PDA

View Full Version : Slanje novca iz USA svojima u EX-YU


landlord
20.03.2009, 14:22
Poz,

evo ovo sam vec jednom pitao na nekoj temi i vjerovatno je ostalo medju tonom postova zatrpano negdje. Mislim da je ovo mnogima bitno pitanje.
Raspitao sam se malo oko ovoga i najbolji nacin za slanje novca je slijedeci:

Otvori se account koji ce sluziti za slanje novca za EX-YU. Uzme se kartica za ovaj racun. Izaberete PIN koji ce biti jednostavan vasim roditeljima, braci, sestrama.. tj korisnicima novca koji saljete.
Na neki siguran nacin posaljete svojima ovu karticu. Kad zelite uplatite im novac na ovu karticu i oni sa iste kartice dizu novac na bankomatima.
Bitno je da u banci naglasite da ce kartica biti koriscena u EVropi.. i u ex-yu zemljama.. da vam ne bi blokirali karticu misleci da ej ukradena ili sl.

Ako imate jos neke ideje molim da ih ovde pisete. Hvala.

D$D
05.04.2009, 01:03
Ova tvoja ideja me malo zaintrigirala te sam danas otisao u moju Chase banku da pitam za otvaranje racuna i kartice koja bi se koristila u Evropi.
Prvo sto sam zakljucio jeste da je to jako skupo, svaka transakcija odradjena u Evropi se naplacuje 3%, tako da je ta opcija sa te strane nepovoljna, druga stvar koja je nepovoljna banka ne dozvoljava npr da imate dve debit kartice koje ce te da koristite, moguce je da koristite dve debit kartice ali na sledeci nacin.
Banka vasu debit karticu blokira(onu koju ste koristili u USA), onog momenta kada vam izda drugu karticu koju ce te da koristite u Srbiji.
Znaci morate da dodjete u banku pre puta kazete koliko ce te da ostanete tamo
i banka vam da novu karticu , blokira vam staru za toliko dana koliko ce te da budete u Srbiji.
Znaci ta opcija otpada.
Samo da napomenem da se ovde svaka sumljiva transakcija na racunu reflektuje tako da vam banka blokira racun, ovde je jako on-line bankarstvo i naravno postoji jako puno zloupotreba po racunu.
Najsigurniji nacin slanja novca jeste da vas neko u Srbiji otvori dolarski racun u nekoj od banaka u Srbiji (ovo napominjim namerno jer se razlikuju devizni i dolarski racun ) na koji ce te vi vrsiti doznaku iz inostranstva.
Ako prebacujete novac iz Chase banke on line u Srbiju na takav racun to ce da vas kosta 40$ bilo koliko novca da saljete u Srbiju.
Ako vam rade u chase banci to to je onda jos 5$ vise.
Hteo bih da napomenem da je nekada u Srbiji bilo mislim do prosle godine ne znam sada kako je ako dobijete doznaku iz inostranstva morate da ostavite taj novac na racunu dolarskom 30 dana od prispeca na racun ukoliko podignete pre tog roka banka vam uzima 1% provizije na novac koji podizete,
Naravno ovo bi sve trebalo jos da se proveri u Srbiji ali tako je stanje u mojoj banci mozda neka druga banka ima neki drugi sistem ko zna .

Taji
05.04.2009, 08:46
Hajde da i ja dodam nesto na ovu temu.
Kad ste odlucili da saljete novac svojim kuci u ex-yu to podrazumjeva se da imate stalni posao. E, kad imate posao, znaci vasa firma vam salje novac na racun banke koji ste im dali jer ste sigurno morali da ispunite EFT (Electronic Funds Transfer). Prilikom ispunjavanja tog papira pogledajte sta nudi...koliko opcija ima za koliko bankovnih racuna. Koliko ja znam moze ih biti maksimalno tri ali u nekim firmama i samo jedan. Ako ste sretni pa da imate opciju za makar dva bankovna racuna, onda prvi podaci (Primary) na njemu su o vasoj banci u koju zelite da vam firma salje platu. Druga opcija (Secundary) treba da bude taj racun iz ex-yu na koji cete dati nalog firmi da se salje ili % ili u $ zavisi sta forma nudi-trazi.Na taj nacin nemate vise brige da li ce pare stici roditeljima kuci ili nece. Svaki mjesec kad dobijete odrezak od plate lijepo je razgraniceno koliko je para otislo na koji bankovni racun. To vam je i najsigurniji nacin. Provjerite to sa svojim firmama u kojima radite. Ja tako saljem svojima kuci pare svaki mjesec (u stvari firma salje :grin:) i za sve ove godine nisam nikad imala ni jedan jedini problem ni od strane firme ni od strane banke u Bosni.
Ako vasa firma nudi opciju za samo jedan bankovni racun na koji ce da vam salje platu onda mozete otici u tu svoju banku i provjeriti da li je moguce (a trebalo bi) i napraviti trajni nalog da vam banka licno uplacuje sredstva sa vaseg racuna na roditeljski racun i to se regulise automatski kad legne plata. Neznam kolika bi bila bankovna provizija za to pa provjerite sa svojim bankama.
Inace, koliko cujem od ovih svojih radnih kolega amera, oni tako placaju sve racune...naprave nalog sa svojom bankom i cim legne plata banka automatski poplaca sve racune za koje se napravio dogovor, posalje pare bivsim zenama, djeci..... i tako su sigurni da su platili sve kredite i ostalo na vrijeme jer im se ne ispalti kasniti, znate i sami.
Nadam se da ce ovo sto napisah makar nekome biti od pomoci:1072:

dreamerns
05.04.2009, 20:39
Moja firma ima Direct deposit, ali nisam video da moze na nekoliko racuna da ide. U svakom slucaju, ne vidim potrebu za to.
Ja sam od amera primao platu u Srbiji putem wire transfera. Tu te caknu i jedni i drugi, tj. banka naplati ameru transfer novca, a usputne banke kroz koje prolazi imaju pravo da isto ugrabe parce kolaca (svaki put drugacije), i vi kasnije ne mozete da saznate koliko je koja banka uzela, jer je ta informacija nedostupna. Jednom su mi cak 50e skinuli.
U svakom slucaju, vi mozete ovde sa npr. zenom da otvorite zajednicki racun, dobicete 2 debitne kartice, jednu date roditeljima....drugu ostavite sebi. Online mozete na svoje racune bez ikakve provizije da prebacujete pare. Roditelj skida u srbiji u dinarima na bankomatu...treba videti koliko tacno ovo izadje....ko je isao u srbiju i dizao pare sa svog americkog racuna?
Mislim da je to najjednostavnija varijanta....

Sloba_Kg
05.04.2009, 21:11
Jedna stvar,
Meni su jos 2005.ovde kad sam odlazio rekli da ne otvaram devizni - dolarski racun na svoje ime ako saljem sa svog racuna iz Amerika.
Kazu to Narodna banka Srbije kao proverava i onda kao mogu cak i da blokiraju (a ne blokirase sve one silne navodne milijarde al dobro)

Druga stvar, potpuno se slazem da treba roditeljima dati jednu debitnu karticu i oni opusteno sa automata skinu koliko treba. Zeni mog cimera sam ja licno doneo njegovu karticu Vachovia banke i ona je koristi vec dve godine a on je za to vreme otvorio racun u Chase i samo joj prebaci na racun da ima.
Dakle prosto je. I da, ona kaze da sa automara banke Intesa nema provizije (sa kartice Wachovie)

E sad, slanje novca iz banke u banku kosta oko 40 $ na bilo koju sumu s tim sto je mog druga kostalo 70$ da bi poslao 1000$ u Srbiju. Toliko kosta i Western Union.

Ne znam da je neko jos nasao idealan nacin da se to radi ali svi se dovijaju na neke nacine.

landlord
05.04.2009, 21:31
@dreamaeru, to je ono na sta sam ja mislio.. dakle otvoris sa zenom zajednicki racun i jednu karticu posaljes svojima kuci.

@sloba_kg Nije mi jasan drugi dio tvog posta. Prvo ta zena je dizala sa bankomata bez provizije (mislim da je ovo nemoguce, jer i kod nas kad dizes pare sa bankomata druge banke ti uzmu bar 5 KM , oko 2,5 Eura). A u drugom dijelu posta govoris da transfer iz banke kosta 40$ a tvog druga je kostao 70$. Na koji tacno transfer si mislio? Iz banke u USA u banku u Srbiji? Zasto je on placao 70, a inace je 40?

Jel neko koristio PayPal? Kolike su tu provizije kad se prenese novac sa racuna u USA na racun u Ex-Yu?

Good Spirit
05.04.2009, 22:12
ko je isao u srbiju i dizao pare sa svog americkog racuna?

Ja sam tako jedno vreme podizao, dok sam imao pare na tom računu, čak sam i plaćao usa karticom (banka Wachovia). Ne mogu da se setim kolika je provizija bila, ali je bila zanemarljiva + je bio neki mesečni fee tipa ~$10 ako se dobro sećam, nebitno da li ste jednom iskoristili karticu ili x puta.

dreamerns
05.04.2009, 23:30
A u drugom dijelu posta govoris da transfer iz banke kosta 40$ a tvog druga je kostao 70$. Na koji tacno transfer si mislio? Iz banke u USA u banku u Srbiji? Zasto je on placao 70, a inace je 40?


Pretpostavljam da je mislio ono o cemu sam ja gore pisao. Transfer je kostao 40$, a sumu koja je poslata roditeljima je neka usputna banka ostetila za 30$.

srdjevic
06.04.2009, 16:57
Wire Transfer:
Visina transfer fee-a zavisi i od toga iz koje banke šaljete... Ja sam onomad slao iz Charter One banke i uzeli su mi oko $25 (jer sam imao račun tamo) na 1-2k$ cifru; mislim da je čak bio fixed fee. Koliko se sećam, slao sam u Societe General. Lepo se uzme dokument o swift/iban kodovima iz banke u YU, i tamo u USA se da službeniku banke, a oni ti kažu koliko para će izaći transfer.

Dakle, zavisi i od domaće banke kako primaju dolare (neke primaju preko 2 banke, prvo u NY, pa se to šalje u Nemačku, pa odatle kod nas, a neke direkt, pa ima samo 1 fee) a izgleda i od američke iz koje šaljete...


Debit/Credit Card:
Ja sam zadnji put koristio Charter One u 2007moj (iju, daaavno), i išlo je ovako: kurs koji dobijaš kada kupuješ karticom (debitnom, ne koristite kreditnu, jer postoji fee za international purchases) u prodavnici/restoranu je srednji kurs, i obično je kurs NBS jer taj koriste ove banke ovde.

Na bankomatima (ATM) se isto koristi samo debitna. Vađenje para je ~6$ u fee-ovima, i opet je manje nego sa kreditne (takođe, na kreditnoj se pare iz ATMa vode kao "cash advance", ne "purchase", pa imaju i veći interes, jer je kredit, je li).
Takođe, opet se meri po srednjem kursu NBS.
Dakle, lako je izračunati koliko dinara treba izvaditi u cugu da bi bili u plusu, da bi razlika između srednjeg i donjeg kursa dolara pokrila bar 6$ fee-jeva. Mislim da je onomad bilo oko 120$.

U Novom Sadu sam šamarao sve jedan bankomat, ali ni jedan nije ni hteo da mi da novce (idioti, pa ne dolaziš iz Zimbabve-a, čudno jako)... Jedino Intesa radi (gorenavedeno).

PayPal:
Izvadio sam već jednu debitnu za burazera tamo i jednu za mene ovde jer taj račun je na nuli uvek, ali je nismo koristili još. Kontam da će biti skuplja jer PayPal udara još $1 na (domaće, može biti više na inostrane) withdrawal-e. Sa druge strane, izdaje je Chase Bank, pa bi trebala da radi u Srbiji, nevezano za to što PayPal ne radi... :grin:

PayPal mi je bila dobra opcija jer nude free-checking, dok obično banke hoće da imaš direct deposit plate da bi skinuli "account maintenance fee" za checking...

MagicMaster
12.04.2009, 16:12
A moneybookers?

erazor999
24.04.2009, 11:43
Otvorio sam u Srbiji devizni racun za koji imaju ovlascenje dva lica, i dobio Master Card karticu. E sad me interesuje da li bih ja u USA mogao da uplacujem novac na taj racun u Srbiji a moji da podizu sa tom karticom, odnosno kao sto kupujem sa njom tako da uplacujem na nju sa nekom svrhom???

dreamerns
24.04.2009, 14:53
koliko ja znam....samo wire transfer. Tu ce da te ojade za slanje, a i usputne banke ojade pare koje stizu na destinaciju. Na kraju te i tvoja banka malo ojadi.

D$D
26.04.2009, 15:16
Slazem se sa dreamerom za wire transfer ja sam vec pitao za to u Chase banci.
Tako sam i dobijao novac dok sam bio u Srbiji, ali koliko se secam pre jedno dve godine bilo je nephodno imati dolarski racun a ne samo devizni tj. hocu da kazem nije se moglo slati na devizni racun odavde vec se morao otvoriti poseban dolarski racun u Srbiji.
Novac u Srbiji si mogao da podignes odmah ali uz proviziju od 1% koju je zaracunavala banka u Srbiji ako novac ne lezi na dolarskom racunu 30 dana.
Znaci tu proviziji si mogao da izbegnes jedino ako ostavis novac na racunu tih 30 dana, i na kraju da ne duzim ceo transfer na poslatih 1000 Eura kostao je nesto oko 50 Eura.
Tako je nekada bilo mozda se sada nesto promenilo.

steficacvek
26.04.2009, 15:37
Onda ti to dodje nesto kao i Western Union, gdje je na 1000$ provizija 80$ ... A brze je i jednostavnije ...

dreamerns
27.04.2009, 14:28
Slazem se sa dreamerom za wire transfer ja sam vec pitao za to u Chase banci.
Tako sam i dobijao novac dok sam bio u Srbiji, ali koliko se secam pre jedno dve godine bilo je nephodno imati dolarski racun a ne samo devizni tj. hocu da kazem nije se moglo slati na devizni racun odavde vec se morao otvoriti poseban dolarski racun u Srbiji.
Novac u Srbiji si mogao da podignes odmah ali uz proviziju od 1% koju je zaracunavala banka u Srbiji ako novac ne lezi na dolarskom racunu 30 dana.
Znaci tu proviziji si mogao da izbegnes jedino ako ostavis novac na racunu tih 30 dana, i na kraju da ne duzim ceo transfer na poslatih 1000 Eura kostao je nesto oko 50 Eura.
Tako je nekada bilo mozda se sada nesto promenilo.

