PDA

View Full Version : Status po dolasku u USA...


indeks
22.07.2009, 06:11
Pozdrav svima.
Interesuje me jedna stvar - ukoliko intervju u ambasadi prodje kako treba i dobijem zelenu kartu, kada odem u Ameriku (idem konkretno na Floridu) - da li odmah dobijam status "resident". To me zanima jer bih hteo da upisem fakultet i sada gledam iznose skolarina - mnogo su manji za residente nego za neresidente.

Hvala unapred!

steficacvek
22.07.2009, 06:25
Da, odmah imas status permanent resident. Dok ti ne stigne zelena karta, viza u pasosu ti sluzi kao dokaz legalnog boravka. Pozdrav!

Zana
22.07.2009, 08:48
Status residenta za svrhe skolovanja, kandidovanja na izborima (jer neko ko je rodjen na Floridi na primer nije resident Indijane) etc, se dobija nakon 6 meseci ili godinu dana zavisno od drzave. Raspitaj se na Univerzitetu na koji se upisujes koji su njihovi uslovi - obicno je godinu dana. Status residenta o kojem se ti raspitujes nema veze sa Permanent Resident Card - vec sa duzinom zivljenja u jednoj od drzava i tu su pravila ista za sve (i za drzavljane i za imigrante).

indeks
22.07.2009, 14:09
Zana, hvala na odgovoru, mislim da je u pitanju period od 6 meseci...
Pozdrav!

Niki26
03.11.2009, 17:46
Veliki pozdrav...

Prije svega sajt je extra, toliko korisnih informacija se moze naci...sto kazu za sve i svakoga...u poredjenju, nije vam ravan FBI a ni CIA...:)...samo naprijed...
Imam dva pitanja a nadam se da cete biti u mogucnosti da mi odgovorite...
Vec sam jednom postavljao pitanje i odgovorili ste mi veoma brzo i ovim putem jos jednom bi da se zahvalim na tome...
Bio sam na programu work&travel 4 mjeseca, od maja do septembra koliko sam imao ugovor sa kompanijom koju sam unaprijed izabrao...nakon zavrsenog programa odlucio sam ostati u SAD...trenutno sam u Chicagu kod rodbine gdje i za sad stanijem...oko 20 dana nakon dolaska ovdje bio sam bez posla ali na moju srecu dobio sam posao...trenutno radim Valet parking kako to ameri zovu...za pocetak sam dobio part-time da radim...nije lose s obzirom kakva je trenutna situacija u SAD sto se tice posla...to je privatna kompanija koja je jedna od jacih u Chicagu sto se tice Real Estate...mislim eto radim skoro mjesec dana a vec dobivam pohvale za svoj rad...:)...prvi utisak je najvazniji...:)...
Kao sto sam rekao, nakon zavrsenog programa work&travel ostao sam ovdje i eto dobio sam posao...a pitanje je slijedece...
Da li mi taj poslodavac moze produziti vizu...jer nakon prvog ceka koji sam dobio vidio sam da mi uzimaju jedan dio novca za takse..: Social security, Medicare i ja mislim treca stavka je taksa drzave Illinois...znaci uredno sam prijavljen i placam navedene takse...znaci pitanje je jednostavno...
Ako bi poslodavac htio da li je on u mogucnosti da mi da pomogne oko procedure za produzenje vize...
Znaci da mi produzi ili promjeni status trenutne vize....i ako je to moguce koje su slijedeci koraci za taj dio posla...i ako bi to moglo da li ja trebam da se vratim u svoju drzavu ili mogu ovdje da rijesim taj dio posla...
Slijedece pitanje...nakon sto smo zavrsili work&travel program, koliko imamo jos dana ili mjeseci da ostanemo u SAD a da nam se ne broje ilegalni dani sa J1 vizom...i ako nadjemo sponzora za skolovanje da li mozemo i na taj nacin da produzimo vizu...
A naravno, vec sam se davno prijavio na loterry za GC pa ko zna, mozda i tu upali...:)..:)...
A nadam se da cete imati strpljenja da procitate ovo malo duze pitanje..:)...
U nadi da cete mi odgovoriti sto prije unaprijed Vam se puno zahvaljujem...
Veliki pozdrav i sretno u daljem radu....
Adio....

nemili
03.11.2009, 18:19
Koliko ja shvatam ti si vec probio rok vize.
J1 viza ne moze biti produzena od strane poslodavca. Trajanje vize je koliko ja znam univerzalno i uvek se izdaje na 4 + 1 mesec, znaci 4 meseca mozes da radis, ovaj jedan je predvidjen za putovanje (znaci nema rada jer mozes imati posle problema). H2B viza moze biti produzavana i to razlika u odnosu na J1.

