PDA

View Full Version : Kako do posla kad se jednom udje?


dreadnot
26.06.2009, 09:45
Znam da malo trcim pred rudu, kao i da nije lako dati precizan, pouzdan i 100% tacan odgovor na ovo pitanje, ali me zanimaju iskustva onih koji su vec u USA:
1. Koliko vam je bilo potrebno vremena da dobijete prvi posao od trenutka kada ste stigli, a da pre toga niste vec imali nesto ugovoreno iz Srbije (dakle, kao pali sa Marsa)
2. Kakva vrsta posla moze najlakse da se nadje?
3. Da li od takvog posla moze da se prezivi dok se ne stane na noge i potrazi nesto u struci?
4. Da li postoje poslovi na koje nece da zaposle belog skolovanog kandidata (fakultetski obrazovanog)?
I sva druga iskustva i komentari su dobro dosli, ne mogu trenutno da se setim svih pitanja, ali ce ih sigurno biti jos. :estudian:

kaneolopa
26.06.2009, 16:24
Znam da malo trcim pred rudu, kao i da nije lako dati precizan, pouzdan i 100% tacan odgovor na ovo pitanje, ali me zanimaju iskustva onih koji su vec u USA:
1. Koliko vam je bilo potrebno vremena da dobijete prvi posao od trenutka kada ste stigli, a da pre toga niste vec imali nesto ugovoreno iz Srbije (dakle, kao pali sa Marsa)
2. Kakva vrsta posla moze najlakse da se nadje?
3. Da li od takvog posla moze da se prezivi dok se ne stane na noge i potrazi nesto u struci?
4. Da li postoje poslovi na koje nece da zaposle belog skolovanog kandidata (fakultetski obrazovanog)?
I sva druga iskustva i komentari su dobro dosli, ne mogu trenutno da se setim svih pitanja, ali ce ih sigurno biti jos. :estudian:
Ja sam osam meseci ovde i josh uvek trazim posao
1. Posao tipa rad na proviziju nije tesko naci i nasla sam ga za dve nedelje
2. Komisione prodaje svega i svacega (obicno su to "marketing" agencije koje zaposljavaju na prevaru)
3. Od ovoga posla ne moze da se prezivi, znaci zaradjivala sam manje nego u srbiji
4. Naravno da postoje poslovi na koje ako si beo, fakultetski obrazovan i pricas malko naprednije engleski, a pride imas i zelenu kartu (shto znaci da ne mogu da te placaju ispod federalnog nivoa) nece ni da te vide - ovo se odnosi na one "bilokakve" poslove tipa pomoci u kuhinjama, babasera, mcDonalds da odbili su me i iz meka :D

Sve u svemu za ovih osam meseci poslala sam blizu 2000 rezimea, imala nekoliko intervjua i nishta posla, a imam legalne papire, bela sam, pricam engleski i ne gadim se ni jednog posla niti sam bila izbirljiva, i pride imam fax zavrsen.
Nemoj da te ja zaplashujem, ali morate biti spremni na sve zivo, znam da je jako tesko prihvatiti price kao shto je ova moja, ali poslovi u americi ne padaju sa grana, vijajte veze josh iz srbije i dobro se pripremite na sve zivo.

ex-usa
26.06.2009, 19:54
od svakog posla moze da se prezivi. ako umes da se stisnes. jer imas sve za svaciji dzep. ako malo zaradjujes, i stan ti skup, ti uzmi sobu, i budi roomie sa nekim.......kanelopa mozda previse bira......a to sto si "beo" to nikoga ne zanima......ti nisi njihov belac i to odmah treba da ti bude jasno, iako je ovo velika tabu tema na ovom sajtu, postoji jaka nevidljiva linija izmedju domacih i stranaca.........

stizeljeto
26.06.2009, 20:31
Nazalost, tako je. Iako smo bijelci, zim zines vec si im ''stranac''. Dosta je tesko, pogotovo u manjim sredinama, Ne osjeca se neka otvorena diskriminacija, ali brate vec mi je dosta odgovaranja na pitanja kakav mi je to accent. Ne mogu zamislit kako ce biti tesko nekome ko slabije zna engleski, dovoljno imamo prepreka kao imigranti i bez tog dosta velikog nedostatka.

Inace do posla ce se nekako naci, vidim da dosta traze prodavaci po trgovskim centrima, svakakvim prodavnicama a i entry level u bankama. Prezivjeti se moze i sa takvim poslovima, ali se prije svega trebaju troskovi svesti na minimum. Pri tom mislim da se trazi relativno jeftin smjestan, a da se pritom ne kompromitira sigurnost. Definitivno je lakse ako se radi o jednoj osobi, ali koliko vidim ti dolazis sa zenom i malim djetetom. I ja imam dvoipolgodisnjaka i zivimo na jednoj placi. Nije lako, ali uspjevamo.

ex-usa
26.06.2009, 21:18
Nazalost, tako je. Iako smo bijelci, zim zines vec si im ''stranac''. Dosta je tesko, pogotovo u manjim sredinama, Ne osjeca se neka otvorena diskriminacija, ali brate vec mi je dosta odgovaranja na pitanja kakav mi je to accent. Ne mogu zamislit kako ce biti tesko nekome ko slabije zna engleski, dovoljno imamo prepreka kao imigranti i bez tog dosta velikog nedostatka.


e fala bogu da se konacno u necemu slozimo. oni cim cuju da imas akcenat, ili ako ne daj boze ne znas dobro jezik, automatski misle da su superiorni u odnosu na tebe. mozes biti i doktor nauka, ako ne znas dobro da se izrazavas, oni ce za tebe misliti da si glup. ne uzimaju u obzir to sto si dosao iz druge zemlje, to njih ne zanima previse.

sto se posla tice, ne znam sta si po struci, ali ako nisi neki strucnjak, a spretan si sa rukama, hvataj se ti brale nekog zanata! nemoj da ti je ispod casti, jer veruj mi u zanatu u Americi leze VELIKE pare! mozes da pocnes kao segrt, apprentice, za 10-15 dolara na sat u startu, i za 5 godina mozes da pravis 30-40 dolara na sat. bilo o kom zanatu da se radi. najcistiji i najgospodskiji je elektricar, ali jedan od najplacenih je vodoinstalater (plumber)....ali ni obicni painteri, moleri ne prolaze lose....ako si u sindikatu na primer, mozes bez ikakvih problema da zaradjujes 32-35 dolara na sat. i jos jedna stvar vezana za majstore....majstor ti je i u Americi isto kao i kod nas mali Bog. znaci kad ides ljudima u kucu da radis, oni ti titraju i ugadjaju, jer niko ne voli da naljuti majstora, pa da mu ovaj posle nesto zabrlja....znaci ako si majstor, nikada neces osetiti diskriminaciju, naprotiv, osetices strahopostovanje makar ne znao ni rec engleskog!

dreamerns
27.06.2009, 12:41
od svakog posla moze da se prezivi. ako umes da se stisnes. jer imas sve za svaciji dzep. ako malo zaradjujes, i stan ti skup, ti uzmi sobu, i budi roomie sa nekim.......kanelopa mozda previse bira......a to sto si "beo" to nikoga ne zanima......ti nisi njihov belac i to odmah treba da ti bude jasno, iako je ovo velika tabu tema na ovom sajtu, postoji jaka nevidljiva linija izmedju domacih i stranaca.........

Kaneolopa se jos do sada jedino nije prijavila za prostitutku....to je jos ostalo...sve ostalo je pokusano....i da...nismo probali odlazak u crkvu....ali i to nam jednostavno nije opcija (ako je to jedina opcija u chi naci posao, onda cemo se seliti iz chi).

Sto se tice iskustva, manite se onog "video sam oglase"....oglasa ima stalno. Eno u radnji pored nas su odbili kaneolopu, a oglas stoji i dalje vec 7 meseci. Ameri to tako kace oglase kako bi zajebavali ljude...i prikupljali rezime...pa kada zatreba...
Takodje, znam i firme koje tako su kacili oglas, dobili 400 rezimea za jedan dan i naravno nisu nikog odatle zaposlili....nego od jednog radnika sestre prijateljica ima cerku...znate vec.
Jednostavno, 99% ljudi koje ja znam u chi nisu nasli posao preko oglasa na craiglist, na prodavnici, monster i bla truc...
Veza brale....samo veza.

Slazem se sa ex-usa da treba pucati na zanate...pogotovo ako si dobar u nekom.

ex-usa
27.06.2009, 21:38
dreamerns,

od crkve nemoj nista da ocekujes. veruj mi. nemoj ni da gubis vreme, a ni da se ponizavas....oni ce ti samo traziti pare za neke priloge, a nece ti pomoci ni u ludilu cak i ako mogu. to vam stvarno ne treba u zivotu.

sto se zanata tice, ja znam ljude u Kaliforniji, koji su za jedan kitchen remodeling uzimali i po 70,000-100,000 dolara! naravno sa materijalom, rukama, i svim ostalim troskovima koji su bili ukljuceni u cenu, ali malo li je?!?!? i to za posao koji zavrse za manje od mesec dana. naravno to nema svaki dan, ali nek ti uleti 2-3 takva posla godisnje i ti si zavrsio posao.

svaki iole dobar contractor i handy man pravi six-digits bez vecih problema.....

inace sto se tvoje zene tice, nesto tu nije u redu. prosto mi nemoguce zvuci da bas nista ne moze da nadje toliko dugo. izvini, sta je po struci? nisam pratio. mozda nesto ne radi kako treba, mozda joj nesto ne valja u pristupu. mozda im deluje neozbiljno, ili prepotentno? mozda deluje tunjavo i nesposobno? ili kao da se nece truditi na poslu, a mozda i kao da ce ocekivati previse....nemoj da se ljutis ovo ja samo razmisljam naglas, svaka roba ima svoga kupca, a na trzistu rada ona je roba, koja mora da se proda. stvar je samo pronaci pravi pristup i provaliti kako....znaci mora da se nekom ucepi, da nekog smuva, da nekog ubedi da joj da sansu......da li je probala da nadje posao kao nanny? da cuva nekom decu....nek slaze na rezimeu da je radila kao dadilja u srbiji i cuvala decu zadnjih 10 godina, da obozava decu, da je strucna za to, a valjalo bi i da imate nekog tu u cikagu da potvrdi da im je cuvala decu zadnjih 6-7 meseci, ali da trazi bolje placeni posao, jer to su kao bili prijatelji i cinila im je uslugu, pa je radila za manju platu.....kao nanny moze da zaradi i do 500 dolara nedeljno....nek puca na neke jevreje, lekare, advokate.....njima je to smesna lova a radije ce da zaposle belu istocno-evropljanku, nego polupismenu meksikanku, crnkinju ili kineskinju....

landlord
28.06.2009, 05:49
Ja ne zelim da ulazim u diskusiju zasto kanelopa ne moze da nadje posao i to cu preskociti. Ali bih se vratio na ranije postove o kojima ste pisali.. i dok sam ih citao zapitao sam se dal smo mi uopste u istoj drzavi? Pricate o stavovima ljudi da vas drugacije gledaju ako imate akcenat, ili losije pricate engleski. Meni se desavaju upravo suprotne stvari. Ljudi su spremni da mi pomognu da usavrsim jezik, naravno svi su jako drustveni prijatni itd. Na nekoj drugoj temi sam procitao da je neko nekoga gadjao iz auta ili psovao na njega zato sto je ovaj isao pjeske. Meni to ovde u Washingtonu stvarno djeluje nemoguce da se desi.

Ja sam do sada imao samo pozitivna iskustva sa ljudima.

dreamerns
28.06.2009, 13:28
dreamerns,
inace sto se tvoje zene tice, nesto tu nije u redu. prosto mi nemoguce zvuci da bas nista ne moze da nadje toliko dugo. izvini, sta je po struci? nisam pratio. mozda nesto ne radi kako treba, mozda joj nesto ne valja u pristupu. mozda im deluje neozbiljno, ili prepotentno? mozda deluje tunjavo i nesposobno? ili kao da se nece truditi na poslu, a mozda i kao da ce ocekivati previse....nemoj da se ljutis ovo ja samo razmisljam naglas, svaka roba ima svoga kupca, a na trzistu rada ona je roba, koja mora da se proda. stvar je samo pronaci pravi pristup i provaliti kako....znaci mora da se nekom ucepi, da nekog smuva, da nekog ubedi da joj da sansu......da li je probala da nadje posao kao nanny? da cuva nekom decu....nek slaze na rezimeu da je radila kao dadilja u srbiji i cuvala decu zadnjih 10 godina, da obozava decu, da je strucna za to, a valjalo bi i da imate nekog tu u cikagu da potvrdi da im je cuvala decu zadnjih 6-7 meseci, ali da trazi bolje placeni posao, jer to su kao bili prijatelji i cinila im je uslugu, pa je radila za manju platu.....kao nanny moze da zaradi i do 500 dolara nedeljno....nek puca na neke jevreje, lekare, advokate.....njima je to smesna lova a radije ce da zaposle belu istocno-evropljanku, nego polupismenu meksikanku, crnkinju ili kineskinju....

Pazi....nesto nije u redu i to je sigurno, ali ni ja stvarno ne znam sta. Slusao sam jednom u zivotu njen phone screening i delovala je skroz ok. Pokusala je da se prijavi u razne agencije kao dadilja, ali to nije ucinilo plodom. Po meni, ono sto sam primetio je mozda problem da nedovoljno laze....ili da ne ume da ubedi ljude u svoju laz (kao ta da je radila npr 10 godina kao dadilja). Svako se vise koncentrise da nadje nesto strucno, pa je i ona pucala najvise na pozicije koje je do sada radila u srbiji (koji opet nemaju veze sa njenom diplomom)...znaci event planer, office assistant itd. Moguce da se takvi poslovi u Chicago nabavljaju iskljucivo preko veze....stvarno ne znam. Jedino sto znam je da je bar 50% oglasa cista prevara i da se gubi dosta vremena na to. Tipa: objave oglas za office assistant i pozovu te u neki hotel na intervju, kada ono seminar za gradjevince i dilere nekretninama...pa sekretarica zajebavala ljude da bi popunila mesta, jer joj je verovatno neko naredio da sala mora biti puna. Ili na primer isto tako daju oglas za neki posao, a kasnije se jave tipa: "nije to vise mesto slobodno, ali vam mozemo pomoci da otvorite svoj biznis...samo kupite cd i knjigu itd.", ili "nije vise mesto slobodno...ali sada imamo racunovodja-k*rac-palac...mi vam posaljemo cek od zilion dolara, vi uzmete procenat pa prosledite drugoj banci ostalo itd.". A ti svaki put potrosis vreme na pripremu pozivnog pisma, rezimea itd na idijote, ciji je kriminal ocigledno u USA dozvoljen....jer da neko radi nesto protiv toga, ne bi ih bilo toliko. Jedino sto znam...je da ni ja jos ne mogu da verujem da se ovo desava. Sve vise se nosim mislju preseljenja iz Chicago.

@Landlord
A jbg....svako ima svoja iskustva. Neki su ocigledno naisli na idijote usput. Ja nisam nikada imao problema sa amerima koji znaju da pricaju engleski. Imao sam problema u pocetku sa ljudima koji rade u fast-food, jer imam malko losiji sluh, pa kada mi izbrblja 500 reci u minuti i zamolim ga da ponovi, onda izbrblja 1000 reci u minuti. To sto ga ne razumes, gleda te ko da si debil. Isti problem imam i kada pricam preko telefona sa nekim indusom ili arapinom (jedno 80% rekrutera i 99% hot-line)...on ne zna engleski. Kada mu trazis da ponovi...on zacuti...pa onda krene da prica ali sa takvim tonom da se ti osetis ko debil. Malko sam sada skrenuo sa teme :-) sorry...

wrath:of:the:lich:king
28.06.2009, 15:47
Da se prikljucim... ni mi do sada nismo imali neprijatnih iskustava zato sto smo "stranci", ono psovanje iz kola jer idemo peske ne racunam, jer ona nije mogla da zna da nismo Ameri, a i bilo je jako smesno ;-) Posto radim sa ljudima, svaki dan me pitaju za akcenat i otkud ja u ovom delu Amerike, stvarno mi je dosadilo da ponavljam vise, ali moram iz kurtoazije, ali uvek naidjem na odgovor "Welcome to US, bla bla bla", jos mi niko nije rekao vrati se kuci pa cak i da je mislio, a verujem da ima onih sto su to i mislili. Najgore, mada ni to nije strasno, sto sam dozivela, jeste da me koleginica zove "Foreigner", ali nakon sto sam joj rekla par reci prestala je..sada me zove "my little concubine". Sta reci koliko ima glupih ljudi...A da napomenem da je Ohio drzava u kojoj nema stranaca.. jako jako malo.
Sto se posla tice...uf.. ja nisam zavrsila fakultet jer sam se odselila ovamo, ali i da jesam ne bi mi vredelo jer turizma ovde bas i nema, u ovom gradu. Pritom nemam radno iskustvo iz Srbije ako ne racunamo konobarisanje citavih 2 meseca u kaficu sa 6 stolova. Pa sam zato na CV ispisala moje vannastavne aktivnosti, posete kongresima i seminarima, volontiranje na sajmovima i tako to.. i kome to da posaljem? Rezime mi je smesan... Sve sto sam dobila od slanja istog bile su prevare. Preko agencije smo nasli posao u fabrici za electro priming, crncili smo na 100 stepeni u garezu sa auto delovima i siljcima na koje iste nabadas.. Posle nekih 3 nedelje ja sam dobila posao u novootvorenom kaficu (pazi iskustva-6 stolova u Srbiji), a muska polovina je evo do juce radila u fabrici..sada je konacno dobio novi posao, bolje placen i sve, ali on ima bogat resume, a opet gle koliko mu je trebalo. I jos nije bilo intervjua ni u Srbiji ni u Americi na kom je bio a da mu nisu ponudili posao. Ali je isto nailazio na neozbiljne ljude i prevare na craigslist, monster itd.. Ja znam da dok ovde ne zavrsim neku skolu da cu morati da giljam na ovakvim poslovima. Pokusala sam sve od Walmarta do TacoBell-a, ali niko ne zove. Pritom mi je reliable source of transport- bicikl.
U svakom slucaju, ne treba ciljati previsoko, cisto da se ne razocaras, ali da se moze napredovati moze, ako ulozis malo u sebe. Za sta ja skupljam pare:)

Taji
28.06.2009, 17:22
@kaneolopa - dreamerns

Ne vidim iz vasih postova da ste spomenuli headhunters-e pa evo vam ideja ako niste jos i to probali...navodno da ne neplacuju uslugu nesto puno ali tek kad vam nadju posao (oko 500$) ili neki procenat od prve plate, svako radi drugacije............ovo dole je samo par od od desetine linkova koji su se pojavili za Chicago..........

https://www.theladders.com/reg/ppc

http://www.dexknows.com/local/business/business_services/employment_services/geo/m-chicago_consumer-il/att/executive-employment-services/

Srecno:1081:

dreamerns
01.07.2009, 01:41
@kaneolopa - dreamerns

Ne vidim iz vasih postova da ste spomenuli headhunters-e pa evo vam ideja ako niste jos i to probali...navodno da ne neplacuju uslugu nesto puno ali tek kad vam nadju posao (oko 500$) ili neki procenat od prve plate, svako radi drugacije............ovo dole je samo par od od desetine linkova koji su se pojavili za Chicago..........

https://www.theladders.com/reg/ppc

http://www.dexknows.com/local/business/business_services/employment_services/geo/m-chicago_consumer-il/att/executive-employment-services/

Srecno:1081:

Hvala Taji. Ja jesam radio sa headhunterima, ali je fora da u mojoj profesiji IT kokteli i sl. stvari na kojima prisustvujem i gde upoznajem takve ljude su uglavnom dzabe (dobijes negde i free beer :-)), dok u Kaneolopinoj struci takvi kokteli kostaju papreno, a i nema ih mnogo. Tako da je ona vise furala sa agencijama, ali trebalo bi i ovo pokusati :-)

mariags
10.07.2009, 04:21
Sto se tice iskustva, manite se onog "video sam oglase"....oglasa ima stalno. Eno u radnji pored nas su odbili kaneolopu, a oglas stoji i dalje vec 7 meseci. Ameri to tako kace oglase kako bi zajebavali ljude...i prikupljali rezime...pa kada zatreba...
Takodje, znam i firme koje tako su kacili oglas, dobili 400 rezimea za jedan dan i naravno nisu nikog odatle zaposlili....nego od jednog radnika sestre prijateljica ima cerku...znate vec.
Jednostavno, 99% ljudi koje ja znam u chi nisu nasli posao preko oglasa na craiglist, na prodavnici, monster i bla truc...
Veza brale....samo veza.

Slazem se sa ex-usa da treba pucati na zanate...pogotovo ako si dobar u nekom.

Potpuna je ista situacija sa oglasima i poslovima i u Majamiju, sve ide preko veze dzabe samo zelena karta, iskustvo i ostalo, bitna je veza! Ono sto je najgore u celoj prici je to da za najdebilnije poslove ti je veza potrebna....

wingreen
10.07.2009, 08:39
Mariags, kakvo je tvoje iskustvo sa agencijama za zaposljavanje?

dreadnot
13.07.2009, 07:51
Ja sam proveo samo dve nedelje u USA daleke 2004., ali su iskustva vise nego pozitivna sto se tice nekog opsteg stava prema nama kao strancima. Ne samo da su oni sa kojima smo sluzbeno bili u kontaktu bili preljubazni, vec i bilo ko na ulici kome bih se obratio za pomoc. komunicirao sam sa ljudima, rsapitivao se, cenjkao se, a sve je bilo samo sa osmehom i na nivou komunikacije kakav ovde mozemo samo da sanjamo.

ferrigno
03.08.2009, 18:33
Uvijek će biti suprotnih mišeljenja u vezi pronalaženja posla u USA. Evo primjera, meni prijatelj govori, da ako znaš i ako te volja radit nećeš imat problema s pronalaženjem posla. I na kraju, sve se svede na sreću i da te, kako se kaže u narodu, "posere" neka dobra prilika.
Ja sam optimista, prijavit ću se na lutriju, otiću USA (točnije San Francisco), naći posao, a radit mogu sve, od pitura (ličilac) pa do fizikalca, ali najviše bi mi ležalo nešto vezano uz kompjutere, trgovina ili servis, bilo šta. onda zaraditi nešto para i upisat community college kao resident. Bit će teško, ali uvjeren sam u dobar ishod.
A rezime za nas koji dolazimo tamo je "free your mind", možeš svašta pisati, pitanje je da li će to pisanje upaliti kod poslodavca.

ferrigno
03.08.2009, 18:54
A da, još i ako znaš vozit auto na manual transmission si kralj. :)

dreamerns
03.08.2009, 18:55
Uvijek će biti suprotnih mišeljenja u vezi pronalaženja posla u USA. Evo primjera, meni prijatelj govori, da ako znaš i ako te volja radit nećeš imat problema s pronalaženjem posla. I na kraju, sve se svede na sreću i da te, kako se kaže u narodu, "posere" neka dobra prilika.
Ja sam optimista, prijavit ću se na lutriju, otiću USA (točnije San Francisco), naći posao, a radit mogu sve, od pitura (ličilac) pa do fizikalca, ali najviše bi mi ležalo nešto vezano uz kompjutere, trgovina ili servis, bilo šta. onda zaraditi nešto para i upisat community college kao resident. Bit će teško, ali uvjeren sam u dobar ishod.
A rezime za nas koji dolazimo tamo je "free your mind", možeš svašta pisati, pitanje je da li će to pisanje upaliti kod poslodavca.

U potpunosti se slazem da je sve sreca, kao i da neke profesije mnogo bolje prolaze od drugih. Za ovih devet meseci koliko sam ovde, postao sam izuzetno alergican na izjave "Ko hoce da radi, za njega ima posla", kao i "radi bilo sta". Sta to treba da znaci? Da osoba koja ne moze da nadje posao je totalan neradnik i probirljiv?

dreamerns
03.08.2009, 18:56
A da, još i ako znaš vozit auto na manual transmission si kralj. :)

Sto si kralj?

ferrigno
03.08.2009, 19:01
Kralj jer znaš vozit auto na ručni mjenajči i ako ti posao to traži (npr. dostava), jer velika većina Amerikanaca to nezna. Čak za to imaju i posbene tečajeve.

ps: nemam edit tipku pa ispadne sasvim drugo od onog šta sam mislio.

dreamerns
03.08.2009, 19:03
Kralj jer znaš vozit auto na ručni mjenajči i ako ti posao to traži (npr. dostava), jer velika većina Amerikanaca to nezna. Čak za to imaju i posbene tečajeve.

ps: nemam edit tipku pa ispadne sasvim drugo od onog šta sam mislio.

Hmm....jesi ti siguran da ce ti to trebati? Ovde su ti skoro svi automobili na automatski menjac, pa cak i dostava, taksi i sl.

ferrigno
03.08.2009, 19:26
Znam da neće baš previše, ali pogledao sam letimično par oglasa za dostavu, u svima se traži znanje u vožnji s ručnim mjenjačem.

landlord
03.08.2009, 21:19
kod 90 % poslova za dostavu, trebas imati svoje auto i naravno osiguranje.
Kad tek dodjes tesko da ces moci odmah ostvariti ovo dvoje. A tu je i pitanje ispplativosti. Uglavnom su ti te pozicije minimalno placene, plus napojnice..
e sad ti racunaj odrzavanje auta isl. pa nisam siguran koliko se to na kraju isplati.

dreadnot
04.08.2009, 07:46
Da je sve to tako lako, odavno bi vec neko tamo skontao i uradio, svi zele lake pare... a toga bas i nema na svakom koraku. Medjutim, kad se pogledaju liste oglasa, toliko se trazi na sve strane, da je to bruka. Primera radi, gledao sam malo drzavne poslove, savezne i po pojedinim drzavama, dakle administracija, oglasa koliko hoces za sve struke. Kod nas moratorijum na drzavno zaposlenje, tamo na izvolte. U mojoj struci (veterinar) naleteo sam na gomilu oglasa koji se ponavljaju, predpostavljam da pri prvom objavljivanju nije bilo kandidata... Pa valjda ce se onda nesto naci i za mene ? :-)))

lenhi
04.08.2009, 08:18
Pozdrav svima!
Može li mi neko reći kakva je situacija vezano za kvalitetne servisere računara?
Da li je tu situacija kao sa zanatlijama kao što neko navodi molere, električare?!
Koliko je tražen, da li je lako naći taj posao i da li je plaćen?
Hvala svima na dosadašnjem pisanju na ovom forumu sa puno informacija i sve najbolje želim svima koji su u USA!

ferrigno
04.08.2009, 09:58
Pozdrav svima!
Može li mi neko reći kakva je situacija vezano za kvalitetne servisere računara?
Da li je tu situacija kao sa zanatlijama kao što neko navodi molere, električare?!
Koliko je tražen, da li je lako naći taj posao i da li je plaćen?
Hvala svima na dosadašnjem pisanju na ovom forumu sa puno informacija i sve najbolje želim svima koji su u USA!
E to i mene zanima. :)

wrath:of:the:lich:king
04.08.2009, 14:10
Nisam bas sigurna da cete naci tako nesto brzo... jer su ovde racunari toliko jeftini da se odma' kupuju novi! Na putu do posla prolazim pored servisa za racunare, naplacuju 45 dolara za ciscenje spyware, adware i virusa :blink:
Ali ima oglasa po craigslisti, obicno ljudi to rade kao part time, da uzmu neku lovu extra. Mada, opet, nisam sigurna ni da smeju da reklamiraju takve usluge ako nemaju radnju? Ili kako se to vec kaze, ako nisu registrovani da mogu da rade na contract.

dreamerns
04.08.2009, 15:49
Da je sve to tako lako, odavno bi vec neko tamo skontao i uradio, svi zele lake pare... a toga bas i nema na svakom koraku. Medjutim, kad se pogledaju liste oglasa, toliko se trazi na sve strane, da je to bruka. Primera radi, gledao sam malo drzavne poslove, savezne i po pojedinim drzavama, dakle administracija, oglasa koliko hoces za sve struke. Kod nas moratorijum na drzavno zaposlenje, tamo na izvolte. U mojoj struci (veterinar) naleteo sam na gomilu oglasa koji se ponavljaju, predpostavljam da pri prvom objavljivanju nije bilo kandidata... Pa valjda ce se onda nesto naci i za mene ? :-)))

Pustite oglase....to nista ne znaci. Na svaki od tih oglasa se javi 400-500 ljudi dnevno. Druga stvar, i ovde ti je isto sa drzavnim zaposlenjem kao i u Srbiji. Jedina je razlika sto ovi stave oglas jer moraju, a na kraju ce uci neko preko veze. Takodje, rekao sam vec u par navrata da ameri vole da stavljaju oglas za zaposljavanje i onda kada ne zaposljavaju. Eno ti radnja pored mene drzi oglas vec 9 meseci...moja draga se bila odmah prijavila, ali najo. Oglasa ima puno....to su multimilionski gradovi. Koliko ima samo oglasa za bilo koju struku na teritoriji cele srbije. Medjutim, ono sto je strasno je da se bar 500 ljudi dnevno prijavi za svaki od tih oglasa. Takodje, 40% oglasa je cista prevara. Ne zelim nikog da pokolebam, samo cisto ovo napominjem, jer sam i ja bio tako naivan i gledao oglase i ono....woow vidi sto u americi ima posla, a onda kada krenes da se prijavjlujes na iste...onda shvatis da ti se vecina uopste ni ne javi (ni ono kao "primili smo vasu prijavu"). Postoji ta kultura ovde, gde ti pored rezimea saljes propratno pismo gde opisujes da je celo tvoje bivstvovanje bilo samo priprema za sansu da radis kod njih i sl. Ta kultura se odnosi samo na tebe koji se prijavljujes na posao, dok poslodavac je uglavnom nekulturna svinja koja nije u stanju ni automatski mail da posalje sa zahvalnicom sto si se zainteresovao itd. Cast izuzecima, naravno.

landlord
04.08.2009, 16:09
Ovo sto je dreamer napsiao potpisujem od rijeci do rijeci.

