PDA

View Full Version : Gde je najbolje za porodicu sa malom decom?


wingreen
20.05.2008, 08:15
Volela bih da mi neko kaze gde je najbolji zivot za porodicu? Ako bih dosla dosla bih sa suprugom i bebom od godinu dana, pa posto u Americi nemam nikoga, sem sto znam da rodjaci nekih ljudi otisli tamo, pa bih mozda to iskoristila za adresu za dobijanje gc. Ako neko moze da mi kaze gde je najbolje da se obratim, kako je u New Yorku, Chicagu, gde ima nasih ljudi i koliko su voljni da pomognu? Da li ima poslova koji mogu da se rade od kuce? Problem je sto nemam nikog ko bi mi cuvao bebu? Ima li neko iskustva? Da li u New Yorku i Chicagu i vecim gradovima ima mirnijih krajeva koji su dobri i sigurni za zivot sa porodicom?

V777
20.05.2008, 20:29
Volela bih da mi neko kaze gde je najbolji zivot za porodicu? Ako bih dosla dosla bih sa suprugom i bebom od godinu dana, pa posto u Americi nemam nikoga, sem sto znam da rodjaci nekih ljudi otisli tamo, pa bih mozda to iskoristila za adresu za dobijanje gc. Ako neko moze da mi kaze gde je najbolje da se obratim, kako je u New Yorku, Chicagu, gde ima nasih ljudi i koliko su voljni da pomognu? Da li ima poslova koji mogu da se rade od kuce? Problem je sto nemam nikog ko bi mi cuvao bebu? Ima li neko iskustva? Da li u New Yorku i Chicagu i vecim gradovima ima mirnijih krajeva koji su dobri i sigurni za zivot sa porodicom?

Da li vi zelite da dodjete samo u ta dva grada ili ste otvoreni i za druge gradove i delove USA? Da li bi voleli da idete u toplije ili hladnije krajeve, manje ili vece gradove...sto se tice New Yorka i Chicaga, kao i svaki veliki grad, imaju i lose delove i bolje delove za stanovanje, s time sto u svakom boljem delu grada za zivot, cene stanova su mnogo vise...to bi bilo naplata za sigurni zivot...ja nisam ni u jednom od ovih gradova, tako da ne znam tacno koji su delovi dobri, ali bih vam predlozila da malo procesljate sajt http://www.city-data.com/city...tu cete naci podatke o zivotu u svakom gradu i gradicu u USA...imate i forume za svaki od tih gradova, te cete tu da vidite najbolje o sigurnim delovima za zivot...takodje se nadam da ce nasi ljudi koji zive u ova dva grada da ostave svoje odgovore na vasa pitanja ovde...

U svakom slucaju, puno pozdrava i srecno!:)

wingreen
21.05.2008, 05:56
Ma ne, nije bitno samo za ova dva grada! Njih sam navela jer su mi rekli da je tu najveci procenat nasih ljudi! Neka mi napise svako svoje iskustvo. Ako ima porodica koje su otisle sa decom ili onih koji tek nameravaju, volela bih i da se oni jave da kazu svoje iskustvo. Zanima me i koliko treba mesecno za stan (za izdavanje i komunalije), hranu i koliko se zaradjuje na tim pocetnim poslovima(konobarisanje, ....) i koliko treba poneti novca iz Srbije za pocetak.
Da li postoje poslovi koji se mogu obavljati od kuce?

P. S. V777 moram posebno da ti se zahvalim sto izlazis u susret i iscrpno odgovaras na pitanja!

V777
21.05.2008, 21:44
Nemas uopste potrebe da se zahvaljujes. Meni je Miloshev blog veoma mnogo pomogao u samoj pripremi za intervju, dokumentaciju, sam proces odlaska...tako da i ja hocu da pomognem sada drugima...to prvo. A drugo, od kad je blog prerastao u forum, ukazana mi je cast da budem super moderator foruma, te imam i moralnu obavezu prema funkciji koju obavljam da sam od pomoci svima na sajtu. Zato ti samo pitaj sta te interesuje, mi smo svi tu da pomognemo jedni drugima...

Sto se mog iskustva iz USA tice, ja sam prvo single, znaci nemam jos uvek razmisljanja sa te strane oko dece...ne znam da li imas negde nekoga od familije ili prijatelja koje znas i koji bi ti pomogli za pocetak..obicno ljudi idu tom logikom, dok malo ne stanu na noge, da se nadju kod nekoga ko je vec ovde duze...Koliki je procenat nasih ljudi po kojim gradovima, ja mislim da i nije mnogo bitno, vec je vaznije koliko taj procenat (koliki god da je) hoce da pomogne...Porodica sa decom ima koje su otisle, a mislim da se u zadnje vreme pojavilo veliki broj mladih porodica s jednim ili dva deteta koji tek treba da dodju (barem po posecenosti na sajtu bih tako rekla). Za stan sve zavisi od grada i od dela grada (preporucujem za zivot, pogotovo sa malom decom, OBAVEZNO, sigurniji i bolji deo grada), sto odmah znaci da ce biti par stotina dollara skuplji...hrana nije skupa, ali opet par stotina dollara za porodicu je minimum...na pocetnim poslovima, opet zavisi od grada do grada, ali neki minimum je 6-7 dollara po satu (konobarisanje se placa drugacije - tu se zivi od napojnica, jer je pocetna cena rada po satu mozda 3-4 dollara, ali je tip negde oko 10-15-20% od cene jela i to je ovde normalno da se ostavlja, praksa...ako neko ostavi vise to je jos bolje...e sad sve zavisi i da li bi gazda restorana trazio deo tih para ili ne?) Koliko novca poneti za pocetak - koliko mozes i koliko imas, ali neovisno od toga, trebalo bi da se nadje nesto da se radi, koliko god obicno bilo, jer ce da se novac otopi veoma brzo, koliko god da se ponese. Poslovi od kuce, mogu da se nadju, ali nisu sigurni (barem ja ne znam nikog ko je radio od kuce nesto obicno a da mu se isplatilo...) Drugo su poslovi od kuce kada firma posalje svog radnika kuci da radi, npr. tipa customer service ili nesto tako, ali to je radnik koji vec radi odredjeni vremenski period za stalno, te posle obuke, firma ga salje kuci da radi, obicno poslove gde radnik ima u kuci office sa svom potrebnom kompjuterskom opremom firme, te je faksticki kao u svom ofisu na poslu, samo je od kuce, ali je non stop povezan sa firmom...to postoji, ali to je nesto sasvim drugo od rada u kuci koji mi imamo u vidu kad to pomenemo...

Za rentanje stanova pogledaj www.rent.com kao i appartments.com, na sajtu http://www.apartmentratings.com/rate/ imas mogucnost pregleda stanova u odredjenim gradovima, da vidis sta kazu ljudi koji tamo zive, kakva je njihova preporuka...veoma dobar sajt, tu mozes da vidis i cene stanova takodje...

Porodica s malom decom ne znam kako moze da prodje u velikom gradu...Licno ja bih se pre odlucila za Floridu npr. onaj zapadni deo oko Tampe i St. Petersburga, bila nisam, ali imamo dosta clanova ovde koji kazu da je taj deo Floride miran i usporen i super za mlade porodice...plus je lepa klima (doduse malo je vise vlazno ali ok), lepo vreme, nisu veliki gradovi (oni okolo Tampe), u Tampi imate aerodrom za sve gde treba da se ide...e sad, mora da se ima auto za tamo, jer nema prevoza (kao sto je i u manje - vise svim gradovima USA, sem mozda samo u New Yorku, ali se zato putuje dugo, zatim mozda u Chicagu i San Franciscu - delimicno, mozda i L.A. - imamo ovde clanove iz L. A. koji mogu o transportu tamo da kazu iz prve ruke)...ali mislim da za svuda ostalo, bilo da je mali ili veliki grad, mora da se ima auto...ja sam zivela u Houstonu, TX prvih par meseci, iako je ogroman grad, 5. po velicini u celoj USA, mora da se ima auto, jer nema prevoza, pogotovo ako se zivi u nekom boljem delu grada, a mora da se zivi u boljem delu grada, jer je sigurniji; sada sam u Indianapolisu, IN, koji je mnogo manji grad, ali i ovde mora auto da se ima, jer nema prevoza...Sto se posla tice, u manjem gradu ce da se nadje teze, bice placen manje, minimalac ce sigurno biti manji...npr u Houstonu je bio oko 7 dollara, u Indianapolisu je oko 6,80 dollara, a u San Franciscu npr. prociltala sam da je oko 9 dollara po satu...Ali je zato npr. u Houstonu mnogo skuplje da se zivi nego u Indianapolisu, bas zbog cena rentanja stanova, a u San Franciscu npr. (a to mozes i sama da proveris na www.rent.com) je isti stan kao u Indianapolisu 3 puta skuplji da se renta...e pa sad ti vidi...dalje...sa ovim stalnim porastom cena goriva, ljudi se odlucuju da nalaze posao blize kuci...tako da ako vec moras da ides autom, kao sto moras, a onda bar da radis negde blize...a ako zivis u dobrom naselju, ta naselja su uglavnom neindustrijske oblasti, (stambene zone sa malo ili nimalo poslovnih ponuda), te se i izbor posla smanjuje....no dobro...najvaznije je da posla ima, te ako covek hoce da radi, moze da se nadje...e sad koliko je u struci ili koliko je daleko od struke, to nije vazno...bar ne na pocetku dok se ne stane na noge...

Kazi nam kad ti i tvoja porodica dolazite, cime ste se bavili do sada, tako neke detalje, cisto da vidimo, sigurno ce da jos neko od clanova da se javi da kaze svoje misljenje...

Puno pozdrava i samo napred.

wingreen
22.05.2008, 19:53
Ja sam izgleda samo veliki entuzijasta! Od rodbine,blizih prijatelja apsolutno nemam nikoga, samo poznajem neke ljude koji imaju tamo rodjake i prijatelje. Koliko bi oni bili voljni da pomognu ne znam, ne raspitujem se jos dok ne stigne i druga koverta. Dobila sam prvu kovertu broj 23xxx ,ne znam da li cu dobiti drugu ,ne znam ni od cega zavisi. U Srbiji kao i mnogi koji pripadaju nesrecnoj generaciji 70 i neko, radila sam na crno po trafikama, knjizarama, buticima i sl. Kad sam zavrsila fakultet zaposlila sam se u jednoj firmi kao poslovna sekretarica i posle porodiljskog dobila otkaz (tako da te ne cudi moj entuzijazam da nesto promenim).Supug radi u jednoj privatnoj firmi ne u struci ,njemu nije lose al nije ni sjajno.
Sto se tice Floride verujem da je super ali moj suprug je asmaticar(nije bas nesto strasno ali vlaga bi mu smetala sigurno) tako da bi verovatno nesto severnije.
Bebac ce iduci mesec napuniti godinu dana.
Sto se tice rada od kuce bas sam na to mislila sto si mi i rekla, jer sam cula da neki ljudi tamo tako rade. Ovo me zanima zbog bebe jer nemam nikoga ko bi je cuvao a ne znam kako je to regulisano tamo.
Izgleda da ja imam samo veliku zelju a od realizacije tesko da ce biti sta :-(
Hvala jos jednom!

wingreen
22.05.2008, 20:00
E, da jos bi htela da mi ispricas tvoje utiske o zivotu u Americi!
Smatras li da zaista bolje i kvalitenije zive od nas, ovde mislim na sve i obrazovanje i dr.
Pozdrav!

wingreen
26.05.2008, 07:55
Mogao bi i neko drugi da mi odgovori, ako vas jos ima na ovom forumu?

srdjevic
26.05.2008, 08:30
Ako vam se dolazi u Čikago, ovaj moj severozapadni deo grada (Jefferson Park) je dosta lep za porodice, ima dosta naših, blizu su prevozi...

Mada, kasnije kad imate auto, treba gađati predgrađa (ako se ima $$$, onda north shore, znači severna) jer je tamo školovanje kvalitetnije a sredine mirnije. Porodične, je li... :rolleyes:

Radi orijentacije:
- iz predgrađa - vozom/metroom 45 minuta, autom 20-30
- sa oboda grada (di sam ja) - vozom 30, autom 10-15

...do centra (downtown-a), naravno... :)

Homo sapiens
26.05.2008, 13:53
Pozdravza sve na forumu, pratim vas, ali se nisam reg. do danas :)
anyway, voleo bi da vidim slike mesta gde zivite u am. bilo bi interesatno videti :)
pozdrav :)

wingreen
27.05.2008, 10:19
Hvala puno na odgovorima!
Moze li neko da mi kaze kolko je potrebno dolara mesecno za porodicu sa bebom uljucujuci i placanje zdravstvenog (koliko sam razumela treba da se placa dodatno) i koliko je to moguce zaraditi radeci neki pocetni posao?
Posto smo i razmisljali da bi nam mozda Chikago najvise odgovarao zbog nasih ljudi i klime (shvatila sam da je slicna nasoj) mogu li dobiti spisak nasih crkava, ako imaju neka udruzenja nasih ljudi..


P.S. Srdjevicu mogao bi da kazes nesto vise o tom kraju kolike su cene stanova, kuca, ....a mogao bi i neke slike da okacis.

srdjevic
28.05.2008, 23:50
Znam, mlogo sam lenj da okačim temu... Videh da su ljudi pominjali u drugoj temi (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=15) dosta toga o Čikagu, ali iskreno ni to ne stigoh da pročitam... :o

Ev' obećavam da ću okačiti nešto uskoro. Ne bi mi verovali da se i dalje cimam oko podešavanja ovog sajta, onaj jedan vikend se pretvorio u evo mesec dana, a kontam da nisam ni na pola... :( Ima toliko tekstova i informacija da ćete se oduševiti kad kompletiramo prvu fazu. :D


P.S. Imate u mom potpisu link na blog koji predstavlja život u Čikagu iz malo ličnijeg ugla.

wingreen
30.05.2008, 13:27
Ono sto sam citala na tvom blogu o Chikagu meni zvuci super! E sad da li si ti rodjen pod srecnom zvezdom ili je to tako...dace Bog da vidimo!
Imam utisak da se nasi tamo ok druze. Ipak bih volela ako si u mogucnosti da okacis neke slike lepih delova Chikaga (a moze i manje lepih).;)
I ako neko moze da mi odgovori koliko je dovoljno (znaci ni premalo ni previse) dolara za mesec dana za porodicu sa bebom od godinu dana.
p.s. nemoj biti lenj, tvoje su informacije od velikog znacaja!:)

V777
02.06.2008, 08:32
Posto smo i razmisljali da bi nam mozda Chikago najvise odgovarao zbog nasih ljudi i klime (shvatila sam da je slicna nasoj) mogu li dobiti spisak nasih crkava, ako imaju neka udruzenja nasih ljudi...


Kontakt detalji o svim crkvama imate na sajtu SPC, te linkujete na Eparhije, Chicago je mitropolija srednje zapadno americka, te je sajt sledeci [url]http://www.sabornacrkva.org/

Pozdrav!

wingreen
08.06.2008, 07:25
Da li na forumu ima ljudi koji zive i rade u Americi koji imaju decu,kakva su njihova iskustva sto se tice vrtica(cene,bezbednost,paznja koja se posvecuje deci), skolovanja, zivota uopste...?
Moze i neko drugi ko ima neke informacije o tome?

landlord
08.06.2008, 10:48
Svaka cast za pitanje, wingreen.. Iako jos nemam djecu.. ovo me interesuje jako..

V777
09.06.2008, 04:12
Evo sta ja znam o tome: u komsiluku se nalazi mladi bracni par (inace su rodjeni Amerikanci, s fakultetima i super poslovima i platama), oni daju njihovu malu bebu, koja ima 6 meseci, kod zene koja ima nesto tipa privatnog obdanista (inace ta zena cuva decu i drugih kolegenica sa posla majke bebe, znaci da ima preporuke), te posto je to privatno, onda uzima oko 130 - 150 US dollara za cuvanje deteta po nedelji dana...znaci za mesec dana oko 500 - 600 US dollara (oni su nam rekli da druga privatna obdanista uzimaju i preko 200 US dollara po nedelji dana). Takodje za cuvanje zivotinja (pasa, jer ovde svi imaju pse po kucama i stanovima), uzima se oko 200 US dollara nedeljno...Sto se tice odrzavanja trudnoce, kao i trudnickog odsustva, nakon rodjenja deteta, to ovde gotovo da i ne postoji...opet sve zavisi od kompanije do kompanije u kojoj se radi, ali odrzavanje trudnoce je na radu, (verovatno ako je veoma opasna trudnoca uz odobrenje lekara se dobijaju neke olaksice...), a nakon rodjenja deteta se dobija svega 2-3 meseca i vraca se na posao...Skole: kvalitet zavisi od kvaliteta dela grada gde se zivi...znaci ako hocete da vam dete ide u dobru i kvalitetnu skolu (gde bi trebalo da se i vodi racuna o djacima), treba da se zivi u sigurnom i kvalitetnom delu grada (koji je i skuplji)...ako se ima dovoljno novca, deca mogu da se daju i u privatne skole (koje mi se cine po programima skolovanja da su veoma slicne evropskom nacinu skolovanja)...sajt http://www.city-data.com/city/ poseduje izvanredne podatke o svim mogucim gradovima i gradicima u US, kao i odlican forum za svako mesto, gde se moze naci dosta o zivotu i radu, kao i skolovanju dece i svemu ostalom za svaki grad koji vam odgovara...

Pozdrav i srecno!

wingreen
09.06.2008, 08:16
Hvala v777 puno! A znate li kako su se snasli nasi tamo sto se toga tice?

wingreen
10.06.2008, 07:26
Mislim ovi Amerikanci iz primera su savrseni, em rodjeni Amerikanci em fakulteti,super poslovi i plate, ne verujem da je to tako cest slucaj kad su nasi ljudi u pitanju, zato pitam kako se nasi snlaze po tom pitanju?
Jesu li skupi vrtici,pretpostavljam da postoje i neki drzavni vrtici,ne znam kakav je kvalitet usluge u njima, mada sam na nekom forumu procitala da su kvalitetniji drzavni od privatnog? Ne znam, nije mi logicno, pa ako neko ima jos neku informaciju....Zar niko na forumu nema decu?

wingreen
10.06.2008, 08:17
Procitala sam da U Kanadi deca primaju deciji dodatak do 18 godine kao i da se dobijaju pare za pelene i mleko do 6 godine!?
Zna li neko kako je to regulisano u USA?

Daca
10.06.2008, 18:29
Mislim ovi Amerikanci iz primera su savrseni, em rodjeni Amerikanci em fakulteti,super poslovi i plate, ne verujem da je to tako cest slucaj kad su nasi ljudi u pitanju, zato pitam kako se nasi snlaze po tom pitanju?
Jesu li skupi vrtici,pretpostavljam da postoje i neki drzavni vrtici,ne znam kakav je kvalitet usluge u njima, mada sam na nekom forumu procitala da su kvalitetniji drzavni od privatnog? Ne znam, nije mi logicno, pa ako neko ima jos neku informaciju....Zar niko na forumu nema decu?

Ne znam da li sam na pravom mestu započela razgovor ali sam htela da te utešim da ima još nekog ko ima decu, a aplicirao je za zeleni karton. Do sada nisam htela da se uključujem u razgovor jer koliko vidim, svi ste vi mlađi ljudi i možda nemate šta da izgubite. Moj suprug već više godina unazad aplicira za GC i mi u maju dobismo tu famoznu kovertu. Prvo smo se silno obradovali a onda nas je uhvatila panika. Mi imamo po 40 god. i dvoje dece od 7.5 i 10.5 god. U San Diegu imamo jako dobrog druga koji bi nam na početku pomogao, mada kaže da je život u tom gradu dosta skup i da bismo na početku morali da se zadovoljimo nekim manje plaćenim poslovima. Moj suprug je IT manager a ja arhitektonski tehničar. Imamo svoj ne tako veliki stan a suprug ima relativno dobru platu za naše uslove. Ja ne radim. Kao i tebe, i mene muči mnogo toga što na forumu nisam saznala. Kako će se deca snaći tamo, kakve su škole, da li se plaćaju. Koliko čujem, u Americi deca ne smeju da ostaju sama kod kuće kao kod nas... Drugar nam je u podugačkom mail-u dao razloge za i protiv dolaska i između ostalog kaže: "gledajte da se ne razboljevate, jer je lečenje ovde veoma skupo." Spomenula si Kanadu. Čula sam da je tamo sve malo bolje organizovano. Mislim da je između ostalog za decu besplatno lečenje...

landlord
10.06.2008, 19:51
Daco, sto se djece tice za njih se uopste ne brinite oni ce se jako brzo uklopiti i snaci tamo. Bilo bi super da mozete ici kada oni ovde vec zavrse razrede i sl. Ali to zavisi i od vaseg broja i kada ce biti intervju.

Jasno da ce vama biti dosta teze da se snadjete, a pogotovo surugu koji ce sa dobrog posla koji ima ovde morati dosta da zapne da se tamo dokaze.. Jasno da je to malo frustrirajuci i sl. ali ja mislim da vi imate jos i veci motiv da idete bas zbog djece kojoj svakako obezbjedjujete time puno bolji zivot sa mnogo vise opcija.

Nakon godinu dana boravka u USA mozete aplicirati da predjete u Kanadu, i taj zahtjev se rijesi u samo par mjeseci. Tako da vam ni to nije losa opcija.

Supruga i ja imamo ovde super poslove i jako dobre plate, stan smo kupili koji jos otplacujemo, i naravno u velikoj panici i dilemi smo sta raditi isto kao i vi.

Jako se tesko odluciti na odlazak, pogotovo kada se ovde ima malo iznad prosjecna plata..

wingreen
11.06.2008, 06:30
Konacno neko ko ima decu!:)
Potpuno ista stvar, mi smo nesto mladji od vas imamo bebu od godinu dana, isto smo u maju primili kovertu i potpuno isto reagovali! Nas jos veci problem je sto mi tamo nemamo nikoga, sem sto znamo neke ljude kojima je neko tamo otisao i pitanje je koliko bi ti ljudi izasli u susret s obzirom da se ne poznajemo. Nije mi svejedno jer ne idemo sami vec imamo bebu koju ne mogu izlagati avanturi, bilo bi neozbiljno.
Inace moj muz je gradjevinski tehnicar i zaposlen je ali ne u struci a ja sam ekonomista koja je posle trudnickog ostala bez posla.:mad:
I razumem ja to sve za i protiv i meni je frka potpuna, sve mi je apsolutno nepoznato ali pogledaj niko od njih se ne vraca! I jos nesto: zavisi ko sta ostavlja ovde-mozda neko ima svoj stan, dobra kola, dobar posao, putuje-logicno je da je njemu bolje ovde, mi to nemamo sem polovnih kola, tako da....
A sto se tice zdravstvenog-pa verovatno je to najveci problem, meni to uopste nije jasno, nemas para i ne lece te? V777 je pomenula negde da postoje bolnice koje lece besplatno kao i da postoji posebna nega za decu i majke takodje besplatno, a kakva je usluga u njima ne znam, mozda neko ima informaciju?
U svakom slucaju hvala ti sto si se javila, taman sam pomislila da sam ja jedina koja hoce da ode sa detetom!:confused: Nadam se da ces se sada cesce javljati da razmenjujemo iskustva! Pozdrav!:)
P.S. Landlord hvala ti puno sto ucestvujes u diskusiji s obzirom da nemas decu. Sve informacije su dragocene a i pozitivno utices na nas!:-)Pozdrav!

srdjevic
11.06.2008, 08:08
Bolnice koje je V777 navela su "državne" iliti javne, i kao takve dužne su da leče sve koji dođu. Kada se zaposlite, onda Vam (svaka ozbiljnija) firma uplaćuje zdravstveno koje je ili vezano za uniju bolnica, ili je "idi kod koga 'oćeš" (PPO (http://en.wikipedia.org/wiki/Preferred_provider_organization), HMO (http://en.wikipedia.org/wiki/HMO), itd). U tim bolnicama osiguranje pokriva većinu ili sve (i još dobijate "povlašćenu cenu"), a na vas otpada ostatak računa. ;) Takođe, oni u zavisnosti od osiguranja određuju tretman pacijentu, dakle ne dobija svako istu uslugu, jer ako osiguranje nešto ne pokriva, je li, ne mogu da vam urade.

(ne bih da plašim, već samo da naglasim važnost) : Pre 2 godine (neosigurana) žena u pedesetim iz Sent Luisa dobila srčani napad (heart attack). Bolje da ne spominjem totalan iznos, ali recimo samo da su ambulantna kola koja su došla po nju ispostavila račun na 800 (i slovima: osam stotina) dolara...
Osiguranje bi pokrilo gro, ovako sve mora ona jer je bilo urgentno pa su morali da spašavaju, dakle trošili sredstva, ne pitaju da li ćeš dobiti novi kad vidiš račun... :(

Kada stignete i dok se ne zaposlite, moj je savet raspitati se za sledeće:
-naša osiguranja koja nude osiguranja za preko grane (neko negde pomenu Zepter?)
-pronaći osiguranja preko Googleta (http://www.google.com/search?q=medical+insurance) insurance agencies (ja nađoh sad na frku http://www.ehealthinsurance.com/ , deluje ok; kod firme ja imam Blue Cross (http://www.bcbsil.com/)) i videti da se odmah po dolasku obavi sva papirologija i počne uplaćivati svoj insurance; dok se ne zaposlite.

Ja bih (iako sam samac) ljudima sa malom decom predložio varijantu: od naših uzeti osiguranje za prvih mesec-dva (dok ne stignu papiri), a onda prebačaj na američke (što je sigurno, sigurno je). Meni to nekako deluje najlogičnije... :o

Nadam se da će da nam naleti neko s iskustvom.... :rolleyes:

Daca
11.06.2008, 11:50
Ovaj forum je fenomenalan i mnogo mi zanači! Moje oduševljenje je tim veće, pošto se prvi put uključujem u razgovore ove vrste(mislim preko foruma).Potrudiću se da od prijatelja koji su u Americi saznam što više. Još jednom, hvala što postojite!

wingreen
11.06.2008, 11:51
Koliko se mesecno placa zdravstveno po osobi i sta ono pokriva?

srdjevic
11.06.2008, 16:33
Ajd da probam da objasnim: postoje dve bitne stavke u vezi sa ovim.

1. mesečna rata - dakle, koliko se mesečno uplaćuje da bi neko bio osiguran. Kako se u USA plata računa bruto (digresija: inače, cene kad kupujete se gledaju neto, pa morate da dodajete porez ručno te nešto ne košta $9.99, nego $10.x, zavisno od sales tax-e... oni to da mislite da je jeftinije, sunce li im... :D), pa se oduzimaju porezi, socijalno, zdravstveno, dental i ostalo, što onda nije oporezovano. Dakle, kad dobijete ček na kraju meseca/nedelje, on izgleda ovako:
broj sati rada * satnica - svi gorenavedeni troškovi = vaša plata koja legne na račun
Dakle, vasa godisnja primanja (na šta plaćate porez) je ono neto. Dakle, zdravstveno je odbijeno od poreza (kad plaćate sami, plaćate iz svog džepa, je li).

E sad: firma kaže "mi uplaćujemo za vas x% svakog meseca". Dakle, firma će od svojih novaca uplatiti jedan procenat rate, a ostatak će biti na vašoj plati u ovoj gore formuli (vi plaćate ostatak mesečne rate od plate, je li, ali je pre-tax, dakle neoporezovano, odnosno vaša primanja se umanjuju u startu za tu razliku).

Toliko vas košta osiguranje. Kada sami uplaćujete, vi onda, dakle, plaćate svih 100% mesečne rate osiguranja....

2. paket, iliti šta/koliko pokriva - ovo je ono što dobijate od osiguranja. Dakle, u paketu ste da osiguranje pokriva 80% troškova, dakle kad završite u bolnici, a oni ispostave (srceparajući) račun, vi calujete 20%.
U paketima se još gleda koliko je "standardna poseta doci", i obično je recimo 20 dolara...

Postoje različiti paketi, dakle, i od toga vam zavisi stavka 1, iliti kolika vam je rata...

Nažalost, tu se moja pomoć završava... :(
Moj slučaj:
Firma uplaćuje svih 100% rate (stavka 1), tako da mi se ništa ne oduzima od bruto plate za tu stavku, pa na čeku ni ne vidim koliko se stvarno skida. (dakle, sa većim beneficijama raste i plata, takoreći) Nemam pojma koliko stvarno plaćaju mesečno osiguranju... Da ja moram da plaćam bar 1%, imao bih neku cifru na čeku, pa bih znao izračunati... Ovako ne'am pojma. I bolje mi tako. :D
Osiguranje koje imam pokriva 100% troškove u bolnici za mene i 50% za dependant-e (žena, deca...), odlazak kod lekara je 10$.

I da, imam i dental osiguranje koje je pokriveno 80% (stavka 2), isto firma uplaćuje svih 100% rate (stavka 1) pa ne bih znao kasti cene.

wingreen
13.06.2008, 06:57
Da li se podrazumeva da gde god se zaposlos da ti placaju zdravstveno? Prvenstveno mislim na te pocetne poslove konobarisanje, rad u prodavnici i sl.?
I zanimala me je cifra okvirno da li je 1000$ ili 100$ mesecno, mislim jeli moguce pokriti zdravstveno mesecno od prosecne plate a da ti ostane za stan, hranu i ostalo? Toliko ste me prepali sa tim zdravstvenim da sticem utisak da cu samo raditi za zdravstveno!:)

Lucky
14.06.2008, 04:21
Tesko da ce ti neka prodavnica ili kafic recimo platiti osiguranje.Ovde,kod mene u masi kompanija posle tri meseca stices pravo na beneficije sto podrazumeva i zdravstveno osiguranje.E sad tu ima boljih i losijih paketa,nekad je prava nauka protumaciti sta ti pokrivaju i koji je najbolji paket za tebe.Uglavnom paket koji moja kompanija nudi je prilicno los....tako da za sebe i suprugu placam oko $220 mesecno("before tax dollars").I pored toga svaki odlazak lekaru je oko $30,ali npr neki nedajboze hitan slucaj je pokriven kompletno itd.

Moj ti je savet nevezano za ovo da ne razmisljas o prodavnicama i restoranima jer prodavnice slabo placaju a za konobarisanje ti treba bas dobar engleski.Za pocetak uvek mozes naci neki posao u nekim firmicama(cak i u ovo doba recesije)

wingreen
14.06.2008, 06:05
Hvala puno na konkretnom odgovoru!:)

pence
03.10.2008, 11:44
Evo konacno i mene, dugo sam na forumu ali nikako mi ne uspeva da se ubacim u diskusiju do sada. I ja sam majka dve bebe (sin 2 god i cerka 4 meseca). Mi krajem meseca krecemo u obecanu (?) zemlju, u San diego. Mi u Bg lepo zivimo ali moj muz misli da bi nam tamo bilo bolje (on je tamo zavrsio studije i ziveo dve godine (Njujork). Hvata me opsta panika (da nemamo decu pa ajde da se upustimo u pustolovinu ovako potpuni haos). U USA nemamo nikoga nego prijatelje nasih prijatelja i tako... Nas plan je da odemo na tri meseca da vidimo mozemo li sta uraditi ako ne uspemo (u sta ja sumnjam) vracamo se. Tamo cu iskoristiti da obidjemo neka mesta i eto bili smo kao turisti. U slucaju da uspemo, super. Meni su potrebne sve informacije u vezi zivota u San digu (sta nam je ciniti cim stignemo) tako da mi je svaka info bitna.
Hvala TI Milose, i naravno svima vama koji mesecima se nesebicno javljate na ovaj forum, sto ste mi zivot ucinili laksim! Srecno svima!!!!!!!!!!:)

bibi
20.12.2008, 21:19
Dugo se nije pisalo u ovoj temi...
I sama sam je tek sada detaljno citala, iako imam malo dete sa kojim bih otisla u USA 2010. (naravno, prvo treba da dobijemo na lutriji...)

Licno me je zainteresovala Landlordova recenica da "nakon godinu dana u USA mozes da apliciras da predjes u Kanadu", pa ako bi neko mogao to malo detaljnije da objasni, bilo bi lepo.

landlord
21.12.2008, 03:01
Licno me je zainteresovala Landlordova recenica da "nakon godinu dana u USA mozes da apliciras da predjes u Kanadu", pa ako bi neko mogao to malo detaljnije da objasni, bilo bi lepo.

E ovako, to je bilo do 27.2.2008. godine. Svi koji su aplicirali do tada.. su mogli to da urade. Sada se imigracioni zakon Kanade promijenio.. doduse oni su to tek objavili prije nekih mjesec dana.. ali se primjenjuje na ove nesretnmike koji su aplicirali poslije 27.2.

Dakle, koliko sam uspio vidjeti ne postoji opcija da aplicirate za Kanadu ako ste legalno zivjeli u USA godinu dana. Sada se pika samo ako ste godinu dana zivjeli legalno u Kanadi na nekoj od viza tipa poslovna, studentska ili sl.

Takodjer promjena koju su uveli pored tih 67 famoznih bodova, je i lista zanimanja koja potreazuju. Ta zanimanja su:

0111: Financial Managers
0213: Computer and Information Systems Managers
0311: Managers in Health Care
0631: Restaurant and Food Service Managers
0632: Accommodation Service Managers
0711: Construction Managers
1111: Financial Auditors and Accountants
2113: Geologists, Geochemists and Geophysicists
2143: Mining Engineers
2144: Geological Engineers
2145: Petroleum Engineers
3111: Specialist Physicians
3112: General Practitioners and Family Physicians
3141: Audiologists and Speech Language Pathologists
3143: Occupational Therapists
3142: Physiotherapists
3151: Head Nurses and Supervisors
3152: Registered Nurses
3215: Medical Radiation Technologists
3233: Licensed Practical Nurses
4121: University Professors
4131: College and Other Vocational Instructors
6241: Chefs
6242: Cooks
7213: Contractors and Supervisors, Pipefitting Trades
7215: Contractors and Supervisors, Carpentry Trades
7217: Contractors and Supervisors, Heavy Construction Equipment Crews
7241: Electricians (Except Industrial and Power System)
7242: Industrial Electricians
7251: Plumbers
7252: Steamfitters, Pipe fitters and Sprinkler System Installers
7265: Welders and Related Machine Operators
7312: Heavy-Duty Equipment Mechanics
7371: Crane Operators
7372: Drillers and Blasters – Surface Mining, Quarrying and Construction
8221: Supervisors, Mining and Quarrying
8222: Supervisors, Oil and Gas Drilling and Service
9212: Supervisors, Petroleum, Gas and Chemical Processing and Utilities

Ako ne pripadate ni jednom od ovih zanimanja, onda bi trebalo da imate ugovoren posao u Kanadi (sto je jako tesko postici preko Neta)
a ako ovo imte onda je najbolje aplicirati za PNP (odlucite se da aplicirate za provinciju u kojoj imate obezbjedjen posao.. dosta brza procedura)

Nadam se da sam bar malo pomogao.. Odavno ne pratim zakon o imigraciji u Kanadu.. ako nesto bas bude trebalo mogu se angazovati.
Imate dosta informacija na siteu cic.gc.ca

Mislim da je sada mozda lakse (i brze) iseliti za Australiju nego za Kanadu.
U svakom slucaju racunajte na proceduru koja moze da traje od 1,5 godinu pa navise..

Macedonia Ohrid
21.12.2008, 20:31
Pozdrav svima i od nama. I mi smo mlad (33 godine mlad!?) par sa 4 godisnju kcer. Ovde imamo dobre poslove, topli dom, auto i kup prijatelja.
Znam da sve nas ocekuje tezak period u inostranstvo, uostalom svaka promena, makar i na bolje je svakako teska.Ali jedno znam, da ako ne odemo ne znamo sta gubimo ili sta dobijamo. Ako ne ide, natrag. Ako ide, natrag opet ali malo sutra.
Majka Makedonija ke me primi sekako...

Macedonia Ohrid
21.12.2008, 20:34
Sve nase rodjake i prijatelje su u Chicago. Zive vec dugih godina tamo. Ne pitam ih kako im je jer znam, ako im je lose do sad bi dosle tu u Makedoniju. Ovde su zivele lepo, a tamo?
Ljepse...

lenhi
05.08.2009, 08:01
Pozdrav svima!
Znam da je moje pitanje širok pojam, može li neko da mi kaže iz ličnog iskustva gdje je najbolje otići sa malom djecom?
Postoje li uopšte neka pravila vezano za to?

Imam dvoje male djece, imao bih nešto novca za početak tamo.
Imam prijatelja u NY, ali koliko vidim tamo je skup život pa ne znam da li bi tu opstao.
Nemam neke zahtjeve, samo da se za početak opstane i da se koliko-toliko bolje proživi nego ovde (BiH).

Leona
05.08.2009, 10:28
Lenhi mislim da od mjesta tvog odlaska (potencijalnog), zavisi i to da li ces prije toga uspjeti naci neki posao preko interneta, da li ces naci nekog prijatelja, rodjaka, isl. koji bi te mogao primiti odredjeno vrijeme na pocetku.
Tako da ljudi uglavnom tu i zapocnu zivot.
A ako nemas nikoga bas i nikakvih solucija onda je bolje bar po mom misljenju za porodice sa malom djecom ganjati neke manje sredine.
Ima i veliki grad svojih prednosti, ali kako te sta zapadne.
Vidjeces i sam sta ti je raditi ako dobijes.

dreamerns
05.08.2009, 17:16
Slazem se sa Leonom. Medjutim, ako ti i zapadne veliki grad...uvek imas predgradja. Ne moras bas u gradu ziveti. A mislim i da svaki grad ima i deo koji je mirniji i bolji za decu.

landlord
05.08.2009, 17:25
Najboolje je tamo gdje mozes dobit posao, ili imas rodjake, prijatelje ili enkoga ko0 ce ti pomoci na pocetku.

Manji grad ima svoje prednosti u smislu sporiji zivot, ne treba ti odma auto,
manje guzve, jeftiniji zivot..itd.. Ali velika mana je sto je u manjem gradu i manji izbor poslova.

Veci grad, vise poslova, ali su i vece guzve, skuplji stanovi, vise losih kvartova itd.

dreadnot
06.08.2009, 08:07
Sa americke tacke gledista, sta se smatra manjim gradom?

stizeljeto
06.08.2009, 16:05
Prema CNNMOney.com koji rade liste najboljih gradova, gradica za zivot oni svoje liste dijele na male gradice (small towns) populacije od 8.500 do 50.000. Male gradove (small cities) sa populacijom od 50.000-300.000. Veliki gradovi su po njima nad 300.000 pa sve do multimilionskih gradova.

Kad smo istrazivali gdje zelimo ici sa malim djetetom, gledali smo takvu i slicne liste koji sortiraju gradove prema parametrima koji su nama bitni, a to je kvaliteta zivota, sigurnost, mogucnost zaposlenja, edukacija, klima, kultura...

dreamerns
06.08.2009, 16:08
Ja koliko vidim...to nema veze sa brojem stanovnika. Ovde grad moze imati milion stanovnika i da bude smatran selendrom. Gleda se vise koncept samog grada, urbanizam, kulturni zivot i sl. Imas otprilike u svakoj drzavi jedan veliki grad (ustvari, mislim da postoje drzave koje nemaju nijedan :-)).

vuxanne
13.04.2012, 04:55
Volela bih da mi neko kaze gde je najbolji zivot za porodicu? Ako bih dosla dosla bih sa suprugom i bebom od godinu dana, pa posto u Americi nemam nikoga, sem sto znam da rodjaci nekih ljudi otisli tamo, pa bih mozda to iskoristila za adresu za dobijanje gc. Ako neko moze da mi kaze gde je najbolje da se obratim, kako je u New Yorku, Chicagu, gde ima nasih ljudi i koliko su voljni da pomognu? Da li ima poslova koji mogu da se rade od kuce? Problem je sto nemam nikog ko bi mi cuvao bebu? Ima li neko iskustva? Da li u New Yorku i Chicagu i vecim gradovima ima mirnijih krajeva koji su dobri i sigurni za zivot sa porodicom?

Mala deca = mali grad. Jeftinija obdanista i ostalo. Sigurnija igralista, manje distance. Deca zrela za skolu = dobra predgradja bilo gde (sto veci grad obicno ide i cena zivljenja u tom dobrom predgradju).

Veliki grad i malo dete = jedan roditelj verovatno kuci cuva to malo dete a drugi radi.

A kad imas malo dete mozes da zivis na najlepsem i najboljem, najekstra gradu na planeti to ti nece mnogo znacitin ako nije sigurno.

dinna3008
20.04.2012, 22:32
Pozdrav svima. Kao što možete vidjeti iz priloženog novi/stari sam član ovog foruma. Naima stari sam jer vas odavno čitam ali sam mi se ukazala potreba da nekog od Vas iskusnih Amera pitam za savjet i pomoć. Naime razgovor nam je zakazan u ambasadi za 23.04. 2012. nadam se da će sve uredno proći...pa oko toga i i nemam neka pitanja jer mi je forum jako puno pomogao sa već odgovorenim pitanji. Mi smo razmišljali da idemo u Houston, Tx pa me zanima da li mi neko može dati neke preporuke i smjernice kako da iznajmimo stan s obzirom da nemamo kreditnu historiju, a nas je četvoro muž, dvoje djece ija, koliko to košta otprilike... svaka pomoć je dobrodošla kao i savjet jer kad sletimo na aerodrom prepušteni smo sami sebi...nemamo nikoga ko binam mogao pomoći bar prvih par dana...ne bojim se ja za sebe ....već najviše mi je zbog djece koja su mala... što se mene i muža tiče mi bi mogli ali bukvalno ono spavati i u parku dan dok se ne snađemo ali kad imaš djecu moramo se pobrinuti da imamo sve spremno. Gledala sam neke apartmane ali malo me je strah jer ne znam kakav je komšiluk kako naši kažu a gledala sam i preporuke za većinu apartmana nisu baš dobre kažu da su "gazde" bezobrazne, da su stanovi puni miševa i raznih buba i da imaju aparate koje baš i ne rade kako treba.

NadjaM
20.04.2012, 23:12
http://www.airbnb.com/
Pogledaj ovaj sajt.Mozda ne bi bilo lose da iznajmite nesto na mesec dana odavde,a da tamo za to vreme mozete pogledati stanove uzivo a i raspitati se o samom gradu na licu mesta.
Zasto bas Houston ako tamo nemate nikoga?
Ja nisam Amer,ali bih ovako nesto uradila da sam na tvom mestu.
Pozdrav i sve najbolje.

vuxanne
21.04.2012, 01:16
Dina, a gde planirate da idete? U koji grad, kraj?

landlord
21.04.2012, 01:59
I ja sma htio pitati sto bas Houston. Ja nisam nikad bio, ali sam cuo pozitivne stvari o njemu.

Za smjestaj probajte i craigslist. A pogledajte na city-data forumu koji dijelovi grada su ok.

dinna3008
21.04.2012, 05:14
Ako sve ispadne Ok, a nadam se da hoće nema razloga da ne bude...onda bi išli u Houston.

dinna3008
21.04.2012, 05:31
Hvala nadjaM and Landlord...ma nama je svejedno gdje ćemo jer nigdje nemamo nikoga...izabrali smo Houston jer smo čuli da je lijep grad a i vjerujte mi zbog pronalaska posla. Ja sam socijalni radnik i kako sam gledala ima dosta ponuda za posao tamo...znam da neću odmah to početi radi po dolasku ali eto nešto bi tamo da idemo... gledalai smo apartmane na ponuđenim stranicama...ali nešto su mi poskupi ima na www.rent.com i www.move.com nekako jeftinijih po 750& za dvosoban ali eto mislila sam još mišljenja i iskustava da čujem...

Magelan
21.04.2012, 08:02
Houston je sa stanarinama vrlo slican Cikagu, dakle $750+ ... Od velikih gradova jedino Las Vegas ima niske stanarine ($400-$600), mada koliko je Vegas dobar za sam start to je malo pod znakom pitanja... U Teksasu je recimo Austin mnogo pristupacniji sto se stanarina tice, a ima cak i pozitivnije "kritike" od Houston-a

Rent.com je poprilicno merodavan sajt (ja sam preko njih nasao stan u CHGO kada sam dosao 2010) :grin: mada nikad nije lose ni procesljati craigslist, pogotovo ako je sublease u pitanju.

Ajd' i ja da pitam :grin: Sto bas Houston?

vuxanne
21.04.2012, 14:00
Ja ne znam stvarno jer nisam bila u toj situaciji. Pogledaj ovo klikni (http://ohmyapt.apartmentratings.com/how-to-rent-an-apartment-with-no-credit-history.html)

jovke
21.04.2012, 15:08
I ja imam dvoje djece i smatram da je ta varijanta ici na slijepo sa dvoje djece veliki rizik. Kad bih bio u toj poziciji da nemam pocetnu pomoc ni od koga tamo i uz to malo informacija, sigurno ne bih isao odmah sa svim clanovima porodice. Opet sa druge strane ako na raspolaganju imate puno novca za poneti to je vec nesto drugacije. U svakom slucaju, srecno!

hope
21.04.2012, 16:26
ljudi, šta fali Houstonu?

mslm, ljudima koji se tek sele u USA nije svejedno kakva je ekonomija, jer moraju da odma nađu posao i moraju da plaćaju stan i prvih meseci dok mi ne krenu pare. koliko sam čitao Texas se dosta dobro drži, ima nisku nezaposlenost i cene iznajmljivanja stanova su skroz ok.

California ima veliku nezaposlenost i prilično je skupa. Florida isto. NYC je jako skup. Arizona ima visoku nezaposlenost. Las Vegas isto. Hawaii su strašno skupi.
kad sam čitao listu gradova kojima najbrže raste ekonomija pola su bili gradovi iz TX.

curlika
21.04.2012, 16:47
Tacno. "Novac vrti gde burgija nece" a uz to jos solidno znanje engleskog...i sta je problem? Jedino ako je oskudacija sa ovim prvim, moze biti problema ali jos nisam citao da je neko bez dovoljno para otisao za U.S.A

NightSky
21.04.2012, 16:58
Od velikih gradova jedino Las Vegas ima niske stanarine ($400-$600), mada koliko je Vegas dobar za sam start to je malo pod znakom pitanja...

Zašto misliš da je Las Vegas pod znakom pitanja za start? Pitam zato što je suprugu i meni to jedno od odredišta pri vrhu liste želja.

Magelan
21.04.2012, 17:24
To sam rekao iz prostog razloga sto nisam u potpunosti upucen u berzu poslova u Las Vegasu u tom nekom smislu koliko je lako/tesko naci neki posao za pocetak. Nista drugo.

Ja sam u CHGO vec treca godina i nadam se da je ovo poslednja godina u ovom gradu jer mi se od starta nije svideo, a da ne pricamo o tome koliko su zime duge i hladne. Vec jedno par meseci pravim istrazivanje koja bi destinacija bila najbolja negde tamo u januaru kad mi bude isticao ugovor za stan i Las Vegas je zasad prvi na listi.
- Jako pristupacne stanarine (dvostruko nize u proseku nego u CHGO)
- Suncano i toplo tokom cele godine
- Nema poreza na nivou drzave (Nevada nema taj State Income Tax)
- Posla u zdravstevnoj struci ima dosta, a satnice su iste kao u CHGO
- Dobra povezanost sa ostatkom sveta
- Dosta turistickih atrakcija u gradu a i van njega na nekoj pristojnoj udaljenosti (ovo kazem jer u krugu oko CHGO skoro da nema turistickih atrakcija, a od Las Vegasa LA i San Diego su na 4-5 sati voznje, Grand Canyon i Sedona su isto blizu, do skijalista u Koloradu ima recimo 7-8 sati voznje).

Koliko je lako naci bilo kakav posao u Las Vegasu bez nekih americkih skilova i certifikata, to zaista ne znam, zato sam i napisao da je po nekom mom misljenju (opet, to je moje misljenje, mozda je tamo cak i lakse za posao nego u CHGO - ne znam jer nisam nikad proveo vreme u Vegasu da bih se pozabavio tom celom problematikom kao sto npr znam gomilu detalja o poslovima ovde u CHGO).

@hope

Moje pitanje nije bilo ciljano u "smislu sta fali Houstonu"? :nene: Bas naprotiv, voleo bih da ljudi napisu koje su ih to pozitivne stvari navele da razmisljaju o tom gradu kao pocetnoj destinaciji.

NightSky
21.04.2012, 17:34
I nama se sviđa to što je tokom čitave godine toplo (dosta smo se ovdje nasmrzavali), a i ne škodi što su stanarine pristupačnije :==D:
A mislim (nadam se) da ne bi trebalo biti problema za pronalaženje posla za arhitektu, bar oni stalno nešto izmišljaju, ruše, prave, renoviraju.

dinna3008
21.04.2012, 19:06
Houston je sa stanarinama vrlo slican Cikagu, dakle $750+ ... Od velikih gradova jedino Las Vegas ima niske stanarine ($400-$600), mada koliko je Vegas dobar za sam start to je malo pod znakom pitanja... U Teksasu je recimo Austin mnogo pristupacniji sto se stanarina tice, a ima cak i pozitivnije "kritike" od Houston-a

Rent.com je poprilicno merodavan sajt (ja sam preko njih nasao stan u CHGO kada sam dosao 2010) :grin: mada nikad nije lose ni procesljati craigslist, pogotovo ako je sublease u pitanju.

Ajd' i ja da pitam :grin: Sto bas Houston?

Ne znam zašto baš Houston, možda zato što mi je dosadio -17 zimi i snijeg od 1m čula sam da je tamo baš ugodna klima, jeste vruće jako ljeti ali ja volim sunce i toplinu, a i nešto mi zvuči lijepo, i volim da slušam country muziku... i eto nešto volim Texas.

dinna3008
21.04.2012, 19:10
Znam i ja da je veliki rizik ali što se tiče novca, nadam se da ćemo imati dovoljno za ponijeti iako znam da koliko god poneseš to se brzo potroši ako se ne nađe posao. nemam neki strah od engleskog jezika, muž ga govori 100%tečno ja možda nekih 90% znam ponegdje zapeti oko neke riječi ali sve u svemu nemamo problema da se sporazumimo na engleskom sa ljudima, a malo znam i španskog :))) ma tako će valja i posla negdje biti

landlord
21.04.2012, 22:53
Moj prijatelj je odbio ponudu za posao u Las Vegasu u kojem je proveo par dana kad je isao na intervju za posao. Kad sam ga pitao zasto, rekao je kao ne mozes da vjerujes koliko je zatvorenih prodavnica i sl. Kao recesija se bas osjeca. Tako da nije zelio da rizikuje.

Grad koliko sam cuo je zaista prelijep sa mnogim atrakcijama. Moji rodjaci su bili par puta.

@Magelan, jel ti moras polagati ponovo drzavni ispit ako preselis u drugi state?

Good Spirit
22.04.2012, 00:32
Pozdrav svima. Kao što možete vidjeti iz priloženog novi/stari sam član ovog foruma. Naima stari sam jer vas odavno čitam ali sam mi se ukazala potreba da nekog od Vas iskusnih Amera pitam za savjet i pomoć. Naime razgovor nam je zakazan u ambasadi za 23.04. 2012. nadam se da će sve uredno proći...pa oko toga i i nemam neka pitanja jer mi je forum jako puno pomogao sa već odgovorenim pitanji. Mi smo razmišljali da idemo u Houston, Tx pa me zanima da li mi neko može dati neke preporuke i smjernice kako da iznajmimo stan s obzirom da nemamo kreditnu historiju, a nas je četvoro muž, dvoje djece ija, koliko to košta otprilike... svaka pomoć je dobrodošla kao i savjet jer kad sletimo na aerodrom prepušteni smo sami sebi...nemamo nikoga ko binam mogao pomoći bar prvih par dana...ne bojim se ja za sebe ....već najviše mi je zbog djece koja su mala... što se mene i muža tiče mi bi mogli ali bukvalno ono spavati i u parku dan dok se ne snađemo ali kad imaš djecu moramo se pobrinuti da imamo sve spremno. Gledala sam neke apartmane ali malo me je strah jer ne znam kakav je komšiluk kako naši kažu a gledala sam i preporuke za većinu apartmana nisu baš dobre kažu da su "gazde" bezobrazne, da su stanovi puni miševa i raznih buba i da imaju aparate koje baš i ne rade kako treba.

Zdravo,

Hjuston je sjajan grad za živeti i veliko sranje za posetiti :)

Ceo Teksas ima jaku ekonomiju koja se zasniva na nafti, finansijama, zdravstvu i instraživačkim centrima, IT, vojsci i svemirskim programom koji je doduše sada delom ukinut.

Niski porezi (ne postoji state tax), niska nezaposlenost, niski troškovi života a solidne zarade.
Klima tropska, leti veoma ali veoma vruće sa visokom stopom vlažnosti vazduha, zime mlake (susznežica im je snežna oluja i zatvaraju se ulice i puštaju ljudi ranije kući : ) )

Čime se bavite? Koje su vam struke?
Koliko su vam stara deca? U mnogim apartmanima sa jednom spavaćom sobom ne mogu biti više od 3 odrasle osobe, onda morate gledati sa dve spavaće sobe.

Stanove gledaj na liniji metroa jer ćeš tako najlakše doći do negde. U svakom slučaju pod Hjustonom se gleda prvi loop ili prsten, tj. obilaznica. "Dobri" krajevi su Montrose (gde mi živimo)/Neartown, Medical Center, Heights ...
Mada u svim tim krajevima ima i loših delova. Komentari su najčešće negativni ali uzmite ih sa rezervom, ameri su razmaženi i često samo oni koji su nezadovoljni pišu.

Mi plaćamo jedosoban stan $700 mada sada je cena već $780.

Nemam sada puno vremena za pisanje ali ako se odlučite da dođete i nemate nikoga, ja ću vas sačekati na aerodromu, sredićemo da prespavate kod nas ili negde (veruj mi ne želiš da spavaš u parku noću sa beskućnicima :) )

Pogledaću i raspitaću se i za neke stanove ... Mi kada smo došli isto smo bili u jednom bez kreditne istorije (taj stan je na 20min peške od nas), pa možda su i dalje raspoloženi za takve kombinacije.

curlika
22.04.2012, 02:23
Mi cemo za Vegas...tamo su nam prijatelji kod kojih bi bili za pocetak...Prijateljeva zena koja je iz BiH otisla i udala se za ...njega (amerikanca naseg porekla) skoro se zaposlila u hotelu na ispomoci i radi samo 3. smenu i ima 16$/h. Mislim da je dosta veliki grad za naci posao i da se dosta para okrece tamo...kad je turisticki mahom. Posto se nadam da cemo pre drugih doci, slobodno racunajte da cete imati nekog tamo...za pomoc. :)

Good Spirit
22.04.2012, 03:24
Ok, evo sada sam našao vremena da pročitam unazad nekoliko stranica :)

Kao što su svi napomenuli, ako dolazite svi zajedno a nemate unapred obezbeđen bar jedan posao trebaće vam novca za bar 2-3 meseca.

Jer kada dođete proćiće jedno 2 nedelje da dobijete social number bez koga ne možete baš ništa, pa dok se potraži posao, obično prođe neko vreme dok prihvate prijave, obrade, obave razgovor, itd ...

Stan: $700+/mesečno
Depozit za stan: obično oko $350, bez kreditne istorije može da bude u visini rente ili nekoliko renti.
Komunalije: $50-100/mesečno + depozit za struju

U principu tražiće vam za sve depozit, pogotovo bez istorije

Mi trošimo oko $100 nedeljno na hranu (samo prodavnica, ne računam restorane, itd). Može da se prođe sa manje, ali u vašem slučaju sa četvoro teško ...

U hjustonu postoji javni prevoz koji nije baš pouzdan i razgranat. Postoji za sada jedna linija metroa, koja je super (upravo su radovi po celom gradu, jer se pravi druga linija i proširuje postojeća). Takođe špstoje autobusi, koji nisu baš tačni, ali ralativno svuda može da se dođe sa njima.

Trebaće vam novca da opremite stan, imate IKEA radnju kao najjeftinije za nove stvari, ili preko craigslist ili garage sale može da se nađe nešto kvalitetnije ali polovno ...

Kažeš da si socijalni radnik, ja pojma nemam kako stvaro stoje što se toga tiče, proveri da li ti treba neka licenca za to ovde ...

Kao što rekoh, ako se odlučite da dođete pomoćićemo vam koliko možemo kao i svakome drugom ...

vuxanne
22.04.2012, 05:52
:bravo: E good spirit bas si good spirit. :bravo: Zelim vam srecan pocetak (moram da dodam nesto malo slova ima)

NadjaM
22.04.2012, 09:13
Zaista je lepo videti da postoje ljudi koji nesebicno nude svoju pomoc.
Posto sam na mnogo foruma procitala da u US treba izbegavati zemljake,sada sam u potpunoj neverici,da li verovati takvim savetima.
Bravo za sve ljude dobrog srca:bravo:

dinna3008
22.04.2012, 09:35
Hvala puno Good Spirit i svim ostalim članovima na informacijama i Vašoj nesebičnoj ponudi. Nas je četvoro muž , ja i dvoje djece (jedno će imati kad krenemo 3godine a drugo 7godina) mi planiramo put za oktobar, sutra idemo na razgovor za vizu :) nadam se da će sve lijepo proći.
Što se tiče mog zanimanja vidjela sam da trebam da dobijem licencu ali otom potom, prvo da se smjestimo, nađemo bilo kakav posao za početak pa onda je lakše mijenjati i poslove i sve. Gledala sam apartman dvosoban u Websteru za 750$ kako sam uspjela vidjeti lijep je i čini mi se da nije u opasnom kraju bilzu je Nase, poslala sam im upit pa vijdeću šta će nam odgovoriti mi smo ionako planirali put za oktobar jer ja čekam da dobijem diplomu sa Master studija.
Hvala još jednom voljela bih svakako da budemo u kontaktu bez obzira treba li na pomoć ili ne, lijepo je nekoga svog poznavati u dalekoj zemlji :bravo:

dinna3008
22.04.2012, 10:18
Hvala Good Spirit na informacijama, naravno svaka pomoć je dobro došla, puno je lakše kad imaš nekog svog pa ti on može pomoći a i pogledati stanove unaprijed prije dolaska, mi moramo svi doći zajedno tako smo odlučili znam da je rizik ali ne želimo se razdvojiti a i ne možemo zbog obaveza, tako da početkom jeseni možemo krenuti.
Samo još jedno pitanje prilikom popunjavanja paprira za ambasadu jeste li vi pisali adresu gdje ćete biti u Americi kad dođete, jer službenica mi reče kad budemo dolazili na intervju da napišemo adresu gdje ćemo biti. Šta tu napišem kad ne znam ni gdje ću biti?

Magelan
22.04.2012, 10:43
@Landlord

Ako dodje do tog momenta da palim za Las Vegas, jedno 1-2 meseca pre selidbe cu da odradim "reciprocity" licence i to bi bilo to (posaljes zahtev board-u u Springfield-u da iskomunicira sa onima u Carson City uz naravno svekolike fee-jeve). Ako stvarno u zdravstvu ima toliko posla koliko sam uspeo da vidim po drugim forumima, satnice su skoro iste kao ovde po Naperville-u i Bolingbrook-u pa bi to bila ok varijanta za nastavak avanture zvane USA :grin:

vuxanne
22.04.2012, 13:12
Nadja, mnogi tvrde slicnu stvar. Ali meni su ovde najbolji prijatelji ipak bili nasi ljudi, e sad da li oni bili iz Beograda, Novog Sada, Zrenjanina, Zagreba, Varazdina, Banja Luke, Sarajeva ili Skoplja, uopste nebitno... Ipak imamo mnogo toga zajednickog i slicno prozivljavamo neke faze boravka u ovoj zemlji daleko od one u kojoj smo odrasli. Imam prijatelje i iz Rusije, Indije, raznih evropskih zemalja. Ali opet najblize prijateljstvo su mi bili nasi ili Ruskinje. I doduse jedna Amerikanka sa kojom sam radila, ali vecinom pod broj jedan neko sa Balkana, iz Rusije i zemalja oko nase. Doduse uvek se nekako dobro slozim i sa ljudima iz Italije, Grcke i Spanije... a druzila sam se i sa onima iz Nemacke i Turske.

Mesec dana nakon sto smo dosli u grad u koji smo prvo dosli, ja sam i imeniku pronasla dvoje prezimenjaka (imam jedno ako ne najcesce prezime sa podrucja Srbije). Odmah smo se nasli, upoznali su nas sa jos jednim momkom. Sve prve ekskurzije u Americi smo isli sa njima, sto na rollercoaster-a (kako se zovu na nasem upoznajte me), sto na aktivnosti tipa koncert, put u neke gradove oko nas. A kad su otisli nakon godinu dana, sve sto nisu uspeli da prodaju su nam dali. A mi to dalje nekim drugim nasima koji su dolazili u isto mesto. Imali smo recimo dvosed koji smo zvali "Makedoncev dvosed" jer ga je tako nas drug zvao i slicno. Nas stan je bio kao prijemna stanica ljudi sa nasih prostora, bilo ih je vise kod nas, cesto i na vise nedelja, izmedju stanova i na raspustima. Drugarici sam skupila bila namestaja za ceo stan (mi smo ziveli u domovima za studente u braku pa cesto neko nesto ostavi napolju ili ako se neko seli, ostavi nam nesto). Davali su nam kola da idemo u prodavnicu dok nismo imali nasa (komsije) a mi smo vozali neke nase koji nisu imali kola u prodavnicu... Znaci svaka pomoc, pogootvu na pocetku...

Kad sam isla na praksu, prijatelji su nas upoznali e-mailom sa dvoje nasih ljudi, jedno iz Bosne, drugo iz Hrvatske. Pozajmili su nam bili jedan auto koji ne koriste sa kojim sam isla na posao svaki dan za ta dva meseca. Druzili smo se sa njima svo vreme dok smo bili tamo a i dan danas smo u kontaktu.

Ovde sad doduse nemamo nikog iz Evrope a kamoli naseg dela Evrope, ali sam u kontaktu sa nekima preko skajpa, telefona, fejsbuka...

Licno mislim sve zavisi od ljudi kakvi su i kako ce da se sloze. Sto se mojih iskustava tice, kad god sam nekog naseg videla ko najrodjenije da sam srela, grlo me je zabolelo i nismo mogli da dodjemo do reci, toliko iskustava, toliko zanimljviih prica... A kad se rastajemo uvek mi se cinilo da je na krace nego sto to stvarno jeste bilo.

Good Spirit
22.04.2012, 16:04
Zaista je lepo videti da postoje ljudi koji nesebicno nude svoju pomoc.
Posto sam na mnogo foruma procitala da u US treba izbegavati zemljake,sada sam u potpunoj neverici,da li verovati takvim savetima.
Bravo za sve ljude dobrog srca:bravo:

Pa znaš kako, mi izbegavamo naša okupljanja i druženje isključivo sa jugovićima. Možda 20% ljudi sa kojima redovno kontaktiramo su jugovići, jer kolko god hteo da se distanciraš, na naše ljude naletiš na svakom ćošku :)

Budi obazriva kao i sa svima pa sama proceni. Mi smo našli dobre ljude svih nacionalnosti i vera i zato su SAD sjajne.

Good Spirit
22.04.2012, 16:17
Gledala sam apartman dvosoban u Websteru za 750$ kako sam uspjela vidjeti lijep je i čini mi se da nije u opasnom kraju bilzu je Nase, poslala sam im upit pa vijdeću šta će nam odgovoriti mi smo ionako planirali put za oktobar jer ja čekam da dobijem diplomu sa Master studija.

Ako je blizu NASE, to je veoma, veoma daleko od centra. Nećete moći da mrddnete nigde bez kola. To su već predgrađa koja se čak i ne računaju u Hjuston (do prve obilaznice). Moj savet vam je da gledate nešto u prvom loop-u i blizu metro linije. U predgrađu ljudi obično žive jer hoće veće kuće i stanove i ako možda radite u blizinu, ali ako se radi u centru, trošićete mnogo vremena svaki dan u kolima.
U centru sam vam najveće šanse da nađete posao. Da bi vam plastično dočarao, to je jedno 40-50km od centra i jedno 30-40min kolima kada nije gužva (skoro uvek je gužva radnim danima)


Samo još jedno pitanje prilikom popunjavanja paprira za ambasadu jeste li vi pisali adresu gdje ćete biti u Americi kad dođete, jer službenica mi reče kad budemo dolazili na intervju da napišemo adresu gdje ćemo biti. Šta tu napišem kad ne znam ni gdje ću biti?

Koliko ja znam ta adresa nije neophodna da se ima i služi kao informacija gde da vam pošalju zelenu kartu. Tu informaciju možete dati i na aerodromu pri sletanju.

Srećno danas!

dinna3008
22.04.2012, 17:51
Hvala Good Spirit...nemam baš predstavu kako je tamo :nene: sve veliko i široko..nije ko kod nas :grin:
Poslaću par upita za rentanje stana blizu centra, nadam se da će mi neko odgovoriti i da će nas neko primiti...ako ne iskoristiću tvoj prijedlog i svaki savjet za rentanje stana jer ste mi rekli u prethodnim postovaima da ima stan koji se može iznajmiti bez kreditne historije i koji je udaljen nekih 20min od mjesta gdje sad živite.
Nervozna sam pred intervju...nadam se da će sve proći ok.
Ako nekog bude zanimalo mogu napisati šta je bilo na intervjuu.

fetus
23.04.2012, 09:20
ja sam jos ovde i cekam 1.5. da vidim sta ce biti.
naravno,pomalo cackam da vidim sta gde ima,i naleteo sam na ovaj sajt,koji mi se cimi sasvim ok.
evo jedan link,pa skrolujte dole do kraja strane da vidite sta sve ima napisano.

http://www.trulia.com/property/3057284661-3-Leslie-Park-Boston-MA-02119

ovo je samo za primer,a sve bas pise.i kakve su skole,i kriminal,prevoz,vrednosti nekretnina,moze za kupovinu,rentanje,sta giod pozelite.

nadam se da je od neke pomoci.

KovacMarina
03.06.2012, 18:10
I kako prođoste s maslim detetom? Jeste li zadovoljni? Naša priča je jako slična vašoj

jelkanish
09.08.2012, 21:04
hmm..nije valda da nema bash niko da iznese svoja iskustva o dlasku u ameriku sa malim detetom..

vuxanne
09.08.2012, 21:09
hmm..nije valda da nema bash niko da iznese svoja iskustva o dlasku u ameriku sa malim detetom..

Ja znam jedne ali su se vratili u Srbiju. Ja imam malo dete ali je rodjeno ovde. 20 meseci

dinna3008
10.08.2012, 08:48
Mi još nismo sletili u Ameriku sa našom djecom, pakujemo kofere zato baš nisam ni aktivna u postovima na forumu ali čim sletimo biće informacija kako smo se snašli, jer jedno će dijete trebati odmah tamo krenuti u školu a dugo bi trebalo u vrtić.....iskustva dolaze uskoro

zvercica
10.08.2012, 14:20
Dinna 3008

Ja takođe nestrpljivo očekujem tvoje komentare, zato što kao i ti imam jedno dete koje treba da ide u školu a drugo u vrtić a i Huston je jedna od opcija.

jelkanish
10.08.2012, 20:30
Dina kada se smestite pa ocekujemo tvoje komentare...pgotovo za manje dete koje je za vrtic.I ja imamjednog takvog zvrka

dinna3008
10.08.2012, 20:38
Čim sletimo i smjestimo se, javljam se sa informacijama iz prve ruke i ličnog iskustva (nadam se da će biti pozitivne) :obrva: i da će većini koristiti pogotovo porodicama sa djecom, jer mi imamo i jedno za školu i jedno za vrtić tako da smo skoro sve obuhvatili jer većina nas odavde idemo sa malom djecom (a sa njima je najgore u pozitivnom smislu, oni ništa ne kontaju a mi se i previše sekiramo za njih, školovanje, zdravstveno itd...samo nek je njima dobro namamože svakako) :;D:

jelkanish
10.08.2012, 20:43
Čim sletimo i smjestimo se, javljam se sa informacijama iz prve ruke i ličnog iskustva (nadam se da će biti pozitivne) :obrva: i da će većini koristiti pogotovo porodicama sa djecom, jer mi imamo i jedno za školu i jedno za vrtić tako da smo skoro sve obuhvatili jer većina nas odavde idemo sa malom djecom (a sa njima je najgore u pozitivnom smislu, oni ništa ne kontaju a mi se i previše sekiramo za njih, školovanje, zdravstveno itd...samo nek je njima dobro namamože svakako) :;D:

Jeste,to si skroz u pravu.Sve razmisljam sta ce kako ce,ko ce ga cuva,da li moze od jedne plate za pocetak da se zivi dok drugi cuva dete...a i to zdravstveno.
Javi kako god da bude ..i dobro i lose...mada nadam se dobro.:bravo:

jelkanish
10.08.2012, 20:45
Ja znam jedne ali su se vratili u Srbiju. Ja imam malo dete ali je rodjeno ovde. 20 meseci

vuxanne,koliko su dugo bili u te amerike?znas li nesto vise zasto su otisli?vidim da su uglavnom forumasi sami koji odlaze tako da svaka info o porodici sa decom moze da stvori neku sliku.

Aleksandar Vidic
11.10.2012, 10:38
Ako vam se dolazi u Čikago, ovaj moj severozapadni deo grada (Jefferson Park) je dosta lep za porodice, ima dosta naših, blizu su prevozi...

Mada, kasnije kad imate auto, treba gađati predgrađa (ako se ima $$$, onda north shore, znači severna) jer je tamo školovanje kvalitetnije a sredine mirnije. Porodične, je li... :rolleyes:

Radi orijentacije:
- iz predgrađa - vozom/metroom 45 minuta, autom 20-30
- sa oboda grada (di sam ja) - vozom 30, autom 10-15

...do centra (downtown-a), naravno... :)
Kako mogu da znam da sa izvucen? Gdje mogu da pogledam?? Ne znam nista ovde... Hvala

Dome
11.10.2012, 11:16
Nisam bio,al pretpostavljam da je u New Yorku u Brooklyn Heights-u,spokojno,idilicno,bezbrizno itd. :grin:

vuxanne
11.10.2012, 19:20
vuxanne,koliko su dugo bili u te amerike?znas li nesto vise zasto su otisli?vidim da su uglavnom forumasi sami koji odlaze tako da svaka info o porodici sa decom moze da stvori neku sliku.

Eh, kad nemas ni kuceta ni maceta ovde da se oslonis, sve je drugacije. Idealna situacija je da ovo je bogatija zemlja, puna sansi. Ali realnost je kad ste sami u novom svetu nema na koga da se oslonis, recimo dete ima prehladu, neko mora da je sa njim/njom. Nije isto doci ovde sam/u paru bez dece i sa malim detetom. Para mnogo vise treba ako su deca mala. Obdanista su skupa, teska za naci... Ma sve je relativno kazem ti, nema fiksnih promenljivih u toj situaciji... Ja sa malim detetom ne bih posla u tudjinu to znam. A ko sme svaka mu cast i srecno mu bilo...

KovacMarina
12.10.2012, 13:31
Čim sletimo i smjestimo se, javljam se sa informacijama iz prve ruke i ličnog iskustva (nadam se da će biti pozitivne) :obrva: i da će većini koristiti pogotovo porodicama sa djecom, jer mi imamo i jedno za školu i jedno za vrtić tako da smo skoro sve obuhvatili jer većina nas odavde idemo sa malom djecom (a sa njima je najgore u pozitivnom smislu, oni ništa ne kontaju a mi se i previše sekiramo za njih, školovanje, zdravstveno itd...samo nek je njima dobro namamože svakako) :;D:


Nadam se da ste se smestili i očekujemo da javite kako ste se snašli. A mogao bi još neko s malom decom da se javi, znamo da ih ima na forumu, da opiše svoje iskustvo i da neki koristan savet .

peja
06.11.2012, 13:53
Samo da se javim i da kažem da smo se bebac, žena i ja prijavili za DV2014 i da se nadamo lepim vestima za početak u Maju...

Naš bebac sad ima 4 meseca i potpuno smo spremni da ako nas izvuku krenemo put Amerike, nas troje.
Želimo našem bebcu da priustimo život sa mnogo više šansi, mogućnosti nego što smo mi imali...

Takođe jasno nam je da će na početku morati jedno da radi a drugo da pazi bebca, ali i na to smo spremni, vremenom kad upoznamo sve, šta i kako, biće mnogo lakše...

Samo da nas izvuku i da vidimo vize u Pasošu ostalo ćemo lako!

P.S.
i ja jedva čekam da pročitam kako su se kolege forumaši snašli sa malom decom u USA...

ASSI
08.11.2012, 19:31
Ja nebi sam sebi komplikovao zivot. Bitno je da je miran kraj ne samo zbog dece nego zbog svih cetvoro, sve ostalo ce leci na svoje. Bas kao i ovde, svaki miran kraj je za normalne ljude. Jednostavno ne postoji najbolje/najgore mesto, sve je stvar ukusa. Toplije ili hladnije, istocna ili zapadna obala ili pak kontinentalan deo. Manji ili veci grad... sve su to stvari licnog ukusa i neumesno je generalizovati stvari. Svaki deo amerike ima svoje vrline i mane i caka je u sposobnosti balansiranja izmedju pozeljnog i nepozeljnog. Odavde iz Srbije mozemo iscitavati wikipediju i baratati ciframa i informacijama,slusati tudja iskustva sa drugacijim potrebama od nasih, dok je nesto sasvim drugo kad sve to osetimo svojim culima tad cemo vec znati gde cemo...

peja
28.11.2012, 11:24
Ja nebi sam sebi komplikovao zivot. Bitno je da je miran kraj ne samo zbog dece nego zbog svih cetvoro, sve ostalo ce leci na svoje. Bas kao i ovde, svaki miran kraj je za normalne ljude. Jednostavno ne postoji najbolje/najgore mesto, sve je stvar ukusa. Toplije ili hladnije, istocna ili zapadna obala ili pak kontinentalan deo. Manji ili veci grad... sve su to stvari licnog ukusa i neumesno je generalizovati stvari. Svaki deo amerike ima svoje vrline i mane i caka je u sposobnosti balansiranja izmedju pozeljnog i nepozeljnog. Odavde iz Srbije mozemo iscitavati wikipediju i baratati ciframa i informacijama,slusati tudja iskustva sa drugacijim potrebama od nasih, dok je nesto sasvim drugo kad sve to osetimo svojim culima tad cemo vec znati gde cemo...

Tačno, svakom od nas nešto drugo odgovara, svako od nas je poseban na svoj način, nekome je LA ispred svega, nekome NY, a nekome opet zbog "naših" ljudi CHI, a opet neko bi samo u Miami...

Bitno je da se nama svidi i da je makar bezbedan kraj i da ima posla a ostalo se čovek navikne! (Žive ljudi na Severnom polu a opt žive i u Sahari) :==D:

Koliko sam ja shvatio u svakom gradu u USA imaju dobre škole i lošije, tako da postoji ogroman izbor za decu, takođe svaki grad ima predgrađa koja su za porodice idealna tako da izbor je samo na onome ko šta voli i gde ima veća ponuda posla koji želi da radi!

vuxanne
28.11.2012, 15:31
i shvatite da se ovde mnogi ljudi nogo vise sele. npr. dok su im deca mala zive negde gde im je za to bolje, pa se posle sele u zavisnosti od skola gde su bolje. Ne mora kao kod nas, jedno mesto za ceo zivot.

Danero
28.11.2012, 15:43
To je upravo ono što mi se sviđa u USA. Ako ti više ne odgovara jedno mjesto življenja, promijeni ga. Ljudi to rade često. Naravno da osobe s djecom trebaju pri dolasku birati mjesta koja su mirnija i sigurnija, ako već nemaju isplanirano gdje će. Ali generalno mislim da nijedno mjesto na svijetu nije poptuno sigurno, jer nikad se ne zna ko, gdje i šta može biti prijetnja. Svaki izbor ima svoje za i protiv, pa je tako i sa izborom gdje ćemo živjeti. Ali ne treba unaprijed imati veliku dozu predrasuda, treba prvo doći do USA, a ostalo iskusiti, nadam se ne negativno.

peja
15.12.2012, 07:00
i shvatite da se ovde mnogi ljudi nogo vise sele. npr. dok su im deca mala zive negde gde im je za to bolje, pa se posle sele u zavisnosti od skola gde su bolje. Ne mora kao kod nas, jedno mesto za ceo zivot.

To je ono što mi se sviđa, ako ti se ne sviđa nešto, pa jednostavno promeni :==D:

To je upravo ono što mi se sviđa u USA. Ako ti više ne odgovara jedno mjesto življenja, promijeni ga. Ljudi to rade često. Naravno da osobe s djecom trebaju pri dolasku birati mjesta koja su mirnija i sigurnija, ako već nemaju isplanirano gdje će. Ali generalno mislim da nijedno mjesto na svijetu nije poptuno sigurno, jer nikad se ne zna ko, gdje i šta može biti prijetnja. Svaki izbor ima svoje za i protiv, pa je tako i sa izborom gdje ćemo živjeti. Ali ne treba unaprijed imati veliku dozu predrasuda, treba prvo doći do USA, a ostalo iskusiti, nadam se ne negativno.

Tačno, nigde nije sigurno, ali recimo bitno je (po meni) makar da se onaj prvi korak napravi koliko toliko ispravan ;)
(zato se i raspitujemo po ovom forumu, čitamo iskustva dragi nam članova i sl.)

curlika
15.12.2012, 11:10
Sve je to lepo oko selidbe na mesto koje je bolje i sl ali da li se zapitate ljudi dokle tako? Pa na taj nacin se sve vise priblizavamo ciganima cergarima koji su isli od mesta do mesta sa svojim karavanama, obilazili vasare jer je na njima bilo puno ljudi i maltene nikad nisu bili 2x na istom mestu. Izgleda da su oni bili u pravu i najbolje ziveli. Ne kazem da covek ne treba da ide gde mu je bolje ali dodje momenat u zivotu kad treba da razmisli i o svojoj porodici, kupovini kuce i sl. Jes't djavola ces se stalno seliti u neko drugo mesto kad kupis kucu i pocnes je kuciti?! A mislim da je to ipak zelja i cilj svakog porodicnog coveka. Kao mlad i samostalan ne kazem. Ali menjanje zivotne okoline deci, drugova i drugarice, skole i uopste nekih navika (ako trenira neki sport ili svira), ne verujem da ce se pozitivno odraziti na odrastanje. Treba misliti i na svoju decu, ne samo na sebe svoje ciljeve. I dokle u zivotu biti stalno stranac u nekoj sredini? Malko razmislite i o ovome sto sam napisao mada znam da ce svako opet svoje raditi. Ako neko misli drugacije...neka mi oprosti sto mislim da su mi stavovi ispravni i sto sam normalan.

P.S. Naime, i ja sam sam se zakleo kad mi se rodila cerka pre 5 godina da cu sa njom biti do god sam ziv. Znaci, osmislicu maksimalno sta cu, gde cu, i kako cu ziveti a ne da sa 15-16 ili vise godina ode u neko vece mesto da studira ili sta ti ja znam. Ne znaci da ja njoj ne zelim da uspe ali smatram da se mogu potruditi da i sam zivim u tom velikom mestu gde bi recimo, studirala. Ali, dakle, pricamo o vec odrasloj deci i "mojim" zrelijim godinama. Naravno, za mladje parove vaze malo izmenjena i slobodoumnija pravila ali se sve svodi na kraju na isto...tj. koliko da lutas i trazis sebe i "svoje mesto pod Suncem", moraces se kad tad skrasiti i prihvatiti sredinu u kojoj si, kao svoje konacno odrediste na kome ces ostati dok si ziv. I ja sa svojih 50god krecem u neke nove tokove i krecem prakticno od nule i ne mogu sebi stalno dozvoliti da budem nezadovoljan necim. Na neke stvari se treba naviknuti hteo ili ne, idealno mesto koje bi svakom odgovaralo - ne postoji!

vuxanne
15.12.2012, 13:37
Ma ne sele se ovde hirova radi nego zbog idenja u bolje skole, ako dete ode na studije, ako ostanu bez posla i dobiju ga negde drugo. I da, jesu kao nomadi modernog vremena.

vuxanne
15.12.2012, 18:20
Curlika, a sto se kupovine kuce tice ja koliko sam upucena od svih ovih na forumu za sada znam samo da landlord poseduje nekretninu... A stanovi se menjaju...

dejancic
16.12.2012, 00:27
P.S. Naime, i ja sam sam se zakleo kad mi se rodila cerka pre 5 godina da cu sa njom biti do god sam ziv. Znaci, osmislicu maksimalno sta cu, gde cu, i kako cu ziveti a ne da sa 15-16 ili vise godina ode u neko vece mesto da studira ili sta ti ja znam. Ne znaci da ja njoj ne zelim da uspe ali smatram da se mogu potruditi da i sam zivim u tom velikom mestu gde bi recimo, studirala.

Ovo si dobro napisao, ti si se zakleo, a ne tvoja cerka. A odluka o tome gde ce studirati ce verovatno biti njena. Dosta mojih vrsnjaka koji su studirali ovde u Americi su svesno gledali ponude univerziteta i koledza u drugim gradovima bas s' razlogom da sto pre postanu sto samostalniji.

Mozda tebi deluje da mi koji se cesto selimo nismo normalni. Ja za sebe znam da nisam normalan zbog nekih drugih stvari, ali to nije tema sadasnje price. :grin: Medjutim, ako se samo osvrnem na moje sadasnje drustvo u Pittsburgh-u to bi izgledalo ovako: 6 Amerikanaca, 4 devojke i 2 idiota muskog pola. Dvoje je rodjeno ovde, svi ostali su dosljaci. Znam da ljudi kazu, s' kim si takav si, ali ipak malo je mnogo da su svi oni ludi sto su otisli iz svog rodnog grada.

curlika
16.12.2012, 03:43
Ovo si dobro napisao, ti si se zakleo, a ne tvoja cerka. A odluka o tome gde ce studirati ce verovatno biti njena. Dosta mojih vrsnjaka koji su studirali ovde u Americi su svesno gledali ponude univerziteta i koledza u drugim gradovima bas s' razlogom da sto pre postanu sto samostalniji.

Mozda tebi deluje da mi koji se cesto selimo nismo normalni. Ja za sebe znam da nisam normalan zbog nekih drugih stvari, ali to nije tema sadasnje price. :grin: Medjutim, ako se samo osvrnem na moje sadasnje drustvo u Pittsburgh-u to bi izgledalo ovako: 6 Amerikanaca, 4 devojke i 2 idiota muskog pola. Dvoje je rodjeno ovde, svi ostali su dosljaci. Znam da ljudi kazu, s' kim si takav si, ali ipak malo je mnogo da su svi oni ludi sto su otisli iz svog rodnog grada.

Mislim da te nisam bas najbolje razumeo, moracu da ti proucim istoriju postova da vidim na sta si mislio. :) E pa kad ti propadne jedan brak pa se pre par godina ponovo ozenis i dobijes malo dete, mislim da bi bio mnogo pametniji kako dalje i na koji nacin. Ja nisam neka "sila" u porodici koja namece svoju volju ali svaki moguci slobodni trenutak provodim sa cerkom tako da jednostavno sam SIGURAN da cu umnogome uticati na nju ne samo kad bude trebala studirati nego vec to radim sad maltene od pelena kako sam poceo. Mozda mi je greska sto se sa sinom nisam vise bavio kad je bio mali (u prvom braku) ali se covek na greskama uci, i kad mi je vec sudbina podarila da ponovo dobijem dete (i to zensko koje sam oduvek zeleo), tu sansu sigurno necu propustiti. Vec sam neke ozbiljnije svirke odbio na kruzeru i po Crnoj Gori bas zbog toga sto sam u predjasnjem postu napisao. Svako ima svoje neko iskustvo ali smatram da razmisljanje koje imam ne moze biti pogresno. A da ce me pitati sve u zivotu ko i sad sa 5 godina (nepunih), HOCE. Samo da dozivim stotu. :)

curlika
16.12.2012, 03:53
Curlika, a sto se kupovine kuce tice ja koliko sam upucena od svih ovih na forumu za sada znam samo da landlord poseduje nekretninu... A stanovi se menjaju...

Mozes menjati stanove i poslove ali dokle tako? Kad si mladji imas fore pa ni ne razmisljas o tome ali kad si stariji...hm...sta ti je zelja i cilj? Da nadjes sto bolji posao u svojoj struci, (ili cak i u drugoj nekoj-nevazno), zaradis para i skucis se. (kad to nisi vec do sada uradio.). Jel treba ko zna gde i ko zna kad da "bacim kasiku" i ostavim svoje na milost i nemilost "sudbine klete"? He, he...daleko sam od tog al se treba razmisljati. Ceo zivot me je vodila "doktrina": zivi ko postanar i ulazi pare u posao! Razvijaj posao i jednog dana ces 'ladno kupiti sve sto zelis! E, to se izjalovilo i JAAAKO velike pare su propale. Ponovo se necu sigurno opeci!
E to je meni motivacija za preseljenje u USA jer znam da to na nasim prostorima necu postici ma koliko se trudio i ma koliko bio dobar u tome sto radim.

vuxanne
16.12.2012, 13:41
Mislim da te nisam bas najbolje razumeo, moracu da ti proucim istoriju postova da vidim na sta si mislio. :) E pa kad ti propadne jedan brak pa se pre par godina ponovo ozenis i dobijes malo dete, mislim da bi bio mnogo pametniji kako dalje i na koji nacin. Ja nisam neka "sila" u porodici koja namece svoju volju ali svaki moguci slobodni trenutak provodim sa cerkom tako da jednostavno sam SIGURAN da cu umnogome uticati na nju ne samo kad bude trebala studirati nego vec to radim sad maltene od pelena kako sam poceo. Mozda mi je greska sto se sa sinom nisam vise bavio kad je bio mali (u prvom braku) ali se covek na greskama uci, i kad mi je vec sudbina podarila da ponovo dobijem dete (i to zensko koje sam oduvek zeleo), tu sansu sigurno necu propustiti. Vec sam neke ozbiljnije svirke odbio na kruzeru i po Crnoj Gori bas zbog toga sto sam u predjasnjem postu napisao. Svako ima svoje neko iskustvo ali smatram da razmisljanje koje imam ne moze biti pogresno. A da ce me pitati sve u zivotu ko i sad sa 5 godina (nepunih), HOCE. Samo da dozivim stotu. :)

A gde ti je to drugo dete? Moj otac je bio radoholicar, odrasla sam sa mamom, nemam ga od svoje sesnaeste. I to me je naucilo mnogo toga u zivotu a pre svega da odrastem jako rano. A roditeljstvo ne biramo toliko.

Razmisljanje ti je na mestu, samo da li ce tom drugom detetu biti ok da oca nikad ne vidja. Ne znam.

Ali to o kupovini kuce nije bas takva bajka. Osim ako ne odes negde gde su nekretnine jeftine: midwest manje mesto ili Teksas, Atlanta i nesto slicno. Tu se za manje pare moze dobiti kuca. Ovde u mom komsiluku bez 450 000 dolara niceg nema. A pravilo je da kupujes kucu koja je kao tvoje tri godisnje plate. A daleko od toga da zaradjujem 450/3. Ima u jednom kraju blizu 250 000 neke za mene supe 1900 godiste. A opet nije mi plata ni 250/3. Ovde u ovom gradu sumnjam da bi sviranjem zaradio dovoljno za kucu. Osim ako postanes popularan i zvezda. Zato ako ides negde gledaj cene kuca.

snowflake
16.12.2012, 16:42
Unapred se izvinjavam, vrlo sam kratko u SAD i nisam procitao sve postove na ovu temu, mada evo sugestije:

Triangle area, NC.

pros: blaza klima, dobra sigurnost, odllicni univerziteti, blizina okeana i planina.

"Cary Named Second Safest city by Population in US" (November 21, 2010).

NC State University, Raleigh.
University of North Carolina at Chapel Hill
Duke University
etc, etc.

cons: cuo sam da su leta nesnosna.

Magelan
16.12.2012, 17:26
Unapred se izvinjavam, vrlo sam kratko u SAD i nisam procitao sve postove na ovu temu, mada evo sugestije:

Triangle area, NC.

pros: blaza klima, dobra sigurnost, odllicni univerziteti, blizina okeana i planina.

"Cary Named Second Safest city by Population in US" (November 21, 2010).

NC State University, Raleigh.
University of North Carolina at Chapel Hill
Duke University
etc, etc.

cons: cuo sam da su leta nesnosna.

Bio sam u Cary, NC pre jedno dva meseca. Da je lepo, lepo je. Sredjeno sve pod konac, cisto, novo... Prosto sam se samo zapitao da li je ovo isti USA u kom ja zivim ili sam negde zalutao :grin: Definitivno prijatno iznenadjenje.

Posle NYC, moji favoriti na Istocnoj obali su Virginia, North Carolina i Maryland. Definitivno "family friendly states"... Lepe, ciste, sredjene, ljudi kulturni i uctivi... Toplo :;D: Ta nesnosna leta, meni bar, vrlo prijaju :grin: i nimalo se ne bih bunio kada bih nasao dobar posao u Raleigh-Durham metro-area ili cak i negde blize okeanu.

North Carolina ima nesto nize plate nego ove "proverene" drzave za FOB ("fresh off the boat") imigrante, pa je treba razmatrati kad se stane na noge pogotovo ako se dolazi sa porodicom.

curlika
16.12.2012, 21:58
A gde ti je to drugo dete? Moj otac je bio radoholicar, odrasla sam sa mamom, nemam ga od svoje sesnaeste. I to me je naucilo mnogo toga u zivotu a pre svega da odrastem jako rano. A roditeljstvo ne biramo toliko.

Razmisljanje ti je na mestu, samo da li ce tom drugom detetu biti ok da oca nikad ne vidja. Ne znam.


He, he, previdela si malko nesto mada se "dugo poznajemo"...sin ima 25god i jos sa majkom zivi! Odavno ide svojim nekim putem, javi mi se za n.godinu i rodjendan i to je to. A i deli nas ovih godina druga drzava i 9 sati puta prema rodnom mestu. Za zadnje 4 godine dok sam studirao bio sam par puta na par dana snjim. On fura neki svoj fazon, hip hop reper u 25-toj (tj od 15.-te)...i bas nemamo puno dodirnih tacaka. Cekam da se uozbiljii shvati (ako vec nije), da od hip-hopa nema para, samo neku slavu medju siparicama moze da stekne ali od toga nema leba. Shvatice jednom i sam. Konobarise gde stigne pa ipak ima svoj dinar. Prijavio sam ga za DV-14 jer je zeleo. Prvu stvar u zivotu na koju je odmah pristao.

vuxanne
17.12.2012, 01:51
He, he, previdela si malko nesto mada se "dugo poznajemo"...sin ima 25god i jos sa majkom zivi! Odavno ide svojim nekim putem, javi mi se za n.godinu i rodjendan i to je to. A i deli nas ovih godina druga drzava i 9 sati puta prema rodnom mestu. Za zadnje 4 godine dok sam studirao bio sam par puta na par dana snjim. On fura neki svoj fazon, hip hop reper u 25-toj (tj od 15.-te)...i bas nemamo puno dodirnih tacaka. Cekam da se uozbiljii shvati (ako vec nije), da od hip-hopa nema para, samo neku slavu medju siparicama moze da stekne ali od toga nema leba. Shvatice jednom i sam. Konobarise gde stigne pa ipak ima svoj dinar. Prijavio sam ga za DV-14 jer je zeleo. Prvu stvar u zivotu na koju je odmah pristao.

Pa ako ste toliko cesto u kontaktu garant cete ako dodjes ovde biti i cesce jer Skajp cuda cini. :beer:

Hertzog
18.12.2012, 12:15
Bio sam u Cary, NC pre jedno dva meseca. Da je lepo, lepo je. Sredjeno sve pod konac, cisto, novo... Prosto sam se samo zapitao da li je ovo isti USA u kom ja zivim ili sam negde zalutao :grin: Definitivno prijatno iznenadjenje.

Posle NYC, moji favoriti na Istocnoj obali su Virginia, North Carolina i Maryland. Definitivno "family friendly states"... Lepe, ciste, sredjene, ljudi kulturni i uctivi... Toplo :;D: Ta nesnosna leta, meni bar, vrlo prijaju :grin: i nimalo se ne bih bunio kada bih nasao dobar posao u Raleigh-Durham metro-area ili cak i negde blize okeanu.

North Carolina ima nesto nize plate nego ove "proverene" drzave za FOB ("fresh off the boat") imigrante, pa je treba razmatrati kad se stane na noge pogotovo ako se dolazi sa porodicom.
Je li ti zivis u USA... Interesuje me iz razloga sto vidim da ti je na avataru nesto sto lici na zum pa pomislih da si stomatolog :D

Trebalo bi mi par info iz medicinske struke, pa zato pitam :D

Magelan
18.12.2012, 20:27
3 godine sam u USA

Stomatolog u Srbiji, u USA trenutno nurse (Medicinski tehnicar), sa tendencijom da u skorijoj buducnosti krenem da radim na dobijanju ili stomatoloske ili medicinarske licence :;D:

Pucaj tj. pitaj :grin: Mada ovde smo off-topic pa mozes da postujes pitanje na temi "Medicinske sestre-tehnicari u USA" ili na pvt tj. mail

Hertzog
19.12.2012, 21:25
Poslao sam ti mail... Hvala na pomoci, valjda necu biti preterano dosadan :D