Sada vrlo pazljivo moras videti sta ti je ciniti. Moj savet ti je da sada nema nazad. Ako se vratis vrlo tesko ces ponovo dobiti turisticku ili bilo koju drugu vizu zbog probijanja roka. Imas 3 varijante. Upisivanje skole jezika (ili koledza), zenidba, ili green card na lutriji. Savetovao bih ti da upises neku skolu ili kurs i dobijes studentsku vizu.

Vise informacija imas ovde: http://www.workandtravelforum.com/forums/

dreamerns
03.11.2009, 20:47
Ako si ilegalno ovde, dobitak na lutriji ti nista ne vredi. Odnosno, mozes dobiti, ali cisto sumnjam da ce ti dati vizu.

Niki26
04.11.2009, 23:16
Pozdrav...hvala nemili za informacije...puno mi znace...sad znam sta mi je raditi...
Jos me jedna informacija interesuje...spomenuo si, ako upisemo koledz ili skolu za jezik da s tim mozemo da produzimo vizu, odnosno da nam daju studentsku vizu...ja sam vec upisan u skolu za jezik, ili kako to oni zovu English as a Second Language...idem redovno i namjeravam dalje ici...dobio sam informaciju da ce ta skola da traje do maja mjeseca slijedece godine i na kraju ako zadovoljimo test znanja imacemo sansu da idemo na slijedeci, napredniji stepen...mene interesuje informacija...
Da li ja imam sad sanse da pitam tu skolu da mi daju studentsku vizu...malo se bojim da ih pitam jer neznam kako ce reagovat ako cuju da mi je postojeca viza istekla...jer nebi da sebe dovodim u nezgodnu situaciju ili jednostavno mogu da im dam obrazlozenje da sam bio zauzet poslom i nisam imao vremena....znaci imao sam vizu od 4 maja do 4 septembra...mislim u Ameriku sam najvise dosao radi jezika i naravno skole...i cim jezik bolje usavrsim namjeravam upisat koledz...
Nadam se da ce neko bit u stanju da mi odgovori na navedeno pitanje jer ce mi odgovor dosta znaciti....Jos jednom unaprijed hvala...Veliki pozdrav...

Zana
05.11.2009, 00:44
ESL skole ne izdaju studentske vize. Finansiraju se iz federalnog budzeta i svako bez obzira na status moze da ih upise (cak i ilegalci). Poenta ovih skola je da ljude nauce da govore jer to ide u prihod drzavi - niko ti tamo ne trazi SSN niti vizu. ESL casove niti mozes da transferujes negde niti ti izdaju transkript.

Samo zvanicne skolske ustanove izdaju studentske vize - za koju btw treba da ides nazad u svoju zemlju da apliciras nakon sto skoli prikazes dovoljno para za studiranje i nakon sto ti se odobri aplikacija - koliko se secam, to je velikim slovima ispisano u Ambasadi u BG pa pretpostavljam i u drugim zemljama. Takodje - treba da placas international tuition i da upises minimum 12 units po semestru. Da to tako lako ide, svi ilegalci bi upisali ESL i resili svoje probleme.

Vidis, na pravom si putu da sebi zaradis desetogodisnje odbijanje vize iz gluposti...

Sto se tice Valet kompanije - mozes da ih pitas, oni ne mogu da prave radnu vizu jer prosto receno i ne mogu da dokazu da niko u Americi sem tebe ne moze da obavlja taj posao. Ne mislim da je to izvodljivo - ali mozes da pokusas.

Ja znam da ti ovo ne zelis da cujes - ali ko god da te je savetovao da ostanes pa ces lako za papire - te je grdno zeznuo. Zivot ilegalaca je tezak - problemi oko nalazenja posla, rentanja stana, kupovine novog auta, kupovine osiguranja etc. Samo onaj koje bio u toj kozi zna kako mu je.

Kako si ti mislio da resis taj problem - onda kada si odlucio da ne izadjes iz zemlje kad je trebalo?

lenhi
05.11.2009, 11:47
ESL skole ne izdaju studentske vize. Finansiraju se iz federalnog budzeta i svako bez obzira na status moze da ih upise (cak i ilegalci). Poenta ovih skola je da ljude nauce da govore jer to ide u prihod drzavi - niko ti tamo ne trazi SSN niti vizu. ESL casove niti mozes da transferujes negde niti ti izdaju transkript.

Da li to znači da u svim federalnim državama postoje takve škole organizovane od strane države gdje besplatno možeš da učiš Engleski jezik kada dođeš u USA, i da ne plaćaš to pohađanje nastave odnosno učenje jezika?
Vejrovatno je organizovano po nivoima i nekakvim kursevima ili ima neko ograničenje koliko možeš ići na nastavu ako sam dobro razumio postojanje takvih škola.

nemili
05.11.2009, 12:28
ESL skole ne izdaju studentske vize. Finansiraju se iz federalnog budzeta i svako bez obzira na status moze da ih upise (cak i ilegalci). Poenta ovih skola je da ljude nauce da govore jer to ide u prihod drzavi - niko ti tamo ne trazi SSN niti vizu. ESL casove niti mozes da transferujes negde niti ti izdaju transkript.

Samo zvanicne skolske ustanove izdaju studentske vize - za koju btw treba da ides nazad u svoju zemlju da apliciras nakon sto skoli prikazes dovoljno para za studiranje i nakon sto ti se odobri aplikacija - koliko se secam, to je velikim slovima ispisano u Ambasadi u BG pa pretpostavljam i u drugim zemljama. Takodje - treba da placas international tuition i da upises minimum 12 units po semestru. Da to tako lako ide, svi ilegalci bi upisali ESL i resili svoje probleme.

Zana mislim da nisi u pravu. ESL postoji na mnogo fakulteta tako da to jeste u okviru zvanicnih skolskih ustanova. Naravno da one ne izdaju vize, state department i ambasade ih izdaju. :grin: :==D: Salu na stranu, raspitivao sam se i ja oko toga i informacija koju sam dobio je da ti oni izdaju povrdu i da sa njom trazis vizu na period trajanja (6 meseci ili godinu dana). Za standardnu studentsku vizu znam da bi trebalo da se aplicira iz svoje zemlje, mada bi najbolje konsultovati advokate da li ima i tu nekih caka.

@Niki26 Cak i dobijanjem studentske vize ti ne resavas problem, jer na toj vizi ne smes da radis (odnosno smes samo u okviru campusa i to odredjeni broj sati). Mozes da kupis vreme, ali moras da imas plan sta dalje. Najbolje ti je da se raspitas u skoli o potvrdi i produzenju vize, ali je zeznuta stvar jer si sada ilegalac i ne znam zasto bi ti odobrili vizu. Trebao si da je trazis dok ti nije istekla J1.

Ja znam da ti ovo ne zelis da cujes - ali ko god da te je savetovao da ostanes pa ces lako za papire - te je grdno zeznuo.

Totalno se slazem, osnovna bilo koje vrste odlaska (osim sa green card) u usa ili bilo koju drugu zemlju je da NE PROBIJES ROK DOZVOLJENOG BORAVKA NI ZA JEDAN DAN!

Kako si ti mislio da resis taj problem - onda kada si odlucio da ne izadjes iz zemlje kad je trebalo?

Pa nije mislio. :==D: :nene:

nemili
05.11.2009, 12:33
Izvinjavam se i ovom prilikom demantujem sam sebe (nisam mogao da etitujem predjasnji post posle 15 min pa editujem ovaj)!

Note: These classes are not part of the accredited program of the University of Chicago; they will not qualify you for student status or a student visa.
source: http://ihouse.uchicago.edu/esl/

Da li to znači da u svim federalnim državama postoje takve škole organizovane od strane države gdje besplatno možeš da učiš Engleski jezik kada dođeš u USA, i da ne plaćaš to pohađanje nastave odnosno učenje jezika?

Ne ne ne, nikako nije besplatno! Gde si cuo da u Americi ima nesto besplatno, pa nije to Canada?! :==D: Pruzice ti sve, mogucnosti neogranicene, ali moras da platis. Soc-komunizam ne pali kod njih.

Zana
05.11.2009, 19:32
Da li to znači da u svim federalnim državama postoje takve škole organizovane od strane države gdje besplatno možeš da učiš Engleski jezik kada dođeš u USA, i da ne plaćaš to pohađanje nastave odnosno učenje jezika?
Vejrovatno je organizovano po nivoima i nekakvim kursevima ili ima neko ograničenje koliko možeš ići na nastavu ako sam dobro razumio postojanje takvih škola.