Pazi....to sa dolarima/eurima nije problem. Promenis pare ovde, pa ih posaljes. Ja sam u rajfeslus banci primao pare (a kolege su bile u raznim bankama). Koliko znam prvo banka koja salje ojadi firmu za wiretransfer i na kraju mi moja banka nesto uzme. Usputne banke mi uglavnom nisu uzimale pare, ali su mi eto na zadnjoj plati koju sam primio u srbiji 50e skinuli. Moj jedan kolega je isao u wolfsbank i njemu su skidali 20e (bez obzira na iznos). U principu te usputne banke skidaju fiksan iznos novca (ne idu na procenat). Isto su i mojoj zeni capili 50e, a imala je daleko manji iznos od mene.

bibi
27.05.2009, 18:30
mozda nije za ovu temu, ali zanima me "suprotan pravac kretanja novca"...

mislim, svakako treba poneti znacajnu sumu novca kada se krene sa ovih prostora u novi zivot. Pa sam razmisljala, kako je najbolje i najsigurnije to uciniti? Staviti novac u novcanik, i krenuti.... ili staviti novac u neku banku, pa podizati sa racuna kada se tamo stigne...?

Kakva su vasa razmisljanja (i iskustva) na ovu temu?

baraba
27.05.2009, 19:31
kešovina u novčanik i sreća, sreća, radost :grin:

dreamerns
27.05.2009, 19:51
mozda nije za ovu temu, ali zanima me "suprotan pravac kretanja novca"...

mislim, svakako treba poneti znacajnu sumu novca kada se krene sa ovih prostora u novi zivot. Pa sam razmisljala, kako je najbolje i najsigurnije to uciniti? Staviti novac u novcanik, i krenuti.... ili staviti novac u neku banku, pa podizati sa racuna kada se tamo stigne...?

Kakva su vasa razmisljanja (i iskustva) na ovu temu?

Evo iz licnog iskustva. Izlanes se da dolazis.....neces morati ni dolara da poneses, jer ce ti tvoji naruciti dovoljno elektronike i sl. stvari, da ces imati para za srbiju...i previse....

bibi
27.05.2009, 20:08
hvala na odgovorima.

ali, dreameru, mislila sam na suprotan pravac: iz Srbije u USA.

PaulGarrett
27.05.2009, 22:24
mozda nije za ovu temu, ali zanima me "suprotan pravac kretanja novca"...



Banka Intesa ima neke kartice koje mogu da se koriste u USA, zvao sam telefonom da se raspitam prosle nedelje

imaju i American Express, Blue, Green, Gold

http://www.americanexpress-srbija.com/img/green.jpg

http://www.americanexpress-srbija.com/sr/platne_kartice/uporedi.htm

" Korisnik American Express kreditne kartice možete postati brzo i jednostavno, bez žiranata i depozita, potrebno je da imate redovna mesečna primanja i da dođete ... "

dreamerns
28.05.2009, 14:47
hvala na odgovorima.

ali, dreameru, mislila sam na suprotan pravac: iz Srbije u USA.

Aaa....izvini, ja pogresno razumeo.
Ja sam ostavio nesto novaca na svom deviznom racunu u rajfeslus banci. Imao sam 2 racuna, jedan devizni i jedan dinarski. Na oba racuna sam imao jednu karticu, pa kada sam u Srbiji trosi mi se dinarski, a u inostranstvu devizni.
To mi je bio kao neki backup za nedaj boze...inace sve ostalo....keshovina u dzep (carape, torbu...gde god stignes, ali na vise mesta rasporedi :-)).

bibi
28.05.2009, 20:01
a imamo li obavezu da prijavimo nasoj carini koliko novca iznosimo, tj. usa carini koliko novca unosimo u zemlju?

mislim, sta ako ne prijavimo "stek" iz carape, a neko pocne da nas pretresa, i to pronadje?

dreamerns
28.05.2009, 20:55
Ne secam se da me neko pitao uopste koliko para iznosim....ali koliko znam, ako ne prenosite vise od 10k po osobi, necete imati problema...treba proveriti, ali koliko se secam...tako je nesto bio limit.

miroslav chicago
10.04.2011, 08:46
da li se nesto promenilo na bolje od zadnjeg posta. Mene interesuje Lanje para i tamo i ovamo kao i da li odavde(USA) moze da se posalje racun u neku banku u Beograd a da se tamo prebaci u evre?:wtf::obrva:

dreamerns
10.04.2011, 18:30
da li se nesto promenilo na bolje od zadnjeg posta. Mene interesuje Lanje para i tamo i ovamo kao i da li odavde(USA) moze da se posalje racun u neku banku u Beograd a da se tamo prebaci u evre?:wtf::obrva:

Izgleda da je najbolja sema kada ti neko dodje ovde da ga stavis na svoj racun u banci i onda mu izvadis karticu koju ta osoba moze u srbiji da koristi na bankomatu.

Orange
10.04.2011, 19:16
Ako sam dobro zapamtila podatak za slanje ovamo (u Usa) mozes da ovlastis nekoga u Bg na svoj devizni racun i on moze da ti prebaci ovde mislim da je limit 10K jednom u par meseci - ili vec tako nesto a da nije potrebna neka dodatna dokumentacija. Ne znam za suprotni smer da li ovo isto moze da funkcionise.

botexag
11.04.2011, 16:26
sto se tice slanja para iz inostranstva u srbiju nije problem.
osoba koja prima pare u srbiji ce dati izjavu u banci po kojoj osnovi prima novac, i to se obicno napise novcana pomoc rodbine iz inostranstva
ako saljete iz USA, novac ce stici u dolarima na racun...a posle se u srbiji moze konvertovati u dinare ili evre
menjanje za evre je cisto gubljenje novca, jer ce prvo prodati dolare za dinare pa ce za te iste dinare da kupite evre, znaci mnogo se gubi na provizije

ovo sto kaze dreamerns za ovlascenje je moguce, ali se postavlja pitanje koliki je dnevni limit na bankomatu, i kolike su provizije za podizanje novca.

iz srbije se sme izneti 10 hilj eura po osobi legalno.
u slucaju legalne emigracije, mislim da postoje nacini da se novac iznese (na primer od prodatog stana ili sl)
ako nekog bas to interesuje, neka kaze pa cemo se raspitati

a sto se tice zakona u usa, tj koji dokumenti moraju pratiti novac koji se salje iz inostranstva, valjda nam kolege forumasi iz usa mogu pomoci u tome.

miroslav chicago
24.12.2011, 23:36
Izgleda da je najbolja sema kada ti neko dodje ovde da ga stavis na svoj racun u banci i onda mu izvadis karticu koju ta osoba moze u srbiji da koristi na bankomatu.

Izvinjavam se na kasnom javljanju. Da li na bankomatima u Srbiji mogu da se podizu dolari? Meni je zena sa decom u Beogradu i moram da pronadjem dobar nacin za redovno slanje para. Ja u Chicagu imam racun u TCF banci i oni su mi rekli da bi me prabacivanje dolara u Raiffeisen banku u Beogradu, na moj dolarski racun, kostalo 50 dol. bez obzira o kolikoj sumi se radi ( TCF banka bi mi uzela 50 dol).

Magelan
25.12.2011, 03:18
U Srbiji na bankomatu dizes iskljucivo dinare. Na bankomatima se svuda u svetu podize iskljucivo domaca valuta. Ako zelis evre, skoknes do Crne Gore :grin:

miroslav chicago
25.12.2011, 20:06
U Srbiji na bankomatu dizes iskljucivo dinare. Na bankomatima se svuda u svetu podize iskljucivo domaca valuta. Ako zelis evre, skoknes do Crne Gore :grin:

Kako dopremiti pare u Srbiju?
Wester union - skup.
Money Gram - skup.
Prebacivanje iz banke u banku - 50$
PayPal ne postoji u Srbiji.
Moneybookers - ne moze da se registruje iz Illinoisa za Permanent Resident.

Magelan
25.12.2011, 20:25
1. Otvoris karticu ovde i posaljes za Srbiju pa onda oni tamo mogu da podizu dinare na bankomatu ($3 + 1% od ukupne transakcije bi trebalo da bude provizija kod vecine banaka). Otvoris recimo u nekoj banci racun, i onda na ceking uplacujes licno u banci cash, a oni u Srbiji koriste karticu (to ako radis, otvoris racun u banci u kojoj nisi imao do sada racun jer ako imas vise kartica u jednoj banci, a jedna u USA a druga u Srbiji rizikujes da obe budu blokirane od strane banke jer je nemoguce da npr u istom danu provuces karticu u CHGO i Beogradu).

2. Vidi kakvi su uslovi za slanje novca preko MoneyGram-a. Povoljniji je definitivno od Western Union-a, samo nisam odavno slao pa se vise ne secam koji su uslovi za slanje tj. koliku proviziju naplacuju.

3. Posto si vec u CHGO, odavde stalno neko ide za BGD pa imas i onu najstaromodniju varijantu - posaljes kovertu po nekome :)

miroslav chicago
26.12.2011, 02:03
Hvala Magelan.
Malo sam istrazivao i dosao do sledecih rezultata:
MoneyGram je skoro promenio nacin poslovanja i sada ne prihvata slanje novca preko iznosa od 899.99$. Zato sam napravio kalkulaciju za 800$.
Slanje 800$ online sa bankovnog racuna se naplacuje 25$ (sto je jeftinija ali sporija varijanta, jer sa kartice kosta 52$ ali pare lezu za minut). U Srbiji se podize 593evra. U menjacnicama u Beogradu za 800$ dobija se 612evra. Znaci 19 evra manje sto je oko 24$ i plus onih 25$ sto se plati taksa iznosi 49$. Znaci slanje 800$ kosta 49$.
Western union, za iste uslove, (sa bankovnog racuna za tri dana) naplacuje potpuno isto, s tim sto moze da se posalje 1000$ sa istom taksom od 25$. Preko ovog iznosa naplacuje se 30$.
Pokusavam da saznam na koji je nacin najisplativije slati novac a da to ne bude moljakanje nepoznatih ljudi po aerodromu. Na nekim drugim sajtovima sam pronasao da su ljudi otvarali Moneybookers racune na koje su slali novac iz banke (ili sa kartice) a onda sa Moneybookers racuna slali u Srpske banke. To sam takodje pokusao ali ne moze da se otvori racun iz Illinoisa za permanent resident osobe. Takodje PayPal ne postoji u Srbiji.
Nastavljam dalje sa istrazivanjem.

Magelan
26.12.2011, 06:56
U tom slucaju otvori obican checking account u bilo kojoj banci i sa njim ces dobiti najobicniju debitnu karticu. Kad aktiviras karticu, pozoves banku i najavis da putujes u Srbiju i da ces karticu koristiti za transakcije i na bankomatima u Srbiji. Isto tako, pre nego sto posaljes karticu definises (ukoliko je kod doticne banke moguce to menjati) limit za ATM. Na kraju posaljes tu karticu svojima i onda oni mogu da podizu novac (dinare doduse). Ti u banci uvek mozes kod telera da uplatis novac direktno na checking i on je istog momenta raspoloziv na racunu i mogu da ga koriste u Beogradu.

Recimo da ti je za transakciju od $800 provizija $5 + 1% sto je ukupno $13 (mada i u ovom slucaju ti zakinu na razlici u kursu...)

noki
26.12.2011, 14:45
Mada to nije moja stvar ali zasto insistiras na evro valuti?Zarem ne moze tvoja zena da podigne pare u dinarima i da posle toga na crno kupi neko evro?Ja licno sam to radila dok sam bila tamo,a moji mi slali novac.
Uobicajeno su mi pustali pare preko money grama,a i ja isto to radim sada sa mojom svekrvom.Probali smo par puta preko transakciskog deviznog racuna,pri tom su meni naplatili 39 dolara ovde za sumu od 4000 dolara,a kad je trebalo da podigne tamo pare skratili su jos 50,kad sam se pobunila,zasto su skratili i tu sumu,rekli su mi da nije njihova krivica,vec da posrednicka banka naplacuje taksu,tako da cu bar sad za sad da se drzim money gram-a.Mislila sam kao i o varijanti kad otidjem nazad kuci da ostavim jednu od visa kartica na uslugu mojoj svekrvi,a odavde da stavljam pare na racun,pa uz pomoc punomocnog da moze da dize pare u banci-ali ne znam dali bi to bilo izvodljivo??:smrc:

noki
26.12.2011, 14:49
I da jos jedna interesantna stvar,za istu uslugu za slanje 100 dolara,u Wegmans-u naplacuju 15 dolara,a u Walmartu 9,pa obicno idem u Walmart,mozes da uzmes i reward Money Gram karticu,pa posle izvesnog vremena imas poene dovoljne da jednom ili dva puta pustis besplatno pare:naughty:

miroslav chicago
26.12.2011, 17:05
I da jos jedna interesantna stvar,za istu uslugu za slanje 100 dolara,u Wegmans-u naplacuju 15 dolara,a u Walmartu 9,pa obicno idem u Walmart,mozes da uzmes i reward Money Gram karticu,pa posle izvesnog vremena imas poene dovoljne da jednom ili dva puta pustis besplatno pare:naughty:

Noki, u koju zemlju ti saljes novac? Kad si zadnji put slala pare MoneyGramom? Ja sam pre 10-ak dana otisao u menjacnicu (u Chicagu) i trazili su mi 52 dolara da mi posalju 800 dol.u Beograd. A tamo ne mogu da se podignu dolari, vec evri ili dinari.
U MoneyGramu su do skoro naplacivali 9,9$ za sumu do 500$ i 16$ za sumu do 1000$. Ali se to promenilo. Kada se salje u Bugarsku ili Makedoniju tamo moze da se podignu dolari.!!

miroslav chicago
26.12.2011, 17:11
Ti u banci uvek mozes kod telera da uplatis novac direktno na checking i on je istog momenta raspoloziv na racunu i mogu da ga koriste u Beogradu.

Ovo mi se cini najjednostavnija varijanta. Nije najjevtinija ali izgleda vrlo prakticno.

noki
26.12.2011, 18:30
Pa redovno saljem jos uvek svaki mesec ako ne i cesce.Sa tim sto ja saljem u Makedoniju,tamo ih podizu u dolarima ili u denarima.I bas i veceras idem da im pustim koju kintu za praznike.Ko sto sam rekla u Walmart-u je jos uvek 9 dolara do 500 dolara.I da ja sam u New Yersey-ju,ne znam mozda je razlicito u drugim drzavama:nene:

snowflake
24.08.2012, 10:42
Pa redovno saljem jos uvek svaki mesec ako ne i cesce.Sa tim sto ja saljem u Makedoniju,tamo ih podizu u dolarima ili u denarima.I bas i veceras idem da im pustim koju kintu za praznike.Ko sto sam rekla u Walmart-u je jos uvek 9 dolara do 500 dolara.I da ja sam u New Yersey-ju,ne znam mozda je razlicito u drugim drzavama:nene:


Kako to ide sa slanjem para SAD - Srbija "preko Walmarta"???

Nije mi bas najjasnije.

U vezi uplata na relaciji SAD - Srbija,
ima li smisla otvoriti devizni racun u Srbiji (po mogucnosti dolarski) i onda prebacivati pare sa svog racuna u SAD na taj racun u Srbiji?
Da li za tu varijantu proviziju naplacuje americka banka, srpska banka (i jos ako neko uleti izmedju) ili nije tako?

Sto se tice nosenja para iz Srbije za SAD, pretpostavljam da je najbolja varijanta konverzija u dolare u srbiji, pare u dzep i pravac SAD (normalno ako je u okviru dozvoljenog limita za iznosenje iz zemlje po osobi - valjda 10000 evra)?

Bode
27.08.2012, 00:42
U Walmart-u imaju MoneyGram. Noki je na to mislila, a gore imas vec informacije o tome. :beer:

oskark
23.04.2013, 18:46
Od silnog pakovanja I obaveza vise ni ne znam gde mi je glava a gde zadnjica:grin:.
Nisam hteo da gasim racune po bankama, jer treba jos plate da mi leze, to ce mama da podigne, nego sam da mami ovlascenje za racune.
E sad citajuci ovu temu mislim da sam ja zezuno stvar, pa da vas pitam, ako mozete da mi odgovorite. :)

Ono sto sam ja mislio/smislio/umislio je da ovlastim mamu na moj devizni racun. Kada zelim da saljem pare kuci, sa americkog racuna posaljem na taj devizni u Srbiji I mama onda podize pare. Da li to moze tako ili to ne ide da ja sebi uplacujem odande. Mada ako je mama ovlascena jednostavno na taj broj racuna uplatim pare ali napisem njeno ime umesto moga. Jel previse filozofiram?

Razlog je to sto je moja mama insistirala da bude nacina kako ona moze meni da salje pare ako slucajno zatreba.
Jesam li trebao mozda da njoj otvorim devizni a da moj pogasim?

Ako neko zna odgovor, bio bih mu zahvalan :grin:

Zana
23.04.2013, 19:26
Od silnog pakovanja I obaveza vise ni ne znam gde mi je glava a gde zadnjica:grin:.
Nisam hteo da gasim racune po bankama, jer treba jos plate da mi leze, to ce mama da podigne, nego sam da mami ovlascenje za racune.
E sad citajuci ovu temu mislim da sam ja zezuno stvar, pa da vas pitam, ako mozete da mi odgovorite. :)

Ono sto sam ja mislio/smislio/umislio je da ovlastim mamu na moj devizni racun. Kada zelim da saljem pare kuci, sa americkog racuna posaljem na taj devizni u Srbiji I mama onda podize pare. Da li to moze tako ili to ne ide da ja sebi uplacujem odande. Mada ako je mama ovlascena jednostavno na taj broj racuna uplatim pare ali napisem njeno ime umesto moga. Jel previse filozofiram?

Razlog je to sto je moja mama insistirala da bude nacina kako ona moze meni da salje pare ako slucajno zatreba.
Jesam li trebao mozda da njoj otvorim devizni a da moj pogasim?

Ako neko zna odgovor, bio bih mu zahvalan :grin:

Uskoro ces moci da radis transfer preko PayPal, zar ne? Mi smo otvorili racun za mamu ovde i ona samo ode sa debitnom i podigne, ali dok to ne budes u prilici da uradis, moze (nadam se uskoro) PayPal da posluzi po mnogo povoljnijim cenama nego bank transfer. To sve dok mame ne dobiju Zelene karte :1081:
Z

oskark
23.04.2013, 22:14
Uskoro ces moci da radis transfer preko PayPal, zar ne? Mi smo otvorili racun za mamu ovde i ona samo ode sa debitnom i podigne, ali dok to ne budes u prilici da uradis, moze (nadam se uskoro) PayPal da posluzi po mnogo povoljnijim cenama nego bank transfer. To sve dok mame ne dobiju Zelene karte :1081:
Z
Ispravi me ako gresim (a hocu:grin:). Dodjem tamo, otvorim Pay Pal racun, na koju povezem moj checking od ie. BoA. Odatle prebacujem pare na Pay Pal, a sa Pay Pal-a na moj devizni I mama lepoode u banku pa podigne pare(posto nece ni za zivu glavu karticu da koristi, ono kao u staro doba-samo salter:ohman:)

Mirko86
23.04.2013, 23:12
Uskoro ces moci da radis transfer preko PayPal, zar ne? Mi smo otvorili racun za mamu ovde i ona samo ode sa debitnom i podigne, ali dok to ne budes u prilici da uradis, moze (nadam se uskoro) PayPal da posluzi po mnogo povoljnijim cenama nego bank transfer. To sve dok mame ne dobiju Zelene karte :1081:
Z
Podrška za slanje novca preko PayPal-a jeste počela pre par dana, ali primanje neće biti dostupno još dosta vremena, tako da cela priča sa PayPal-om je prilično neupotrebljiva za naše područje.
Meni se čini najjednostavnija ova tvoja varijanta, ako sam dobro razumeo sa računom u USA banci i karticom koja je poslata u Srbiju gde se diže novac na ATM? Ako bi oskark otvorio račun u nekoj banci i poslao debitnu karticu u Srbiju, da li bi prekršio neko pravilo/zakon time?
Ako baš hitno treba da se pošalje novac, možda MoneyGram da se proba što mu dodje isto što i Western Union...koliko sam video provizija na $500 je $35 ali je novac odma dostupan.

vrhunski
23.04.2013, 23:48
Primanje novca preko PayPala nece biti dostupno skoro (u godinama) a transfer ce kostati 4% od sume + neki fee jednokratno.

@Oscar
Ti mozes sam sebi da posaljes novac sto se tice Banke u US. Ja saljem uglavnom preko BofA (Bank of America) i international wire transfer kosta $45 i wire transfer traje 3 biznis dana. Problem je sa podizanjem novca. Majka ce morati da ti ima neko OSNOV po kome dize novac. Najbolje je da uplacujes njoj direktno na njen racun i da ona to podize po osnovu pomoci iz inostranstva. Naravno ja verujem da za manje sume nece nista proveravati ali ja kad sam slao 10.000$ mom bratu su trazili osnov po kome novac ulazi u zemlju.

D$D
24.04.2013, 03:25
Money gram
Bez problema novac podigne onaj kog navedes,kosta 30$ za iznos od 700$ parre mozes podici za 10 minuta, mnogo bolje nego li wire transfer i jeftinije,koristim ga godinama bio je jos jeftiniji ali su poskupili pre dva meseca,I dize se na salteru banke

botexag
24.04.2013, 04:04
Money gram
Bez problema novac podigne onaj kog navedes,kosta 30$ za iznos od 700$ parre mozes podici za 10 minuta, mnogo bolje nego li wire transfer i jeftinije,koristim ga godinama bio je jos jeftiniji ali su poskupili pre dva meseca,I dize se na salteru banke

a u kojoj valuti se podize?
jer i West.Union kosta toliko, ali novac prvo pretvore u EURO pa u Dinar (sve po najgorem kursu) pa na kraju ispadne mnogo vise

Magelan
24.04.2013, 04:14
a u kojoj valuti se podize?
jer i West.Union kosta toliko, ali novac prvo pretvore u EURO pa u Dinar (sve po najgorem kursu) pa na kraju ispadne mnogo vise

MoneyGram - podize se u evrima, samo sto te u banci uvek nagovaraju da kod njih devize promenis u dinare jer imaju "povoljan kurs" :grin: Ma vazi :)

Ja zasad saljem MoneyGram-om. Ako se nesto promeni uskoro sa PayPal-om, otvoricu racun u PNC-u i poslati karticu kuci pa nek podizu povremeno na bankomatu...

landlord
24.04.2013, 05:20
Najjeftinije je da uzmes jos jednu karticu za jedan od svojih racuna I da je posaljes nazad kuci. Na ovu transankciju placas oko 9 dollara na iznos od 500 dollara plus 5 dollara za koristenje bankomata koji nije od tvoje banke.

Dzordz
24.04.2013, 06:00
Najjeftinije je da uzmes jos jednu karticu za jedan od svojih racuna I da je posaljes nazad kuci. Na ovu transankciju placas oko 9 dollara na iznos od 500 dollara plus 5 dollara za koristenje bankomata koji nije od tvoje banke.

Plus ne placa nista ako Mama koristi karticu kao platno sredstvo.

vrhunski
24.04.2013, 06:34
Najjeftinije je da uzmes jos jednu karticu za jedan od svojih racuna I da je posaljes nazad kuci. Na ovu transankciju placas oko 9 dollara na iznos od 500 dollara plus 5 dollara za koristenje bankomata koji nije od tvoje banke.

Ok ali ti ne mozes da podignes vise od 30.000 dinara sa bankomata sto mu dodje ajde da kazemo 350$. Prakticno znaci 14 dolara za svakih 350$ kesa sto je oko 4% ali na to treba i dodati konverziju u dinare po nepovoljnom kursu te banke.

Najpovoljnije je poslati Wire transferom lepo dolare, podici dolare u banci i onda ih zameniti u menjacnici za eure ili dinare. Wire transfer moze da se odradi lepo online ne mora ni da se ide u banku. Moze da se izracuna posle koje sume je isplativiji wire transfer i to znacajno.

BofA
International transfer fees
Transfers in U.S. Dollars: $45
Transfers in foreign currencies: $35


Treba samo ispitati da li neka banka ima povoljniji international wire transfer fee.

free
24.04.2013, 07:56
Ma bre najbolje u kovertu pa jos ako moze na bus nikakve provizije i ostale gluposti :woohoo::woohoo::woohoo:

oskark
24.04.2013, 08:35
Pa onda recimo bolja kombinacija od svih meni ispada da mami ostavim svoju Payoneer master card sto sam dobio od Elance. Lepo na nju uplatim dolare pa nek sa tim kupuje jer nema provizije (sem koverzacije, ali provereno znam da Master ima najpovoljniji kurs), a na bankomatima ne znam tacno, mada nije neka ogromna suma. Za pocetak ce biti dobro, ionako necu nesto puno moci za pocetak da saljem :grin:

landlord
24.04.2013, 16:22
Ok ali ti ne mozes da podignes vise od 30.000 dinara sa bankomata sto mu dodje ajde da kazemo 350$. Prakticno znaci 14 dolara za svakih 350$ kesa sto je oko 4% ali na to treba i dodati konverziju u dinare po nepovoljnom kursu te banke.

Najpovoljnije je poslati Wire transferom lepo dolare, podici dolare u banci i onda ih zameniti u menjacnici za eure ili dinare. Wire transfer moze da se odradi lepo online ne mora ni da se ide u banku. Moze da se izracuna posle koje sume je isplativiji wire transfer i to znacajno.

BofA
International transfer fees
Transfers in U.S. Dollars: $45
Transfers in foreign currencies: $35


Treba samo ispitati da li neka banka ima povoljniji international wire transfer fee.

Moji su dizali do $500 dollara na bankomatu bez problema. Doduse ovo je bilo u Bosni. Ja saljem do $500 mjesecno tako da s emeni ova opcija sa karticom najvise isplati. Ako se salju vece sume onda mozda wire transfer.

vrhunski
24.04.2013, 17:14
Moji su dizali do $500 dollara na bankomatu bez problema. Doduse ovo je bilo u Bosni. Ja saljem do $500 mjesecno tako da s emeni ova opcija sa karticom najvise isplati. Ako se salju vece sume onda mozda wire transfer.

ah ok u Srbiji je limit 30.000 dinara .

Homer Simpson
25.04.2013, 13:14
Mozda za kartice stranih banki, za domace nije (ja npr. u Erste dizao 50k, pa isti dan kasnije jos 20k)

Good Spirit
25.04.2013, 15:05
Chase naplacuje $40 flat za wire transfer + Naravno neki fee uzme banka u Srbiji. Ja koristim nesrecnu komercijalnu banku, jer ima cini mi se najmanji fee, ali ako imate neki problem to je katastrofa sa njima.

Za manje iznose koristim PayPal karticu koju sam izvadio na mamu i poslao joj karticu.

vrhunski
25.04.2013, 17:54
Mozda za kartice stranih banki, za domace nije (ja npr. u Erste dizao 50k, pa isti dan kasnije jos 20k)

Meni sa karticom intese 30k limit po podizanju isto je i kod RF. Mozes 3 puta po 30k u toku dana a onda moras da ih zoves i molis da ti dozvole jos jednom ili dva puta.
Inace na salteru nema limit samo na bankomatu.


Bas se pitam ima li koja banka da je povoljnija od Chase banke

oskark
26.04.2013, 00:56
Sto se limita tice moja keva nema sa tim problema. Ona i penziju dize po 10.000 na nekoliko puta, verujem da ce sa ovom isto tako. :grin: Bukvalno meni je znacajniji fee nego svota podizanja

Homer Simpson
26.04.2013, 12:07
Upravo je fee poenta - pri svakom podizanju se placa.
Sto manji broj podizanja - manji fee

elefteros
05.03.2016, 08:15
Jeste li smislili neki novi hack u međuvremenu? :)

Mene je takođe zanimao obrnuti transfer, ali ću se i sam svakako pozabaviti ovom temom uskoro jer pišem tekst klincima koji idu na Work and travel program o transferu novca. Dosta sam fora ovde pokupio...

Kuguar
07.03.2016, 12:27
Mislim da je Telenor banka, jedna od povoljnijih za primanje novca iz inostranstva. Ovo važi samo za Srbiju, jer ne znam da li je ima i u okruženju. Održavanje računa je besplatno, samo izdavanje kartice se plaća. Ne znam koliko se plaća slanje preko drugih banaka, ali ovo svakako treba proveriti.
Prednost je što na bankomatu mogu euri da se podižu, a račun radi samo u 5 valuta, tako da neko bez problema može da vam šalje dolare, bez da se vrši neka naknadna konverzija.

Magelan
07.03.2016, 13:52
Mislim da je Telenor banka, jedna od povoljnijih za primanje novca iz inostranstva. Ovo važi samo za Srbiju, jer ne znam da li je ima i u okruženju. Održavanje računa je besplatno, samo izdavanje kartice se plaća. Ne znam koliko se plaća slanje preko drugih banaka, ali ovo svakako treba proveriti.
Prednost je što na bankomatu mogu euri da se podižu, a račun radi samo u 5 valuta, tako da neko bez problema može da vam šalje dolare, bez da se vrši neka naknadna konverzija.

Koja god da je banka u Srbiji u pitanju, mi odavde i dalje ne mozemo da zaobidjemo tih $45 za wire transfer, sto jedino moze da se isplati kod velikih kolicina novca. Za manje kolicine - tipa $500 mesecno se i dalje vise isplati poslati debitnu karticu neke americke banke u Srbiju. Cak i MoneyGram fee je za taj iznos manji od $45...

mikiSA
07.03.2016, 14:49
Koja god da je banka u Srbiji u pitanju, mi odavde i dalje ne mozemo da zaobidjemo tih $45 za wire transfer, sto jedino moze da se isplati kod velikih kolicina novca. Za manje kolicine - tipa $500 mesecno se i dalje vise isplati poslati debitnu karticu neke americke banke u Srbiju. Cak i MoneyGram fee je za taj iznos manji od $45...

Ovo sto je Magelan rekao je totalno tacno.
U Bosni smo mami dali karticu na njeno ime (sestrin checking account u USAA banci) i onda ona na bankomatu vadi koliko joj je potrebno, mislim da je limit 500 KM na ATM. Dok je bila na Chase naplacivali su foreign ATM use fee, sad s ovom ni to ne naplacuju, samo konverziju.

elefteros
07.03.2016, 18:17
Hej društvo, hvala na odgovorima.

Inače, slično pitanje sam postavio na grupama na kojima se klinci informišu o programu i dobio sam nekoliko zanimljivih odgovora koje moram da proverim:

1. PayPall gift opcija - navodno nema provizije, ili je minimalna. Napisala mi je devojka iz Hrvatske
2. Ria money - prvih mesec dana nema provizije uopšte, ali mislim da postoji limit za slanje - ovo mi je stiglo od devojke iz Srbije
3. Payoneer - provizija minimalna
4. Skrill - sličan fazon, bivši moneybooker valjda...

Ovo sve treba da proverim, pa ću negde okačiti link kada bude gotovo.

Inače, sistem slanja iz Amerike putem prijatelja i rođaka je jedan dečko iz HR nazvao simpatičnim imenom - Balkan Express :D

sneskic
08.05.2016, 05:43
Vecina ljudi koliko sam u toku razgovora sa njima zakljucila praktikuje da jednu karticu da porodici tako da mogu uvijek da podignu novac bez nekih velikih provizija. ja sma slala preko western uniona ali prenos sa bankovnog racuna i da taj neko podigne kes i samo me je ispalo 25$ i plus dobijas neke poene pa te nekad dodje i besplatno a kad vide da cesto saljes posalju ti Wu katicu pa imas masu povoljnosti.

Mrs.Ryan
08.06.2016, 19:59
Da li je neko koristio Paypal i Visa poklon karticu Erste banke?

Markoss i vi ostali sa zenama i decom u Srbiji, kako najpovoljnije saljete pare? :)

markoss
11.06.2016, 19:16
Imas moneygram ali najmanju priviziju uzima banka kad se salje sa racuna na racun

Eliass
26.01.2017, 10:28
Jedno pitanje recimo imas dugorocni kredit za stan u Srbiji a odes da zivis u Americi kako se placa mesecna rata za stan, da li postoje mogucnosti banka sa bankom ili mora da se salje novac nekom clanu porodice pa da onda on to placa?

LJ75
26.01.2017, 12:35
Jedno pitanje recimo imas dugorocni kredit za stan u Srbiji a odes da zivis u Americi kako se placa mesecna rata za stan, da li postoje mogucnosti banka sa bankom ili mora da se salje novac nekom clanu porodice pa da onda on to placa?

Ako imas novac u toj banci gdje si podigao kredit, mozes otvoriti trajni nalog sa kojeg ce ti se skidati iznos rate. Naravno, moras obezbijediti da imas dovoljno sredstava na racunu tako sto ces prebacivati sa svog racuna u USA, o cemu je bilo govora ovdje. Tvoja banka ce ti to najbolje objasniti - ima par caka oko konverzije, eurskih i racuna u lokalnim valutama itd (npr. prilikom otvaranja racuna, trazi da ti jedna od 'dostupnih' valuta budu dolari, jer su po defaultu euri).

Isto tako, to mozes raditi i direkto sa svog racuna u Americi (standing order), ali opet, vidi sa samom bankom sta ti je najbolje.

Sasha983
27.01.2017, 05:22
Najbolje je slati novac...
To sa kreditima ,samo ti fali jos jedan ugovor sa jos nekom bankom ,a slanje preko racuna uglavnom znaju da iskoriste posrednicke banke.

Ja funkcionisem preko payoneera i za sada nema greske.

Bockyman
28.01.2017, 04:14
Najbolje je slati novac...
To sa kreditima ,samo ti fali jos jedan ugovor sa jos nekom bankom ,a slanje preko racuna uglavnom znaju da iskoriste posrednicke banke.

Ja funkcionisem preko payoneera i za sada nema greske.

Kaко тачно шаљеш и колике су провизије? Да ли шаљеш некоме на рачун или...? Можеш ли да наведеш пример суме и провизије? Мислим на тај payoneer

nemanjaq
04.05.2018, 23:41
Pozdrav svima,

Da li je neko probao ovakav scenario:
1. Mesečni "wire transfer" u banku u Srbiji za iznos $1.000-$1.500 (npr. Intesa, već sam primao novac kao freelancer i mislim da ima samo jedan Imtermediary)
2. Online portalom Intese "rasporedim" troškove (rata za stambeni kredit, računi, "podrška" i sl.)?

Otvorena su pitanja:
1. Na koga da se vodi taj račun u Srbiji?
Pretpostavljam na majku/oca, a ja dobijem kredencijale (mislim da je još uvek samo "username/pass" kombinacija). Ako je na mene, kako ću rešavati šta god da mi je potrebno jer ne planiram da dolazim iz USA zbog toga :==D:

2. Šta ako "zapne" negde?
Ovo je i podskup pitanja #1, samo je više redovne prirode - npr. banka promeni online portal, uvede tokene i gomila gluposti koje samo bankama u Srbiji mogu da padnu na pamet, a da sve to maksimalno izmrcvari klijente

3put
05.05.2018, 07:39
za placanje racuna, a predpostavljam da moze i za ratu, ides u banci i trazis da ti naprave "trajni nalog", tako se to zove, i sa tim kad ti stgne npr. racun za struju banka placa EPS-u automatski, ili za telefonski racun isto.

za detalje moraces banku da pitas.

Svenson
05.05.2018, 09:12
Pozdrav svima,

Da li je neko probao ovakav scenario:
1. Mesečni "wire transfer" u banku u Srbiji za iznos $1.000-$1.500 (npr. Intesa, već sam primao novac kao freelancer i mislim da ima samo jedan Imtermediary)
2. Online portalom Intese "rasporedim" troškove (rata za stambeni kredit, računi, "podrška" i sl.)?

Otvorena su pitanja:
1. Na koga da se vodi taj račun u Srbiji?
Pretpostavljam na majku/oca, a ja dobijem kredencijale (mislim da je još uvek samo "username/pass" kombinacija). Ako je na mene, kako ću rešavati šta god da mi je potrebno jer ne planiram da dolazim iz USA zbog toga :==D:

2. Šta ako "zapne" negde?
Ovo je i podskup pitanja #1, samo je više redovne prirode - npr. banka promeni online portal, uvede tokene i gomila gluposti koje samo bankama u Srbiji mogu da padnu na pamet, a da sve to maksimalno izmrcvari klijente

Već sada Banca Intesa šalje kod za potvrdu online plaćanja. Treba ti naš broj telefona.
Nisam siguran da li postoji problem ako se loguješ iz inostranstva na račun. Treba pitati.

slucajni_prolaznik
05.05.2018, 19:37
Već sada Banca Intesa šalje kod za potvrdu online plaćanja. Treba ti naš broj telefona.
Nisam siguran da li postoji problem ako se loguješ iz inostranstva na račun. Treba pitati.

Mozes da se logujes na Intezin portal iz inostranstva. Nas broj telefona radi u US ukoliko postoji pokrivenost srodnim operaterom, sto bi trebalo da je svuda u gradovima. Jos uvek uspevam da doplatim 200 dinara svaka tri meseca na VIP prepaid da ne bi izgubio broj, pa i dalje imam telefonski broj za potpis uplata (https://www.vipmobile.rs/onlinetopup/) za VIP dopunu, a ako se dobro secam, radio je i za uplate preko portala. Novac saljem RiaMoneyTransfer (https://www.riamoneytransfer.com/)-om, mislim da je najjeftinije.

Svenson
06.05.2018, 16:54
Mozes da se logujes na Intezin portal iz inostranstva. Nas broj telefona radi u US ukoliko postoji pokrivenost srodnim operaterom, sto bi trebalo da je svuda u gradovima. Jos uvek uspevam da doplatim 200 dinara svaka tri meseca na VIP prepaid da ne bi izgubio broj, pa i dalje imam telefonski broj za potpis uplata (https://www.vipmobile.rs/onlinetopup/) za VIP dopunu, a ako se dobro secam, radio je i za uplate preko portala. Novac saljem RiaMoneyTransfer (https://www.riamoneytransfer.com/)-om, mislim da je najjeftinije.

Ovo je odlična informacija. Puno hvala.
Video sam svojevremeno da je MTS imao neku mogućnost da se kupi broj i povoljnije telefonira iz USA preko tog broja. Da li neko zna nešto o tome?
(Naravno Skype, Viber i WhatsApp su i dalje zakon, a i besplatni su :grin:)

snowflake
25.08.2019, 03:38
Da li je neko koristio Xoom za slanje novca?
Izgleda relativno povoljno u poredenju sa drugima:

https://www.xoom.com/serbia/send-money?_rt=kac-vi-unbranded-google-mt-paid-en&cid=&matchtype=b&device=c&adp=1t1&languageCode=en&gclid=Cj0KCQjwwIPrBRCJARIsAFlVT8_3G3-Yc_wKedJqA3xp4HQ5d1dy4NVHsvQ8ayQ526BSzSwC_VlJ9ooaA g_bEALw_wcB

mveruovic
25.08.2019, 10:36
Moneygram ti je jeftiniji od toga i ima bolji kurs, pre par dana sam slao pare, kurs je bio 106 dinara, placanje preko kartice 5$ fee. Wester su lopurde, daju ladno 93 dinara kurs, par puta na pocetku sam slao sa njima dok nisam skapirao kakav sam pajser.

aleksandarzz
26.08.2019, 21:38
Moneygram ti je jeftiniji od toga i ima bolji kurs, pre par dana sam slao pare, kurs je bio 106 dinara, placanje preko kartice 5$ fee. Wester su lopurde, daju ladno 93 dinara kurs, par puta na pocetku sam slao sa njima dok nisam skapirao kakav sam pajser.

Proveri sve opcije kod WU. Nije im isti kurs ako placas kesom ili skidas sa kartice. Nema veze s mozgom ali tako je:nene:

marko1995
26.08.2019, 21:50
Proveri sve opcije kod WU. Nije im isti kurs ako placas kesom ili skidas sa kartice. Nema veze s mozgom ali tako je:nene:

Mislim da je on ovdje spominjao bolji kurs a ne transaction fees...
Mislim da karticnim povoljnijim placanjem zele da uce ljude da koriste WU online kako bi jednog dana mogli zatvoriti sve, tako je i sa npr kladionicama kod nas :beer:

mveruovic
26.08.2019, 23:10
U pravu si, ali je jos nepovoljnije. Ako se placa karticom kredit/debit kurs je jbt 90,9 din! Znaci pljacka veka, ako placas kesom na lokacijama onda je 95 din. Ali je veca provizija za slanje tako da dodje na isto. Moneygram ih sije samo tako.

Sad sam proveravao wire transfer se ne isplati ispod 4000$. Preko moneygrama sa karticom preko aplikacije za 4000$ provizija 45$ nema drndanja dokazivanja porekla i cekanja love, odmah kes na ruke i jos bolji kurs (105,7) nego sto bi neko dobio fizicki za menjanje u menjacnici za dolare koje bi primio na racun. A jos ludje je sto npr 5000$ da se prebaci lova preko moneygrama preko svog US racuna provizija ispada 5$, tako mi stoji na sve iznose koje ukucam.

Svenson
28.08.2019, 04:27
Ja koristim Xoom (Pay Pal servis). Sasvim zadovoljavajuca provizija: $5. Onaj koji prima pare, podize eure u menjacnici ili banci (ima poduzi spisak na sajtu).