PDA

View Full Version : auti, autobusi, avioni, vozovi


landlord
19.03.2009, 16:24
U biti mene interesuje povezanost gradova u USA. OK znamo da u vecini gradova skoro pa ne postoji gradski prevoz. Ali mene interesuje kakva je situacija kada putujemo izmedju gradova. Kakvi su tu autobusi, kakvi vozovi (kakva je povezanost zeljeznice, kakvi su vozovi, jesu brzi kao ovi u Francuskoj, Italiji, Spaniji ili?), ili svi koji idu na malo dalju relaciju koriste avion?

Ne znam valjda se neko sjeti jos nekog pitanja..

steficacvek
19.03.2009, 16:31
E isto sam se i ja pitala. I bas su me vozovi interesovali, ali koliko sam cula, zeljeznice skoro i da ne postoje. U AZ ih nema, to znam :(

kaneolopa
19.03.2009, 16:38
U biti mene interesuje povezanost gradova u USA. OK znamo da u vecini gradova skoro pa ne postoji gradski prevoz. Ali mene interesuje kakva je situacija kada putujemo izmedju gradova. Kakvi su tu autobusi, kakvi vozovi (kakva je povezanost zeljeznice, kakvi su vozovi, jesu brzi kao ovi u Francuskoj, Italiji, Spaniji ili?), ili svi koji idu na malo dalju relaciju koriste avion?

Ne znam valjda se neko sjeti jos nekog pitanja..

Bas mi se pre neki dan zalio jedan cikica kako je u evropi super povezano sve zeleznicom i kako je u US zeleznica u strasno losem stanju. Znaci vozom nikuda... sem ako nije neshto lokalno. Avioni se koriste manje vise za sve dalje destinacije ili ako imash svoja kola kreni bato na put pa uzivaj u prirodi. Autobusi u lokalnom saobracaju su skroz na nekom 56 nivou u odnosu na Srbiju. Znaci formira se red kod prednjih vrata da ulaze jedan po jedan kada stigne autbus. Ulazi se samo na prednja vrata i naravno da nema nikakvog shvercovanja, autobusi su relativno cisti i dosta je sigurno u njima, u Chi stoje kamere u gotovo svakom autobusu i metrou. Ako ste invalid ili starija osoba ... autobus klekne sve to ima svoje jako pozitivne strane :D

Zana
19.03.2009, 16:39
Paaaaaaa :) ima vozova (http://www.amtrak.com/servlet/ContentServer?cid=1080072922209&pagename=Amtrak%2FPage%2FRoutes_Index_Page&c=Page), nije da nema....

xeg
19.03.2009, 19:19
Mislim da vozova nema u USA kao u Evropi zbog velikih razdaljina koje onda kvare isplativost. Meni to nesto ne smeta, racunam na avione za vece relacije i zurbu a auto kada se ima vremena jer mislim da je stvarno predivno voziti kroz states, meni Route 66 veliki san, put the pedal to the metal pa od Chi do LA 8 States prodjes:suure:

dreamerns
19.03.2009, 19:26
Uglavnom imas neke lokalne vozove do suburbsa (u Chicago je to Metra), potom imas vozove koje je Zana navela i koji su ti za dalje destinacije (ali bas nisam siguran i koliko daleke). Koliko znam ti vozovi su blizi nasim (sto se brzine tice), nego francuskoj. Nisam se nikada vozio njima, ali planiram uskoro. Po meni se to nekako ne isplati da ides na dalje destinacije, jer je cena daleko veca od aviona (bar po nekim mojim kalkulacijama, ali treba proveriti). Ja sam svojevremeno citao o vozu koji tuce sa jedne na drugu obalu kanade i koji je sav u nekom starinskom stilu...e to bi voleo da idem..ali to ti je ko orient express vise, nego ovako da ides negde.
Busevi....e to je lose. Generalno, ja sam do sada i u Kanadi i u USA video samo 2 marke (greyhound i coach usa). Svi medjugradski busevi su iste marke i imaju samo prednja vrata za ulaz/izlaz koja se ka spolja otvaraju (cesto vidis to u filmovima), a evo i slike (http://www.used-buses.net/bustypes/img/greyhound-bus-2.jpg). Ono sto je mene iznenadilo (a voleo bih da mi neko objasni) je to da sam npr u Ottawa video da linije idu do NYC. Pazi to je tri dana jahanja...jel to moguce? Ko to uopste uzima? Fora je da su busevi svi isti i imaju manje mesta nego evropski (jos jedna stvar koja nije velika u americi su sedista u autobusu, za trecinu su manja nego u evropi...kako u gradskim, tako i ovim drugim).

