PDA

View Full Version : Konverzija valuta u USA


Misa
15.10.2009, 03:37
Nama su se poprilicno smanjile zalihe u dolarima, s obzirom na to da smo vecinu kesa poneli u evrima, te je doslo vreme da se izvrsi konverzija iz evra u dolare.
Po zvanicnom kursu, juce je odnos evra i dolara bio ~1.48. Malo se raspitamo gde bi tu transakciju mogao da odradim. Zamolim zeta da pogleda u menjacnici na aerodromu; tamo odnos ~1.3 . Nazovemo menjacnice u okolini, odnos ~1.32 . Nazovemo par banaka...uglavnom ~1.37. U jednoj banci nam rekose ~1.54. Naravno, odmah zapalimo do te banke gde se uspostavi da je to gornji kurs (inace, sluzbenici smo naglasili o kojoj se transakciji radi). U Union Bank su mi rekli da ukoliko zelim da razmenim novac, oni moraju da mi otvore racun kod njih koji ne smem da zatvorim u naredna 2 meseca, pri cemu ce mi kurs reci tek kada otvorim racun kod njih. :wtf: U najblizoj Chase banci nisu mogli da mi kazu koliki je kurs, jer oni jos nemaju tu mogucnost, s obzirom na to da su Chase-ova filijala tek ne znam koliko vremena (neka bivsa banka koju je Chase kupio).
Ok, kapiram ja da se dolar forsira, ali, majku mu, pa pricamo o evru. Pazi, donji kurs ~1.37, gornji ~1.54. I naravno jos ti naplate dodatne troskove ako nisi klijent banke. Malo li je...
Da ne gnjavim dalje, ima li neko neki savet gde bih mogao najbezbolnije (ako je to ikako moguce) obavim ovu transakciju? Nisam sitnicar po prirodi, ali da nekome dam pola karte za Srbiju, nece moci ;)...

blisk
15.10.2009, 06:11
stavis pare u banku u srbiji i poneses samo karticu (debitnu/kreditnu) i konverzija ide po normalnom kursu. istu gresku sam i ja napravio prosle godine. nauk, nista osim dolara i kartica ne nositi u usa.
posto si vec tamo, koliko znam nema povoljnog i jednostavnog rjesenja.

Zana
15.10.2009, 06:43
Jesi probao sa Bank of America ili Wells Fargo? Ja imam racun sa Wells Fargo pa sve to prilicno lako ide (menjala sam za goste, ja poslednjih 7 godina nemam nista drugo osim dolara). Neko mi pre neki dan rece da je prodao evre za nesto vise od 1.4. Pa i da treba da otvoris racun u jednoj od ove dve banke - racun ti svakako treba, zar ne?

p.s. koliko ti to para menjas :grin: razlika na 1000 je oko 20-ak dolara...ako imas vecu sumu, onda ti se vise isplati da ides na trading.

Misa
15.10.2009, 17:50
Jesi probao sa Bank of America ili Wells Fargo? Ja imam racun sa Wells Fargo pa sve to prilicno lako ide (menjala sam za goste, ja poslednjih 7 godina nemam nista drugo osim dolara). Neko mi pre neki dan rece da je prodao evre za nesto vise od 1.4. Pa i da treba da otvoris racun u jednoj od ove dve banke - racun ti svakako treba, zar ne?

p.s. koliko ti to para menjas :grin: razlika na 1000 je oko 20-ak dolara...ako imas vecu sumu, onda ti se vise isplati da ides na trading.

:) . Skoro sve pare koje smo poneli su u evrima. Bili smo u Wells Fargo i tamo je odnos bio ~1.37. Svakako smo mislili da otvaramo racun (najverovatnije u Wells Fargo, delovali su najozbiljnije i najprofesionalnije), ali prvo ipak zelimo da razmenimo evre po sto povoljnijem kursu kako bi ipak neke pare bile na racunu. Kod Union Bank su nam trazili da prvo otvorimo racun, a da prethodno nismo mogli da dobijemo informacije o kursu po kojem ce biti izvrsena transakcija (samo su zbog toga spomenuti :) ).

Ako ti je nije problem, mozes li da priupitas tog nekog kako i gde je dobio odnos preko 1.4 i ako nije problem da mi ukratko objasnis sta podrazumes u ovom slucaju pod trading :) ? Secam se da je kaneolopa spominjala da se najvise isplati kupiti ovde evre za dolare i potom ih slati nasima u domovini. Ja sam na osnovu toga zakljucio da su ovde provizije i razlike u kursu manje nego kod nas :), pa da cu i u obrnutom slucaju proci bolje. Kada vec ovo spominjem, mozes li kaneolopa reci gde si kupovala evre za dolara, da znam za ubuduce?

Sloba_Kg
15.10.2009, 20:14
:) . Skoro sve pare koje smo poneli su u evrima. Bili smo u Wells Fargo i tamo je odnos bio ~1.37. Svakako smo mislili da otvaramo racun (najverovatnije u Wells Fargo, delovali su najozbiljnije i najprofesionalnije), ali prvo ipak zelimo da razmenimo evre po sto povoljnijem kursu kako bi ipak neke pare bile na racunu. Kod Union Bank su nam trazili da prvo otvorimo racun, a da prethodno nismo mogli da dobijemo informacije o kursu po kojem ce biti izvrsena transakcija (samo su zbog toga spomenuti :) ).

Ako ti je nije problem, mozes li da priupitas tog nekog kako i gde je dobio odnos preko 1.4 i ako nije problem da mi ukratko objasnis sta podrazumes u ovom slucaju pod trading :) ? Secam se da je kaneolopa spominjala da se najvise isplati kupiti ovde evre za dolare i potom ih slati nasima u domovini. Ja sam na osnovu toga zakljucio da su ovde provizije i razlike u kursu manje nego kod nas :), pa da cu i u obrnutom slucaju proci bolje. Kada vec ovo spominjem, mozes li kaneolopa reci gde si kupovala evre za dolara, da znam za ubuduce?

Ja sam imao isti problem pre 3 god kada sam bio u NYC. Mene su slali negde na salter Americen Express-a kao to oni znaju. Vecina banaka kako ti rece nije htela bez racuna a u Wachovia banci tamo gde sam ja ziveo nisu ni znali sta da rade. onda sam lepo otisao u Tramp Tower i trampio Eure za $ po tada povoljnom kursu uz neku bas bas sitnu proviziju. To mi je bio nauk da ubuduce ako imam, eure u srbiji promenim u $ i eto resenja.
Tako smo uradili ove godine pre polaska i jos smo imali deal zbog malo vece kolicine. Obzirom da si ti u CA mozda ta neka ozbiljnija banka bude dobro resenje.
I u Srbiji deru kad ti npr stigne cek u $ a hoces da unovcis a nemas otvoren devizni

Zana
15.10.2009, 21:53
It's Bank of America - pls check it out here (http://www.bankofamerica.com/foreigncurrency/index.cfm?template=fc_sell_curr.cfm). By currency trading I mean this (http://www.xe.com/currencytrading/).
Z

Zana
15.10.2009, 22:19
Oooops - ja se izvinjavam ('oce to kad se chat sa tech. support a u isto vreme se "svrcka" po forumu). Za "trading" sam mislila ako imas bas veliku sumu novca da je mozda bolje tako da probas a ako je par hiljada onda ti se vise isplati u banci to da radis pa cak i sa dodatnim provizijama. U svakom slucaju probaj sa BoA.

dreadnot
16.10.2009, 08:30
Promena evra u dolare u srbiji i nije bas najsrecnije resenje, jer ti banka otkupi evre po donjem kursu, a onda ti proda dolare po gornjem kursu za te iste dinare. Lopovska posla, ali sta je - tu je...

Sloba_Kg
16.10.2009, 12:49
Promena evra u dolare u srbiji i nije bas najsrecnije resenje, jer ti banka otkupi evre po donjem kursu, a onda ti proda dolare po gornjem kursu za te iste dinare. Lopovska posla, ali sta je - tu je...

Zato nadji menjaca koji ce da ti da ponudu "na vece kolicine dajemo povoljniji kurs" i neka uradi izmenu direkt euro u $.
Znam da im se to ne isplati ali npr nama su u kg tako uradili bez problema.

dejancic
16.10.2009, 16:57
Zato nadji menjaca koji ce da ti da ponudu "na vece kolicine dajemo povoljniji kurs" i neka uradi izmenu direkt euro u $.
Znam da im se to ne isplati ali npr nama su u kg tako uradili bez problema.

Bravo Slobo! Ja sam kao korisnik dinarskog i deviznog racuna Société Générale Banke otisao kod svog bankara i trazio da mi da trenutne kurseve po kojima bih vrsio konverziju bilo da im dajem kes ili sa racuna na racun. A odmah posle toga sam presao sa druge strane ulice i u menjacnici dobio zaprepascujuce bolju ponudu. I prilicno sam siguran da bi bili spremni da daju jos bolju da sam im ponudio jos vecu sumu novca.

Misa
17.10.2009, 23:26
Zahvaljujem svima na pomoci!

Uspeo sam da izvucem srednji kurs (1.49) za sumu koju smo mislili da promenimo za pocetak :) .Jedan od prijatelj mojih rodjaka je danas otisao za Srbiju i trebali su mu evri. Za preostale evre ce vijamo nase koji planiraju uskoro da pale za domovinu ;) ...

Sloba_Kg
18.10.2009, 17:52
Zahvaljujem svima na pomoci!

Uspeo sam da izvucem srednji kurs (1.49) za sumu koju smo mislili da promenimo za pocetak :) .Jedan od prijatelj mojih rodjaka je danas otisao za Srbiju i trebali su mu evri. Za preostale evre ce vijamo nase koji planiraju uskoro da pale za domovinu ;) ...

Pametno, pametno nema sta!!

Score
14.04.2011, 15:56
A bas sam se pitao sta da radim sa svim ovim Eurima, kad ono eno teme...

Nego, hoce li neko odande skoro ovamo (tj. tamo, za Srbiju), pa da mu uvaljam eure za dolare? Mnogo dobar deal nudim, mada jos nisam siguran kakav...:obrva:

Ne, stvarno, koliko sad zvanicno mogu da dobijem za 100 eura u SF?

Dal' da menjam na aerodromu ili ne? Cek da pogledam jel neko vec pisao o tome na ovoj temi..............................vidi cuda, jeste!

Ok, kapiram, nista, zaboravite da sam bilo sta rekao, da sad ne brisem...a bas sam digao eure sa kartice, jbs ga. Da sam se setio, mogao sam da naplatim ceo deal u dolarima umesto u EUR, sa 1,451 odnosom. Crap.

Ko nema u glavi...nema ni u dzepu...:no:

dmi
14.04.2011, 19:05
A bas sam se pitao sta da radim sa svim ovim Eurima, kad ono eno teme...

Nego, hoce li neko odande skoro ovamo (tj. tamo, za Srbiju), pa da mu uvaljam eure za dolare? Mnogo dobar deal nudim, mada jos nisam siguran kakav...:obrva:

Ne, stvarno, koliko sad zvanicno mogu da dobijem za 100 eura u SF?

Dal' da menjam na aerodromu ili ne? Cek da pogledam jel neko vec pisao o tome na ovoj temi..............................vidi cuda, jeste!

Ok, kapiram, nista, zaboravite da sam bilo sta rekao, da sad ne brisem...a bas sam digao eure sa kartice, jbs ga. Da sam se setio, mogao sam da naplatim ceo deal u dolarima umesto u EUR, sa 1,451 odnosom. Crap.

Ko nema u glavi...nema ni u dzepu...:no:

ja sam menjala eure u dinare i onda isla u proverenu menjacnicu gde su mi spremili dolare i svaku novcanicu mi provukli kroz onu masinicu da vidim da su prave
good luck, vidim da se D day primakao

snowflake
16.06.2012, 17:07
Moze li mi neko sada suma sumarum da kaze koja je najoptimalnija varijanta da se evri promene u dolare?

Napominjem da sam u Srbiji, dakle nisam jos krenuo :-).

Ja vidim kao jedinu opciju ovo:

Podignes iz banke evre, odes u menjacnicu promenis ih u dinare i onda za te dinare kupis dolare.

Nosis kes (dolare) u USA.

U ovom slucaju izbegao si nepovoljne kurseve banke - medjutim i dalje imas dve konverzije.


Da li neko ima bolju ideju?

Razmisljam i o evenutalnoj konverziji u Sloveniji ili Crnoj Gori gde je evro zvanicna valuta!?

Ima li nekog resenja tipa uplatis na racun u banci evre, i onda tamo kad stignes podignes dolare, a da je fer konverzija?

jovke
17.06.2012, 18:15
Moze li mi neko sada suma sumarum da kaze koja je najoptimalnija varijanta da se evri promene u dolare?

Napominjem da sam u Srbiji, dakle nisam jos krenuo :-).

Ja vidim kao jedinu opciju ovo:

Podignes iz banke evre, odes u menjacnicu promenis ih u dinare i onda za te dinare kupis dolare.

Nosis kes (dolare) u USA.

U ovom slucaju izbegao si nepovoljne kurseve banke - medjutim i dalje imas dve konverzije.


Da li neko ima bolju ideju?

Ima li nekog resenja tipa uplatis na racun u banci evre, i onda tamo kad stignes podignes dolare, a da je fer konverzija?

Ovde u Bosni je najbolja opcija da obavis te konverzije kod dilera. Na vecoj cifri nije mala razlika u odnosu na banku. Isto tako prvo iz evra u domacu valutu kod dilera pa onda kod istih u dolare. Ja znam decka koji je tako najbolje prosao. Nema odbijanja u banci ili mjenjacnici a dileri na vecu cifru recimo 2-3 hiljade daju jos povoljnije. Ovde su dileri devizama jos uvijek najpovolnjija opcija u mom okruzenju. Cuo sam da oni rade za banke po ulici. Koja je tu korist banke to nisam razbijao glavu da dokucim.

sonofamom
19.06.2012, 00:20
Moze li mi neko sada suma sumarum da kaze koja je najoptimalnija varijanta da se evri promene u dolare?

Napominjem da sam u Srbiji, dakle nisam jos krenuo :-).


odlicno! jer tamo ti je najpovoljnije da zamenis. odes u menjacnicu i dogovaras se.

ASSI
24.11.2012, 00:04
Svakako se preseda u zapadnoj evropi. Nadjes malo vecu pauzu izmedju letova i tamo promenis u dolare po mnogo boljem kursu nego sto se nudi u srbiji ili usa. Jeste nezgodno jer svako gleda da se sto pre prebaci iz beograda (ili budimpeste) u konacno odrediste u usa, ali kontam da bi to mogla da bude mozda i najpovoljnija varijanta. e sad kome se istrazuje... nek javi da li vredi upustati se u ovakvu "avanturu" na presedanju.

milosx
24.11.2012, 01:01
Na aerodromu i okolini je kurs uzasno nepovoljan... cak je i bolje raditi duplu konverziju u bosni ili srbiji nego na pauzi izmedju letova. Ne znam koji je novac u pitanju, ali meni je avantura izlaska sa aerodroma, putovanje do centra, trazenje menjacnice, manipulisanje vremenom... lici na avanture Bear Grylls-a. Sto vise novca to bih ga manje vozao.

ASSI
24.11.2012, 18:01
Skroz razuman odgovor, cini mi se ta ideja kao cista utopija :no:

vrhunski
25.11.2012, 03:23
ja sam menjao u Srbiji i svima savetujem isto tako pre polaska ili nakon polaska neko od rodbine to da Vam uradi i da vam uplati.

fipe
16.01.2013, 00:23
Zadirem malo u privatnost al sta cu, bitno mi je. Okvirno, koliko je love potrebno za pocetak ponijet? Po dolasku nas sve naravno ceka iznajmljivanje stana ( vjerojatno traze depozit), opremanje istog, kupovina auta ( naravno ne novog, al da posluzi jedno vrijeme) i masa nekih nepredvidjenih stvari. Evo molim ekipu koja je vec pocela zivot u obecanoj zemlji da podjeli svoja iskustva. Znam da dosta ovisi gdje se ide i da cijene zivota nisu iste al neka okvirna cifra za pocetak mora bit. Hvala na savjetima i ako ima vec tema na forumu molim administratora da me preusmjeri.

snowflake
16.01.2013, 01:35
Vrlo jednostavno, sve sto mozes da skupis ti ponesi, zatrebace sigurno....

ASSI
16.01.2013, 16:44
Zadirem malo u privatnost al sta cu, bitno mi je. Okvirno, koliko je love potrebno za pocetak ponijet? Po dolasku nas sve naravno ceka iznajmljivanje stana ( vjerojatno traze depozit), opremanje istog, kupovina auta ( naravno ne novog, al da posluzi jedno vrijeme) i masa nekih nepredvidjenih stvari. Evo molim ekipu koja je vec pocela zivot u obecanoj zemlji da podjeli svoja iskustva. Znam da dosta ovisi gdje se ide i da cijene zivota nisu iste al neka okvirna cifra za pocetak mora bit. Hvala na savjetima i ako ima vec tema na forumu molim administratora da me preusmjeri.

Ja sam nesto kao racunao koliko sam povatao od tudjih iskustava i stigao do cifre 10.000 dolara za nas cetvoro. Doduse tu nisam racunao auto i opremanje stana, nego obavezne troskove od izvlacenja do prve plate tamo. Naravno da bi moglo i jeftinije da se prodje ali ovo je neka sigurna cifra da se nesekiram. Najvise bi se moglo ustinuti na avionu kojeg sam racunao 1.000x4 osobe (deca ne placaju pune karte pa sam ovako zaokruzio iako su skoro sve koje sam gledao preko interneta preko 1.000 dolara komad za odrasle, a koliko vidim preko agencija se moze naci karta za odraslu osobu i ispod 1.000 dolara). Isto tako bi se moglo ustinuti na stanu jer sam njega okvirno racunao 1.500 dolara mesecno, naravno ako ne ides u kaliforniju jer tamo ni wc nemozes dobiti za 1.500 dolara :==D:. Ovo ostalo su fiksni troskovi i tu nema mrdanja. Tako da sam ja dosao do cifre od 10.000 dolara za mirnu emigraciju, sve do prve plate.

ako ces i kola tu da racunas, racunaj jos 1.000 dolara za http://www.cars.com/go/search/detail.jsp?tracktype=usedcc&csDlId=&csDgId=&listingId=105720034&listingRecNum=11&criteria=sf1Dir%3DASC%26stkTyp%3DU%26rd%3D30%26crS rtFlds%3DstkTypId-feedSegId-prcId%26zc%3D60606%26prcId%3D28646%26rn%3D0%26PMmt %3D0-0-0%26stkTypId%3D28881%26sf2Dir%3DASC%26sf1Nm%3Dpric e%26sf2Nm%3Dmmt%26isDealerGrouping%3Dfalse%26rpp%3 D50%26feedSegId%3D28705&aff=national&listType=1 a ako ti se ne svidja kilometraza ili godiste onda jos vise... :==D: Za cenu namestaja bacis pogled ovde: http://www.ikea.com/us/en/ i tako... Prelistas malo forum i izvuces sta je u stvari sve potrebno, za nesto ti cene pisu na forumu za nesto sam potrazis po netu i sastavis svoju cifru (i nikako ne gledaj najjeftinije nego ponude sa srednjom cenom :;D: )

fipe
16.01.2013, 16:48
[QUOTE="ASSI;35370"]

Ja sam nesto kao racunao koliko sam povatao od tudjih iskustava i stigao do cifre 10.000 dolara za nas cetvoro.

Hvala ASSI na info, to mi je trebalo

vrhunski
17.01.2013, 00:13
zavisi mnogo od toga i gde ides. Sigurno da postoje oblasti i gde mozes 'preziveti' sa 10.000$ ali postoje i oblasti gde ce to biti bas malo.

Savetujem ti da procitas moj blog ispocetka :)

jovke
17.01.2013, 10:25
Ja imam četvoročlanu porodicu i nakon praćenja foruma duže vremena moj zaključak je da je malo tih 10 hiljada dolara gledajući da s tim racunaš da platiš sve počevši od dobitka na lutriji. Pa samo pola novca će ti odvući plaćanje viza u ambasadi i avio karte. Kažeš trebalo bi to biti dovoljno do prvog posla?! To je sve neizvjesno. Ne znaš ti iz ove pozicije kako će ići za prvi posao i kad ćeš ga dobiti osim ako nemaš sigurnu ponudu za posao. Može da potraje 2-3 mjeseca a do tada može da se izvuče mnogo novca.
Ne želim nikog da obeshrabrujem i znam da neki ljudi ne mogu poneti više od onog što imaju, ali nemoj da te ta konstatacija "mirna emigracija sa 10 hiljada za sve troskove od samog dobitka za vas četvoro" ponese. Uzmi sve sa rezervom.

