PDA

View Full Version : Kako izabrati mesto novog početka?


pervan
18.06.2009, 13:48
Evo u ocekivanju drugog koverta razmisljam o tome gdje bi i kako eventualno poceo zivot u SAD-u.
Malo sam prosvrljao careerbuilder-om i dosao do zakljucka da se trenutno IT poslovi (za koje sam ja zainteresiran) najvise nude u Virginiji i Californiji.
Pitanja broj 1: Kakvi su uslovi za zivot u ovim drzavama? U kojim okvirima se krecu svakodnevni troskovi (odnosno, kolko bi mi trebalo za pocetak za prvih par mjeseci?) Ima li netko na forumu ko se oprobao tamo?
Pitanje broj 2: U slucaju da covjek nema nigdje nikoga ko bi ga docekao i amortizirao mu prvih par mjeseci, kako da se odluci gdje sletjeti i oprobati srecu?

Bio bih zahvalan kad bi se poiskusni forumasi malo pozabavili ovim pitanjima sa stavljenim naglaskom na drugom pitanju.

Pozdrav

stizeljeto
18.06.2009, 15:52
Cao Pervan,

Cesto se ljudi odlucuju da ce im prvo odrediste biti upravo mjesto gdje imaju nekog od povjerenja, ko je voljan uzeti ih na par tjedana ili cak i duze i pomoci im da se aklimatiziraju. To naravno ima svojih prednosti jer ta pomoc osim krova nad glavom i docekivanja na aerodromu, znaci mozda i upotrebu auta koja je presudna za prvi odlazak u Social security office, trazenje stana, odlazak na intervju i slicno.

Da se ponovo nalazim na tvom mjestu, znaci da nismo kao obitlej imali nekog vrlo bliskog da nas primi u svoj stan na mjesec dana, posudi nam auto i slicno, vjerojatno bi preko neta saznali gdje je trenutno najbolja ekonomija, mogucnost zaposlenja i da nije tako skupo za zivot, da se rastegne dolar sto je vise moguce.

E sad, Xeg ti mozda moze pomoci oko toga kako mu je uspjelo naci posao prije nego je dosao u Ameriku, s obzirom da na vecini mjesta prije nego popunis aplikaciju na netu traze social security number, adresu i slicno. Medutim nista neces izgubiti ako ne pokusas i nekoliko mjeseci prije polaska saljes aplikacije pa nesto mozda i upali i na taj nacin ti odredi gdje ces se skuciti.

Vrlo je moguce da neces nista dobiti tako da preporucam da se ima malo veca svota novca - ti spominjes Californiju i samo ako odes na pojedni grad i pogledas cijene stanova vidjt ces da ce te novac koji si donio sa sobom puno krace sluziti nego u nekoj drugoj drzavi u Americi, ukoliko vrlo brzo ne nades posao.

E sad, kad nemas nigdje nikoga na neki nacin mozes sam izabrati svoje odrediste i to je veoma uzbudljivo jer uz malo istrazivanje mozes izabrati ugodno i perspektivno mjesto za zivot, no za takvu avanturu koja sa sobom nosi dozu rizika, trebas dobro isplanirati kolikok ti para treba i dati si nekoliko mjeseci da nades posao - u najgorem slucaju. Medutim bilo kakav posao se relativno brzo moze naci bilo gdje tako da bi ja zadrzali pozitivu i pocela sa bilo cime i onda vrebala bolje ponude.

Kad suzis krug gradova u koje zelis ici, odi na citydata.com i potrazi lokalne savjete o tome u kojem djelu grada zivjeti i slicno. prema tome idi na Rent.com i Apartmentratings.com i tamo istrazi malo o stanovima, koliko kostaju, dali imaju short term lease (jer ako odes negdje i uzmes stan na sest mjeseci i ne dobijes posao, te zelis odseliti - snaci ce te gadna sudbina sa stanodavcem). Na tvom mjestu, znajuci o stanodavcima koliko znam sada pisala bi im vec tada i pitala ih prvo za short term lease, pa potom koliki depozit traze za nekog ko jos nema posao niti social security broj, te mu zbog toga nemogu provjeriti credit history. Negdje ce te odma odbiti, negdje ti dati nenormalne depozite da se osiguraju, negdje ce mozda pokazati vise razumijevanja. Ako dolazis negdje gdje te niko nece moci docekati, bilo bi dobro istraziti stanove da ne placas hotele ko zna kolko vremena. Isto tako bi trebao istraziti kako ces se kretati po gradu bez auta, znaci istraziti kuda idu autobusi ili dali postoji neko drugo prijevozno sredstvo. Takoder otici na craigslistu, gledati aute i koliko je moguce isplanirati i kupnju nekog vozila jer bez toga tesko da ces moci mrdnuti ikamo, od opremanja stana, do social security offica, intervjua i slicnoga. Cini se dosta sizifovski, ali mislim da uz malo planiranja, upoznavanja sa mapom grada, rutama do onog sto moras obaviti od stana i slicno, da se moze.

Mogucnosti su razne, ovisi koliko je covjek spreman riskirati, okusati srecu na mjestu koje mu se svida, a ne negdje gdje je ekonomski vrlo tmurno ali imas neku babu ili tetku koji ti vec sada kazu da tamo posla nema. Poceti zivot negdje na par mjeseci i skuziti da tamo ne ide je mozda gubljenje vremena i rizik se ponekad isplati.

stizeljeto
18.06.2009, 15:55
E da, mjesecni troskovi ce ti takoder ovisit o mjestu na koje ides, unutrasnjost Amerike se uvelike razlikuje od West ili East coasta. Samo mali pogled na cijene stanova prikazat ce ti jasno tu razliku. Od stanova recimo koji su oko 500 - 800 (luksuzniji jednosobni - pretpostavljam da ce ti takav trebati) u centralnoj Americi doci ces do cijene od oko 1000 pa na vise za jednosobni u Californiji. A troskovi ce se nekako kretati isto tako, od hrane do rezija - recimo 1200 na jednom mjestu do 2000 na drugom. To je sve vrlo relativno, gdje bi kolko sto kostalo mozes pitati direktno pojedine forumase koji vec zive na tim mjestima.

pervan
18.06.2009, 19:42
Pošto sam već jednom radio kao "exchange student" u Vermontu, već sam jednom izvadio taj SSN. Prije par mjeseci sam dobio neki Statement od njihove SSAdministracije, pa tako znam da sam im još uvijek u sustavu, a na onom formularu sam im pisao da mi samo obnove taj isti broj.
Pitanje je da li mi taj SSN može nešto olakšati u početku, pošto ga ne moram čekati (na primjer, otvaranje bankovnog računa, možda nalaženje stana i slično)?

stizeljeto
18.06.2009, 19:53
Aha, da sigurno ti moze pomoci, ako nista bar za otvaranje racuna u banci, upisivanja SSN/a u aplikacije za posao i slicno. To ti moze biti prednost jer te poslodavac moze provjeriti. Za stan ti isto tako moze pomoci, iako ti neki stanodavci opet mogu udariti veci depozit ukoliko u to vrijeme jos nemas posao. Njihova najveca briga je osigurati se da ces moci placati stanarinu. Jel imas vec neke drzave koje ti se cine privlacne za zivot, koje bi ti omogucile da njegujes neki svoj zivotni stil (outdoor aktivnosti, ocean ili slicno), perspektivne za pronalazenje posla?

pervan
18.06.2009, 21:35
Pa, zapravo i nemam. Ja zapravo preferiram manja mjesta sa više prirode i manje asfalta, no imam utisak da tamo bas i ne bi imao puno šanse brzo naći posao, pa ću se najvjerojatnije za početak trebati odlučiti (ako naravno dobijem vizu) za neki veći centar.
Ima još vremena, pa ćemo vidjeti.

perodot
18.06.2009, 22:21
Mene isto zanima IT sektor. U kojem se gradu gradi puno velikih poslovnoh zgrada? Posto je moja struka design računalne mreže i IP telefonija, a taj posal ide uz izgradnju nove infrastrukture. Kakav je grad za zivot Houston, posto citam da se puno gradi?

PaulGarrett
23.06.2009, 16:13
http://images.businessweek.com/ss/09/06/0611_cities_to_start_over/image/000_intro.jpg


Looking to start over? Find a new job? A new house? Here are 20 U.S. markets where jobs are available and real estate is affordable


http://images.businessweek.com/ss/09/06/0611_cities_to_start_over/1.htm

dejancic
23.06.2009, 18:22
Svaka cast PaulGarrett, ovo je nesto sto nema kome nece zatrebati:bravo:

stizeljeto
23.06.2009, 19:38
Whoohooo-Colorado Springs je na osmom mjestu!!! :)))

ex-usa
23.06.2009, 23:04
The Best Places to Start Over?!?!?!

ovo nisu the best places, nego the best VUKO*BINE to start over!

Sloba_Kg
24.06.2009, 02:47
The Best Places to Start Over?!?!?!

ovo nisu the best places, nego the best VUKO*BINE to start over!

Hahahahahahah :bravo:

dreamerns
24.06.2009, 11:29
The Best Places to Start Over?!?!?!

ovo nisu the best places, nego the best VUKO*BINE to start over!

Hehehe....da znas da si u pravu :-)

stizeljeto
24.06.2009, 16:28
hmmmm, vrlo strucno diskreditirana lista sastavljena od ljudi koji prate ekonomska kretanja, a ciju opravdanost u praksi potvrduju sve vise americkih porodica koje traze kvalitativno bolja mjesta za zivot.

Mozda bi neko od vas mogao ponuditi bolju listu i na taj nacin zaista pomoci forumasima koji su u situaciji da moraju odabrati mjesto za zivot. (uz preduvjet da ste bili na istim mjestima ili bar u drzavi u kojoj se ista nalaze)

ex-usa
24.06.2009, 17:59
hmmmm, vrlo strucno diskreditirana lista sastavljena od ljudi koji prate ekonomska kretanja, a ciju opravdanost u praksi potvrduju sve vise americkih porodica koje traze kvalitativno bolja mjesta za zivot.

Mozda bi neko od vas mogao ponuditi bolju listu i na taj nacin zaista pomoci forumasima koji su u situaciji da moraju odabrati mjesto za zivot. (uz preduvjet da ste bili na istim mjestima ili bar u drzavi u kojoj se ista nalaze)


pa nema tu sta previse da se pametuje, iz tih navedenih gradova su do pre par godina i sami Amerikanci koji su u njima rodjeni bezali glavom bez obzira u vece gradove....zato tamo sada postoje "mogucnosti" jer niko normalan nije ostao, pa oni koji su nadrljali po velikim gradovima, i ostali bez posla i kuca mogu da potraze utociste samo u nekim tako malim, i depresivnim zabitima.....inace niko normalan, ko je ziveo u iole vecem gradu u Srbiji, ili bilo gde u ex-YU ne moze ni izbliza da se zadovolji zivotom u nekoj od navedenih americkih selendri....

PaulGarrett
24.06.2009, 20:26
.....inace niko normalan, ko je ziveo u iole vecem gradu u Srbiji, ili bilo gde u ex-YU ne moze ni izbliza da se zadovolji zivotom u nekoj od navedenih americkih selendri....

bas lepo selo


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Jacksonville_Skyline_Panorama_5.jpg/800px-Jacksonville_Skyline_Panorama_5.jpg
Jacksonville, Florida

KanyeWest
24.06.2009, 21:38
....inace niko normalan, ko je ziveo u iole vecem gradu u Srbiji, ili bilo gde u ex-YU ne moze ni izbliza da se zadovolji zivotom u nekoj od navedenih americkih selendri....

Vrlo je moguće da su ono sve vukojebine, ali nemoj samo brate da upoređuješ ono sa "iole vecim gradovima u Srbiji, ili bilo gde u ex-YU". Na ovim prostorima se gradom može nazvati na primer Beograd, Zagreb, Split ali je veliko pitanje da li bi i njihova infrastruktura mogla uopšte da se upoređuje sa infrastrukturom onih gradova koji su prikazani u onom članku. A seti se samo da se kod nas Beograd i Zagreb nazivaju metropolama, a ne daj bože da upoređujemo ova ostala mesta koja se takođe nazivaju gradovima a mnogo im je i da se nazovu selima.

wrath:of:the:lich:king
25.06.2009, 19:50
E stvarno kako je lepo to selo... hocu ja jednu njivu tamo,da gajim jecam...

ex-usa
26.06.2009, 19:49
E stvarno kako je lepo to selo... hocu ja jednu njivu tamo,da gajim jecam...


ja stvarno ne vidim sta je tu lepo na toj slici? downtown od ukupno 5 zgrada! woooow, dobro mozda je cak i celih 6! kakva "metropola" buahahahha.....pa ni mnogo veci gradovi od te selendre nemaju bog zna sta u centru....to mozda samo tako deluje na oko, onima koji nisu nikad bili, ali kad prosetate centrom takvog grada, uvidite da tamo nema bukvalno nista......

KanyeWest
26.06.2009, 20:33
kakva "metropola" buahahahha.....

Pa ko je ikada pomenuo da je ono metropola?

To što ti govoriš za U.S. je 150% tačno, i da mi budemo jasni, tako nešto kao što se nama čini na slikama ili u nekim reportažama a da ne govorim o filmovima, ne postoji ne samo u U.S. nego nigde.

Ali baš kada čovek pomisli da imaš jako dobru percepciju stvarnosti, ti ga momentalno razuveriš izjavama i razmišljanjem koje je dijametralno suprotno tome što si prethodno izjavio, što sve govori da nemaš blage veze o životu, zato bolje nemoj više da pljuješ po nečemu što je, koliko god nesavršeno bilo, bar stotinu puta bolje od onoga odakle si ti potekao i šta predstavljaš.

ex-usa
26.06.2009, 21:31
Pa ko je ikada pomenuo da je ono metropola?

To što ti govoriš za U.S. je 150% tačno, i da mi budemo jasni, tako nešto kao što se nama čini na slikama ili u nekim reportažama a da ne govorim o filmovima, ne postoji ne samo u U.S. nego nigde.

Ali baš kada čovek pomisli da imaš jako dobru percepciju stvarnosti, ti ga momentalno razuveriš izjavama i razmišljanjem koje je dijametralno suprotno tome što si prethodno izjavio, što sve govori da nemaš blage veze o životu, zato bolje nemoj više da pljuješ po nečemu što je, koliko god nesavršeno bilo, bar stotinu puta bolje od onoga odakle si ti potekao i šta predstavljaš.

sta li je pisac hteo da kaze? nadam se da je barem tebi jasno. ja mozda nemam blage veze o zivotu, a ti nemas veze s'mozgom....negde je nastao prekid....ja za razliku od tebe vrlo dobro znam o cemu pisem jer sam ziveo u USA 10-11 god.....a ti si je gledao samo na filmu........kad shvatis da izmedju ovih zgrada ina slici, koje su udaljene jedna od druge po kilometar, nema bukvalno NISTA, ukapiraces o cemu sam pisao.....ti sad dok gledas "slike iz Amerike", mislis da ko zna sta tu sve ima izmedju tih zgrada sto strce.....ali grdno se varas.....Hjuston ima 4+ miliona stanovnika, pa je ipak samo jedna ogromna selendra....downtown u kome ima 10 ogromnih zgrada, udaljenih kao sto rekoh jedna od druge po kilometar, a izmedju nista....bez ljudi na ulicama.....ma hvala lepo. pa za te selendre, koliko god velike bile i Beograd (iz koga sam) je Njujork u pravom smislu reci! u Beogradu u SVAKOJ ulicici ima nekakav sadrzaj, i sto je najvaznije ima ljudi na ulicama, ne deluje sablasno kao grad duhova.....

KanyeWest
26.06.2009, 22:02
sta li je pisac hteo da kaze? nadam se da je barem tebi jasno. ja mozda nemam blage veze o zivotu, a ti nemas veze s'mozgom....negde je nastao prekid....ja za razliku od tebe vrlo dobro znam o cemu pisem jer sam ziveo u USA 10-11 god.....a ti si je gledao samo na filmu........kad shvatis da izmedju ovih zgrada ina slici, koje su udaljene jedna od druge po kilometar, nema bukvalno NISTA, ukapiraces o cemu sam pisao.....ti sad dok gledas "slike iz Amerike", mislis da ko zna sta tu sve ima izmedju tih zgrada sto strce.....ali grdno se varas.....Hjuston ima 4+ miliona stanovnika, pa je ipak samo jedna ogromna selendra....downtown u kome ima 10 ogromnih zgrada, udaljenih kao sto rekoh jedna od druge po kilometar, a izmedju nista....bez ljudi na ulicama.....ma hvala lepo. pa za te selendre, koliko god velike bile i Beograd (iz koga sam) je Njujork u pravom smislu reci! u Beogradu u SVAKOJ ulicici ima nekakav sadrzaj, i sto je najvaznije ima ljudi na ulicama, ne deluje sablasno kao grad duhova.....

Kao prvo, ti si i ovim postom pokazao da je prekid samo u tvojoj glavi, ili još bolje, ja to ne bih nazvao prekid već jedna poveća praznina.

Ja sam se kretenu složio sa ovim što ti ponovo potenciraš i rekao da je to 150% tačno.

Ne moraš ti meni seljačino da govoriš koliko si proveo godina u USA jer ja i bez toga znam da se ti zbog te činjenice osećaš kompetentnim da iznosiš ovako pretenciozne i osione komentare kao da je to nekakva jedinstvena privilegija koju mali broj "specijalnih" pojedinaca kao ti dobije, pa sad ti možeš sve "nas koji smo samo gledali na filmu" da malo podučiš kako zapravo stoje stvari. I sve bi to bilo ok što ti nas podučavaš kada nakon samo dve tvoje "pametne" rečenice ne bi nastupila treća koja tako jasno oslikava tu prazninu u tvojoj glavi i primitivizam.

Ja sam eto kao što ti kažeš Ameriku gledao samo na filmovima, ali sam živeo u Londonu skoro 3 godine, i znaš koliko sam se takvih maloumnih gasterbajterskih primitivaca kao što si ti nagledao.

pervan
26.06.2009, 22:33
Kad sam pokrenuo ovu temu, mislio sam da će to biti mjesto gdje će iskusniji forumaši koji već žive u Americi posavjetovati one, koji će možda dobiti takvu priliku ubuduće, o tome kako se bolje snaći u početku. Gdje započeti novi život.
Zato bih vas lijepo molio da si za prepucavanja otvorite novu temu, a da ovdje date mogućnost drugima da podijele neke korisne savjete. Hvala.

made711
06.01.2010, 13:30
Zna li neko kakav je Dallas, TX za zivot?

landlord
06.01.2010, 23:03
Ne znam da ima na forumu ljudi koji zive tamo. Ja imam par poznanika koji su zivjeli tamo i vratili se u Bosnu. Oni su bili jako zadovoljni tamo.

ivkodrg
09.01.2010, 13:35
Zna li neko kakav je Dallas, TX za zivot?

Bilo kome ko se dvoumi bih preporucio Texas, bilo gdje od Dallas-a do Houstona-a.
I sam sam imao drugaciju viziju, kao pustinja i slicno, ali najvise podsjeca na Vojvodinu, plodno, zeleno, raj.Jedina mana mogu biti velike vrucine ljeti...

dreamerns
09.01.2010, 19:36
Bilo kome ko se dvoumi bih preporucio Texas, bilo gdje od Dallas-a do Houstona-a.
I sam sam imao drugaciju viziju, kao pustinja i slicno, ali najvise podsjeca na Vojvodinu, plodno, zeleno, raj.Jedina mana mogu biti velike vrucine ljeti...

Plodno, zeleno i ravno je 80% amerike. I to ne ravno kao vojovodina...jer i vojvodina ima frusku goru i vrsacke planine....ovo je ravno kao severni banat (ma jos bre ravnije :-)) Stvarno je malo dosadno, bas sam se uzeleo planina (a ja sam iz Vojvodine).
Kazu ljudi da je Austin jako lep za zivot. Imam jednog kolegu amera koji je ziveo u TX (nisam siguran da li Houston ili Dallas....mislim da je Houston). On bas nije bio nesto zadovoljan tamo... Sve je valjda stvar ukusa.

made711
10.01.2010, 00:46
Hvala na odgovorima! :)

Pitala sam za Dallas, jer tamo imamo blisku rodbinu, pa bi bilo lakse za pocetak... Inace tesko da cemo bilo gde bez GC! :blink:

Neverhood
13.01.2010, 00:06
Ma samo da nas izvuku... snacicemo se nekako!

Macedonia
24.01.2010, 04:24
Danas "slavimo" 6 meseci u USA(NWI) i moj savet za ovih teskih 6 meseci je da bezite sto dalje od North-West Indiana. Nadam se da nije takva Amerika svugdje. Ako neko zna kako je negde na Atlantiku t.j. North Carolina, molim za odgovor.

dreamerns
24.01.2010, 20:05
Danas "slavimo" 6 meseci u USA(NWI) i moj savet za ovih teskih 6 meseci je da bezite sto dalje od North-West Indiana. Nadam se da nije takva Amerika svugdje. Ako neko zna kako je negde na Atlantiku t.j. North Carolina, molim za odgovor.

Gde si se tamo obreo....
Bio sam u par navrata u NWI i stvarno je katastrofa. To je dosta siromasno, farmersko podrucje. Nazalost, nisam imao aparat kod sebe da slikam neka sela u okolini Gary-a. Vidim da si napisao da zivis u Chicago, sto se ne preselis u grad ili makar neko urbanije predgradje?

wrath:of:the:lich:king
24.01.2010, 20:50
Macedonia, ti na pola puta izmedju nas i dreamera. U kom ste mestu? Sto je toliko lose?

Macedonia
25.01.2010, 19:41
Nisam primetila da nisam promenila lokaciju u moj potpis pa da pojasnim: prva 2 meseca bili smo kod mog ujka u Hobart a kad je suprug nasao posao preselili smo se blize do njegovog posla -u Portage(sad mu je posao na 3 milje od apartmana). Inace ja sam u Makedoniji zivjela na selu koji tada nisam cenila ali sada odkad smo tu videla sam ustvari da ovi gradovi tu kao Portage, Hobart, Merrillville,Lake Station, East Chicago,Gary itd. su veca sela i ponekad se pitam gde se to nalazimo jednostavno necu da verujem da je cela Amerika ovakva ili slicna.Mislim da Amerika moze samo vodu da nosi Evropi i Balkanskim drzavama-to ti je civilizacija covece! Hocemo da se selimo odavde ali posto sada tu nam je jedini izvor finansije moramo tu da dremamo.Kad budemo nasli bolji posao odma magla odavde.Inace Portage je grad sa 35 000 zitelja i jedino mesto gde vecina ljudi odavde rade je Steel Mill (zelezara). Posao moze da se nadje samo ako si inzinjer pa da radis tamo ili ako si neki doktor pa da radis u okolnih ordinacija ali moraces prvo malo da polazes neke ispite i licence po njihove zelje.Grad je nov ali ima samo dve ulice pored koje se nalaze prodavnice i firme i to je to (bas ko u moje selo samo sto imaju velike i lepe ulice). Skole su im ok - standard , day care centers i pre-school - skupe, institucije - cepidlake, ljudi koji ovde zive su nekomunikativni 100% prosti konzervativni itd (necu da vredjam sve naravno ima iskljucka)...sta da vam kazem krajno zatvoreno i pusto nista se ne desava.I nesto sam primetila a mozda i gresim, ne znam, ali plate su ovdje manje nego u druga mesta za jedno isto radno mesto.Ako je prosek svugdje $10 / hour tu je prosek $8.5/hour. Oni u Steel Mill zaradjuju mnogo ali kad vidite da rade tezak i opasan posao ustvari sve sto zarade kasnije potrose na ljecenje.Ima tu puno zelezare i jako je zagadzeno i ima dosta bolesnih od rak... dosta sam pricala jer kad ovako pocnem da razmisljam hocu odma da letnem odavde sto brze.Ono sto moramo da uradimo moramo ali moj savet je da niko ne dolazi ovamo jer je pusto, konzervativno mesto, zagadjeno i najvaznije nema posao i nema para.

dreamerns
25.01.2010, 21:00
Za vecinu mesta koje si nabrojala nisam ni cuo, a u nekima sam i bio. Hehe....ameri cesto toliko mrze komunizam i pljuju po njemu, ne shvatajuci koliko imaju zajednickih strana sa npr. komunistickom rusijom. Mala mesta u tri lepe koja su izgradjena oko neke veeeelike fabrike i svi ljudi koji su tu rade u toj fabrici je cest slucaj u Americi (kao sto je ranije bio u Rusiji).
Verovatno je veliki deo amerike upravo takav, ali postoji i ona lepa strana. Jednostavno, ovo je zemlja velikog kontrasta i upravo zato treba dobro ispitati mesto u koje zelis da ides. Chicago je veruj mi skroz druga planeta od ovoga sto pricas, kao i svi veliki gradovi u americi. Ako pak zelis seoski zivot, onda ti je daleko bolje otici u predgradja nekog veceg grada. Mid-west je generalno takav i osim ako se ne ide u neki veci grad (ili njegovo predgradje), treba ga kompletno izbegavati...

D$D
26.01.2010, 07:39
E takav je i moj prvi susret bio sa Indijanom.
Necu da te plasim ali ja sam isao kod rodjaka u Indijanapolis koji ima cini mi se oko 800 000 stanovnika isto je jedno veliko selo.
Bas kao sto si opisala, pusto, jednostavno ljudi nemaju nista interesantno tamo.
Taj deo koji si ti navela nisam obilazio ali znam da ima dosta nasih u tom Merriville,dreamers ti je napomenuo Gary- Indijana ,tu je bog rekao laku noc jos pre 50 godina.
Ovo sve sto sam ja do sada video ovde u USA je ocajno, kao sto si i sama rekla Evropa je izmisljena za ovo.
Ne znam kakav je ostali deo Amerike ali to gde si ti to mogu samo da zamislim kako je inace Indijana je najgora zemlja u americi za zivot i posao na samom je zacelju od svih drzava.
Nista bolji nije ni Michigan, i tamo sam bio par puta odvratno, ispade samo da ovde na nesto lici ovaj Chicago a da je sve ostalo oko njega kraj sveta.
I ponovo kao sto Dreamers rece i mene ovo sve podseca na Rusiju ne mozes da verujes koliko su slicni u nekim stvarima.

Wisconsin - prava farmerska drzava isto ko kod nas na selima na par milja on Milwaukee,
mozes da sretnes ovce,konje guske domace kako se setaju po glavnom putu, pse, macke, na ulici ,krave na livadama kako pasu, kao da si dosao na neko nase selo , cak sam i magarca video, prosto nisam mogao da verujem, onda iz niceg tako iza tih farmi odjednom se pojavi neka kompanija ili dve i tu radi 80% stanovnistva tog mesta ocaj.
Ovde ako nisi u nekom centru onda moze da ti zivot bude mnogo los.

landlord
28.01.2010, 03:58
Sta ste se okomili na Rusiju..
Rusija je Amerika za ovo..:)

Nego kad smo kod Gerija.. kad idemo po suho meso?:)

dreadnot
28.01.2010, 09:27
A jel ima u Indijani indijanaca?

nemili
28.01.2010, 13:12
A jel ima u Indijani indijanaca?

Idi pa ces saznati! :p

dreamerns
28.01.2010, 17:08
A jel ima u Indijani indijanaca?

Ne znam, ali znam da ima Amisa :-)

dreamerns
28.01.2010, 17:08
Sta ste se okomili na Rusiju..
Rusija je Amerika za ovo..:)

Nego kad smo kod Gerija.. kad idemo po suho meso?:)

Ja sam sa time zavrsio, ali cu otici sa vama da napravim par fotki indijane....a i da vam pravim drustvo. Volim avanture, sta ces :-)

dreadnot
29.01.2010, 11:59
Idi pa ces saznati! :p
Kako jos uvek nemam pojma na koju cu stranu, mozda se i desi, mada bih ipak vise voleo nesto civilizovanije... Ali, kako kazu, od probiraca nema je... khm, useljenika, mozda me i Indijana vidi...

dreamerns
29.01.2010, 16:47
Kako jos uvek nemam pojma na koju cu stranu, mozda se i desi, mada bih ipak vise voleo nesto civilizovanije... Ali, kako kazu, od probiraca nema je... khm, useljenika, mozda me i Indijana vidi...

Ja se ne bih sa tim slozio. Osim ako ti neko bas ne ponudi ok posao (sto u pocetku sigurno ne treba odbijati), ili pak nemas neke rodjake koji ce te primiti...stvarno nema potrebe zabijati se u neku vukojebinu. Jednom Beogradjaninu bi tu bilo jako tesko. Nisu ti to sela kao u Srbiji, gde ipak postoji neka lokalna kafana gde se ljudi skupljaju i druze. Ovo ti je bukvalno kraj sveta. Da ne govorim o tome da je jedan imigrant daleko bolje prihvacen u nekom vecem gradu (gde je normalna pojava da ljudi dolaze), nego u nekoj maloj zatvorenoj sredini. Lako je iz veceg grada preci u selo, obrnuto teze. Takodje, da sam na tvom mestu ja bih mislio i o tome koje drzave ti nude besplatno zdravstveno za dete. U Illinois to mozes koristiti vec nakon nedelju dana...dete ti je skroz pokriveno sa medicare. Koliko znam u CA isto. Medjutim, u mnogim drzavama ces to pravo imati tek nakon 5 godina....odnosno kada postanes drzavljanin. Ovde ti obican pregled kod lekara bez osiguranja moze stajati i 150$ (i to bez nekih analiza)....tako da....vredi razmisliti i o ovome :-)

nemili
29.01.2010, 17:30
Dreadnot mogao bi da otvoris novu temu sa glasanjem za izbor drzave (grada)! Mozda ti pomogne...
Evo ja glasam za Kaliforniju, ali obzirom da si veterinarski tehnicar (ako ne gresim) mogao bi da razmislis i o Teksasu i nekim "stocarskim" drzavama. Amerika se bazira na industriji hrane, tako da pronadji neke vece centre koji bi pored posla zadovoljili i druge kriterijume. Kao sto dreamer rece besplatno zdravstveno za decu, kao i drugi afiniteti tipa velicina grada, ponuda zabave i razonode, sportskih desavanja, okeana, planina, pustinja, sta god su ti prioriteti...
Imam kumove u Bloomington-u u Indijani i ja ne bih tamo isao, osim na studije posto IU ima prelep campus. Inace moj kum je rodom iz Richmonda, IN a tamo je situacija jos gora (citaj dosadnooo).

lenhi
30.01.2010, 18:05
Ja se ne bih sa tim slozio. Osim ako ti neko bas ne ponudi ok posao (sto u pocetku sigurno ne treba odbijati), ili pak nemas neke rodjake koji ce te primiti...stvarno nema potrebe zabijati se u neku vukojebinu. Jednom Beogradjaninu bi tu bilo jako tesko. Nisu ti to sela kao u Srbiji, gde ipak postoji neka lokalna kafana gde se ljudi skupljaju i druze. Ovo ti je bukvalno kraj sveta. Da ne govorim o tome da je jedan imigrant daleko bolje prihvacen u nekom vecem gradu (gde je normalna pojava da ljudi dolaze), nego u nekoj maloj zatvorenoj sredini. Lako je iz veceg grada preci u selo, obrnuto teze. Takodje, da sam na tvom mestu ja bih mislio i o tome koje drzave ti nude besplatno zdravstveno za dete. U Illinois to mozes koristiti vec nakon nedelju dana...dete ti je skroz pokriveno sa medicare. Koliko znam u CA isto. Medjutim, u mnogim drzavama ces to pravo imati tek nakon 5 godina....odnosno kada postanes drzavljanin. Ovde ti obican pregled kod lekara bez osiguranja moze stajati i 150$ (i to bez nekih analiza)....tako da....vredi razmisliti i o ovome :-)
Care kako doći do tih informacija za različite države?
Da li treba za svaku državu tražiti (guglati) zakon dječijoj zdravstvenoj zaštiti ili ima negdje na federalnom nivou nešto tipa tabele to zdravstveno za djecu po državama?
Zanimaju me Njujork i Atlanta tj. Džordžija.

Macedonia
31.01.2010, 05:29
Hvala puno na utjesnim recima:smrc:
(inace da se dopunim ovde zdrastveno ce tek nakon 5 godina kao i sve ostale benefits a za nas sa GC- nista nek nam je Bog u pomoc)
ajt mi sad recite kako je u North Carolina ili Florida ili gde je najdobro mesto za international trade. hvala unaprijed.

dreamerns
31.01.2010, 23:08
Care kako doći do tih informacija za različite države?
Da li treba za svaku državu tražiti (guglati) zakon dječijoj zdravstvenoj zaštiti ili ima negdje na federalnom nivou nešto tipa tabele to zdravstveno za djecu po državama?
Zanimaju me Njujork i Atlanta tj. Džordžija.

Iskreno, nemam pojma....probaj da google-as neke kljucne reci, sigurno ima negde na netu neki zvanican sajt sa tim informacijama. U principu, nije samo bitno da li su deca pokrivena, nego kako stoji stvar sa emigrantima....koliko moras cekati na to.

dreadnot
01.02.2010, 09:57
Ja se ne bih sa tim slozio. Osim ako ti neko bas ne ponudi ok posao (sto u pocetku sigurno ne treba odbijati), ili pak nemas neke rodjake koji ce te primiti...stvarno nema potrebe zabijati se u neku vukojebinu. Jednom Beogradjaninu bi tu bilo jako tesko. Nisu ti to sela kao u Srbiji, gde ipak postoji neka lokalna kafana gde se ljudi skupljaju i druze. Ovo ti je bukvalno kraj sveta. Da ne govorim o tome da je jedan imigrant daleko bolje prihvacen u nekom vecem gradu (gde je normalna pojava da ljudi dolaze), nego u nekoj maloj zatvorenoj sredini. Lako je iz veceg grada preci u selo, obrnuto teze. Takodje, da sam na tvom mestu ja bih mislio i o tome koje drzave ti nude besplatno zdravstveno za dete. U Illinois to mozes koristiti vec nakon nedelju dana...dete ti je skroz pokriveno sa medicare. Koliko znam u CA isto. Medjutim, u mnogim drzavama ces to pravo imati tek nakon 5 godina....odnosno kada postanes drzavljanin. Ovde ti obican pregled kod lekara bez osiguranja moze stajati i 150$ (i to bez nekih analiza)....tako da....vredi razmisliti i o ovome :-)

Svaki utremeljen savet je para vredan. Slazem se da su argumenti na mestu i da mi je besplatno zdravstveno za klinca jedan od prioriteta. Ako u najskorije vreme neko ne ponudi tabelu drzava koje to omogucavaju, zna se - Zana u pomoc, ona je izvor informacija "iznutra" bez premca. Ne izgore mi srce za zabitima i palankama, jedino ako bas nadjem nesto sto je silom prilika i lokacijom vezano za manje mesto, a posao je takav da ga ne treba odbiti za pocetak. CA i TX su OK, mada, za sada mi se nekako najvise dopada CO, pre svega zbog klime, kazu da je skroz OK, gradovi nisu preveliki, a opet su daleko od palanke. Srecom, jos je dovoljno vremena za razmisljanje.

dreamerns
01.02.2010, 18:20
Svaki utremeljen savet je para vredan. Slazem se da su argumenti na mestu i da mi je besplatno zdravstveno za klinca jedan od prioriteta. Ako u najskorije vreme neko ne ponudi tabelu drzava koje to omogucavaju, zna se - Zana u pomoc, ona je izvor informacija "iznutra" bez premca. Ne izgore mi srce za zabitima i palankama, jedino ako bas nadjem nesto sto je silom prilika i lokacijom vezano za manje mesto, a posao je takav da ga ne treba odbiti za pocetak. CA i TX su OK, mada, za sada mi se nekako najvise dopada CO, pre svega zbog klime, kazu da je skroz OK, gradovi nisu preveliki, a opet su daleko od palanke. Srecom, jos je dovoljno vremena za razmisljanje.

Ali u CO ces cekati 5 god za zdravstveno...osim ako ti firma ne bude imala...

dreadnot
02.02.2010, 10:24
Svi oglasi koje sam do sada gledao a da su vezani za moju struku nude citav paket dodatnih beneficija, a ukljuceno je i zdravstveno za porodicu. Jos uvek je suvise faktora koji mogu da presude, tako da je sve veoma maglovito. Ipak, samo sipaj informacije, dok se ne razbistri mutljaga... :-)))

nemili
02.02.2010, 11:13
Evo nekih linkova na koje sam naleteo:

http://www.50states.com/facts/
http://www.ipl.org/div/stateknow/index.html

ferrigno
04.02.2010, 15:48
Moj glas (savjet) ide Californiji.
Bio sam tamo, kažu za nju da je jedna od najboljih država za život, jedino je dosta skupa, minimalna satnica je 12 USD.
Karakterizira je multikulturalnost i tolerancija. Ima puno naših ljudi, tako da za na prvu ruku je lakše snaći se.
Klima je blaga (sf bay area), nema jakih zima ni užasno toplih ljeta, nešto slično kao Mediteran.

Na kraju, u sf bay area nema čega nema, kad je traženje posla u pitanju.

Zana
04.02.2010, 16:10
Minimalna satnica u CA je $8 - pre skidanja poreza.

ferrigno
04.02.2010, 17:02
Ispricavam se, krivo sam shvatio prijatelje kad su mi objasnjavali.
Kasnije sam i ja provjerio.
http://www.dir.ca.gov/Iwc/MinimumWageHistory.htm

dragance
04.02.2010, 17:19
Mene isto jako privlači Kalifornija iz dosta razloga, ali već par meseci pratim city-data forum gde svi kukaju kako nema posla i kako žele pobeći.Jedno pitanje za Žanu, otkud toliko ljudima iz Kalifornije da smeta kad neko kaže "Kali" ? :)

miki_s1986
04.02.2010, 18:12
slazem se svima koji su za Kaliforniju.....ipak je to najbogatija drzava u USA a pritom ima najbolju klimu, prirodne lepote itd...... i da zavrsim sa stihovima poznate pesme ''It's the edge of the world ,And all of western civilization
The sun may rise in the East, At least it settles in the final location...''

Zana
04.02.2010, 18:19
Jedno pitanje za Žanu, otkud toliko ljudima iz Kalifornije da smeta kad neko kaže "Kali" ? :)

Huh? :nene: 'De mene nadje...Slabo se ja bavim tim vrstama "smetnji". Nikad cula. Nemam pojma zasto "ljudima" smeta. Sta ti mislis? Mozda zato sto je nepismeno? Ili mozda zato sto se drzavama ne "tepa" niti prave skracenice nelogicne za jezik ljudi koji u istim zive (ja ne cuh da se neko seli u Srbi, Hrva, ili Maked). Ili mozda zato sto je Cali milionski grad u Kolumbiji...

Selim se u Atla, Washi, Neva, Sandi, Losan, Sanfra, hahaha, ali stvarno - kako se usudjuju ljudi da im smeta :)

dragance
04.02.2010, 18:39
Huh? :nene: 'De mene nadje...Slabo se ja bavim tim vrstama "smetnji". Nikad cula. Nemam pojma zasto "ljudima" smeta. Sta ti mislis? Mozda zato sto je nepismeno? Ili mozda zato sto se drzavama ne "tepa" niti prave skracenice nelogicne za jezik ljudi koji u istim zive (ja ne cuh da se neko seli u Srbi, Hrva, ili Maked). Ili mozda zato sto je Cali milionski grad u Kolumbiji...

Selim se u Atla, Washi, Neva, Sandi, Losan, Sanfra, hahaha, ali stvarno - kako se usudjuju ljudi da im smeta :)
Sta znam, meni Cali ok zvuci za razliku od Srbi :)

Lucky
05.02.2010, 04:48
Svaki utremeljen savet je para vredan. Slazem se da su argumenti na mestu i da mi je besplatno zdravstveno za klinca jedan od prioriteta. Ako u najskorije vreme neko ne ponudi tabelu drzava koje to omogucavaju, zna se - Zana u pomoc, ona je izvor informacija "iznutra" bez premca. Ne izgore mi srce za zabitima i palankama, jedino ako bas nadjem nesto sto je silom prilika i lokacijom vezano za manje mesto, a posao je takav da ga ne treba odbiti za pocetak. CA i TX su OK, mada, za sada mi se nekako najvise dopada CO, pre svega zbog klime, kazu da je skroz OK, gradovi nisu preveliki, a opet su daleko od palanke. Srecom, jos je dovoljno vremena za razmisljanje.

Ne treba zdravstveno osiguranje da ti bude neki prioritet, jer ces ga dobiti gde god budes radio posle najcesce 3 meseca (podrazumevam neki normalan posao u solidnoj firmici). Tako da bolje da gledas gde ces pre naci posao i jos neke druge chinioce. Fino je to sto je u IL dzabe osiguranje za dete, ali meni npr to nikad ne bi bio presudan faktor izbora drzave.

dreadnot
05.02.2010, 10:16
Huh? :nene: 'De mene nadje...Slabo se ja bavim tim vrstama "smetnji". Nikad cula. Nemam pojma zasto "ljudima" smeta. Sta ti mislis? Mozda zato sto je nepismeno? Ili mozda zato sto se drzavama ne "tepa" niti prave skracenice nelogicne za jezik ljudi koji u istim zive (ja ne cuh da se neko seli u Srbi, Hrva, ili Maked). Ili mozda zato sto je Cali milionski grad u Kolumbiji...

Selim se u Atla, Washi, Neva, Sandi, Losan, Sanfra, hahaha, ali stvarno - kako se usudjuju ljudi da im smeta :)

Pa sad, ajde da te malo demantujem... a Juga, Begiš, Rajvos, Frisko (mada kažu da to ne vole stanovnici San Franciska),

nemili
05.02.2010, 12:10
Pa sad, ajde da te malo demantujem... a Juga, Begiš, Rajvos, Frisko (mada kažu da to ne vole stanovnici San Franciska),

E to za Frisco htedoh i ja reci. Dosta ljudi ga tako zove, a koliko sam shvatio stanovnici SF-a ne vole taj naziv. Kao naziv je zbog toga sto kada duva vetar je freezing.
A sta je Rajvos? Evo dodajem i Njuca. :==D:
A za Cali nisam stvarno cuo.

dragance
05.02.2010, 12:32
Svaki drugi topic kada neko otvori na city data forumu vezano za selidbu u kaliforniju, prvo sto mu ogorceni ljudi odgovore je da prestane da je zove kali :)

Takodje http://www.youtube.com/watch?v=E_B0rOLvAOo

ferrigno
05.02.2010, 21:17
Kratica za San Francisco je jednostavno "city".

Zana
05.02.2010, 23:29
Pa sad, ajde da te malo demantujem... a Juga, Begiš, Rajvos, Frisko (mada kažu da to ne vole stanovnici San Franciska),

Koji deo tacno demantujes :)? Stavovi tipa "volim/ne volim" i "svidja mi se ili ne" nisu za demantovanje. Sto se mene tice, "Cali" je prilicno nepismeno, verovatno tipicno za iste one koji ljude "sekiraju" umesto da ih nesto "priupitaju" (asKed/aKsed - I aKsed him etc.). U mojim krugovima niko ne koristi taj izraz. Kao sto niko u mojoj porodici, niti bilo ko od drustva nije Beograd (o lepog li imena :) ) zvao "Begiš" - moja tetka je uvek govorila da samo provincijalci Beograd zovu tako. I bas tako mi i zvuci...

No, ne bih na ovoj temi da iznosim svoje stavove o pomenutoj "smetnji" (ako se nekom bas prica o tome, moze da otvori temu o... jezickim nedoumicama ili slicno, bas bi bio veliki fun :) ). Ja bih da se vratimo temi "Kako izabrati mesto novog pocetka"...

Zana
05.02.2010, 23:34
Ne treba zdravstveno osiguranje da ti bude neki prioritet, jer ces ga dobiti gde god budes radio posle najcesce 3 meseca (podrazumevam neki normalan posao u solidnoj firmici). Tako da bolje da gledas gde ces pre naci posao i jos neke druge chinioce. Fino je to sto je u IL dzabe osiguranje za dete, ali meni npr to nikad ne bi bio presudan faktor izbora drzave.

Slazem se. Primera radi - nezaposlenost u Los Angeles-u je trenutno preko 12%. Zvuci prilicno zabrinjavajuce :( s druge strane - da me neko nekim cudom vrati u 2002-gu, ja bih opet ovde...

steelers
06.02.2010, 01:10
i ja se slazem, ali jos nemam pravo glasa.

dragance
06.02.2010, 10:41
@Žana

Kako tepanje može biti nepismeno? O čemu pričaš ti? Mislim da stvarno neko tepanje može biti da zvuči odvratno(Begiš), i kontam ako ljudima Cali smeta, ja zaista ne znam o čemu se radi jer ne živim tamo pa pitam onog ko zna, ali otkad moramo da brinemo o nekim pravilima kada tepamo..

Zana
06.02.2010, 10:53
@Žana

Kako tepanje može biti nepismeno? O čemu pričaš ti? Mislim da stvarno neko tepanje može biti da zvuči odvratno(Begiš), i kontam ako ljudima Cali smeta, ja zaista ne znam o čemu se radi jer ne živim tamo pa pitam onog ko zna, ali otkad moramo da brinemo o nekim pravilima kada tepamo..

:grin: Ovo je bas zanimljivo - ti nisi pitao "da li neko zna", pitao si mene licno... sta se zestis sad? Na sta? Na to sto ja smatram da je nepismeno da se Kalifornija naziva po gradu u Kolumbiji? Zovi je kako hoces, zaista nije moj problem :) No - kao sto rekoh, ova tema nije za takve stvari. Sto se mene tice, diskusiju na "Cali" mozes da nastavis tamo gde si ideju dobio, ili ako mislis da je bitno da se diskusija nastavi ovde (ako uopste ima zainteresovanih), pokreni novu temu. Eto, o tome pricam.

dragance
06.02.2010, 11:07
E pazi, u pravu si, nisam trebao ni pitati :) Meni je to samo bilo interesantno, pa kad se već priča o Kaliforniji rekoh da pitam, predpostavjao sam da je to naširoko poznato pa možda znaš, ali skroz nebitno.Ono što mi je zaista čudno je to da, ti zasista kroz neka gramatička pravila prosudjuješ da li tepanje može da prodje, to mi baš i nije jasno al' opet, skroz nebitno.

nicole
06.02.2010, 15:03
gospodjo Zana,ne morate na svakom odgovoru na necije pitanje da odgovarate sa tolikom frustracijom,ako vec ne zelite da odgovorite ili smatrate pitanje neumesnim nebi trebalo ni da obratite paznju a ne da dokazujete vasu pameti ili poznavanje raznih teorija i tema drugim ljudima koji su samo trazili odgovor na pitanje bez raznoraznih diskusija,da ste toliko pametni i obrazovani sigurno bi ste znali da umanjite te licne frustracije i da date odgovor prihvacen na nivou pitanja.

dreamerns
06.02.2010, 17:18
@Lucky @ Zana
Ja se ne bih slozio. Ako coveku neko da posao, to je onda ok....tako sam i ja zavrsio u gradu za koji sam rekao da je jedini gde necu ici :-) Medjutim, sto se tice procenata gde je kolika nezaposlenost...to stvarno nema veze. Svuda je lose, negde malo gore, negde malo bolje. To sto neki grad ima npr 3% manju nezaposlenost, uopste ne znaci da ce bilo koji emigrant lakse naci posao. Vidjao sam ljude da odu u gradove sa losom ekonomijom i nadju i brze i bolje poslove od nekih koji su otisli u gradove koji navodno mnogo bolje stoje. Minimalna dnevnica je 8$ i tamo gde je 1000$ studio i tamo gde je 400$ jednosoban stan. Sve je to stvar sposobnosti i srece....ali imati besplatno zdravstveno za dete itekako moze da pomogne. Takodje, znam ljude koji rade vise od godinu dana i njihova firma im nikakav benefits nije dala (takvih je mnogo u Chicago). Itekako im pomaze cinjenica da im je dete pokriveno.

@ostali
Dajte ljudi oko kakve se vi gluposti raspravljate. Samo pitanje oko Cali je totalno bezveze i tako nebitno....vi napraviste citavu diskusiju oko toga.

steelers
06.02.2010, 18:40
U bre ljudi, sto ste toliko nervozni? (ovo je samo pokusaj uvecavanja broja poruka :obrva:)

Zana
06.02.2010, 21:32
@Lucky @ Zana
Ja se ne bih slozio. Ako coveku neko da posao, to je onda ok....tako sam i ja zavrsio u gradu za koji sam rekao da je jedini gde necu ici :-) Medjutim, sto se tice procenata gde je kolika nezaposlenost...to stvarno nema veze. Svuda je lose, negde malo gore, negde malo bolje. To sto neki grad ima npr 3% manju nezaposlenost, uopste ne znaci da ce bilo koji emigrant lakse naci posao. Vidjao sam ljude da odu u gradove sa losom ekonomijom i nadju i brze i bolje poslove od nekih koji su otisli u gradove koji navodno mnogo bolje stoje. Minimalna dnevnica je 8$ i tamo gde je 1000$ studio i tamo gde je 400$ jednosoban stan. Sve je to stvar sposobnosti i srece....ali imati besplatno zdravstveno za dete itekako moze da pomogne. Takodje, znam ljude koji rade vise od godinu dana i njihova firma im nikakav benefits nije dala (takvih je mnogo u Chicago). Itekako im pomaze cinjenica da im je dete pokriveno.




Ima sve to smisla - svaciji prioritetni parametar pri odlucivanju lokacije je drugaciji. Mi nismo razmisljali ni o osiguranju, ni o poslu - otisli bi smo bilo gde gde bi nam uspelo da iznajmimo stan. Adresa mora da stoji na vizi, poslali smo upite na desetine oglasa u raznim krajevima USA. Nismo ni ispitivali ekonomske parametre (to pretrazivanje je malo tesko islo preko dial-up :) ) Tako smo i dosli u Los Angeles, jer smo tu nasli stan.

E sad, ko ima prijatelje ili rodjake - verovatno ce ici kod njih, makar samo za pocetak, kako mi to kazemo. Teoretski je lako seliti se iz mesta u mesto, u praksi to malo teze ide. Ko pronadje posao unapred, ide u to mesto. Roditelji opet imaju drugacije parametre.

Eto sad mi pade na pamet - ima vas dosta programera: da li je moguce napraviti trazilicu (mislim da Srdjevic ima slican projekat za Decision Making) koji bi imao u bazi neophodne podatke o svakoj drzavi i o odredjenom uzorku najcescih gradova-destinacija imigranata. Na prvom levelu se (na primer) poredjaju parametri po prioritetima - recimo posao (mala nezaposlenost), prosek plata, visina rente i cena nekretnina, socijalni program, klima... U drugom nivou se ubace osnovni licni podaci i budzet, pa da "trazilica" na osnovu toga izlista povoljne destinacije? Kao sto kad trazis avionske karte biras koju ces klasu, cenu, povratnu ili ne, non-stop ili refundable opciju.... Bas bi bilo super imati tako nesto - mislim da moze da pomogne u odluci.

Ovako - svako od nas ima drugacija iskustva i prioritete. Jako je tesko dati savet osobi koju ne poznajes licno i ne znas sta je kome bitno u zivotu. Ovakav program bar moze da pomogne da se izabere par drzava i nekoliko gradova na koje bi onda svako mogao da radi dodatno, detaljno istrazivanje... :)

Izvodljivo ili ne? Tesko ili ne?

dejancic
06.02.2010, 23:23
U potpunosti podrzavam trazilicu. I predlazem da se u pretragu doda i kategorija davno zaboravljeni rodjaci. :) Salu na stranu ja npr. sam nazalost sa nekim rodjacima kontakt ostvario tek kada sam saznao da sam izvucen. A po pitanju rente stana poznanstvo ili rodbinske veze su vrlo bitne. Da li je daljina dovoljno opravdan razlog da se prekine kontakt ili ne, suvisno raspravljati, bitno je da su rodjaci opet tu za mene, i moja porodica za njih...

lenhi
07.02.2010, 13:08
Po meni još jedna bitna stavka za izbor mjesta odlaska je i nivo zagađenosti te sredine.
Svi znamo da razvijena industrija kao USA donosi zagađenja, blaže ekološke standarde itd.
Po meni nema svrhe ići da ostvariš neki američki san ako se ide u mjesta poput Pančeva, Bora, ili recimo Zenice, gdje se prilozi i emisije snimaju koje govore da su direktni uzroci teških oboljenja i velikog broja smrtnih slučajeva posledice otrovne industrije u tim gradovima.
Radije neću ići u USA nego odvesti porodicu u takav rizik da za 10 godina obolimo od teških oboljenja, i čemu onda američki san?!
Po meni je to vrlo bitan faktor izbora sredine pri odlasku jedne porodice, uz ako je moguće to zdravstveno osiguranje za djecu.

srdjevic
08.02.2010, 07:58
@Žana&dejancic: tražilica je najmanji problem. Mnogo je veći problem prikupljanje, kategorizacija i kvantifikacija podataka... Nađite sponzore, i ništa neće biti problem. :;D:

dreadnot
08.02.2010, 10:31
ZA onog ko me je priupitao Rajvos je Sarajevo u zargonu. Da sam znao koliko ce bure da izazove moj odgovor ne bih ga ni postovao jer je cela diskusija bila potpuno irelevantna.
Danas sam dobio poruku od drugarice koja je u Klivlendu, Ohajo. Njen stav je da za pocetak ne treba juriti "Americki san" i odmah ici na istocnu ili zapadnu obalu, vec poceti od sredine, pa kad se snadjes gledati kuda dalje. Osnovni parametar u ovom razmisljanju je cena zivljenja koja je mnogo veca na obalama nego u centru. Eto, opet ista prica - koliko ljudi, toliko cudi...

dreamerns
08.02.2010, 17:49
ZA onog ko me je priupitao Rajvos je Sarajevo u zargonu. Da sam znao koliko ce bure da izazove moj odgovor ne bih ga ni postovao jer je cela diskusija bila potpuno irelevantna.
Danas sam dobio poruku od drugarice koja je u Klivlendu, Ohajo. Njen stav je da za pocetak ne treba juriti "Americki san" i odmah ici na istocnu ili zapadnu obalu, vec poceti od sredine, pa kad se snadjes gledati kuda dalje. Osnovni parametar u ovom razmisljanju je cena zivljenja koja je mnogo veca na obalama nego u centru. Eto, opet ista prica - koliko ljudi, toliko cudi...


Hehe....pa jel se ona snasla? Mislim....posto je i dalje u Klivlendu :-)
Nema tu pravila....da je tako, niko ne bi isao na obale... Takodje, mozda nije svakom americki san ziveti na obali... Neko voli pustinju, neko planine, neko snezne krajeve itd.

dreadnot
09.02.2010, 09:40
Jeste, snasla se, udobno zivi, radi u nekom istrazivackom centru, tako da nije morala da nostrifikuje diplomu (isto veterinar kao ja), tamo je vec par godina, izrodila decu... sve kako treba...

wrath:of:the:lich:king
15.02.2010, 00:48
Tooo dreadnot, samo ti u Klivlend, kod nas u komsiluk :)
Cinjenica je da je jako tesko preseliti se jednom kada nadjes koliko/toliko dobar posao, narocito u ovoj "poljuljanoj" ekonomiji, kada se smestis i skucis.. Nije to lako, treba prvo naci posao (i to ne jedan nego dva, za oba partnera), pa onda stan, pa organizovati selidbu, kola, namestaj, uh.. Moj savet, pravac tamo gde zelite da zivite, nemojte misliti idem za pocetak ovamo, pa kad se snadjem preselicu se drugde... Vreme ode, a ti i dalje u vukojebini...

nemili
15.02.2010, 12:20
Moj savet, pravac tamo gde zelite da zivite, nemojte misliti idem za pocetak ovamo, pa kad se snadjem preselicu se drugde... Vreme ode, a ti i dalje u vukojebini...

U potpunosti se slazem sa ovim! Tako i ja razmisljam, samo sto jos uvek ne mogu da biram... :ajojoj:

steelers
16.02.2010, 01:09
Znaci ako sam vas dobro razumeo, izvan Nju Jorka, Los Andjelesa i Majamija nema zivota.:nene:

wrath:of:the:lich:king
16.02.2010, 04:28
Znaci ako sam vas dobro razumeo, izvan Nju Jorka, Los Andjelesa i Majamija nema zivota.:nene:

Mozes jos da dodas Cikago ovoj listi i nisi daleko od istine :bravo:

nemili
16.02.2010, 10:56
A San Francisco, San Diego, Atlanta!? I to su veliki gradovi i znacajni centri.

dreadnot
16.02.2010, 15:02
Spade knjiga na dva slova, a cela Amerika na desetak gradova... pa ti budi pametan i odaberi... ts...ts...ts...

dreamerns
16.02.2010, 17:28
Spade knjiga na dva slova, a cela Amerika na desetak gradova... pa ti budi pametan i odaberi... ts...ts...ts...

Znam da deluje smesno, ali nije daleko od istine....
Imas mozda dvadesetak gradova koji su urbani. Ostatak gradova ti se svodi na neki manji centar, ali nije to centar kao Knez Mihajlova....vise je to poslovni centar...nemamo mi tako nesto. Znaci, preko vikenda ti je tu pustos...nema zive duse. U tom centru mozes mozda naci neki spomenik i sl. i to sve kao deluje wow na slici....ali kada odes, shvatis da nema jednostavno nista vise osim toga. Van centra su kuce...i kuce....i manji apartmani...i kuce...i kuce. Nema radnji, nema nista slicno. Samo kuce i poneki park za igranje ili sportski tereni. E onda sednes u auto i ides u Mall. Tu ti je sve...radnje, restorani, ti Mall-ovi su toliko veliki, da mi opet nemamo nista slicno. Tu klinci izlaze da se druze (najo ulica i sl). Naravno, postoje tu sportske hale i koncerti i ostalo....ali nemas onako setalista puna ljudi, kafici, muzikica i sl. Sve je nekako...bez duse. Imas manjih gradova koji imaju lepsu prirodu (vise parkova) ili im se u okolini nalaze neke planine, jezera i sl...pa to onda moze biti makar sa te strane lepo. Medjutim, vecina gradova je ovde ravnica....i nemas bas nesto posebno da vidis kada izadjes odatle. Upravo zato ljudi biraju te vece gradove koji su gore pomenuti (nisu to jedini), jer je daleko blize evropskom mentalitetu i onome cemu smo navikli. Da ne kazem, da ces kao stranac lakse biti u vecem gradu prihvacen.

Sloba_Kg
17.02.2010, 05:43
ti Mall-ovi su toliko veliki, da mi opet nemamo nista slicno.

Pa kako nemamo, eno Lenox Mall ovde u ATL (Inace jako popularna skracenica "ej ti el" :obrva: ) malo veci nego Delta grad ali isti. E sad to sto ih ovde ima vazdan a tamo samo jedan to je drugo.

Da naglasim da kad je Atlanta u pitanju, Midtown je deo grada gde ljudi idu peske (verovali ili ne) i ima i radnji i kafica (cak slicnih ko kod nas ono terasa napolju i sl. ) a downtown je biznis centar i tamo stvarno nema nista

dreamerns
17.02.2010, 16:52
Ma nisu samo ni mall-ovi. Ne znam ni kako da nazovem onu kombinaciju koja je ovde jako cesta. Parking za 5000 automobila....pa onda usred neki restoran, pa malo dalje neki niz restorana i radnji, pa malo dalje ogromni market (wallmart i sl), pa prekoputa Lowe's i tako u nedogled. Znas o kom konceptu pricam.

wrath:of:the:lich:king
18.02.2010, 04:40
Znam da deluje smesno, ali nije daleko od istine....
Imas mozda dvadesetak gradova koji su urbani. Ostatak gradova ti se svodi na neki manji centar, ali nije to centar kao Knez Mihajlova....vise je to poslovni centar...nemamo mi tako nesto. Znaci, preko vikenda ti je tu pustos...nema zive duse. U tom centru mozes mozda naci neki spomenik i sl. i to sve kao deluje wow na slici....ali kada odes, shvatis da nema jednostavno nista vise osim toga. Van centra su kuce...i kuce....i manji apartmani...i kuce...i kuce. Nema radnji, nema nista slicno. Samo kuce i poneki park za igranje ili sportski tereni. E onda sednes u auto i ides u Mall. Tu ti je sve...radnje, restorani, ti Mall-ovi su toliko veliki, da mi opet nemamo nista slicno. Tu klinci izlaze da se druze (najo ulica i sl). Naravno, postoje tu sportske hale i koncerti i ostalo....ali nemas onako setalista puna ljudi, kafici, muzikica i sl. Sve je nekako...bez duse. Imas manjih gradova koji imaju lepsu prirodu (vise parkova) ili im se u okolini nalaze neke planine, jezera i sl...pa to onda moze biti makar sa te strane lepo. Medjutim, vecina gradova je ovde ravnica....i nemas bas nesto posebno da vidis kada izadjes odatle. Upravo zato ljudi biraju te vece gradove koji su gore pomenuti (nisu to jedini), jer je daleko blize evropskom mentalitetu i onome cemu smo navikli. Da ne kazem, da ces kao stranac lakse biti u vecem gradu prihvacen.

Ni ja ne bih bolje opisala ovu Amer'ku...

steelers
18.02.2010, 19:15
Evo jos jednog interesantnog "istrazivanja"

http://www.forbes.com/2009/03/11/best-states-living-lifestyle-health-wellness_slide.html?thisspeed=25000

dreamerns
19.02.2010, 16:47
Ja se iskreno na ta istrazivanja ne bih mnogo obazirao. Kao sto se vidi, radjena su po tome koliko su ljudi zadovoljni u svojoj sredini. U pitanju su naravno amerikanci koji su u toj sredini odrasli. Wyoming ti je jedna farmerska drzava sa jako malim brojem stanovnika (koji mnogo vole oruzije :-)). Tu se kotirao treci ili cetvrti. Ja verujem da ljudi koji zive u npr. Montani, okruzeni zelenilom i predivnom prirodom i zive nekim jednostavnim zivotom na farmi su mnogo srecni. Ali to nema veze sa imigracijom i ljudima koji tek dolaze u Ameriku i ciji su prioriteti skroz drugaciji. Na prvom mestu je naci posao (a bilo bi dobro i da je u struci). Drugo, treba biti i prihvacen u sredini u koju dolazis. Ako je to nepoverljiva sredina prema strancima, onda imas odmah u startu probleme (vec kod trazenja posla). Postoje razni faktori i oni varijaju od coveka do coveka (svako je drugaciji) i to ne vazi samo za Ameriku, vec bilo gde da se odselis. Ne zelim da nijedno mesto podcenjujem, ali recimo...zamislimo imigranta iz Azerbejdzana koji je dobio stalnu boravisnu vizu u Srbiji. Da li bi mu bilo lakse da nadje posao i snadje se nekako u npr. Beogradu, Novom Sadu i sl ili u Karavukovu, Malim Mokrincima, Idjosu?

nemili
19.02.2010, 17:41
...ili u Karavukovu, Malim Mokrincima, Idjosu?

Eto ti fore za neke prijatelje Amere. Reci im da u Srbiji postoji mesto Fuckingwolves (Shagwolves) i Little Wetting! :==D:

wrath:of:the:lich:king
20.02.2010, 01:40
Eto ti fore za neke prijatelje Amere. Reci im da u Srbiji postoji mesto Fuckingwolves (Shagwolves) i Little Wetting! :==D:

Cik prevedi Idjos! :RRofl:

nemili
20.02.2010, 11:46
hehehehe! Ne znam ijekavicu. Mozda Goingsy!? :grin: :1081:

dare_ns
20.02.2010, 13:41
mozhda bolje Gonesey ili samo Gone(ić) :D

Neverhood
21.02.2010, 21:23
mozhda bolje Gonesey ili samo Gone(ić) :D

:bravo::bravo::bravo::beer:

LjupkaB
24.02.2010, 11:09
Zdravo

Imam pitanje koje bi htela neko da mi odgovori.
Kolko kosta zivot u Orange County? Moze li se napraviti neka komparacija sa LA. Dali je mozda pametnije da se zivi u Orange County umesto u LA iz razloga sto radno mesto bi bilo u Orange County ili da zivimo u LA i putujemo do Orange County za posao.
Hvala vam unapred i izvinite jos jednom na moj los Srpski.

Zana
24.02.2010, 11:15
Srpski ti je odlican :grin: a i ako odlucis da pises na makedonskom nije problem.

Ako je posao u OC preporucujem i da stan trazite tamo. U suprotnom, voziti na 405 je veliki problem, a to je jedini nacin. Stanovanjem u OC ces ustedeti bar sat vremena dnevno, a mozda i vise. OC je sirok pojam, ako mozes reci mi gde je lociran posao. OC je lep za zivljenje, dobar je za porodicu, porez je nizi nego u LA, a i kirije su dosta povoljnije.

LjupkaB
24.02.2010, 12:48
Fala Zana na brziot odgovor.

Rabotata e locirana vo Alisio Viejo.
Nie sme troclena familija so dete od 3 god.
Kirijata za apartan e od prilika $1 200, kolku sto uspeav da najdam vo blizina na Alisio Viejo.
Prasanjeto e dali bi bilo za pocetok dovolno plata od $40 000 godisno za da se prezivee?
Bar prvite 3-4 meseci.
A za ponatamu se nadevam deka i jas ke najdam rabota.
Fala!

Zana
07.03.2010, 01:43
Fala Zana na brziot odgovor.

Rabotata e locirana vo Alisio Viejo.
Nie sme troclena familija so dete od 3 god.
Kirijata za apartan e od prilika $1 200, kolku sto uspeav da najdam vo blizina na Alisio Viejo.
Prasanjeto e dali bi bilo za pocetok dovolno plata od $40 000 godisno za da se prezivee?
Bar prvite 3-4 meseci.
A za ponatamu se nadevam deka i jas ke najdam rabota.
Fala!

Ljupka, izvini sto nisam odmah odgovorila.
Ovako stoje stvari, preziveces sa ovim novcem ali situacija nece biti sjajna :( Nadam se da ces brzo i ti naci posao. Za vas troje u ovim krajevima, za solidan zivot (da ne obracas paznju na svaki dolar koji trosis) treba da zaradite oboje oko 90k (sto je i median zarada - ne prosecna zarada - za kraj u koji bi ste se selili). Evo kratkog pregleda sa 40k, koliko ti je na pocetku na raspolaganju.

Ako na taksenoj formi tvoj suprug zavede married/3 i prima platu dvomesecno (verovatno 15-og i poslednjeg dana u mesecu), nakon skidanja poreza dobice oko $1,400. Ukoliko treba da doplati za osiguranje ili uplacuje za penziono, to moze da bude i manje. Znaci, racunaj da jedan pay-check ide samo na kiriju.

Ostaje drugi check: racunaj da ti (ovo sada nagadjam) na struju mesecno ode $50, gas isto toliko (leti manje, zimi vise, ovo je neki godisnji prosek), fiksni telefon i internet $60, mobilne telefone $60, kablovsku/satelitsku (sa pocetnim promotivnim paketima) $30, osiguranje za auto $100 (racunam da ne kupujete auto na kredit vec gotovinom), hrana $500, hemikalije i ostalo (lekovi, itd.) $100... to mu dodje oko $950.

Znaci u najboljem slucaju ti ostaje oko $400 mesecno (a mozda i manje zbog osiguranja - ako nemas koga drugog, molim te kontaktiraj me da vidimo koje su ti opcije za drzavno osiguranje, bar za dete). Znas kako ide - uvek nesto ekstra treba - za hranu, garderobu, bilo sta u kuci.

Preziveces sigurno sa tim novcem, nemoj da se brines. Ali, moj ti je savet da odmah krenes u potragu za poslom - jer, svakako zelis i da svom detetu priustis odlaske u zabavne parkove, sportove i ostalo. Nemoj da se brines - mnoge porodice prezivljavaju i sa manje (20-25 hiljada godisnje). Bices ok :)

Inace, Aliso Viejo je dobar izbor za zivot sa porodicom :grin:

dobrad66
07.03.2010, 20:38
imam tetku rođenu od žene(mamina sestra) i njene dvije 30 kćeri oni mi vele da se doselim u arizonu kod njih u glendale,dali je to dobro mjesto za život jer oni mi vele da nije loše dali je tamo teško za posao,jer stvarno ne znam šta da uradim ako dobijem na gren lutriji ići tamo ili negdje drugdje samo da je toplo.:blink:

steelers
07.03.2010, 20:49
Nije je da znam nesto o tome, ali zar mislis da neko moze bolje da ti odgovori na to pitanje od tih rodjaka koji tamo zive (ej srecnice, pa ti imas rodjake u Americi :nene:). Mislim da imamo nekog sa foruma ko zivi u Arizoni ali nisam siguran da je to Glendale. A da je toplo, toplo je.

dobrad66
07.03.2010, 21:13
MA PRIJATELJU TO MI JE IPAK ŽENINA FAMILIJA A AKO DOĐEM NA NJIHOVE JASLE JADNA MI MAJKA BILA OGULIĆE ME ŽIVOG,šala mala, ma nije to uopšte upitno samo vidim da nitko ne spominje arizonu pa se plašim da nešto ne valja jbga. ja ipak volim više na sigurno nego na slijepo da idem tamo:obrva:

mitar
07.03.2010, 22:01
MA PRIJATELJU TO MI JE IPAK ŽENINA FAMILIJA A AKO DOĐEM NA NJIHOVE JASLE JADNA MI MAJKA BILA OGULIĆE ME ŽIVOG,šala mala, ma nije to uopšte upitno samo vidim da nitko ne spominje arizonu pa se plašim da nešto ne valja jbga. ja ipak volim više na sigurno nego na slijepo da idem tamo:obrva:

Svi mi idemo na slepo, ja idem kod rodjaka isto ali koliko god mi on govorio da je sve tamo lepo u NY meni je to nepoznanica, smatraj se srecnikom da imas nekoga ko ce da te doceka i kaze dobrodosao:1081:.Milim da to mnogo znaci kad znas da nisi sam. Svi mislimo na taj posao kako i sta (bar mi koje ne ceka zaposlenje tamo), ali dok ne uzmemo lokalne oglase i ne prosetamo mestom u koje idemo necemo imati pravu predstavu situacije koliko god nam neko prenosio svoje iskustvo. Hvala ovom forumu i ljudima na njemu na informacijama bez kojih bi bili jos vise izgubljeniji ovako bar znamo da su i drugi imali ili imaju isti problem kao i mi koji tek trebamo otici i samo hrabro, a odluci tek kad dobijes kovertu ovako ce samo da te boli glava kao mene sto je postavljajuci sebi a i drugima hiljadu pitanja sa hiljadu razlicitih odgovora u poslednjih tri godine. I na kraju se sve svede na to da treba otici a sta ce biti posle to niko ne zna, mozda nadjes posao odmah mozda ces se namuciti dok ne krene.Ne postoji univerzalni odgovor a ako dobijes vizu treba da posetis tetku!

LjupkaB
07.03.2010, 22:04
Znaci u najboljem slucaju ti ostaje oko $400 mesecno (a mozda i manje zbog osiguranja - ako nemas koga drugog, molim te kontaktiraj me da vidimo koje su ti opcije za drzavno osiguranje, bar za dete). Znas kako ide - uvek nesto ekstra treba - za hranu, garderobu, bilo sta u kuci.
:grin:

Fala Zana na iscrpniot odgovor.
Jas sum inaku po profesija profesor po matematika, i tukusto magistrirav na ekonomski otsek preduzetnistvo.
Za zal bez rabotno iskustvo.
Znam deka vo obrazovanie ne se vleguva tuku taka, so diplomata master nemam sto da ponudam, zatoa sto nemam rabotno iskustvo. Pa ostanuva koga ke stigneme vo USA duri togas da baram bilo sto.
Vo USA nemame nikoj, taka da sekoj sovet, sugestija i pomos ni e dobrodojdena. Fala za ponudenata pomos, sigurno ke te kontaktirame za bilo sto, zatoa sto Ti si ni edinstveniot izvor na tocni informacii.

steficacvek
08.03.2010, 06:59
imam tetku rođenu od žene(mamina sestra) i njene dvije 30 kćeri oni mi vele da se doselim u arizonu kod njih u glendale,dali je to dobro mjesto za život jer oni mi vele da nije loše dali je tamo teško za posao,jer stvarno ne znam šta da uradim ako dobijem na gren lutriji ići tamo ili negdje drugdje samo da je toplo.:blink:

Glendale, Scottsdale, Tempe, Mesa, Gilbert ... sve ti je to spojeno sa Phoenixom. Ne znas gdje jedan pocinje a drugi zavrsava. Ako se odlucis za AZ to je dobro mjesto. Ne znam sta te konkretno zanima. Da je toplo ... pretoplo. Toliko da pocnes proklinjati i vrucinu i sunce. Kako je housing market otisao u ... tesko je za poslove ali nije nemoguce. Cijene apartmana su od 400 pa navise, ali ako ces nesto bas kako treba onda racunaj 700-900 $. Cijene su nize nego u drugim metropolama ali su i plate nize. Ne znam sta te jos zanima, pitaj, ja cu da odgovaram. Pozdrav!

dobrad66
08.03.2010, 08:20
istina sve su mi isto rekli i ženini rođaci,hvala za informacije sad mi samo ostaje dočekati tu prvu kovertu.inače sam u struci autolimar,ali dok sam bio u irskoj radio sam kao postavljač pločica knaufa laminatnih i parket podova ali ne libim se ni drugih poslova važno da se da preživjeti.one su mi rekle da ako hoćeš raditi i ako ostaneš bez posla uvijek za prvu ruku možeš raditi i u mcdon.je da je plaća najniža ali se da preživiti,a još jedan plus je taj što bi ja prodao kuću pa bi tamo kupio za keš ili bar dio da otplatim jer sa 100 hiljada eura se da i kupiti nešto koliko sam čuo.još jednom hvala:obrva:

Taji
16.04.2010, 16:29
Malo friskih info, za neke gradove u USA, za one koji tek planiraju da dodju pa da ipak znaju kako stoje stvari u vezi zaposljenja. Cisto orijentacije radi koji bi se gradovi mozda trebali izbjeci za sam pocetak novog zivota ovdje.
Vazne stavke za vas su:

Change in Unemployment, January 2007-January 2010:

Change in New Jobs Added, February 2007 - February 2010:


5 gradova na vrhu liste

http://realestate.yahoo.com/promo/us-cities-in-free-fall

ili svih 10 gradova na vrhu liste

http://www.forbes.com/2010/04/09/cities-top-ten-lifestyle-real-estate-unemployment-home-prices_slide_2.html?partner=yahoore

:nene:

dreamerns
16.04.2010, 20:14
istina sve su mi isto rekli i ženini rođaci,hvala za informacije sad mi samo ostaje dočekati tu prvu kovertu.inače sam u struci autolimar,ali dok sam bio u irskoj radio sam kao postavljač pločica knaufa laminatnih i parket podova ali ne libim se ni drugih poslova važno da se da preživjeti.one su mi rekle da ako hoćeš raditi i ako ostaneš bez posla uvijek za prvu ruku možeš raditi i u mcdon.je da je plaća najniža ali se da preživiti,a još jedan plus je taj što bi ja prodao kuću pa bi tamo kupio za keš ili bar dio da otplatim jer sa 100 hiljada eura se da i kupiti nešto koliko sam čuo.još jednom hvala:obrva:

Moja zena ni sa master diplomom nije mogla da se zaposli u Mc Donalds. Tako da....uopste nije tacno da mozes "uvek" da se zaposlis u mc donlads, kao ni to da su im najnize plate tamo (nisu ni velike, ali za taj tip industrije su im itekako dobre).

orozinho
20.08.2010, 08:49
Dobar dan
Evo da se i ja ukljucim u raspravu.
Mene zanima iskljucivo LA.
Prvo jel ima neko sa foruma da zivi u LA?
Kolike su cijene apartmana i kolika najmanja placa tamo?
Naravno da me ne zanimaju cijene na Bel Airu, ali me isto tako ne zanimaju cijene u nekom mexico getu gdje ujutro umjesto pticica frcaju meci iznad glave :D
Btw ja jos nemam GC (ne znam dalicu je ikad i imati) ali volim se raspitati u slucaju da je dobijem. ;)

Fala unaprijed na odgovorima

mijan
02.10.2010, 13:42
Recite mi moze se navesti neka veca razlika izmedju severa u juga USA u kvalitetu zivota, kao recimo u SRB sto su Vojvodina i krajnji jug?
Jeli negde skuplji zivot po geografskim odrednicama (sever-jug) ili se to poredi po tome sto je veci grad skuplji je zivot?
Koji su vasi motivi bili za odlazak u sredinu tu gde jeste osim sto je neko imao rodbinu ili prijatelje?

morison_tz
19.11.2010, 09:07
Pozdrav svima, mene zanima dali je neko boraviuo u Houstonu i kakvi su tamo uslovi za poceti, recimo cijene stanova, pronalazak posla, min. satnice ili kupovina nekog auta jer kako sam procitao na forumu bez auta nemozes nigdje stici, ili bilo kakve informacije vezane za ovaj grad. Unaprijed zahvalan za sve odgovore.

Isabelle
19.11.2010, 17:04
Pozdrav svima, mene zanima dali je neko boraviuo u Houstonu i kakvi su tamo uslovi za poceti, recimo cijene stanova, pronalazak posla, min. satnice ili kupovina nekog auta jer kako sam procitao na forumu bez auta nemozes nigdje stici, ili bilo kakve informacije vezane za ovaj grad. Unaprijed zahvalan za sve odgovore.

Ovo i mene jako interesuje, mi planiramo u Houston:grin:

morison_tz
19.11.2010, 22:39
ej super, nismo sami nadam se da ce se naci neko ko je boravio tamo tko bi nam dao inf. o tom mjestu, koliko sam prelistavao ovaj forum nigdje ne vidjoh da je neko pisao o Houston-u. Pa bilo kakve informacije ili savjeti su dobrodosli.

olivera77
20.11.2010, 11:00
Bila je jedna clanica sa foruma neko vreme u Houstonu,tj,suburbu Katy v777 joj je nick.Katy je inace jedno od bezbednijih predgradja grada.
Takodje imamo i jednog clana koji zivi u Austinu,nadam se da ce se on javiti i napisati nesto o ovom gradu posto i nas interesuje Tx.

Koliko sam citala po raznim forumima Houston ima jako los javni prevoz,dok je situacija sa recimo Dallasom mnogo bolja.Dallas ima mnogo i autobuskih i metro linija(laki metro).

dreamerns
21.11.2010, 01:06
Dosta mojih kolega je ili zivelo u Houston ili islo tamo cesto poslom. U principu jednom su za ruckom zapoceli sami tu temu kako im je to grozan grad. Generalno, cak ga i ameri smatraju dosta pustim i rasirenim, tako da verujem da je tek evropljanima lose. Koliko sam ja cuo prica, Austin svima deluje kao najbolja destinacija u TX.

necko1
22.11.2010, 21:59
Pozdrav svima ,ako ja mogu da pomognem sto se tice Houstona jer sam ziveo neko vreme u Houstonu . Houston bez auta kao bez noge ,gradski prevoz skoro da nepostoji,cene stanova od 300$pa do 5000$ zavisi gde ,ali pricam o bezbednim mestima ,toplo i mnogo mnogo vlazno,cene goriva najmanje u USA,cene uopste oko 35% jeftinije nego u ostalim delovima USA (bar koliko ja znam i koliko sam imao prilike da vidim), sto se tice posla da za medicinske radnike i inzinjere, posebno sve sto ima veze sa naftom... ,mnogo meksikanaca koji su emigranti i rade sve poslove na crno ,mala zajednica ex yu .

ivkodrg
23.11.2010, 06:58
Sto se tice gradskog prevoza u Houston-u, slobodno zaboravite.Postoji, ali je tesko za pohvatati i nikome ne bih preporucio da ga koristi, pogotovo navece.
Sto se tice kvartova, sto sjevernije to je bolje.
Slazem se da je Katy bezbjedan, ali idealno mjesto sto se tice bezbjednosti, uslova za zivot ( istina i malo je skuplje ) je Woodland. Sigurno jedan od najljepsih kvartova u Americi.
Da me neko ne shvati pogresno, ima jos mjesta sasvim pristojnih u Hjustonu, npr. Katy ( mislim da ga je neko vec pomenuo) ali ako vec mozete da birate....

ivkodrg
23.11.2010, 07:06
Sto se tice Austin-a, to je posebna prica. Sjajno mjesto za zivot, kome ne smeta vrucina .Nocni zivit je sigurno medju najboljim u Americi. Cuvena ''6 th street '' i sve muzicke scene, taj grad nazivaju i centrom USA sto se tice zive svirke.U neposrednoj blizini je San Marcos, posebno za zene interesantno mjesto za soping ( treci soping centar svijeta ).
Takodje ne postoji kvalitetan gradski prevoz.Taksi sluzba ce vam pomoci samo u centru, a mozete se pouzdati da cete naci pristojan taksi samo navece.Ja radim specifican posao ( fudbalski trener ) svako ljeto u Texasu, tako da ne znam pojedinosti oko trazenja nekog drugog posla, ali ko god ima pitanja u vezi Austin-a, Corpus Christi-ja, Houston-a, San Antonio, rado cu pomoci.

mijan
23.11.2010, 20:31
Kad ste vec pomenuli brojnost ex yu zajednica koje drzave ili gradovi su uz Illinois i Chicago najbrojniji srpskom pa i ostalim ex yu zajednicama?

wrath:of:the:lich:king
24.11.2010, 02:25
Kad ste vec pomenuli brojnost ex yu zajednica koje drzave ili gradovi su uz Illinois i Chicago najbrojniji srpskom pa i ostalim ex yu zajednicama?

Ne znam da li su medju najbrojnijima ali ima ih dosta u Detroitu, Michigan

mijan
24.11.2010, 13:48
Ne znam da li su medju najbrojnijima ali ima ih dosta u Detroitu, Michigan

Hvala, mislio sam generalno na brojnija mesta bez vaznosti gde je tacno najbrojnija.

morison_tz
24.11.2010, 21:59
Hvala na ovim inf. ali volio bih znati konkretnije cijene stanova u ovim dijelovima Katy, Woodland ili nekom tako malo pristojnijem mjestu za porodicu. Napomenuli ste da bi medicinska struka poprilicno dobro prosla sto mi je drago, supruga je pediatar i ima dip defektologa, dok ja imam masinsku skolu, ali meni nije problem raditi bilo koji posao, e htio bi da znam konkretnije kako idu satnice za ove struke i kako za zdravstveno osiguranje (imamo cetverogodisnje dijete) dali to zavisi od firme u kojoj radfis ili...

blisk
25.11.2010, 02:29
pogledaj www.craigslist.org (http://www.craigslist.org)

tamo ces naci konkretne cijene stanova, a i dosta ponuda za posao...

necko1
25.11.2010, 16:59
Pozdrav, da jos malo pojasnimo u vezi Houstona .Houston ,divno mesto za novi pocetak(moje misljenje)grad koji je cetvrti po velicini u USA,ogroman grad koji se prostire do okeana jer Galviston je skoro sastavni deo Houstona zato je veoma tesko pricati o cenama stana jer sve zavisi u kom delu grada cete naci posao (zato sam i napisao da se cene stanova krecu od 300 do 5000$).Morisone tz, za vas i vasu porodicu najbolje je da se u pocetku drzite poznatijih ulica po meni Westheimer Road ,(zasto) skoro najduza ulica u Houstonu u kojoj postoji kakav takav prevoz,(jer jedno da shvatite Houston nije kao ostali gradovi u USA, tamo gotovo da nema ljudi koji hodaju ,jure taksi ,guzve na ulici kao u New York-u)tamo ljudi zive tako sto od kuce kolima odu na posao, kolima u prodavnicu, kolima kod prijatelja, kolima ,kolima kolima ,pogledajte sajt i pri kraju strane imas delove grada u Houstonu pa ti izaberi stanove i delove grada koji ti se svidjaju, http://houston.condo.com/ApartmentsForRent.aspx .Bezbednost , Houston je relativno bezbedan kraj nema klasicnih cetvti sa crncima u kojima hara kriminal kao u drugim delovima USA .u Houstonu 60% su meksikanci 20% belci 20% crnci, relativno miran Grad normalno kriminala ima ali to nije onako kako se to misli odavde i ljudi koji nisu bili u Houstonu ili u Texas-su ... ali to ne bi trebalo da te brine ili vas brine jer verovatno ti ili vi necete da se krecete u takvim krugovima .Houston, mentalitet ljudi koji zive u Houstonu i celom Texasu je drugaciji i zivi se sporije nego u drugim delovima USA(sto meni odgovara i godi ). Zdravstveno osiguranje o tome se dosta pisalo na ovom forumu pa ces verovatno lako da pronadjes. Dragi prijatelji svi vi koji mislite da idete i zivite u Houstonu ako mene pitate ja sam za ali jos nesto da znate da u Hjustonu u toku godine postoji ogroman vremenski period u kome je vlaznost vazduha veoma velika tako da to moze nekome da izazove i zdravstvene probleme ali kada se naviknete sve je ok , ja planiram da se vratim u USA i za mene postoji samo jedno mesto i drzava u USA gde cu da se vratim a to je Texsas i Houston.:obrva:

TheNenad
25.11.2010, 17:16
According to the U.S. Census 2000, the racial makeup of the city was 49.3% White (including Hispanic or Latino), 25.3% Black or African American, 0.4% Native American, 5.3% Asian, 0.1&% Pacific Islander, 16.5% from other races, and 3.2% from two or more races. 37% of the population was Hispanic or Latino of any race.
Izgleda da ilegalna emigracija radi svoje :naughty:

morison_tz
29.11.2010, 20:14
hvala puno necko1 na ovom odg, bas mi je trebalo da mi neko ovako opise sta, kako i gdje.. Sto se tice linka u postu mnogo mi je bio od pomoci i dao mi uvid u cijene stanova i mogu da kazem da sam prijatno iznenedjen cijenama. Hvala jos jednom.
jos nesto, dobro bi dosle bilo kakve informacije sto mislis da bi trebalo znati u vezi Houston-a. Puno hvala jos jednom.

Aj Jovo nanovo
23.12.2010, 19:15
Pozdrav!

Da li neko ima informacija kako je u Northern Virginia? Konkretno mesto je Little River Turnpike, Annandale, VA.

Hvala unapred!

desolution
27.01.2011, 20:03
da li biste mogli da mi preporucite neki grad u USA gde je otprilike toplo preko cele godine i da nije mnogo skupo za zivot.. Hvala unapred :==D:

Score
27.01.2011, 20:29
Pozdrav!

Da li neko ima informacija kako je u Northern Virginia? Konkretno mesto je Little River Turnpike, Annandale, VA.

Hvala unapred!

Pa da si pit'o za Triple Creek, Nebraska, pa ajde, al ovako... :udri:

milelj
27.01.2011, 20:44
da li biste mogli da mi preporucite neki grad u USA gde je otprilike toplo preko cele godine i da nije mnogo skupo za zivot.. Hvala unapred :==D:

Definisi skupo za zivot...

Da ne duzim, Kalifornija duz obale je sa takvom klimom (San Diego, pa do San Franciska).

A definisi sta ti smatras mestom skupo za zivot. Ljudi kazu da je NYC jako skup za zivot, pa mi nekako zivimo u predgradju... I ne mogu reci da je ne znam koliko skupo... Ne trebaju ti kola, urbana sredina, prevoz odlican, cim izadjes napolje, do prodavnice, teretane, bilo cega mozes peske. Meni je to super... I to mi je mnogo bolja kombinacija nego da placam stan duplo manje, recimo u predgradju Denvera (koji mnogo volim, nemam nista protiv Denvera, samo navodim primer) gde u najblizu prodavnicu ides kolima, teretanu, da moras kolima do posla, pa da placas parking itd... Tako da sa neke druge strane, meni bi Denver bio manje pogodan za zivot...

desolution
27.01.2011, 21:10
Ako moze neko da mi navede drzave[gradove] gde je pretezno toplo tokom cele godine[ do 40 c ] i da drzava nije preskupa za zivot..

desolution
27.01.2011, 21:33
nisam video da ste mi premestili prvi post ^ delete
@milelj mislim ne preskup u smislu da moze u predgradju[ da nije previse daleko ] da se nadje stan za pristojnu cenu i ostale potrebstine za zivot ( hrana i ostalo ),ako bi mogao neko da navede jos neke pretezno tople gradove ili da je klima slicna srbiji al da nije previse kisovito hvala :))

kaneolopa
28.01.2011, 01:07
Tesko da ces naci bilo gde klimu kao u srbiji iz prostog razloga sto je drugi kontinent ili je jako vruce ili je jako ladno ili su zemljotresi ili su tornado-i. Bolje biraj mesto stanovanja prema onome shta znas da radis i prema potraznji za takvim poslom. Ako ti je bas stalo do klime evo linka: http://www.esrl.noaa.gov/psd/data/usclimate/states.fast.html
Zavisi kakav stil zivota imas da li dolazis sa decom ili bez, i sta volis da radis sto u sustini odredjuje gde ces ziveti...

Magelan
30.01.2011, 19:34
@Desolution

Jesi razmisljao mozda o Teksasu ili Arizoni? Florida u tvom slucaju otpada jer ne volis kisu :grin:

Predlozi:
Phoenix, AR
Austin, TX
Atlanta, GA
Las Vegas, NE

desolution
30.01.2011, 21:37
^ hvala : )
Jel ima neko da mi kaze nesto vise o Houstonu,cene stanova hrana etc.. ?

katarina
10.04.2011, 20:15
Mi smo izabrali ali se stalno predomosljamo.Do septembra ima jos malo.Pomazete nam puno sa pricama i vasim iskustvima.

AntaresNS
10.04.2011, 22:22
Katarina, toliko imas tema na ovom podforumu gde su drugi clanovi pisali o svojim iskustvima u raznim gradovima/drzavama...pa zar je stvarno tesko krenuti od pocetka i procitati ta njihova iskustva? Ne znam, meni je bilo zanimljivo...

Jasno je meni da hoces da skupis odredjeni broj poruka kako bi mogla slati pp ali stvarno, zar moras na svaku temu postavljati gotovo ista pitanja?

Ako vec idete u septembru (toliko si to puta ponovila da smo svi vec zapamtili), onda je vreme da se vec odlucite gde to zelite da idete ili bar da suzite izbog pa bar teme vezane za te gradove/drzave da redom iscitas i tek na kraju postavis pitanja koja te zanimaju. Ovako stvarno nije fer ni prema clanovima koji su odvojili vreme da podele svoja iskustva sa nama jer se vidi da nisi uipste citala a tvojim pitanjima trazis da ponovo sednu i pisu jedno te isto.

Nisam ja na ivici zivaca zbog 01.05. (kao sto je vec napisano na drugoj temi :grin:) ali neke stvari stvarno nisu fer. Ja nisam od juce na ovom forumu ali mi opet ne pada na pamet da postavljam bilo kakva pitanja (pogotovo ona na koje je odgovoreno 200x), vise uzivam tako sto cu prelistavati forum i pokupiti korisne informacije. Ovo je 21. vek, prava informacija najvise vredi!

katarina
11.04.2011, 20:52
Decko kada dobijes vizu u pasos, onda se javi. Do tada pusti nas ozbiljne ljude da razgovaramo.

AntaresNS
11.04.2011, 22:45
Decko kada dobijes vizu u pasos, onda se javi. Do tada pusti nas ozbiljne ljude da razgovaramo.

Ovde uopste nije rec o vizi u pasosu nego o tvom pristupu...A sto se tvoje "ozbiljnosti" tice, ne zelim uopste da komentarisem!

TheNenad
12.04.2011, 02:38
Decko kada dobijes vizu u pasos, onda se javi. Do tada pusti nas ozbiljne ljude da razgovaramo.
Vidiš, mnogi članovi su se dobro informisali čak i pre nego što su se prijavili na lutriju, i sad ne moraju da rade ovo što ti radiš.

srboljub89
19.04.2011, 21:31
Kacu sve interesuje. Treba sve da se pita sto se ne zna, ali ne treba biti previse dosadan. Malo se pretrazi forum i sve se nadje.:obrva:

oskark
28.10.2011, 18:52
Nasao sam jos jedan dobar sajt sa detaljnim opisima grada i mesta u USA. Tako da ako nekog interesuje neko mesto samo ukucas i dobijes sve sto hoces da saznas :grin:
http://www.bestplaces.net/

kaneolopa
29.10.2011, 04:20
Sajt je izuzetno precizan i meni mi muzu je kviz za odabir mesta dao super rezultat. SF bas tamo gde jesam ;) posle toga Boston, NYC i LA :D

oskark
29.10.2011, 10:13
Drago mi je da je pomoglo. Slucajno sam naleteo na taj sajt. A mogu reci da sam dosta toga saznao, a najvise mi se svidja sto ima i puno komentara na pojedninim gradovima :grin:

oskark
29.10.2011, 10:14
pogresno procitan tekst, izvinjavam se :) zanemarite prethodni post :wacko:

vuxanne
06.11.2011, 05:22
Ja svima koji planiraju da se dosele u SAD savetujem da u skladu sa svojim budzetom naprave odluku. Ako nemaju puno para, nek za pocetak imaju manje ambiciozan plan pa kad se skuce nek idu tamo gde im srce ishte. I naravno izbegavajte da se doseljavate u turisticka mesta van sezone jer cete tesko naci ikakav posao na pocetku.

vuxanne
10.11.2011, 17:22
Evo da vidite kojih 10 treba da izbegavate

10 Most Depressing States in the U.S. (http://www.health.com/health/gallery/0,,20483493_1,00.html)

Amerashi
09.03.2012, 21:24
E ovako raja , posto sam procitao vecinu foruma a nisam naisao na nista sto objasnjava ovaj problem , odlucio sam da ja postavim pitanje pa da vidim kakva
ko misljenja ima ,i iskustva , pa da pocnemo ,
Da li iko zna zastupljenost kriminala po odredjenim gradovima,
Koji je grad bas poznat po tome , imali ijedan grad onako miran , msm da je kriminal sveden na minimum, npr kakva je situacija u New Yorku ?:obrva:

spectra
10.03.2012, 01:26
E ovako raja , posto sam procitao vecinu foruma a nisam naisao na nista sto objasnjava ovaj problem , odlucio sam da ja postavim pitanje pa da vidim kakva
ko misljenja ima ,i iskustva , pa da pocnemo ,
Da li iko zna zastupljenost kriminala po odredjenim gradovima,
Koji je grad bas poznat po tome , imali ijedan grad onako miran , msm da je kriminal sveden na minimum, npr kakva je situacija u New Yorku ?:obrva:

Imas ovaj sajt za to http://www.familywatchdog.us/

peja
14.11.2012, 09:45
Zna li neko kakav je Dallas, TX za zivot?

I mene interesuje kakav je Dallas, TX i da li neko ima šta da napiše iz prve ruke?
Takođe čitao sam ovde po forumu i dosta ljudi preporučuje Austin, TX pa me interesuje kako je tamo?

Kakva su ova dva grada u poređenju sa Houston-om?

olivera77
14.11.2012, 16:36
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=26889#post26889

Evo ja ispisala ranije neke osnovne info o Dallasu,moje preporuke za pocetak bas zbog prevoza i povoljnih cena stanova,grad pruza stvarno puno mogucnosti za zaposlenje.Texas je prvi po rastu broja radnih mesta u federaciji,bar je bio prosle godine,ove god nisam nesto pratila statistiku.

Fitz
14.11.2012, 17:32
Olivera, da li biste DFW stavili ispred ili iza Houstona ili Austina za novopridošlicu? Koliko se razlikuje mentalitet u 3 spomenuta područja?

peja
15.11.2012, 09:15
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=26889#post26889

Evo ja ispisala ranije neke osnovne info o Dallasu,moje preporuke za pocetak bas zbog prevoza i povoljnih cena stanova,grad pruza stvarno puno mogucnosti za zaposlenje.Texas je prvi po rastu broja radnih mesta u federaciji,bar je bio prosle godine,ove god nisam nesto pratila statistiku.

@olivera77
Hvala, pročitao sam i mogu Vam reći da ste nas zaintrigirali!
Vidim da je Vaša lokacija Dallas, a imao bih neke osnovna pitanja.
Sa Vaše tačke gledišta kakav je Dallas po pitanju sigurnosti, da li preporučujete neke kvartove za život?

Kako podnosite ljetnje vrućine, da li ste se navikli? (kakva je razlika u odnosu na naše ljetnje vrućine)

Koji od gradova po Vašem mišljenju je bolji za život sa malim detetom i po ponudi posla, da li Dallas, Austin, Houston ili pak San Antonio (mada nisam pronašao da ga neko na forumu spominje)?

olivera77
15.11.2012, 15:01
@ Fitz,ne bih mogla da napravim tu komparaciju jer nisamz zivela u ostala dva grada
@peja Najbolji,a samim tim i najskuplji deo grada je Highland park,tu su one kuce od po par miliona,zatim University park,tu se mogu naci stanovi od oko $1K za 1br,cene jesu visoke,ali iz razloga sto je jako siguran kraj,95% je belo stanovnistvo,skoro da nema kriminala.Za neki pocetak moja preporuka je deo sa druge strane I 75,White rock,tu je ogroman kompleks Village apartments,cena stanova je od $550 pa navise,zavisno od toga da li su zgrade starije ili novije,da li su renovirane.Tu uglavnom zive young proffesionals,kao i svaki veci kompleks ima svoj klub,fitness centar,bazen,ogroman park za setnju,voznju bajsa itd.Moze se reci da je siguran,vecina kompleksa je gated.Ono sto je super je da su bukvalno sve prodavnice,tj trgovacki lanci walking distance,u krugu oko tog kompleksa se mogu naci i Walmart,Tom Thumb,CVS,Target,Home depot,znaci u startu mozes kupiti sta ti treba,a da ne moras imati auto.Par km severnije je i ogroman mall Northpark.
Mnogo se menja grad vremenom,bukvalno za par meseci se srusi neki stari kompleks koji je bio kritican u nekom kraju,sa puno kriminala,izmesanog stanovnistva,nekih sumnjivih likova itd i izgradi se sasvim novi gated kompleks sa video nadzorom,cuvarima itd.Stvarno se moze desiti da iz bezbednog kvarta predjes ulicu u uletis u sasvim nebezbedan deo.
U University park je ogroman kompleks univerziteta,biblioteka,nekih instituta,ima jako puno studenata,zive u okolnim kucama i kompleksima pa se na rasprodajama moze naci puno skoro novog namestaja na kraju semestra.
Ima jako puno i organizovanih sale u okviru kompleksa,svako iznese ispred sta ima za prodaju,tipa dva puta godisnje(neko mi rece da u Dallasu moras imai neku dozvolu grada,vadi se u City hall da bi organizovao garage,yard ili complex sale).
Pored samog I 75 ide paralelno i voz(crvena i zuta linija,plava se odvaja pa ide do Garlanda,ali se realno moze koristiti i ona,a od skretanja pesaka kuci,mnogo ljudi koristi park and ride sistem,dovezu se autom do neke stanice voza pa dalje vozom) koji saobraca od severa prema jugu,tako da je ovaj deo,Village,University park dobro povezan sa downtown,crvena linija ide do Plano,to je predgradje grada,ogromno,sa jakom dobrim skolama,ali su i cene nekretnina jako visoke(ovo znam iz price,upoznala neke ljude inace nisam bila tamo)

Sto se tice vrucine,sta da kazem,od marta vec pocinje da bude jako vruce pa sve do kraja oktobra,temperature su svakog dana preko 40,ali je normalno sve klimatizovano.Uglavnom su racuni za struju veci,znaju da budu od 150$ pa navise,par puta sam pricala sa nekim porodicama i kazu da je njihov normalni racun za struju cak i 300-400$.Mnogo zavisi i u kakvoj zgradi zivis,kako je izgradjena,koliko je stara,koliko koristis klimu,da li je severna ekspozicija pa nema sunca direktno ili pece po citav dan.

curlika
15.11.2012, 18:15
Suprugu, mene i cerkicu isto zanima TX, tj, gradovi poput Austina i Hjustonas ali da ne vicemo hop dok ne skocimo, tj. ne selektuju nas. Za sad samo upijamo informacije a mislim da bi otisli i ako bi nam propala veza koju imamo za Las Vegas jer mislim da bih se na tim prostorima kao muzicar mogao pronaci. Ko sto je neko negde rekao, vazno je da prvobitni troskovi nisu veliki a kad ti "upadne" angazman, nije u pitanju 500$ vise ili manje. No, otom potom. Olivera, hvala za informacije i...nastavi...sve je dobrodoslo...jos ako i poznas nekog muzicara! Ihaj...:)

Mikimax
15.11.2012, 20:40
@Olivera77,

kakvo je tvoje iskustvo sa DART sistemom, video sam da ga konstanto prosiruju, izgleda veoma dobro.
Kakve su zime, temp, vrijeme? Sta je sa vlagom u vazduhu u toku godine i polen sa drveca?
Kako je voziti se glavnom petljom na autoputu :)

@Peja
Video o DART sistemu http://www.youtube.com/watch?v=UdgeuAfgw4g
Ne sto o Dallasu http://www.youtube.com/watch?v=ZtFZIRZDsVo

NinaSteva
16.11.2012, 10:02
Da li mi neko moze reci koji su delovi Hjustona najjeftiniji za izdavanje stanova? Kazete da je od marta do oktobra pakleno vruce, a sta je sa ostatkom meseci? Kakvo je vreme od oktobra do marta? Hjustone stizemo, kako god budemo mogli ali stizemo!!!

vuxanne
16.11.2012, 14:32
U ogromnom delu Amerike je pakao leti ali imaju klima uredjaje i u autima i u prodavnicama i vecini kuca i stanova. Samo zavrtite globus i pogledajte gde bismo mi bili da nas prebacis na ovu stranu. Neki Micigen, Dakote... Manje se pesaci pa ce vrucina da vam se svede od kuce do kola, od kola do zgrade.

dinna3008
16.11.2012, 14:33
Što se tiče Houstona ja mogu pomoći samo oko mjeseca oktobra kad smo došli i trenutnog mjeseca. U oktobru oko 11h navečer kad smo izašli sa aerodroma koji je sav klimatizian u garažu istog, iznenadio nas je vruć zrak isto kao da je neko fen u uključio da puše u vas, jako vruće, nije toliko vruće kolika je relativna vlaga pa je nekakava spaina. Uglavnom u oktobru je bilo jako vruće ali čovjek se nekako navikne, gdje god da ideš sve je klimatizirano malo i previše je bukvalno kad u tržnom centru prolaziš pored frižidera treba ti džemper toliko je hladno, isto kao i u autobusima, malo previše rashlađuju jer kad izađeš iz tako lijepo klimatiziranog prostora na ulicu jako se iznenadiš na promjenu temperature, ali ljudi i ljudski organizam jako se brzo navikne, već sad početkom novembra jutra su hladna oko 9stepeni dok po danu čim sunce izađe je jako lijepo ugodno i toplo, kao kod nas negdje u maju otpilike temperatura.

P.S. Ja jako volim toplotu i vrućinu...tako da nemam problema s tim..što toplije meni ljepše:==D:

peja
17.11.2012, 06:46
@ Fitz,ne bih mogla da napravim tu komparaciju jer nisamz zivela u ostala dva grada
@peja Najbolji,a samim tim i najskuplji deo grada je Highland park,tu su one kuce od po par miliona,zatim University park,tu se mogu naci stanovi od oko $1K za 1br,cene jesu visoke,ali iz razloga sto je jako siguran kraj,95% je belo stanovnistvo,skoro da nema kriminala.Za neki pocetak moja preporuka je deo sa druge strane I 75,White rock,tu je ogroman kompleks Village apartments,cena stanova je od $550 pa navise,zavisno od toga da li su zgrade starije ili novije,da li su renovirane.Tu uglavnom zive young proffesionals,kao i svaki veci kompleks ima svoj klub,fitness centar,bazen,ogroman park za setnju,voznju bajsa itd.Moze se reci da je siguran,vecina kompleksa je gated.Ono sto je super je da su bukvalno sve prodavnice,tj trgovacki lanci walking distance,u krugu oko tog kompleksa se mogu naci i Walmart,Tom Thumb,CVS,Target,Home depot,znaci u startu mozes kupiti sta ti treba,a da ne moras imati auto.Par km severnije je i ogroman mall Northpark.
Mnogo se menja grad vremenom,bukvalno za par meseci se srusi neki stari kompleks koji je bio kritican u nekom kraju,sa puno kriminala,izmesanog stanovnistva,nekih sumnjivih likova itd i izgradi se sasvim novi gated kompleks sa video nadzorom,cuvarima itd.Stvarno se moze desiti da iz bezbednog kvarta predjes ulicu u uletis u sasvim nebezbedan deo.
U University park je ogroman kompleks univerziteta,biblioteka,nekih instituta,ima jako puno studenata,zive u okolnim kucama i kompleksima pa se na rasprodajama moze naci puno skoro novog namestaja na kraju semestra.
Ima jako puno i organizovanih sale u okviru kompleksa,svako iznese ispred sta ima za prodaju,tipa dva puta godisnje(neko mi rece da u Dallasu moras imai neku dozvolu grada,vadi se u City hall da bi organizovao garage,yard ili complex sale).
Pored samog I 75 ide paralelno i voz(crvena i zuta linija,plava se odvaja pa ide do Garlanda,ali se realno moze koristiti i ona,a od skretanja pesaka kuci,mnogo ljudi koristi park and ride sistem,dovezu se autom do neke stanice voza pa dalje vozom) koji saobraca od severa prema jugu,tako da je ovaj deo,Village,University park dobro povezan sa downtown,crvena linija ide do Plano,to je predgradje grada,ogromno,sa jakom dobrim skolama,ali su i cene nekretnina jako visoke(ovo znam iz price,upoznala neke ljude inace nisam bila tamo)

Sto se tice vrucine,sta da kazem,od marta vec pocinje da bude jako vruce pa sve do kraja oktobra,temperature su svakog dana preko 40,ali je normalno sve klimatizovano.Uglavnom su racuni za struju veci,znaju da budu od 150$ pa navise,par puta sam pricala sa nekim porodicama i kazu da je njihov normalni racun za struju cak i 300-400$.Mnogo zavisi i u kakvoj zgradi zivis,kako je izgradjena,koliko je stara,koliko koristis klimu,da li je severna ekspozicija pa nema sunca direktno ili pece po citav dan.

@Olivera77
Hvala Vam puno na ovako opširnim informacijama!
Recite mi kakav je Dallas po pitanju posla, tj. ponude posla? Vidim da je grad malo jeftiniji da li su i plate zbog toga manje?
Kakvi su troškovi života, evo iz vašeg ugla, koliko je struja, stanarina, hrana, računi za internet, struju, telefon,...?