dreamerns
19.03.2009, 19:29
Mislim da vozova nema u USA kao u Evropi zbog velikih razdaljina koje onda kvare isplativost. Meni to nesto ne smeta, racunam na avione za vece relacije i zurbu a auto kada se ima vremena jer mislim da je stvarno predivno voziti kroz states, meni Route 66 veliki san, put the pedal to the metal pa od Chi do LA 8 States prodjes:suure:

To je i meni veliki san, ali evo ja sam u Chicago i uopste nisam sreo ljude koji su putovali tuda. Cak su onako i svi nezainteresovani za taj put...ko da ne ide do cikaga Bas steta.
Jos bolje je iznajmiti harley i preci ga tako :-) Ko zna...mozemo se jednom dogovoriti pa idemo svi zajedno, umesto onog Vegasa...idemo svi na route 66 :-)

Sloba_Kg
19.03.2009, 22:22
U biti mene interesuje povezanost gradova u USA. OK znamo da u vecini gradova skoro pa ne postoji gradski prevoz. Ali mene interesuje kakva je situacija kada putujemo izmedju gradova. Kakvi su tu autobusi, kakvi vozovi (kakva je povezanost zeljeznice, kakvi su vozovi, jesu brzi kao ovi u Francuskoj, Italiji, Spaniji ili?), ili svi koji idu na malo dalju relaciju koriste avion?

Ne znam valjda se neko sjeti jos nekog pitanja..

AMTRACK je super voz. Ja sam isao iz Philadelphie do NYC, proveo tamo ceo dan, onda seo u isti voz sa istom kartom i otisao na JFK Airpoart.
Sto se daljih destinacija tice ne znm, ali ja sam ili za kola ili za avion.
Sto se autobusa tice, idu svuda, bar koliko ja znam.
Trebadoziveti 18 sati voznje autobusom na relaciji Philadelphia - Chicago. E to se zove mazohizam!!! :D
U biti, moze se svuda stici i to je najvaznije.
Ne bih se slozio da je lokalno bus prevoz los. Kad to kazem mislim na ono sto znam, NYC,Philadelphia i Chicago. Uvek ima buseva i idu do svih destinacija i do kasno u noc. U jednom takvom smo videli Elvisa!
Elvis is alive!!
Sto se prevoza u suburbs tice, busevi su neverovatno tacni i posebno mi se svidja mogucnost da stavis biciklu napred na bus, odes do najblize stanice tamo gde ides, i nastavis bajkom.
I vozaci se bas drze svih pravila, meni se to svidja, nekome mozda ne. Znaci lepo pise, ne slusajte muziku na slusalicama preglasno, svedite razgovor telefonom na minimum, ne unosite hranu i pice... To vazi za medjugradske.
To sve sam video jutros u gradskom busu ovde u KG i koga briga... a pravila su skoro ista ali napisana toliko sitno da ti lupa treba.
Sto se lokalnih buseva tice, jos jedna stvar je dobra, vozaci staju bas gde vi kazete, znaci na sred puta, ako treba tu ce da stane (vazi za suburbs)
Povezanost linija izmedju buseva i tramvaja-vozova (Philadelphia) takodje super. Cekanje smanjeno na minimum, tacnost na zavidnom nivou.
Eto toliko od mene

xeg
19.03.2009, 23:26
Jel se u USA placa neka taxa kao kod nas putarina? Cini mi se da sam cuo za neki road tax ali se to valjda placa jednokratno, uz registraciju.
Izlaz iz grada, interstate-om iz drzave u drzavu... ili sta god.

Leona
19.03.2009, 23:53
Ja bih u svakom slucaju koristila auto, mislim da je ljepota koja se vidi putem, grehota za propustit

D$D
20.03.2009, 03:21
Jel se u USA placa neka taxa kao kod nas putarina? Cini mi se da sam cuo za neki road tax ali se to valjda placa jednokratno, uz registraciju.
Izlaz iz grada, interstate-om iz drzave u drzavu... ili sta god.

Naravno da se placa taksa kakzo bi drukcije se odrzavalo stanje na putevima.
Putarina je na auto putu 0.80$ i1 $ kako gde, naravno postoji I-Pass kupi se stavi se u auto poveze se sa racunom od banke napuni se sa 50$ kada ti skine se sve I-Pass napuni se sa racuna.
Ovo je dobro jer onda se ne zaustavljas nigde na auto putu samo prodjes kroz skener upali ti se zeleno svetlo i ti prolazis a i ovako je jeftinija putarina kosta 0,50$ kada imas I-Pass.
sto se tice vozova ima ih i sva je Amerika povezana zeleznicom naravno opet to nije na nivou Evrope jer ovde zeleznicu pokrece verovali ili ne dizel lokomotive nema elektro vozova bar ih ja do sada nisam video neka me neko ispravi ako gresim.
Zeleznica super funcionise i sav teret u usa ide zeleznicom i kamionima.
vizovi su natovareni kamionima tj prikolicama i tako se vuku sa jednog kraja Amerike na drugi.
Ovde kad naidje teretni voz slobodno ugasi auto jer ces da cekas na prelazu bar 15 minuta kompozicije su ogromne po 5 lokomotiva vuce kompoziciju bude i po 200 vagona zakacenih za jedan voz.
Sto se tice putnickih vozova ima ih ali ko za to ovde ima vremena, avioni su glavno sredstvo prevoza u Americi jer su ogromna prostranstva i sa jednog kraja USA na drugi ti treba jako puno vremena a ko ga ovde ima toliko.
Najbolji obilazak USA je na harlejkama.
To je posebna prica ti motori su statusni simbol ovde i nije ih lako imati.

Ameri znaju da uzivaju, oni obilaze sa tim motorima USA i verujem da je to jako dobar odmor, ko zna mozda neko i od nas novih imigranata se docepa takvih odmora u svakom slucaju svima koji idu tim putem zelim srecu.
Mislim da je Harlejka jedan od najacih brendova u USA.

xeg
20.03.2009, 10:24
Putarina je na auto putu 0.80$ i1 $ kako gde, naravno postoji I-Pass...

Pa to nije puno... a koliko su cesti ti punktovi tj. skeneri gde se placa ili cita I-Pass, jel to vezano za miljazu ili za gradove odnosno drzave?
Ima li veze sa kategorijom automobila, sedan, suv, van...?

Sloba_Kg
20.03.2009, 14:48
Pa to nije puno... a koliko su cesti ti punktovi tj. skeneri gde se placa ili cita I-Pass, jel to vezano za miljazu ili za gradove odnosno drzave?
Ima li veze sa kategorijom automobila, sedan, suv, van...?

Tamo gde sam ja bio to se zove EZ Pass(Easy pass)
. Ima ih na naplatnim rampama i vidno je oblezeno gde vozis ti a gde onaj sto placa.
Ja sam se dosta vozio i cini mi se da su dosta cesti ali dobro, to ti je kao izlaz ili tako nesto..."take EXIT taj i taj i idi tamo i tamo"
Kategorija vozila ima veze jer je on odmah ocita i izbaci cenu. Sve skoro ko kod nas "NA AUTOPUTU BRATSTVA I JEDINSTVA" :grin:

dreamerns
20.03.2009, 17:18
Gradski busevi su im stvarno dobri. Jedina mana je sto staje (bukvalno...stvarno bukvalno) na svakih 50 metara. Ono sto je u srbiji 2 stanice, ovde je to 3-4. Odlazak u suburbs busom je kao odlazak iz BG-a za NIS...isto ti toliko vremena treba za 30 km. Znaci...sporo do bola je jedina mana, udobnost i ljubaznost vozaca su 25-vek od Srbije.