Sto se tice IT administracije i sl. moj savjet vam je da prije nego dodjete pokusate poloziti 1) MCSE 2) CISCO 3) A+. Ovde se mislim najvise cijeni 1) pa 2) pa 3). Sa MCSE i radnim iskustvom mislim da nece biti problema pri pronalazenju posla.

wrath:of:the:lich:king
04.08.2009, 18:34
MCSE moja polovina planira da odradi nadamo se iduce godine...
Inace da, mislim da je mozda i vise od 50% oglasa spam.

dreamerns
04.08.2009, 19:02
Takodje se dosta trazi poznavanje Linux-a (makar u Chicago). Tako da i to treba dobro prouciti :-)

lenhi
05.08.2009, 07:20
Sto se tice IT administracije i sl. moj savjet vam je da prije nego dodjete pokusate poloziti 1) MCSE 2) CISCO 3) A+. Ovde se mislim najvise cijeni 1) pa 2) pa 3). Sa MCSE i radnim iskustvom mislim da nece biti problema pri pronalazenju posla.

Hvala na informacijama! To kako si naveo redosled i jesu po rangu sertifikati i ovde. Najlakše je položiti taj A+, to je kao nešto IT Tehnician otprilke za servisere.
Znači tamo se pridaje značaj tim Microsoft sertifikatima?

Možda sam na pogrešmoj temi postavio pitanje, ne mora se za početak ni raditi u servisu računara samo sam htio da čujem kako tamo žive ljudi koji se tim bave.
Da li je i kod električara ista priča oko toga recimo "part time"?
Kakva je kod električara problematika oko toga da li mogu preko reklamiranja ako nemaju registrovanu radnju?

wrath:of:the:lich:king
05.08.2009, 16:13
Pojma nemam, mislim da Zana to zna... MCSE se svuda priznaje. Ali probaj da uporedis cene istog u Srbiji i ovde. Veelika razlika!

ferrigno
05.08.2009, 16:33
Ovo sto je dreamer napsiao potpisujem od rijeci do rijeci.

Sto se tice IT administracije i sl. moj savjet vam je da prije nego dodjete pokusate poloziti 1) MCSE 2) CISCO 3) A+. Ovde se mislim najvise cijeni 1) pa 2) pa 3). Sa MCSE i radnim iskustvom mislim da nece biti problema pri pronalazenju posla.
Ovi testovi, imam neki filing su jeftniji u Americi. MSCA u HR košta 15.500 kn, više od 2.000 €, CISCO (CNNA Academy) je malo jeftiniji 8.000 kn, oko 1.100 €.
www.algebra.hr
Isplati se ići u Ameriku naći neki šljakerski posao i to tamo položiti. Mislim da ima više trening centra i djeluje mi isplativije, kad si tamo.
Jer još ako ne živiš u Zagrebu, ili drugom mjestu di ima tih tečajeva, tu su i troškovi smještaja na mjesec dana.

landlord
05.08.2009, 17:17
Ako vec imas posao u toj struci, probaj da ti firma plati ispit. Ja se sad kajem sto nisam to iskoristio dok sam bio u BiH.
Ako to vec radis onda uzmi kuci ispit po ispit i uci iz knjige. Nemoj beze bacati pare na te pripremne skole.
Mislim da ces bolje i vise nauciti ako sebi kuci stavis neku virtualnu masinu i stavis server i ucis se, a ustedis dosta para.

dreamerns
05.08.2009, 17:18
Recimo u mojoj firmi svaki admin je imao 70% posla na linuxu, pa tek onda na M$ masinama. Cak cesto traze i poznavanje Solaris-a. Generalno, danas svaka veca firma ima saroliku infrastrukturu i traze sto opsirnije poznavanje sistema.

beresmed
05.08.2009, 17:26
Ovi testovi, imam neki filing su jeftniji u Americi. MSCA u HR košta 15.500 kn, više od 2.000 €, CISCO (CNNA Academy) je malo jeftiniji 8.000 kn, oko 1.100 €.
www.algebra.hr
Isplati se ići u Ameriku naći neki šljakerski posao i to tamo položiti. Mislim da ima više trening centra i djeluje mi isplativije, kad si tamo.
Jer još ako ne živiš u Zagrebu, ili drugom mjestu di ima tih tečajeva, tu su i troškovi smještaja na mjesec dana.

Ovako, prvo da napisem par tocnih informacija:

sluzbene cijene microsoft ispita ovise i razlikuju se od drzave do drzave; za US je $125 po ispitu, SR je $80, HR i BiH je $50, sve to se moze provjeriti na Prometric (http://www.register.prometric.com/Index.asp?tcl=0)sajtu, pod uvjetom da se preko njega i placaju.
Ako se placaju u lokalnoj akademiji onda lokalci na tu cijenu dodaju svoju zaradu.
Za MCSA certifikat u US je cijena $500 (4 ispita x $125) ako se sam spremas za ispite, dok je cijena MCSA akademije u US $1935 link (http://www.getitnyc.com/microsoft-certifications.htm)

Cisco CCNA ispit je $250 ako se plati preko Pearson VUE weba, a akademija je $1190 link (http://www.getitnyc.com/cisco-certifications.htm)
Akademija, bila ona Microsoft ili Cisco je naravno uvijek skuplja opcija.

Sto je bolje odabrati - samostalno spremanje za ispite ili akademiju ovisi o tome koliko imas relevantnog radnog iskustva i koliko se razumijes u posao.
Svi certifikati vrijede 0 (nula) ako nemas pravog radnog iskustva jer nabubano (ne)znanje brzo ispliva.

ferrigno
05.08.2009, 17:49
Ja sam cijene našao na algebri, ali hvala na ovim informacijama.

Svi certifikati vrijede 0 (nula) ako nemas pravog radnog iskustva jer nabubano (ne)znanje brzo ispliva.
Od nekud treba početi, jer često se nađeš u nekom brisanom prostoru, nemaš certifikate pa te ne zaposle, nemaš iskustva (...ili vezu...) pa te ne zaposle....preživljavanje je jebena utakmica.

dreamerns
05.08.2009, 20:47
Sto je bolje odabrati - samostalno spremanje za ispite ili akademiju ovisi o tome koliko imas relevantnog radnog iskustva i koliko se razumijes u posao.
Svi certifikati vrijede 0 (nula) ako nemas pravog radnog iskustva jer nabubano (ne)znanje brzo ispliva.

Slazem se...

vesnicica
21.09.2009, 14:36
Da li neko može da postavi formu CV kakva se tamo traži.I ako je moguće kratko objašnjenje,tipa da li hoće da to bude napisano u 2 rečenice,da li je potrebno stavljati job description ili samo titulu...itd.Da li da se upisuje hobi itd...aj, pls.Kako se tretira naš mašinski fakultet?Hvala

kaneolopa
21.09.2009, 15:07
Ne trazi se CV vec rezime, ne interesuje njih da li si ti udata ili ozenjen, koja ti je veroispovest i sta radis u slobodno vreme, samo titula tvog radnog mesta im ne znaci nishta vec ti treba i pojashnjenje... a shto se fax-a tice fakultet ko fakultet..... da li si ti iz kurgistana ili srbije njih ne interesuje ako znas da radis posao....

dragance
28.09.2009, 15:18
Jedno pitanje za dreamera.Posto si vec neko vreme Cikagu, pretpostavljam da bi mozda znao kako se krecu plate(godisnje) i potraznja za java developerima sa neke 2 godine iskustva.Gledao sam po Monsteru za Cikago mogu samo da kazem da sam se razocarao pa aj reko da cujem iz prve ruke:?

landlord
28.09.2009, 21:22
J2EE developer - 88.000
Web developer - 66.000
Senior Java Developer - 98.000

Ovo je sa symple hire.

dreamerns
28.09.2009, 21:54
To su statistike, a realnost je daleko od toga. Kao prvo, nisi amerikanac nego srbin (plata za 20k manja...makar u pocetku).
Drugo, to sto je landlord okacio, to su ti plate za seniore u sve tri oblasti, ne za nekog sa 2 godine iskustva ko je tek doleteo u zemlju. Ja sam se isto tako naslusao takvih plata....da totalni pocetnik sa faksa (ovo je navodno istina) koji veze nema sa racunarom (nas faks u pitanju) ima 80k i sl. Kada budes krenuo da trazis posao i gledas plate, onda vidis koliko to veze sa mozgom nema. Ja sam C/C++ developer, ali se ne gadim ostalih jezika (u zivotu sam radio sa bar 15...od toga profesionalno 4). U mojoj oblasti postoje i preko 120k plate, ali da bi to dobio.....

Ja ne znam kako se krecu oglasi za posao java developera u chicago...posto mi nije specijalizacija, ali sto se tice C/C++ meni je ovde raj na zemlji...jer hvala bogu ima zanimljivih poslova (muka mi vise bilo samo Java, PHP, C# i VB oglasi u srbiji).

Ako neko ima drugacije iskustvo, neka ga podeli slobodno sa nama :-)

dragance
29.09.2009, 09:46
Ja volim biti realan, i naravno da je 80k plata za nekog ko je izasao sa faksa a pri tom nema nikakvo iskustvo, glupost.Vidis, nisam znao da me zemlja iz koje dolazim moze na profesionalnom poslu toliko diskriminisati.Ako je tako onda OK.Ja bih verovatno dolazio sledece godine a do tad ce se stanje verovatno malo i promeniti(nadam se na bolje) ali evo poceo sam se zanimati gde bi mozda bilo najbolje poceti.Za Chikago stvarno jako malo poslova sam nasao(izvor: Monster) za ovu oblast kojom se bavi dok za LA npr 3x vise.Ono sto me jos zanima je, koliko bi npr u za platu u Chikago od npr 50$k bio ekvivalent kod nas, sta mislite od prilike?Takodje koliko vidim na city-data forumu dosta ljudi odvraca dolazak i trazenje poslova u IT.

dreamerns
29.09.2009, 15:26
Recimo, meni Chicago izbacuje daleko vise poslova od LA u mom domenu, dok su NYC i silikonska dolina verovatno najjaci. Sa 50k$ mozes sasvim pristojno ziveti u Chicago. Ekvivalent je tesko napraviti, zato sto je nacin zivota drugaciji. Stanarina je nesto sto je podosta jeftinu u Srbiji, dok je ovde to brutalno skupo. Hrana je u Srbiji skupa, dok je ovde jeftina. Nocni zivot je u Srbiji jeftin, dok je ovde skup. Automobil je u Srbiji skup, dok je ovde jeftin, elektronika isto. Sve to govorim u odnosu na standard.Naravno, treba porediti i gradove u srbiji, jer nije 500e isto u Novom Sadu ili Beogradu ili u Surdulici. Slicno je i ovde, 50k nije isto za Chicago ili LA ili NYC. Ako tako gledas, onda u LA za isti posao moras imati bar 10% vecu platu nego u Chicago, a za NYC 20-30%. Recimo da ti 50k godisnje u Chicago dodje nesto kao 700-800e cisto u Srbiji (jer tih 50k je ovde zapravo oko 40k na ruke). Ali ko sto rekoh, tesko je uporediti sa srbijom.

Misa
19.12.2009, 20:21
Da se i ja pofalim :). Leg’o pos’o! Ulazna pozicija za java programera. Firma se bavi distribucijom gasa i elektricne energije u Juznoj Kaliforniji. Kazu da je drzava vecinski vlasnik. Odlicne beneficije (opste medicinsko, ocno i zubno osiguranje, placena teretana i jos gomila stvari koje jos nisam prositao...), zanimljiv prvi projekat, ljubazne kolegе, idealna lokacija objekta u kojem cu raditi (na 10-15 minuta od praktično svih delova grada koje smo pikirali, tako da necu gubiti puno vremena na prevoz kada se budemo preselili), pare o kojima se ovde ne prica (samo cu reci da smo i vise nego zadovoljni :)). Ma sve je na prvi pogled idealno; da sam birao, ne bih mogao bolje da izaberem (ne morate citati blog, sve je, manje-vise, kopirano ovde :)).

Oglas sam pronasao na www.craigslist.org. Sam process od slanja rezime-a do konacne potvrde da sam dobio posao je trajao 5 nedelja. Posao sam cekao 2 meseca (sa apliciranjem smo krenuli tek kada su nam stigli svi papiri). Konkurisao sam na 15-ak poslova, bio pozvan na razgovor jedino kod njih. Prvo pa musko :). Sam proces selekcije je trajao 5 nedelja.
Osim craigslist-e, svoj rezime sa postovao na www.monster.com, www.dice.com i www.linkedin.com. Odmah po postovanju rezime-a su me zvala 2 regrutera sa ponudama sa posao. Jedan od njih mi je kasnije i sredio intervju, od koga sam odustao jer se firma nalazi u Fermont-u koji je na vise od 7 sati voznje od San Diega-a. Generalno, na osnovu mog iskustva u vezi sa regruterima, 80% njih ni ne procita vas rezime, vec samo pretrazuje rezimee putem kljucnih reci i onda redom zove one koji su zadovoljili kriterijem. Zbog onih 20% ih ipak nemojte otpisivati. Regruteri ce vas zvati prvih 7-10 dana nakon postovanja vaseg rezime-a, posle cega ce njihovo interesovanje prestati. Zbog toga bi bilo dobro da rezime ponovo upload-uje na svakih 10-ak dana kako biste im i dalje bili zanimljivi. Na LinkedIn-u sam se prikljucio Java developer grupama, od kojih sam svakodnevno dobijao mail-ve sa trenutnim ponudama poslova, a dobio sam i 2 konkretne ponude od drugih clanova (od kojih sam odustao, jer su bili poslovi na odredjeno vreme).

Imao sam i srecu da moji rodjaci imaju par prijatelja programera koji su mi dali par saveta koji su meni koristili.

Preporucene su mi sledece knjige:

1. Adams Resume Almanac (http://www.amazon.com/Adams-Resume-Almanac-Richard-Wallace/dp/1593372914/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1233069710&sr=1-1), by Richard Wallace,
2. Knock 'em Dead 2009: The Ultimate Job Search Guide (Knock 'em Dead) (http://www.amazon.com/Knock-%C2%91em-Dead-2009-Ultimate/dp/1598696726/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1233067463&sr=1-1), by Martin Yate,
3. Programming interviews Exposed, 2nd Edition (http://www.amazon.com/Programming-Interviews-Exposed-Programmer-ebook/dp/B001E5J2MM/ref=dp_kinw_strp_1?ie=UTF8&m=AG56TWVU5XWC2), by John Mongan, Noah Suojanen, Eric Giquere.

1. knjiga je za pisanje rezime-a i svih vrsta propratnih pisama. Uglavnom se sastoji od gomile gotovih primera iz prakticno svih oblasti.

2. knjiga vas vodi kroz ceo proces konkurisanja na poslove. Meni je bila korisna zbog dela u kojem se navode gomila opstih (i nezgodnih) pitanja koja se postavljaju na intervjuima, sa primerima pogodnih odgovora.

3. knjiga je iskljucivo za programere. Opste preporuke, pitanja sa odgovorima koja su grupisana po odredjenim oblastima (Linked List, Arrays and Strings, Recursion, Counting, Measuring and Ordering Puzzles, Graphical and Spatial Puzzles…)…

Na svaku stavku koju stavite u rezime, bilo bi dobro da imate spremnu pricu. Receno mi je da bilo dobro da pricam sam sa sobom, s obzirom na to da nam engleski nije maternji jezik. Poslednjih par dana pred intervju sam izgledao kao ludak hodajuci po stanu i pricajuci poluglasno sam sa sobom. U setnjama napolju sam bio pokriven. Milica je otvarala usta odajuci utisak zajednicke komunikacije ;).

Za kraj savet u vezi sa platom. Kazu da onaj koji prvi spomene pare i konkretan iznos, uvek na gubitku :).

Zabica
20.12.2009, 21:41
Svaka cast! Pametni potezi, hrabrost, malo srece i eto rezultata :bravo:

lenhi
21.12.2009, 12:54
Čestitam na dobijanju posla. Neka se trud isplatio to je najbitnije.
U vezi tih knjiga, na koji način si ih nabavio. Preko amazona kupio, pozajmio od nekoga, čitao u PDF-u na računaru?
Da li ima negdje u PDF-u da se preuzmu?

Misa
21.12.2009, 18:05
Zahvaljujem svima na cestitkama!

U vezi tih knjiga, na koji način si ih nabavio. Preko amazona kupio, pozajmio od nekoga, čitao u PDF-u na računaru?
Da li ima negdje u PDF-u da se preuzmu?

Prve dve knjige sam kupio jos dok sam bio u Srbiji. Narucio sam ih preko www.alibris.com. Knjige su stigle nakon mesec dana od dana narudzbine. Jedini problem je bio sto ne isporucuju knjige na teritoriji Srbije, tako da su knjige bile prvo poslate u Bosnu kod roditelja mojih prijatelja, pa su nam, nakon prispeca, bile prosledjene. Kod mene su stigle 15-ak dana pre naseg polaska, tako da smo ih, u svoj onoj frci, samo ostavili sa strane i poneli sa nama u Ameriku. Linkove sam postovao cisto da bi se znalo o kojim se knigama konkretno radi. Ja sam inace prvu knjigu (novu) platio svega $2.75, a drugu, takodje novu, ispod $10, tako da, kao sto vidis, moze da se prodje mnogo jeftinije nego na amazonu. Troskovi transporta se racunaju po posiljci (oko 10 evra), pa se isplati naruciti obe od istog prodavca. Voditi samo racuna da alibris saradjuje sa gomilom prodavaca, tako da ako narucite obe knjige preko njih, to ne znaci da ste automatski narucili od istog prodavca. Naravno, na ovo na kraju ide jos i carina (za 3 zasebne posiljke sam platio oko 10 evra). Pdf fajlove za ove 2 knjige nisam trazio putem neta.

3. knjigu sam dobio na koriscenje od prijatelja mojih rodjaka kada sam vec bio u Americi. Kasnije sam mu je vratio, pa sam preko neta gledao da li moze da se besplatno download-uje u pdf formatu (s obzirom na to da sam je vec bio procitao). Nailazio sam samo na pdf fajlove koji su sadrzali skenirane stranice knjige.

Na osnovu naseg iskustva, uz pomoc prve knjige, rezime se napise bukvalno za jedan dan, jer se cela knjiga, osim relativno kratkog uvoda, sastoji od gomile gotovih primera rezimea iz prakticno svih oblasti (oko 750 strana; recimo, iz oblasti Computers and Information Technology postoji 21 primer rezimea). Druga knjiga (oko 300 strana) se moze procitati za par dana (posebno ako se fokusirate samo na konkretna pitanja i odgovore). Kada se na ovo prethodno uzme u obzir da ovde knjige mogu prakticno da vam stignu sledeceg dana na prag kuce, da su isporuke uglavnom besplatne i da nema carine, mozda je i bolje sacekati da se stigne ovde i onda naruciti knjige (ovo je, naravno, samo moje misljenje).

Inace, u prethodnom postu sam rekao da smo krenuli sa apliciranjem tek kada su nam stigli svi papiri. Iz mog licnog iskustva, ssn i driver/identification card su mi bili potrebni tek kada sam prosao sve intervjue i stigao do ljudskih resursa kojima se ovi podaci prosledjuju zbog raznoraznih provera (criminal history, dmv history...), tako da bih ja, da ponovo krecem iz ispocetka, sa apliciranjem krenuo od prvog dana po ulasku u Ameriku.

el magico
21.12.2009, 23:42
Čestitam na dobijanju posla. Neka se trud isplatio to je najbitnije.
U vezi tih knjiga, na koji način si ih nabavio. Preko amazona kupio, pozajmio od nekoga, čitao u PDF-u na računaru?
Da li ima negdje u PDF-u da se preuzmu?

Adams Resume Almanac
http://books.google.com/books?id=IRPRW3HGFzUC&lpg=PP1&ots=tSxpzfjiFp&dq=%22Adams%20Resume%20Almanac%22&pg=PP1#v=onepage&q=&f=false

nevena
21.12.2009, 23:52
svakako, vrlo korisne informacije. hvala, momci :grin:

lenhi
22.12.2009, 07:57
Zahvaljujem svima na cestitkama!
Prve dve knjige sam kupio jos dok sam bio u Srbiji. Narucio sam ih preko www.alibris.com. Knjige su stigle nakon mesec dana od dana narudzbine. Jedini problem je bio sto ne isporucuju knjige na teritoriji Srbije, tako da su knjige bile prvo poslate u Bosnu kod roditelja mojih prijatelja, pa su nam, nakon prispeca, bile prosledjene. Kod mene su stigle 15-ak dana pre naseg polaska, tako da smo ih, u svoj onoj frci, samo ostavili sa strane i poneli sa nama u Ameriku. Linkove sam postovao cisto da bi se znalo o kojim se knigama konkretno radi. Ja sam inace prvu knjigu (novu) platio svega $2.75, a drugu, takodje novu, ispod $10, tako da, kao sto vidis, moze da se prodje mnogo jeftinije nego na amazonu. Troskovi transporta se racunaju po posiljci (oko 10 evra), pa se isplati naruciti obe od istog prodavca. Voditi samo racuna da alibris saradjuje sa gomilom prodavaca, tako da ako narucite obe knjige preko njih, to ne znaci da ste automatski narucili od istog prodavca. Naravno, na ovo na kraju ide jos i carina (za 3 zasebne posiljke sam platio oko 10 evra). Pdf fajlove za ove 2 knjige nisam trazio putem neta.

3. knjigu sam dobio na koriscenje od prijatelja mojih rodjaka kada sam vec bio u Americi. Kasnije sam mu je vratio, pa sam preko neta gledao da li moze da se besplatno download-uje u pdf formatu (s obzirom na to da sam je vec bio procitao). Nailazio sam samo na pdf fajlove koji su sadrzali skenirane stranice knjige.

Na osnovu naseg iskustva, uz pomoc prve knjige, rezime se napise bukvalno za jedan dan, jer se cela knjiga, osim relativno kratkog uvoda, sastoji od gomile gotovih primera rezimea iz prakticno svih oblasti (oko 750 strana; recimo, iz oblasti Computers and Information Technology postoji 21 primer rezimea). Druga knjiga (oko 300 strana) se moze procitati za par dana (posebno ako se fokusirate samo na konkretna pitanja i odgovore). Kada se na ovo prethodno uzme u obzir da ovde knjige mogu prakticno da vam stignu sledeceg dana na prag kuce, da su isporuke uglavnom besplatne i da nema carine, mozda je i bolje sacekati da se stigne ovde i onda naruciti knjige (ovo je, naravno, samo moje misljenje).

Inace, u prethodnom postu sam rekao da smo krenuli sa apliciranjem tek kada su nam stigli svi papiri. Iz mog licnog iskustva, ssn i driver/identification card su mi bili potrebni tek kada sam prosao sve intervjue i stigao do ljudskih resursa kojima se ovi podaci prosledjuju zbog raznoraznih provera (criminal history, dmv history...), tako da bih ja, da ponovo krecem iz ispocetka, sa apliciranjem krenuo od prvog dana po ulasku u Ameriku.

Hvala care na detaljnim odgovorima!
Sve najbolje na novom poslu, puno sreće i uspjeha!


Adams Resume Almanac
http://books.google.com/books?id=IRPRW3HGFzUC&lpg=PP1&ots=tSxpzfjiFp&dq=%22Adams%20Resume%20Almanac%22&pg=PP1#v=onepage&q=&f=false
Jel moguće knjigu samo čitati na web stranici ili je i preuzeti?

milena_ns
22.12.2009, 08:41
Jel moguće knjigu samo čitati na web stranici ili je i preuzeti?

I ja sam se to pitala. Izgleda da ju je moguce samo citati.

P.S. Miso cestitke su na blogu, a evo jos jednom SVE NAJBOLJE Zabaljac :bravo:

dreamerns
22.12.2009, 15:22
Svaka cast na poslu. Zelim ti puno uspeha.
Ova treca knjiga deluje mnogo zanimljivo, tako da cu je definitivno poruciti. Umeju pitanja na phone screening i intervjuima da budu mnogo zeznuta (ja sam u jednoj firmi bas imao zajebana pitanja, mnogo gora od onih koje si naveo). U principu, nije to toliko zeznuto, samo covek zaboravi. Da su me nakon faksa (kada sam bio u vodama igranja sa razlicitim strukturama podataka i optimizacijom) takva pitanja postavljali...bilo bi sve ok. Sada par godina kasnije covek pomalo to zaboravi.

dragance
23.12.2009, 01:33
Jedno pitanje za Misu ako zeli da odgovori, ako ne zeli sasvim ga razumem.Koliko si imao radnog iskustva u Srbiji kao programer i jesi li radio na nekim vecim projektima? Pitam cisto da znamo sta Ameri ocekuju od juniora da zna.

Misa
25.12.2009, 00:05
Jedno pitanje za Misu ako zeli da odgovori, ako ne zeli sasvim ga razumem.Koliko si imao radnog iskustva u Srbiji kao programer i jesi li radio na nekim vecim projektima? Pitam cisto da znamo sta Ameri ocekuju od juniora da zna.

Izvini dragance na cekanju. Juce sam ceo dan bio van kuce.

Na prethodnom poslu sam radio 3 godine i 2 meseca. Razvijali smo novi bankarski sistem u Java tehnologiji. Projekat je ogroman (po zavrsetku bi trebalo da obuhvati kompletno bankarsko poslovanje). Kada sam ja odlazio iz firme, baza je imala preko 1000 tabela i taj broj i dalje raste. Pre toga sam oko 2 godine radio na faksu kao istrazivac-saradnik (stipendista Ministarstva za nauku), uglavnom manji projekti u vezi sa radom studentske sluzbe.

U oglasu za posao su trazili java programera sa Bachelor's Degree i 0-2 godine iskustva. Ja imam 5 godina iskustva iz Srbije i Master's Degree.

Zakljucak: Veliki projekat, iz mog iskustva, definitivno jeste plus. Generalno, bitno je da u tebi nadju pogodan materijal koji ce u sto kracem roku i na duze staze biti produktivan.

dragance
26.12.2009, 21:04
Hvala Miso na odgovoru, mnogo znaci

lenhi
29.12.2009, 12:29
Nešto su se svi ućutali na forumu. Euforija, praznici...
Malo da osvježim aktivnost na forumu. Neću otvarati novu temu jer je ova jako čitana sa raznim pitanjima.
Jedan moj prijatelje se raspituje za sledeću stvar:
Zainteresovan je u budućnosti za poslove u IT tipa "system administrator", "network administrator" i tome slično. U oglasima kaže da vidi da se traži odgovarajuća diploma "in computer science". Zanima ga koji je to nivo školovanja i smerovi koju amerikanci upisuju kao redovno školovanje za te poslove, u smislu, koliko traje školovanje, koliko košta...?
Na stranu priča o radnom iskustvu i sertifikatima itd.
On je jako mlad pa ga zanima da uporedi sa onim što treba da studira kod nas, a potencijalno ima priliku da ode kod oca u USA da živi (roditelji rastavljeni) pa ga prvenstveno zanima zbog nastavka studija tamo.
Ako ima neko iskustva, linkove... neka kaže koju pametnu.

Od mene svima srećna nova godina i sve najbolje!

dreamerns
29.12.2009, 22:49
Computer Science ti je kod nas Prirodno Matematicki Fakultet, smer dipl. informaticar (ili kako se to vec danas zove...posto su menjali diplome). Takodje, na Elektrotehnickom faksu imas usmerenje za racunare, sto ti je po meni jos bolje ako hoces da budes admin (mnogo vise se rade mreze). E sada, kako oni tumace FON i sl ne znam....morao bi nekog pitati ko ima tog iskustva, posto ovde sve koje znam ako se odluce da budu programeri ili admini idu na jedan od gore dva pomenuta smera (malo je to drugacije ovde, ali je po programu i sl. to najslicnije...i diploma se prevodi kao takva).
Kursevi ti kod admina dopunjuju znanje i korisno ih je imati....ali samo sa kursevima je malo teze naci posao.

lenhi
30.12.2009, 09:38
A koliko traju ti smerovi u USA koje si pomenuo kao paralela prema našim PMF ili ETF? Da li je to koledž od 4 semestra ili nešto više? Video je on da se pominje i Bachelor diploma u dosta slučajeva po oglasima što u principu nije fakultet znači nešto manje. Nešto kao naše više škole sa 6 semestara koje se sad po Bolonji zovu Visoke škole.
Pozdrav!

dreamerns
30.12.2009, 19:01
A koliko traju ti smerovi u USA koje si pomenuo kao paralela prema našim PMF ili ETF? Da li je to koledž od 4 semestra ili nešto više? Video je on da se pominje i Bachelor diploma u dosta slučajeva po oglasima što u principu nije fakultet znači nešto manje. Nešto kao naše više škole sa 6 semestara koje se sad po Bolonji zovu Visoke škole.
Pozdrav!

