PDA

View Full Version : Jovo-nanovo


Tarzan
31.07.2009, 14:47
Gde si bio - nigde,
sta si radio - nista.
Osecam se kao ponavljac. K'o kad okines na ispitu i sada treba ponovo da se spremas - huh:gun:

Uglavnom da li je uopste iko posecivao sajt: http://www.dvlottery.state.gov/ ovih dana?

Meni ne radi.

Jel to normalno za ovo doba godine?

lenhi
01.08.2009, 08:28
Naravno da sajt radi. Aktivan je 365 dana. Fino ti piše da možeš provjeriti status iz prethodne prijave od 1.jula ove godine do 1.jula sledeće godine.
Tamo sad nema ništa zanimljivo, tek početkom septembra ljudi ga pogledaju da vide uputstvo za sledeću godinu (tad otprilike izlazi) da li je bilo kakvih izmjena u vezi prijave za naredni ciklus.
Ako ti je za utjehu onako sa strane juče sam upoznao lika na forumu dobio iz 9. pokušaja ove godine nije se predavao. Ja sam 4 ili 5 puta predavao pa bio bih zadovoljan i iz 8. ili 9. pokušaja da dobijem. Bolje ikad nego nikad, ako ništa drugo bar zbog djece.

dreadnot
03.08.2009, 07:23
Evo ti jos vise utehe... kao sto sam vec postovao u par navrata, ja sam izvucen posle jedno 12 godina pokusavanja... zapravo moja lepsa polovina je bila srecne ruke...

Tarzan
04.08.2009, 14:31
Al` me "lenhi" nakrpi, ali stvarno - u trenutku slanja mog posta nije radio sajt.
Bilo kako bilo, i ove godine cu se prijaviti, mada ni blizu sa tolikim elanom kao prvi put.
Nego, interesuje me iskustvo ljudi koji su se vise puta prijavljivali:

da li vam je pala na pamet mogucnost da negde gresite u prijavi i da ona u stvari svaki put biva diskvalifikovana zbog nekog detalja - i pre nego sto dospe do "bubnja"
da li mogu i ove godine da (is)koristim slike iz prosle godine ili moramo svi ponovo kod fotografa?

dreamerns
04.08.2009, 15:37
Mi smo dve godine zaredom koristili iste slike...i bili izvuceni. Tako da...moze.

Bane
04.08.2009, 20:16
Al` me "lenhi" nakrpi, ali stvarno - u trenutku slanja mog posta nije radio sajt.
Bilo kako bilo, i ove godine cu se prijaviti, mada ni blizu sa tolikim elanom kao prvi put.
Nego, interesuje me iskustvo ljudi koji su se vise puta prijavljivali:

da li vam je pala na pamet mogucnost da negde gresite u prijavi i da ona u stvari svaki put biva diskvalifikovana zbog nekog detalja - i pre nego sto dospe do "bubnja"
da li mogu i ove godine da (is)koristim slike iz prosle godine ili moramo svi ponovo kod fotografa?




Ja sam aplicirao 5 ili 6 puta ali nisam gubio nadu (verovatno od velike zelje), a onda su izvukli moju devojku iz treceg puta.

Slikali smo se poslednjih par godina dig. foto aparatom pa smo slike obradili u nekom picture editoru (sredili sto se tice dimenzija i velicine).

Mislim da digitalni foto aparat i belu pozadinu (zid ili vrata) mozes da nadjes.
Verujem da imaju dosije svih koji su ikada aplicirali (narocito od kada je apliciranje u elekrtonskom formatu). Ako imas srece pa te izvuku bilo bi jako lose da te diskvalifikuju zbog ponovljene slike.

Inace ne vidim gde bi mogao da pogresis prilikom apliciranja, i da greska bude tako velika da te diskvalifikuju pre izvlacenja. Jedino ako slika ne odgovara zahtevima. :wtf:

lenhi
05.08.2009, 06:44
Ni ja ne vidim mogućnost za neku grešku osim slike. Sva polja koja ne popuniš a trebalo bi, računar te upozori da polje mora biti popunjeno. A i da si nešto upisao pogrešno od podataka, oni to ne provjeravaju tada nego kasnije u ambasadi tako da od toga ne zavisi da li ćeš dobiti prvu kovertu.
Ja se nisam igrao ni jedne godine kad je u pitanju slika. Svake godine pravimo nove slike svih članova porodice. Možda i prolazi starija slika ali je ulog veliki da bih zbog toga rizikovao.
Još da dodam da je meni prvu prijavu 2004.god popunio čovjek koji je te godine u maju i dobio zelenu kartu pa mi je on i pokazao kako popuniti. On je inače izvučen iz prvog pokušaja i otišao je sa suprugom.

lenhi
05.08.2009, 10:06
Bilo kako bilo, i ove godine cu se prijaviti, mada ni blizu sa tolikim elanom kao prvi put.
[/LIST]

Što se tiče razočaranja, vjerovatno svi kroz to prođu. Ja sam toliko razmišljao u početku da sam sebe toliko opteretio a sve to nepotrebno. Bitno je predavati a kad dobiješ onda se posvetiiti sta, kud, kako...
Za pet godina koliko ja predajem nigdje nisam pomjerio svoj život, recimo čovjek koga sam pomenuo otišao iz prve, i sad stvara tamo normalan život porodici a ja izgubio pet godina ni u šta! To je lutrija nemože se tu ništa i tako je treba i doživljavati.

Leona
05.08.2009, 10:21
Nista, ostaje opet nada.
Ja sam prosle godine prvi put se prijavila, pa nisam prosla sta cu, nadam se da ce bit vise srece neki drugi put.

A ni sama ne znam da li cu ove godine aplicirati, i uopste da li vise apliciram, dok ne zavrsim fakultet.
Ne gubim ja nista aplicirajuci, ali sve kontam ako bih dobila, sta cu tamo bez fakulteta...ne isplati se ja mislim.

dreadnot
05.08.2009, 12:20
DA li si pogresio mozes da vidis od jula meseca, preko njihovog sajta. Imas konfirmcioni broj kada se prijavis, sa njime proveris da li ti je prijava prosla. Meni su napisali da prijava nije izvucewna, sto smatram kao potvrdu da je bila u "bubnju"...
Ne odustajte, ako ste se namerili i zelite da odete. Ako nista drugo, bvarem je prijavljivanje besplatno, samo malo truda... a i kako biste i dalje bili na ovom forumu? :-))

wrath:of:the:lich:king
05.08.2009, 16:07
Leona, ne bih da te razocaram ali isplati se!!

Leona
06.08.2009, 12:06
Leona, ne bih da te razocaram ali isplati se!!
Ma ja kontam da tamo kad dodjes fakultet ti se manje vise nece ni pikati, jer vecina krene od nekih poslova za koje uslovno receno ne treba fakultet.
Kasnije ces vjerovatno naletiti na posao za koji si se skolovao, i onda kontam a sta cu tamo bez fakulteta, jer grdne pare trebaju da ga tamo zavrsis, pa je nekako bolje to ovdje zavrsiti.
Na kraju krajeva ako tamo ne ide, vratis se ovdje, ali imas bar zavrsen fakultet.

Ne znam ni sama, nisam pametna...:smrc:

lenhi
06.08.2009, 13:34
Ma ja kontam da tamo kad dodjes fakultet ti se manje vise nece ni pikati, jer vecina krene od nekih poslova za koje uslovno receno ne treba fakultet.
Kasnije ces vjerovatno naletiti na posao za koji si se skolovao, i onda kontam a sta cu tamo bez fakulteta, jer grdne pare trebaju da ga tamo zavrsis, pa je nekako bolje to ovdje zavrsiti.
Na kraju krajeva ako tamo ne ide, vratis se ovdje, ali imas bar zavrsen fakultet.

Ne znam ni sama, nisam pametna...:smrc:

Koliko ja kontam ljude sa foruma koji su tamo, ni kad završiš fakultet ovde, on ti tamo neće ništa značiti ako ne planiraš neko doškolovavanje tamo , usmjeravanje, usklađivanje sa našom diplomom itd.

Po meni ne vrti se sve oko završenog fakulteta. A kao drugo svaka godina za koju je se čovjek ne prijavi je nepovratno izgubljena. Na lutriji te izvlače samo jednom u životu, a ti ne znaš kad će to biti.

Leona
06.08.2009, 15:13
Koliko ja kontam ljude sa foruma koji su tamo, ni kad završiš fakultet ovde, on ti tamo neće ništa značiti ako ne planiraš neko doškolovavanje tamo , usmjeravanje, usklađivanje sa našom diplomom itd.

Po meni ne vrti se sve oko završenog fakulteta. A kao drugo svaka godina za koju je se čovjek ne prijavi je nepovratno izgubljena. Na lutriji te izvlače samo jednom u životu, a ti ne znaš kad će to biti.

A da, stoji to sve, ali opet...
Sto se tice mog fakulteta, prava, priznat je u nekim drzavama tamo, to sam se raspitala.
Prosle godine sam se prijavila nije nista bilo, naravno najmanji je problem prijaviti se, ali mene je pravo strah da ako me izvuku a ja bez diplome...:grin:
Meni bi diploma dala veliki osjecaj sigurnosti, jos vise jer bih isla sama, a pomlada...a nemam nikoga tamo.
Ali sve to zavisi od srece, neko dobije posao tamo za 5 dana bez fakulteta, a neko ni nakon godine iako ima diplome silne, kao kaneolopa.

Moram razmisliti sta cu ove godine, ali mozda se ipak opet prijavim, ko zna...
svakako ovu drugu godinu moram obnoviti pa da se bar imam cime razonoditi.:==D:

dreamerns
06.08.2009, 16:04
A da, stoji to sve, ali opet...
Sto se tice mog fakulteta, prava, priznat je u nekim drzavama tamo, to sam se raspitala.
Prosle godine sam se prijavila nije nista bilo, naravno najmanji je problem prijaviti se, ali mene je pravo strah da ako me izvuku a ja bez diplome...:grin:
Meni bi diploma dala veliki osjecaj sigurnosti, jos vise jer bih isla sama, a pomlada...a nemam nikoga tamo.
Ali sve to zavisi od srece, neko dobije posao tamo za 5 dana bez fakulteta, a neko ni nakon godine iako ima diplome silne, kao kaneolopa.

Moram razmisliti sta cu ove godine, ali mozda se ipak opet prijavim, ko zna...
svakako ovu drugu godinu moram obnoviti pa da se bar imam cime razonoditi.:==D:

Diploma fakulteta ce ti ovde obezbediti samo jednu stvar.....da zasigurno ne dobijes posao. To je jedan velik teret koji ti uopste ne treba. Covek ako odluci da dodje vamo, treba da napusti fakultet i radi da zaradi sto vise para da ima. A onda kada dodje ovde, da upise fakultet. U mojoj struci ti ne gledaju koji si faks (bitno je da ga imas), ali u principu za vecinu....diploma fakulteta iz neke vukojebina drzave ti je samo teret. Ionako ces u pocetku morati da lazes da ga nemas kako bi dobila posao...
To je tuzno...ali je tako. Neko je spomenuo doskolovavanje....to ti je isto kao da sve ispocetka krenes (i upravo zato ne vidim poentu zavrsavanja fakulteta....sta ces koji djavo gubiti pare i vreme 2x). Ovo sve ne vazi ako studiras Braca Karic univerzitet....posto je to jedan od najcenjenijih univerziteta na svetu. To dovrsi, to se svuda priznaje i svuda su ti vrata otvorena.

lenhi
06.08.2009, 17:16
To je tuzno...ali je tako. Neko je spomenuo doskolovavanje....to ti je isto kao da sve ispocetka krenes (i upravo zato ne vidim poentu zavrsavanja fakulteta....sta ces koji djavo gubiti pare i vreme 2x). Ovo sve ne vazi ako studiras Braca Karic univerzitet....posto je to jedan od najcenjenijih univerziteta na svetu. To dovrsi, to se svuda priznaje i svuda su ti vrata otvorena.

Kako sad pa to Braća Karić da se toliko priznaje. Mislim nemam ništa protiv, i super je ako ljudi mogu da iskoriste naše školovanje. Kako to da čovjeka tretiraju kao "čistu nulu" iz vukojebina države, a sad odjednom priznat neki privatni fakultet, koji i nije neki internacionalni bog zna šta. To ne mogu povjerovati.
Po toj logici gomila naših privatnih fakulteta koji "kao" priadaju nekom tobože međunarodnom univerzitetu ( a nemaju ni kvalitet, nastavu održavaju po šupama, platiš školarinu i od 2000Eura i to ti je garant prolaska na ispitu ne moraš ni da učiš itd.), odjednom ameri cijene takve stručnjake!!! Nemoguće , ne vjerujem.
Ne mislim da Braća Karić nema neki nivo, ali gomila nema ni f od fakulteta!

dreamerns
06.08.2009, 17:38
Nemoguće , ne vjerujem.
Ne mislim da Braća Karić nema neki nivo, ali gomila nema ni f od fakulteta!

Znam kako je....meni je jos gore jer imam fakultet....a jos je gore onima koji imaju faks koji im ne daje neki hard skill i onda vide tako nesto. Ali tako je. Oni koji bubaju gomilu gluposti i pri tom nemaju bogatog mamicu i taticu, idu na drzavni. Na BK se zna ko ide. BK diploma mozda ne znaci da si se ti mucio na faksu, ili da pak imas znanje....ali znaci da potices iz burzujske familije...to je mnogo vaznije, kako u srbiji, tako i u celom svetu (pa i u americi). Naravno, oni o tome nemaju pojma kakav je to faks, ali se jbg...nalazi na njihovim listama. Kako....pa parama, eto kako....

Zana
06.08.2009, 19:07
Znam nekoliko osoba sa BK, i svi su po nekoliko meseci svake godine isli na razmenu studenata (Britanija, Italija itd.). Jednom od njih je njihova diploma i to iskustvo iz inostranstva pomogla da izvrsno obavlja posao lokalnog ministra. Boravak u drugim zamljama, upoznavanje drugacije kulture i svega sto ide sa tim se prilicno ceni ovde...

Bez da ulazim u rivalstvo medju univerzitetaima (jer i ovde to postoji), ne mislim da ce doveka i u Srbiji da znaci da "valjaju" i da se "cene" diplome samo sa dva univerziteta. Vremenom ce postati kao i ovde - sto vise skolovanje kosta, to se Univerzitet vise trudi da sacuva svoje dobro ime jer jedino tako moze da nastavi da toliko naplacuje. Sto vise kosta, kvalitetnija je nastava i bolja mreza za buducu karijeru...

Svaka situacija je drugacija - ukoliko je znanje jezika odlicno, i poznaje se sistem ovde onda zasto da ne. Diploma iz Finance na primer znaci ako neko konkurise za takav posao pod uslovom da zna sta treba da radi (ovde, u US).

Za jedan od komentara gore - pravni fakultet "odande"...well, good luck with it...

dejancic
06.08.2009, 19:31
Diploma fakulteta ce ti ovde obezbediti samo jednu stvar.....da zasigurno ne dobijes posao. To je jedan velik teret koji ti uopste ne treba.

Onda ja bolje da odmah odustanem od lutrije i da ne dolazim u Ameriku:blink:
Og generalizovanja nema vajde. Svaki fakultet je zaseban i svaki na svoj nacin moze da se isplati, a mozda nazalost i ne. Fakultetska diploma je teret samo onima koji nisu razumeli koncept skoro svih fakulteta u Srbiji, a to je mnoooogo teorije , a malo prakse, a jedno bez drugog ne idu nikako. Bilo ko sa radnim iskustvom u svojoj zemlji je posle vrlo malo vremena sigurno shvatio sta je naucio na fakultetu, a koliko tek treba da nauci kroz posao. Pored svega toga, misljenja sam da vecina dobitnika odlazi u Ameriku sa planom naci bilo kakav posao, bez obzira na nivo strucne spreme, a cim to imaju u podsvesti nemaju problem sa teretom fakultetske diplome.

dreamerns
06.08.2009, 19:55
misljenja sam da vecina dobitnika odlazi u Ameriku sa planom naci bilo kakav posao, bez obzira na nivo strucne spreme, a cim to imaju u podsvesti nemaju problem sa teretom fakultetske diplome.


Argghhhhfhguhfuah.....bilo kakav posao....arhgfhh...:realmad::realmad::realmad:

Slazem se da ne treba generalizovati....svako ima svoj put i svoju srecu. Sto se BK tice, znam odredjene ljude koji su tamo isli. Jedan od njih mi je dobar drugar, pa zato ne volim da ogovaram toliko....alil.... Tamo sve koji znam da su isli su deca bogatih koji nisu bili sposobni da upisu redovan faks, a kamoli da ga zavrse. Ne samo da su im bile lose ocene u srednjoj i osnovnoj, nego jednostavno nisu imali ni kapacitet za to. Ali je fakat da je dosta njih postalo uspesno nakon tog faksa (mada nijedan od njih mi nije jasno cime se bavi). Mada, ja sam se stvarno svega nagledao....i u fakultete toliko razocarao.....dovoljno da pozelim da mi dete na fakultet ne ide.

dejancic
06.08.2009, 20:13
Argghhhhfhguhfuah.....bilo kakav posao....arhgfhh...:realmad::realmad::realmad:


Ahahahahhahah :grin:
Znas i sam na sta sam mislio kada sam napisao bilo kakav. Onaj koji ce placati racune posto nam pocetni fond presusi.
Ali me nisi razumeo kada sam napisao da sam protiv generalizovanja. Nisam mislio da poredim privatne i drzavne fakultete, vec sve fakultete medjusobno. Po meni nije isto opredeliti se za struku i fakultet koji je vec proizveo hiljade i hiljade diplomaca i neke struke koje imaju jako mali broj studenata i koje same po sebi vec usmeravaju ljude na odlazak u inostranstvo. Mozda je to moja lazna nada, posto se bavim takvom, da kazem nezastupljenom, profesijom. Mozda se ja dzabe nadam da cu na racun toga sto malo ljudi u svetu radi ovakav tip posla lakse doci do istog. Nadam se da cu se naci u USA pa cu iz prve ruke reci da li sam se zavaravao ili ne....

dreamerns
06.08.2009, 20:36
Pazi ovako....ja cu ovde 1000x lakse naci posao iz struke, nego "bilo kakav" posao. Ne vidim zasto ljudi misle da se "bilo kakvi" poslovi onako dele.....cim izadjes iz aviona mole te i preklinju da radis u Mc Donalds da peres sudje i sl. Nije uopste lako naci "bilo kakav" posao. To je totalna zabluda. Takodje, mislim da mali gradovi imaju mnogo vise poslova od velikih gradova (doduse, manje su placeni)....ali to je moje misljenje.

petar.world
06.08.2009, 22:02
Cuo sam da je neko spominjao zavrseni pravni fakultet u Srbiji. Treba uzeti i u obzir da SAD, Kanada, Australija i Britanija imaju Common law (obicajno pravo) koji se razlikuje od ,,Civil law,, civilnog pravnog sistema koji koriste vecine zemalja svijeta ukljucujuci i cijelu Evropu.

Neko je i rekao da su fakulteti u Americi skupi. Ne mora da znaci. Ne mora direktno da se ide na univerzitet, moze da se ode i na community college koji kostaju 4 000 -5 000 dolara za rezidente tih drzava dok za ,,strance,, mogu da kostaju i do 10 000. Posle 2 god. na koledzu predje se na univerzitet, ko se pokaze dobar i zakaci neku stipendiju moze da prodje jeftinije. Naravno da postoje i skupi privatni univerziteti tipa Ivy League (Hardvard, Colubija, Princeton, Yale) ali za te skole se priprema jos i od osnovne da bi se upalo.

Sto se tice nalazenja posla, mislim da svi koji se prijavljujemo na lutriji, znamo da ni u Americi nije savrseno (posebno sada) i da poslovi ne cekaju samo na nas, ali je svakako bolje nego na Balkanu, i treba prezivjeti taj prvi period dok se ,,ne udomimo,, :beer:

Zana
06.08.2009, 23:11
Neko je i rekao da su fakulteti u Americi skupi. Ne mora da znaci. Ne mora direktno da se ide na univerzitet, moze da se ode i na community college koji kostaju 4 000 -5 000 dolara za rezidente tih drzava dok za ,,strance,, mogu da kostaju i do 10 000. Posle 2 god. na koledzu predje se na univerzitet, ko se pokaze dobar i zakaci neku stipendiju moze da prodje jeftinije. Naravno da postoje i skupi privatni univerziteti tipa Ivy League (Hardvard, Colubija, Princeton, Yale) ali za te skole se priprema jos i od osnovne da bi se upalo.


Mora da znaci da su skupi - ako nemas nikog da ti pomogne, odnosno da ti pokriva troskove zivota dok studiras i community college moze da ti bude problem. Jer - ako moras da radis da bi pokrio troskove zivota, onda zaradjujes vise para nego sto oni smatraju da je potrebno bi ostvario pravo na finansijsku pomoc... pa kad ti na pocetku semestra uleti tuition, i jedno $500-$600 za knjige, i za parking, i za sve ostalo sto ti treba za projekte...pa kad moras da platis i rentu i racune, i da platis brzi internet jer ti treba - i da platis svakog semestra nekoliko pretplata za dodatne informacije (pa sto god da studiras tu su neki dodatni softveri i sto sta jos... e to, vidis, ne moze sa "bilo kakvim poslom"...

A sto se tice stipendija, evo i ja bih ako mi kazes kako (a imam vise nego dobar prosek)...

Ne mogu sad da se sirim previse, ali ako imas prosecnu platu a znas da school loan ne moze da pokrije vise od 60 odsto (pod uslovom da ga dobijes) a da za ostalo moras sam da se snadjes...onda stvarno ne znam kako osim da se uleti u debeli debt...

Znaci nije tako lako... uz dobro planiranje i kad se pametno radi moze svasta da se postigne, ali nije lako...

Sloba_Kg
07.08.2009, 05:17
Tamo sve koji znam da su isli su deca bogatih koji nisu bili sposobni da upisu redovan faks, a kamoli da ga zavrse. Ne samo da su im bile lose ocene u srednjoj i osnovnoj, nego jednostavno nisu imali ni kapacitet za to. Ali je fakat da je dosta njih postalo uspesno nakon tog faksa (mada nijedan od njih mi nije jasno cime se bavi).

Pa i one pevacice D&D su uspesne jer im stric ili tata ili ko vec otkupio ceo tiraz iako ga je njegova firma odstampala. Mislim kako su ti ljudi o kojima pises uspesni i to u Srbiji? Pa to svi znamo, imaju mamu, tatu, jahtu, tecu ministra i sl...

lenhi
07.08.2009, 07:01
Moj neki zaključak iz vaših pisanja je da ne bi bilo loše da se dogradim u nekom zanatskom poslu u struci, a završene studije ako se posle toga iskoriste dobro došlo. Koliko vidim dosta je bitno psihički se spremiti za novi život. Bitno je ne živjeti u nekim iluzijama u startu, ali imati neki zanat u rukama neko usmjerenje da se može naći neki posao, a ne razmišljati "odo ja tamo imam fakultet, pa probiću se s njim".
A to za BK fakultet, ako vi kažete koji ste preko bare da je tako onda OK, mada nisam imao takvo mišljenje.

Leona
07.08.2009, 10:42
Da, i ja sam cula od prijatelja koje imam u Bg tu situaciju sa BK i nisam mogla da vjerujem, ali sta je tu je.
Imamo i mi u Sa ovdje slican takav, a imamo i Americki Univerzitet oba se placaju 40 000 eura i tu uglavnom idu djeca ovih ili onih, a ima i onih "normalnih" koji studiraju na kredit ne znam kako im se isplati.
Tako da mislim da je AU priznat tamo....

Sto se tice fakulteta sa nasih podrucja, kazu da su priznati samo elektrotehnika, i valjda arhitektura, gradjevina, pa mozda i medicina.
A cini mi se da je bas xeg svojevremeno napisao ovdje negdje da su nasi pravni fakulteti priznati u NY i CA, jer ako se dobro sjecam supruga mu je pravnik pa su se raspitivali o tome.
Ali bez obzira na to i ja nazalost dijelim misljenje da ne mozemo ocekivati nesto sa nasim diplomama tamo, ali eto...sta je tu je.
Kad malo bolje skontam prijavit cu se i ove godine pa sta bude, ne gubim nista. A mogu dobiti puno.

dejancic
08.08.2009, 09:20
Pazi ovako....ja cu ovde 1000x lakse naci posao iz struke, nego "bilo kakav" posao.

Jel bi takva situacija bila da nisi radio u Srbiji u firmi koja je u americkom vlasnistvu? Odnosno koliko ce oni ceniti staz u nekoj srpskoj firmi, ako je ona primera radi medju najjacim firmama na balkanu, ali je apsolutno nezastupljena u Evropi, a jos manje u Americi? Po tvom iskustvu da li je takva referenca dovoljna za ulazak u neku njihovu firmu koja se bavi istom delatnoscu?

dreamerns
09.08.2009, 18:30
Jel bi takva situacija bila da nisi radio u Srbiji u firmi koja je u americkom vlasnistvu? Odnosno koliko ce oni ceniti staz u nekoj srpskoj firmi, ako je ona primera radi medju najjacim firmama na balkanu, ali je apsolutno nezastupljena u Evropi, a jos manje u Americi? Po tvom iskustvu da li je takva referenca dovoljna za ulazak u neku njihovu firmu koja se bavi istom delatnoscu?

Bas njih briga i kakva je firma na balkanu i gde je balkan uopste. Kod programiranja uglavom pises poduzi reference (znaci ne samo gde si radio, nego bukvalno sta si radio i koje si tehnologije koristio). Ako im je firma poznata, naravno da to donosi plus, ali mnogo je bitno sta si ti tacno radio. Posle toga rade phone screening, intervju i sl stvari gde te istresu iz gaca. Programiranje je hard skill zanimanje, a takva zanimanja je relativo lako proveriti.
Sto se tice staza u nekoj srpskoj firmi, programeri imaju tu srecu da im to ne mora biti jedini put. Imas na hiljade open source projekata i mozes se prikljuciti na bilo koji od njih i raditi nesto. Samim tim ces imati u rezimeu da si radio na nekom poznatom projektu. Malo je problem u Srbiji sto su vecina fakulteta zajedno sa njihovim profesorima kreteni, koji ne uvidjaju taj potencijal, nego sebicno teraju studente da rade neke gluposti od seminarskih radova...umesto da direktno daju doprinos zajednici, cime bi ujedno uradili nesto dobro, produktivno (jer bi se taj kod stvarno i koristio) i na kraju krajeva, imao bi neki reference pri zavrsetku fakulteta. Da ne kazem da je nauciti raditi na velikom projektu, izuzetno bitno u ovoj profesiji.
Moram priznati da je trziste sada i za programere slabo i da retko naidjem na oglas da trazi full time employment, uglavno su svi na ugovor.
E sada, ja imam nekog iskustva tu, a u zivotu nisam radio npr. kao konobar u kaficu ili nesto tog tipa. Zato i kazem da bih pre nasao posao u struci, nego "bilo koji" posao.

dejancic
09.08.2009, 19:14
Ocigledno cu morati maksimalno da prilagodim cv njihovim zahtevima. Ako sam dobro shvatio to ce znaciti da pored staza navedem i projekte na kojima sam radio, a radjeni su ili i u Americi ili jos bolje po njihovim licencama. Nece spisak biti poduzi, ali sta je tu je... Hvala!

goranm
20.08.2009, 13:04
Nesto razmisljam, sta tu ima da bude priznato ili nepriznato? Evo recimo ja sam MSc. Mechanical engineer, tako kaze moja diploma, FTN Novi Sad, 5 godina. Sad ce meni neko da objasni da je "ne valjam" i da je neki njihov BSc. bolji od mene? Nije nego. Na osnovu cega? Imao sam prilike da se nagledma i Nemaca i Austrijanaca i jos nekih BSc. mechanical engineer i mogu reci da bas ne blistaju, posebno oni mladji, mojih godina. Stariji 45-50 su solidni ali samo zbog dugogodisnjeg iskustva, nista vise. Dosta toga su videli i eto to ih vadi, ali ovi tu do 35, BSc. u recimo Nemackoj ili Austriji, tehnicki razvijenim zemljama, posebno Nemci kao tehnick-masinski "izvikan" narod nisu nista bolji od nasih studenata sa novosadskog FTN ili beogradskog Masinskog Fakulteta. U savkom slucaju sigurno smo sposobni da za pocetak radimo kao tehnicki crtaci, ACAD, Pro/E, CATIA, SW ili sta bilo, pa posle 1-2 godine, kada se nevernim Tomama dokazemo radicemo u struci. Prosto. Inace od plate CAD "operatera" (da ne kazem crtaca) se u USA sasvim pristojno zivi.

Inace moram reci da mi je zao nasih studenata koji zavrse Pravni ili Ekonomski i pokusavaju sa tom diplomom u USA. Ko ce vam to tamo priznati? PA vasa struka, posebno pravna je cisto zavisna od drzave do drzave. Ucite pravo prema Srpskim zakonima, a radili bi sutra po Americkim. kako to mislite da postignete? Ekonomisti su u nesto boljem polozaju, ali i ta struka je dosta "tegljiva" i regionalno prilagodljiva. Od ove struke se ocekuje da pricaju kao navijeni, da budu skockani, odelce, kravata, da imaju gestikulaciju, da ne kazem da "sarmiraju". Kako inace misle da prodaju nesto? Mislite da to mozete? Ja cenim da to ne moze vise od 2% ljudi sa zavrsenim ekonomskim faxom u Srbiji. Za Gradjevinske, Masinske i El. inzenjere stvar je daleko jasnija. U tim oblastima 2 i 2 su 4, uvek 4 i nikada ni 3 ni 5, sto ze za pravo i ekonomiju ne moze reci. Dakle stvar je prosta, posao se i ovde i tamo radi na isti nacin jer su i prirodni zakoni i ovde i tamo isti. Fizika ne poznaje granice drzava. Eto zato mislim da je drustvenim fakultetlijama teze u USA, za razliku od prirodnih nauka.

kaneolopa
20.08.2009, 15:31
Sve diplome ovoga sveta ti ne mogu pomoci u americi dokle god nemash jako radno iskustvo ili preporuku. To shto si ti radio i crtao ti moze pomoci da strpas u svoj portfolio i saljes firmama, bez obzira imali oni otvoren oglas ili ne. Nema smisla raspravljati se oko toga koga ce amer pre da zaposli... zivi bili svi pa dosli i videli i iskusili sve po redu. Meni je samo zao shto sam odabrala struku koju jesam, ali kontam da cu za nekih 10-ak godina da menjam sve zivo ;). Shto se tice nasih diploma,niko ti je nece nigde traziti (ovo je pouzdana informacija) osim ako ne zelis dalje da nastavis da se skolujes. Ako imash onu dvojezicnu diplomu sa FTN-a nije ti potrebno ni da je prevodis, jer je podjednako priznaju ... narocito za nastavak skolovanja, nemoj bacati pare na dodatna prevodjenja (takodje, proveren info.) Nemoj ponizavati ostale ljude koji su zavrsili fakultete u Srbiji, sada kao neko je bio "glup" pa je studirao pravo, a neko je bio "pametan" pa je studirao informatiku. To sta je lakse i teze za studirati, bilo gde ne bitno Srbija ili USA je izuzetno relativna stvar, treba znati i umeti, a zna se ko ovde zavrsava ivy league fakultete.

dreamerns
20.08.2009, 16:22
treba znati i umeti, a zna se ko ovde zavrsava ivy league fakultete.

Izuzetno nadarena i vredna deca (u malom procentu). Deca burzujcina i sportisti (u velikom procentu).

dreadnot
21.08.2009, 09:54
Nesto razmisljam, sta tu ima da bude priznato ili nepriznato? Evo recimo ja sam MSc. Mechanical engineer, tako kaze moja diploma, FTN Novi Sad, 5 godina. Sad ce meni neko da objasni da je "ne valjam" i da je neki njihov BSc. bolji od mene? Nije nego. Na osnovu cega?


Nije problem u tome ko zaista i koliko vredi, niti je bitno da te iko ubedjuje i dokazuje po kom parametru je neki njihov bolji od nekog naseg - jednostavno ih to ne zanima. Po svemu sto sam ovde video i cuo, zaposlice svog, pa nek je najgori, naucice vremenom...
Ja, recimo, znam za svoju struku (veterina), da smo daleko iza zapada. Kod nas se samo buba teorija, a kad dobijes diplomu ne znas cestito ni injekciju da das, dok kod njih ne mozes da diplomiras bez debele prakse i niza intervencija koje moras da odradis. Koncept je drugaciji - vise prakse, manje teorije, pa kad zavrsis mozes odmah da pocnes da radis, a ne da se slepas uz nekog starijeg i "krades" znanje...

dreamerns
21.08.2009, 14:22
Nije problem u tome ko zaista i koliko vredi, niti je bitno da te iko ubedjuje i dokazuje po kom parametru je neki njihov bolji od nekog naseg - jednostavno ih to ne zanima. Po svemu sto sam ovde video i cuo, zaposlice svog, pa nek je najgori, naucice vremenom...
Ja, recimo, znam za svoju struku (veterina), da smo daleko iza zapada. Kod nas se samo buba teorija, a kad dobijes diplomu ne znas cestito ni injekciju da das, dok kod njih ne mozes da diplomiras bez debele prakse i niza intervencija koje moras da odradis. Koncept je drugaciji - vise prakse, manje teorije, pa kad zavrsis mozes odmah da pocnes da radis, a ne da se slepas uz nekog starijeg i "krades" znanje...

Isto vazi i za informatiku. Veliki broj studenata kod nas zavrsi, da ne zna cestito ni mail da procita. Jednostavno...fali prakse.

goranm
25.08.2009, 10:20
Nikoga nisam zeleo da vredjam. Ako se neko nasao uvredjen neka mi oprosti. Sve sto sam zeleo da kazem je da ipak ima razlike recimo bas za pravo. Nije isto nase i njihovo, kao sto njihov pravnik ne moze odmah raditi ovde kod nas tako ni nas pravnik ne moze odmah raditi kod njih. Sto se tice recimo informatike, elektrotehnike, masinstva ili gradjevine tu je vec situacija daleko cistija zbog prirode posla. Naravno da ce oni lakse zaposliti njihove, ali ne znaci da nece i nase, sve zavisi kakav utisak na njih ostavi vas CV, vas razgovor sa buducim pslodavcem i na kraju krajeva "opsti" utisak. Itekako pomaze ako imate dobro i relevantno radno iskustvo. Naravno i tada treba krenuti sa nizih pozicija, pa polako strpljivo graditi karijeru.