Nisam sigurna da li postoje u svim drzavama (nisam proveravala svaku) ali dosta njih ima. U LA to radi ovako - to su skole za Adults, odes tamo i prijavis se, platis $5 za aplikaciju, uradis test na osnovu kojeg ti oni kazu koji cas treba da uzmes i to je to. Ima dosta lokacija i raznih termina. Iako na aplikaciji stoji polje za SSN i Alien #, to nije obavezno da se popuni. Knjige mozes da kupis a i ne moras. Ja sam zvala USCIS da se raspitam za kuma koji je bio na turistickoj vizi za ove casove i rekli su da nije problem dokle god nije full-time (a zbog onog pitanja na aplikaciji za vizu da li dolazite da se skolujete ovde). On je zaista uzivao u casovima. Ja sam uzimala ove casove dok nisam ispunila uslove za College. Poenta je da imigranti nauce jezik zato Federal Government i finansira ove programe - na casovima se uci i sistem zivota ovde, te postoji ocekivanje da ce program pomoci i ilegalcima da shvate neke stvari. Jedan deo programa, bez obzira sto je ESL u pitanju, je i da se ljudima objasni na sta sve imaju pravo (bolnice etc.) bez obzira na status, kao i mogucnost da placaju taksu preko TIN sto moze da im pomogne pri legalizaciji kasnije. Sve u svemu - poenta ovih programa nije akademsko usavrsavanje te stoga upisom na njih se i ne resava status vize.

Zana
05.11.2009, 20:21
Naravno da one ne izdaju vize, state department i ambasade ih izdaju. :grin: :==D:



Aaaaaa, na to sam mislila :grin::grin: nego mrsko mi da se raspisujem XoXo (k'o velim: ko razume, shvatice)

Sloba_Kg
06.11.2009, 04:57
Kao sto je vec receno, ti si drugar probio rok J-1 vize. Sto se tice H2B vise je nece biti iz srbije jer je sada pravilo da poslodavac(amerikanac) mora da plati SVE radniku koga zaposljava tako da work & travel agencije vise ne mogu da zaradjuju na nama i budu konekcija sa poslodavcima. To je zvanicni info koji mi je dao lik iz Balttimora koji radi H2B i J-1 vize skoro 10 godina

Sto se ESL skole tice, u Atlanti je ima besplatne na vise mesta i to ide kroz Atlanta Public School System, i placa government.

Nemoj da pitas nikoga iz kompanije da ti rade papire jer te do sad vec nisu pitali za status pa ako im trazis produzenje vize provalice da si ilegalno (ako vec nisu) i mozes ostati bez posla

lenhi
06.11.2009, 10:20
Nisam sigurna da li postoje u svim drzavama (nisam proveravala svaku) ali dosta njih ima. U LA to radi ovako - to su skole za Adults, odes tamo i prijavis se, platis $5 za aplikaciju, uradis test na osnovu kojeg ti oni kazu koji cas treba da uzmes i to je to. Ima dosta lokacija i raznih termina. Iako na aplikaciji stoji polje za SSN i Alien #, to nije obavezno da se popuni. Knjige mozes da kupis a i ne moras. Ja sam zvala USCIS da se raspitam za kuma koji je bio na turistickoj vizi za ove casove i rekli su da nije problem dokle god nije full-time (a zbog onog pitanja na aplikaciji za vizu da li dolazite da se skolujete ovde). On je zaista uzivao u casovima. Ja sam uzimala ove casove dok nisam ispunila uslove za College. Poenta je da imigranti nauce jezik zato Federal Government i finansira ove programe - na casovima se uci i sistem zivota ovde, te postoji ocekivanje da ce program pomoci i ilegalcima da shvate neke stvari. Jedan deo programa, bez obzira sto je ESL u pitanju, je i da se ljudima objasni na sta sve imaju pravo (bolnice etc.) bez obzira na status, kao i mogucnost da placaju taksu preko TIN sto moze da im pomogne pri legalizaciji kasnije. Sve u svemu - poenta ovih programa nije akademsko usavrsavanje te stoga upisom na njih se i ne resava status vize.
Ja sam bio jasan mene je zanimalo da li ljudi koji dođu kao novi imigranti imaju priliku da besplatno negdje uče engleski jezik dok rade prve poslove, i da im to koristi za novi život u USA.
Ne mislim na studiranje, da li se dobija sertifikat za ovo ili ono itd.
Kad čovjek usavrši jezik može polagati za kakav hoće sertifikat.
Vidim da je sloba pomenuo da ima, a nemili kaže da nema.

nemili
06.11.2009, 13:18
Za te sponzorisane od strane drzave nemam informacija kako se upisuju i koji su uslovi. Ono sto sam npr gledao je ESL program na North Park univerzitetu u Chicagu 3780$ i traje 15 nedelja. Jeftiniji je Solex College i kosta 1620$ za 18 nedelja intenzivnog ucenja.

Evo linka pa pogledaj spisak po drzavama: http://www.esldirectory.com/esl-program-search/usa

Zana
06.11.2009, 17:17
Ja sam bio jasan mene je zanimalo da li ljudi koji dođu kao novi imigranti imaju priliku da besplatno negdje uče engleski jezik dok rade prve poslove, i da im to koristi za novi život u USA.