Moje mišljenje za one koji kao i ja nemaju kud osim da krenu sa nekim minimalcem u neke jeftinije varijante odlaska sa određenim rizikom:
Ako čovjek ide sam u onih dozvoljenih 6 mjeseci prije ostatka četvoročlane porodice, nekih 5 hiljada dolara dovoljno je da ponese sa sobom, a ako ide sa porodicom bez 7-8 hiljada je veliki rizik, ali se čovjek mora upustiti i u rizik da bi uspio ako nema više za poneti. To su cifre koje bi trebalo poneti sa sobom kada krenete, sa već plaćenim vizama i avio kartama nekim drugim novcem. Zavisi i od toga da li imate kod koga boraviti za početak i mnogo drugih faktora, ali po meni su to neke minimalne cifre. Što više imate za poneti to bolje. Znaci sa plaćenim vizama i avio kartama + novac za početak koji bi trebalo poneti treba da se prikupi bar 10-12 hiljada dolara za četvoročlanu. Ni ja ne volim što treba toliki novac (i nemam ga u ovom trenutku) ali po meni to je to. Lutrija jeste džaba, ali nema se nema kud bez novca.

fipe
17.01.2013, 10:58
Naravno da je to velik novac posebno za nase prilike tako da ce vjerojatno 90% ljudi uzet kredit u svojoj maticnoj zemlji na odredjeni period i polako vracat. E sad me zanima ako si ga vec uzeo koji je najbolji nacin uplacivanja rata iz USA ili slat novac nekom svom da on uplacuje.... ?

dzonny
17.01.2013, 13:44
Pa dobro, u neku ruku nije to puno. Imajte u obzir da je $10,000 oko 6 000 evra, tako da nije to neka suma za nas ovde. Mislim, ovo izgleda besmisleno, nije malo (:drool:), ali u odnosu na istu cifru u evrima, puno manje dođe. Amerikancima bi bio veći problem da dođu u države gde se koristi evro, pa da je potrebno da menjaju dolare u evre.

Skoro sam pričao sa jednim likom iz Teksasa (živi blizu Dalasa, stvarno ne znam koji gradić/selo/whatever), bio je u Francuskoj uglavnom i kaže mi da njegov "slab" dolar ne bi izdržao život tamo. Moraš da uzmeš u obzir razliku u kursu i da je tebi lakše da obezbediš više dolara nego nekom US građaninu više evra.

Inače, dolar je još uvek reserve currency i stvari su jeftinije u Americi nego u EU zbog toga.

Kada sam turistički posetio Ameriku, cene nisam ni osetio tamo u odnosu na one u Nemačkoj. :papa:

mijan
17.01.2013, 14:55
10 hiljada dolara je za četvoročlanu porodicu ista vrednost sakupljali je u dinarima, evrima ili dolarima. Nemoj ti gledati iz Nemačke da li je lakše ovako ili onako. Za nekog ko živi u Srbiji sa porodicom koja ima 2 deteta i preživljava od danas do sutra to je velika cifra za sakupiti u kojoj god valuti da je preračunaš.

jovke
17.01.2013, 16:05
Taj novac sakupiti i otici turistički iz Njemačke ili Francuske gdje se zarađuje evro je jedna priča, a dobiti na lutriji i iseliti četvoročlanu porodicu iz Srbije u Ameriku je druga priča :;D:

dreadnot
17.01.2013, 16:38
Vec sam pisao o ovome, ali kad je ponovo pokrenuto, da ponovim. Cifra od 10000 dolara nije za opusten dolazak, nego je pre minimum minimuma za cetvoroclanu porodicu, pod uslovom da krecu sami i da nemaju odredjene pogodnosti koje ih cekaju kad stignu. Evo mog primera: nas troje smo krenuli sa oko 7000. Stanovali smo kod mog prijatelja, dakle u pocetku trosak za stanovanje $0. Vozio sam po potrebi njegova kola, dakle trosak samo za benzin, nekih $50 mesecno ili manje. Prijavio sam se za Food Stamps i dobio ih, oko $500 mesecno za klopu (ne moze da se trosi na druge stvari, ali i to je velika pomoc). Prijavio sam se za neki plan aktivnog trazenja posla (W2 program u Wisconsinu), i za to sam bio placen nekih $600 - 700 mesecno. Posle tri i po meseca sam nasao posao, odmah smo iznajmili stan i uzeli kola na lizing, ali je trebalo pricekati dok ne legne prva plata. U trnutku kada je stigla, i pored gore navedenih pogodnosti i nekakvog priliva love, a ne samo trosenja onoga sto smo poneli, dotakli smo skoro samo dno i ostali gotovo bez kinte. Da nisam imao svu tu pomoc, nema sanse da bismo uspeli da sastavimo kraj s krajem. Zato ja stalno ponavljam da je potrebno mnogo vise ako se ide bez ikakve sheme. Jednom, kada se nadje posao, sve je drugacije, odmah se menjaju reperi i moze normalno da se zivi, ali pocetak je zaista pun izazova i treba ga prebroditi. Ako nemas neku drugu podrsku, onda samo dovoljno kinte resava stvar. Koliko je dovoljno je tesko reci jer je puno parametara ukljuceno. Mi smo otisli u relativno jeftinu drzavu (mada malo skuplji komsiluk), tako da je nemoguce porediti sa Kalifornijom ili Menhetnom... pa zbog toga ne bih iznosio nikakve definitivne cifre.

ASSI
17.01.2013, 16:47
...Imajte u obzir da je $10,000 oko 6 000 evra, tako da nije to neka suma za nas ovde. ...

Uzeti kredit od 6.000 evra na pet godina. hmmm, to je 200 evra mesecno, e sad ko ima 600 evra platu moze ga i dici ili pak i muz i zena po 3.000 evra je opcija.

Ja imam četvoročlanu porodicu i nakon praćenja foruma duže vremena moj zaključak je da je malo tih 10 hiljada dolara gledajući da s tim racunaš da platiš sve počevši od dobitka na lutriji. Pa samo pola novca će ti odvući plaćanje viza u ambasadi i avio karte. Kažeš trebalo bi to biti dovoljno do prvog posla?! To je sve neizvjesno. Ne znaš ti iz ove pozicije kako će ići za prvi posao i kad ćeš ga dobiti osim ako nemaš sigurnu ponudu za posao. Može da potraje 2-3 mjeseca a do tada može da se izvuče mnogo novca.
Ne želim nikog da obeshrabrujem i znam da neki ljudi ne mogu poneti više od onog što imaju, ali nemoj da te ta konstatacija "mirna emigracija sa 10 hiljada za sve troskove od samog dobitka za vas četvoro" ponese. Uzmi sve sa rezervom.

Moje mišljenje za one koji kao i ja nemaju kud osim da krenu sa nekim minimalcem u neke jeftinije varijante odlaska sa određenim rizikom:
Ako čovjek ide sam u onih dozvoljenih 6 mjeseci prije ostatka četvoročlane porodice, nekih 5 hiljada dolara dovoljno je da ponese sa sobom, a ako ide sa porodicom bez 7-8 hiljada je veliki rizik, ali se čovjek mora upustiti i u rizik da bi uspio ako nema više za poneti. To su cifre koje bi trebalo poneti sa sobom kada krenete, sa već plaćenim vizama i avio kartama nekim drugim novcem. Zavisi i od toga da li imate kod koga boraviti za početak i mnogo drugih faktora, ali po meni su to neke minimalne cifre. Što više imate za poneti to bolje. Znaci sa plaćenim vizama i avio kartama + novac za početak koji bi trebalo poneti treba da se prikupi bar 10-12 hiljada dolara za četvoročlanu. Ni ja ne volim što treba toliki novac (i nemam ga u ovom trenutku) ali po meni to je to. Lutrija jeste džaba, ali nema se nema kud bez novca.

Znam ja jedan bracni par koji je prodao ovde i auto i stan i sve u stanu, pa se posle devet meseci vratili u Srbiju, njima nije vredelo ni sto su poneli skoro 100.000 dolara sa sobom, a otisli kod muzeve sestre u Cikago da zive, znaci u njenom su stanu bili, nisu kiriju uopste placali za tih 9 meseci, plus sto su oboje znali perfektno engleski. Sve je relativno, naravno, svakakvih slucajeva ima...

mijan
17.01.2013, 17:39
Uzeti kredit od 6.000 evra na pet godina. hmmm, to je 200 evra mesecno, e sad ko ima 600 evra platu moze ga i dici ili pak i muz i zena po 3.000 evra je opcija.
Veliki broj ljudi u Srbiji radi za 200 evra ceo mesec. Da bi se doslo do pozicije da se podigne kredit i ponese 10 hiljada sa sobom treba prvo platiti lekarski, vize, avio karte i to nije uopste zanemarljiva cifra za one koji jako malo zaradjuju. Kako to da izvede neko kome je mnogo i pasos sebi i clanovima porodice da izvadi?! Verovatno ce te reci takvi i ne treba se prijavljuju na lutriju. Ne znam mozda ste u pravu. Ima jedan moj komsija koji kaze svu bedu u Srbiji treba pobiti, prvo mene pa onda sve ostale.

fipe
17.01.2013, 17:43
Znaci prodam sve i igram jos jednom lutriju tamo..... eeeee. Nitko mi nije odgovorio kako je najbolje vracat kredit ako se uzme kuci?! Hvala ekipa

ASSI
17.01.2013, 18:36
fipe
Kad bi dizao kredit, ja bi vracao tako sto bi slao mojima u Srbiji pare da mi uplacuju i to bi preko nasih ljudi (a uvek se nadje neko da ide za Srbiju) slao pare. E sad, ako si nepoverljiv prema ljudima ili neces da se petljas na nasima hmmm to je onda vec druga prica.

Mozes i wire transferom gde je provizija zanemarujuce mala

mijane
to i ja pricam, lako je reci digni 5-6-10 hiljada evra kredita, ali ogromna vecina nema uslova za to. OK, Beograd i Novi Sad u velikom broju imaju plate za takve kredite, ali sta sa ostalima. U nekim prigratskim mestima manjih centara po Srbiji ljudi ni za normalne kuce nebi dobili vise od 10-15.000 evra, ako i ima kupaca uopste.

fipe
17.01.2013, 18:52
Ima da spavam ko beba kad se zavalim. Sat spavam, sat placem haha

snowflake
17.01.2013, 18:59
ako ces i kola tu da racunas, racunaj jos 1.000 dolara za http://www.cars.com/go/search/detail.jsp?tracktype=usedcc&csDlId=&csDgId=&listingId=105720034&listingRecNum=11&criteria=sf1Dir%3DASC%26stkTyp%3DU%26rd%3D30%26crS rtFlds%3DstkTypId-feedSegId-prcId%26zc%3D60606%26prcId%3D28646%26rn%3D0%26PMmt %3D0-0-0%26stkTypId%3D28881%26sf2Dir%3DASC%26sf1Nm%3Dpric e%26sf2Nm%3Dmmt%26isDealerGrouping%3Dfalse%26rpp%3 D50%26feedSegId%3D28705&aff=national&listType=1

Nemoj da te zavaraju te slicice, za $1000 mozda mozes do walmarta ali je pitanje da li ces uspeti se vratis.

MiCemoProbati
20.01.2013, 13:06
Pa dobro, u neku ruku nije to puno. Imajte u obzir da je $10,000 oko 6 000 evra, tako da nije to neka suma za nas ovde. Mislim, ovo izgleda besmisleno, nije malo (:drool:), ali u odnosu na istu cifru u evrima, puno manje dođe. Amerikancima bi bio veći problem da dođu u države gde se koristi evro, pa da je potrebno da menjaju dolare u evre.

Skoro sam pričao sa jednim likom iz Teksasa (živi blizu Dalasa, stvarno ne znam koji gradić/selo/whatever), bio je u Francuskoj uglavnom i kaže mi da njegov "slab" dolar ne bi izdržao život tamo. Moraš da uzmeš u obzir razliku u kursu i da je tebi lakše da obezbediš više dolara nego nekom US građaninu više evra.

Inače, dolar je još uvek reserve currency i stvari su jeftinije u Americi nego u EU zbog toga.

Kada sam turistički posetio Ameriku, cene nisam ni osetio tamo u odnosu na one u Nemačkoj. :papa:

Od kad je 10000 dolara 6000 eura??? :wtf: mislim da to nije bilo ni u najgorim danima dolara