PDA

View Full Version : Potvrda o radnom iskustvu - kako?


Enter
09.08.2009, 12:47
Molim vas da mi nekako opisete kako bi trebalo (tj. u kojoj formi) da izgleda lista poslova kojima sam se bavio u firmi. Tice se one stavke koja kaze da moramo imati najmanje 2 godine iskustva u nekom poslu u roku od poslednjih 5 godina. Dakle, sta tu treba da pise? Tacan opis radnji, sredstva kojima sam se sluzio...? Ko to potpisuje? Neposredni rukovodilac ili neki direktor?
Naziv zanimanja nije dovoljan, to znam.

dreadnot
10.08.2009, 07:50
Mozda da pokusas sa prevedenom kopijom radne knjizice, tamo pise gd si bio zaposlen i koliko dugo. Ne verujem da ih vise od toga zanima, sumnjam da ce uzeti zdravo za gotovo izjavu tvog shefa ili direktora da si radio bas to i to... To ti sam navedes pod punom moralnom i materijalnom odgovornoscu...

Enter
10.08.2009, 23:13
Hvala ti na savetu, ali sam se licno uverio da "mozda" i "ne verujem" ne pomazu. Traze mi upravo to sto sam napisao - i ciljam ovog puta na korisnika Žanu, tj. njenu pomoc, jer je nesto slicno radila. Da je citiram:
"Druga stvar koja treba da se objasni nasim zatupljenim izdavacima potvrda o zaposlenju je: njih ne interesuje da li je neko bio u po nasim definicijama stalnom radnom odnosu, ili preko zadruge, ili po ugovoru o delu ili sije mi ga Djura.... oni samo treba da izdaju potvrdu da STE OBAVLJALI ODREDJENE POSLOVE U PERIODU OD-DO... znaci, da imate praksu u necemu. Moju potvrdu iz televizije kad su videli kad se nisu uslogirali: moj pametni direktor pravnik je ispisao dve strane nabrajajuci srpske clanove i periode u kojima sam ja bila zaposlena - ono bezobrazno namestanje tipa prijavljivanje na tri meseca pa 3 dana placeni odmor pa dva neradna dana, pa ajmo Jovo nanovo... e dzabe ja njemu tupih - upisi covece koliko godina sam radila na televiziji mani pravni odnos i datume... ali ne vredi...ovi u ambasadi se posteno ismejali citajuci potvrdu... Sacuvaj me Boze. Znaci - ako ste radili u na primer trgovini, pa i neprijavljeni - nek napisu potvrdu da ste radili, nece nikome dlaka sa glave da fali... nece da ih amerikanci prijavljuju poreskoj upravi sto vam nisu placali doprinose jer u ovim drzavama je to vasa/nasa obaveza - tako da ih iskreno boli uvo..." Link ka ovom postu (#38):http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=8107#post8107
Ovo mi je bitno, jer sam cetvrtu godinu zavrsio vanredno i to im ne odgovara (iako po Žani to ne bi trebalo da bude vazno, ali eto, realnost je drugacija, neka ne zameri, svakako cenim njeno iskustvo).
Pogledati i ostale njene postove koji imaju veze sa tim:
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=2909#post2909

Ako neko ima jos neko iskustvo, neka napise, mozda se razlikuje od njenog. Dakle, ne moram valjda direktora da jurim za ovo?

dreadnot
11.08.2009, 07:35
U tom slucaju, ne znam kakav si sa direktorom, ali najbolje je da ti lepo sednes i sve sam napises, detaljno i bez preterivanja (ali sa malim, neophodnim ulepsavanjem) navedes sta si radio, u kom obimu, koliko slozeno, koliko si bio samostalan u radu, da li si nadgledao druge itd, itd., dakle sa sto vise detalja, pa jos ako mozes da udenes na neki memorandum firme, tim bolje, a onda da baris direktora da ti to potpise i overi pecatom, da deluje kao prava stvar. Sansa da ti potpise sve pripremljeno je stotinak puta veca nego da ti on sam nesto napise i potvrdi. Po mom dosadasnjem iskustvu ljudi jesu voljni da ti ucine uslugu te vrste - nista ih ne kosta i nista ne moraju da odrade.

Enter
11.08.2009, 12:26
Moracu tako, ok predlog. Direktor tesko da ima ideju o mojim neposrednim aktivnostima, a najnizi rukovodioci sumnjam da predstavljaju autoritet za amere. Sastavicu nesto. Ja samo cvikam da cu se iskompromitovati u firmi u slucaju da budem odbijen za vizu - tipa: "vidi, ne valja mu ovde u firmi..." Pa izgubim i posao i vizu.

dreadnot
12.08.2009, 09:42
Koliko sam mogao da vidim iz postova onih koji su vec otisli, intervju (na kome ti, pretpostavljam, treba ova potvrda) je prilicno lagan, da ne kazem formalan, pa ako vec stignes do njega, gotovo sam ubedjen da si prosao najteze i da dobijas vizu. Ako lepo sve pripremis do tada, a das na potpis tek kada dobijes poziv za intevju i prodjes lekarski, mislim da ce moci samo da ti pljunu pod prozor i zavide... Ne znam koliko dugo radis i koliko imas iskustva, ali ako zadovoljava ono sto ameri traze, to je to...

Enter
12.08.2009, 10:06
Imao intervju vec, ali odlozili izdavanje vize dok ne pribavim ovo. Evo sastavljam vec, pa da vidim kome da dam da potpise.

Zana
12.08.2009, 20:29
Imao intervju vec, ali odlozili izdavanje vize dok ne pribavim ovo. Evo sastavljam vec, pa da vidim kome da dam da potpise.

Ako bi mogao da pojasnis par stvari - odlozili ste zavrsni razgovor jer niste imali potrebnu dokumentaciju, ili ste sve zavrsili a pomerili datum izdavanja? Ako ti je potrebna potvrda o radnom iskustvu - pretpostavljam da ambasada nije mogla da donese odluku?

Nasa situacija je bila drugacija - pravila su bila malo drugacija pretpostavljam jer se sve desavalo pre sedam godina. Ja sam zvala konzulat oko te peripetije sa vanrednim cetvrtim stepenom i receno mi je da je diskreciono pravo ambasade da odluci (zavisno od skole koja je u pitanju, jer bolje poznaju lokalne prilike). Problem mog supruga rekli su da je bio ne vanredno zavrsena cetvrta godina, vec sto diploma nije stecena pre podnosenja aplikacije (da bi to mogao da bude osnov za izdavanje vize). Priznali su mu radno iskustvo ali ne sa najsvezijeg posla jer je menjao pozicije pa ni na jednoj nije radio vise od dve godine (ispada da unapredjenje nista ne valja). Ja sam trazila potvrdu o zaposlenju od pravne sluzbe u kompaniji i nije bilo nikakvog problema (osim sto su se nalupali gluposti da bi zastitili sebe pred zakonom). Mada, ja nisam ni bila bitna :) jer nisam bila nosilac vize...

Eto :) obratila sam paznju (molim, nema na cemu xoxo) ali ne mogu da ti dam svoje misljenje ako ne objasnis situaciju malo bolje.

Enter
12.08.2009, 20:54
Uh, neprecizan sam - izvinjavam se. Da, odlozen zavrsni razgovor zbog nepotpune dokumentacije. Iz firme (kadrovska sluzba) sam uzeo klasicnu potvrdu o zaposlenju (kao za turisticku vizu) gde pise samo zanimanje, ali su mi u ambasadi posle prvog razgovora rekli da iznesem na memorandumu celu listu poslova i datuma iz poslednjih 5 godina kako bi mogli da donesu zakljucak u koju grupu poslova da me smeste, jer je ono sto sam im prvobitno doneo suvise uopsteno i ne govori im nista (i tu su u pravu). Vratio sam se u kadrovsku sluzbu i zatrazio info o tome ko bi mogao da mi napravi tu listu poslova (radno iskustvo), ali oni nisu bas bili nacisto sa tim, predlozili su poslovodju. On nema mogucnost da pise na memorandumu, pa cu ja sve sastaviti (kako znam i umem) i nositi na visu instancu da to lepo upakuju.

Sloba_Kg
13.08.2009, 03:14
ali su mi u ambasadi posle prvog razgovora rekli da iznesem na memorandumu celu listu poslova i datuma iz poslednjih 5 godina kako bi mogli da donesu zakljucak u koju grupu poslova da me smeste, jer je ono sto sam im prvobitno doneo suvise uopsteno i ne govori im nista (i tu su u pravu). Vratio sam se u kadrovsku sluzbu i zatrazio info o tome ko bi mogao da mi napravi tu listu poslova (radno iskustvo), ali oni nisu bas bili nacisto sa tim, predlozili su poslovodju.

A zasto ne bi otisao na sajt zavoda za zaposljavanje? Mozda postoji neki spisak poslova i naziva (secam se da kad se prijavljujes na biro, najveci problem je pod koju sifru da te zavede)
Mozda ti oni pomognu oko naziva, ti napisi a ovi iz firme neka "upakuju" aki umeju i lupe pecat.

Enter
16.09.2009, 08:56
Odbijen. Lista poslova vrlo detaljna i pedantna sa svim pecatima i poptpisima, ali spadaju u kategoriju 6 (verovatno prema online.onetcenter.org), sto je nedovoljno za njihove trenutne potrebe, iako je, kad sam ja procenjivao na tom sajtu, svuda stajala oznaka "In Demand". Ali ostaje cinjenica da je kategorija 6. Negde sam procitao da su im trenutno potrebni od 5 pa na vise, ali sam zaboravio gde.
Ah, vise srece drugi put.
Vama hvala, dobri ste.

Zana
16.09.2009, 16:11
Pa ja ne mogu da verujem! Ti si prvi (da je prijavio) da je odbijen! Daj pojasni sta se sve to desilo? Koji ti je bio broj? Mozda vise nisu imali neiskoriscenih viza?

dejancic
16.09.2009, 17:05
Odbijen.

Bez komentara... :no:

Zana
16.09.2009, 19:49
Sad sam citala ponovo instrukcije za prijavljivanje i proveravala datoteku poslova, i evo sta sam zakljucila...

Ako oni kapiraju da je 4-ti stepen vanredno zavrsen isto sto i njihov GED onda to znaci da to nece priznati. E sad, ja se ne secam zaista da li su pravila bila ista i kada smo mi imali intervju. Nama jeste tada receno da je jedini razlog za nepriznavanje to sto u vreme aplikacije nije vec dobijena diploma...ali ko bi ga znao – mozda su i pravila bila drugacija, a mozda je i coveku bilo mrsko da se objasnjava. Sad skoro su mi iz konzulata rekli da ambasada odlucuje da li da prizna vanredno zavrseno srednju ili ne jer oni bolje poznaju lokalne prilike.

Dalje, kategorije poslova koje oni priznaju (tako kazu) su 4 i 5. Postoji dakle 5 kategorija, za prvu je potrebno najmanje treninga/edukacije i za petu najvise. Pogledala sam spisak zanimanja u obe kategorije – i to meni znaci sledece: ako imas treci stepen, nema sanse da imas iskustvo u bilo kojem od navedenih poslova u ove dve kategorije (ucitelji, eng, instruktori, advokati, analiticari etc.). Ne verujem da bilo ko u Srbiji zaposljava ljude bez fakulteta (ili vise skole) na bilo koju od navedenih pozicija. To meni vise lici da je uvedeno za ljude koji nisu u stanju da pokazu diplomu (ratom zahvacena podrucja) nego kao alternativa za nezavrsenu srednju skolu. Bilo bi po mom skromnom misljenju mnogo bolje kad bi oni to malo preformulisali i otvoreno rekli “ako nemas 12 godina redovne skole, nemoj da konkurises”, “ako ne mozes da dokazes da imas vise obrazovanje, evo koje iskustvo ti je potrebno”.... ovako kako sada pise, to su dve totalno kontradiktorne stvari jer neka od zanimanja cije iskustvo oni traze ne mogu da se rade ni sa 4-im stepenom a kamoli sa godinom manje.

Za ova zanimanja je level pripremljenosti veci od 7 – vidim opet na spisku da smo mi dobili na izmedju 6 i 7 (nosilac vize). Opet – jedini zakljucak koji ja mogu da izvedem je da su pravila bila drugacija tada, a ako nisu – onda smo bili zaista srecnici tog dana...

Eto...ne znam ni sama...a bas mi zao :(

Enter
16.09.2009, 22:45
Bilo bi po mom skromnom misljenju mnogo bolje kad bi oni to malo preformulisali i otvoreno rekli “ako nemas 12 godina redovne skole, nemoj da konkurises”, “ako ne mozes da dokazes da imas vise obrazovanje, evo koje iskustvo ti je potrebno”.... ovako kako sada pise, to su dve totalno kontradiktorne stvari jer neka od zanimanja cije iskustvo oni traze ne mogu da se rade ni sa 4-im stepenom a kamoli sa godinom manje. Pa pricaj mi malo o tome... I ja sam zbunjen kao i ti.
Za ova zanimanja je level pripremljenosti veci od 7 – vidim opet na spisku da smo mi dobili na izmedju 6 i 7 (nosilac vize). Opet – jedini zakljucak koji ja mogu da izvedem je da su pravila bila drugacija tada, a ako nisu – onda smo bili zaista srecnici tog dana... Pa upravo to je i razlog zasto cu ponovo pokusati ove godine da konkurisem - mozda ce im kriterijumi spasti.
Eto...ne znam ni sama...a bas mi zao Ma ne treba da ti bude, nisam ja to emotivno doziveo. I samo caskanje sa konzulom je bilo americki formalno - jednostavno, ako je takav zakon, onda je tako i nema sta da se pekmezim na salteru (kakvih sam se samo scena nagledao na odeljku za turisticke vize). Zamolio sam ga da dobro proveri, odsetao je iz prostorije na konsultacije, vratio se posle par minuta i ostao pri svom stavu. Smesak i dovidjenja, prijatan dan. Nije mi zao ni cca 1000$ koliko me sve kostalo; malko mi samo krivo zbog izgubljenog vremena i truda tokom ovih meseci (cak tri odlaska u ambasadu).
Ako nista drugo, mozda njihove severne komsije dobiju cast da me prime u svoje redove, pogledacu sta nude.
Ah, da - broj 20xxx, dosta kasno dobih drugu kovertu, poredeci sa ostalim ljudima na forumu.

kaneolopa
17.09.2009, 00:21
@ Enter,
molim te pojasni tih $1000, naplatili su ti troskove viziranja pasosa i procesiranja dokumentacije i nisu ti je izdali?

Enter
17.09.2009, 00:47
Troskovi procesiranja za tu vrstu vize su 775$. Tako je, lova se ne vraca cak i u slucaju neizdavanja vize, sa tim je svaki aplikant upoznat. Ukljucio sam jos i troskove lekarskog pregleda i vadjenja dokumenata, pa je sve ispalo oko 1000$ kad se zaokruzi.