I ja sam bila vrlo jasna sa svojim postom te ne znam zasto si mene citirao sa sve komentarom "Ja sam bio jasan...".... koji deo od "skole za Adults" nisi razumeo? Ja znam da je tesko razumeti ovaj sistem dok su ljudi jos uvek tamo, ali ne moze to nikako drugacije da se kaze nego tako. Ukucas ime grada i drzave i Adults education u Google i izadju ti sve skole sa programom ESL za odrasle ili ako vise volis imigrante ili jos bolje ljude koji ne govore Engleski. I to je gotovo besplatno. Molim ljude da ne mesaju Intensive ESL koji je pripremni program za studiranje internacionalnih studenata (za one koji ne zele ili ne mogu da poloze TOEFL) i za koji se dobija akademski kredit sa programima koje finansira drzava i neprofitne organizacije a kojima je cilj da pomognu gradjanima u svakodnevnom zivotu.

Sloba_Kg
06.11.2009, 20:55
I ja sam bila vrlo jasna sa svojim postom te ne znam zasto si mene citirao sa sve komentarom "Ja sam bio jasan...".... koji deo od "skole za Adults" nisi razumeo? Ja znam da je tesko razumeti ovaj sistem dok su ljudi jos uvek tamo, ali ne moze to nikako drugacije da se kaze nego tako. Ukucas ime grada i drzave i Adults education u Google i izadju ti sve skole sa programom ESL za odrasle ili ako vise volis imigrante ili jos bolje ljude koji ne govore Engleski. I to je gotovo besplatno. Molim ljude da ne mesaju Intensive ESL koji je pripremni program za studiranje internacionalnih studenata (za one koji ne zele ili ne mogu da poloze TOEFL) i za koji se dobija akademski kredit sa programima koje finansira drzava i neprofitne organizacije a kojima je cilj da pomognu gradjanima u svakodnevnom zivotu.

Zana je u pravu, ja sam zaboravio da napomenem da je to adult education program.
Jeste besplatan i naravno da nema nikakve veze sa koledz pripremom ili bilo kakvim kreditima.
Jedino dobro je sto je besplatno :) i sto moze da se nesto nauci.

U chicagu ima besplatan engleski na nekom koledzu ali ne znam na kom, saznacu od bivseg cimera.

lenhi
07.11.2009, 21:04
I ja sam bila vrlo jasna sa svojim postom te ne znam zasto si mene citirao sa sve komentarom "Ja sam bio jasan...".... koji deo od "skole za Adults" nisi razumeo? Ja znam da je tesko razumeti ovaj sistem dok su ljudi jos uvek tamo, ali ne moze to nikako drugacije da se kaze nego tako. Ukucas ime grada i drzave i Adults education u Google i izadju ti sve skole sa programom ESL za odrasle ili ako vise volis imigrante ili jos bolje ljude koji ne govore Engleski. I to je gotovo besplatno. Molim ljude da ne mesaju Intensive ESL koji je pripremni program za studiranje internacionalnih studenata (za one koji ne zele ili ne mogu da poloze TOEFL) i za koji se dobija akademski kredit sa programima koje finansira drzava i neprofitne organizacije a kojima je cilj da pomognu gradjanima u svakodnevnom zivotu.
Ma tebe sam citirao iz namjere da stavim u prvi plan tvoje mišljenje gdje si pokušala razdvojiti obično učenje i pripremni program za studiranje. Tad sam shvatio šta pokušavaš reći, do tad ste bili konfuzni i miješali ta dva programa.
Sve je OK. Nema nikakve ljutnje. Šta ću ja tebi soliti pamet ili ljutiti se preko noći kad ti ovde prenosiš višegodišnje iskustvo života u USA. Svako dobro svima!
Pozdrav i za slobu i za nemili!

Zana
07.11.2009, 22:35
Aaaaaaa :grin: ja se izvinjavam - ja reko' ti me citiras iz namere da kazes da sam "omasila" pitanje.... Sta da ti kazem, dopisivanje pomaze - ali nekad treba 1000 dodatnih reci da se objasni ono sto se "uzivo" podrazumeva.

nemili
07.11.2009, 22:52
Sta da ti kazem, dopisivanje pomaze - ali nekad treba 1000 dodatnih reci da se objasni ono sto se "uzivo" podrazumeva.

Kao npp. da "koledzi izdaju vize". hehehe :grin:

Zana
07.11.2009, 23:11
E, bas to :1081: