PDA

View Full Version : kuce - kvalitet gradnje


bibi
21.03.2009, 22:59
mnogi od vas su pisali o tome, a i iz drugih izvora sam mogla da cujem da se kuce u americi grade od "sper ploce", tj. da su slabog kvaliteta.

veoma me zanima da li je to tako u svim delovima USA, kao i: koja logika stoji iza toga? zbog cega u gradnju svojih domova ne ulazu vise?

pa, ako neko moze i zeli da mi odgovori (makar i samo svojim misljenjem), bila bih zahvalna...

kaneolopa
22.03.2009, 00:07
mnogi od vas su pisali o tome, a i iz drugih izvora sam mogla da cujem da se kuce u americi grade od "sper ploce", tj. da su slabog kvaliteta.

veoma me zanima da li je to tako u svim delovima USA, kao i: koja logika stoji iza toga? zbog cega u gradnju svojih domova ne ulazu vise?

pa, ako neko moze i zeli da mi odgovori (makar i samo svojim misljenjem), bila bih zahvalna...
Fora je da se ovde gradi tako da bi trajalo odredjen broj godina posle se rushilo i gradilo novo, sve je stvar shta ti hoces... ako pogledas novogradjnje u srbiji nisu nista bolje
E sada ako sebi gradish kucu ti mosh da pravis od cega god hoces
U principu je ovde dosta dobra izolacija ka spoljasnjosti ali je problem sa komshijama... mada kod nas su svi dosta tihi... mi smo mislim jedni od bucnijih :D

bibi
22.03.2009, 00:43
to za novogradnju u Srbiji si u pravu... kod mene u komsiluku samo nicu zgrade, cetvorospratnicu izgrade za jedno godisnje doba. Sad, nisam strucna po tom pitanju, ali cini mi se da bi izgradio nesto kvalitetnije, moras da ulozis vise vremena.

a koliko je rasirena praksa medju amerikancima da sam gradis svoj dom sa kvalitetom koji zelis? ili im to nije mnogo bitno?

Leona
22.03.2009, 00:59
I ja htjedoh pitati to nekada, ali sam smetnula.
Meni su njihove kuce licno jako lijepe i simpaticne, onako sa garazom, trijemom, dosta cvijeca...ahhh:inlove:
Ali i meni nije jasno sto tako prave kuce:wtf: nije ni cudo da kada naidje uragan, tornado, sve raznese, bas zbog takvih pojava bi trebalo to sigurnije malo graditi. A ne gledati uvijek ekonomicnost i prakticnost.
A mislim da nije previse rasirena praksa gradnje sopstvenih kuca, correct me if I'm wrong. Nekako oni to kupuju na gotovo ja mislim.
To bi bila jedna od zamjerki koju imam odavde, na los kvalitet kuca.
Mozes rukom probiti zid za cas posla ja mislim:grin:

Ja licno jako volim ovakve kucice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Painted_Ladies:inlove:
ja uvijek ostanem bez texta kada ih vidim na TV-u

kaneolopa
22.03.2009, 02:47
I ja htjedoh pitati to nekada, ali sam smetnula.
Meni su njihove kuce licno jako lijepe i simpaticne, onako sa garazom, trijemom, dosta cvijeca...ahhh:inlove:
Ali i meni nije jasno sto tako prave kuce:wtf: nije ni cudo da kada naidje uragan, tornado, sve raznese, bas zbog takvih pojava bi trebalo to sigurnije malo graditi. A ne gledati uvijek ekonomicnost i prakticnost.
A mislim da nije previse rasirena praksa gradnje sopstvenih kuca, correct me if I'm wrong. Nekako oni to kupuju na gotovo ja mislim.
To bi bila jedna od zamjerki koju imam odavde, na los kvalitet kuca.
Mozes rukom probiti zid za cas posla ja mislim:grin:

Ja licno jako volim ovakve kucice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Painted_Ladies:inlove:
ja uvijek ostanem bez texta kada ih vidim na TV-u
Retko ko gradi ali kada gradi radi sebi po ugodjaju :D standardno je da se gradi sa tzv. dry wall to su tanki zidovi ali imaju izolaciju vazdusnu izolaciju. Verovali ili ne ovde se mnogo duze i ozbiljnije gradi nego sto se to radi u Novom Sadu jer se ceka da se zemlja slegne i onda nema uleganja zgrade mozda izgleda da je tanano ali je i dalje 3x u glavu za NS. Nije redak slucaj da ljudi kupe relativno jeftino ruiniranu kucu onda je preurede i (sa ovakvim zidovima je to dosta lako izvesti) na kraju prodaju za mnogo vece novce zato shto bolje izgleda. Nema smisla graditi nesto sa nekim velikim kvaliltetom ako ce se to za 10-20 godina rusiti i ponovo novo graditi. Meni je prvoj licno san imati house with white picked fence (http://images.google.com/images?hl=en&safe=off&client=firefox-a&rls=com.ubuntu:en-US:unofficial&hs=IeX&q=white+picket+fence+house&um=1&ie=UTF-8&ei=I5fFSZOjN4T1nQfyiqTVDA&sa=X&oi=image_result_group&resnum=1&ct=title)

Zana
22.03.2009, 08:09
Building Standard Commissions imaju strogu regulaciju gradnje, shodno tome i kuce izgledaju tako kakve jesu. Suvise opsirna tema za sve nas koji nismo directly involved in construction :grin: Da kuce nisu od materijala od kojih jesu, cigle i blokovi bi pobili mnogo vise ljudi za vreme tornada i zemljotresa... Takodje ima veze i sa mold, zbog koje svaki landlord moze debelo da bude liable...fire resistance etc.

U CA je sve ovo posebno vazno jer je trusno podrucje. Inace, skoro smo imali trening za zemljotrese na poslu i pokusavam da sebi izbacim iz glave sve ono sto su me ucili dok sam odrastala, tipa sklanjanja kod vrata i ispod stola... ovde se traze voids - pored cvrstih predmeta na koje ako nesto tesko padne ustvari se "osloni" na to i napravi trouglasti void - triangle of life ispod kojeg ste bezbedniji. Podosta opsirno, te vise o tome ovde (http://www.amerrescue.org/knowledge.htm).

Ovde, posto nekako ima veze sa kucama evo nekoliko crtica - nadam se da nije suvise off topic:

What are the 15 safest places to be in an earthquake? (The places most people survive.)

1) Outside in the middle of a field where nothing can fall on top of you.
2) Outside in the middle of the street where falling glass can't reach you.
3) On a seismic resistant platform such as a boat.
4) On the top floor of a wooden building.
5) On the top floor of a concrete building
6) in the space between 2 large objects (between twin beds, between 2 cars, between 2 rows of desks).
7) Next to an office bank vault or stack of paper.
8) Next to a squashed vehicle
9) At the foot of a bed
10) In front of a hotel lobby counter or bar counter.
11) In front of a sofa.
12) Next to Kitchen Cabinets
13) Next to a big bulky object like a piece of machinery, fridge, stove.
14) Next to a large carrying beam
15) In the subterranean exterior perimeter of a building.

Where are the 15 deadliest places to be in an earthquake? (The places where most dead victims are recovered from or simply the most lethal.)

1) Under an object that gets squashed (like a desk, car, bed)
2) Inside of an object that gets squashed (like a car)
3) On top of an object that gets squashed (like a bed or sofa)
4) Inside of an elevator
5) On stairs.
6) More than 10 ft away from the outside of a building and on the ground floor
7) In a brick building less than 10 ft from the outside wall.
8) In a doorway of a collapsed building.
10) On the ground floor of any building.
11) Under a carrying beam.
12) Under an object with a high center of gravity that fell over in the earthquake (like a fridge.)
13) The middle decks of highway overpasses.
14) Places that catch fire after collapsing.
15) Places with toxins, chemicals and gases that collapse.

P.S. pravopis - nisam nepismena :grin: nego po punctuation rules na ovom jeziku zagrada ide posle tacke - go figure :book:

Leona
22.03.2009, 17:38
Nije redak slucaj da ljudi kupe relativno jeftino ruiniranu kucu onda je preurede i (sa ovakvim zidovima je to dosta lako izvesti) na kraju prodaju za mnogo vece novce zato shto bolje izgleda.
Znam, gledala sam "Flip that house"

A sto se tice house with white picked fence, da da, prelijepo:bravo:
ja bas nesto tako zamisljam, dva sprata, sa puuuunoooo cvijeca u vrtu, bijelom ogradom, porch-om i na njemu ona jedna "family" ljuljaska:inlove:
A na kuci americka zastava :grin:
U jednom tihom mirnom suburb komsiluku/susjedstvu sa mnogo drveca, bas kao u filmovima:1072:
A malo sam guglala kuce pa sam nasla nekoliko primjeraka koji mi se svidjaju

http://images.frontdoor.com/FDOOR/articles/Architecture-Images/Italianate.jpg

znam, znam... Nije bas "americka" ali mi je jako fina.

http://www.chicagomag.com/images/2007/July%202007/dealestate_olm.jpg

i prave americke:

http://www.seeing-stars.com/imagepages/AmericanBeautyHousePhoto.shtml

http://www.ci.omaha.ne.us/landmarks/designated_landmarks/landmarks/87/images/87.jpg

:1072:

Sto se tice toga da se tamo ozbiljnije kuce grade i duze, nisam znala, ali vrlo vjerovatno, iako to nama laicima izgleda kao par sklepanih daski.


Da kuce nisu od materijala od kojih jesu, cigle i blokovi bi pobili mnogo vise ljudi za vreme tornada i zemljotresa... Takodje ima veze i sa mold, zbog koje svaki landlord moze debelo da bude liable...fire resistance etc.

Ima logike:) Nisam ni gledala na to sa ove strane koju si ti spomenula, ali ima logike itekako.

Btw ima da kazem mami da iduci put kada zatrese da ja necu pod vrata da se sklanjam:grin:

D$D
23.03.2009, 04:18
Kuce su ovde dobre s obzirom kakve vremenske neprilike vladaju ovuda po Usa.
Apsolutno je u pravu Zana za kuce od cigle,ovako kada prodje tornado preko kuce samo je slozi ko kulu od karata, naravno to ovde nije problem napravi sa posle nova jer su sve kuce osigurane.
Kuce i kvalitet gradnje ovde je dosta dobar ali morate da shvatite da su ovde skroz drukcije i kuce i materijali i te kuce su jako tople jer imaju dobru izolaciju.
E sada kuce se ne prave da traju normalno jer ovde se nista ne pravi da traje vec samo da se trosi,realno najveca lova je pre bila upravo u tim kucama jer su se pravile za male novce realna vrednost izgradnje a prodavale se za ogromne novce, malo sam bacio oko na ove kuce sto ste vi postavili kao da vam se svidjaju, mogu samo da kazem jeste jako su lepe ali to su kuce koje ovde kostaju pa recimo oko milion i vise $$$.
E sada jos malo sokantnih stvari iz USA.
Kao prvo ovde imate jako puno kuca(okolina Chicaga koja vazi za bolje delove okruga Chicaga i predgradja)koje nemaju kanalizaciju ni vodu u kucqmq gradki nego imaju iskopane bunare u dvoristima i imaju septicke jame u tim istim dvoristima, tako da kada mislim o negativnim stvarima mislim pre svega na to pa ljudi moji to izgleda ko da ste dosli u neku vukojebinu a ne na 30 milja od Chicaga ili ne znam ti ni ja koliko.
Druga stvar ovde imate semafore na raskrsnicama koji vise na sajlama ne mozete da verujete svojim ocima, benzinske pumpe izgledaju otrcano , ofucano kada se samo setim pumpi po Srbiji koje su nikle zadnjih godina kad ovo vidim ne mogu ocima svojim da verujem,dalje navece kada dodjete u neko od predgadja zapadnih u Chicagu koja slove za bogatija mesta videcete da nema ulicne rasvete, da kuce izgledaju sablasno(doduse ima malo romantike bude dosta kuca pojedinacno osvetljenih) ali ne mozete da verujete da to tako lose izgleda, evo ovako vam izgleda jedno predgradje imate glavnu ulicu osvetljenu a ostatak naselja je u mraku,putevi jesu osvetljeni ali oni glavni koji su dosta prometni

Sloba_Kg
23.03.2009, 13:32
Druga stvar ovde imate semafore na raskrsnicama koji vise na sajlama ne mozete da verujete svojim ocima, benzinske pumpe izgledaju otrcano , ofucano kada se samo setim pumpi po Srbiji koje su nikle zadnjih godina kad ovo vidim ne mogu ocima svojim da verujem,dalje navece kada dodjete u neko od predgadja zapadnih u Chicagu koja slove za bogatija mesta videcete da nema ulicne rasvete, da kuce izgledaju sablasno(doduse ima malo romantike bude dosta kuca pojedinacno osvetljenih) ali ne mozete da verujete da to tako lose izgleda, evo ovako vam izgleda jedno predgradje imate glavnu ulicu osvetljenu a ostatak naselja je u mraku,putevi jesu osvetljeni ali oni glavni koji su dosta prometni

Za semafore koji vise se ja ne bunim, bitno je da rade, i da ih ima sa obe strane, pa kad vas zvekne ford explorer ko mene imate svedoke koji su videli da je taj isti azdaja auto prosao na crveno u sred grada pri jako velikoj brzini.

Sto se osvetljenja na putevima u suburbs tice, jedino svetlo je od kola ili ako neko osvetli svoju kucu :)
S tim sto su vece raskrsnice osvetljene (tu uglavnom ima nekih shopova)

O pumpama, pa to je meni normalno ako znamo da vecinu benzinskih pumpi drze indijci, pakistanci i drugi, tako da tesko da ce tu biti luksuza...

Leona
23.03.2009, 21:14
Kuce su ovde dobre s obzirom kakve vremenske neprilike vladaju ovuda po Usa.
Apsolutno je u pravu Zana za kuce od cigle,ovako kada prodje tornado preko kuce samo je slozi ko kulu od karata, naravno to ovde nije problem napravi sa posle nova jer su sve kuce osigurane.
Kuce i kvalitet gradnje ovde je dosta dobar ali morate da shvatite da su ovde skroz drukcije i kuce i materijali i te kuce su jako tople jer imaju dobru izolaciju.
E sada kuce se ne prave da traju normalno jer ovde se nista ne pravi da traje vec samo da se trosi,realno najveca lova je pre bila upravo u tim kucama jer su se pravile za male novce realna vrednost izgradnje a prodavale se za ogromne novce, malo sam bacio oko na ove kuce sto ste vi postavili kao da vam se svidjaju, mogu samo da kazem jeste jako su lepe ali to su kuce koje ovde kostaju pa recimo oko milion i vise $$$.
E sada jos malo sokantnih stvari iz USA.
Kao prvo ovde imate jako puno kuca(okolina Chicaga koja vazi za bolje delove okruga Chicaga i predgradja)koje nemaju kanalizaciju ni vodu u kucqmq gradki nego imaju iskopane bunare u dvoristima i imaju septicke jame u tim istim dvoristima, tako da kada mislim o negativnim stvarima mislim pre svega na to pa ljudi moji to izgleda ko da ste dosli u neku vukojebinu a ne na 30 milja od Chicaga ili ne znam ti ni ja koliko.
Druga stvar ovde imate semafore na raskrsnicama koji vise na sajlama ne mozete da verujete svojim ocima, benzinske pumpe izgledaju otrcano , ofucano kada se samo setim pumpi po Srbiji koje su nikle zadnjih godina kad ovo vidim ne mogu ocima svojim da verujem,dalje navece kada dodjete u neko od predgadja zapadnih u Chicagu koja slove za bogatija mesta videcete da nema ulicne rasvete, da kuce izgledaju sablasno(doduse ima malo romantike bude dosta kuca pojedinacno osvetljenih) ali ne mozete da verujete da to tako lose izgleda, evo ovako vam izgleda jedno predgradje imate glavnu ulicu osvetljenu a ostatak naselja je u mraku,putevi jesu osvetljeni ali oni glavni koji su dosta prometni

pa dobro sto se tice love koja se daje za kuce, mislim da se dobra kuca i ne moze naci ispod miliona i vise.
Koliko otprilike treba nekome od nas ko tamo dodje, godina, da kupi kucu?
Imal nekih iskustava?
nekih 8-10?

Nego, ja fakat ne mogu da vjerujem da imaju septicke jame i bunare:wtf: I to u blizini jednog od najvecih gradova. Huh!
To mi zvuci skroz nekako...ne mogu da vjerujem.
Semafori, sajle, ti fazoni, to znam.

Uglavnom mislim da svako od nas ima jednu sliku Amerike kao necega divnog, bajnog, krasnog, na osnovu medija, TV-a, filmova, a kada dodje tema skonta da ima i filmova tu, ali ima i drugih stvari i to poprilicno smijesnih.
Ja sam stvarno mislila da su oni za nas po pitanju tehnike i ostalih elektronskih cudesa jedno 100 godina unaprijed, a citajuci ovdje vidim da nisam ni blizu istine.
Nigdje nije bajno, pa ni tamo. Samo je vazno sta ko hoce od zivota i kako se uklopi negdje i snadje

dreamerns
23.03.2009, 22:18
pa dobro sto se tice love koja se daje za kuce, mislim da se dobra kuca i ne moze naci ispod miliona i vise.
Koliko otprilike treba nekome od nas ko tamo dodje, godina, da kupi kucu?
Imal nekih iskustava?
nekih 8-10?


Zavisi kakvu kucu hoces, ali ako hoces te od milion i vise....pa treba ti jedno petnaest godina, pod uslovom da imas 250k godisnju platu i vise.
Za vecinu ljudi sa ovog foruma....nikad.
Sto se normalne (prosecne kuce)....isto kao i kod nas...20-30 godina.

Zana
23.03.2009, 22:28
pa dobro sto se tice love koja se daje za kuce, mislim da se dobra kuca i ne moze naci ispod miliona i vise.
Koliko otprilike treba nekome od nas ko tamo dodje, godina, da kupi kucu?
Imal nekih iskustava?
nekih 8-10?


To ne zavsi od vremena provedenog ovde, vec od tvojih prihoda, cene nekretnina, kreditne sposobnosti, kreditne ponude, i svrhe nekretnine (da li je investment ili resavanje stambenog pitanja). Ako je investment u pitanju, racuna se return znaci koliki je ratio kreditne rate i kirije, koji su development planovi u tom delu grada, kolika je property tax, koliki je real estate profit rate growth, da li postoji rent control (renting demand/supply equilibrium etc.) Dosta nasih ljudi je kupilo nekretnine u Las Vegasu kao investment. Vecina kupljena na kredit je sad u foreclosure... Ako kupujete da zivite, zavisi od vasih dugorocnih planova, koja vrsta kredita je dostupna i koji su uslovi (first time buyer krediti obicno imaju clause o preprodaji), kolika vam je kreditna zaduzenost odnosno credit/income ratio... cene nekretnina variraju od grada do grada, od jednog dela grada do drugog... razmislja se o skolama, bolnicama u okolini...

dreamerns
24.03.2009, 14:59
Da...ima dosta ljudi koji investira u nekretnine...znam i neke koji su svojevremeno zaradili tako.
U svakom slucaju, isto je kao u bilo kom delu sveta. Ako nisi nasledio stan/kucu....robovaces ceo svoj zivot i duze za cetiri zida. Cak mislim da je u nestabilnim zemljama i lakse dobiti stan, jer valuta krene da devalvira, pa otplatis kredit za 5-10 godina (kao sto su moji), ili dobijes od drzave stan, pa ga otkupis za 2 zvake (kao sto je 30% ljudi u Srbiji) itd. Generalno, mi smo prva generacija koja mora da se stvarno muci da bi kupila stan.

landlord
24.03.2009, 15:04
Dreameru, a da li to zaista vrijedi na kraju?
OK ako je skuplja rata koju dajes za stan nekih 20 %, ali sve preko toga mislim da je bolje rentati..
A kad ne kupis stan/kucu, pa jebi ga slobdniji si.. ne veze te mjesto. Znam ok kuca se moze prodati i sl. Ali to uzme i vremena i novaca..

Leona
24.03.2009, 15:46
Ja iz prica i sto sam citala po forumima, narod koji je otisao 90ih tamo, imaju svoje kuce vec nekoliko godina.
I citala sam bas da negdje treba oko 10ak godina da se kupi kuca, naravno uzimajuci u obzir novac i sredstva.
20-30 godina da se kupi kuca mi stvarno zvuci nevjerovatno:blink:
Pa mozes odapeti dok kupis kucu, necemo valjda cijeli zivjeti placati stanarinu i zivjeti u iznajmljenom.
Mislim da jedan od razloga zbog kojeg ljudi idu tamo je to sto koliko sam ja cula je lakse kupiti kucu ili stan nego ovdje.
Naravno otplate su duge kao i svugdje, to je vec druga stvar

Zana
24.03.2009, 16:29
Nemas svoju kucu dokle god je ne otplatis - znaci 20, 25 ili 30 godina. Dakle zato se i kaze da ti toliko treba...Ako krenes da kasnis sa ratom, banka ti je oduzme, proda da pokrije svoje troskove a ti se slikaj.... dokle god ne otplatis kucu, ona je pod lien i nije tvoja vec potencijalno tvoja.... Prvih 5 godina placas samo interes, znaci nesto minimalno ide za principal, odnosno za tvoje "vlasnistvo"....

Inace, pre nekoliko dana sam radila neki research za macroeconomiju i pronasla sam vrlo interesantnu analizu na Slate da je izmedju ostalog i posedovanje kuce (housing) debelo odgovoran za unemployment.... zanimljivo glediste, probacu da pronadjem i postujem link - author kaze da ljudi koji izgube posao nece da odu u drugo mesto i da rade ako tamo ima posla, samo zato sto imaju kucu... isto pre nekoliko meseci sam naletela na analizu jednog brokera koji je racunao return na berzi (long run na 30 godina, uglavnom na governments bonds) i na kupljenu kucu (uracunata inflacija i ostali troskovi) i pazi kad ispada da je totalno u pravu.... moram da probam to da nadjem - covek napravio racunicu u fazonu ako je otplata kuce $2000 (sa sve osiguranjem, association fees etc - da, sve to mora da se placa, znaci nije samo rata za kredit) a ti ti rentas za $1300 onda svaki mesec $700 na berzu pa tako 30 godina. Interesantna racunica, jer bez obzira koliko je berza sada dole, na long run grafik ide uzlaznom linijom kod stabilnih ulaganja sa niskim profit ratio....

dreamerns
24.03.2009, 18:56
@Landlord

Pa pazi...ni ja ne nalazim racunicu u tome..jedino to sto rentanjem bacas pare (tj...das pare za tih mesec dana zivljenja), dok davanjem rate za kredit ti si jedan korak vise ka vlasnistvu kuce, koje na kraju za te pare mozes prodati (ako me razumes). E sada, ako je kuca kao rata za kredit...onda se isplati, ali ako daleko veca...e onda se uopste ne isplati. Ne znam...meni uopste nije jasno kako toliki ljudi u svetu kupuju kuce/stanove. Pogotovo u Novom Sadu, gde se stalno gradi....ali ocigledno sam ja debil....jer to ocigledno nije tesko, cim toliko ljudi to radi.


@Leona
Sve zavisi kakvu kucu hoces...prosecna kuca u americi kosta oko 200-250k. To ti je zesci prosek, nista narocito...daleko od onih slika. Ti uzmi da ces da kupis takvu kucu...uzmi da ti je prosecna plata 38k godisnje u Americi....pa ti vidi koliko ti treba da kupis kucu.

baraba
24.03.2009, 20:06
90% amerikanaca nije prochitalo tri praseta tako da i nije chudo od chega grade kuce :D

Leona
24.03.2009, 20:50
Nemas svoju kucu dokle god je ne otplatis - znaci 20, 25 ili 30 godina. Dakle zato se i kaze da ti toliko treba...Ako krenes da kasnis sa ratom, banka ti je oduzme, proda da pokrije svoje troskove a ti se slikaj.... dokle god ne otplatis kucu, ona je pod lien i nije tvoja vec potencijalno tvoja.... Prvih 5 godina placas samo interes, znaci nesto minimalno ide za principal, odnosno za tvoje "vlasnistvo"....

Da, da, znam, skontala sam sada na sta je dreamer mislio:)


@Leona
Sve zavisi kakvu kucu hoces...prosecna kuca u americi kosta oko 200-250k. To ti je zesci prosek, nista narocito...daleko od onih slika. Ti uzmi da ces da kupis takvu kucu...uzmi da ti je prosecna plata 38k godisnje u Americi....pa ti vidi koliko ti treba da kupis kucu.
Mah to je samo moja masta i ono sto se meni svidja:grin:
Ipak tesko da ce ko od nas imati onako nesto, ali ja bih bila zadovoljna sa jednom finom kucom na dva sprata eventualno, u finom komsiluku, i tako...
Kao one kuce iz serija i filmova, u mirnom suburb naselju sa puno zelenila i tisine.
Na kraju krajeva nije vazno kakva je kuca izvana i koliko kosta vec kakvom je ti napravis. Nekima ce i u baraci bit lijepo ako je urede po svom ukusu i ako je to"family place":)

dreamerns
25.03.2009, 15:06
Da....jasno mi je. Pa mozes naci takve kuce za oko 300k. Generalno, moze i povoljnije, pa onda malo investiras u nju.

Leona
25.03.2009, 16:41
Da....jasno mi je. Pa mozes naci takve kuce za oko 300k. Generalno, moze i povoljnije, pa onda malo investiras u nju.
yup, to je to:suure:

bibi
25.03.2009, 17:24
300 k na dvadeset godina... hm... koliko mu dodje mesecna rata?

Zana
25.03.2009, 17:53
$2063, sa 5.5% kamatom... na to dodaj osiguranje i odrzavanje. Prve godine ti od toga ide na otplatu osnovice oko $680 a ostalo na kamatu. Otplata osnovice se svake godine povecava, prve decenije za oko $50-$70.... tek poslednjih 5 godina, vecina rate se aplicira na pricipal. Ako platis jednu ekstra ratu svaku godine, taj novac ide direktno na otplatu pricipal - mozes da skratis godine otplacivanja drasticno (3-4 godine) i ustedis na kamati. Sve u svemu - tesko da za sada, na pocetku iko moze da dobije 5.5%, veca verovatnoca je oko 7.2%. Racunaj i 5% dowpayment. Neka racunica kaze da ako annual household zarada nije iznad $120,000 nemoj ni da pokusavas sa fixnim kreditima... mozes da dobijes variable gde ti je prve dve ili tri godine fixna kamata, posle toga je prilagodjavaju.... i onda da izvines mozes i da najebes, sto se da videti ovih dana sirom nam lepe zemlje....


Pa sad, pogledaj tu cifru na pocetku posta, i racunaj da ti recimo pocetna satnica bude $12, puta 160 sati, to ti je draga moja $1920 pre taksi... e sad nazad na snove o lepim kucicama, okrecenim u belo i sa lepim travnjakom i cvecem ispred.... :grin:

Radja
25.03.2009, 18:06
Aman Zana, ubi zenu volju za divnom lepom kucicom i cvecem.

Zana
25.03.2009, 18:17
:grin: nisam namerno, majke mi... nego ti bolje da nam objasnis zasto banke unistavaju ljudima snove... (evo obecavam da nikom necu da kazem da si jedan od tih probisveta hihihihiihihi)

dreamerns
25.03.2009, 18:21
Zana je u potpunosti u pravu...to tako ide. Ok postoje varijante da prodjes povoljnije, ali je u svakom slucaju tesko.
Meni generalno nije jasno ko to sve kupuje....ali mi isto tako nije jasno ko u Novom Sadu placa 2000$ kvadrat stana....a stanovi nicu ko nenormalni, 2005 smo bili najvece gradiliste u evropi. Kada to sve pogledam, ispada da ja spadam u 5% siromasnih ljudi...a znam da to nije tako, zato mi to sa stanovima/kucama nece biti nikada jasno.

bibi
25.03.2009, 18:26
300.000 + 7% = 321.000
pa podeljeno sa 20 god. = 16.050 godisnje / 12 meseci = 1340 mesecno?
(ugrubo, naravno)

ma cekaj, odoh sad na neki od sajtova za nekretnine, pa da vidim kako oni to racunaju...

Zana
25.03.2009, 18:34
Compounded annual mortgage interest rate, iliti sto bi se reklo godisnja pa onda i kamata na kamatu :grin: da li si stvarno mislila da je 7% kamata za svih 20 godina :grin::grin::grin: ne bi bilo beskucnika na ovome svetu.... Ajde bankaru Radja objasnjavaj dalje hihhihihi

Radja
25.03.2009, 18:58
Kod nas, mislim u Srbiji, se ne oseca kriza po pitanju stambenih kredita jer prosecan gradjanin trosi vise nego sto zaradi. :;D:

Salim se malo, ali potencijalni korisnik kredita se odlucuje da li ce koristiti kredit sa fiksnom ili varijabilnom kamatom, fiksna do 7,9% a varijabilna do 6,4%. Dakle nepovoljnije nego tamo. A naplata je jos uvek skoro 100%, ljudi ne rizikuju sa tim.
Mislim da ce stici kriza u otplati vremenom, tome ce doprineti veliki broj otkaza. Sada skoro da nema dana da se ne cuje da je neka firma smanjila broj radnika. Ne zaboravite da je od hipoteka i krenula "SEKA"

kaneolopa
25.03.2009, 19:02
Fakat je da trenutno u Chi postoji jako mala razlika ako ces da rentujesh stan ili ces da rent to own, nekada je ta razlika bila jako velika ali je sada neznatna :D

Zana
25.03.2009, 19:10
Da, rent to own nije velika razlika. To je opcija kad prolongiras kupovinu, znaci rentas nekretninu sa opcijom preceg prava kupovine za dogovoreni period, na primer 3 ili 5 godina. Ukoliko se odlucis da kupis, novac koji si uplatio za rent za svo to vreme ti se aplicira na vrednost kuce u tom trenutku. Ali onda opet dolazimo do istog - znaci uzimas kredit od banke i na red dolazi gore opisana prica.

bibi
25.03.2009, 19:26
evo, jedna jako lepa kucica u Gardneru, MA:

http://re.boston.com/sales/View_Ulisting.asp?lid=4919-70872630

toboze, mesecna rata oko 1.500 (doduse u izgradnji...)

ili ova sa mesecnom ratom oko 2000:

http://re.boston.com/sales/View_Ulisting.asp?lid=451-70859059

a u Chicagu za manje od 1000:

http://www.realtor.com/realestateandhomes-detail/9605-S-Albany-Avenue_Evergreen-Park_IL_60805_1099810523

svasta moze da se nadje...

kaneolopa
25.03.2009, 20:01
a u Chicagu za manje od 1000:

http://www.realtor.com/realestateandhomes-detail/9605-S-Albany-Avenue_Evergreen-Park_IL_60805_1099810523

svasta moze da se nadje...

Ovo je predgradje Chicaga koje se granici sa Englewoodom (najozloglasenijim) delom grada, pa kada putujesh do loopa kolima (npr ako radis u centru) moras okolo na okolo :(
Nemos dom tek tako... prvo gledash gde su i koje skole i kako ce ti deca doci do njih, onda gledas povezanost osim automobila, pa sto i jedna stavka ... nije tako lako ni kupiti tek kucu, novac na stranu

dreamerns
25.03.2009, 20:08
da ne kazem da je kuca izgradjena 1939 godine....znas ti sta je to za drvo... Odrzavanje ima da te koooostaaaa..

bibi
25.03.2009, 20:27
da...
tesko je odavde imati sve faktore u vidu.
potraga za idealnom kucicom se nastavlja...:;D:

xeg
25.03.2009, 22:46
Kod rent to own se mora biti extra obazriv, ugovor se mora pazljivo protumaciti i najbolje je potraziti strucnu pomoc. Nije retko da se u rent to own potrazuje depozit u iznosu od 2-3K koji se ne vraca ako odustanete od kupovine a moze se u celosti ili delom povratiti tek u zadnjim ratama.

Leona
25.03.2009, 23:57
Ne mogu da ne primjetim da se xeg uveliko razumije u sve to, kao da je godinama tamo, a bunio se svojevremeno kada mu je srdjevic stavio kao status /pravi Amer/:grin::woohoo:

Ova kuca u Chi nije losa, ja imam zamjerku sto nema porch:grin:
Ali naravno treba gledati sve ono sto je navela kaneolopa, tako da nije jednostavno naci kucu

I kuce nisu nigdje jeftine, a ni stanovi, narocito kod nas na Balkanu, rok otplate dodje oko 30ak godina, kamata 10% (u BiH), jos te skuplje dodje sve skupa

xeg
26.03.2009, 09:26
Hehe Leona... secas se toga:grin:
Dosta sam pitao, citao i kapirao ali ako verujes vec je pocelo mnogo toga da mi se mesa i da zaboravljam jer samo bubam teoriju ali evo jos 12 dana pa krecem i sa americkom praksom:;D:

Leona
26.03.2009, 23:37
Hehe Leona... secas se toga:grin:
Dosta sam pitao, citao i kapirao ali ako verujes vec je pocelo mnogo toga da mi se mesa i da zaboravljam jer samo bubam teoriju ali evo jos 12 dana pa krecem i sa americkom praksom:;D:
a gdje necu, cak si i temu otvorio:grin:
hajde jos malo pa da prospemo vodu za vama:suure: