilo u devizama i iz banke su nam stlano uzimali pare kad bi vadili nas novac. Muz se naljutio i uzeo sve pare iz banke odjednom, i tako svaki put kad nesto sjedne, on izvadi jer ga zivcira da nas ''kradu'' na taj nacin jer smo stranci. Kazem ovo jer me zanima dali ce nas kad ih budemo nosili u Hrvatsku na carini pitat odakle nam taj novac. Naime tamo je limit za unos novca nesto manje od 6000 evra. Iz Mak se moze iznositi do 10 000 bez prijave, u SRbiju 10 000. I onda u HR i sta sad. Posto imamo vise zanima me dali ce nas traziti nesto za onu razliku od 4000 evra, neku potvrdu od banke ili slicno. Ne zelimo da nam prave probleme kao da peremo novac. Bojim se i dali ce nas pitat nesto jer necemo imat potvrde unosa i iznosa kroz Makedonije i Srbiju. (tamo ne treba prijava ako je ispod 10 000 evra)

Iz Hrvatske cemo morat traziti neko dopustenje od narodne banke jer onda iz Hrvatske ne mozemo iznositi vise od 3000 evra. (Dosta je nejasno, ali misli da je to po osobi, sad ako je nas dvoje odraslih i jedna beba, dali je to 9000 evra?)

Jos me zanima dali postoji sansa da se novac odavde salje direktno nekako za Ameriku, pa da se onda prebaci na nas racun kad ga otvorimo jer od svih ovih carinskih petljancija me boli glava.

Izvinite zbog dugog posla :o

Good Spirit
31.08.2008, 16:43
Pa ako je ako je limit 6 000 evra po osobi, a vi imate 10 000, stavite oboje po 5 000 u dđep i eto rešenja :)

Druga varijanta, koliko znam kada se neko seli (trajno) iz zemlje ima pravo da prenese sav novac (čak iako je preko limita). E sada verovatno treba neka potvrda za to...

stizeljeto
31.08.2008, 18:26
Limit je 3000 evra po osobi. (pretpostavljam da se radi o osobi, iako familija posjeduje novac zajedno)

landlord
31.08.2008, 20:09
Stizeljeto,

moj prijedlog ti je da se prijavis na forum forum.hr i tamo postavis to pitanje na dijelu dijaspora. Tamo ces sigurno dobiti tacan i pouzdan odgovor, posto se tvoje pitanje odnosi na konkretno Hrvatsku i njene zakone.

poz.

EDIT: Ja bih podijelio taj novac na tebe i supruga, stavio ga u novcanik i ucutao se..

stizeljeto
31.08.2008, 21:20
ma taj forum je totalno preeeeeopsiran, i poput krstarice ima previse tema da bi ti neko obratio paznju na tvoje pitanje. mislim moze se mozda dobit odgovor, ali tu sam nekako sa ljudima koji ipak ovo prolaze iz prve ruke. Svi smo na okupu i ima vece sanse da ce neko znati odgovor na neku tematiku.

Inace ja dosadujem i carinama, pisala sam na sve tri carine i ostale ustanove gnjavim non stop. Ali od vas zelim cuti osobno iskustvo i/ili predlog.

Hehe, necete me se tako lako otarasit s ovog foruma :D:D:D:D;);):)

landlord
31.08.2008, 21:32
Hehe, necete me se tako lako otarasit s ovog foruma :D:D:D:D;);):)

Ups, nemoj me pogresno shvatiti.. to mi nikako nije bila namjera..
u zadnje vrijeme imam jako puno vremena na poslu.. pa citam sve moguce forume o dijaspori..:)

Ovo sam ti cisto predlozio da tamo pitas.. jer sam na tom forumu nasao dosta korisnih informacija koje se ticu povratka iz inostranstva u Hrvatsku. Pa pretpostavljam da ima dosta ljudi koji su i nedavo napustili zemlju pa imaju te informacije. To je malo specificno podrucje i svaka zemlja ima svoje zakone..

poz.

stizeljeto
31.08.2008, 21:58
nemas problema ;) ni nisam mislila da si nesto lose mislio

nego, iscitala sam i ja, citam i te strane i sve nase balkanske forume o dijaspori i pomalo me zivcira koliko se bahato ponasaju na nekim forumima, pametuju, cak se i svadaju, psuju medusobno, a tu je spika najnormalnija, ljudi sa necim zajednickim jednostavno pokusavaju pomoc jedan drugom. :) samo da se jos ljudi ukljuci, pogotovo onih koji su vec preko bare, npr. taj famozni srdjevic, hehehehe

ima par pitanja na koja bi i on mogao odgovorit, al opet, znam da on i ostali mozda nemaju vise toliko interesa za ovu problematiku, niti vremena da se ukljucuju u forum. u svakom slucaju, bravo za sve nas koji smo tu i pokusavamo se ohrabrit i pomoc medusobno :)

Seekimo
01.09.2008, 00:39
Stizeljeto,
Kada ulazis u svoju zemlju(a to je HR)mozes uneti novca koliko hoces i nece te niko nista pitati,kada prolazis kroz tranzitne zemlje a u njima si stranac postoje limiti koje kada prekoracis moras prijaviti u pismenoj formi i to ti se overi na ulasku u tranzitnu zemlj tako da kada izlazis iz te zemlje nemas nikakvih problema i to vazi za sve zemlje samo su ti limiti razliciti,dakle mozes nositi neogranicenu kolicinu novca samo to prijavi pri ulasku u svaku tranzitnu zemlju.E sad,iznosenje novca iz HR je takodje limitirano kao i svuda ali sa iseljenickim papirima mozes da izneses koliko hoces.Sve ovo vazi za gotovinu.Kada se budes iseljavala pozeljno je da imas neku kreditnu karticu jer u USA bez nje nemozes da uzmes sobu u hotelu nemozes da iznajmis auto itd..
Eto mozda sam malo pomogao,pozdrav

stizeljeto
03.09.2008, 16:00
Evo provjerila ja sa hrvatskom carinom i sa Narodnom bankom. Znaci sto se tice iznosenja deviza iz Makedonije i kroz Srbiju (za mene koja iz Makedonije nosim devize kroz Srbiju do Hrvatske) iz Makedonije i Srbije je dozvoljeno izaci sa do 10 000 eura. Kod ulaska u Hr se mora prijaviti iznos veci od 40.000 kuna u deviznoj protuvrednosti (znaci do 5.600 Eura). A izaci se moze iz Hrvatske sa iznosom do 3000 Eura. Za iseljenike i sve ostale vrijedi pravilo da ako je suma iznad 3000 Eura treba Odobrenje za iznosenje gotovine od Narodne Banke. Salje za zahtjev, sa biljegom od 70 kn i dokazom o iseljenju. Naravno to se prijavljuje na carini.

jedino sto mi opet nije jasno dali za mene i supruga koji cemo ici istim vozilom vrijedi tih 5.600 eura ili ako smo dvoje mozemo nositi duplo vise. E sad ja dosadna, pisala opet carini, pa cu vidit sta ce odgovorit. :)

srdjevic
03.09.2008, 16:23
Koliko ja znam, limit je po osobi.

Moje lično iskustvo (kad ste ga već tražili):
na carini su me na BG aerodromu pitali koliko para nosim. Koliko se sećam, tada je limit valjda bio 1000 evra, a ja sam nosio preko 4 puta više. Rekao sam joj otprilike tačnu sumu koju sam imao i objasnio da se selim - nikakvih problema nije bilo, samo mi poželela sreću.

Mislim da to malo zavisi i od sreće i od situacije. Da se ja pitam, verovatno ne bih ni tražio potvrde. U slučaju da baš baš zapne, vratiš se par koraka nazad i ostaviš višak para familiji, a onda središ da ti oni to pošalju nekako. Ništa nije problem za normalne ljude, sve se da urediti ako idete pošteno i otvoreno, i nadasve raspoloženo. ;)

stizeljeto
03.09.2008, 16:29
ma neznam bas dal bi se stigo vratit, prije bi ti uzeli sebi u dzep onu razliku. al stvarno tako rade ako ne prijavis. cak se na makedonskoj web stranici hvale kak su tako jednom uzeli neznam kolko para.

srdjevic
03.09.2008, 16:33
Pa nema šta da ti uzme. Ti prilaziš prvo carini, a onda pasoškoj kontroli. Ako im kažeš odmah koliko imaš, oni mogu da ti kažu samo ne - ne može. Ne pričam ja o tome da kažeš "ma neeeeeeemam", pa da te pretraže i nađu. E to je druga stvar.

Ovako samo izađeš iz reda, tvoji su 5 koraka iza tebe.

stizeljeto
03.09.2008, 16:50
ma znas sta, nije meni problem kad budem isla iz HR za SAD. jer tada, ako stvarno treba uzet cu tu potvrdu od Narodne banke. Nego me brine sta ako me na Hrvatskoj carini pri ulasku u zemlju pitaju odakle mi novac. A ja nemam ni izvod iz banke ni nista, jer nismo novac drzali u banci. Plus, gledala sam pravila na srpskoj carini i pise tamo da se treba prijavit, pa ti onda oni daju neku potvrdu pa onda izades s tim, znaci ima neka potvrda. a moj muz kaze, a sto ako nam zdipe te novce, kako dokazat kolko smo imali,hahahaha!

srdjevic
03.09.2008, 16:54
Pa znaš kako - ako je tu potvrdu lako izvaditi, onda je možda bolje da je vadite. Kao što rekoh, ja pitao, i apsolutno nikakav problem nije bio. Rekoh im ja da sam mlad, da idem sam, da je kinta od baba/deda, da ni nemam račune u Srbiji, a i da mi i tako tamo ne bi ni koristili... Ma ne prave naši problem. To ni ne stoji tamo zbog nas, verujte mi.


A što ne letite iz Srbije/Makedonije onda ako je lakše, jel to neki problem?

Takođe, zar onda vi ne upadate u tu kategoriju "tranzit kroz hrvatsku" kad već putujete dalje? Deluje mi kao komplikacija... :(

stizeljeto
03.09.2008, 17:04
Moji su tamo i bit cemo s njima par sedmica, ne idemo odma za SAD. Tu prodajemo sve, vracamo kola za HR i od tamo letimo. Znaci za mene vrijedi ta suma od 3000 Eura, a vise sa potvrdom.

Ma najbolje zapravo nosit do 10 000 kroz Srbiju i onda ne moramo nista prijavit, a ostalo ako jos nesto kapne mogu nasi poslat preko banke za Ameriku. Samo da mi potvrde da se radi o cifri za jednu osobu, znaci da mozemo nositi oko 11.000 eura u Hrvatsku zajedno (a ne do 5.600), onda ni to nemoram prijavit nista, i onda smo na konju.

Veronika
03.09.2008, 17:06
Istina da ponekad na Cro carini znaju predstavljati probleme al to uglavnom ovisi o njihovom raspolozenju ,al to je rijetkost ...ako ste vi super volje ,ljubazni mislim da nece biti problem ...
Ja planiram nesto kod sebe ,a drugo kad otvorim racun tamo da mi moji posalju transakcijom ...
Sjecam se kad sam tako slala iz Usa ovdje malo su mi para za to uzeli ... lakse i bez optercenja putujes ...
Neznam kako Vi al ja ,osobno ,volim uzeti laksu i opusteniju varijantu , obicno moras nesto za to i kesirati ,al vrijedi ...jednom se zivi :)

stizeljeto
08.09.2008, 11:18
Evo najsvjezijih informacija sa Hrvatske Carine. Iznos od 6400 eura za ulaz u Hrvatsku i 3000 eura za izlaz iz Hrvatske se odnosi na jednu osobu, bez obzira jesu li muz i zena i sto putuje zajedno u autu.

A od 1.1.2009. na snagu stupa novi zakon po kojem ce se moci unositi ili iznositi do 10.000 Eura. :) :) :)

D$D
10.09.2008, 03:58
to je taman za nekoliko meseci zivota u Usa:eek:

cinderella_man
10.09.2008, 17:38
Preneli smo u USA vise od 10k.Prijavili smo taj iznos u prvoj formi ali interesantno na carini nam niko nije trazio da popunimo drugu formu.

Takodje carina na surcinskom aerodromu nas nije nista pitala o iznosu novca koji nosimo.Mozda smo malo imali i protekcije jer smo isli sa malom bebom.

Toliko od mene pozdrav iz Njujorka!

mira
08.06.2011, 20:49
moje iskustvo, niko me nigde nije pitao za novac, niti na aerodromu u budimpesti niti na aerodromu u Bostonu. svakako u avionu, tokom leta za usa, dobijas formular gde te pitaju da li nosis vise od 10k ali licno me niko nije nista pitao u vezi novca:=V::=V::=V:

pericp
17.07.2011, 08:30
moje iskustvo, niko me nigde nije pitao za novac, niti na aerodromu u budimpesti niti na aerodromu u Bostonu. svakako u avionu, tokom leta za usa, dobijas formular gde te pitaju da li nosis vise od 10k ali licno me niko nije nista pitao u vezi novca:=V::=V::=V:

Ovo je sa sajta nase carine:

Исељење
• резидент - физичко лице може при исељњу из Републике износити ефективни страни новац изнад износа од 10.000 ЕВРА, односно противвредност у другој валути, на основу доказа о исељењу.

Gugly
18.07.2011, 01:41
Ovo je sa sajta nase carine:

Исељење
• резидент - физичко лице може при исељњу из Републике износити ефективни страни новац изнад износа од 10.000 ЕВРА, односно противвредност у другој валути, на основу доказа о исељењу.

Uh,sad mi je lakse.. Bas sam se pitao da l' ce da mi prodju ova dva moja kufera sa devizama..:)

Score
18.07.2011, 04:43
Uh,sad mi je lakse.. Bas sam se pitao da l' ce da mi prodju ova dva moja kufera sa devizama..:)

E, pa brini se i dalje jer meni su pravili probleme na immigration kod 3, 4 i petog kofera :grin:...onih sa parama mislim...

Ne, ozbiljno, pita me covek koliko nosim, ja mu kazem koliko, a on ce, pa jeste prijavili, a ja, pa cuo sam da moze 10,000 po osobi? A on ce meni opet, da, ali po porodici maximum neprijavljenih 10,000 USD...i presavije papirce i napise koliko smo stvarno imali djuture, ja se potpisem i... dovidjenja - dovidjenja...a da je hteo mogo je da mi uzme pare, al dobar neki covek, izgleda. Vecina njih na granici izgleda neki dobrice, bar sa mnom.
Tako da pamet u glavu a....ostalo znate..

Bockyman
18.07.2011, 21:44
e, pa brini se i dalje jer meni su pravili probleme na immigration kod 3, 4 i petog kofera :grin:...onih sa parama mislim...

Ne, ozbiljno, pita me covek koliko nosim, ja mu kazem koliko, a on ce, pa jeste prijavili, a ja, pa cuo sam da moze 10,000 po osobi? A on ce meni opet, da, ali po porodici maximum neprijavljenih 10,000 usd...i presavije papirce i napise koliko smo stvarno imali djuture, ja se potpisem i... Dovidjenja - dovidjenja...a da je hteo mogo je da mi uzme pare, al dobar neki covek, izgleda. Vecina njih na granici izgleda neki dobrice, bar sa mnom.
Tako da pamet u glavu a....ostalo znate..

на којој граници? при изласку из србије (мађарске) или при уласку у уса?

Score
18.07.2011, 22:11
на којој граници? при изласку из србије (мађарске) или при уласку у уса?

Druze, ko sto rekoh, na immigration, kod amera...nisu madjari jos toliko razvijeni :no: da imaju svoj poseban salter za imigration

Bockyman
18.07.2011, 22:20
druze, ko sto rekoh, na immigration, kod amera...nisu madjari jos toliko razvijeni :no: Da imaju svoj poseban salter za imigration

ок! па када те је питао, ти си одговорио, нисли лагао, врдао, значи ниси крио...не видим разлог да ти се одузме новац....

а та пријава се попуњава у авиону?

Score
19.07.2011, 03:16
ок! па када те је питао, ти си одговорио, нисли лагао, врдао, значи ниси крио...не видим разлог да ти се одузме новац....

а та пријава се попуњава у авиону?

Da, ta prijava se dobija u avionu i ako imas manje od 10,000 EUR onda ne pises nista i ja nisam napisao nista misleci da se to odnosi po osobi, ali ne lezi vraze, izabrase me za random pregled... i kad sam im rekao za lovu iako nisam nista upisao, ukapirali su da je cist nesporazum, i nisu nista vise ni gledali, samo popunili taj formular sa iznosom i to je to.
mada meni iskreno receno i dalje nije jasno to sa tih deset hiljada, kada ides sam mozes da preneses deset hiljada, a kada ides sa porodicom - opet deset hiljada ali coporativno? Moracu to malo da prostudiram pre ponovnog prelaska granice ka ovamo (USA).:wtf:

Zana
19.07.2011, 03:31
Ovo je razjasnjeno ko zna koliko puta: ne postoji limit na kolicinu novca koji se unosi u SAD, nego samo obaveza da se prijavi novac veci od $10k. U cemu je problem da se popuni papir? Ja bar ne vidim... Takodje je davno razjasnjeno da ne postoji ni limit pri iseljenju iz SRB - samo takodje mora da se prijavi. Valjda svako zna odakle "zort" da se prijave pare.

Score, tvoja poslednja situacija se ne uklapa u celu ovu pricu jer se ti nisi selio sada kada si usao u zemlju. Po definiciji, selis se onda kad si prijavljen prvi put u imigracionom - kada ti fizicki selis stvari, nije njihov problem. Drugi put kad ulazis ne vaze pravila za iseljenje vec za US resident.

rogi34
21.07.2011, 09:40
Koliko je isplativo poneti Visa Electron karticu i onda dizati dolare na aparatu u USA?

Znaci imam Visa Electron INTESA banke
http://www.bancaintesabeograd.com/code/navigate.aspx?Id=449

Kontam da onda mozes poneti 10.000 dolara + karticu i ne moras nista prijavljivati :inlove:

vrhunski
21.07.2011, 12:49
Kod mene je 1.35am i upravo sam se vratio iz grada ali evo pokusacu da Vam objasnim najlaksi i nabrzi nacin da prebacite novac u US.

1. Otvorite racun u Banca Intesa u Beogradu
2. Otvorite "Internet Karticu"
3. Otvorite paypal nalog
4. Otvorite racun u US Banci (ako imate SSN moze i online ako ne mora licno).
5. Povezite PAYPAL sa Vasom US bankom.
6. Omogucite da mozete da primate uplate na paypal.
7. Vasom karticom kod Intese izvrsite uplatu na paypal uz pomoc njihovog merchant servisa
https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_wp-standard-overview

Sa Paypala mozete jednostavno da transferujete novac na US banku.
Postoji mesecni limit da transferujete ako nemate SSN i taj limit iznosi 500$ ako imate SSN onda ce taj limit biti ukinut.


Eto to je to ako zelite da prebacite novac u roku od par minuta to je nacin.
Intesa naplacuje konverziju EUR/USD i to je to.

Bockyman
22.07.2011, 12:31
kod mene je 1.35am i upravo sam se vratio iz grada ali evo pokusacu da vam objasnim najlaksi i nabrzi nacin da prebacite novac u us.

1. Otvorite racun u banca intesa u beogradu
2. Otvorite "internet karticu"
3. Otvorite paypal nalog
4. Otvorite racun u us banci (ako imate ssn moze i online ako ne mora licno).
5. Povezite paypal sa vasom us bankom.
6. Omogucite da mozete da primate uplate na paypal.
7. Vasom karticom kod intese izvrsite uplatu na paypal uz pomoc njihovog merchant servisa
https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_wp-standard-overview

sa paypala mozete jednostavno da transferujete novac na us banku.
Postoji mesecni limit da transferujete ako nemate ssn i taj limit iznosi 500$ ako imate ssn onda ce taj limit biti ukinut.


Eto to je to ako zelite da prebacite novac u roku od par minuta to je nacin.
Intesa naplacuje konverziju eur/usd i to je to.

изгледа да ниси упућен.
у србији није могуће (још увек) отворити легални пејпал налог...

Gugly
22.07.2011, 13:39
OMG! :0
'Dje smo mi, a dje je Jevropa... :(
A o Ameriki i da ne pricam..

botexag
22.07.2011, 17:24
изгледа да ниси упућен.
у србији није могуће (још увек) отворити легални пејпал налог...

misli na PayPal u US....
i sa domace Intesa kartice uplatis na svoj PayPal racun u US...
...a zatim sa svog PayPal naloga prebacis para na svoj US racun

potpuno izvodljivo...

vrhunski
22.07.2011, 17:45
изгледа да ниси упућен.
у србији није могуће (још увек) отворити легални пејпал налог...

Lol ja to tako radim vec jedno par godina. Ne treba ti paypal u Srbiji. Osim toga i da mozes da ga otvoris nista ti ne vredi jer sa "evropskim" paypalovima ne mozes da saljes novac. Prednost svega ovoga je sto dobijes novac na US banci u roku od par minuta :)

freshblood
14.02.2012, 14:39
Pre nekih 5 meseci usao sam u US kako bih zavrsio proces zelene karte. Dobio SSN, otvorio racun u banci, uzeo secure karticu kako bih nabildovao kreditnu istoriju. Bio sam mesec dana i onda se vratio u Srbiju da zavrsim svasta nesto. Za mesec dana bi trebalo da se konacno preselim, pa planiram da ponesem svu ustedjevinu. Zanima me proces iznosenja novca Sto se tice Srbije procitao sam da nema ogranicenja ukoliko postoji dokaz o emigraciji (btw sta je dokaz zelena karta?) Ako neko moze detaljno da mi objasni proceduru da li se u US trazi neki papir o poreklu novca odnosno kako sve funkcionise. U pitanju je suma od vise desetina hiljada EUR koja nije na bankovnom racunu. Zanima me najednostavnije resenje za prenos novca sa sto manje zezanja/papira.

Jos jedna stvar mi prolazi kroz glavu...Da li ovi iz IRSa mogu da pomisle da sam novac zaradio u toku tih 5 meseci i da mi lupe neku taxu na to. Posto sam procitao da se oporezuje zarda izvan US-a ukoliko si permanent resident. A ja vec par meseci to jesam.

Eto nemojte da se smejete ako sam nesto lupio

Hvala puno:1072:

vuxanne
14.02.2012, 16:05
Pre nekih 5 meseci usao sam u US kako bih zavrsio proces zelene karte. Dobio SSN, otvorio racun u banci, uzeo secure karticu kako bih nabildovao kreditnu istoriju. Bio sam mesec dana i onda se vratio u Srbiju da zavrsim svasta nesto. Za mesec dana bi trebalo da se konacno preselim, pa planiram da ponesem svu ustedjevinu. Zanima me proces iznosenja novca Sto se tice Srbije procitao sam da nema ogranicenja ukoliko postoji dokaz o emigraciji (btw sta je dokaz zelena karta?) Ako neko moze detaljno da mi objasni proceduru da li se u US trazi neki papir o poreklu novca odnosno kako sve funkcionise. U pitanju je suma od vise desetina hiljada EUR koja nije na bankovnom racunu. Zanima me najednostavnije resenje za prenos novca sa sto manje zezanja/papira.

Jos jedna stvar mi prolazi kroz glavu...Da li ovi iz IRSa mogu da pomisle da sam novac zaradio u toku tih 5 meseci i da mi lupe neku taxu na to. Posto sam procitao da se oporezuje zarda izvan US-a ukoliko si permanent resident. A ja vec par meseci to jesam.

Hvala puno:1072:

Kad prijavljujes porez saljes im formular koji se zove W2 na kome ti pise zarada sto si dobio od firme. Ne saljes im stanja sa bankovnih racuna. Oni na racunima imaju razliku za nesto sto se uplacuje svakog meseca (prihod) i za nesto sto imas kao kesh - moze da bude ustedjevina, poklon itd.

A sto se tice koliko mozes novca da uneses u SAD, evo ti sa njihovog oficijalnog sajta: klikni (https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/195/~/currency-%2F-monetary-instruments---amount-that-can-be-brought-into-or-leave-the)

*******************
How much currency / money / monetary instruments can I bring into the U.S.?

There is no limit on the amount of money that can be taken out of or brought into the United States. However, if a person or persons traveling together and filing a joint declaration (CBP Form 6059-B) have $10,000 or more in currency or negotiable monetary instruments, they must fill out a "Report of International Transportation of Currency and Monetary Instruments" FinCEN 105 (former CF 4790).

If assistance is required, a Customs and Border Protection (CBP) Officer can help with filling out the form.

Please be aware, if persons traveling together have $10,000 or more, they cannot divide the currency between each other to avoid declaring the currency.

For example, if one person is carrying $5,000 and the other has $6,000, they have a total of $11, 000 in their possession and must report it on a FinCEN 105. If a person or family fails to declare their monetary instruments in amounts of over $10,000, their monetary instrument(s) may be subject to forfeiture and could result to civil and criminal penalties.

The FinCEN 105 can be obtained prior to traveling or when going through CBP.
************************************************** **

A sto se tice imovine:
Filing an formal entry (for goods valued at $2000 or more) klikni (https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/214/kw/cash%20limit%20to%20carry%20when%20entering%20US)

vuxanne
14.02.2012, 16:08
U.S. Customs and Border Protection Declaration Form 6059B - Instructions: klikni za formular koji ces popunjavati kad udjes (http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/vacation/sample_declaration_form.xml). Pogledaj pitanje 13:

*************
13. Mark an X in the Yes or No box. Are you or any family members traveling with you bringing $10,000 or more in U.S. dollars or foreign equivalent in any form into the United States?

Read definition of monetary instruments on the reverse side of the form.
Examples: coins, cash, personal or cashier's check, traveler's checks, money orders, stocks, bonds.
If yes, your must complete the Customs Form 4790.
*************
A evo ti vodic od njihove carinske sluzbe za strance: Welcome to the United States - A Guide for International Visitors - U.S. Customs and Border Protection: klikni ovde (http://www.cbp.gov/linkhandler/cgov/newsroom/publications/travel/welcome2us.ctt/welcome2us.pdf). Pogledaj stranu 13:

********************
If you and your travel companions together are carrying $10,000 or more in cash or other negotiable instruments such as endorsed checks, you must declare it. If you do not, it is subject to forfeiture. Your money is not subject to taxation or duty.
**********************

A evo kako izgleda formular ako imas vise od 10 hiljada dolara: klikni (http://www.irs.gov/pub/irs-prior/f4790--2002.pdf)

Bockyman
15.02.2012, 06:49
pre nekih 5 meseci usao sam u us kako bih zavrsio proces zelene karte. Dobio ssn, otvorio racun u banci, uzeo secure karticu kako bih nabildovao kreditnu istoriju. Bio sam mesec dana i onda se vratio u srbiju da zavrsim svasta nesto. Za mesec dana bi trebalo da se konacno preselim, pa planiram da ponesem svu ustedjevinu. Zanima me proces iznosenja novca sto se tice srbije procitao sam da nema ogranicenja ukoliko postoji dokaz o emigraciji (btw sta je dokaz zelena karta?) ako neko moze detaljno da mi objasni proceduru da li se u us trazi neki papir o poreklu novca odnosno kako sve funkcionise. U pitanju je suma od vise desetina hiljada eur koja nije na bankovnom racunu. Zanima me najednostavnije resenje za prenos novca sa sto manje zezanja/papira.

Jos jedna stvar mi prolazi kroz glavu...da li ovi iz irsa mogu da pomisle da sam novac zaradio u toku tih 5 meseci i da mi lupe neku taxu na to. Posto sam procitao da se oporezuje zarda izvan us-a ukoliko si permanent resident. A ja vec par meseci to jesam.

Eto nemojte da se smejete ako sam nesto lupio

hvala puno:1072:

мислим да си код првог уласка имао право да пренесеш колико новаца желиш, јер се тада рачунало да се усељаваш и имигрантска виза ти је била доказ за емиграцију. овога пута то није случај.
нека ме упућенији исправе ако грешим.
у сваком случају добро се распитај не би имао проблема прво са нашом (ово нашом мислим на српску царину) а после можда и са америчком...

dare_ns
15.02.2012, 11:09
Malo samo pretraži forum, mislim da je član Score pisao o prenosu novca...

freshblood
16.02.2012, 05:31
vuxanne,
hvala puno na brzom odgovoru. gledao sam dokumentaciju preko ovih linkova, ipak potreban mi je neko sa slicnim iskustvom ko bi mogao malo slikovitije da mi predstavi ceo proces. cini mi se da bi to trebalo da bude prednost foruma :)


bockyman,
uh...onda sam u ozbiljnom problemu.:smrc: da li ima neko ko bi mogao ovo da potvrdi? ovo zvuci poprilicno surovo i demoitvisuce za nekoga ko bi uneo novac u US a ja mislim da svaka drzava ima interes da se novac unosi u istu(ne mogu da tvrdim ali sam negde procitao da cak mozes po automatizmu da dobijes neki status ukoliko uneses odredjenu sumu u US)

kako ti mislis da se raspitam? pa upravo to i radim na forumu. molim te ako znas nekog ko bi mogao da mi da informaciju iz prve ruke da me na istu osobu i uputis. hvala!

ako se racuna oktobar 2011 kao mesec kad sam postao permanent resident da li to znaci da trebam da saljem neku dokumentaciju IRS u 2011. napominjem da sam boravio samo mesec dana u USu tokom 2011.


dare_ns,
pretrazivao sam. ako mislis na onaj post..gde je Score pisao kako nije prijavio da ima vise od $10K zato sto je mislio da se suma odnosi pojedinacno na svakog clana porodice...pa je naleteo na dobrocudnog carinika...jasno ti je da od toga nemam neke koristi posto je covek prepricao svoje iskustvo a ne proces.



dakle jos jednom molim nekog ko bi mogao detaljno da mi preprica proces ukoliko je imao slicnu situaciju

- da je vec postao permanent resident vratio se u srbiji i posle par meseci se konacno preselio
- da je prenosio vise od $10K kako bi mi objasnio detaljno proceduru sa nasim vlastima kao i sa americkim

btw
da li trebam pre presenjenja da se odjavim u srbiji? da li ste radili. negde sam na forumu i to procitao i da li neka prateca dokumentacija moze da bude dokaz o konacnom preseljenju/emigraciji (za nase sluzbenike)

hvala!

freshblood
18.02.2012, 07:55
sta? jos uvek nema nikog ko bi mogao da mi odgonetne ovo?
I'm still waiting!
:946185:

vuxanne
18.02.2012, 17:56
sta? jos uvek nema nikog ko bi mogao da mi odgonetne ovo?
I'm still waiting!
:946185:

Meni se cini da imas mnogo vise para da uneses nego prosecan posetilac ovog foruma. Ja i muz smo usli sa $4000.

Score
18.02.2012, 19:37
vuxanne,
hvala puno na brzom odgovoru. gledao sam dokumentaciju preko ovih linkova, ipak potreban mi je neko sa slicnim iskustvom ko bi mogao malo slikovitije da mi predstavi ceo proces. cini mi se da bi to trebalo da bude prednost foruma :)


bockyman,
uh...onda sam u ozbiljnom problemu.:smrc: da li ima neko ko bi mogao ovo da potvrdi? ovo zvuci poprilicno surovo i demoitvisuce za nekoga ko bi uneo novac u US a ja mislim da svaka drzava ima interes da se novac unosi u istu(ne mogu da tvrdim ali sam negde procitao da cak mozes po automatizmu da dobijes neki status ukoliko uneses odredjenu sumu u US)

kako ti mislis da se raspitam? pa upravo to i radim na forumu. molim te ako znas nekog ko bi mogao da mi da informaciju iz prve ruke da me na istu osobu i uputis. hvala!

ako se racuna oktobar 2011 kao mesec kad sam postao permanent resident da li to znaci da trebam da saljem neku dokumentaciju IRS u 2011. napominjem da sam boravio samo mesec dana u USu tokom 2011.


dare_ns,
pretrazivao sam. ako mislis na onaj post..gde je Score pisao kako nije prijavio da ima vise od $10K zato sto je mislio da se suma odnosi pojedinacno na svakog clana porodice...pa je naleteo na dobrocudnog carinika...jasno ti je da od toga nemam neke koristi posto je covek prepricao svoje iskustvo a ne proces.



dakle jos jednom molim nekog ko bi mogao detaljno da mi preprica proces ukoliko je imao slicnu situaciju

- da je vec postao permanent resident vratio se u srbiji i posle par meseci se konacno preselio
- da je prenosio vise od $10K kako bi mi objasnio detaljno proceduru sa nasim vlastima kao i sa americkim

btw
da li trebam pre presenjenja da se odjavim u srbiji? da li ste radili. negde sam na forumu i to procitao i da li neka prateca dokumentacija moze da bude dokaz o konacnom preseljenju/emigraciji (za nase sluzbenike)

hvala!

Pazi ovako, ja sam uradio tacno to, otisao da vidim, bio mesec dana, vratio se kuci i posle mesec dana otisao opet sa parama, vise od 10,000. I na aerodromu me provalili, i bili bas fer, ponasali se kao da sam prijavio. A u tom slucaju nikakvih problema nema kad prijavis, jedino treba da popunis formu na US granici i mozes preneti milion dolara. Jedino sto mi nije jasno dosad je da li i koliko treba na to prijaviti porez IRS-u. A i to zavisi ko ce da ti radi obracun za prijavu poreza. Pitanje koje i mene muci je da li ustedjevinu mozes da uneses "besplatno" samo prvi put kad dolazis (a i to je pitanje, jer mogu da te pitaju kasnije da li si vec platio porez na njega u maticnoj drzavi), ili to mozes da uradis i sledeci put ako prijavis novac. Upravo treba da pocnem da se bavim tom temom, tako da ....javicu se.
I ja sam svojevremeno bezuspesno pokusavao da dobijem odgovor na to pitanje na forumu i sve sto sam uspeo da dobijem je odgovor od "jednog strucnjaka" koji nece da odgovara na takva pitanja dzabe, jer se time bavi profesionalno i od toga zivi...

Zana
18.02.2012, 20:42
Pazi ovako, ja sam uradio tacno to, otisao da vidim, bio mesec dana, vratio se kuci i posle mesec dana otisao opet sa parama, vise od 10,000. I na aerodromu me provalili, i bili bas fer, ponasali se kao da sam prijavio. A u tom slucaju nikakvih problema nema kad prijavis, jedino treba da popunis formu na US granici i mozes preneti milion dolara. Jedino sto mi nije jasno dosad je da li i koliko treba na to prijaviti porez IRS-u. A i to zavisi ko ce da ti radi obracun za prijavu poreza. Pitanje koje i mene muci je da li ustedjevinu mozes da uneses "besplatno" samo prvi put kad dolazis (a i to je pitanje, jer mogu da te pitaju kasnije da li si vec platio porez na njega u maticnoj drzavi), ili to mozes da uradis i sledeci put ako prijavis novac. Upravo treba da pocnem da se bavim tom temom, tako da ....javicu se.
I ja sam svojevremeno bezuspesno pokusavao da dobijem odgovor na to pitanje na forumu i sve sto sam uspeo da dobijem je odgovor od "jednog strucnjaka" koji nece da odgovara na takva pitanja dzabe, jer se time bavi profesionalno i od toga zivi...

Majstore? Vidis, filozofiranje i serucukanje je uglavnom ok dok se ne pretera. Nemam nesto vremena, ali par stvari:

"Strucnjak" je tebi licno "spelled" da na formi 1040 (either schedule B ili forma koju je Vuxanne cini mi se gore postovala, a vec je bila zakacena na forumu) prijavis svoje pare u inostranstvu i nemas posle toga problem da ih transferujes ili uneses. Takodje ti je "strucnjak" rekao da treba da prijavis interest accrued ili dividends na foreign accounts. "Strucnjak" ti je takodje rekao (tebi licno) da na svoj novac na stednji ne placas porez, a na zaradu u inostranstvu ne placas do odredjenog iznosa (ako si za vreme zarade ziveo u zemlji gde je novac stecen). "Strucnjak" je takodje tebi licno napisao/odgovorio da mozes da uneses i $100k ako popunis formu za unos para i na to se ne placa nikakav porez. Porez se, jel' te, placa na zaradu a ne na stednju - toliko bi trebalo da se zna kad se zivi u USA. "Strucnjak" je takodje rekao da ne moze zbog "piece of mind" da savetuje sta neko ko resi sam da radi takse i prijavi odbitke na koje zakonski nema prava treba nakon toga da radi - jer je *ebena stvar u ovim drzavama mesati se u stvari za koje niti imas potpuni uvid u situaciju niti si spreman da stoprocentno uletis u nesto sto moze da izazove liability na bilo kojoj strani i bilo koji nacin. I to se odnosilo na druge ljude na ovom forumu - kojima je takodje "strucnjak" lepo rekao da sad po tom pitanju ne rade nista pa ako ih neko "prozove" u narednih 7 godina, onda se to resava, a ako ne, onda super.

Tako da - please prestani da seres po ostalim "strucnjacima" pre nego otvoris svoju temu na kojoj ces da "pomognes" drugim forumasima kako da naplacuju "stotine dolara po satu depresivnim i glupim, podgojenim Amerima" i kako se na osnovu zivotne filozofije stize sa tacke A na tacku B, pronadju "Firme" i uspe u zivotu. Naravno, podrazumeva se da sve to odradis za dzabe. "Strucnjak" mozda resi u medjuvremenu da za dzabe odradi neke konkretne stvari kad - da se ponovim - vozaci sa foruma budu besplatno selili forumase, kad agenti za karte budu besplatno delili karte, dizajneri besplatno pravili sajtove, zubari besplatno radili forumasima implante, frizeri budu za dzabe davali usluge... got it?

Znam da je na forumu malo dosadno ovih dana i isto tako znam da se najvise kucka kad krenu "zavadjivanja" - ali mani me se, please. Bezveze je lagati o necemu kad postoji "napisan" dokaz da stvari nisu takve. Kad god si normalno postavio pitanje - normalno ti je i odgovoreno. Nastavi lepo da pises bez prozivanja - jer je pruzanje pomoci i deljenje iskustva necija dobra volja a ne moranje - i samim tim ne odslikava neciji karakter (pogotovo kad taj neko nece da po milion puta pise istu stvar).

Lepo smo se izbegavali prilicno vreme - 'ajde neka tako i ostane. Ogromne su ove drzave, ima milion razlicitih nacina da se opstane i uspe zavisno od licnih preferenci, ne postoji odredjeni put ili odredjena formula. Ja se ne palim na filozofiranja bez konkretnih rezultata, tako da nastavi da promovises svoje uspehe ali me zaobidji, ok? Ne diram te, ne diraj me. Meni prija da procitam sta se sa ljudima desava, prija mi da cujem da im dobro ide - sta sam imala da podelim, podelila sam - kao i vecini ljudi ne prijaju mi prozivanja, nemam nameru da se "izglasavamo" i "nadglasavamo" i ja bih da tako ostane. Licno misljenje i perspektiva je upravo to - nema tu polemike. Jedino sto mogu iz ove pozicije je da se oglasim u situacijama kad neko na primer kaze da se SSN vadi u DMV... i to je to (i kod prozivki ovog tipa). Nadam se da ti "zaobilazenje" moje malenkosti nije problem.

A prozivanje definitivno ne donosi rezultate - osim naravno ako ti bas "toliko" nedostaje moje pisanje :woohoo: moze i to da bude, ko zna! Ako je to, onda BINGO :grin: Upali svaki put! Predvidljivo...

Pozdrav,
"StrucnjakE"

Score
18.02.2012, 20:46
Majstore? Vidis, filozofiranje i serucukanje je uglavnom ok dok se ne pretera. Nemam nesto vremena, ali par stvari:
........

Pozdrav,
"StrucnjakE"

Draga moja, ja ne citam vise tvoje postove, don't bother...

Zana
18.02.2012, 20:57
Draga moja, ja ne citam vise tvoje postove, don't bother...

Ma nista to, dragi moj, nije frka...dovoljno je sto ja tvoje citam, jesu "interesting" :grin: sta kod mene i ima mnogo, ja tu kao neke procedure, kako da se zavrsi, odradi itd...nema tu 'leba... :drool:

Mikimax
20.02.2012, 14:51
Ma nista to, dragi moj, nije frka...dovoljno je sto ja tvoje citam, jesu "interesting" :grin: sta kod mene i ima mnogo, ja tu kao neke procedure, kako da se zavrsi, odradi itd...nema tu 'leba... :drool:

U zivotu sam znao mnogo hejtera, ali ti si jedan od najvecih.
Nevjerovatno.

vuxanne
20.02.2012, 15:54
:kap::kap::kap::kap::kap::kap::kap::kap::kap::kap:

misica
21.02.2012, 16:32
i here we go..proradila je grupa drvenih advokata,ovakve ljude treba samo izbegavati jer oni nisu zivi ako ne pametuju...bilo bi dobro kada bo postojao forum za normalne i nenormalne,pa da nam se otkace od glave...

freshblood
25.02.2012, 12:57
Zana u nedostatku vremena i u ispisivanju vise od 30 redova teksta mogla si bas da mi i das neki odgovor. Score hvala na odgovoru sad mi je malo lakse :) Vuxanne tebi se jos jednom zahvaljujem.
Ukoliko znate nekog ko bi mi za kintu odgonetnuo jos par pravno-finansijskih pitanja posaljite mi kontakt. Hvala!

Amerashi
11.03.2012, 22:09
Pozz , zanima me zasto tolika sekirancija i brige oko prenosenja novca u USA ? :wtf:
Jesil pokusao Western Union , imas ih ured u svakom gradu , jeste da naplacuju transfer novca ,Dok si u Homeland uradis transfer na mjesto gdje ides , i onda si cool citavo vrijeme dok ne stignes , nema briga oces li izgubiti novac ili ce biti problema kada stignes .
.npr. da prebacis (5000 $) na bilo koju lokaciju u USA oni ti oduzmu 240 $ tj placas uslugu prenosenja novca .A citav proces transakcije iznosi samo nekoliko minuta.
Tako da za vrijeme leta za USA poness par stotina $ u slucaju da ti sta zatreba i naravno nakon leta da stignes do hotela ili kuce.
Kanije nazoves onog koji ti je slao novac , on tebi kaze
Ime i Prezime posiljaoca ( ime na koje je slao ) transakciski kod ,nakon toga odes do najblize banke i podignes pare, to je to.
Ja barem mislim da je ovako lakse .
Pa neka me neko ispravi ako grijesim . :grin:

highvoltage84
12.03.2012, 08:15
Sekiracija zbog toga što se toliko jednostavna usluga toliko naplaćuje :) dere musa jarca pa ja mislim da je zato najbolje kao u dobra stara vremena,staviš u kovertu i pošalješ na željenu adresu. :)

Amerashi
12.03.2012, 10:32
Sekiracija zbog toga što se toliko jednostavna usluga toliko naplaćuje :) dere musa jarca pa ja mislim da je zato najbolje kao u dobra stara vremena,staviš u kovertu i pošalješ na željenu adresu. :)

Hmm i ja sam tako razmisljao ,ali zamisli da si ti postar i da dobijes kovertu unutra hrpa novca :D
bil je proslijedio. hehe nije sigurna takva vrsta prebacivanja .

highvoltage84
12.03.2012, 13:20
Baš obrnuto,uvek je bila sigurna ta opcija,drugo,ti pošalješ preporučeno u nekoj koverti da nije providna i nemaš za šta da brineš,a i koliko mi se čini pošta iz inostranstva se uvek podiže lično u pošti uz neku legitimaciju.

NightSky
12.03.2012, 14:15
Dajte ljudi, uozbiljite se! Šta pričate, kakvo slanje novca poštom u koverti? :blink: Obična pošta je nesigurna, i preporučena je nesigurna (dešava se da se i ona izgubi - lično iskustvo), a svejedno preporučenu pošiljku moraš predati otvorenu u pošti, baš zato da se ne bi slao novac i sl. Dakle, ta opcija je ilegalna. Osim toga, manji je rizik sakriti novac u čarapu, ako ste već avanturistički raspoloženi.
Nego, fino, k'o i sav ostali svijet (niste prvi koji će prenositi lovu) - ima procedura, ispoštuješ je i mirno spavaš.

milosx
12.03.2012, 15:14
Ne znam kako je za ameriku ali ja sam sebi slao novac iz austrije u bosnu, a par godina ranije u suprotnom smeru... 15 evra provizija do 5k evra, pa od 5-10k je 30 evra. Banka primaoca ne uzima dodatnu proviziju ako pristigli novac stoji duze od 3 dana na racunu. Valjda je slicno i sa americkim bankama. U koverti nikad ne bih slao novac... bolje i paypal u bosni ili madjarskoj da otvoris pa da aploudujes tamo novac.

Amerashi
12.03.2012, 18:24
Dajte ljudi, uozbiljite se! Šta pričate, kakvo slanje novca poštom u koverti? :blink: Obična pošta je nesigurna, i preporučena je nesigurna (dešava se da se i ona izgubi - lično iskustvo), a svejedno preporučenu pošiljku moraš predati otvorenu u pošti, baš zato da se ne bi slao novac i sl. Dakle, ta opcija je ilegalna. Osim toga, manji je rizik sakriti novac u čarapu, ako ste već avanturistički raspoloženi.
Nego, fino, k'o i sav ostali svijet (niste prvi koji će prenositi lovu) - ima procedura, ispoštuješ je i mirno spavaš.

Ne znam kako je za ameriku ali ja sam sebi slao novac iz austrije u bosnu, a par godina ranije u suprotnom smeru... 15 evra provizija do 5k evra, pa od 5-10k je 30 evra. Banka primaoca ne uzima dodatnu proviziju ako pristigli novac stoji duze od 3 dana na racunu. Valjda je slicno i sa americkim bankama. U koverti nikad ne bih slao novac... bolje i paypal u bosni ili madjarskoj da otvoris pa da aploudujes tamo novac.

Pa da najbolje je preko neke agencije za prenos novca jer su oni najsigurniji a i najbrzi . a bolje je platit malo agenciji nego biti u strahu citavo vrijeme. :grin:

highvoltage84
12.03.2012, 20:19
Auu ala ste vi ljudi plašljivi :),pa kad sam poslao Kentakiju poštom sve one papire koji su od neprocenljive vrednosti onda ću i pare mirne glave,mislim dodje reč naravno,ali eto ja se ne bih nešto ni previše opterećivao kada bi tako bilo.:;D:

NightSky
13.03.2012, 11:44
Auu ala ste vi ljudi plašljivi :),pa kad sam poslao Kentakiju poštom sve one papire koji su od neprocenljive vrednosti onda ću i pare mirne glave,mislim dodje reč naravno,ali eto ja se ne bih nešto ni previše opterećivao kada bi tako bilo.:;D:

Ako neko u koverti ne napipa novčanice, onda vjerovatno koverta neće ni nestati, jer šta će nekom dokumenti sa tvojim imenom. Međutim, novac nema ni ime ni prezime, pa ako taj neko skonta da je u koverti lova, možeš se s njom pozdraviti. To je moje mišljenje. Govorim ti kao što bih i prijatelju - ne rizikuj bez veze. A ti uradi kako misliš da treba i kako ti se najviše isplati.

highvoltage84
13.03.2012, 13:32
Ma sve je ok i sve to stoji,ali kao prvo taj sistem nije kao ranije,usluge su dosta poboljšane,pojednostavljene itd.,a i kad bi se taj X poštar usudio da tako nešto uradi automatski bi bio gonjen za krivično delo i opet na kraju ne vidim zašto bi on u ovako teško vreme riskirao da izgubi posao koji je za ove prostore pristojno plaćen,plus državna firma,plus ladovina za nekih recimo 200-300$ koje bih poslao...
Drugo, kada već šaljem,slao bih neku kutiju ili kutijicu i u njoj još neku stvarčicu pored para i tolko,šta treba da se cimam i potresam za svaku sitnicu...

mikiSA
13.03.2012, 16:21
Ma sve je ok i sve to stoji,ali kao prvo taj sistem nije kao ranije,usluge su dosta poboljšane,pojednostavljene itd.,a i kad bi se taj X poštar usudio da tako nešto uradi automatski bi bio gonjen za krivično delo i opet na kraju ne vidim zašto bi on u ovako teško vreme riskirao da izgubi posao koji je za ove prostore pristojno plaćen,plus državna firma,plus ladovina za nekih recimo 200-300$ koje bih poslao...
Drugo, kada već šaljem,slao bih neku kutiju ili kutijicu i u njoj još neku stvarčicu pored para i tolko,šta treba da se cimam i potresam za svaku sitnicu...

Ja smatram da je bolje ako ne nosis preko $10.000 da ih poneses sa sobom (svaka osoba moze imati $10.000 koliko ja znam, znaci ti i zena = 20.000)
Tacno je da u Americi postoji zakon koji kaznjava otvaranje tudje poste, ali razmisli : u Bosni , a ni u Srbiji to ne postoji: ti predas na postu u Srbiji, oni otvore i uzmu pare, kad ti dodje koverta, sitnica stoji, a para nema) Isto je i obrnuto: meni sestra poslala rodjendansku cestitku sa $20 unutra, cestitka stigla, pare nisu. Znaci nije problem americka posta, problem je BiH i Srbijanska posta.

Mr.Marzik
13.03.2012, 20:46
Ja smatram da je bolje ako ne nosis preko $10.000 da ih poneses sa sobom (svaka osoba moze imati $10.000 koliko ja znam, znaci ti i zena = 20.000)
...
Ako se dobro sećam limit za prijavu je 10000$, bez obzira na broj članova familije.
Dozvoljeno je preneti koliko god, samo mora da se prijavi.

NadjaM
13.03.2012, 20:50
Tako je.Jednostavno.

Nema potrebe komplikovati i rizikovati sa slanjem,kad je najbolje sve uraditi najjednostavnije i legalno.

highvoltage84
13.03.2012, 21:13
Jebem li ga,to za 20$ mi zvuči krajnje poremećeno,ruke mu se osušili :) i njemu i svakome ko bi tako nešto uradio,ne bi se toliko nisko spustio i obrukao pa ne znam šta da je,kada kradeš kradi,ali stvarno :) :P

Dome
07.04.2012, 11:57
A ako je dozvoljeno npr. 10.000$ ,a ti na kartici imas 20000 e ,i poneses tu karticu sa sobom u USA,da li tamo mozes te pare da podignes ?

fetus
09.04.2012, 08:06
koliko ja kontam,prenos je jedno a trosenje drugo.
znaci niko ne brani da ti trosis sa svoje kartice,to je na racunu i ima trag o tome.njih zanima kes,odakle ti i tako to.

vuxanne
09.04.2012, 14:25
Ja smatram da je bolje ako ne nosis preko $10.000 da ih poneses sa sobom (svaka osoba moze imati $10.000 koliko ja znam, znaci ti i zena = 20.000)
Tacno je da u Americi postoji zakon koji kaznjava otvaranje tudje poste, ali razmisli : u Bosni , a ni u Srbiji to ne postoji: ti predas na postu u Srbiji, oni otvore i uzmu pare, kad ti dodje koverta, sitnica stoji, a para nema) Isto je i obrnuto: meni sestra poslala rodjendansku cestitku sa $20 unutra, cestitka stigla, pare nisu. Znaci nije problem americka posta, problem je BiH i Srbijanska posta.

Aaaa, how yes no. Meni je umesto jednog naseg naucnog casopisa sitgla na kucnu adresu neidentifikovana hrana iz kesice sa nekim hijeroglif-lajk natpisima, nesto iz Indije ili Bliskog Istoka. Sa sve pravom rascepanom kovertom okolo, zaheftano u kesi za zamrzivac.

Otvaraju oni itekako postu.

ZukotheCat
29.08.2012, 10:06
Hvala svima vama koji ste pisali o ovoj temi, mene je to kao legalistu itekako mučilo (da ne ispadnem budala na US granici). Dakle prijavi svoj cash i ne brini:bravo:

vrhunski
30.08.2012, 00:13
wire transfer iz Srbije je moguc do 20.000eura mesecno (na foru za odrzavanje porodice do treceg kolena) maksimum osim ako nemas green card :-) onda mozes koliko hoces i sto je najzanimljivije mozes sam sebi da posaljes novac. :D

kosta nesto tipa 0.60% na kolicinu.

blueman
07.02.2013, 01:01
wire transfer iz Srbije je moguc do 20.000eura mesecno (na foru za odrzavanje porodice do treceg kolena) maksimum osim ako nemas green card :-) onda mozes koliko hoces i sto je najzanimljivije mozes sam sebi da posaljes novac. :D

kosta nesto tipa 0.60% na kolicinu.

Hej Vrhunski kad sam probao da posaljem novac na racun u Americi na osnovu iseljenja u banci su mi trazili da im pokazem iseljenicku vizu i potvrdu o odjavi prebivalista. Da li su tebi trazili tu potvrdu prilikom slanja novca i da li si se odjavljivao kad si odlazio?

vrhunski
07.02.2013, 09:42
Hej Vrhunski kad sam probao da posaljem novac na racun u Americi na osnovu iseljenja u banci su mi trazili da im pokazem iseljenicku vizu i potvrdu o odjavi prebivalista. Da li su tebi trazili tu potvrdu prilikom slanja novca i da li si se odjavljivao kad si odlazio?

Ok ovako. Do 10.000 eura (nije tacno ovo do 20.000 eura ranije tj prvo su mi bili tako rekli pa su promenili) :-) Meni nisu trazili nikakvu potvrdu prilikom iseljenja i nisam se odjavio cak sta vise uplacujem penzioni staz u Srbiji najnormalnije. U Banci intesa. Trazili su mi doduse sve moguce dokumente iz US. To sam im poslao Emailom i sve je bilo ok. Mislim da ti je Unicredit inicijalno najpovoljnija a kad je veca suma onda Intesa tako neka igranka.

Uglavnom transfer novca je pravo smaranje. Prvo EURE promenis u menjacnici u $$ zatim te $$ uplatis u banku a onda menjacnica nece da ti izda potvrdu da je zamenila a u banci nece da ti prime uplatu ako ne doneses potvrdu odakle ti $$$. Protom za svaku novcanicu moraju da zapisu serijski broj itd. Onda te $$ opet ne mozes da transferujes ako ne dokazes odakle ti itd...tako da sam ja uglavnom prebacivao po manje iznose vise puta za odrzavanje porodice i to je to. To ti bilo ko iz tvoje porodice ode u banku i kaze hocu da uplatim na taj US racun i to je to.

blueman
08.02.2013, 15:38
Hvala Vrhunski....Ti si verovatno koristio kao osnov za slanje izdrzavanje porodice, pa ti nisu trazili potvrdu o odjavi prebivalista, moracu i ja tako da probam... :;D:

vrhunski
08.02.2013, 18:47
ma da :) raspitaj se u vise banaka za proviziju dosta se razlikuje.

edinze
10.02.2013, 13:27
Evo sta mene zanima... Prijavili smo se supruga i ja oboje prvi put i skupljamo kes,stedimo u slucaju eventualnog izvlacenja. Imamo i svojih stvari,prilicno novih koje bi mogli prodati,no sve zajedno nije dovoljno za papirologiju,karte i pristojan pocetak tamo. Onda smo kontali,obzirom da smo oboje uposleni,podici dva kredita ukupne sume oko 10 000$ i raditi ovdje i otplacivati,dok ne bi dobili vize i otisli u usa odakle bi redovno i uredno placali rate.. Jel to moguce,i da li bi imali problem taj novac iznjeti vani jer selimo, da li bi nam u ambasadi pravili frku ili na granici...

vrhunski
11.02.2013, 04:54
To je cak i 'pozeljno' da uradite jer ce vam lakse biti na pocetku. Niko Vas nece pitati odakle Vam novac. Jedino sto ja mogu da vam savetujem jeste da ne uzimate kredit dok vas ne izvuku jer to moze i da 'potraje' :) Eto meni je trebalo 14 godina.....da me izvuku.

Olovka
02.05.2013, 08:21
Nisam našao na forumu, a koliko se može izneti van iz SAD dolarića u šlajbuku?
:inlove:

Olovka
08.05.2013, 11:38
Našao.
Može se izneti 10 000, sam ili ako obitelj.
Ako je obitelj onda se zbraja, znaci ne moze ti 6000 a zena 7000.

Taty2
21.08.2013, 14:59
što se tiče amera, njih čini mi se boli briga koliko se unosi $, vole oni da se $$$ unose i troše tamo, samo sve lijepo prijaviti.

Zanima me da li carinski službenici na domaćem aerodromu proganjaju emigrante koji odlaze za USA u potrazi za prekoračenjima limita za iznos novca
Može li se ponijeti više love ako se sve to dobro upakuje ili oni traže papirnate novčanice na skeneru i proganjaju emigrante kao vještice

macodlak
21.08.2013, 19:39
Od krijunčarenja, do prijavljivanja, preko slanja u koverti al da niko nenapipa pare pa sve do ne zna čega se ne načita na ovoj temi!!!

I ostadoše dva pitanja:

1)Da li se keš koji se ponese može ostaviti u banku kada se stigne u USA čak i ako se nema SSN i GC?

2)kKako najjeftinije prebaciti pare iz BIH u USA kada tamo otvorim račun.(Ovo detaljnije objasniti ne tipa PAYPALOM).

Iz teme se uzdam u tebe "Vrhunski" ali i u sve ostale!!!

PozZ i hvala...

Taty2
12.09.2013, 17:31
Izgleda da ću morati pojedinačno "hvatati" bosance&hercegovce ovdje na forumu za njihova iskustva, ovo pitanje mi zaista stvara nervozu.

vrhunski
12.09.2013, 18:55
Od krijunčarenja, do prijavljivanja, preko slanja u koverti al da niko nenapipa pare pa sve do ne zna čega se ne načita na ovoj temi!!!

I ostadoše dva pitanja:

1)Da li se keš koji se ponese može ostaviti u banku kada se stigne u USA čak i ako se nema SSN i GC?

2)kKako najjeftinije prebaciti pare iz BIH u USA kada tamo otvorim račun.(Ovo detaljnije objasniti ne tipa PAYPALOM).

Iz teme se uzdam u tebe "Vrhunski" ali i u sve ostale!!!

PozZ i hvala...

1. Moze da se ostavi cak i ako se nema SSN i GC trazice ti pasos ti samo daj pasos da ce ti da potpises dva neka papira da garantujes da nemas SSN. Ne pominji im samo da ces dobiti green card ili tako nesto posto ces samo da ih zbunis. Reci samo dosao sam da otvorim racun u banci evo pasos.

2. Najbolje je da odes u banku i da uradis WIRE transfer na racun u US. Tj ovako otvoris racun u banci i trazis e-banking ili ovlastis nekoga od rodbine (u Srbiji mora rodbina) zatim kad odes u US samo mu kazes da ti uplati na racun u US banci. Druga opcija je na primer e-banking (tj online) na primer znam da Unicredit banka u Srbiji moze uz pomoc tokena online na strani racun a u BIH koliko znam takodje ima Unicredit. Mada ja bih ipak ovlastio nekoga. Jer znam da mi to sa Unicredit nesto bilo komplikovano te ne moze iz dinara u dolare te ne moze ovo te ne moze ono.

što se tiče amera, njih čini mi se boli briga koliko se unosi $, vole oni da se $$$ unose i troše tamo, samo sve lijepo prijaviti.

Zanima me da li carinski službenici na domaćem aerodromu proganjaju emigrante koji odlaze za USA u potrazi za prekoračenjima limita za iznos novca
Može li se ponijeti više love ako se sve to dobro upakuje ili oni traže papirnate novčanice na skeneru i proganjaju emigrante kao vještice

Ne bih ti savetovao da krsis zakon. Bolje je prebaci wire transferom.

holmes
24.12.2013, 16:18
Posto sam se interesovao ovih dana, samo da rezimiram nacine za prenosenje efektivnog stranog novca (najbolje dolara, jel'te) preko granice, po vazecim propisima u BiH:

1) Bez prethodnog odobrenja, rezident moze prenijeti devize u vrijednosti do 2500 EUR. Uz potvrdu iz banke da je novac podignut sa deviznog racuna, moze se prenijeti jos 2500 EUR. Iz ministarstva finansija RS sam dobio tumacenje odredbe koja regulise ovo pitanje da se ovo odnosi na pojedinca rezidenta. Dakle, bracni par moze bez prethodnog odobrenja, uz potvrdu da je novac podignut sa deviznog racuna prenijeti deviza do 10000 EUR.

Izvor: http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mf/PAO/Documents/Uredba%20o%20iznosenju%20i%20unosenju%20efektivnog %20stranog%20novca,%20KM,.pdf

2) Za iznose vece od toga (bez ogranicenja) u slucaju iseljenja, u zavisnosti od nacina prenosa novca, procedura je sledeca:

a) Ukoliko imate namjeru novac fizicki nositi preko granice, potrebno je odobrenje Ministarstva za Finansije. Potrebno je podnijeti zahtjev i priloziti kopiju pasosa u kome je imigraciona viza i dokaz iz banke o sredstvima koje namjeravate prenijeti (devizni racun, ugovor o orocenju). Potrebno je uplatiti taksu od 70 BAM. Ljubazni su i spremni radi brzine procedure da postupe po zahtjevu u elektronskoj formi (email sa attachmentima), ali ste duzni da dokumenta posaljete postom u svakom slucaju.

b) Ukoliko planirate da vrsite transfer sa vaseg racuna na racun u americi, dozvoljen je jednokratni prenos neogranicenog iznosa uz potvrdu da radi o iseljenju. Obicno je dovoljno dati na uvid pasos sa imigracionom vizom, ali ovo moze zavisiti od interne politike banke, pa se treba prethodno informisati u vezi sa tim. Po mom saznanju, Nova Banka trenutno ima najpovoljnije uslove za SWIFT transfer. Naknada se krece 0.2%-0.5% zavisno od iznosa, po principu veci iznos manji procenat.

Da bih prikupio ove podatke, zvao sam Ministarstvo finansija, Devizni inspektorat, Carinsku ispostavu i nekoliko banaka. Ovakvi zahjevi izgleda nisu cesti, jer niko sem Ministarstva finansija nije imao spreman odgovor na prvu.

Nadam se da ce nekome ovo biti od pomoci:;D:

via
24.12.2013, 23:50
Hvala holmes na ovim informacijama.

I mi smo ovih dana upravo u ovoj priči. Doduše ne ovako konkretno, obzirom da imamo još nekih 3mj do polaska, ali da, razmišljamo kako to najbolje/najpametnije uraditi. Čini mi se da je malo tko išao po ovom principu, prijavi, pribavi odobrenje, plati taksu itd. Mislim da ljudi više idu po principu pare u džep i put pod noge.

Svakako bih voljela čuti iskustva kojeg iskusnog "zelenaša" sa one strane bare :).

btw. holmes kad je Dday?

via
25.12.2013, 00:36
Mi inače letimo iz ZG. Dakle, treba izaći iz BiH, pa carinska kontrola na ulazu u HR, pa još jedna na aerodromu. Prilično veliki rizik da se ide na blef i bez nekog važećeg odobrenja za iznošenje novca iz BiH.
Zanima me ipak, informacije radi, da li je netko i tako radio. Dosta je iskustva ljudi koji lete iz matične zemlje (Srb, Hrv), pa postoji možda mala razlika u odnosu na nas koji moramo preći tri carinske kontrole samo da bi sjeli u avion. Da li vas automatski kad ugledaju vize pitaju za količinu novca koju nosite ili zavisi od carinika/momenta/sreće? Mi kad se pojavimo na jednoj pa na drugoj granici sa četiri kofera i vizama lako je spojiti dva i dva, netko mora postaviti pitanje novca i eto problema ako nemamo to odobrenje.

holmes
25.12.2013, 00:51
Upravo zbog toga sam se i informisao. Idem sa porodicom i ne treba mi problem na granici. Narocito jer legalan nacin postoji, a nije skup ni tezak. Zamisli samo situaciju na aerodromu ako nadju novac koji nije prijavljen. Sve i da ti ga ne oduzmu, moguce je da ces zakasniti na let, objasnjavajuci se sa carinicima. Dozvoljena suma za bracni par je vec dovoljno velika, a ako je suma veca od toga onda je bolje nesto ponijeti sa sobom, a ostatak prebaciti sa svog deviznog racuna kasnije na racun u USA. Mislim da je bolje tako nego rizikovati da nosis vecu sumu sa sobom kroz sve security i carinske punktove na aerodromima.

Letim polovinom sledeceg mjeseca Via i vec sam uveliko u online shopovima za stvari koje cu morati da kupim u prvih par dana:==D:

IgorMAD
25.12.2013, 01:14
Ne znam sta se plasite toliko, mi smo bez problema preneli novac preko granice, pola ja, pola supruga :)

Niko nista nije pitao. Nemojte da se opterecujete, to nikoga ne zanima, pogotovo carinika kome je dosta i ovog posla koji vec radi, a ne jos da mora da broji pare :D

loreley
25.12.2013, 01:51
Nije problem unosenje novca u stranu drzavu, nego iznosenje iz maticne drzave. Svaka drzava ima pravila koliko novca sme da se iznese. Kad se iz maticne drzave izadje, pred ostalim carinicima je bolje imati novca nego ga nemati.

No, slazem se da je bolje osigurati potvrde da je sve legalno. Medjutim, to odobrenje za iznosenje novca ce interesovati samo carinike na izlazu iz nase maticne drzave, ostali nemaju nista sa tim. Za njih je mozda bolje imati potvrdu da smo taj novac podigli sa sopstvenog racuna, ako vec nosimo gotovinu i ako se radi o velikim iznosima (a mislim da par desetina hiljada E ili $ to svakako nije).

IgorMAD
25.12.2013, 03:31
Mozda samo potvrda da si podigao novac sa svog racuna (ukoliko se bas desi da neko trazi), ali da placate bilo kakve takse za iznosenje novca i slicno, to nikako!

via
25.12.2013, 08:26
Moram priznati da smo se mi prilično opteretili sa ovim pitanjem. Opet kažem, misim da je jednostavnije kad u svojoj matičnoj državi sjedaš u avion i adio, jedna carina i ok. Kako postoje pravila vezana za iznosenje novca iz matične zemlje tako postoje i pravila za unošenje novca u drugu zemlju, mi se moramo pozabaviti i tim. Dakle, iznošenje iz BiH, unošenje iz EU pa inošenje iz EU :wacko: Znam da je stiželjeto na ovoj temi pisala konkretno o HRV i da je taj iznos bio ograničen. Ali na stranici carina.hr, sada stoje drugačiji podaci

Unos gotovine u Zajednicu i iznos gotovine iz Zajednice (strane i domaće valute i drugih sredstava plaćanja – primjerice putnički čekovi, prenosivi vrijednosni papiri, uključujući čekove, mjenice, bjanko zadužnice i novčane uputnice i drugo) slobodan je i bez ograničenja u svoti za sve fizičke osobe, koje mogu uz prijavu carinskom službeniku nesmetano prenositi bilo koju svotu gotovine u bilo kojoj valuti.

No obvezatna je prijava carinskom službeniku na graničnom carinskom uredu svakog unošenja gotovine u Zajednicu i svakog iznošenja gotovine iz Zajednice u svoti od 10.000,00 EUR-a ili više, odnosno u protuvrijednosti tog iznosa u drugim valutama ili drugim sredstvima plaćanja.

d 1. srpnja 2013. godine za prijavu gotovine u primjeni je Obrazac za prijavu gotovine, koji se može elektronički ispuniti i ispisati te tako predati carinskom službeniku na graničnom carinskom uredu ili ga se može ispuniti na samom graničnom uredu. Obrazac se može ispuniti na hrvatskom ili engleskom jeziku.

Dakle, uz obaveznu prijavu carini, nema limita novca koji se može prenositi, ovo ću morati još provjeriti. Na ovim našim prostorima mi ništa više nije sigurno, i imam utisak da se uvijek može naći neki neinformisani, nadobudni carinik koji će ti praviti probleme koliko god ti dokaza i odobrenja imao. Mislim, ako radiš sve legale na kraju ćeš vjerovatno dokazati da si u pravu, ali kad ti oduzme i vremena i živaca, a još u takvim uslovima dovoljno ti je stresan sam čin odlaska, bez peripetija vezanih za novac.

Razmišljali smo i mi o toj varijanti u džep i ušuti se, ali da je rizično, daaaaa. Mislim, možda nitko ne bi ništa pitao, ali šta ako pita. Uvijek ali...

zvercica
25.12.2013, 09:01
Mi smo jednostavno stavili pare u torbicu, drzali je uza sebe i niko nas nista nije pitao dok nismo dosli u USA. Tu su nas pitali koliko para unosite, mi im rekli tacnu cifru i to je sve.

loreley
25.12.2013, 12:20
Via, ja sam sigurna da uopste ne treba toliko da brines. Da, prijavices novac ako te budu pitali. Ali te 99% hrvatski carinici to nece pitati. Ti si za njih strani drzavljanin (putujes sa BiH pasosem, pretpostavljam) koji putuje u USA i njih zaista nece interesovati koliko novca imas kod sebe. Plus, odavno je normalno da se sa sobom nose kartice tako da pitanja o novcu gotovo da vise i nema. Ne pitaju cak ni kad ides kod njih, a kamoli ako kroz njihovu drzavu samo prolazis. Neces, pretpostavljam, nositi koferce sa milioncetom u njemu :==D:, iznosi koji mi odavde nosimo su za carinike sica. Ali svakako popuni taj obrazac koji pominjes i ponesi ga sa sobom.
Kad stignes u USA, verovatno ce te pitati za novac, reci ces koliko nosis u gotovini, te da imas i kartice i sve ce biti ok. Njima je i bitno da donosis dosta novaca i da imas od cega da zivis u pocetku. A par desetina hiljada je za pocetak novog zivota smesan iznos.

Ja bih samo ponela potvrdu od banke da sam podigla taj novac sa svog racuna, i to je sve (i taj obrazac koji pominjes popunila, kad ga vec imaju, a super je sto ga imaju - to ti resava problem u startu). Ako ne bih dizala novac sa racuna, nego na primer prodala stan za gotovinu i taj novac nosila sa sobom, ponela bih sve papire koji potvrdjuju tu kupoprodaju stana i na kojima se vidi iznos. Upravo da predupredim bilo kakve komplikacije. Ali to nije nesto oko cega treba brinuti i stresirati se, to su normalne stvari, ljudi putuju svaki dan i nose novac u mnogo vecim iznosima od ovih o kojima mi pricamo.

Mi sa prostora bivse SFRJ smo, nazalost, navikli da brinemo i vise nego sto je potrebno zbog situacije u kojoj smo ziveli i tretmana koje smo imali na granicama 90-tih godina. Medjutim, mnogo toga se promenilo od tada i nema vise razloga za tu vrstu brige. Da te utesim, ja sam putovala u Hrvatsku 3 dana nakon njenog ulaska u EU. Tada je na sve strane dizana frka kako ce Hrvati sad traziti sve i svasta, a posebno veliku kolicinu novca za svaki dan boravka tamo (pricalo se i o 100 E po danu). Takodje se previse pricalo o tome sta sve ne sme da se unese. Kad smo dosli na granicu, carinik nas je pitao samo jesmo li posli malo na more, pozeleo nam srecan put i prijatan boravak i to je bilo sve. Nismo se zadrzali ni celih 5 minuta.

via
26.12.2013, 10:27
Možda maaalo pretjerujem, to mi i suprug kaže :grin::grin:
Samo se trudim da isključim sve moguće komplikacije i da budemo spremni na bilo kakvu situaciju ili pitanje. Oprezna sam, šta bih, takva sam. :) Da nosim to milonče u koferu onda vjerovatno ne bih ni brinula, takvi se ne opterećuju ovakvim "glupostima" kao ja.

U pravi si loreley, da smo ovdje preživjeli svakakve torture, izvarani smo na sve moguće načine i sad smo preoprezni i kad radimo nešto legalno bojimo se "da nas ne uhvate". Prelazili smo mi granicu bezbroj puta, nikad nas nitko nije ništa pitao, također i odmah nakon tog famoznog 1.jula, doslovce smo naišli carinicima u sred partije karata, samo su mahnuli da prolazimo sa sve kartama u rukama :bravo:

via
08.07.2014, 06:06
Da ne ostanem ovdje dužna info. Dakle, nismo vadili nikakve dozvole, plaćali takse itd. za iznošenje novca iz zemlje. Ja sam se bila baš opteretila ovom temom, ali kao što su mi ljudi ovdje govorili, bez potrebe.

Na kraju uopšte nismo letjeli iz ZG, već iz BG, tako da nismo ni imali tu granicu BiH-EU. Na granici sa Srbijom nas nitko ništa nije pitao. Išli smo autom, natrpani sa četiri velika kofera, četiri mala, iseljeničkom vizom u pasošima i apsolutno nitko nije postavio nikakvo pitanje oko količine novca koju nosimo. Prvo pitanje je bilo na ulazu u US gdje naravno prijavite sve do centa, jer vam nitko ne brani unos novca niti postavlja limit.

Dakle, nemojte se zamarati ovakvim "problemima".

sile2302
31.08.2015, 15:31
Ja sam nešto razmišljao o svemu ovome, pošto idemo za koji dan, da uopšte ne prebacujem sav novac u dolare i da ga nosim sa sobom, nego samo jedan dio, a ostalo da koristim i dižem sa debitne maestro kartice kada dođem tamo.

Imam debitnu maestro karticu Raiffeisen banke i za svako plaćanje sa njom u Americi plaćam 1% za konverziju i za svako dizanje novca sa bankomata 2,5 % provizije + 1 % konverziju.
Konverzija se računa po kursnoj listi Mastercarda, koji za danas iznosi 1$ = 1,733 KM, a ako bi kupovao dolare u banci to je 1$=1,791 KM.

Da bih kupio 1000 $, danas bi me koštalo 1791 KM (cca 916 eura), ako tamo podignem 1000 $, koštalo bi me 1733 KM + 60 KM to je 1793 KM (cca 917 eura), a ako platim nešto sa karticom to je onda za 1000 $ potrošenih 1750 KM (cca 895 eura).

Plaća se i vođenje računa 2 KM (1 euro) mjesečno, a ako želite da ugasite račun to možete učiniti putem maila.

Još je prednost svega ovoga što neko Vaš može da ima drugu karticu u Vašoj matičnoj državi ili punomoć i vrši transakcije na istom računu ...

Razmišljao sam i o drugim varijantama: western union, uplate sa banke na nečiji devizni račun u Americi itd., ali su velike provizije, tako da mi se ovo što sam gore napisao čini možda i najboljom varijantom.

Ne znam da li je neko nešto slično radio ili ima neki bolji prijedlog?

USABIH
31.08.2015, 18:03
Ja sam nešto razmišljao o svemu ovome, pošto idemo za koji dan, da uopšte ne prebacujem sav novac u dolare i da ga nosim sa sobom, nego samo jedan dio, a ostalo da koristim i dižem sa debitne maestro kartice kada dođem tamo.

Imam debitnu maestro karticu Raiffeisen banke i za svako plaćanje sa njom u Americi plaćam 1% za konverziju i za svako dizanje novca sa bankomata 2,5 % provizije + 1 % konverziju.
Konverzija se računa po kursnoj listi Mastercarda, koji za danas iznosi 1$ = 1,733 KM, a ako bi kupovao dolare u banci to je 1$=1,791 KM.

Da bih kupio 1000 $, danas bi me koštalo 1791 KM (cca 916 eura), ako tamo podignem 1000 $, koštalo bi me 1733 KM + 60 KM to je 1793 KM (cca 917 eura), a ako platim nešto sa karticom to je onda za 1000 $ potrošenih 1750 KM (cca 895 eura).

Plaća se i vođenje računa 2 KM (1 euro) mjesečno, a ako želite da ugasite račun to možete učiniti putem maila.

Još je prednost svega ovoga što neko Vaš može da ima drugu karticu u Vašoj matičnoj državi ili punomoć i vrši transakcije na istom računu ...

Razmišljao sam i o drugim varijantama: western union, uplate sa banke na nečiji devizni račun u Americi itd., ali su velike provizije, tako da mi se ovo što sam gore napisao čini možda i najboljom varijantom.

Ne znam da li je neko nešto slično radio ili ima neki bolji prijedlog?

Nije ti to loša opcija, pogotovo jer je sad dolar jak, a mozda u narednom periodu opadne vrijednost, pa ako ti ne trebaju sad pare, ne treba zuriti

roki_rd
02.09.2015, 21:31
Zdravo svima
Imam jedno pitanje
Ja i supruga smo dosli na odmoru i sada se opet vracamo u USA potocno Chicago. Pa mene zanima koliko novac mozemo ponjeti sa nama. Neki nama kazu da je maksimum 10.000 dolara po familju, a drugi 10.000 po covek.
Pa ako vec neko je prosao kroz ovo i zna molio bi za pomoc. Ili ako neko zna gde mozemo ovo proveriti da budemo sigurni
Pozz

chicagopn
03.09.2015, 01:57
Zdravo svima
Imam jedno pitanje
Ja i supruga smo dosli na odmoru i sada se opet vracamo u USA potocno Chicago. Pa mene zanima koliko novac mozemo ponjeti sa nama. Neki nama kazu da je maksimum 10.000 dolara po familju, a drugi 10.000 po covek.
Pa ako vec neko je prosao kroz ovo i zna molio bi za pomoc. Ili ako neko zna gde mozemo ovo proveriti da budemo sigurni
Pozz

10000 po familiji ne mozete deliti recimo sebi 5000 i muz 6000 to je vec 11000 osim ako ne putujete odvojeno

https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/195/~/currency-%2F-monetary-instruments---amount-that-can-be-brought-into-or-leave-the

roki_rd
03.09.2015, 21:35
10000 po familiji ne mozete deliti recimo sebi 5000 i muz 6000 to je vec 11000 osim ako ne putujete odvojeno

https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/195/~/currency-%2F-monetary-instruments---amount-that-can-be-brought-into-or-leave-the

hvala prijatelju. Nisam zanao da ova tema postoi. Sada sam procitao da mozemo unositi i vise novca, samo treba to da prijavimo na carini pri ulaskom u USA. I nadam se da oni nece nama ocariniti hehehe
pozz

stpetebeach
04.09.2015, 08:43
10 000e(deset hiljada evra) po osobi moze da se iznese...

markoss
28.12.2015, 23:29
da li neko zna kako je najbolje slati novac u srbiju, putem paypal western uniona ili preko bankovnih racuna, kolike su provizije?

pozz

LJ75
10.10.2016, 15:53
Proslo je proprilicno vremena od zadnjeg update-a, pa ne bi bilo zgoreg da malo obnovimo temu.

Mene zanima konkretno:

1. Koliko mogu iznijeti iz BiH, odnosno koji je to iznos za nas porodicu, u gotovini.

Mislim da sam odgovor na ovo nasao na donjem linku - dakle to je 2500 Eur po osobi, s tim da se uz dozvolu ministarstva finansija mogu iznijeti i veci iznosi.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2010/odluke/371hrv.html

2. Koji je najjednostavniji i najjeftiniji nacin da se novac prebaci sa racuna iz BiH (ili neke od zemalja u regiji) na racun u USA.

Provjericu sa bankom, pa cu javiti. Nisam siguran ni koji je poreski tretman tog novca (vec je oporezovan u BiH), ali valjda cu provjeriti dok (i ako) dodje vrijeme selidbe.

Ako neko ima iskustva, neka javi. (Radi se o vecim iznosima - ustedjevina, prodaja nekretnine i sl.)

sonjka13
19.10.2016, 10:36
Ja sam prosle godine izasla sa 11.000$ u torbici s dokumentima, u koverti. Niko me nije pitao nista..Sad opet mozda se jednostavno posrecilo.

sonjka13
19.10.2016, 10:39
Proslo je proprilicno vremena od zadnjeg update-a, pa ne bi bilo zgoreg da malo obnovimo temu.

Mene zanima konkretno:

1. Koliko mogu iznijeti iz BiH, odnosno koji je to iznos za nas porodicu, u gotovini.

Mislim da sam odgovor na ovo nasao na donjem linku - dakle to je 2500 Eur po osobi, s tim da se uz dozvolu ministarstva finansija mogu iznijeti i veci iznosi.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2010/odluke/371hrv.html

2. Koji je najjednostavniji i najjeftiniji nacin da se novac prebaci sa racuna iz BiH (ili neke od zemalja u regiji) na racun u USA.

Provjericu sa bankom, pa cu javiti. Nisam siguran ni koji je poreski tretman tog novca (vec je oporezovan u BiH), ali valjda cu provjeriti dok (i ako) dodje vrijeme selidbe.

Ako neko ima iskustva, neka javi. (Radi se o vecim iznosima - ustedjevina, prodaja nekretnine i sl.)


Ja cu opet ponoviti, kada sam ulazila prosle godine u maju, nosila sam 4000 evra, opet, niko me nije pitao, niti pravio problem. Sad nisam siguran da li je bila sreca, ili jednostavno ne obracaju toliko paznju.

sonjka13
19.10.2016, 10:47
Proslo je proprilicno vremena od zadnjeg update-a, pa ne bi bilo zgoreg da malo obnovimo temu.

Mene zanima konkretno:

1. Koliko mogu iznijeti iz BiH, odnosno koji je to iznos za nas porodicu, u gotovini.

Mislim da sam odgovor na ovo nasao na donjem linku - dakle to je 2500 Eur po osobi, s tim da se uz dozvolu ministarstva finansija mogu iznijeti i veci iznosi.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2010/odluke/371hrv.html

2. Koji je najjednostavniji i najjeftiniji nacin da se novac prebaci sa racuna iz BiH (ili neke od zemalja u regiji) na racun u USA.

Provjericu sa bankom, pa cu javiti. Nisam siguran ni koji je poreski tretman tog novca (vec je oporezovan u BiH), ali valjda cu provjeriti dok (i ako) dodje vrijeme selidbe.

Ako neko ima iskustva, neka javi. (Radi se o vecim iznosima - ustedjevina, prodaja nekretnine i sl.)

Zaboravih napisati odgovor na drugo pitanje, tj vise je moje iskustvo. Takodje prosle godine,iz Srbije na rcun je uplacena veca suma novca, preko 20.000$ na americki racun, mislim da porez nije bio veliki, tipa 40$(kada sam dosla kod njih i rekla im sta trebam, oni su mi objasnili sta je potrebno da taj neko ko salje novac uradi, dali su mi istampan papir sa uputstvima). Mozda je malo konfuzno objasnjeno ali to je moje iskustvo. Bit je u tome da nisu puno novca chargali

Sookie
19.10.2016, 15:32
Link sa stranice američkog odjela za carinu i graniču službu:

Currency and Monetary Instruments - Amount that can be brought into or leave the U.S.

https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/195/~/currency-and-monetary-instruments---amount-that-can-be-brought-into-or-leave

U suštini nema ograničenja koliko se može prenjeti preko granice.
Stim što se iznos do 10.000 $ gotovine ne prijavljuje.
Sve iznad 10.000 $se mora prijaviti putem određenog obrazca:
https://www.fincen.gov/sites/default/files/shared/fin105_cmir.pdf
U slučaju da se novac ne prijavi, sasvim je moguće da se novac konfiskuje.

Morgy
29.01.2017, 19:15
Meni keš iz USA stiže preko pay pala, burazer šalje 200 dolara svakog meseca i paypal mi uzima 2 dolara provizije i usput prebaci u evre....

slucajni_prolaznik
30.01.2017, 01:51
Realno, sta je povoljnije: kupiti dolare (po 3% vecem kursu od srednjeg), kupiti evre (po 1% vecem kursu od srednjeg), pa ih u US promeniti u dolare ili imati domacu karticu sa evrima i koristiti je u US?

ggtron
30.01.2017, 04:32
Ne mogu da ti sa 100% sigurnoscu kazem sta je najbolje, ali mogu da ti kazem da nikako ne donosis ovde evre da menjas u dolare. Kurs je nerealan i dobices mnogo manje. Ja licno sam kupio dolare u Beogradu, i kada sam dosao ovde proverio i ispalo je da mi je to najbolja varijanta. U zavisnosti koliko dolara planiras da kupis, sa menjacnicama mozes da se dogovoris na vecu kolicinu da dobijes povoljniji kurs.

slucajni_prolaznik
30.01.2017, 05:26
Hvala. Tako sam i mislio, nego vidim ovde neko spominje evre, pa sam resio da 'priupitam'.

LJ75
02.05.2017, 12:43
Ima li neko iz prve ruke da kaze kako je prosla / prosao kada su slali veci iznos u SAD?
Npr, godinu dana po dolasku skontaju da je to to, da ce ostati, i prodaju stan. I onda taj novac, npr 50,000 USD prebace sebi na racun u SAD.

Koji je poreski tretman tog novca, kako su ga prijavili, koliko poreza su platili i sl?

LJ75
19.05.2017, 21:15
Dobra vijest za Bosance, u pravi čas...

Prijašnji limit od 2500 Eura je bio jednostavno premali, tako da ovo već ima smisla.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/iznos-koji-rezident-moze-iznijeti-iz-bih-sa-2-500-povecan-na-10-000-eura/170519125

SaFuture
21.05.2017, 09:34
Dobra vijest za Bosance, u pravi čas...

Prijašnji limit od 2500 Eura je bio jednostavno premali, tako da ovo već ima smisla.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/iznos-koji-rezident-moze-iznijeti-iz-bih-sa-2-500-povecan-na-10-000-eura/170519125

Pozdravljam i ja odluku FBIH :bravo: Inace nedavno sam pokusavao dobiti informaciju od carine na aerodromu i rekli su mi da se moze iz BIH prenijeti bilo koji iznos ukoliko imamo dozvolu iz Ministarstva finanasija Federacije (ne znam kako funkcionise za RS).
Medjutim kada sam zvao Ministarstvo, da bi nam izdali potvrdu moramo donijeti odjavu prebivalista sa sadasnje adrese i prijavu prebivalista iz zemlje u koju idemo. Ja sam pokusavao objasniti da je nemoguce da predam potvrdu iz Amerike, jer nisam ni bio tamo, a da nemam namjeru da se odjavim sa svoje adrese. Kako god, nije moguce dobiti potvrdu bez ta dva dokumenta....
Super je da nam sada to nece ni trebati!

subman
05.02.2018, 22:58
kakvo je sad stanje za Srbiju?

1)Mi s iseljenickom vizom , mozemo da iznesemo kolko hocemo jel tako?

2) A tamo u USA jel nam uzimaju neki porez na tu sumu koju donesemo?

Jorda
09.04.2018, 10:22
Takodje bih molio nekoga da kaze koji su sada limiti za prenos novca, sto pojedinacno sto porodicno.
Hvala.

slucajni_prolaznik
09.04.2018, 16:30
kakvo je sad stanje za Srbiju?

1)Mi s iseljenickom vizom , mozemo da iznesemo kolko hocemo jel tako?

2) A tamo u USA jel nam uzimaju neki porez na tu sumu koju donesemo?

Takodje bih molio nekoga da kaze koji su sada limiti za prenos novca, sto pojedinacno sto porodicno.
Hvala.

Mislim da sve preko $10000 u bilo kom obliku podleze obaveznoj prijavi tog iznosa, a porez na to 'ne uzimaju'.

Jorda
11.04.2018, 12:50
Je li to 100% tako?
Jos neko ima info ?

Makica@
11.04.2018, 21:46
Je li to 100% tako?
Jos neko ima info ?


Procitajte link sa Uprave Carina,jeste tako

'Slobodno je iznošenje iz zemlje platnih kartica i hartija od vrednosti koje su stečene u skladu sa propisima .
Svaki prenos fizički prenosivih sredstava plaćanja preko državne granice u iznosu od 10.000 evra i više putnik je dužan prijaviti carinskom organu.'

http://www.upravacarina.rs/lat/Putnici/Stranice/PrenosivaSredstvaPlacanja.aspx

Jorda
12.04.2018, 07:48
Znaci 10k eura to ispada 12k dolara onda .

Ggaga
12.04.2018, 10:39
Ja ne vidim razlog zasto biste krili novac od bilo koga. Prema nasim carinskim propisima obavezni ste da prijavite sve sto nosite u kesu preko 10000 eur a ja bih licno prijavila i manji iznos immigration sluzbi tamo jer na taj nacin imam siguran dokaz da sam novac unela u zemlju (i samim tim stekla pre nego sto sam postala USA poreski obveznik) i sutra slobodno mogu da ga deponujem u banku. U suprotnom kako cu dokazati da taj novac nisam zaradila od kad sam u USA i da na njega ne treba da platim porez...
Sa druge strane sve sto steknete nakon aktivacije GC je podlozno porezima, pa u slucaju prodaje stana u Srbiji taj iznos treba prijaviti poreskim vlastima USA koji ce verovatno biti oporezovan u zavisnosti od toga kako ste stan stekli (kupovina, poklon i sl). Ja sam se raspitivala samo za slucaj kada se stan stice kupovinom i tada se placa porez na kapitalnu dobit kao i kod nas (tj eventualnu razliku kupovne i prodajne cene) i to razlika izmedju poreske osnovice koju u istu svrhu eventualno placate u Srbiji i americke poreske osnovice ( tj. ako je srpska veca tamo ne placate nista)
Dodatno ja bih svima koji zele da nose kes savetovala oprez jer rizik ne vredi cenu kojom taj novac regularno moze da se prenese preko banke.

slucajni_prolaznik
12.04.2018, 19:21
Znaci 10k eura to ispada 12k dolara onda .

Kada izlazite is Srbije treba prijaviti preko 10k evra (ili 12k dolara) da iznosite, a kada ulazite u US preko 10k dolara da unosite.

Makica@
13.04.2018, 00:38
Kada izlazite is Srbije treba prijaviti preko 10k evra (ili 12k dolara) da iznosite, a kada ulazite u US preko 10k dolara da unosite.


'Iseljenje
• rezident - fizičko lice može pri iseljnju iz Republike iznositi efektivni strani novac iznad iznosa od 10.000 EVRA, odnosno protivvrednost u drugoj valuti, na osnovu dokaza o iseljenju' Poslednji deo iz gore navedenog clanka koji sam postavila.

Mislim da je suma do 10k dozvoljena da se iznese,sve preko toga bi trebalo da se prijavi carini. A u drugom slucaju je potreban dokaz o iseljenju,a mi ga jos nemamo jel jos uvek nismo postali rezidenti. Za drugi slucaj je potreban evidence of rezidency iz Usa ( boraviste na teritoriji Amerike )

@Gago jesi skroz u pravu,uopste se ne bi igrala sa tim. Neka manja suma je u redu do 5k npr. ali sve preko toga :suure::nene:

Ggaga
13.04.2018, 11:29
'Iseljenje
• rezident - fizičko lice može pri iseljnju iz Republike iznositi efektivni strani novac iznad iznosa od 10.000 EVRA, odnosno protivvrednost u drugoj valuti, na osnovu dokaza o iseljenju' Poslednji deo iz gore navedenog clanka koji sam postavila.

Mislim da je suma do 10k dozvoljena da se iznese,sve preko toga bi trebalo da se prijavi carini. A u drugom slucaju je potreban dokaz o iseljenju,a mi ga jos nemamo jel jos uvek nismo postali rezidenti. Za drugi slucaj je potreban evidence of rezidency iz Usa ( boraviste na teritoriji Amerike )

@Gago jesi skroz u pravu,uopste se ne bi igrala sa tim. Neka manja suma je u redu do 5k npr. ali sve preko toga :suure::nene:

Iseljenicka viza u pasosu je dovoljan dokaz o iseljenju;-)

Makica@
15.04.2018, 07:53
Iseljenicka viza u pasosu je dovoljan dokaz o iseljenju;-)

Mislis? Nije potreban evidence of proof ( Boraviste na teritoriji Usa- Id,Driver Licence?) Neki papir koji nam dokazuje da smo tamo,i da iznosimo novac kao rezidenti? Za manju sumu nije problem,ali za vecu od 10k mislim da moze da bude :nene:

Ggaga
17.04.2018, 09:20
Mislis? Nije potreban evidence of proof ( Boraviste na teritoriji Usa- Id,Driver Licence?) Neki papir koji nam dokazuje da smo tamo,i da iznosimo novac kao rezidenti? Za manju sumu nije problem,ali za vecu od 10k mislim da moze da bude :nene:

sa http://www.carina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/devize.aspx

meni se cini dovoljno ovo sto pise da domaci drzavljani mogu da iznesu na osnovu dozvole za boravak(sto je nasa immigrant visa)...ali mozda ne bi bilo lose pozvati ih pa ako ih dobijes javi sta kazu;-)

3. Ko i na koji način može da iznese iz zemlje sumu veću od 10.000 evra?

Veći iznos od 10.000 evra mogu izneti samo nerezidenti (strani državljani sa prebivalištem u inostranstvu i domaći državljani koji na osnovu dozvole za boravak, odnosno radne vize borave u inostranstvu duže od godinu dana) i to:

- na osnovu potvrde o unosu efektivnog stranog novca – do iznosa naznačenog u potvrdi (potvrdu izdaje carinska služba pri ulasku u zemlju);

- na osnovu potvrde banke da je novac koji iznosi iz zemlje podigao sa svog deviznog računa ili devizne štedne knjižice kod banke u Republici Srbiji – do iznosa naznačenog na toj potvrdi;

- na osnovu potvrde menjača da je novac koji iznosi stekao prodajom dinara dobijenih prethodnim korišćenjem platne kartice u Republici Srbiji - do iznosa naznačenog na toj potvrdi.

*Navedene potvrde carinski organ poništava prilikom prvog izlaska iz Republike Srbije

10. Колико новца могу изнети из Републике Србије уколико се исељавам?

Као резидент (домаћи држављанин са пребивалиштем у Републици Србији или страни држављанин који на основу дозволе за боравак, односно радне визе борави у Републици Србији дуже од годину дана), приликом исељења можете из Републике Србије изнети ефективни страни новац изнад износа од 10.000 евра или противвредност у другој валути.

11. Како могу преко банке да изнесем суму већу од 10.000 евра у иностранство?

Уколико сте резидент можете преко банке у иностранство да изнесете суму већу од 10.000 евра месечно под следећим условима:

1) уколико имате уговор о поклону који је оверио надлежни орган;

2) на основу указивања помоћи члану породице - уз доказе да члан Ваше породице живи у иностранству (дозвола боравка, радна виза, студентска виза и др.), као и да је у питању блиски сродник до трећег степена (што се доказује изводом из матичне књиге рођених, односно венчаних и др.);

3) уколико имате правноснажно решење о наслеђивању;

4) уколико је у питању новац за ренту, што се доказује прилагањем документа којим је утврђена обавеза плаћања ренте (уговор и сл.);

5) ако се исељавате у иностранство и доставите доказ о исељењу из Републике Србије,

6) приликом усељења у Републику Србију, уколико доставите доказ да немате дугова у матичној земљи и ако сте поднели захтев за пријаву боравка у Републици Србији.

mveruovic
18.04.2018, 07:30
Iseljenicka viza nije isto sto i boravisna dozvola. Taj papir u pasosu nista ne vredi dok se ne overi sa pecatom i551

Ggaga
18.04.2018, 10:41
Iseljenicka viza nije isto sto i boravisna dozvola. Taj papir u pasosu nista ne vredi dok se ne overi sa pecatom i551

Slazem se da nije isto i da se boravisna dozvola aktivira ulaskom ali ne znam koliko je to relevantno nasim carinski sluzbenicima za iznosenje novca. Ja svakako necu nositi nista u kesu ali sam iz radoznalosti poslala upit mailom carini pa javljam sta i kad odgovore.

ps. Jer bi u suprotnom znacilo da moramo da odemo dobijemo i551 pecat pa se vratimo po pare:woohoo:

vojkaninho
26.04.2018, 20:31
Znaci ne definitvno ne treba nositi vise od 10k $ u kesu? Jos jedna stvar, obzirom na katastrofalni kurs eur/dol u USA, koja je najpovoljnija menajcnica kod nas da se kupe $ za evre?

ikac89
26.04.2018, 20:42
Koliko sam ja razumeo 10.000 je limit po osobi. Ako idu dve, to je 20.000, 3 30.000 itd. Mislim da se i deca računaju.

LJ75
27.04.2018, 09:43
Koliko sam ja razumeo 10.000 je limit po osobi. Ako idu dve, to je 20.000, 3 30.000 itd. Mislim da se i deca računaju.

Ne. 10,000 je limit za i za porodicu, ali možete unijeti više od toga, npr. 20,000, i to napisati na obrascu koji dobijete pr ulasku.
Nas niko nije ništa pitao, bar za sada :)

LxAxKxI
27.04.2018, 15:42
Znaci ne definitvno ne treba nositi vise od 10k $ u kesu? Jos jedna stvar, obzirom na katastrofalni kurs eur/dol u USA, koja je najpovoljnija menajcnica kod nas da se kupe $ za evre?

Ako si u Beogradu mislim da je dobra menjacnica na Slaviji...stanica trolebusa i 31. ka centru. Ja sam pre dve nedelje dobio 500$ za 416 evra.
a za dinare mi je racunao 97.3 = 1$ na sumu za 1000$

ikac89
27.04.2018, 16:09
Ne. 10,000 je limit za i za porodicu, ali možete unijeti više od toga, npr. 20,000, i to napisati na obrascu koji dobijete pr ulasku.
Nas niko nije ništa pitao, bar za sada :)

Ja sam mislio na količnu koja se iznosi iz zemlje, da se računa po osobi, to znam još od pre, nevezano za lutriju i odlazak u Ameriku.

LJ75
27.04.2018, 19:34
Ja sam mislio na količnu koja se iznosi iz zemlje, da se računa po osobi, to znam još od pre, nevezano za lutriju i odlazak u Ameriku.

Bosna je 10,000 Eur po osobi / porodici (zavisi kako se interpretira), ne znam za Srbiju.

ikac89
27.04.2018, 19:45
U Srbiji je 10.000 evra po osobi i deca se računaju.

5. Da li se ta suma od 10.000 evra odnosi samo na odrasle ili i na decu?

Odnosi se na svaku osobu pojedinačno. Dakle i na maloletnu decu.

http://www.carina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/devize.aspx

Znači, npr. četvoročlana porodica (otac, majka i dva deteta) može da iznese 40.000 evra.

slucajni_prolaznik
28.04.2018, 13:24
Znaci ne definitvno ne treba nositi vise od 10k $ u kesu? Jos jedna stvar, obzirom na katastrofalni kurs eur/dol u USA, koja je najpovoljnija menajcnica kod nas da se kupe $ za evre?

Opet cu nekoga da reklamiram, ali otprilike ovde je bio prilicno povoljan kurs za kupovinu dolara: http://www.eldorado-exchange.rs/kursnalista.php. Jos sam uspeo i povoljnije da dogovorim na kupovinu vece kolicine.

subman
16.05.2018, 20:10
kakve su ovo gluposti!?
Normalno da moze preko 10000eur da se iznese samo treba da se prijavi,
kao dokaz o iseljenju sluzi viza u pasosu.
Pitao sam carinu to su mi rekli.

Jel neko nosio vise od 10000 i kako je prosao?

ja bih poneo preko 10000, i jos sam prodao tv i jos nesto u kuci, ne znam kako da i za te pare dokazem da su moje... bojim se da mi ne oduzmu sve preko onog sto sam skino iz banke....

mada nasi kakvi su bojim se i da me ne opeljese...

LJ75
16.05.2018, 20:29
kakve su ovo gluposti!?
Normalno da moze preko 10000eur da se iznese samo treba da se prijavi,
kao dokaz o iseljenju sluzi viza u pasosu.
Pitao sam carinu to su mi rekli.

Jel neko nosio vise od 10000 i kako je prosao?

ja bih poneo preko 10000, i jos sam prodao tv i jos nesto u kuci, ne znam kako da i za te pare dokazem da su moje... bojim se da mi ne oduzmu sve preko onog sto sam skino iz banke....

mada nasi kakvi su bojim se i da me ne opeljese...

U Bosni moras da odjavis prebivaliste, tako da vjerovatno nije isti postupak. S obzirom na potencijalne penale (ukljucujuci i oduzimanje tog novca), i da bi ovo bio ozbiljan prekrsaj, moja preporuka je da dobro projerite na vise strana, i idealno da imate napismeno ako su vam vec tako rekli.

vojkaninho
21.05.2018, 15:26
"Travelers entering the United States may take as much money as they wish into the country. You may bring up to $10,000 in currency, coin and specific monetary instruments without reporting it to customs. If you bring more than $10,000 into the country, notify this to customs to avoid fines or, worse yet, losing the money. Certain monetary instruments also require reporting, even if their total amount reaches less than $10,000."

Da li ste svi prijavljivali kes pri ulasku? Iskren ose ne bih igrao sa tim...

vojkaninho
22.05.2018, 13:34
"Travelers entering the United States may take as much money as they wish into the country. You may bring up to $10,000 in currency, coin and specific monetary instruments without reporting it to customs. If you bring more than $10,000 into the country, notify this to customs to avoid fines or, worse yet, losing the money. Certain monetary instruments also require reporting, even if their total amount reaches less than $10,000."

Da li ste svi prijavljivali kes pri ulasku? Iskren ose ne bih igrao sa tim...

Ima li neko neku informaciju u vezi sa ovim stvarima iz prve ruke? Hvala unapred!

LJ75
22.05.2018, 14:31
Ima li neko neku informaciju u vezi sa ovim stvarima iz prve ruke? Hvala unapred!

Ne znam sta ti treba iz prve ruke?

Unosio sam ja vise od $10,000, ali sam i prijavio. Niko me nista nije pitao. Uzeli su taj popunjeni obrazac, i to je to.

Ako planiras da nosis vise od 10,000, ne bi bilo lose da imas nesto o porijeklu novca, za svaki slucaj (izvodi iz banke, kupoprodajni ugovor...).

Mada licno smatram da ako nisi neki kriminalac, nemas cega da se bojis. Recimo da je to $20,000 - to je, iako puno para za npr. mene, ipak sica u globalom kontekstu.

vojkaninho
22.05.2018, 14:50
Ne znam sta ti treba iz prve ruke?

Unosio sam ja vise od $10,000, ali sam i prijavio. Niko me nista nije pitao. Uzeli su taj popunjeni obrazac, i to je to.

Ako planiras da nosis vise od 10,000, ne bi bilo lose da imas nesto o porijeklu novca, za svaki slucaj (izvodi iz banke, kupoprodajni ugovor...).

Mada licno smatram da ako nisi neki kriminalac, nemas cega da se bojis. Recimo da je to $20,000 - to je, iako puno para za npr. mene, ipak sica u globalom kontekstu.

Thx! Nest ovise od 10k je u pitanju, nego naravno da nemam porkelo novca obzirom da je iz raznih fondova. Pa cisto da mi en prave prob kada budem unosio i to je to...

Ggaga
23.05.2018, 11:08
Thx! Nest ovise od 10k je u pitanju, nego naravno da nemam porkelo novca obzirom da je iz raznih fondova. Pa cisto da mi en prave prob kada budem unosio i to je to...

Nece ti niko praviti problem za taj iznos a ako bas hoces da budes siguran idi u banku gde imas racun uplati pa podigni posle par dana imaces isplatni listic iz banke kao dokaz porekla sredstava. ( u banci free mozes da uplatis min 15k eur bez ikakvog pravdanja a za vise ugalvnom uzmiju neku izjavu o licnoj uztedjevini)

newpain01
23.05.2018, 17:12
Mene zanima dali je unos vece sume kesa problem, recimo 50k USD po osobu? Normalno, prijaviti na aerodrom. Dali je neko unosio tolike sume kesa?

LJ75
23.05.2018, 17:26
Mene zanima dali je unos vece sume kesa problem, recimo 50k USD po osobu? Normalno, prijaviti na aerodrom. Dali je neko unosio tolike sume kesa?

Iskreno, u tom slucaju bih u svakom slucaju imao sa sobom dokumente o porijeklu novca. To je torba puna para, i u najmanju ruku je sumnjivo.

I da ponovim, iz Bosne toliko para ne mozes iznijeti u gotovini, ne znam za Srbiju, ali me ne bi iznenadilo da je slicna situacija.

U eri kada ljudima ugradjuju cipove, i citavi gradovi prelaze na bezgotovinsku ekonomiju, izgledalo bi jako cudno.

Puno bolje i lakse je da otvoris racun, registrujes se za elektronsko bankarstvo, po dolasku u Ameriku otvoris racun (npr. tekuci), i onda sam sebi prebacis te pare. Jedino provjeri da, ako je za validaciju transfera potreban SMS, sve funkcionise prije odlaska.

subman
23.05.2018, 20:20
iz srbije uz iseljenicku vizu i prijavu i izvod iz banke moze se izneti neogranicena suma novca! to sam konacno rascistio s glupom carinom u srbiji posle tonu peripetija.

a kad sam izlazio iz zemlje nije ih cak ni bilo na granici tako da nikom nije moglo ni da se prijavi i da se iznese milion$ u dzaku.