Svi su oni Bachelor ili Master. To je isto ko nas fakultet, a i kod nas se Bachelor zove fakultet, ne visa skola. Problem je sto kada je stigla bolonja, fakulteti su se degradirali, a vise skole unapredile....i sada je kao sve isto... Generalno, vecina nasih faksova je Bachelor, a mozes onda da ides jos jednu godinu za master. Ubi me kako je to sada, ali znam da sam ja zavrsio 4 godine faks i da je to Bachelor.... Oni koji su isli na FTN su imali pet godina (moja zena je recimo isla 5 godina i imala isti broj ispita kao i ja, cak je imala daleko vise jednosemestralnih), pa su zbog toga imali odmah master. Nisam gledao fakultetske programe 2-3 godine, sto je u Srbiji isto ko u normalnom svetu 300 godina, jer se programi menjaju svakih pola godine i to bog otac vise ne moze ispratiti...

nemili
01.01.2010, 12:15
Kakva je situacija sa associate's degree? Ona se dobija posle zavrsenih community college-a od 2 god.
Kakvo je tvoje iskustvo, jel imaju one neku tezinu, odnosno prednost pri zaposlenju (u odnosu na srednju skolu i kurseve)?

greenie
02.01.2010, 01:15
Moze li neko da preporuci neku HR agenciju, ili bas konkretno nekog head hunter-a za zanimanja tipa "Software developer" (za sada mi je nebitna lokacija na kojoj deluju, nemamo uplanirano gde tacno zelimo da idemo). Ideja mi je da probam da nadjem posao iz Srbije tako sto cu nekome "licno" da objasnim situaciju (tipa, stizem za par meseci i slicno), a onda da taj neko govori umesto mene u firmama koje mu veruju. Sa 5 godina iskustva mislim da bi trebalo da bude moguce, obzirom da imam drugare koji su jos kao "zeleni" uspevali na taj nacin da nadju posao (doduse, Evropa). A ako je nemoguce, onda...jebiga.

dreamerns
03.01.2010, 23:29
Kakva je situacija sa associate's degree? Ona se dobija posle zavrsenih community college-a od 2 god.
Kakvo je tvoje iskustvo, jel imaju one neku tezinu, odnosno prednost pri zaposlenju (u odnosu na srednju skolu i kurseve)?

Pa ja nemam iskustva sa tim, jer nemam associate degree. Ne znam kakvo je iskustvo drugih, ali koliko je meni poznato vecina firmi (bar za one koje ja znam) trazi da imas ili bachelor ili master za taj posao (a ako imas dodatno kurseve, onda ok). Mislim, administrator mreze je veoma sirok pojam...nisu svi isti, isto tako nije zahtev isti za svakog.

dreamerns
03.01.2010, 23:34
Moze li neko da preporuci neku HR agenciju, ili bas konkretno nekog head hunter-a za zanimanja tipa "Software developer" (za sada mi je nebitna lokacija na kojoj deluju, nemamo uplanirano gde tacno zelimo da idemo). Ideja mi je da probam da nadjem posao iz Srbije tako sto cu nekome "licno" da objasnim situaciju (tipa, stizem za par meseci i slicno), a onda da taj neko govori umesto mene u firmama koje mu veruju. Sa 5 godina iskustva mislim da bi trebalo da bude moguce, obzirom da imam drugare koji su jos kao "zeleni" uspevali na taj nacin da nadju posao (doduse, Evropa). A ako je nemoguce, onda...jebiga.

Imas tih agencija dosta na netu, mozes pogledati na dice.com (meni su se odatle javljali kojekakvi rekruteri). Vecina tih ljudi je skocentrisana na jednu dve oblasti, tako da moras vrsiti pretragu po svojoj specijalnosti (Software developer je jako sirok pojam).
Jos jedna stvar....oni vole da te nazovu telefonom, radije nego email da salju (nemam pojma zasto, ali uvek prvo nazovu telefonom, onda salju email). Tako da ti nije lose da nabacis americki broj telefona (sto je u danasnje vreme lako izvodljivo), jer ako ostavis tamo srpski....tesko da ce te iko nazvati (shvati, bole ih uvo za tvoju situaciju i ostalo).

nevena
04.01.2010, 16:54
dreamerns, iz prve ruke, kao i uvek :grin:
de mi samo pojasni, deluje interesantno Jos jedna stvar....oni vole da te nazovu telefonom, radije nego email da salju (nemam pojma zasto, ali uvek prvo nazovu telefonom, onda salju email). Tako da ti nije lose da nabacis americki broj telefona (sto je u danasnje vreme lako izvodljivo), jer ako ostavis tamo srpski....tesko da ce te iko nazvati (shvati, bole ih uvo za tvoju situaciju i ostalo). kako ide ova stvar, sa nabacivanjem americkog telefonskog broja

dreamerns
04.01.2010, 20:54
Mozda je najjednostavnije uzeti ga preko skype.
Takodje, ako imas nekog u USA, moze ti poslati magicJack, ovo je mozda malko skuplje resenje, ali se na duge staze isplati. Takodje bih njega preporucio i onima koji tek dodju u USA, jer u pocetku cete imati milion telefona da zovete....sto intervju za posao, sto ovo, sto ono....a posto niste ljudska bica (evo ja to nisam postao ni nakon vise od godinu dana), za post paid mobilni ce vam traziti izmedju 500 i 1000$ depozita (sto je vise nego bezobrazno). Naravno, prepaid je pri tome sisanje ovaca za zvanje bilo koga osim ljudi na istoj mrezi. magicJack kosta oko 35$ i mozete zvati bilo koga u americi (fiksni, mobilni) neograniceno. Nakon kupovine uredjaja u tu cenu od 35$ je ukljucena pretplata za prvu godinu, a posle je 19$ godisnje. Cini mi se da je to najjeftinije resenje na duze staze. Ima jos 1001 nacin preko raznih VoIP i Sip operatera (gizmo, ekiga.net i sl) da se dobije americki broj, ali mislim da su ljudi ovde vise upoznati sa skype-om.

nemili
05.01.2010, 13:06
Pa ja nemam iskustva sa tim, jer nemam associate degree. Ne znam kakvo je iskustvo drugih, ali koliko je meni poznato vecina firmi (bar za one koje ja znam) trazi da imas ili bachelor ili master za taj posao (a ako imas dodatno kurseve, onda ok). Mislim, administrator mreze je veoma sirok pojam...nisu svi isti, isto tako nije zahtev isti za svakog.

Razumem, nego reko da nemas neki utisak iz kontakta sa poznanicima... Kod nas diploma vise skole (koja je neki pandam AD) ne znaci prakticno nista, ili traze fax ili SS. Visa mu dodje kao neka "tampon zona".
To me je najvise interesovalo iz razloga zato sto sam citao da pri fakultetima i koledzima u US ima 1001 smer, program... nazovi ga kako hoces, a po statistici za mnoge stoji da je stopa zaposlenosti studenata po diplomiranju oko 85%, pa me je interesovalo da li je to vise reklama ili ima istine u tome!? Mada verovatno zavisi od mnogo faktora, kao i samog zanimanja... Tnx anyway!

Taji
07.02.2010, 00:27
E dragi moji IT-ovci, evo naletih na jedan oglas za posao vase struke pa evo kopije i linka cisto informacije radi sta se trazi za jedan posao od 50$ po satu za neke od vas :grin:

http://www.jobg8.com/JobG8SearchFullView.aspx?aid=JOBG8&jbid=79&jid=2182817


Cisco Network EngineerContractDTI has an immediate need for a Cisco Network Engineer for a 24 month+ contract opportunity in CENTENNIAL, CO.

Job Description:
Cisco Call Center Application technology. Skills 1)Cisco ICM Expert Required; 2)Cisco CVP Expert Required; 3) Cisco IPIVR Expert Required (IPIVR/QM; 4)Cisco UCCE Enterprise and Express Expert Required; 5)Cisco ICM Scripting Expert Required; 6)Cisco WIM/EIM Expert Required (at the minimum deployment experience); 7)Cisco VXML and Studio Expert Required this ties in with item 2 above)


SKILLS:
1) Cisco UCCE Expert Desired
2) Cisco UCCX Expert Desired
3) Comm Skills Expert Desired
4) Client Interface Skills Expert Desired

LOCATION: CENTENNIAL, CO.
DURATION: 24 MONTHS
RATE: $50.00 HR. W-2


Location:
Englewood, Colorado, United States
Start Date:
02/15/2010
Rate:
50 USD
Contact:
Darryl Henry
Please send Resumes (CV's) as WORD (any version) attachments.
Open To:
Applicants must be eligible to work in the specified location
Posted Date:
06/02/2010
Reference:
JS/2182817- (PLEASE quote this reference number.)

el magico
07.02.2010, 00:49
da, da, još je i mala satnica, pa za ovo moraš biti CCIE i imati 10+ godina iskustva...

dragance
07.02.2010, 03:25
^ Upravo tako.Onaj ko odgovara za takav posao sigurnio ne čeka zelenu kartu preko lutrije da bi otišao.

dreadnot
08.02.2010, 10:21
Sad bih se prijavio, da samo imam pojma o cemu se radi...
Salu na stranu, kao sto je vec puno puta receno, za iskusne, sa puno godina prakse, nema zime ma kolika da je kriza...

dreamerns
08.02.2010, 17:53
Ovo je posao za network inzenjera. Iako jeste IT jako je specificna kategorija. Cisco je jaaako skupa oprema, tako da se takav posao ne uci od kuce....nego moras imati srece da radis za firmu koja ima takvu opremu.
Ne vidim zasto takve osobe ne cekaju na zelenu kartu.... Posao ko posao...

Zana
16.02.2010, 12:08
Trazenje posla nije nimalo jednostavno, trazi mnogo truda i pripreme - za imigrante posebno, pogotovo sada kada skoro sve firme smanjuju broj zaposlenih. Pre nego sto uopste krenete u potragu za poslom, najbitnije je da saznate sta zapravo zelite da radite (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/#introspection). Nakon toga vam predstoji pisanje rezimea (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/rezime.php), kao i detaljna priprema za intervju (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/intervju.php).

Kad konkurisete za neki posao, vrlo je bitno i da budete realni u procenjivanju svojih kvalifikacija (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/#kvalifikacije), kao i sa zahtevom za platu (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/intervju.php#plata). Cinjenica je da skoro svi imigranti, osim izuzetaka u par "univerzalnih" profesija, ne mogu da ocekuju vise od pocetnih pozicija - shodno tome, i ne treba ocekivati odmah velike plate.

Navedeni oglasi u prethodnim postovima lepo zvuce, ali i cinjenica je da u vecini slucajeva posao dobije onaj ko zna dobro da predstavi sebe, cak i ako nema najbolje kvalifikacije. Imajuci u vidu da vecina "imigranata" nema dobru poslovnu komunikaciju na engleskom jeziku, vrlo je vazno da odmah pocnete da radite na svojim "slabim tackama". Jedino tako postajete konkurentni na danasnjem trzistu. Nemojte se zavaravati da nije toliko bitno kako razgovarate sa kolegama, sefovima i klijentima dokle god dobro znate da radite svoj posao - communication skills su uglavnom na gornjem delu liste neophodnih kvalifikacija. Ako vas nije preporucio neko ko vec radi u firmi za koju ste konkurisali, ili ako nemate preporuku sa ovog trzista - resume (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/rezime.php) i job interview (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/intervju.php)su vam jedine sanse. Za svaku bolju poziciju imajte u vidu da se takmicite protiv hiljade ljudi koji su ostali bez posla a znaju vise nego dobro da prodaju svoje sposobnosti. Sto pre pocnete da radite na sebi i da se uvezbavate za razgovore sa potencijalnim poslodavcima, bolje za vas.

Ako planirate da saljete prijave preko interneta - imajte u vidu da se vecina prijava skenira preko posebnih programa (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/rezime.php#programi): ako vam prijava nije u dobrom formatu i nema pozeljne kljucne reci (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/rezime.php#kljucne) za otvorenu poziciju, velike su sanse da vam na prijavu nikada nece biti odgovoreno.

Uz to, pored sve moguce tehnologije koja nam je na raspolaganju, imajte u vidu i sledece: juce sam setala po komsiluku juce neka dva sata i videla gomilu produkcionih studija (moje interesovanje) za koje nikad nisam cula, niti sam ikada naletela na njihove oglase na internetu. Nisam ni znala da su u sastavu vecih medija, i bila sam iskreno iznenadjena imenima koja sam videla na tablama za rezervisana parking mesta. Kad sam dosla kuci, pronasla sam sajtove svih tih studija i ubelezela u listu firmi gde bi trebalo da se raspitam za posao. Moja poenta je da ne treba da zaboravite na tradicionalne nacine (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/#tradicionalni)trazenja posla - mogu da budu mnogo efikasniji nego bilo koji drugi. Za sve ove godine, ko zna koliko puta sam autom prosla pored ovih firmi a da nisam imala pojma da su tu - ni na 5 minuta voznje. Prosetajte po komsiluku i obratite paznju - mozda upravo tako i nadjete posao.

dreamerns
16.02.2010, 17:14
Uz to, pored sve moguce tehnologije koja nam je na raspolaganju, imajte u vidu i sledece: juce sam setala po komsiluku juce neka dva sata i videla gomilu produkcionih studija (moje interesovanje) za koje nikad nisam cula, niti sam ikada naletela na njihove oglase na internetu. Nisam ni znala da su u sastavu vecih medija, i bila sam iskreno iznenadjena imenima koja sam videla na tablama za rezervisana parking mesta. Kad sam dosla kuci, pronasla sam sajtove svih tih studija i ubelezela u listu firmi gde bi trebalo da se raspitam za posao. Moja poenta je da ne treba da zaboravite na tradicionalne nacine (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/posao/#tradicionalni)trazenja posla - mogu da budu mnogo efikasniji nego bilo koji drugi. Za sve ove godine, ko zna koliko puta sam autom prosla pored ovih firmi a da nisam imala pojma da su tu - ni na 5 minuta voznje. Prosetajte po komsiluku i obratite paznju - mozda upravo tako i nadjete posao.

Na ovo bih mogao dodati cinjenicu da se danas uzasno velik broj kandidata prijavljuje preko interneta. Pa se tako desi da neka firma trazi npr sekretaricu i dobije bar 1000 rezimea u toku jednog dana online (ovo nije preterivanje). Posto bi trebali bar 5 novih ljudi da zaposle da samo to razvrsta, cesto ih uopste ni ne gledaju. Posao daju ili nekom preko veze, ili nekom ko im se pojavio na vrata. Tako da definitivno nije lose zakucati na vrata i poneti stampanu verziju rezimea sa sobom. Naravno, postoje i oni drugi koji nalepe na vrata da primaju radnike, a kada im zakucas kazu "uzimamo prijave samo preko neta". Takodje, postoje i oni treci....kojima vec 1.5 godinu (otkada sam ja tu) stoji na vratima da primaju radnika :-)

Markoo
28.08.2011, 19:36
Pozdrav svima.Mene zanima kako je u Americi za posao web dizajnera,jer vidim da se slabo odavde skola priznaje,pa me zanima da li bih morao tamo da zavrsim nesto,da bih se time bavio ?

wrath:of:the:lich:king
06.09.2011, 03:20
Ako umes da radis, nece te niko pitati za skolu... osim ako ne pucas na neke velike firme ili tako nesto... samo portfolio se gleda inace...

libertas222
06.09.2011, 08:54
Ako umes da radis, nece te niko pitati za skolu... osim ako ne pucas na neke velike firme ili tako nesto... samo portfolio se gleda inace...

Jesi li krenula na college? Kakva su iskustva? Jeste još u Toledu?
Znam da je puno pitanja, ali ono ako ti se da ...:pozz:

wrath:of:the:lich:king
14.09.2011, 04:15
Hey :) A sto da ne... da, krenula sam na community college part time posto radim full time i nije mi opcija da smanjim broj sati ($$$)... Pocela sam u letnjem semestru sa dva predmeta cisto da vidim kako to izgleda i kako cu se uklopiti. Da me neko ne shvati pogresno, ali ovo je smesno za sada. O cemu ja trenutno ucim i kako - svako ko je ikada u zivotu otvorio knjigu ce moci da polozi (i to sa A). Cak se nadam da ce postati makar malo teze, jer u suprotnom cu da izgradim odredjeno misljenje o americkom sistemu skolovanja...

Trenutno slusam 3 predmeta i pitam se zasto nisam uzela 6. Osim sto zahteva vremena (predavanja su po 3h, idem posle posla) i puno domaceg, nema nekih drugih problema.

Koga zanima credit hour je ~ $135.

U istom mestu smo, ali pravimo neke planove za buducnost i dalje (mada sad je sve na cekanju zbog skole).

Nisam sigurna da je ovo tema za moj odgovor ali eto :-)

Pozz, ako imas nekih pitanja pisi na pp.

steficacvek
14.09.2011, 05:59
Koga zanima credit hour je ~ $135.


U Arizoni je kredit sat za rezidente $75. S obzirom da je vecina predmeta 3 kredita, izadje $225.

Wrath bas super da si ovdje odgovorila, i mene je zanimalo jesi li pocela sa skolom. Da li si odabrala major ili degree program ili ces da se prebacis na univerzitet? I ja sam naprasno odlucila da uzmem par casova u jesenjem semestru pa sad kontam da li da idem za associate degree na com. college ili da odmah pravim plan za dalje ...

misica
12.12.2011, 10:08
imam jedno pitanje u vezi posla...ja sam frizerka i dali je ikako moguce raditi taj posao u Americi bez kursa,samo da prevedem moju diplomu...da li neko zna koliko se krece zarada,posto je i to zanat...engleski ne znam bog zna koliko ali imam neku osnovu za pocetak..hvala:no:

vuxanne
12.12.2011, 15:00
imam jedno pitanje u vezi posla...ja sam frizerka i dali je ikako moguce raditi taj posao u Americi bez kursa,samo da prevedem moju diplomu...da li neko zna koliko se krece zarada,posto je i to zanat...engleski ne znam bog zna koliko ali imam neku osnovu za pocetak..hvala:no:

Treba da dobijes "cosmetology license". Pravila za njeno dobijanje su razlicita od drzave do drzave. Predkvalifikacija za nju je da imas zavrsenu srednju skolu (ono sto oni zovu GED) i da zavrsis neku kozmetricku skolu.

Pogledaj ovde:

klikni ovde da vidis po drzavama (http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=sr&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.beautyschoolsdirectory.com%2Ffa q%2Fstate_req.php)

A uz pomoc google translate (ako ne znas cirilicu klikni ovde evo ti original na Engleskom klikni (http://www.ehow.com/how_4854123_become-a-hairdresser.html):

Како постати Фризер
1. Упознајте своје државе-ове захтеве за професионалне фризере (они који раде на салону или козметички салон). Све америчких држава захтевају фризера да имају лиценцу козметологији. Заузврат, ова лиценца захтева да имате диплому о завршеној школи или ГЕД, заједно са завршетку акредитоване козметологији школе.

2. Похађа школу козметологији акредитован од стране Националне комисије за акредитацију козметологију наука и уметности (НАЦЦАС). Ту ћете научити све што је од основних шишање за сложеније стил и косу боје третмана.

3. Набавите занат положај у салону. Ова позиција је често плаћа шест месеци, или који траје годину дана позиције на салону, где ћете бити обучени од стране фризера. Тамо можете да вежбате технике ви учите из козметологије-школских уџбеника.

4. Припремите се марљиво за испит за добвијање државне лиценце.Козметологија испит има две компоненте: писмени, више понуђених одоговора испит и перформансе испит у коме можете показати ваше косе-стил вештине процењивача. Можете студирати за испит кроз књиге, онлајн студијске програме или софтвер заснован на студији водичима.

5. Положи испит за добијање лиценце.Испит се обично обавља у државном центару за тестирање. Када сте прошли испит, вероватно ћете постати јак кандидат за отворене позиције у многим салонима.

misica
12.12.2011, 15:17
ovo nije ni malo jednostavno..hvala u svakom slucaju..:book:

misica
13.12.2011, 19:13
jedno pitanje..sta sve treba za posao knjigovodje i da li treba neka srednja skola za taj posao iz Srbije...:sleeping: