PDA

View Full Version : Prije iseljenja - stvari koje moramo uraditi


landlord
30.03.2009, 19:55
Poz,

evo reko da pokrenem temu na kojoj mozemo pricati o tome sta od stvari je neophodno uraditi prije iseljenja. Evo sta sam ja do sada uradio, a trudicu se svako malo da updateam ovaj post.

- Medjunarodni rodni list
- Medjunarodni vjencani list
- Medjunarodna vozačka
- Ocjene sa faksa + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Program sa faksa + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Diploma sa faksa + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Diploma srednje skole + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Otisli danas odjavili telefonsku liniju, posto stan izdajemo, fora je da se moze koristit ADSL iako nemas telefon
- Ugovore o stanu odnijeli kod mojih roditelja (na sigurno)
- Mobitel ne mogu odjaviti, posto sam potpisao ugovor na 2 godine i kupio mobitel na tu povlasticu. Sad mi traze da platim sve rate od mobitela plus pretplatu do januara. Pa nisu normalni.

Pitanja:

Treba li otici i odjaviti se sa mjesta u kojem zivimo?
Sta ste radili sa racunima u banci?

Ajd naborjite jos neke stvari koje sam ja zaboravii, a tako da imamo to na jednom mjestu.

Poz.

dreamerns
30.03.2009, 20:27
Ja se nisam odjavljivao...mislim da to nema potrebe. Sto se racuna u banci tice, ovlastio sam mamu :-)

landlord
30.03.2009, 20:29
ej dreameru.. to mi treba.. kako si je ovlastio isao kod notara ili?
Posto ja trebam ovlastiti sestru za rentanje stana i sl.

kaneolopa
30.03.2009, 20:30
Poz,

evo reko da pokrenem temu na kojoj mozemo pricati o tome sta od stvari je neophodno uraditi prije iseljenja. Evo sta sam ja do sada uradio, a trudicu se svako malo da updateam ovaj post.

- Medjunarodni rodni list
- Medjunarodni vjencani list
- Medjunarodna vozačka
- Ocjene sa faksa + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Program sa faksa + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Diploma sa faksa + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Diploma srednje skole + prevod ovjeren od sudskog tumaca
- Otisli danas odjavili telefonsku liniju, posto stan izdajemo, fora je da se moze koristit ADSL iako nemas telefon
- Ugovore o stanu odnijeli kod mojih roditelja (na sigurno)
- Mobitel ne mogu odjaviti, posto sam potpisao ugovor na 2 godine i kupio mobitel na tu povlasticu. Sad mi traze da platim sve rate od mobitela plus pretplatu do januara. Pa nisu normalni.

Pitanja:

Treba li otici i odjaviti se sa mjesta u kojem zivimo?
Sta ste radili sa racunima u banci?

Ajd naborjite jos neke stvari koje sam ja zaboravii, a tako da imamo to na jednom mjestu.

Poz.
Sto se tice stvari vezanih za fax samo ti treba tzv. transcript na maticnom jeziku i na engleskom, fora je da za mnoge poslove traze da fakultet direktno salje zapecacenji traskript, on se trazi samo u slucajevima ako si diplomirao u protekle 4 godine.

Amerikanac2009
30.03.2009, 22:00
Ma jel to obavezno da se nose te overene kopije. Ja sam planirao da nosim ovakva dokumenta, kakva imam. tj. na nasem jeziku. Nama u ambasadi nisu nista napominjali za te prevode. Zar sve to nije sadrzano u zutim kovertama?

steficacvek
30.03.2009, 22:04
Pa nije ti potrebno za imigraciju, mislim da se to landlord sprema za trazenje posla. A u tom slucaju, ako vec hoces da potencijalnom poslodavcu pokazes diplomu, moras je pokazati na engleskom. Sto se tice ulaska u zemlju i imigracije, zuta koverta i pasos i nema da brigas!

wrath:of:the:lich:king
30.03.2009, 22:14
odes samo u banku i kazes hocu da ovlastim tog i tog i to je to, napravice mu karticu... potpises i gotovo. to sam i ja uradila..

kaneolopa
30.03.2009, 23:26
Pa nije ti potrebno za imigraciju, mislim da se to landlord sprema za trazenje posla. A u tom slucaju, ako vec hoces da potencijalnom poslodavcu pokazes diplomu, moras je pokazati na engleskom. Sto se tice ulaska u zemlju i imigracije, zuta koverta i pasos i nema da brigas!

Pa ako zelis da npr nostrifikujes svoju diplomu onda ti trebaju raznorazna dokumenta... neko misli da je bolje da ih odma ponese nego da kasnije svoje roditelje prijatelje itd. opterecuje prevodima, koje ce im ovi slati kada im budu trebali.
Zavisi sta ces ti u US da radis

landlord
31.03.2009, 07:44
Pa ja sam mislio generalno, dakle sta je svako od vas nosio od dokumenata i sta je pozavrsavao kuci prije nego sto je zakljucao vrata i dao nekome kljuc da mu zalijeva cvijece..:)

Marky
31.03.2009, 09:19
Ne znam da li je Srbija potpisnik Haske Konvencije ali ako je svaki dokument treba izvadit s pecatom koji se zove apostil tek tada se takav dokument prevodi u sudskog tumaca ili u dipl. predstavnistvu (sto nekad zna bit zafrkancija).

Savjet za prekid pretplate bar koji funkcionira u RH. Ne platis racun oni ga iskljuce, kasnije platis zaostale rate (neplacene ne sve) ali ne i ponovno ukljucenje.

Gringo
31.03.2009, 11:41
Lande i ostali, punomoci za racune u bankama se rjesavaju u bankama: koliko znam nema potrebe da ides kod notara, ali zato kod notara ides za druga ovlascenja, punomoci, ovjere ugovora i sl. I ja mislim da nema potrebe da se odjavljujes sa sadasnje adrese, u stvari ja to ne planiram iz prakticnih a i psiholoskih razloga- bar dok ne steknem drugo, zaista stalno, mjesto boravka. Osim toga, u nasoj drzavi (sad nagadjam) mislim da bi to povuklo i gomilu drugih pitanja jer ti je mjesto boravka vezano za CIPS, a onda kad krene...

Mislim da ti ovaj apostil koji Marky spominje ti ne treba ako vadis sva ova medjunarodna uvjerenja, listove i ostalo.

A sto se tice telekoma (mnozina), reci cu samo: :gun:

PS
Ako slucajno budes navracao u moje krajeve a jos uvijek ti budu trebali prevodi dokumenata- javi se! :;D:

dreamerns
31.03.2009, 14:19
@Landlord
Kao sto je Gringo rekao, u banci sam to resio. Za ostale stvari nisam davao punomoc, nije trebalo. Nemam stan, nemam kola...sta reci...savrseni emigrant :-)

Sloba_Kg
31.03.2009, 18:14
Sto se Haske konvencije tice nama je maticar rekao da USA nije potpisnik i da nam internacionalni vencani list tamo ne vazi..!!!??

Postoje agencije koje rade nostrifikaciju a vi ponesite prevedene papire i to je to!

Good Spirit
31.03.2009, 21:42
Apropo ove priče o odjavljivanju sa adrese, ja mislim da to nije neophodno, ali ono što mislim da je čak i zakonski obavezno (ispravite me ako grešim) da ako će osoba biti više od 6 meseci van svog mesta prebivališta mora da u bilo kojoj policijskoj stanici da se prijavi. Tako da ako dođe eventualno do nekog poziva za nešto ili bilo čega nepredviđenog nadležni organi imaji informaciju gde se nalazite i kada (ako) se vraćate.

stizeljeto
31.03.2009, 23:00
U Hrvatskoj se mora odjaviti mjesto prebivalista i u roku od 8 dana vratiti osobnu iskaznicu Policijskoj upravi, tj. nadleznom tijelu. To se odnosi na emigraciju, tj. bilo kakvo mijenjanje mjesta zivljenja u cilju trajnog nastanjenja. U protivnom slijedi novcana kazna.

srdjevic
01.04.2009, 06:09
Informacije za Srbiju:

1. boravak nije potrebno odjaviti u lokalnom MUP-u, ali po zakonu ste dužni da se u roku od 30 dana po sletanju prijavite lokalnom konzulatu/ambasadi.
2. vojni obveznici (ispod 27god) moraju da se prijave vojnom odseku i valjda da im tamo ostave vojnu knjižicu, jer je nelegalno iznositi je iz zemlje, što se nekim budalama desilo... :smil42d3::srbinsti:
3. ako možete, povadite nova dokumenta, jer u konzulatima se još ne zna ni kada će početi izdavanje novih pasoša. (ja vijam varijantu da odradim novi pasoš na frku kad dođem sad u junu, jer će mi ovaj nesretni plavi isteći u novembru a onda mogu se slikam ako ove naše kornjače nastave da se zajebavaju sa nama) Naravno, ovo valja pre intervjua obavit', da vam ne bi pravili problem jer vam je viza u starom (poništenom) pasošu... :dedica1:

Konzulat/ambasada i prevod dokumenata:
pošto naši pretpostavljaju da znate engleski kad ste već ovde, ovako radi prevod/overa: vi prevedete dokument, a njima odnesete original i prevod i date im $24 da vam lupe pečat. :bravo: Dakle, razmislite šta se više isplati. Iako mislim da će ovi ovde (ameri) ipak da vrednuju pečat ambasade, a ne Malog Perice - sudskog tumača. Možda da vidite sa prevodiocem da vam prevede po manjoj ceni pa ne lupa pečate....

Izvadite uverenje o državljanstvu i izvod iz matične što kasnije pred polazak, jer naši imaju čudan običaj da vam traže to i ovde, a ako nemate, možete izvaditi, je li, skuplje... Chicago Konzulat (http://www.scgchicago.org/) ima dosta informacija, valja proći malo to da znate šta vas čeka kad krenete u neke procedure odavde.

Korisni linkovi:
Bosanska ambasada (http://www.bhembassy.org)
Hrvatski konzulat (http://us.mfa.hr/?mh=185&mv=1614)
Makedonska ambasada (http://www.macedonianembassy.org/)

Ako se setim još koječega, utefteriću...

dreamerns
01.04.2009, 15:02
Srdjevicu, nadero si. Burazer mi kaze da se po mesec dana ceka novi pasos...vijaj neke veze tamo pre nego sto sletis...pa onda odmah u SUP.

Ja se nikuda odjavio nisam...nisam znao da treba (vidis, toliko sam se raspitivao o USA, da sam zaboravio da se raspitam o sopstvenoj drzavi). Sta sada da radim, da se javim ovde u Chicago u konzulat?
Sta im treba reci....ja stigo? :-)

srdjevic
01.04.2009, 15:41
[kašlj-kašlj]Neki su se prijavili 2.5 godine kasnije, tek kad su napunili 27mu, pa su počeli da i' vijaju na staroj adresi za vojsku... :srbinsti: Niko, srećom, problem nije pravio. :clap:[/kašlj-kašlj]

A što se tiče pasoša, znam za to. Kažu da se čeka 30 dana, a da je NS u samom vrhu što se tiče gužvi. Srećom, piše im na sajtu da za "hitno putovanje" može da se traži (sa dokazom) da ti se izda za 48h. Tako da ću ja šefa za gušu da mi napiše nešto da imam neodložne sastanke ovde (a i nije da nemam)... Pasoš mi ističe u novembru, tako da ako do tad našima ne svane (a neće), ja bi' puko k'o zvečka. Ni u Mexico ne bi mogo da skočim. :smrc:

Srećom, imam brutalne veze u MUPu, pa ne verujem da će biti trzavica... :clap:

Sloba_Kg
01.04.2009, 18:00
[kašlj-kašlj]Neki su se prijavili 2.5 godine kasnije, tek kad su napunili 27mu, pa su počeli da i' vijaju na staroj adresi za vojsku... :srbinsti: Niko, srećom, problem nije pravio. :clap:[/kašlj-kašlj]

A što se tiče pasoša, znam za to. Kažu da se čeka 30 dana, a da je NS u samom vrhu što se tiče gužvi. Srećom, piše im na sajtu da za "hitno putovanje" može da se traži (sa dokazom) da ti se izda za 48h. Tako da ću ja šefa za gušu da mi napiše nešto da imam neodložne sastanke ovde (a i nije da nemam)... Pasoš mi ističe u novembru, tako da ako do tad našima ne svane (a neće), ja bi' puko k'o zvečka. Ni u Mexico ne bi mogo da skočim. :smrc:

Srećom, imam brutalne veze u MUPu, pa ne verujem da će biti trzavica... :clap:

Mi smo pasose dobili za 4 dana samo sa papirom o zakazanom intervjuu a ti ces ga dobiti isto tako sa kartom ili sa vizom u pasosu ili sa nekim dokumentom kada putujes nazad.
Sto se odjavljivanja tice to kao treba da se radi ali ja ne vidim razlog za to.
Sto se vojske tice toliko su azurni da se ja vodim na adresi (imenu ulice) koje je promenjeno 1996-e pa vi vidite.
O pasosu preko konzulata znam ali su informacije malo bajate. Licno konzul u Chicagu mi je jos 2007 rekao da platis malo i dobijes pasos brzo.
Mada posle slucaja Kovacevic verujem da je to malo poostreno posebno prema nasima koji nemaju papire (takav je bio status mog cimera tada ali je konzul rekao da se moze gledati kroz prste)

Good Spirit
01.04.2009, 18:04
Moja devojka je pre dve nedelje vadila pasoš. Bila je rano ujutru u MUP-u Voždovac, dobila je broj da dođe i preda dokumenta u 16sati istog dana i podigla je pasoš posle 7 radnih dana.

Sada se ubrzalo malo, mada su joj rekli da LK ne može u isto vreme da vadi, nego kada dođe po pasoš tada da podnese zahtev za novu?!

srdjevic
01.04.2009, 18:21
O pasosu preko konzulata znam ali su informacije malo bajate. Licno konzul u Chicagu mi je jos 2007 rekao da platis malo i dobijes pasos brzo.

Koliko ja znam, to vazi samo za stare (plave) pasose. Novi se ne izdaju u ambasadama/konzulatima.

Amerikanac2009
01.04.2009, 20:20
Neki od vas prilicno grese. S obzirom da smo supruga i ja i naravno beba vadili nove pasose krajem januara ove godine. Nismo uopste pominjali da nam ubrzaju i dobili smo ih za deset dana. Licne karte nove cipovane smo dobili posle 7 dana. Tako da nije tacna informacija da se cekajupo mesec dana. To je bilo ranije kada su penzioneri navalili u policiju kao mutav na telefon. Kao da sam citao misli sefu Srdjevicu izvadili smo pasose da se ne bi cimali u USA za nove. Nasi plavi pasosi su vazili do 2017. ali to vise nije bitno jer im zakonski rok vazenja istice 31.12.2009. godine jer obavezno stupaju na snagu novi crveni biometrijski pasosi. Tacno sto je neko rekao da se po urgentnoj proceduri dobijaju novi pasosi za 48 sati a verovatno i manje.
Sto se tice konzulata u Chicagu desko Nikitovic - nas konzul je veoma prijatan covek i verujem da ce svima pomoci. Sto se tice slucaja Miladin Kovacervic to je zavrsena prica. Danas je njujorski sud taj slucaj predao pravosudnim organima Srbije (citaj: Vlada Srbije platila milionsku odstetu) i slucaj zataskan. Kovacevic je proslost i ne verujem da ce to imati veze sa izdavanjem nasih pasosa u USA.

dejancic
01.04.2009, 20:35
Ne bih rekao da ljudi grese, samo su malo neinformisani. Ja cu u toku sledece nedelje ici da izvadim pasos, a nekoliko kolega ga je vadilo u proteklih mesec dana. Guzva i cekanje variraju od sup-a do sup-a, pa tako kad dodjete u sup Bezanijska kosa oni vam kazu da je upis iliti zakazivanje termina svakog radnog dana od 8h, ali vam isto tako ljubazno 'preporuce' da dodjete pre 5h, jer tada pocinje da se formira red:smrc:
Do prosle nedelje je guzva u manjim sup-ovima kao sto su Mladenovac i Grocka bila zanemarljiva, a sada je poprilicna. Poenta je ili poraniti kao sto je i napisao Good spirit ili imati neke vezice pa ubrzati proceduru. Cica mica i gotova prica:grin:

Amerikanac2009
01.04.2009, 21:30
Verovatno je tako. Mi smo menjali pasose u Obrenovcu, pa je zbog toga guzva manja. Vazno je na vreme prdati zahtev i stvar gotova ili ubrzati preko vezica.:;D:

dejancic
01.04.2009, 21:38
Verovatno je tako. Mi smo menjali pasose u Obrenovcu, pa je zbog toga guzva manja. Vazno je na vreme prdati zahtev i stvar gotova ili ubrzati preko vezica.:;D:

Verovatno je, verovao ili ne, da su meni jutros rekli: Idi u Obrenovac, tamo nema guzve:grin:
A ja sam im verovao, pa cu i obici rodbinu i resiti pasos:obrva:

dreamerns
01.04.2009, 21:59
Neki od vas prilicno grese. S obzirom da smo supruga i ja i naravno beba vadili nove pasose krajem januara ove godine. Nismo uopste pominjali da nam ubrzaju i dobili smo ih za deset dana. Licne karte nove cipovane smo dobili posle 7 dana. Tako da nije tacna informacija da se cekajupo mesec dana. To je bilo ranije kada su penzioneri navalili u policiju kao mutav na telefon. Kao da sam citao misli sefu Srdjevicu izvadili smo pasose da se ne bi cimali u USA za nove. Nasi plavi pasosi su vazili do 2017. ali to vise nije bitno jer im zakonski rok vazenja istice 31.12.2009. godine jer obavezno stupaju na snagu novi crveni biometrijski pasosi. Tacno sto je neko rekao da se po urgentnoj proceduri dobijaju novi pasosi za 48 sati a verovatno i manje.
Sto se tice konzulata u Chicagu desko Nikitovic - nas konzul je veoma prijatan covek i verujem da ce svima pomoci. Sto se tice slucaja Miladin Kovacervic to je zavrsena prica. Danas je njujorski sud taj slucaj predao pravosudnim organima Srbije (citaj: Vlada Srbije platila milionsku odstetu) i slucaj zataskan. Kovacevic je proslost i ne verujem da ce to imati veze sa izdavanjem nasih pasosa u USA.
Ako neko nema tvoje iskustvo, ne znaci da je neobavesten i da gresi.
Moj burazer je sada vadio pasos i cekao ga je mesec dana. U svakom SUP-u je drugacije. Nazalost, ne mozes (koliko je meni poznato) otici iz NS-a u Obrenovac da izvadis pasos.
Jedan razlog zasto je u vecim mestima sranje....pa Novi Sad je jedna opstina.....a u tu opstinu spadaju i sva okolna sela. Pored toga, ima samo jedan SUP....i na samo jednom mestu se vade svi papiri.
Rad naseg SUP-a je jedno od top 5 stvari zbog kojih sam se iselio u ameriku.

dejancic
01.04.2009, 22:08
Nazalost, ne mozes (koliko je meni poznato) otici iz NS-a u Obrenovac da izvadis pasos.


Apsolutno tacno. Dolaze u obzir samo sup-ovi na tvojoj teritoriji stanovanja, tako da ljudi iz Beograda imaju mnogo veci izbor koji ide do Mladenovca kao, cini mi se, najudaljenije opstine na teritoriji grada Beograda.

xeg
02.04.2009, 08:52
Sto se naslova teme tice, sada se supruga i ja nalazimo u onoj fazi pred polazak koja je po meni najzajebanija, prodali smo mnoge stvari koje nam sigurno ne trebaju a mogu se unovciti (kola, motor, racunari...) a kompletan namestaj smo ostavili da kuca u kojoj zivimo ne bude prazna (nije nasa kuca ali je sve u njoj nase, duga prica). Od racuna smo ugasili sve osim 2 na koja ce jos nesto para leci pa smo ovlastili roditelja da to podignu i zamene nam u $$$ koje ce nam doneti kada prvi put budu dolazili kod nas (to ce malo kompenzovati karte koje cemo im kupiti).
Odjavili postpaid mobilni, ADSL, fixnu identifikaciju... nigde nemamo ni jedan dug niti bilo koji kredit jer sam veliki protivnik istih oduvek bio.
Pasose smo pre intervjua izvadili nove, promenili licnu kartu drage i vozacku koja je na isteku, necemo vaditi medjunarodne vozacke vec planiramo da polazemo ubrzo nakon stizanja SSN-a.
Ovdasnji poslovi... ja sam odmah nakon dobijanja vize dobio otkaz a moja draga je dobila godinu dana neplacenog odsustva.
Diplome i spiskove ocena drage prevodimo kod zvanicnog privatnog prevodioca a ne kod tumaca, cisto moje razmisljanje da ce istu vaznost u USA imati i jedan i drugi prevod a ova varijanta nas nece kostati nista jer poznajem coveka.
Mozda ima jos necega sto sam zaboravio...

Amerikanac2009
02.04.2009, 13:22
Nisam imao nameru da bilo koga uvredim. U svakom slucaju sam mislio na neinformisanost. Jasno mi je da ljudi iz drugih gradova ne mogu dolaziti u Bgd po pasos vec u svojoj opstini moraju da to odrade. Vodio sam se situacijom u mojoj opstini.... pa sam se malo izleteo ne poznavajuci situaciju u drugim gradovima Srbije.

landlord
02.04.2009, 14:42
Xeg, hvala druze na konkretnom odgovoru.

D$D
02.04.2009, 23:01
Ne zaboravite da ponesete antibiotike, sta ja znam jedno par kutija ce vam dobro doci za ne daj boze, ovde da dodjes do antibijotika ima da se u*****
nema ih brate ne mozes da ih kupis, a ovi njihovi lekovi za prehlade sta ja znam meni nisu pomagali, znaci ne skodi da se ponese jer nece vam ovde imati ko to da da , da odes kod doktora ne mozes jer nemas sve papire a ni osiguranje,
ko ima malu decu one sirupice za skidanje temperature i to sve spakujete u kofer koji ide u bunker aviona i niko vas nista nece pitati.

Gringo
12.05.2009, 14:19
Ne zaboravite da ponesete antibiotike, sta ja znam jedno par kutija ce vam dobro doci za ne daj boze, ovde da dodjes do antibijotika ima da se u*****
nema ih brate ne mozes da ih kupis, a ovi njihovi lekovi za prehlade sta ja znam meni nisu pomagali, znaci ne skodi da se ponese jer nece vam ovde imati ko to da da , da odes kod doktora ne mozes jer nemas sve papire a ni osiguranje,
ko ima malu decu one sirupice za skidanje temperature i to sve spakujete u kofer koji ide u bunker aviona i niko vas nista nece pitati.

Sto bi rekla neka gospoda: "Da se nadovezem..."

Uz preporuku o nosenju antibiotika- koju apsolutno podrzavam- mi planiramo da uzmemo i neko putno zdravstveno osiguranje. Zlu ne trebalo, pu-pu-pu, ali neka ga, bar za prvo vrijeme.


Cini mi se da je na ovoj temi bilo i pitanje o vadjenju kopija razlicitih uvjerenja, rodnih listove i sl. ako vam zatrebaju dok ste u USA. Za kolege iz BiH moze biti korisna informacija da slanje dokumenata iz BH (federalne) poste, preko servisa EMS kosta nesto manje od 40 KM, dok je ista usluga kod drugih sluzbi (fedex, dhl...) otprilike dupla skuplja. Isporuka je u moja dva slucaja (tj, poslije 1. koverte i poslije vjencanja) bila u roku od 4-5 dana a imaju i mogucnost pracenja posiljke preko neta. Dakle, ako ste u USA negdje daleko od konzulata vjerovatno ce vam isplativije biti i u vremenu i u novcu da vam neko dokumente posalje od kuce.

steficacvek
12.05.2009, 14:35
Gringo, hvala na napomeni. Ja sam se jednom raspitivala za EMS, ali glupe salteruse u posti su toliko odvratne, neinformisane, nepismene i neljubazne tako da sam odustala od toga.

Sta ste kontali za osiguranje? Ja sam nesto gledala za putno osiguranje i ako bih uzela na duzi period ispada jako skupo. Onda mi je bolje ponijeti tu lovu sa sobom i u USA uplatiti neko individualno. Jos cekam da odem pa da se raspitam malo vise oko toga.
Ako imas neke detaljnije informacije oko uplate putnog osiguranja, molim te da ih podijelis :grin:

Gringo
12.05.2009, 15:01
@ Stefi

"Ja sam se jednom raspitivala za EMS, ali glupe salteruse u posti su toliko odvratne, neinformisane, nepismene i neljubazne tako da sam odustala od toga."
Treba biti uporan :;D: Ja sam prvi put poslao iz treceg pokusaja (!!!), nakon sto u posti u Brckom i jednoj posti(ci) u Tuzli nisu znali o cemu im pricam poslao sam iz jedne malo vece poste u TZ. Drugi put sam vec poslao iz Brckog, iz iste one poste u kojoj nekoliko mjeseci ranije nisu znali sta je EMS.


"Sta ste kontali za osiguranje? Ja sam nesto gledala za putno osiguranje i ako bih uzela na duzi period ispada jako skupo. Onda mi je bolje ponijeti tu lovu sa sobom i u USA uplatiti neko individualno. Jos cekam da odem pa da se raspitam malo vise oko toga."
Ja za sada jos uvijek trazim samo po netu i samo sam kod ovih http://www.drina-osiguranje.com/osiguranja_zdravstvo.php
pronasao cjenovnik. Ako malo bolje pogledas, ova opcija GP ne izgleda lose- cak izgleda suvise dobro pa mislim da postoji neka kvaka. U svakom slucaju, u narednim sedmicama cu se raspitivati "uzivo" pa cim nasdjem nesto korisno ostavljam poruku!

Gringo
13.05.2009, 16:25
@ Stefi

"Ja za sada jos uvijek trazim samo po netu i samo sam kod ovih http://www.drina-osiguranje.com/osiguranja_zdravstvo.php
pronasao cjenovnik. Ako malo bolje pogledas, ova opcija GP ne izgleda lose- cak izgleda suvise dobro pa mislim da postoji neka kvaka. U svakom slucaju, u narednim sedmicama cu se raspitivati "uzivo" pa cim nadjem nesto korisno ostavljam poruku!



Dakle, moj brat se raspitao kod osobe koja radi u osiguranju iz linka: izgleda da je godisnja polisa koja vazi i za SAD 125 KM. To bi moglo biti to.

steficacvek
13.05.2009, 16:43
Pa to je dobro, opcije koje sam ja nalazila nisu bile ispod 200-300 eura za 4-5 mjeseci!
Hvala Gringo!

Taji
20.05.2009, 10:54
Pa da i ja pitam za to odjavljivanje.
Da li se ko iz Bosne odjavio i gdje? Samo u policijskoj stanici ili ono regulara papiri na zvanicnom salteru za Odjava/Prijava prebivalista....jer znam da sam ja morala da se odjavljujem/prijavljujem zvanicno samo zbog seljenja iz jednog grada u drugi (oba u Bosni)..:blink:a tek odlazak za USA?
Da ne bude kakvih problema kasnije kad pozelim da dodjem u posjetu pa da me ne jure da im platim kakvu kaznu (kao u Hrvatskoj) a to ce i biti, garant:no:
Hajde neka napise neko nesto ako zna o tome, hvala unaprijed:1081:

steficacvek
20.05.2009, 11:02
Ja nemam namjeru da se odjavim, niti sam bilo sta odjavljivala. Jednostavno necu ni da razmisljam o tome ... :D

stizeljeto
20.05.2009, 15:17
Ja cu se definitivno odjavit (sa dve godine zakasnjenja :( ) Sigurno ce me bit strah kad budem dolazila na taj salter da mi ne uvale neku kaznu, ali sto posto to zelim rijesit sa policijom da budem na cisto sa tim.

Dida
31.05.2009, 08:38
Ovo je sa web stranice usa embassy BiH, dio o braku...

Authentication of the Bosnian Marriage Certificate

In order to use a Bosnian public document in the U.S. it must be certified with an apostille under the terms of the Hague Convention. You can obtain the apostille at the municipal court in the town (municipality) where the marriage certificate was issued.

nisam uspjela pronaci da li ste apostillirali dokumente ili ne? mi smo vec na "brojim sitno" pa mi je ta info vrlo vazna..da uspijemo na vrijeme to pozavrsavati.. izvadili smo medjunarodne rodne i vjencani list.. osiguranje i medjunarodna vozacka su isto pred nama...

tnx

dreadnot
25.06.2009, 11:48
Da ne bih bio neinformisan - da li bi neko bio ljubazan da mi kaze gde i kako mogu da izvadim medjunarodna dokumenta koja se ovde pominju (izvod iz knjige rodjenih, knjige vencanih i sl.) u Beogradu? :deniselo:

moni
25.06.2009, 20:20
Izvode iz MK rodjenih kao i vencanih vadis kod maticara dakle tamo gde vadis i obican samo naglasis da ti treba medjunarodni, mislim da je tarifa dupla.U NS preko virtuelnog maticara dolazi na kucnu adresu.

dreadnot
26.06.2009, 09:17
Hvala Moni, stari vuce, to je korisna informacija, tako cu i da uradim!

moni
31.07.2009, 19:26
Da li je neko nosio hard diskove u rucnom prtljagu, ako ne da li je nekom preziveo u koferima ?

Unapred hvala

stizeljeto
31.07.2009, 19:31
Moni, mi smo nosili svoja dva hard diska u koferu, medu odjecom da je fino zasticeno na mekanom. :)

dreadnot
03.08.2009, 07:26
Da li je problem da se nosi u rucnom prtljagu? Mi takodje nameravamo da sve sto mozemo potrpamo na neki prenosivi hard, nisam pametan da li da ih pakujemo medju gace i majice ili uza se...

dreamerns
03.08.2009, 14:35
ja sam prenosivi hard nosio sa laptopom u rucnom prtljagu. Niko to nije ni gledao.

wrath:of:the:lich:king
04.08.2009, 14:22
Ma da, rucni prtljag, zbog tumbanja cisto...

dreadnot
05.08.2009, 12:32
pa da, ako i zagube prtljag, barem ce ceo zivot u elektronskom obliku biti sacuvan...

tamacharly
23.09.2009, 14:53
ajde sada ljudi vi koji ste vec otisli i poceli zivot tamo dajte savjet sta treba od dokumenata,jel vaze medunarodni rodni i vjencani, kakav prevod diplome jel treba apostille itd.:book:

moni
24.09.2009, 23:35
Medjunarodna vozacka vazi neko vreme zavisi od drzave do drzave.Mi smo poneli medjunarodne izvode ali do sada nam niko nije trazio.Za sve su nam trazili pasose. Mi smo diplome preveli kod sudskog tumaca.Za skolu obavezno pripremite prevode ocena i originale , sve to smo zapakovano od skole iz NS predali u skolu u USA.Nama se desio peh, te su u skoli americkoj zagubili Neky - jevu dokumentaciju, te sad moramo u Srbiji traziti duplikate.Srecom imamo jos jednu kopiju prevoda iz srednje pa cemo im to dati dok ne pribavimo gore navedene dokumente.
Tamacharly slobodno me pitaj u vezi skole na private.

blisk
01.10.2009, 09:14
hard disk prolazi bez problema i u rucnom prtljagu, a i u koferu. vazne dokumente(originale) samo u rucni prtljag, jedino to je sigurno. na izlazu iz usa (i EU) provjeravaju se laptopi i veci externi diskovi u rucnom prtljagu. provjera je na tragove eksploziva i sl.

Sloba_Kg
01.10.2009, 18:55
hard disk prolazi bez problema i u rucnom prtljagu, a i u koferu. vazne dokumente(originale) samo u rucni prtljag, jedino to je sigurno. na izlazu iz usa (i EU) provjeravaju se laptopi i veci externi diskovi u rucnom prtljagu. provjera je na tragove eksploziva i sl.

Na sta mislis kad kazes proveravaju se?
Meni su do sad trazili samo da izvadim laptop iz torbe i da prodje kroz skener, to je sve.

blisk
02.10.2009, 08:59
mislim na dusting, naravno ne provjeravaju svaki.

ivanmilosavljevic
21.03.2013, 16:27
Jedna korisna informacija,oni sto nose meka kontaktna sociva,ne bi bilo lose da od svog oftamologa traze recept odnosno dijagnozu pre polaska u Ameriku.
Kad sam bio u U.S na work&travel nisu hteli da mi prodaju sociva bez recepta.
Sada mi je Dioptica odradila na engleskom jeziku,i nece biti problema opet.:;D:

mikiSA
21.03.2013, 22:21
ivane, pm ti ne radi evo odgovora:
Ivane,
na granici nista ne radis, samo promijeni adresu (ako ti se promijenila u medjuvremenu). Onda sljedeci radni dan se zaputis u SSA ured (koji ti je najblizi) ponesi pasos i staru SSN karticu, ima i zahtjev da se popuni
http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf najbolje ga odmah popuni, isprintaj, i naoruzan strpljenjem (ja sam nekih sat vremena cekala da dodjem na red) predas papire. Oni pogledaju, nesto upisu u komp, vrate ti dokumente i kazu da ce SSN doci za 7-14 dana. Nakon 10 dana meni je stigla nova kartica (sve isto, samo nema onog valid for work with INS authorisation) Ova kartica ti se nakon ovoga vise ne mijenja, to je unrestricted SSN za permanent residents i US citizents.

mikiSA
21.03.2013, 22:23
Jedna korisna informacija,oni sto nose meka kontaktna sociva,ne bi bilo lose da od svog oftamologa traze recept odnosno dijagnozu pre polaska u Ameriku.
Kad sam bio u U.S na work&travel nisu hteli da mi prodaju sociva bez recepta.
Sada mi je Dioptica odradila na engleskom jeziku,i nece biti problema opet.:;D:
Isto tako da dodam da se sociva mogu kupovati online, samo prepises pazljivo dioptriju kad narucujes.

ivanmilosavljevic
21.03.2013, 23:43
ivane, pm ti ne radi evo odgovora:
Ivane,
na granici nista ne radis, samo promijeni adresu (ako ti se promijenila u medjuvremenu). Onda sljedeci radni dan se zaputis u SSA ured (koji ti je najblizi) ponesi pasos i staru SSN karticu, ima i zahtjev da se popuni
http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf najbolje ga odmah popuni, isprintaj, i naoruzan strpljenjem (ja sam nekih sat vremena cekala da dodjem na red) predas papire. Oni pogledaju, nesto upisu u komp, vrate ti dokumente i kazu da ce SSN doci za 7-14 dana. Nakon 10 dana meni je stigla nova kartica (sve isto, samo nema onog valid for work with INS authorisation) Ova kartica ti se nakon ovoga vise ne mijenja, to je unrestricted SSN za permanent residents i US citizents.
Hvala ti na odgovoru,sada mi je sve jasno.Bas mi se SSA nalazi na 3 min od stana na South Beach-u.
Hocu li dobiti onu potvrdu da sam podneo zahtev za SSN,cisto da mogu za to vreme da trazim posao?

mikiSA
21.03.2013, 23:54
Hvala ti na odgovoru,sada mi je sve jasno.Bas mi se SSA nalazi na 3 min od stana na South Beach-u.
Hocu li dobiti onu potvrdu da sam podneo zahtev za SSN,cisto da mogu za to vreme da trazim posao?
I ako je dobijes ( a mislim da neces) na njoj ne pise tvoj broj SSN, tako da ti nece valjati. Isto tako da znas da ti je i pasos i ponistena viza u njemu isto sto i zelena karta (ovo neki koji rade u human resources ne znaju) pa i to mozes da koristis. Ti uvijek mozes pisati svoj SSN (on se ne mijenja) koliko god puta zamijenio SSN karticu SSN je uvijek isti.

dejancic
22.03.2013, 01:03
Hvala ti na odgovoru,sada mi je sve jasno.Bas mi se SSA nalazi na 3 min od stana na South Beach-u.
Hocu li dobiti onu potvrdu da sam podneo zahtev za SSN,cisto da mogu za to vreme da trazim posao?

U vreme kada sam se ja prijavljivao potvrda koju dobijas prilikom prijave nije imala SSN na sebi, ali si imao opciju da 24 sata posle prijave dodjes i onda dobijas papir na kome pise broj. Ali, slazem se sa postom da treba da proveris da li ti zadrzavas svoj postojeci broj sto je vrlo verovatno. Onda ti ni ne treba nikakav papir vec pravac na trazenje posla, a ako ti odmah uleti posao pitaj da te sacekaju za karticu.

ivanmilosavljevic
22.03.2013, 01:25
U vreme kada sam se ja prijavljivao potvrda koju dobijas prilikom prijave nije imala SSN na sebi, ali si imao opciju da 24 sata posle prijave dodjes i onda dobijas papir na kome pise broj. Ali, slazem se sa postom da treba da proveris da li ti zadrzavas svoj postojeci broj sto je vrlo verovatno. Onda ti ni ne treba nikakav papir vec pravac na trazenje posla, a ako ti odmah uleti posao pitaj da te sacekaju za karticu.
Uzecu za svaki slucaj fotokopiju sadanjeg SSN koji sam dobio preko J1 vize.Ako mi neko zatrazi ponecu potvrdu iz SSA( bez broja) i fotokopiju SSN koji je na zameni.Hvala puno na odgovoru

via
06.02.2014, 00:18
Hejde da ovdje sumiram ono što me zanima po pitanju dokumentacije koju nosimo. Dakle, nosimo sljedeće dokumente:

* međunarodni rodni listovi
* međunarodni vjenčani listovi

Da li ste ove dok. ovjeravali apostille pečatom, obzirom da na zvaničnim stranicama stoji da dok. mora biti ovjeren apostille da bi bio važeći u USA?

Dalje,

* diplome fakulteta
* diploma supplement (ja)
* spisak predmeta + ocjene (suprug)
* diplome srednjih škola + ocjene

Ovo prevedeno i ovjereno od sudskog tumača. E sad, da li je i ovdje potreban apostille pečat, koji u tom slučaju ide na originale ovih dok. pa onda sve na prevod ili kako?

Dalje, vezano za ispis iz škole. Stariji dječak ide u prvi razred, nisam još pitala šta i kakvu dokumentaciju dobija prilikom ispisa, ali pretpostavljam da i to treba prevesti. Na polugodištu su dobili samo opisne ocjene... i to?? Traže li nešto konkretno iz zemlje iz koje dijete dolazi prilikom upisa u školu, obzirom da je tek prvi razred u pitanju ili nosimo ono što imamo?

Također, vezano za background check, obzirom da kad dođemo tamo krećemo ispočetka i prije SSN-a nismo ni postojali nemamo ni background, da li je netko možda nosio prevedenu potvrdu o nekažnjavanju i sl. kao alternativu za početak?

Da li ste nosili ikakve preporuke od poslodavaca ovdje? Ja sam od strane direktora dobila slobodu da doslovce sama sastavim preporuke koje će on potpisati i bilo šta drugo što mi eventualno može pomoći mogu slobodno da tražim. Ima li svrhe uopše nositi tako nešto? Koliko tamo nekom poslodavcu znači to što me neki X direktor u Y firmi u BiH (za koju možda ne znaju ni da postoji) nahvalio, preporučio i sl.?

Taji
06.02.2014, 00:36
Hejde da ovdje sumiram ono što me zanima po pitanju dokumentacije koju nosimo. Dakle, nosimo sljedeće dokumente:

* međunarodni rodni listovi
* međunarodni vjenčani listovi

Da li ste ove dok. ovjeravali apostille pečatom, obzirom da na zvaničnim stranicama stoji da dok. mora biti ovjeren apostille da bi bio važeći u USA?

Dalje,

* diplome fakulteta
* diploma supplement (ja)
* spisak predmeta + ocjene (suprug)
* diplome srednjih škola + ocjene

Ovo prevedeno i ovjereno od sudskog tumača. E sad, da li je i ovdje potreban apostille pečat, koji u tom slučaju ide na originale ovih dok. pa onda sve na prevod ili kako?

Dalje, vezano za ispis iz škole. Stariji dječak ide u prvi razred, nisam još pitala šta i kakvu dokumentaciju dobija prilikom ispisa, ali pretpostavljam da i to treba prevesti. Na polugodištu su dobili samo opisne ocjene... i to?? Traže li nešto konkretno iz zemlje iz koje dijete dolazi prilikom upisa u školu, obzirom da je tek prvi razred u pitanju ili nosimo ono što imamo?

Također, vezano za background check, obzirom da kad dođemo tamo krećemo ispočetka i prije SSN-a nismo ni postojali nemamo ni background, da li je netko možda nosio prevedenu potvrdu o nekažnjavanju i sl. kao alternativu za početak?

Da li ste nosili ikakve preporuke od poslodavaca ovdje? Ja sam od strane direktora dobila slobodu da doslovce sama sastavim preporuke koje će on potpisati i bilo šta drugo što mi eventualno može pomoći mogu slobodno da tražim. Ima li svrhe uopše nositi tako nešto? Koliko tamo nekom poslodavcu znači to što me neki X direktor u Y firmi u BiH (za koju možda ne znaju ni da postoji) nahvalio, preporučio i sl.?

Boga mi primakelo se i vase spremanje zavrsnici:bravo:

Medjunarodni listovi (rodni i vjencani) su visejezicni i ne treba im nikakav prevod; diplome sam prevela kod sudskog tumaca i prevodi su ovjereni apostile pecatom.
Uvjerenje o nekaznjavanju mozes imati (prevedeno) ali to meni ovdje niko od mene nije trazio s obzirom da isto takvo uvjerenje je USA ambasada poslala (nadam se jer su uzeli kopije originala i prevoda) u onoj famoznoj zutoj koverti koju cete predati na ulasku u USA. Dokumenta iz te koverte su sasvim dovoljna da ti urade Background check (sve tamo pise).
Svakako je preporuku/e bolje imati. Ako ih imas, onda ih naznacis u svom rezimeu (ja sam na kraju rezimea stavila Certificates and recommendations "Available upon request".
Isto tako kad apliciras za posao, ako ih imas mozes da ih dodas na aplikaciju - napravis PDF format ako ih imas vise i sve srpas u jedan dokument radi lakse manipulacije. Kad ides na intervuje za posao poneses i kopiju svojih preporuka, neka se nadje. Neko voli da pogleda a neko ne ali ti im ponudis na uvid:grin:

ivanmilosavljevic
06.02.2014, 05:02
Kao sto sam i napisao pred odlazak u Ameriku,ko nosi sociva da uzme uput od nasih klinika.A onda mi se neka pametna javila i rekla ne treba ti,mozes da kupis sve ovde online. Kao budala je poslusao,pa sada moram da cimam moje da mi salju sociva postom,ili jednostavno da platim pregled ovde 180 dolara.Kupovina bez recepta online je ilegalna.Prema tome pred odlazak pravac klinika po recept na English.

mikiSA
06.02.2014, 16:27
Kao sto sam i napisao pred odlazak u Ameriku,ko nosi sociva da uzme uput od nasih klinika.A onda mi se neka pametna javila i rekla ne treba ti,mozes da kupis sve ovde online. Kao budala je poslusao,pa sada moram da cimam moje da mi salju sociva postom,ili jednostavno da platim pregled ovde 180 dolara.Kupovina bez recepta online je ilegalna.Prema tome pred odlazak pravac klinika po recept na English.

Ne znam drug gdje si ti kupovao, ja uzimala preko vision direct (online) nikad nisu trazili, a kad treba upisati ime doktora, stavim nekoga tamo iz SA. Dolazilo na kucna vrata bez problema. Mozda se sta ovih zadnjih godinu dvije promijenilo od kad sam radila lasik pa nema vise ni naocala ni sociva.
A preporuka je da vam doktor napise bar taj recept (dioptriju) da imate za svoju referencu.
Isto tako ako ste na nekoj terapiji da porodicni doktor napise sta sve koristite od lijekova, i bar aktivne sastojke tih lijekova, jer su neki lijekovi skroz neprepoznatljivi. (ne znaju sta je lijek dok ne donesem sastav istog???)
Pregled je $180 vjereovatno jer nemas osiguranja. Inace je oko $25 copay sa osiguranjem.

chicagopn
07.02.2014, 12:55
Dobar naslov pa ajde ovde da obrazlozim nesto,
radi se o poslednjoj grupi ljudi koja dolazi preko bare

Ljudi nemoj da dolazite ne spremni !!! dobro se informisite pre nego sto spakujete kofere jer je posle verovatno kasno.
Nemoj da dodjete ovde a da nemate pojma kako se trazi stan,kako se prikljuciti na net,sta je craigslist,koji mobilni operateri ovde rade i koliko kostaju,gde traziti poslove i kako i uopste da budete spremni na novo okruzenje i nemojte olako to shvatati da ne bude posle nismo uspeli morali smo da se vratimo.
Posao nije lako naci ,stan nije lako naci zasto? ljudi vas neznaju vi ste ovde novi nemate background nikakav ,niko ne moze da vas proveri tako da price aplicirao sam u walmartu i pozvali me na intervju ne pije vodu.
Pripremite se za najgore
shvatite ozbiljno situaciju u kojoj ste ,sto ste vise informisani dok ste tamo kuci lakse ce te to realizovati ovde,sto ste manje informisani skupo ce vas kostati ovde.

via
08.02.2014, 09:18
Boga mi primakelo se i vase spremanje zavrsnici:bravo:

Medjunarodni listovi (rodni i vjencani) su visejezicni i ne treba im nikakav prevod; diplome sam prevela kod sudskog tumaca i prevodi su ovjereni apostile pecatom.
Uvjerenje o nekaznjavanju mozes imati (prevedeno) ali to meni ovdje niko od mene nije trazio s obzirom da isto takvo uvjerenje je USA ambasada poslala (nadam se jer su uzeli kopije originala i prevoda) u onoj famoznoj zutoj koverti koju cete predati na ulasku u USA. Dokumenta iz te koverte su sasvim dovoljna da ti urade Background check (sve tamo pise).
Svakako je preporuku/e bolje imati. Ako ih imas, onda ih naznacis u svom rezimeu (ja sam na kraju rezimea stavila Certificates and recommendations "Available upon request".
Isto tako kad apliciras za posao, ako ih imas mozes da ih dodas na aplikaciju - napravis PDF format ako ih imas vise i sve srpas u jedan dokument radi lakse manipulacije. Kad ides na intervuje za posao poneses i kopiju svojih preporuka, neka se nadje. Neko voli da pogleda a neko ne ali ti im ponudis na uvid:grin:

Da Taji, primaklo se baš...

Znam da su međunarodni rodni i vj. listovi ujedno i višejezični, ali buni me malo taj apostille pečat, da ili ne. Svakako je bolje pitati :) Znači, apostille samo na dokumentima koji se prevode.

Što se tiče dokumentacije koju trebam nositi iz škole, anyone???

via
08.02.2014, 10:41
Dobar naslov pa ajde ovde da obrazlozim nesto,
radi se o poslednjoj grupi ljudi koja dolazi preko bare

Ljudi nemoj da dolazite ne spremni !!! dobro se informisite pre nego sto spakujete kofere jer je posle verovatno kasno.
Nemoj da dodjete ovde a da nemate pojma kako se trazi stan,kako se prikljuciti na net,sta je craigslist,koji mobilni operateri ovde rade i koliko kostaju,gde traziti poslove i kako i uopste da budete spremni na novo okruzenje i nemojte olako to shvatati da ne bude posle nismo uspeli morali smo da se vratimo.
Posao nije lako naci ,stan nije lako naci zasto? ljudi vas neznaju vi ste ovde novi nemate background nikakav ,niko ne moze da vas proveri tako da price aplicirao sam u walmartu i pozvali me na intervju ne pije vodu.
Pripremite se za najgore
shvatite ozbiljno situaciju u kojoj ste ,sto ste vise informisani dok ste tamo kuci lakse ce te to realizovati ovde,sto ste manje informisani skupo ce vas kostati ovde.

Mislim da je ovo jedan od najboljih savjeta koje vam/nam netko može dati. Sa aspekta nekoga tko tek dolazi i ja bih rekla isto, dakle ne iz iskustva, već na osnovu nekog logičnog razmišljanja. Mislim da je dobra priprema u smislu informisanja pola odrađenog posla.

Ja lično prije 1.maja nisam ništa istraživala ni informisala se, nekako mislim da je razočarenje veće ako se daš u sve to u toj mjeri da planiraš gdje, kako, istražiš sve mogućnosti, informišeš se i onda te ne izvuku. Period koji imamo poslije izvlačenja je sasvim dovoljan da se čovjek može kvalitetno informisati o svemu što mu treba. 21. vijek je i sve informacije (bar tamo gdje idemo) su dostupne on-line. Dakle, SVE se može naći, treba samo znati šta i kako tražiti. Tu je neprocijenjivi forum i good friend google. Nema glupih pitanja, ima pitanja na koja je odgovoreno bezbroj puta pa malo iritiraju kad ih netko ponovo postavi jer odaje da nije bio dovoljno zainteresovan da prvo pročita sve, ali svako pitanje i svaka informacija je vrijedna. Dakle, mislim da si nitko ne treba dozvoliti da ode pa tamo krene u informisanje, to je gubljenje dragocjenog vremena koje se tamo može daleko korisnije utošiti. Cijene stanova, school districti, zdravstveno osiguranje (bar za djecu), struktura stanovništva u ciljanim naseljima, mob.operater, vozački, ponuda posla, gdje i kako šta kupiti, najbliži SSN office, koja banka i sl. Ovo sve treba istražiti prije odlaska, bar složiti neki plan koji će omogućiti da se odmah po dolasku krene u akciju. I pored dobre pripreme opet vjerujem da će biti teško, ali ni upola onoliko koliko bi bilo da dođemo pa tamo pitamo nekoga šta sad treba da radimo.

Nama se primjerice (kao i mnogima na forumu) desilo da smo promijenili prvobitno odredište, pa "domaći zadatak" ponavljam za drugi grad i drugi state, ali opet kažem, sve je dostupno i zaista nije teško dobro se informisati, samo treba volje i vremena. Ja od onih većih stvari idem do detalja poput koja metro linija vozi i koji dio grada, koja je cijena karte od dnevne do mjesečne, ako neka škola ima ESL ili ELL program ime i prezime nastavnika, pa sam u jednoj od škola naišla i na nastavnika sa našim imenom i prezimenom.... Dakle, kad govorimo o stvarima koje trebamo uraditi prije polaska, pored onih koje su direktno vezane za državu iz koje odlazimo izuzetno je važno dobro se informisati i pripremiti za državu/grad u koji odlazimo.

Hoping
08.02.2014, 20:56
Treba se informisati i pre prijave, izvlačenja. Sve lepo da se pročita jer to nije mala odluka i nije šala. Ima onih koju su spremni da odu i samo čekaju 1.Maj i rezultate izvlačenja da sebi promene život. Posle izvlačenja se ide do najsitnijih detalja, informacija, kao što su cena namirnica, oglasi, mreže, internet, prevoz, adrese ustanova, banaka, itd.
Nije samo prijaviću se, da vidimo kakve sam sreće, a posle ću da mislim o tome šta i kako i da li da idem.

vuxanne
09.02.2014, 07:01
Pre iseljenja treba uzeti papir i sebi napisati stvari za i protiv odlaska ovamo. Onako podugacko, detaljno. Ili sebi samom poslati na sve e-mail adrese. Dobro ce da dodje kad naidju neki momenti tipa D mol, nostalgija, neke prekretnice i neki malo ne tako laki momenti. Cisto da podseca zasto i kako. I da otrezni ponekad.

Boki_Bg
04.07.2014, 13:06
Hejde da ovdje sumiram ono što me zanima po pitanju dokumentacije koju nosimo. Dakle, nosimo sljedeće dokumente:

* međunarodni rodni listovi
* međunarodni vjenčani listovi

Da li ste ove dok. ovjeravali apostille pečatom, obzirom da na zvaničnim stranicama stoji da dok. mora biti ovjeren apostille da bi bio važeći u USA?

Dalje,

* diplome fakulteta
* diploma supplement (ja)
* spisak predmeta + ocjene (suprug)
* diplome srednjih škola + ocjene

Ovo prevedeno i ovjereno od sudskog tumača. E sad, da li je i ovdje potreban apostille pečat, koji u tom slučaju ide na originale ovih dok. pa onda sve na prevod ili kako?

Dalje, vezano za ispis iz škole. Stariji dječak ide u prvi razred, nisam još pitala šta i kakvu dokumentaciju dobija prilikom ispisa, ali pretpostavljam da i to treba prevesti. Na polugodištu su dobili samo opisne ocjene... i to?? Traže li nešto konkretno iz zemlje iz koje dijete dolazi prilikom upisa u školu, obzirom da je tek prvi razred u pitanju ili nosimo ono što imamo?

Također, vezano za background check, obzirom da kad dođemo tamo krećemo ispočetka i prije SSN-a nismo ni postojali nemamo ni background, da li je netko možda nosio prevedenu potvrdu o nekažnjavanju i sl. kao alternativu za početak?

Da li ste nosili ikakve preporuke od poslodavaca ovdje? Ja sam od strane direktora dobila slobodu da doslovce sama sastavim preporuke koje će on potpisati i bilo šta drugo što mi eventualno može pomoći mogu slobodno da tražim. Ima li svrhe uopše nositi tako nešto? Koliko tamo nekom poslodavcu znači to što me neki X direktor u Y firmi u BiH (za koju možda ne znaju ni da postoji) nahvalio, preporučio i sl.?

Cao Via,

sada kada ste sa one strane bare, da li mozes da nam kazes sta nam od svih navedenih dokumenata zapravo treba za normalno funkcionisanje u USA?

via
08.07.2014, 05:58
Cao Via,

sada kada ste sa one strane bare, da li mozes da nam kazes sta nam od svih navedenih dokumenata zapravo treba za normalno funkcionisanje u USA?

Pa zapravo, mislim potrebno je sve što sam navela :), ali da krenem redom.

Međunarodni rodni i vjenčani listovi obavezno. Moj RL i od supruga nam jos nije zatrebao, ali i dalje mislim da su obavezni. RL od klinaca je bio potreban prilikom upisa u skolu, vjenčani kad sam slala diplomu na evaluaciju (fak.diploma sam stekla sa novim prezimenom :))

Diolomu i supplement sam također već "iskoristila" pošto sam radila evaluaciju, suprug još nije. Što se tiče prevoda i ovjeravanja diploma mi smo sve odradili. Iskreno, ja sam prevela sve od srednjoškolskih svjedočanstava do fakultetskih diploma. Obzirom da sam studirala engleski, ja sam sama sve prevela i poslala kolegici koja je sudski tumač i ona je sve ovjerila free of charge :grin:. Na sve to onda ide apostille pečat. Ako slučajno imate ovako neke kombinacije kao ja obratite pažnju da vam ovjeru apostille pečatom mora uraditi sud u istom gradu iz kojeg je sudski tumač (ukoliko isti navede svoje sjedište). Ja sam nekoliko puta "vozala" sve dokumente na relaciji Banja Luka - Doboj. Ovi ovjereni prevodi mi još nisu trebali, jer za evaluaciju je bilo dovoljno da dostavim diplomu koju sam sama mogla prevesti, a kao prilog sam imala diploma supplement koji je več na engleskom.

Iz škole nam nije trebalo ništa za klinca. Prevela sam samo opisne ocjene koje je dobio na kraju prvog polugodišta učiteljici, čisto da ima neku orjentaciju kako je napredovao i na kom je nivou.

Preporuku direktora moje firme sam također ponijela, ali vjerujte mi, najbolja preporuka koja vam ovdje otvara vrata je ona nekoga tko već radi u nekoj x firmi u kojoj eventualno aplicirate ili želite raditi.

Boki_Bg
08.07.2014, 07:32
Pa zapravo, mislim potrebno je sve što sam navela :), ali da krenem redom.

Međunarodni rodni i vjenčani listovi obavezno. Moj RL i od supruga nam jos nije zatrebao, ali i dalje mislim da su obavezni. RL od klinaca je bio potreban prilikom upisa u skolu, vjenčani kad sam slala diplomu na evaluaciju (fak.diploma sam stekla sa novim prezimenom :))

Diolomu i supplement sam također već "iskoristila" pošto sam radila evaluaciju, suprug još nije. Što se tiče prevoda i ovjeravanja diploma mi smo sve odradili. Iskreno, ja sam prevela sve od srednjoškolskih svjedočanstava do fakultetskih diploma. Obzirom da sam studirala engleski, ja sam sama sve prevela i poslala kolegici koja je sudski tumač i ona je sve ovjerila free of charge :grin:. Na sve to onda ide apostille pečat. Ako slučajno imate ovako neke kombinacije kao ja obratite pažnju da vam ovjeru apostille pečatom mora uraditi sud u istom gradu iz kojeg je sudski tumač (ukoliko isti navede svoje sjedište). Ja sam nekoliko puta "vozala" sve dokumente na relaciji Banja Luka - Doboj. Ovi ovjereni prevodi mi još nisu trebali, jer za evaluaciju je bilo dovoljno da dostavim diplomu koju sam sama mogla prevesti, a kao prilog sam imala diploma supplement koji je več na engleskom.

Iz škole nam nije trebalo ništa za klinca. Prevela sam samo opisne ocjene koje je dobio na kraju prvog polugodišta učiteljici, čisto da ima neku orjentaciju kako je napredovao i na kom je nivou.

Preporuku direktora moje firme sam također ponijela, ali vjerujte mi, najbolja preporuka koja vam ovdje otvara vrata je ona nekoga tko već radi u nekoj x firmi u kojoj eventualno aplicirate ili želite raditi.

Hvala Via, tako cemo I mi, ponecemo medunarodne izvode iz MKR za sve nas I nas medjunarodni vencani list. Za fakultetske diplome cemo jos videti, posto koliko sam video I cuo vaznije je sta znas da radis nego sama diploma.

via
09.07.2014, 06:02
Hvala Via, tako cemo I mi, ponecemo medunarodne izvode iz MKR za sve nas I nas medjunarodni vencani list. Za fakultetske diplome cemo jos videti, posto koliko sam video I cuo vaznije je sta znas da radis nego sama diploma.

Možda sam već pisala, ali nije na odmet da ponovim. Kad je u pitanju Chicago, nemojte vaditi međunarodne vozačke dozvole, 90 dana možete slobodno voziti sa vašom "običnom" dozvolom.

MagedonMM
10.07.2014, 00:37
Via
Negde na forumu sam procitao da upis deca u "drzavne"gradinke moze samo sa napunjenih 5 godina.
Dali Vi ili neko drugi ima info
Podrav

via
10.07.2014, 04:08
Via
Negde na forumu sam procitao da upis deca u "drzavne"gradinke moze samo sa napunjenih 5 godina.
Dali Vi ili neko drugi ima info
Podrav

Nije baš pitanje za ovu temu, ali ja ću odgovoriti, pa ako treba nek' admin prebace ova dva posta tamo gdje spadaju.

Dakle, ako sam se dobro informisala gradinka je ekvivalentna sa Kindergarten (tako Wikipedija kaže :)) U Kindergarten se djeca upisuju sa 5 godina, mi smo mlađeg klinca upisali u aprilu kad je bila registracija i kreće krajem avgustu. Ali u školama postoji i preschool, gdje se upisuju djeca već sa 3 god. Ne znam sad da li ta "opcija" postoji u svakoj školi, to se morate raspitati za konkretno mjesto gdje idete, znam da u našoj školi ima.

noki
10.07.2014, 04:36
Poneti da...od viska glava ne boli-a sta vam ustvari treba za svakodnevni zivot ovde je:najvise SSN,Vozacka ili(ne)vozacka kartica posto ona sluzi kao licna karta ,Grin karta,kad pocnete da podnosite Tax Return to ce vam biti jedan od vaznijih dokumenata i normalno dobar rezime i preporuke.
Ovo nam je vec cetvrta godina ovde,niko nikad do sada nije potrazio izvod iz knjige rodjenih,to smo odneli samo za prvo dete koje je vec pohadjalo skolu u Makedoniji pa kao dokaz za njegove godine,kad smo ga upisivali po prvi put.Za mladjeg sina nisu bas nista trazili posto je on poceo ovde da se skoluje iz pocetka.
Kad smo suprug i ja trazili prvo zaposljenje jedino sto su nam trazili je bilo SSN,Grin Karta i Rezime,preporuke normalno nismo imali.
Ja sam u istoj firmi vec cetvrta godina,a muz je promenio nekoliko ali nikad nije trebalo nista vise od ovoga sto sam vec navela,niko nam nije trazio diplome.E sada verovatno je druga prica ako se za radno mesto trazi fakultet,verovatno ce trebati diplome kao dokaz.
I jos jednom evo da ih nabrojim :SSN,GRIN KARTA,ID,REZIME I TAX RETURN FORMS.

MagedonMM
10.07.2014, 15:22
Nije baš pitanje za ovu temu, ali ja ću odgovoriti, pa ako treba nek' admin prebace ova dva posta tamo gdje spadaju.

Dakle, ako sam se dobro informisala gradinka je ekvivalentna sa Kindergarten (tako Wikipedija kaže :)) U Kindergarten se djeca upisuju sa 5 godina, mi smo mlađeg klinca upisali u aprilu kad je bila registracija i kreće krajem avgustu. Ali u školama postoji i preschool, gdje se upisuju djeca već sa 3 god. Ne znam sad da li ta "opcija" postoji u svakoj školi, to se morate raspitati za konkretno mjesto gdje idete, znam da u našoj školi ima.

via/admin

Ja se stvarno izvinjavam jer sam promasio temu , kad non stop citas I otvaras tab onda se gresi :(. Izvinite jos jednom.

A Via mi je onako puna informacija I sam verovatno sto pre zeleo da postavim pitanje .Da I mislio sam na Kindergarten- :)

Pozdrav

BigApple
24.04.2016, 09:00
Moze li mi neko reci sta sa stanom koji je pod hipotekom? Inace, generalno sta sa kreditima u banci? Ostalo je jos mnogo mnogo godina za vracanje istih a stan ne bih voljela izgubiti jer razmisljam o najgorem scenariju da necemo uspjeti tamo pa da se moram vratiti... Pogresno vrijeme za razmisljanje o odlasku u Ameriku, zar ne?! Sta sa poslom ovdje? Dati otkaz?!? Banalna pitanja postavljam jer nemam predstavu kako takve stvari izvesti...

oskark
24.04.2016, 09:12
Moze li mi neko reci sta sa stanom koji je pod hipotekom? Inace, generalno sta sa kreditima u banci? Ostalo je jos mnogo mnogo godina za vracanje istih a stan ne bih voljela izgubiti jer razmisljam o najgorem scenariju da necemo uspjeti tamo pa da se moram vratiti... Pogresno vrijeme za razmisljanje o odlasku u Ameriku, zar ne?! Sta sa poslom ovdje? Dati otkaz?!? Banalna pitanja postavljam jer nemam predstavu kako takve stvari izvesti...

Sto se stana tice sama si dala sebi odgovor, otplacaj ga odavde, isto vazi i za kredite u banci. to mozes sve odavde da placas ili da saljes nekome tamo pare pa da ti oni placaju. ili da poveris nekome pare pa da oni placaju, ili da otovris tekuci racun pa ostavis pare tamo da ti odande automatski svaki mesec skidaju, ili ti svaki mesec odance placaj, ili placaj online sa ovog svog racuna koji vec imas, pa ostavi pare na njoj.

Moras da raskrstis dal zelis da dodjes ovde ili ne. Ako ti vec dolazis sa mislima pa ako mi ne uspe ovde vracam se nazad, imam tamo stan pod hipotekom i po koji kredi, nikad ti nece uspeti. Ako odlucis da dodjes i uspes ovde znas da nema nazad.

A za posao, pa pitaj gazdu dal moze da ti sacuva radno mest u slucaju da ti ne bude islo da mozes da se vratis.

BigApple
24.04.2016, 09:34
Nije to sve tako jednostavno kako ti mislis. Isla bih sa suprugom i bebom, da idem sama to bi bila druga prica, u ovom slucaju prije svega moram misliti na dijete. Nisam ja odlucila da necu uspjeti, ja razmisljam o svakom mogucem scenariju. Ti si mozda uspio i svaka cast na tome ali ne mora znaciti da je svako iste srece. Lako je reci 'pa mozes placati na ovaj ili onaj nacin', sve ja to znam ali novac ne raste na grani. Sve sto bih imala, koristila bih za prvih par mjeseci tamo dok ne stanemo na noge/dok suprug ne nadje posao. A to sto kazes da bi me cekao posao ako bih se ne daj Boze vratila, po mom misljenju je smijesno jer svi znamo kako je tesko naci posao a kamoli ga zadrzati...

johnywalker
24.04.2016, 10:50
Glavna činjenica koju treba shvatiti jeste da se u Ameriku ne ide bez para osim ako nemaš nekoga svoga kod koga možeš biti na početku i tako to, pa čak i tada trebaju pare.

Amerika je veoma skupa a para treba puno posebno na početku. Sam ulazak u stan zna koštati i nekoliko hiljada $ jer većina traži da se plati prva i zadnja kirija plus kaucija što znači da treba tri mjesečne kirije izvaliti odmah u početku,a to nije mala para.

To je samo jedan primjer, a gdje je prijevoz i kako i čime se kretati kada se pješice skoro pa nigdje ne može stići a javni prijevoz u većini države kao da i ne postoji. znači treba auto ili taxi (uber).

Bitno je aktivirati GC pa se onda opet može vratiti nazad, ipak poslije aktiviranja GC ima se godina dana roka da se preseli u Ameriku.

BetterFuture
24.04.2016, 13:44
Nije to sve tako jednostavno kako ti mislis. Isla bih sa suprugom i bebom, da idem sama to bi bila druga prica, u ovom slucaju prije svega moram misliti na dijete. Nisam ja odlucila da necu uspjeti, ja razmisljam o svakom mogucem scenariju. Ti si mozda uspio i svaka cast na tome ali ne mora znaciti da je svako iste srece. Lako je reci 'pa mozes placati na ovaj ili onaj nacin', sve ja to znam ali novac ne raste na grani. Sve sto bih imala, koristila bih za prvih par mjeseci tamo dok ne stanemo na noge/dok suprug ne nadje posao. A to sto kazes da bi me cekao posao ako bih se ne daj Boze vratila, po mom misljenju je smijesno jer svi znamo kako je tesko naci posao a kamoli ga zadrzati...

Ako ste vec pitali za misljenje clanova onda ne vidim poentu da ovako odgovarate. Oskar Vam je krajnje dobronamerno ukazao da nije problem da i dalje placate kredit i ostale obaveze odande sto se tice tehnickih mogucnosti a jedino vi znate Vasu finansijsku situaciju da bi znali da li uopste mozete da priustite i odlazak i da zadrzite stan i slicno.

Ovde cete dobiti iskrene odgovore i razmisljanaj clanova koji nesebicno dele svoja iskustva. Sve najbolje Vam zelim.

BigApple
24.04.2016, 14:06
Procitala sam mnogo tema na ovom forumu, ako ne i sve a i same blogove nekih clanova izmedju ostalog i Oskar-ov i zahvalna sam za svaku informaciju jer ce nam bilo koja kad-tad zatrebati. Meni nije bila namjera da bilo koga uvrijedim, medjutim, ne treba suditi nekome koga ne poznajes. Imam veliku zelju da odem, vjerujem u sebe i svoje mogucnosti ali isto tako ne sanjarim nego zelim da sagledam sve aspekte samog odlaska u nepoznato, u novi zivot. Zelim da budem spremna na sve ili bar vecinu toga sto me moze snaci na putu da ostvarim svoje snove. To je sve sto sam prethodnim postom zeljela da kazem, da na sam uspjeh u bilo cemu ne utice samo volja nego i mnogo drugih faktora, na mnoge od njih ne mozemo uticati. Da ne bi ovo preslo u neku raspravu (to mi od starta nije bila namjera) zelim takodjer i Vama i svima koji su otisli i koji trebaju da odu puno srece i uspjeha i nadam se da cu u buducnosti biti i ja ta 'sa druge strane' koja ce drugima pomoci kao oni koji to dosad nesebicno cine...

johnywalker
24.04.2016, 14:27
ma koliko se trudili mi, nikad nećemo moći biti spremni na sve. Evo ja lično sam prije nego što sam izvučen na GC lutriji bio u Americi bezbroj puta, svake godine po nekoliko puta po nekoliko dana ili sedmica. super mi bilo. međutim kada sam dobio GC, preselio u Ameriku i počeo da pravo živim i radim, onda sam shvatio kako ja ustvari prije toga ništa nisam vidio i koliko mi se Amerika ustvari ne sviđa za život. nakon nekoliko mjeseci spakovao se i sa osmijehom na licu vratio se u Europu i ne žalim.

Markonato
24.04.2016, 16:28
ma koliko se trudili mi, nikad nećemo moći biti spremni na sve. Evo ja lično sam prije nego što sam izvučen na GC lutriji bio u Americi bezbroj puta, svake godine po nekoliko puta po nekoliko dana ili sedmica. super mi bilo. međutim kada sam dobio GC, preselio u Ameriku i počeo da pravo živim i radim, onda sam shvatio kako ja ustvari prije toga ništa nisam vidio i koliko mi se Amerika ustvari ne sviđa za život. nakon nekoliko mjeseci spakovao se i sa osmijehom na licu vratio se u Europu i ne žalim.Pa opisi nam kako je proteklo sve,koliko si bio u USA sta si radio,kako je bilo sa finansijama i sta ti to generalno nije odgovaralo.

johnywalker
24.04.2016, 16:42
radio sam kao informatičar. bio 6 mjeseci. nije mi se svidjelo što se puno radi, barem ja u svojoj poziciji kao "assistant director of IT". Njemačka me je previše razmazila. Džabe što se više zarađuje kada su troškovi veći a i pored toga nisam imao vremena da potrošim pare jer stalno radiš. :) nema godišnjeg, nema bolovanja itd... ne hvala. ali bilo je lijepo iskustvo.

oskark
24.04.2016, 17:52
Procitala sam mnogo tema na ovom forumu, ako ne i sve a i same blogove nekih clanova izmedju ostalog i Oskar-ov i zahvalna sam za svaku informaciju jer ce nam bilo koja kad-tad zatrebati. Meni nije bila namjera da bilo koga uvrijedim, medjutim, ne treba suditi nekome koga ne poznajes. Imam veliku zelju da odem, vjerujem u sebe i svoje mogucnosti ali isto tako ne sanjarim nego zelim da sagledam sve aspekte samog odlaska u nepoznato, u novi zivot. Zelim da budem spremna na sve ili bar vecinu toga sto me moze snaci na putu da ostvarim svoje snove. To je sve sto sam prethodnim postom zeljela da kazem, da na sam uspjeh u bilo cemu ne utice samo volja nego i mnogo drugih faktora, na mnoge od njih ne mozemo uticati. Da ne bi ovo preslo u neku raspravu (to mi od starta nije bila namjera) zelim takodjer i Vama i svima koji su otisli i koji trebaju da odu puno srece i uspjeha i nadam se da cu u buducnosti biti i ja ta 'sa druge strane' koja ce drugima pomoci kao oni koji to dosad nesebicno cine...

Na banalna pitanja samo sam dao banalan odgovor :) Nisam ja nikog sudio, sakome bih odgovorio istim odgovorom da je postavio to pitanje, i kajnje nisi me uvredila, nego da sam jednostavo hteo da ti ukazem da sa takvom neodlucnoscu ne mozes da se selis negde. Kao sto sam rekao treba da odlucis prvo dal uopste hoces da se upustis u ovako nesto ili ti je ovo samo jedna od tih "lepih" misli sta bi bilo kad bi bilo. Od toga nema hleba. Ako zelis da ides, treba da preseces i da znas da to hoces i da kazes sebi opet i opet da nema povratka nazad.:nene:

Kao sto Johhny kaze ako budemo cekali da budemo spremni nikada se nece desiti i to je istina. Veruj mi govorim iz iskustva, ja sam bio jedan od tih ljud jao pa cu sad, jao pa kako cu ako ovo, kako cu ako ono, pa sta ako ovo pa sta ako ono. Sve sama pitanja a u stvari odgovor lezi u nama, jer smo neodluci(da ne kazem kukavice):;D: Ja sam se prelomio da hocu da uradim nesto, krenuo da sakupljam pare iako nisam imao nista, ali sam nasao nacina. Ako nesto hoces nacices nacina, ako ne nacices izgovor.

Za kredite ne znam kakav odgovor ocekujes da dobijes. Ali je jednostavno. Ili dodjes ovde pa ne platis, ili ga placas. treca opcija nema. osim ako ne zamolis nekoga dal ce da placa umesto tebe dok ne pocnes ovde da radis, pa ces im vratiti sav novac koji su placali umesto tebe.


Nisi jedina koji su se upustili u ovo sa bebom. Ako procitas forum ima bezbroj ljudi koji dosli ovamo sa bebom i nasli su nacina. Ne znam ko je od vas nosioc vize, tj ajd da krenemo od toga dal ste uopste izvuceni ili ste samo igrali ili ste tek planrali da se prijavite? no u svakom slucaju nek dodje muz, nadje posao, obezbedi stan, a vi dodjite posle 6 meseci ovde.

Sto se posla tice moj odgovor je bio sarkastican, jer je i pitanje bilo smesno. Pa kazi mi molim te jel bi mogla da nadjes nacina da zadrzis taj posao i da se preselis ovde? Ja sam dao otkaz dve nedelje pre datuma poletanja, inace bi dobio otkaz da mi je sef saznao. tako ti to tamo ide. Oni to shvate kao crveni signal, aha on planira da se seli znaci on samo dolazi na posao da gubi vreme jer mu ionako nije stalo.

BigApple
24.04.2016, 19:51
Hvala ti za sve sto si napisao, u potpunosti se slazem s tobom. Da budem iskrena, nisam ja ta koja je neodlucna, ovo je nesto sto zelim da tako kazem citav svoj zivot i ja sam ta koja je uopste pokrenula temu odlaska i prijave na lutriju dok je moj suprug upravo taj koji nista ne radi ako nije 100% siguran u to. Zbog njega sam najvise i pocela sa hipotetickim pitanjima. Za GC se nadam ove godine, ali necu odustati sve dok je ne dobijem ili dok ne ukinu samu lutriju (nadam se da nikad i nece). :-)

Obzirom da smo malo skrenuli s teme, ne bih vise da zatrpavam forum slicnim izjavama, tebi hvala jos jednom i radujem se novim pricama o Americi, kako od tebe tako i od ostalih clanova...

SanjaM
24.04.2016, 20:54
Nema glupih pitanja (samo glupih odgovora), valjda smo zato i svi mi na ovom forumu! BigApple samo napred i srecno!!! Svako ima pravo na svoje misljenje, nismo svi u istoj situaciji, neko ide sam, neko sa decom, neko ostavlja dobar posao...neko odlaskom ne gubi apsolutno nista, ali cilj nam je svima isti, a to je da odemo i pokusamo da iskoristimo svoju priliku, kako cemo se snaci to je vec trik pitanje, neko ima vise snage ili srece, sve je to individualno i ne treba nikoga osudjuvati ako ima bilo kakve sumnje, jer to je ljudski, meni ce ovo definitivno biti najveca promena u zivotu, iako 10 godina vec zivim u drugom gradu (tj. ne odvajam se po prvi put od svog "rodnog grada"), pa zar nije logicno da razmisljam apsolutno o svakom detalju, a u to spada cak i filozofsko pitanje "a sta ako...."!

Tikica
25.04.2016, 00:53
Moze li mi neko reci sta sa stanom koji je pod hipotekom? Inace, generalno sta sa kreditima u banci? Ostalo je jos mnogo mnogo godina za vracanje istih a stan ne bih voljela izgubiti jer razmisljam o najgorem scenariju da necemo uspjeti tamo pa da se moram vratiti... Pogresno vrijeme za razmisljanje o odlasku u Ameriku, zar ne?! Sta sa poslom ovdje? Dati otkaz?!? Banalna pitanja postavljam jer nemam predstavu kako takve stvari izvesti...
Jedna od opcija je takođe i da izdate stan. Više mojih prijatelja koji imaju hipoteke i još uvek otplaćuju kredit je tako uradilo. Idealno bi bilo da visina rente pokrije vašu ratu kredita, ali čak i ako to nije moguće, opet bolje išta nego ništa. U tom slučaju morate narvno imati osobu od poverenja koja će preuzeti na sebe brigu o stanu i stanarima, plaćanju rata isl. Najbolje je da to bude neko iz vaše porodice (otac, majka, brat, sestra...)

radio sam kao informatičar. bio 6 mjeseci. nije mi se svidjelo što se puno radi, barem ja u svojoj poziciji kao "assistant director of IT". Njemačka me je previše razmazila. Džabe što se više zarađuje kada su troškovi veći a i pored toga nisam imao vremena da potrošim pare jer stalno radiš. :) nema godišnjeg, nema bolovanja itd... ne hvala. ali bilo je lijepo iskustvo.

Mislim da je šteta što si ukinuo blog. :no: bez obzira što više nećeš pisati, tvoje iskustvo je zanimljivo i značajno pogotovo kako bi ljudi videli obe strane medalje i razmislili dobro na šta su spremni pre dolaska.

Tomislav1970
25.04.2016, 04:36
Prije odlaska, odnosno preseljenja u SAD, ostavite ovlascenja za sve stvari koje trebaju da se rade kad niste tu - stan (prodaja, iznajmljivanje, legalizacija ...), mobilni (placanje, promjena paketa, gasenje, ...), banke-racuni (dizanje, placanje, gasenje, ...), ...
spisak nastavite sami. Ima tih stvari mnogo
Ne zaboravite da neke najjednostavnije stvari postaju mnogo komplikovane zato sto niste tu, a jednom kad se preselite vjerovatno ce proci dosta vremena, mjeseci sigurno, a mozda i godine, prije nego ponovo dodjete nazad

johnywalker
25.04.2016, 08:43
Mislim da je šteta što si ukinuo blog. :no: bez obzira što više nećeš pisati, tvoje iskustvo je zanimljivo i značajno pogotovo kako bi ljudi videli obe strane medalje i razmislili dobro na šta su spremni pre dolaska.

Tikice, i meni je sada žao ali razni glupi komentari su me tada bili toliko iznervirali da sam izbrisao, a trebao sam samo deaktivirati ili ignorisati komentare :)

kdragan77
25.04.2016, 12:08
Tikice, i meni je sada žao ali razni glupi komentari su me tada bili toliko iznervirali da sam izbrisao, a trebao sam samo deaktivirati ili ignorisati komentare :)

I ja sam citao tvoj blog I svakodnevno sam cekao novi post. Bilo mi je malo krivo I drago kada si odlucio da se vratis nazad . Drago zato sto ponovo se vracas svojima I boljim uslovima a krivo sto Sam znao da je gotovo sa blogom o pisanjem.
Mislim da bi bilo dobro da nastavis sa pisanjem cak I Sam pomislim da pocnem :)

BetterFuture
25.04.2016, 12:24
Mislim da bi bilo dobro da nastavis sa pisanjem cak I Sam pomislim da pocnem :)

Slazem se i za jedno i za drugo i podrzavam svaki novi blog koji se pojavi sa iskustvima i zapazanjima iz nove sredine. Samo napred sa pisanjem.

zelembac
03.05.2016, 15:40
Pregledah ovu temu.. generalan zakljucak da izvod iz maticne knjige i ostala dokiumentacija o poreklu nije potreba?

Planiram da prevedem diplome sa redovnih i master studija...mislite da je to dovoljno od papirologije?

markoss
03.05.2016, 16:18
Dovoljno je ali dobro se raspitaj oko nostrifikacije...
Jako je bitno da se ovlascenja naprave i overe da ne bi iz usa morali da bacate pare kod notara i za slanje u srbiji

Tikica
03.05.2016, 17:14
Tikice, i meni je sada žao ali razni glupi komentari su me tada bili toliko iznervirali da sam izbrisao, a trebao sam samo deaktivirati ili ignorisati komentare :)
Jao imam jednu takvu (najbolju drugaricu) što čim popizdi briše naloge:naughty:
Šteta... Imaš li sav taj materijal prethodno negde ispisan?
Dovoljno je ali dobro se raspitaj oko nostrifikacije...
Jako je bitno da se ovlascenja naprave i overe da ne bi iz usa morali da bacate pare kod notara i za slanje u srbiji
Markoss pojasni mi ovo please... kako misliš da ne bacamo pare na notara? Zar nam njihova overa nije neophodna?
Na koja ovlašćenja misliš?

BetterFuture
03.05.2016, 17:19
Markoss misli za ovlascenja koja bi eventualno trebalo da ostavis nekome u Srbiji ako treba za tebe da zavrsi nesto. Ispravice me ako gresim.

zelembac
04.05.2016, 11:40
Markoss misli za ovlascenja koja bi eventualno trebalo da ostavis nekome u Srbiji ako treba za tebe da zavrsi nesto. Ispravice me ako gresim.

I ja sam ga razumeo tako, verovatno jer imam i to u vidu.

Ovlascenje da neko moze da prima postu u moje ime i neko generalno sveobuhvatno punomoce, ovlascenje za banku i eventualno za automobil ako ga ostavlja u porodici...

I jos jedno pitanje? Da li ste nosili i original diplomu fakulteta ili samo prevod overen kod sudskog tumaca?

kuki
22.05.2016, 15:04
Bitno je aktivirati GC pa se onda opet može vratiti nazad, ipak poslije aktiviranja GC ima se godina dana roka da se preseli u Ameriku.

Na osnovu teksta koji sam citirao, pretpostavljam da ne bi trebalo da imam problema ako bih sada na leto otisao na mesec ipo u ameriku, da bi mi se napravila i isporucila zelena karta na navedenu adresu.

Nakon tih mesec-ipo u Americi da se vratim u Srbiju, svom dosadasnjem zivotu i svom radnom mestu do daljneg... dok ne nadjem posao u americi, na koji bih isao da radim sledeci put kada bih isao u Ameriku.

Ali da moje sledece idenje u Ameriku 2017. bude na datum koji je za manje od godinu dana od datuma kada bih napustio Ameriku ovog 2016. leta (znaci manje od 365 dana van SAD-a). Tada bih usao sa zelenom kartom i isteklom useljenickom vizom u pasosu (jer bi viza odavno istekla u tom trenutku).

Pretpostavljam da u ovom slucaju ne bi trebalo da imam problem prilikom ulaska u drzavu Ameriku 2017 i mog zaposlenja tamo... pa da i ovde mogu mirne duse da dam otkaz, kad bi me tamo recimo zaposlenje cekalo...

Hurricane
29.04.2019, 14:53
Dok svi brojimo sitno i zeljno iscekujemo rezultate imam par pitanja:

1. Koji su vasi saveti kada je u pitanju odjava prebivalista iz Srbije?
Da li je to potrebno/obavezno raditi? Nisam uspeo da nadjem vise informacija o tome ovde.
2. Da li je neko bio u situaciji da odlazi u USA, dok ima aktivni stambeni kredit u Srbiji? Koja je najbolja praksa u ovoj situaciji?

Hvala unapred.

SRBghost
30.04.2019, 04:57
Dok svi brojimo sitno i zeljno iscekujemo rezultate imam par pitanja:

1. Koji su vasi saveti kada je u pitanju odjava prebivalista iz Srbije?
Da li je to potrebno/obavezno raditi? Nisam uspeo da nadjem vise informacija o tome ovde.
2. Da li je neko bio u situaciji da odlazi u USA, dok ima aktivni stambeni kredit u Srbiji? Koja je najbolja praksa u ovoj situaciji?

Hvala unapred.

Mi se nismo odjavili. Licne nam i dalje vaze, prijavljeni na adresu naseg stana u NS. Nas stan je pod kreditom. Iznajmili smo ga poznanicima za simbolicnu cifru (100e za dvosoban) i mi doplacujemo jos oko 120$ mesecno. Da li je to dobro - iskreno, ne znam. Cinjenica je da "imamo" taj stan u kojem ne mozemo da boravimo kad dodjemo u Srbiju jer je iznajmljen, a da li cu se ikada vratiti da zivim tu... Nije sigurno. Ali ipak, dobro je imati neku "odstupnicu", a ja i dalje Srbiju smatram otadzbinom.

Hurricane
30.04.2019, 10:05
Mi se nismo odjavili. Licne nam i dalje vaze, prijavljeni na adresu naseg stana u NS. Nas stan je pod kreditom. Iznajmili smo ga poznanicima za simbolicnu cifru (100e za dvosoban) i mi doplacujemo jos oko 120$ mesecno. Da li je to dobro - iskreno, ne znam. Cinjenica je da "imamo" taj stan u kojem ne mozemo da boravimo kad dodjemo u Srbiju jer je iznajmljen, a da li cu se ikada vratiti da zivim tu... Nije sigurno. Ali ipak, dobro je imati neku "odstupnicu", a ja i dalje Srbiju smatram otadzbinom.

Hvala za info.

Mi (supruga i ja) takodje razmisljali o toj opciji (kada i ako do toga dodje). :)
Dakle, nije bilo problema sa bankom u Srbiji, bitno je da na racunu imate dovoljno sredstava za kredit i to je to?

aleksandarzz
01.05.2019, 01:32
Dok svi brojimo sitno i zeljno iscekujemo rezultate imam par pitanja:

1. Koji su vasi saveti kada je u pitanju odjava prebivalista iz Srbije?
Da li je to potrebno/obavezno raditi? Nisam uspeo da nadjem vise informacija o tome ovde.
Hvala unapred.

Teorija: Po zakonu je duzan da se odjavi svako ko odlazi u inostranstvo duze od 3 meseca
Praksa: "Moras da nam doneses neki papir kao dokaz da zivis u inostranstvu. Mora da bude original, i moras licno da dodjes. I supruga takodje mora licno da dodje. A sto se zajebavas sa time, nikad niko nije kaznjen zbog toga"
Ovako su mi objasnili proceduru u policijskoj stanici. Naravno, nisam se odjavio.

mveruovic
01.05.2019, 06:03
hahah otprilike tako ide zaista

Postoje dve vrste odjave, duze od 3 meseca u inostranstvu neograniceno i odjava mesta prebivalista, gubi se licna karta.

damagon
01.05.2019, 09:42
Nasi prijatelji iz Kanada, kao i ljudi kod kojih sam bio u Americi su vec 20 godina na drugom kontinentu, nikad nisu odjavili adresu niti ih je neko cimao oko toga

Hurricane
01.05.2019, 14:12
Hvala ljudi na ovome. Tako sam i mislio.
Kod nas sve moze. :)

Jedino ne znam, da li banka u Srbiji moze da pravi neki problem, ali kontam da ako na racunu postoje sredstva potrebna za mesecnu ratu stambenog kredita, onda bi sve trebalo da bude ok.

mveruovic
01.05.2019, 21:51
Proverite sta pise u ugovoru, znam za kreditne kartice i za kes kredit ako ne legnu pare na racun po osnovu zarade imaju mogucnost da ceo kredit dodje na naplatu posle 2 meseca od poslenje uplate zarade.

Ggaga
08.05.2019, 00:27
Nijedna banka nece (i nema interes) da zatvara kredit pre roka dokle god se uredno otplacuje. Ja sam u Usa i imam dva stambena kredita u Sr ( i nemam nameru da ih otplatim prevremeno jer je kamata verovali ili ne u Sr manja nego ovde ) i radila sam u banci u Bg.

Ggaga
08.05.2019, 00:56
ali tacno je i da pise u ugovorima da ako prestane priliv plate na racun da imaju pravo da proglase kredit dospelim....ali to bi znacilo da bi na 50% plasmana izgubili zaradu na kamati